PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka dziura na schody???



darekola
16-12-2005, 08:01
Witam - kiedyś chcę zrobić schody na poddasze.
Muszę zostawić jakąś dziurę prostokątną w stropie /drewnianym/, ale nie wiem jaka będzie optymalna. Może ktoś ma sugestię???
A schodów nie chcę teraz robić /kasa/.

Wysokość od poziomu posadzki na partezre - do poziomu podłogi na poddaszu = ok. 3,2m.

Zaznaczam, że nie chodzi mi o składane schody strychowe - tutaj nie byłoby problemu, wymiary są znane.


D.

sebo8877
16-12-2005, 08:40
Witam

Jezeli dobrze pamiętam wzór na oblicznie schodów jeszcze z czasów technikum to wyglada on nastepujaco
2H+S=62-65 (średnia kroku ludzkiego0 zasadniczo zakłada się 63 - jezeli w rodzinie masz dużo wysokich osób załóz 65

gdzie H - wysokośc stopnia (wg normy - 20 cm - w schodach prowadzących na strych lub do piwnicy oraz przeznaczonych do okresowej obsługi urządzeń przemysłowych,
- 19 cm - w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygancyjnych,
- 16 cm - w budynkach użyteczności publicznej,
- 17,5 cm - w pozostałych wypadkach.
) ale jaką założysz Twoja rzecz.
S- posunięcie (głębokośc stopnia) - które nalezy wyliczyc

Zakładamy że h=19
czyli 2*19+s=63 czyli s=25cm

Teraz liczymy otwór
320cm wysokość
Ilość trepów wzór Hp/hs gdzie Hp - wys pomieszczenia; hs - wys stopnia czyli 320/19 daje 16,84i tam jakies pierdoły i teraz albo zmniejszamy wys schodów o milimetry by wyjśc z wysokościami albo dokładnie mierzymy wysokośc. pamietaj że wysokość liczy sie od posadzki parteru do posadzki pietra. Załozmy ze dokładna wysokośc to 323 cm czyli uzyskujemy 323/19=17
Otrzymujemy 17 schodów czyli tyle ile max może być w jednobiegowych. Teraz dziura
(ilośc trepów - 1 bo ostani schód jest przeciez na pietrze :) w stropie wiekszośc robi w tym miejscu błąd) czyli 16x25 (wyliczone nasze S) otrzymujemy 400cm. Jest to dziura pod schody jednobiegowe gługośc a szerokośc wg normy (chyba tak to szło min szer schodów w jednorodzinnych to 0,7m spocznika 0,8) czyli załózmy ze robisz 80-tki czyli otwór 400 x 80.
Jeżeli schody sa dwubiegowe ze spocznikiem to poprostu nalezy do tej odległości dołozyc szer spocznika zazwyczaj robi sie go na szer 80-100cm. czyli w przypadku schodów dwubiegowych ze spocznikiem otwór bedzie taki 400+100 =500 długość 80+15(dusza)+80=175 szerokośc.

Mam nadzieję ze w miare wszystko dobrze pamietam i moje wyliczenia sa w miae poprawne.
Co do schodów zabiegowych to min wewn szer stopnia zabiegowego nie może byc mniejsza niz 10 cm -Zabiegi liczy sia kazdą długośc łamiania osobo - poprzez analogie do powyższych prostych wzorów.

Pozdrawiam
sebo8877

darekola
16-12-2005, 10:43
Witam - super dzięki za lekcję.

Nie za bardzo rozumiem czemu /np. przy schodach jednobiegowych/
ta dziura musi być długa - tak jak rzut długości schodów???
Tzn. te 400cm=16x25cm.

Czy nie wystarczy np. 3m???


D.

sebo8877
16-12-2005, 11:09
Dokladnie dziura powinna być taka duża jak wymiary schodów na rzucie.
Dlaczego nie może być krótsza.
Zalózmy ze niesiesz przedmiot gabarytowy 2mx2m. niesie go 2mężczyżn gdzie każdy z nich ma po 180cm. żeby wygodnie mogli wejśc i ogólnie wnieść ten przedmiot musza miec prześwtiu ok 280 cm bo ten na doel i ten na górze nie maja rąk po 1.5m. stąd też oczywiście można zweżać otwory nad schodami ale tylko do wysokosci takiej że jak po nich będzie wchodził chłopek 2m nie będzie walił łbem w strop :lol: o wnoszeniu np mebli nie wspomnę.
Myslę ze zrozumiałś o Co biega.
Takie jest moje zdanie może ma ktos inne. Przecierz zawsze można zrobic cos inaczej ale wg mnie troche miejsca nad głową zawsze się przyda.
sebo8877

27-12-2005, 19:47
Mowa o otworze w stropie na schody czy o dziurze bo to dwie rózne sprawy,ale pilnie będę obserwował temat.
Pozdrawiam :wink:

MARIO345
27-12-2005, 20:23
witam
wszystko co napisał sebo jest prawdą teoretyczną ,
Praktyka wygląda tak:
- mało kto zostawia otwór w stropie taki jak rzut schodów ( oszczędność miejsca )
- rzadko kiedy wychodzą schody poniżej 18 cm wysokości ( oszczędność miejsca), oczywiście chodzi o wysokość stopnia
- oczywiście im więcej miejsca nad głową tym lepiej ale rzadko się zdarza aby na poddasze wnosić łóżko które się nie rozkłada i ma wymiary 2 m x 2m
Z mojego doświadczenia wiem ( schodami zawodowo zajmuje się już dość długo) że wystarczy około 2 m nad stopniem do dolnej krawędzi stropu, czyli otwór w górnym stropie może być mniejszy o około 60-90 cm od rzutu schodów

pytanie jaki otwór w stropie
główne założenie to czy schody jednobiegowe, czy zabiegowe( schody ze spocznikiem wykluczam zajmują więcej miejsca i potrzeba na nie większego otworu w stropie)
jeżeli priorytetem jest jak najmniejszy otwór w stropie można wykonać schody tzw "kacze", najmniejszy potrzebny otwór 150cm x 70 cm ( jeszcze da się wchodzić)
pozdrawiam

acca5
28-12-2005, 10:55
Wejdx na stronę www.rintal.pl tam sa dla schodów kaczych wymiary w stropie

sebo8877
03-01-2006, 15:01
MARIO345 masz w 100% rację moje wywody są teorwtyczna wiedzą.
Praktyka wykonywania schodóww jest taka jal piszesz najczęściej zzyskuje się najwięcej miejsca w schodach zabiegowych i jednobiegowych "ujmując" otwór- nie ma takiej mozliwości - bądź jest minimalna w schodach spocznikowych. Zalecam jednak wykonywać otwory tak jak zaleca projektant i dokładnie przemyśleć czy warto "ujmować otwór"
Pozdrawiam wszystkich w nowym roku :)
sebo8877

Lechu_MM
12-02-2006, 18:17
W domu jednorodzinnym wysokosc stopnia ma byc mniejszy od 19 czy mniejszy lub rowny 19?
Jakie przepisy mowia o minimalnej wysokości stopnia?
Moze mi ktos podac ustawe i artykul? Dziekuje.

MARIO345
12-02-2006, 19:05
przepisy przepisami i tak nikt na to nie zwraca uwagi, generalnie decyduje inwestor
w domach jednorodzinnych nie powinna przekraczać 19 cm im mniej tym lepiej (oczywiście bez przesady)
http://img99.imageshack.us/img99/8269/nachylenie5cd.jpg
pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
12-02-2006, 19:44
Minimalna szerokość schodów to chyba 80cm, ale między poręczami.
Na jedną poręcz trzeba dodać 10cm.
Przy poręczy z jednej strony wychodzi 90cm.