PDA

Zobacz pełną wersję : grodzenie



abram
16-12-2005, 09:43
Nie chciałbym sie powtarzać, ale raczej bedę: czytałem w którymś z Muratorów, że w wypadku grodzenia działek "szeregowych" płot dzielący od prawego sąsiada robi właśnie sąsiad. W takim razie ja wykonuję ogrodzenie tylko z trzech stron. Czy to prawda? Sa na to przepisy?

oskar0259
16-12-2005, 12:07
Ja nie znam takiego przepisu. Może to być zwyczaj (na danym terenie) albo dobrowolna umowa między sąsiadami. Nie widzę prawnych środków, aby zmusić sąsiada do ogrodzenia się akurat od Twojej strony.i

Cypek
16-12-2005, 12:10
U mnie obowiązywała zasada 50/50% czyli składamy sie z poszczególnymi sąsiadami na swoje kawałki. Front oczywiście samodzielnie bo nie ma z kim sie składać.

Leszek67
16-12-2005, 12:13
słyszałem i widziałem w okolicy Bydgoszczy że, właściciel robi ogrodzenie z przodu, tyłu i z prawej strony działki - lewą natomiast grodzi sąsiad dla którego bedzie to prawa strona jego działki.
Ale jest to chyba tylko umowa gentelmenska a ci którym się spieszy grodzą działkę ze wszystkich stron.


Leszek

mariusz waligóra
16-12-2005, 12:33
To, kto wykonuje ogrodzenie zależy w głównej mierze od tego kto ma kasę i kto chce ogrodzić działkę.
Przepisy w tym temacie nie określają w jakiej części (w jakim udziale) właściciele sąsiednich działek mają pokryć koszty wykonania.
To, że sąsiad chce pokryć połowę kosztów - to wyłącznie jego dobra wola (i chwała mu za to).
Natomiast po wykonaniu ogrodzenia, sąsiedzi są zobowiązani do utrzymania ogrodzenia w takim samym udziale procentowym. Egzekucja tego to już inny temat.

abram
16-12-2005, 15:09
Wydawało mi się , że czytałem o tym w którymś numerze Muratora. Prawą stronę ogrodzenia wykonywał sąsiad. Podany wyżej przyklad Leszka z Bydgoszczy mówi całkiem odwrotnie. Widzę więc, że wszystko zależy od tradycji na danym terenie, a nie od uregulowan prawnych. Dzieki za pomoc.

sylvo
16-12-2005, 21:59
Zasada grodzenia "z prawej" jest niesprawiedliwa, pierwszy od lewej i tak musi ogrodzić z czterech stron. Najlepszy jest podział kosztów 50%/50%

tekt
16-12-2005, 23:02
Nie chciałbym sie powtarzać, ale raczej bedę: czytałem w którymś z Muratorów, że w wypadku grodzenia działek "szeregowych" płot dzielący od prawego sąsiada robi właśnie sąsiad. W takim razie ja wykonuję ogrodzenie tylko z trzech stron. Czy to prawda? Sa na to przepisy?

nie ma przepisów
postawcie sobie 2 płoty z miejscem na kręgle po środku ;)

Leszek67
19-12-2005, 07:55
zasada grodzenia z "lewej" też jest niesprawiedliwa, dogadać się z sąsiadem nie zawsze się da więc nie ma złotego środka a wszystko zależy od kasy, miejsca i czasu


Leszek

calibra2
19-12-2005, 09:42
Jesli jesteś pierwszym grodzącym grodzisz całość a to czy sąsiad zwróci tobie za swoja strone to uważam że jego dobra wola. Jeśli chcesz poczekac na sąsiadów to czekaj ale jaką masz gwarancje że akurat ogrodzą się wtedy kiedy ty planujesz ? Nie patrz sie na innych i nie czekaj az ktoś zapłaci lub podzieli się z Toba kosztami.