PDA

Zobacz pełną wersję : Zaprawa do klinkieru



august2
16-12-2005, 15:44
Czy zaprawa grafitowa do klinkieru firmy Izolbet nadaje się do murowania kominów.?Ma ona 9 miesięczny okres gwarancji,ale niedoczytałem na worku czy jest na bazie trasu.

Sp5es
20-12-2005, 23:45
Niezależnie od tego co napiszą, to wyrób znajniższej półki.
Jak nawet tam by był, to przy tych cenach będzie go 5x mniej niż wyrobach normalnej klasy. To żywa sztuka manipulacji.

Wziąlbym Tubag, Sopro, na pewno nie Baumit.

Klaus
21-12-2005, 10:03
A jak ocenisz Atlas i QuickMix?

PrzemoBDG
21-12-2005, 10:29
Czy masz na myśli murowanie, czy fugowanie.
Osobiście murowałem na beton - cement portlandzki 42,5 (ten mocniejszy) bez dodatków (to na prawdę istotne aby był bez dodatków).
Co do fugowania, zwróć uwagę na zaprawę czy jest do szerokich spoin. Wykorzystywałem Quick-Mix'a i jestem zadowolony.
Zwróć jednak uwagę iż powinieneś wybrać jeden z wariantów fugowania: poprzez wyłącznie wciskanie zaprawy w szczeliny lub poprzez wciśnięcie i wyrównanie specjalną szpachelką. W tym drugim wariancie roztarciu ulegają jakieś składowe zaprawy i zawsze ma ona wtedy jaśniejszy (bardziej szary) odcień.

Klaus
21-12-2005, 11:22
Mam na myśli zastosowanie tych zapraw zarówno do murowania jak i późniejszego fugowania. A swoją drogą co sądzisz o jednoczesnym murowaniu i fugowaniu. Z tego co się orientowałem zawodowi klinkierzyści zawsze fugują po wymurowaniu.

PrzemoBDG
22-12-2005, 09:57
Mam na myśli zastosowanie tych zapraw zarówno do murowania jak i późniejszego fugowania. A swoją drogą co sądzisz o jednoczesnym murowaniu i fugowaniu. Z tego co się orientowałem zawodowi klinkierzyści zawsze fugują po wymurowaniu.

Skoro są takie zaprawy to muszą istnieć argumenty za. Osobiście bardziej do mnie przemawia rozgraniczenie zaprawy murarskiej - konstrukcyjnej, od zaprawy - fugi, której celem jest szczelne i elastyczne zapełnienie wszystkich szczelin pomiędzy cegłami.
Zaprawa wiążąca cegły może nie stanowić jednolitej bryły, gdyż ew. drobne korekty ustawienia cegieł (dokonywane przez murarza walczącego z pionem i poziomem) mogą zaowocować szczelinami w zaprawie. To skłania mnie do rozgraniczenia murowania od fugowania.

Klaus
22-12-2005, 10:24
...poprzez wyłącznie wciskanie zaprawy w szczeliny lub poprzez wciśnięcie i wyrównanie specjalną szpachelką.

Mógłbyś trochę szerzej opisać te dwie metody?

pokar
22-12-2005, 17:37
Quick-mix ma świetne zaprawy do klinkieru na bazie oczywiście trassu reńskiego. Mają oznaczenie VM 01 i kilka kolorów do wyboru.
Niemal wszyscy użytkownicy bardzo sobie go chwalą. Cena w zależności od koloru waha się w okolicach 25-26 zł. brutto/25 kg.
Ponadto Quick ma wiele dobrych wyrobów z wysokiej półki jakościowej, a wcale niedrogich.
Ich okrętem flagowym jest chyba wysokoelastyczny klej do kafli na wymagające podłoża FDB-K. Mistrzostwo! Kosztuje około 36 zł./ 25 kg, a z powodzeniem może konkurować z SOPRO No1 ( ok. 69 zł), a jest nieporównywalnie lepszy od Atlasa plusa ( 57,69 zł. )
Z zapraw do klinkieru godny polecenia jest jeszcze Kreisel PozmurKL, do fugowania polecam fugę 12 również Kreisla.
Przychylam się do opinii PrzemaBDG, że murowanie + fugowanie zapewnia większą szczelność, ale należy pamniętać, żeby murować zaprawą do klinkieru, nie murować na deszczu i po zakończeniu robót zabezpieczyć odcinek folią, żeby zminimalizować możliwość powstania wykwitów wapiennych na klinkierze. Wrogowi nie życzę usuwania tego badziewia!
POZDRAWIAM!
POKAR

Klaus
22-12-2005, 20:48
Dzięki za info. Murujesz sam klinkier?

pokar
23-12-2005, 08:22
Klaus - nie bardzo rozumiem? Pytasz, czy samodzielnie muruję?
Otóż u mnie jest to trochę bardziej skomlplikowane...
1. Jestem inwestorem - remontuję piękny stary młyn wodny.
2. Jestem budowlańcem po szkołach i dziewięćdziesiątkilka % prac wykonujemy sami z Ojcem.
3. Na kieliszek chleba zarabiam w składzie PSB...

Tak więc odwiedzając forum mam delikatne roztrojenie jaźni :wink:
pozdrawiam i Wesołych Świąt!
pokar
PS. Aha! Klinkierówkę murowaliśmy oczywiście sami. Cegła "Alfa" z CRH, zaprawa PozbudKL Kreisla ( wtedy nie mieliśmy jeszcze zapraw Quicka w składzie ;).
p.

Klaus
23-12-2005, 08:29
No to sam murujesz. Fajnie, szkoda, że ja tak nie mogę.
Boję się współpracy z klinkierzystą bo jestem przesadnie drobiazgowy a
tu można wiele skopać.

A ile u was biorą za murowanie elewacji + układanie ocieplenia?

Klaus
23-12-2005, 08:37
Quick-mix ma świetne zaprawy do klinkieru na bazie oczywiście trassu reńskiego. Mają oznaczenie VM 01 i kilka kolorów do wyboru.
Niemal wszyscy użytkownicy bardzo sobie go chwalą. Cena w zależności od koloru waha się w okolicach 25-26 zł. brutto/25 kg.

Ja dostałem ofertę 14,90 netto za szarą. Kto jest w błędzie Ty czy mój dostawca?

Czy tą zaprawą warto też fugować czy może lepiej użyć specjalnej
zaprawy do spoinowania? QuickMix też taką ma.

A co sądzisz o zaprawie CRH? Jest dużo tańsza. Oficjalna cena to poniżej 11 zł za worek.

pokar
23-12-2005, 08:55
Ja szarą sprzedaję za 14,35 zł. netto za wór. Faktycznie szara jest najtańsza. Inne kolory stoją tak, jak podaję ( podałem ceny brutto!).
Zaprawa do fugowania ma mniejsze uziarnienie, więc będzie łatwiej nią fugować i uzyskać gładką i równą powierzchnie w spoinie.
CRH też jest w porządku, ale znam ją tylko ze słyszenia. Jednak jest dodatkowy plus użycia produktów jednej firmy ( tzw. systemowych ) :
jeśli zrobisz wszystko zgodnie z instukcja,a coś nie daj Bóg wylezie masz łatwiej przy reklamacji.
p.

Klaus
23-12-2005, 09:11
Oj obawiam się, że z reklamacją to tak czy inaczej będzie problem. :)
Jakoś nie wuobrażam sobie, że CRH się przejmie jak mi się wykwity pojawią. Pewnie i tak powiedzą, że to moja wina.

andrzejj_
23-12-2005, 10:12
Czy masz na myśli murowanie, czy fugowanie.
Osobiście murowałem na beton - cement portlandzki 42,5 (ten mocniejszy) bez dodatków (to na prawdę istotne aby był bez dodatków).
Co do fugowania, zwróć uwagę na zaprawę czy jest do szerokich spoin. Wykorzystywałem Quick-Mix'a i jestem zadowolony.
Zwróć jednak uwagę iż powinieneś wybrać jeden z wariantów fugowania: poprzez wyłącznie wciskanie zaprawy w szczeliny lub poprzez wciśnięcie i wyrównanie specjalną szpachelką. W tym drugim wariancie roztarciu ulegają jakieś składowe zaprawy i zawsze ma ona wtedy jaśniejszy (bardziej szary) odcień.
murujemy ta sama metoda -jest OK

andrzejj_
23-12-2005, 10:15
wazne aby murowac klinkier przy pogodzie bezdeszczowej.Czasami ,gdy termin goni robota w dni deszczowe powoduje wysolenia i caly efekt szlag trafia:))

Klaus
23-12-2005, 10:21
Skoro ten wątek zgromadził tylu klinkierzystów wokół siebie to powiedzcie
mi Panowie ile kosztuje murowanie elewacji wraz z montażem wełny?

PrzemoBDG
23-12-2005, 10:27
...poprzez wyłącznie wciskanie zaprawy w szczeliny lub poprzez wciśnięcie i wyrównanie specjalną szpachelką.

Mógłbyś trochę szerzej opisać te dwie metody?

Różnica polega jedynie na tym, iż w drugim wypadku po wciśnięciu zaprawy/fugi w szczeliny między cegłami jest ona dociskana i wygładzana, wyrównywana szpachelką. Zapewnia to gładką i wyrównaną powierzchnię, lecz ścieranie się cząstek składowych fugi powoduje iż zyskuje ona pewien połysk i odcień jaśniejszy od zaprawy nie wygładzanej.
Różnica w odcieniu jest zauważalna i proponuję abyś przetestował to na początku prac.

Klaus
23-12-2005, 12:02
A co myślicie o takim przyrządzie?

http://republika.pl/highelv/fotos/budowa/klinkier_przyrzady.jpg
http://republika.pl/highelv/fotos/budowa/klinkier_wybieranie_fug.jpg

Ślimak Maciek
23-12-2005, 12:38
Dołączę się z dodatkowym pytaniem - czy dopuszczalne (bo domyślam się, że nie zalecane) jest pozostawienie niefugowanego klinkieru (murowanego z pozostawieniem szczelin na fugi, zaprawa KreiselKL) na zimę?

Pozdrawiam,

Maciek

SylwekW
23-12-2005, 14:13
O Klaus .... coś mi znajome te zdjecia :-) ....

A teraz rozumiem o co Ci chodziło pytają cmnie na priv co obejmowały prace klinkierowców w podanej cenie. Zatem uzupełniam swoja wypowiedź.

Oczywiście prócz murowania jednocześnie montowali ocieplenie, u mnie to był styropian. Przycinali, docinali, nabijali na kotwy i nawet mowy nie było, żeby tego nie robić - dla nich to naturalne, że murowaniu klinkieru (wearstwy elewacyjnej) montują jednocześnie ocieplenie.

Klaus
23-12-2005, 14:40
O Klaus .... coś mi znajome te zdjecia :-) ....


N A P R A W D Ę.....? :D :D :D

Dzięki za odpowiedź i mam nadzieję, że nie masz mi za złe publikowania tych zdjęć.

pokar
23-12-2005, 14:48
Ślimak - może zostać, nie powinno się nic stać.