PDA

Zobacz pełną wersję : Zapowietrzające się C.O.



SACZI
17-12-2005, 13:07
Mam problem z instalacją C.O., która co jakiś czas zapowietrza się. Objawem tego są szumy przepływającej wody w rurach i instalacji.
Ciśnienie w instalacji z około 1,9 bara po odpowietrzeniu spada mi do około 1,3 bara w momencie, gdy zabieram się do odpowietrzania grzejników.
Odpowietrzam raz na jakieś 5-8 tygodni.
Instalacja wykonana jest z miedzianych rur i stalowych grzejników Kermi. Wszystko to "napędza"Beretta Super Kompakt S1 GZ - 50.

Czy mogę coś zrobić w tej sprawie? Stosować jakiś specjalny płyn "chłodniczy", dodać inhibitorów albo coś jeszcze. Ja po prostu nie ma pomysłu.


Drugie pytanie, czy znajdę gdzieś sterownik, który umożliwiłby mi ustawianie temperatury z interwałem czasowym, dajmy na to 15 minut?


Trzecie pytanie dotyczy podłączenia drugiego pieca C.O., który pracowałby róznolwgle z gazowym.
Chcę kupić piecyk węglowo drzewny i podłączyć go do instalacji CO. Jak jest ze sterowaniem takiego układu? Piec gazowy daje się sterować bartdzo szybko, węglowy tak łatwo wyłączyć się nie da. Nie mam jakoś pomysłu jak to zgrać ze sobą.

Mały
18-12-2005, 11:18
A kto robił instalacje? Może zacznij od niego?
Jeśli chodzi o zapowietrzanie się układu to możliwe ,że gdzieś masz automat odpowietrznikowy w niewłaściwym miejscu np na powrocie - powoduje to ,że pompa zasysając wodę zasysa jednocześnie pływak i pobiera sobie powietrze.
Co do sterownika - jesli można to napisz cos więcej.
Co do spięcia kotłów - poprzez wymiennik płytowy i sterownik pokojowy - kocioł na pal.stałe pracuje,potem wygasa i tu działa termostat pokojowy ,który załącza gazówke jeśli temperatura w pomieszczeniu jest za niska.To tak najprościej.

mkmar
18-12-2005, 12:35
Ja mam podłączone równolegle piec gazowy i węglowy - jest to bardzo proste i każdy średno doświadczony hydraulik będzie wiedział jak to zrobić. Można podłączyć przez wymiennik, kolektor lub i bez tych wynalazków - ja mam bez i działa bardzo dobrze. Co do sterowania to mam sterownik zrobiony na zamówienie, z regulacją pogodowo-pokojową, który obsługuje kocioł gazowy i węglowy pod warunkiem że węglowy ma możliwość wbudowania wentylatora, wtedy sterownik reguluje temperaturą kotła przez nadmuch i sygnalizuje brak paliwa lub spadek temperatury. Przełączanie kotłów jest sezonowe tzn. gdy skończy się opał wtedy przełączam cały układ na gaz i polega to na wciśnięciu jednego przełącznika i przestawieniu jednego zaworu. Natomiast żeby to miało się przełączac samo np. w ciągu dnia to chyba nie jest realne do zrobienia.
Jest tutaj tylko jeden problem, otóż kocioł gazowy pracuje w układzie zamkniętym natomiast węglowy wskazane jest żeby pracował w otwartym. Ja to rozwiązałem w ten sposób, że kocioł gazowy kupiłem stojący z możliwością pracy w układzie otwartym i wszystko gra. Myślę jednak że dobry hydraulik poradzi sobie z każdym problemem, natomiast ważne jest dobranie właściwego sposobu sterowania.

Mały
18-12-2005, 12:53
Mkmar - jest to mozliwe za pomocą kombinacji wstawiania zaworów zwrotnych. I nic nie trzeba otwierać ,zamykać , przełączać.

SACZI
18-12-2005, 18:49
gdzieś masz automat odpowietrznikowy w niewłaściwym miejscu np na powrocie - powoduje to ,że pompa zasysając wodę zasysa jednocześnie pływak i pobiera sobie powietrze.
Problem w tym, że ja prawdopodobnie nie mam takiego elementu w instalacji. Odpowietrzam odpowietrznikami przy grzejnikach ... :-?

Co do sterownika - jesli można to napisz cos więcej.
Mam sterownik Auraton 2005
http://www.auraton.pl/?auraton=2005
który umożliwia zdefiniowanie dwóch poziomów temperatury: nocna i dzienną oraz przyporażdkowanie tych temperatur do programów, ale z odstępem godzinnym.
Ja chciałbym mieć możliwość przyporządkowania tych temperatur co 15 minut.



mkmar, zainteresowałes mnie bardzo swoim pomysłem. Czy moglibyśmy wymienić informacje na prv lub lepiej przez komunikator?

inż. Mamoń
19-12-2005, 07:42
Z ciekawości ile kosztuje Auraton 2005 ??

Jaworski
19-12-2005, 08:23
Też mam problem z powietrzem w układzie tylko że podłogowym. Mam odpowietrznik na zasilaniu i powrocie. Czy to może być przyczyna?

mkmar
21-12-2005, 22:14
->SACZI
Podaj swój prv bo z tej skrzynki muratora nie da się korzystać.

KrzysiekSw
22-12-2005, 07:25
Z ciekawości ile kosztuje Auraton 2005 ??
W sierpniu płaciłem ok. 170 brutto, jakas promocja była.

mkmar - sterownik na zamówienie? A przez ciekawość, ile to kosztowało?
Pytam, bo ja w pracy robie też i układy automatyki ( :D ale głównie do napędów), mam przy okazji troszkę wiedzy na temat różnych prostych sterowników (może jeszcze za drogich i skomplikowanych do pieca). Takie najprostsze LOGO Siemensa to pewnie ponad 400 PLN, które trzeba jeszcze zaprogramować - niby prościótka sprawa, ale jak ktoś się boi sam, to fachowiec pewnie ze 100 PLN za 15 minut roboty weźmie....

Mały
22-12-2005, 15:45
Wiesz - podłączenie auratona jest proste jak konstrukcja cepa. To nie jest sterownik z "inteligentnymi" wyjściami tylko zwykły,zworkowy.
Masz 3 wyjścia,a korzytasz z 2. NO i KOM - obojętnie jak podłączając. To tylko termostatyczna zworka.

mkmar
23-12-2005, 02:18
Sterownik na zamówienie to właściwie zmiany programowe pod moje potrzeby wykonane przez producenta na oferowanym przez niego modelu, i faktycznie za zmianę jednego parametru wzięli 70zł, a ja tak wykombinowałem że ta mała zmiana (plus dodatki sprzętowe mojej konstrukcji) zmienia ten sterownik w inny model i w ten sposób zamiast kupować oddzielne sterowniki do każdego pieca mam jeden obsługujący oba piece. W sumie całość wyniosła mnie 500 zł, a biorąc pod uwagę jego możliwości i oferty konkurencji, to jest bardzo dobra cena

Mały
23-12-2005, 08:30
Sterownik na zamówienie to właściwie zmiany programowe pod moje potrzeby wykonane przez producenta na oferowanym przez niego modelu, i faktycznie za zmianę jednego parametru wzięli 70zł, a ja tak wykombinowałem że ta mała zmiana (plus dodatki sprzętowe mojej konstrukcji) zmienia ten sterownik w inny model i w ten sposób zamiast kupować oddzielne sterowniki do każdego pieca mam jeden obsługujący oba piece. W sumie całość wyniosła mnie 500 zł, a biorąc pod uwagę jego możliwości i oferty konkurencji, to jest bardzo dobra cena
Czyli gratulacje.