PDA

Zobacz pełną wersję : Pokój dzienny 27 m2 - czy nie za mały ?



Joker_28
17-12-2005, 13:55
No właśnie, jak w temacie.
Czy pokój dzienny (salon + jadalnia) poniżej 30 m2 wystarczy dla rodzinki 2+2, a może kiedyś 2+3 :wink:
Podoba mi się projekt domu o powierzchni użytkowej 138 m2, ale pokój dzienny wydaje mi się za mały.
http://www.projektydomow.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m42b173f9c6592

Czy słusznie?

bladyy78
17-12-2005, 14:08
Moim zdaniem nie masz malego salonu. Ja mam salon poczaony z kuchnia i w sumie ma 25m2 wiec ty masz duzo wiekszy. Ale kazdy a inne wymagania co do wielkosci salonu.

lajkonikk
17-12-2005, 14:09
widze,że lazienka jest mniejsza od kotłownii!!
przeliczyłeś okna??
A może powiesz ile na metr takie mieszkanka??
ps pokoj jest OK

Dominik!
17-12-2005, 14:23
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam niestety.
Jednak z planów widać, że salon ma ciekawy i wydaje się wygodny kształt. Poza tym ma połączenie z tarasem, a latem właśnie tam spędza się większość czasu.

Joker_28
17-12-2005, 14:46
widze,że lazienka jest mniejsza od kotłownii!!
Owszem. Na dole łazienka jest mała. Na górze jest duża. Czy coś w tym złego?


przeliczyłeś okna??
Jak mam to rozumieć?


A może powiesz ile na metr takie mieszkanka??
ps pokoj jest OK
Tutaj też niejasno :-?

oskar0259
17-12-2005, 14:52
Moim zdaniem projekt jest ładny i raczej oszczędny, a jeśli chcesz mieć wrażenie większej powierzchni, to szerzej "otwórz" kuchnię na salon (krótsza ściana działowa). Można jeszcze zrobić "wykusz" na stół w jadalni (przeszklenie z trzech stron) w miejsce jednego okna jadalni (strop już masz, na poddaszu jest balkon).

oskar0259
17-12-2005, 14:59
Przeczytałem Twój ostatni post.
Jeśli dobrze rozumiem kwestie okien, to rzeczywiście możesz zastanowić się, czy potrzeba Ci aż tyle drzwi balkonowych na piętrze (i balkonów). Masz 3, a moim zdaniem 2 to już dużo.

Joker_28
17-12-2005, 15:24
Przeczytałem Twój ostatni post.
Jeśli dobrze rozumiem kwestie okien, to rzeczywiście możesz zastanowić się, czy potrzeba Ci aż tyle drzwi balkonowych na piętrze (i balkonów). Masz 3, a moim zdaniem 2 to już dużo.

Planuję ewentualne przerobienie poddasza z 4 pokoi na 3 następująco:

- w domu w truskawkach 2:
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&sid=m42b173f9c6592&rodzaj=rzuty4&intra=e8ef3df83fa7f2214b6b758e775a2f8c&crc=2d38bc64945d6c0dff613dfc8ae11549&lang=pl

- wykonać poddasze z domu w truskawkach:
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&sid=m42a6ef8c7d00c&rodzaj=rzuty4&intra=7a3549b7402e449834176bb399c1615c&crc=ae4e460c7e3b9b08cb69b5634b8ab1d3&lang=pl

Zostałby na pewno południowy balkon (lukarna). Losy wschodniego balkonu nierozstrzygnięte. Zachodniego już nie ma. :)
Wciąż jakoś dużo tych okien, choć na szczęście żadnego połaciowego.

17-12-2005, 15:31
Ja mam podobny projekt,bo też z Archonu-W zawilcach.
I salon ma 27 m2.Baliśmy się,czy nie będzie za mały,ale na razie jest OK.
Powiedziałabym raczej,że jest nadmetraż całego domu. ;)
A sprzątać trzeba.I grzać. :D

Też bardziej mi się podoba druga wersja poddasza,bo jest bardziej klarowna,ale jak planujesz trójkę...może być mało pomieszczeń. :D

Co bym poleciła,jeśli to możliwe-wydłużenie domu-dolna łazienka zrobi się wtedy większa i naprawdę "w sam raz".My tak zrobiliśmy.
Tylko,że u Ciebie musiałaby być wydłużona też druga strona,dla symetrii,ale w ten sposób zyskał byś też dodatkowe metry w salonie.
Ja tak nie zrobiłam i trochę żałuję.Warto przemyśleć pod warunkiem,że nie będzie to związane z nadmiernymi kosztami nie tylko finansowymi,ale zmian w projekcie.

lajkonikk
17-12-2005, 16:13
lajkonikk napisał:
A może powiesz ile na metr takie mieszkanka??
ps pokoj jest OK

Tutaj też niejasno
mam na mysli ,ile kosztuje metr kwadratowy takiego domku.Czy ktoś to przeliczyl?
ps z oknami się wyjasniło:)))

Joker_28
17-12-2005, 16:33
mam na mysli ,ile kosztuje metr kwadratowy takiego domku.Czy ktoś to przeliczyl?
ps z oknami się wyjasniło:)))

Sam jestem ciekaw! Może zdam się na Wasze doświadczenie. Czy ten domek jest drogi ?
http://www.projektydomow.pl/index.php?act=32&sid=m42b173f9c6592

Staram się wybrać mało kosztowny dom. Ten z linkiem powyżej:
- zwarta bryła czyli OK,
- dach prosty dwuspadowy (+ 2 lukarny - niech tam!),
- wykusz - no dobra - coś dla oka, :wink:
- 1 lub 2 balkony.

Co może zwiększyć koszty to rzeczywiście ilość okien oraz łazienki nie w jednym pionie.

Czy jest jeszcze coś drogiego w tym domku ???

Hmm ... z dnia na dzień ten projekt jest droższy ... ale sercu. :wink:

lajkonikk
17-12-2005, 20:42
budujesz bez kosztorysu???
chyba ,że kasa nie gra roli-to przepraszam

Joker_28
17-12-2005, 20:58
budujesz bez kosztorysu???
chyba ,że kasa nie gra roli-to przepraszam

Na razie wybieram projekt. Kasa gra rolę, a właściwie brak kasy. :wink:
Stąd dylemat czy salon 27m2 wystarczy, takich pytań raczej nie zadają krezusi. :-?

Moim skromnym zdaniem Dom w truskawkach 2 oszczędzając można wybudować i wykończyć za 250-300 kPLN.
http://www.projektydomow.pl/index.php?act=32&sid=m42b173f9c6592

Nie wiem, może się mylę ...

oskar0259
17-12-2005, 21:08
Też uważam, że jest to możliwe.
A poza tym masz na wykończenie kapitał, który nie straci wartości (mieszkanie).

Joker_28
17-12-2005, 22:06
Ja mam podobny projekt,bo też z Archonu-W zawilcach.
I salon ma 27 m2.Baliśmy się,czy nie będzie za mały,ale na razie jest OK.
Powiedziałabym raczej,że jest nadmetraż całego domu. ;)
A sprzątać trzeba.I grzać. :D

Też bardziej mi się podoba druga wersja poddasza,bo jest bardziej klarowna,ale jak planujesz trójkę...może być mało pomieszczeń. :D

Co bym poleciła,jeśli to możliwe-wydłużenie domu-dolna łazienka zrobi się wtedy większa i naprawdę "w sam raz".My tak zrobiliśmy.
Tylko,że u Ciebie musiałaby być wydłużona też druga strona,dla symetrii,ale w ten sposób zyskał byś też dodatkowe metry w salonie.
Ja tak nie zrobiłam i trochę żałuję.Warto przemyśleć pod warunkiem,że nie będzie to związane z nadmiernymi kosztami nie tylko finansowymi,ale zmian w projekcie.
Archon ma dużo projektów mających taki sam układ funkcjonalny parteru i poddasza. Projekty odróżniają detale architektoniczne oraz powierzchnie poszczególnych pomieszczeń.
Piszesz, że dla Ciebie OK. Czy też tylko na razie na planie, czy może już stoją ściany? Mając jako taką wyobraźnię przestrzenną i odniesienie do już znanych pomieszczeń, żałuję że nie mogę tego metrażu zobaczyć w realu.
Wielkie dzięki za rady odnośnie rozciągnięcia projektu. Zawsze to kolejna alternatywa. :)

17-12-2005, 22:31
Ja mam podobny projekt,bo też z Archonu-W zawilcach.
I salon ma 27 m2.Baliśmy się,czy nie będzie za mały,ale na razie jest OK.
Powiedziałabym raczej,że jest nadmetraż całego domu. ;)
A sprzątać trzeba.I grzać. :D

Też bardziej mi się podoba druga wersja poddasza,bo jest bardziej klarowna,ale jak planujesz trójkę...może być mało pomieszczeń. :D

Co bym poleciła,jeśli to możliwe-wydłużenie domu-dolna łazienka zrobi się wtedy większa i naprawdę "w sam raz".My tak zrobiliśmy.
Tylko,że u Ciebie musiałaby być wydłużona też druga strona,dla symetrii,ale w ten sposób zyskał byś też dodatkowe metry w salonie.
Ja tak nie zrobiłam i trochę żałuję.Warto przemyśleć pod warunkiem,że nie będzie to związane z nadmiernymi kosztami nie tylko finansowymi,ale zmian w projekcie.
Archon ma dużo projektów mających taki sam układ funkcjonalny parteru i poddasza. Projekty odróżniają detale architektoniczne oraz powierzchnie poszczególnych pomieszczeń.
Piszesz, że dla Ciebie OK. Czy też tylko na razie na planie, czy może już stoją ściany? Mając jako taką wyobraźnię przestrzenną i odniesienie do już znanych pomieszczeń, żałuję że nie mogę tego metrażu zobaczyć w realu.
Wielkie dzięki za rady odnośnie rozciągnięcia projektu. Zawsze to kolejna alternatywa. :)


To prawda,projkety Archona są powtarzalne. Pracują na jednym projekcie i go tylko obrabiają. ;)

Mieszkamy już.
Oczywiście wszystkie graty nie są jeszcze ustawione i wiem,że stół nie może być za duży stojąc na codzień,czyli wersja bardzo rozkładana wchodzi w grę,na jakieś większe okazje.
Wypoczynki też nie mogą być rozległe,żeby nie zagracić i generalnie nie ma jakiejś wielkiej przestrzeni,ale absolutnie mi to nie przeszkadza.
Domek jest bardzo przytulny i ma wszystko,co trzeba.
Znam przypadek,gdzie ktoś zbudował spory dom-ok.200 m2,a mieszka w wynajętym segmencie-120 m2,bo w nim rodzina czuje się lepiej.Bywa i tak. ;)

ps.Przed chwilą wyszli od nas goście-też forumowicze ;)-i siedzieliśmy sobie w kuchni z dzieciakami na głowie i robiliśmy pierniczki. :lol:
Pomieściliśmy się. ;)

Dodam,że z balkonów zrezygnowaliśmy,a wykusz został zwieńczony daszkiem .
W wykuszu mamy zamiast zwykłych okien fixy.

Spytaj na swojej grupie regionalnej,czy ktoś nie ma domu z archonu-nieważne jaki projekt,bo wszystkie podobne :lol:
Może ktoś pokaże Ci dom.
Albo przyjedź do nas. :D

Joker_28
17-12-2005, 22:44
opal
Dzięki za opis.
Na razie obcuję jeszcze z kilogramami katalogów.
I dojrzewam. :wink:

andrzej100
18-12-2005, 03:25
Mam podobny uklad polaczonej jadalni z pokojem dziennym i podobna wielkosc- 28m2. W czasie budowy bylem zalamany wielkoscia, a raczej niewielkoscia tego pomieszczenia, ale po pomalowaniu i wstawieniu mebli jest przytulny i wielkosc ok. Nie mam jeszcze kominka i to teraz mnie trapi, czy on nie zmniejszy optycznie pokoju. Co prawda nie bedzie on u mnie zapasowym zrodlem ciepla wiec moze niewielki..., reasumujac: nie przejmuj sie wielkoscia , jest w (funkcjonalnej) normie. W/g Muratora tez.

18-12-2005, 10:39
andrzej100, bardzo podobnie to wyglądało-my też mieliśmy takie wątpliwości,a po ostatecznym wykończeniu okazało się ok.
Co do kominka to również zależało nam,aby zajął jak najmniej miejsca i w związku z tym kominek "wbiliśmy" jak najwięcej się dało w ścianę.
W efekcie obudowa wystaje z lica ściany jakieś 30 cm,co oprócz tego,że nie zagraca daje efekt lekkości. Pomyśl o takiej możliwości.
W razie czego służę fotką. ;)

andrzej100
19-12-2005, 06:26
andrzej100, bardzo podobnie to wyglądało-my też mieliśmy takie wątpliwości,a po ostatecznym wykończeniu okazało się ok.
Co do kominka to również zależało nam,aby zajął jak najmniej miejsca i w związku z tym kominek "wbiliśmy" jak najwięcej się dało w ścianę.
W efekcie obudowa wystaje z lica ściany jakieś 30 cm,co oprócz tego,że nie zagraca daje efekt lekkości. Pomyśl o takiej możliwości.
W razie czego służę fotką. ;)
Chetnie obejrze foto. Obojetnie, na priva albo tu. A jak rozwiazaliscie sprawe z kominem (pewnie byl w tej wybijanej scianie)?

holusio
19-12-2005, 13:07
nie za duzo tych pokoi nawet jesli dojdzie ci jeszce jeden stworek to uwazaj na wymieniony wczesniej nadmetraz domu a salon jak na dom to za malo tyma bardziej ze udzial pozostalych popmieszczen % jest duzo wiekszywsrod moich znajomych przewazaja domy 160 m2 i po 2 dzieci wszyscy twierdza ze to maks sensowna powierzchnia ja ma 138 na 3 osoby i salon 43 m a na gorze 3 pokoje po12-15 m2-bardzo tani domek mam...

Joker_28
19-12-2005, 13:21
nie za duzo tych pokoi nawet jesli dojdzie ci jeszce jeden stworek to uwazaj na wymieniony wczesniej nadmetraz domu a salon jak na dom to za malo tyma bardziej ze udzial pozostalych popmieszczen % jest duzo wiekszywsrod moich znajomych przewazaja domy 160 m2 i po 2 dzieci wszyscy twierdza ze to maks sensowna powierzchnia ja ma 138 na 3 osoby i salon 43 m a na gorze 3 pokoje po12-15 m2-bardzo tani domek mam...
Może podeślesz link do Twojego projektu? Szukam tanich domków ...

19-12-2005, 13:26
Dodatkowy pokój czy 2 nawet zawsze są przydatne w domu.
Na pokój do pracy,komputerowy,czy gabinetowy z książkami albo gościnny.

Joker_28
19-12-2005, 14:10
Ja chciałbym na parterze oprócz salonu mieć jeszcze jeden pokój min. 12 m2 ...

19-12-2005, 14:25
Powiem tak - ten salon nie będzie wielki, ale pomieszczenia są zgrabnie rozplanowane i kształtne - powinno być wygodnie :)
Dom mi się podoba - jest ładny i nie powinien "zabić" kosztowo. Jeśli myslisz o rodzince 2+3, cztery sypialnie na górze będą jak znalazł
Gdyby mi bardzo zależało na kosztach, dałabym sobie spokój z balkonikami na elewacjach bocznych

holusio
19-12-2005, 15:53
PANIE JOKER DOM DW01 Z KOLEKCJI MURATORA DACH Z BETONOWEJ DACHOWECZKI I REZYGNACJA Z DREWNA NA ELEWACJI KOSZT OK 170 KPLN(I WCALE NIE JAKAS KICHA W SRODKU)

Joker_28
19-12-2005, 16:45
Powiem tak - ten salon nie będzie wielki, ale pomieszczenia są zgrabnie rozplanowane i kształtne - powinno być wygodnie :)
Dom mi się podoba - jest ładny i nie powinien "zabić" kosztowo. Jeśli myslisz o rodzince 2+3, cztery sypialnie na górze będą jak znalazł
Gdyby mi bardzo zależało na kosztach, dałabym sobie spokój z balkonikami na elewacjach bocznych
Mnie też się podoba! Przeróbki bardzo wstępnie planowane:
- 3 większe sypialnie na górze - poddasze z domu w truskawkach,
- rezygnacja z 1 lub 2 bocznych balkonów,
- podniesienie poddasza z 2,50 do ok. 2,60,
- przerobienie wejścia - kolumny, jaskółcze okno ...

Rodzinka tak myślę 2+2, choć ta druga dwójka niezbyt dogmatyczna. :wink:

Joker_28
19-12-2005, 16:54
PANIE JOKER DOM DW01 Z KOLEKCJI MURATORA DACH Z BETONOWEJ DACHOWECZKI I REZYGNACJA Z DREWNA NA ELEWACJI KOSZT OK 170 KPLN(I WCALE NIE JAKAS KICHA W SRODKU)
Skąd ten sarkazm? :o
Rzeczywiście salon w Twoim domu ogromny. 43 m2 to słuszna powierzchnia. Prawie tyle co moje obecne mieszkanie M3 ...

Ja poszukuję projektu z drugim pokojem na dole (min. 12m2) i nieco większymi sypialniami.

Dziękuję za podesłanie projektu. Trzymam kciuki za zmieszczenie się w 170 kPLN.

19-12-2005, 17:13
PANIE JOKER DOM DW01 Z KOLEKCJI MURATORA DACH Z BETONOWEJ DACHOWECZKI I REZYGNACJA Z DREWNA NA ELEWACJI KOSZT OK 170 KPLN(I WCALE NIE JAKAS KICHA W SRODKU)

Holusio - nie wierzę, że to WSZYSTKIE Twoje koszty budowy domu pod klucz

holusio
20-12-2005, 10:50
mam szczescie mieszkac w dobrych rejonach wykonawczych-majstry majstry
dodatkowo prowadze dzialalnosc ktora pozwolila mi poznac wiele osob potrzebnych do postawienia domu-PODALBYM PRZYKLADY ZNAJOMYCH KTORZY WYBUDOWALI PODOBNE DOMY-DO 160M2 ZA MNIEJSZE PIENIADZE ALE CZYTAJAC WYPOWIEDZI NA FORUM I TAK MI NIKT NIE UWIERZY ja bylem obejrzalem i sprawdzilem CZARODZIEJSKIE ZESZYTY KOSZTO ktore wiekszosc z nas ma....


CO DO SARKAZMU PANIE JOKER TO MIALEM W BLOKU SALON 25 M2 I NIE BARDZO CHCIALEM MIEC MIESZKANIE A NIE DOM STAD TE >40 M2 SALONU JESLI CHODZI O POKOJ NA DOLE TO MOZESZ GO DOWOLNIE WYDZIELIC A SYPIALNE NA GORZ PO PODLODZE MAJA ZNACZNIE WIECEJ WIEC I WIZUALNIE POMIESZCZENIA SA DUZE I PRZESTRZENNE.. POZDRO DLA WAS OLL DRODZY DUDOWNICZY...


DO BABY BUDOWNICZY W LUBLINIE PROSZE POZDROWIC MAGDE I PRZEMKA(BRANZA DENTYSTYCZNA...)-ACH TA CIEPLA TUNEZJA...

kze
20-12-2005, 11:36
Ja będe miał salon 26mkw i wydaje mi się, że jest to wielkość OK.
Poza tym albo duży dom i duży salon, albo nieduży domek z salonem o rozsądnej wielkości.. 8)