PDA

Zobacz pełną wersję : zasilanie awaryjne!!! proszę fachowców o podpowiedź



Krzysztof2
17-12-2005, 18:58
ostatnie doświadczenia z przerwami w dostawie w energii elektrycznej skłoniły mnie do wypróbowania komputerowego UPS-a z zimnym startem do zasilania pieca dwufunkcyjnego z awaryjnego źródła zasilania. Piec chodzi wszystko działa ale pompa grundfos chodzi z dziwnym przydźwiękiem czy nie będzie jej to szkodzić w przypadku dłuższej pracy?? Oczywiście UPS-a przepinam wtedy na zasilanie z akumulatora samochodowego 45amperogodzin, na własnym szybko by się rozładował. Akurat miałem zasilanie ale róźnie może się zdarzyś w przyszłośći.
pzdrw Krzysztof

17-12-2005, 19:34
ja juz doswiadczylem braku energii: wzrost temp. - zagotowana woda. Nie wiem co by bylo dalej jak bym nie wyjal drewna z pieca.
Wiem, że montuje sie bufor odbierajacy cieplo z pieca. Do mojego powinien byc podobno ok. 600 l. Jest tylko maly problem - nie mam miejsca na to w kotłowni.
Własnie dzis zakupilem generator.
A moze ktos z forumowiczow ma jakies ciekawe rozwiazanie na problem braku pradu + piec na paliwo stale + pompa? :D

KrzysiekMarusza
17-12-2005, 19:44
Podobno UPS-y z uwagi na nie-sinusoidalne napięcie wyjściowe nie są zalecane do zasilania pomp .... cos chyba było o tym już na forum
Krzysiek

Yogi66
17-12-2005, 19:48
A może tak kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza ..... ?

Mam i polecam.
Obiadu co prawda się nie ugotuje ale przynajmniej będzie ciepło w domu.

niezły
17-12-2005, 20:56
UPS-y działają jednak ze względu na rodzaj prądu pompy mogą dziwnie hałasować

http://www.tatarek.com.pl/danetechniczne.php?produkt=TZA01

marekcmarecki
17-12-2005, 21:01
Też przeżyłem gotowanie wody już kilkakrotnie.Efekt był taki,że przelało się przez naczynie wzbiorcze i instalacja "bulgotała".W sumie nic się nie dzieje :D .Kiedyś jak się pierwszy raz zagotowało,to wyrzuciłem drewno z pieca no podłogę w kotłowni i ... juz więcej tego nie zrobię :( :o :lol: (taka była zadyma).Najnowszy pomysł (jeszcze przeze mnie nie wypróbowany) należy do mojego znajomego.Wpadł na ten pomysł po tym jak mu para wodna rozerwała kaloryfer (bo miał instalację w ukł. zamkniętym i coś nie zadziałało jak należy).Wstawił naczynie wzbiorcze i od tamtej pory ma podpięty na stałe wąż do dopuszczania wody do układu.W przypadku nadmiernej temperatury powoli dopuszcza zimną wodę z kranu,a jej nadmiar po prostu przelewa się do ścieku.Jest jak mi tłumaczył jeden warunek:wodę trzeba schładzać powoli,żeby gwałtowna różnica temperatur nie uszkodziła pieca.I co Wy na to?

niezły
17-12-2005, 21:14
Jest dobrze dopóki nic się nie stanie Zbyt szybkie dopuszczenie zimnej wody do rozgrzanego pieca jest częsta przyczyną zniszczenia kotła i kotłowni

demol
17-12-2005, 21:49
UPS standardowy do PeCeta generuje impulsy |_| a nie sinusoidę \_/, ten chałas to w istocie rezonans pompy, sprawdzałem to też na swoim piecu.
Teoretycznie nie szkodliwe, ale drgania moga powodować obluzowania śrób, nakrętek itp. z pewnością trwałe zasilanie może spowodować szybsze awarie pompy.
W sprzedaży sa też UPSy generujące Sinusoidę
np.
- Zasilacz awaryjny AEC Mini Guard Sinus 2000
- PowerSine 1000VA LCD

(nie podaję linków można znaleźć w sieci)

są dużo droższe od standardowych APC itp. Jeśli ten UPS ma działać przez chwilę to nie powinno się nic stać.
polecam art.
http://ise.pl/info/?pid=8

Wladek
19-12-2005, 07:34
UPS ma w sobie falownik (seterowany najczęściej PWM - szerokością impulsu) Większość (ja się nie spotkałem) silników na rynku może swobodnie pracować z falownikami. Fakt w UPS to są marnej jakości falowniki (wyższe harmoniczne mają udział na poziomie nawet kilunastu procent!!!), ale do dorywczej pracy się nadaje. Bardziej bym się obawiał o zasilacz płyty w piecu.
Pozdr.

Krzysztof2
19-12-2005, 08:19
Dziękuję za odpowiedzi i rady o sterownik pieca raczej nie ma się co obawiać to pospolita elektronika (termet) skoro chodzą komputery ładowarki do kamer itd (w czasie wakacji przerobiłem ten temat) zresztą piec testowałem i nic tylko na początku obawiałem się tych odgłosów pompy ale po pierwszych pozytywnych postach wróciłem do prób i uważam ,ze jest alternatywa na brak zasilania.
Krzysztof

Wladek
19-12-2005, 09:09
Alternatywa jak najbardziej. A jaki masz ten UPS? Robiłeś test ile Ci będzie chodził na 45Ah?

Krzysztof2
19-12-2005, 10:39
To jest light 320 z poznańskiej ETY o poborze max 190W . Piec pobiera około 150W przy pracy pompy więc mozna policzyć łatwo 150W/12V =12.5A poboru prądu z akku . Zatem śmiało powinien wytrzymać koło 3h. A zresztą mam zazbrojony kabelek w odpowiednie konektory i nawet nie wyjmowałbym akku z samochodu (stoi pod wiatą za ścianą kotłowni) zawsze można odpalić silnik i doładować .

Majka
19-12-2005, 11:32
Ja mam 2 pompy, które trzeba podtrzymywać przy życiu. Każda pewnie ze 150W. :roll:
- gdzie podłączyć UPS? /łącznie mam chyba z 4 pompy - dochodzi cyrkulacyjna i jeszcze jakaś :( / a potrzebuję aby działał obwód kominka z płaszczem wodnym i pompa CO
- jakim akumulatorem podładowwać UPS, tak aby starczyło energii na min. 8h.

miwol
19-12-2005, 12:55
...nawet nie wyjmowałbym akku z samochodu (stoi pod wiatą za ścianą kotłowni) zawsze można odpalić silnik i doładować.

No tak, ale ja np. szukam zabezpieczenia, które się sprawdzi wtedy gdy właśnie mnie nie ma w domu :o :o :o Bo jak jestem to mam w ogóle możliwość JAKOŚ zareagować. Gorzej gdy mnie nie ma, wtedy przełączanie akumulatorów i pyrkanie samochodem za ścianą się nie sprawdzi. Czy można UPS (powiedzmy APC np. 620VA) przepiąć na trwałe do akumulatora samochodowego? Czy taki UPS może także ładować ten akumulator?

Krzysztof2
19-12-2005, 20:22
Uważam ,że można piec puścić przez UPS-a tak jak się podpina komputer jeśli sieć nie ma spadków napięcia to piec cały czas jest zasilany napięciem sieciowym przez układ zrównoleglający (więc nie ma problemów z wibracjami pompy itd) natomiast po zaniku napięcia przechodzi na pracę akumulatorową. Akku 45Am/g moze być ładowany przez UPS-a ale będzie to ładowanie prądem o małej bardzo wartosci jak na akumulator samochodowy. Zresztą podaje link do Ety http://www.eta.com.pl/
W pomocy techniczej są kompetentne osoby.
pozdrawiam Krzysztof

Boewulf
19-12-2005, 20:56
No tak, ale ja np. szukam zabezpieczenia, które się sprawdzi wtedy gdy właśnie mnie nie ma w domu Bo jak jestem to mam w ogóle możliwość JAKOŚ zareagować. Gorzej gdy mnie nie ma, wtedy przełączanie akumulatorów i pyrkanie samochodem za ścianą się nie sprawdzi. Czy można UPS (powiedzmy APC np. 620VA) przepiąć na trwałe do akumulatora samochodowego? Czy taki UPS może także ładować ten akumulator?

Da się zrobić. Problemem przy tanich UPS-ach jest pojedyncza konwersja (tzn. 12V=>falownik=>220V). Rozwiązaniem jest UPS wyższej klasy z konwersją delta lub w topologii on-line (220V=>prostownik=>12V=>falownik=>220V). Tanie UPS-y dają na wyjściu aproksymację sinusoidy, te lepsze czystą sinusoidę (nawet pod obciążeniem). Niektórzy producenci twierdzą, że ich tańsze wyroby dają również sinusoidę - niestety zmienia to się w chwili podpięcia większego obciążenia. Dobrej klasy UPS będzie bezproblemowo współpracował z generatorem spalinowym, który może być automatycznie załączany przy zaniku napięcia sieciowego. Gotowy system to spory wydatek:

przykładowe ceny:
MGE Extreme C 1500VA/1050W - 3343PLN
MGE Extreme C 2200VA/1540W - 4685PLN
MGE Extreme C 3000VA/1950W - 6816PLN

dobry generator 8kW - 8000PLN (około)
pełna automatyka do generatora - drugie tyle

Powyższy sprzęt jest jednofazowy - można znaleźć odpowiedniki na 3 fazy.
Można to wszystko sklecić taniej (np. kupić używany UPS na Allegro - APC Matrix, kupic wojskowy generator z Agencji Mienia Wojskowego, dorobić automatykę)

KrzysiekMarusza
19-12-2005, 21:19
Boewulf - tylko po co komu takie moce (chyba zeby ogrzewać dom prądem z UPS-a :) ). Kocioł wiszący (z pompkami wewnątrz) to u mnie 110 W plus zewn. pompka cyrkulacyjna cwu - 40 W plus troche zapasu -> 200 W starczy.

pozdr - Krzysiek

Boewulf
19-12-2005, 21:45
Krzysiek!
Masz świętą rację, ale...
UPS-y z topologią on-line zaczynają sie od 1000VA czyli 600-700W (zależnie od producenta, APC ma np. model Smart 1000 XL - 1000VA/700W). Na ogrzewanie domu to trochę za mało :wink: :wink: :wink:
Ale czy Ty masz w domu tylko piec, kocioł i pompkę? A te wszystkie urządzenia, którym "miganie" prądu może zaszkodzić? Radio, telewizor, wieża, DVD i reszta nie kochają kilkusekundowych zaników prądu, nagłych spadków napięcia i innych "dowcipów energetycznych".
Większość ludzi traktuje UPS-a jako "podtrzymywacz napięcia", a to błędne podejście. UPS ma pozwolić na łagodne wyłączenie zasilanych urządzeń. Jeżeli chcesz podtrzymywać napięcie dla większej ilości odbiorów, to nie rób tego UPS-em. UPS to tylko swego rodzaju bufor na czas rozruchu generatora (kilka - kilkanaście minut), lub - jak napisałem wyżej - zabezpieczenie przed nagłymi skokami i zanikami napięcia. Typowy czas podtrzymania dla UPS-a obciążonego w 80% to 7-10 minut.
Swoją drogą, ilu z Was przwidziało w domu montaż choćby najprostszego UPS-a? :wink: :wink: :wink:

KrzysiekMarusza
19-12-2005, 22:09
Beowulf - doceniam Twoje podejście żeby załatwić ew. problem z zanikami zasilania w pełni.
Natomaist ja mam mały domek, nie zmieszczę w nim agregatu. Nie będę też robił specjalnej instalacji żeby przełączyć zasilanie całego domu na UPSa.
Podejrzewam że tak ma większość: zapewnić (kilku ?)godzinne zasilanie paru podstawowych urządzeń, jak choćby kocioł gazowy co i tyle.
Zaniki się mi zdarzają ale żadnemu sprzętowi nic się nie stało - więc nie widzę powodu ....
Owszem zdarzyło mi się że poszło prawdopodobnie wyładowanie (piorun) po sieci - wtedy "poszedł" mi kawałek PCta.

Ergo - większości tych co wybudowali i mieszkają potrzebne są raczej rozwiązania niezbyt kosztowne i raczej małej mocy

pozdrawiam - Krzysiek

Boewulf
19-12-2005, 22:34
OK. Zostawmy UPS-y i spróbujmy czegoś innego. Zastanów się nad prostą przetwornicą 12V=>220V (taka jak do montażu w samochodzie, na Allegro 160 PLN - 300/500W). Do tego akumulator lub zestaw akumulatorów i jakiś prostownik do ich ładowania. Zrobienie prostej automatyki nie powinno być problemem dla średnio rozgarniętego elektronika. Nie wiem jak z wydajnością takiego układu (elektryk ze mnie jak z koziej d... trąba :D :D :D ).
To wszystko to tylko teoretyczne gdybanie - powinien to policzyć ktoś, kto ma o tym choćby bladozielone pojęcie. Cóż, mam nadzieję, że coś pomogłem - to powyższe powinno być bardziej wydajne niż prosty UPS, dawać na wyjściu coś na kształt sinusoidy i nie kosztować tyle co profesjonalne rozwiązania.

Pozdrawiam - Piotr

Bobek
20-12-2005, 07:31
gniazdo z którego zasilany jest piec podłączyć przez przekażnik (przełącza zasilanie sieć/przetwornica),drugi przekażnik załącza przetwornice , trzeci przekażnik czasowy załącza obciążenie. Przetwornica z allegro do tego się nadaje pompy buczą ale działają i nic im się nie dzieje .Przekażników tyle jest potrzebne ponieważ:
przetwornica jak jest włączona bez obciążenia też pobiera prąd i rozładowuje akumulator(trzeba ją rozebrać ,wyciągnąć przewody od wyłącznika na zewnątrz i podłączyć pod styki przekażnika które się zwierają w przypadku zaniku napięcia)
Obciążenie należy załączyć po załączeniu przetwornicy (robi to nam czasówka)
Akumulatora nie można ładować gdy jest podłączony do przetwornicy (tak jest napisane w instrukcji)
I to byłoby na tyle
W jednej z kotłowni które robiłem jest 8 obwodów na poszczególne lokale i dwa piece olejowy i miałowy .Przy zaniku napięcia w sieci z przetwornicy zasilany jest piec miałowy(sterowanie +pompa na układzie otwartym )+ oświetlenie nad tym piecem ,a po przekroczeniu temp 80 stopni załączane są 4 pompy (więcej nie dało rady - brak prądu) układ się spisuje woda jeszcze się nie zagotowała.
Kiedyś jak nie było przetwornicy w nocy jechaliśmy na sygnale bo ktoś w okolicy wyciąl kable i brakło zasilania a w piecu tak ze 150kg miału mało się nie posraliśmy ,ale sytuacja została opanowana ,piec był chłodzony poprzez spuszczanie z niego wody a do zbiornika wyrównawczego dopuszczała się automatycznie

Wladek
20-12-2005, 12:08
Ja uważam, że podtrzymanie napięcia powinni stosować tylko ludzie którzy używają kotłów na paliwa stałe z pompą obiegową, bo jak zacznie się gotować to może kocioł powykrzywiać.

Tak jak u mnie większego sęsu nie widać. Przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu spadek tęperatury na dobę jest na poziomie max kilku stopni, a jak będzie się zanosiło na dłuższą przerwę to sobie wolę w kominku rozpalić (bez turbiny) i poczekać na wznowienie dostawy.

Pozdr.

kze
20-12-2005, 12:39
Ja uważam, że podtrzymanie napięcia powinni stosować tylko ludzie którzy używają kotłów na paliwa stałe z pompą obiegową, bo jak zacznie się gotować to może kocioł powykrzywiać.

Tak jak u mnie większego sęsu nie widać. Przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu spadek tęperatury na dobę jest na poziomie max kilku stopni, a jak będzie się zanosiło na dłuższą przerwę to sobie wolę w kominku rozpalić (bez turbiny) i poczekać na wznowienie dostawy.

Pozdr.
Zeby Ci tylko woda nie zamarzła i nie rozsadziła podłogówki...

Majka
20-12-2005, 12:55
potrzebuję 200W.
Jaki akumulator, jaka prostownica? Da się w taki sposób?
/akumulator - prostownik - pompy kotła CO/

Wladek
20-12-2005, 14:21
No nawet jak bym tydzień nie grzał (w zeszły sezon nie grzałem nawet dwa tygodnie i temperatura była na poziomie 5C przy minus 15 na dworzu) na co mi się nie zanosi to i tak nie zamarźnie. A wystarczy raz w kominku napalić, żeby się od granicy "zamarźnięcia" odsunąć. Sprawdzone empirycznie.

Co innego kotły na paliwo stałe, tam istnieje większe ryzyko, bo przy gazowym to się kociołek wyłączy i już.

Pozdr.

kze
20-12-2005, 14:34
No nawet jak bym tydzień nie grzał (w zeszły sezon nie grzałem nawet dwa tygodnie i temperatura była na poziomie 5C przy minus 15 na dworzu) na co mi się nie zanosi to i tak nie zamarźnie. A wystarczy raz w kominku napalić, żeby się od granicy "zamarźnięcia" odsunąć. Sprawdzone empirycznie.

Co innego kotły na paliwo stałe, tam istnieje większe ryzyko, bo przy gazowym to się kociołek wyłączy i już.

Pozdr.
A kominek z płaszczem, czy dgp?

Wladek
20-12-2005, 20:14
Ano mam tylko jeden kanał na górę (dom piętrowy) wypuszczony centralnie (środek domu, przy podłodze) i wywiewki z obudowy kominka na dole. Z założenia miał być jako zastępcze źródło ciepła. Rozpalam w nim jak mi się chce, bo do 1.12.2005 musiałem w nim palić codziennie i mi się trochę odechciało jak mi gaz założyli to przestałem. Od 1 grudnia dwa ray napaliłem. Swoje funkcje spałnia. Jak paliłem cały dzień to w najdalszych pokojach miałem ok 19 a w salonie ok 23-24 stopnie (dla mnie za gorąco). Gradient do przyjęcia.

Uważam, że taka rezerwa zamiast UPS/przetwornica jest lepsza bo mniej skomplikowana (na codzień pracuję z jak to się mówi: z HiTech i wiem że nowoczesność żadko idzie w parze z niezawodnością - czym więcej elementów składowych tym większe prawdopodobieństwo, że któryś rypnie) i ładniej wygląda. Wadą jest zdecydowanie większy koszt instalacji ....

czesiu73
20-12-2005, 20:32
potrzebuję 200W.
Jaki akumulator, jaka prostownica? Da się w taki sposób?
/akumulator - prostownik - pompy kotła CO/

Witam.Ja używam takiej przetwornicy,gwarantuje mi zasilanie sterownika pieca i pomki c.o. przez 5 godz.Przetwornica automatyczna TATAREK i akumulator 50Ah.Jestem bardzo zadowolony.

Majka
21-12-2005, 09:31
potrzebuję 200W.
Jaki akumulator, jaka prostownica? Da się w taki sposób?
/akumulator - prostownik - pompy kotła CO/

Witam.Ja używam takiej przetwornicy,gwarantuje mi zasilanie sterownika pieca i pomki c.o. przez 5 godz.Przetwornica automatyczna TATAREK i akumulator 50Ah.Jestem bardzo zadowolony.

Czesiu, królu złoty :D Proszę o szczegółowe dane na temat tatarka.
No i jak tym sterujesz, ganiasz włączać, czy masz automat. Akumulator powinno sie rozładowywać i naładowywać :roll: co robisz, jak nie ma awarii przez pół roku?
ile kosztuje taki tatarek? :oops:

Arkadly
21-12-2005, 11:50
potrzebuję 200W.
Jaki akumulator, jaka prostownica? Da się w taki sposób?
/akumulator - prostownik - pompy kotła CO/

Witam.Ja używam takiej przetwornicy,gwarantuje mi zasilanie sterownika pieca i pomki c.o. przez 5 godz.Przetwornica automatyczna TATAREK i akumulator 50Ah.Jestem bardzo zadowolony.

Czesiu, królu złoty :D Proszę o szczegółowe dane na temat tatarka.
No i jak tym sterujesz, ganiasz włączać, czy masz automat. Akumulator powinno sie rozładowywać i naładowywać :roll: co robisz, jak nie ma awarii przez pół roku?
ile kosztuje taki tatarek? :oops:

Tatarek kosztuje w wersji 250W ok. 350zł, na allegro mozna kupic inne za połowę tej ceny. Niestety wszystkie te urządzenia generują prostokąt a nie sinusoidę. Jak ktoś chce zadbać o swoje urządzenia, które nie lubią przebiegów prostokątnych kupi sobie coś z sinusoidą na wyjściu.
Akumulator można po prostu od czasu do czasu używać podłaczając go do przetwornika, lub np. raz w miesiącu wymieniać z tym, który mamy w samochodzie.

Arecki

Majka
21-12-2005, 11:59
potrzebuję 200W.
Jaki akumulator, jaka prostownica? Da się w taki sposób?
/akumulator - prostownik - pompy kotła CO/

Witam.Ja używam takiej przetwornicy,gwarantuje mi zasilanie sterownika pieca i pomki c.o. przez 5 godz.Przetwornica automatyczna TATAREK i akumulator 50Ah.Jestem bardzo zadowolony.

Czesiu, królu złoty :D Proszę o szczegółowe dane na temat tatarka.
No i jak tym sterujesz, ganiasz włączać, czy masz automat. Akumulator powinno sie rozładowywać i naładowywać :roll: co robisz, jak nie ma awarii przez pół roku?
ile kosztuje taki tatarek? :oops:

Tatarek kosztuje w wersji 250W ok. 350zł, na allegro mozna kupic inne za połowę tej ceny. Niestety wszystkie te urządzenia generują prostokąt a nie sinusoidę. Jak ktoś chce zadbać o swoje urządzenia, które nie lubią przebiegów prostokątnych kupi sobie coś z sinusoidą na wyjściu.
Akumulator można po prostu od czasu do czasu używać podłaczając go do przetwornika, lub np. raz w miesiącu wymieniać z tym, który mamy w samochodzie.

Arecki

nie da mu się zaokrąglić tej krzywej? :roll:

Arkadly
21-12-2005, 12:17
Nie da się, ale np. Ever produkuje upsy z funkcją zaokrąglania i o dziwo nie są drogie - np. 200W najprostszy model z CDS (zaokrąglanie) kosztuje 206netto. Ma w środku słabiutki akumulator na 8 minut pracy, ale mozna (co prawda nie ma takiej opcji i trzeba rozebrać obudowę) dołożyć drugi akumulator np. samochodowy i wtedy jest cudnie.

Arecki

Majka
21-12-2005, 12:40
Nie da się, ale np. Ever produkuje upsy z funkcją zaokrąglania i o dziwo nie są drogie - np. 200W najprostszy model z CDS (zaokrąglanie) kosztuje 206netto. Ma w środku słabiutki akumulator na 8 minut pracy, ale mozna (co prawda nie ma takiej opcji i trzeba rozebrać obudowę) dołożyć drugi akumulator np. samochodowy i wtedy jest cudnie.

Arecki

serio? przetestowałeś? pomysł mi się bardzo podoba :D

Arkadly
21-12-2005, 13:39
Nie testowałem. Kolega z biura kupił, ale stwierdził, że otworzy dopiero, jak zabraknuie prądu. Z tym, że rozmawiał z ludźmi z Evera i powiedzieli mu, że z takim zewnętrznym akumulatorem będzie działać.
Policzmy ile czasu bedzie działał taki zestaw: np. kocioł ma ok 150W mocy maksymalnej, ale nie pracuje cały czas, przyjmijmy więc 100W. UPS ze swoim oryginalnym akumulatorem podtrzyma go przez 20 minut (ma akumulator 5Ah). Jak podłaczymy dodatkowo akumulator np. 45Ah podziała dodatkowo 180 minut.

Arecki

Majka
21-12-2005, 14:06
dodatkowo potrzebuję do pompy od kominka z płaszczem wodnym. Więc wezmę akumulator 100Ah 8) :D

plzws
21-12-2005, 14:12
dodatkowo potrzebuję do pompy od kominka z płaszczem wodnym. Więc wezmę akumulator 100Ah 8) :D

Ja zamówiłem UPSa EVER CDS 1200 (960W) i będe robił eksperymentalne sprawdzenie ile czasu podtrzyma mi kocioł i pompę obiegową.
Kocioł pobiera max 15W pompa jakieś 30-35W.

Majka
21-12-2005, 14:30
dodatkowo potrzebuję do pompy od kominka z płaszczem wodnym. Więc wezmę akumulator 100Ah 8) :D

Ja zamówiłem UPSa EVER CDS 1200 (960W) i będe robił eksperymentalne sprawdzenie ile czasu podtrzyma mi kocioł i pompę obiegową.
Kocioł pobiera max 15W pompa jakieś 30-35W.

z niecierpliwością czekam na wyniki :D

czesiu73
21-12-2005, 19:50
dodatkowo potrzebuję do pompy od kominka z płaszczem wodnym. Więc wezmę akumulator 100Ah 8) :D

Ja zamówiłem UPSa EVER CDS 1200 (960W) i będe robił eksperymentalne sprawdzenie ile czasu podtrzyma mi kocioł i pompę obiegową.
Kocioł pobiera max 15W pompa jakieś 30-35W.

z niecierpliwością czekam na wyniki :D

Witam.Przetwornica TATAREK daje moc 200W. Jest w pełni automatyczna,krótko mówiąc pełni trzy funkcije:w razie braku zasilania przełącza sie w stan awaryjny i zaczyna pracować z poboru akumulatora.Druga funkcja to automatyka która się wszyskim zajmuje, Ciebie nic nie interesuje, a trzecia funkcja to taka że podczas stanu normalnego (gdy jest sieć) ładuje sobie akumulator.Nie musisz jej obsługiwać wogóle !!! Cena tej przetwornicy to 590zł- wszystkie inne przetwornice są tansze bo nie są automatyczne i nie posiadają funkcji ładowania akumulatora!!! dokładne dane na stronie www.tatarek.com.pl Co do głośnej pracy pomki to dzieje sie tak dlatego że z sieci w Twoim gniazdku dostajesz prąd około 230V z częstotliwoscią 50Hz. Oznacza to mówiąc na skróty że wciągu jednej sekundy zmiana biegunowosci z + na - nastepuje 50 razy. Dlatego Masz tzw.prąd zmienny z czestotliwością 50 Hz. Pompka pracuje cicho gdy taką wartosć otrzymuje,natomiast przetwornica która przetważa napięcie stałe(z akumulatora) na zmienne czyni to z mniejszą częstotliwoscią stąd bierze sie (troszkę nie równa praca silniczka pomki i dlatego głosniej pracuje.Nie wpływa to szkodliwie na pompkę. Jak już pisałeś moc pomki to 45W i sterownika 50W razem 95W , wydajnosć tatarka przy akumulatorze 50ah za cenę 120zl to max.200W przez 2,5 godz.Wiec jesli potrzeba nam do sterowania pieca i pomki 95W to praca wydłóży się do około 5 godzin. Można również dać większy akumulator co zwiększy nam czas działania. U mnie to działa i jest dobrze. Pozdrawiam.

Bobek
21-12-2005, 21:42
pompa buczy bo kształt prądu który wychodzi z takiej przetwornicy nie jest sinusoidą tylko ma przebieg prostokątny, a częstotliwość jest taka sama. Jeśli ktos ma oscyloskop to może to sprawdzić

AWIk
27-12-2005, 07:36
Nie da się, ale np. Ever produkuje upsy z funkcją zaokrąglania i o dziwo nie są drogie - np. 200W najprostszy model z CDS (zaokrąglanie) kosztuje 206netto. Ma w środku słabiutki akumulator na 8 minut pracy, ale mozna (co prawda nie ma takiej opcji i trzeba rozebrać obudowę) dołożyć drugi akumulator np. samochodowy i wtedy jest cudnie.

Arecki

Takie pytanka, bo pomysł jest ciekawy:
1. gdy zaczniemy pobierać prąd z akumulatora to będzie spadało napięcie - jak zareaguje na to falownik?
2. będzie chyba troche większy prąd ładowania - jak z zabezpieczeniem układu ładowania?

Wladek
27-12-2005, 08:44
Ano przed falownikiem (w najprostrzym przypadku) jest taki układ ktory się nazywa STEP-UP CONVERTER, który zamienia 12V na 230*3^(1/2) czyli na szczytowe z sieci, bo żeby wytworzyć psełdo sinusoidę przy pomocy tyrystorów mocy musisz mieć napięcie szczytowe. Czy będziesz podnosił z 12V czy z 10V to dla niego nie ma znaczenia, do puki wydajność prądowa źródła będzie zachowana. (zamiana napięć wykorzystuje zasadę L*di/dt ).

inwestor
27-12-2005, 09:03
Sam kiedyś tak uważałem że najlepszy jest UPS. Nadal tak uważam ale koszty takiego wygodnego rozwiązania są bardzo wysokie. Generalnie UPS musi być sinusoidalny bo inaczej można spalić silniki. Robiłem próby i efekt jest taki że silniki nie chcą startować. Może te lekko obciążone czasem wystartują ale agregat w lodówce spali się, pompa hydroforu tak samo, wentylatorki w kibelkach itd. itd. Z praktyki widzę że w moim przypadku minimalny UPS musiałby mieć ok. 1,5 kVA (sinus) i zapas akumulatorów na 24h. Uważam że jakieś takie maleństwo podtrzymujace przez jedną godzinkę nie bardzo ma sens bo godzinkę da się "przeżyć". Natomiast jak jest poważniejsza awaria i prąd jest wyłączany na dobrych kilka godzin lub cały dzień to zaczyna się robić powazny problem. Ja kupiłem agregat z silnikiem spalinowym i wstawiłem do garażu. Owszem jest nieco ceregieli aby odpalić zasilanie ale jak narazie się sprawdza. Agregat daje mozliwość dolewania paliwa i wydłużania czasu pracy wg potrzeb UPS jak rozładuje akumulator to już koniec, do tego jeszcze powtórne naładowanie akumulatora trwa kilkanaście godzin albo i lepiej. Bywa że zaniki napiecia trafiają się jeden po drugim i wtedy z UPS nie ma pozytku bo nie zdazy się naładować akumulator.
Pozdrawiam

AWIk
27-12-2005, 10:52
A co z pršdem ładowania? Pan z serwisu EVER'a powiedział że układ nie wytrzyma większego pršdu ładowania oraz że te najtańsze UPSy sš tylko i wyłšcznie do pracy krótkotrwałej. Ile w tym prawdy a ile marketingu?

plzws
27-12-2005, 11:01
Ja mam taki problem że UPS podtrzymuje strownik kotła i pompę ale nie startuje palnik a sterownik wywala jego błąd.
Kocioł WOLF FNG 17 i UPS Ever.
Boję się że zakup UPSa to wywalenie kasy w błoto.

AWIk
27-12-2005, 14:06
Kocioł WOLF FNG 17 i UPS Ever.


Mógłbyś napisać coś więcej o typie UPSa i mocach pompki i sterownika?

Rozumiem że pompka i sterownik na UPSie działają?

plzws
27-12-2005, 14:11
Kocioł WOLF FNG 17 i UPS Ever.


Mógłbyś napisać coś więcej o typie UPSa i mocach pompki i sterownika?

Rozumiem że pompka i sterownik na UPSie działają?

Pisałem wcześniej.

Kocioł max pobór mocy 15W.
Pompa obiegowa Wilo 35 W.
UPS EVER Eco Cds 1200.

AWIk
27-12-2005, 14:39
Jak długo ten UPS wytrzymuje z takim obcišżeniem, nie zauważasz jakiœ dziwnych objwów podczas pracy?

plzws
27-12-2005, 14:45
Jak długo ten UPS wytrzymuje z takim obcišżeniem, nie zauważasz jakiœ dziwnych objwów podczas pracy?

Nie wiem.
Ponieważ nie odpala palnik jego funkcjonalność jest dla mnie równa zeru.

Napisałem dzisiaj zapytanie do Wolfa może się coś wyjaśni jeśli nie to sprzedam UPSa.

Krzysztof2
04-01-2006, 10:28
Nie testowałem. Kolega z biura kupił, ale stwierdził, że otworzy dopiero, jak zabraknuie prądu. Z tym, że rozmawiał z ludźmi z Evera i powiedzieli mu, że z takim zewnętrznym akumulatorem będzie działać.
Policzmy ile czasu bedzie działał taki zestaw: np. kocioł ma ok 150W mocy maksymalnej, ale nie pracuje cały czas, przyjmijmy więc 100W. UPS ze swoim oryginalnym akumulatorem podtrzyma go przez 20 minut (ma akumulator 5Ah). Jak podłaczymy dodatkowo akumulator np. 45Ah podziała dodatkowo 180 minut.

Arecki
hmm to teraz to się zdziwiłem bo osobiście rozmawiałem z fachowcami z evera i mnie nie polecali przepinki na akumulator samochodowy ze względu na to że tranzystory końcowe mosfety tego ne lubią i wcześniej czy później skończy się awarią UPS-a. I przy dłuzszej eksploatacji pojawia się problem z odprowadzaniem ciepła z w/w tranzystorów.

miwol
07-02-2006, 10:00
Podciągam w górę bo sprawa zasialnia awaryjnego dla mojego kominka z płaszczem bardzo mnie nurtuje. Czarny scenariusz to zanik zasilania nocą gdy cała familia śpi, spokojne zagotowanie się płaszcza, huk, wrzątek i popiół na ścianach, lejąca się woda... Może już nie będę pisał więcej :o :wink: :cry:

Majka, AWIk, Wy już coś zastosowaliście? Tatarek? Dajcie znać.

rafałek
07-02-2006, 10:48
Podciągam w górę bo sprawa zasialnia awaryjnego dla mojego kominka z płaszczem bardzo mnie nurtuje. Czarny scenariusz to zanik zasilania nocą gdy cała familia śpi, spokojne zagotowanie się płaszcza, huk, wrzątek i popiół na ścianach, lejąca się woda... Może już nie będę pisał więcej :o :wink: :cry:

Jesli kominak pracuje w układzie otwartym to taki scenariusz jest skrajnie małoprawdopodobny. Co najwyżej skończy się na bulgocie i dudnieniu.

Co do wcześniejszych wypowiedzi i czasu podtrzymania. Osobiście nie oczekuję podtrzymania dłuższego niż 2-3 godziny. Do zasilenia mam 2 pompki i sterowanie. Pompki pracują między 30-45W ile bierze sterowanie nie mam pojęcia - trzeba by poszperać.
Obecnie rozważam albo zakup średniego UPS'a albo to: http://www.tatarek.com.pl/danetechniczne.php?produkt=TZA01 - zresztą już wcześniej opisywane. Jednak UPS ma pewną zaletę. Normalnie podpięty by był pod komputer, w na wypadek awarii przepinał bym go do kotłowni. Mimo mieszkania poza miastem w ciągu ostatnich 12 miesiecy dłuższa przerwa w dostawach prądu byłą jedna (tak około godziny), reszta to kikluminutówki do kwadransu.

miwol
07-02-2006, 11:10
Pytanie do Czesia73. Jak rozumiem użytkujesz Tatarka. Niepokoi mnie to, że Tatarek nie jest urządzeniem bezprzerwowym a więc w momencie zaniku zasilania w sieci pozwala pompce/turbinie na parę sekund się zatrzymać po czym już z zasilania awaryjnego urządzenia te startuje.

No i właśnie. Czy silniki w urządzeniach, które podtrzymujesz zawsze startują? Mam pompę i turbinę. Czytam w dokumentacji innego niż Tatarek zasilacza, że urządznie gwarantuje około 60 startów silnika na 100 prób :o :o :o :o :o Jak sobie z tym radzi Tatarek w praktyce ????????

nostan15
07-02-2006, 13:08
Ja kupiłem Smart 420 podłączyłem pompke 40W oraz komp i monitor, jak braknie prądu komputer wyłaczam. Sama pompa chodzi 1,5h.
Ponadto mam w kuchni brzeczek, który mnie informuje o zaniku prądu z sieci oraz przekroczeniu temperatury awaryjnej na kotle (u mnie to jest 70*C).
Było w tą zime testowane kilkakrotnie zdaje egzamin w skali do 5 na 5.
Pozdrawiam Wszystkich.

nostan15
07-02-2006, 13:11
Dodam że chodzi o UPS Smart.

AWIk
07-02-2006, 13:15
Majka, AWIk, Wy już coś zastosowaliście? Tatarek? Dajcie znać.

Kupiłęm UPS APC 700. Zamontowałem, podłšczyłem i sobie œmiga. Zrobiłem kilka symulacji zaniku napięcia i UPS bezproblemowo sobie poradził i cišgnšł pompkę i sterownik. Nie wiem jak długo to poleci, ale chciałem sie zabezpieczyć przed max. 15 min. zanikami.

miwol
07-02-2006, 14:46
AWIk, dwa pytanka:

1. Kupowałeś nowy UPS? Czy możesz podać cenę?
2. Czy rozważałeś możliwość podpięcia zewnętrznego akumulatora większej pojemności? Czy jest w tym UPS taka możliwość (jak z ewentualnym ładowaniem, jakim prądem UPS APC 700 ładuje)?

czesiu73
07-02-2006, 20:06
Pytanie do Czesia73. Jak rozumiem użytkujesz Tatarka. Niepokoi mnie to, że Tatarek nie jest urządzeniem bezprzerwowym a więc w momencie zaniku zasilania w sieci pozwala pompce/turbinie na parę sekund się zatrzymać po czym już z zasilania awaryjnego urządzenia te startuje.

No i właśnie. Czy silniki w urządzeniach, które podtrzymujesz zawsze startują? Mam pompę i turbinę. Czytam w dokumentacji innego niż Tatarek zasilacza, że urządznie gwarantuje około 60 startów silnika na 100 prób :o :o :o :o :o Jak sobie z tym radzi Tatarek w praktyce ????????

Witam.W moim piecu dmuchawa jak i zarówno pompa wodna podłączone są do sterownika pieca, a stan jaki jest na sterowniku podczas pracy normalnej (siec), zawsze powraca do tych samych nastawów po każdej przerwie zasilania.Tak więc przerwa jaką potrzebuje Tatarek na przełączenie w niczym nie przeszkadza w pracy i uruchomieniu dmuchawy i pomki. Po niedzieli pokażę fotki z kotłowni z zainstalowanym tatarkiem.Urządzenie to sprawuje się naprawdę dobrze.Sama pompka wody(II bieg-pobór 35W) bez sterownika pracowała podczas próby 8,5 godz. przy zastosowaniu akumulatora 60Ah. W takim czasie paliwo w kotle(np. miał) rozgrzane max. bez dostarczonego powietrza(nie pracuje dmuchawa-dzwiczki zamknięte) wygaśnie po czasie 30 min.

slaweksie
07-02-2006, 20:08
obserwuje

nom
07-02-2006, 21:04
Ja mam taki problem że UPS podtrzymuje strownik kotła i pompę ale nie startuje palnik a sterownik wywala jego błąd.
Kocioł WOLF FNG 17 i UPS Ever.
Boję się że zakup UPSa to wywalenie kasy w błoto.

W kotłach gazowych z elektroniką ważne jest prawidłowe podpięcie fazy i zera a to ze wzgledu na działanie elektrody jonizującej. W UPS'ach po przejściu na pracę awaryjną odcinane są na przekaźnikach zarówno faza jak i zero od sieci. Kiedyś było o tym sporo na http://elektroda.pl .

Poza tym tak jak ktoś wcześniej wspomniał większość UPS'ów generuje przebieg prostokątny a nie sinusoidę, co w przypadku komputera, TV, magnetowidu nie ma żadnego znaczenia, bo tam zasilacz jest tak skonstruowany, że najpierw prostuje napięcie z sieci a potem jest i tak przetwornica, która jest sterowana elektroniką zasilacza. Nie bez znaczenia jest jednak kształt napięcia dla klasycznych zasilaczy opartych na transformatorze obniżającym napiecie z sieci. Wyższe harmoniczne takich przebiegów przedostają się do części wtórnej zasilacza i nie wytrzymują częstotliwościowo kondensatory elektrolityczne (u mnie w pracy w centralce telefonicznej wybuchł właśnie taki kondensator po 40 minutach pracy z UPS'a, wyglądało to podobnie jakby wybuchła świeca dymna :D ).


http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=358710&highlight=ups&sid=d4096331746b864a8aefa39485187b73

plzws
08-02-2006, 08:38
W kotłach gazowych z elektroniką ważne jest prawidłowe podpięcie fazy i zera a to ze wzgledu na działanie elektrody jonizującej. W UPS'ach po przejściu na pracę awaryjną odcinane są na przekaźnikach zarówno faza jak i zero od sieci. Kiedyś było o tym sporo na http://elektroda.pl .

Poza tym tak jak ktoś wcześniej wspomniał większość UPS'ów generuje przebieg prostokątny a nie sinusoidę, co w przypadku komputera, TV, magnetowidu nie ma żadnego znaczenia, bo tam zasilacz jest tak skonstruowany, że najpierw prostuje napięcie z sieci a potem jest i tak przetwornica, która jest sterowana elektroniką zasilacza. Nie bez znaczenia jest jednak kształt napięcia dla klasycznych zasilaczy opartych na transformatorze obniżającym napiecie z sieci. Wyższe harmoniczne takich przebiegów przedostają się do części wtórnej zasilacza i nie wytrzymują częstotliwościowo kondensatory elektrolityczne (u mnie w pracy w centralce telefonicznej wybuchł właśnie taki kondensator po 40 minutach pracy z UPS'a, wyglądało to podobnie jakby wybuchła świeca dymna :D ).


Dzięki za info.
Czy w jakiś sposób można by ominąć to odcinanie o którym piszesz w pierwszej części?

Po zaniku zasilania pompka i elektronika pieca działaja poprawnie. UPS EVER daje pełną sinusoidę na wyjściu. Robiłem ostatnio eksperyment z pożyczonym z pracy UPSem Fideltronik który ma aproksymację sinusoidy.
Słychać na pompie różnicę pracy pomiędzy pełną sinusoidą a aproksymacją.
W pierwszym przypadku praca pompy jest płynna w drugim silnik pracuje zupełnie inaczej.

AWIk
08-02-2006, 11:00
AWIk, dwa pytanka:

1. Kupowałeś nowy UPS? Czy możesz podać cenę?
2. Czy rozważałeś możliwość podpięcia zewnętrznego akumulatora większej pojemności? Czy jest w tym UPS taka możliwość (jak z ewentualnym ładowaniem, jakim prądem UPS APC 700 ładuje)?

Kupiłem używany z nowymi Akku na Allegro za 250 zł.
Nie próbowałem grzebać w œrodku, bo teoretycznie powinien wytrzymać 70min, a u nas większych, częstych przerw się nie spodziewam.

nom
08-02-2006, 16:23
Dzięki za info.
Czy w jakiś sposób można by ominąć to odcinanie o którym piszesz w pierwszej części?


Tak, na elektrodzie masz to opisane, albo pociągnij zero poza UPS'em, ale musisz sprawdzić w gnieździe UPS'a gdzie jest zero, żebyś zwarcia nie zrobił. :-)

Albo podepnij pomiędzy uziemienie pieca a przewód neutralny (zero) opornik 40kOhm, tez powinno pomóc.

plzws
08-02-2006, 17:00
Dzięki za info.
Czy w jakiś sposób można by ominąć to odcinanie o którym piszesz w pierwszej części?


Tak, na elektrodzie masz to opisane, albo pociągnij zero poza UPS'em, ale musisz sprawdzić w gnieździe UPS'a gdzie jest zero, żebyś zwarcia nie zrobił. :-)

Albo podepnij pomiędzy uziemienie pieca a przewód neutralny (zero) opornik 40kOhm, tez powinno pomóc.

Dzięki sprawdzę

plzws
06-03-2006, 08:50
Dzięki za info.
Czy w jakiś sposób można by ominąć to odcinanie o którym piszesz w pierwszej części?


Tak, na elektrodzie masz to opisane, albo pociągnij zero poza UPS'em, ale musisz sprawdzić w gnieździe UPS'a gdzie jest zero, żebyś zwarcia nie zrobił. :-)

Albo podepnij pomiędzy uziemienie pieca a przewód neutralny (zero) opornik 40kOhm, tez powinno pomóc.

Dzięki sprawdzę

Podłączyłem opornik 51kOhm i śmiga aż miło.
Robiłem też mały test, wyłączyłem piec z gniazdka i działał na UPSie 2 godziny, działał by dłużej ale straciłem dla niego cierpliwość :-) i poszedłem z budowy.
Jak będę coś robił dłużej to sprawdzę ile max pociągnie.

26kW
15-03-2006, 13:28
Używam starego APC Smart 1250i ( obciążenie 900 VA max.)
Ten ups jak i cała seria "Smart" ma czysty przebieg sinusoidalny.

Seria "Smart V/S" ma przebieg zbliżony do sinus (stepped sinus) wiec nie bardzo nadaje się do c.o. , seria "Back" tez nie ma przebiegu czysto sinusoidalnego.

APC 1250i ( standardowe 2x aku 17Ah) podtrzymuje kocioł gazowy Saunier Duval KLO 30 + pompa c.o. przez ~1.5 godziny , obciązenie 100 W (kocioł 20 + pompa 80 ).
Nie ma żadnych problemów z buczeniem silnika ( bo sinus), brakuje tylko funkcji "zimnego startu". Kocioł prawidłowo odpala na UPS.
Pompa ustawiona na III biegu , jak ją ustawić na I biegu to całość będzie chodziła troche dłużej (mniejsza moc).

UPS w stosunku do kotła pełni 4 funkcje:
- zasilanie awaryjne
- ochrona przed przepięciami z sieci, serwisant powiedział że zdarzaja się przypadki uszkodzeń elektroniki w kotle podczas burzy w lecie, koszt wymiany płytki to kilkaset złotych...
- podwyższenie zaniżonego napiecia (np:190V) z sieci lub obniżenie podwyższonego (np: 245 V) do ~230 V , realizuje to moduł "Smart Boost"
- filtracja zakłoćeń z sieci energetycznej

Z tego co wiem jeszcze EVER produkuje UPS-y specjalnie przeznaczone do pomp c.o.

Darex
19-09-2007, 21:09
Wygrzebałem stary wątek ale niezwykle interesujący - zasilanie awaryjne kominka z płaszczem. Może ktoś zaproponuje coś nowego? Właśnie jestem na etapie poszukiwania zestawu, który obsłuży dwa sterowniki i dwie pompy CO grundfos.

miwol
06-08-2008, 10:36
A propos zasilania awaryjnego kominka z PW (ale nie tylko bo szerzej - instalacji C.O. uzależnionych od prądu).

Czy istnieją pompy C.O. zasilane 12/24V? Może zamiast dobrego UPS (sinusoida) czy przetwornicy szukać w tym kierunku? Czy ktoś z Was zastanawiał się nad takim rozwiązaniem?

KrzysztofLis2
06-08-2008, 10:55
Czy istnieją pompy C.O. zasilane 12/24V? Może zamiast dobrego UPS (sinusoida) czy przetwornicy szukać w tym kierunku? Czy ktoś z Was zastanawiał się nad takim rozwiązaniem?
Chcesz, aby taka pompa pracowała Ci na stałe, czy tylko żeby Ci podtrzymała przez jakiś czas pracę układu w razie braku prądu?

irysy
06-08-2008, 11:17
Ja też planuję kupno UPS'a do awaryjnego zasilania kotłowni. Będę obserwował ten wątek i postaram się znaleźć coś dla siebie. Kocioł będzie na eko-groszek więc mam do zasilenia dwa silniki i elektronikę tegoż kotła, pomkę c.o. , cwu (pomiędzy kotłem i zasobnikiem cwu) i cyrkulacyjną ciepłej wody. W okresie letnim UPS ma zabezpieczać solary. W przypadku dłuższych zaników napięcia mam wykonane wyjście do agregatu na tarasie...

tres34
06-08-2008, 11:27
Tez mi wylaczaja i mam piane. Piec mam na mial, woda chodzi grawitacyjnie, wiec zero problemu z gotowaniem. Na razie mam 1 etap w postaci oswietlania awaryjnego 12V w kazdym pomieszczeniu. Kolejny to generator 3-fazowy na potrzeby hydroforu bo zbiornik jest tylko 200L i nie na dlugo to starcza.

miwol
06-08-2008, 11:27
Czy istnieją pompy C.O. zasilane 12/24V? Może zamiast dobrego UPS (sinusoida) czy przetwornicy szukać w tym kierunku? Czy ktoś z Was zastanawiał się nad takim rozwiązaniem?
Chcesz, aby taka pompa pracowała Ci na stałe, czy tylko żeby Ci podtrzymała przez jakiś czas pracę układu w razie braku prądu?

Chodzi właśnie o działanie podczas przerw w dostawie prądu. Prosty układ przełączający... Ale takowych pomp nie widzę, ciekawe dlaczego.

KrzysztofLis2
06-08-2008, 11:38
Chodzi właśnie o działanie podczas przerw w dostawie prądu. Prosty układ przełączający... Ale takowych pomp nie widzę, ciekawe dlaczego.
A może pompa wody z samochodu -- osobowego (12V) lub ciężarowego (24V)? Do kupienia na Allegro. :)

Bigbeat
06-08-2008, 13:22
Pompa wody w samochodzie jest elektryczna? W którym?
Raczej pompa paliwa - ale ona się nie nadaje do wody, i to gorącej...

KrzysztofLis2
06-08-2008, 13:32
Hmmm... faktycznie nie jest to tak popularne, jak mi się zdawało, że jest...

Ale jakieś pompy elektryczne jednak da się znaleźć. :)

http://www.allegro.pl/search.php?string=elektr*&from_showcat=1&category=18692&description=1&country=1

Bigbeat
06-08-2008, 13:55
Tylko jeden model - od VW Golfa :(
Ale, tak się zastanawiam, czy taka pompa wystarczy, bo:
1. Obieg wody chłodzącej w samochodzie jest typowym obiegiem bezciśnieniowym - otwartym, a w CO masz obieg zamknięty pod ciśnieniem na poziomie 1.5...2 atm - mogą tutaj pojawić się problemy ze szczelnością takiej pompy
2. Pompa obiegowa do CO ma moc na poziomie kilkudziesięciu W - wynika to z konieczności zapewniena odpowiedniego natężenia przepływu przy występujących w instalacji oporach hydraulicznych. Taka pompa od samochodu powinna mieć mniej-więcej podobną moc, żeby zapewnić odpowiednie przepływy.

miwol
06-08-2008, 14:02
Dokładnie.

Zresztą aż takiej samoróbki jak pompa od VW w kotłowni to nie chcę robić. Dziwi mnie tylko, że nie jest tak łatwo namierzyć normalną pompę do instalacji hydraulicznych, zasilaną 12/24V.

Obiło mi się o uszy określenie "pompa bezpieczna" - a więc właśnie do zastosowania w instalacjach wymagających ciągłości pracy... Niestety szukanie po tym haśle także niewiele daje.

miwol
06-08-2008, 14:41
Mam nadzieję że nie macie nic przeciwko odpowiadaniu sobie samemu na pytania :wink: Ale chyba znalazłem to, czego szukam, a i co może Wam nasunąć pewne rozwiązania:

http://www.herrmann.com.pl/cennik/pompy_D.pdf

Pozostaje pytanie o ewentualne mankameny awaryjnego układu wymuszającego cyrkulację C.O. typu przełącznik + pompa 12V + akumulator.

KrzysztofLis2
06-08-2008, 15:56
Pozostaje pytanie o ewentualne mankameny awaryjnego układu wymuszającego cyrkulację C.O. typu przełącznik + pompa 12V + akumulator.
Pompę awaryjną ustawisz równolegle czy szeregowo w stosunku do normalnej?

Bigbeat
06-08-2008, 16:00
Zwykła przez zwrotny, awaryjna przez zwrotny, i takie cusie dopiero równolegle.
Pompki, nie powiem, ładne, ale aż boję się zapytać, po ile $$$...

KrzysztofLis2
06-08-2008, 16:10
Zwykła przez zwrotny, awaryjna przez zwrotny, i takie cusie dopiero równolegle.
Właśnie z powodu tych zaworów zapytałem. :)

miwol
07-08-2008, 10:25
Połączenie zgodnie z opisem.

Cena pompki z tego katalogu, jak mi powiedziano: 146 EUR + 22% vat = 577 PLN.

Bigbeat
07-08-2008, 11:00
Trochę drogo...
Skoro i tak kocioł trzeba zasilać, to taniej wyjdzie dopłata do przetwornicy 12V/230V z sinusem na wyjściu.