PDA

Zobacz pełną wersję : Zużycie gazu - podłogówka czy grzejniki ?



wilu1
18-12-2005, 16:41
Majac skrecone kaloryfery a właczona podłogówke spale więcej gazu niż przy wyłączonej podłogówce a odkreconych kaloryferach?


Pytam bo za 2 miesiace (od 20 X do 18 XII) zużyłem 586 m3 gazu i wydaje mi sie to troche dużo. Grzeje w wiekszosci podłogówką Piec ecoTEC kondensta Turbo Vaillant. Nie mam jeszcze pokojowego sterownika temperatury.


pozdrawiam wilu1

Mały
18-12-2005, 18:26
Powinieneś mniej tym bardziej przy kondensacie ,który najlepiej pracuje na niskich parametrach - a tak pracuje podłogówka.

atomik
18-12-2005, 20:16
Majac skrecone kaloryfery a właczona podłogówke spale więcej gazu niż przy wyłączonej podłogówce a odkreconych kaloryferach?



Może się zdarzyć, że przy podłogówce spalisz więcej gazu, niż używając grzejników (zakładając utrzymywanie takiej samej temperatury powietrza w obu przypadkach).
Byłoby tak, bo utrzymywanie wyższej temperatury podłogi (np 30 oC używając podłogówki) powoduje większe straty ciepła do gruntu - straty są proporcjonalne do różnicy temperatur. Przyjmuje się, że grunt ma stałą temperaturę np. 8 oC na pewnej głębokości. Utrzymywanie podłogi w temp. np. 30 oC daje więc wieksze straty, niż np. w 22 oC przy grzaniu powietrza.
Wszystko zależy od tego, jak dobrze masz zaizolowaną posadzkę pod podłogówką.
Przez ciekawość, jaką masz izolację pod posadzką i jaką ścian?

wilu1
18-12-2005, 21:03
Ściany zewnętrzne 12 cm styropian, posadzka 2x 5cm na zakładke + folia + styropian z ekranem pod podłogówke. Strop 2 x 5 cm na zakładke. poddasze nieocieplone. Piec Vaillant ecoTEC z zamk. komora Turbo 196/2 + zasobnik 200l, podłogówka w salonie, jadalni, kuchni , 2 x łazienka. Brak zaworów termostatycznych na grzejnikach. dom o powierzchni 160 m2.

Ale czytajac ostatnio watki o grzaniu gazem stwierdzam ze nie mam najgorzej. średnie zuzycie odkad włączyłem piec w tym roku wychodzi mi około 9,6 M3 na dobe przy 21-22 temp wewnatrz. zuzywam dość sporo wody ciepłej ale nie mam jeszcze kuchni gazowej.

Nie wiem czy ma to związek ze zużyciem gazu ale nie mam tez regulatora pokojowego z czujnikiem (zamówiłem bezprzewodowy i jeszcze nie dojechał). Pocieszam sie też tym ze wszystko jest jeszcze świeże i drugi sezon grzewczy bedzie lepszy.

Zamierzam teraz zacząc też dogrzewać w ciągu dnia kominkiem ale czekam na programator pokojowy aby miało to sens. Zastanawiam sie tez skąd mam miec pewność i jak to sprawdzic czy piec jest ustawiony prawidłowo.

AAAA jeszcze jedno jak już sie tak rozpisałem. Nie mam jeszcze odpalonych kolektorów słonecznych (zalane płynem tylko) które mysle zmniejszyły by mi zużycie gazu oraz nie podłączona jest pompa do podłogówki.

To by było na tyle. Jedno wam powiem gaz jest ciut ZA DROGI!!!

przemekk74
19-12-2005, 11:59
Majac skrecone kaloryfery a właczona podłogówke spale więcej gazu niż przy wyłączonej podłogówce a odkreconych kaloryferach?
Pytam bo za 2 miesiace (od 20 X do 18 XII) zużyłem 586 m3 gazu i pozdrawiam wilu1
ale ogrzewasz maly srodkowy szereg czy wolnostojacy 300metrow dom? Przemek

wilu1
19-12-2005, 14:55
Wolnostojacy 160 m2


P.S. Jak na Vaillancie zobaczyc czy dobrze ustawiono krzywą grzewczą?

atomik
19-12-2005, 16:37
Ściany zewnętrzne 12 cm styropian, posadzka 2x 5cm na zakładke + folia + styropian z ekranem pod podłogówke. Strop 2 x 5 cm na zakładke. poddasze nieocieplone. Piec Vaillant ecoTEC z zamk. komora Turbo 196/2 + zasobnik 200l, podłogówka w salonie, jadalni, kuchni , 2 x łazienka. Brak zaworów termostatycznych na grzejnikach. dom o powierzchni 160 m2.
...
To by było na tyle. Jedno wam powiem gaz jest ciut ZA DROGI!!!

W tym stropie pod nieogrzewanym poddaszem to masz malutko izolacji.
Rozważyłbym pewnie coś takiego:
jeśli w przyszłym roku chcesz ocieplać poddasze, to kup wełnę już teraz i po prostu rozłóż warstwę 10-15 cm na poddaszu.
Izolacja stropu w sumie ok. 20-25 cm to byłoby już przyzwoicie.
Jeszczę w tę zimę zaoszczędziłbyś w ten sposób na pewnie połowę czy 1/3-cią kosztów tej wełny, którą kupisz.

A gaz test MOCNO za drogi, nie tylko ciut.
pozdrowienia
...atomik