PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ściany garażu



bedi
16-01-2003, 19:49
Czy ktoś zastanawiał się nad tym jaka powinna być grubość ocieplenia (np styropianu) na ścianie oddzialającej garaż od domu.
Z jednej strony zastosowanie cieńszej warstwy spowoduje łatwiejsze przenikanie ciepła do garażu, w związku z czym będzie się tam utrzymywała temp wyższa od temp otoczenia.
Z drugiej strony, zwiększy to z pewnością koszty ogrzewania i może spowodować że ściana przylegająca do garażu będzie “zimna”.

ckwadrat
16-01-2003, 20:01
Na razie wiem jedno. Tej ściany nie ocieplę na pewno styropianem. Dam pewnie z 6-8 cm wełny.

17-01-2003, 10:55
U siebie (tak mam w projekcie) dalem styropian 5cm na sciane pomiedzy garazem a domem ale rowniez taki sam dalem na sufit. Wedlug mnie styropian zatrzyma tez wilgoc z garazu (w zimie samochod bedzie odmarzal). A sciana od strony domu bedzie ogrzewana wiec nie powinno byc problemow.

ckwadrat
17-01-2003, 11:10
Ja bym zdecydowanie bardziej martwił się o bezpieczeństwo p. poż. W końcu z samochodem nigdy nic nie wiadomo. Więc styropian nie jest akurat w tym miejscu najlepszym rozwiazaniem, jeśli w ogóle dopuszczalnym....

17-01-2003, 11:14
Jak napisalem wczesniej tak jest u mnie w projekcie. Poza tym nie martwie sie zbytnio gdyz styropian jest przeciez samogasnacy. A jak samochod sie zapali to juz nie ma roznicy.
Oczywiscie nie neguje uzycia welny.
Ale uwaga o p.poz. jest jak najbardziej sluszna. A moze sa jeszcze inne aspekty ?

Kjandy
17-01-2003, 11:18
Zwracam tylko uwage na rozprowadzenie instalacji elektrycznej i oswietlenia na takich ocieplonych scianach i suficie.

pingo
17-01-2003, 11:26
Kjandy - rozwiń swoją myśl!

Alicjanka
17-01-2003, 11:30
Ja mam 5cm styropianu.

17-01-2003, 11:53
Chodzi o mocowanie puszek istalacyjnych i np. gniazda 3-faz w ociepleniu. U siebie wszystkie gniazda i wlaczniki oraz lampy oswietlenia umiescilem na scianie zewnetrzej (otynkowanej). W garazu mam oddzielna rozdzielnice i z niej wychodza wszystkie obwody po scianach otynkowanych.

MHAL
17-01-2003, 11:59
A co z garażem wolnostojącym? Czym i czy w ogóle ocieplać?

bedi
17-01-2003, 14:58
Alicjanka, a jaką masz temperaturę w garażu, zwłaszcza podczas tych ostatnich mrozów.
Zastanawiam się czy można to obliczyć (jaka ilość ocieplenia na ścianie = jaka temp przy -20 na zewnątrz).
Bezpieczeństwo p. poż jest oczywiście ważne, ale gdzieś czytałem, ze najwiecej pożarów i tak wybucha w kuchni.

Octavian
17-01-2003, 16:21
Ckwadrat - czy podjąłeś już decyzję czym ocieplisz swój domek? Styropian czy wełna.
Hej
pzdr

Tambala
17-01-2003, 18:02
Wrażenia z eksploatacji garażu przystawionego do domu, między domem i garażem 2 x Ytong 36 (konstrukcyjnie nie dało się inaczej), pozostałe ściany garażu też Ytong 36, dacho ocieplony wełną mineralną 20 cm:

Na zewnątrz -22C, w garażu -5C (ale piwo w butelkach nie zamarzło, a pod samochodem kałuż roztopionego śniegu - nie rozumiem, może przy posadzce cieplej?)
Na zewnątrz -10C, w garażu ok. zera

To chyba dobry wynik?

ckwadrat
17-01-2003, 20:25
Octavian - jeszcze się nie zdecydowałem. Ale skłaniam się raczej ku styropianowi (na pewno wyjdzie parę tys. taniej).

17-01-2003, 20:35
Byłbym zapomniał. Pewnie nie uwierzycie ale niespełna 2 godziny temu zapalił się samochód stojący w podziemnym garażu pod blokiem, w którym mieszkam. Dymu tyle, że ewakuowano i obstawiono policją 3 klatki. Spaliły się kable elektryczne i nie ma prądu w kilku klatkach. Nie wiem jeszcze, czy skończyło się na jednym samochodzie ale już wiem na pewno, że garaż to jednak miejsce bardzo zagrożone pożarem!

ckwadrat
17-01-2003, 20:37
To byłem znowu ja.