PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła - czy to się opłaca?



Gringo...
19-12-2005, 09:23
Czy instalacja pomp ciepła sie opłaca? jesli tak to po jakim czasie średnio zwraca sie inwestycja? Nie mam możliwości podłaczenia do sieci z gazem (odległość 150m) i zastanawiam sie nad pompami. Przedstawiono mi w ofertcie że zwraca sie to w porównaniu z inwestycja ogrzewania olejowego w 2-3 lata ale jakos nie chce mi sie wierzyć. Czy rzeczywiscie mozna dobrze ogrzac dom (185m2) tym systemem? I jeszcze syszałem że można ubiegać się o umożenie 1/4 odsetek z kredytu na taką inwestycje. Czekam na wasze opinie a zwłaszcza użytkowników pomp. Z góry dziekuję.

mimi31
19-12-2005, 10:07
Moim zdaniem opłaca się.....po dwudziestu latach, kiedy się zwróci koszt.

markus_gdynia
19-12-2005, 12:41
Uzyj funkcji "Szukaj". Było tu tyle wałkowane na ten temat, że aż szkoda w kawiaturę stukać. Temat wraca jak bumerang.

holusio
19-12-2005, 12:56
20-30 lat zanim sie zwroci;;; przy min 1000 m2 na pewno nie ma sie nad czym zastanawiac przygotuj sobie instalacje na butle i kominek ,przeczekaj az rura z gazem dojdzie ja mam duzo dalej 6 km i sie nie przejmuje jak masz piwnice to piec na wegiel z podajnikiem i zyjesz jak gosc podejrzewam ze dlugo nie zmienisz na inny system 150 m2 bedzie cie kosztowalo do 2000 na sezon i troche pracy raz na 48 godzin chyba ze len z ciebie... pozdro

Włodek W.
21-12-2005, 21:00
gringo
Zrób tak żebyś nie żałował decyzji 8) .Ja tak zrobiłem i nie załuje tego co zrobiłem :D .Wprowadze sie z prawie rocznym opóżnieniem :cry: .Myslę że warto było poczekać trochę i zrealizować marzenia :D .Pozdr. :D
Decyzja nalezy do Ciebie 8)

Jaworski
22-12-2005, 21:44
Opłaca się. Ja mam pompe już 2 sezony. Nie buduj kotłowni, kominów, składzików wungla, kup sam pompę, załóż kolektory sam, każdy hydraulik ci to podłączy i będzie hulało. Koszt będzie większy, ale nie tak bardzo. Tu znajdziesz wielu przeciwników pompy. Ja mam tę przewagę że eksploatuję urządzenie, a wcześniej je zainstalowałem.

Dominik!
23-12-2005, 07:56
Zastanawiałem się kiedyś nad pompą ciepła. Jest to oczywiście drogie rozwiązanie, ale warte przemyślenia. Przy większym domu zwróci Ci się to oczywiście szybciej. A porównując do cen gazu z butli chyba nie powinno być problemu. Cena pompy, oprzyrządowania to ok. 35.000zł.,
natomiast pieca - 10.000. Tu dochodzi jeszcze komin, ew. odprowadzenie skroplin. Ja porównywałem pompę z grzaniem piecem na gaz ziemny i wyszło, że pompa zwróci mi się po 16-18 latach. Oczywiście to tylko pewne przybliżenie. Skoro chcesz porównywać ją z gazem z butli będzie to kilka lat szybciej. Poza tym jeśli masz pompę ciepła i grzejniki - latem może ona działać jako klimatyzacja :D