PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe,



26-01-2002, 09:54
Witam,
Mam zamiar zastosować w części budynku ogrzewanie podłogowe. Dostępne są elektryczne i wodne więc powstaje dylemat. Które plecacie ???

pzdr,
Piotr,

buber
26-02-2002, 17:31
ja będę zakładał wodne w połączeniu z kaloryferami

Frankai
26-02-2002, 17:33
A ile masz i będziesz miał kasy?
Kupę i mało - pompa ciepła.
Średnio i średnio - wodne.
Mało i kupę - elektryczne.

buber
28-02-2002, 09:40
Przy wodnym można znacząco obniżyć koszty niee wiem czy robisz sam czy robi tobie firma to zależy od tego ale są rzeczy na których można zaoszczędzić pareset złotych

Anula
28-02-2002, 09:51
sluchajcie a ile kosztuja te jakies mieszacze do instalacji kiedy ogrzewanie jest mieszane: grzejnikowo-podlogowe?

buber
28-02-2002, 10:09
zależy mieszacz firmowy ze sterowaniem elktronicznym może kosztować nawet 3000 PLN prosty mieszacz z zaworami to wydatek około 900 PLN

bobiczek
15-03-2002, 11:45
Temat mało rozwinięty.
Jak robić wylewki i o ile niżej biorąc pod uwagę ogrzewanie mieszane.
A powiedzcie mi zdaje egzamin łączenie grzejników z rurami w podłodze?
Co znaczy że część można zrobić samemu, co na przykład.

buber
15-03-2002, 13:16
zależy co chcesz robić ja zamierzam wszystko zrobić sam od mieszacza poprzez rozdzielacz na wylewaniu podłogi kończąc.
oszczędności mogą być duże każdy kto kiedyś lał podłogę powinien poradzić sobie z wylaniem podłogi na której są ułożone rurki.
Zamierzam położyć styropian na niego folię zagrzejnikową (styropian z folią aluminiową) folią do góry, zbrojenie 3 mm do którego przywiążę rurki i to zaleję betonem. Powinno wytrzymać.
Obliczenia dla swojego domu wykonałem na podstawie materiałów zamieszczonych na stronach o których pisałem.

buber
15-03-2002, 13:18
powiedzcie skąd jesteście, może się spotkamy, ja mieszkam koło Gorzowa Wlkp.

26-03-2002, 21:09
mam pytanie czy mozna zainstalować taki mieszacz gdy instalacja jest zrobiona

buber
27-03-2002, 07:12
jaka instalacja jest zrobiona do ogrzewania podłogowego ???
Przeciesz są to rurki które swój koniec i początek mają w rozdzielaczu który jest połączony z mieszaczem . Co masz zrobione anonimowy ???

24-04-2002, 11:00
Pamietajcie ze do betonu na wylewki trzeba dodac
plastyfikatora i o dylatacjach przy:
- duzych powierzniach
- drzwiach wewnetrznych
- przy scianach zewnetrznych
Dylatacje musza przebiegac przez wszystkie warstwy.
Ja robie podłogówke wodna z grzejnikami w sypialniach
jt

Monika150
25-04-2002, 21:43
A jaka jest rola plastyfikatora? Co on właściwie robi i dlaczego musi być?

Griszka
26-04-2002, 06:54
prawdopodobnie po to aby jastrych nie posiadał pęcherzy powietrza (które byłyby dodatkowym izolatorem niepożądanym).

Cypel
26-04-2002, 09:36
Plastyfikator powoduje uelastycznienie jastrychu.
Podloga pracuje jak grzejnik rozgrzewajac sie i stygnac
na przemian, w zwiazku z tym podloga ciagle sie rozszerza
i kurczy. Nie sa to ruchy duze wszelako powtarzaja sie
kilka razy dziennie przez caly sezon grzewczy.
Bez plastyfikatora powstajace naprezenia wewnetrzne
sposodowoalyby szybsza erozje wylewki (pekanie i kruszenie)
Plastyfikator najczesciej ma postac plynu dolewanego
do betonu na wylewki. Nie jest to duzy koszt i zazwyczaj
mozna go kupic wraz z calym systemem w tym samym sklepie.
Byc moze mozna go kupic taniej kupujac oddzielnie ale
nie probowalem.

jt

Alicjanka
26-04-2002, 09:52
A jak fizycznie manifestuje się obecność plastyfikatora? Beton jest bardziej porowaty, czy jaki?

Alicjanka
26-04-2002, 12:50
Wracając do pytania Anonimowego, to wybrałam wodne, bo elektryczne dużo kosztuje przy eksploatacji, a dodatkowo wytwarza pole magnetyczne, które podejrzewa się o szkodzenie zdrowiu.

Wowka
26-04-2002, 13:39
Jestem jeszcze przed pracami C.O
Buber napisał, że do zbrojenia podwiąże rurki. Tak samo powiedzieli mi moi ewentualni wykonawcy. Zwróciłem im uwagę, że zbrojenie nie może leżeć bezpośrednio na steropianie bo wtedy ono nie będzie spełniać swojej roli. Podniesienie zaś o kilka centymetrów w górę układu "rurki+siatka" spowoduje zwiększenie grubości wylewki. Jedynym bezkosztowym wyjściem wydaje się być zamiana kolejności czyli umieszczenie siatki zbrojenia na rurkach lub kotwienie rurek do steropianu i położenie zbrojenia niezależnie od układu grzewczego. Może ktoś ma inne przemyślenia lub doświadczenie, chętnie je poznam.
Pozdrawiam - Wowka
Wiem, że jest jeszcze możliwość dwukrotnego zbrojenia lub zastosowania specjalnego steropianu z fabrycznie wykonanymi kanałami - ale te koszty .....

buber
26-04-2002, 13:49
Poradniki mówią i ja tak zrobię: podniosę zbrojenie 1cm. od styropianu i dopiero do niego przywiążę rurki (zbrojenie powinno być w dolnej warstwie betonu)

GoniaM
30-04-2002, 11:11
U moich znajomych popękała terakota na rurkach wodnego ogrzewania podłogowego. Jak można temu zaradzić?

buber
30-04-2002, 11:29
On 2002-04-30 12:11, GoniaM wrote:
U moich znajomych popękała terakota na rurkach wodnego ogrzewania podłogowego. Jak można temu zaradzić?


większe odstępy pomiędzy płytkami i odpowiednia fuga (elastyczna)

Frankai
01-05-2002, 08:15
GoniaM - czy mieli dylatacje? Przy dużych powierzchniach lub długim boku pola daje się dylatacje. Nie pamiętam dokładnie wielkości (może 40m2 i 10m), ale jak dobrze poszukasz w opisach, to znajdziesz. Taka dylatacja dotyczy i samych płytek i warstwy wewnętrznej. Rurki przechodzące przez osłonę dylatacyjną muszą być ułożone w osłonie.
Ważne też jest dobranie parametrów instalacji - dylatacja i odpowiednie fugi nie pomogą jeżeli da się zbyt gorącą wodę w c.o. Maksymalna temperatura grzejna podłogi wynosi 35 st.C (łazienki), a zalecany max. do pokojów to 29 st.C.
Powodem pęknięcia mogłabyć też źle wykonana płyta grzejna - np. zbyt cienka warstwa betonu (jastrychu).
To tyle co mi przychodzi do głowy. Powodów może być więcej. Jak widać z przykładu nie należy samemu bawić się w zrobienie podłogówki (zwłaszcza bez projektu).

Aha - to że po raz kolejny nawołuję do projektu nie oznacza, że sam projektuję albo wykonuję instalacje. Po prostu mam przykłady znajomych gdzie projekt doskonale się sprwdził i gdzie robiono bez niego i mają kiche.

RafaelS
02-05-2002, 10:15
Czy projektant systemow ogrzewania podlogowego powinien miec jakis papier czy swiadectwo coby nie dac sie naciagnac na "fachowca"? Drugie pytanie: jezeli chce miec ogrzwanie podlogowe tylko na polowie powierzchni pokoju to czy musi byc dylatacja na granicy z reszta podlogi? Trzecie: czy styropian pod dylatacja powinien byc zabezpieczony silniejsza folia aluminiowa lub dodatkowa warstwa papy?

krzysztofh
02-05-2002, 10:39
Do buber
W jaki sposób poziomujesz wylewkę?
Pytam dlatego, że aby zrobić na prawdę równą należy zastosować listwy poziomujące. Problem w tym, że na betonie będzie leżało ocieplenie w postaci płyt styropianowych, które nie są stabilnym podłożem do umocowania listew.
Jak sobie z tym chcesz poradzić?

Frankai
02-05-2002, 12:17
RafaelS - warstwy przy podłogówce miałeś opisane w jednym z ostatnich numerów (chyba marzec 02). Przy podłogówce na połowie pokoju trzeba dać dylatacje, bo w jednej części podłoga będzi Ci się kurczyć i rozszerzać, a w drugiej nie. Folia aluminiowa daje głównie odbijanie ciepła w górę i dlatego jest zalecana. O to czy folia jest bardzo wytrzymała nie martwiłbym się tak, bo skoro rurki przypinamy do styropianu klipsami, to dziurawimy i tak tę folię. Na spotkaniu była mowa, że głównym celem folii jest zatrzymanie betonu przed wnikaniem między płyty styropianu.
Ja dałem zrobić projekt gościowi, co ma firmę projektową, więc nie wiem jak to z uprawnieniami. Może zapytaj Marc1 - on jest z branży.

Karolina
07-05-2002, 15:36
Widzę, że jestescie mocno obeznani z tematem. W ostatnim Muratorze jest przegląd wszystkich "ogrzewań wodnych" dostępnych w kraju. Jaką firmę z wymienionych mozecie mi polecić. Czy instalujecie to sami, czy przy pomocy fachowców z firmy?

09-05-2002, 15:51
Czy nikt mi nic nie poleci? To ja - Karolina

buber
09-05-2002, 16:19
Karolina ja robię sam a jak chcesz to na onecie napisz w cudzysłowie ogrzewanie podłogowe to zobaczysz ile ci firm wyskoczy

Cypel
09-05-2002, 16:29
Ja zlecilem instalatorowi z certyfikatem, dostane
10 lat gwarancji. W obecnej sytuacji jak skonfrontujesz
oferty kilku wykonawców to zbijesz cene znakomicie,
a instalator zawsze bedzie mial wyzszy upust w hurtowni niz Ty.
Mój instalator zaproponowal mi ponad 25% upustu na materialy
przy akceptowalnej cenie za robocizne. Do tego jak cos
zostanie to on to sobie zabiera, a nie zostawia mi 30mb rurki,
ja place tylko za to co zostaje w wylewkach i scianach.
jt

RafaelS
09-05-2002, 20:01
Cypel, co to za certyfikat, o ktorym Ci powiedzial twoj instalator?

Cypel
10-05-2002, 08:33
Certyfikat producenta dla instalatora potwierdzajacy
jego kwalifikacje. Jezeli instalacje wykona certyfikowany
instalator i potwierdzi to stosownym kwitem ze swoja
pieczatka i numerem certyfikatu to producent udziela
10-letniej gwarancji. (Purmo)
jt

Karolina
11-05-2002, 14:22
Cypelku, napisz trochę wiecej o swoim ogrzewaniu, ile Cię to w sumie kosztowało (za m2), czy kupowałeś jakieś dodatkowe akcesoria, no i jak w praktyce sprawuje się Purmo, jesteś zadowolony? Jakie inne frmy brałeś pod uwagę i co u nich było "nie tak". Pozdrowionka

buber
15-05-2002, 08:02
On 2002-05-02 11:39, krzysztofh wrote:
Do buber
W jaki sposób poziomujesz wylewkę?
Pytam dlatego, że aby zrobić na prawdę równą należy zastosować listwy poziomujące. Problem w tym, że na betonie będzie leżało ocieplenie w postaci płyt styropianowych, które nie są stabilnym podłożem do umocowania listew.
Jak sobie z tym chcesz poradzić?


Wiesz jeśli zakładasz że styropian się porusza to muszę cię zmartwić on się nawet kurczy i po iluś tam latach podłoga osiada o parę milimetrów. Nie wiem czy widziałeś jak się robi wylewkę. Ja się parę razy przyglądałem i gość który robił to najrówniej wykonywał to w ten sposób:
Na foli porobił takie długie "wzgórza' na szczycie których położył rurki po których potem ciągnął pacę jak wypełnił przestrzeń pomiędzy nimi betonem no i co jakiś czas sprawdzał długą poziomicą czy cały czas trzyma poziom. I wyszło mu naprawdę równo. Cała zabawa polega na tym aby poruszać łatą na boki a nie naciskać w dół aby przemieścić beton.