PDA

Zobacz pełną wersję : Piec kondensacyjny



Kamer
19-12-2005, 17:57
Od niedawna jestem posiadaczem kotła kondensacyjnego. Pierwszy rachunek za gaz jeszcze nie dotarł, więc liczba wątpliwości i teoretycznych rozważań jest spora. Zadziwia mnie w piecach fabryczne ustawienie krzywej grzania, zgodnie z którą przy temp. zewn. - 5 st. temp zasilania ma wynosić 60 st. Gdzie tu jest sens inwestowania w piec kondensacyjny, skoro średnia temp. w Polsce zimą waha się pewnie w okolicach 3-5 st., co oznacza że piec ma podgrzewać wodę w instalacji do ok. 50 - 55 st., stając się w zużyciu gazu porównywalny z piecami z otwartą komorą spalania ? Czy to oznacza że zaraz po instalacji pieca należy modyfikować krzywą grzania ? Z kolei przy niskich temp. zasilania praca pieca musi być ciągła, co przy minimalnym zużyciu gazu ok. 1,5 m3/h daje potworne ilości - czy ktoś mnie straszy? Może ktoś rozwieje moje wątpliwości. Pozdrawiam.

Wladek
20-12-2005, 11:45
Ja mam Herculesa Immergasu, i na nim mam taką zworkę, która przełącza piec w dwa tryby:
1. temp max (-20 na dworzu) na wyjściu to 40C - do ogrzeania podłogowego
2. temp max (-20 na dworzu) na wyjściu 80 czy coś koło tego - do ogrzewania grzejnikowego i mieszanego

U mnie jak ładuje zasobnik czyli temp zaś 75C to i tak kondensuje - tak są zbudowane, a stopień kondensacji zależy w zdecydowanej mierze od temp powrotu a nie zasilania.
Pozdr.

FREDY
20-12-2005, 21:26
Krzywe grzania musisz sam dobrać. To są właśnie współczynniki którymi stroisz piec. Mi ustawienie tych współczynników ( pochylenie i przesunięcie) zajęło 2 miesiące. Jeśli jeszcze dodasz czasy grzewcze, oraz różne parametry na podłogówce i kaloryferach to jest to fajna zabawa. :wink:

FREDY
24-12-2005, 15:37
A gdyby był projekcik instalacji to by nie było takich problemów. Krzywą grzania się poprostu oblicza zamiast bawić się nastawami.
:lol:

I Ty w to wierzysz? Teoria to tylko teoria, w praktyce okazuje się tak naprawdę jak jest w rzeczywistości.

Grzesiek13
26-12-2005, 18:03
Kamer, kondensacja w kotle zachodzi do temp. 57 st. C ( na powrocie instalacji). Temperatura zasilania więc nie jest miarodajna przy porównywaniu kotłów. Oczywiście im większy zład i niższe parametry wody grzewczej tym wieksza kondensacja.