PDA

Zobacz pełną wersję : Zrywać styropian czy nie?



Japan
19-12-2005, 20:54
Właśnie kładą mi ociepleniena krokwiach. Wczoraj powiedziałem majstrowi, żeby zrobił dylatację z pasków styropianu (dach mam z pełnym deskowaniem) przed położeniem wełny pomiędzy krokwiami. Przyjeżdżam dzisiaj na działkę i widzę, że połozyli całe płyty styropianowe pomiędzy krokwie i na to wełnę :o . Zostawić tak czy zrywać? Pozdrawiam

Dominik!
19-12-2005, 21:02
O kurcze - wygląda niewesoło!
Nie mam wystarczającej wiedzy, żeby Ci jednoznacznie odpowiedzieć, ale wydaje mi się, że lepiej by było, żeby jakaś wentylacja była, bo chyba o to Ci chodziło?

Japan
19-12-2005, 21:08
lepiej by było, żeby jakaś wentylacja była, bo chyba o to Ci chodziło? Dokładnie, boję się czy desek szybko pleśń nie pobierze?

dominikams
19-12-2005, 22:46
Nie wiem, jak powinno być, nie o to mi chodzi.
Chciałam tylko przypomnieć, ze to ty decydujesz, jak ma być zrobione, a nie majster, więc jesli zrobił nie tak (zwłaszcza, ze tłumaczyłeś jak ma byc), to się nie szczyp przez wzgląd na uprzejmość czy cos tam jeszcze, tylko każ ściągać. Potem cię to bedzie dręczyło.

wiaterwiater
19-12-2005, 23:28
Zrywać. Wełna nie ma szans odparować.

Japan
20-12-2005, 08:23
Wydaje mi się, że akurat wełnie tutaj nic nie zaszkodzi. Bo niby jak ma się dostać do niej wilgoć? Moje obawy są większe o deskowanie czy na styku deska-styropian nie powstanie pleśń?

Japan
20-12-2005, 14:52
Została mi jeszcze godzina na podjęcie decyzji, nikt więcej nie napisze?

Rezi
20-12-2005, 15:19
Została mi jeszcze godzina na podjęcie decyzji, nikt więcej nie napisze?
zerwać styro

Dominik!
20-12-2005, 15:44
Nie zastanawiaj się dłużej - każ wywalić ten styropian, bo po pierwsze - będziesz miał zawilgoconą wełnę, a po drugie - deski też może ruszyć.
Nad wełną musi!!! być szczelina powietrzna - wentylacja. Skąd ma niby wziąć się w niej wilgoć? Z pomieszczeń! Nawet folia paroizolacyjna nie jest na 100% szczelna i trochę pary przepuści. Poza tym na deskach może nieraz wykraplać się na skutek róźnicy temperatur woda. Nie będą to wielkie ilości, ale zawsze. Gdy jest szczelina wentylacyjna - nie ma problemu.
Skoro lojalnie uprzedziłeś towarzystwo - Dominikams ma rację - nie masz nad czym się zastanawiać.

nurni
20-12-2005, 21:21
A Wy zaras: zrywać! moja kasa! itd!
Poproś grzecznie majstra, żaby zrobił tak jak go prosiłeś :o a że to wymaga zdjęcie wszystkiego tzn, że majster lubi sam podejmować decyzje i bawi go adrenalinka w stylu: bedzie dobrze czy trza robić od nowa ?! :o :D 8)
Oczywiście przerwa powietrzna między wełną i deskami musi być bezapelacyjnie.

Pozdrawiam

arzesz
21-12-2005, 10:19
Ja zamierzam zostawić przerwę 3cm.
Zastanawiam sie natomiast nad tym czy dawać najpierw folię paroprzepuszczalną, czy jak jest pełne deskowanie to nie dawać.
Jak Ty zrobiłeś?

invx
21-12-2005, 18:42
jesli jest pelne deskowanie + papa, folii wysokoparoprzepuszczalnej nie potrzeba ! wrecz zaszkodzic moze.

jesli deskoania nie ma lub jest deskowanie bez papy, folia jest koniecznoscia.

w obydwu przypadkach jest potrzebna szczlina wentylacyjna.
jesli mamy deskowanie - szczeline robimy miedzy welna a deskowaniem
jesli mamy folie wysokoparoprzepuszczalna - szczeline wentylacyjna robimy, miedzy folia a deskowaniem.

szczelina to ma byc szczelina, ma tam byc swobodny obieg powietrza, i zadnego styropianu tam byc nie moze, pomijajac juz gryzonie.

szczeline wygodnie sie uzyskuje, albo rozpinajac sznurek (prz deskowaniu), albo przybijajac cieniutkie listweki do boku krowki i do nich folia. Styropian jest zbedny.

arzesz
21-12-2005, 21:29
invx a możesz jeszcze napisać którędy ma tam być obieg?
Czy trzeba zrobić dziury na zewnątrz - przez ścianę tuż pod deskowaniem tak aby powietrze dostawało właśnie do tej szczeliny między deskowaniem a wełną?
Czy wtedy nie będą tam wlatywały jakieś owady np.?

invx
22-12-2005, 09:04
a przez podbitke, i dalej miedzy murlata, i deskowaniem. ?

a jesli nie mamy pelnegodeskowania + papa, to folia musi wychodzic na zewnatrz, i jak wyzej.

jest tez szkola aby rozcinac folie/pape w kal;enicy, dla jeszcelepszej wentylacji. :wink:

Japan
22-12-2005, 09:55
Jak Ty zrobiłeś? napisał arzesz.
Jest tak dokładnie jak napisał invx. Tylko u mnie jest mała różnica, gdyż mam ścianę 3-warstwową i powietrze ładnie idzie od dołu szczeliną wentylacyjną, aż do kalenicy.

pokar
22-12-2005, 17:49
Wywalić styropian!!!
Zrobi Ci nad wełną termos, na którym będzie się skraplać wilgoć, co poza opisanymi tu problemami mora wełna przestaje spełniać swe izloacyjne właściwości.
pozdrawiam!
pokar