PDA

Zobacz pełną wersję : założenia taniego domu



Loxia
20-12-2005, 07:47
ciekawa jestem (nie bez interesownie) jakie Waszym zdaniem powinien spełniać projekt, aby jego wykonanie było w miarę tanie.

to są moje przemyslenia ( może niekoniecznie poprawne )
- zwarta bryła na podstawie prostokąta lub kwadratu
- żadnych wykuszy
- bez podpiwniczenia
- dach dwuspadzisty bez lukarn i innych atrakcji
- bez balkonów
- ....

o czymś jeszcze zapomniałam?

parterowy czy z poddaszem?

mTom
20-12-2005, 07:58
- (tylko) 2 kominy
- małe odległości pomiędzy kotłem a łazienkami
- z użytkowym poddaszem jest chyba minimalnie tańszy w eksploatacji

Xena z Xsary
20-12-2005, 08:23
- tani strop (albo jego brak i sufit podwieszany)
- jesli z poddaszem to maksymalnie wykorzystana scianka kolankowa - na przyklad na 1.80 i dach - kąt 30st.
- wymiarowe okna, zadnych szalenstw
- tania dachowa
- centralne ustawienie kominka

Xena z Xsary
20-12-2005, 08:34
-- przeszklenia zamiast okien, są tańsze i cieplejsze.
bardzo mnie zaciekawiłeś o ile?procentowo mniej więcej
jak sądzisz?

mTom
20-12-2005, 09:20
A mnie ta rekuperacja zastanowiła. Jakieś wyliczenia, uwzględniające amortyzację? :D

Loxia
20-12-2005, 09:23
Użytkowanie użytkowaniem :)
mówiłam o fazie budowy. bez rekuperatora da się obejść bez dachu raczej nie.
te przeszklenia zamiast okien.. no przy rekuperatorze to rzeczywiscie okien nie trzeba otwierać.

stastny
20-12-2005, 09:56
Tani dom powinien miec kształt kuli i żeby nic z niego nie wystawało;-)

Loxia
20-12-2005, 10:41
Panowie, przywołuję Was do tematu i porządku :D
ja tu potrzebuję konkretnych porad jako początkujący inwestor (ka).

20-12-2005, 10:43
Z przeszkleniami bym uważała. Są cieńsze od pełnoprawnych okien i różnica jest zauważalna wyraźnie (chyba, że są na całej ścianie). Jeśli robicie okno nieotwieralne o tej samej grubości co normalny profil, różnica jest pomijalna

20-12-2005, 17:09
Wracając do tematu, z tymi przeszkleniami źle się wyraziłem. Nie chodziło mi o wstawienie zamiast okna pojedynczej szyby o przenikalności 30 W/m2K. Chodziło mi o zastosowanie nie otwieranych okien z taką samą podwójną szybą jakie posiadają okna o przenikalności 1,1 W/m2K. Dzięki temu unika się ramy i innych drogich okuć, okno jest tańsze i szczelniejsze a więc cieplejsze. Niestety mycie takiego okna jest możliwe tylko na parterze, balkonie albo z drabiny. Dodatkowo niezbędna jest instalacja wyciągająca z domu wilgoć, bez tego przy przeszkleniach grzyb nas zje.

Ja o takim czymś pisałam :)

Loxia
30-12-2005, 14:52
Pozwolę sobie wyciągnąć może ktoś będzie miał jeszcze jakieś propozycje?
ciągle nie wiem czy parterowy czy z użytkowym poddaszem?
przy założeniu powierzchni do 120m.

kropi
30-12-2005, 16:08
Rekuperator potrafi odzyskać 60 razy więcej energii niż zużywa. Do tego można przyjąć że 40% strat ciepła idzie w wentylacje a rekuperatory posiadają sprawność ok 80%.

Dzięki temu nasz dom jest w zimie ciepły a w lecie chłodny, ma darmowa klimatyzację.

Mógłbyś rozwinąć temat rekuperatora? Chodzi mi o firmę, która ci to robiła, a może sam zakłądałeś instalację - skąd zamawiałeś osprzęt i ile trzeba liczyć na tę przyjemność - bo zamierzam zrobić dom "reku-ready" a jeśli okaże się że system mieści mi się w kieszeni - zainwestować w tę pożyteczną sprawę.

Loxia
30-12-2005, 17:08
po przejrzeniu katalogu muratora doszłam do wnisoku, że najlepszy stosunek kosztu stanu surowego do powierzchni netto ma:

d07-praktyczny (http://www.projekty.murator.pl/projekt.htm?IdProjektuD=22&action=showProject)
118,4 pu za 112,3 tys. stan surowy zamknięty.
a tu

koszty (http://www.muratordom.com.pl/9086_9749.htm)

dowód na to, że całość można zmieścić w 250tys. tzn pewnie można było przed podwyżką VAT..

stefanpyra
01-02-2006, 11:04
A mnie ta rekuperacja zastanowiła. Jakieś wyliczenia, uwzględniające amortyzację? :D

Rekuperator- dobry - duzo kosztuje, ciagle brakuje dobrych fachowcow, rekuperator pobiera caly czas prad. A zima dodatkowo musi byc (powinno) podgrzeane powietrze zewnetrzne - grzalka jest elektryczna. Co wiecej - trzba miec na niego miejsce i jescze rozprowadznie powietrza.
Rekuperator wydawal mi sie super pomyslem - ale kiedys...
Teraz wydaje mi sie, ze zysk nie jest taki oczywisty