PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Elfir
22-01-2019, 20:20
Dejson - mój dziennik jest w stopce.

120 -kilka m2 użytkowej. Podłogówka. Rekuperacja oczywiście. Niczym nie dogrzewam, poza, jak ktoś wspomniał, komputerami, gotowaniem.
Mam duże zużycie prądu - zimą za 2 m-ce ponad 300 zł (piec, reku, komputery, akwarium, cała kuchnia, pompy obiegowe podłogówki, itd. ). Wbrew pozorom to też się grzeje.

Oszczędności to podejrzewam głownie klimat. Wielkopolska ma zimą temperatury jak np. Londyn. Zero zimy, taka długa ponura jesień.
Dopiero teraz trochę przymroziło (-4 w dzień, -8 w nocy)
***
grudzień i styczeń to razem 171 m3. reszta faktur jest miesięczna.
Zapomniałam podać stan na koniec grudnia i wystawili mi zbiorczo za 2 m-ce.

Dejson
23-01-2019, 06:23
Dejson - mój dziennik jest w stopce.

120 -kilka m2 użytkowej. Podłogówka. Rekuperacja oczywiście. Niczym nie dogrzewam, poza, jak ktoś wspomniał, komputerami, gotowaniem.
Mam duże zużycie prądu - zimą za 2 m-ce ponad 300 zł (piec, reku, komputery, akwarium, cała kuchnia, pompy obiegowe podłogówki, itd. ). Wbrew pozorom to też się grzeje.

Oszczędności to podejrzewam głownie klimat. Wielkopolska ma zimą temperatury jak np. Londyn. Zero zimy, taka długa ponura jesień.
Dopiero teraz trochę przymroziło (-4 w dzień, -8 w nocy)
***
grudzień i styczeń to razem 171 m3. reszta faktur jest miesięczna.
Zapomniałam podać stan na koniec grudnia i wystawili mi zbiorczo za 2 m-ce.

To daleko od siebie nie mieszkamy . Ja na Kujawach mieszkam . Ale spoko i inni mogą pozazdrościć ale powiedzmy sobie szczerze ta rekupacja też ciebie kosztowała więc możesz Teraz sobie pozwolić na mniejsze zużycie gazu;) ale wiadomo o co chodzi.
Pozdrawiam i dzięki za szczerość

fotohobby
23-01-2019, 09:08
Odnośnie porównywania spalania to po publikacji FV przez Kol. Elfir odnoszę wrażenie że nawet podawanie wartości w kWh nie ma sensu.
Zużycie jest tu drugorzędne ale porównanie współczynnika konwersji 11.213kWh/m3 przy cenie netto 0,09392 zł/m3 oraz mojego:
425262

współczynnik 8,853kWh/m3 przy cenie netto 0,10046 zł/m3

Wychodzi na to że bardziej kaloryczny gaz w niektórych rejonach Polski jest tańszy od tego mniej kalorycznego


0,09392 zł/m3 ????

przecież to za kWh...

A Elfir podała rachunki sprzed roku. Gaz nieco zdrożał od tego czasu.
Też mam cenę 0,10046 zł/kWh w tym roku.
Rok temu - 0,09392zł/kWh

Mareks77
23-01-2019, 09:14
fotohobby....... dobra uwaga.
A jaki masz współczynnik.?

Odnośnie porównywania spalania to po publikacji FV przez Kol. Elfir odnoszę wrażenie że nawet podawanie wartości w kWh nie ma sensu.
Zużycie jest tu drugorzędne ale porównanie współczynnika konwersji 11.213kWh/m3 przy cenie netto 0,09392 zł/kWh oraz mojego:
425263

współczynnik 8,853kWh/m3 przy cenie netto 0,10046 zł/kWh

FV za rok 2017:

425269

Cena identyczna jak u Elfir..... ale współczynnik ?

fotohobby
23-01-2019, 09:20
No to dlaczego dlaczego nadal piszesz, że porównywanie wartości w kWh nie ma sensu ?

Masz mniej kaloryczny gaz, spalasz go wiecej, ale w kWh wychodzi tyle samo, co u kogoś, kto ma gaz bardziej kaloryczny, ale spala go mniej.
Płaci się za kWh a tu cena (w obrębie jednaj taryfy) jest taka sama dla wszystkich.

Mareks77
23-01-2019, 09:31
No to dlaczego dlaczego nadal piszesz, że porównywanie wartości w kWh nie ma sensu ?

Masz mniej kaloryczny gaz, spalasz go wiecej, ale w kWh wychodzi tyle samo, co u kogoś, kto ma gaz bardziej kaloryczny, ale spala go mniej.
Płaci się za kWh a tu cena (w obrębie jednaj taryfy) jest taka sama dla wszystkich.

Wszystko OK Moje niedopatrzenie....dlatego napisałem że odnoszę wrażenie i poprawiłem wpis dodając FV z poprzedniego roku

fotohobby
23-01-2019, 09:40
Współczynnik każdy z nas może mieć inny inny, dlatego nie płaci się za m3 zużytego gazu, tylko za to, ile kWh dostarczył.
Masz mniej kaloryczny gaz - mniej zapłacisz za m3, bo mniej kWh z niego uzyskałeś

Współczynnik u mnie to 11.259 kWh/m3

Elfir
23-01-2019, 11:34
To daleko od siebie nie mieszkamy . Ja na Kujawach mieszkam . Ale spoko i inni mogą pozazdrościć ale powiedzmy sobie szczerze ta rekupacja też ciebie kosztowała więc możesz Teraz sobie pozwolić na mniejsze zużycie gazu;) ale wiadomo o co chodzi.
Pozdrawiam i dzięki za szczerość

Niby blisko, ale mam znajomą, na Kujawach u której leżał śnieg, gdy u mnie w nocy było + 6 stopni w styczniu kilka dni temu.

noc
23-01-2019, 11:53
Ceny gazu za m3 są w ogóle nieadekwatne do zużytej energii, cena za kWh jest najbardziej wymierna. Jeszcze jeden aspekt ma wpływ na roczne koszty ogrzewania gazem, mimo takiej samej ceny wyjściowej za kWh-ilość zużytego gazu, choć to już drobniejsze sprawy (wszelkie opłaty-przesyłowe, abonament itd). Np. @Mareks mimo tego samego dostawcy, ma nieco inną cenę za zużyty gaz niż ja.
U mnie wychodzi to 1,45zł za m3, ale inni odbiorcy dobijają nawet do 2,2zł za m3. Dlatego chwilowe, tygodniowe/miesięczne zużycie niewiele wnosi, wykładnikiem jest dopiero roczne zużycie kWh:na kubaturę budynku.

Dejson
23-01-2019, 12:45
Ceny gazu za m3 są w ogóle nieadekwatne do zużytej energii, cena za kWh jest najbardziej wymierna. Jeszcze jeden aspekt ma wpływ na roczne koszty ogrzewania gazem, mimo takiej samej ceny wyjściowej za kWh-ilość zużytego gazu, choć to już drobniejsze sprawy (wszelkie opłaty-przesyłowe, abonament itd). Np. @Mareks mimo tego samego dostawcy, ma nieco inną cenę za zużyty gaz niż ja.
U mnie wychodzi to 1,45zł za m3, ale inni odbiorcy dobijają nawet do 2,2zł za m3. Dlatego chwilowe, tygodniowe/miesięczne zużycie niewiele wnosi, wykładnikiem jest dopiero roczne zużycie kWh:na kubaturę budynku.

No oki masz rację. Ale tak szczerze jakie to są różnice na przełomie Miesiąca/ tygodnia czy roku ? W tej cenie kWh? Szczerze groszowe nad którymi aż tak bardzo nie ma co się rozczulac proszę państwa... czy jeden ma.1.45 a drugi 2.20. Takie jest moje zdanie

jacku6
23-01-2019, 13:24
Szacunek się należy za okazanie faktur. Widzę masz jaja i nie owijasz w bawełnę tak że dziękuję;) teraz wierzę. Ale hmm tam na przełomie 2017/2018 przestrzeliłes odczyt w sumie za 2 mc masz 171 metrów ale spalanie masz eleganckie. Mam kilka pytań;
Ile masz metrów do ogrzania op, z grzejnikami?
Oprócz gazu czym dogrzewasz? Kominek jakiejś bajery ? Rekupacja?
Rozumiem że masz ciągle w domu 20stopni ? ( więc stąd te oszczędności mam rozumieć).

Wszystko ok ale realne sa tylko 3 mies podane przez Ciebie (grudzien, styczeń, luty) reszta czyli marzec, kwiecien, maj, czerwiec - szacunkowe

jacku6
23-01-2019, 13:26
Wszystko ok ale realne sa tylko 3 mies podane przez Ciebie (grudzien, styczeń, luty) reszta czyli marzec, kwiecien, maj, czerwiec - szacunkowe
Ps. Źle odpowiedzialem to mialo być do Elfir

Mareks77
23-01-2019, 13:27
Różnica pomiędzy dwoma przedstawionymi rachunkami jest tylko w opłacie dystrybucyjnej stałej która jak wynika z taryfy jest zróżnicowana dla każdego rejonu


..... wykładnikiem jest dopiero roczne zużycie kWh:na kubaturę budynku.

I to będzie bliższe prawdy jednak należy pamiętać o zróżnicowaniu pogody w różnych rejonach kraju.

Prawdopodobnie ze względu na różny dopływ świeżego powietrza do spalania obserwowałem większe zużycie w dni wczesnej zimy +5*C z bardzo dużymi podmuchami wiatru aniżeli przy (-5*C) w bezwietrzny dzionek.

W każdym razie latanie do gazomierza i grzebanie w ustawieniach kotła raczej mam już za sobą i tak naprawdę wyleczyła mnie z tego sytuacja w której porównałem moje rachunki za 145m2 dom w ciągu roku za gaz razem CO i CWU z 47m2 mieszkaniem w wieżowcu gdzie jeszcze mieszkają rodzice którzy wpłacają na ogrzewanie 165 zł miesięcznie.

Dejson
24-01-2019, 13:31
Ceny gazu za m3 są w ogóle nieadekwatne do zużytej energii, cena za kWh jest najbardziej wymierna. Jeszcze jeden aspekt ma wpływ na roczne koszty ogrzewania gazem, mimo takiej samej ceny wyjściowej za kWh-ilość zużytego gazu, choć to już drobniejsze sprawy (wszelkie opłaty-przesyłowe, abonament itd). Np. @Mareks mimo tego samego dostawcy, ma nieco inną cenę za zużyty gaz niż ja.
U mnie wychodzi to 1,45zł za m3, ale inni odbiorcy dobijają nawet do 2,2zł za m3. Dlatego chwilowe, tygodniowe/miesięczne zużycie niewiele wnosi, wykładnikiem jest dopiero roczne zużycie kWh:na kubaturę budynku.

No oki masz rację. Ale tak szczerze jakie to są różnice na przełomie Miesiąca/ tygodnia czy roku ? W tej cenie kWh? Szczerze groszowe nad którymi aż tak bardzo nie ma co się rozczulac proszę państwa... czy jeden ma.1.45 a drugi 2.20. Takie jest moje zdanie

meczesiu
24-01-2019, 16:52
No oki masz rację. Ale tak szczerze jakie to są różnice na przełomie Miesiąca/ tygodnia czy roku ? W tej cenie kWh? Szczerze groszowe nad którymi aż tak bardzo nie ma co się rozczulac proszę państwa... czy jeden ma.1.45 a drugi 2.20. Takie jest moje zdanie

Dlatego najlepiej podawać zużycie m3 oraz współczynnik albo kwh. Ponadto dobrze uzupełnić stopkę.

hano77
27-01-2019, 12:04
Witam :)
W takim razie proszę Was o wypowiedzi w sprawie mojego z użycia gazu.

Dom 115m2 parterówka,ytong 24 600 0,033,podłoga 10cm,ściana 16cm szary styro,dach 15cm wełna 0,036,strop 10cm 0,040 wełna.Piec immergas zeus victrix superior 26kw z zasobnikiem.Pokoje-salon-łazienka posiadają dobowy regulator temperatury COSMO Floor. Posadzka wygrzewana przez 3 tyg.,rodzina 2+2,rejon dolny śląsk koło Lubina.

Mieszkamy od lipca i w okresie lipiec-wrzesień około 40m3 /miesiąc CW.
Ogrzewnie +CW w październiku 100 m3,listopadzie 200m3, grudzień 240m3,styczeń 300m3.

W domu utrzymujemy temp. salon + kuchnia 23stopnie, łazienka 23stopnie, sypialnie 22stopnie.
Na piecu tepm wody w kranie +45 a na podłogówce gdy jest średniodobowa temp.na + , to na piecu ustawiam 27stopni a jak na - to 30 stopni.

W takim razie w okresie grzania październik-styczeń bez CW wyszło 860m3 gazu na ogrzewanie.

I teraz pytania,czy dużo czy mało z użyłem gazu?czy mogę coś przestawić-ustawić na piecu z temp. grzania?

Z góry dzięki za wypowiedzi i zaznaczam że jestem mało zorientowany w tych sprawach a sam instalator nie za wiele mi pomógł.Pozdrawiam

Beskidziak
27-01-2019, 12:30
I teraz pytania,czy dużo czy mało z użyłem gazu?czy mogę coś przestawić-ustawić na piecu z temp. grzania?

Z góry dzięki za wypowiedzi i zaznaczam że jestem mało zorientowany w tych sprawach a sam instalator nie za wiele mi pomógł.Pozdrawiam

Jaki masz współczynnik konwersji (ile kwh z m3 gazu)......
Instalator już chyba wystarczająco Ci "pomógł" dobierając moc tego kotła....

hano77
27-01-2019, 12:39
na fakturze widzę 8.854

Beskidziak
27-01-2019, 12:47
na fakturze widzę 8.854
Mój domek jak w stopce, klimat może ostrzejszy (przedgórze, śląsk) mieszczę się w 9200-9500kwh rocznie, w tym około165 kwh CWU miesięcznie (2+1).
Pażdziernik do dziś 4280 kwh.

gawel
27-01-2019, 12:51
Mój domek jak w stopce, klimat może ostrzejszy (przedgórze, śląsk) mieszczę się w 9200-9500kwh rocznie, w tym około165 kwh CWU miesięcznie (2+1).

Mam gorzej ocieplony i większy dom , rocznie zużywałem (całkowite zuzycie) 8000-9000 kWh po montażu PC CUW prognozowane zużycie do 7000 kWh/rok

Beskidziak
27-01-2019, 13:04
Mam gorzej ocieplony i większy dom , rocznie zużywałem (całkowite zuzycie) 8000-9000 kWh po montażu PC CUW prognozowane zużycie do 7000 kWh/rok
Super, jakie temperatury utrzymujesz , u nas 22,5-23 (u Ciebie kwh to kwh, u mnie na FV niby m3 to 10,972 kwh z czego tu podają realnie mogę uzyskać niecałe 10)

Wyżej podałem przeliczając z tego co podają na FV.

gawel
27-01-2019, 13:13
Super, jakie temperatury utrzymujesz , u nas 22,5-23 (u Ciebie kwh to kwh, u mnie na FV niby m3 to 10,972 kwh z czego tu podają realnie mogę uzyskać niecałe 10)

Wyżej podałem przeliczając z tego co podają na FV.

ja w granicach do 22* średnio 21* , jakbym może nic nie robił to bym dogrzał ale się pocę :D. Kilowaty dla mnie nie sa ważne ja przeliczam na zote polskie i to jest najważniejsze unikam w ten sposób mnożników i %sprawności, prościej prawda? Po prostu ileś m2 o danym komforcie w określonym miejscu RP kosztuje mnie miesięcznie lub rocznie tyle i tyle złotych

Beskidziak
27-01-2019, 13:18
. Kilowaty dla mnie nie sa ważne ja przeliczam na zote polskie i to jest najważniejsze unikam w ten sposób mnożników i %sprawności, prościej prawda?
Tak, ale akurat temat tego wątku jest taki a nie inny, poza tym podawanie zużycia w tych jednostkach umożliwia innym pochylenie się np. nad sprawnością wynikającą z ustawienia kotła.

Elfir
27-01-2019, 13:27
Ps. Źle odpowiedzialem to mialo być do Elfir

Czyli mam zrobić zdjęcia reszty rachunków, z pozostałego półrocza, "niewierny Tomaszu"? :)

gawel
27-01-2019, 13:30
Owszem masz rację. Jednak dla mnie w gazie, na który sie nie zdecydowałem 2 rzeczy są nieakceptowalne. Abonament oraz płacenie za kwh podczas gdy pomiar jest w m3 to jest kradzież i nie wezmę w niej udziału jako bzykany w dupala (sory za kolokwializm) .

hano77
27-01-2019, 14:05
Wszystko zaczynam rozumieć,ale nikt nie odpowiedział na moje pytania,a chciałbym się dowiedzieć.Dodam również że do dzisiaj poszło mi 2650 kWh.

gawel
27-01-2019, 14:11
Wszystko zaczynam rozumieć,ale nikt nie odpowiedział na moje pytania,a chciałbym się dowiedzieć.Dodam również że do dzisiaj poszło mi 2650 kWh.

A jakie było pytanie nie moge znaleźć?

hano77
27-01-2019, 14:14
czy to dużo gazu?na ogrzewanie +CWU i czy mogę coś w piecu jeszcze przestawić.Pozdrawiam

gawel
27-01-2019, 14:21
Witam :)
W takim razie proszę Was o wypowiedzi w sprawie mojego z użycia gazu.

Dom 115m2 parterówka,ytong 24 600 0,033,podłoga 10cm,ściana 16cm szary styro,dach 15cm wełna 0,036,strop 10cm 0,040 wełna.Piec immergas zeus victrix superior 26kw z zasobnikiem.Pokoje-salon-łazienka posiadają dobowy regulator temperatury COSMO Floor. Posadzka wygrzewana przez 3 tyg.,rodzina 2+2,rejon dolny śląsk koło Lubina.

Mieszkamy od lipca i w okresie lipiec-wrzesień około 40m3 /miesiąc CW.
Ogrzewnie +CW w październiku 100 m3,listopadzie 200m3, grudzień 240m3,styczeń 300m3.

W domu utrzymujemy temp. salon + kuchnia 23stopnie, łazienka 23stopnie, sypialnie 22stopnie.
Na piecu tepm wody w kranie +45 a na podłogówce gdy jest średniodobowa temp.na + , to na piecu ustawiam 27stopni a jak na - to 30 stopni.

W takim razie w okresie grzania październik-styczeń bez CW wyszło 860m3 gazu na ogrzewanie.

I teraz pytania,czy dużo czy mało z użyłem gazu?czy mogę coś przestawić-ustawić na piecu z temp. grzania?

Z góry dzięki za wypowiedzi i zaznaczam że jestem mało zorientowany w tych sprawach a sam instalator nie za wiele mi pomógł.Pozdrawiam

Wychodzi średnia prawie 8m3 przy takiej powierceni to jest stanowczo za dużo. Musiałbym zużyć z 80 kwh prądu porównywalnie i owszem kiedys to było ale -33 za oknem i silny wiatr obecnie przy -12-15 idzie 40 kwh na wszystko łącznie z normalnym użyciem prądu. Moim zdaniem masz nowy dom o ile dobrze docvzytałem i to tzreba przeczekac zużycie powinno spaść za rok.

hano77
27-01-2019, 14:37
oki i wielkie dzięki za oświecenie mnie.Ja w tym roku planowałem za ogrzewanie max zapłacić 2000zł a do tej pory wychodzi mi około 800zł wiec i tak na razie nie jest źle. Pozdrawiam

Beskidziak
27-01-2019, 14:44
czy to dużo gazu?na ogrzewanie +CWU i czy mogę coś w piecu jeszcze przestawić.Pozdrawiam
To nie bardzo ten wątek, jest inny na forum o ustawieniu Immergasa,( ja mam inny kocioł) .
Zużycie wydaje się duże ale: tak jak już pisał kolega jest to pierwszy rok....
Inne dane, które musiałbyś podać:
-czy jest cyrkulacja Cwu i ewentualnie jak długo na dobę pracuje,
-jak wygląda praca kotła, z jaką częstotliwością pracuje (jaką ma moc minimalną kocioł)
- z temperatur zasilania wynika że masz podłogówę, dlaczego nie ma pogodówki

hano77
27-01-2019, 14:49
Instalator powiedział że jeśli mam regulatory w pomieszczeniach to pogodówka jest nie konieczna.Kocioł pracuje często w ale w krótkim odstępie,a moc min.kotła wynosi 4,7kw.

fotohobby
27-01-2019, 15:01
Wychodzi średnia prawie 8m3 przy takiej powierceni to jest stanowczo za dużo. Musiałbym zużyć z 80 kwh prądu porównywalnie .

Raczej 60 kWh

Beskidziak
27-01-2019, 15:03
Instalator powiedział że jeśli mam regulatory w pomieszczeniach to pogodówka jest nie konieczna.Kocioł pracuje często w ale w krótkim odstępie,a moc min.kotła wynosi 4,7kw.
Ogranicz moc max kotła by pracował dłużej, jeżeli stosujesz obniżenie nocne to nie więcej niż 1st.
Pogodówka regulowała by temperaturę zasilania, co w tej chwili robisz ręcznie.
Przejdź do wątku o Immergasie, tam na pewno uzyskasz więcej rad od użytkowników tego konkretnego kotła.

nalepa
27-01-2019, 15:04
Owszem masz rację. Jednak dla mnie w gazie, na który sie nie zdecydowałem 2 rzeczy są nieakceptowalne. Abonament oraz płacenie za kwh podczas gdy pomiar jest w m3 to jest kradzież i nie wezmę w niej udziału jako bzykany w dupala (sory za kolokwializm) .

A na jakim sposobie ogrzewania nie jesteś? :eek:

gawel
27-01-2019, 15:22
Raczej 60 kWh

ale ja mam większy dom.

gawel
27-01-2019, 15:26
A na jakim sposobie ogrzewania nie jesteś? :eek:

na tym który posiadam czyli ogrzewaniu elektrycznym , bo w porównaniu z gazem jestem 1000 zł rocznie do przodu na kosztach typu abonament za gaz, kominiarz, przegląd=haracz dla producenta kotła i marna sprawność oraz średnia sterowalność oraz ponadto budowa centralnego wodnego, doprowadzeni gazu ziemnego oraz zakup kotła 30 tysięcy i jego wymiana bo mieszkam już 15 lat więc na 100 % wymagałby napraw lub raczej wymiany 5 tysięcy.

noc
27-01-2019, 16:02
na tym który posiadam czyli ogrzewaniu elektrycznym , bo w porównaniu z gazem jestem 1000 zł rocznie do przodu na kosztach typu abonament za gaz, kominiarz, przegląd=haracz dla producenta kotła i marna sprawność oraz średnia sterowalność oraz ponadto budowa centralnego wodnego, doprowadzeni gazu ziemnego oraz zakup kotła 30 tysięcy i jego wymiana bo mieszkam już 15 lat więc na 100 % wymagałby napraw lub raczej wymiany 5 tysięcy.

Potrzebujesz do swojego domu kotła za 30 tysięcy PLN? Grubo. Czy może tą sumę liczysz za instalację? Jeśli całą instalację liczysz, do instalacja do grzania prądem też kosztuje.
Grzanie w Twoim domu prądem, może akurat wyjść optymalnie, w innych domach, z różnych względów lepszy będzie gaz, a jeszcze w innych PC. Porównywanie grzania prądem Twojego domu, z paliwem tego wątku nieco miesza niektórym.
Do @hano77.
To pierwszy sezon, w drugim zużycie gazu nieco spadnie, choć to i tak nieco dużo gazu idzie. Masz kocioł zbyt dużej mocy, ten ogrzałby 2-3 takie domy. Przez swoją dużą moc minimalną taktuje i stąd także nieco wyższe zużycie gazu. Do tego przez regulatory zamiast pogodówki, tez możesz mieć problem z optymalnym grzaniem. Sumując wszystko, w każdym elemencie coś niedomaga i jest wyższe zużycie.
PS
Jeszcze jedno. Masz tylko 10cm wełny w stropie, to o wiele za mało, tam masz poważne straty ciepła, energia idzie w strych.

gawel
27-01-2019, 16:36
Potrzebujesz do swojego domu kotła za 30 tysięcy PLN? Grubo. Czy może tą sumę liczysz za instalację? Jeśli całą instalację liczysz, do instalacja do grzania prądem też kosztuje.
Grzanie w Twoim domu prądem, może akurat wyjść optymalnie, w innych domach, z różnych względów lepszy będzie gaz, a jeszcze w innych PC. Porównywanie grzania prądem Twojego domu, z paliwem tego wątku nieco miesza niektórym.
Do @hano77.
To pierwszy sezon, w drugim zużycie gazu nieco spadnie, choć to i tak nieco dużo gazu idzie. Masz kocioł zbyt dużej mocy, ten ogrzałby 2-3 takie domy. Przez swoją dużą moc minimalną taktuje i stąd także nieco wyższe zużycie gazu. Do tego przez regulatory zamiast pogodówki, tez możesz mieć problem z optymalnym grzaniem. Sumując wszystko, w każdym elemencie coś niedomaga i jest wyższe zużycie.
PS
Jeszcze jedno. Masz tylko 10cm wełny w stropie, to o wiele za mało, tam masz poważne straty ciepła, energia idzie w strych.

Gdybyś pomyślał to sam kocioł nic nie da ; potrzeba przyłącza gzowego 6tys, kotła 8 tys, (wybieram wersje ekonomiczną w łazience bez dodatkowej kotłowni) i instalacji centralnego ogrzewania ok 16 tysięcy. Grzejniki elektryczne wraz z tablicą kosztowały 2,5 tysiąca . jak to ma się do 30 ???? . Instalację i tak zakładasz bo gdzie sobie podłączysz kocioł gazowy w d ....? W każdym domu przyłącze elektryczne jest raczej obowiązkowe przynajmniej w Polsce.

Nikogo nie wprowadzam w błąd i mając zużycie gazu wyrażone w kWh śmiało można porównywać zużycie, czym się rożni ilość 1 kWh z prądu od ilości 1 kWh z gazu ? Pomijając fakt że gaz jest rewelacyjny, prawie jak wygrana w totka.

ja mam użytkowe poddasze i dobrze że ciepło idzie na strych :)

Pytajnick
27-01-2019, 16:59
Wszystko zaczynam rozumieć,ale nikt nie odpowiedział na moje pytania,a chciałbym się dowiedzieć.Dodam również że do dzisiaj poszło mi 2650 kWh.

Ale konkretnie co chcesz wiedzieć oprócz tego, że masz tani gaz, że instalator wcisnął Ci za duży piec i że w nowo zamieszkanym domu zawsze w pierwszym sezonie zużycie jest większe ?
Podejrzewam, że Termet z modulacją od 2,9kW byłby lepszy, niż ten Twój gigant ;)
Te ledwie 15cm wełny na dachy też robi różnicę. U mnie w domku z WT2017 jest minimum 20cm wełny 032.

gawel
27-01-2019, 17:05
Ale konkretnie co chcesz wiedzieć oprócz tego, że masz tani gaz, że instalator wcisnął Ci za duży piec i że w nowo zamieszkanym domu zawsze w pierwszym sezonie zużycie jest większe ?
Podejrzewam, że Termet z modulacją od 2,9kW byłby lepszy, niż ten Twój gigant ;)

Nie,że to nieprawda i że zrobił biznes życia jest przebiegły i przeinteligentny i wszyscy powinni mu zazdrościć.:eek:

wg39070
27-01-2019, 17:42
Owszem masz rację. Jednak dla mnie w gazie, na który sie nie zdecydowałem 2 rzeczy są nieakceptowalne. Abonament oraz płacenie za kwh podczas gdy pomiar jest w m3 to jest kradzież i nie wezmę w niej udziału jako bzykany w dupala (sory za kolokwializm) .

Atlantic do ogrzewania domu, ciekawe. Pochwał się rachunkami za prąd.

gawel
27-01-2019, 18:24
Atlantic do ogrzewania domu, ciekawe. Pochwał się rachunkami za prąd.

A co masz do marki Atlantic???

noc
27-01-2019, 20:50
Gdybyś pomyślał to sam kocioł nic nie da ; potrzeba przyłącza gzowego 6tys, kotła 8 tys, (wybieram wersje ekonomiczną w łazience bez dodatkowej kotłowni) i instalacji centralnego ogrzewania ok 16 tysięcy. Grzejniki elektryczne wraz z tablicą kosztowały 2,5 tysiąca . jak to ma się do 30 ???? . Instalację i tak zakładasz bo gdzie sobie podłączysz kocioł gazowy w d ....? W każdym domu przyłącze elektryczne jest raczej obowiązkowe przynajmniej w Polsce.

Nikogo nie wprowadzam w błąd i mając zużycie gazu wyrażone w kWh śmiało można porównywać zużycie, czym się rożni ilość 1 kWh z prądu od ilości 1 kWh z gazu ? Pomijając fakt że gaz jest rewelacyjny, prawie jak wygrana w totka.

ja mam użytkowe poddasze i dobrze że ciepło idzie na strych :)

Myślałem, że pierwszą część posta (tą o kotle za 30 tys) zrozumiesz bez emotikonki, ironia. Do każdego domu źródło ciepła trzeba przeliczyć i przemyśleć indywidualnie, do możliwości, komfortu i ekonomiczności.
Może błąd to nieco za dużo powiedziane, może nieścisłość. Tak jak porównywanie gazu o różnym potencjale energii, jeden gaz ma 11 kWh a inny 8,8 kWh, może wyjść ró0żna wydajność. Z prądu jest dokładniej przeliczane zużycie energii, a w zależności od kotła i ustawień, z gazu można wyciągnąć różne ilości ciepła.
Gaz nie jest rewelacyjny, to nośnik energii jak każdy inny, prąd czy PC, podobny komfort.
A o strychu pisałem do @hano77 przecież, ogrzewa sobie strych wieloma kWh energii, trzeba to także brać pod uwagę. A jeśli potrzebuje mieć cieplej na strychu, to nie jest strata tylko spełnienie zapotrzebowania.

woan
27-01-2019, 20:54
W nowo wybudowanym domu 1 sezon zawsze jest droższy. Jak to mówił mój znajomy ,, nie oszczędzaj, grzej i wietrz"

slavko18v
27-01-2019, 23:02
Dom 133m2 użytku, dach dwuspadowy 30cm wełny nad pokojami plus 15 między krokwie do kalenicy, wentylacja mechaniczna z rekuperacja, na ścianie 15styro, fundamenty 10cm, posadzka 15-18cm, okna veka 3szyby.

Za grudzień 210m3 gazu (co,cwu, gotowanie) rodzina 2+1 temperatura 20.8
Brak kominka

noc
27-01-2019, 23:08
Jaki ten gaz, ile kWh?

slavko18v
27-01-2019, 23:21
Sprawdzę ...
Piec 15kw Beretta z modulacją od 3.5kw dziś już bym brał np immergasa victrix 12kw z modulacją od 1.9kw.
Instalator chciał mi wcisnąć 25kw ale nie dałem sobie strzelić w kolano. Obecnie pięć startuje od 38stopni by po jakimś czasie zatrzymać się na 45 i tak już popracuje sobie 2h aż termostat da sygnał stop. (Wcześniej miałem ustawioną max 50 ale to było za dużo) .

Wciąż testuje ustawienia i dziś przy nastawie na 43stopnie max i skręceniu na zaworze mieszającym (podlogowka parter) piec zataktowal. Przyczyną było to że głowice na grzejnikach zamknęły się (poddasze) i więcej ciepłej wody wróciło do powrotu i palnik nie mógł niżej zmodulowac mocy palnika żeby utrzymać te 43stopnie i piec się wyłączył, poczekał aż woda ostygnie i znowu zaczął grzać.

Teraz pare dni pobawię się ustawieniami i dogram to na cacy :)

ig0r-
27-01-2019, 23:33
Sprawdzę ...
Piec 15kw Beretta z modulacją od 3.5kw dziś już bym brał np immergasa victrix 12kw z modulacją od 1.9kw.
Instalator chciał mi wcisnąć 25kw ale nie dałem sobie strzelić w kolano. Obecnie pięć startuje od 38stopni by po jakimś czasie zatrzymać się na 45 i tak już popracuje sobie 2h aż termostat da sygnał stop. (Wcześniej miałem ustawioną max 50 ale to było za dużo) .

Wciąż testuje ustawienia i dziś przy nastawie na 43stopnie max i skręceniu na zaworze mieszającym (podlogowka parter) piec zataktowal. Przyczyną było to że głowice na grzejnikach zamknęły się (poddasze) i więcej ciepłej wody wróciło do powrotu i palnik nie mógł niżej zmodulowac mocy palnika żeby utrzymać te 43stopnie i piec się wyłączył, poczekał aż woda ostygnie i znowu zaczął grzać.

Teraz pare dni pobawię się ustawieniami i dogram to na cacy :)
Chyba bardziej chodziło o podanie współczynnika konwersji gazu, znajduje się na fakturze.

slavko18v
28-01-2019, 06:21
Wiem, ale poniosło mnie :) faktury nie mam,czekam na rachunek.dużo się pisze o spalaniu a nie zawsze ktoś poda serce systemu grzejnego :)

dave88
28-01-2019, 19:12
równe 200 m3 od 29.12.2018 do teraz...wg mnie dużo za dużo...to nasz pierwszy sezon i mieszkamy od miesiąca

slavko18v
28-01-2019, 19:47
Pewnie piec Ci taktuje przy podlogowce :/ 5kw to max przy -20 potrzebujesz a przy obecnych temperaturach mniej niż pół z tego ...ot cała filozofia

kbab
28-01-2019, 20:56
Czyli mam zrobić zdjęcia reszty rachunków, z pozostałego półrocza, "niewierny Tomaszu"? :)
Z całym szacunkiem, podaj coś więcej tj: jaka taryfa, zużycie roczne, koszt, wsp. konw
U mnie jak podawałem wcześniej to;

Wg ostatniej faktury od 1.11.2017 do 31.10.2018 zużyłem wg tar W-2-1 808 m3 gazu, zapłaciłem 1672,89zł. Wg wsp konw (11,111kWh/m3) to 8978kWh, zatem za m3 zapłaciłem 2,0704zł, oraz 0,1864zł za 1kWh, gaz GZ50.

Mogę wkleić skan faktury, chociaż tego typu dane podaję od wielu lat, nawet zbiorcze.

PS. dane szacunkowe (w/w faktury) są mniej wiarygodne od rozliczeniowych.

wg39070
28-01-2019, 21:06
Pewnie piec Ci taktuje przy podlogowce :/ 5kw to max przy -20 potrzebujesz a przy obecnych temperaturach mniej niż pół z tego ...ot cała filozofia

Taktowanie kotła przy podłogówce?

dave88
28-01-2019, 21:42
Pewnie piec Ci taktuje przy podlogowce :/ 5kw to max przy -20 potrzebujesz a przy obecnych temperaturach mniej niż pół z tego ...ot cała filozofia

piec ma moc min 3kw..raczej nie traktuje, a jakby czasem tam moc minimalna była za dużo to nie sądzę że ma to aż tak duży wpływ na większe spalanie

fotohobby
28-01-2019, 21:47
Pewnie piec Ci taktuje przy podlogowce :/ 5kw to max przy -20 potrzebujesz a przy obecnych temperaturach mniej niż pół z tego ...ot cała filozofia

A dziwnym trafem jego kocioł moduluje od 3kW.
Wiec nawet, jeśli aktualne wynosi 2kW, to co tam ma taktować przy 100% podłogówki ?

fotohobby
28-01-2019, 21:48
piec ma moc min 3kw..raczej nie traktuje, a jakby czasem tam moc minimalna była za dużo to nie sądzę że ma to aż tak duży wpływ na większe spalanie

Otóż to.
Jaki masz przelicznik kWh/m3 ?

Beskidziak
28-01-2019, 21:54
równe 200 m3 od 29.12.2018 do teraz...wg mnie dużo za dużo...to nasz pierwszy sezon i mieszkamy od miesiąca
Jakbyś podał wartość energetyczną tego gazu, jaką temperaturę utrzymujesz i ile osób korzysta z Cwu....było by nam łatwiej Ci współczuć:rolleyes:

slavko18v
28-01-2019, 21:59
A na jakiej temperaturze chodzi instalacja 20-40?? Czy miesza 40-80 bo i takie cuda mogą być :))

dave88
28-01-2019, 22:00
Jakbyś podał wartość energetyczną tego gazu, jaką temperaturę utrzymujesz i ile osób korzysta z Cwu....było by nam łatwiej Ci współczuć:rolleyes:

1m3 to 11,26kwh...na termostacie mam 21 a eco 20,7, 2 osoby

dave88
28-01-2019, 22:04
A na jakiej temperaturze chodzi instalacja 20-40?? Czy miesza 40-80 bo i takie cuda mogą być :))
na kotle mam ustawione 38 ale na podłogę z tego co widzę na termometrze idzie tak max 32... może zmniejszyć temp na kotle? czy w czasie dużych mrozów temp na kotle zwiększać?

Beskidziak
28-01-2019, 22:05
1m3 to 11,26kwh...na termostacie mam 21 a eco 20,7, 2 osoby
W tym okresie miesiąca kryje się rozgrzewanie domu, czy takie temperatury były już wcześniej? Nie ma pogodówki?

dave88
28-01-2019, 22:07
Otóż to.
Jaki masz przelicznik kWh/m2 ?

wychodzi ok 19kwh/m2

dave88
28-01-2019, 22:09
W tym okresie miesiąca kryje się rozgrzewanie domu, czy takie temperatury były już wcześniej? Nie ma pogodówki?

były już wcześniej, pogodówki nie mam

fotohobby
28-01-2019, 22:12
wychodzi ok 19kwh/m2

Miało być w w moim pytaniu "kWh/m3", czyli kaloryczność gazu, już podałeć, że ponad 11.
Pierwszy sezon grzania rządzi się swoimi prawami...

Beskidziak
28-01-2019, 22:20
były już wcześniej, pogodówki nie mam
Pogodówka wg krzywej reguluje te temperatury o które pytasz..... praca kotła wg termostatu w przypadku podłogówki może być mniej oszczędna, również częsta regulacja temu nie sprzyja.....pierwszy rok, osuszanie, chyba bym przeczekał...

jacku6
29-01-2019, 12:31
Czyli mam zrobić zdjęcia reszty rachunków, z pozostałego półrocza, "niewierny Tomaszu"? :)

Ja nie chce od Ciebie żadnych zdjec i rachunków ale nie wklejaj pól roku szacunkowych danych mówiac przy tym ze co miesiac podajesz odczyt

autorus
29-01-2019, 12:51
A niby czemu? Elfir nie musiała tego robić a podała. Nie mam żadnych podstaw aby jej nie wierzyć nawet gdyby tych rachunków nie było.

jacku6
29-01-2019, 15:51
A niby czemu? Elfir nie musiała tego robić a podała. Nie mam żadnych podstaw aby jej nie wierzyć nawet gdyby tych rachunków nie było.

Pytasz jaki jest sens wrzucania szacunkowych faktur? Aha...

fotohobby
29-01-2019, 16:21
To były głównie letnie faktury, tak ?
No to jaki tam może być rozjazd ? 10zł w miesiącu ? 20 ?

jacku6
29-01-2019, 19:58
To były głównie letnie faktury, tak ?
No to jaki tam może być rozjazd ? 10zł w miesiącu ? 20 ?

no tak, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, tylko wrzucanie szacunkowych faktur z jakiego okresu by nie były jest bezcelowe.

fotohobby
29-01-2019, 20:29
Mnie wystarcza

axel83
30-01-2019, 18:18
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 (doliczony jutrzejszy dzień) Styczeń 2018r - 123 m3 średnia stycznia 3,36 m3 /dzień

hektor80
30-01-2019, 23:06
Styczeń 2019, temperatura 22 stopnie, CO+CWU - 183m3

Dejson
31-01-2019, 06:53
30.12.2018 - 30.01.2019 - 175 metrów za styczeń
Średnia 5.8 na dobę. No ale w styczniu Na Kujawach trochę zaczęło być chłodniej u nas. W domu ciągle 23 stopnie.

Za grudzień miałem 115 metrów jak dobrze pamiętam jak wam pisałem. Taryfa w3 fakturę dostałem 310zł.

ig0r-
31-01-2019, 07:22
Styczeń 181 m3 (CO+CWU) w domu 22 stopnie i 4 osoby. (współczynnik konwersji z ostatniej fv 11.142) Kocioł pracował 378 godzin.
Kominek odpalony 4 raz (jednorazowe palenie u mnie to jakieś 4 kostki brykietu)
Północna część województwa śląskiego.

JacZenio
31-01-2019, 08:55
powierzchnia grzana 233m2
ściana: BK 24cm + styropian 22cm 0,035
Dach: wełna 35cm 0,035
Podłoga 18cm + styropian 0,040

Zródło: gaz
odbiornik: 100% podłoga (233m2)
Kocioł: buderus gb072 14kW
Zasobnik 120litrów
Mieszkańcy: 2+2

Zużycie
październik 2018: 112m3
listopad 2018: 168m3
grudzień 2018: 224m3
styczeń 2019: 240m3

pegaz1987
31-01-2019, 09:47
Witam, moje zużycie od 23 wrzesnia2018 do 23 stycznia 2019 to 411m3 współczynnik konwersji wg faktury 11.267. Nie chodzę równo pod koniec miesiąca spisywać licznik tylko kiedy mi się zachce. Cały rok co + cwu to 830m3. Ogólnie tej zimy mało słońca wpada przez okna.
Temperatura w domu 21.8-22 st

tomo244
31-01-2019, 10:25
Witam. zużycie gazy od 31.01.2018 do 31.01.2019 to 846 m3. wsp. konwersji z faktury to 11,239 . Kociołek odpalony dopiero 1 grudnia. 2 osoby dorosłe.
grudzień 2018 -170 m3
styczeń 2019 -195 m3
CO, CWU + kuchenka . temperatura w domu 22 stopnie obniżenie w nocy 0,5 stopnia. żeby nie było że coś mało na taki dom to spaliłem jeszcze około 5 m drewna w kominku. Drewno z własnych zasobów + brykiet za 100 zł. (5 paczek)

dave88
31-01-2019, 15:35
powiedzcie mi, jakie temperatury zasilania ustawiacie na kotle np. przy -5 na zewnątrz a jaką przy +5 ? cały czas się zastanawiam jak ustawiać i zmieniać przy zmianach temperatury...na weekend na śląsku zapowiadają do 10 stopni na plusie i zastanawiam się czy np. jutro zejść z temp. np. do 32-33 stopni ? Czy to ma duży wpływ na spalanie ?

fotohobby
31-01-2019, 18:37
Styczeń 2019 - 114m3, 1286kWh (współczynnik 11,26 kWh/m3)

CO i CWU dla trzech osób. Temp 21.6-21.9C
Cztery wieczory z kominkiem - około 20-25kg drewna (80-100kWh)

Adam626
01-02-2019, 07:09
W styczniu spalilem 305m3 temp 23-24 a na podloge leci caly czas 32C

meczesiu
01-02-2019, 07:41
Styczeń 2019

113 m3 - współczynnik z ostatniej fv - 11,153 - 1260 kWh
CO+CWU+gotowanie
2+1
Temperatura 22,5-23
Kominka brak
W styczniu bardzo małe zyski słoneczne.

W załączniku wszystkie odczyty od momentu włączenia pieca. Mieszkać zaczęliśmy od czerwca 2017 r.
W pozycji odczyt "szacunkowy" to odczyty pracownika gazowni.

425910

kozioleczek4
01-02-2019, 07:51
Styczeń 150m3 gazu. Co + Cwu. Temperatura wszędzie 22,4 stopnia. Zachodniopomorskie. Parametry domu w stopce. Wody miesięcznie 7m3. Załączona cyrkulacja w godzinach 6-9 i 18-21.

kukuku2
01-02-2019, 07:54
Styczeń 2019

127 m3 - współczynnik z ostatniej fv - 11,153
CO+CWU
2+1
Temperatura 21-22
Kominek wieczorem 3 razy.

dave88
01-02-2019, 08:54
ktoś potrafi odpowiedzieć na poniższe pytanie ?

powiedzcie mi, jakie temperatury zasilania ustawiacie na kotle np. przy -5 na zewnątrz a jaką przy +5 ? cały czas się zastanawiam jak ustawiać i zmieniać przy zmianach temperatury...na weekend na śląsku zapowiadają do 10 stopni na plusie i zastanawiam się czy np. jutro zejść z temp. np. do 32-33 stopni ? Czy to ma duży wpływ na spalanie ?

meczesiu
01-02-2019, 09:06
ktoś potrafi odpowiedzieć na poniższe pytanie ?

powiedzcie mi, jakie temperatury zasilania ustawiacie na kotle np. przy -5 na zewnątrz a jaką przy +5 ? cały czas się zastanawiam jak ustawiać i zmieniać przy zmianach temperatury...na weekend na śląsku zapowiadają do 10 stopni na plusie i zastanawiam się czy np. jutro zejść z temp. np. do 32-33 stopni ? Czy to ma duży wpływ na spalanie ?

Mam serownik i czuję pogodową, więc piec sam sobie dobiera temperaturę zasilania do warunków panujących na dworze na podstawie krzywej grzewczej.
Im mniejsza temperatura zasilania tym teoretycznie oszczędniej. Brak odpowiedzi podejrzewam jest spowodowany nie tym wątkiem.

matiix
01-02-2019, 10:38
Witam,
Dom powierzchnia podłóg 135m2 grzane od 15.11.2018 roku pierwszy sezon
dom ocieplony 20 styropian, dach 35cm wełny. Ogrzewanie dół podłogówka + 1 grzejnik w pokoju.
Góra grzejniki. Od 10.01.2019 r zakupiłem sterownik z czujnikiem bezprzewodowym bo się wystraszyłem po Grudniu...
Zużycie od 15.11.2018 do 13.01.2019 610m3 Wydaję mi się że trochę duże spalanie :(
Temp , noc 20 ,dzień 22
Gaz używamy do ciepłej wody i kuchenkę też mamy na gaz.

Mam podobnie tylko 150m2 grzania sama podlogowka grzeje od takiej samej daty 10,01,2019,. temperature na dzien mam 21,4 a noc 21 stp. ocieplenie 15 grafit i poddasze 25 welny super maty isovera i do 15 stycznai wyszlo mi narazie 450m3 jakos. Masz 35cm welny ale jesli to najtansza to lepiej bylo zastosowac 25 bardzo dobrej.

S3r
01-02-2019, 14:00
Styczeń 2019, temperatura 21 stopnie - 492m3

kukuku2
01-02-2019, 14:27
Styczeń 2019, temperatura 21 stopnie - 492m3

Bardzo dużo u mnie 127m3.

blinky1977
01-02-2019, 14:31
Styczeń 2019, temperatura 21 stopnie - 492m3

Mam dom parterowy w Szczecinie 103 m2 z garażem 21m2 (bez przejścia do domu), projekt z69 L GP. W okresie od 01.01.2019 do 31.01.2019 kocioł kondensacyjny VAILLANT zużył w sumie na CO + CWU 110 m3 gazu . W domu: 2 osoby dorosłe plus 2 nastoletnich chłopców.
Temperatura ustawiona sterownikiem pokojowym - w dzień 21.5 stopnia, w nocy 21 stopni. Temperatura wody 42 stopnie.
Ogrzewanie wyłącznie podłogowe (w łazience też). Nie dogrzewam kominkiem bo nie mam. Nie mam również rekuperatora, pompy ciepła, solarów, itp. Wentylacja grawitacyjna. W łazience mam zainstalowaną grzałkę bo żonie 21.5 stopnia w łazience to za zimno - dogrzewa przed kąpielą ok. 3 minuty, do ok. 24 stopni.

Sprawdziłem rachunki i po zsumowaniu wskazań licznika z ostatnich 12 miesięcy wychodzi, że przez cały rok 2018 zużycie gazu na potrzeby CO + CWU wyniosło 600 m3 gazu. Wychodzi zatem że nasz dom zużywa ok. 32 kWh/m2/rok (dom energooszczędny zużywa pomiędzy 30-70 kWh/m2/rok).
Wyliczenia wykonano kalkulatorem na stronie::spam:
PS. Gotuję na prądzie.

Dom parterowy 103m2, silka 18 + 25 cm grafit 0,033 (garaż 20 cm), płyta fundamentowa na 10 cm styro + podłoga 10 cm, strop drewniany ocieplony 30 cm wełny najtańszej CASTO, dachówka, Piec VAILLANT EcoTEC Pure VCW 226/7-2 7,2-25kW, okna 3 szyby REDAN GENEO energooszczędne, wentylacja grawitacyjna.

axel83
01-02-2019, 15:20
Mam dom parterowy w Szczecinie 103 m2 z garażem 21m2 (bez przejścia do domu), projekt z69 L GP. W okresie od 01.01.2019 do 31.01.2019 kocioł kondensacyjny VAILLANT zużył w sumie na CO + CWU 110 m3 gazu . W domu: 2 osoby dorosłe plus 2 nastoletnich chłopców.
Temperatura ustawiona sterownikiem pokojowym - w dzień 21.5 stopnia, w nocy 21 stopni. Temperatura wody 42 stopnie.
Ogrzewanie wyłącznie podłogowe (w łazience też). Nie dogrzewam kominkiem bo nie mam. Nie mam również rekuperatora, pompy ciepła, solarów, itp. Wentylacja grawitacyjna. W łazience mam zainstalowaną grzałkę bo żonie 21.5 stopnia w łazience to za zimno - dogrzewa przed kąpielą ok. 3 minuty, do ok. 24 stopni.

Sprawdziłem rachunki i po zsumowaniu wskazań licznika z ostatnich 12 miesięcy wychodzi, że przez cały rok 2018 zużycie gazu na potrzeby CO + CWU wyniosło 600 m3 gazu. Wychodzi zatem że nasz dom zużywa ok. 32 kWh/m2/rok (dom energooszczędny zużywa pomiędzy 30-70 kWh/m2/rok).
Wyliczenia wykonano kalkulatorem na stronie::spam:
PS. Gotuję na prądzie.

Dom parterowy 103m2, silka 18 + 25 cm grafit 0,033 (garaż 20 cm), płyta fundamentowa na 10 cm styro + podłoga 10 cm, strop drewniany ocieplony 30 cm wełny najtańszej CASTO, dachówka, Piec VAILLANT EcoTEC Pure VCW 226/7-2 7,2-25kW, okna 3 szyby REDAN GENEO energooszczędne, wentylacja grawitacyjna.

Coś źle liczysz - wychodzi ok. 60 kWh/m2/rok no chyba że grzejesz garaż do temperatury pokojowej

blinky1977
01-02-2019, 16:05
Masz rację, sugerowałem się kalkulatorem, który rozdziela CWU i CO.
Wyniki z kalkulatota:
Do ogrzewania budynku: 3296 kWh/rok
Do ogrzewania c.w.u.: 2768 kWh/rok
Całkowite zapotrzebowanie na ciepło: 6064 kWh/rok
Koszt ogrzewania CWU + CO (zł brutto/rok): 1308 zł.
Powinno być zatem 60 kWh/m2/rok

Mając jednak na uwadze powyższe pytam gdzie sens instalować w takim domu pompę ciepła, rekuperator i fotowoltaikę, w sumie za 60-80 tys. zł?

noc
01-02-2019, 16:21
Rekuperator służy raczej jako wspomagacz komfortu nawiewanego powietrza, niż stricte oszczędzacz energii. Można i dostarczać powietrza samą WM bez odzysku, ale to nieprzyjemne, taki nawiew zimnego powietrza. Teraźniejsze, dość szczelne domy "dopominają" się WM, trudno o dobrą wentylację bez tego.

kiltel
01-02-2019, 19:10
ktoś potrafi odpowiedzieć na poniższe pytanie ?

powiedzcie mi, jakie temperatury zasilania ustawiacie na kotle np. przy -5 na zewnątrz a jaką przy +5 ? cały czas się zastanawiam jak ustawiać i zmieniać przy zmianach temperatury...na weekend na śląsku zapowiadają do 10 stopni na plusie i zastanawiam się czy np. jutro zejść z temp. np. do 32-33 stopni ? Czy to ma duży wpływ na spalanie ?

Tu masz takie podstawy podstaw w wyregulowaniu kotła http://czips.pl/jak-optymalnie-ustawic-kociol-gazowy-kondensacyjny/ (http://czips.pl/jak-optymalnie-ustawic-kociol-gazowy/)

jacku6
03-02-2019, 12:32
Bardzo dużo u mnie 127m3.
super, tylko on ogrzewa 1000m3 i dom z lat 70, nie może być nie "bardzo dużo"

rafi22
03-02-2019, 22:44
Witam. Odebrałem w połowie listopada 2018r. nowy dom od developera 90m2. Mam zainstalowany piec gazowy ACV 18-24, na dole podłogówka u góry grzejniki. Ponieważ jeszcze w nim nic nie robię, ustawiłem na piecu 30st (wcześniej było 50st.) Zdziwiłem się, że po kilku miesiącach wyszło mi średnio 9m3 gazu na dzień. Temperatura w domu to 16-17st. Ściany zewnętrzne ceramiczne gr 24cm+15cm styropianu; dach 25cm wełny, rekuperacja na razie wyłączona. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?

przemo1
04-02-2019, 04:13
Witam. Odebrałem w połowie listopada 2018r. nowy dom od developera 90m2. Mam zainstalowany piec gazowy ACV 18-24, na dole podłogówka u góry grzejniki. Ponieważ jeszcze w nim nic nie robię, ustawiłem na piecu 30st (wcześniej było 50st.) Zdziwiłem się, że po kilku miesiącach wyszło mi średnio 9m3 gazu na dzień. Temperatura w domu to 16-17st. Ściany zewnętrzne ceramiczne gr 24cm+15cm styropianu; dach 25cm wełny, rekuperacja na razie wyłączona. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?

Jeśli to nowy budynek, to ustawieniami kotła nie specjalnie się zajmuj. Pierwszy sezon zawsze jest kosztowny, ogrzewanie suszy budynek, odparowuje całą wilgoć technologiczną jaka została w tynkach/posadzkach. Wskazane jest solidne wietrzenie /wentylowanie.

fachman19
04-02-2019, 07:59
. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?

Masz może wydruk z analizator ?tam jest podana sprawność kotła. To ,że jest takie zużycie gazu zależy od budynku nie od kotła. Równie dobrze można mieć takie uwagi do licznika gazu.

rafi22
04-02-2019, 09:42
Masz może wydruk z analizator ?tam jest podana sprawność kotła. To ,że jest takie zużycie gazu zależy od budynku nie od kotła. Równie dobrze można mieć takie uwagi do licznika gazu.

Sprawdziłem dokumenty otrzymane od developera i mam tylko "informacje" z karty gwarancyjnej z pierwszego uruchomienia.
Nam nim jest zaznaczone co było robione w tym między innymi:
- regulacja mocy palnika
- regulacja parametrów spalania z testem spalin
Ale tych dokumentów nie ma.
Nawet na dole jest informacja, że powinno być "wypełnienie protokołu z pierwszego uruchomienia" a to nie jest zaznaczone i tego nie ma.

Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.
Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)
Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.
Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

kulibob
04-02-2019, 09:54
cóż chałupa musi wyschnąć ale:
Po1 wziąłeś chałupę od dewelopera :bash:
Po 2 gaz :bash:
Po 3 na dole podłogówka na górze grzejniki :bash:
Po 4 ocieplenie marne :bash: ja budowałem się kilka lat temu i mam lepsze

grv
04-02-2019, 09:55
20.12.18 - 1.02.2019 - 325 m3. Temp. 21-22 st.

noc
04-02-2019, 10:54
20.12.18 - 1.02.2019 - 325 m3. Temp. 21-22 st.

Jaki wsp. konwersji tego gazu, albo ile kosztuje m3?

kbab
04-02-2019, 12:36
moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)
Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.
Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.
Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

gawel
04-02-2019, 12:43
Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

Za darmo nie ale na 3,5 letniej umowie wyszło lekko 4,5 tys taniej, tylko duon splajtował a fortum daje marne pseudopromocje moderowano z limietem zużycia do 2500 Kwh/rok , cena 1 zł brutto za sam prąd bez dystrybucji to raczej nie życiowa okazja.

rafi22
04-02-2019, 13:41
Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

Zacząłem analizować sytuację na podstawie zdjęć licznika gazu, które zrobiłem w międzyczasie. Na początku miałem ustawioną temp. na piecu chyba 55st. a później obniżyłem do min. jaką mogłem ustawić czyli 30st. Zużycie gazu było identyczne 9,0m3/dzień. Nie mam natomiast programatora pokojowego. Przebywam 400km od tego domu, więc wyłączyłem na razie piec całkowicie.

andidi
04-02-2019, 13:58
Nie pamiętam gdzie był mój poprzedni wpis ale za styczeń u mnie wyszło 136 m3 (CO +CWU + gotowanie)
Zużycie r/r większe (styczęń 2018 było 126m3) ale zima zimie nierówna wg mnie jest ok.

Domek w technologii szkieletowej, 100m2. Dół podłogówka góra grzejniki. Piec junkers cerapur smart 14kw
osób 2+2, kominka brak.

grv
04-02-2019, 14:54
Jaki wsp. konwersji tego gazu, albo ile kosztuje m3?

Współczynnik 11.271

Adam626
04-02-2019, 18:31
Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.
Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)
Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.
Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

Moim zdaniem jest to bardzo duże zużycie gazu jak na taki malutki domek. Trzeba by poobserować kocioł, porejestrowac zużycie gazu na godzinę, dobę etc. Pierwszy sezon może być bardziej energochłonny ale moim zdaniem nie aż tak duże

Przy takim małym domu i tak niskiej temperaturze wewnątrz spodziewałbym się zużycia około 5m3 na dobę. Przy 9m3 to tam powinno być 25C albo i cieplej.

Moze są jakieś straty ciepła przez wentylację (która np wyciąga wszystko co kocioł nagrzeje). Zaczałbym od sprawdzania takich prostszych rzeczy.

gawel
04-02-2019, 18:51
Moim zdaniem jest to bardzo duże zużycie gazu jak na taki malutki domek. Trzeba by poobserować kocioł, porejestrowac zużycie gazu na godzinę, dobę etc. Pierwszy sezon może być bardziej energochłonny ale moim zdaniem nie aż tak duże

Przy takim małym domu i tak niskiej temperaturze wewnątrz spodziewałbym się zużycia około 5m3 na dobę. Przy 9m3 to tam powinno być 25C albo i cieplej.

Moze są jakieś straty ciepła przez wentylację (która np wyciąga wszystko co kocioł nagrzeje). Zaczałbym od sprawdzania takich prostszych rzeczy.

Jest jeszcze jedna możliwość i to trzeba szybko sprawdzić mianowicie szczelność instalacji innego wytłumaczenia nie ma , ewentualnie ktoś sobie korzysta z domu i nie żałuje pod nieobecność właściciela.

Adam626
04-02-2019, 19:03
moze do jednego licznika np 2 domy podłączone. lub np słaba izolacja na chudziaku i wciąga każde ciepło

jammo
04-02-2019, 20:21
Witam, ja od 2004 r ogrzewałem dom wybudowany w latach 90-tych piecem na ekogroszek. Powierzchnia grzewcza domu 250m2 , dom pustak żużlowy 25cm + od srodka cegła dziurawka 12.5 cm, czyli typowa ściana 40 cm .Dom otynkowany tzw. drapanką, nie ocieplony. Do zeszłego roku były okna drewniane z roku 1992 więc zużywałem około 5 - 5,5 tony ekogroszku, który sprowadzałem ze Śląska w cenie 960 zł T. W ubiegłym roku zmieniłem wszystkie okna ( 26 szt) na 3-szybowe z ADAMSA, oraz wykonaliśmy modernizację dachu (dobudowa lukarn, zmiana więźby oraz blachy na rąbek stojący) wraz ze zmianą ocieplenia tzn. zamiast wełny zastosowaliśmy teraz pianę PUR. Ogółem doszło mi po wykończeniu poddaszy jakieś 80m2, tak więc teraz grzeję 330m2. w sierpniu zdecydowałem się, na dodatkowe zamontowanie pieca gazowego kondensacyjnego BUDERUS 24KW. wraz z wymiennikiem wody użytkowej 120L. Koszt modernizacji 13 tyś zł. Wcześniej przy ekogroszku koszt ogrzewania za sezon czyli C.O + CUW wahał się w granicach 5 tyś zł.Z tym, że za gaz do gotowania i ogrzewanie wody w lecie też osobno trzeba było wyłożyć z 100 zł na 2 miesiące. Montując kocioł gazowy zdawałem sobie sprawę, że dom mam nie ocieplony, do tego instalacja wykonana dawno z rur stalowych, w kotłowni koło pieca węglowego średnica 2"ale praktycznie cała pralnia ze suszarnią garaż (też ogrzewany) rury są dość szerokie, poddasza są już dorobione w Alupex, ale założyłem sobie, że jak wyjdę z kosztami w okolicach kwoty z ekogroszku czyli 5 tyś zł, nawet jak by było 6 tyś zł, to będzie i tak dobrze przy tym metrażu, tym bardziej, że odpadnie mi zakup węgla tzn. ekogroszku który kurier przywoził na paletach, wrzucanie worków do piwnica, układanie tych worków ponownie w piwnicy na paletach no i późniejsze prace sezonowe czyli uzupełnianie kosza , czyszczenie pieca, wynoszenie popiołu itp. W tym sezonie grzeję więc tylko gazem i powiem, że jest nawet dobrze. W domu stała temp. w dzień waha się pomiędzy 20,5 a 21 stopni C, natomiast na noc mam ustawione 19*C. Za pażdziernik+ listopad zapłaciłem rachunek 716 zł. W grudniu spaliłem 439 m3 gazu co dało kwotę 914 zł, natomiast styczeń wyszedł mi 1028zł za 490 m3. Rachunki płacę co miesiąc, ale ze względu na zużycie gazu powyżej 13500 KW na drugi rok wpadnę do grupy cenowej 3-ciej gdzie cena za kubik jest 1,70 zł .Teraz w pierwszej grupie wychodzi 2,08 zł z opłatami stałymi. Do 21 stycznia wyszło więc około 2600 z groszami, tak że zakładając na luty i marzec po 1000 zł rachunki raczej nie wyjdzie mi drożej jak za ekogroszek, ale za to jaka wygoda. W tych cenach jest ujęte oczywiście ogrzewanie, gotowanie, ciepła woda, która przy 2 rodzinach (5 osób , a młodzi korzystają z prysznica po 2 razy dziennie, rano przed pracą i wieczorem , zużywają jej wcale nie mało :) ). Ogólnie nie jest źle,można by rzec , że nawet dobrze :), a jak zrealizuje plany na ten rok, czyli ocieplenie domu styropianem ( 10 cm grafitowego i nowa elewacja ) to będzie miód malina, pozdrawiam. Na dole fotka mojego domu.
https://images89.fotosik.pl/118/e19c2fdcbce4d72agen.jpg
https://images92.fotosik.pl/118/9d9c130ebc4de368gen.jpg

pandzik
04-02-2019, 21:15
Nieżle. Moi sąsiedzi mają nowe domki po ca 120m2 z tego roku i ze dwa lata wstecz. Wyciągając mnie z błota pochwalili się, że spalili 200 czy 300m3 gazu, co dało kwotę ok 750zł za sam styczęń. Zmroziło mnie to.

gawel
04-02-2019, 21:42
Nieżle. Moi sąsiedzi mają nowe domki po ca 120m2 z tego roku i ze dwa lata wstecz. Wyciągając mnie z błota pochwalili się, że spalili 200 czy 300m3 gazu, co dało kwotę ok 750zł za sam styczęń. Zmroziło mnie to.

Może mieli otwarte okno w salonie?:eek:

Pytajnick
04-02-2019, 22:06
Może mieli otwarte okno w salonie?:eek:

Nie ważne kto i kiedy budował. Ważne jak budował.
Widziałem w zeszłym doku domek ukończony w lutym 2017 który ma na ścianach 5 (pięć) cm styropianu.Inwestor posłuchał fachowca, który "dokształcił" się jakimś filmikiem na YT, gdzie jakiś "znawca" stwierdził, że powyżej 5cm nie ma różnicy, że więcej to ściema sprzedawców itd itp.
Mało tego..budynek pożerał gaz, to jego właściciel zamiast w termoizolację, włożył kasę w piec zgazowujący drewno :D

kulibob
05-02-2019, 05:29
mi dopiero pierwsza tona grochu pękła 700zł / 4mc a Wy tu o takich potwornych liczbach piszecie.

Adam626
05-02-2019, 07:05
Musisz znalezc odpowiedni watek aby sie dzielic swoja biedą. Tu jest wątek o gazie.

kulibob
05-02-2019, 07:18
Już znalazłem a tu wchodzę dla poprawy humoru.

kbab
05-02-2019, 14:51
Zacząłem analizować sytuację na podstawie zdjęć licznika gazu, które zrobiłem w międzyczasie. Na początku miałem ustawioną temp. na piecu chyba 55st. a później obniżyłem do min. jaką mogłem ustawić czyli 30st. Zużycie gazu było identyczne 9,0m3/dzień. Nie mam natomiast programatora pokojowego. Przebywam 400km od tego domu, więc wyłączyłem na razie piec całkowicie.
Jak można nie mieć możliwości kontroli komfortu cieplnego? Skąd wiesz jaka była temp w domu kiedy Ciebie nie ma, może dom się przegrzewa? Jak można montować system grzewczy bez możliwości programowania komfortu cieplnego w domu?
Ale to chyba możliwe, skoro ktoś ustawia temp w domu na 21stC a ma ponad 24!!! Zwykły programator za kilkadziesiąt zł nie pozwoli na to, ponieważ wyłącza kocioł po osiągnięciu zadanego komfortu cieplnego i nie ma możliwości aż takiego wzrostu temp.

jammo
05-02-2019, 17:42
Ja mam programator pokojowy RC 310 z Buderusa i jak mam ustawione 20,5*C to wyłącza piec przy 21*C . Grzeję pierwszy sezon gazem, więc nie wiem, czy u was też jest taka histereza, czy rozbieżności są mniejsze.

Adam626
05-02-2019, 17:52
więc zużywałem około 5 - 5,5 tony ekogroszku, który sprowadzałem ze Śląska w cenie 960 zł T. W ubiegłym roku zmieniłem wszystkie okna ( 26 szt) na 3-szybowe z ADAMSA, oraz wykonaliśmy modernizację dachu (dobudowa lukarn, zmiana więźby oraz blachy na rąbek stojący) wraz ze zmianą ocieplenia tzn. zamiast wełny zastosowaliśmy teraz pianę PUR. Ogółem doszło mi po wykończeniu poddaszy jakieś 80m2, tak więc teraz grzeję 330m2. w sierpniu zdecydowałem się, na dodatkowe zamontowanie pieca gazowego kondensacyjnego BUDERUS 24KW. wraz z wymiennikiem wody użytkowej 120L. Koszt modernizacji 13 tyś zł. Wcześniej przy ekogroszku koszt ogrzewania za sezon czyli C.O + CUW wahał się w granicach 5 tyś zł.

Dzięki jammo za te ciekawe informacje. Dom wygląda całkiem spoko jak na 90te lata budowy.

czyli jesteś zadolony z przejścia z węgla na gaz. To ważna informacja dla wielu osób które myślą o takiej inwestycji.
Osobiście rozważam również taką zmianę w domu rodziców - obecnie opalane węglem a ściana podobnie - cegła dziurawka 24cm, potem około 6cm styropianu i kolejna cegła ceramiczna około 14cm.

Aktualnie mamy tam kocioł gazowy Buderus G124x i kocioł na węgiel. I gazem wychodzi dużo drożej - przynajmniej 2krotnie. To moim zdaniem jest troche sprzeczne z ceną 1kwh z gazu i ceną 1kwg z węgla, bo różnica nie powinna być aż tak znaczna stąd myślę o zmianie na kondensata. Jest to trudna decyzja bo nie wiadomo czy wymiana kotła przyniesie korzyści a ten G124X jest "nieśmiertelny" i szkoda by wyrzucać.. Tak sobie myśle ze byc moze jednak taki stary atmosferyk który nie ma modulacji i jest przewymiarowany gdy taktuje zużywa więcej gazu i np ma sprawność 60%. I tak póki co kocioł nie wymieniony, szukam osób które dokonały podobnej zmiany starego kotła gazowego na nowy

jammo
05-02-2019, 19:11
Adam626, ja zacząłem budowę w 1992r a wprowadziliśmy się w 2000r , ale tylko z tego powodu, że chcieliśmy wszystko zrobić na gites, czyli całkowite wykończenie domu i obejścia, kostka ogrodzenie no i ogród. W tamtym czasie miałem założony zwykły piec na węgiel, oraz gazowy ale taki nieatestowany. Niby robiła go firma , ale wiadomo, jakie to były piece :D palnik od junkersa i zawór do regulacji :) . Przy moim metrażu, spalał na dobę 30m3 i w domu wcale nie było za ciepło. Zrezygnowałem z niego i zostałem przy węglu. Niestety, opalanie tym piecem też nie przynosiło wymiernych korzyści, gdyż dom duży a piec w nocy i tak wygasał i nie wytrzymywał do rana bez dokładania. Więc na ogół wyglądało to tak, gdy piec w nocy wygasł to rano jako, że z żoną szliśmy do pracy, na ogół się już nie rozpalało bo i tak by wygasło do naszego powrotu. W domu byliśmy dopiero po 16 godz. czyli cały dzień się nie paliło. Zanim rozpaliłem była 17 lub później więc zanim w domu robiło się ciepło, była godz 20 a za 2 godz. człowiek zbierał się do spania. Po nałożeniu do pieca ten i tak przestawał grzać koło północy. I tak w kółko, czyli cały dzień nie grzane a wieczorem zanim się dobrze nagrzało, to szło się spać .Dom był na okrągło wyziębiony.W 2004 r, zamontowałem piec z podajnikiem, były to chyba dopiero początki tych pieców, i w tych czasach za ekogroszek płaciłem o połowę mniej niż kosztował węgiel orzech czy kostka. Teraz aby kupić dobry opał czyli ekogroszek , trzeba się dobrze naszukać. Ja miałem swój ekogroszek który spełniał moje oczekiwania, czyli miał dobre parametry i mało popiołu, ale niestety pomijając to, że musiałem go ściągać kurierem ze Śląska, to cena była zbliżona do 1000 zł. Jedno jest pewne a szczególnie przy starszych budynkach, jak chce się mieć w domu ciepło, to trzeba swoje spalić, a to z kolei przy obecnych cenach swoje kosztuje. Wiadomo, ktoś pisze , że idzie mu na sezon 2 tony, więc myślę sobie, albo ma w domu zimno, albo chałupa jest wielkości mieszkania w domu, no i przy tym 20 cm styropianu na scianie. Ogólnie po przejściu na gaz jestem zadowolony, tym bardziej, że mieszczę się w budżecie, który i tak wydawałem paląc ekogroszkiem, ale wreszcie nie myślę , że jutro trzeba czyścić piec, czy , że idzie wiosna a ja muszę jeszcze dokupić trochę węgla :D.Teraz na ogół nic nie ma za darmo, a za wygodę się płaci, pozdrawiam .

kulibob
05-02-2019, 21:48
................... Wiadomo, ktoś pisze , że idzie mu na sezon 2 tony, więc myślę sobie, albo ma w domu zimno, albo chałupa jest wielkości mieszkania w domu, no i przy tym 20 cm styropianu na scianie. ................ .

:lol2:

MD.
05-02-2019, 22:08
Dzięki jammo za te ciekawe informacje. Dom wygląda całkiem spoko jak na 90te lata budowy.

czyli jesteś zadolony z przejścia z węgla na gaz. To ważna informacja dla wielu osób które myślą o takiej inwestycji.
Osobiście rozważam również taką zmianę w domu rodziców - obecnie opalane węglem a ściana podobnie - cegła dziurawka 24cm, potem około 6cm styropianu i kolejna cegła ceramiczna około 14cm.

Aktualnie mamy tam kocioł gazowy Buderus G124x i kocioł na węgiel. I gazem wychodzi dużo drożej - przynajmniej 2krotnie. To moim zdaniem jest troche sprzeczne z ceną 1kwh z gazu i ceną 1kwg z węgla, bo różnica nie powinna być aż tak znaczna stąd myślę o zmianie na kondensata. Jest to trudna decyzja bo nie wiadomo czy wymiana kotła przyniesie korzyści a ten G124X jest "nieśmiertelny" i szkoda by wyrzucać.. Tak sobie myśle ze byc moze jednak taki stary atmosferyk który nie ma modulacji i jest przewymiarowany gdy taktuje zużywa więcej gazu i np ma sprawność 60%. I tak póki co kocioł nie wymieniony, szukam osób które dokonały podobnej zmiany starego kotła gazowego na nowy

Ja dokonalem dokładnie takiej zmiany. Ze starego znacznie przewymiarowanego pieca gazowego na immergas victrix 12kw. Zmiana w zuzyciu gazu nie byla spektakularna.

noc
05-02-2019, 22:18
. Wiadomo, ktoś pisze , że idzie mu na sezon 2 tony, więc myślę sobie, albo ma w domu zimno, albo chałupa jest wielkości mieszkania w domu, no i przy tym 20 cm styropianu na scianie. Ogólnie po przejściu na gaz jestem zadowolony, tym bardziej, że mieszczę się w budżecie, który i tak wydawałem paląc ekogroszkiem, ale wreszcie nie myślę , że jutro trzeba czyścić piec, czy , że idzie wiosna a ja muszę jeszcze dokupić trochę węgla :D.Teraz na ogół nic nie ma za darmo, a za wygodę się płaci, pozdrawiam .
Nie mierz wszystkich domów, miarą swojego domu. U mnie dom 150m2, temp od 23oC do 26oC i opędzam sezon gazem za 1800zł, razem z CWU. Węglem wyszłoby to ok. 2 tony, dla 200zł/sezon, nike ma sensu szuflować popiołu, nosić worków i budować składu opału za 10 000-15 000zł

jammo
05-02-2019, 22:38
Ok, ja to wszystko rozumiem, ale teraz przy budowie nowych domów są inne standardy budowy.Teraz praktycznie mało kto nie daje na ścianie 15 cm ocieplenia, nie mówiąc już o tym, że w latach 90-tych jak stawiałem dom, to o pustaka pianowego było bardzo ciężko, zresztą wtedy praktycznie nie było nic.Sprawa druga , teraz domy na ogół stawiane są niewielkie a to jest też różnica. Widzisz, ty oganiasz gazem sezon za 1800 zł , ale masz dom na pewno docieplony no i ....150 m2. Ja zaś przy nieocieplonym, ( przynajmniej na razie, bo w planie mam być może w tym roku docieplanie) , ogrzewam powierzchnię 330 m2, za co płacę około 5 tyś zł. Jeżeli byś swoją kwotę porównał do metrażu ponad dwukrotnie większego, to też wyszło by ci niewiele mniej.
Nie wiem jak ty potrafisz w takim gorącu funkcjonować 26*C ? Ja mam 21*C w dzień i chodzimy w krótkich rękawach .

Adam626
05-02-2019, 22:43
Ja dokonalem dokładnie takiej zmiany. Ze starego znacznie przewymiarowanego pieca gazowego na immergas victrix 12kw. Zmiana w zuzyciu gazu nie byla spektakularna.

Dziekuje za odpowiedz. A jaki byl poprzednio kociol i z ktorego mniej wiecej roku?zmiana na tego victrixa 12kW? O ile spadlo zuzycie gazu?
Kociol moich rodzicow to okolo 2002r i 30kw

noc
05-02-2019, 23:52
Nie wiem jak ty potrafisz w takim gorącu funkcjonować 26*C ? Ja mam 21*C w dzień i chodzimy w krótkich rękawach .
Te 26oC mam tylko w jednej łazience, tam funkcjonuję bez żadnych rękawów:lol2:. W pozostałych pomieszczeniach mam oczywiście chłodniej, ok. 23oC, a wsypialni może nawet 22-22,5oC, tam dawno termometr nie stał. W części dziennej jest ok, 23oC.

Dejson
06-02-2019, 13:21
Aktualnie mamy tam kocioł gazowy Buderus G124x i kocioł na węgiel. I gazem wychodzi dużo drożej - przynajmniej 2krotnie. To moim zdaniem jest troche sprzeczne z ceną 1kwh z gazu i ceną 1kwg z węgla, bo różnica nie powinna być aż tak znaczna stąd myślę o zmianie na kondensata. Jest to trudna decyzja bo nie wiadomo czy wymiana kotła przyniesie korzyści a ten G124X jest "nieśmiertelny" i szkoda by wyrzucać.. Tak sobie myśle ze byc moze jednak taki stary atmosferyk który nie ma modulacji i jest przewymiarowany gdy taktuje zużywa więcej gazu i np ma sprawność 60%. I tak póki co kocioł nie wymieniony, szukam osób które dokonały podobnej zmiany starego kotła gazowego na nowy

Człowieku co ty w ogóle bredzisz za farmazony!?
Gaz droższy od węgla wychodzi według ciebie ? Ahahahaha
Po pierwsze kłania się fizyka tzw mostki termiczne!
Jaki masz dom!? Jaka izolacja ? Jakie okna jaki strop ? Jak docieplony? On jest....? Ja mam dom 120 metrów użytkowej 190 metrów całkowitej zabudowy i zagospodarowania styczeń mam 170 metrów spalanie 5.7 na dobę w domu ciągle 23 stopnie ! Dom 2 sezon grzewczy... nowoczesne domki budowane dzisiaj popatrz ? Zobacz jakie mają zapotrzebowanie na energię cieplną, a potem wróć i zacznij pisać prawdziwe fakty... brawo dla ciebie za ekologiie i że ty kolejna osoba w tej Polsce zatruwasz siebie i własną rodzinę swoim super węglem ... nie świadomie...

kulibob
06-02-2019, 14:48
@dejson
Niektóre łepki nie ogarniają że jest tańszy. Ty za styczeń zapłaciłeś 370 ja 270za groch pomimo że spalanie muszę prowadzić mniej sprawnie niż mógłbym. A konserwacja gaziaka jest droższa.

Kogo normalnego ekologia obchodzi.
I kto w nowym domu zakłada gaz :lol2: prądu w gniazdu nie ma?

olo75
06-02-2019, 15:42
Ogólnie nie jest źle,można by rzec , że nawet dobrze :), a jak zrealizuje plany na ten rok, czyli ocieplenie domu styropianem ( 10 cm grafitowego i nowa elewacja ) to będzie miód malina, pozdrawiam. Na dole fotka mojego domu.
https://images92.fotosik.pl/118/9d9c130ebc4de368gen.jpg

Na twoim miejscu skupiłbym się (o ile jeszcze nie są a pewnie nie) na ociepleniu tych pięknych radiatorów w postaci płyt balkonowych bo to one pięknie wychładzają ściany budynku.

olo75
06-02-2019, 15:50
Sprawdziłem dokumenty otrzymane od developera i mam tylko "informacje" z karty gwarancyjnej z pierwszego uruchomienia.
Nam nim jest zaznaczone co było robione w tym między innymi:
- regulacja mocy palnika
- regulacja parametrów spalania z testem spalin
Ale tych dokumentów nie ma.
Nawet na dole jest informacja, że powinno być "wypełnienie protokołu z pierwszego uruchomienia" a to nie jest zaznaczone i tego nie ma.

Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.
Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)
Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.
Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

Dom nie tyle wysusza się co cała ceramika od strony wewnętrznej musi wypełnić się energią i stąd takie rachunki i takie zużycie. Przez kolejne sezony będzie to spadać.

gawel
06-02-2019, 15:52
Dom nie tyle wysusza się co cała ceramika od strony wewnętrznej musi wypełnić się energią i stąd takie rachunki i takie zużycie. Przez kolejne sezony będzie to spadać.

:jawdrop:

oby nie gazem ziemnym bo po takim nagromadzeniu pozostaje zazwyczaj fundament i ewentualne odszkodowanie z polisy.

dolby
06-02-2019, 16:02
:jawdrop:

no ale co ?
jak musi to musi
:)

jammo
06-02-2019, 16:35
Na twoim miejscu skupiłbym się (o ile jeszcze nie są a pewnie nie) na ociepleniu tych pięknych radiatorów w postaci płyt balkonowych bo to one pięknie wychładzają ściany budynku.
Może i tak, ale na to raczej za późno, musiałbym skuwać wszystko tzn. płytki wylewki do płyty i robić nowe ocieplenie , a to raczej nie ma sensu. No cóż, trochę więcej się zapłaci za gaz, ale przecież tamta inwestycja też nie byłaby darmowa. Myślę , że jak docieplę ściany to wystarczy.

olo75
06-02-2019, 16:42
Może i tak, ale na to raczej za późno, musiałbym skuwać wszystko tzn. płytki wylewki do płyty i robić nowe ocieplenie , a to raczej nie ma sensu. No cóż, trochę więcej się zapłaci za gaz, ale przecież tamta inwestycja też nie byłaby darmowa. Myślę , że jak docieplę ściany to wystarczy.

Myślę a nawet wiem że lepiej zrobić COŚ z tymi radiatorami balkonowymi na początek niż zabierać się za elewację.

Przemek85
07-02-2019, 08:16
Hej, przychodzę z pytaniem, pierwsze rachunki za mną. Wyszło 750 m3 za 3.5 miesiąca (15 październik - 31 stycznia) i jestem mocno zdziwiony, przerażony. To daje 7m3/doba przy temperaturze w domu ledwo 12-15stopni.

Charakterystyka: dom z lat 60 90m2 parter i poddasze nieużytkowe, z podwójnego pustaka 'hasioka', na podłodze 10 cm styro, poddasze 10 cm styro, wymieniona stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, położone nowe tynki, nowe wylewki. Dom został w całości rozpruty i wyremontowany. Zdaję sobie sprawę, że dom niedocieplony (są plany przed następnym sezonem), no ale i tak rachunki mega wysokie.

W domu jeszcze nie mieszkamy, trochę*się bawiłem na zaworach/rotametrach i niektóre były prawie maksymalnie skręcone, a niektóre jak np hall czy łazienka odkręcone na full.

Pytanie czy mam się czego bać czy tak wysokie rachunki to normalne przy fakcie, że zaczęliśmy grzać przy świeżych tynkach, wylewkach, bez mebli itp ?

Fakt, że wyszło 210m3/miesiać - ~400 zł miesięcznie, utrzymując temperaturę 12-15 stopni trochę mnie przeraża i zastanawiam się*czy tak będzie w następnym sezonie jak już się wprowadzimy i zaczniermy grzać do 20 stopni ?

slavko18v
07-02-2019, 08:39
Wszystko nowe, mokre i wilgoć musi wyparować... To 'prawie' jak nowy dom więc spokojnie będzie mniejsze zużycie jak to wszystko wyschnie. A tak na marginesie jaki masz piec??

Przemek85
07-02-2019, 08:45
Vaillant eco tec plus 206/5-5 to jest model 20kW, tak wiem przewymiarowany :/

przemo1
07-02-2019, 08:50
Hej, przychodzę z pytaniem, pierwsze rachunki za mną. Wyszło 750 m3 za 3.5 miesiąca (15 październik - 31 stycznia) i jestem mocno zdziwiony, przerażony. To daje 7m3/doba przy temperaturze w domu ledwo 12-15stopni.

Charakterystyka: dom z lat 60 90m2 parter i poddasze nieużytkowe, z podwójnego pustaka 'hasioka', na podłodze 10 cm styro, poddasze 10 cm styro, wymieniona stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, położone nowe tynki, nowe wylewki. Dom został w całości rozpruty i wyremontowany. Zdaję sobie sprawę, że dom niedocieplony (są plany przed następnym sezonem), no ale i tak rachunki mega wysokie.

W domu jeszcze nie mieszkamy, trochę*się bawiłem na zaworach/rotametrach i niektóre były prawie maksymalnie skręcone, a niektóre jak np hall czy łazienka odkręcone na full.

Pytanie czy mam się czego bać czy tak wysokie rachunki to normalne przy fakcie, że zaczęliśmy grzać przy świeżych tynkach, wylewkach, bez mebli itp ?

Fakt, że wyszło 210m3/miesiać - ~400 zł miesięcznie, utrzymując temperaturę 12-15 stopni trochę mnie przeraża i zastanawiam się*czy tak będzie w następnym sezonie jak już się wprowadzimy i zaczniermy grzać do 20 stopni ?

Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

slavko18v
07-02-2019, 09:12
A grzejniki odpowiednio większe a może podlogowke?? Na jakich temperaturach chodzi piec??

Przemek85
07-02-2019, 09:12
Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

VRC700 pokazuje wilgotność rzędu 60-70% więc sporo ;)

Dzięki uspokoiliście mnie :)

grzesiek17bn
07-02-2019, 10:15
Przemek85

Mamy podobnie , dom z 70 lat , rozpruty , jeszcze w trakcie remontu. 160m2 , użytkowe 110m2 , piwnice nieogrzewane, ocieplony 10cm , grzejniki ze stalowymi rurkami i stary niekondensacyjny kocioł gazowy. Przy 12 stopniach zużycie gazu na poziomie 170m3 /w miesiącu styczniu(dom wyziębiony). Mam nadzieje że po wymianie kotła na kondensat z zasobnikiem , rozdzielacze z pexem do grzejników i podłogówką na rtlach do łazienek i styro 10cm nad piwnicą nie podskoczy to do wyższej wartości przy 21-22 stopniach. I tak będzie to dla mnie zadowalający wynik przy fakcie że za ogrzewanie w mieszkaniu 57m2 płace ok 3k rocznie.

open11
07-02-2019, 11:08
Myślę a nawet wiem że lepiej zrobić COŚ z tymi radiatorami balkonowymi na początek niż zabierać się za elewację.

Masz jakieś doświadczenia z takimi "radiatorami"? Potrafisz oszacować ile może tamtędy ciepła uciekać i jak to ocieplić?
Pytam, bo mam jeszcze większe (na oko) radiatory w postaci tarasu i balkonów...

olo75
07-02-2019, 11:52
Masz jakieś doświadczenia z takimi "radiatorami"? Potrafisz oszacować ile może tamtędy ciepła uciekać i jak to ocieplić?
Pytam, bo mam jeszcze większe (na oko) radiatory w postaci tarasu i balkonów...

Możesz spróbować szacować tym
https://www.is.pw.edu.pl/~pawel_kedzierski/WspU.pdf
rozdział 3
a jak ocieplić to są rys w necie zabezpieczenia płyt balkonowych lub w tej normie.

olo75
07-02-2019, 12:04
Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.
Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.

noc
07-02-2019, 13:19
Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.
Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.

Pojechałeś z tymi 2 sezonami stabilizacji, oczywiście do ogrzania wielu ton betonu domowego potrzeba czasu, ale to raczej tygodnie niż sezony. Każdy nowy dom trzeba wysuszyć, dużo energii idzie na odparowanie wilgoci, ale na ogół po 1 sezonie zamieszkania, temp i wilgotność stabilizuje się na określonym poziomie i już tak pozostaje. Pod warunkiem ciągłego ogrzewania. Tak wynika z moich obserwacji i wielu innych forumowiczów.

przemo1
07-02-2019, 15:16
Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.
Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.
Duża wilgotność WZGLĘDNA pomieszczeń (a o takiej jak rozumiem -wynikającej z parującej wody technologicznej po remoncie- piszemy z kolegą Przemek85) wymaga więcej energii do osiągnięcia wymaganej temperatury i dlatego w sezonach po budowie/większym remoncie zużycie energii na ogrzewanie jest większe od wyliczonego dla budynku. Wraz ze spadkiem wilgotności energii tej potrzeba mniej. Akumulacja budynku to sprawa oczywista, i o tym już kolega noc Ci napisał.

sebisebi
07-02-2019, 19:53
Witam.
Mój pierwszy wpis na forum. Witam wszystkich.
Mogę się także podzielić pierwszymi informacjami na temat zużycia gazu.
Od 26.10.2018 do 06.02.2019 - 385 m3.
Dom parterowy 110m2 + garaż 25m2. Jeszcze nie zamieszkany, na etapie wykończeniówki. Temp ustawiona na piecu na 14 stopni, ale nie bawiłem się jeszcze krzywymi grzewczymi, termometr wskazuje wewnątrz ok. 17-18 stopni. Całość podłogówka, piec jedzie na czujniku pogodowym.
Dużo czy mało???
Ściany 15cm grafit, podłoga 17 cm EPS, strop 30 cm wełna, okna 3 szyby, fundamenty 10 cm XPS, wentylacja grawitacyjna.

konrdzik
08-02-2019, 19:49
A więc przyszedł pierwszy rachunek za pełny rok. Okres od 25.01.2018 do 30.01.2019 zużycie 930 m3. Faktura na kwote 1850 zł. Temperatura w domu 22.5-23 stopnie. Brak kominka. Dom parterowy 100 m2 docieplony styropianem 20 cm garafitiwym. Ogrzewanie tylko podłogowe. Wentylacja grawitacyjna. W podłodze 10 cm płyty pir. Jestem zadowolu z wyniku.

ag2a
08-02-2019, 21:57
Witam.
Mój pierwszy wpis na forum. Witam wszystkich.
Mogę się także podzielić pierwszymi informacjami na temat zużycia gazu.
Od 26.10.2018 do 06.02.2019 - 385 m3.
Dom parterowy 110m2 + garaż 25m2. Jeszcze nie zamieszkany, na etapie wykończeniówki. Temp ustawiona na piecu na 14 stopni, ale nie bawiłem się jeszcze krzywymi grzewczymi, termometr wskazuje wewnątrz ok. 17-18 stopni. Całość podłogówka, piec jedzie na czujniku pogodowym.
Dużo czy mało???
Ściany 15cm grafit, podłoga 17 cm EPS, strop 30 cm wełna, okna 3 szyby, fundamenty 10 cm XPS, wentylacja grawitacyjna.
Masz zasilanie 14 a w domu 17?

Mareks77
09-02-2019, 13:48
Witam.
Mój pierwszy wpis na forum. Witam wszystkich.
Mogę się także podzielić pierwszymi informacjami na temat zużycia gazu.
Od 26.10.2018 do 06.02.2019 - 385 m3.
Dom parterowy 110m2 + garaż 25m2. Jeszcze nie zamieszkany, na etapie wykończeniówki. Temp ustawiona na piecu na 14 stopni, ale nie bawiłem się jeszcze krzywymi grzewczymi, termometr wskazuje wewnątrz ok. 17-18 stopni. Całość podłogówka, piec jedzie na czujniku pogodowym.
Dużo czy mało???


Dużo, nawet biorąc pod uwagę wykończeniówkę. Prawdopodobnie krzywe grzewcze nie są dobrane , a możliwe ze także brak jest odniesienia do czujnika temperatury wewnętrznej.

matiix
09-02-2019, 23:39
A więc przyszedł pierwszy rachunek za pełny rok. Okres od 25.01.2018 do 30.01.2019 zużycie 930 m3. Faktura na kwote 1850 zł.
Moim zdaniem przyjemny wynik i dobry. Płacisz rachunek raz na rok ???

Dejson
10-02-2019, 11:49
@dejson
Niektóre łepki nie ogarniają że jest tańszy. Ty za styczeń zapłaciłeś 370 ja 270za groch pomimo że spalanie muszę prowadzić mniej sprawnie niż mógłbym. A konserwacja gaziaka jest droższa.

Kogo normalnego ekologia obchodzi.
I kto w nowym domu zakłada gaz :lol2: prądu w gniazdu nie ma?

Tak masz rację gaz w nowym domu to głupota. Głupi jestem że nie mam eko groszku faktycznie może było by taniej ;)

konrdzik
10-02-2019, 16:03
Moim zdaniem przyjemny wynik i dobry. Płacisz rachunek raz na rok ??? Tak rachunek za cały rok i płatne raz w roku. Oczywiscie gotowanie tesz na gazie������������

matiix
12-02-2019, 09:21
Tak rachunek za cały rok i płatne raz w roku. Oczywiscie gotowanie tesz na gazie������������

A jak to wyglada w opłatach stałych czyli abonament miesieczny, przesyly są tańsze przy tkim rachunku w porowaniu jak ja mam ( sezon grzewczy odczyt co miesiac a lato co 2 miesiace ) Coś jestes w stanie mi podpowiedziec.

Elfir
13-02-2019, 11:47
Usunęłam wpisy o wyższości jednego systemu grzewczego nad drugim.
Jak przez przypadek wypadł jakiś post w temacie zużycia gazu, to przepraszam, proszę dać znać, to go przywrócę.

ig0r-
28-02-2019, 07:09
Luty 131 m3 (CO+CWU) w domu 22 stopnie i 4 osoby. (współczynnik konwersji z ostatniej fv 11.043) Kocioł pracował 256 godzin.
Kominek odpalony 2 raz (jednorazowe palenie u mnie to jakieś 4 kostki brykietu)
Północna część województwa śląskiego.

maysee
28-02-2019, 08:29
Usunęłam wpisy o wyższości jednego systemu grzewczego nad drugim.
Jak przez przypadek wypadł jakiś post w temacie zużycia gazu, to przepraszam, proszę dać znać, to go przywrócę.

A co z postami zawierającymi błędy ortograficzne?
Z pozdrowieniem,

M.

piotri
28-02-2019, 12:28
Jak co roku dopisze swoje zużycie.
Od 15.02.2018 do 15.02.2019 zużyłem 670m3 na kwotę 1440PLN
Gaz do ogrzewania i CWU. Temp w domu około 21,5 C

axel83
28-02-2019, 13:59
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3

Spalanie za okres rozliczeniowy 28.02.2018r - 28.02.2019r - 578 m3 w przybliżeniu 1200 zł

fotohobby
28-02-2019, 19:13
Luty 2019 - 94m3 (11.3 kWh/m3)
CO+CWU dla 3 osób, średnia temp 21.8C
Bez kominka w lutym.

pandzik
28-02-2019, 19:31
^^
Pięknie. Mam nadzieję (podobnie zaizolowany dom) odpowiednio mało spalić na pompie.
A moi sąsiedzi w domach ok 120m2 (z 2018 i 2017 roku) z poddaszem, na klasycznym fundamencie, z kiepsko zaizolowanym dachem, na styro 0.040 klejonym na placki spalili ponad 350m3 gazu każdy.
I są zadowoleni...

hektor80
01-03-2019, 09:29
Luty 2019 - 111m3 (11.067 kWh/m3)

CO+CWU. 2+2. Średnia temp. 22 stopnie (parter 22.5, sypialnie 21.5). Podkarpacie

meczesiu
01-03-2019, 17:04
Luty 87 m3 CO+CWU + gotowanie
Współczynnik 11,099
Temperatura 22,5-23 stopnie

kulibob
01-03-2019, 17:22
A co z postami zawierającymi błędy ortograficzne?
Z pozdrowieniem,

M.

Ortofil

Slak
01-03-2019, 17:47
Rodzina 6os., CO+1/2 CWU, w domu 19-22 °C
Wrzesień - 27 m3
Październik - 91 m3
Listopad - 221 m3
Grudzień - 366 m3
Styczeń - 382 m3
Luty - 239 m3
Piętrówka z piwnicą i strychem, pow. grzania 200 m2, 100% grzejniki żeliwne i blaszaki starego typu z lat '70.
Podłoga nad piwnicą nie ogrzewana, bez ocieplenia.
Ściany 2W pustak zwykły + krylamex 5 cm + pustak gazobeton + styropian 10 cm
podłoga strychu żelbeton + styropian 15 cm, strych dach bez ocieplenia
Wentylacja grawitacyjna
Kocioł Buderus Logamax GB072 20 kW.
Brak sterownika pogodowego jak i pokojowego.
Temperatura wody na grzejniki 40-44°C, temp. w pokojach 20-22°C.
CWU gazowe dla 2 osób (wanna+kuchnia), kuchnia gazowa.

lotpaj
01-03-2019, 18:28
A u mnie, przy dodatnich temperaturach, jak dzisiaj, spalanie jest tak małe, że po podgrzaniu domu piec przechodzi w tryb ECO+MINUS i załącza lewe obroty wentylatora, powodując wpychanie powietrza z komina w rurę gazową i licznik gazu mi się cofa o jakieś 5m3 na dobę. Problem jest tylko z kuchenką gazową, która po otworzeniu kurków, zasysa powietrze z domu. Mam w planach przejście na indukcję.
Ktoś przebije? :cool:

adams_m
03-03-2019, 11:18
Rodzina 2+2. CO+C.W.U (zużycie 12m3 wody)+gotowanie luty 2019 - 125m3, współ. konw. 11,295. Bez kominka.

Pytajnick
03-03-2019, 12:14
Luty 87 m3 CO+CWU + gotowanie
Współczynnik 11,099
Temperatura 22,5-23 stopnie

meczesiu - po ile wychodzi łączny koszt m3 gazu o takim przeliczniku?
Masz najbardziej zbliżony metraż i liczbę osób jak w moim przypadku i chcę sobie to przeliczyć na różne opcje ogrzewania.

CafeDelTom27
03-03-2019, 16:56
A u mnie, przy dodatnich temperaturach, jak dzisiaj, spalanie jest tak małe, że po podgrzaniu domu piec przechodzi w tryb ECO+MINUS i załącza lewe obroty wentylatora, powodując wpychanie powietrza z komina w rurę gazową i licznik gazu mi się cofa o jakieś 5m3 na dobę. Problem jest tylko z kuchenką gazową, która po otworzeniu kurków, zasysa powietrze z domu. Mam w planach przejście na indukcję.
Ktoś przebije? :cool:

Ja juz mam licznik podobny do systemu z fotowoltaiki ze nadwyzke gazu sprzedaje w cieplejsze dni a w zimowe go odbieram:D

woan
03-03-2019, 20:59
91m3 gazu za luty. Kominek z 5 razy rozpalony jak było dużo na minusie

meczesiu
04-03-2019, 20:16
meczesiu - po ile wychodzi łączny koszt m3 gazu o takim przeliczniku?
Masz najbardziej zbliżony metraż i liczbę osób jak w moim przypadku i chcę sobie to przeliczyć na różne opcje ogrzewania.

Na fakturze jest 187, 41 czyli jakies 2,14 zł brutto

Duży Boban
05-03-2019, 08:20
zamknąłem kolejny rok, podłoga 10 cm, ściany 15 cm, dach 25-30 cm. Wentylacja grawitacyjna, okna montowane w zwykł sposób.

fotohobby
05-03-2019, 08:25
Na fakturze jest 187, 41 czyli jakies 2,14 zł brutto

To za miesiac zimowy, jak sie zsumuje caly rok, to wychodzi okolo 2,3-2,4 zł

meczesiu
05-03-2019, 21:20
To za miesiac zimowy, jak sie zsumuje caly rok, to wychodzi okolo 2,3-2,4 zł

Z tego co pamietam u mnie średnia za cały rok wynosiła 2,22 zł za m3. Natomiast w okresie lata około 3 zł

kozioleczek4
06-03-2019, 13:19
Luty 115m3 gazu. Co + Cwu. Temperatura wszędzie 22,4 stopnia. Zachodniopomorskie. Parametry domu w stopce. Wody miesięcznie 7m3. Załączona cyrkulacja w godzinach 6-9 i 18-21.

matiix
07-03-2019, 07:30
zamknąłem kolejny rok, podłoga 10 cm, ściany 15 cm, dach 25-30 cm. Wentylacja grawitacyjna, okna montowane w zwykł sposób.

A ile m2 ogrzewasz z ciakawoSci bo w stopce cisza na ten temat.

ig0r-
07-03-2019, 07:37
A ile m2 ogrzewasz z ciakawoSci bo w stopce cisza na ten temat.
Przecież jest napisane na załączonej grafice 175 m2, 198 m2 po podłogach.

Mario430
11-03-2019, 08:22
To za miesiac zimowy, jak sie zsumuje caly rok, to wychodzi okolo 2,3-2,4 zł

Mnie na rocznym rozliczeniu po przedzieleniu wyszło 2,08zł brutto/1m3

grv
11-03-2019, 09:02
Luty 145m3. CO+CWU.

fotohobby
11-03-2019, 09:18
Luty 85m3. CO+CWU.
85m2 ? Nie zapomniałeś jedynki z przodu ?

Tym bardziej, ze Twoj poprzedni wynik, to :
20.12.18 - 1.02.2019 - 325 m3. Temp. 21-22 st.

grv
11-03-2019, 10:36
85m2 ? Nie zapomniałeś jedynki z przodu ?

Tym bardziej, ze Twoj poprzedni wynik, to :
20.12.18 - 1.02.2019 - 325 m3. Temp. 21-22 st.

Fakt - pośpieszyłem się i porównałem do wskazania z faktury (z 18 lutego) zamiast z dbia 1 lutego. Już jest OK :) Dzięki!

andidi
12-03-2019, 13:46
W przypadku mojego domku w lutym poszło 103 m3 gazu (CO+CWU+ gotowanie)

Domek szkieletorek, 100m2 piętrowy na dole podłogówka na górze grzejniki. rodzinka 2+2

Dejson
18-03-2019, 17:07
30.01.2019- 27.02.2019 - 117 metrów w domu 22 stopnie
Okna czasowe 5-8 , 13-16 19,22 ( dni powszednie )
7-22 ( dni wolne weekendy ) faktura 275 zł Taryfa W-3

matiix
23-03-2019, 09:43
Ja obecnie od 15,11,2018 150m2 ogrzewanie podłogowe tylko. Podłoga 10cm, ściany grafit 15, poddasze 15+10 cm isover 0,32.
Mam zużycie 850m2 gazu do dziś. w dzien ustawienia na 21,5stp noc 21stp. Orzewanie + kuchenka + ciepła woda.
Wychodzi mi jakies 1750zł.

tkaczor123
29-03-2019, 11:23
28-12-2018 - 28-03.2019 315m3 gazu, miesięcznie ok 100m3 za kwotę ok 210zł, dziennie ok 3,5m3.
CO+CWU cyrkulacja off( włączona dopiero 5 dni temu okna 6-8 15-21 sterowana z czujnika na powrocie)
105m2 po podłogach temp 21,5st

kaju
29-03-2019, 22:50
A ciepło masz
Jeśli tak to fajny wynik

Domwmiodokwiqtach
30-03-2019, 09:21
Ja obecnie od 15,11,2018 150m2 ogrzewanie podłogowe tylko. Podłoga 10cm, ściany grafit 15, poddasze 15+10 cm isover 0,32.
Mam zużycie 850m2 gazu do dziś. w dzien ustawienia na 21,5stp noc 21stp. Orzewanie + kuchenka + ciepła woda.
Wychodzi mi jakies 1750zł.

1 sezon ? Duzo jak na Ca 4 miesiace

axel83
31-03-2019, 07:28
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3

Przyszło roczne rozliczenie - przy zużyciu ok. 550m3 gazu koszt m3 to aż 2,38zł (konwersja 11.294) taryfa W 2.1.
Czy tylko w moim regionie gaz jest taki drogi?

wg39070
31-03-2019, 08:22
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3

Przyszło roczne rozliczenie - przy zużyciu ok. 550m3 gazu koszt m3 to aż 2,38zł (konwersja 11.294) taryfa W 2.1.
Czy tylko w moim regionie gaz jest taki drogi?

2,38 za m3 to dużo? Zawsze możesz przejść na obsługowy węgiel.

tkaczor123
31-03-2019, 09:15
U mnie 2,04- 2,10zł w zimie za m3. W lecie to sam abonament 21zł i przy zużyciu 8m3 28zł przy 17m3 52zł.
U sąsiadki był mądry instalator i polecił jej raz na dwa dni rozpalać w piecu aby ogrzać CWU, i zlikwidował piecyk.

ig0r-
31-03-2019, 13:42
Marzec 120 m3 (CO+CWU) w domu 22 stopnie i 4 osoby. (współczynnik konwersji z ostatniej fv 11.043) Kocioł pracował 233 godziny.
Kominek odpalony 1 raz (jednorazowe palenie u mnie to jakieś 4 kostki brykietu)
Północna część województwa śląskiego.

Prawdopodobnie będzie to koniec sezonu grzewczego, wczoraj kocioł nie załączył się na wieczór, więc ostatnio pracował w nocy z piątku na sobotę. Jeszcze kilka dni zostawię go w trybie zimowy i następny weekend prawdopodobnie przełączę na tryb letni.
Jest to nasz drugi sezon grzewczy (mieszkamy od września 2017), w pierwszym sezonie zużyliśmy 1197 m3 (budynek został ocieplony w połowie grudnia, w listopadzie dołożyłem do instalacji tyboxa), drugi sezon grzewczy zużyte 802 m3 gazu (początek grzania 28 września, zużycie do dnia dzisiejszego), w tym roku w październiku została uruchomiona WM.

Domwmiodokwiqtach
31-03-2019, 14:24
Przyszło roczne rozliczenie - przy zużyciu ok. 550m3 gazu koszt m3 to aż 2,38zł (konwersja 11.294) taryfa W 2.1.
Czy tylko w moim regionie gaz jest taki drogi?
Im mniejsze zużycie tym cena za M3 wyższa, z powodu stałych oplat

Denddalf
01-04-2019, 19:44
CO + CWU + GOTOWANIE
3 osoby - cały czas 22/23 stopnie.
Dom stary drewniany z bali ok.76m2, ściany ocieplone od środka 15cm wełny, okna drewniane (2000r.), poddasze nie ocieplone. Jest to pierwszy sezon, gdzie dom ogrzewany jest gazem. Kocioł Ariston Clas One 22 kW + sterownik pokojowy Salus, temperatura na kotle 43-50 stopni (brak sondy zewnętrznej)
Zużycie:
Październik - 67m3 - 150,96 zł
Listopad - 115m3 - 250,86 zł
Grudzień - 158m3 - 339,86 zł
Styczeń - 180m3 - 385,68 zł
Luty - 112m3 - 244,44 zł
Marzec - 110m3 - ok. 240,50 zł

Wsp. konwersji: średnio 11,250 kWh/m3

Kocioł jeszcze pracuje. W sumie do tej pory zużyte 742m3 co daje 1612,30 zł.
W ciągu zimy średnio za 1m3 wychodzi 2,18zł.

Myślicie, że to przyzwoity wynik? Jakieś uwagi?
Pozdrawiam

meczesiu
01-04-2019, 20:31
Marzec - 78m3 co+cwu + gotowanie
Temperatura ustawiona na 22,5
współczynnik 11,039
2+1

adams_m
03-04-2019, 06:40
Marzec CO+CWU+gotowanie - 105 m3, wsp. konwer. 11,29. Zużycie wody 12m3. 2+2. Kominek odpalony 1 raz.

hektor80
03-04-2019, 07:02
Marzec 2019 - 96 m3 (11.12 kWh/m3)

CO+CWU. 2+2. Średnia temp. 22 stopnie (parter 22.5, sypialnie 21.5). Podkarpacie

eliks
03-04-2019, 08:48
Zacne wyniki. Znajomy wynajął mieszkanie zrobione z budunku gospodarczego. 65m2, żadnej izolacji,,mieszka na górze gdzie wysokość pomieszczeń to 2,2m, grzejniki żeliwne, na termostacie 22* bez obniżenia nocnego. Od 15 stycznia do końca lutego CO i CWU coś koło 360m3. Wiem że na rachunku było 800zł. Trochę chłopak zbystrzal ☺

Dejson
03-04-2019, 11:31
27.02.2019 - 31.03.2019 = 98 metrów gazu.
Okna czasowe 4-8 , 13-16 , 18-22 dni powszednie
7-21 dni wolne. Taryfa w3, kwota do zapłaty 240 zł

kozioleczek4
04-04-2019, 12:47
Marzec 105m3 gazu. Co + Cwu. Temperatura wszędzie 22,4 stopnia. Zachodniopomorskie. Parametry domu w stopce. Wody miesięcznie 7m3. Załączona cyrkulacja w godzinach 6-9 i 18-21.

matiix
04-04-2019, 13:20
1 sezon ? Duzo jak na Ca 4 miesiace

Ja generalnei nie robie obniżanaia temperatury , grzeje cały czas w zimie.
Mówisz dużo, to tak pi razy drzwi ile twoim zdaniem powinno być za 4 miesiace zimy ogrzewania 155m2

Domwmiodokwiqtach
04-04-2019, 14:34
Mamy prawie ten sam metraż, od 7.04.2018 do dzisiaj zużyłem 732 M3 gazu na cwu i co. Podlogowka stałe 22-22.5 c w domu (łazienki ciepłej).
2 osoby dorosłe ,dwójka maluchów. Zużycie wody w okresie roku Ca 120 M3. Dom w Szczecinie

Więc uważam że spore zuzycie jak na 4 miesiace

fotohobby
04-04-2019, 20:54
Marzec 2019:
82m3, CO + CWU (3os)
Współczynnik 11.2, temp 21.8-22C
Bez kominka

kulibob
05-04-2019, 18:25
Marzec 2019:
82m3, CO + CWU (3os)
Współczynnik 11.2, temp 21.8-22C
Bez kominka

A ile to na złote? + abonamenty i przesyły

brusss_2008
05-04-2019, 19:07
175,40 coś takiego wyjdzie

tkaczor123
05-04-2019, 19:43
A ile to na złote? + abonamenty i przesyły

Oblicz sobie , Ja zapłaciłem za 80m3 -170,6zł , a za 90m3 189,43zł
Będziesz miał przybliżony wynik;)

khaos
08-04-2019, 12:45
Marzec 2019
drugi sezon grzewczy

63m3 CO+CWU
Współczynnik 11,270
rodzina 2+1
temperatura na sterowniku 22,5C

w marcu było trochę słonecznych dni więc solary trochę podgoniły :)

turalyon
08-04-2019, 13:01
U mnie 800 m3 + 3 kubiki drewna - od marca 2018 do marca 2019, temperatura w dzień 22, w nocy 20. Dom 125m pow użytkowej

axel83
01-05-2019, 08:40
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3
Kwiecień 2019r - 38 m3 Kwiecień 2018r 36 m3

Sezon 2018/2019 CO i CWU - 443m3 gazu

gawel
01-05-2019, 09:13
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3
Kwiecień 2019r - 38 m3 Kwiecień 2018r 36 m3

Sezon 2018/2019 CO i CWU - 443m3 gazu

A ile to z złotych wyszło i jaka jest sprawność kotła?

hektor80
01-05-2019, 09:17
Kwiecień 2019 - 49 m3 (11.131 kWh/m3)

CO+CWU. 2+2. Średnia temp. 22 stopnie (parter 22.5, sypialnie 21.5). Podkarpacie

Czyli za 12 miesięcy ( maj 2018 - kwiecień 2019) -841m3, 9342 kWh co daje kwotę 1803 zł

Czyli zupełnie nieźle jak na grzane 150m2, bez PF, bez 30cm EPS, bez MOWO :)
Jeżeli jeszcze odliczymy CWU czyli ok 700zł wychodzi że za samo CO zapłaciłem ok 1100zł...

gawel
01-05-2019, 09:32
Kwiecień 2019 - 49 m3 (11.131 kWh/m3)

CO+CWU. 2+2. Średnia temp. 22 stopnie (parter 22.5, sypialnie 21.5). Podkarpacie

Czyli za 12 miesięcy ( maj 2018 - kwiecień 2019) -841m3, 9342 kWh co daje kwotę 1803 zł

Czyli zupełnie nieźle jak na grzane 150m2, bez PF, bez 30cm EPS, bez MOWO :)
Jeżeli jeszcze odliczymy CWU czyli ok 700zł wychodzi że za samo CO zapłaciłem ok 1100zł...

Czy to cena samego paliwa gazowego czy suma rachunków calkowitych za gaz ze wszystkimi kosztami i opłatami

hektor80
01-05-2019, 09:41
Czy to cena samego paliwa gazowego czy suma rachunków calkowitych za gaz ze wszystkimi kosztami i opłatami

Są to kwoty z faktury. Czyli wszystko

gawel
01-05-2019, 10:02
Są to kwoty z faktury. Czyli wszystko

Cenowo bardzo ok. Gratulacje! Dla porównania u mnie na ogrzewanie i cuw idzie do 5000 kwh

ig0r-
02-05-2019, 06:13
Kwiecień 53 m3 (CO+CWU) w domu 22 stopnie i 4 osoby. (współczynnik konwersji z ostatniej fv 11.142)
Północna część województwa

jasiuwasiu58
05-05-2019, 19:57
od 31.01.2019 do 5.o5.2019 zużycie gazu-ogrzewanie/stała temp.22,7 przez 24 h+ ciepła woda -646 m3 dom 135 m 2

grv
06-05-2019, 10:45
Czyli za 12 miesięcy ( maj 2018 - kwiecień 2019) -841m3, 9342 kWh co daje kwotę 1803 zł .

:o:o:o
Mi za podobny metraż wyszło 3200 zł za rok, więc niemal 2x tyle. Gratuluje tak niskiego zużycia.

piotrulex
07-05-2019, 08:48
W obecnym domu mieszkamy 11 lat. Od początku do zeszłego roku przez 10 lat był kocioł na ekogroszek o mocy pewnie 24KW. W zależności od zimy schodziło 2,5-3,0t opału. Koszt tony pewnie koło 750zł co nam da średnio 2060zł na sezon grzewczy

Kuchenka gazowa wymagała wymiany butli co około 3 miesiące co da nam powiedzmy 100zł za ten okres

Tak więc CO, CWU + gotowanie wychodziło 2160zł na sezon grzewczy

Od końca wakacji zeszłego roku mamy gaz ziemny, gdzie przy niskim abonamencie około 20zł miesięcznie całkowite koszty gazu mamy jak nizej

X - 111,00
XI - 303,00
XII - 388,00
I - 415,00
II - 324,00
III - 266,00
IV - 136,00

SUMA 1943,00zł

Od kiedy mamy gaz czyli pewnie koniec sierpnia 2018 do 1 maja 2019 poszło 940m3 gazu

Na gazie wyszło mi około 10% taniej niż na węglu

Kocioł na ekogroszek z podajnikiem nie był dla nas jakoś uciążliwy, ale w tej chwili jest wręcz bajecznie, a w kotłowni stoi pralka, mała zamrażarka, skrzynka piwa, rower i jeszcze jest miejsce na tańce

Dom ponad 200m całkowitej, około 130 użytkowej i 3 osoby. Zbyt ciepłolubni nie jesteśmy, kocioł 2F więc wodę grzejemy tylko wtedy jak jest potrzebna. Vitodens 050

adams_m
08-05-2019, 08:00
U mnie kwiecień 2019 - 64 m3 (11.273 kWh/m3)

CO+CWU+ gotowanie 2+2. Średnia temp. 21,5 stopnia małopolska

Za 12 miesięcy ( maj 2018 - kwiecień 2019) - 921m3, ~10400 kWh co daje kwotę 2045 zł.
Zużycie wody średnio 12 m3 / m-c.

Podobnie jak Hektor80 mam duże zużycie na CWU ~700 zł. Zobaczymy co będzie w lecie po zastosowaniu zaworu zwrotnego na wyjściu ciepłej wody z zasobnika, może już nie będzie się wychładzać grawitacyjnie.
Tak, że ja również jestem zadowolony szczególnie, że wszystkiego uczyłem się w trakcie budowy :-)

wMac27
22-05-2019, 14:14
Dom wolnostojący piętrowy z poddaszem i piwnicą z betonu komórkowego ok. 160 m2, izolowany w pomiędzy ścianami pianka 6 cm. Zamieszkany w XII.1990. Poddasze izolowane, nieogrzewane od strony dachu 20 cm wełna + strop keramzyt. Gaz GZ50, współczynnik konwersji 11,528. Piec gazowy standardowy Junkers 22 kW + zasobnik CWU 120 ltr, zainstalowane w 2003 roku. Bez czujnika pogodowego.
U mnie wyniki za sezon grzewczy 15.09.2018 - 13.05.2019 są następujące: 28180 kWh w tym na CWU 4800 kWh. Razem 4900 zł Cena wynosi 0,173 zł za 1 kWh liczone: Do zapłaty wg FV przez Ilość kWh. Cena 1 kWh zawiera więc wszystkie opłaty stałe i zmienne, abonamenty, itp.
Temperatura nastawiona na 21 stopni w dzień a w nocy obniżona o 1,5 stopnia. W ciągu dnia też obowiązywała temperatura nocna od 10 do 16 od poniedziałku do piatku. Nie jestem pewien jednak czy to miało sens.

asolt
22-05-2019, 15:43
U mnie wyniki za sezon grzewczy 15.09.2018 - 13.05.2019 są następujące: 28180 kWh w tym na CWU 4800 kWh. Razem 4900 zł Cena wynosi 0,173 zł za 1 kWh liczone: Do zapłaty wg FV przez Ilość kWh. Cena 1 kWh zawiera więc wszystkie opłaty stałe i zmienne, abonamenty, itp. ...


Ilosc kWh wg wsp. konwersji tylko teoretyczna. Rzeczywista ilosc kWh z m3 to ok 9,5-9,6. Aby uzyskac realną cenę kWh z gazu własnie mnozymy ilosc m3 x te 9,5 kWh/m3. Aby obliczyc cene 1 kWh z gazu dzielimy calkowity koszt gazu przez ilosc kWh. Wsp. konwersji to inaczej tzw ciepło spalania gazu. Wartosc teoretyczna niemozliwa do uzyskania w rzeczywistych warunkach. Skoro chcemy policzyc rzeczywistą wartosc 1 kWh z gazu to tego wspolczynnika nie mozemy brac pod uwagę.

axel83
01-06-2019, 08:25
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3
Kwiecień 2019r - 38 m3 Kwiecień 2018r 36 m3
Maj 2019r - 20 m3 Maj 2018r - 15 m3

tkaczor123
01-06-2019, 21:44
Zauważyłem jedną rzecz rok temu nie miałem cyrkulacji załączonej i się dziwiłem że komuś może iść 25m3 gazu miesięcznie na CWU.
Sam dobiłem tej granicy:/ jednak za komfort się płaci. Woda ok 9-10m3.

klaudiusz_x
02-06-2019, 12:19
Zauważyłem jedną rzecz rok temu nie miałem cyrkulacji załączonej i się dziwiłem że komuś może iść 25m3 gazu miesięcznie na CWU.
Sam dobiłem tej granicy:/ jednak za komfort się płaci. Woda ok 9-10m3.

Nie wiem po lie średnio wychodzi m3 gazu, ale 70zl na miesiąc za CWU, jest ok.

wg39070
02-06-2019, 15:31
Nie wiem po lie średnio wychodzi m3 gazu, ale 70zl na miesiąc za CWU, jest ok.

U mnie CWU na miesiąc około 35 zł, zasobnik 160 litrów, gaz ziemny. Średnie zużycie dobowe 0,5 m3, rodzina 4 osobowa.

meczesiu
04-06-2019, 21:43
U mnie czerwiec - czerwiec 7526 kWh
1551 zł
CO+ CWU+ Gotowanie, temperatura a sterowniku 22,5-23

klaudiusz_x
09-06-2019, 16:54
U mnie czerwiec - czerwiec 7526 kWh
1551 zł
CO+ CWU+ Gotowanie, temperatura a sterowniku 22,5-23

Jaki coroczny koszt przeglądu kotła?

hektor80
09-06-2019, 18:20
Jaki coroczny koszt przeglądu kotła?
U mnie jest to 200zl

tkaczor123
09-06-2019, 19:55
Jaki coroczny koszt przeglądu kotła? Jedni mają za darmo inni płacą od 150 do 300 zależy od kotła.

axel83
01-07-2019, 14:34
CO i Cwu 21,5 stopnia - 2 dorosłe osoby, kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Styczeń 2019r - 104m3 gazu Styczeń 2018r - 123 m3
Luty 2019r -74 m3 Luty 2018r 114 m3
Marzec 2019r - 72m3 Marzec 2018r 115 m3
Kwiecień 2019r - 38 m3 Kwiecień 2018r 36 m3
Maj 2019r - 20 m3 Maj 2018r - 15 m3
Czerwiec 2019r - 12 m3 Czerwiec 2018r - 14 m3

tkaczor123
01-07-2019, 22:36
Masz włączony obieg cwu? Bo u mnie 25 M3 z , bez dużo mniej(prawie dwa razy). Gotuje na indukcji.

axel83
02-07-2019, 06:20
Masz włączony obieg cwu? Bo u mnie 25 M3 z , bez dużo mniej(prawie dwa razy). Gotuje na indukcji.
Zużycie tylko Cwu, 2 dorosłe osoby, bez cyrkulacji

fotohobby
02-07-2019, 07:47
Ja jeszcze latem ponizej 24m3 na CWU nie zszedlem. Bez cyrkulacji.
Nie wiem czasem, ze czy woda z zasownika nie cyrkuluje sobie przez wymiennik kotła...

axel83
02-07-2019, 08:29
Ja jeszcze latem ponizej 24m3 na CWU nie zszedlem. Bez cyrkulacji.
Nie wiem czasem, ze czy woda z zasownika nie cyrkuluje sobie przez wymiennik kotła...
No niestety w naszych kotłach jest to zjawisko, wymiennik cały czas gorący mimo wyłączenia pieca. Wygląda na to że zawór od przełączania co/Cwu zatrzymuje się w złej pozycji. Zamontowałem zawór zwrotny ale działy się cuda z ciśnieniem a zyski były minimalne poniżej 10%

fotohobby
02-07-2019, 09:52
No niestety w naszych kotłach jest to zjawisko, wymiennik cały czas gorący mimo wyłączenia pieca. Wygląda na to że zawór od przełączania co/Cwu zatrzymuje się w złej pozycji. Zamontowałem zawór zwrotny ale działy się cuda z ciśnieniem a zyski były minimalne poniżej 10%

Ale Ty masz i tak niskie zużycie na cwu

axel83
02-07-2019, 10:45
Ale Ty masz i tak niskie zużycie na cwu
U mnie tyko 2 osoby, prysznic, naczynia w 90% zmywarka. Zbiornik tylko 100 litrów. Co dziwne zauważyłem że w trybie lato piec pali mniej gazu do Cwu niż normalnym trybie.

tkaczor123
29-07-2019, 16:22
17 m3 z wyłączoną cyrkulacją za miesiąc lipiec. Żona nawet nie zauważyła że odpiąłem ją w domoticzu.

eliks
29-07-2019, 17:59
U mnie przez równy rok poszło równe 300m3. Kuchenka i cwu.

433012

sheen
03-09-2019, 11:58
Zakończyłem pierwszy sezon grzewczy.
Gaz od 05.09.2018
Rodzina 2+2 CO+CWU 22st
Gazu do dziś od 05.09.2018 poszło dokładnie 720m3
Na grzanie wody co miesiąc idzie 20m3.
Parterówka pow. grzania 117m2 + garaż w bryle 20m2 100%podłogówka
Podłoga grafit 18cm 0,31 eps 100
Ściany Ytong energo kl.400 grafit 20cm 0,31
Strop grafit 32cm 0,32
Reku Aeris Next 350
Piec Victrix 12
Pozdrawiam.

rustin
04-09-2019, 08:07
U mnie jest to 200zl

Co roku robisz przegląd kotła ? Jest to wymagane?

U mnie za sierpień 14m3 gazu ok 9m3 wody ale ile na CWU nie wiem, rodzina 2+1
Dużo, mało czy normalnie ?

fotohobby
04-09-2019, 08:18
Przeglad jest wymagqny - choćby dla twojego bezpieczeństwa, a takze ze wzgledu na sprawnosc pracy kotła.
U mnie za sierpień 25m3 gazu, rodzina 2+1.
Odkad mieszkam, mam podobne zużycie miesiąc w miesiąc, byc moze woda krązy i wychladza sie w wymienniku kotła.

rustin
04-09-2019, 08:46
Co roku robisz ?
Mój kocioł jest od sierpnia tamtego roku, wiem , że muszę zrobić przegląd do 21 miesiąca od zakupu aby przedłużyć gwarancję na rok.
Czy teraz przed zimą zrobić przegląd czy dopiero w kwietniu-maju ?

Adam626
05-09-2019, 19:56
Raczej nie ma sensu robić przeglądu co rok bo są to stracone pieniądze, no chyba ze jest potrzeba do ubezpieczenia (ale tu chyba bardziej przegląd komina)

Wymiennik zanieczyszcza się pod wpływem ilości spalin czyli spalonego gazu. Jeśli ktoś posiadając oszczędny dom spala rocznie 1000m3 gazu i miałby robić przegląd co rok, to czy ktoś kto spala 3000m3 miałby robić przegląd 3 razy na rok? No nie.... A jeśli ktoś spala 3000 i robi raz na rok, to ten spalający 1000m3 moze robić co 3 lata.

na razie mam spalone około 5500m3 w 4 lata i kotła nie dotykałem a w sezonie grzewczym spaliny mają 28stopni. To znaczy ze sprawność jest dobra. Sprawdzam tylko ciśnienie na manometrze i raz na rok mniej wiecej dopuszczam troche wody aby wskazówka była na zielonym

fotohobby
05-09-2019, 20:48
Co roku robisz ?
Mój kocioł jest od sierpnia tamtego roku, wiem , że muszę zrobić przegląd do 21 miesiąca od zakupu aby przedłużyć gwarancję na rok.
Czy teraz przed zimą zrobić przegląd czy dopiero w kwietniu-maju ?

Oczywiscie, każdej jesieni

PALACZ49
08-09-2019, 10:18
Witam jestem tu nowy. Mam zamiar rozpoczac przygode z gazem. Do tej pory ogrzewalismy dom zwyklym piecem 17 kw ogniwo na wegiel kamienny. Powierzchnia domu 300 m2. Tesciowie maja 200 m2 my 100. Opal kupowalismy wspolnie. No coz. Teraz postanowilem ze bedziemy palic gazem. Piec dwufunkcyjne Imergaz 24 kw.
Sciany ocieplone 15 cm styropian . Strych 40 cm welna mineralna.
Zamontowalem sterownik pokojowy do pieca. Zrobilismy proby w marcu tego roku. Zurzycie miesieczne gazu. 75 m3. Temperatura ustawiona 22 stopnie . Zobaczymy co pokaże zima.

klaudiusz_x
08-09-2019, 17:10
Zakończyłem pierwszy sezon grzewczy.
Gaz od 05.09.2018
Rodzina 2+2 CO+CWU 22st
Gazu do dziś od 05.09.2018 poszło dokładnie 720m3
Na grzanie wody co miesiąc idzie 20m3.
Parterówka pow. grzania 117m2 + garaż w bryle 20m2 100%podłogówka
Podłoga grafit 18cm 0,31 eps 100
Ściany Ytong energo kl.400 grafit 20cm 0,31
Strop grafit 32cm 0,32
Reku Aeris Next 350
Piec Victrix 12
Pozdrawiam.
Jaki rachunek za cały rok?
Podawajcie to przy rocznym podliczeniu.
:)

fotohobby
08-09-2019, 17:15
Za 720m3 bedzie jakies 1500-1600 zł

sheen
08-09-2019, 18:09
Witam.
09.2018 - 76,24
10.2018 - 103,99
11.2018 - 198,87
12.2018 - 248,46
01.2019 - 291,69
02.2019 - 209,59
03.2019 - 196,41
04.2019 - 107,01
05.2019 - 89,27
06.2019 - 61,71
07.2019 - 61,71
08.2019 - 63,74
Razem: 1601,68
Pozdrawiam.

fachman19
08-09-2019, 18:42
A jaki domeczek ? Może masz zrobione OZC?