PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Dejson
06-11-2019, 14:24
W starym domu o powierzchni około 130 m2 poszło od 16.07.2019 do 31.10.2019 607 kWh na grzanie c.w.u. i c.o. Odpowiada to zużyciu około 60 m3 gazu. Od 31.10.2019 do chwili obecnej 99 kWh, co w przybliżeniu daje 10 m3 gazu. Jeśli chodzi o temperaturę w środku - około 23 st.C. z wyjątkiem sypialni, gdzie prawie nie było możliwe spadniecie temperatury do 19 st.C.

Październik w mojej okolicy był dość ciepły jedynie ostatnie dni dały się trochę we znaki.

Brawo gratuluję wyników z takimi bajerami jakie posiadasz (patrzę na twoją stopkę )

vr5
06-11-2019, 16:46
Brawo gratuluję wyników z takimi bajerami jakie posiadasz (patrzę na twoją stopkę )

Taka kumulacja sprzętu "mimo woli". Założyłem PV, więc doszła pierwsza klima by wykorzystać na swoje potrzeby wytworzony prąd, potem następna (ale kupiłem od razu hurtem 3 sztuki z założeniem). W dniu 29.11.2018 r. założyli licznik gazowy.
PC "z odzysku" miała być na części (materiał wyjściowy do zrobienia z klimy PC), ale odpaliła po wpuszczeniu freonu przez f-gazowca.

Jedyne co było zrobione dawno, to ocieplenie - w 1997 roku.

Ale żeby nie zaśmiecać wątku, to dodam, że wg moich obserwacji jest wiele czynników wpływających na zużycie gazu (i nie tylko gazu) do ogrzania domu.
Oprócz właściwego ocieplenia, dobrania kotła gazowego zużycie gazu może poszybować w górę, bo gdzieś jest jakaś szpara.

Miałem tak przez kilka dni, gdy przez przypadek gdy było otwarte okno w piwnicy.
Typowe okno 565x535 mm, zasłonięte styropianem w którym jest mały otwór o średnicy około 100 mm, tak by się tylko kot mógł przedostać. To wystarczyło by wpłynąć znacząco na zużycie gazu.
Nie wspomnę, że gdy jeszcze paliłem węglem, to zawsze miałem je otwarte.

iotr
06-11-2019, 19:44
Witam, Dom ok.22 lata. Garaż nad gruntem, Parter około 70m2, Piętro ok 70 m2. Plus poddasze wynikające z skośnego dachu. Dom wybudowany w technologii ściana pustak + 5 cm styropianu + ściana + 5 cm styropianu (tak kiedyś budowali , i nikt 22 lata temu nie myślał o gazie bo było za drogo a węgiel , drewno było tańsze). Po wielu latach modernizacji wszędzie okna plastik dwuszybowe, brama garażowa szczelna, poddasze dwie warstwy wełny. Parter korytarz + kuchnia i łazienka to ogrzewanie podłogowe plus przewymiarowane grzejniki np. pokoj 20 m2 ma grzejnik V22 600x1800. Wszystko na jednym obiegu. Kolektory słoneczne Hevalexa na budynku (super sprawa) , prędzej piec miałowy - średnio 5 ton miału x 550zł + drewno na rozpałkę( dobrze że lato było pełne luzu bo kolektory pracowały). No i był taki moment w życiu......won z tym całym syfem z domu...popiołem , pyłem kurzem i bałaganem. Tylko co i jak zamontować żeby nie było "miny" z tym gazem. Pewna bystra dziewczyna obliczyła mi zapotrzebowanie domu na ciepło i szacunkowe zużycie gazu. Wyszło 70 w/m2. Obejrzałem 5 zbliżonych konstrukcyjnie i hydraulicznie domów gdzie już gaz "chodził". W wrześniu tego roku założyłem piecyk Vaill...t ecotec Exclusive VC 256/5-7 , z tym że pozmieniałem hydraulikę w domu na całą w miedź (była mieszana miedz / stal). Piec z pogodynka i czujnikiem pokojowym współpracuje z kolektorami słonecznymi. Czujnik pokojowy na parterze. Trochę się meczyłem z KG ale dałem sobie z nią spokój i przeszedłem na Autoadaptacyjną Krzywa Grzewcza - i jest rewelka. Czujnik pokojowy ustawiony na 22,0C + woda użytkowa na 45'C. Moje spostrzeżenia : mam mało podłogówki to gdybym nie przewymiarował grzejników to byłby poprostu dramat. Teraz gdy mam większe grzejniki to jest ok bo należy pamiętać że czujnik pokojowy mam na parterze a do ogrzania mam jeszcze piętro. W domu czysto , bez syfu i pyłu. W garażu i byłym miejscu gdzie był opał jest czyściutko i na parapecie pojawiły się kwiaty. Niby szczegół ale jak ważny:) Zużycie za październik 155 m3 (ogrzewanie , ciepła woda , kuchenka gazowa - nie używam czajnika elektrycznego). Ogrzewanie ustawione 22'C na 24h a woda jak spadnie do 38'C to piecyk się przełącza na cwu. 155m3 : 31 dni= 5m3 na dobę. My zostajemy przy gazie ! Może ktoś z was ma taki sam kociołek gazowy ?

Brixon
06-11-2019, 22:24
A u mnie ogrzewane jakieś 120m2 od 5.10 do 31.10 pozarlo 60 M3 w tym 20 M3 to woda użytkowa i kuchenka.

Antyspam
07-11-2019, 09:21
...... ogrzanie 100 metrowego domu i ma temp niby 22 stopnie to sory akurat w to to ja za żadne pieniądze nie uwierzę...

Słaba wiara. U mnie dom ponad 230m2 i w najzimniejszym pomieszczeniu mam dzisiaj po nocy 21.2*C - jeszcze nie rozpocząłem sezonu grzewczego, bo wszędzie 22.5-23*C w dzień. Powoli się do tego zbieram, o ile nie będzie słońca.

byq84
07-11-2019, 13:30
iotr ja mam ten sam co piec i ty z tym że Vaillant Eco Tec Plus 256/5/5

Dejson
07-11-2019, 19:43
Słaba wiara. U mnie dom ponad 230m2 i w najzimniejszym pomieszczeniu mam dzisiaj po nocy 21.2*C - jeszcze nie rozpocząłem sezonu grzewczego, bo wszędzie 22.5-23*C w dzień. Powoli się do tego zbieram, o ile nie będzie słońca.

Teraz sie pochwal nam wszystkim jakie masz bajery w domu ( ze jeszcze nie wlaczyles pieca ) i masz takie temp w domu tym.bardziej przy takiej powierzchni domu 230 metrow :o , izolacje itp.

kulibob
08-11-2019, 05:12
Teraz sie pochwal nam wszystkim jakie masz bajery w domu ( ze jeszcze nie wlaczyles pieca ) i masz takie temp w domu tym.bardziej przy takiej powierzchni domu 230 metrow :o , izolacje itp.

Pogódź się z tym że wybudowałeś dom grubo poniżej współczesnego minimum. Każdy kto tu ma sensowne spalanie i nie trzyma lodowni w domu to w momencie budowy starał się daleko wyprzedzić obowiązujące w czasie jego budowy warunki techniczne i teraz zbiera tego żniwo.
Np gaziaż Fotohobby ma dom pod względem ocieplenia wyprzedzający warunki technichnce które wejdą w 2021 ja nie mam gazu ale też jak budowałem starałem się mieć minimum WT 2021. Jest teraz około 0 a wsaloie dmucha klima trzyma na parterze 23,5-24*C na piętrze 23-22,5 powirając 300-320W (3,25zł dziennie na cele CO tym przerażającym prądem jak ktoś ma pożądną PC to jeszcze lepiej i 100% w taniej pojedzie ).

JA jestem na siebie zły że postawiłem taki dom pomimo że w momencie budowy wyprzedziłem epokę mnie obowiązującą a mogłem dużo lepiej zrobić.
Zrobiłeś najprościej jak się dało bez przemyślenia to palisz dużo tyle w temacie.

niktspecjalny
08-11-2019, 11:47
Słaba wiara. U mnie dom ponad 230m2 i w najzimniejszym pomieszczeniu mam dzisiaj po nocy 21.2*C - jeszcze nie rozpocząłem sezonu grzewczego, bo wszędzie 22.5-23*C w dzień. Powoli się do tego zbieram, o ile nie będzie słońca.

Gały mi wyszły z orbit:rolleyes:. Jakiś super pasywniak? Oświeć mnie proszę bom ciekaw tego ciepła znikąd.:D;)

Antyspam
08-11-2019, 12:47
Gały mi wyszły z orbit:rolleyes:. Jakiś super pasywniak? Oświeć mnie proszę bom ciekaw tego ciepła znikąd.:D;)

Da się wybudować dużego pasywniaka, zapewniam :) Do tego dobrze wybrana działka, dobrze nasłoneczniona, i dom ustawiony tak jak trzeba. Ciepło z promieni słonecznych, które do niego wpadają już tam zostaje przez długi czas. Rekuperator z ggwc dba o to, żeby szybko nie uciekło.

A słońce nie wzięło się znikąd. Jest sporo osób, które uważają że zostało stworzone, a ja jestem z tych, co wierzą w wielki wybuch :cool:

Dejson
08-11-2019, 13:31
.

JA jestem na siebie zły że postawiłem taki dom pomimo że w momencie budowy wyprzedziłem epokę mnie obowiązującą a mogłem dużo lepiej zrobić.
.

Wyprzedziłem EPOKĘ KAMIENIA łupanego ale mam ( wygięl od ruskich ) i jestem z siebie dumny ahahahahaha o matko znowu ten bełkot :O ....



Zrobiłeś najprościej jak się dało bez przemyślenia to palisz dużo tyle w temacie [/QUOTE]

Co ty człowieku możesz wiedzieć co i jak ja zrobiłem !? Pale dużo ? Chyba ty Dobrze nie palisz na wszystkie Garnki ... 1785 zł za cały ROK ogrzewania domu z ciepłą wodą i gotowaniem za 120 m użytkowej 23 c ciągle w domu i to jest według ciebie dużo ? ( podkreślam bez żadnych bajerów typu reku itp ) ... Wyślijcie tego pana już na dłuższa przerwę przed świąteczną ........

Dejson
08-11-2019, 13:34
Da się wybudować dużego pasywniaka, zapewniam :) Do tego dobrze wybrana działka, dobrze nasłoneczniona, i dom ustawiony tak jak trzeba. Ciepło z promieni słonecznych, które do niego wpadają już tam zostaje przez długi czas. Rekuperator z ggwc dba o to, żeby szybko nie uciekło.

A słońce nie wzięło się znikąd. Jest sporo osób, które uważają że zostało stworzone, a ja jestem z tych, co wierzą w wielki wybuch :cool:

No i mamy odpowiedź na wszystko ... Rekuperacja pewnie za 20 tysięcy itp to można teraz się pochwalić i poszpanować przed innymi .... jak to się ma Niskie wyniki :sleep:
Dobrze wybrana działka i nasłoneczniona .... hmm Dobrze wybrana działka to co ty masz źródła termalne pod wylaną ławą czy co ? :bash:

kulibob
08-11-2019, 13:57
Wyprzedziłem EPOKĘ KAMIENIA łupanego ale mam ( wygięl od ruskich ) i jestem z siebie dumny ahahahahaha o matko znowu ten bełkot :O ....



Zrobiłeś najprościej jak się dało bez przemyślenia to palisz dużo tyle w temacie

Co ty człowieku możesz wiedzieć co i jak ja zrobiłem !? Pale dużo ? Chyba ty Dobrze nie palisz na wszystkie Garnki ... 1785 zł za cały ROK ogrzewania domu z ciepłą wodą i gotowaniem za 120 m użytkowej 23 c ciągle w domu i to jest według ciebie dużo ? ( podkreślam bez żadnych bajerów typu reku itp ) ... Wyślijcie tego pana już na dłuższa przerwę przed świąteczną ........[/QUOTE]

1785+przegląd to ne jest tanio. I ciekawy jestem czy w całym domu masz te 23 - bo różnie pisałeś.
Rekuperator to nie bajer tylko wymóg współczesnego budownictwa.
O matko kto teraz gotuje na gazie! (drożej i gorzej)
Na jakiej podstawie mam iść na przerwe? Dlatego że nie rozumiesz czy że na chama nie chcesz sie przyznać do kichy i pudrujesz trupa?

ig0r-
08-11-2019, 14:01
No i mamy odpowiedź na wszystko ... Rekuperacja pewnie za 20 tysięcy itp to można teraz się pochwalić i poszpanować przed innymi .... jak to się ma Niskie wyniki :sleep:
Dobrze wybrana działka i nasłoneczniona .... hmm Dobrze wybrana działka to co ty masz źródła termalne pod wylaną ławą czy co ? :bash:
Ciężko przyjąć Ci do wiadomości, że ktoś może mieć lepiej wykonany dom, z w większą ilością izolacji? Zapewnie nie ma ław fundamentowych, tylko płytę fundamentową. Poczytaj sobie o domach pasywnych czy niskoenergetycznych, zobacz jak można je ogrzać i za ile. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Można mieć więcej niż 15 styro na ścianach i reku w domu, to nie jest zabronione.

vr5
08-11-2019, 14:55
Tak mam gaz w domu ,chodzę, siedzę w swetrach i grubych wełnianch skarpetach po babci zrobionych na drutach i mam temp w domu 19-20 stopni. Bo mnie nie stać żeby mieć cieplej w domu , stąd takie niskie spalanie gazu ( nie stety było mnie stać na zrobienie gazu ( projekt , instalacja, pozwolenia, kocioł, serwis) i dlatego się przeliczyłem i drugi raz w życiu faktycznie bym nie założył gazu tylko ogrzewanie elektryczne bo gaz jest droższy od energii elektrycznej... nie mam rekuperatora bo nie było mnie stać na domek powyżej 120 metrów na koszty koło 10 tys za takie cudo. Może jak kiedyś zbuduje domek następny to tylko zrobię ogrzewanie elektryczne ( pod jednym warunkiem) jeżeli za 10 lat będą takie same stawki prądu jak.na chwilę obecną a wtedy gaz pójdzie do lamusa ...

To może u Ciebie jest drugi biegun zimna? Co innego na Seminaryjnej w czymś zabytkowym, gdzie Konserwator Zabytków "trzyma łapę", a wiatr hula, bo na górce...
Prawie każdy zwykły dom w dzisiejszych czasach da się ocieplić, by było ciepło i do tego miło.

Na dzień dzisiejszy gaz jest chyba tańszy od prądu, bo jego cena u mnie za 1 kWh to około 20 groszy i w dzień i w nocy. Prąd może być tańszy, jeśli ma się PV z dotacji 95 %.

W mojej okolicy też jest małżeństwo, co chodzi w swetrach i grzeje prądem. Nie dali się przekonać przy budowie domku (2000 - 2003), że powinien być docieplony, że 30-kilka cm betonu komórkowego (podobno lepszego od ytong`a) to za mało.
Jak by na to nie patrzeć - ceny prądu nie rosły lawinowo, ale rosły.
Dawniej w "tanich godzinach" napięcie spadało nawet poniżej 200 V. Teraz nieznacznie.
To, że chodzą w swetrach wyszło w rozmowie z ich bardzo bliskim sąsiadem.

Dejson
09-11-2019, 19:43
Ciężko przyjąć Ci do wiadomości, że ktoś może mieć lepiej wykonany dom, z w większą ilością izolacji? Zapewnie nie ma ław fundamentowych, tylko płytę fundamentową. Poczytaj sobie o domach pasywnych czy niskoenergetycznych, zobacz jak można je ogrzać i za ile. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Można mieć więcej niż 15 styro na ścianach i reku w domu, to nie jest zabronione.

A czy jw cos gdzieś takiego napisalem, ze mi ciężko do wiadomości przyjac , ze kolega ma lepiej wykonany dom i że ma pasywniaka ? A niech ma i będzie w nim szczęśliwy radosny i zdrowy ja nikomu w życiu nigdy niczego nie zazdroszczę... każdy ma to na co go stać... dla mnie w życiu status materialny sie w ogóle nie liczy ...

Dejson
09-11-2019, 19:47
To może u Ciebie jest drugi biegun zimna? Co innego na Seminaryjnej w czymś zabytkowym, gdzie Konserwator Zabytków "trzyma łapę", a wiatr hula, bo na górce...
Prawie każdy zwykły dom w dzisiejszych czasach da się ocieplić, by było ciepło i do tego miło.

Na dzień dzisiejszy gaz jest chyba tańszy od prądu, bo jego cena u mnie za 1 kWh to około 20 groszy i w dzień i w nocy. Prąd może być tańszy, jeśli ma się PV z dotacji 95 %.

W mojej okolicy też jest małżeństwo, co chodzi w swetrach i grzeje prądem. Nie dali się przekonać przy budowie domku (2000 - 2003), że powinien być docieplony, że 30-kilka cm betonu komórkowego (podobno lepszego od ytong`a) to za mało.
Jak by na to nie patrzeć - ceny prądu nie rosły lawinowo, ale rosły.
Dawniej w "tanich godzinach" napięcie spadało nawet poniżej 200 V. Teraz nieznacznie.
To, że chodzą w swetrach wyszło w rozmowie z ich bardzo bliskim sąsiadem.

Do czego w tym momencie nawiązujesz...? Rozwiń dalej swoją myśl... ja słyszałem tutaj pare stron wcześniej ze gaz jest droższy od prądu, więc chcesz dalej dyskutować? To w tej kwestii gaz czy prad zaproś sobie moderowano kulibona do tej dyskusji

Janekk1234
09-11-2019, 19:58
Ja tak się zastanawiam skąd u ludzi taka podjarka kosztami ogrzewania. Rocznie to wychodzi te 2 do 4 tysięcy za C.O, ciepłą wodę i gotowanie a non stop ludzie tylko by o tym rozważali jakby to kosztowało jakiś majątek albo można było wogole majątek zaoszczędzić.
Możesz kręcić tymi nastawami 3 razy dziennie i ile to da oszczędności w skali roku, sto złotych?
Czasem mam wrażenie że to jakiś sport narodowy tanie grzanie...
Przejść się kilka razy po lesie więcej zarobisz na butelkach znalezionych niż na kręceniu tych nastaw...

vr5
09-11-2019, 22:13
Do czego w tym momencie nawiązujesz...? Rozwiń dalej swoją myśl... ja słyszałem tutaj pare stron wcześniej ze gaz jest droższy od prądu, więc chcesz dalej dyskutować? To w tej kwestii gaz czy prad zaproś sobie trola kulibona do tej dyskusji

Policz:
- 1 m3 gazu = ok 11 kWh
- piec kondensacyjny przy temperaturze na zasilaniu ok. 40 st.C. w zależności od firmy ma od 90 - do ponad 100 % sprawności.
- cena 1 m3 gazu bez opłaty stałej w W-2 wynosi około 2 zł.
- Za 1 kWh w nocnej taryfie G12 i pochodnych płacimy więcej niż 20 groszy brutto nie licząc ceny w taryfie dziennej oraz opłat stałych.

Wśród części społeczeństwa panuje przekonanie, że ogrzewanie gazem jest droższe od ogrzewania prądem, ale to jest mit. Chyba już nikt nie używa pieca gazowego o sprawności poniżej 80 % i do tego znacznie przewymiarowanego, gdzie sprawność jest jeszcze mniejsza?


Ileś lat temu ekogroszek można było kupić po 240 zł za tonę (i to dobry). Teraz jego cena dochodzi podobno do 900 zł za tonę. Uwzględniając, że często piece opalane węglem to stare mało sprawne urządzenia kto wie, czy gaz nie zaczyna być tańszy od czarnego złota.

Są sytuacje, że wychodzi ogrzewanie prądem taniej, niż gazem, ale pod warunkiem, że grzejemy pompą ciepła. Ale takie ogrzewanie, to nie ogrzewanie prądem, tylko ogrzewanie z wykorzystaniem prądu.
Tak samo można powiedzieć mam prąd za darmo, bo mam PV, lub grzeję węglem za darmo, bo mam w piwnicy 20 ton węgla.

Co do trolowania - chyba nie ma na tym forum trola kulibona...

sony87
09-11-2019, 22:20
Ja tak się zastanawiam skąd u ludzi taka podjarka kosztami ogrzewania. Rocznie to wychodzi te 2 do 4 tysięcy za C.O, ciepłą wodę i gotowanie a non stop ludzie tylko by o tym rozważali jakby to kosztowało jakiś majątek albo można było wogole majątek zaoszczędzić.
Możesz kręcić tymi nastawami 3 razy dziennie i ile to da oszczędności w skali roku, sto złotych?
Czasem mam wrażenie że to jakiś sport narodowy tanie grzanie...
Przejść się kilka razy po lesie więcej zarobisz na butelkach znalezionych niż na kręceniu tych nastaw...

Dokładnie , jestem tego samego zdania.
Gdyby maniacy tego "taniego grzania" poświęcili choć połowę czasu, który poświęcają na kręcenie ustawieniami i opisywaniu swoich super ciepłych domów na forach oraz "uświadamianie " innych jak oni to mają dobrze lub ktoś może mieć dobrze jeśli zrobi po "ichnemu" poświęcili na jakąkolwiek pracę zarobkową to moze nie musieliby się tak spinać z tymi oszczędnościami na grzaniu.
Większość nowych domów można ogrzać za równowartość 1500-3000 zł, średnio niech będzie to nawet 2500 zł, czy to aż taka różnica czy wydamy rocznie na grzanie 200, czy 400 zł więcej ? To jest jedna- dwie dniówki robocze przeciętnego pracownika, czy jest się o co spinać ?
Tyle wydajecie pewnie na jeden obiad w restauracji dla rodziny lub przez tydzień na fajki albo zastanawiacie się tak mocno ile pali wasze auto ? ( Dla mnie jest to np koszt wiele krotnie większy niż ogrzanie chałupy).
Temat jest jak najbardziej fajny bo ciekawie jest porównać dane innych użytkowników różnych typów domów z roznego rodzaju ociepleniem, ale większość stale udzielających się tu osób ma na prawdę jakiwgoa fioła na punkcie licznika gazu/kilowatogodzin.
Moja rada: poświęćcie część energii i pasji z jaka monitorujecie swoje liczniki na coś konstruktywnego, a życie stanie się latwiejsze

kulibob
10-11-2019, 05:32
........................

A wziełeś po uwagę że prąd masz i musisz mieć a gaz to dodatkowa inwestycja i dodatkowe opłaty stałe. Dadatkowo do gazu należało by wliczyć koszt przeglądu do kWh. Fakt robić nie trzeba no ale ja wolałbym go zrobić.

vr5
10-11-2019, 08:49
A wziełeś po uwagę że prąd masz i musisz mieć a gaz to dodatkowa inwestycja i dodatkowe opłaty stałe. Dadatkowo do gazu należało by wliczyć koszt przeglądu do kWh. Fakt robić nie trzeba no ale ja wolałbym go zrobić.

Oczywiście, że wziąłem.
Koszt podłączenia gazu to dla większości kilkanaście tysięcy. Nie dla mnie.
Dobrej jakości piec gazowy z dotacją poniżej tys. zł.
Projekt, pozwolenie na budowę i wszystko, co potrzebne by móc cieszyć się licznikiem gazowym, to koszt kilkunastu złotych za mapę oraz koszt papieru. Kosztu paliwa nie liczę, bo jak się oddanie takich projektów do Urzędu parę setek rocznie - jeden więcej jest "przy okazji".
Jakieś rurki, jakieś złączki i skrzynka na gaz poniżej 1000 złotych.

Cóż abonament trzeba płacić - tak około 200 złotych rocznie, ale ty z kolei masz piec w którym stal się utlenia, kozę i co tam jeszcze z tych samych powodów, czyli na wszelki wypadek oraz by grzać tym, czy w danym momencie Ci pasuje. Nie płacisz abonamentu, ale urządzenia zajmują powierzchnie domu, który nie został zbudowany za darmo. Żeby było jaśniej - każdy metr kwadratowy ileś tam kosztował.

Ja Ciebie nie namawiam byś zakładał gaz, choć masz go "pod nosem". Masz to przemyślane i wiesz co robisz.
Swego czasu namawiałem Cię na PV on-grid. Wybrałeś wyspową - jesteś zadowolony.
Pamiętam, ze w dyskusji, która się wtedy toczyła cała zgraja przeciwników tego rozwiązania "pluła" na was (może na ciebie nie, bo dopiero byłeś w trakcie realizacji, ale na pewno na Jaśka tak).
Wg moich wyliczeń dopiero przy instalacji większej niż 2 kWp z uwzględnieniem naszych przepisów dot OZE prawie zawsze górę bierze on-grid. Jasiek ma teraz chyba z 4 kWp i przeszedł na on-grid.

Przy gazie warto mieć zawsze czujnik gazu. To podstawa.

kulibob
10-11-2019, 09:43
Oczywiście, że wziąłem.
Koszt podłączenia gazu to dla większości kilkanaście tysięcy. Nie dla mnie.
Dobrej jakości piec gazowy z dotacją poniżej tys. zł.
Projekt, pozwolenie na budowę i wszystko, co potrzebne by móc cieszyć się licznikiem gazowym, to koszt kilkunastu złotych za mapę oraz koszt papieru. Kosztu paliwa nie liczę, bo jak się oddanie takich projektów do Urzędu parę setek rocznie - jeden więcej jest "przy okazji".
Jakieś rurki, jakieś złączki i skrzynka na gaz poniżej 1000 złotych.

Cóż abonament trzeba płacić - tak około 200 złotych rocznie, ale ty z kolei masz piec w którym stal się utlenia, kozę i co tam jeszcze z tych samych powodów, czyli na wszelki wypadek oraz by grzać tym, czy w danym momencie Ci pasuje. Nie płacisz abonamentu, ale urządzenia zajmują powierzchnie domu, który nie został zbudowany za darmo. Żeby było jaśniej - każdy metr kwadratowy ileś tam kosztował.

Ja Ciebie nie namawiam byś zakładał gaz, choć masz go "pod nosem". Masz to przemyślane i wiesz co robisz.
Swego czasu namawiałem Cię na PV on-grid. Wybrałeś wyspową - jesteś zadowolony.
Pamiętam, ze w dyskusji, która się wtedy toczyła cała zgraja przeciwników tego rozwiązania "pluła" na was (może na ciebie nie, bo dopiero byłeś w trakcie realizacji, ale na pewno na Jaśka tak).
Wg moich wyliczeń dopiero przy instalacji większej niż 2 kWp z uwzględnieniem naszych przepisów dot OZE prawie zawsze górę bierze on-grid. Jasiek ma teraz chyba z 4 kWp i przeszedł na on-grid.

Przy gazie warto mieć zawsze czujnik gazu. To podstawa.

Z moich wyliczeń wychodzi że gaz przegrywa ze wszystkim jet na tyle uniwersalny że do niczego.
Jasiek dalej bawi się offem ale litówkach boAGMy mu zdechły chyba że jestem nie na czasie

fotohobby
10-11-2019, 10:25
Chyba znowu trzeba bedzie poprosić moderatora o posprzatanie.
Nie potraficie przeczytać i przyswoić tych kilku prostych słów, które tworzą tytuł wątku i napisać coś na temat ??

donvitobandito
10-11-2019, 10:38
Ja tak się zastanawiam skąd u ludzi taka podjarka kosztami ogrzewania. Rocznie to wychodzi te 2 do 4 tysięcy za C.O, ciepłą wodę i gotowanie a non stop ludzie tylko by o tym rozważali jakby to kosztowało jakiś majątek albo można było wogole majątek zaoszczędzić.
Możesz kręcić tymi nastawami 3 razy dziennie i ile to da oszczędności w skali roku, sto złotych?
Czasem mam wrażenie że to jakiś sport narodowy tanie grzanie...
Przejść się kilka razy po lesie więcej zarobisz na butelkach znalezionych niż na kręceniu tych nastaw...
Dokładnie!

vr5
10-11-2019, 11:19
Dokładnie!


Chyba znowu trzeba bedzie poprosić moderatora o posprzatanie.
Nie potraficie przeczytać i przyswoić tych kilku prostych słów, które tworzą tytuł wątku i napisać coś na temat ??

Po co się denerwujesz. Jeśli by były podawane tylko "suche liczby" to po co?
Ale jak w ślad za tym idzie wyjaśnienie, to już zaczyna być interesujące. Wypowiedź Kolegi @Janekk1234.

Ja tak się zastanawiam skąd u ludzi taka podjarka kosztami ogrzewania. Rocznie to wychodzi te 2 do 4 tysięcy za C.O, ciepłą wodę i gotowanie a non stop ludzie tylko by o tym rozważali jakby to kosztowało jakiś majątek albo można było wogole majątek zaoszczędzić.
Możesz kręcić tymi nastawami 3 razy dziennie i ile to da oszczędności w skali roku, sto złotych?
Czasem mam wrażenie że to jakiś sport narodowy tanie grzanie...
Przejść się kilka razy po lesie więcej zarobisz na butelkach znalezionych niż na kręceniu tych nastaw...

Są tacy którzy nie wierzą, że można zużyć mniej, lub więcej gazu, więc inni tłumaczą dlaczego u nich jest, jak jest.
Chyba podanie motywów przejścia na gaz, lub niechęci do gazu to meritum tego wątku.

Ale żebyś miał satysfakcję powiem Ci, że moje zużycie gazu od 20.05.2019 r. wyniosło "0" (zero).

Możesz nie wierzyć. Chyba z miesiąc temu przyszli z gazowni na kontrolę (odczyty podaję drogą internetową), sprawdzili plomby na liczniku i okazało się że wszystko w porządku. Ludzie z wyobraźnią, bo jak zobaczyli panele na dachu oraz PC od razu wiedzieli dlaczego.
Suche liczby mało kogo interesują, ale z wyjaśnieniem "dlaczego" na pewno tak. I to nie tylko przy gazie, bo tak na prawdę chodzi o porównanie.

vr5
10-11-2019, 11:31
Jasiek dalej bawi się offem ale litówkach boAGMy mu zdechły chyba że jestem nie na czasie

Chyba coś przegapiłeś. @jasiek71 ma już 4 kWp i rozwija skrzydła.
Padły mu akumulatory i z tego co pisał miał albo zrezygnować z PV, albo przejść na on-grid.
Nie piszę nic więcej, bo tu się niektórzy strasznie denerwują. Najlepiej jak byś w tym wątku zaczynał dyskusję od podania, że Twoje obecne zużycie gazu w tym miesiącu wynosi "zero".

kulibob
10-11-2019, 11:39
zużywałem butle z gazem raz na 2mc zanim zmieniłem na indukcje.

Jasiek sklepał aprę bloków litówek ale długo milczy

vr5
10-11-2019, 15:59
zużywałem butle z gazem raz na 2mc zanim zmieniłem na indukcje.

Jasiek sklepał aprę bloków litówek ale długo milczy

Taka butla ma 11 kg, więc mi wychodzi, że 5,5 kg gazu na miesiąc.
Jasiek jeśli wszedł w posiadanie litówek, to teraz może ma jedno i drugie on i off.

Jak padnie sieć to oprócz tego co masz w wyspowym PV masz jeszcze butlę. Jeśli dziś jest pusta, to jutro nabijesz i wodę na kawę możesz zagrzać na kuchence turystycznej. One są przystosowane do gazu płynnego.

fotohobby
10-11-2019, 17:18
Ale żebyś miał satysfakcję powiem Ci, że moje zużycie gazu od 20.05.2019 r. wyniosło "0" (zero).

Możesz nie wierzyć. Chyba z miesiąc temu przyszli z gazowni na kontrolę (odczyty podaję drogą internetową), sprawdzili plomby na liczniku i okazało się że wszystko w porządku. Ludzie z wyobraźnią, bo jak zobaczyli panele na dachu oraz PC od razu wiedzieli dlaczego.
Suche liczby mało kogo interesują, ale z wyjaśnieniem "dlaczego" na pewno tak. I to nie tylko przy gazie, bo tak na prawdę chodzi o porównanie.

Serio, nie interesuje mnie czytanie newsów, ile kWp ma jasiek i czy padły mu jakieś aku ostatnio.
Jest kilka lepszych tematów, żeby sobie pogawędzic na ten temat

kulibob
10-11-2019, 17:29
Taka butla ma 11 kg, więc mi wychodzi, że 5,5 kg gazu na miesiąc.
Jasiek jeśli wszedł w posiadanie litówek, to teraz może ma jedno i drugie on i off.

Jak padnie sieć to oprócz tego co masz w wyspowym PV masz jeszcze butlę. Jeśli dziś jest pusta, to jutro nabijesz i wodę na kawę możesz zagrzać na kuchence turystycznej. One są przystosowane do gazu płynnego.

W garażu mam butle i turystyczną od czasu iduukcji razz sie przydała bo prądu nie było a off płyty nie pociągnie. Pzatym zaprawiam na niej aby gaz schodził i żeby za jakiś czas wymienić. ale teraz pewnie jedna butla wystarczy na kilka lat.

A tak wogóle to duże zużycie miałem 11kg na dwa miesiące na gotowanie?

vr5
10-11-2019, 18:15
A tak wogóle to duże zużycie miałem 11kg na dwa miesiące na gotowanie?

W normie...

Ja zlikwidowałem w domu gaz płynny, bo razem nie używa się w domu płynnego i ziemnego.

Gazu używam (będę używał) tylko w instalacji c.o. Może się zdarzyć, że "wyczerpie się" własny prąd.
By mieć pewność nad pewnościami PV powinna dać dodatkowo z 4000 kWh do odzyskania z magazynu rocznie. Nie opłaca jej się rozbudowywać, co wiązało by się się z przejściem na współczynnik 0,3 z 0,2 Trzeba by było wymienić przyłącze na 3-fazowe, częściowo inwertery i więcej paneli ze względu na stratę jeszcze wspomniane 10 % wrzuconej energii do sieci. Lepiej dogrzać gazem, bo 4000 kWh przełoży się na 400 m3 gazu.

Mroźna zima zdarza się co kilka lat. Jeśli w czasie ciepłych zim będą nadwyżki energii elektrycznej to się ona zmarnuje (przepadnie).

vr5
11-11-2019, 11:25
Serio, nie interesuje mnie czytanie newsów, ile kWp ma jasiek i czy padły mu jakieś aku ostatnio.
Jest kilka lepszych tematów, żeby sobie pogawędzic na ten temat

Nie masz się co irytować.

Wątek, jak to nazwałeś został założony kilkanaście lat temu. Jego Autor już się nie udziela. Mimo tego to doszliśmy do 640 strony i ponad 12 tysięcy wypowiedzi..

Widzę, że nie wszystko o czym tu mówimy Cię interesuje.

Cóż za problem - załóż nowy wątek. Określ na wstępie, czego oczekujesz od biorących w nim udział.

Jest duża szansa, że będziesz zadowolony.

fotohobby
11-11-2019, 15:23
Nie masz się co irytować.

Wątek, jak to nazwałeś został założony kilkanaście lat temu. Jego Autor już się nie udziela. Mimo tego to doszliśmy do 640 strony i ponad 12 tysięcy wypowiedzi..

Widzę, że nie wszystko o czym tu mówimy Cię interesuje.

Cóż za problem - załóż nowy wątek. Określ na wstępie, czego oczekujesz od biorących w nim udział.

Jest duża szansa, że będziesz zadowolony.

Oczekuję po prostu informacji na temat zuzycia gazu od osób nim ogrzewwjących, więc dziwnym trafem nie muszę zakładać nowego wątku, bo właśnie w tym temacie teraz piszę.
Jeśli chcesz sobie podyskutować na temat on-gridów, off-gridów , ogrzewania pràdem, weglem to znajdziesz lepszy watek.
Jeśli nie - znów będę musiał zatrudnić moderatorów, a nie chce przysparzać im pracy.

vr5
11-11-2019, 16:15
Oczekuję po prostu informacji na temat zuzycia gazu od osób nim ogrzewwjących, więc dziwnym trafem nie muszę zakładać nowego wątku, bo właśnie w tym temacie teraz piszę.
Jeśli chcesz sobie podyskutować na temat on-gridów, off-gridów , ogrzewania pràdem, weglem to znajdziesz lepszy watek.
Jeśli nie - znów będę musiał zatrudnić moderatorów, a nie chce przysparzać im pracy.

Takich informacji w tym wątku jest setki, jeśli nie tysiące. Przeszukaj. Od lat nic się nie zmieniło.

W ślad za liczbami są tłumaczenia dlaczego tak mało, lub dlaczego tak dużo. I chyba dzięki takim informacjom dyskusja trwa 14 lat.
Mimo, że gazu używam sporadycznie, to jednak używam.
To dzięki wpisom Kolegów mogę ocenić, że jeśli używa się gazu warto docieplić dom. A co w tym zdrożnego, że ktoś go nie używa (jest przeciwnikiem gazu) i podaje dlaczego używa innego medium do zapewnienia ciepła w domu? Albo że w określonych sytuacjach używa gazu, a w innych PC?

By Cie chociaż trochę odstresować spasuję co nieco.

Nie strasz.
Jest takie powiedzenie o kłodzie w oku i coś tam. Zweryfikuj swoje wszystkie posty - inne powiedzenie mówi o rzuceniu kamieniem. Być może uważasz się za tego, co pierwszy powinien zrobić z niego użytek.

OZC i tylko OZC wystarczy, by oszacować ile gazu może pójść.
Ściślej - jakie jest zapotrzebowanie.

finlandia
12-11-2019, 12:18
Kto jest administratorem, moderatorem na forum ?
Uwagi dotyczące forum zgłaszamy w odpowiednim dziale.
Posty rażąco wychodzące poza temat są usuwane, w szczególności (a może głównie) te które poza brakiem treści merytorycznej są napastliwe.
Na ogół dzieje się to po pozytywnej ocenie zgłaszanych raportów.

Ps. To jest post porządkowy, usunę go tak jak poprzedni.

vr5
12-11-2019, 12:27
@kulibob

Tak na prawdę samą ilością zużytego gazu i tylko gazu w ostatnim czasie interesuje się chyba tylko Kolega @fotohobby.

Nie wiem, czy dobrze odczytałem jego intencje, ale odniosłem wrażenie że bardzo pilnuje by podawać ilości gazu, bo to zawarte jest w tytule wątku Jak by nie było ważne (potrzebne), że dla innych istotna jest informacja, w odniesieniu do czego - czy choćby w porównaniu do zużycia innych nośników energii oraz w odniesieniu do posiadanej termoizolacji.
Wprawdzie temat jest w dziale "ogrzewanie" i ja z kolei nie widzę nic złego, że Koledzy przy okazji przedstawiając swoje spostrzeżenia.

Nie dawno jeden z kolegów był przekonany, że że gaz jest droższy od prądu. Dopiero, jak mu wytłumaczyłem, że może być inaczej to chyba przekonał się, że nie troluję. Co więcej, dobrze że w dyskusji poruszamy sprawy "dookólne", bo przy okazji wymiany spostrzeżeń obalamy panujące tu i tam mity.

Wymieniony Kolega ma dom o parametrach zbliżonych do domu Kolegi @Kaizen.

Niestety ten drugi używa do grzania domy głównie prądu. Z drugiej strony, by porównał swoje zużycie gazu do celów grzewczych do zużycia prądu na te same cele w domu o podobnej powierzchni, pomnożył swoje zużycie gazu przez 10, to by miał porównanie ze zużyciem prądu, czyli m3 gazu do kWh.

Mając piec c.o. którego zakres pracy zaczyna się od 1,9 kW można założyć, że wyniki będą zbieżne. Jeśli będą rażąco różne, to gdzieś ktoś zrobił coś źle.

Ale aż strach coś napisać, bo zaraz może być skarga do Moderatora.

fotohobby
12-11-2019, 12:39
@kulibob

Tak na prawdę samą ilością zużytego gazu i tylko gazu w ostatnim czasie interesuje się chyba tylko Kolega @fotohobby.

Nie wiem, czy dobrze odczytałem jego intencje, ale odniosłem wrażenie że bardzo pilnuje by podawać ilości gazu, bo to zawarte jest w tytule wątku Jak by nie było ważne (potrzebne), że dla innych istotna jest informacja, w odniesieniu do czego - czy choćby w porównaniu do zużycia innych nośników energii oraz w odniesieniu do posiadanej termoizolacji.


Podając zużycie, podajemy też parametry domu- bez tego liczba byłaby bez sensu.
Często przewijaja sie tu dyskusje co poprawić by poziom zużycia GAZU obniżyć.

Jest taki wątek "Najtańsze ogrzewanie domu", czy "Wybór źródła ogrzewania" - jak masz chęć produkowania się, porównywania, to tam spełniasz się lepiej.

fotohobby
12-11-2019, 13:28
Też tak uważam (patrz powyżej). Cieszę się, że tak myślisz, bo z Twej irytacji można było nieopatrznie wyciągnąć mylne wnioski.
To że znacznie rzadziej używam gazu niż inni, nie znaczy, że go nie zamierzam używać. Masz znacznie lepiej ocieplony dom, niż ja i wiem, że zużycie gazu będziesz miał mniejsze. Mój dom ma ponad 90 lat, czyli nieco mniej niż ja, a to oznacza, że daruję sobie kolejne docieplanie.
Zależało mi by by obniżyć koszty ogrzewania i poszedłem inną drogą - postanowiłem wykorzystać też inne źródła ciepła.

Pojawiłeś się w tym wątku tuż po @vvvv i @kulibob, którzy gazu nie używają, a byli tu tylko po to by potrollować, kontestować wyniki, insynuować, że ogrzewający się gazem chodzą w swetrach itp itd.
Poleciało mnóstwo postów, poleciał ban (szkoda, że tak krótki), wiec nie dzi się, że jak pojawil sie następny offtop z informacja, o jaśku i jego panelach to moźna bylo się trochę zirytować.
Ja nie wykluczam innych źródeł energii, sam uważam, że czasem dobrze jest zainwestować w kolektory słoneczne, czy PC do CWU, by wyskoczyć z najdrozszej grupy taryfowej, ale jak chce sobie porownąc mój dom z ogrzewanym kablami, to po prostu wejde na "Ogrzewający prądem z COP1"

vr5
12-11-2019, 16:27
Pojawiłeś się w tym wątku tuż po @vvvv i @kulibob, którzy gazu nie używają, a byli tu tylko po to by potrollować, kontestować wyniki, insynuować, że ogrzewający się gazem chodzą w swetrach itp itd.
Poleciało mnóstwo postów, poleciał ban (szkoda, że tak krótki), wiec nie dzi się, że jak pojawil sie następny offtop z informacja, o jaśku i jego panelach to moźna bylo się trochę zirytować.
"

Ja się zna co-nieco na urządzeniach elektrycznych, a co do gazu - w rodzinie od wielu lat w tym pracują (nie w gazowni).

Zareagowałem, gdy w wątku Kolega @Dejson wyraził wątpliwość by Kolega @axel83 zużył gazu tyle ile zużył.
Po założeniu gazu (od 29.11 poprzedniego roku) często zaglądałem i odczytywałem wskazania licznika. Z jednej strony, bo to nowa "zabawka", a z drugiej strony, bo miałem rozpoznane ile ciepła potrzeba na mój dom.
Porównując zużycie energii elektrycznej (w kWh) oraz gazu (w m3) wyszło, że z 1 m3 "wyciśnie" się około 10 kWh.
W grudniu zużyłem 132 m3 gazu, ale dlatego, że podłączane były stopniowo klimy (mam 4 splity). Bez nich poszło by więcej. Stycznia nie podaję, żeby nie zanudzać. Tylko gdzieś około 15.01 były takie dni, by sprawdzić jak gaz ma się do PC PP. (temperatury spadały do -15 st.C.). I tak "zabawa" z gazem trwała do 20 maja.

Wydawało mi się że po wpisach K. @Dejson mogę coś wnieść do dyskusji.

Mogę z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć ile gazu zużyję w danym dniu znając prognozę pogody. Gazu używam świadomie, gdy jest to dla mnie korzystne.
Pisałem gdzieś - gaz ma praktycznie rzecz biorąc charakterystykę liniową i jest chyba znacznie tańszym medium w temperaturach co najmniej od -10 st.C. Sprawność PC spada ze spadkiem temperatury.
Co do prądu - są inne kryteria - trzeba go z "magazynu" zużyć w określonym czasie, bo przepadnie.
Chyba wiesz o co chodzi, bo masz PV podłączoną z ZE.

Twoje uwagi #12776, #12782, #12786 były bez "stopki" więc trudno było ocenić, dlaczego?...

Pozdrawiam!

fotohobby
12-11-2019, 17:05
Stopka się czasem pojawia, czasem nie. To jakiś błąd Forum

eliks
13-11-2019, 06:47
Do rzeczy. Pozwólcie że będę dzielił się spostrzeżeniami na temat instalacji u teściów. Kamienica 105 lat, grube nieocieplone mury z czerwonej cegły, dom w zabudowie szeregowej, ostatni w rzędzie, parterowy. To są 2 mieszkania (35 i 40m) połączone korytarzem gdzie również jest kaloryfer. Nowe okna, nowe drzwi. W mniejszym pomieszczeniu 24* a w większym 21* z histerezą 0,2. Był śmieciuch i kaflak, wszystko wywalone i instalacja zrobiona po nowemu z grzejnikami obliczonymi pod kondensat. Wszędzie głowice termostatyczne. Kocioł to Termet Gold dwufunkcyjny. W domu mieszkają 3 dorosłe osoby. Kocioł prowadzony pogodowo wciąga w tym momencie średnio 2m3 gazu. Jak było -1 w nocy i 7* w dzień to poszły 3m3. Na dzień dzisiejszy jest dużo taniej niż jak palili w zasypowcu. Zobaczymy co przyniesie sezon.

Październik 58m3=653kwh 125,66zł

Napoli
17-11-2019, 09:12
Posiadam dom około 200m2 . Od 31.10 zużyłem 50 m3 gazu. W domu 4 osoby . kuchnia gazowa.
Raz był odpalony kominek.

redbox
18-11-2019, 11:37
Dom 120m ogrzewania podłogowego, pierwszy rok grzania, kocioł gazowy. Wrzesień 50 m3 gazu, październik 55m3, temperatura 22-23 stopnie.

lewy7776
18-11-2019, 19:16
Witam wszystkich użytkowników kotłów gazowych, szczególnie posiadaczy immergas 12tt, ponieważ właśnie zacząłem korzystać z takiego. Dlatego na co ma w szczególności zwrócić uwagę przy ustawieniach aby jak najefektywnie działał? Oczywiście już po wizycie serwisanta ale wiadomo oni ustawiają standardowo.

ig0r-
18-11-2019, 21:42
Witam wszystkich użytkowników kotłów gazowych, szczególnie posiadaczy immergas 12tt, ponieważ właśnie zacząłem korzystać z takiego. Dlatego na co ma w szczególności zwrócić uwagę przy ustawieniach aby jak najefektywnie działał? Oczywiście już po wizycie serwisanta ale wiadomo oni ustawiają standardowo.
Jest dedykowany wątek dla kotłów immergas: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady
Tam możesz zadać pytanie, tutaj podajemy wyniki spalania.

Zelardinho10
20-11-2019, 06:54
Witam chciałem zapytać użytkowników podlogowek czy lepiej jej nie wychladzac? Czy lepiej jak po otrzymaniu zadanej temp. Następuje Wyłączanie pieca i chłodzi się podłoga? Chodzi mi o to jak jest ekonomiczniej - czy zostawiać piec np na 25-30 stopni na piecu jak mam już dobra temp w domu czy wyłączać całkowicie piec I wychładzac podlogowke? Dzięki za info. Hejterom dziękuję jestem świeży i chce się uczyć, a nie słuchać jakim jestem nieudacznikiem.

fotohobby
20-11-2019, 07:44
Patrząc pod katem zużycia gazu, to nie ma większego znaczenia. Pod kątem wahań temperatury lepiej nie dopuszczać do zbyt długich przestojów, tylko zasilać temperaturami rzędu 26-29C

Janekk1234
20-11-2019, 07:53
Witam chciałem zapytać użytkowników podlogowek czy lepiej jej nie wychladzac? Czy lepiej jak po otrzymaniu zadanej temp. Następuje Wyłączanie pieca i chłodzi się podłoga? Chodzi mi o to jak jest ekonomiczniej - czy zostawiać piec np na 25-30 stopni na piecu jak mam już dobra temp w domu czy wyłączać całkowicie piec I wychładzac podlogowke? Dzięki za info. Hejterom dziękuję jestem świeży i chce się uczyć, a nie słuchać jakim jestem nieudacznikiem.

lepiej stabilnie a nie włącz wyłącz kocioł dłużej pracuje i dłużej korzysta z efektu kondensacji przez co powinno być taniej

fotohobby
20-11-2019, 07:58
Nawet, jeśli jest taniej, to niezauważalne.
Kiedys przy obniżonej temp zasilania do 28C kociol pracował kilkanaście h/dobe z mocą minimalna, potem podniosłrm temp zasilania, ustawiłem okna grzania, kocioł włącza się 2-3x dziennie i grzeje kilka h/dobę.
Różnicy w rachunkach nie odczułem

Może i gazu zużywa nieco więcej, ale energii elektrycznej na pewno mniej.

montixe
20-11-2019, 08:46
Witam chciałem zapytać użytkowników podlogowek czy lepiej jej nie wychladzac? Czy lepiej jak po otrzymaniu zadanej temp. Następuje Wyłączanie pieca i chłodzi się podłoga? Chodzi mi o to jak jest ekonomiczniej - czy zostawiać piec np na 25-30 stopni na piecu jak mam już dobra temp w domu czy wyłączać całkowicie piec I wychładzac podlogowke? Dzięki za info. Hejterom dziękuję jestem świeży i chce się uczyć, a nie słuchać jakim jestem nieudacznikiem.

W ostatnim okresie można powiedzieć, że temp zewnętrzne w pomorskim są stabilne i plasują się w przedziale +10*C do +4*C. Przez dwa tygodnie testowałem pracę układu w oparciu tylko o krzywą bez udziału sterowników pokojowych , która utrzymywała (precyzyjnie) temp wewnątrz domu na poziomie 22,1*C . Zużycie dobowe było na poziomie 6,1 - 6.2 m3. Następnie przez dwa tygodnie układ pracował w trybie ON/OFF, z krzywą , która pozwalała na przyrost temp. 0,1*C na godzinę, a temp. piętra była ustawiona na 22*C z histerezą 0,2*C (0,1*C w każdą stronę), a parter 22* C z histerezą 0,4*C z tym ze start grzania był po spadku 0,3*C a stop 0,1*C w stosunku do zadanej. w tym wypadku spalanie wynosiło poniżej 6m3 na dobę w okolicach 5,6-5.9 m3, raz zdarzyło się, że wyniosło 7,2m3. W układzie mam w sumie 3 pompy, więc energii elektrycznej w trybie ON/OFF zużywam zdecydowanie mniej. Jeśli chodzi o komfort , to jedynie na parterze był nieco niższy w trakcie grzania w trybie ON/OFF. Na pewno pokuszę się o taką samą próbę w temp. zewn. poniżej zera. W trybie ON/OFF, im histereza mniejsza tym wyższy komfort.
Pow. domu 306 m2, kubatura 828 m3
Grzeję od początku w trybie ON/OFF. Średnia z 7 lat: 1800 m3, kwota 3900 PLN na rok CO i CWU, (gotowanie indukcja)- gaz GZ-50

Napoli
20-11-2019, 10:34
Witam chciałem zapytać użytkowników podlogowek czy lepiej jej nie wychladzac? Czy lepiej jak po otrzymaniu zadanej temp. Następuje Wyłączanie pieca i chłodzi się podłoga? Chodzi mi o to jak jest ekonomiczniej - czy zostawiać piec np na 25-30 stopni na piecu jak mam już dobra temp w domu czy wyłączać całkowicie piec I wychładzac podlogowke? Dzięki za info. Hejterom dziękuję jestem świeży i chce się uczyć, a nie słuchać jakim jestem nieudacznikiem.
Zależy od wielu czynników. Ja na przykład mam salon połączony z kuchnią i duże przeszklenia podczas gotowania temperatura potrafi się podnieść do ponad 23 st (dla mnie jest to za duzo)podczas gdy w pokojach sypialnych jest około 19. Jeśli by grzała podłoga to było nie do zniesienia. Tak samo przy odpaleniu kominka. Mam zrobione dgp i jeśli odpale kominek temperatura będzie za wysoka. Lecz już na etapie projektowania wiedziałem o tym i wylałem posadzkę anhydrytową ( podobno o wiele mniejsza bezwładność) i jakoś nie odczuwam wahań temperatury. I system on/off się sprawdza. Lecz jeśli posiadsz posadzkę która się długo nagrzewa system on/off się nie sprawdzi. Jeśli np. podniesienie temperatury o 1st zajmuje 3-4 godziny wahania mogą być odczuwalne.

Zelardinho10
20-11-2019, 10:59
No właśnie muszę czekać z 3 godziny żeby temperatura rosła w pomieszczeniu zanim zimna podłoga się nagrzeje, teraz mam ustawiony piec na 25 dzień 30 st. noc jak jest zimniej, temp 21 w domu i spalanie około 4.5 -5.5 kubika. Wydaje mi się że tak jest lepiej ale nie wiem co będzie jak będą mrozy... Dzięki wszystkim za rady o to mi właśnie chodzi.

LuuKee
20-11-2019, 19:29
Witam, buduje domek 150m2 wraz z garażem, w całym domu chce dać podłogowe. Łącznie z garażem, na ściany styropian 18 współczynnik 0.33 na skosy wełna 15 na zakładkę. 5 między stelaż a na proste sufity 30cm wełny. Dom jest wielospadzisty z 3 balkonami i kukulkami, jest to dom w werbenach ver.2 z projektu wynika zapotrzebowanie na energię 88kw/h moje pytanie brzmi , czy warto mi się pchać z takim w gaz ziemny czy lepiej np. kocioł na eko groszek bądź pellet. Moim faworytem jest pellet. A. Nie będę miał innego źródła ciepła, nienawidze kominków w domu.

ig0r-
20-11-2019, 19:48
No właśnie muszę czekać z 3 godziny żeby temperatura rosła w pomieszczeniu zanim zimna podłoga się nagrzeje, teraz mam ustawiony piec na 25 dzień 30 st. noc jak jest zimniej, temp 21 w domu i spalanie około 4.5 -5.5 kubika. Wydaje mi się że tak jest lepiej ale nie wiem co będzie jak będą mrozy... Dzięki wszystkim za rady o to mi właśnie chodzi.
Nie pisałeś nić jak masz ten sterownik, może problemem jest to że ma np histeraze 0,5 stąd tak duże wahania temp. Najlepiej sprawdza się sterownik z jak najmniejszą histerezą np 0,2 do podłogówki. Możesz jeszcze spróbować ustawić sobie np 3 okna czasowe, żeby podbić temperaturę. Wtedy trochę pogrzeje i unikniesz sytuacji takiego wychładzania pomieszczeń. Ja w zasadzie tak grzeję, teraz przy tych temperaturach. Mam ustawione na sterowniku 22 stopnie, ale zyski słoneczne i bytowe są takie, że czasami kocioł nie potrafił się odpalić przez 24h. Ustawiłem dwa okna nad ranem i po południu, trochę przegrzewam, ale nie ma efektu zimnej podłogi.

Jaro106
20-11-2019, 19:50
Witam, buduje domek 150m2 wraz z garażem, w całym domu chce dać podłogowe. Łącznie z garażem, na ściany styropian 18 współczynnik 0.33 na skosy wełna 15 na zakładkę. 5 między stelaż a na proste sufity 30cm wełny. Dom jest wielospadzisty z 3 balkonami i kukulkami, jest to dom w werbenach ver.2 z projektu wynika zapotrzebowanie na energię 88kw/h moje pytanie brzmi , czy warto mi się pchać z takim w gaz ziemny czy lepiej np. kocioł na eko groszek bądź pellet. Moim faworytem jest pellet. A. Nie będę miał innego źródła ciepła, nienawidze kominków w domu.

kocioł na węgiel możesz od razu wykreślić bo raczej będziesz miał problem zmieścić się w normach żeby uzyskać pozwolenie na budowę..

ig0r-
20-11-2019, 19:51
Witam, buduje domek 150m2 wraz z garażem, w całym domu chce dać podłogowe. Łącznie z garażem, na ściany styropian 18 współczynnik 0.33 na skosy wełna 15 na zakładkę. 5 między stelaż a na proste sufity 30cm wełny. Dom jest wielospadzisty z 3 balkonami i kukulkami, jest to dom w werbenach ver.2 z projektu wynika zapotrzebowanie na energię 88kw/h moje pytanie brzmi , czy warto mi się pchać z takim w gaz ziemny czy lepiej np. kocioł na eko groszek bądź pellet. Moim faworytem jest pellet. A. Nie będę miał innego źródła ciepła, nienawidze kominków w domu.
Zrób OZC, będziesz wiedział ile tak naprawdę potrzebujesz, żeby ogrzać dom, te dane z projektu raczej nie są miarodajne. Eko groszek na dzień dzisiejszy bez sensu, inwestycja w pellet pewnie cenowo zbliży się do pompy ciepła. Jak jesteś jeszcze na etapie budowy, pomyśl nad pompą ciepła, chyba że masz gaz przy działce to możesz też iść w gaz, rachunki większe niż przy pompie ciepła, ale nakład inwestycyjny zapewne mniejszy.

LuuKee
20-11-2019, 20:13
Ozc, komu mogę coś takiego zlecić? Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Obecnie robie elektrykę, w przyszłym roku na święta chce się wprowadzić. Gaz mam przy drodze. Ale stosunkowo boję się zbytnich kosztów ogrzewania gazem, dlatego dla mnie ten pellet jest alternatywą.


Dodam że okna są 3 szybowe 7 komorowe. Garaż grzanym ale ściana i sufit bd ocieplona styropianem 5cm a i na podłodze w domu styropian 15 będzie.

Jaro106
20-11-2019, 20:15
Ozc, komu mogę coś takiego zlecić? Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Obecnie robie elektrykę, w przyszłym roku na święta chce się wprowadzić. Gaz mam przy drodze. Ale stosunkowo boję się zbytnich kosztów ogrzewania gazem, dlatego dla mnie ten pellet jest alternatywą.


Dodam że okna są 3 szybowe 7 komorowe. Garaż grzanym ale ściana i sufit bd ocieplona styropianem 5cm a i na podłodze w domu styropian 15 będzie.

A co miałeś w projekcie ?

fotohobby
20-11-2019, 20:24
Ozc, komu mogę coś takiego zlecić? Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Obecnie robie elektrykę, w przyszłym roku na święta chce się wprowadzić. Gaz mam przy drodze. Ale stosunkowo boję się zbytnich kosztów ogrzewania gazem, dlatego dla mnie ten pellet jest alternatywą.




A zdajesz sobie sprawę, że ogrzewanie pelletem generuje takie same koszty, jak gazem ?
W jakiej cenie możesz kupić pellet?

LuuKee
21-11-2019, 06:03
W projekcie mam kociołek gazowy visemann dwufunkcyjny.
Niby pellet droższy ale sądzę że i tak wyjdzie porównywalnie z eko groszkiem bo kocioł ma lepszą sprawność. A gaz to różnie nie wiem jak go ugryźć, kusi mnie strasznie bo czystość i mam małą kotłownie i gaz jest idealny. Ale z reguły gazownicy dogrzewają domy kominkiem z płaszczem wodnym. a ja czegoś takiego nie strawie. Jestem totalnym przeciwnikiem kominków. Chyba że rekreacyjnych.

Jaro106
21-11-2019, 06:25
W projekcie mam kociołek gazowy visemann dwufunkcyjny.
Niby pellet droższy ale sądzę że i tak wyjdzie porównywalnie z eko groszkiem bo kocioł ma lepszą sprawność. A gaz to różnie nie wiem jak go ugryźć, kusi mnie strasznie bo czystość i mam małą kotłownie i gaz jest idealny. Ale z reguły gazownicy dogrzewają domy kominkiem z płaszczem wodnym. a ja czegoś takiego nie strawie. Jestem totalnym przeciwnikiem kominków. Chyba że rekreacyjnych.

Nie tyle dogrzewają co żeby spełniać normy mszą dodatkowo używać kotła na biomasę , przynajmniej u mnie tak było . kocioł na gaz plus kominek albo solary , wybrałem kominek. Nie wiem dokładnie jak jest z odbiorem jak zmienisz ogrzewanie czy nie będziesz miał problemów.

Dejson
21-11-2019, 06:25
Ale z reguły gazownicy dogrzewają domy kominkiem z płaszczem wodnym. a ja czegoś takiego nie strawie. Jestem totalnym przeciwnikiem kominków.

Chlopie zjedz snikersa bo chyba nie jesteś sobą i zastanów sie następnym 2x zanim cos bez sensownego napiszesz....

Dejson
21-11-2019, 06:30
No właśnie muszę czekać z 3 godziny żeby temperatura rosła w pomieszczeniu zanim zimna podłoga się nagrzeje, teraz mam ustawiony piec na 25 dzień 30 st. noc jak jest zimniej, temp 21 w domu i spalanie około 4.5 -5.5 kubika. Wydaje mi się że tak jest lepiej ale nie wiem co będzie jak będą mrozy... Dzięki wszystkim za rady o to mi właśnie chodzi.

Pisałem juz o tym wiele razy i powtórzę po raz kolejny, obniżanie nocne z 22,23 nawet do 21 zeby w nocy oszczędzić to żadna oszczędność... teoria prosta pomyśl ile piec musi nadrobić po zaległej nocy zeby wrócić do normalnej temp dziennej ... no i sam sobie odp jaka tu oszczędność? Żadna, przerabiałem to na własnej skórze...

LuuKee
21-11-2019, 07:19
Pellet, dobry z okolicy 750-800 zł/ t podejrzewam że rocznie więcej niż 4 t nie Spale. Koszt pieca itp wyjdzie tak samo jak kocioł gazowy z przyłączem.. a w gazie bije się właśnie miesięcznych kosztów. Obecnie mieszkam u rodziców. I cenimy sobiebtemp. 23/24 chciałbym to przenieść do swojego domku.. jesteśmy ciepło lubni

Janekk1234
21-11-2019, 07:27
Gość nie chce gazu bo jest przeciwnikiem kominków, dlatego myśli o węglu albo pellecie.
Ale jaja.

asolt
21-11-2019, 07:27
... I cenimy sobiebtemp. 23/24 chciałbym to przenieść do swojego domku.. jesteśmy ciepło lubni

23-24 oC przy podłogowce to temperatura odczuwalna ok 24,5-25,5 oC, wiekszosc ma łazienkach nizsze temperatury a Ty chcesz miec w pokojach cieplej niz w łazience.

LuuKee
21-11-2019, 07:43
Gość nie chce gazu bo jest przeciwnikiem kominków, dlatego myśli o węglu albo pellecie.
Ale jaja.
Mylisz się, gaz mnie strasznie kusi, tylko nikt nie jest w stanie powiedzieć ile będę za niego płacił.

LuuKee
21-11-2019, 07:44
23-24 oC przy podłogowce to temperatura odczuwalna ok 24,5-25,5 oC, wiekszosc ma łazienkach nizsze temperatury a Ty chcesz miec w pokojach cieplej niz w łazience.
Nie, chce w pokojach mieć 23 /24 stopnie . Nie więcej niż w łazience.

Jaro106
21-11-2019, 07:49
Pellet, dobry z okolicy 750-800 zł/ t podejrzewam że rocznie więcej niż 4 t nie Spale. Koszt pieca itp wyjdzie tak samo jak kocioł gazowy z przyłączem.. a w gazie bije się właśnie miesięcznych kosztów. Obecnie mieszkam u rodziców. I cenimy sobiebtemp. 23/24 chciałbym to przenieść do swojego domku.. jesteśmy ciepło lubni

Widzę że nie masz zielonego pojęcia jak się do tego zabrać i myślisz jakimiś zasłyszanymi startymi schematami .

Musisz wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie roczne na energię i wtedy łatwo wszystko przekalkulować tu masz link z wiarę aktualnymi cenami i kalkulatoremhttp://vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/

Janekk1234
21-11-2019, 07:52
Mylisz się, gaz mnie strasznie kusi, tylko nikt nie jest w stanie powiedzieć ile będę za niego płacił.

Poczytaj wątek i się dowiesz mniej więcej. Jak masz dobrze ocieplony dom dobre okna, może rekuperator, to w 3tys z wodą użytkową rachunku roczny.
Generalnie jak jest gaz w ulicy to nie ma się nad czym zastanawiać.

LuuKee
21-11-2019, 08:01
Poczytaj wątek i się dowiesz mniej więcej. Jak masz dobrze ocieplony dom dobre okna, może rekuperator, to w 3tys z wodą użytkową rachunku roczny.
Generalnie jak jest gaz w ulicy to nie ma się nad czym zastanawiać.

Kominy wentylacyjne już są, więc o rekuperacji nie myślałem, z faktu że i tak sufity wszędzie będą podwieszane, to jaka jest cena rekuperacji, bez montażu.?

No okna dobre, ocieplenie chyba też. Bo chce 18cm grafit dać o współczynniku 0.33, mniej więcej takiej odpowiedzi oczekiwałem.

grzesiek17bn
21-11-2019, 08:35
Dejson

Weź już przestań pisać tak agresywnie bo nie o to chodzi.

LuuKee

Nie otrzymasz żadnej konkretnej odpowiedzi na forum ile gazu pójdzie na ogrzanie Twojego domu. To , że ktoś rzuci kwotę 3k/rok nie oznacza że nie będzie to 2k lub 5k. Tak jak poprzednicy pisali zleca się OZC. Te Twoje obliczenia odnośnie pelletu też są wróżeniem niczym nie poparte. Ja nie robiłem OZC (nie budowałem nowego domu ) ale miałem już gaz i tylko zmieniłem kocioł na kondensat z podłogówką . Z tego co pisałeś to masz mieć podłogówkę po całości więc kondensat pod tym względem jest bardzo dobrym wyborem.

asolt
21-11-2019, 08:43
Nie, chce w pokojach mieć 23 /24 stopnie . Nie więcej niż w łazience.

Nie zrozumiałes co napisałem. Trudno, a miałem klientkę ktora tez chaciała miec 23 oC i tyle ustawiła na regulatorze. Po pewnym czasie przestawiła na 21 a z czasem i na 20.5 oC. Na moje pytanie dlaczego, odpowiedziała ze 23 oC przy podłogówce to stanowczo za ciepło.

fotohobby
21-11-2019, 08:59
W projekcie mam kociołek gazowy visemann dwufunkcyjny.
Niby pellet droższy ale sądzę że i tak wyjdzie porównywalnie z eko groszkiem bo kocioł ma lepszą sprawność. A.

To może nie sądź, a doczytaj.
Ale idąc Twoim tokiem rozumowania, podpowiem, że kocioł gazowy ma jeszcze wyzsza sprawność;)

Napoli
21-11-2019, 09:38
http://cieplowlasciwie.pl/start
Tutaj możesz policzyć orientacyjnie ile ciepła potrzebuje Twój budynek.

noc
21-11-2019, 09:56
Mylisz się, gaz mnie strasznie kusi, tylko nikt nie jest w stanie powiedzieć ile będę za niego płacił.

Nie znasz ceny gazu u siebie? Może zadzwoń do gazowni i zapytaj o cenę 1 m3 czy 1 kWh.
A globalnie/rocznie. Użytkuję dom podobnej wielkości (dom w Melisie), podobnie izolowany, roczny koszt gazu 2019 (kalendarzowy) CO+CWU to 2000zł. W sypialniach 21-22oC, w łazienkach 25, w części dziennej 23oC. Pellet kosztowałby podobnie, ekogroszek pewnie 1500-1600zł, ale czy 500zł rocznie jest warte budowania składu węgla, kurzu w domu i czyszczenia kotła? A może i nie 500zł, bo jak policzyć letnie IV-X grzanie CWU ekogroszkiem, to może i ekogroch zbliży się do gazu kosztem.
Alternatywą rozsądną jest PC PW, ale to wyższa inwestycja i nieco niższy koszt eksploatacji. Sam wybierz dla siebie co lepsze. A pellet, a szczególnie ekogroch w nowobudowanym domu to paranoja.
Kominek jest zupełnie zbędny jako źródło ciepła, przy OP jakiekolwiek inne grzanie jest bez sensu, wcale nie zmniejsza kosztów. Jedynie jakiś niewielki, jako "telewizor", choć i tak przegrzewa dom przy takiej izolacji.
Przy rocznych kosztach ok. 2000zł za paliwo CO+CWU, myślenie o jakichkolwiek paliwach stałych, to nieporozumienie. Grzanie CWU pochłania 1/3 z tego, czego nie unikniesz, a jeszcze roztrząsać oszczędności przy 1300 za CO to już sknerstwo nieracjonalne.

LuuKee
21-11-2019, 10:15
Nie znasz ceny gazu u siebie? Może zadzwoń do gazowni i zapytaj o cenę 1 m3 czy 1 kWh.
A globalnie/rocznie. Użytkuję dom podobnej wielkości (dom w Melisie), podobnie izolowany, roczny koszt gazu 2019 (kalendarzowy) CO+CWU to 2000zł. W sypialniach 21-22oC, w łazienkach 25, w części dziennej 23oC. Pellet kosztowałby podobnie, ekogroszek pewnie 1500-1600zł, ale czy 500zł rocznie jest warte budowania składu węgla, kurzu w domu i czyszczenia kotła? A może i nie 500zł, bo jak policzyć letnie IV-X grzanie CWU ekogroszkiem, to może i ekogroch zbliży się do gazu kosztem.
Alternatywą rozsądną jest PC PW, ale to wyższa inwestycja i nieco niższy koszt eksploatacji. Sam wybierz dla siebie co lepsze. A pellet, a szczególnie ekogroch w nowobudowanym domu to paranoja.
Kominek jest zupełnie zbędny jako źródło ciepła, przy OP jakiekolwiek inne grzanie jest bez sensu, wcale nie zmniejsza kosztów. Jedynie jakiś niewielki, jako "telewizor", choć i tak przegrzewa dom przy takiej izolacji.
Przy rocznych kosztach ok. 2000zł za paliwo CO+CWU, myślenie o jakichkolwiek paliwach stałych, to nieporozumienie. Grzanie CWU pochłania 1/3 z tego, czego nie unikniesz, a jeszcze roztrząsać oszczędności przy 1300 za CO to już sknerstwo nieracjonalne.

Jeżeli miałbym w skali roku płacić za gaz te 1000 zł więcej to nie jest żadna różnica bo to nawet nie
100 zł msc. Z zasłyszanych informacji, to po znajomych itp miało mnie to kosztowav dwukrotność grzania eko grochem, dlatego pytam. Między 3 a 4 tys. Na rok to nie różnica ale między 3 a 6 to już strach obleciał.

Napoli
21-11-2019, 10:47
Na samym dole w tym linku masz orientacyjne koszty ogrzewania.
Pokazane jest również co można poprawić.
U Ciebie można pomyśleć nad wentylacją z od zyskiem.
Przeliczeniu jeszcze raz zaznaczając wentylację z odzyskiem a później zastanowić się czy Ci się opłaca. Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj oprócz odzysku jest całkiem inny komfort w domu, lecz troszkę większe zużycie prądu.

Tomaszs131
21-11-2019, 11:53
Kolego Dejson, jeśli dobrze pamiętam otrzymałeś niedawno ostrzeżenie.
Radzę spuścić z tonu bo więcej ich nie będzie.

LuuKee
21-11-2019, 12:38
Na samym dole w tym linku masz orientacyjne koszty ogrzewania.
Pokazane jest również co można poprawić.
U Ciebie można pomyśleć nad wentylacją z od zyskiem.
Przeliczeniu jeszcze raz zaznaczając wentylację z odzyskiem a później zastanowić się czy Ci się opłaca. Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj oprócz odzysku jest całkiem inny komfort w domu, lecz troszkę większe zużycie prądu.
A ile kosztuje wentylacja mechaniczna? Podejrzewam że te rury rozprowadzające to grosze, gorzej z rekuperatorem

fotohobby
21-11-2019, 12:52
Jak zrobisz sam, to około 8-10tys zł. Firmą 15-20tys...

Napoli
21-11-2019, 13:20
Rury,skrzynki rozdzielcze anemostaty kosztowały mnie ok.4000 + rekuperator 7200

Napoli
21-11-2019, 13:24
Oprócz odzysku ciepła nie mam na te chwilę wody na oknach w sypialniach po nocy.

LuuKee
21-11-2019, 15:20
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, postanowiłem założyć gaz, jutro będę pisał wniosek o warunki i przyłączenia, żeby się wyrobili na przyszły rok ze wszystkim, za gazem jest to że mam małą kotłownie, oraz to że czasami Mam wyjazdy z pracy, a w domu żona i synek, po co im dokładać problemu z rozpalaniem i zasypywaniem podajnika. Za to 100 zł miesięcznie nie warto sobie zawracać gitary. O tej rekuperacji muszę się dowiedzieć więcej. To może coś się zdziała.

vvvv
21-11-2019, 15:31
Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D


Witam, buduje domek 150m2 wraz z garażem, w całym domu chce dać podłogowe. Łącznie z garażem, na ściany styropian 18 współczynnik 0.33 na skosy wełna 15 na zakładkę. 5 między stelaż a na proste sufity 30cm wełny. Dom jest wielospadzisty z 3 balkonami i kukulkami, jest to dom w werbenach ver.2 z projektu wynika zapotrzebowanie na energię 88kw/h moje pytanie brzmi , czy warto mi się pchać z takim w gaz ziemny czy lepiej np. kocioł na eko groszek bądź pellet. Moim faworytem jest pellet. A. Nie będę miał innego źródła ciepła, nienawidze kominków w domu.
Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

Nie tyle dogrzewają co żeby spełniać normy mszą dodatkowo używać kotła na biomasę , przynajmniej u mnie tak było . kocioł na gaz plus kominek albo solary , wybrałem kominek. Nie wiem dokładnie jak jest z odbiorem jak zmienisz ogrzewanie czy nie będziesz miał problemów.
Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.

Janekk1234
21-11-2019, 15:38
Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. i.
to że są nowsze metody typu pompa czy ostatnio panele słoneczne nie znaczy ze gaz jest zły.
i co to za argument że gazu sobie nie ukręcisz. po cholere mam byc producentem energii, nie mieszkam na pustyni żeby walczyć o samowystarczalność.
studnie też kopiesz żeby się uniezależnić od wodociągów miejskich?

Napoli
21-11-2019, 15:42
Masz rację. Tylko jaki jest koszt PC + PV a jaki koszt kotła gazowego.

vvvv
21-11-2019, 15:49
to że są nowsze metody typu pompa czy ostatnio panele słoneczne nie znaczy ze gaz jest zły.
i co to za argument że gazu sobie nie ukręcisz. po cholere mam byc producentem energii, nie mieszkam na pustyni żeby walczyć o samowystarczalność.
studnie też kopiesz żeby się uniezależnić od wodociągów miejskich?

Każdy sobie coś wybiera. Można wybrać dom z "tycimi" rachunkami. Oczywiście są osoby dla których 1000zł czy 1500zł/rok to niewiele więcej za ogrzewanie. Dla mnie to bardzo dużo. :D

Janekk1234
21-11-2019, 15:53
Każdy sobie coś wybiera. Można wybrać dom z "tycimi" rachunkami. Oczywiście są osoby dla których 1000zł czy 1500zł/rok to niewiele więcej za ogrzewanie. Dla mnie to bardzo dużo. :D

widze ostro lobbujesz przeciw gazowi, nawet w sygnaturce jedziesz z tą filozofią. każdy ma jakiegoś bzika.
żeby w śmierdzącej dymem polsce robić ekonagonkę na gaz to trochę absurdalne jest...

vvvv
21-11-2019, 15:56
Masz rację. Tylko jaki jest koszt PC + PV a jaki koszt kotła gazowego.

A to wszystko zależy co i jak. Jest wiele opcji. Np. przecież nie trzeba od razu panele na dach ładować. Można za jakiś czas jak człowiek stanie po budowie na nogi. Sam tak miałem. Poszukać oszczędności na etapie projektu np. prosta bryła i dach dwuspadowy. Masz na kilka kWp.

vvvv
21-11-2019, 16:00
widze ostro lobbujesz przeciw gazowi, nawet w sygnaturce jedziesz z tą filozofią. każdy ma jakiegoś bzika.
żeby w śmierdzącej dymem polsce robić ekonagonkę na gaz to trochę absurdalne jest...

A jakieś rzeczowe argumenty czy tylko tak personalnie (bo tak zawsze się kończy:D) ? ;)

:bye:

PS. Tak już czytałem, że lobbuje za pelletem. To tyle. Na razie.

LuuKee
21-11-2019, 16:16
Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D


Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.
Kurde fotowoltaika to naprawdę grube koszta, skoro mam już komin i ta "kotłownie" to pojadę jak w projekcie, jedyna zmiana będzie kocioł jednofunkcyjny zamiast dwu.. same solary to teraz taniocha, a i one mogą odciążyć , głównie latem kociołek gazowy, bo zagrzrja ta wodę. Co do abonament, tego nie przeskoczymy, a taryfa to pewnie będę w 3,


Jedno mnie zastanawia, jak grzać garaż, w projekcie mam grzejnik ale raczej dam podłogowe, rurki co 30, i ocieple ścianę łącząca z domem i sufit, i tak się zastanawiam jak to bd hulać.

Druga strona to czy mogę mieć dwa termostaty? Na dół i na górę? Bo w strefie dziennej chce trzymać wyższa temp. Niz w sypialniach.

Janekk1234
21-11-2019, 16:16
A jakieś rzeczowe argumenty czy tylko tak personalnie (bo tak zawsze się kończy:D) ? ;)

:bye:

PS. Tak już czytałem, że lobbuje za pelletem. To tyle. Na razie.

przecież napisałem rzeczowy argument - ekonagonka na gaz , w cuchnącej dymem Polsce - to absurd.

LuuKee
21-11-2019, 16:18
No ale, dom budujemy na całe życie, my z żoną wybieraliśmy projekt nie myśląc wtedy o tym czy dom bd energooszczędny tylko taki co by nam się spodobał i był praktyczny

LuuKee
21-11-2019, 16:23
Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D


Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.

A i jeszcze jak czytam o prądzie, to wszyscy piszą o taryfach i tańszym grzaniu w jakichś dziwnych godzinach, to nie dla mnie..

Jaro106
21-11-2019, 16:29
Według tego kalkulatora co ci dałem linka przy obecnych cenach ogrzewanie kotłem na ekogroszek i kotłem kondensacyjnym wychodzi praktycznie tak samo . Jeżeli ciepłą wodę chciałbyś latem grzać w bojlerze elektrycznym to gaz wychodzi taniej . Eksploatacja pompy ciepłą powietrznej wychodzi 40 % taniej a na solankę 50 % taniej chyba że od przyszłego roku prąd podrożeje to wtedy różnica będzie mniejsza.

vvvv
21-11-2019, 16:54
przecież napisałem rzeczowy argument - ekonagonka na gaz , w cuchnącej dymem Polsce - to absurd.

Aaa taki argument. Faktycznie ekonagonko. ;)

vvvv
21-11-2019, 16:55
Jeszcze raz prośba, bo gdzieś umknęło.

Nie tyle dogrzewają co żeby spełniać normy mszą dodatkowo używać kotła na biomasę , przynajmniej u mnie tak było . kocioł na gaz plus kominek albo solary , wybrałem kominek. Nie wiem dokładnie jak jest z odbiorem jak zmienisz ogrzewanie czy nie będziesz miał problemów.
Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

LuuKee
21-11-2019, 16:59
Jeszcze raz prośba, bo gdzieś umknęło.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

Chodzi chyba że dom musi mi ec coś co działa na źródła odnawialne

Elfir
21-11-2019, 17:12
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, postanowiłem założyć gaz, jutro będę pisał wniosek o warunki i przyłączenia, żeby się wyrobili na przyszły rok ze wszystkim, za gazem jest to że mam małą kotłownie, oraz to że czasami Mam wyjazdy z pracy, a w domu żona i synek, po co im dokładać problemu z rozpalaniem i zasypywaniem podajnika. Za to 100 zł miesięcznie nie warto sobie zawracać gitary. O tej rekuperacji muszę się dowiedzieć więcej. To może coś się zdziała.

Serio w XXI wieku rozważałeś węgiel jako źródło ciepła? Dla mnie już nawet gaz jest przestarzały :) Mam, ale obecnie szła bym w prąd.
Oczywiście rekuperacja to nie fanaberia tylko oczywistość.

Energooszczędność - jak myślisz o domu na cel życie to pomyśl o domu, którzy utrzymasz z miniaturowej emerytury. Czy najtańszym w utrzymaniu. Wydumana elewacja ci się znudzi po roku, ale rachunki będziesz płacił do końca życia.

Jaro106
21-11-2019, 17:14
Jeszcze raz prośba, bo gdzieś umknęło.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?
Dzięki

Będzie prościej jak przeczytasz to będzie mniej zaśmiecania tematu.https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wplyw-rozwiazan-instalacyjnych-na-wskaznik-ep-budynku-wideo-aa-zTVM-tM2F-2A9L.html

Jaro106
21-11-2019, 17:22
Dodam tylko że w moim konkretnym przypadku czyli izolacja płyty 15 cm xps, ciany ytong energo plus 48 cm 0,17[W/(m2K) , dach płyta pir 15 cm plus rekuperacja , żeby spełnić normę przy kotle gazowym musiałem mieć kominek albo solary. Dokumenty były składane w 2016 pewnie teraz poszedł bym w pc ale wtedy takie pompy jeszcze były dosyć drogie a pompa musiała by być dosyć duża bo do ogrzania około 350 m2 i zużywam bardzo dużo ciepłej wody.

vvvv
21-11-2019, 17:39
Będzie prościej jak przeczytasz to będzie mniej zaśmiecania tematu.https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wplyw-rozwiazan-instalacyjnych-na-wskaznik-ep-budynku-wideo-aa-zTVM-tM2F-2A9L.html

Tak myślałem.
Pisałem o tym kiedyś tutaj, ale jakoś tak bez echa.


Znalazłem opracowanie o nowych WT.
Wynika z niego, że biomasa z wentylacją grawitacyjną spełnia WT2017 i WT2021. Niestety gaz nawet z WM nie - nawet tych WT2017.
435224

Tutaj link (http://portpc.pl/pdf/7Kongres/materialy/04_Wplyw_zmian_WT_2017_2021.pdf)do dokumentu.

PS. No i jasne, że gaz to przeżytek.

LuuKee
21-11-2019, 19:06
Tak myślałem.
Pisałem o tym kiedyś tutaj, ale jakoś tak bez echa.



PS. No i jasne, że gaz to przeżytek.

Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

asolt
21-11-2019, 19:11
Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

Jak masz PNB to do niczego.

Jaro106
21-11-2019, 19:11
Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

2017 i 2021 to data od kiedy te normy będą obowiązywać liczy się data wystąpienia o pozwolenie na budowę . Czyli do 2020 będą obowiązywać te z 2017 potem już trzeba według bardziej rygorystycznej normy

vvvv
21-11-2019, 19:23
Teraz to już wgl zgłupiałem, tym więcej czytam tym mniej wiem...pompy ciepła nie dam.. nad reku się zastanawiam. Do czego potrzebny są te wt2021 czy wy 2017.. to jakieś istotne?

Nie dasz pompy to daj gaz. Nie rób pelletu czy grochu w nowym domu. Serio. Reku zrób. Na 100%. Postaraj się. WT ważne. Jak masz pozwolenie na sam gaz, a chyba takie masz, bo chata stoi, to już raczej Ciebie to nie interesuje.

LuuKee
21-11-2019, 19:47
Nie dasz pompy to daj gaz. Nie rób pelletu czy grochu w nowym domu. Serio. Reku zrób. Na 100%. Postaraj się. WT ważne. Jak masz pozwolenie na sam gaz, a chyba takie masz, bo chata stoi, to już raczej Ciebie to nie interesuje.

A rozumiem, okej tak tak wniosek był składany z gazem w projekcie.

Elfir
21-11-2019, 20:59
ja 5 lat temu budowałam wg. normy WT 2021. Raz - bardzo niskie koszty utrzymania. Dwa - gdybym musiała sprzedawać z jakiegoś powodu, to dom nie będzie przestarzały technologicznie.

Napoli
21-11-2019, 22:56
Druga strona to czy mogę mieć dwa termostaty? Na dół i na górę? Bo w strefie dziennej chce trzymać wyższa temp. Niz w sypialniach.

Można. Ale musisz kupić listwę sterująca ( tech, salus lub coś podobnego) i założyć elektrozawory na poszczególne piętra. I od termostatu do listwy musisz pociągnął przewody (2 lub 4 zależy jaka listwa). Od listwy do kotla 2 przewody i od listwy do kazdego elektrozaworu 2 przewody plus zasilanie do listwy.

LuuKee
22-11-2019, 04:51
Można. Ale musisz kupić listwę sterująca ( tech, salus lub coś podobnego) i założyć elektrozawory na poszczególne piętra. I od termostatu do listwy musisz pociągnął przewody (2 lub 4 zależy jaka listwa). Od listwy do kotla 2 przewody i od listwy do kazdego elektrozaworu 2 przewody plus zasilanie do listwy.

Jestem na etapie elektryki, dopóki nie mam tynków mogę sobie ten kabelek puścić, tylko jeszcze jakbyś wiedział jaki kabel to mi poprowadzą chłopaki.

asolt
22-11-2019, 06:12
Można. Ale musisz kupić listwę sterująca ( tech, salus lub coś podobnego) i założyć elektrozawory na poszczególne piętra. I od termostatu do listwy musisz pociągnął przewody (2 lub 4 zależy jaka listwa). Od listwy do kotla 2 przewody i od listwy do kazdego elektrozaworu 2 przewody plus zasilanie do listwy.

Nic nie musi, mozna zastosowac dwie pompy obiegowe po jednej na kazdą kondygnacje, jeszeli juz maja byc siłowniki to nie musza byc spinane listwami, mogą to byc przekazniki, mozliwosci jest wiele, wszystko zalezy od tego co i czym ma byc sterowane.

Napoli
22-11-2019, 08:22
Pewnie ze można. Lecz koszt listwy i siłowników to koszt 1dobrej pompy. W przypadku listwy można dołożyć jeszcze termostaty do innych pokoi. Tutaj masz przykładowy schemat. Jeśli chcesz sterować całym piętrem to siłownik daj tylko 1 na piętro. I później przy montażu kotła trzeba ustawić opóźnienie załączania C.O o czas otwarcia zaworu.

asolt
22-11-2019, 08:36
Pewnie ze można. Lecz koszt listwy i siłowników to koszt 1dobrej pompy. W przypadku listwy można dołożyć jeszcze termostaty do innych pokoi. Tutaj masz przykładowy schemat. Jeśli chcesz sterować całym piętrem to siłownik daj tylko 1 na piętro. I później przy montażu kotła trzeba ustawić opóźnienie załączania C.O o czas otwarcia zaworu.

Jezeli mają byc siłowniki oraz fakt ze podłogówki ma byc 100% i jest ok 150 m2 to zalecane a nawet konieczne jest sprzeglo hydrauliczne, a jak sprzeglo to i dodatkowa pompa(y) obiegowe. Po co zalecasz bardzo drogie pompy przeciez koszt listwy i siłowników znaczne przekracza koszt dobrych pomp takich jak np Wilo.

Napoli
22-11-2019, 09:55
Pompa wilk to ok 400 zł x2. Listwa ok 200 + 2 siłowniki ok 120 x2. Dlaczego przy siłowniach konieczne jest sprzęgło?

asolt
22-11-2019, 10:19
Pompa wilk to ok 400 zł x2. Listwa ok 200 + 2 siłowniki ok 120 x2. Dlaczego przy siłowniach konieczne jest sprzęgło?

Siłowniki po 120 zł? podaj link bo mam wrazenie ze nie wiesz o czym piszesz. Co do sprzegła to jestes pewien czy pompa kotłowa ma odpowiednie parametry do do tej instalacji, przeliczałes to? pomijam fakt co sie dzieje z taką pompą przy zamknieciu kilku czy kilkunastu obwodów. Utrzymuje ona wtedy stały przepływ? Z mojej praktyki projektowo instalacyjnej tak to wyglada ze sprzegło jest konieczne we wiekszosci przypadków. Jak to wyglada z twojej perspektywy?

LuuKee
22-11-2019, 10:42
Jezeli mają byc siłowniki oraz fakt ze podłogówki ma byc 100% i jest ok 150 m2 to zalecane a nawet konieczne jest sprzeglo hydrauliczne, a jak sprzeglo to i dodatkowa pompa(y) obiegowe. Po co zalecasz bardzo drogie pompy przeciez koszt listwy i siłowników znaczne przekracza koszt dobrych pomp takich jak np Wilo.
Pompa Wiki to koszt ponad 1000zl co nie?

Wielu ciekawych rzeczy tu się dowiedziałem, co do rekuperacji chyba skorzystam z programu czyste powietrze, może nawet na jakieś solary czy tam droższa fotowoltaika i kociołek. Myślę że jakby dobrze poszło to w ciekawych kwotach bym się z tym zmiescil. Taka fotowoltaika ładnie by napędzała rekuperacje.. I wtedy faktycznie miałbym tanie grzanie ������



Na alledorgo widziałem zestaw fotowoltaika 3,5kw za 10 tys i 3,5 tys montaż? Nie za tanio? Wiem że znajomi płacili ponad 30 tys.

Napoli
22-11-2019, 10:58
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-z-silownikiem-hc-3-4-3308.html?l=pl

https://wodtech.pl/nagrzewnice/46301-46301-zawor-z-silownikiem-do-vr-.html

asolt
22-11-2019, 11:11
https://kotly.com.pl/produkt-zawor-z-silownikiem-hc-3-4-3308.html?l=pl

https://wodtech.pl/nagrzewnice/46301-46301-zawor-z-silownikiem-do-vr-.html

Zawory 3/4 przy zasilaniu rurą Cu28, ciekawe rozwiazanie, ale nie ta srednica. Nie dające mozliwosci regulacji w poszczegolnych pomieszczeniach.

asolt
22-11-2019, 11:14
Pompa Wiki to koszt ponad 1000zl co nie?

Wielu ciekawych rzeczy tu się dowiedziałem, co do rekuperacji chyba skorzystam z programu czyste powietrze, może nawet na jakieś solary czy tam droższa fotowoltaika i kociołek. Myślę że jakby dobrze poszło to w ciekawych kwotach bym się z tym zmiescil. Taka fotowoltaika ładnie by napędzała rekuperacje.. I wtedy faktycznie miałbym tanie grzanie ������



Na alledorgo widziałem zestaw fotowoltaika 3,5kw za 10 tys i 3,5 tys montaż? Nie za tanio? Wiem że znajomi płacili ponad 30 tys.

Jezeli chcesz dofinansowanie do rekuperacji na czyste powietrze to sie spiesz zarowno złozenie wniosku jaki wystawienie faktur za montaz tylko do konca roku.Pózniej juz nie musisz sie spieszyc. Pompa za 1000 zł ?? co to za pompa?

Napoli
22-11-2019, 11:15
Co do utrzymywania stałego przepływu zależy jak ustawisz pompę w kotle a czy pompa z kotła wystarczy tego nie wiem. Trzeba by się również dowiedzieć jak ma być wyłączane ogrzewanie czy będą okna czasowe czy stała temperatura przez cały dzień. Czy obydwie strefy będą się włączały razem czy osobno.

asolt
22-11-2019, 11:25
Co do utrzymywania stałego przepływu zależy jak ustawisz pompę w kotle a czy pompa z kotła wystarczy tego nie wiem. Trzeba by się również dowiedzieć jak ma być wyłączane ogrzewanie czy będą okna czasowe czy stała temperatura przez cały dzień. Czy obydwie strefy będą się włączały razem czy osobno.

Co to ma do rzeczy, jezeli zamknie sie jeden siłownik, przepływ sie zmieni, nie jest powiedziane ze obydwa obiegi maja takie same przepływy. Wykonywałes juz kiedys takie instalacje?
Pracowało tak jak nalezy? Jak sie ustawia przepływ przy zamknietym jednym z obiegów, recznie, autoamtycznie (czyli jak). Opisz taką działającą instalacje, moze ja o czym nie wiem.
Ona działa bez sprzegla?

Napoli
22-11-2019, 11:57
Mam zdobione podobnie u siebie tylko więcej stref (8) i w zależności od ilości otwartych siłowników pompa dobiera sobie moc z jaką działa.

Napoli
22-11-2019, 12:05
Wracając do tematu zaworów co ma do rzeczy że nie daję się sterować w poszczególnych pomieszczeniach jak mają być sterowane całe piętra a nie pomieszczenia. Jeden zawór na piętro.
Mogę się mylić ale kotły gazowe mają podłączenia 3/4.

fotohobby
22-11-2019, 12:08
Może załóż nowy temat, bo ten jakby nie do tego służy.
Popytaj w wątku dot. kotłów Immergas, zapytaj o to
https://www.immergas.pl/do-pobrania/dokumentacja/hydrauliczne-rozdzielacze-strefowe-dim-v2

Ale nie ciagnij offtopu co się jak podłącza i jak się tym steruje

Napoli
22-11-2019, 12:24
http://cosmogate.pl/product_info.php/products_id/412
Tutaj 180zł 1cal . Na All 188 zł

asolt
22-11-2019, 13:29
http://cosmogate.pl/product_info.php/products_id/412
Tutaj 180zł 1cal . Na All 188 zł

Przy serwisowaniu gwarancyjnym i po juz dawno sie wyleczyłem z chinskiej hydrauliki, uczestnictwo w nieustajacym konkursie pt. "kto zrobi taniej" zostawiam innym.

tkaczor123
22-11-2019, 18:49
ja 5 lat temu budowałam wg. normy WT 2021. Raz - bardzo niskie koszty utrzymania. Dwa - gdybym musiała sprzedawać z jakiegoś powodu, to dom nie będzie przestarzały technologicznie.

Mnie tez obowiązywały normy WT2014 jedynie stolarka okien połaciowych nie spełnia norm 2021 bo mam fakro u3. Dach ocieplony 15+10+15 (0,35/032/035).
Zawsze można taniej ale jakim kosztem. Obecnie mieszczę się w ok 650m3 gazu CWU+CO. 437361
Rozkład temperatur w tym roku.
PM ok 5-20 w środku. zewnętrzny czujnik nie uruchomiony ale wystarczy wyjść o nos sam wyczuje.437364
W styczniu mnie 1/2 nie było w domu dlatego obniżona temperatura( zużycie gazu mniejsze o ok 25m3 CO pracowało).

byq84
24-11-2019, 16:31
dom Lisandra 2M 200 m2 podłogówki, ocieplenie 20 styropian grafit sciany, 25 cm wełna dach, 10 cm podłoga eps 100
Zużycie gazu od uruchomienia pieca 1.11.2019 = 144 m3 wraz z podgrzaniem wody dla 3 osób, w domu 23 C

Elfir
27-11-2019, 19:04
Mnie tez obowiązywały normy WT2014

Ja nie budowałam wg. ówczesnych norm, ale tych, które będą obowiązywać w 2021 roku

Bertha
27-11-2019, 20:55
Elfir, ty przebiegła jesteś :yes:

axel83
30-11-2019, 10:33
Listopad 2019r - zużyte 61m3 Co i Cwu bez kominka.
Niestety tylko 2 dni słoneczne - mało uzysków ze słońca.

stingeros
30-11-2019, 12:58
Za 9 tygodni od 10.09.2019 do 16.11.2019 + 58m3. CO + CWU + gotowanie. W domu 23 stopnie. Użytkowa 100m2.

ig0r-
30-11-2019, 14:36
Za 9 tygodni od 10.09.2019 do 16.11.2019 + 58m3. CO + CWU + gotowanie. W domu 23 stopnie. Użytkowa 100m2.
Możesz coś więcej napisać o domu i od kiedy masz włączone ogrzewanie CO?

stingeros
30-11-2019, 14:46
Ogrzewanie mam od 15.12.2018. Porotherm 25. Styro 15 ściany. 25 wełny dach. Podłoga 15 styro. Okna 3 szybowe. Podłogówka parter + grzejniki poddasze. Kocioł De Dietrich 2F. Od tego 15.12.2018 poszło 550m3.

ig0r-
30-11-2019, 14:52
Ogrzewanie mam od 15.12.2018. Porotherm 25. Styro 15 ściany. 25 wełny dach. Podłoga 15 styro. Okna 3 szybowe. Podłogówka parter + grzejniki poddasze. Kocioł De Dietrich 2F. Od tego 15.12.2018 poszło 550m3.
Chodziło mi od kiedy masz odpalone ogrzewanie za zużycie które podawałeś od września do listopada.
Te 550 m3 to jest zużycie od 15.12.2018 do dzisiaj ?
Wspomagasz CO np kominkiem czy klimą?

stingeros
30-11-2019, 14:58
Chodziło mi od kiedy masz odpalone ogrzewanie za zużycie które podawałeś od września do listopada.
Te 550 m3 to jest zużycie od 15.12.2018 do dzisiaj ?
Wspomagasz CO np kominkiem czy klimą?

Ogrzewanie załączone tak ok połowy października. Klimy nie mam. Kominek mam ale rekreacyjny nie do ogrzewania chociaż jak zapale to w salonie jest ciepło :-) 550m3 od uruchomienia pieca czyli 15.12.2018. Czyli teraz druga zima będzie.

axel83
30-11-2019, 15:40
Za 9 tygodni od 10.09.2019 do 16.11.2019 + 58m3. CO + CWU + gotowanie. W domu 23 stopnie. Użytkowa 100m2.

Licząc na samo Cwu po 20m3/miesiąc plus gotowanie - wychodzi ,że na ogrzewanie zużyłeś najwyżej 15m3 gazu przez 2 miesiące. Wyniki lepsze niż domy pasywne przy dość słabym ociepleniu jakie podajesz....

stingeros
30-11-2019, 15:59
Licząc na samo Cwu po 20m3/miesiąc plus gotowanie - wychodzi ,że na ogrzewanie zużyłeś najwyżej 15m3 gazu przez 2 miesiące. Wyniki lepsze niż domy pasywne przy dość słabym ociepleniu jakie podajesz....

Dla porównania okres poprzedzający ogrzewanie czyli 22.07.2019 do 10.09.2019 wyszło 21m3 CWU + gotowanie.
Nie przez 2 miechy CO bo pisałem, że ogrzewanie włączyłem ok połowy października czyli do 16.11 jest to 1 miesiąc.
No ale tak wychodzi. Np. tamtej zimy od 15.12.2018 do 15.03.2019 zużyłem 350m3 CO+CWU+gotowanie.

axel83
30-11-2019, 16:03
Dla porównania okres poprzedzający ogrzewanie czyli 22.07.2019 do 10.09.2019 wyszło 21m3 CWU + gotowanie.
Nie przez 2 miechy CO bo pisałem, że ogrzewanie włączyłem ok połowy października czyli do 16.11 jest to 1 miesiąc.
No ale tak wychodzi. Np. tamtej zimy od 15.12.2018 do 15.03.2019 zużyłem 350m3 CO+CWU+gotowanie.

No gratuluje najoszczędniejszego domu na forum - w twoich postach z marca 2019 pisałeś że jeszcze nie mieszkasz tylko posadzkę wygrzewasz ;)

stingeros
30-11-2019, 16:24
W sumie oprócz zużycia to nie jestem zadowolony bo piec włącza się raz na dobę na kilka godzin i przez to nie ma komfortu bo jest uczucie chłodu gdy instalacja jest wychłodzona chociaż temperatura się trzyma twardo na 23 stopnie w domu.
Mieszkam od marca ale piec pracuje od 15.12.2019 bo wtedy zacząłem wygrzewać wylewki. Wtedy robiłem sobie wykończeniówkę więc w domu prawie cały czas 21-23 stopnie.

tkaczor123
30-11-2019, 16:43
Rekreacyjnie kominek to ile razy w ciągu tygodnia 2-3??? Jak na co+cwu+ gotowanie na samym gazie to gratuluje wyniku, przy tym ociepleniu to mało prawdopodobne bez wspomagacza i jeszcze 23 st. Samo cwu+ gotowanie to ok 250m3 gazu rocznie więc zostaje Tobie 300m3 na ogrzewanie . Dodatkowo nowy dom to zawsze większe zużycie.

tkaczor123
30-11-2019, 17:03
Kurde fotowoltaika to naprawdę grube koszta, skoro mam już komin i ta "kotłownie" to pojadę jak w projekcie, jedyna zmiana będzie kocioł jednofunkcyjny zamiast dwu.. same solary to teraz taniocha, a i one mogą odciążyć , głównie latem kociołek gazowy, bo zagrzrja ta wodę. Co do abonament, tego nie przeskoczymy, a taryfa to pewnie będę w 3,h.
Teraz z dofinansowaniem z programu "mój prąd" masz zniżkę 5 tys plus odliczenie. 3 kWp przy samodzielnym montażu budżetowo za 10 tysi postawisz na nowych komponentach. Wyjdzie Cię 4.5 tys za 3 kWp po odliczeniu i pracy wlasnej.:).

stingeros
30-11-2019, 17:04
Rekreacyjnie kominek to ile razy w ciągu tygodnia 2-3??? Jak na co+cwu+ gotowanie na samym gazie to gratuluje wyniku, przy tym ociepleniu to mało prawdopodobne bez wspomagacza i jeszcze 23 st. Samo cwu+ gotowanie to ok 250m3 gazu rocznie więc zostaje Tobie 300m3 na ogrzewanie . Dodatkowo nowy dom to zawsze większe zużycie.

Rekreacyjnie tzn. że od 9 miesięcy spaliłem drzewa za 50zł. W dodatku mój kominek jest izolacyjny a nie akumulacyjny tzn. że cała obudowa w czasie palenia jest zimna. Nie mam żadnego rozprowadzania. Tylko szyba jest ciepła. Lubię jak się pali w kominku.
Wiem dziwne wyniki ale tak to wygląda. Po tej zimie będzie adekwatne gdyż tamtej zimy tylko ogrzewałem ale nie było CWU i gotowania bo dopiero od marca.

ig0r-
30-11-2019, 17:43
Listopad 93 m3 22-23 stopnie, CWU 4 osoby. Kominek odpalony 2 razy (jednorazowe palenie u mnie to jakieś 2-3 kostki brykietu) Północna część województwa śląskiego.

tkaczor123
30-11-2019, 19:34
fotohobby pewnie w granicach 65m3 za listopad?

kuusamo
01-12-2019, 11:53
93m3 w terminie 4.11 do 1.12. Temperatura w domu 23*C.
(Parterówka, pow 92m2, styro 15cm ściany, 20cm podłoga, 35cm wełna sufit, okna 3 szyby, 100% podłogówka, 2+2)

Brixon
01-12-2019, 11:58
Witam. Dom 192m2, ogrzewane 113 m2, pazdziernik 60 m3, listopad 113 m3, lazienka 24-25 stopni, klatka obnizona i ocieplona ale nadal wysoka niestety 18 stopni, reszta pomieszczen 21-21,5 stopnia. Podlogowka + grzejniki. Ogrzewanie+ciepla woda uzytkowa + gotowanie. cwu+ gotowanie 20m3 miesiecznie. Czasami dogrzewam jedno pomieszczenie na podsaszu gdy go uzywam. Zastanawiam sie czy nie lepiej gore wlaczyc na te 18-20 stopni bo teraz szybciej wyziebiaja sie pomieszczenia ogrzewane. Ale czy zuzycie nie wzrosnie drastycznie? Macie jakies doswiadczenia? Lepiej dogrzewac pomieszczenia nie uzywane czy taniej bedzie jesli zakrece glowice?

fotohobby
01-12-2019, 15:14
fotohobby pewnie w granicach 65m3 za listopad?

Nie.. rok temu było 76, w tym 79m3
21.8C, CWU 3 osoby, bez palenia w kominku

tkaczor123
01-12-2019, 16:24
Nie.. rok temu było 76, w tym 79m3
21.8C, CWU 3 osoby, bez palenia w kominku

Faktycznie wystarczyło cofnąć na wcześniejsze posty u mnie rok temu było 80m3, od tego sezonu grzewczego nie odczytuje co miesiąc.
Więc pewnie będę miał w granicach 85m3.

byq84
02-12-2019, 06:42
[dom Lisandra 2M 200 m2 podłogówki, ocieplenie 20 styropian grafit sciany, 25 cm wełna dach, 10 cm podłoga eps 100]
Zużycie gazu od uruchomienia pieca 1.11.2019-1.12.2019 = 190 m3 wraz z podgrzaniem wody dla 3 osób (codziennie wanna dla córki), w domu 23 C
Ostatnie dni poszło więcej gazu, w tej chwili przestawiłem krzywą grzewczą z 0,35 na 0,3 bo w domu było powyżej 23 C.

grzesiek17bn
02-12-2019, 09:46
Kostka gierka z lat 70 średnio ocieplona(styro 10cm elewacja ,10cm strop nad piwnicą, brak ocieplenia dachu)parter OP , piętro grzejniki
Temperatura:
22°-23° dzień
21,5° noc
CWU 45°

5 osób CO+CWU+gotowanie=175m3 Listopad

noc
02-12-2019, 11:24
Za 9 tygodni od 10.09.2019 do 16.11.2019 + 58m3. CO + CWU + gotowanie. W domu 23 stopnie. Użytkowa 100m2.


Ogrzewanie mam od 15.12.2018. Porotherm 25. Styro 15 ściany. 25 wełny dach. Podłoga 15 styro. Okna 3 szybowe. Podłogówka parter + grzejniki poddasze. Kocioł De Dietrich 2F. Od tego 15.12.2018 poszło 550m3.

Wybacz, ale jeśli jedynym źródłem ogrzewania CO+CWU i jeszcze kucharzenia jest gaz, to jest to po prostu niemożliwe fizycznie. To wyniki domu prawie pasywnego, a TEN dom taki nie jest. Przy 2-4 osobach funkcjonujących w domu typowo, czyli 1-2 prysznice dziennie dla każdej osoby, ciepłe śniadanie co 2-gi dzień, ciepły obiad co 1-2 dni, to już zużyje rzeczone m3, nie ma mowy o żadnym ogrzewaniu domu gazem. Chyba że wszyscy kąpią się w pracy/szkole, stołują się "na mieście", to może gazu wystarczyłoby na ogrzewanie. "Ogrzewanie", bo temp. w domu 23oC i 550m3/rok to karkołomne zadanie przy tej izolacji.

meczesiu
02-12-2019, 11:30
Listopad 72 m3 - CO CWU gotowanie

ig0r-
02-12-2019, 12:03
Wybacz, ale jeśli jedynym źródłem ogrzewania CO+CWU i jeszcze kucharzenia jest gaz, to jest to po prostu niemożliwe fizycznie. To wyniki domu prawie pasywnego, a TEN dom taki nie jest. Przy 2-4 osobach funkcjonujących w domu typowo, czyli 1-2 prysznice dziennie dla każdej osoby, ciepłe śniadanie co 2-gi dzień, ciepły obiad co 1-2 dni, to już zużyje rzeczone m3, nie ma mowy o żadnym ogrzewaniu domu gazem. Chyba że wszyscy kąpią się w pracy/szkole, stołują się "na mieście", to może gazu wystarczyłoby na ogrzewanie. "Ogrzewanie", bo temp. w domu 23oC i 550m3/rok to karkołomne zadanie przy tej izolacji.
Pisał, że mieszka od marca, także podany wynik raczej nie jest w żaden sposób miarodajny, do tego co podaje tutaj każdy w zamieszkałym normalnie domu. Chociaż 58 m3 za ponad 2 miesiące, z czego pisał, że ogrzewanie odpalone w połowie października, to naprawdę niesamowity wynik. Chyba, że podaje prognozy z gazowni, które przychodzą co 2 miesiące :D

LDP05
02-12-2019, 12:16
Sprawdziłem jak tu mnie wygląda i wyszło następująco:
Wrzesień 25 m3
Październik 52 m3 - w połowie mieś, włączone ogrzewanie
Listopad 59 m3
Temp. wewn : ~23C, 190m2

stingeros
02-12-2019, 13:49
Wybacz, ale jeśli jedynym źródłem ogrzewania CO+CWU i jeszcze kucharzenia jest gaz, to jest to po prostu niemożliwe fizycznie. To wyniki domu prawie pasywnego, a TEN dom taki nie jest. Przy 2-4 osobach funkcjonujących w domu typowo, czyli 1-2 prysznice dziennie dla każdej osoby, ciepłe śniadanie co 2-gi dzień, ciepły obiad co 1-2 dni, to już zużyje rzeczone m3, nie ma mowy o żadnym ogrzewaniu domu gazem. Chyba że wszyscy kąpią się w pracy/szkole, stołują się "na mieście", to może gazu wystarczyłoby na ogrzewanie. "Ogrzewanie", bo temp. w domu 23oC i 550m3/rok to karkołomne zadanie przy tej izolacji.

Jeszcze raz.
CO włączone 15.12.2018. Zamieszkałem w marcu 2019 więc wtedy doszło CWU + gotowanie. 16.11.2019 odczyt rzeczywisty 550m3. W domu 23 stopnie. Prysznice bez wanny. Zimne kolacje i śniadania. Obiad ciepły codziennie. Model 2+2.
I czemu się tak dziwicie?? Popatrzcie post niżej na kolegę meczesiu, który od 2 lat ma zużycie ok 700m3 na rok i też ma podobny domek i też ma CO + CWU+gotowanie. Wychodzi na to, że gdybym miał CWU + gotowanie od początku a nie od marca to też wyszło by pewnie ok 700m3. Więc chyba się da :-)
Żeby nie było tak różowo poczekajmy do wiosny wtedy będzie pełny cykl zamieszkania z pełnymi mediami.

borys88rr
02-12-2019, 16:59
listopad 112 m3
w domu temperatura 22

Creonix
02-12-2019, 17:18
Dla porównania wrzucę mieszkanie w starym domu - z komórkami poddasza o łącznej powierzchni 60 m3

w listopadzie zużycie wyniosło 117 m3
w miesiącach bez grzania (np. sierpień i wrzesień) dla przykładu: 37 i 40 m3
wcześniej tego roku wiosną jeszcze więcej niż 117. Zmniejszyło się po obniżeniu temperatury wody i ogrzewania.

Temp. w domu: 18-19
Gaz idzie na:
1) kuchenkę gazową - bez używania piekarnika
2) ciepłą wodę
3) ogrzewanie kaloryferów

Uważałem że to małe zużycie (przeciętnie?) ale z tego co widzę u innych z was to dużo, skoro za ogrzanie >100m2 domu niektórzy zużywają dużo mniej.

Jak w końcu to mało czy dużo?
Jak to robicie?

ig0r-
02-12-2019, 17:34
Dla porównania wrzucę mieszkanie w starym domu - z komórkami poddasza o łącznej powierzchni 60 m3

w listopadzie zużycie wyniosło 117 m3
w miesiącach bez grzania (np. sierpień i wrzesień) dla przykładu: 37 i 40 m3
wcześniej tego roku wiosną jeszcze więcej niż 117. Zmniejszyło się po obniżeniu temperatury wody i ogrzewania.

Temp. w domu: 18-19
Gaz idzie na:
1) kuchenkę gazową - bez używania piekarnika
2) ciepłą wodę
3) ogrzewanie kaloryferów

Uważałem że to małe zużycie (przeciętnie?) ale z tego co widzę u innych z was to dużo, skoro za ogrzanie >100m2 domu niektórzy zużywają dużo mniej.

Jak w końcu to mało czy dużo?
Jak to robicie?
Nie ma tu żadnej tajemnicy, zobacz jak są zaizolowane/ocieplone domy które mają małe zużycie. Kwestia izolacji i staranności jej wykonania.

Napoli
03-12-2019, 16:58
A jaki macie wspólczynnik konwersji ?
U mnie u lubelskim według PGNiG to 9,36
"Wykres prezentuje zuzycie w kWh gdzie 1 kWh to 1 m3 pomnozony przez uniwersalny wspólczynnik 9,36"

ig0r-
03-12-2019, 17:14
A jaki macie wspólczynnik konwersji ?
U mnie u lubelskim według PGNiG to 9,36
"Wykres prezentuje zuzycie w kWh gdzie 1 kWh to 1 m3 pomnozony przez uniwersalny wspólczynnik 9,36"

U mnie z ostatniej faktury 11.085 kWh/m3

Napoli
03-12-2019, 17:40
A ja mam tak
Faktura 10,972
A w bok przeliczone po 9,36 i według której liczyć ?

fotohobby
03-12-2019, 17:42
A chcesz liczyć wg swojego współczynnika, czy "uniwersalnego" ?

Napoli
03-12-2019, 17:45
A to już wiem.
Czasami i Ty też jesteś pomocny :)

lotpaj
03-12-2019, 18:00
Gdzie wy macie te liczniki gazu zamontowane?
Pytam, bo ja mam w linii ogrodzenia, w żółtej skrzynce i musiałbym być chyba chory na łeb, żeby latać na ulicę, otwierać i sprawdzać codzienne zużycie gazu :bash:
Po pierwsze dlatego, że nie mam kluczyka do tej skrzynki, po drugie to sąsiedzi by się dziwnie patrzyli, dlaczego codziennie otwieram skrzynkę gazową, a po trzecie i najważniejsze, to i tak nie zmniejszę temp. o 1*C w domu, bo żonie i dzieciom byłoby chłodniej, a za 200 zł. rocznie nie zmierzam zmieniać w domu temperatury na granicy zimno/cieplej/ciepło. Ma być ciepło, ale nie gorąco.
I tyle piec spali, i ani mniej, ani więcej.
To chyba logiczne, co piszę?

ig0r-
03-12-2019, 18:12
Gdzie wy macie te liczniki gazu zamontowane?
Pytam, bo ja mam w linii ogrodzenia, w żółtej skrzynce i musiałbym być chyba chory na łeb, żeby latać na ulicę, otwierać i sprawdzać codzienne zużycie gazu :bash:
Po pierwsze dlatego, że nie mam kluczyka do tej skrzynki, po drugie to sąsiedzi by się dziwnie patrzyli, dlaczego codziennie otwieram skrzynkę gazową, a po trzecie i najważniejsze, to i tak nie zmniejszę temp. o 1*C w domu, bo żonie i dzieciom byłoby chłodniej, a za 200 zł. rocznie nie zmierzam zmieniać w domu temperatury na granicy zimno/cieplej/ciepło. Ma być ciepło, ale nie gorąco.
I tyle piec spali, i ani mniej, ani więcej.
To chyba logiczne, co piszę?
W mojej skrzynce jest okienko gdzie widać licznik, no i mam taką taryfę gdzie sam w raz miesiącu podaje zużycie. Nie jest to specjalnie kłopotliwe ani uciazliwe raz w mc spojrzeć na skrzynkę w ogrodzeniu koło której codziennie przechodzę.

fotohobby
03-12-2019, 18:20
Gdzie wy macie te liczniki gazu zamontowane?
Pytam, bo ja mam w linii ogrodzenia, w żółtej skrzynce i musiałbym być chyba chory na łeb, żeby latać na ulicę, otwierać i sprawdzać codzienne zużycie gazu :bash:
Po pierwsze dlatego, że nie mam kluczyka do tej skrzynki, po drugie to sąsiedzi by się dziwnie patrzyli, dlaczego codziennie otwieram skrzynkę gazową, a po trzecie i najważniejsze, to i tak nie zmniejszę temp. o 1*C w domu, bo żonie i dzieciom byłoby chłodniej, a za 200 zł. rocznie nie zmierzam zmieniać w domu temperatury na granicy zimno/cieplej/ciepło. Ma być ciepło, ale nie gorąco.
I tyle piec spali, i ani mniej, ani więcej.
To chyba logiczne, co piszę?

Po pierwsze - nie latam, a chodzę, po drugie nie codziennie (chyba nikt tu tego nie robi), a raz na miesiąc, po to by wpisać w eBOK zużycie i dostać fakturę.
Zrozumiałe ?

vr5
03-12-2019, 20:07
Dla porównania wrzucę mieszkanie w starym domu - z komórkami poddasza o łącznej powierzchni 60 m3

w listopadzie zużycie wyniosło 117 m3
w miesiącach bez grzania (np. sierpień i wrzesień) dla przykładu: 37 i 40 m3
wcześniej tego roku wiosną jeszcze więcej niż 117. Zmniejszyło się po obniżeniu temperatury wody i ogrzewania.

Temp. w domu: 18-19
Gaz idzie na:
1) kuchenkę gazową - bez używania piekarnika
2) ciepłą wodę
3) ogrzewanie kaloryferów

Uważałem że to małe zużycie (przeciętnie?) ale z tego co widzę u innych z was to dużo, skoro za ogrzanie >100m2 domu niektórzy zużywają dużo mniej.

Jak w końcu to mało czy dużo?
Jak to robicie?

60 m2 i temperatura 18-19 st.C. to dla mnie poszło dużo gazu. Jeszcze nie grzeję gazem, ale nie wyobrażam sobie temperatury 18-19 st.C.
To jest dla mnie idealna temperatura tylko w sypialni (teraz jest 19,7 st.C). W innych pomieszczeniach 21 -23 st.C.
Dom 130 m2 ocieplony zaledwie 13 cm styropianu.
Jeszcze nie grzeję gazem, ale przeliczam sobie ile by go poszło - teraz gdy temperatura oscyluje wokół zera na ogrzanie domu oraz c.w.u. idzie około 33 kW/dobę, co w przeliczeniu na gaz w kWh: 33x2,5 = 82,5 kWh, czyli 8,25 m3 gazu na dzień.

To jest liczone przy założeniu średnio COP = 2,5, a gaz: 1 m gazu daje 10 kWh ciepła na c.o.

tkaczor123
04-12-2019, 05:57
3 kroki od wejścia do budynku na elewacji bo tak sobie zazyczylem:). Chcieli zrobić w ogrodzeniu wtedy miałbym ok 20m. Przez pierwsze dwa lata sprawdzalem codziennie i notowałem. Teraz dałem już sobie spokój. Nie wiem czy nie wrzucić tam kamerki z Ali za 50zl wtedy miałbym podgląd :)

kulibob
04-12-2019, 08:25
To jest liczone przy założeniu średnio COP = 2,5, a gaz: 1 m gazu daje 10 kWh ciepła na c.o.

Chyba mały COP założyłeś jest stosunkow ciepło. Przy +2 cop kaisai to 2,6-2,7 jednak jest to dla mocy nominalnej a na takiej raczj klimy nie chodzą więc ten cop jest nieco wyższy.

noc
04-12-2019, 13:10
Za 9 tygodni od 10.09.2019 do 16.11.2019 + 58m3. CO + CWU + gotowanie. W domu 23 stopnie. Użytkowa 100m2.


Jeszcze raz.
CO włączone 15.12.2018. Zamieszkałem w marcu 2019 więc wtedy doszło CWU + gotowanie. 16.11.2019 odczyt rzeczywisty 550m3. W domu 23 stopnie. Prysznice bez wanny. Zimne kolacje i śniadania. Obiad ciepły codziennie. Model 2+2.
I czemu się tak dziwicie?? Popatrzcie post niżej na kolegę meczesiu, który od 2 lat ma zużycie ok 700m3 na rok i też ma podobny domek i też ma CO + CWU+gotowanie. Wychodzi na to, że gdybym miał CWU + gotowanie od początku a nie od marca to też wyszło by pewnie ok 700m3. Więc chyba się da :-)
Żeby nie było tak różowo poczekajmy do wiosny wtedy będzie pełny cykl zamieszkania z pełnymi mediami.

Czyli to całe zużycie nie jest miarodajne, ustabilizujesz zamieszkanie/życie w domu, będzie wyjaśnione. Takie podawanie zużycia, nieco wprowadza w błąd.
Ważny jeszcze jest współczynnik konwersji. Np. u mnie, pozornie zużycie nie jest niskie, raczej wygląda na standardowe, około 1100-1200m3/rok. Ale! Koszt roczny OC+CWU, to około 2000zł, a bierze się to z podłej kaloryczności gazu. Jak na dom prawie 150m2 (a w zasadzie prawie 180m2) i dość wysokie temp. wewnątrz, to dobry wynik.

lotpaj
04-12-2019, 18:52
Po pierwsze - nie latam, a chodzę, po drugie nie codziennie (chyba nikt tu tego nie robi), a raz na miesiąc, po to by wpisać w eBOK zużycie i dostać fakturę.
Zrozumiałe ?
Nie zrozumiałe.
To, co Ty wpiszesz w eBOK, to ma się nijak do faktycznego odczytu. To raz.
A dwa, to jednak chodzisz? Po co? Kości rozprostować, czy też może mentalnie zmienić stan licznika, tudzież masz ze skrzynką jakiś romans?

fotohobby
04-12-2019, 19:29
Nie zrozumiałe.
To, co Ty wpiszesz w eBOK, to ma się nijak do faktycznego odczytu. To raz.
A dwa, to jednak chodzisz? Po co? Kości rozprostować, czy też może mentalnie zmienić stan licznika, tudzież masz ze skrzynką jakiś romans?

Nijak do faktycznego odczytu ?
A jaki jest "faktyczny odczyt" i jaka jest różnica z moim ?
W jaki sposób PGNiG ma mi niby wystawić fakturę, jak nie na podstawie wprowadzonej przeze mnie liczby ?

Obok licznika przechodzę jakieś 50x w miesiącu. Ostatniego dnia miesiąca po prostu przystaję, otwieram i odczytuję wskazanie.
Zrozumiałe ?

Napoli
04-12-2019, 20:27
fotohobby ma pewnie taryfe z fakturami co podaje odczyt co miesiąc i na podstawie tego co poda ma fakture. To chyba W–2.12T

winogronek
04-12-2019, 22:45
fotohobby ma pewnie taryfe z fakturami co podaje odczyt co miesiąc i na podstawie tego co poda ma fakture. To chyba W–2.12T

To i ja zabiere glosa w tych dywagacjach

Potwierdzam

W-2.12T mam taką i też romans raz w miesiącu z skrzynką i aplikacją

Ale Żadnych prognoz Real zużycie tak jak za telefon internet telewizje płace co miesiac i zapominam
Ps
Zużycie za październik 47m3 rachunek 108pln a za llistopad 80m3 rachunek 171pln CO plus CWU dom 108m2 100% Podlogowka temp na zasilaniu 25-26st w domu 22 odczuwalna za ciepło
Rachunek 171pln w tym 30zl abonament i podgrzanie wody
Koszt ogrzania domu 140zl
Podawane zawsze ostatniego danego miesiąca wieczorem
Zużycie od 1stycznia 2017 do 31.11.2019 1938m3 za 35mcy
Sredniorocznie do 700m3
Ale róbcie dalej układy mieszane grzejniki plus Podlogowka :)najpierw grzejecie do temp grzejnika a potem schładzanie do temp podłogówki gdzie tu oszczędność?
i piszczcie ze duzo gazu pali albo montujecie mega kotły z podajnikiem na eko groch
Samemu tez sie robi za podajnik całą zimę nosząc worki do kotłowni
Z tego co pamietam to w tym roku tez sie namęczyłem chyba przycisk w piecu nacisnąłem trzy razy:) włączając grzanie i podbijając temperaturę z październikowych 24 na 26 st

Ale sie zaraz zacznie ;)

Janekk1234
05-12-2019, 06:34
Z tego co pamietam to w tym roku tez sie namęczyłem chyba przycisk w piecu nacisnąłem trzy razy:) włączając grzanie i podbijając temperaturę z październikowych 24 na 26 st

Ale sie zaraz zacznie ;)

Nie masz sterownika pogodowego?

rustin
05-12-2019, 11:08
3 kroki od wejścia do budynku na elewacji bo tak sobie zazyczylem:). Chcieli zrobić w ogrodzeniu wtedy miałbym ok 20m. Przez pierwsze dwa lata sprawdzalem codziennie i notowałem. Teraz dałem już sobie spokój. Nie wiem czy nie wrzucić tam kamerki z Ali za 50zl wtedy miałbym podgląd :)

A jak ją zasilać? o jakiej kamerce mówisz ?

rustin
05-12-2019, 11:09
Po pierwsze - nie latam, a chodzę, po drugie nie codziennie (chyba nikt tu tego nie robi), a raz na miesiąc, po to by wpisać w eBOK zużycie i dostać fakturę.
Zrozumiałe ?

Powiedz jakie są korzyści z podawania danych co miesiąc ? Pytam bo sam chciałem zmienić na tą taryfę ale ktoś pisał, że ona wychodzi drożej.

ag2a
05-12-2019, 11:24
też mam taka taryfę że podaje comiesięcznie, a jak nie to przychodzi monit na emaila a potem wystawiają sami szacunkowo

vr5
05-12-2019, 11:33
Powiedz jakie są korzyści z podawania danych co miesiąc ? Pytam bo sam chciałem zmienić na tą taryfę ale ktoś pisał, że ona wychodzi drożej.

Ma sens, bo po pierwsze "wychodzisz" z prognoz, a po drugie płacąc sukcesywnie za zużycie kontrolujesz na bieżąco i finanse i możliwość modyfikacji zużycia medium do ogrzewania. Nie ma szoku, że po sezonie grzewczym musisz dopłacić kilka tysięcy złotych, bo na dłużej odwiedziła Was kochana mamusia (żony), która mieszka w blokach i bardzo lubi ciepło.
Mając 3 sposoby grzania stosuję wszystkie trzy. Np od godziny 20-tej wczoraj do 9-tej dzisiaj ogrzewałem gazem. Temperatura na dworze około -5 st.C. do godziny 8-mej. Gazem było najtaniej.
W ubiegłym roku utrzymywałem temperatury w domu niższe o około 2 st.C., tylko w 1 miałem około 23 st.C., w niektórych pomieszczeń (nie używanych) nie ogrzewałem. W tych nie ogrzewanych wcale nie było zimno.

vr5
05-12-2019, 11:49
Chyba mały COP założyłeś jest stosunkow ciepło. Przy +2 cop kaisai to 2,6-2,7 jednak jest to dla mocy nominalnej a na takiej raczj klimy nie chodzą więc ten cop jest nieco wyższy.

W tym wątku nie ma co się rozpisywać o COP. A potrzebne było do porównania ze zużyciem gazu. Przy - 5 st.C. przeszedłem na 13 godzin na ogrzewanie gazem z czego przez pierwszych 12-cie zużyłem 5,5 m3 gazu. Temperatura w całym domu 22-23 st.C. Nawet nieznacznie wzrosła w stosunku do ogrzewania przy pomocy PC. Na kotle gazowym na zasilaniu dałem 42 st.C.

Tak więc te moje poprzednie teoretyczne założenia się sprawdzają.
Kontroluję na bieżąco, bo chcę wiedzieć kiedy w moim przypadku zastosowanie gazu jest najbardziej korzystne.

Napoli
05-12-2019, 11:52
Taryfa z fakturami co miesiąc wychodzi drożej. Abonament chyba więcej kosztuje. Mam odczyty 2 w roku i nawet jak się ktoś boi wyrównania to można samemu liczyć i wpłacać więcej.

stingeros
05-12-2019, 12:25
Muszę się wtrącić. Faktycznie nie ma sensu podawać co miesiąc licznika bo to wychodzi drożej niż np. koleś, który sam przychodzi co 2 miechy, odpisuje i wystawia FV czyli bez prognoz. Mam calutki cennik przed sobą i ja mam taryfę W.3.6. Niby mogło się wydawać, że droższa ........a wychodzi taniej. W taryfie W.2.12T abonament miesięczny wychodzi 8.67 a mojej 6.30. W.2.12T stawka opłaty zmiennej 3,862 a W.3.6 wychodzi 3,475. Jedynie stawka stała jest większa ale suma sumarum w W.2.12T cena jednostkowa za 1m3 wychodzi 1.972 a w W.3.6 wychodzi 1.918. Czyli w taryfie droższej wychodzą mniejsze rachunki :-)
Podsumowując np. gdybyśmy zużyli 300m3 w miesiącu to w taryfie W.2.12T wyszłoby 591zł do zapłaty a w taryfie W.3.6 wyjdzie 572zł :-)
P.S. Kasa się musi zgadzać. Oni i tak wyjdą na swoje.

Dejson
05-12-2019, 12:28
30.10.2019 - 30.11.2019 = 132 metry ( więcej o 18 metrów niż w ubiegłym roku ) ale to dlatego ze krzywa grzewczą na zasilaniu na wyjściu podnioslem dokładnie o 2,5 stopnia i były prawie 24 c w domu wiec dla mnie za ciepło... teraz zrobiłem tak żeby piec jak najmniej sie wyłączał tzn taktował obniżyłem o 1.5 stopnia krzywa ale za to lekko w garażu odkreciłem grzejnik po to żeby byl odbiór ciepła zeby piec nie taktował

kulibob
05-12-2019, 15:31
30.10.2019 - 30.11.2019 = 132 metry ł

To kosmicznie dużo jakieś 280zł jak za jeszcze wmiarę ciepły miesiąc może wezwij jakiegoś serwisanta niech Ci to wyreguluje ponieważ takie spalanie raczej w normach się nie mieści.

ig0r-
05-12-2019, 15:52
To kosmicznie dużo jakieś 280zł jak za jeszcze wmiarę ciepły miesiąc może wezwij jakiegoś serwisanta niech Ci to wyreguluje ponieważ takie spalanie raczej w normach się nie mieści.

Zaraz się zacznie niezła jazda :popcorn: :)

kulibob
05-12-2019, 16:06
Zaraz się zacznie niezła jazda :popcorn: :)

Dlaczego chłopak ma problem może ktoś mu pomoże ostatnio serwisant mu coś naprawił albo poknocił niepamiętam już. Poprostu wydaje się duże zużycie

vvvv
05-12-2019, 16:34
Moje zużycie gazu w listopadzie to 1m3. Koszt 13,69zł. W załączeniu info z ebok. Dla tych co jeszcze nie wiedzą tak mam gaz w mieszkaniu, którego jestem właścicielem.:yes: :D Szczególnie dla moderatora co podają błędną decyzję, ale nie było potem magicznego słowa. No ale tak to jest jak się wymaga od innych klasy, a samemu jej się nie ma.


437794

vvvv
05-12-2019, 17:23
Na samo gwałty Ci się wzięło :)
E tam. Gaz? :bash: No głowę nie upadłem.
Stare. Z przeszłości. Wynajmuje się i kasa wpada na konto. W listopadzie nie było nikogo to zużyłem gazu. ;) Wolny jestem to co mam z nim z robić?

Napoli
05-12-2019, 21:25
Mi poszło 109 m3 gazu w listopadzie. Temp. zwiekszyłem w połowie miesiąca na
Łazienka 23
Salon kuchnia 22
Sypialnie 20,5
180 m2 po podłodze + garaż narazie nie ogrzewany.
Gotowanie i prysznic też na gaz.
@Dejson ile masz metrów m2 do ogrzania?

Dejson
05-12-2019, 22:33
Mi poszło 109 m3 gazu w listopadzie. Temp. zwiekszyłem w połowie miesiąca na
Łazienka 23
Salon kuchnia 22
Sypialnie 20,5
180 m2 po podłodze + garaż narazie nie ogrzewany.
Gotowanie i prysznic też na gaz.
@Dejson ile masz metrów m2 do ogrzania?

120 m + garaż mam 17 m lekko mam grzejnik odkrecony i w garażu mam jakieś 15c

autorus
06-12-2019, 06:33
Niezłe wyniki, u znajomych w listopadzie poszło 400m3. No ale kto bogatemu zabroni ;)

rustin
06-12-2019, 06:57
108m3 , dom 10x11m z poddaszem zamieszkałym. W domu 22'

Janekk1234
06-12-2019, 07:06
Mając 3 sposoby grzania stosuję wszystkie trzy. Np od godziny 20-tej wczoraj do 9-tej dzisiaj ogrzewałem gazem. Temperatura na dworze około -5 st.C. do godziny 8-mej. Gazem było najtaniej.
.
Skakać z jednego źródła ciepła na drugie? Dziwactwo.

kulibob
06-12-2019, 07:55
rustin i dejson macie niski poziom kultury osobistej. Ja do was z radą a wy tak po polsku..


108m3 , dom 10x11m z poddaszem zamieszkałym. W domu 22'

Też bardzo dużo wezwij serwisanta z Taurona

Napoli
06-12-2019, 08:19
108m3 to dużo. Chłopie ja za prąd płace więcej jak za gaz. Październik,listopad mam 490 kWh. A nie używam go do ogrzewania.

Janekk1234
06-12-2019, 09:42
100m3 czyli jakieś 200pln miesięcznie za ogrzewanie to jest wg kogoś kosmiczne dużo?
Oszaleli...

redbox
06-12-2019, 09:55
100m3 czyli jakieś 200pln miesięcznie za ogrzewanie to jest wg kogoś kosmiczne dużo?
Oszaleli...

dla kuliboba zbędny wydatek to znicze raz do roku wiec czego oczekujesz :D

moze przestańmy zasmiecac kazdy wątek tym pierdoleniem że ktoś zużył o 50m3 gazu wiecej niz inny no i jest frajer bo przeciez mozna siedziec w domu w swetrze i temperatura komfortowa to 18 stopni.
Każdy wątek który zaczna się tym że ktoś zużył czegoś wiecej i kulibob sie uruchamia natychmiast

kulibob
06-12-2019, 15:03
Ja też mam lepsze wyniki przenikalnosci cieplnej . Wg ciepłowłaściwe mam 32w/m2. I też się zastanawiam jak on doszedł do 29w/m2.
Tylko w stopce ma jeszcze PC PP. I tutaj nic nie pisze ile zużywa energi.

Tak podaje ciepło właściwee obciązenie ciplne 4,3kW. W rzeczywistości wyjdzie lepiej bo nie uwzgllędnia stref buforowych tzn garażu i stryszzku nieużytkowegooraz ggwc do reku.

Co do PC PP nie może istnieć w statystykach bo jest założona od 2 miesięcy.


Co do innych wpisów to żal tyłek ściska

Napoli
06-12-2019, 15:21
Tak podaje ciepło właściwee obciązenie ciplne 4,3kW. W rzeczywistości wyjdzie lepiej bo nie uwzgllędnia stref buforowych tzn garażu i stryszzku nieużytkowegooraz ggwc do reku.

Co do PC PP nie może istnieć w statystykach bo jest założona od 2 miesięcy.


Co do innych wpisów to żal tyłek ściska

Obciązenie cieplne 4,3kW co to znaczy .
Na ciepło w łasciwe jest
przeciętna moc grzewcza
maksymalna potrzebna moc grzewcza
niezbędna moc grzewcza (C.O. bez CWU)

kulibob
06-12-2019, 18:37
Obciązenie cieplne 4,3kW co to znaczy .
Na ciepło w łasciwe jest
przeciętna moc grzewcza
maksymalna potrzebna moc grzewcza
niezbędna moc grzewcza (C.O. bez CWU)

moc jaką potrzebuję aby utrzymać 23*C przy sredniej dobowej -18(druga strefa klimatyczna)

Dejson
06-12-2019, 21:11
moc jaką potrzebuję aby utrzymać 23*C przy sredniej dobowej -18(druga strefa klimatyczna)

Możesz już przestac ?bo już tak oczy ranisz od tego pisania tym którzy to musza czytać ze az zal tyłek sciska ..mam to głęboko w powazaniu jakie ty masz zapotrzebowanie na wszystko na ciepło itp przestań już udawać i robić z siebie PAJACA nie masz gazu i w ogóle o nim żadnego pojęcia wiec ..... stąd bo jestes na prawdę żałosny tak ze ja współczuję twojek rodzinie takiego gatunki płci męskiej pod jednym dachem ... zajmij sie w koncu człowieku czymś pożytecznym... widac że chyba masz tylko podstawówke skończona!! Na prawdę poziom twojej inteligencji jest zerowy...

Panowie mody możecie tego pana już wysłać na urlop świąteczny... ?

winogronek
06-12-2019, 23:56
Możesz już przestac ?bo już tak oczy ranisz od tego pisania tym którzy to musza czytać ze az zal tyłek sciska ..mam to głęboko w powazaniu jakie ty masz zapotrzebowanie na wszystko na ciepło itp przestań już udawać i robić z siebie PAJACA nie masz gazu i w ogóle o nim żadnego pojęcia wiec ..... stąd bo jestes na prawdę żałosny tak ze ja współczuję twojek rodzinie takiego gatunki płci męskiej pod jednym dachem ... zajmij sie w koncu człowieku czymś pożytecznym... widac że chyba masz tylko podstawówke skończona!! Na prawdę poziom twojej inteligencji jest zerowy...

Panowie mody możecie tego pana już wysłać na urlop świąteczny... ?



Dobre :)
Obciążenie to k... a niektórzy mają ale kory mózgowej z nadmiaru informacji
Rodziną się zająć a nie spuszczacie się nad zuzyciem

Jaką mieszankę dostaniecie z gazowni tyle spali jak samochód raz przejedzie tyle km na butli a drugi raz tyle
Zamiast żyć to będzie porównywal jeden z drugim dom do domu dzień do dnia rok do roku i tak dalej

Ustaw do cholery abyś miał ciepło i płac jak przyjdzie rachunek
Rachunki po kilkaset zł miesięcznie śmiechu warte a spuszczacie się nad tym co roku

Zalozcie może topik ile wydałem jednorazowo w bieda sklepie albo Lidlu na zakupy wekendowe
Podejrzewam że dwa takie weekendy lub jeden to wartość rachunku za gaz


Życie drodzy jest w Ch.. J drogie a nie rachunek za gaz

kulibob
07-12-2019, 08:31
.......

Zalozcie może topik ile wydałem jednorazowo w bieda sklepie albo Lidlu na zakupy wekendowe
Podejrzewam że dwa takie weekendy lub jeden to wartość rachunku za gaz


Życie drodzy jest w Ch.. J drogie a nie rachunek za gaz

Zakupy to też trzeba umieć robić magazynować i przetwarzać wtedy można to wmarę tanio zrobić. Zreszto ktoma dom ma i ziemie wiec sporo darmowego jedzenia. Tylko ukraińca ogrodnka potrzeba :)

kulibob
07-12-2019, 08:34
Możesz już przestac ?bo już tak oczy ranisz od tego pisania tym którzy to musza czytać ze az zal tyłek sciska ..mam to głęboko w powazaniu jakie ty masz zapotrzebowanie na wszystko na ciepło itp przestań już udawać i robić z siebie PAJACA nie masz gazu i w ogóle o nim żadnego pojęcia wiec ..... stąd bo jestes na prawdę żałosny tak ze ja współczuję twojek rodzinie takiego gatunki płci męskiej pod jednym dachem ... zajmij sie w koncu człowieku czymś pożytecznym... widac że chyba masz tylko podstawówke skończona!! Na prawdę poziom twojej inteligencji jest zerowy...

Panowie mody możecie tego pana już wysłać na urlop świąteczny... ?

Za teksty o pajacach ,cebulakach, i zerowej inteligencji to raczej ty kwalifikujesz się na wakacje. A ja tylko chiałem ci doradzić abyś wezwał serwisanta

Janekk1234
07-12-2019, 09:38
Wzywać serwisanta bo spala miesięcznie gazu 100m3?

kulibob
07-12-2019, 10:12
Wzywać serwisanta bo spala miesięcznie gazu 100m3?

chyba 130 m3 a to jest 280zł więc grubo jak na listopad

gawel
07-12-2019, 10:27
chyba 130 m3 a to jest 280zł więc grubo jak na listopad

Do tego trzeba doliczyć jeszcze: opłaty stałe (sądząc po zużyciu to będzie W3 (58 zł) i prąd do działania pieca 100 kWh i pomp obiegowych (55 zł)+1/12 opłaty za kominiarza (10 zł) oraz serwis pieca 20 zł= 423 złote bardzo drogo dla mnie nie do przyjęcia.

ag2a
07-12-2019, 10:54
gaweł: powiem Ci na moim przykładzie opłaty stałe ok 35 zł na miesiąc, opłata za kominiarza 0zł (ma sprawdzać 1mb komina?), serwis pieca akurat mam za darmo, mówisz że idzie 100 kWh na miesiąc prądu? zużywam ok 400 kWh na dwa miesiące a zimą jakoś 600 nie mam :)

Janekk1234
07-12-2019, 11:10
Podejście niektórych do rachunków za media w domu graniczy z absurdem.

gawel
07-12-2019, 11:23
gaweł: powiem Ci na moim przykładzie opłaty stałe ok 35 zł na miesiąc, opłata za kominiarza 0zł (ma sprawdzać 1mb komina?), serwis pieca akurat mam za darmo, mówisz że idzie 100 kWh na miesiąc prądu? zużywam ok 400 kWh na dwa miesiące a zimą jakoś 600 nie mam :)

Gratuluję przegląd kominiarski jest wymagany prawem i nikogo nie obchodzą twoje widzimisię, obyś się nie zdziwiła jak polisa ubezpieczenia domu nie zadziała a to jest warunek konieczny. Może prądu idzie mniej to już zależy od domu ale nie zmienia to faktu ze podawanie samego kosztu lub ilości paliwa gazowego jest bezwartościowe i nic nie daje w kwestii porwania. Choć w sumie wątek jest tak sformowany o ilości zużytego gazu.

Szału nie ma wszelkie zużycia roczne ponad 1200m3/rok co do zasady są nieakceptowalne. wyjątek stanowią rezydencje 300m2 +

gawel
07-12-2019, 11:26
Podejście niektórych do rachunków za media w domu graniczy z absurdem.

Podobnie jak rozrzutne podejście do własnych pieniędzy wydawanych na media, stanowiących ekwiwalent własnej pracy, umiejętności i czasu, które można olać i wyrzucić za okno.
To jest absurd w braku szacunku dla samego siebie gratuluję.

Może to kwestia wieku i doświadczenia?
Kiedyś też miałem lekceważący stosunek do własnych pieniędzy i to się zmieniło w pewnym momencie, szkoda bo nieraz się zastanawiam ile pieniędzy straciłem i gdzie bym był dzisiaj gdybym miał obecne podejście kilka lat wcześniej.

ig0r-
07-12-2019, 11:54
Szału nie ma wszelkie zużycia roczne ponad 1200m3/rok co do zasady są nieakceptowalne. wyjątek stanowią rezydencje 300m2 +
Napisz może jakie jest akceptowalne, albo wręcz idealne roczne zużycie.

gawel
07-12-2019, 12:07
Napisz może jakie jest akceptowalne, albo wręcz idealne roczne zużycie.

To zależy od wielkości domu, strefy klimatycznej i ilości osób zamieszkujących oraz kosztów inwestycyjnych na przestrzeni co najmniej 15 lat (bo tyle mogą wytrzymać obecne kotły:()

Jeżeli nie będziemy brali pod uwagę kosztów inwestycyjnych centralnego ogrzewania oraz kotłowni i kosztów doprowadzenia gazu, komina i dodatkowego pomieszczenia tylko koszty eksploatacyjne to dla domu 130m2 zamieszkałego przez 2 osoby koszt ogrzewania gazem wraz z wszystkimi kosztami obowiązkowymi i serwisowymi powinien wynieść w sezonie grzewczym do 300 zł (tyle płacę za prąd)

Jeżeli uwzględnimy koszty inwestycyjne po stronie gazu oraz koszty grzejników elektrycznych oraz PC cuw + paneli PV to koszt gazu powinien wynieść 0 zł za samo ogrzewanie.

ig0r-
07-12-2019, 12:13
To zależy od wielkości domu, strefy klimatycznej i ilości osób zamieszkujących oraz kosztów inwestycyjnych na przestrzeni co najmniej 15 lat (bo tyle mogą wytrzymać obecne kotły:()

Jeżeli nie będziemy brali pod uwagę kosztów inwestycyjnych centralnego ogrzewania oraz kotłowni i kosztów doprowadzenia gazu, komina i dodatkowego pomieszczenia tylko koszty eksploatacyjne to dla domu 130m2 zamieszkałego przez 2 osoby koszt ogrzewania gazem wraz z wszystkimi kosztami obowiązkowymi i serwisowymi powinien wynieść w sezonie grzewczym do 300 zł (tyle płacę za prąd)

Jeżeli uwzględnimy koszty inwestycyjne po stronie gazu oraz koszty grzejników elektrycznych oraz PC cuw + paneli PV to koszt gazu powinien wynieść 0 zł za samo ogrzewanie.

Może napisz ile wg. Ciebie powinien zużyć rocznie gazu dom na CO+CWU w m3 dla podanej przez Ciebie wielkości, bo sezon grzewczy trwa różnie, są tu tacy co włączyli CO w połowie listopada, a są tacy co 1 września odpalają grzanie a kończą w połowie maja.

gawel
07-12-2019, 12:22
Może napisz ile wg. Ciebie powinien zużyć rocznie gazu dom na CO+CWU w m3 dla podanej przez Ciebie wielkości, bo sezon grzewczy trwa różnie, są tu tacy co włączyli CO w połowie listopada, a są tacy co 1 września odpalają grzanie a kończą w połowie maja.

Jeżeli masz gaz i sprawne ogrzewanie to trzeba przeliczyć jakie inwestycje będą opłacalne, może docieplenie, wymianę kotła lub w skrajnym przypadku rezygnację z gazu, w ciągu kilku lat w cenie gazu mogą pojawić się dopłaty emisyjne bo spalanie gazu nie jest obojętne dla środowiska, ale to pewno co najmniej 10 lat.

Natomiast jeżeli stoisz dopiero przed wyborem źródła ogrzewania dla nowego domu to gaz się nie opłaca i odpowiadając na twoje pytanie zużycie gazu powinno wynosić 0m3. Są bowiem OZE jak np fotowoltaika i wtedy na przestrzeni 25 lat nie płacisz za ogrzewanie nic.

16 lat temu gdy budowałem dom świadomie zrezygnowałem z gazu i wodnego ogrzewania centralnego. Po 16 latach podliczyłem koszty posiadanego systemu i gazowego wyszło ok 15 tys na korzyść prądu. Od teraz mam panele PV więc ogrzewanie gazowe nigdy nie będzie opłacalne w porównaniu z elektrycznym.

ig0r-
07-12-2019, 12:45
Jeżeli masz gaz i sprawne ogrzewanie to trzeba przeliczyć jakie inwestycje będą opłacalne, może docieplenie, wymianę kotła lub w skrajnym przypadku rezygnację z gazu, w ciągu kilku lat w cenie gazu mogą pojawić się dopłaty emisyjne bo spalanie gazu nie jest obojętne dla środowiska, ale to pewno co najmniej 10 lat.

Natomiast jeżeli stoisz dopiero przed wyborem źródła ogrzewania dla nowego domu to gaz się nie opłaca i odpowiadając na twoje pytanie zużycie gazu powinno wynosić 0m3. Są bowiem OZE jak np fotowoltaika i wtedy na przestrzeni 25 lat nie płacisz za ogrzewanie nic.

16 lat temu gdy budowałem dom świadomie zrezygnowałem z gazu i wodnego ogrzewania centralnego. Po 16 latach podliczyłem koszty posiadanego systemu i gazowego wyszło ok 15 tys na korzyść prądu. Od teraz mam panele PV więc ogrzewanie gazowe nigdy nie będzie opłacalne w porównaniu z elektrycznym.

Musisz iść w politykę. Dwa razy zadałem Ci proste pytanie odnośnie twojego stwierdzenia o rocznym zużyciu przekraczającym 1200 m3, jakie powinno być akceptowalne lub idealne zużycie gazu na co i cwu rocznie wg Ciebie, a Ty o PC, fotowoltaice itd, itp.
Najlepiej było by tak, żeby każdy postawił pasywniaka, wtedy odpada problem ogrzewania, bo ogrzać można farelką, ewentualnie upiec kilka ciast i problem rozwiązany. No ale jesteśmy w wątku o zużyciu gazu, więc jak się domyślasz osoby, które tutaj piszą mają gaz i nie widzę sensu produkowania kolejnych postów pod tytułem co by było idealne, żeby zlikwidować kociołek na gaz. Napisz proszę to zużycie bo porostu ciekawy jestem.

gawel
07-12-2019, 12:51
Musisz iść w politykę. Dwa razy zadałem Ci proste pytanie odnośnie twojego stwierdzenia o rocznym zużyciu przekraczającym 1200 m3, jakie powinno być akceptowalne lub idealne zużycie gazu na co i cwu rocznie wg Ciebie, a Ty o PC, fotowoltaice itd, itp.
Najlepiej było by tak, żeby każdy postawił pasywniaka, wtedy odpada problem ogrzewania, bo ogrzać można farelką, ewentualnie upiec kilka ciast i problem rozwiązany. No ale jesteśmy w wątku o zużyciu gazu, więc jak się domyślasz osoby, które tutaj piszą mają gaz i nie widzę sensu produkowania kolejnych postów pod tytułem co by było idealne, żeby zlikwidować kociołek na gaz. Napisz proszę to zużycie bo porostu ciekawy jestem.

W drugim domu mam gaz i nie jest on energooszczędny ale zmiana systemu ogrzewania nie jest opłacalna zużycie gazu wynosi 1000m3 /rok z tym że dom ok 100m2

Znajomi mają 220 m2 i tez tyle płacą ale dom jest energooszczędny. Rózne sa dochody i potzreby ale przyjmując najcześciej wystepujące dochody to 1200m3/rok wydaje mi się górną granicą akceptowalnej ilości gazu zużywanego na rok w domu jednorodzinnym.

PS

domy passywne się nie przyjęły bo z załozenia temperatura komfortowa w takim domu to 16-18 st C dla mnie to jest kostnica nie am co udawać

fotohobby
07-12-2019, 13:21
Do tego trzeba doliczyć jeszcze: opłaty stałe (sądząc po zużyciu to będzie W3 (58 zł) i prąd do działania pieca 100 kWh i pomp obiegowych (55 zł)+1/12 opłaty za kominiarza (10 zł) oraz serwis pieca 20 zł= 423 złote bardzo drogo dla mnie nie do przyjęcia.

Ha, ha, ale stek bzdur...
Gaz razem z opłatami stałymi to 2,3zł/m3. Przecież przy takim zużyciu ladujesz w W2
Kocioł ma moc elektryczna 70W, jak ma wziąć 100kWh na miesiąc ?.
Pompy obiegowe - w domu 130m2 zbedne.

Przegląd kominiarskie - robię przy okazji przegladu przewodu dymowego kominka.
Za sprawdzenie 1mb przewodu spalinowego kominiarz mnie nie kasuje

JACUŚ
07-12-2019, 13:33
Śmieszą mnie wypowiedzi typu : zużycie gazu do 1200m3 jest dla mnie akceptowalne ale już 1300 to dramat. Często osoby wypowiadające się w ten sposób, wydają więcej na używki typu : papierosy i alkohol. Druga sprawa to kupno nowego samochodu którego utrzymanie kosztuje więcej niż ogrzewanie domu.Czasami myślę że gdyby wprowadzono opłaty od zużycia tlenu, to niektóre osoby brały by co drugi oddech

gawel
07-12-2019, 14:09
Ha, ha, ale stek bzdur...
Gaz razem z opłatami stałymi to 2,3zł/m3. Przecież przy takim zużyciu ladujesz w W2
Kocioł ma moc elektryczna 70W, jak ma wziąć 100kWh na miesiąc ?.
Pompy obiegowe - w domu 130m2 zbedne.

Przegląd kominiarskie - robię przy okazji przegladu przewodu dymowego kominka.
Za sprawdzenie 1mb przewodu spalinowego kominiarz mnie nie kasuje

Ha ha ha najłatwiej wyrwać z kontekstu co drugie słowo wygenerować pierdy i uchodzić za mędrca, gratuluję cokolwiek napiszesz z góry przyznaję Ci rację bo dyskusja nie ma sensu.

gawel
07-12-2019, 14:10
Śmieszą mnie wypowiedzi typu : zużycie gazu do 1200m3 jest dla mnie akceptowalne ale już 1300 to dramat. Często osoby wypowiadające się w ten sposób, wydają więcej na używki typu : papierosy i alkohol. Druga sprawa to kupno nowego samochodu którego utrzymanie kosztuje więcej niż ogrzewanie domu.Czasami myślę że gdyby wprowadzono opłaty od zużycia tlenu, to niektóre osoby brały by co drugi oddech

Jak bierzesz pod wzgląd branie używek przez kogoś to bardzo Ci współczuję bo mnie to głowy by nie przyszło, ale każdy ocenia innych własna miarką i to niestety fakt. Zapal sobie i nalej to nie dramat choć Ja tego nie rozumiem.:no:

Ja nie akceptuję w ogóle gazu w nowych domach bo to średniowiecze , chyba że ktoś już ma to trudno musi z tym żyć. ja w jednym domu mam w drugim na szczęście nie.

JACUŚ
07-12-2019, 14:19
Gawel muszę Cię zmartwić, jetem wolny od wszelakich używek. I z uporem maniaka nie próbuje oszczędzać na wszystkim co się da, lepiej się skoncentrować na zarabianiu.

gawel
07-12-2019, 14:24
Gawel muszę Cię zmartwić, jetem wolny od wszelakich używek. I z uporem maniaka nie próbuje oszczędzać na wszystkim co się da, lepiej się skoncentrować na zarabianiu.

Zwiększanie zarobków owszem TAK, ale ten etap mam za sobą i to jest słabe, jak szybkie wiosłowanie dziurawą łódką może ekscytujące ale mało efektywne w generowaniu nadwyżek. Dzięki uporowi maniaka i oszczędzaniu na wszystkim jestem dziś wolnym finansowo i nie pracuję ale ... na razie wiosłuj wnioski nadejdą wkrótce, powodzenia.

JACUŚ
07-12-2019, 14:35
Jeżeli z uporem maniaka oszczędzałeś całe życie to tak naprawdę nie żyłeś, Mogę Ci tylko współczuć. Na tym kończę, bo temat wątku jest inny. Pozdrawiam

gawel
07-12-2019, 14:42
Jeżeli z uporem maniaka oszczędzałeś całe życie to tak naprawdę nie żyłeś, Mogę Ci tylko współczuć. Na tym kończę, bo temat wątku jest inny. Pozdrawiam

Nie przez całe jestem po 40 i drugie tyle przede mną i nie muszę pracować bo wyręczysz mnie w tym TY pracując na moją emeryturę . Bardzo dziękuję.

fotohobby
07-12-2019, 14:43
Ha ha ha najłatwiej wyrwać z kontekstu co drugie słowo wygenerować pierdy i uchodzić za mędrca, gratuluję cokolwiek napiszesz z góry przyznaję Ci rację bo dyskusja nie ma sensu.

Ty wstydu nie masz???
Co drugie wyrwać z kontekstu ?

Przecież ty sie rozminąles z prawdą w w co drugiej liczbie, która tu napisałeś. I Ty jesteś księgowym ?. :lol:
Kolejny w tym temacie dyletant, który nie grzeje gazem, ale musi się wypowiedziec, bierze koszty z sufitu, żeby je dopasować do swojej tezy...

gawel
07-12-2019, 14:49
Ty wstydu nie masz???
Co drugie wyrwać z kontekstu ?

Przecież ty sie rozminąles z prawdą w w co drugiej liczbie, która tu napisałeś. I Ty jesteś księgowym ?. :lol:
Kolejny w tym temacie dyletant, który nie grzeje gazem, ale musi się wypowiedziec, bierze koszty z sufitu, żeby je dopasować do swojej tezy...

grzeję i gazem i prądem co napisałem powyżej.:yes:

fotohobby
07-12-2019, 14:55
Nawet bym sie do tego nie przyznawal na Twoim miejscu, bo to tym większy wstyd nie orientować się w kosztach i pisać takie bzdety

gawel
07-12-2019, 15:13
Nawet bym sie do tego nie przyznawal na Twoim miejscu, bo to tym większy wstyd nie orientować się w kosztach i pisać takie bzdety

:yes::popcorn:

tkaczor123
07-12-2019, 16:04
A jak ją zasilać? o jakiej kamerce mówisz ?

moduł ESP32-CAM

greg641
07-12-2019, 18:05
Witam dziś o 14 uruchomiłem piec gazowy poraz pierwszy dom nie był ogrzewany .Dom w ciągłym remoncie wszystko docieplone poza elewacja.
Piec vaillant 256 exluzive
Parter podlogowka 90m2
Podasze 50m2 narazie założony jeden grzejnik .
Ustawione na wygrzanie jastrychu
Od 14 do 18 sprawdzałem licznik pobrało 3m3 Serwisant mowil ze będzie teraz zwiększony pobór przy rozgrzewaniu podłogi

winogronek
08-12-2019, 00:30
Witam dziś o 14 uruchomiłem piec gazowy poraz pierwszy dom nie był ogrzewany .Dom w ciągłym remoncie wszystko docieplone poza elewacja.
Piec vaillant 256 exluzive
Parter podlogowka 90m2
Podasze 50m2 narazie założony jeden grzejnik .
Ustawione na wygrzanie jastrychu
Od 14 do 18 sprawdzałem licznik pobrało 3m3 Serwisant mowil ze będzie teraz zwiększony pobór przy rozgrzewaniu podłogi

no i ?

Zelardinho10
08-12-2019, 07:15
Pytanie mam koledzy jaką macie ustawiona temperaturę na pompie obiegowej, przy ilu stopniach ona wam sie załącza?

rustin
08-12-2019, 08:20
Następny troll. Kto jak kto ale myślałem że Gaweł to ma trochę rozumu i umie czytać temat.
Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?

Mylilem się ważne aby się tylko kłócić

rustin
08-12-2019, 08:20
moduł ESP32-CAM

Możesz dokładniej, jak to zasilasz, jak podłączyc, jaka kamera?

fotohobby
08-12-2019, 08:34
No przecież ten moduł już posiada kamerę...
https://forbot.pl/blog/system-wizyjny-za-40-zl-dzieki-esp32-id28480

Mareks77
08-12-2019, 10:51
Witam dziś o 14 uruchomiłem piec gazowy poraz pierwszy dom nie był ogrzewany .Dom w ciągłym remoncie wszystko docieplone poza elewacja.
Piec vaillant 256 exluzive
Parter podlogowka 90m2
Podasze 50m2 narazie założony jeden grzejnik .
Ustawione na wygrzanie jastrychu
Od 14 do 18 sprawdzałem licznik pobrało 3m3 Serwisant mowil ze będzie teraz zwiększony pobór przy rozgrzewaniu podłogi

Serwisant ma rację. Dom jest wychłodzony i zanim naładujesz ten akumulator to minie kilkanaście godzin.
Nie docieplona elewacja.
Poddasze z jednym kaloryferem także nie napawa optymizmem.

Pierwsza doba będzie najgorsza, potem tylko troszkę lepiej ale wygrzewanie jastrychu pochłonie swoje tym bardziej że troszkę trzeba przewietrzyć

Napoli
08-12-2019, 14:30
Gratuluję przegląd kominiarski jest wymagany prawem i nikogo nie obchodzą twoje widzimisię, obyś się nie zdziwiła jak polisa ubezpieczenia domu nie zadziała a to jest warunek konieczny. Może prądu idzie mniej to już zależy od domu ale nie zmienia to faktu ze podawanie samego kosztu lub ilości paliwa gazowego jest bezwartościowe i nic nie daje w kwestii porwania. Choć w sumie wątek jest tak sformowany o ilości zużytego gazu.

Szału nie ma wszelkie zużycia roczne ponad 1200m3/rok co do zasady są nieakceptowalne. wyjątek stanowią rezydencje 300m2 +

A jak ktoś ma 290m2 to co.
45kW/m2 to nie akceptowalne?

gawel
08-12-2019, 14:44
A jak ktoś ma 290m2 to co.
45kW/m2 to nie akceptowalne?

Nie wiem , co am to liczyć czy jak ?:(. Jak wszystko ogrzewanie ma swoją cenę podałem przykładowe koszta dla mediany dochodów. Choć zamożni ludzie wbrew pozorom nie mieszkają w rezydencjach. Zadłużeni gołodupcy mają problem z kompleksem na punkcie rozmiaru i nie liczą pieniędzy bo ich nigdy nie mają i koszty ogrzewania też są nie istotne.

Napoli
08-12-2019, 21:34
Nie mierz wszystkich Swoją miarą. Ja się nie uważam za golodupca ale jak bym miał nawet oszczędzić 1-2 tysiące na ogrzewaniu i latać z workami rozpalać lub siedzieć z kalkulatorem w ręce które ogrzewanie włączyć to żona z dziećmi wysłali by mnie do psychiatry i mieli by rację A wracają do tematu jeśli ktoś zużywa ponad 8m3/m2 rok to trzeba się zastanowić nad modernizacją.

gawel
08-12-2019, 21:48
Ja żadnych paliw kopcących i obsługowych systemów nawet nie biore pod uwagę, można mieć i tanio i komfortowo i ekologicznie.

kaju
08-12-2019, 22:33
Ja żadnych paliw kopcących i obsługowych systemów nawet nie biore pod uwagę, można mieć i tanio i komfortowo i ekologicznie.

Ty to nie wiesz co piszesz byle pisać

lolson28
09-12-2019, 05:30
można mieć i tanio i komfortowo

nie można mieć, z jednego zrezygnuj

roberto3011
09-12-2019, 06:16
rzadko piszę cokolwiek na forum muratora i jestem raczej biernym użytkownikiem ale czytając ten wątek podczas budowy (lata 2010-2014, wiem długo) można było uzyskać wiele cennych informacji. można było liczyć na pomoc ze strony innych użytkowników w kwestii rożnego spojrzenia na ten sam problem. od jakiegoś czasu wątek czyta się coraz gorzej. nawet nie chodzi o nie trzymanie się tematu głównego (osobiście uważam, że warto czasem zejść z tematu i porozmawiać np. trochę o PV, kolektorach, pompach itp i pokazać co lepsze w odniesieniu do gazu) ale o skale frustracji jaka narasta. wydaje mi się, że nikt z nas nie jest nieomylny, nikt nie ma jedynie najlepszego rozwiązania i nikt nie jest wszechwiedzący....taki kolejny off-topic...dobrego dnia wszystkim życzę.

byq84
09-12-2019, 07:03
Dlaczego w tym wątku wypowiadają sie głównie osoby z innym rodzajem ogrzewania?
Wątek chyba miał służyć aby sprawdzić orientacyjnie czy nasze kotły gazowę nie pobierają za dużo paliwa. Jak widać z doświadczenia duży wpływ na spalanie gazu ma wiele czynników w tym ustawienie pieca. Dzięki forumowiczom udało mi się mocno obniżyć spalanie za co dziękuje.
Cały zeszły rok oczekująć na przyłącze gazowe, ogrzewałem dom kominkiem 16kKW + DGP, po włączeniu gazu 1 listopada kominka jeszcze nie uruchomiłem.
Komfort jest niesamowity a koszt 300 zł na mc wraz z grzaniem wody użytkowej to nie jest jakaś tragedia.
Oczywiście gdyby gazu nie było można iść w PC + panele fotowoltaiczne ale koszt takiego rozwiązania to ponad 50k, jak się pompa popsuję po gwarancji to koszt naprawy może okazać się naprawdę wysoki a kocioł gazowy najwyżej kupisz tańszy w markecie.

gawel
09-12-2019, 07:16
Dlaczego w tym wątku wypowiadają sie głównie osoby z innym rodzajem ogrzewania?
Wątek chyba miał służyć aby sprawdzić orientacyjnie czy nasze kotły gazowę nie pobierają za dużo paliwa. Jak widać z doświadczenia duży wpływ na spalanie gazu ma wiele czynników w tym ustawienie pieca. Dzięki forumowiczom udało mi się mocno obniżyć spalanie za co dziękuje.
Cały zeszły rok oczekująć na przyłącze gazowe, ogrzewałem dom kominkiem 16kKW + DGP, po włączeniu gazu 1 listopada kominka jeszcze nie uruchomiłem.
Komfort jest niesamowity a koszt 300 zł na mc wraz z grzaniem wody użytkowej to nie jest jakaś tragedia.
Oczywiście gdyby gazu nie było można iść w PC + panele fotowoltaiczne ale koszt takiego rozwiązania to ponad 50k, jak się pompa popsuję po gwarancji to koszt naprawy może okazać się naprawdę wysoki a kocioł gazowy najwyżej kupisz tańszy w markecie.

Dlatego że jak napisałem powyżej mam 2 domy jeden ogrzewam elektrycznie od 16 lat a drugi gazem od 25 i nie opłaca się w nim inwestować na razie w zmianę ogrzewania. Dlatego mam doświadczenia i skalę porównawczą i jestem za prądem dla nowych domów.

gawel
09-12-2019, 07:17
nie można mieć, z jednego zrezygnuj

Nie można b o tego nie ogarniasz? Szkoda współczuję.