PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62

gawel
09-12-2019, 07:18
Ty to nie wiesz co piszesz byle pisać

Może jakieś argumenty a ie widzimisię z twojej pupy?

Dejson
09-12-2019, 07:54
Podobnie jak rozrzutne podejście do własnych pieniędzy wydawanych na media, stanowiących ekwiwalent własnej pracy, umiejętności i czasu, które można olać i wyrzucić za okno.
To jest absurd w braku szacunku dla samego siebie gratuluję.

Może to kwestia wieku i doświadczenia?
Kiedyś też miałem lekceważący stosunek do własnych pieniędzy i to się zmieniło w pewnym momencie, szkoda bo nieraz się zastanawiam ile pieniędzy straciłem i gdzie bym był dzisiaj gdybym miał obecne podejście kilka lat wcześniej.

Moze zmienimy tytuł wątku na ,, Urzekła mnie twoja historia " ...?

Boże jakim to trzeba byc ograniczonym człowiekiem pisać takie rzeczy, współczucia dla rodziny i twoich bliskich...

rustin
09-12-2019, 07:57
Już produkuję się kilkanaście razy

LUDZIE NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ
Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?

kulibob
09-12-2019, 08:00
Dlaczego w tym wątku wypowiadają sie głównie osoby z innym rodzajem ogrzewania?
Wątek chyba miał służyć aby sprawdzić orientacyjnie czy nasze kotły gazowę nie pobierają za dużo paliwa. Jak widać z doświadczenia duży wpływ na spalanie gazu ma wiele czynników w tym ustawienie pieca. Dzięki forumowiczom udało mi się mocno obniżyć spalanie za co dziękuje.
Cały zeszły rok oczekująć na przyłącze gazowe, ogrzewałem dom kominkiem 16kKW + DGP, po włączeniu gazu 1 listopada kominka jeszcze nie uruchomiłem.
Komfort jest niesamowity a koszt 300 zł na mc wraz z grzaniem wody użytkowej to nie jest jakaś tragedia.
Oczywiście gdyby gazu nie było można iść w PC + panele fotowoltaiczne ale koszt takiego rozwiązania to ponad 50k, jak się pompa popsuję po gwarancji to koszt naprawy może okazać się naprawdę wysoki a kocioł gazowy najwyżej kupisz tańszy w markecie.


Wstawiasz klimatyzator kanałowy grzałkę do bojlera w taniej i masz tańszą inwestycje i eksploatacje niż gaz a PV to sobie można z czasem dorobić. Więc sorry gaz to kicha

Dejson
09-12-2019, 08:01
Już produkuję się kilkanaście razy

LUDZIE NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ
Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?

Większość nie potrafi czytać ze zrozumieniem...

kulibob
09-12-2019, 08:05
nie można mieć, z jednego zrezygnuj

Sprawa jeest mocno dyskusyjna i można szukać złotego środka. Do jabym to rozdzielił na trzy: komfort, koszt inwestycji, koszt eksploatacji.

Dejson
09-12-2019, 08:25
Sprawa jeest mocno dyskusyjna i można szukać złotego środka. Do jabym to rozdzielił na trzy: komfort, koszt inwestycji, koszt eksploatacji.

Złoty środek to by się tobie przydał na twoją głupotę... bo nadal do twojej.... głowy nic zupełnie nie dociera , twoj smierdzacy ekogroch zabija nadal twoje szare komórki społeczniaku

redbox
09-12-2019, 09:15
biorąc pod uwagę gawła i pawła oraz kulidupę najlepsze sa pompy ciepła oraz wungiel. Kazde odsępstwo od reguły to zło, gaz jest zły, bo jak zuzyzjesz 1200 metrów na sezon to jestes frajer bo ktos tam zużył 40 kwh pradu na miesiac na ogrzewanie i światło. LUDZIE niech każdy zyje jak chce a nie sie wpierdalacie non stop i nawracacie ludzi.
Moj gaziak zuzył w listopadzie 130 m3, kurwa tragedia-270 zł, Jedna dniówka.
Mowicie o przegladzie kominiarskim, mam taki przy okazji przegladu wentylacji którą tez musicie robic.
Chwalicie sie waszymi pompkami ze zuzywacie 100kwh na miesiac. Super, ja 2x tyle zuzywam na cały dom, to znaczy ze jestem debil i frajer bo mam ochotę żęby swiatło się swieciło gdzie chce i jak chce.

Mam wrażenie ze jestescie niewolnikami w swoich domach.

Plus gadanie że FV+ pompa to super wyjscie. A jaka sprawnosc ma FV i pompa przy minus 15? Jak ogrzewanie elektryczne ma sie do podywzek prądu które beda już za miesiąc? Po ilu latach zzwroci mi sie FV + pompa?

Gaz wyniósł mnie (instalacja) 5tysiecy, nie licze rurek bo to oprzyrzedowanie, a nawet jesli policze to całość wyniosła 10 tysiecy + przyłacze 2500. Rocznie zuzyje 1200-1500 m3. Daje to kolo 3000 zł na CO + CWU.

Wasze pompy kosztuja koło 20-30 tysiecy? Fv kolo 30 ?
Nawet jezeli bedziecie mieli pokryte zapotzrebowanie na prad z FV to wasze instalacje w stosunku do mojej zza ile sie zwrócą? 20-30 Lat? Wasze pompy wytrzymaja 30 lat?

mistalova
09-12-2019, 09:27
Popieram całkowicie redboxa.
To nie ja jestem dla pieniędzy, tylko one dla mnie.
Wydaję bo lubię i mam w czterech literach wydumane oszczędności.
Trzeba żyć jak człowiek, a nie dusigrosz.

lolson28
09-12-2019, 09:36
Nie można b o tego nie ogarniasz? Szkoda współczuję.

Spróbuj durszlak ogrzać gazem albo prądem . Komfortowo będzie , ale czy bedzie tanio ?

cuuube
09-12-2019, 09:44
Nie mam gazu , nie grzeję prądem ani PC i nie mam kopciucha... zimno w domu również nie mam...


Nawet jezeli bedziecie mieli pokryte zapotzrebowanie na prad z FV to wasze instalacje w stosunku do mojej zza ile sie zwrócą? 20-30 Lat? marzenie ściętej głowy ... jak prąd podrożeje to czas zwrotu przyspieszy...

kulibob
09-12-2019, 09:44
Plus gadanie że FV+ pompa to super wyjscie. A jaka sprawnosc ma FV i pompa przy minus 15? Jak ogrzewanie elektryczne ma sie do podywzek prądu które beda już za miesiąc? Po ilu latach zzwroci mi sie FV + pompa?




Dla pv im zimniej tym lepiej.

A PC przy -15 : moja tandetna klima ma cop 1,87 dla 24* w domu czyli 21gr za kwh pozyskaną. Czzy porównywalnie z gazem przy ząłożeniun że w dzień i nocy niema zysków słonecznych i przez 24h jest ta sam temperatura. Czyli relanie tniej od gazu bo takie warunki nie występują a zimniej jet w trakcie taniej taryfy.

Przy normalnej pc i grzaniu tylko w taniej gaz jest rozjechany jak....

cuuube
09-12-2019, 09:49
A jaka sprawnosc ma FV i pompa przy minus 15? ile takich dni jest w roku :confused: jesteśmy bardzo ciekawi






Tak jak napisał kulibob , jak jest nawet -15 lub mniej a świeci słońce i nie ma sniegu na panelach to instalacja swoje daje .


Moja np w szczytowych okresach produkcji w okresie letnim robi pod 900kWh /mc w lutym gdzie dzień krótki zrobiła ponad 300 ,a w marcu blisko 450 kWh .

redbox
09-12-2019, 09:51
Dla pv im zimniej tym lepiej.

A PC przy -15 : moja tandetna klima ma cop 1,87 dla 24* w domu czyli 21gr za kwh pozyskaną. Czzy porównywalnie z gazem przy ząłożeniun że w dzień i nocy niema zysków słonecznych i przez 24h jest ta sam temperatura. Czyli relanie tniej od gazu bo takie warunki nie występują a zimniej jet w trakcie taniej taryfy.

Przy normalnej pc i grzaniu tylko w taniej gaz jest rozjechany jak....

nie orientuje sie w tych copach wiec pytam, ile KWH prądu pojdzie ci w dzien podczas -15 stopni na zewnatrz. W domu tem 23-24 stopnie. Realnie ile pociagnie pompa KWH przez cała dobę, bez FV i cudów z uzysku cieplnego ze słonca.

kulibob
09-12-2019, 09:52
Popieram całkowicie redboxa.
To nie ja jestem dla pieniędzy, tylko one dla mnie.
Wydaję bo lubię i mam w czterech literach wydumane oszczędności.
Trzeba żyć jak człowiek, a nie dusigrosz.

Poczekajmy do kryzysu :)

redbox
09-12-2019, 09:53
ile takich dni jest w roku :confused: jesteśmy bardzo ciekawi

Cube nie wiem, duzo ich teraz nie ma. Czytalem tylko ze im nizasza temp tym gorzej sprawuje sie pompa. Chciałbym sie poprostu dowiedziec, z ciekawosći.Patrz moje pytanie wyzej.

redbox
09-12-2019, 09:56
Pozatym reasumując to wszystko. Kiedyś zapytałem rolnika z sasiedztwa dlaczego nie kupił sobie nowego John deera atylko używanego 10 letniego. Powiedział coś bardzo ciekawego, kupiłem taki na jaki mnie obecnie stac i zaspokoi moje potrzeby.
Ja tez wybrałem gaz dlatego ze było mnie na niego stać i zaspokoja moje zapotrzebowanie na ciepło i CWU. Jakbym miał wolne 40-50 tysiecy to moze i bym założył PC+FV.

Co do kryzysu, jak do Ciebie Kulibob kryzys dojdzie to co sie bedzie u Ciebie w domu działo? Da sie oszczedzac bardziej u Ciebie?

kulibob
09-12-2019, 09:57
nie orientuje sie w tych copach wiec pytam, ile KWH prądu pojdzie ci w dzien podczas -15 stopni na zewnatrz. W domu tem 23-34 stopnie. Realnie ile pociagnie pompa KWH przez cała dobę, bez FV i cudów z uzysku cieplnego ze słonca.

koszt średniej pobranej kwh w odpowiednich proporcjach miedzy taryfą droga i tanią wynosi ok 39gr. Acop 1,87 powoduje że koszt kwh wpuszczonej do domu to 21gr za kwh. W przypadku gazu kwh wpuszczona do domu to 20-23gr . I to tylko uzyski dla klimatyzatora za 2590zł z montażem

kulibob
09-12-2019, 09:59
Pozatym reasumując to wszystko. Kiedyś zapytałem rolnika z sasiedztwa dlaczego nie kupił sobie nowego John deera atylko używanego 10 letniego. Powiedział coś bardzo ciekawego, kupiłem taki na jaki mnie obecnie stac i zaspokoi moje potrzeby.
Ja tez wybrałem gaz dlatego ze było mnie na niego stać i zaspokoja moje zapotrzebowanie na ciepło i CWU. Jakbym miał wolne 40-50 tysiecy to moze i bym założył PC+FV.

Co do kryzysu, jak do Ciebie Kulibob kryzys dojdzie to co sie bedzie u Ciebie w domu działo? Da sie oszczedzac bardziej u Ciebie?

Wybrałeś gaz bo niemiałeś odpowiedniej wiedzy czyli ten sam powód dla którego mam węgiel z którego pomału się wycofuje.

Da się oszczędzić obniżę temperaturę do temperatur panujących w domach gazowych.:rotfl:

vvvv
09-12-2019, 10:07
Super, ja 2x tyle zuzywam na cały dom, to znaczy ze jestem debil i frajer bo mam ochotę żęby swiatło się swieciło gdzie chce i jak chce.
Energię trzeba szanować i nie zużywać jej niepotrzebniej. Tak samo wodę. Jedzenie też. Wiele innych rzeczy.


Gaz wyniósł mnie (instalacja) 5tysiecy, nie licze rurek bo to oprzyrzedowanie, a nawet jesli policze to całość wyniosła 10 tysiecy + przyłacze 2500. Rocznie zuzyje 1200-1500 m3. Daje to kolo 3000 zł na CO + CWU.

Jak masz gaz 5m od domu to zapłacisz za wszystko mi 15 tyś.


Popieram całkowicie redboxa.
To nie ja jestem dla pieniędzy, tylko one dla mnie.
Wydaję bo lubię i mam w czterech literach wydumane oszczędności.
Trzeba żyć jak człowiek, a nie dusigrosz.
Każdy żyje jak chce. Chociaż polecam pewne rzeczy przemyśleć.

Spróbuj durszlak ogrzać gazem albo prądem . Komfortowo będzie , ale czy bedzie tanio ?
W Krakowie to nie problem. Dlatego trzeba zakazać używania paliw stałych w całej Polsce.
Zresztą. E tam. 10 cm wystarczy i grzejesz gazem. ;)

Bertha
09-12-2019, 10:08
Już produkuję się kilkanaście razy

LUDZIE NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ
Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?

Nie napisałeś skąd ten gaz miał wylatywać czy wyjść i gdzie miał pojść? Na wycieczkę, do lasu czy w pi$du? Uwentualnie kto ony gaz wyprodukował. Mateczka natura czy anus?

vvvv
09-12-2019, 10:13
Pozatym reasumując to wszystko. Kiedyś zapytałem rolnika z sasiedztwa dlaczego nie kupił sobie nowego John deera atylko używanego 10 letniego. Powiedział coś bardzo ciekawego, kupiłem taki na jaki mnie obecnie stac i zaspokoi moje potrzeby.
Ja tez wybrałem gaz dlatego ze było mnie na niego stać i zaspokoja moje zapotrzebowanie na ciepło i CWU. Jakbym miał wolne 40-50 tysiecy to moze i bym założył PC+FV.

Co do kryzysu, jak do Ciebie Kulibob kryzys dojdzie to co sie bedzie u Ciebie w domu działo? Da sie oszczedzac bardziej u Ciebie?

Zarabiasz 270zł/dzień i nie stać Cię było na coś lepszego niż gaz? Jeszcze w nowym domu. :D

cuuube
09-12-2019, 10:13
Kiedyś wybierało się opcję która była dostępna , czyli kopciucha lub gaz . Teraz technologia tanieje i wchodzi pod i na strzechy.

fotohobby
09-12-2019, 10:14
.

Jak masz gaz 5m od domu to zapłacisz za wszystko mi 15 tyś.



To komu nie zapłaciłem faktury ?
Bo za kotlownię gazową z podłączeniem do gazociągu 22m od domu zapłaciłem 12,8 kzł

Kiedy podłączałeś gaz ?
A nie... Sorry...
Przecież nie podłączałeś...

cuuube
09-12-2019, 10:15
Zarabiasz 270zł/dzień i nie stać Cię było na coś lepszego niż gaz? Jeszcze w nowym domu. :D
Może to kwota brutto

gawel
09-12-2019, 10:17
Moze zmienimy tytuł wątku na ,, Urzekła mnie twoja historia " ...?

Boże jakim to trzeba byc ograniczonym człowiekiem pisać takie rzeczy, współczucia dla rodziny i twoich bliskich...

:popcorn:

redbox
09-12-2019, 10:17
Wybrałeś gaz bo niemiałeś odpowiedniej wiedzy czyli ten sam powód dla którego mam węgiel z którego pomału się wycofuje.

Da się oszczędzić obniżę temperaturę do temperatur panujących w domach gazowych.:rotfl:
Ja mam 23 sttopnie, masz u siebie w domu wiecej? Ok moze lubisz sie grac mocniej.
Wybralem gaz bo całośc ksoztowała 15 tysiecy a nie 50. Ot tyle


koszt średniej pobranej kwh w odpowiednich proporcjach miedzy taryfą droga i tanią wynosi ok 39gr. Acop 1,87 powoduje że koszt kwh wpuszczonej do domu to 21gr za kwh. W przypadku gazu kwh wpuszczona do domu to 20-23gr . I to tylko uzyski dla klimatyzatora za 2590zł z montażem

Kolego ja naprawde nie wiem CO to jest COP i pytam ile KWH dziennie pojdzie na POMPE. No chyba ze twoja pompa potrafi obnizyc cene jednego KWH. Dla mnie cena KWH pradu na normalnej taryfie to ponad 50 gr. Jestem naprawde ciekaw jak pompa ktora pobierze (strzelam wale w ciemno bo nie wiem).

Widze to tak: 5 listopad, pompa pobrala 5 KWH prądu. nie interesuje mnie sredni koszt pradu.

redbox
09-12-2019, 10:20
Może to kwota brutto

a uważacie ze 5000 tysiecy na miesiac to jest astronomiczna kwota? Pozatym mowimi o czasie gdy zaczynałem budowę, zarabiałem troche mniej oraz brałem kredyt, a każde pożyczne 10 tysiecy generowało 15 tysiecy zwrotu. Wiec koszt pompy i fv wynióśłby mnie 50k + koszt kredytu

gawel
09-12-2019, 10:21
koszt średniej pobranej kwh w odpowiednich proporcjach miedzy taryfą droga i tanią wynosi ok 39gr. Acop 1,87 powoduje że koszt kwh wpuszczonej do domu to 21gr za kwh. W przypadku gazu kwh wpuszczona do domu to 20-23gr . I to tylko uzyski dla klimatyzatora za 2590zł z montażem

Dziękuję za ten wpis :)

gawel
09-12-2019, 10:22
Wstawiasz klimatyzator kanałowy grzałkę do bojlera w taniej i masz tańszą inwestycje i eksploatacje niż gaz a PV to sobie można z czasem dorobić. Więc sorry gaz to kicha

Ja to cąły czas piszę dla tych którzy jeszcze stoją przed wyborem ale niestety większość to :bash:

redbox
09-12-2019, 10:22
Zarabiasz 270zł/dzień i nie stać Cię było na coś lepszego niż gaz? Jeszcze w nowym domu. :D

nie widze nic lepszego niż gaz. Gaz jest najlepszy i nawydajniejszy, na gazie moge podgrzac np cebule na rosół na prądzie tego nie zrobie. Dlatego wybrałem gaz. Lubie rosół.

gawel
09-12-2019, 10:26
a uważacie ze 5000 tysiecy na miesiac to jest astronomiczna kwota? Pozatym mowimi o czasie gdy zaczynałem budowę, zarabiałem troche mniej oraz brałem kredyt, a każde pożyczne 10 tysiecy generowało 15 tysiecy zwrotu. Wiec koszt pompy i fv wynióśłby mnie 50k + koszt kredytu

ja budowałem się 16 lat temo PC to była kosmiczna technologia kosztowała ok 70k i to wersji ze studniami , masakra ale gazu nie wybrałem i mam grzejniki na prąd czyli ani gaz ani pc ani tym bardziej centralne. Obecnie PV są relatywnie tańsze i uniwersalniejsze od PC+centralne. Ja założyłem tylko 4kwp (ze względu na dach od południa włąśnie aby mieć ogrzewanie za darmo wyniosło mnie to 17900 po odliczeniach 10600. I to się szybko zwróci i ma sens.

vvvv
09-12-2019, 10:28
nie widze nic lepszego niż gaz. Gaz jest najlepszy i nawydajniejszy, na gazie moge podgrzac np cebule na rosół na prądzie tego nie zrobie. Dlatego wybrałem gaz. Lubie rosół.
Najwydajniejszy? To zależy jaką mieszankę dostaniesz.
Dla cebuli wybrać gaz. :p Żywy ogień lepszy. Jedzenie najlepsze. :D

redbox
09-12-2019, 10:29
Najwydajniejszy? To zależy jaką mieszankę dostaniesz.
Dla cebuli wybrać gaz. :p Żywy ogień lepszy. Jedzenie najlepsze. :D

nie prawda, na gazie smakuje lepiej

redbox
09-12-2019, 10:30
Może kto inny mu wytłumaczy??
czyli wybrałeś technologie do ktorej
niemiałeś odpowiedniej wiedzy i teraz nie mozesz roztłumaczyc jak krowa na miedzy jak to działa i ile zuzywa dziennie KWH. :D

kulibob
09-12-2019, 10:34
czyli wybrałeś technologie do ktorej i teraz nie mozesz roztłumaczyc jak krowa na miedzy jak to działa i ile zuzywa dziennie KWH. :D

Co ma Ci tłumaczyć jak nawet taryf nie ogarniasz

jak było +5 pompa pobrała 5 i oddała 15
jakbyło -15 pobrała 5 oddała 9,3

Nie policysz tego dziennie każdy dzienniejst inny i inne nasłonecznienie i bytowe

cuuube
09-12-2019, 10:36
Cube nie wiem, duzo ich teraz nie ma. Czytalem tylko ze im nizasza temp tym gorzej sprawuje sie pompa. Chciałbym sie poprostu dowiedziec, z ciekawosći.Patrz moje pytanie wyzej.

https://images91.fotosik.pl/291/a114f162d085b038med.png (https://images91.fotosik.pl/291/a114f162d085b038.png)


https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.pg.geo.uj.edu.pl/documents/3189230/45711601/0136-art.01/ebcc3c0f-42c5-4992-86e1-92f0c083300e&ved=2ahUKEwir2Z-1rKjmAhWQaFAKHTzwDuIQFjABegQIBRAB&usg=AOvVaw1RYNXr2OklGo2ahNtBrGYG

redbox
09-12-2019, 10:36
Co ma Ci tłumaczyć jak nawet taryf nie ogarniasz

jak było +5 pompa pobrała 5 i oddała 15
jakbyło -15 pobrała 5 oddała 9,3

czyli pompa oddaje KWH do sieci?

vvvv
09-12-2019, 10:37
Jak ogrzewanie elektryczne ma sie do podywzek prądu które beda już za miesiąc? Po ilu latach zzwroci mi sie FV + pompa?


Masz rację. PV się szybciej "zwróci" . :lol2:
Zresztą gaz zawsze będzie "tani", chociaż czy kiedykolwiek był?
Eurostat podaje, że cena prądu spadła o ok 3% w pierwszym półroczu. Gaz w też spadł na niektórych wykresach. Natomiast Eurostat podaje, że cena gazu wzrosła ok 11% w pierwszym półroczy 2019 w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.

kulibob
09-12-2019, 10:38
czyli pompa oddaje KWH do sieci?

Ty tak na poważnie?

fotohobby
09-12-2019, 10:40
Policz sobie. :P Przecież znasz się na wszystkim. Tylko uwzględnij wszystko razem z robocizną.
:bye:

Przecież ja podałem rzeczywiste koszty z robocizną
Jestem ciekaw, co tak podrozalo przez ten czas.
Przez moment mialem złudna nadzieję, że wniesiesz coś merytorycznego do wątku, ale wyszło, jak zwykle...

cuuube
09-12-2019, 10:40
na gazie moge podgrzac np cebule na rosół na prądzie tego nie zrobie. Dlatego wybrałem gaz. Lubie rosół.

A to ciekawe bo ja nie mam gazu , rosół jadam i inne ciepłe i smaczne potrawy również. Bynajmniej nie stołuję się w restauracjach.

redbox
09-12-2019, 10:41
Ty tak na poważnie?

tak, w 3 ostatbich postac pytam CIe ile POMPA POBIERA KWH Z SIECI a ty mi mowisz ze ja jestem debilem :D przeczytaj co pisałem wez głeboki oddech i napisz mi ile KWH PRADU z sieci czyli ze słupa energetycznego pobierze pompa ciepła.

fotohobby
09-12-2019, 10:42
czyli pompa oddaje KWH do sieci?

Chłopie, nie ciągnij tego tutaj, na FM jest mnóstwo wątków, gdzie możesz się doedukować z pomp ciepła

vvvv
09-12-2019, 10:44
Przecież ja podałem rzeczywiste koszty z robocizną
Jestem ciekaw, co tak podrozalo przez ten czas.
Przez moment mialem złudna nadzieję, że wniesiesz coś merytorycznego do wątku, ale wyszło, jak zwykle...

Przecież podałem obecne rzeczywiste koszty z robocizną. Nie ogarniasz? Nic nowego. Tyle z tobą "dyskusji", bo zaraz zaczniesz jojczeć i polecisz na skargę jak zwykle.

redbox
09-12-2019, 10:44
Chłopie, nie ciągnij tego tutaj, na FM jest mnóstwo wątków, gdzie możesz się doedukować z pomp ciepła

ale czemu nie, to ejst watek o gazie a lecimy o tym ile kto i dlaczego. O wszystkim tylko nie o gazie. Chce aby kulibob mi napisał prosta rzecz, skoro twierdzi ze wszystko ogrania to warto zapytac eksperta.

kulibob
09-12-2019, 10:45
tak, w 3 ostatbich postac pytam CIe ile POMPA POBIERA KWH Z SIECI a ty mi mowisz ze ja jestem debilem :D przeczytaj co pisałem wez głeboki oddech i napisz mi ile KWH PRADU z sieci czyli ze słupa energetycznego pobierze pompa ciepła.

Bez sensowne pytanie,
To zależy od domu, warunków zenętrznych, nasłonecznienia itp...

pisąłem już jak przy =5 pobierze 1kWh to wyprodukuje ok 3kWh
a przy -15 z jednej pobranej kwh wyprodukuje 1,87kwh
Teraz przelicz sobie taryfy i dowiesz sie ile co osztuje

fotohobby
09-12-2019, 10:47
tak, w 3 ostatbich postac pytam CIe ile POMPA POBIERA KWH Z SIECI a ty mi mowisz ze ja jestem debilem :D przeczytaj co pisałem wez głeboki oddech i napisz mi ile KWH PRADU z sieci czyli ze słupa energetycznego pobierze pompa ciepła.

Jeśli mój dom rocznie potrzebuję 8000kWh na ogrzewanie i CWU (800M3 GAZU), to pompa ciepła pobrałaby z sieci około 2400-2600kWh, resztę pobierajàc z energii zawartej w powietrzu.
Cykl Carnota.
I to na tyle, resztę doczytaj, jak Ciebie interesuje

fotohobby
09-12-2019, 10:50
Przecież podałem obecne rzeczywiste koszty z robocizną. Nie ogarniasz? Nic nowego. Tyle z tobą "dyskusji", bo zaraz zaczniesz jojczeć i polecisz na skargę jak zwykle.

Rzuciles jakąś cenę, twierdząc, że masz wycenę.
Poprosiłem o zamieszczenie tutaj tej wyceny, bo jestem ciekaw, co tak zdrozalo w ciągu 5 lat.
W zamian przeczytałem "policz sobie"

Potrafisz zamieścić te wycenę, czy cie to przerasta ?

kulibob
09-12-2019, 10:52
Rzuciles jakąś cenę, twierdząc, że masz wycenę.
Poprosiłem o zamieszczenie tutaj tej wyceny, bo jestem ciekaw, co tak zdrozalo w ciągu 5 lat.
W zamian przeczytałem "policz sobie"

Potrafisz zamieścić te wycenę, czy cie to przerasta ?

Prawdopodonie roocizna bo złodzieje sobie liczą

kulibob
09-12-2019, 10:53
jest rozjechany tak jak Twoje 29w/m2 z tymi czynnikami U :D

Coto czynnik?

Dziwne że sterowniki od CO powierdzają to w najzimniejsze dni roku z CWU wychodziła średnia moc 3kW

vvvv
09-12-2019, 11:17
Rzuciles jakąś cenę, twierdząc, że masz wycenę.
Poprosiłem o zamieszczenie tutaj tej wyceny, bo jestem ciekaw, co tak zdrozalo w ciągu 5 lat.
W zamian przeczytałem "policz sobie"

Potrafisz zamieścić te wycenę, czy cie to przerasta ?

No zdrożało. Nie rzuciłem tylko napisałem jaka jest rzeczywistość. Zapłaciłeś 5 lat temu 12,8 teraz to kosztuje 15. Wiem ciężko dla ciebie to zrozumieć i pojąć. Proste rzeczy a zabijają. Inny gaziarz napisał 10. Musiało stanieć. :o
:popcorn:

fotohobby
09-12-2019, 11:24
No zdrożało. Nie rzuciłem tylko napisałem jaka jest rzeczywistość. Zapłaciłeś 5 lat temu 12,8 teraz to kosztuje 15. Wiem ciężko dla ciebie to zrozumieć i pojąć. Proste rzeczy a zabijają. Inny gaziarz napisał 10. Musiało stanieć. :o
:popcorn:

Pokaż wycene. Ja miałem 22m, Ty 5m i niby robocizna tak poszła w górę ? :)
Bo kotły i przyłącze nie zdrożały....

Tak trudno wkleić ?

finlandia
09-12-2019, 11:27
Przed chwilę usunąłem 13 postów, które są tylko jałowym sporem nie dotyczącym tematu. Miałem ochotę usunąć je wraz z jednodniowymi banami dla wszystkich uczestniczących w tych pyskówkach.
Pozostał mi jeszcze jeden post. Ten już po ostrzeżeniu leci na tygodniowego bana. Chyba że sam zdąży z autokorektą.

fotohobby
09-12-2019, 11:30
Brawo, finlandia. Dzięki

vvvv
09-12-2019, 11:41
Pokaż wycene. Ja miałem 22m, Ty 5m i niby robocizna tak poszła w górę ? :)
Bo kotły i przyłącze nie zdrożały....

Tak trudno wkleić ?

Tak tyle poszła. Materiały też nie zdrożały. :( Np. kociołek 300 zł drożysz niż rok temu, bo niby nowszy model. To był Immergas. Niby nic ale ziarnko...
Zresztą niech będzie, "masz rację".;) Koszty przyłącza to 13k, bo ty tak 5 lat temu robiłeś. Nie 10k, bo ktoś inny tak napisał. :lol2:
:bye:

vvvv
09-12-2019, 11:44
nie prawda, na gazie smakuje lepiej

Nie prawda. Na żywym ogniu jest najlepsze.

fotohobby
09-12-2019, 11:45
Wystarczyło wkleić wycenę i rozwiązać temat.
Ale.. trzeba mieć wycenę, prawda ?

I nie twierdzę, że nie da się zrobić taniej, niż 13.8kzl
To Ty napisałeś "min 15tys", ale jak zwykle nis potrafisz tego udowodnić...

vvvv
09-12-2019, 11:47
Możesz również zrobić dobry uczynek i wysłać na urlop świąteczny vvv ???? Żal czytać jego wypociny

Nie czytaj. Nikt Ci nie każe.
Pisze na temat gazu ile np. kosztuje przyłącze, bo ktoś tutaj walną, że 10K to prostuje, bo wiem ile to obecnie kosztuje. . Mam gaz. :D

redbox
09-12-2019, 11:52
Nie czytaj. Nikt Ci nie każe.
Pisze na temat gazu ile np. kosztuje przyłącze, bo ktoś tutaj walną, że 10K to prostuje, bo wiem ile to obecnie kosztuje. . Mam gaz. :D

zapłaciłes 10k za przyłacze gazu? Ciagniesz od samemgo putina?

vvvv
09-12-2019, 11:53
Wystarczyło wkleić wycenę i rozwiązać temat.
Ale.. trzeba mieć wycenę, prawda ?

I nie twierdzę, że nie da się zrobić taniej, niż 13.8kzl
To Ty napisałeś "min 15tys", ale jak zwykle nis potrafisz tego udowodnić...

Nie muszę niczego udowadniać. Taka jest ostatnia cena na podłączenie gazu. Gaz rura 5m od domu. Komplet za wszystko. Jeszcze raz: za wszystko.
"Gratulacje" jak potrafisz taniej zrobić kompletne przyłączenie ze wszystkimi kosztami za np. za 10K. Chylę czoła. :D

fotohobby
09-12-2019, 11:54
Nie czytaj. Nikt Ci nie każe.
Pisze na temat gazu ile np. kosztuje przyłącze, bo ktoś tutaj walną, że 10K to prostuje, bo wiem ile to obecnie kosztuje. . Mam gaz. :D

Przeciez Ty nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.
redbox napisał:
[
B]nawet jesli policze to całość wyniosła 10 tysiecy + przyłacze 2500[/B]

Czyli kwota bardzo porównywalna z moją.

vvvv
09-12-2019, 11:54
zapłaciłes 10k za przyłacze gazu? Ciagniesz od samemgo putina?

Nie z gazportu.

fotohobby
09-12-2019, 11:55
Nie muszę niczego udowadniać. Taka jest ostatnia cena na podłączenie gazu. Gaz rura 5m od domu. Komplet za wszystko. Jeszcze raz: za wszystko.
"Gratulacje" jak potrafisz taniej zrobić kompletne przyłączenie ze wszystkimi kosztami za np. za 10K. Chylę czoła. :D

Oczywiście, że nie musisz.
Tak samo, jak nam nikt nie zabroni uważać Ciebie za owieczkę, idealną do strzyżenia :lol:

gawel
09-12-2019, 11:59
Wystarczyło wkleić wycenę i rozwiązać temat.
Ale.. trzeba mieć wycenę, prawda ?

I nie twierdzę, że nie da się zrobić taniej, niż 13.8kzl
To Ty napisałeś "min 15tys", ale jak zwykle nis potrafisz tego udowodnić...

U mnie w 2003 roku przyłącze miało kosztować 5 tys ale czas uruchomienia był 2 lata lub za 2 tys dodatkowo miał być przyspieszony , dlatego mam prąd.

BTW jak budowałem dom to przez pierwszy rok mieszkałem sam, teraz domów jest około 40 ale gaz jest w nielicznych, przeważnie elektryka, PC i klimy. Nie mam pojęcia ile kosztuje doprowadzenie gazu ciekawe?

redbox
09-12-2019, 12:01
U mnie w 2003 roku przyłącze miało kosztować 5 tys ale czas uruchomienia był 2 lata lub za 2 tys dodatkowo miał być przyspieszony , dlatego mam prąd.

BTW jak budowałem dom to przez pierwszy rok mieszkałem sam, teraz domów jest około 40 ale gaz jest w nielicznych, przeważnie elektryka, PC i klimy

u mnie trwało rok, od czasu wydania warunków do realizacji przyłacza. Faktura była na 2100 zł z kawałkiem.

vvvv
09-12-2019, 12:02
Przeciez Ty nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.
redbox napisał:
[

Czyli kwota bardzo porównywalna z moją.


Oczywiście, że nie musisz.
Tak samo, jak nam nikt nie zabroni uważać Ciebie za owieczkę, idealną do strzyżenia :lol:

Faktycznie napisał co napisał.


Wybralem gaz bo całośc ksoztowała 15 tysiecy a nie 50. Ot tyle


:popcorn:

fotohobby
09-12-2019, 12:05
No to kto "walną" o 10 tyś ?

, bo ktoś tutaj walną, że 10K to prostuje, bo wiem ile to obecnie kosztuje. . Mam gaz. :D



Ja wiem, że są ludzie, co robia gaz po 25tys, bo wybierają droższe kotły, lub mają 30m do rury.
Ale nie przy 5m i Immergazie

vvvv
09-12-2019, 12:45
No to kto "walną" o 10 tyś ?




Ja wiem, że są ludzie, co robia gaz po 25tys, bo wybierają droższe kotły, lub mają 30m do rury.
Ale nie przy 5m i Immergazie

:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

Jeszcze raz ostatni, bo tak w kółko jest. Zresztą jak zwykle. Koszty kompletnego przyłącza opisanego wcześniej, wszystko materiały i robocizna. Cena to 15K.
:bye:

fotohobby
09-12-2019, 13:06
Twoja cena (być może z głowy, bo wyceny nie przedstawiłeś)

Ale na pewno nie "minimalna", co sugerowałes.
https://grzanieplus.pl/immergas-victrix-12-x-tt-2-erp-3-025638-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-nowosc-autoryzowany-dystrybutor-immergas.html

5 lat temu, poprzedni model tego kotła kupiłem za ... 3899zł ;)

byq84
09-12-2019, 15:40
Wstawiasz klimatyzator kanałowy grzałkę do bojlera w taniej i masz tańszą inwestycje i eksploatacje niż gaz a PV to sobie można z czasem dorobić. Więc sorry gaz to kicha

Ale ogrzewanie powietrzem nie jest przyjemne, mam kominek + DGP i można przetrwać ale szału nie robi.
To tak samo jak można kupić nowe Tipo a można też auto klasy premium.

kulibob
09-12-2019, 16:14
Ale ogrzewanie powietrzem nie jest przyjemne, mam kominek + DGP i można przetrwać ale szału nie robi.
To tak samo jak można kupić nowe Tipo a można też auto klasy premium.

Czy ja wiem mam jednego splita i faktycznie trzeba dmuchać na max ale mając dwa mógłbym zmniejszyć nawiew i było by ok. Przy kanałówce raczej problem raczej nie wystąpina aż taką skale. Problemem jest chłodna podłoga i tu trzeba by zrobić gdzie można drewn opanele. Dlatego jak jest chłodneij to trochę wpuszczam w podłoge. Dzisaj byłsłoneczny dzień +4* sporą cześć dnaia klima stała teraz sie odpaliła i pobiera 270W. Za jakiś czas pewnie się podkręci jak zyski słoneczne zejdą.

Generalnie gaz jest uniwersalny ani w instalacji, tani ani w eksploaacji, taki poprostu byle jaki.

Można mieś tanio instalacje grząłka/bufor lub kable drożej ok 30% od gazu ale tania instalacja. Dołożysz do tego klimę masz podobny koszt kwh i wyższy komfort
Lub PC PW nieco droższa instalacja od gazu co prawda to zależy od potrzebnej PC ale koszt kwh rozjeża gaz jak SUV psią kupe.
Lub zupełnie po taniości splity lub kanałówka. komfort gorszy ale instalacja i kwh tanie

I do każdej z powyższych opcji możesz dołożyć PV.

Bardzo mnie to dziwi jak budując teraz dom można brać pod uwagę założenie gazu??

Dodatkowo dochodzi BHP niedawno mieliśmy przykład

fotohobby
09-12-2019, 16:16
??

Dodatkowo dochodzi BHP niedawno mieliśmy przykład
A jaki wpływ ma wybrany przeze mnie rodzaj ogrzewania na fakt przewiercenia gazociągu w drodze ?

gawel
09-12-2019, 16:16
Czy ja wiem mam jednego splita i faktycznie trzeba dmuchać na max ale mając dwa mógłbym zmniejszyć nawiew i było by ok. Przy kanałówce raczej problem raczej nie wystąpina aż taką skale. Problemem jest chłodna podłoga i tu trzeba by zrobić gdzie można drewn opanele. Dlatego jak jest chłodneij to trochę wpuszczam w podłoge. Dzisaj byłsłoneczny dzień +4* sporą cześć dnaia klima stała teraz sie odpaliła i pobiera 270W. Za jakiś czas pewnie się podkręci jak zyski słoneczne zejdą.

Generalnie gaz jest uniwersalny ani w instalacji, tani ani w eksploaacji, taki poprostu byle jaki.

Można mieś tanio instalacje grząłka/bufor lub kable drożej ok 30% od gazu ale tania instalacja. Dołożysz do tego klimę masz podobny koszt kwh i wyższy komfort
Lub PC PW nieco droższa instalacja od gazu co prawda to zależy od potrzebnej PC ale koszt kwh rozjeża gaz jak SUV psią kupe.
Lub zupełnie po taniości splity lub kanałówka. komfort gorszy ale instalacja i kwh tanie

I do każdej z powyższych opcji możesz dołożyć PV.

Bardzo mnie to dziwi jak budując teraz dom można brać pod uwagę założenie gazu??

Dodatkowo dochodzi BHP niedawno mieliśmy przykład

100% Racji :yes::yes::yes::yes::yes:

fotohobby
09-12-2019, 16:18
Znowu ci sami.. wytrzymali pół dnia i znowu piszą nie na temat wątku...

tkaczor123
09-12-2019, 16:28
Mając drogą taryfę prądu czyli ok 61 gr pompą wychodziło mi ok 20 gr z tym ze szum mi przeszkadzał Do -10 grzało przy -15 już były przerwy. Gorzej było jak grzałem grzałką prądem z COP1 zbiornik CWU to już w ogóle mi się nie opłacało. Z gazu wychodzi mi ok 23gr za kWh. Co nie pójdzie w prąd to oddam w gazie, tak niestety jest dom swoje musi wziąć energii. W lecie mogę grzać grzałką wtedy zamiast 22m3 gazu wyjdzie 4m3 plus abo.

gawel
09-12-2019, 16:31
Mając drogą taryfę prądu czyli ok 61 gr pompą wychodziło mi ok 20 gr z tym ze szum mi przeszkadzał Do -10 grzało przy -15 już były przerwy. Gorzej było jak grzałem grzałką prądem z COP1 zbiornik CWU to już w ogóle mi się nie opłacało. Z gazu wychodzi mi ok 23gr za kWh. Co nie pójdzie w prąd to oddam w gazie, tak niestety jest dom swoje musi wziąć energii. W lecie mogę grzać grzałką wtedy zamiast 22m3 gazu wyjdzie 4m3 plus abo.

nIe rozumiem tych 61 gr w II strefie. U mnie jest 34 grosze i mam Pge taryfe g12w

kulibob
09-12-2019, 16:34
A jaki wpływ ma wybrany przeze mnie rodzaj ogrzewania na fakt przewiercenia gazociągu w drodze ?

Gdybu ludzie gazu nie zakładali to i gazociągi bły by nie potrzebne.

Dobrze że jesteć tak z perspwktywy czasu czy budując się teraz czy poszedłbyś znowu w gaz czy inne rozwiązania.?

kulibob
09-12-2019, 16:37
Mając drogą taryfę prądu czyli ok 61 gr pompą wychodziło mi ok 20 gr z tym ze szum mi przeszkadzał Do -10 grzało przy -15 już były przerwy. Gorzej było jak grzałem grzałką prądem z COP1 zbiornik CWU to już w ogóle mi się nie opłacało. Z gazu wychodzi mi ok 23gr za kWh. Co nie pójdzie w prąd to oddam w gazie, tak niestety jest dom swoje musi wziąć energii. W lecie mogę grzać grzałką wtedy zamiast 22m3 gazu wyjdzie 4m3 plus abo.

Nie rozmiem tego 61gr . Przecież używając g12x wychodzisz taiej .

Szum klimy? Jest słyszalna ale chyba się pzyzwyczailiśmy bo nie przeszkadza. Zresztą nowa zabawka trzeba się naumieć ekogrocha i podłogówki też cżłowiek rok się uczył.

vvvv
09-12-2019, 18:22
Twoja cena (być może z głowy, bo wyceny nie przedstawiłeś)

Ale na pewno nie "minimalna", co sugerowałes.
https://grzanieplus.pl/immergas-victrix-12-x-tt-2-erp-3-025638-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-nowosc-autoryzowany-dystrybutor-immergas.html

5 lat temu, poprzedni model tego kotła kupiłem za ... 3899zł ;)


Tak wydumałem sobie. ;) Tak sobie strzeliłem 15K. Chętnie poczytam ile inni obecnie płacą za przyłącza gazu. Tylko wszystko, jak należy. Wszystko. Wiem, że ci ciężko zrozumieć, że coś 5 lat temu kosztowało 13k to dzisiaj może kosztować 15K. No szczególnie przy szalejących usług i materiałów budowlanych. Szok. (Oczywiście kilka cytatów, bo wiadomo o co chodzi).
Teraz wróć i przeczytaj jeszcze raz z tą wyceną . Chociaż

Przeciez Ty nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. co już udowodniłeś kilka razy
Kupowałeś w internecie? I zapłaciłeś tyle z 8% VAT za ten kociłek?

nikt nie zabroni uważać Ciebie za owieczkę, idealną do strzyżenia :lol:
Pewnie nie tylko na tym i no wiesz już gdzie kupić kociołek jak padnie. Poszukaj jeszcze kogoś kto ci to podłączy. Podaj za ile, no chyba że to cena z podłączeniem?

Zresztą zawsze masz rację, więc dalsza dyskusja nie ma sensu. Po za tym żebym z kimś "dyskutować" to ten ktoś ...
:bye:

fotohobby
09-12-2019, 18:30
Gdybu ludzie gazu nie zakładali to i gazociągi bły by nie potrzebne.

Dobrze że jesteć tak z perspwktywy czasu czy budując się teraz czy poszedłbyś znowu w gaz czy inne rozwiązania.?

Wiedząc, że sa dopłaty do PV pewnie w bufor z grzałką, splita i PV.
Co zresztà kilkukrotnie doradzałem na tym Forum, jak i rodzinie, choć kuzyn nie posłuchał zamontował gaz i jest bardzo zadowolony.
Podobnie, jak ja - mam komfort, jakiego oczekuję za małe pieniądze.

A to nie jest temat - "Jakie ogrzewanie wybrać" - jeśli czujesz misjè, udzielaj się gdzie indziej.

Elfir
09-12-2019, 18:43
proszę tutaj nie przekonywać do PC. To wątek, gdzie podaje się zużycie gazu, więc uczestnicy raczej wybrali już źródło ciepła.
Jest pełno wątków o wyższości jednego nad drugim i tam idźcie dyskutować.

Napoli
09-12-2019, 18:58
Nie muszę niczego udowadniać. Taka jest ostatnia cena na podłączenie gazu. Gaz rura 5m od domu. Komplet za wszystko. Jeszcze raz: za wszystko.
"Gratulacje" jak potrafisz taniej zrobić kompletne przyłączenie ze wszystkimi kosztami za np. za 10K. Chylę czoła. :D

To tak.
Przyłącze gazowania 2150 zl.
Od skrzynki do domu 12m ×50 zl za metr ( wykop +rura) 2 sztyce chyba 150 zl za jedną. Skrzynka na ścianie 120zl + zawór (ja zapłaciłem 400zl ale można założyć za 60zl) 12 m miedzi 18 ( nie pamiętam ile zapłaciłem) + 500 zł za jakieś tam pierdoly ( papiery zawory itd)
Około 5 tys.
Kocioł imergas 4900 zł z przewodem koncentrycznym 1m.

fotohobby
09-12-2019, 20:24
Tak wydumałem sobie. ;) Tak sobie strzeliłem 15K. Chętnie poczytam ile inni obecnie płacą za przyłącza gazu. Tylko wszystko, jak należy. Wszystko. Wiem, że ci ciężko zrozumieć, że coś 5 lat temu kosztowało 13k to dzisiaj może kosztować 15K. No szczególnie przy szalejących usług i materiałów budowlanych. Szok. (Oczywiście kilka cytatów, bo wiadomo o co chodzi).
Teraz wróć i przeczytaj jeszcze raz z tą wyceną . Chociaż
co już udowodniłeś kilka razy
Kupowałeś w internecie? I zapłaciłeś tyle z 8% VAT za ten kociłek?

Pewnie nie tylko na tym i no wiesz już gdzie kupić kociołek jak padnie. Poszukaj jeszcze kogoś kto ci to podłączy. Podaj za ile, no chyba że to cena z podłączeniem?

Zresztą zawsze masz rację, więc dalsza dyskusja nie ma sensu. Po za tym żebym z kimś "dyskutować" to ten ktoś ...
:bye:

Śmieszny z ciebie gość... kompletny dyletant, ale brnie w temat dalej.
Daj tu jedno - oferte na przyłącze, i kotlownie gazową, która otrzymałeś
Pozycja, po pozycji. Wskaże ci wtedy możliwe oszczędności.
Tak, robocizna poszła do góry, ale żeby za przyłącze 5m zapłacić 2.5tyś więcej (minimum 2.5tys !), niż za 22m to musiałaby wzrosnąć o kilka tysięcy procent.
Tym bardziej, że kotły NIE ZDROZAŁY, przyłącze w PGNiG NIE ZDROŻAŁO.

Wystarczy zamieszczenie otrzymanej oferty. Dlaczego do tej pory tego nie zrobiłeś ?

donvitobandito
09-12-2019, 21:36
Śmieszny z ciebie gość... kompletny dyletant, ale brnie w temat dalej.
Daj tu jedno - oferte na przyłącze, i kotlownie gazową, która otrzymałeś
Pozycja, po pozycji. Wskaże ci wtedy możliwe oszczędności.
Tak, robocizna poszła do góry, ale żeby za przyłącze 5m zapłacić 2.5tyś więcej (minimum 2.5tys !), niż za 22m to musiałaby wzrosnąć o kilka tysięcy procent.
Tym bardziej, że kotły NIE ZDROZAŁY, przyłącze w PGNiG NIE ZDROŻAŁO.

Wystarczy zamieszczenie otrzymanej oferty. Dlaczego do tej pory tego nie zrobiłeś ?

Mi kompletna kotłownia gazowa wraz z kompletnym przyłączem gazu na działkę i do budynku, CWU wraz z 200l. zbiornikiem i rozprowadzeniem jej po budynku do kuchni i trzech łazienek, montażem 3 stelaży WC VIEGA, ogrzewaniem podłogowym 160m2 na Kissanie, 10 grzejnikami Purmo, sterowaniem ogrzewaniem Salus z 20 głowicami i 5 sterownikami ściennymi strefowymi, kotłem Immergas Maior 35TT X 1 ERP, 4 rozdzielaczami na 30 pętli, filtrami, zmiękczaczem wody, konsolą licznikową, pompą cyrkulacyjną itp. wyszła około 60 tys. zł. Robocizna z tego, to jakieś 15 tys. Dom 234m2.

potle
10-12-2019, 18:29
Pytanie z tematu wątku brzmi - Ile gazu poszło ? a zatem... uwaga...
mam dom z lat 80, nie ocieplony, betonowy dach, piwnica nie ogrzewana, okna z lat 90, czy może być gorzej ? i wiecie co ?.... zabudowałem kocioł gazowy :-)
metrów kwadratowych do ogrzania jakieś 160,
zużycie ? od 13 września do dziś 850m3, myślicie że dużo ? czekam na opinie
A przy okazji, może ktoś podpowie jak w Junkersie Cerapur ZSB 24 skasować informację o błędzie w pozycji "i2" ?
Od razu dodam, że jestem z ogrzewania gazem bardzo zadowolony i koszty pod żadnym pozorem mnie nie przerażają, jeśli ktoś w węgla przesiadł się na gaz to wie o czym piszę. Za luksusy trzeba płacić :) A Junkers Cerapur 24KW spala ok 2,7 m3 na godzinę przy 100% mocy.

ig0r-
10-12-2019, 21:04
Pytanie z tematu wątku brzmi - Ile gazu poszło ? a zatem... uwaga...
mam dom z lat 80, nie ocieplony, betonowy dach, piwnica nie ogrzewana, okna z lat 90, czy może być gorzej ? i wiecie co ?.... zabudowałem kocioł gazowy :-)
metrów kwadratowych do ogrzania jakieś 160,
zużycie ? od 13 września do dziś 850m3, myślicie że dużo ? czekam na opinie
A przy okazji, może ktoś podpowie jak w Junkersie Cerapur ZSB 24 skasować informację o błędzie w pozycji "i2" ?
Od razu dodam, że jestem z ogrzewania gazem bardzo zadowolony i koszty pod żadnym pozorem mnie nie przerażają, jeśli ktoś w węgla przesiadł się na gaz to wie o czym piszę. Za luksusy trzeba płacić :) A Junkers Cerapur 24KW spala ok 2,7 m3 na godzinę przy 100% mocy.
Ja od 1 stycznia do dzisiaj tyle nie spaliłem i nie wiem czy spale do końca roku..
Pewnie jeżeli byś ocieplił strop, ocieplił ściany wynik wyglądał by zupełnie inaczej. Wg. mnie warto to zrobić, szczególnie, że można skorzystać z dotacji.
Tak naprawdę nie mamy jeszcze zimy, ciekawe jak będzie wyglądało spalanie u Ciebie przy -10.

tkaczor123
11-12-2019, 05:52
Pytanie z tematu wątku brzmi - Ile gazu poszło ? a zatem... uwaga...
mam dom z lat 80, nie ocieplony, betonowy dach, piwnica nie ogrzewana, okna z lat 90, czy może być gorzej ? i wiecie co ?.... zabudowałem kocioł gazowy :-)
metrów kwadratowych do ogrzania jakieś 160,
zużycie ? od 13 września do dziś 850m3, myślicie że dużo ? czekam na opinie
A przy okazji, może ktoś podpowie jak w Junkersie Cerapur ZSB 24 skasować informację o błędzie w pozycji "i2" ?
Od razu dodam, że jestem z ogrzewania gazem bardzo zadowolony i koszty pod żadnym pozorem mnie nie przerażają, jeśli ktoś w węgla przesiadł się na gaz to wie o czym piszę. Za luksusy trzeba płacić :) A Junkers Cerapur 24KW spala ok 2,7 m3 na godzinę przy 100% mocy.

Tak jak mówił kolega ig0r- skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej - spalanie spadnie.
850m3 to ponad trzy lata u mnie grzania CWU.
U mnie na godzinę zjada coś koło 0,7m3.

fotohobby
11-12-2019, 15:53
Podajemy też parametry domu, który zużył daną ilość gazu.
I nie martw się, że wàtek będzie nudny,
Ty bynajmniej go nie ubarwiasz...

vr5
11-12-2019, 16:35
Pytanie z tematu wątku brzmi - Ile gazu poszło ? a zatem... uwaga...
mam dom z lat 80, nie ocieplony, betonowy dach, piwnica nie ogrzewana, okna z lat 90, czy może być gorzej ? i wiecie co ?.... zabudowałem kocioł gazowy :-)
metrów kwadratowych do ogrzania jakieś 160,
zużycie ? od 13 września do dziś 850m3, myślicie że dużo ? czekam na opinie
A przy okazji, może ktoś podpowie jak w Junkersie Cerapur ZSB 24 skasować informację o błędzie w pozycji "i2" ?
Od razu dodam, że jestem z ogrzewania gazem bardzo zadowolony i koszty pod żadnym pozorem mnie nie przerażają, jeśli ktoś w węgla przesiadł się na gaz to wie o czym piszę. Za luksusy trzeba płacić :) A Junkers Cerapur 24KW spala ok 2,7 m3 na godzinę przy 100% mocy.

850 m3 to dużo zważywszy, że ostatnie miesiące były ciepłe.
Gaz wprawdzie nie daje smrodu w czasie spalania, ale nie powinno się go bezmyślnie marnować.

byq84
12-12-2019, 16:06
77 m3 od 1 grudnia

Waldi005
12-12-2019, 16:23
Cześć,ja też coś napiszę o tym ile zużywa mój dom.Lata 70,ocieplony 20 lat temu 5cm.styropianu.W tym roku dołożyłem 10 cm. na ściany i 15cm.na piwnice.Dach betonowy ocieplony 15cm,3lata temu.Okna wymienione na nowe nie tak dawno.W zeszłym roku[wrzesień 2018] założyłem kocioł gazowy 2 funkcyjny kondensacyjny SAUNIER DUVAL.Około 200 metrów kw. do ogrzania.Temp.w domu od 19 st.w nocy do 21,21,5w dzień.W domu 5 osób.Gotowanie i mycie na gazie.Okres zimowy od 1 pażdiernika 2018 do 30 marca 3730 zł[1837 kubików]Za kwiecień tego roku 256 zł[115 kubików]Czyli średnio gaz wychodzi ok.2,02 zł za m sześcienny.W zeszłym roku udało mi się skorzystać z dotacji na wymianę kotła,a w tym roku na termomodernizacje przegród budynku.Od dzisiaj widząc że jest na plus,podniosłem temp. w domu na [noc 20 st. dzień 21,5 do 22,5 st. Jak bym palił węglem to bym wydał 4200 zł[ok 6 ton razy 700 zł]A tak to czas zaoszczędzony i człowiek zdrowszy.Teraz zobaczymy co zima przyniesie.Następnie co zrobię to przerzucę się na fotowoltanikę.Trzeba zacząć dbać o nasze środowisko,i o nas samych.Pozdrawiam.

Waldi005
12-12-2019, 16:31
Do 12 grudzień 2018--- 138 kubików
Do 12 grudzień 2019--- 98 kubików

klaudiusz_x
12-12-2019, 19:00
Pytanie z tematu wątku brzmi - Ile gazu poszło ? a zatem... uwaga...
mam dom z lat 80, nie ocieplony, betonowy dach, piwnica nie ogrzewana, okna z lat 90, czy może być gorzej ? i wiecie co ?.... zabudowałem kocioł gazowy :-)
metrów kwadratowych do ogrzania jakieś 160,
zużycie ? od 13 września do dziś 850m3, myślicie że dużo ? czekam na opinie
A przy okazji, może ktoś podpowie jak w Junkersie Cerapur ZSB 24 skasować informację o błędzie w pozycji "i2" ?
Od razu dodam, że jestem z ogrzewania gazem bardzo zadowolony i koszty pod żadnym pozorem mnie nie przerażają, jeśli ktoś w węgla przesiadł się na gaz to wie o czym piszę. Za luksusy trzeba płacić :) A Junkers Cerapur 24KW spala ok 2,7 m3 na godzinę przy 100% mocy.

Jakbyś podał ile węgla zużywałeś wcześniej, to można coś porównać.
U mnie znajomy zużywał 8 ton węgla na rok plus 1000zł na gaz.
Zmienił grzanie na gazowe i za gaz zapłacił 6300.
Teraz dom ocieplił i za rok zobaczymy co z tego wyszło.
Stary dom z lat 60-70. W domu 22stopnie, na noc miał 21*C.
Węgiel po 700zł.
Śmieciuch z dmuchawą. Obecnie ma tylko gaz.

ig0r-
12-12-2019, 19:35
Jakbyś podał ile węgla zużywałeś wcześniej, to można coś porównać.
U mnie znajomy zużywał 8 ton węgla na rok plus 1000zł na gaz.
Zmienił grzanie na gazowe i za gaz zapłacił 6300.
Teraz dom ocieplił i za rok zobaczymy co z tego wyszło.
Stary dom z lat 60-70. W domu 22stopnie, na noc miał 21*C.
Węgiel po 700zł.
Śmieciuch z dmuchawą. Obecnie ma tylko gaz.

To może ja napiszę o domu teściów, mieszkaliśmy tam wcześniej zanim wybudowaliśmy swój dom.
Teściowe przeszli na gaz w momencie kiedy my się wyprowadziliśmy, mają kocioł równe 2 lata. Przez ten czas przepalili 3100 m3 gazu.
Gaz jest zużywany na CO, CWU (2 osoby) i gotowanie.
Dom z użytkowym poddaszem (ścianka kolankowa 120 cm), mieszkalnej ok 130m2 +garaż z kotłownią ok 23m2
Wcześniej mieli kocioł na ekogroszek 25 kw :D taki doradził hydraulik, rocznie ponad 5 ton ekogroszku. Na gazie wychodzi ok 1550-1600 m3 sezon (około 3200-3300 zł) i naprawdę mają ciepło, tak że można chodzić w spodenkach.
Dom budowany ok 2005 roku, ocieplenie 10 cm styro, wełny ok 15 cm na skosach, okna dwuszybowe, standardowe bez dużych przeszkleń.
Generalnie są mega zadowoleni i żałują, że wcześniej się nie zdecydowali, bo czysto ciepło i jedno pomieszczenie więcej.

stingeros
12-12-2019, 23:19
To może ja napiszę o domu teściów, mieszkaliśmy tam wcześniej zanim wybudowaliśmy swój dom.
Teściowe przeszli na gaz w momencie kiedy my się wyprowadziliśmy, mają kocioł równe 2 lata. Przez ten czas przepalili 3100 m3 gazu.
Gaz jest zużywany na CO, CWU (2 osoby) i gotowanie.
Dom z użytkowym poddaszem (ścianka kolankowa 120 cm), mieszkalnej ok 130m2 +garaż z kotłownią ok 23m2
Wcześniej mieli kocioł na ekogroszek 25 kw :D taki doradził hydraulik, rocznie ponad 5 ton ekogroszku. Na gazie wychodzi ok 1550-1600 sezon i naprawdę mają ciepło, tak że można chodzić w spodenkach.
Dom budowany ok 2005 roku, ocieplenie 10 cm styro, wełny ok 15 cm na skosach, okna dwuszybowe, standardowe bez dużych przeszkleń.
Generalnie są mega zadowoleni i żałują, że wcześniej się nie zdecydowali, bo czysto ciepło i jedno pomieszczenie więcej.

Sorry ale z tym liczeniem coś jest nie tak. Skoro w ciągu 2 lat spalili 3100m3 gazu to nie mogli płacić 1600zł za rok ! Kwota 1600zł za rok starcza na ok 800m3 gazu. Wychodzi, że albo zużyli mniej albo zapłacili za 2 lata ponad 6000zł. Systemu nie oszukasz.
P.S. Mam FV z Pgnig za 300m3 na kwotę 600zł więc trzeba liczyć mniej więcej 1m3 to 2zł (łącznie ze stałymi).

ig0r-
13-12-2019, 05:19
Sorry ale z tym liczeniem coś jest nie tak. Skoro w ciągu 2 lat spalili 3100m3 gazu to nie mogli płacić 1600zł za rok ! Kwota 1600zł za rok starcza na ok 800m3 gazu. Wychodzi, że albo zużyli mniej albo zapłacili za 2 lata ponad 6000zł. Systemu nie oszukasz.
P.S. Mam FV z Pgnig za 300m3 na kwotę 600zł więc trzeba liczyć mniej więcej 1m3 to 2zł (łącznie ze stałymi).
Napisałem nie precyzyjnie, chodziło mi o m3 gazu. Kwotowa będzie to jakieś 3200-3300 za rok. Zaraz zedytuje poprzedni post żeby nie wprowadzać w błąd. Dzięki za czujność :)

noc
13-12-2019, 11:00
Sorry ale z tym liczeniem coś jest nie tak. Skoro w ciągu 2 lat spalili 3100m3 gazu to nie mogli płacić 1600zł za rok ! Kwota 1600zł za rok starcza na ok 800m3 gazu. Wychodzi, że albo zużyli mniej albo zapłacili za 2 lata ponad 6000zł. Systemu nie oszukasz.
P.S. Mam FV z Pgnig za 300m3 na kwotę 600zł więc trzeba liczyć mniej więcej 1m3 to 2zł (łącznie ze stałymi).

Gaz może kosztować 1,60zł, a może i 2,30zł/m3, zależy od zużycia (taryfy) ale przede wszystkim regionu.
U mnie za gaz liczą sobie ok. 1,7 zł/m3.

kulibob
13-12-2019, 11:43
Gaz może kosztować 1,60zł, a może i 2,30zł/m3, zależy od zużycia (taryfy) ale przede wszystkim regionu.
U mnie za gaz liczą sobie ok. 1,7 zł/m3.

A wliczasz w to opłaty stałe? dla średniorocznego zużycia

fotohobby
13-12-2019, 11:54
Gaz może tyle kosztować w ujęciu średniowiecznym, przy czym tańszy = mniej kaloryczny.
Cena 1kWh jest wszędzie podobna...

noc
13-12-2019, 13:24
A wliczasz w to opłaty stałe? dla średniorocznego zużycia

To jest iloraz z całościowego kosztu rocznego za gaz (wszystkie koszty łącznie) ok. 2000zł, podzielone przez roczne zużycie ok. 1200m3, CO+CWU.
Zużycie niby normalne, ale przy podłej kaloryczności gazu, to bardzo dobry wynik. Dom prawie 150m2, a w zasadzie 170m2 (antresola) i temp. w domu 22-23-26oC.

lalus09
13-12-2019, 14:15
Oczywiscie mam na mysli w tym sezonie grzewczym.

Pytam bo znajoma mowiła mi ze spodziewa sie rachunku za ostatnie 2 miesiace na poziomie 300 zł (dom około 200 m2 i chodza w koszulkach).
Cos nie bardzo daje temu wiare. Stąd moje pytanie.

A masz jakiś wspomagacz w stylu rekuperacji czy coś?

brusss_2008
13-12-2019, 14:35
A wliczasz w to opłaty stałe? dla średniorocznego zużycia

1kwh gaz kosztuje 10,296 gr
współczynnik konwersji u mnie na podkarpaciu to 11.081
cena za m3 to 1,14 zł plus vat 1,40 zł


Jeżeli widzisz , że ktoś podaje cenę 1,70 - 2,50 to napewno cena ta zawiera koszt paliwa gazowego, vatu, dystrybucji stałej i zmiennej oraz abonament

gawel
13-12-2019, 14:38
1kwh gaz kosztuje 10,296 gr
współczynnik konwersji u mnie na podkarpaciu to 11.081
cena za m3 to 1,14 zł plus vat 1,40 zł


Jeżeli widzisz , że ktoś podaje cenę 1,70 - 2,50 to napewno cena ta zawiera koszt paliwa gazowego,[B] vatu, dystrybucji stałej i zmiennej oraz abonament

a możesz zapłacić tylko to co chcesz na fakturze czy wszystkie składniki ?

brusss_2008
13-12-2019, 14:46
nie nie mogę dlatego wiadomo ze cena m3 to wszystkie składowe i wychodzi w zależności od zużycia i taryfy 1,80 - 2,5 zł ale często czytam w różnych wątkach o gazie posty pisane przez Ciebie lub kuliboba gdzie widnieje cena 2,2 zl a Wy żeby jeszcze opłaty stałe doliczać/ podać. W cenie powyżej 2 zł te opłaty już są

u sąsiada przyszła faktura za 12 miesięcy CO/CWU/ gotowanie dom nieocieplony 2152 m3. Przy tak sporym zużyciu cena m3 wraz ze wszystkimi opłatami wyszła 1,64 zł taryfa w2. teraz wpadnie w w3 wiec wyjdzie około 1,80 zł

mistalova
13-12-2019, 16:14
Te opłaty są różne w zależności od regionu (ZG).
U mnie przy zużyciu za ostatni rok 1100m3 wyszło 2,30 za 1m3.
Oczywiście mówię o całości opłat - nie obchodzi mnie wartość netto, bez przesyłu, abonentu i tym podobnych pierdół.
Liczy się koszt do zapłaty.

potle
14-12-2019, 11:36
Jakbyś podał ile węgla zużywałeś wcześniej, to można coś porównać.
U mnie znajomy zużywał 8 ton węgla na rok plus 1000zł na gaz.
Zmienił grzanie na gazowe i za gaz zapłacił 6300.
Teraz dom ocieplił i za rok zobaczymy co z tego wyszło.
Stary dom z lat 60-70. W domu 22stopnie, na noc miał 21*C.
Węgiel po 700zł.
Śmieciuch z dmuchawą. Obecnie ma tylko gaz.

Już podaję, spalałem ok. 6-7 ton węgla spalanego od góry, a to powodowało skoki temp. między 22 a 19 stopni w mroźne dni, przy czym było to dla nas akceptowalne, bo normalne, bo od dziecka tak mieliśmy i nie wiedziliśmy, że można mieć stałą temp. np 21 w domu przez cały czas. Gazem grzeję pierwszy sezon, także trudno mi coś więcej napisać, bo nie wiem czego się spodziewać, teoria wygląda dobrze, nie powinnienem przekroczyć 6 tyS PLN za sezon, co przy obecnych cenach węgla, jakieś 700 PLN, przy 6 tonach daje ok. 4.2 tyś pln, dopłacając ok. 2 tyś pln mam czysto i jak na blokach, warto czy nie ? Zrozumie to tylko ktoś kto przeszedł podobną drogę i stał się domownikiem, a przestał być niewolnikiem we własnym domu. Nie będę tu oczywiście wymieniał wszystkich zalet gazu, bo lista była by długa. A czy cena gazu na pewno jest wadą ? Ja uważam, że za luksusy się płaci, nie mam syfu, odzyskałem dwa pomieszczenia piwnicy, mogę wyjechać z domu kiedy chcę, nie muszę myśleć o czyszczeniu komina, no i to musi kosztować.

U mnie cena gazu kształtuje się tak ( Rybnik - woj. śląskie ) :
przy zużyciu 185 m3 - 2,24 PLN z wszystkimi opłatami
przy zużyciu 275 m3 - 2,04 PLN

stingeros
15-12-2019, 10:38
Od 16.11 do (teraz)15.12 za samo CO wyszło 65m3. W domu 23 stopnie. I co bardziej realne czy dalej będziecie niedowierzać i hejtować??

ig0r-
15-12-2019, 11:40
Od 16.11 do (teraz)15.12 za samo CO wyszło 65m3. W domu 23 stopnie. I co bardziej realne czy dalej będziecie niedowierzać i hejtować??
W jaki sposób jesteś w stanie policzyć samo CO bez CWU ?

stingeros
15-12-2019, 12:34
W jaki sposób jesteś w stanie policzyć samo CO bez CWU ?


Bardzo prosto. Poza sezonem grzewczym zużywam ok 20m3 na CWU + gotowanie miesięcznie więc odliczyłem. Chyba każdy może tak policzyć.

ig0r-
15-12-2019, 12:43
Bardzo prosto. Poza sezonem grzewczym zużywam ok 20m3 na CWU + gotowanie miesięcznie więc odliczyłem. Chyba każdy może tak policzyć.
Jaki jest sens podawania wyników częściowych kiedy wszyscy podają całościowo zużycie?

stingeros
15-12-2019, 13:23
Jaki jest sens podawania wyników częściowych kiedy wszyscy podają całościowo zużycie?

Chodzi o to, że są ludzie co np. grzeją gazem kotłami 1F a ciepłą wodę mają z solarów a gotują indukcją. Nieważne. Dla Waszego lepszego samopoczucia podaję 85m3 CO + CWU + gotowanie.

Napoli
15-12-2019, 19:34
Chodzi o to, że są ludzie co np. grzeją gazem kotłami 1F a ciepłą wodę mają z solarów a gotują indukcją. Nieważne. Dla Waszego lepszego samopoczucia podaję 85m3 CO + CWU + gotowanie.

Ile m2 ?
Teraz uzyski z solarów sa znikome i tak trzeba dogrzewać wodę.

stingeros
16-12-2019, 00:11
Ile m2 ?
Teraz uzyski z solarów sa znikome i tak trzeba dogrzewać wodę.

100m2. 2+2.

LuuKee
19-12-2019, 15:21
Hejo, od 2020 czeka was malutka obniżka cen gazu, dorzucam link
https://www.tvp.info/45835620/od-przyszlego-roku-zaplacimy-mniej-za-gaz


Oczywiście jest to gaz ziemny, nibybpare złotych ale grosz do grosza a bd kokosza.

Janekk1234
19-12-2019, 15:50
u mnie nowy dom jeszcze niezamieszkały, od 2 msc kocioł włączony, idzie dziennie okolo 7m3 gazu, sporo wietrzenia.

tak nawiasem, to co to za zimy, klimat się nam mocno ociepla...

LuuKee
19-12-2019, 16:49
u mnie nowy dom jeszcze niezamieszkały, od 2 msc kocioł włączony, idzie dziennie okolo 7m3 gazu, sporo wietrzenia.

tak nawiasem, to co to za zimy, klimat się nam mocno ociepla...


Bynajmniej szybko się zdecydowałeś, ja niby podjąłem decyzję że będę grzał gazem a jednak żadnego kroku nie zrobiłem bo blokuje mnie druga połówka. Ah jo

Janekk1234
19-12-2019, 18:16
Bynajmniej szybko się zdecydowałeś, ja niby podjąłem decyzję że będę grzał gazem a jednak żadnego kroku nie zrobiłem bo blokuje mnie druga połówka. Ah jo

ah te dylematy.... ;) a o co chodzi tej twojej drugiej połówce?

Kaizen
19-12-2019, 18:32
ah te dylematy.... ;) a o co chodzi tej twojej drugiej połówce?

Pewnie chodzi o "bynajmniej" że jedna połówka na rozpałkę to za mało. Przynajmniej tak mi się wydaje.

LuuKee
19-12-2019, 19:04
ah te dylematy.... ;) a o co chodzi tej twojej drugiej połówce?

Kobiety myślą zawsze o pieniądzach, ale nagaduje nagaduje i wkoncu przegadam.

Konsultant Viessmann
20-12-2019, 10:03
Hejo, od 2020 czeka was malutka obniżka cen gazu, dorzucam link
https://www.tvp.info/45835620/od-przyszlego-roku-zaplacimy-mniej-za-gaz


Oczywiście jest to gaz ziemny, nibybpare złotych ale grosz do grosza a bd kokosza.

To ja podam link do źródła :D https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/8593,Nowe-nizsze-ceny-gazu-dla-odbiorcow-w-gospodarstwach-domowych.html - fajna, krótka tabela z zestawieniem obniżek

A 5 zł miesięcznie to wcale nie tak mało - będzie akurat na podwyżkę prądu :D

kulibob
20-12-2019, 10:23
Kobiety myślą zawsze o pieniądzach, ale nagaduje nagaduje i wkoncu przegadam.

Mądra kobieta gaz to syf i dziadostwo

redbox
20-12-2019, 10:49
Mądra kobieta gaz to syf i dziadostwo
równiez kulawdupie

OEP 10kW+koza 2-6kW,

piszesz ze gaz to dziadostwo a sam walisz ekogroch szuflą :D Dobry z Ciebie wariatunio

vr5
22-12-2019, 17:30
Bynajmniej szybko się zdecydowałeś, ja niby podjąłem decyzję że będę grzał gazem a jednak żadnego kroku nie zrobiłem bo blokuje mnie druga połówka. Ah jo


Kobiety myślą zawsze o pieniądzach, ale nagaduje nagaduje i wkoncu przegadam.

Załóż pompę ciepła - na początek może być jak u @kulibob PC PP


równiez kulawdupie


piszesz ze gaz to dziadostwo a sam walisz ekogroch szuflą :D Dobry z Ciebie wariatunio

On od początku sezonu "jedzie" na PC. Śmieciucha ma w rezerwie...

Ja gaz mam w rezerwie, od początku sezonu zużyłem 17 m3 tylko dlatego, że parę dni było poniżej -2 st.C.

Janekk1234
23-12-2019, 11:58
jak to z tym gazem, bo piszą że nowy dom nie dostanie pozwolenia na gaz, prawda to ???

ależ się ten świat zmienia, jeszcze wczoraj gaz ekologiczny, czysty,
a teraz jest zakazany dla nowych domów i przegrywa z piecami na pellet...

LuuKee
23-12-2019, 14:20
jak to z tym gazem, bo piszą że nowy dom nie dostanie pozwolenia na gaz, prawda to ???

ależ się ten świat zmienia, jeszcze wczoraj gaz ekologiczny, czysty,
a teraz jest zakazany dla nowych domów i przegrywa z piecami na pellet...
Od 2020 nie będzie można też grzać prądem bez własnego źródła, więc, kto wie jak to bd.

LuuKee
23-12-2019, 15:34
jak to z tym gazem, bo piszą że nowy dom nie dostanie pozwolenia na gaz, prawda to ???

ależ się ten świat zmienia, jeszcze wczoraj gaz ekologiczny, czysty,
a teraz jest zakazany dla nowych domów i przegrywa z piecami na pellet...
Od 2020 nie będzie można też grzać prądem bez własnego źródła, więc, kto wie jak to bd.

redbox
24-12-2019, 09:49
Od 2020 nie będzie można też grzać prądem bez własnego źródła, więc, kto wie jak to bd.

zostanie pocieranie sie o siebie w trosce o środowisko

Konsultant Viessmann
24-12-2019, 12:15
Od 2020 nie będzie można też grzać prądem bez własnego źródła, więc, kto wie jak to bd.

Jak to nie będzie można grzać prądem bez własnego źródła? O tym nie słyszałem. W ustawie jest przecież ogrzewanie elektryczne i nie ma nic o jego źródle. Skąd taka informacja?

LuuKee
24-12-2019, 13:21
Tu chodzi o nowo budowane domy, z zaprojektowanym ogrzewanie Pc czy tam innym elektrycznym nie beda mogli sobie grzać prądem z sieci, jedyne obejście to zamontowanie pv. Chodzi o UE i narzucanie wskaźników EP.

Konsultant Viessmann
27-12-2019, 09:49
Tu chodzi o nowo budowane domy, z zaprojektowanym ogrzewanie Pc czy tam innym elektrycznym nie beda mogli sobie grzać prądem z sieci, jedyne obejście to zamontowanie pv. Chodzi o UE i narzucanie wskaźników EP.

Jeśli chodzi o opłacalność to nie jest to w sumie złe posunięcie. Jak ktoś buduje nowy dom to z punktu widzenia ekonomii dużo lepiej żeby zainstalował pompę ciepła niż grzał się z sieci, więc w sumie to nie takie głupie

Ale przyznam, że taka informacja mi gdzieś umknęła

docent_furman
30-12-2019, 20:12
Dom parterowy 143 m2. Ocieplony styropianem 20cm. Ogrzewanie grzejniki + podłogówka. Temperatura wewnętrzna 20 st. C. Kocioł Vaillant z zasobnikiem cwu. Salon minimalnie dogrzewamy kominkiem (bez rozprowadzania ciepła).
Jest to nasz drugi sezon grzewczy w tym domu.
W okresie 30.10 - 30.12 na ogrzewanie i cwu poszło 250 m3 gazu czyli ok. 4,1 m3/d.
Ale zima ciepła w tym roku póki co.

LuuKee
30-12-2019, 20:24
Dom parterowy 143 m2. Ocieplony styropianem 20cm. Ogrzewanie grzejniki + podłogówka. Temperatura wewnętrzna 20 st. C. Kocioł Vaillant z zasobnikiem cwu. Salon minimalnie dogrzewamy kominkiem (bez rozprowadzania ciepła).
Jest to nasz drugi sezon grzewczy w tym domu.
W okresie 30.10 - 30.12 na ogrzewanie i cwu poszło 250 m3 gazu czyli ok. 4,1 m3/d.
Ale zima ciepła w tym roku póki co.
To bardzo ładny wynik średnio 250zl na miesiąc, to już jest naprawdę ładnie, tylko jak na mnie temp 2 stopnie za niska, ale mówią że średnio 1 stopień to 6 procent więc i tak byś miał fajny wynik. Dość tanio.

docent_furman
31-12-2019, 08:36
To bardzo ładny wynik średnio 250zl na miesiąc, to już jest naprawdę ładnie, tylko jak na mnie temp 2 stopnie za niska, ale mówią że średnio 1 stopień to 6 procent więc i tak byś miał fajny wynik. Dość tanio.
Też jestem zadowolony z takiego wyniku. W poprzednim (pierwszym w nowym domu) sezonie grzewczym na początku zużycie średnie sięgało 9 m3/d. Niefajnie.
Ale w tym sezonie grzewczym zmieniłem sposób grzania z termostatu na pogodówkę. Komfort cieplny jest osiągnięty (u nas kompromisowo ustawiony na 20 st, cieplej w łazience), zużycie gazu niższe. Ale trzeba pamiętać, że zima na razie rozpieszcza temperaturowo. Dla zmarzluchów (np. moja żona) jest fajnie. Dla lubiących prawdziwą zimę (np. ja) jest niefajnie. Na pocieszenie dla mnie zostaje oszczędność na ogrzewaniu.
Pozdrawiam i najlepszego w nowym roku :)

biki77
31-12-2019, 11:14
CO + CWU (2+2)

Listopad 84 m3 - 945 kWh
Grudzień 118 m3 - 1328 kWh

Temperatura wyjściowa 22

ig0r-
31-12-2019, 11:54
Grudzień 138 m3 22 stopnie, CWU 4 osoby. Kominek odpalony 4 razy (jednorazowe palenie u mnie to jakieś 2-3 kostki brykietu) Północna część województwa śląskiego.
Cały rok 2019 - 854 m3.

Przy okazji szampańskiej zabawy dla wszystkich i szczęśliwego nowego roku :)

Gapatar
31-12-2019, 11:59
Gaz


Cześć.
Dom wybudowany w latach 90- ocieplony, cala stolarka wymieniona (plastikowa) kilka lat temu.
Dach z blachy ocieplony wełną.
Wylewka na strychu 20 cm.
Kocioł gazowy 2 funkcyjny kondensacyjny kupiony miesiąc temu :
Vaillant ecoTEC plus VC o mocy 20 kW, zasobnik na wodę 120 l plus internetowy bezprzewodowy regulator eRELAX
Powierzchnia ok 200 m2 do ogrzania ( dom ma trzy poziomy)
Temperatura na czujniku 20 stopni w dzień w nocy 18.5
Od kilku dni czujnik sam włącza się Ok 2 w nocy i dogrzewa do 20 stopni mimo ze jest ustawiony na 18.5 do 6 rano. Temperatura nie spada poniżej zakładanej na noc więc nie wiem ocb.
W domu 5 osób wszystko na prąd z wyjątkiem co i cwu.
Termostaty w piwnicy skręcone na 1 na parterze i piętrze na 3.

Od 3-31 grudnia wyszło 226 m3 gazu czyli ok 8 m3 na dobę.
Wydaje mi się dużo przy stosunkowo niewysokiej temperaturze i na zewnątrz jak i wewnątrz.
Proszę o opinie. Pozdrawiam.

pedet
31-12-2019, 12:02
Zużycie na CO+CWU za cały rok od 31 grudnia 2018 do 31 grudnia 2019 to 501m3 i 260kWh pobrane w taniej taryfie przez pompę ciepła CWU podłączona do powietrza wywiewanego z reku w układzie zamkniętym o mocy 2kW, która wspomaga ogrzewanie . Czyli ok 1075zł (taryfa W2-1 więc dokładną sumę będę znał po wyrównaniu rocznym). Dom 132m2 użytkowe z poddaszem. Pod płytą 10cm xps, na płycie 17cm eps. Ściany 24 cm ytong 600 + 20 cm eps 0,032. Skosy i dach 38 cm wełny skalnej 0,035. Żadnego komina, brak kominka. Reku i gwc glikolowy tymi ręcami. Kocioł Immergas 12 X TT 2. Temperatura utrzymywana 22,0+. Rodzina 2+1 (kąpiele wyłącznie wanna).
Wynik akceptowalny.
Plan na przyszłość to grzanie CWU pompą ciepła o mocy 2,0 kW, oraz dogrzewanie nią CO. Dodatkowo na montaż czeka klimatyzator kanałowy inwerter o mocy 4,3 kW. Może za rok uda się zejść z gazem do taryfy W1, a po montażu PV całkowita rezygnacja z gazu, lub pozostawienie go jako awaryjnego źródła ciepła.

axel83
31-12-2019, 12:20
CO i Cwu 21,5 stopnia - rodzina 2+1 , kominek nie był odpalany
Współczynnik konwersji 11.247 kWh/m3
Listopad 2019r 61 m3 Listopad 2018r - 62 m3 gazu. Listopad 2017r - 92 m3(pierwszy sezon grzewczy)
Grudzień 2019r 84 m3 Grudzień 2018r - 93 m3 gazu. Grudzień 2017 r- 120 m3(pierwszy sezon grzewczy)

Uzyski słoneczne ponad normę plus ciepły miesiąc.

fotohobby
31-12-2019, 12:35
Grudzień 2019 - 106m3
CO i CWU 3os
21.8-22C
bez kominka

byq84
31-12-2019, 18:34
Listopad - 190 m3 CO + CWU
Grudzień - 206 m3 CO + CWU

Denddalf
31-12-2019, 20:09
Listopad - 100m3 gazu
Grudzień - 140m3 gazu
CO+CWU+gotowanie (3os)
24°-25°

tkaczor123
31-12-2019, 22:14
29-07-2019 - 31-12-2019 - 283m3
Przeszedłem na w2.2 (pging szacuje mi 19m3 w okresach nie grzewczych i ok 83 w grzewczych)[normalnie rzeczywiste za tamten rok to od 18-24m3 i 65-105m3] Kominek w grudniu dwa razy po wkładzie teraz jest ten drugi raz siedzę niestety w domu i sączę whisky.
438826
Rozkład temperatur średnich na parterze na piętrze niższe o ok 1- 1,5st
Dach 15/10/15 lambda 0,32/035/032, temperatura na strychu ok 8 st średnia.

dave88
01-01-2020, 12:11
grudzień 2019 - 162 m3. Uważam że to duże zużycie patrząc na to jaka była temp. w grudniu. Temp w domu ok 22. Patrząc na wasze wyniki to moje zużycie jest bardzo duże

fotohobby
01-01-2020, 12:32
Ale Jaki masz przelicznik na kWh z 1m3 gazu ?

stingeros
01-01-2020, 12:56
grudzień 2019 - 162 m3. Uważam że to duże zużycie patrząc na to jaka była temp. w grudniu. Temp w domu ok 22. Patrząc na wasze wyniki to moje zużycie jest bardzo duże

Powiem ci, że kosmiczne. Ja mam połowę z tego łącznie z CWU i gotowaniem. Dom 100m2. Ocieplenie podobne. Model 2+2. W domu 23 stopnie.

Napoli
01-01-2020, 13:27
Pierwszy sezon grzewczy.
W grudniu 156m3 przelicznik 10.972
180 m2 . Temp. 22°-24°
CO+CWU + gotowanie.
2+3

kuusamo
01-01-2020, 13:42
Grudzień - 130m3 gazu (rok temu w grudniu było 126m3)
CO+CWU (4os), w domu 23*C

dave88
01-01-2020, 13:56
Ale Jaki masz przelicznik na kWh z 1m3 gazu ?

Przelicznik wychodzi 11,26

dave88
01-01-2020, 13:58
A ile mniej więcej gazu zuzywacie na podgrzanie wody? Mam wrażenie, że grzanie wody w zasobniku spala mi dużo gazu w miesiącu

ig0r-
01-01-2020, 14:01
A ile mniej więcej gazu zuzywacie na podgrzanie wody? Mam wrażenie, że grzanie wody w zasobniku spala mi dużo gazu w miesiącu
A jakie masz zużycie w miesiącach letnich? U mnie idzie ok 13-16 m3 w miesiącach letnich, bez cyrkulacji wody.

gawel
01-01-2020, 14:02
A ile mniej więcej gazu zuzywacie na podgrzanie wody? Mam wrażenie, że grzanie wody w zasobniku spala mi dużo gazu w miesiącu

Pomimo że mam prąd to podam bo zuzycie gazu tez jest w kWh , u mnie szło na 2 osoby przy użyciu bojlera 100 l około 3 MWh/rok obecnie mam PC cuw zużycie spadło do ok 0,7 MWh/ rok według ostatnich pomiarów.

gawel
01-01-2020, 14:04
A jakie masz zużycie w miesiącach letnich? U mnie idzie ok 13-16 m3 w miesiącach letnich, bez cyrkulacji wody.

W lecie na cuw idzie 1 KWh/ dobe miesięcznie 30 kwh to ok 3 m3 gazu w przeliczeniu.

biki77
01-01-2020, 14:08
A ile mniej więcej gazu zuzywacie na podgrzanie wody? Mam wrażenie, że grzanie wody w zasobniku spala mi dużo gazu w miesiącu

U mnie 26-30 m3 miesięcznie (2+2). Temperatura 45, cyrkulacja ustawiona zgodnie z oknami grzewczymi CWU.

gawel
01-01-2020, 14:09
U mnie 26-30 m3 miesięcznie (2+2). Temperatura 45, cyrkulacja ustawiona zgodnie z oknami grzewczymi CWU.

Pewno korzystacie z dużej wanny?

dave88
01-01-2020, 14:19
A jakie masz zużycie w miesiącach letnich? U mnie idzie ok 13-16 m3 w miesiącach letnich, bez cyrkulacji wody.
Zużycie na CWU miałem następujące :
Czerwiec 42 m3
Lipiec 35 m3
Sierpień 39m3
Wrzesień 44m3
Październik 46m3

Cyrkulacja idzie od rana do wieczora, w nocy wyłączona.
Woda podgrzewana do 44 stopni, ustawione na Car2 że przy spadku o 3 stopnie znowu podgrzewa.
Reszta parametrów w Car2 są fabryczne.

borys88rr
01-01-2020, 14:20
Grudzień 142 m3
temp. 22 c
Współczynnik konwersji 10,972

biki77
01-01-2020, 14:26
Pewno korzystacie z dużej wanny?

Chciałbym, długie okna grzania i 3 kobiety w domu. Wystarczy:yes:

Dla paru metrów mniej nie będę z tym walczył.

dave88
01-01-2020, 14:28
Jeszce takie głupie pytanie mam

gawel
01-01-2020, 14:30
Chciałbym, długie okna grzania i 3 kobiety w domu. Wystarczy:yes:

Dla paru metrów mniej nie będę z tym walczył.

no tak to w sumie masz do cuw masz 6,5 osób przeliczeniowych no córkix2, żona x1,5 mo i ty x1

Ja mam 3 osoby przeliczeniowe;)

gawel
01-01-2020, 14:31
Jeszce takie głupie pytanie mam

NIe ma takich pytań ale odpowiedzi już tak :eek:

dave88
01-01-2020, 14:31
Jeszce takie głupie pytanie mam. Czy brak zaslonietych okien np przez zasłony, żaluzje, rolety wewnętrzne ma jakiś istotny wpływ na temperaturę w domu? Oczywiście przy dniach pochmurnych, gdzie słońce nam nie nagrzewa pomieszczenia. Czy może to obniżać temperaturę w domu?

gawel
01-01-2020, 14:37
Jeszce takie głupie pytanie mam. Czy brak zaslonietych okien np przez zasłony, żaluzje, rolety wewnętrzne ma jakiś istotny wpływ na temperaturę w domu? Oczywiście przy dniach pochmurnych, gdzie słońce nam nie nagrzewa pomieszczenia. Czy może to obniżać temperaturę w domu?

Raczej podwyższyć bo jest to jakas dodatkowa przegroda od szyby do pomieszczenia, ale to załonki do parapetu jeżeli sa długie to utrudniają cyrkulację dlatego będzie chłodniej.

dave88
01-01-2020, 14:46
Raczej podwyższyć bo jest to jakas dodatkowa przegroda od szyby do pomieszczenia, ale to załonki do parapetu jeżeli sa długie to utrudniają cyrkulację dlatego będzie chłodniej.

Ale ze brak zasłon podwyższy w okresach zimowych? W lecie rozumiem że obniży

gawel
01-01-2020, 14:59
Ale ze brak zasłon podwyższy w okresach zimowych? W lecie rozumiem że obniży

Nie zasłony które zasłaniają grzejniki utrudniają ogrzewanie. Natomiast jeżeli są do parapetu to dodatkowo izolują pomieszczenie od temperatury zewnętrznej i w lecie i w zimie.

dave88
01-01-2020, 15:23
Nie zasłony które zasłaniają grzejniki utrudniają ogrzewanie. Natomiast jeżeli są do parapetu to dodatkowo izolują pomieszczenie od temperatury zewnętrznej i w lecie i w zimie.

ale mi bardziej chodzi przy ogrzewaniu podłogowym. Nie wiem jaką temperaturę ma szyba wewnątrz domu np. przy temp zewn. -5

a co myślisz o moim zużyciu gazu na CWU ? podejrzewam, że w okresie zimowym na CWU idzie ok 50 m3 miesięcznie

gawel
01-01-2020, 15:30
ale mi bardziej chodzi przy ogrzewaniu podłogowym. Nie wiem jaką temperaturę ma szyba wewnątrz domu np. przy temp zewn. -5

a co myślisz o moim zużyciu gazu na CWU ? podejrzewam, że w okresie zimowym na CWU idzie ok 50 m3 miesięcznie

50x11 kwH=550 kWh dużo . Nie wiem ilu osób to dotyczy. Jak miałem bojler to 2 osoby miesięcznie wychodziło 180kwh. Jak mam PC powietrzną to wychodzi 30-35 kWh miesięcznie i mam zasobnik 300 l cuw bez imitu. W pierwszym przypadku 61 zł w drugim 12 na miesiąc . U Ciebie eychodzi 50m3 po 2 zl(?) = 100 Sam oceń.

dave88
01-01-2020, 15:34
50x11 kwH=550 kWh dużo . Nie wiem ilu osób to dotyczy. Jak miałem bojler to 2 osoby miesięcznie wychodziło 180kwh. Jak mam PC powietrzną to wychodzi 30-35 kWh miesięcznie i mam zasobnik 300 l cuw bez imitu. W pierwszym przypadku 61 zł w drugim 12 na miesiąc . U Ciebie eychodzi 50m3 po 2 zl(?) = 100 Sam oceń.

u mnie na 2 osoby z czego pół dnia nikogo nie ma w domu. Woda się grzeje non stop. Czy może lepiej ustawić żeby nie grzało jak nas nie ma ? jest sens coś takiego ?

gawel
01-01-2020, 15:45
u mnie na 2 osoby z czego pół dnia nikogo nie ma w domu. Woda się grzeje non stop. Czy może lepiej ustawić żeby nie grzało jak nas nie ma ? jest sens coś takiego ?

No nie wiem jaki ty masz piec, ale ja mam włączoną PC 13-15 i 22-6 pracuje może z 4 h na dobę. mam ustawioną temperaturę 45,5. Straty nie sa istotne ani odczuwalne tutaj oszczędności bym nie szukał. Nie mam recyrkulacji bo to głupota i niepotrzebne tracenie energii.

dave88
01-01-2020, 15:48
gazowy victrix 20...no to nie mam pojęcia skąd takie zużycie. Z tego co piszą inni o podobnych domach to mają o ok 20-30% mniejsze zużycie więc coś jest nie tak

gawel
01-01-2020, 15:51
gazowy victrix 20...no to nie mam pojęcia skąd takie zużycie. Z tego co piszą inni o podobnych domach to mają o ok 20-30% mniejsze zużycie więc coś jest nie tak

Może faktycznie masz takie zużycie , a ile metrów 3 zużywasz miesięcznie?

dave88
01-01-2020, 15:59
teraz za grudzień było 162. W zeszłym roku był mój pierwszy sezon grzewczy i było 194 m3

gawel
01-01-2020, 16:01
teraz za grudzień było 162. W zeszłym roku był mój pierwszy sezon grzewczy i było 194 m3

Chodziło mi o wodę

Janekk1234
01-01-2020, 18:58
gazowy victrix 20...no to nie mam pojęcia skąd takie zużycie. Z tego co piszą inni o podobnych domach to mają o ok 20-30% mniejsze zużycie więc coś jest nie tak

Kolego nie panikuj 160m3 na zimowy miesiąc to jest małe zużycie. Inni mają mniej bo mają super izolację może mieszka w innym rejonie polski ma rekuperator, chodzi w swetrze. Każdy dom jest inny, każdy jeden stopień ciepła robi różnicę.
300pln na miesiąc za gaz ciepło w domu i ciepła woda i jeszcze marudzi...

gawel
01-01-2020, 19:02
Pewno że masz rację ile płacimy z paliwo zakupy a nawet śmieci tez 300 za dach nad głową i ciepło to nie jest drogo wystarczy to porównać z kosztem mieszkania w bloku.

ig0r-
01-01-2020, 19:33
Zużycie na CWU miałem następujące :
Czerwiec 42 m3
Lipiec 35 m3
Sierpień 39m3
Wrzesień 44m3
Październik 46m3

Cyrkulacja idzie od rana do wieczora, w nocy wyłączona.
Woda podgrzewana do 44 stopni, ustawione na Car2 że przy spadku o 3 stopnie znowu podgrzewa.
Reszta parametrów w Car2 są fabryczne.
Spore masz to zużycie na CWU. Może zastosuj jakiś czujnik do pompy do cyrkulacji, żeby byłą załączona np jak korzystacie z łazienki, ewentualnie jeden miesiąc letni przetestuj bez cyrkulacji i zobacz jaka jest różnica. Ewentualnie może masz jakiś problem z zasobnikiem, wiem, że były takie tematy że wymiennik w kotle wychładzał wodę w zbiorniku CWU.

dave88
01-01-2020, 19:43
Spore masz to zużycie na CWU. Może zastosuj jakiś czujnik do pompy do cyrkulacji, żeby byłą załączona np jak korzystacie z łazienki, ewentualnie jeden miesiąc letni przetestuj bez cyrkulacji i zobacz jaka jest różnica. Ewentualnie może masz jakiś problem z zasobnikiem, wiem, że były takie tematy że wymiennik w kotle wychładzał wodę w zbiorniku CWU.

Mam programator tygodniowy i w nocy cyrkulacja jest wyłączona.

dave88
01-01-2020, 19:44
Kolego nie panikuj 160m3 na zimowy miesiąc to jest małe zużycie. Inni mają mniej bo mają super izolację może mieszka w innym rejonie polski ma rekuperator, chodzi w swetrze. Każdy dom jest inny, każdy jeden stopień ciepła robi różnicę.
300pln na miesiąc za gaz ciepło w domu i ciepła woda i jeszcze marudzi...

Pewnie to że mieszkam blisko gór też ma spory wpływ na ogrzewanie. Naczytałem się jakie niskie zużycie mają inni i zaczynałem popadać w kompleksy.

gawel
01-01-2020, 19:51
Pewnie to że mieszkam blisko gór też ma spory wpływ na ogrzewanie. Naczytałem się jakie niskie zużycie mają inni i zaczynałem popadać w kompleksy.

Wyłącz to gówno i sprawdź jaki będzie efekt.

dave88
01-01-2020, 21:17
Wyłącz to gówno i sprawdź jaki będzie efekt.

Dobra wyłączyłem cyrkulację, zobaczę za styczeń jak wyjdzie.

ig0r-
01-01-2020, 21:22
Dobra wyłączyłem cyrkulację, zobaczę za styczeń jak wyjdzie.
Nie wiem czy teraz będziesz miał miarodajny wynik w okresie grzewczym. Ewentualnie zaprogramuj sobie cyrkulacje tak, żeby chodziła np godzinę przy rannej toalecie i godzinę przy wieczornej. Zawsze to jakaś oszczędność. Na Car jest też możliwość ustawienia okienek w których ma być grzane CWU, możesz zwiększyć histerezę do większej wartości, chyba można ustawić 10 stopni, a na okienkach grzania CWU ustawisz sobie tak, żeby zawsze mieć ciepłą wodę przy porannej i wieczornej toalecie. Przy tych zabiegach może spadnie Ci to spalanie na samo CWU.

stingeros
01-01-2020, 21:24
Kolego nie panikuj 160m3 na zimowy miesiąc to jest małe zużycie. Inni mają mniej bo mają super izolację może mieszka w innym rejonie polski ma rekuperator, chodzi w swetrze. Każdy dom jest inny, każdy jeden stopień ciepła robi różnicę.
300pln na miesiąc za gaz ciepło w domu i ciepła woda i jeszcze marudzi...

Może nie ma co panikować bo jak za ogrzewanie gazowe to są śmieszne pieniądze ale jednak zużycie prawie 2x większe niż u innych za podobne domy.

dave88
01-01-2020, 21:50
Nie wiem czy teraz będziesz miał miarodajny wynik w okresie grzewczym. Ewentualnie zaprogramuj sobie cyrkulacje tak, żeby chodziła np godzinę przy rannej toalecie i godzinę przy wieczornej. Zawsze to jakaś oszczędność. Na Car jest też możliwość ustawienia okienek w których ma być grzane CWU, możesz zwiększyć histerezę do większej wartości, chyba można ustawić 10 stopni, a na okienkach grzania CWU ustawisz sobie tak, żeby zawsze mieć ciepłą wodę przy porannej i wieczornej toalecie. Przy tych zabiegach może spadnie Ci to spalanie na samo CWU.

Wiem, że w zimie będzie niemiarodajne, ale mniej więcej będę widział czy zużycie będzie podobne jeżeli temperatury w styczniu będą podobne do grudnia. Chyba wprowadzę te okienka grzania CWU bo bez sensu żeby grzalo co chwilę wodę jak od 8 do 16 nie ma w domu nikogo.

Powiedz mi Jeszce czy inne parametry w car zmieniales? Np build masz na 20? I jaki to ma wpływ na grzanie? Jaką masz teraz ustawiona temperaturę na piecu?

ig0r-
01-01-2020, 21:58
Wiem, że w zimie będzie niemiarodajne, ale mniej więcej będę widział czy zużycie będzie podobne jeżeli temperatury w styczniu będą podobne do grudnia. Chyba wprowadzę te okienka grzania CWU bo bez sensu żeby grzalo co chwilę wodę jak od 8 do 16 nie ma w domu nikogo.

Powiedz mi Jeszce czy inne parametry w car zmieniales? Np build masz na 20? I jaki to ma wpływ na grzanie? Jaką masz teraz ustawiona temperaturę na piecu?
Nie mam CAR tylko tyboxa, a to jest prosty termostat typu on/off, który pilnuje tylko zadanej temperatury w domu. Jeżeli chodzi o temp na kotle mam pogodówkę i tutaj wartość zmienia się w zależności od temp zewnętrznej wg krzywej.

Janekk1234
01-01-2020, 22:55
Może nie ma co panikować bo jak za ogrzewanie gazowe to są śmieszne pieniądze ale jednak zużycie prawie 2x większe niż u innych za podobne domy.

Nie jest to zużycie dwa razy większe, nie porównuj do rekordzistów z małych pasywnych domków. Ludzie zobaczą wynik 100m3 na miesiąc zimą i myśli że to norma.
Zimą to kocioł na dom 120 150m2 spokojnie 10m3 na dzień spala. I nie powinno być zdziwienia.

gawel
01-01-2020, 23:02
Nie jest to zużycie dwa razy większe, nie porównuj do rekordzistów z małych pasywnych domków. Ludzie zobaczą wynik 100m3 na miesiąc zimą i myśli że to norma.
Zimą to kocioł na dom 120 150m2 spokojnie 10m3 na dzień spala. I nie powinno być zdziwienia.

czyli to ok 600 zł/msc. A ile wynosiłaby opłata za ogrzewanie 150m2 w bloku?

stingeros
01-01-2020, 23:40
Nie jest to zużycie dwa razy większe, nie porównuj do rekordzistów z małych pasywnych domków. Ludzie zobaczą wynik 100m3 na miesiąc zimą i myśli że to norma.
Zimą to kocioł na dom 120 150m2 spokojnie 10m3 na dzień spala. I nie powinno być zdziwienia.

10m3 na dzień w zimie to przesada dla 120-150m2. Chyba, że cały miesiąc po -20 :-) z tego co piszą axel83 i fotohobby parę postów niżej w domkach w ok. 100m2 zużywają 84-106m3 gazu a nie mają pasywnych.

tkaczor123
02-01-2020, 06:12
Mają domy niskoenergetyczne w okolicach 45 kWh/m2*rok więc takie spalanie.

redbox
02-01-2020, 06:55
czyli to ok 600 zł/msc. A ile wynosiłaby opłata za ogrzewanie 150m2 w bloku?

jak mieszkalemw bloku 50m2, to płaciło sie za ogrzewanie kolo 250-300 zł. Ogrzewanie domku wyjdzie taniej zawsze, chyba ze mamy dupne ocieplenie i duze straty

kulibob
02-01-2020, 07:08
Nie jest to zużycie dwa razy większe, nie porównuj do rekordzistów z małych pasywnych domków. Ludzie zobaczą wynik 100m3 na miesiąc zimą i myśli że to norma.
Zimą to kocioł na dom 120 150m2 spokojnie 10m3 na dzień spala. I nie powinno być zdziwienia.

Jeśli to nowy do to 100kWh/dzien to trochę dużo

Pytajnick
02-01-2020, 08:43
10m3 na dzień w zimie to przesada dla 120-150m2. Chyba, że cały miesiąc po -20 :-) z tego co piszą axel83 i fotohobby parę postów niżej w domkach w ok. 100m2 zużywają 84-106m3 gazu a nie mają pasywnych.

100m2 w poniemieckiej kamienicy, nieocieplonej, jedynie okna z roletami ocieplanymi zamontowane. 20parę lat temu, jak były temperatury -15 -20stC to piec z otwartą komorą spalał mi 14-18m3 na dobę lubuskiego (niskokaloryczny) gazu. Rekord miałem 24m3. Zrobiłem kominek, przestałem patrzeć na zużycie gazu. Po latach..nie mogę patrzeć na kominek :D

stingeros
02-01-2020, 10:34
Mają domy niskoenergetyczne w okolicach 45 kWh/m2*rok więc takie spalanie.

Ja mam 74 kWh/m2*rok. Od 2021 dom niskoenergetyczny ma mieć 15-30 kWh/m²/rok - KOSMOS.

redbox
02-01-2020, 12:12
Ja mam 74 kWh/m2*rok. Od 2021 dom niskoenergetyczny ma mieć 15-30 kWh/m²/rok - KOSMOS.

to psywny bedzie oddawał energie?

tkaczor123
02-01-2020, 16:01
to psywny bedzie oddawał energie?

Tak do sieci energetycznej;) Jeszcze będą płacić za pasywniaka:P
Z ociepleniem jest jak z tuningiem samochodu do pewnego czasu się opłaca, później koszty są niewspółmierne do uzysku(osiągów).

JACUŚ
02-01-2020, 19:26
To pierwszy mój sezon po przejściu z ekogroszku na gaz. Zużycie za grudzień to 217m3 dom- 186m2, temp ustawiona 23 stopnie. Jeżeli chodzi o sterowanie pompy cyrkulacyjnej, to na rurze ciepłej wody zamontowany mam czujnik przepływu cieczy, który po wykryciu przepływu ma załączyć pompę. Niestety jeszcze nie wiem jak takie rozwiązanie będzie sprawdzać się w praktyce, gdyż nie miałem do tej pory czasu aby spiąć to do kupy.

noc
02-01-2020, 23:01
to psywny bedzie oddawał energie?

Może psywny nie, ale pasywny, kto wie...
W jakiś sposób każdy dom "oddaje" energię i to tym więcej, im słabsza izolacja. Tyle, że nie ma żadnego sposobu na kontrolowanie strat, leci sobie w atmosferę.

grzesiek17bn
03-01-2020, 09:46
Grudzień 2019
Dom słabo ocieplony 120m2
CO,CWU,Gotowanie (rodzina 2+3)
Temperatura 22°
Parter podłogówka
Piętro Grzejniki

250m3 Gazu

INT15
03-01-2020, 10:51
Od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 183m3
Rok wcześniej ten sam okres 265m3, a od września do kwietnia 550m3

Temp w pomieszczeniach w okolicach 20-21°C. CO i CWU. Około 180m2, dwie górne kondygnacje w domu z 3 kondygnacjami i sutereną a (góra okna dachowe), okna 3 szybowe, Pod dachem piana OK ok.24cm, na ścianach 18cm stropianu z trzech stron i 10 z jednej od północy :(, ale ta ocieplona na poddaszu od środka wełną 24cm.
Kocioł DeDetrich MCR Home 24/28 kondensat

iotr
03-01-2020, 11:01
Ogrzewam ok.170 m2. Parter podłogówka tylko korytarz , kuchnia , łazienka + 3 pokoje z przewymiarowanymi grzejnikami (np.pokój 20 m2 posiada grzejnik cv22 600x1800 purmo). Piętro 3 pokoje + łazienka wszystko w piętrze tylko grzejniki. Nie mam tyle podłogówki co inni , więc postawiłem na przewymiarowane grzejniki w domu (wszystko jeden obieg, podłogówka jest na powrocie). Garaz kolejne około 70m2 , są grzejniki ale nie ogrzewam na chwilę obecną. Kolektory słoneczne na ciepłą wodę - od około 15 pazdziernika do około 20 lutego kolektory są dekoracją domu :) potem zaczynają pracować ze względu na słonce i czas ekspozycji. Ocieplenie: pustak + 5 cm styro + pustak + 5 cm styr, dach skos 2 x15 cm wełny. Dom około 22 lata. Prędzej 5 ton miału x 600zł + drewno + syf w domu + 9 butli gazowych rocznie (butla gazowa 50-55zł), (nie używam czajnika elektrycznego) . Dziś Vaillant ecoTec exclusive VC 256/5-7 , system połączony z kolektorami aby grzał ciepłą wodę na kran (mam dwa zbiorniki wodne tj. kolektor plus gaz a w tym połączenie kaskadowe zbiorników) . Sterownik +22'C , c.w.u 47-42'C, w domu czysto i ciepło, w garażu i byłej kotłowni miałowej czysto i kwiaty na parapecie. Zaczynałem od Autoadaptacyjnej KG ale dałem sobie spokój, po prostu to nie jest funkcja dla tego domu, Dziś mam ustawione +22'C / 24h oraz Krzywa Grzewcza 0,45 (mniejsza 0,40 nie ogaryna , natomiast 0,50 jest za duża) + tryb komfort. + tryb wyłącz ogrzewanie bez względu jaka jest temperatura w pomieszczeniu jeżeli jest na dworze + 14'C i więcej + termostaty na każdym grzejniku wyregulowane do potrzeb i metrażu pokoju + krótki rękawek cały dzień:) Dom 5 osob. Rachunek to kuchenka + c.w.u + c.o + wszelkiej maści opłaty. Październik 153m3 327,65zł , Listopad 227m3 491,81zł , Grudzień255m3 499,67 zł. Jak narazie 1319,13 zł. Nie ukrywam że bardzo bałem się tej inwestycji, lecz dziś żyję tak jak chcę - bez łańcucha do pieca , siekiery do drewna i łopaty :)). W październiku 2020 muszę przyjść do mojego instalatora z dużą flaszką 1,0 litr albo więcej jeżeli mój rachunek z 12 miesięcy nie przekroczy 4000 zł (taka była umowa) czyli 333 zł srednio miesięcznie. Region Pomorskie/Kaszuby. Tak czy siak coś czuję że flaszkę muszę kupić , a może nawet i dwie żeby nie zabrakło. Pozdrawiam wszystkich gazowników.

stingeros
03-01-2020, 13:49
Od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 183m3
Rok wcześniej ten sam okres 265m3, a od września do kwietnia 550m3

Temp w pomieszczeniach w okolicach 20-21°C. CO i CWU. Około 180m2, dwie górne kondygnacje w domu z 3 kondygnacjami i sutereną a (góra okna dachowe), okna 3 szybowe, Pod dachem piana OK ok.24cm, na ścianach 18cm stropianu z trzech stron i 10 z jednej od północy :(, ale ta ocieplona na poddaszu od środka wełną 24cm.

Stary to zostałeś Mistrzem Świata na tym forum. (A śmiali się że mnie). Od 01.09 do 31.12 zużyłeś na CO i CWU 183m3 dla domu 180m2 ! Hehe. Odliczając CWU (średnio 15-20m3 miesięcznie) to za 4 ostatnie miechy ogrzałeś 180m2 chałupę 100m3 gazu. No ja nie mogę. Normalnie Total Eco Passive. Hit.

biki77
03-01-2020, 14:57
Stary to zostałeś Mistrzem Świata na tym forum. (A śmiali się że mnie). Od 01.09 do 31.12 zużyłeś na CO i CWU 183m3 dla domu 180m2 ! Hehe. Odliczając CWU (średnio 15-20m3 miesięcznie) to za 4 ostatnie miechy ogrzałeś 180m2 chałupę 100m3 gazu. No ja nie mogę. Normalnie Total Eco Passive. Hit.

taaa, a świstak siedzi i zawija je w te sreberka;)

INT15
03-01-2020, 15:01
Stary to zostałeś Mistrzem Świata na tym forum. (A śmiali się że mnie). Od 01.09 do 31.12 zużyłeś na CO i CWU 183m3 dla domu 180m2 ! Hehe. Odliczając CWU (średnio 15-20m3 miesięcznie) to za 4 ostatnie miechy ogrzałeś 180m2 chałupę 100m3 gazu. No ja nie mogę. Normalnie Total Eco Passive. Hit.


10m3 idzie miesiecznie na CWU, a od 8.09.2018 do dzisiaj 800m3 licznik pokazał, a el. 6500kWh.
No i mam pogrzewanie za darmo z kondygnacji poniżej.

biki77
03-01-2020, 15:10
10m3 idzie miesiecznie na CWU, a od 8.09.2018 do dzisiaj 800m3 licznik pokazał, a el. 6500kWh.
No i mam pogrzewanie za darmo z kondygnacji poniżej.

W takim razie działasz jak co niektórzy sąsiedzi w blokach... Jeden ogrzewa a reszta korzysta :D

INT15
03-01-2020, 15:23
taaa, a świstak siedzi i zawija je w te sreberka;)

Co potrzebujesz zobaczyć, żeby uwierzyć?


W takim razie działasz jak co niektórzy sąsiedzi w blokach... Jeden ogrzewa a reszta korzysta :D

Eeeetam, przez wcześniejsze 10 lat miałem problem, by do 17C dogrzać, niżej mieli 21 a od strychu piź... i koło 6 ton ekogroszku trza było rocznie zapłacić i przetargać na pół.
Teraz ja korzystam ale nie tak strasznie te sąsiedzi z dołu mają :)

dave88
03-01-2020, 20:23
Od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 183m3
Rok wcześniej ten sam okres 265m3, a od września do kwietnia 550m3

Temp w pomieszczeniach w okolicach 20-21°C. CO i CWU. Około 180m2, dwie górne kondygnacje w domu z 3 kondygnacjami i sutereną a (góra okna dachowe), okna 3 szybowe, Pod dachem piana OK ok.24cm, na ścianach 18cm stropianu z trzech stron i 10 z jednej od północy :(, ale ta ocieplona na poddaszu od środka wełną 24cm.

to Ty w 4 miesiące na 180 metrowy dom zużyłeś prawie tyle co ja w miesiąc na 114 metrowy. Ciekawe.

gawel
03-01-2020, 21:25
10m3 idzie miesiecznie na CWU, a od 8.09.2018 do dzisiaj 800m3 licznik pokazał, a el. 6500kWh.
No i mam pogrzewanie za darmo z kondygnacji poniżej.

a "el" to co oznacza? że tyle energii elektrycznej dodatkowo ?

INT15
04-01-2020, 09:02
a "el" to co oznacza? że tyle energii elektrycznej dodatkowo ?

Tak, lodówka, pralka suszarka, płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofala, czajnik, TV, 2x klima

gawel
04-01-2020, 09:15
Tak, lodówka, pralka suszarka, płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofala, czajnik, TV, 2x klima

Ja nie mam klimy i suszarki ale resztę mam i zużycie na poziomie 1500 kwh a całkowite z ogrzewaniem 7000kwh

ig0r-
04-01-2020, 09:23
Tak, lodówka, pralka suszarka, płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofala, czajnik, TV, 2x klima
Grzejesz klima?

INT15
04-01-2020, 10:53
Grzejesz klima?

Że dwa razy we wrześniu na godzinę wlaczylem

JTKirk
04-01-2020, 12:53
Ja nie mam klimy i suszarki ale resztę mam i zużycie na poziomie 1500 kwh a całkowite z ogrzewaniem 7000kwh

uświadom sobie w końcu, że to ty odbiegasz od średniej, a nie że twoje zużycie prądu jest wyznacznikiem czegokolwiek.....

gawel
04-01-2020, 13:14
uświadom sobie w końcu, że to ty odbiegasz od średniej, a nie że twoje zużycie prądu jest wyznacznikiem czegokolwiek.....

masz z tym ból dupy?

Każdy podaje jakie ma zużycie i ja też z nikogo się nie wyśmiewam i nie oceniam. Mogę jedynie się domyślać jakie są przyczyny poziomu zużycia prądu lub gazu. To jest wymiana doświadczeń a nie personalne jazdy i dowalanie sie do osoby.

INT15
04-01-2020, 14:20
Ja nie mam klimy i suszarki ale resztę mam i zużycie na poziomie 1500 kwh a całkowite z ogrzewaniem 7000kwh

Przepraszam za bład policzyłem podwójnie niektóre pozycje:
od 1.07.2018 do dzisiaj to 4300kWh

tkaczor123
04-01-2020, 14:25
Że dwa razy we wrześniu na godzinę wlaczylem

Pewnie zapomniałeś wyłączyć i stąd te 6500kWh.

gawel
04-01-2020, 14:33
Przepraszam za bład policzyłem podwójnie niektóre pozycje:
od 1.07.2018 do dzisiaj to 4300kWh

To już bliższe prawdy:p

tkaczor123
04-01-2020, 14:40
Tak, lodówka, pralka suszarka, płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofala, czajnik, TV, 2x klima

Mam te rzeczy i mi miesięcznie ok 220kWh idzie prądu. Pewnie klima dogrzewales bo wynik niemożliwy ja mam 40 cm na dachu ocieplenia i pół domu mniej a zuzycie ok 280m3 za podobny okres. Twój dom musiałby być pasywny.

gawel
04-01-2020, 14:43
Mam te rzeczy i mi miesięcznie ok 220kWh idzie prądu. Pewnie klima dogrzewales bo wynik niemożliwy ja mam 40 cm na dachu ocieplenia i pół domu mniej a zuzycie ok 280m3 za podobny okres. Twój dom musiałby być pasywny.

ale on jeszcze zużył 550m3 gazu ten prąd jest bez ogrzewania.

INT15
04-01-2020, 15:03
Mam te rzeczy i mi miesięcznie ok 220kWh idzie prądu. Pewnie klima dogrzewales bo wynik niemożliwy ja mam 40 cm na dachu ocieplenia i pół domu mniej a zuzycie ok 280m3 za podobny okres. Twój dom musiałby być pasywny.

Ej, 4300/18 daje ca. 240. Do tego 803m3 gazu od września 2018 do teraz

tkaczor123
04-01-2020, 15:12
Ej, 4300/18 daje ca. 240. Do tego 803m3 gazu od września 2018 do teraz prąd by się zgadzał 240 kWh miesięcznie ale gaz 803m3 za 15 mies rocznie to 640m3 tyle to dom 100m2 cwu+co. Nic tylko się cieszyć z niskich rachunków.

gawel
04-01-2020, 15:17
prąd by się zgadzał 240 kWh miesięcznie ale gaz 803m3 za 15 mies rocznie to 640m3 tyle to dom 100m2 cwu+co. Nic tylko się cieszyć z niskich rachunków.

Po przeliczeniu tego gazu na kwh wychodzi ponad 7MWh na rok za 180 m2 ja mam ok 5,5 mwh za 130 m2 czyli podobnie z tym ze ja nie mam gazu.

tkaczor123
04-01-2020, 15:49
Po przeliczeniu tego gazu na krwh wychodzi ponad 7MWh na rok za 180 m2 ja mam ok 5,5 mwh za 130 m2 czyli podobnie z tym ze ja nie mam gazu.
Tak 640m3 to przy przeliczeniu wychodzi 7MWh na co+cwu (cwu to ok 240 m3 rocznie przy 4 osobach 2.6MWh) reszte to ogrzewanie podziel to przez 180 m2 wyjdzie wynik za samo CO. Musi mieć dodatkowo energię kominek/klima/ zabudowa bliźniacza. Fottohobby za dwa miesiące miał zużycie na co+cwu ok 170m3 tyle co kolega za 4 przy większej powierzchni.

gawel
04-01-2020, 15:59
Tak 640m3 to przy przeliczeniu wychodzi 7MWh na co+cwu (cwu to ok 240 m3 rocznie przy 4 osobach 2.6MWh) reszte to ogrzewanie podziel to przez 180 m2 wyjdzie wynik za samo CO. Musi mieć dodatkowo energię kominek/klima/ zabudowa bliźniacza. Fottohobby za dwa miesiące miał zużycie na co+cwu ok 170m3 tyle co kolega za 4 przy większej powierzchni.

albo dom pasywny we Wrocławiu lub Poznaniu albo rekuperator bo to by tlumaczyło zużycie prądu

tkaczor123
04-01-2020, 16:20
albo dom pasywny we Wrocławiu lub Poznaniu albo rekuperator bo to by tlumaczyło zużycie prądu
Kiedyś to Tarnów był Polskim biegunem ciepla:) Tylko się cieszyć z małego zuzyciA na ogrzewanie. Plusem jest to że nie pali wungla..

stingeros
04-01-2020, 17:01
Tak 640m3 to przy przeliczeniu wychodzi 7MWh na co+cwu (cwu to ok 240 m3 rocznie przy 4 osobach 2.6MWh) reszte to ogrzewanie podziel to przez 180 m2 wyjdzie wynik za samo CO. Musi mieć dodatkowo energię kominek/klima/ zabudowa bliźniacza. Fottohobby za dwa miesiące miał zużycie na co+cwu ok 170m3 tyle co kolega za 4 przy większej powierzchni.

Albo kolega pali tylko w weekend :-) wtedy się zgodzę. W sumie temp w domu ok 20 stopni pupy nie urywa. Ja mam 23 stopnie. Jakbym chciał mieć 20 to pewnie piec by się włączał co 3 dzień hehe

INT15
04-01-2020, 17:57
Albo kolega pali tylko w weekend :-) wtedy się zgodzę. W sumie temp w domu ok 20 stopni pupy nie urywa. Ja mam 23 stopnie. Jakbym chciał mieć 20 to pewnie piec by się włączał co 3 dzień hehe

Oprócz grzania gazem (i pojedynczych godzin klimą, to mam jeszcze biokominek. W tym roku całe 3 litry biopaliwa zużyłem. Żadnych rekuperatorów, solarów, farelek itd..
Grzanie cały czas, w sypialni od godziny 19:00 lidlowy zawór wyłącza grzanie

20-21C jest temperaturą, w której można żyć normalnie, 23+ to już upał :) Stąd duże zużycie pradu zwłaszcza latem.

INT15
04-01-2020, 18:25
Oprócz grzania gazem (i pojedynczych godzin klimą, to mam jeszcze biokominek. W tym roku całe 3 litry biopaliwa zużyłem. Żadnych rekuperatorów, solarów, farelek itd..
Grzanie cały czas, w sypialni od godziny 19:00 lidlowy zawór wyłącza grzanie

20-21C jest temperaturą, w której można żyć normalnie, 23+ to już upał :) Stąd duże zużycie pradu zwłaszcza latem.



I dla pełnej jasnosci: otwarcie okna = skręcenie do zera kaloryfera przy tym oknie.

tkaczor123
04-01-2020, 19:07
I dla pełnej jasnosci: otwarcie okna = skręcenie do zera kaloryfera przy tym oknie. w okresie zimowym nie otwiera się okna chyba że na chwilę bo wpuscisz smog, tak jest u mnie. Nie chciałbyś zobaczyć filtra po 2 tygodniach po zmianie włókniny w ciągu dnia widać zanieczyszczenie, żona myśli że to ściema ale tak jest. Nie doczytałem że masz 20 st bo to zmienia w znacznym stopniu spalanie.

INT15
04-01-2020, 19:28
w okresie zimowym nie otwiera się okna chyba że na chwilę bo wpuscisz smog, tak jest u mnie. Nie chciałbyś zobaczyć filtra po 2 tygodniach po zmianie włókniny w ciągu dnia widać zanieczyszczenie, żona myśli że to ściema ale tak jest. Nie doczytałem że masz 20 st bo to zmienia w znacznym stopniu spalanie.

Ojtam, mówią, że od ciepłego smrodu nikt nie umarł, ale wole zimą okno otwierać, bo chociaz wtedy nie wali kurnikiem, a sąsiedzi nie palą badziwiem, tylko drewnwem i to w porach, gdy okna jeszcze zamknięte :P

20C jest idealne dla domowników, 2+1(2/3)+3(4) - zgredy+dzieci+koty.

Dużo zrobiła wymiana okien na 3 szybowe.

PALACZ49
05-01-2020, 18:05
Witam. Zacęlismy palić gazem . Po 6 latach palenia w piecu zasypowym ogniwo. Palilismy w sposob bardzo popularny od góry. Efekty były widoczne. Powierzchnia domu ok 300 m2. 200 mają teściowie. My mamy 100. Zacząlem od 30 grudnia. Zobaczymy jak będzie. Mamy dobrze ocieplony dom. My mieszkamy na 2 pietrze . Nad nami nieogrzewany strych. Dociepliłem i odeskowalem na wiosne. Na deski poszlo jeszcze 20 cm wełny mineralnej. Tak wiec ok 50 cm. Jest wełny na strychu. Zastanawiam sie jeszcze czy nie wysypac granulatu styropianu w miejsca gdzie nie można latwodojsc z welna. Chodzi mi o skosy. Po tygodniu palenia zlicznik pokazuje ze zuzyłem 5.5 m3 na dobe gazu. Temperatura 22.4 tak wylancza piec sterownik ktory jest w salonie. A zalancza przy 21.6. W ciagu dnia piec nie idzie nawet do 9 godzin. Taka sama temperatura ustawiona na noc. Oczywiscie w sypialni na termostacie regulujemy. Jezeli spalimy 200 m3 w ciagu miesiaca bede bardzo zadowolony. Napisze jaki bedzie wynik 30.01.

Slak
05-01-2020, 18:29
Rodzina 5 os., gaz dla CO+1/2 CWU, w domu 21-23 °C Piętrówka z piwnicą i strychem, pow. grzania 200 m2, 100% grzejniki (piętro blaszaki starego typu z lat '70, parter nowe panelowe Diamond z termostatami, łazienka na parterze podłogówka). Podłoga nad piwnicą nie ogrzewana, bez ocieplenia. Ściany 2W pustak zwykły + krylamex 5 cm + pustak gazobeton + styropian 10 cm podłoga strychu żelbeton + styropian 15 cm, strych dach bez ocieplenia Wentylacja grawitacyjna. Kocioł Buderus Logamax GB072 20 kW. Brak sterownika pogodowego jak i pokojowego. Temperatura wody na grzejniki 39°C (nastawa na sterowniku pieca). CWU gazowe dla 4 osób (wanna z prysznicem) CWU prąd (prysznic+kuchnia), kuchnia gazowa.
Rok 2019 zamknął się zużyciem 1 762 m3, listopad - 235 m3, grudzień 329 m3.

Dejson
07-01-2020, 16:23
Panowie mam do was takie pytanko,mianowicie walczycie z czymś takim jak ,,blokada taktu palnika,, czyli tzw taktowanie pieca ze powrót nie nadąża być odpowiednio schłodzony przez co odcina i piec mi sie nawet w taką pogodę palnik wyłącza nawet po 1h lub 2 grzania... przestudiowalem instrukcje i nie potrafię raczej tego zrozumiec i ustawić mianowicie mówiąc poprawnie ,,histerezy załączania palnika w kotle " w ustawieniach serwisowych mam trzy parametry do ustawienia czyli HG01, HG60 oraz HG33 i za cholere nie mam bladego pojęcia jak je mam poprawnie ustawić zeby piec mi nie taktował tylko śmigał naokrągło ( krzywe grzewcze dla podłogi,dla grzejników mam idealne ustawione pod siebie) dopiero po 3 roku mieszkania ... podnosilem krzywe grzewcze ale to za duzo tez nie daje ... odpaliłem nawet grzejnik w garażu lekko zeby było więcej punktów odbioru ciepła ale i tak piec chodził 3,4 h i taktował przez co cholera miałem nie potrzebne az 190 m gazu za grudzień... rok ubiegły 120m ...

Tutaj jest polska instrukcja w pdf mojego cgb 20 i sa opisane te parametry jak sa ustawione fabrycznie i co one oznaczają ale ja poddaje się i nie mam juz na to siły pomożecie? Strona 39,40 to co lezy mi na wątrobie ...

Dejson
07-01-2020, 16:23
https://polska.wolf.eu/fileadmin/Wolf_Internationalisierung/Polen/Bilder/Produktbilder_Produktteaser/Pobrane_ze_strony/Instrukcje/Technika_kondensacyjna/Gazowe_kotly_kondensacyjne_serii_II/instrukcja-montazu-dla-instalatorow_CGB-2_CGB-2K_3064078_201804.pdf

Napoli
07-01-2020, 16:57
Ja bym zrobił tak.
HG02 -powiedzmy 3
HG04- 20
i sprawdził czy dogrzewa jak nie podnieś HG04.
Można jeszcze dać
HG16- np.65
Ewentualnie poszukać w instrukcji czy można ustawić czas w jakim z mocy min. na dojść do mocy max.


Jesli posiadasz wyczyścił filtr siatkowy instalacji CO to chyba na początek.

Dejson
07-01-2020, 18:24
Słuchaj za duzo tez nie moge sam grzebać w na stawach serwisowych bo w razie co jak cos spierniczy sie to wiesz to co mogłem i udało mi sie na centrali z Warszawy z wolfa pozmieniać to zrobiłem... potrzebuję tylko pomocy z tą histereza palnika, moc kotła mam obniżona czyli górny zakres cały czas mam na 35% tym juz sie bawiłem w lewo i prawo...z dmuchawa zostawilem jak jest , pompe też mam obniżona ale nie pamietam na ile bo teraz akurat do jutra w pracy jestem, raczej kwestia tylko histerezy i powinna byc ok

fotohobby
07-01-2020, 18:25
No ale jak - rok temu ustawienia były OK, a w tym sezonie już nie ?

Dejson
07-01-2020, 18:40
No ale jak - rok temu ustawienia były OK, a w tym sezonie już nie ?

Słuchaj szanowny fotohobby to co mogłem i ty mi wiele pomogłes itp to tak zostało, mam komfort,niskie spalanie, okna czasowe , dobre krzywe grzewcze dzięki tobie, ale irytuje mnie to taktowanie pieca ze chodzi np 1.5 h ( potem sie wyłącza) i po 30 min dopiero sie włącza dlatego ze sam ustawiłem tak długą blokadę taktu palnika zeby w miarę schłodził sie powrót gdy piec sie wyłączy, sam mi pisałeś ze piec po jego juz uruchomieniu powinien grzac prawie 24h na dobe ... a u mnie tak nie jest, sa straty kominowe nie potrzebne, piec moim zdaniem sie meczy przez takie cos i sie szybciej eksplatuje ... pomóż jak możesz

Napoli
07-01-2020, 19:08
To zwieksz moc pompy i zobacz ten filtr jak masz.

fotohobby
07-01-2020, 19:14
Słuchaj szanowny fotohobby to co mogłem i ty mi wiele pomogłes itp to tak zostało, mam komfort,niskie spalanie, okna czasowe , dobre krzywe grzewcze dzięki tobie, ale irytuje mnie to taktowanie pieca ze chodzi np 1.5 h ( potem sie wyłącza) i po 30 min dopiero sie włącza



To nie jest taktowanie, taktowanie to kilkadziesiąt, kilkaset włączeń palnika na dobę

Kocioł nie musi chodzic 24h na dobę. U mnie działa około 6-8h

Dejson
07-01-2020, 19:37
To nie jest taktowanie, taktowanie to kilkadziesiąt, kilkaset włączeń palnika na dobę

Ale skoro nic nie zmieniłeś, to jakim cudem w grudniu 2018 spaliłes 120m3, a w 2019 190m3 ?
Fotohoby skoro to nie jest taktowanie pieca według ciebie to powiedz co mam zrobić zeby piec śmigał na okrągło? U ciebie smiga prawie 24h na dobe no ale fakt faktem ze ty nie masz nie śmiertelnego pieca jak ja 20 KW ... tylko 14 jak pamietam prawda?

Podnioslem przed wyjazdem na początku listopada żeby narzeczonej bylo samej w domu ciepło krzywa grzewczą na wyjściu na podłogę o 2.5.stopnia na krzywej i tak zostawiłem,przyszła faktura i porównalem z ubiegłym rokiem listopad mówię przestrzelilem o 20 metrow mówię eee tam w nosie to mam o 30 zl do rachunku mówię nie bede sie chelpil, wyjechałem na poczatku listopada na 3 tyg i po powrocie juz zapomniałem o tym i potem mówię kurde żeby piec dłuzej chodził i nie taktował włączyłem grzejnik w garażu i tak zostawiłem... ale jak cholera zobaczyłem spalanie za.grudzień
To przypomniało mi sie ze podnioslem krzywa i fakt tak przestrzelilem ale łącznie w 2 mc wyliczylem to jakieś 75 metrów łącznie wiec bez spiny, gazownia nareszcie wrzuciła mnie do w2.2 t gdzie abonament jest 21zl brutto a w w3 49zł... to masz różnice w skali roku 28zl x 12 mc masz 336zl to prawie 2 dobre rachunki oplacone

fotohobby
07-01-2020, 19:39
Fotohoby skoro to nie jest taktowanie pieca według ciebie to powiedz co mam zrobić zeby piec śmigał na okrągło? U ciebie smiga prawie 24h na dobe no ale fakt faktem ze ty nie masz nie śmiertelnego pieca jak ja 20 KW ... tylko 14 jak pamietam prawda?



Nigdy i nigdzie nie napisałem, że kocioł pracuje u mnie 24h/dobę.
Zawsze podkreśliłem, że mam 3 okna czasowe, żeby wymusić grzanie w godzinach, kiedy jest to dla mnie najbardziej komfortowe.
Łącznie okna zabierają 12h doby, ale kocioł nie wykorzystuje ich w pełni, pracuje ok 8h na dobę.
Mam kocioł 1.9-12kW

ig0r-
07-01-2020, 19:49
Fotohoby skoro to nie jest taktowanie pieca według ciebie to powiedz co mam zrobić zeby piec śmigał na okrągło? U ciebie smiga prawie 24h na dobe no ale fakt faktem ze ty nie masz nie śmiertelnego pieca jak ja 20 KW ... tylko 14 jak pamietam prawda?

Podnioslem przed wyjazdem na początku listopada żeby narzeczonej bylo samej w domu ciepło krzywa grzewczą na wyjściu na podłogę o 2.5.stopnia na krzywej i tak zostawiłem,przyszła faktura i porównalem z ubiegłym rokiem listopad mówię przestrzelilem o 20 metrow mówię eee tam w nosie to mam o 30 zl do rachunku mówię nie bede sie chelpil, wyjechałem na poczatku listopada na 3 tyg i po powrocie juz zapomniałem o tym i potem mówię kurde żeby piec dłuzej chodził i nie taktował włączyłem grzejnik w garażu i tak zostawiłem... ale jak cholera zobaczyłem spalanie za.grudzień
To przypomniało mi sie ze podnioslem krzywa i fakt tak przestrzelilem ale łącznie w 2 mc wyliczylem to jakieś 75 metrów łącznie wiec bez spiny, gazownia nareszcie wrzuciła mnie do w2.2 t gdzie abonament jest 21zl brutto a w w3 49zł... to masz różnice w skali roku 28zl x 12 mc masz 336zl to prawie 2 dobre rachunki oplacone
Jak chcesz żeby kocioł gonił 24h na dobę to ustaw niską temperaturę zasilania i zobacz czy osiąga zadaną wewnętrzną. Jak tym wszystkim sterujesz masz pogodówkę i termostat wewnętrzny który pilnuje zadanej temperatury i wyłącza kocioł po jej osiągnięciu ?

Dejson
07-01-2020, 19:57
Jak chcesz żeby kocioł gonił 24h na dobę to ustaw niską temperaturę zasilania i zobacz czy osiąga zadaną wewnętrzną. Jak tym wszystkim sterujesz masz pogodówkę i termostat wewnętrzny który pilnuje zadanej temperatury i wyłącza kocioł po jej osiągnięciu ?
Mam pogodynke, żadnych innych bajerów nie mam typu sterownik temp w salonie itp bo mi zwyczajnie jest to nie potrzebne od tego jest pogodynka zewnętrzna?

ig0r-
07-01-2020, 20:15
Mam pogodynke, żadnych innych bajerów nie mam typu sterownik temp w salonie itp bo mi zwyczajnie jest to nie potrzebne od tego jest pogodynka zewnętrzna?
U mnie trochę inaczej to działa, fotohobby też tak grzeje. U nas czujnik zewnętrzny odpowiada za zmianę temperatury zasialania podłogówki w zależności od temperatury na zewnątrz, temperatury zadanej pilnuje sterownik. Ja na początku grzałem na samej pogodówe z krzywą, ale mam duże okna w salonie i mocno przegrzewałem dom, dlatego zainstalowałem termostat. Grzeję podobnie jak fotohobby w oknach czasowych. Wcześniej grzałem wg termostatu, ale były za duże przerwy z grzaniu dlatego wymuszam mu grzanie oknami czasowymi. Wg mnie musisz obniżyć temperaturę wody która idzie w podłogę, aż dojdziesz do takiej kiedy będziesz miał komfort cieplny taki jaki chcesz, ewentualnie zainstalować termostat np w salonie i po uzyskaniu temperatury zadanej kocioł przestanie grzać.

Dejson
07-01-2020, 20:26
U mnie trochę inaczej to działa, fotohobby też tak grzeje. U nas czujnik zewnętrzny odpowiada za zmianę temperatury zasialania podłogówki w zależności od temperatury na zewnątrz, temperatury zadanej pilnuje sterownik. Ja na początku grzałem na samej pogodówe z krzywą, ale mam duże okna w salonie i mocno przegrzewałem dom, dlatego zainstalowałem termostat. Grzeję podobnie jak fotohobby w oknach czasowych. Wcześniej grzałem wg termostatu, ale były za duże przerwy z grzaniu dlatego wymuszam mu grzanie oknami czasowymi. Wg mnie musisz obniżyć temperaturę wody która idzie w podłogę, aż dojdziesz do takiej kiedy będziesz miał komfort cieplny taki jaki chcesz, ewentualnie zainstalować termostat np w salonie i po uzyskaniu temperatury zadanej kocioł przestanie grzać.

Grzeje oknami czasowymi cały czas, krzywe grzewcze mam bardzo dobrze ustawione po 3 roku mieszkania który zaczął sie od 1 sierpnia ubiegłego roku, nie przegrzewam domu tzn podłogi teraz jest u mnie temp zero więc mam w podłodze na wyjściu według okna czasowego od 18-22 29 stopni, po 22 do 4 rano spadnie o 2.7.stopnia, w pokojach grzejniki według krzywej na zasilaniu dostają 40c i mam w pokojach stale 22c w sypialni grzejnik odkrecam raz na tydzień w sypialni mam 19c do.spania idealna dla.mnie temp i.tak spie na samych gaciach jeszcze ;p

Dejson
07-01-2020, 20:27
Czyli mam rozumieć ze u ciebie tez piec sie wyłącza albo taktuje? Ze nie smiga 24h?

ig0r-
07-01-2020, 20:35
Czyli mam rozumieć ze u ciebie tez piec sie wyłącza albo taktuje? Ze nie smiga 24h?
Jak osiągnie zadaną temperaturę to się wyłączy, Ponownie się uruchomi jak temperatura spadnie poniżej zadanej lub wymuszę mu grzanie np oknem czasowym.

Dejson
07-01-2020, 20:46
Acha czyli twoim zdaniem nie mam az tak bardzo sobie tym zawracać glowy....?

ig0r-
07-01-2020, 21:20
Acha czyli twoim zdaniem nie mam az tak bardzo sobie tym zawracać glowy....?
Nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd, bo grzejemy na 2 różne sposoby, ale wg mnie jak nie ma już odbioru ciepła, to kocioł w końcu się wyłączy, jak spadnie temperatura powrotu znowu się załączy. Jeżeli nie masz tych załączeń kilkadziesiąt na godzinę to wg mnie nie ma się czym przejmować. Może podpytaj kolegę Mareks77 on ma dosyć rozległą wiedzę na temat kotłów, może pomoże Ci coś poustawiać tak żebyś był zadowolony.

kaju
07-01-2020, 22:49
Nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd, bo grzejemy na 2 różne sposoby, ale wg mnie jak nie ma już odbioru ciepła, to kocioł w końcu się wyłączy, jak spadnie temperatura powrotu znowu się załączy. Jeżeli nie masz tych załączeń kilkadziesiąt na godzinę to wg mnie nie ma się czym przejmować. Może podpytaj kolegę Mareks77 on ma dosyć rozległą wiedzę na temat kotłów, może pomoże Ci coś poustawiać tak żebyś był zadowolony.

No lepiej go nie pytać teoretyk i nie czyta pytań.

Dejson
08-01-2020, 07:39
Nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd, bo grzejemy na 2 różne sposoby, ale wg mnie jak nie ma już odbioru ciepła, to kocioł w końcu się wyłączy, jak spadnie temperatura powrotu znowu się załączy. Jeżeli nie masz tych załączeń kilkadziesiąt na godzinę to wg mnie nie ma się czym przejmować. Może podpytaj kolegę Mareks77 on ma dosyć rozległą wiedzę na temat kotłów, może pomoże Ci coś poustawiać tak żebyś był zadowolony.

Powiem tak szczerze mówiąc mam blokadę taktu palnika na 28 min ustawione, piec przy takiej pogodzie jak teraz w okolicy Zera chodzi 1.5h do 2h potem wylaczy sie i po 28 minutach następujące znowu start pieca wiec tak reasumując ze w oknach czasowych grzeje piec długo na moje poza oknami czasowymi to godzine grzeje mysle takze reasumując jak piec wlaczy sie z 14 razy na dobe maxymalnie to chyba nie jest źle prawda?