PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62

Pitrekkk
19-12-2021, 08:59
Potem mamy domy mocno energooszczędne/pasywne :)

Jak lubisz siedziec w takich temperaturach to ok, ale nie jest to zdrowe, i to nie opinia, a fakt.

kulibob
19-12-2021, 09:00
Jak lubisz siedziec w takich temperaturach to ok, ale nie jest to zdrowe, i to nie opinia, a fakt.

Lato też nie jest zdrowe?

Janekk1234
19-12-2021, 09:03
Salon/parter 23-24
Pietro zależy od pory dnia 23 w nocy wyłączone ogrzewanie.

22* za bardzo nie pozwalają siedzieć na gaciach przed tv

może chory jesteś i krążenie już nie to, ale nie pisz w takim razie że temperatura 22 stopnie to zimnica bo to nieprawda.

Pitrekkk
19-12-2021, 09:05
Lato też nie jest zdrowe?

Ale co to za argument?.
Podałem Ci linka, wrzuciłem temperatury jakie są optymalne dla statystycznego xksińskiego.
Masz inne dane potwierdzające że siedzenie w 24 stopniach jest ok - wrzuć, poczytam.

kulibob
19-12-2021, 09:12
może chory jesteś i krążenie już nie to, ale nie pisz w takim razie że temperatura 22 stopnie to zimnica bo to nieprawda.

Siedziw domu na gaciach lub krótkich portkach? Ja cały czas a 22 to średni komfort aby cały dzień tak siedziec

kulibob
19-12-2021, 09:13
Ale co to za argument?.
Podałem Ci linka, wrzuciłem temperatury jakie są optymalne dla statystycznego xksińskiego.
Masz inne dane potwierdzające że siedzenie w 24 stopniach jest ok - wrzuć, poczytam.

Ja pisze co jest komfortowe a ludzie raczej nie siedzą w tak niski temperaturach jak podałeś

brusss_2008
19-12-2021, 09:21
Salon/parter 23-24
Pietro zależy od pory dnia 23 w nocy wyłączone ogrzewanie.

22* za bardzo nie pozwalają siedzieć na gaciach przed tv

Przy leżeniu w bezruchu przed tv w gaciach to i 25 jest za mało ale przy 23 i zabawie z 6 miesięcznym dzieckiem pot po dupie się leje. Ja wybieram 22 i czuje się idealnie nie boli mnie głowa dobrze funkcjonuję a na tą godzinę czy 2 drzemki przed tv kiedy odczucie temperatury faktycznie jest inne bo organizm zwalnia chętnie zakładam cos z długim rękawem lub okryję sie kocem

Pitrekkk
19-12-2021, 09:23
Ja pisze co jest komfortowe a ludzie raczej nie siedzą w tak niski temperaturach jak podałeś

To nie są niskie temperatury, a optymalne.
Poza tym ci świadomi, którzy dbają o zdrowie siedzą w takich i jest im komfortowo.

Przegrzewanie mieszkania też nie jest wskazane. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura pokojowa, może wywoływać problemy z koncentracją i myśleniem analitycznym. Jakie towarzyszące dolegliwości mogą jeszcze wystąpić?

Bóle głowy,
Osłabienie,
Zmęczenie,
Uczucie rozdrażnienia.

Ciężko mówić o komforcie egzystowania z tymi dolegliwościami.

Dwa. Na dwór też czasem trzeba wyjść, więc tu pojawią się kolejne problemy jak w domu 23-24, a na dworze -5.

ps. I tak z przymrużeniem oka, to wymagasz od innych by się zaszczepili, bo egoistycznie obawiasz się o swoje zdrowie by ci niezaszczepieni nie zajęli Twojego łózka na wypadek innej choroby, i jednocześnie nie przeszkadza ci zatruwać rowerzystów takich jak ja, bo lubisz siedzieć w wysokich temperaturach. A może mój zdrowy tryb życia wpłynie na to że nie zajmę ci łózka onkologicznego, dłużej pożyjesz ;-).

fotohobby
19-12-2021, 09:37
Co do przegrzewania z Twojego artykułu to 22* to nie przegrzewanie tylko zimnica uważam że jak ktoś trzyma 20-2q to nie dla komfortu tylko z biedy



Podobnie można napisać o człowieku, który wyłudza na aliexpres przedmioty warte kilkanaście złotych

kulibob
19-12-2021, 09:52
Podobnie można napisać o człowieku, który wyłudza na aliexpres przedmioty warte kilkanaście złotych

Niewiedze związku . Jedno to darmowy obiad a drugie to utrata komfortu. Widzisz różnic?

fotohobby
19-12-2021, 09:58
Tylko dla mnie komfort to 21.5C
Nie muszę kraść, żeby mieć 23, mnie wystarczy przejść się do sterownika.

kulibob
19-12-2021, 10:07
Tylko dla mnie komfort to 21.5C
Nie muszę kraść, żeby mieć 23, mnie wystarczy przejść się do sterownika.

Jedno niema związku zdrugim .
Poza tym panie aparat mi wystarczy kliknąć na telefonie aby zmienić temperaturę a sporo komponentów do sterownika była darmowa :)
Dupa cię boli bo wiele razy mówiłem ze gaz to lipa :) A Prawda jak oliwa zawsze na wierzch wypływa

fotohobby
19-12-2021, 10:11
Ale co mnie ma "boleć", skoro nie muszę przy tym niec robić i jest ciepło ?
Doprawdy wolę gaz i podłogówkę, niż dziadowanie z ciepłym powietrzem w klimy, bo taniej...

kulibob
19-12-2021, 10:14
Ale co mnie ma "boleć", skoro nie muszę przy tym niec robić i jest ciepło ?
Doprawdy wolę gaz i podłogówkę, niż dziadowanie z ciepłym powietrzem w klimy, bo taniej...

A gdzie tu dziadostwo ? Podłogówka wyrównuje braki klimy. A urządzenie na parterze za kilka mc się spłaci i będzie zarabiać. A jaką niby ja mam przy tym pracę ? Algorytm jest od tego aby pilnować roboty. Spłaciłeś kredy już :rotfl:

fotohobby
19-12-2021, 10:22
A gdzie tu dziadostwo ? Podłogówka wyrównuje braki klimy.

i o to chodzi - mam ogrzewanie, które nie musi wyrównywać braków innego. No, ale Ty bedzisz twierdził, że to dziadostwo jest komfortowe...

Zbignievsson
19-12-2021, 10:53
Podobnie można napisać o człowieku, który wyłudza na aliexpres przedmioty warte kilkanaście złotych

To nie kulibob pisał kiedyś na forum, że po 1 listopada nurkuje w śmietniku na cmentarzu po wyrzucane wkłady/znicze? Napewno czytałem to na tym forum, ale nie mam pewności na 100% kto był autorem.

kulibob
19-12-2021, 12:38
i o to chodzi - mam ogrzewanie, które nie musi wyrównywać braków innego. No, ale Ty bedzisz twierdził, że to dziadostwo jest komfortowe...

Raczej dwa tanie systemy które się uzupełniają .

kulibob
19-12-2021, 12:40
To nie kulibob pisał kiedyś na forum, że po 1 listopada nurkuje w śmietniku na cmentarzu po wyrzucane wkłady/znicze? Napewno czytałem to na tym forum, ale nie mam pewności na 100% kto był autorem.

Jeśli wyrzucasz śmieci z grobów a w śmietniku leży ładny znicz wystarczy sądzić wkład to czysty zysk ale tu pewnie kolejny bogacz z kredytem i bez aktywów mi wygarnia

Pitrekkk
19-12-2021, 12:58
Jeśli wyrzucasz śmieci z grobów a w śmietniku leży ładny znicz wystarczy sądzić wkład to czysty zysk ale tu pewnie kolejny bogacz z kredytem i bez aktywów mi wygarnia

Mnie się podoba jako przejaw proekologicznego myślenia
:-D

agb
19-12-2021, 14:07
O co chodzi z tym siedzeniem w samych gaciach w domu? To jakaś nowa moda wśród pompiarzy i ogrzewających gazem? Opozycja wobec lubiących morsowanie? Każdej zimy ich tu coraz więcej.

majmaj
19-12-2021, 14:20
Witam. To jakiego rachunku po tych podwyzkach można się spodziewać przy zużyciu gazu 100m3 miesiąc?

fotohobby
19-12-2021, 14:45
do tej pory było koło 220, teraz około 300zł

majmaj
19-12-2021, 15:14
Rozumiem, czyli teraz m3 będzie po 3zl.
Bo w tym artykule piszą że rachunek wzrośnie ok ok 300zl na Mc...

https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jakie-beda-realne-podwyzki-pradu-i-gazu-tauron-i-pgnig-podaja-kwoty,wia5-1-5791.html

- przygotowanie posiłków (W-1) - wzrost średnio o 10,26 zł/miesiąc

- podgrzewanie wody (W-2) - wzrost średnio o 80,68 zł/miesiąc

- ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) - wzrost średnio o 274,69 zł/miesiąc.

Sativum
19-12-2021, 16:44
Po pierwsze nie lubię retoryki wiecznego defetyzmu, gdzie wzrost prądu - bądź co bądź wysoki - ma wieszczyć nadmierny przyrost śmierci z powodu zamarznięcia na skutek braku funduszy na ogrzanie domów.

To jest defetyzm? :o:no:
https://sjp.pwn.pl/sjp/defetyzm;2554368.html




https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-nagminnie-przegrzewaja-mieszkania-7997589.html

Skala marnowania ciepła w polskich domach i mieszkaniach jest zbyt wysoka - mówi agencji Newseria Biznes Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. - Obniżając temperaturę o 1°C, możemy zaoszczędzić w skali roku od 5 do 8 proc. na rachunkach za ciepło, zapewniając sobie przy tym komfortowe warunki pod względem zdrowotnym i swój minimalny wkład w poprawę jakości powietrza. Z ciepła systemowego korzysta 15 mln Polaków, więc każde takie racjonalne zachowanie ograniczające zużycie ciepła ma duży wpływ na ograniczanie emisji CO2.

Póki co nic nie wskazuje na to, że nastąpi jakaś nadprogramowa ilość zgonów z powodu wychłodzenia organizmów.
Zwyczajnie trzeba na początku zmienić swoje nawyki w tej materii, a jeśli to takie trudne to posiedzieć te parę h więcej w pracy, aby się zbilansowało.
Coś za coś, smrodzenie jest krótkowzroczne:

https://dziendobry.tvn.pl/newsy/ile-srednio-zyja-polacy-zycie-staje-sie-coraz-krotsze-5439630

Według danych Eurostatu z 2020 roku, średnia tzw. oczekiwana długość życia ludzi w Polsce jest nadal o 3 lata krótsza niż ogólnie w Unii Europejskiej. Wynosi w Polsce 77,8 lat podczas gdy w EU 80,9. We wszystkich krajach byłego Bloku Wschodniego wciąż ludzie żyją krócej, niż w Europie Zachodniej. Nie dotyczy to jedynie Czech.

Długość życia to wypadkowa wielu czynników, miedzy innymi powietrza którym oddychamy..... oszczędzenie paru złotych na syfiastym opale i jednocześnie skrócenie sobie życia o pare dni/miesiecy, to jednak żadna oszczędność, więc to też liczę, a nie tylko tu i teraz.

Dwa.
Nie będzie tak że ktoś mający gaz lub pompę ciepła, zainwestuje w nowe źródło ogrzewania, bo to nowe nakłady finansowe, nie zawsze jest to możliwe w realizacji ze względu na ograniczoną powierzchnie domu ect.
Ci co już mają/nie dali rady wymienić jak zaczną palić śmieciami, to ile zaoszczędzą(które to śmieci są tak mocno kaloryczne żeby poczynić jakieś znaczące oszczędności w skali roku?).



Może i przeceniam, ale nic tak szybko nie uczy rozumu jak Jagiełły znikające z portfela.
Dwa, groźby kar za smrodzenie może być dla niektórych odstraszające.



Rzuciłem luźno, jak wezme pod uwagę śmieci to wyjdzie dużo drożej.

Zanieczyszczenia powietrza - potocznie nazywane smogiem, choć nie są to tożsame pojęcia - generują ogromne koszty dla gospodarki. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, są to setki miliardów złotych rocznie. W naszym kraju zanieczyszczenia, w tym smog, przyczyniają się do śmierci 19-40 tys. osób rocznie.

Nawet jesli to są zawyżone wartości, przyjmiemy ze smog to nie tylko niska emisja, to mimo wszystko wyjdzie drożej, a nie taniej

Odpowiadasz na postawione przez siebie tezy.

Ja o zupie, a Ty o du..e :rolleyes:
Rosnące ceny ogrzewania = zmniejszenie popularności czystszych (droższych) źródeł ciepła. Kłócisz się sam ze sobą pisząc że jest to niezdrowe, niepotrzebne etc.
Jest. Co nie zmienia faktu, że gdy w tyłek zrobi się zimno, to wszelkie dywagacje nt. ekologii idą w odstawkę. Nie zgadzasz się z tą tezą ? :)

A propos przykładu. Planem Związku Europejskiego, a także oficjalnym celem RP jest redukcja emisji pochodzących z transportu (elektryfikacja parku maszynowego, podnoszenie norm emisji spalin itp.). Jaki skutek? Zamiast osiągnięcia redukcji zanotowano wzrost emisjii (jak i rosnący średni wiek parku maszynowego oraz pogorszenie jego stanu technicznego). Tak wygląda, gdy wprowadza się w w sposób nieprzemyślany zmiany...

Pitrekkk
19-12-2021, 17:19
To jest defetyzm? :o:no:
https://sjp.pwn.pl/sjp/defetyzm;2554368.html

"brak wiary w zwycięstwo lub powodzenie jakiejś sprawy"

A nie jest.
Sam napisałeś że podniesienie cen energii spowoduję że ludzie w 4litery wsadzą ekologię(to ten brak wiary), że przejdą na alternatywne grzanie. Co ci się nie zgadza.

https://www.wnp.pl/finanse/gus-wzrost-produkcji-z-pv-w-2020-r-176-proc-rok-do-roku,518008.html

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, na koniec 2020 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 3955 MW. W 2020 r. produkcja z PV wyniosła niecałe 1,96 TWh, przy produkcji całkowitej energii elektrycznej na poziomie 152 TWh. Z danych PSE wynika, że w połowie listopada 2021 r. moc instalacji PV wynosiła już 6126 MW.

Póki co ludzie szukają takich alternatyw na drożejący prąd.
Myślę że więcej zamontowali ost. czasy niż śmieciuchów do utylizacji tworzyw sztucznych.


Ja o zupie, a Ty o du..e :rolleyes:
Rosnące ceny ogrzewania = zmniejszenie popularności czystszych (droższych) źródeł ciepła. Kłócisz się sam ze sobą pisząc że jest to niezdrowe, niepotrzebne etc.
Jest. Co nie zmienia faktu, że gdy w tyłek zrobi się zimno, to wszelkie dywagacje nt. ekologii idą w odstawkę. Nie zgadzasz się z tą tezą ? :)

https://www.administrator24.info/artykul/eksploatacja/252361,ekologiczne-postawy-polakow

Barometr ekologiczny Polaków
89% Polaków uważa, że klimat zmienia się zarówno w Polsce, jak i na świecie;
80% Polaków jest zdania, że walka z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska należy do najważniejszych wyzwań dla państwa;
47% Polaków zdaje sobie sprawę, że problem suszy jest aktualny;
91% Polaków uważa, że działania ekologiczne podejmowane indywidualnie (np. segregowanie odpadów, oszczędzanie wody) wpływają na ograniczanie negatywnych zmian klimatycznych;
83% Polaków obawia się wzrostu cen warzyw i owoców w przypadku wystąpienia suszy;
71% Polaków uważa, że zjawisko suszy jest obecnie częściej obserwowane niż w przeszłości;
41% Polaków nie obawia się przerw w dostawach prądu podczas ewentualnej suszy;
66% Polaków deklaruje, że podczas codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy zakupy, bierze pod uwagę kwestie ekologiczne.

https://www.administrator24.info/artykul/eksploatacja/252361,ekologiczne-postawy-polakow

Tak, wszelkie dywagację idą w odstawkę, tak jak ludzie zaczną zamarzać(bardzo zero -jedynkowo to widzisz).

Dalej nie wiem, które to te śmieci takie kaloryczne.
Palenie tworzyw to głupota, a nie sposób na przetrwanie zimy.
Poza tym pokazałem liczbowo, że nie jest tanio(jak trzeba kogoś leczyć, jest w wieku produkcyjnym i idzie w piach, to gdzie masz to tanio?).


A propos przykładu. Planem Związku Europejskiego, a także oficjalnym celem RP jest redukcja emisji pochodzących z transportu (elektryfikacja parku maszynowego, podnoszenie norm emisji spalin itp.). Jaki skutek? Zamiast osiągnięcia redukcji zanotowano wzrost emisjii (jak i rosnący średni wiek parku maszynowego oraz pogorszenie jego stanu technicznego). Tak wygląda, gdy wprowadza się w w sposób nieprzemyślany zmiany...

Rozwiń się bardziej, bo nie wiem co chcesz udowodnić.

kulibob
19-12-2021, 17:21
Mnie się podoba jako przejaw proekologicznego myślenia
:-D

Żadne pro ekologiczne . Pełnowartościowy towar za 10-20% ceny

kulibob
19-12-2021, 17:23
Barometr ekologiczny Polaków
89% Polaków uważa, że klimat zmienia się zarówno w Polsce, jak i na świecie;
80% Polaków jest zdania, że walka z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska należy do najważniejszych wyzwań dla państwa;
47% Polaków zdaje sobie sprawę, że problem suszy jest aktualny;
91% Polaków uważa, że działania ekologiczne podejmowane indywidualnie (np. segregowanie odpadów, oszczędzanie wody) wpływają na ograniczanie negatywnych zmian klimatycznych;
83% Polaków obawia się wzrostu cen warzyw i owoców w przypadku wystąpienia suszy;
71% Polaków uważa, że zjawisko suszy jest obecnie częściej obserwowane niż w przeszłości;
41% Polaków nie obawia się przerw w dostawach prądu podczas ewentualnej suszy;
66% Polaków deklaruje, że podczas codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy zakupy, bierze pod uwagę kwestie ekologiczne.

ć.

Ładnie pięknie popieram ale za bardzo nie chce za to płacić :) zresztą reszta też nie

Janekk1234
19-12-2021, 17:24
dajcie spokój z tymi śmieciuchami to oczywiste że będzie tego coraz mniej.

społeczeństwo się bogaci, doganiamy zachód i koszta ogrzewania domostw będą relatywnie coraz mniejsze

tak jak kiedyś majątkiem była pościel , odkurzacz czy kosiarka do trawy, teraz to są groszowe sprawy, tak samo rachunek za media będzie coraz mniejszą częścią naszych wydatków.

Pitrekkk
19-12-2021, 17:25
Żadne pro ekologiczne . Pełnowartościowy towar za 10-20% ceny

Efekt uboczny, ale mimo wszystko proekologicznie :-D.

kulibob
19-12-2021, 17:25
dajcie spokój z tymi śmieciuchami to oczywiste że będzie tego coraz mniej.

społeczeństwo się bogaci, doganiamy zachód i koszta ogrzewania domostw będą relatywnie coraz mniejsze

tak jak kiedyś majątkiem była pościel , odkurzacz czy kosiarka do trawy, teraz to są groszowe sprawy, tak samo rachunek za media będzie coraz mniejszą częścią naszych wydatków.

Racja ale im mniej płacisz tym więcej zostaje

Pitrekkk
19-12-2021, 17:29
Ładnie pięknie popieram ale za bardzo nie chce za to płacić :) zresztą reszta też nie

A może za resztę nie odpowiadaj, tylko przeczytaj raz jeszcze jak to widzi społeczeństwo.
Ja mogę płacić, póki co innej planety nie osiedliliśmy i szybko tego nie dokonamy, wiec szanujmy co mamy

ps. Czemu inni mają się szczepić dla Kuliboba, skoro Kulibob nie chce zrobić nic dla nich i dla Siebie też(egoistyczna postawa).

majmaj
19-12-2021, 17:40
W przyszłym roku mają uruchomić baltic pipe. Da nam to większą stabilność gazową.

fotohobby
19-12-2021, 18:12
Rozumiem, czyli teraz m3 będzie po 3zl.
Bo w tym artykule piszą że rachunek wzrośnie ok ok 300zl na Mc...

https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jakie-beda-realne-podwyzki-pradu-i-gazu-tauron-i-pgnig-podaja-kwoty,wia5-1-5791.html

- przygotowanie posiłków (W-1) - wzrost średnio o 10,26 zł/miesiąc

- podgrzewanie wody (W-2) - wzrost średnio o 80,68 zł/miesiąc

- ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) - wzrost średnio o 274,69 zł/miesiąc.

ha, ha - to w moim wypadku oznaczałoby wzrost o 300% :)

majmaj
19-12-2021, 18:18
Nie czaje o co im chodzi z tym wyliczeniami

fotohobby
19-12-2021, 18:25
Przecież są różne domy stare, nowe lepiej, gorzej ocieplone więc jaką wartość mają te wyliczenia ?
Wiesz, ile kWh zużywasz, dodaj sobie do ceny paliwa te 54% i dostaniesz przybliżony rachuek

klaudiusz_x
19-12-2021, 20:26
Odpuście.
Ceny gazu w zasadzie stały w miejscu od ponad 10, czy 15 lat.
Nie ma sensu wyciągać, kto ma rację
Trzeba wyjść na ulicę i zamanifestować.
Zwada jest każdej władzy na rękę.
Pzdr.

kulibob
20-12-2021, 04:54
Odpuście.
Ceny gazu w zasadzie stały w miejscu od ponad 10, czy 15 lat.
Nie ma sensu wyciągać, kto ma rację
Trzeba wyjść na ulicę i zamanifestować.
Zwada jest każdej władzy na rękę.
Pzdr.

Prąd , gaz boli ale nie jestem "potolem 500+" raczej cenami powinien decydować ryneko. Jednak o cenie nie powinno decydować jakieś podejście eco i dziwne podatki tylko wartość towaru, podaż i popyt

kulibob
20-12-2021, 06:43
ps. Czemu inni mają się szczepić dla Kuliboba, skoro Kulibob nie chce zrobić nic dla nich i dla Siebie też(egoistyczna postawa).

Tylko że jedno z drugim ma niewiele wspólnego.
SZczepisz się głównie dla siebie z niewielkim kosztem i potencjalnym olbrzymim zyskiem .
Bawisz się w eco po co? Aby zarobić ale to też fikcja ponieważ państwa nie udźwigną takiej transformacji i przerzucają to na obywatela podbijając bezzasadnie ceny energii co wymusza działanie ze strony jednostki. Każdy % ponosi taką samą strate w obrębie jednego rodzaju ogrzewania jednak kwotowo to wychodzi juz różnie jeden zapłaci więcej 300zł a drugi 3000 jednak zawsze byłem zwolennikiem myślenia procentem a nie kwotą wiec to olbrzymie podwyżki czy na prądzie czy na gazie

Janekk1234
20-12-2021, 07:14
Prąd , gaz boli ale nie jestem "potolem 500+" raczej cenami powinien decydować ryneko. Jednak o cenie nie powinno decydować jakieś podejście eco i dziwne podatki tylko wartość towaru, podaż i popyt

Tylko że cena prądu i gazu są tak obłożone różnymi koncesjami opłatami podatkami że trudno tu mówić o rynkowej cenie.

kulibob
20-12-2021, 07:36
Tylko że cena prądu i gazu są tak obłożone różnymi koncesjami opłatami podatkami że trudno tu mówić o rynkowej cenie.

Właśnie otym mówię a ile z tego to eko bzdury

Janekk1234
20-12-2021, 08:36
Właśnie otym mówię a ile z tego to eko bzdury

nie wiem czy eko bzdury, generalnie to jednak idziemy do przodu w kwestii ekologii. na zachodzie to widać. czyste powietrze, taksówki w miastach głównie hybrydy i elektryki- mniej hałasu mniej spalin mniej pyłu z klocków i opon. rozwijanie odnawialnych źródeł energii.

boleć może tylko ta kwestia CO2 czy to faktycznie Unia Europejska ma mieć misję ratowania świata. Kosztuje to nas krocie a czy afekt jest śmiem wątpić.

Pitrekkk
20-12-2021, 12:14
Właśnie otym mówię a ile z tego to eko bzdury

Jak tak podchodzisz do kwestii ekologicznych, to nawet nie ma co wdawać się w dyskusje.

Sativum
20-12-2021, 19:35
A jaka temperature utrzymujesz wewnatrz przy zuzyciu 8m3/24h?

5 dni - 50 m3. Temperatura zasilania 40 st. Ostatnie 30h - ustawione 45 st. palnik chodził 30h non stop - zużycie 33 m3. Temperatura podłóg parter ponad 20 st. Powrót w końcu ciepły. Teraz się wygrzewa i traci ogrom wilgoci. Zobaczymy jak będzie przy 50 st.
Także całe szczęście, że zdążę przed podniesieniem taryfy :D

Ktoś może się podzielić swoim doświadczeniem z wygrzewania podłogówki zimą bez ocieplonego domu?

kulibob
21-12-2021, 06:12
Jak tak podchodzisz do kwestii ekologicznych, to nawet nie ma co wdawać się w dyskusje.

Za tym musi iść zysk

raxon
21-12-2021, 16:14
Pamietam jak lata temu na wsi budowali siec kanalizacyjna. Ludzie tez mowili a panie na co to, zeby tylko placic, piniondze chco itd. dzis juz nikt by tak nie powiedzial. To samo bedzie z weglem. Dzis jojczenie ale za jakis czas to na palacych weglem i drewnem ludzie beda patrzec jak na tych co scieki do fosy wala. Co do ogromu kosztow ogrzewania kostek przez ludzi na emeryturach. Na zacbodzie ludzie sprzedaja swoje wielkie domy na starosc po to zeby miec mniejsze, tansze w utrzymaniu itd, lub wynajmuja swoj duzy dom, jednoczesnie wynajmujac mniejszy i teoche gotowki im zostaje. Tak jest w biednej Wielkiej Brytanii, kto powiedzial ze emeryt w Polsce ma miec dom 200m? Niech go sprzeda jak go nie stac, na V8 pewnie go nie stac i moze jezdzic malym autem.

tkaczor123
22-12-2021, 08:58
Ja jeszcze dostałem stary rachunek wychodzi że 2.3zł/m3.
https://images92.fotosik.pl/562/72fee31639db2b2amed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/72fee31639db2b2a)

raxon
22-12-2021, 09:26
Ciekawe jak to z ttmi co placa prognozy i maja rachunki do czerwca wystawione?

radziula
22-12-2021, 09:32
Ciekawe jak to z ttmi co placa prognozy i maja rachunki do czerwca wystawione?

Ja tak mam, ale w eBOK mogę wprowadzić stan licznika. Jest on co prawda odrzucany, ale na fakturze jest później uwzględniany. Przychodzi inkasent, spisuje stan gazomierza i jeśli się zgadza, to fakturę rozliczeniową mam podzieloną na miesiące wg moich odczytów. Tym samym jeśli podwyżka jest od stycznia, a ja na koniec grudnia podam stan to za rzeczywiste zużycie w tym czasie zapłacę po starej cenie. Inaczej spodziewam się, że po starej cenie byłaby tylko prognoza do stycznia, a kolejne prognozy oraz zużycie ponad nie rozliczone po nowej cenie.

lolson28
22-12-2021, 10:40
ale za jakis czas to na palacych weglem i drewnem ludzie beda patrzec jak na tych co scieki do fosy wala.

20-30 lat tak najbidniej

Sativum
23-12-2021, 00:48
Nowopostawiony dom 240m2, bez ocieplenia fasady. podłogi styro 15 cm lambda 37, dach wełna 35-50 cm lambda 40, wygrzewanie podłóg i murów, rekuperacja działająca na 50% mocy z 630 m3, kilka niezaizolowanych dziur (czerpnia i wyrzutnia reku, podejście pod klimatyzator, brama garażowa ze szparą 2 cm (przyłożony styropian)) - dziennie schodzi 40m3 gazu przy 55st na piecu (grzeje bez przestojów) i 50+ st na rozdzielaczach. Od dziś 45st na rozdzielaczach. Dam znać ile mniej.

Janekk1234
23-12-2021, 07:56
Nowopostawiony dom 240m2, bez ocieplenia fasady. podłogi styro 15 cm lambda 37, dach wełna 35-50 cm lambda 40, wygrzewanie podłóg i murów, rekuperacja działająca na 50% mocy z 630 m3, kilka niezaizolowanych dziur (czerpnia i wyrzutnia reku, podejście pod klimatyzator, brama garażowa ze szparą 2 cm (przyłożony styropian)) - dziennie schodzi 40m3 gazu przy 55st na piecu (grzeje bez przestojów) i 50+ st na rozdzielaczach. Od dziś 45st na rozdzielaczach. Dam znać ile mniej.

a po co grzać, nie lepiej poczekać do wiosny i lata ?

radziula
23-12-2021, 08:17
Nowopostawiony dom 240m2, bez ocieplenia fasady. podłogi styro 15 cm lambda 37, dach wełna 35-50 cm lambda 40, wygrzewanie podłóg i murów, rekuperacja działająca na 50% mocy z 630 m3, kilka niezaizolowanych dziur (czerpnia i wyrzutnia reku, podejście pod klimatyzator, brama garażowa ze szparą 2 cm (przyłożony styropian)) - dziennie schodzi 40m3 gazu przy 55st na piecu (grzeje bez przestojów) i 50+ st na rozdzielaczach. Od dziś 45st na rozdzielaczach. Dam znać ile mniej.

40m3 dziennie. Jakiego rachunku spodziewasz się po zimie? :D

fotohobby
23-12-2021, 08:24
Przecież nie będzie wygrzewał posadzki całą zimę...

Sativum
23-12-2021, 08:29
a po co grzać, nie lepiej poczekać do wiosny i lata ?

Miałem wprowadzać się wrzesień/październik, potem przed świętami.
Nie położę płytek bez wygrzanie podłóg, ścian nie pomaluję gdy murłata wilgotna.


Jakiego rachunku się spodziewam? Sporego, ale gdy powiedziało się A...

To moje wyliczenia dla samego CO:
Wskaźniki zapotrzebowania na energię dla domu: dla wt2017 to max 95 kWh/m2 , dla wr2021 max 70 kWh/m2 . Dla naszego domu, niech będzie nawet że 240 m2 , to wynosi między 16800-22800 kWh . m3 gazu ma około 11 kWh energii. Więc potrzeba 1528-2073 m3 gazu rocznie. Od marca br cena 1 kWh od PGNiG w taryfie wynosi niecałe 11 gr + 6,64 zł mc abonament. Za gaz powinno się płacić 1848-2508 zł rocznie + abonament 80 zł rok + dystrybucja stała 12x 29,63 = 360 zł + dystrybucja zmienna 555-760 zł . Razem rocznie powinno wyjść 2850 - 3708 zł . To przy założeniu że będzie elewacja zrobiona

Sativum
23-12-2021, 08:31
40m3 dziennie. Jakiego rachunku spodziewasz się po zimie? :D

Miałem nadzieję na do 3000 zł. Teraz liczę opcję średnią - na 5-6k. Po je wysoką na 9k. Mowa o rachunkach do maja.

Janekk1234
23-12-2021, 09:55
jak tak bardzo ci się spieszy no to nie ma innego wyjścia jak grzać. zatkaj chociaż te szpary na czerpnie i wyrzutnie bo to przeciąg idzie i ucieka ciepło

choć jak na moje to troche bezsensu suszyć nieocieplony dom przy mrozach.

agb
23-12-2021, 10:07
Przecież nie będzie wygrzewał posadzki całą zimę...
Jak ma grubą wylewkę i planuje deskę to będzie 8)


Miałem wprowadzać się wrzesień/październik, potem przed świętami.
Nie położę płytek bez wygrzanie podłóg, ścian nie pomaluję gdy murłata wilgotna.


Jakiego rachunku się spodziewam? Sporego, ale gdy powiedziało się A...

To moje wyliczenia dla samego CO:
Wskaźniki zapotrzebowania na energię dla domu: dla wt2017 to max 95 kWh/m2 , dla wr2021 max 70 kWh/m2 . Dla naszego domu, niech będzie nawet że 240 m2 , to wynosi między 16800-22800 kWh . m3 gazu ma około 11 kWh energii. Więc potrzeba 1528-2073 m3 gazu rocznie. Od marca br cena 1 kWh od PGNiG w taryfie wynosi niecałe 11 gr + 6,64 zł mc abonament. Za gaz powinno się płacić 1848-2508 zł rocznie + abonament 80 zł rok + dystrybucja stała 12x 29,63 = 360 zł + dystrybucja zmienna 555-760 zł . Razem rocznie powinno wyjść 2850 - 3708 zł . To przy założeniu że będzie elewacja zrobiona
Tylko, że z 1m3 gazu nie osiągniesz 11kWh. Taka sprawność to tylko na fakturze.

radziula
23-12-2021, 12:09
Jak ma grubą wylewkę i planuje deskę to będzie 8)


Tylko, że z 1m3 gazu nie osiągniesz 11kWh. Taka sprawność to tylko na fakturze.

W piecu mam ustawione, że 1m3 ma 10kWh. Zużycie reportowane przez piec jest o ok. 50m3 wyższe niż to na gazomierzu, a mam jeszcze kuchenkę gazową. Według pieca, na CO + CWU poszło ok. 700m3 od października. Więc na moje oko, z 1m3 gazu na pewno jest więcej niż 10kWh.

Sativum
23-12-2021, 19:54
Dzięki Radek za konkretną wiadomość :)
Janek - nie zdecydowałem się klaść elewacji na niedosuszone mury i przy temperaturach poniżej +5 st. IMO lepiej tak niż mieć wilgoć w środku. Rachunki mnie nie bolą. Bez przesady. Dom to nie 30 m2 mieszkanie. Rachunki i koszty są inne.
Wczoraj/dziś nastąpił przełom - po regulacji, obniżeniu temp na piecu -5 , do 50 st. i na rozdzielaczach do 45 st. Temperatura na podłodze parteru 27, na piętrze 21 st. Wszystko wysycha migiem, zużycie gazu spada, powroty pętli i przed piecem ciepłe/letnie (prócz garażu/kotłowni).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/84eeabdc8910.png (https://naforum.zapodaj.net/84eeabdc8910.png.html)

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/95074ddd849b.png (https://naforum.zapodaj.net/95074ddd849b.png.html)

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d80f4e7c3a80.png (https://naforum.zapodaj.net/d80f4e7c3a80.png.html)

Janekk1234
23-12-2021, 20:03
Dzięki Radek za konkretną wiadomość :)
Janek - nie zdecydowałem się klaść elewacji na niedosuszone mury i przy temperaturach poniżej +5 st. IMO lepiej tak niż mieć wilgoć w środku. Rachunki mnie nie bolą. Bez przesady. Dom to nie 30 m2 mieszkanie. Rachunki i koszty są inne.
Wczoraj/dziś nastąpił przełom - po regulacji, obniżeniu temp na piecu -5 , do 50 st. i na rozdzielaczach do 45 st. Temperatura na podłodze parteru 27, na piętrze 21 st. Wszystko wysycha migiem, zużycie gazu spada, powroty pętli i przed piecem ciepłe/letnie (prócz garażu/kotłowni).
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b89ec0ea548d.png (https://naforum.zapodaj.net/b89ec0ea548d.png.html)

jasne te kilka tysięcy za gaz, wrzucisz w koszta budowy, przy całości kosztu domu to pestka. i u mnie było jak należy - wszystko schło w upalne lato ;)

Sativum
23-12-2021, 22:07
jasne te kilka tysięcy za gaz, wrzucisz w koszta budowy, przy całości kosztu domu to pestka. i u mnie było jak należy - wszystko schło w upalne lato ;)

"Jak należy"
Błagam :D

Będę czekał 6+ m-cy z przeprowadzką, by nie nazwano mnie niegospodarnym :D

asolt
23-12-2021, 22:24
...
Jakiego rachunku się spodziewam? Sporego, ale gdy powiedziało się A...

To moje wyliczenia dla samego CO:
Wskaźniki zapotrzebowania na energię dla domu: dla wt2017 to max 95 kWh/m2 , dla wr2021 max 70 kWh/m2 . Dla naszego domu, niech będzie nawet że 240 m2 , to wynosi między 16800-22800 kWh . m3 gazu ma około 11 kWh energii. Więc potrzeba 1528-2073 m3 gazu rocznie. Od marca br cena 1 kWh od PGNiG w taryfie wynosi niecałe 11 gr + 6,64 zł mc abonament. Za gaz powinno się płacić 1848-2508 zł rocznie + abonament 80 zł rok + dystrybucja stała 12x 29,63 = 360 zł + dystrybucja zmienna 555-760 zł . Razem rocznie powinno wyjść 2850 - 3708 zł . To przy założeniu że będzie elewacja zrobiona

Pogratulowac zadowolenia z błednych rachunków, jakim cudem chcesz realnie uzyskac z m3 gazu 11 kWh energii? to tylko ciepło spalania czyli wsp konwersji, wartosc idealna, rzeczywiscie uzyskasz 9.2-9,6 kWh/m2 gazu. czy nie uwzgledniasz podwyzek cen gazu?
Po co podajesz wartosci Ep, przeciez to nie ma zadnego odniesienia co zuzycia energii na ogrzewanie w Twoim domu, tak realnie to Ek, ale nie te wynikajacą z WT tylko z dokladnych obliczen ozc i to przy uwzglednieniu zwiekszonego zapotrzebowania ze wzgledu na wilgoc technologiczną, oraz docelowego ocieplenia budynku.

Sativum
23-12-2021, 22:43
Pogratulowac zadowolenia z błednych rachunków, jakim cudem chcesz realnie uzyskac z m3 gazu 11 kWh energii? to tylko ciepło spalania czyli wsp konwersji, wartosc idealna, rzeczywiscie uzyskasz 9.2-9,6 kWh/m2 gazu. czy nie uwzgledniasz podwyzek cen gazu?
Po co podajesz wartosci Ep, przeciez to nie ma zadnego odniesienia co zuzycia energii na ogrzewanie w Twoim domu, tak realnie to Ek, ale nie te wynikajacą z WT tylko z dokladnych obliczen ozc i to przy uwzglednieniu zwiekszonego zapotrzebowania ze wzgledu na wilgoc technologiczną, oraz docelowego ocieplenia budynku.

Dzięki za miłe słowa. Lubię jak ktoś zaczyna tak wypowiedź :D
Ceny mnie interesujące - na obecnej taryfie.
Chciałem dać wyższe (EP) niż niższe (EU) zapotrzebowanie. Tak by był to margines błędu. Kaizen zwrócił mi uwagę, że mam źle policzoną energię potrzebną na wentylację. Potem dodałem jeszcze klimatyzatory i wełnę, więc wartości z planowanej charakterystyki są moim zdaniem raczej poglądowe. Do tego - obecnie brak ocieplenia fasady. EU = 44 kwh/m2 rok. Teraz spodziewałem się ponad 100 kwh/m2 + wilgoć = 200-300 kwh/m2. Po ociepleniu i wygrzaniu - granice 30 kwh/m2
11 kwh enegii z metra = taryfa i warunki PGNiG OD. Rozumiem, że jeśli nie trzyma się normy, to mogę reklamować/pozwać? Jak można zbadać kaloryczność gazu?



przy uwzglednieniu zwiekszonego zapotrzebowania ze wzgledu na wilgoc technologiczną, oraz docelowego ocieplenia budynku.

No właśnie to jest punkt, który sprawił mi sporo problemu przy liczeniu. Założyłem 50-100% więcej.
Po co mam liczyć coś czego nie ma? Bez sensu dla mojej sytuacji ;)

PS. Po czasie zauważyłem, że podałem ceny netto (jkbc)

Sativum
23-12-2021, 23:49
Strona 15. Taryfy PGNIG OD

fotohobby
24-12-2021, 10:16
A sprawność kotła gdzie ?

Janekk1234
24-12-2021, 12:53
A sprawność kotła gdzie ?

a to wspólczesne kotły kondensacyjne różnią się sprawnością ? myślałem że wszystkie są podobne w tej kwestii

fotohobby
24-12-2021, 13:26
a to wspólczesne kotły kondensacyjne różnią się sprawnością ? myślałem że wszystkie są podobne w tej kwestii

Są podobne, co nie oznacza, że nie trzeba uwzględniać ich sprawności przy obliczaniu energii uzyskanej z 1m3 gazu

Sativum
24-12-2021, 13:29
A sprawność kotła gdzie ?

Ok, a dlaczego nie liczy się sprawności silnika benzynowego zasilanego benzyną 85, 95 lub 98 oktan?
Pytam, bo nikt nie tłumaczy, tylko rzuca tezy bez przytoczenia wyjaśnień lub argumentów ...

fotohobby
24-12-2021, 13:42
A to sprawność silnika zależy od paliwa ? Chyba tylko pomiędzy zwykłym a wysokoprężnym
A jeśli nawet - to po co ta informacja nabywcy ?

Poza tym rozmawiamy o kotle i tym, ile energii daje z 1m3 gazu.
Jak możesz z 1m3 gazu, który ma ciepło spalania 11,1kWh/m3 wprowadzić do domu 11.1kWh energii ?

proszę - masz tu w marę wyczerpujące obserwacje:
https://instalreporter.pl/ogolna/od-czego-zalezy-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego/

spek998
26-12-2021, 16:42
Jakiego sprzedawcę gazu teraz polecacie?

Sativum
26-12-2021, 19:20
Poza tym rozmawiamy o kotle i tym, ile energii daje z 1m3 gazu.
Jak możesz z 1m3 gazu, który ma ciepło spalania 11,1kWh/m3 wprowadzić do domu 11.1kWh energii ?

proszę - masz tu w marę wyczerpujące obserwacje:
https://instalreporter.pl/ogolna/od-czego-zalezy-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego/

Dzięki.
Podane źródło wskazuje:
Maksymalna sprawność średnioroczna gazowego kotła kondensacyjnego podawana w odniesieniu do wartości opałowej paliwa, wynosi zwykle 108÷109% w odniesieniu do wartości opałowej paliwa. W odniesieniu do ciepła spalania, wartość ta będzie wynosić do 98%.
Średnia wartość sprawności znormalizowanej dla 60 monitorowanych kotłów kondensacyjnych wyniosła dokładnie 100,0%
I posumowanie:
Badanie sprawności systemów grzewczych jakie przeprowadzono w dużej skali w blisko 70 domach jednorodzinnych wskazało, że jest możliwe uzyskiwanie przez kotły kondensacyjne wysokich sprawności pracy, takich, jakie deklarują producenci. Jest to uwarunkowane uwzględnieniem znanych powszechnie zaleceń – sprowadzających się do zapewnienia jak najniższych wartości temperatury wody grzewczej. Należy zwrócić także uwagę na miejsce zabudowy kotła (piwnica, pomieszczenie ogrzewane) oraz straty ciepła w układzie wody użytkowej – przede wszystkim w układzie cyrkulacji. Należy ograniczać czas pracy układu cyrkulacji c.w.u. Badanie prowadzono 10 lat temu i z pewnością nowe rozwiązania techniczne, szczególnie w zakresie palników o większym zakresie modulacji mocy grzewczej, korzystnie wpływają na sprawności obecnie produkowanych urządzeń.

No to wychodzi na to że spalenie m3 gazu daje nam tyle ile twierdzi PGNiG.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8d5abcf21772.png (https://naforum.zapodaj.net/8d5abcf21772.png.html)

Chyba że macie dostęp do innych treści?

Wracając do wątku:
Koledzy i koleżanki z forum - gdybyście, podobnie jak ja, wygrzewali posadzkę i mury w dużym domu i to zimą, to w szczycie możecie spodziewać się zużycia nawet 50m3. Zużycie waha się u mnie od 8 m3 gazu, do niecałych 50.

fotohobby
26-12-2021, 20:00
wartość opałowa wg PGNiG to około 35MJ/m3
https://pgnig.pl/odolanow/produkty/gaz-ziemny-i-skroplony-gaz-ziemny-lng

Możesz ją podnieść o 1.04, jeśłi masz podłogówkę sterowaną pogodowo.
I to jest max, co wyciągniesz z gazu, wierząc, że PGNiG ZAWSZE utrzymuje deklarowane parametry gazu.

Ja tego nie wiem, ale posiadacze kuchenek gazowych twierdzą, że nie zawsze

Sativum
27-12-2021, 10:09
Jakiego sprzedawcę gazu teraz polecacie?

Najtańszego. Jak cena podobna, to PGNiG, by nie skończyć jak klienci E.ON

spek998
27-12-2021, 22:30
Od 01.01.2022 cena w PGNiG to 20 gr netto, a w takim TAURON wciąż 10 gr netto (ciekawe na jak długo).

Napoli
28-12-2021, 12:46
Mi w PGNiG (działalność gospodarcza ) BW 2.1 -79,755 gr/kWh :o

Pytajnick
28-12-2021, 20:11
Czy ktoś się orientuje, jaką taryfę mają spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe, które mają centralne ogrzewanie z jednego wspólnego pieca na blok?
Pytam, bo znajomy mi przysłał zdjęcie kartki powieszonej przez zarząd spółdzielni, która informuje o podniesieniu kosztów ogrzewania z powodu "podwyżki gazu ponad 200%"
Jedynym dla mnie wytłumaczeniem jest taryfa biznesowa dla wspólnych pieców , co poskutkuje "obcięciem jaj" tym, którzy namawiali do nich zamiast indywidualnych.

Sativum
28-12-2021, 23:22
Słyszałem że firmowa taryfa. Przy okazji zapytam się.

Janekk1234
29-12-2021, 07:36
Słyszałem że firmowa taryfa. Przy okazji zapytam się.

Wątpię. To by było oszustwo.

Napoli
29-12-2021, 12:16
Chyba raczej taryfa firmowa.

byq84
29-12-2021, 12:53
331 m3 od 24.10.2021 do 29.12.2021 , wychodzi 30 m3 więcej niż rok temu.

margabr
29-12-2021, 16:13
331 m3 od 24.10.2021 do 29.12.2021 , wychodzi 30 m3 więcej niż rok temu.

180m2 tez ogrzewane , identycznie 330m3 w ciagu 2miesiecy i tygodnia. Tez masz dobrze zaizolowany dom i oby te kotly na V dzialaly bezawaryjnie jak najdluzej.

Pytajnick
30-12-2021, 09:14
Słyszałem że firmowa taryfa. Przy okazji zapytam się.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółdzielnia dostała podwyżki biznesowe. Znajoma mówiła też, że wczoraj w TV też o podobnych sytuacjach mówiono.
W blokach które przekształciły się we wspólnoty i zdecydowały na jeden wspólny piec, panika na maxa. Sytuacja jest tym ciekawsza, że mają w mieszkaniach gazowe podgrzewacze CWU i są odbiorcami indywidualnymi a piec podchodzi pod biznes.

majmaj
30-12-2021, 09:37
https://tvn24.pl/tvnwarszawa/ursynow/warszawa-ursynow-podwyzki-cen-gazu-kaznowska-miejska-przychodnia-zdrowia-ma-zaplacic-815-procent-wiecej-5541338

marcin225
30-12-2021, 10:33
W blokach które przekształciły się we wspólnoty i zdecydowały na jeden wspólny piec, panika na maxa. .

no niestety tak to wygląda. Dodać do tego, że sporo z ludzi tam mieszkających ma kredyty na głowie... Podwyżki rat kredytów + potencjalne kolejne podwyżki stóp... O energii elektrycznej nie wspominam nawet.

Janekk1234
30-12-2021, 10:41
myślę i mam nadzieję że to jakieś błędy w interpretacji przepisów, żeby traktować mieszkania jak biznes. to samo z mieszkaniami czynszowymi w warszawie już trąbią.



domki jeszcze tragedii nie ma. jak zimą zużywam te 180m3 gazu na miesiąc to zamiast 400pln będzie 600 pln.

Pytajnick
30-12-2021, 16:10
Coś się zaczyna wyjaśniać - Sprzedawca gazu powinien stosować zatwierdzoną przez regulatora taryfę dla gospodarstw domowych także w przypadku sprzedaży gazu wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, ale na potrzeby należących do nich klientów indywidualnych - przypomina URE.

https://biznes.interia.pl/finanse/news-ure-korzystniejsza-taryfa-gazowa-dla-spoldzielni-mieszkaniow,nId,5739763

majmaj
30-12-2021, 17:41
U mnie grudzień 142m3 czyli 4.5m3 dzień. Dwie osoby. Dom 100m2 podłogówka. Z 4 razy palone w kominku.

Valiant ecotec plus, sąsiad ostatnio był na szkoleniu i mówi że poprzestawiamy aby kocioł brał pod uwagę temp powrotu a nie zasilania. Żeby też przełączyć z trybu termostat na korekta to można coś przyoszczędzić... Ponoć..

Janekk1234
30-12-2021, 19:03
U mnie grudzień 142m3 czyli 4.5m3 dzień. Dwie osoby. Dom 100m2 podłogówka. Z 4 razy palone w kominku.

Valiant ecotec plus, sąsiad ostatnio był na szkoleniu i mówi że poprzestawiamy aby kocioł brał pod uwagę temp powrotu a nie zasilania. Żeby też przełączyć z trybu termostat na korekta to można coś przyoszczędzić... Ponoć..

Jakoś nie chce mi się wierzyć w to że samymi nastawami da się zejść z kosztów ogrzewania. Liczy się temp wewnątrz, zewnątrz i izolacja.

sasik
30-12-2021, 19:39
od stycznia do tej pory poszło 910m3 gazu czyli 10158kwh według faktor zostaje jeszcze rachunek za grudzień jakieś 160m3 więc wyjdzie jakieś 1070 M3 czyli niecałe 12000kwh ogrzewanie plus cwu dom 150m2 temo w domu 23stopnie , jak to wygląda jest w miarę dobrze ? to pierwszy rok grzania więc nie mam porównania.

majmaj
30-12-2021, 19:49
Cytat Napisał majmaj Zobacz post
U mnie grudzień 142m3 czyli 4.5m3 dzień. Dwie osoby. Dom 100m2 podłogówka. Z 4 razy palone w kominku.

Valiant ecotec plus, sąsiad ostatnio był na szkoleniu i mówi że poprzestawiamy aby kocioł brał pod uwagę temp powrotu a nie zasilania. Żeby też przełączyć z trybu termostat na korekta to można coś przyoszczędzić... Ponoć..


Jakoś nie chce mi się wierzyć w to że samymi nastawami da się zejść z kosztów ogrzewania. Liczy się temp wewnątrz, zewnątrz i izolacja.

Mi też nie, ale ponoć kocioł mniej taktuje w tedy. Pewnie oszczędność 2-5%. Przy obecnych podwyzkach nie odczuwalne

ig0r-
31-12-2021, 08:06
Grudzień 2021 - 161 m3, 22 stopnie, CWU - 4 osoby, kominek raz odpalony w wigilie.
Cały rok 2021 - 880m3

Najlepsze życzenia dla Wszystkich na nowy rok :)

Janekk1234
31-12-2021, 10:04
Grudzień 2021 - 161 m3, 22 stopnie, CWU - 4 osoby, kominek raz odpalony w wigilie.
Cały rok 2021 - 880m3

Najlepsze życzenia dla Wszystkich na nowy rok :)
Dziwnie mało jak za cały rok. Na same kąpiele idzie 1m3 dziennie.

ig0r-
31-12-2021, 12:25
Dziwnie mało jak za cały rok. Na same kąpiele idzie 1m3 dziennie.
Nie wiem jak u Ciebie, u mnie w lecie na CWU mam zużycie średnio w tym roku 16-17 m3 gazu. Mam zasobnik 150l grzany do 44 stopni, histeraza ustawiona na 5 stopni, raz w tygodniu grzeje legionelle. Dzieciaki głównie wanna, żona i ja raczej prysznic, Mieszkam 4 lata i od samego początku mam takie zużycie na CWU.
Raczej nie zmywamy, wszystko do zmywarki.
No i najważniejsze nie mam cyrkulacji, a z tego co wiem to dosyć pobija zużycie na CWU

Gnieff
02-01-2022, 13:12
Grudzień 2020 - 340 m3
Grudzień 2021 - 274 m3
Ok. 54m3 CWU/mies.

W październiku tego roku ocieplenie ścian styropianem grafitowym 10 cm.
Przed grudniowymi mrozami ocieplenie stropu 20 cm wełną.

fotohobby
02-01-2022, 14:00
Grudzień 2021 - 91m3 (11.2 kWh/m3)
Temperatura 21.5C (22C łazienka), 3x wieczór z kominkiem
CWU-3 osoby

Rok 2021 - 729m3

sasik
02-01-2022, 19:23
czyli patrząc na wasze zużycie nie jest tak źle u mnie mając 160m2 i zużycie 1070m3 gazu

fotohobby
02-01-2022, 19:42
Z tych 729m2 gazu, 360 poszło na CWU.
W miesiącach letnich zużywam około 1m3/dobę

sasik
02-01-2022, 19:57
ja nie wiem ile poszło mi na cwu ogólne zużycie to 1070 za cały rok więc chyba nienajgorzej? 160m2 23 stopnie w domu 3 osoby czy jednak dużo?

fotohobby
02-01-2022, 20:06
ja nie wiem ile poszło mi na cwu ogólne zużycie to 1070 za cały rok więc chyba nienajgorzej? 160m2 23 stopnie w domu 3 osoby czy jednak dużo?

Jest porządku.
Gdybyś spisał dobie zużycie gazu np w czerwcu, to wiedziałbyś +/- ile zużywasz na CWU

qrko
03-01-2022, 09:57
Rok 2021: 1113m3 w tym 1,3m3 dziennie na CWU co daje 639m3 na CO.

Janekk1234
03-01-2022, 23:49
u mnie cały rok 2021 poszło 1300m3 , kąpiele z tego to 300m3 dom 130m2 podłogówka.

jacku6
06-01-2022, 10:38
330 m3 CO + CWU za grudzień, ogrzewane 270 m2 do ok 22 stopni, 5 osób, CWU to ok 1 m3 dziennie. Mój rachunek to 679 zł... gdybym miał w styczniu to samo zużycie rachunek bedzie wynosił ok 968 zł. Taryfa W-3.12 T
Rok 2021 zużycie 1767m3

Sativum
06-01-2022, 16:38
330 m3 CO + CWU za grudzień, ogrzewane 270 m2 do ok 22 stopni, 5 osób, CWU to ok 1 m3 dziennie. Mój rachunek to 679 zł... gdybym miał w styczniu to samo zużycie rachunek bedzie wynosił ok 968 zł. Taryfa W-3.12 T
Rok 2021 zużycie 1767m3
Hej, napisz proszę jakie ocieplenie ścian, dachu, podłogi . Dzięki :)

jacku6
06-01-2022, 22:54
Hej, napisz proszę jakie ocieplenie ścian, dachu, podłogi . Dzięki :)
Podłoga piwnicy na gruncie styropian 10 cm, ściany grafit 15 cm, dach skomplikowany 25 cm supermaty

lolson28
07-01-2022, 16:35
Rok 2021 - 729m3




u mnie cały rok 2021 poszło 1300m3 .


:D

Napoli
07-01-2022, 16:46
106 m2

230m2 Ponad 2 razy większy dom.

fotohobby
07-01-2022, 16:48
130m3 widzę


:D


Ale co w tym takiego zabawnego ?

Janekk1234
07-01-2022, 16:57
kolega fotohobby to ma faktycznie malutkie zużycie, może ma jakieś super izolację , okna, drzwi itd. tzw pasywny dom, co w niego trzeba kupe tysięcy wicej włożyć.

poza tym ważna też jest strefa klimatyczna, ilość osób kąpiących się, temp w domu. no i sam metraż a ten jest u niego mniejszy.

wg mnie tyle co ja płacę rocznie za ogrzewanie i ciepła wodę to są małe pieniądze tak czy inaczej.

lolson28
07-01-2022, 17:12
Grudzień 2021 - 161 m3,




Grudzień 2021 - 91m3 (11.2 kWh/m3)


:D

Napoli
07-01-2022, 18:38
kolega fotohobby to ma faktycznie malutkie zużycie, może ma jakieś super izolację , okna, drzwi itd. tzw pasywny dom, co w niego trzeba kupe tysięcy wicej włożyć.

poza tym ważna też jest strefa klimatyczna, ilość osób kąpiących się, temp w domu. no i sam metraż a ten jest u niego mniejszy.

wg mnie tyle co ja płacę rocznie za ogrzewanie i ciepła wodę to są małe pieniądze tak czy inaczej.
Według wpisów @fotohobby za rok 729m3x11,2 kWh/m3 /106m2 =77 kWh/(m²/rok).

lolson28
07-01-2022, 18:56
Według wpisów @fotohobby za rok 729m3x11,2 kWh/m3 /106m2 =77 kWh/(m²/rok).

Nie prawda

Napoli
07-01-2022, 19:18
Jak nie prawda? Czysta matematyka.Nie wiem jak liczycie m2 ale ja liczę sama posadzka tak jak gość co wylewał posadzkę anchydrytową (chudy beton jak wylewali z mixokreta wyszło ~230m2 nie było jeszcze ścian działowych) bez murów 180 m2 +25m2 garaż (nigdy go nie liczę) co+cwu+kuchenka gazowa 2+3 wychodzi około 55 kWh/(m²/rok). gdzie nie mam pomieszczenie poniżej 22,5 st. Licząc po obrysie budynku jest ponad 250m2.

fotohobby
07-01-2022, 19:51
Według wpisów @fotohobby za rok 729m3x11,2 kWh/m3 /106m2 =77 kWh/(m²/rok).

Ale Ty wiesz, że miesięcznie zużywam 30m3 na CWU ?
Policz jeszcze raz....

Napoli
07-01-2022, 19:56
Przecież policzyłem według danych co podałeś. A jak już kiedyś pisałem jak będziesz miał osobny licznik lub osobne urządzenie do podgrzewania wody to wtedy te 30 m3 można brać na poważnie reszta to tylko "tak mi się wydaje"
Teraz Ty przelicz jeszcze raz na spokojnie.

fotohobby
07-01-2022, 20:00
Podałem w rozbiciem na CWU i CO
A dlaczego nie można brać tych 30m3 "na poważnie" ?

Nie patrzę co miesiąc na licznik. .
Widzisz, a ja tak.
Skoro w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu mam takie spalanie, to chyba jasne, że zimą będzie co najmniej takie samo.
Jak nie więcej, bo woda w rurociągach jest chłodniejsza.
Rozumiem, że u Ciebie, kiedy przez cały rok woda jest podgrzewana przez solary i przechodzi przez kocioł 2f, gdzie jest jedynie (w razie potrzeby) dogrzewana nie da się podać ilości gazu zużytego na CWU, ale w moim przypadku jest to proste.

Pierwszy raz widzę, żeby ktoś liczył sezonowe zapotrzebowanie na ogrzewanie, podawane w kWh/m2 i wliczał w to CWU :)

Mnie tam liczby nie obchodzą, ale jeśli Ty lubujesz się w obliczeniach typu "śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu" to możesz rzucać tu jakimikolwiek wynikami

Janekk1234
07-01-2022, 20:06
Z tych 729m2 gazu, 360 poszło na CWU.
W miesiącach letnich zużywam około 1m3/dobę

kurde to masz rekordowo małe zużycie.
wychodzi że na ogrzewanie idzie rocznie 360 m3
niech będzie to 5 miecięcy to dziennie 2,5 m3

czym to jest spowodowane ?

fotohobby
07-01-2022, 20:12
To nie jest rekordowo niskie zużycie, bo są tu użytkownicy którzy mają lepsze wyniki.
Mam dom na izolowanej płycie, okna ze wzmocnieniami termicznymi i montażem na folię, rekuperację.
Ocieplenie takie, jak w stopce, ale teraz to standard chyba

W domu 21,5C ( łazienka 22), kominek jakieś 10x w sezonie.
Fakt, że jak się zrobi popołudnie z z kominkiem, to w następny dzień kocioł nie rusza.

Janekk1234
07-01-2022, 20:18
To nie jest rekordowo niskie zużycie, bo są tu użytkownicy którzy mają lepsze wyniki.
Mam dom na izolowanej płycie, okna ze wzmocnieniami termicznymi i montażem na folię, rekuperację.
Ocieplenie takie, jak w stopce, ale teraz to standard chyba

W domu 21,5C ( łazienka 22), kominek jakieś 10x w sezonie.
Fakt, że jak się zrobi popołudnie z z kominkiem, to w następny dzień kocioł nie rusza.

ok to widzę temp 21,5 to raczej mniej jak większość ma. 22,5-24

pozdro :p

fotohobby
07-01-2022, 20:21
Tak, wg OZC 1C w górę to około 6-7% większe zużycie

tkaczor123
07-01-2022, 20:32
To nie jest rekordowo niskie zużycie, bo są tu użytkownicy którzy mają lepsze wyniki.
Mam dom na izolowanej płycie, okna ze wzmocnieniami termicznymi i montażem na folię, rekuperację.
Ocieplenie takie, jak w stopce, ale teraz to standard chyba

W domu 21,5C ( łazienka 22), kominek jakieś 10x w sezonie.
Fakt, że jak się zrobi popołudnie z z kominkiem, to w następny dzień kocioł nie rusza.

Współczuje zimnych podłóg po paleniu dzień wcześniej kominkiem;).
Tak naprawdę zużycie gazu mamy podobne.
Temperaturę tą samą 21,5C.
~1700zł za rok na CWU+CO to pikuś przy 100m2.

lolson28
07-01-2022, 20:34
Fakt, że jak się zrobi popołudnie z z kominkiem, to w następny dzień kocioł nie rusza.

A w następny spala swoje plus to co nie spalił dzień wcześniej żeby rozgrzać wyziębione posadzki ?

oj spozniłem sie

lolson28
07-01-2022, 20:37
Współczuje zimnych podłóg po paleniu dzień wcześniej kominkiem;).
Tak naprawdę zużycie gazu mamy podobne.


Tak naprawdę to te posadzki są zimne przez cały rok :D

Napoli
07-01-2022, 20:47
Czyli przyjmując Twój tok myślenia mając od 18 marzec do 22 wrzesień zużyte 182 m3
CWU 80% solary zostaje 146m3 . Zostaje 146m3 na sama kuchenka 0,81m3/dzień.Czyli rocznie 296m3 gazu na kuchenkę.
Rodzina 2+3 niech będzie w miesiącach zimowych (wg Twoich wyliczeń) 1m3 dzień, co daje 180m3 przez 6 miesięcy( pozostałe 6 miesięcy solary)
Roczne zużycie 854m3 -180(CWU)-296 kuchenka co daje 378m3 x11.2 =4233 kWh/180m2=23,52 kWh/(m²/rok).
wow:D:D:D

fotohobby
07-01-2022, 21:14
Współczuje zimnych podłóg po paleniu dzień wcześniej kominkiem;).
Tak naprawdę zużycie gazu mamy podobne.
Temperaturę tą samą 21,5C.
~1700zł za rok na CWU+CO to pikuś przy 100m2.

Z posadzkami racja, dlatego nie jest to sprzęt używany zbyt często

fotohobby
07-01-2022, 21:20
Czyli przyjmując Twój tok myślenia mając od 18 marzec do 22 wrzesień zużyte 182 m3


Ale to nie jest "mój tok myślenia", tylko wyniki spisane z licznika.

Kuchenka na pewno nie pochłania 0,81m3 dziennie, chyba, że gotujesz dla sąsiadów.
Solary grzeją tez zimą - sam pisałeś że to 40-45 C
Za dużo zmiennych, ale w końcu i tak liczy sie ostateczny wynik

Napoli
07-01-2022, 21:36
To jak będę spisywał co miesiąc to jak mam rozgraniczyć ile zużyła kuchenka a ile poszło na podgrzanie wody. I dla czego nie realne 0,81m3. Liczę tak jak Ty. Odczyt rzeczywisty (co prawda nie mój ,ale inkasenta)przez 188 dni zużyłem 182m3 gazu.
80% CWU to solary zostaje 146m3 na kuchenkę za 188dni
Ok pomyłka to daje 0,77m3/dzień co daje 283m3/rok
Nieważne bo i tak w poprzednim wyliczeniu CWU letnie przeniosłem na CO. Bo jak bym zonie powiedział że na gotowanie idzie prawie tyle co na CO (wg Twojej optymalizacji) to bym musiał podnieść z 2 st temperaturę w domu.

fotohobby
07-01-2022, 21:44
o jak będę spisywał co miesiąc to jak mam rozgraniczyć ile zużyła kuchenka a ile poszło na podgrzanie wody.
No właśnie nie bardzo możesz to oszacować.
Możesz się porównać do badania:

. Zużycie stałe na gotowanie wynosi w Polsce od 35 do 45 m3/(rok osobę) [5]. Średnie zużycie gazu przez gospodarstwa domowe wyposażone tylko w kuchnię gazową we Wrocławiu na osiedlu Huby wynosiło 119 m3/rok, co dopowiadało około 42,5 m3/(rok osobę).
http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3020,zuzycie-gazu-ziemnego-w-gospodarstwach-domowych?print=1

Ale to nie oznacza, że masz negować wyniki tych, co mogą bo mają przez 5-6 miesięcy zużycie tylko na CWU
Ja mam w przybliżeniu 360m3 CWU, 370cm CO - to punkt odniesienia dla kogoś kto planuje podobniej wielkości, podobnie ocieplony dom co mój

Janekk1234
07-01-2022, 23:22
aha czyli kolega ma jeszcze panele słoneczne , a do czego one są ?

fotohobby
08-01-2022, 10:21
Solary - podgrzewają CWU, zanim przejdzie przez kocioł 2f

Napoli
08-01-2022, 10:33
Solary - podgrzewają CWU, zanim przejdzie przez kocioł 2f

Dokładnie.
Nie neguje Twojego zużycia tylko to nie jest tak że co miesiąc jest takie samo zużycie.

W lecie są dni że biorę 2-4 prysznice , jesień,zima -1.

fotohobby
08-01-2022, 10:58
Ja latem, za to chłodniejsze i krótkie, a zimą cieplejsze i dłuższe.
Do tego woda w sieci też jest chłodniejsza.
Ijeszcze w pomieszczeniu technicznym zimą mam 20 C, latem 23, 24. Straty na zasobniku odpowiednio większe/mniejsze
W artykule w instalreportera jest rozbicie na zużycie CWU zimą i latem - zimą jest większe

Dlatego obstawiam, że zimą zużywam więcej, niż 30m3, ale przyjmuję 30 dla równego rachunku.

pandzik
08-01-2022, 11:19
Coś musi być chyba w tym silikacie, że domy w naszej technologii zużywają minimalne ilości energii. Masywne ściany to chyba jest wyznacznik. U mnie to ok 45 ton na piętro. To musi kumulować ciepło. Niesamowity jest efekt zimnych rąk jak w mróz się wejdzie z mrozu i przytuli do ściany :) Ja juz nawet nie piszę ile zuywam bo to nie ma sensu.

Napoli
08-01-2022, 12:26
A dlaczego nie piszesz.
Z miłą chęcią dowiem się ile zużywasz zwłaszcza że w stopce masz dom pasywny.

Janekk1234
08-01-2022, 13:07
Coś musi być chyba w tym silikacie, że domy w naszej technologii zużywają minimalne ilości energii. Masywne ściany to chyba jest wyznacznik. U mnie to ok 45 ton na piętro. To musi kumulować ciepło. Niesamowity jest efekt zimnych rąk jak w mróz się wejdzie z mrozu i przytuli do ściany :) Ja juz nawet nie piszę ile zuywam bo to nie ma sensu.

ja nie mam z silikatu a ściany przez całą zimę mają tę samą temp co wnętrze domu, dlaczego silikat miałby być cieplejszy ?

JanuszIgrażyna
08-01-2022, 13:16
U nas w 2021 poszło 1064 m3 w tym 360 m3 na cwu na 2 osoby

majmaj
08-01-2022, 16:39
To nie jest rekordowo niskie zużycie, bo są tu użytkownicy którzy mają lepsze wyniki.
Mam dom na izolowanej płycie, okna ze wzmocnieniami termicznymi i montażem na folię, rekuperację.
Ocieplenie takie, jak w stopce, ale teraz to standard chyba

W domu 21,5C ( łazienka 22), kominek jakieś 10x w sezonie.
Fakt, że jak się zrobi popołudnie z z kominkiem, to w następny dzień kocioł nie rusza.

A co oznacza na izolowanej płycie? W sensie xps na ścianach fundamentu?

Napoli
08-01-2022, 16:43
Ma płytę zamiast normalnych fundamentów .

fotohobby
08-01-2022, 16:51
A co oznacza na izolowanej płycie? W sensie xps na ścianach fundamentu?

Nie mam ław.
Chudziak 30cm poniżej pow. gruntu, na nim 10cm XPS, płyta żelbetowa 20cm, na niej 10cm EPS i wylewka 8cm

J&D
08-01-2022, 17:04
Grudzień 2021 - 91m3 (11.2 kWh/m3)
Temperatura 21.5C (22C łazienka), 3x wieczór z kominkiem
CWU-3 osoby

Rok 2021 - 729m3

Sorry że się do gazu wtrącam, ale porównując moje zużycie w okresie 01.01.21-01.01.22 na CO i CWU to zużyłem 8110 kW przy 3 osobach i 22*C do twojego, to wychodzi że mamy bardzo podobne "spalanie", choć jestem na COP-1. Nie porównywałem do powierzchni, tylko tak ogólnie.

fotohobby
08-01-2022, 17:14
Piętrowe domy są bardziej optymalne, jeśli chodzi o straty ciepła, choć myślałem, że to co masz w awatarze, to parterówka.

J&D
08-01-2022, 22:04
Piętrowe domy są bardziej optymalne, jeśli chodzi o straty ciepła, choć myślałem, że to co masz w awatarze, to parterówka.

A to właśnie jest nowe wyzwanie na ten rok...

fotohobby
09-01-2022, 09:34
Aaa, to powodzenia :)

klaudiusz_x
09-01-2022, 18:10
U znajomych kostka z lat 70. Lipne ocieplenie.
Metrów około 200. Dzsiaj 32 doba od wstawienia kotła i zjadło 519m3.
Wcześniej spalali 5,5t węgla 24MJ w podajnikowcu przez cały rok z CWU.

sasik
09-01-2022, 18:19
a jak wygląda u was dzienne zużycie przy takich temp jak dziś ? koło zera w nocy minus 6-7 mi udało się zejść do 5m3 /doba nie wiem czy to dobry wynik czy nie ale raczej już niżej nie zejdę.

Janekk1234
10-01-2022, 02:41
U znajomych kostka z lat 70. Lipne ocieplenie.
Metrów około 200. Dzsiaj 32 doba od wstawienia kotła i zjadło 519m3.
Wcześniej spalali 5,5t węgla 24MJ w podajnikowcu przez cały rok z CWU.

czyli normalne zużycie, cenowo wyjdzie to samo co za węgiel.

lolson28
10-01-2022, 09:44
Ciekawe jak z temperaturą w środku ?

INT15
10-01-2022, 13:01
ja nie wiem ile poszło mi na cwu ogólne zużycie to 1070 za cały rok więc chyba nienajgorzej? 160m2 23 stopnie w domu 3 osoby czy jednak dużo?

Dużo :P

Ja miałem 543 za 08.20-08.21

Ale 23 to na karaibach, bo powyej 20 umieram, tylo wietrzyć i ruszać się trzeba :O

Janekk1234
10-01-2022, 15:21
śmieszne te pytania w stylu , zużywam xxxx, czy to dużo ?

przecież to zależy od wielu czynników .

hektor80
10-01-2022, 15:25
Grudzień 2021, Co+Cwu - 155m3. Średnia temp 22 stopnie. Kominka brak. Ogrzewane 150m2.

lolson28
10-01-2022, 16:32
Ja miałem 543 za 08.20-08.21

Ale 23 to na karaibach, bo powyej 20 umieram, tylo wietrzyć i ruszać się trzeba :O

:rolleyes:

klaudiusz_x
10-01-2022, 19:14
czyli normalne zużycie, cenowo wyjdzie to samo co za węgiel.


Ciekawe jak z temperaturą w środku ?

Cenowo miało być ok.
Niestety podwyżki nadeszły.
Węgiel po 670zl/t z piasta.
Kocioł zdemontowali, bo się rozciekl.
Temperatury 21,5/22.
Zobaczymy za miesiąc po nowych cenach.

Janekk1234
10-01-2022, 19:20
Węgiel po 670zl/t z piasta.
Kocioł zdemontowali, bo się rozciekl.
Temperatury 21,5/22.
Zobaczymy za miesiąc po nowych cenach.

myślaem że węgiel kosztuje 1400 za tone a nie 670


a co będzie to już raczej wiesz ile ten dom zużywa gazu aby być ciepłym. duża chata słabo ocieplona to 15m3 na dobe spokojnie cena za m3 byla dotyczas 2,3pln a po podwyzce pewnie okolo 3,5pln bedzie

klaudiusz_x
10-01-2022, 19:53
myślaem że węgiel kosztuje 1400 za tone a nie 670


a co będzie to już raczej wiesz ile ten dom zużywa gazu aby być ciepłym. duża chata słabo ocieplona to 15m3 na dobe spokojnie cena za m3 byla dotyczas 2,3pln a po podwyzce pewnie okolo 3,5pln bedzie

Po 670 kupili w maju.
Później poszybował, ale przed świętami już był poniżej 1000.
Teraz nie wiem

Sativum
10-01-2022, 22:41
[QUOTE



Po 670 kupili w maju.
Później poszybował, ale przed świętami już był poniżej 1000.
Teraz nie wiem

Tak jak piszesz, 3 m-ce temu spokojnie poniżej 1k. Teraz ponoć ok. 1.5k
Wielkopolska

damiandex
11-01-2022, 09:43
A mieliście w pierwszym sezonie grzewczym taki efekt, że temperatura szybko spadała na poddaszu? Np po 3 godzinach (przy temperaturze ok -5 na zewnątrz spada o około 1C). Czy to się jeszcze ustabilizuje czy mam się martwić i zrobić badanie kamerą termowizyjną?

lolson28
11-01-2022, 10:29
Ja mam tak w każdym sezonie grzewczym :D

damiandex
11-01-2022, 10:58
Ja mam tak w każdym sezonie grzewczym :D

No właśnie dla mnie to coś za szybki spadek. Piec grzeje 3h i za chwilę znowu się włącza :|:mad:

lolson28
11-01-2022, 12:24
Bardziej chodziło mi o to że w momencie kiedy nie ogrzewam mam taki spadek temperatury na poddaszu, z 24 spada na 23 :D

andyfer
11-01-2022, 18:23
Ogrzewam środkowy segment 114 m2. Średnio ocieplony. Temp. 21 st.. CWU i płyta gazowa. Dwie dorosłe osoby. 213m3 gazu poszło od 11 grudnia do dziś. Symulacja w PGNiG 567zł. Taryfa W-2.

Okopowy
12-01-2022, 20:38
Cześć.

U mnie niestety schodzi bardzo dużo gazu (a może tylko mi się tak wydaje?). Gaz ze zbiornika. Kocioł Viessmann Vitodens 050W, sprzęgło, 2 obiegi grzewcze (grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2 (to grzeję na minimum - może błąd?). Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony. Słabe punkty to okna przez które lubi zawiać oraz usytuowanie w polu na górce - często owiewany aż gwiżdże. W domu na regulatorze ustawione 22,5 C. Miesięcznie schodzi mi ok 15% (cieplejsze miesiące) do 20% w zimnych, butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

Janekk1234
12-01-2022, 20:57
Cześć.

U mnie niestety schodzi bardzo dużo gazu (a może tylko mi się tak wydaje?). Gaz ze zbiornika. Kocioł Viessmann Vitodens 050W, sprzęgło, 2 obiegi grzewcze (grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2 (to grzeję na minimum - może błąd?). Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony. Słabe punkty to okna przez które lubi zawiać oraz usytuowanie w polu na górce - często owiewany aż gwiżdże. W domu na regulatorze ustawione 22,5 C. Miesięcznie schodzi mi ok 15% (cieplejsze miesiące) do 20% w zimnych, butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

podaj zużycie w m3 na dobę a nie %

Okopowy
12-01-2022, 21:04
Na dobę zużywam ok. 20l, wie ktoś jak to przeliczyć na m3? Gdzieś czytałem, że 1m3 to 4l lub że 1l = 1,29m3. Nie wiem która wersja prawdziwa. A może inna?

Janekk1234
12-01-2022, 21:59
Na dobę zużywam ok. 20l, wie ktoś jak to przeliczyć na m3? Gdzieś czytałem, że 1m3 to 4l lub że 1l = 1,29m3. Nie wiem która wersja prawdziwa. A może inna?

20 litrów na dobę ?

ja zużywam 6000 litrów na dobę

może przestań grzać garaż i część gospodarczą.

INT15
13-01-2022, 11:29
20 litrów na dobę ?

ja zużywam 6000 litrów na dobę

może przestań grzać garaż i część gospodarczą.

Napisał coś o zbiorniku więc pewnie propan, czyli ok 4l ciekłego =to 1 m3 lotnego (1kg ciekłego to prawie 2litry)

klaudiusz_x
14-01-2022, 17:55
Na dobę zużywam ok. 20l, wie ktoś jak to przeliczyć na m3? Gdzieś czytałem, że 1m3 to 4l lub że 1l = 1,29m3. Nie wiem która wersja prawdziwa. A może inna?
20 litrów gazu płynnego, to w przybliżeniu 133kWh, czyli 13m3 gazu ziemnego.
Przy założeniu, że kocioł go spala ze 100% sprawnością. Dla gazu ziemnego przyjąłem 10 kWh/m3

Janekk1234
14-01-2022, 18:17
20 litrów gazu płynnego, to w przybliżeniu 133kWh, czyli 13m3 gazu ziemnego.
Przy założeniu, że kocioł go spala ze 100% sprawnością. Dla gazu ziemnego przyjąłem 10 kWh/m3

(grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2

13m3 gazu zimą na ten metraż to tragedii nie ma. może garaż i cz. gospodarczą masz słabiej ocieplone ?

klaudiusz_x
14-01-2022, 18:23
butla 2700l. Pierwsze tankowanie w ogóle zbiornika we wrześniu - 82%, drugie tankowanie tydzień temu też do 85%, bo już było 20% na manometrze. Wydaje mi się, że to dość sporo - 60% na 3,5 miesiąca. Jakieś rady? Obniżyłem moc palnika, pracuje cały czas na niskiej modulacji właściwie bez wyłączeń (może 1 na dobę). Krzywe grzewcze ustawione na minimum, które zapewnia ciepło, na kotle 47 stopni.

Zbiornik 2700 litrów. 60% objętości zbiornika, to 1620 litrów, czyli dla sprawności kotła 100% 10800kWh, czyli 1100m3 gazu ziemnego za 3,5 miesiąca licząc od końcówki września.




Dom stosunkowo nowy (10 lat), raczej dobrze ocieplony.

Z tego mi wychodzi, że butlę musisz tankować 2-3x w roku.

Założenia:
gaz z butli 1 litr 6,66kWh
gaz ziemny 10kWh/m3.

Kaloryczność gazu z butli powinna być na fakturze, podana w MJ.

Jeśli gdzieś popełniłem błąd, proszę mnie poprawić.

klaudiusz_x
14-01-2022, 18:36
(grzejniki oraz podłogówka) + CWU. Do grzania jakieś 140m + garaż i część gospodarcza ok 40m2

13m3 gazu zimą na ten metraż to tragedii nie ma. może garaż i cz. gospodarczą masz słabiej ocieplone ?

11k kWh, licząc od końca września do teraz. Cały rok/sezon, to 2200-2500m3 w przeliczeniu na ziemny. Bliżej tej wyższej wartości.
Założenie mocno ogólne.

raxon
16-01-2022, 19:42
To moze i ja sie podziele. Parterowka 106m2 fundament tradycyjny, na nim 10cm xps, sciana solbet plus 20cm grafit, podloga 20cm eps100 i strop 40cm celulozy. Rekuperacjq jest. Za grudzien wyszlo 85m3 ale to troche oszukane bo mam nadwyzki z PV i troche dogrzewam grzejnikiem 1kw, ale tez nie za duzo bo wole zeby kociol pyknal i podloga byla "ciepla". CO wlaczylem 1 grudnia bo wczesniej klima ogarniala. W lecie wychodzilo ok 17m3 za cwu wiec na CO poszlo max 70 ale pewnie bardziej 65m3 gazu plus troche pradu. Mieszkam na Podkarpaciu wiec nie jest to jakis cieply rejon Polski a i dom na dosyc otwartej przestrzeni co tez ma wplyw bo wiatr itd.
W domu 22-23 stopnie.

ozehov
18-01-2022, 11:16
Niezłe wyniki macie. Ja mogę coś napisać o moim domu. Dom wg projektu Jurgów 5dw z bali drewnianych, powierzchnia użytkowa 102m2 na fundamencie tradycyjnym, fundament ocieplony EPS 5cm, podłoga jakieś 12-13cm twardego EPS, ściany na dole tylko w połowie domu ocieplone wełną 5cm i obłożone deską lub płytą GK od środka, druga połowa to tylko półbal ~22cm, a góra to pianka ~20cm + 5cm wełny między stelażem pod GK, jeszcze są braki, bo dopiero tam działam. Okna drewniane 2-szybowe, dachowych też jest kilka i też zwykłe 2-szybowe, więc oszczędne na pewno nie są. Wentylacja grawitacyjna. Od 18 grudnia do 18 stycznia poszło 160m3 gazu. Na dole podłogówka, a na górze grzejniki. Temperatura w domu tak 21 stopni w dzień, w nocy piec chodzi w trybie ekonomicznym, bo nie lubimy spać w takiej temperaturze i do rana spadnie tak pewnie ze 2-3 stopnie (nie sprawdzałem ile dokładnie, bo jak wstaję to już cieplej). Kominek jest i odpalony był 5 razy w tym czasie w godzinach późnopopołudniowych-wieczornych. Dla mnie jest spoko, nie jest tanio i oszczędnie, ale zaczynając już budowę wiedziałem, że nie będzie to dom energooszczędny czy pasywny. :D

Zapomniałem dodać, że w tym jest CWU dla 2 dorosłych i 2 dzieci

piterf
19-01-2022, 20:20
Witam
Grudzień 2021 - 142m3
Cały rok 2021 - 944m3
Temp 23st co+cwu 4os

Janekk1234
20-01-2022, 07:13
Dla mnie jest spoko, nie jest tanio i oszczędnie, ale zaczynając już budowę wiedziałem, że nie będzie to dom energooszczędny czy pasywny. :D
i
Zużywasz 5.3 m3 na dobę, zimą i w tym ciepła woda dla 4 osób i ty twierdzisz że to nie jest tanio?

ozehov
20-01-2022, 10:16
Nie wiem w sumie, tak jak napisałem - dla mnie jest w porządku. Niektórzy wrzucają tu naprawdę imponujące wyniki przy większych domach.

Sativum
20-01-2022, 10:20
Zbliża się chwilą wprowadzenia, dlatego podsumuję koszty wygrzewania i ogrzewania domu bez elewacji , z wilgocią technologiczną i bez zysków bytowych:

240 m2 dom piętrowy/z poddaszem uzytkowym (nad którym jest - będzie użytkowy strych ok. 30-40 m2) Kubatura ~ 900 m3. Z tego ogrzewane ok. 220 m2. Wszędzie OP. Podłoga cementowa ok. 7 cm wys. Dach ocieplony 35 cm (skosy) - 50 cm (reszta). Budulec - siłka, dużo żelbetu + strunobeton. Dużo przeszkleń (40-50 m2) + drzwi (15-20 m2). Większość za kierunku wschód - północ.

Zużycie przy temp dobowej -15 - 5 at (średnio 0 st za IMGW, grudzień - styczeń 2021/2022 r.)
Zużycie dobowe, bez CWU.

Rozpoczęcie grzania ponad 60 dni od położenia posadzki.
Średnie zużycie gazu - przy temp. na piecu 35 st. (Temp. powietrza na wys. 120-150 cm ok 14) - 13-16 m3.
Średnie zużycie gazu przy 40 st. na piecu (temp. dla zasad jak wyżej - 17 st.) - ok 20-25 m3

Średnie zużycie gazu przy 45-50 st. na piecu (temp. dla zasad jak wyżej - 19 st.) - ok 30 i wiecej m3

Szczyt zużycia
Średnie zużycie gazu przy 55-60 st. na piecu (temp. podłogi ok. 30 st.) - ok 40 i wiecej m3.

Janekk1234
20-01-2022, 10:22
Nie wiem w sumie, tak jak napisałem - dla mnie jest w porządku. Niektórzy wrzucają tu naprawdę imponujące wyniki przy większych domach.

tylko to się wiąże z oknami 3 razy droższymi, najlepszymi drzwiami, pilnowaniem przeciągów, domem w ciepłym zakątku Polski, i mniejszej liczbie kąpiących się.

są świry które roztrząsają utatę ciepła przez dziurkę od klucza, także ten...

ozehov
20-01-2022, 11:16
No właśnie ja jestem na zupełnie odwrotnym biegunie jeśli o to chodzi, dlatego się nie przejmuję specjalnie stratami ciepła i nie sprowadzam tego do absurdu. Dla mnie najważniejsza była dywersyfikacja źródeł ciepła i tak: gaz jest, kominek akumulacyjny jest i od biedy PC też kiedyś w przyszłości da radę założyć jak nie będzie wyjścia.

Tak czy siak, dzięki za dobre słowo. Nie dajmy się zwariować.

J_ac_o
23-01-2022, 19:24
Może i ja się podzielę czymś dla koneserów budynków starszych budynków po remoncie - a wiec:

- 320 m2 powierzchni grzanej. budynek szeregowy z lat 90 po generalnym remoncie
-ok 200 m2 - temp 23 st,
- ok 120 m2 temp 18 st.
-dodatkowo 45m2 garaż nieogrzewany,

stare mury docieplone styropianem 12cm, strych pianą ok 30 cm


Ogrzewanie piec Viessman 100 w, dodatkowo 100m2 ogrzewanie podłogowe elektryczne, całością steruje danfoss link cc.


Zużycie gazu za grudzień'21 210 m3 z CWU, dodatkowo przez cały sezon na ogrzewanie idzie 5 MWh prądu.

Trever
24-01-2022, 22:38
U mnie zużycie za ostatnie 2 miesiące 670m3 na CO + CWU 3 osoby.

Dom stary (i to nie z lat 90 XX wieku tylko sprzed wojny) po licznych remontach. Piętrowy, kubatura ok 500m3 ale stale ogrzewana ok. połowa, wysoki parter ponad 3m. Ściany - 40cm cegła + 10 styro, podłoga - wełna (pod spodem niewielkie podpiwniczenie), nieużytkowy strych - trociny. Do ogrzewania kocioł turbo i sterownik pokojowy.

maciek1221
26-01-2022, 08:30
Mój dom to: 132m2 parterówka, strop wiązarowy ocieplony wełną mineralną 30cm. W posadzce podłogówka i 18cm styropianu eps. Ściany ocieplone 20cm grafit.
Rok temu grudzień od 1 do 31 grudnia spaliło 153metry, codziennie palona koza wolnostojąca, temperatura w domu ustawiona była na 20,5stopnia więc grzało do 21stopni.
W tym roku po ustawianiu pieca przez fachowca z buderusa od 1 stycznia do 26 stycznia spaliło 159m3 gazu, w tym ciepła woda dla 2 osób i noworodek, zero palenia w kozie, temperatura ustawiona na 21,5stopnia, grzeje do 22stopni. Zastanawiam się, czy takie zużycie jest w porządku? Temperatury u nas kilka razy -17stopni w nocy (20km od Lublina), uśrednić można, że w styczniu jest u nas -1 stopień na dworze i bardzo wietrznie.

byq84
26-01-2022, 09:16
wg mnie ok, u mnie w grudniu około 150-160 m3, w tym kilka razy kominek

axel83
31-01-2022, 18:37
Styczeń 2022 - 86m3 gazu co i cwu
Dom 100m2 , temperatura 22,
Styczeń ciepły i słoneczny , w zeszłym roku poszło 20% więcej.

Maniek82r
01-02-2022, 14:58
01.2022 - 117m3 c.o. + cwu 2+2 145m2

majmaj
02-02-2022, 11:12
Styczeń 2022 - 86m3 gazu co i cwu
Dom 100m2 , temperatura 22,
Styczeń ciepły i słoneczny , w zeszłym roku poszło 20% więcej.

Dom pasywny? Rekuperacja?
U mnie dobrze docieplony dom 100m2 i wyszło 120m3.

axel83
02-02-2022, 14:49
Dom pasywny? Rekuperacja?
U mnie dobrze docieplony dom 100m2 i wyszło 120m3.
Średnio ocieplony 20cm grafitu ściany, 30 wełna dach , 20cm podłoga, WG, w pierwszym sezonie miałem duzo większe zużycie

raxon
02-02-2022, 14:54
84m3 dom 106m co i cwu. Dodatkowo pewnie poszlo nieco ponad 100kwh energii na cop1. Czekam na wczesna wiosne i bedzie klima. Jak dobrze pojdzie to na samo co wyjdzie 200m3 za sezon.

fotohobby
02-02-2022, 15:44
Styczeń 2022: 103m3 (x 11,3 kWh)
CWU 3 osoby, temp 21.5-21.8C

2 wieczory z kominkiem.

majmaj
02-02-2022, 18:25
A co to jest WG?

fotohobby
02-02-2022, 18:28
Wentylacja Grawitacyjna

klaudiusz_x
03-02-2022, 19:02
Dom z lat 70-siątych, lipnie ocieplony z dziurami w izolacji. Pow. około 200m2. 28 dni stycznia (1-29 odczyty licznika) 430m3. Cena jeszcze nie znana. Faktura pewnie będzie w przyszłym tygodniu dopiero. Mają straszne poślizgi z tymi fakturami papierowymi.

radziula
03-02-2022, 20:39
Dom z lat 70-siątych, lipnie ocieplony z dziurami w izolacji. Pow. około 200m2. 28 dni stycznia (1-29 odczyty licznika) 430m3. Cena jeszcze nie znana. Faktura pewnie będzie w przyszłym tygodniu dopiero. Mają straszne poślizgi z tymi fakturami papierowymi.

Ciekaw jestem ceny. U mnie w całym styczniu 380m3 CO+CWU. Dom również lata 70, ale wogóle nie ocieplony.

Lew2
03-02-2022, 20:58
Dom w budowie. Ocieplony 2 dm styropianu, WM, ogrzewanie podłogowe. 180 m² powierzchni ogrzewanej. W styczniu zużycie 238 m³ gazu z czego 20% to CWU.

fotohobby
03-02-2022, 21:38
Ciekaw jestem ceny. U mnie w całym styczniu 380m3 CO+CWU. Dom również lata 70, ale wogóle nie ocieplony.
Pewnie około 430 x3.2zł

Andunes
04-02-2022, 08:03
Witam wszystkich.
Mi w zeszłym roku poszło 1600m3 gazu w Mazowieckim
Dom 150m2 z czego 125 użytkowe. Dom pobudowany w 2019 roku ocieplony styropianem 20cm stro ocieplony pianą 20cm.
Teraz w ciągu doby idzie mi około 6m3 gazu na dobę CO+CWO
Instalacja to grzejniki plus podłogówka na kotle trzymam 52stopnie a podłogę zasilam 27 stopniami.
Czy to spalanie czy wysokie?
Temperatura 19.5 w dzień i 18.5 w nocy.

axel83
04-02-2022, 08:20
Witam wszystkich.
Mi w zeszłym roku poszło 1600m3 gazu w Mazowieckim
Dom 150m2 z czego 125 użytkowe. Dom pobudowany w 2019 roku ocieplony styropianem 20cm stro ocieplony pianą 20cm.
Teraz w ciągu doby idzie mi około 6m3 gazu na dobę CO+CWO
Instalacja to grzejniki plus podłogówka na kotle trzymam 52stopnie a podłogę zasilam 27 stopniami.
Czy to spalanie czy wysokie?
Temperatura 19.5 w dzień i 18.5 w nocy.

Przy takim ociepleniu i temperaturze powinieneś zużywać o połowę mniej gazu. Wynik zawyża zapewne łączenie grzejników z podłogówką.
Przy 52 stopniach piec mało co kondensuje. Ja bym obniżył temperaturę na grzejnikach a więcej dał na podłogowe.
Przy obecnych cenach gazu pomyślał bym o porządnej termowizji albo kupić kamerkę. Gdzieś ta energia z gazu ucieka :)

Andunes
04-02-2022, 08:37
Dzięki za szybką odpowiedź. Bawię się ustawieniami od tygodnia.
Na jaką temperaturę opuścić temperaturę pieca? Nie wiem ile ma pływ odległość programotora od grzejników jest to 8m w najzimniejszym miejscu w domu. Za nim tam dojdzie ciepłe powietrze to w pokojach mam 21.5 stopnia.
No i programator mam ustawiony że grzeje od 6 rano do 19

axel83
04-02-2022, 09:26
Dzięki za szybką odpowiedź. Bawię się ustawieniami od tygodnia.
Na jaką temperaturę opuścić temperaturę pieca? Nie wiem ile ma pływ odległość programotora od grzejników jest to 8m w najzimniejszym miejscu w domu. Za nim tam dojdzie ciepłe powietrze to w pokojach mam 21.5 stopnia.
No i programator mam ustawiony że grzeje od 6 rano do 19


Postaraj się obniżyć TZ ile się da tzn. żeby było ok w pomieszczeniach z grzejnikami. Jeśli grzejniki mają odpowiedni rozmiar to powinno wystarczyć w granicach 40 stopni.

04-02-2022, 13:28
19,5st w dzień? Mam 100% podłogówki i 22st jest idealnie, jak spada do 21,5 to już czuję dyskomfort. Naprawdę przy tej temperaturze jest Ci komfortowo?

Janekk1234
04-02-2022, 20:22
sama kondensacja nie da wiele oszczędności. 6 m3 na dobę to nie jest dużo i nie słuchaj gadki że to powinno być połowa mniej. tak mają chyba tylko domy pasywne.
inna sprawa że temp 19,5 to jest mało.
ja mam podobny dom i zużywam na dobę też okolo 6m3 , w tym kąpiele dla 4 osób. dom dobrze ocieplony, bliżniak cała północna ściana. klocek piętrowy, z nieogrzewaną piwnicą.

klaudiusz_x
06-02-2022, 04:54
Korzystacie z prysznica, czy wanna?
Co do 6m3 na dobę, to chyba teraz, bo jest ciepło. Ile było w mrozy?

Janekk1234
06-02-2022, 07:44
Korzystacie z prysznica, czy wanna?
Co do 6m3 na dobę, to chyba teraz, bo jest ciepło. Ile było w mrozy?

wanna i prysznic.

średnia zimowa to 6.3 m3 jak jest cieplej zimą bez mrozów to 5,5 m3

roczne zużycie 1300 m3

wg39070
06-02-2022, 08:03
Witam wszystkich.
Mi w zeszłym roku poszło 1600m3 gazu w Mazowieckim
Dom 150m2 z czego 125 użytkowe. Dom pobudowany w 2019 roku ocieplony styropianem 20cm stro ocieplony pianą 20cm.
Teraz w ciągu doby idzie mi około 6m3 gazu na dobę CO+CWO
Instalacja to grzejniki plus podłogówka na kotle trzymam 52stopnie a podłogę zasilam 27 stopniami.
Czy to spalanie czy wysokie?
Temperatura 19.5 w dzień i 18.5 w nocy.

Gazu poszło dość sporo a w domu ...zimno.

Andunes
06-02-2022, 08:34
Termostat mam ustawiony na 19.5. W pokojach termometry pokazują 20 stopni. Nie ukrywam że przy 21 stopniach jest cieplej ale dla nas w domu optymalną temperatura to 20 stopni.
Od wczoraj ustawiłem temperaturę na piecu 40 stopni i przy wliczonych grzejnikach i podłogowe poszło 5.5m3 gazu. Dziś rano zakręciłem grzejniki i uruchomiłem piec by grzał sama podłogę woda o temperaturze 40 stopni. W ciągu godziny poszło 0.4m3 gazu powirznua podłogówka to 42.6m2. Tematem zacząłem się interesować gdzy zobaczyłem rachunek szwagra który w domu o kubaturze mniejszej o 26m3 zużywa średnio na dobę 3.7m3 oczywiście to wynik bez wody ale temperaturę trzyma 21 stoni.
Używamy głównie prysznica 2 razy w tygodniu kapiemy córkę w wannie żeby się wybawiła więc wody idzie tyle co pod prysznicem.

wg39070
06-02-2022, 09:24
Wyliczenia co dzień lub co kilka godzin tylko wyprowadzą Cię z równowagi. Przeliczaj sobie chociaż co tydzień, dwa, wtedy jest to bardziej miarodajne. Moje zużycie za okres 01.11.21 - 31.12.21 opiewa na 323 m3, w tym podgrzanie CWU oraz gotowanie, średnia dobowa to 5,4 m3, dom jak w stopce, na kotle gazowym ustawione 36 stopni, CWU 45 st, temperatura a domy ustawiona na 21,5 (cała doba). Swoją drogo Twoje 5,5 m3 to całkiem przyzwoity wynik. Nie mam sterowania pogodowego, posiadam tylko sterownik pokojowy.

Andunes
06-02-2022, 10:04
Mi analogicznie w tym samym okresie poszło 366m3 tyle że temperatura na piecu była 48 do 52 stopni podłogówka częściowo wyłączona. W mrozy tak nie pilnowałem spalania ale najwięcej pięć mi wypalił 8.5 m3 przez dobę tyle że bawiłem się ustawieniami.

kulibob
06-02-2022, 10:05
Termostat mam ustawiony na 19.5.

Do tylu obniżę jak przyjdzie taki kryzys jak prawie 100 lat temu

klaudiusz_x
06-02-2022, 10:07
wanna i prysznic.

średnia zimowa to 6.3 m3 jak jest cieplej zimą bez mrozów to 5,5 m3

roczne zużycie 1300 m3
Akurat nie zacytowałem.
Jednak te 1300m3, to wszedłeś w wyższą taryfę, gdzie koszt roczny jest o kilka stówek większy.
Nie masz tego jak zbić do poziomu 1200? Moje zapytanie odnosiło się do

Witam wszystkich.
Mi w zeszłym roku poszło 1600m3 gazu w Mazowieckim
Dom 150m2 z czego 125 użytkowe. Dom pobudowany w 2019 roku ocieplony styropianem 20cm stro ocieplony pianą 20cm.
Teraz w ciągu doby idzie mi około 6m3 gazu na dobę CO+CWO
Instalacja to grzejniki plus podłogówka na kotle trzymam 52stopnie a podłogę zasilam 27 stopniami.
Czy to spalanie czy wysokie?
Temperatura 19.5 w dzień i 18.5 w nocy.

Andunes
06-02-2022, 10:37
Staram się właśnie zejść do max 1200m3 rocznie by zostać w drugiej taryfie. Nie lubie wyrzucać pieniędzy w błoto. Nie chodzi tu głównie o oszczędności tylko fakt że może coś źle robię a jak powszechnie wiadomo wiedzą wzbogaca człowieka. No i w tamtym roku to była pierwsza mrózna zima i wyszło z mi łóżku źle okna wyregulowane i wiało chłodem.

wg39070
06-02-2022, 11:07
Do tylu obniżę jak przyjdzie taki kryzys jak prawie 100 lat temu

To się szykuj i zbieraj chrust do tej Twojej kozy, prześmiewco.

Janekk1234
06-02-2022, 12:03
a to jak ktos zuzywa ponad 1200 to traci automatycznie jakieś pieniądze ? jak to działa że tak się dzieje ?

fotohobby
06-02-2022, 12:14
Większe opłaty abonanemtowe, ale mniejsza cena m3 gazu.
Nie jest to jakaś drastyczna różnica

Janekk1234
06-02-2022, 12:20
Większe opłaty abonanemtowe, ale mniejsza cena m3 gazu.
Nie jest to jakaś drastyczna różnica

albo żadna skoro tańsza cena jednostkowa za m3

fotohobby
06-02-2022, 12:29
Przy przejściu granicy 1200m3 jest się trochę w plecy, więc lepiej 1150, niz 1250, ale jak ktoś spala 1600m3, to nie ma co się zarzynać.

kulibob
06-02-2022, 12:33
Do tylu obniżę jak przyjdzie taki kryzys jak prawie 100 lat temu

Koza to od wielu lat leci rekreacyjnie 0,3-0,5mp/rok

klaudiusz_x
06-02-2022, 12:33
albo żadna skoro tańsza cena jednostkowa za m3

Liczyłem kilka lat temu. Cena gazu w taryfie w3 jest niższa, za to opłaty wyższe.
Kiedy liczyłem dla zużycia 1199 w w2 vs w3 od 1200m3, wtedy wyszło, że dopiero od 1800m3 wychodzi taniej dla w3. Tyłe

wg39070
06-02-2022, 14:16
Większe opłaty abonanemtowe, ale mniejsza cena m3 gazu.
Nie jest to jakaś drastyczna różnica

Dokładnie tak a nie jak ktoś wyżej pisał, że kilkaset złotych. Przeskoczyłem na wyższą taryfę i jak piszesz, drastycznej różnicy nie było.

INT15
06-02-2022, 16:48
19,5st w dzień? Mam 100% podłogówki i 22st jest idealnie, jak spada do 21,5 to już czuję dyskomfort. Naprawdę przy tej temperaturze jest Ci komfortowo?

Wietrzyć trzeba i wilgotność utrzymywać na poziomie 40-50% a nie robić puszkę z 70%, i można spokojnie o dwa stopnie zejść bez uszczerbku dla komfortu

Zużycie od 1 XI do dzisiaj 347m3 czyli średnio 3,62m3/24h

klaudiusz_x
06-02-2022, 17:32
Dokładnie tak a nie jak ktoś wyżej pisał, że kilkaset złotych. Przeskoczyłem na wyższą taryfę i jak piszesz, drastycznej różnicy nie było.

Ile konkretnie?

wg39070
06-02-2022, 17:55
Ile konkretnie?

Nie podam ile konkretnie bo nie liczyłem, ale na tyle mało, że nie odczułem finansowo.

Janekk1234
06-02-2022, 18:03
Nie podam ile konkretnie bo nie liczyłem, ale na tyle mało, że nie odczułem finansowo.

mało dużo, odczuć czy nie odczuć , to nie są odpowiedzi.
ja nie odczuje jak zapłace pare tysięcy więcej rocznie,

pytanie jest konkretne o wartość wyrażoną w pln a nie to jak kto to odczuje.

06-02-2022, 19:42
INT15 mam rekuperacje i wilgotność na poziomie 40%

INT15
09-02-2022, 19:43
INT15 mam rekuperacje i wilgotność na poziomie 40%


No i piknie!

Ale nie napisałeś nic o chałupie i zużyciu energii przy tych 22...

09-02-2022, 21:36
INT15 - Nie liczyłem zużycia miesiąc do miesiąca, jest to nowy dom, kończę ocieplać poddasze, więc moje wyniki nie będą miarodajne.
Tylko co to ma do mojego komfortu cieplnego i wilgotności w domu? Po prostu dziwie się, że ktoś ma w chałupie 19st i sobie chwali...

woan
10-02-2022, 20:47
INT15 - Nie liczyłem zużycia miesiąc do miesiąca, jest to nowy dom, kończę ocieplać poddasze, więc moje wyniki nie będą miarodajne.
Tylko co to ma do mojego komfortu cieplnego i wilgotności w domu? Po prostu dziwie się, że ktoś ma w chałupie 19st i sobie chwali...

Jak tak dalej pójdzie to będziesz cieszył się z tych 18,5 stopnia w domu :D

10-02-2022, 21:29
Mam kominek z dgp, jakoś sobie poradzę, żeby komfort cieplny był utrzymany ;)

ig0r-
11-02-2022, 09:46
Styczeń 158 m3 co+cwu 4 osoby. 22 stopnie. Bez kominka w styczniu.

Wyniki za grudzień, styczeń i część lutego wiążą się prawdopodobnie z usterką kotła, a mianowicie zaworu 3D. Kocioł grzejąc CO potrafił grzać zasobnik wody w ciągu 2 godzin 3 razy bez poboru ciepłej wody, wychładzając zasobnik przez niedomknięty zawór. Instalator wymienił zawór 3 dni temu.. a jechał do mnie ponad miesiąc :)

Po wymianie zaworu w ostatnich dniach zużycie spadło o ponad 50% procent. (wczorajszy dzień był ogólnie ciepły więc go nie liczę)

4,5 roku działania kotła i w zasadzie 3 usterka, więc nie jest źle jak na Immergas, wszystko naprawione w ramach gwarancji.

wg39070
12-02-2022, 21:23
Od 13.12.2021 do 09.02.2022 452 m3 - CO,CWU,gotowanie, 21,5 st.C.

Andunes
14-02-2022, 15:39
Witam zrobiłem termowizje i okazało się że okna i drzwi są nieszczelne. Mimo że nie czuć że z nich nie wieje to i tak widać duże różnice temperatur. Czekam na ludzi od regulacji a następnie przeprowadzę raz jeszcze pomiary. Temperaturę na kotle zmniejszyłem do 35 stopni. Pięć dziennie zjada od 3.4 do 5 M3 gazu

mistalova
15-02-2022, 05:15
4,5 roku działania kotła i w zasadzie 3 usterka, więc nie jest źle jak na Immergas, wszystko naprawione w ramach gwarancji.

Nie jest źle?
Nie wiem co powiedzieć, 11 lat działania kotła i zero usterek... Chociaż jedna pozytywna rzecz w tym dzikim kraju ...

ig0r-
15-02-2022, 08:46
Nie jest źle?
Nie wiem co powiedzieć, 11 lat działania kotła i zero usterek... Chociaż jedna pozytywna rzecz w tym dzikim kraju ...
Jak weźmiesz pod uwagę to, że dzisiaj praktycznie wszystko się sypie, to nie ma co narzekać, szczególnie, że moje usterki to jakieś drobiazgi gdzie kocioł cały czas pracował. Znajomy ma berette to u niego serwisant jest co 3 miesiące bo ciągle coś.
Ale raczej nie zakładam, że ten mój immergas podziała tak jak twój 11 lat.

mistalova
15-02-2022, 09:10
Ale jaja - u mnie właśnie 11 lat bezawaryjnie pracuje Beretta:lol2:

ig0r-
15-02-2022, 09:30
Ale jaja - u mnie właśnie 11 lat bezawaryjnie pracuje Beretta:lol2:
No i sam widzisz jak to dzisiaj jest. Nie daleko jak wczoraj reklamowałem odkurzacz ręczny, bateria po pół roku padła. Pół roku! Drugi mam tej samej firmy od 3 lat działa bez żadnych problemów i nawet nie wiem czy ma jakieś spadki na baterii, jeżeli ma to niezauważalne. Tak to dzisiaj wygląda z tymi sprzętami :)

Krzysztof_x
15-02-2022, 20:42
Dom lata z lat 50 około 150m2, parter + piętro, od strony piwnicy (nie ogrzewana) XPS 5 cm, dach 10 cm wełny, okna 3 szybowe +rolety, grzejniki. Jest sporo miejsc gdzie ciepło na pewno ucieka, okna wymienione w listopadzie, piec "zwykły" z otwartą komorą, niestety przed termodernizacją jeszcze sporo do zrobienia, a i sama termomodernizacja to ogromne koszty.

27.12.2021 - 01.02.2022 C0 +CWU 3 osoby 612m3 faktura boli.

lolson28
16-02-2022, 07:54
Spokojnie Krzysiu , dołożysz z 50k i rachunki spadną.

gorbag
17-02-2022, 07:41
Skoro było o (bez)awaryjności Immergasa to też się podzielę doświadczeniami.
Pracuje od ponad 8 lat, w tym czasie były trzy drobiazgi związane z grzaniem:
- od pobliskiego pioruna zniszczyła się czujka pogodówki - nowa na gwarancji
- rozszczelnił się zbiornik ciśnieniowy - to nie element kotła, ale w pobliżu, bodajże 150 zł z wymianą
- po 6 latach zużyła się sonda - czujnik płomienia. Z wymianą, już po gwarancji, 150 zł.

Serwis gwarancyjny co rok, później co 2 lata.
Na początku instalator wspominał, że wiele kotłów planowanych jest na 7 lat, a powyżej 10 lat to już sukces.

benek161
17-02-2022, 08:07
Serwis gwarancyjny co rok, później co 2 lata.
Na początku instalator wspominał, że wiele kotłów planowanych jest na 7 lat, a powyżej 10 lat to już sukces.

Ciekawe czy z pompami ciepła takie dziadostwo też wprowadzają...

Sativum
17-02-2022, 10:37
Ciekawe czy z pompami ciepła takie dziadostwo też wprowadzają...
W żarówkach jest to też wprowadzone , więc z pompami nie spodziewałem się innej historii.

Ciekawe czy na forum jest osobą korzystająca z PC 10+ lat, która chciałaby się podzielić doświadczeniem...

JTKirk
17-02-2022, 10:53
W żarówkach jest to też wprowadzone , więc z pompami nie spodziewałem się innej historii.

Ciekawe czy na forum jest osobą korzystająca z PC 10+ lat, która chciałaby się podzielić doświadczeniem...

tak, są ;)
12 lat
gruntowa on-off - podobne problemy co kolega pisał wyżej, nie związane z samą PC (zawór zwrotny,czujnik zaniku fazy po burzy, pompa obiegowa wymieniona)
Ale z powietrznymi inwerterowymi już nie ma chyba tak dobrze
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?358477-%C5%BBywotno%C5%9B%C4%87-pomp-powietrze-woda-awaryjno%C5%9B%C4%87-koszty-serwisowania-itd/page2


Wow, no to jestem w szoku,że wyrzuciłeś ją na szrot.
Mi Panas "padł" po 9 latach ,wg "instalatora naciągacza",który przyjechał na serwis, taniej byłoby kupić nową pompę bo oprócz płyty głównej trzeba by wymienić wymiennik a to duży koszt i nowa pompa wyniesie taniej.
Kazałem mu wypier..
Płytę główną zaniosłem do znajomka elektronika, podłubał tam coś i pompa zaczęła funglac.
Ma jakieś tam zawiechy ale śmiga i grzeje,oby przez następne 9 lat ;)

I powiem tak, pierwszy serwisant ,który polecał mi wymianę pompy był autoryzowany przez Pansa, drugi, który mi ją postawił do życia tak samo.
Obu opisałem w temacie Panasa...

casual
19-02-2022, 11:33
Panowie, a czy ten temat mógłby zostać zbiorem podawanych wyników?

INT15
20-02-2022, 15:38
Panowie, a czy ten temat mógłby zostać zbiorem podawanych wyników?

Od 1.09.2021 do 20.02.2022 443m3

3rav
21-02-2022, 12:31
Środkowa szeregówka (oddana 2019, Niepołomice), pustak keramzytobetonowy 24cm + styropian 18cm (zwykły), powierzchnia po podłodze 84m2, jeszcze nieogrzewane poddasze 42m2 ale ocieplone 30cm wełny:
gaz za 2021 (od stycznia do grudnia) CO + CWU (2 osoby): 633m3
gaz za 2022 (od stycznia do 21.02.2022) CO + CWU:167m3

byq84
22-02-2022, 09:31
od 24.10.2021 do 22.02.2022 630 m3 CO + CWU 22 C w domu.

axel83
01-03-2022, 10:43
Luty 2022 - 75m3 gazu co i cwu, bez innych źródeł ciepła, temperatura 22

Maniek82r
01-03-2022, 14:45
Luty 2022 - 77m3 CO i CWU, 22st

Napoli
10-03-2022, 11:06
Od : 22.09.2021 do 04.03.2022 670 m3 (7541 [kWh])
Co+cwu+gotowanie rodzina 2+3.
Cały koszt 1657,04 zł.

MariOrinooka
10-03-2022, 11:25
Ja nie mam gazu, tzn ogrzewania na gaz, bo mam ogrzewanie z kotłowni z osiedla, mieszkam w bloku, ale wiem, co ma moja kuzynka :/ porażka. Z cenami i w ogóle

mistalova
10-03-2022, 11:37
Ciekawa teoria. Ja po przeprowadzce z szuflady do domu zacząłem płacić mniej niż za dwa razy mniejszą szufladę.

Napoli
11-03-2022, 10:37
W tamtym roku jeśli się nie mylę było 1,9zł/m3 teraz 2,47zł/m3. Czyli zdrożało o 30%.

Maniek82r
12-03-2022, 05:01
Cena globalna za m3 gazu z faktury dla klienta zawsze byla i jest zalezna od wielkosci zuzycia.
Np.
Zuzycie w styczniu 117m3 360zl = 3,08zl/m3
Zuzycie w lutym 77m3 224zl = 2,90zl/m3
Taryfa w2.12t.
Oczywiscie stawki po obnizce Vatu.

Pytajnick
12-03-2022, 09:14
Cena globalna za m3 gazu z faktury dla klienta zawsze byla i jest zalezna od wielkosci zuzycia.
Np.
Zuzycie w styczniu 117m3 360zl = 3,08zl/m3
Zuzycie w lutym 77m3 224zl = 2,90zl/m3
Taryfa w2.12t.
Oczywiscie stawki po obnizce Vatu.

U mnie w Lutym 163zł za 72m3 czyli 2,26zł za 1m3. Taniocha :cool:

mistalova
12-03-2022, 17:04
U mnie 349PLN za 105m3. Czyli jakieś 3.32PLN/M3.