PDA

Zobacz pełną wersję : Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62

Owczar
06-09-2022, 08:25
Mam zbiornik 450l - zimą dodatkowo biorę z niego ciepło do nawilżacza kanałowego, ale spokojnie starcza, żeby zagrzać wodę na CWU tylko w taniej. U mnie pomimo sterowania po czujnikach, cyrkulacja pracuje prawie cały czas, bo ktoś zawsze ktoś jest w domu. Oczywiście teraz pracuje rzadziej i to zużycie jest minimalnie niższe.

Woda w zbiorniku 40-48 stopni. W ciągu dnia pozwalam jej spadać także niżej, bo do umycia rąk nie potrzebuje więcej.

Najprostszy sposób to wyłączyć cyrkulację i sprawdzić czy bardzo przeszkadza jej brak i jakie są oszczędności. Oczywiście przy założeniu, że ręce będzie się myło w zimnej wodzie - bo spuszczając w kanał dziesiątki litrów może się okazać średnią oszczędnością. Inna sprawa to nawyki - jeśli odkręcisz ciepłą wodę do umycia rąk, a umyjesz w zimnej zanim doleci ciepła, to masa energii pójdzie po prostu w rury i otoczenie. Więc trzeba by się przestawić na zimny kurek.

Sativum
06-09-2022, 08:41
@Ratpaw

Absolutnie nie. Nie spotkałem się z rozwiązaniem Asolt'a, dlatego mnie zaciekawiło.

@Owczar

450 l. Wow. Długo utrzymuje się temperatura w zbiorniku +40 st? Dla mnie też 40 st wystarczy do mycia rąk, a 45 st. do kąpieli w zupełności wystarczy. Nie wiem na ile problem bakterii jest realny. Podgrzewanie do 55 st. wydaje się czystym marnotrawstwem.

Popa cyrkulacji od wczoraj jest wyłączona. Po 2-3 dniach dam znać na jakie oszczędności można liczyć. Zakładam że w okresie letnim oszczędności będą mniejsze niż zimą. Tak przynajmniej na chłopski rozum mi wychodzi.

Z cyrkulacji nie zrezygnujemy, bo jeśli mam mieć ciepła wodę po 30-60 s, to równie dobrze może już jej nie być. Pobawię się programatorem, by nocą wyłączać pompę (zawsze to 1/3 dobry oszczędności). Ciekawe zresztą jaki pobór prądu jest na niej. Też to sprawdzę jak będę miał chwilę.

Owczar
06-09-2022, 10:09
Moja pompka obiegowa bierze 3-4W.

To zbiornik przepływowy, więc nie mam problemu z legionellą i nie musze dogrzewać.
Co do strat na samym zbiorniku. Podczas urlopu zaczynał od 43 stopni. W ciągu doby stracił 3 stopnie na czujniku temperatury - bez cyrkulacji. W ciągu 4 dni temperatura spadła do 33 stopni - czyli o 10 stopni.
Pianka na zbiorniku nie jest zbyt gruba. Można by rozważyć docieplenie armaflexem, ale nie wiem czy jego koszt by się zwrócił w szybkim czasie. Podczas normalnego użytkowania te straty nie są bolesne, bo zanim zdąży sama oddać temperaturę, to jest zużywana.

Cięzko jest też estymować realne straty przez wzgląd na warstwowowść wody w takim zbiorniku, ale przykładowo pierwsza cyrkulacja 6 minutowa rano obniża temperaturę w zbbiorniku o ok 0,8 stopnia. Podczas każdek kolejnej widać też spadki na krzywej.

asolt
06-09-2022, 14:56
@Ratpaw

Absolutnie nie. Nie spotkałem się z rozwiązaniem Asolt'a, dlatego mnie zaciekawiło.

....

To nie tylko moje rozwiazanie, podobnie to rozwiazał Auraton tyle ze bezprzewodowo. Ja mogę zmienic funkcjonalnosc bo składam to z pojedynczych elementów, natomiast rozwiazanie Auratona jest nie modernizowane.
https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-sterownik-pompy-cwu-auraton-aquarius-9896205411?fromVariant=9896205411
Uprzedzajac, to nie moja aukcja, tylko pierwsza z brzegu

samsu
06-09-2022, 19:15
To nie tylko moje rozwiazanie, podobnie to rozwiazał Auraton tyle ze bezprzewodowo. Ja mogę zmienic funkcjonalnosc bo składam to z pojedynczych elementów, natomiast rozwiazanie Auratona jest nie modernizowane.
https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-sterownik-pompy-cwu-auraton-aquarius-9896205411?fromVariant=9896205411
Uprzedzajac, to nie moja aukcja, tylko pierwsza z brzeguA co z tym kombinować i po co – skoro :
Opis
Przedmiotem aukcji jest:
Bezprzewodowy sterownik pompy cyrkulacyjnej w układzie C.W.U. aktywowany czujnikiem ruchu (zestaw) – AURATON Aquarius SET
Bezprzewodowy sterownik pompy cyrkulacyjnej w układzie C.W.U. aktywowany czujnikiem ruchu AURATON Aquarius SET (zestaw) ma za zadanie obsługę „inteligentnej cyrkulacji” obiegu Ciepłej Wody Użytkowej. Pompa obiegu cyrkulacji podłączona do wyjścia AURATON Aquarius CR (sterownik pompy) ma się załączać tylko w momentach gdy czujnik ruchu AURATON Aquarius PIR wykryje aktywność użytkowników C.W.U. w pomieszczeniu (np. w łazience). Dodatkowo AURATON Aquarius CR uruchamia pompę cyrkulacyjną tylko na zadany wcześniej czas (fabrycznie ustawiony na 2 minuty).
WŁAŚCIWOŚCI
• Załączenie pompy, gdy czujnik ruchu wykryje aktywność użytkowników w pomieszczeniu (np. łazienka)
• Programowalny czas pracy i czas postoju pompy
• Możliwość parowania do 20 czujników ruchu z jednym odbiornikiem AURATON Aquarius CR
• Uruchomienie pompy na zaprogramowany czas
• Bezobsługowe sterowanie pompą za pomocą czujnika ruchu
DANE TECHNICZNE
• Zakres temperatury pracy: 0° – 40°C
• Cykl pracy: dobowy
• Kontrola stanu pracy: LED
• Maksymalny prąd obciążenia styków przekaźnika AURATON Aquarius CR: ~ 16A 250V AC
• Zasilanie AURATON Aquarius PIR: Bateria litowa 3V, typ CR123
• Zasilanie AURATON Aquarius CR: 230 VAC, 50Hz
• Wilgotność AUARTON Aquarius PIR: ≤85% bez kondensacji
• Stopień ochrony: IP20
• Częstotliwość radiowa: 868,850 MHz, 869,000 MHz
• Zasięg działania: W budynku o standardowej grubości ścian – ok. 30 m, na otwartej przestrzeni do 300 m
• Moc sygnału radiowego: do 11 dBm

Wykryje ruch i się uruchamia – pompka cyrkulacyjna przepędzi wodę w rurach i ciepła jest dostępna a to co sam robisz czyż nie tak samo działa – by nie rzec w dokładnie taki sam sposób ?

inwestor
07-09-2022, 18:20
@samsu
Wiesz zawsze też można se ze smartfona odpalić, i to z terytorium całego świata byle był internet, oraz w domu WiFi

https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy-odbiornik-sterownik-wifi-row-01supla-12559789814?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZDBhYmIwYmItZmY2Ny00OTZkLWJkNTUtNjQ2ZjYzMDA4N WI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=942b8878-c4ab-4718-bd8b-4d2796527e47

samsu
07-09-2022, 20:21
@samsu
Wiesz zawsze też można se ze smartfona odpalić, i to z terytorium całego świata byle był internet, oraz w domu WiFi

https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy-odbiornik-sterownik-wifi-row-01supla-12559789814?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZDBhYmIwYmItZmY2Ny00OTZkLWJkNTUtNjQ2ZjYzMDA4N WI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=942b8878-c4ab-4718-bd8b-4d2796527e47@ asolt – jeszcze nie doszedł tego lub może jeszcze nie wpadł na to – ale po Twoim poście ofertę rozbudować będzie mógł se – reklamując to np., w ten sposób - by pełnię komfortu osiągnąć - że : „pancio opuszcza miejsce pracy i niedługo domek nawiedzi – masz być gotowa i ciepła bez oczekiwania – rączki myć będzie zaraz po wejściu do łazienki”.
Ps.
Tylko jak on to razem do kupy poskłada - ot chyba kolejny psychodramat nas czeka - coś czuję, że wytłumaczyć mu się tego na forum nie da i będzie trza w miejscu instalacji pokazać - co z czym, jak i gdzie razem do kupy pospinać by działać zechciało i by pełnia komfortu osiągnięta była w 110%.

asolt
07-09-2022, 23:03
@ asolt – jeszcze nie doszedł tego lub może jeszcze nie wpadł na to – ale po Twoim poście ofertę rozbudować będzie mógł se – reklamując to np., w ten sposób - by pełnię komfortu osiągnąć - że : „pancio opuszcza miejsce pracy i niedługo domek nawiedzi – masz być gotowa i ciepła bez oczekiwania – rączki myć będzie zaraz po wejściu do łazienki”.
Ps.
Tylko jak on to razem do kupy poskłada - ot chyba kolejny psychodramat nas czeka - coś czuję, że wytłumaczyć mu się tego na forum nie da i będzie trza w miejscu instalacji pokazać - co z czym, jak i gdzie razem do kupy pospinać by działać zechciało i by pełnia komfortu osiągnięta była w 110%.

Co Ty mozesz czuc?, w głowie cos sie Tobie pokreciło z psychodramatem, twoje wypowiedzi i nie tylko w tym wątku to prawdziwy psychodramat. Jakbys dokladnie czytał dyskusje na temat sterowania cyrkulacji to bys wyczytał ze co niektórzy mają załaczanie cyrkulacji zwykłym wyłacznikiem, gdy mają zamiar skorzystac z cwu to odpowiednio wczesniej zalaczają pompę i po wejsciu do łazienki ciepła woda jest jak znalazł, gdy sobie o tym zapomną to trudno, cyrkulacji brak. Znajdz sobie takie wypowiedzi i dołacz swoje durne opinie na ten temat. Starasz sie byc dowcipny, popuszczasz wodze fantazji, a g..o z tego wychodzi. Chcesz mi pokazac jak to jestes kozak w zakresie automatyki i sterowania to zapraszam do mnie, pojedziemy na budowę i mozesz sie wykazac, mądrego zawsze dobrze posłuchac i podgladnąc jego pracę. Jezeli reflektujesz na zaproszenie to napisz na PW.

marvinetal
07-09-2022, 23:51
Izolacja otulina na rurach typu pianka (na oko 3-5 cm grubości), położone na chudziaku

Nieźle, nie spotkałem polietylenu powyżej 3cm, w tej grubości ceny po kilkanaście zł za 1mb.

Sativum
08-09-2022, 06:45
Nieźle, nie spotkałem polietylenu powyżej 3cm, w tej grubości ceny po kilkanaście zł za 1mb.

Raczej 3 cm ;)

samsu
08-09-2022, 19:33
(...)No i co „herbatniczku” - nie sposób zliczyć tego ile tu zostało napisane o tym - i po co (psychodramat) – problem miałeś - problem rozwiązałem #14755 - jak by nie ja, to jak nic dalej byś pianę o to toczył – dziękować nie ma maco.
Ciskałeś się, że tego bezprzewodowego się nie da podrasować ale @inwestor pokazał, że jak chcesz to se możesz – automatyka – jak piszesz – znasz, to i pokazywać nie trzeba jak co z czym zgrać ale jak problema jak będzie - FM służy pomocą. - Pa.

Sativum
10-09-2022, 12:24
70% więcej dla cyrkulacji to jak dla mnie sporo.

Dla porównania podam ostatni odczyt zużycia:
przez 6 dni zużycie na CWU + cyrkulacja = 6,48 m3, co daje 1,08 m3/24h. Zbiornik 170l, punkty poboru wody położone daleko (ok. 20m i 15m w poziomie + 18-20 m piętro). Izolacja otulina na rurach typu pianka (na oko 3-5 cm grubości), położone na chudziaku. Zadana temperatura na piecu (DeDietrch MPX 24) to 35 st. Temperatura wody w zbiorniku ok. 40 st. Włączony tryb anty Legionella (wygrzewa cyklicznie do 55 st, zakres interwałów poda mi producent jak się doszukają w papierach technicznych) Co już jest całkiem dobrym wynikiem (wcześniej, przy 45-55 st zużycie wynosiło przynajmniej 1,5 m3/24h). W głowie szacuję, że wyłączenie pompy może ograniczyć zużycie (przynajmniej) o kolejne 30-40%. (do 0,7 m3/24h byłoby super). Zużycie miesięczne wody to ok. 6-8k l. Z tego ciepłej szacuję 40%. Dziennie wychodziłoby przynajmniej 100 l ciepłej wody.


Po 5 dniach wyłączonej pompy zużycie gazu wyniosło 2,37m3. Oznacza to oszczędność blisko 60%. Szok i niedowierzanie. Zużycie wody porównywalne (jeśli nie wyższe).

samsu
10-09-2022, 12:38
Po 5 dniach wyłączonej pompy zużycie gazu wyniosło 2,37m3. Oznacza to oszczędność blisko 60%. Szok i niedowierzanie. Zużycie wody porównywalne (jeśli nie wyższe).To co aż tyle tego ciepła odbiera z tych rur z ciepłą wodą – no tyle już o tym napisane zostało – może jednak już czas na wnioski jakieś a jak tą stratę np. odnieść do straty wody jak ktoś np. ją do kanalizacji spuszcza czy np. zbiera do naczynia i później na potrzeby swe tą wodę zużywa.

inwestor
10-09-2022, 14:32
Po 5 dniach wyłączonej pompy zużycie gazu wyniosło 2,37m3. Oznacza to oszczędność blisko 60%. Szok i niedowierzanie. Zużycie wody porównywalne (jeśli nie wyższe).

Z tego właśnie powodu napisałem Ci abyś przyjrzał się cyrkulacji bo to jest źródło znaczących strat.
Zimą, jak dałeś rurki nie w styropianie pod wylewką, tylko w otulinie w wylewce betonowej w podłodze to straty z cyrkulacji mogą ogrzewać mieszkanie a nie "Matkę Ziemię" i nie idą na zatracenie.

Owczar
10-09-2022, 14:39
Żeby to odnieść do strat wody, to trzeba by zrobić pewnie test i wlewać te wodę do wiadra zanim osiągnie temperaturę komfortową. O tych stratach pisałem dawno temu, nawet przy optymalizacji po czujnikach itd zużycie będzie wyższe. Jednak przy pompie ciepła to żaden koszt biorąc pod uwagę komfort.

samsu
10-09-2022, 15:14
Jednak przy pompie ciepła to żaden koszt biorąc pod uwagę komfort.To po co cyrkulację robić skoro wiadomo, że to straty za sobą pociąga a skoro ktoś się świadomie na to decyduje, to skąd pretensja jego w tym, że za darmo tego nie ma – chyba normalne to jest, że za komfort się płaci i że nie może być inaczej.

inwestor
10-09-2022, 15:26
Żeby to odnieść do strat wody, to trzeba by zrobić pewnie test i wlewać te wodę do wiadra zanim osiągnie temperaturę komfortową. O tych stratach pisałem dawno temu, nawet przy optymalizacji po czujnikach itd zużycie będzie wyższe. Jednak przy pompie ciepła to żaden koszt biorąc pod uwagę komfort.

Co ma PC do strat ?
PC na potrzeby CWU po chamsku ciągnie brudny prąd skażony CO2 bez litości i pardonu :sick:

W przypadku pompy ciepła nie posługiwałbym się też pojęciem "ciepłej wody użytkowej CWU" tylko raczej prawie zimnej wody lub "letniej wody użytkowej". Podkreślając zagrożenie bakteriologiczne takiego rozwiązania.
Energia potrzebna na prawdziwe CWU a nie letnią wodę to 60-70% całości grzewczego zapotrzebowania budynku.
Latem solary na potrzeby CWU są bezkonkurencyjne a nawet badziewne PV.
Nie wspomnę juz że pompa ciepła ryczy niczym zarzynany potwór podczas gdy solary i PV są praktycznie bezgłosne.
Nie po to ludzie szukają na peryferiach ciszy i spokoju aby ryk potwora w postaci pompy ciepła znoisić.

Sativum
10-09-2022, 15:50
Energia potrzebna na prawdziwe CWU a nie letnią wodę to 60-70% całości grzewczego zapotrzebowania budynku.
Latem solary na potrzeby CWU są bezkonkurencyjne a nawet badziewne PV.
.
O, i tu można się częściowo zgodzić - produkcja ciepłej wody i charakterystyka jej zużycia ma duży wpływ na zapotrzebowanie energii.

samsu
10-09-2022, 16:39
@Sativum – tak jak @inwestor Ci o tym napisała – wszak ta energia z cyrkulacją związana nie została wywalona na zewnątrz tylko w środku domu została – ja trochę opacznie się posłużyłem słowem „strata” tak jak Ty trochę opacznie ukazałaś oszczędność na rezygnacji z tego.
Teraz by można rozważać czy skutkiem nie jako pogorszenia komfortu użytkowania ma sen rezygnacja z tej dostępności bez oczekiwania.
Jakie jest zdanie Twoje na ten temat i jak w związku z zaistniałym będziesz korzystał z tego ?

Kaizen
10-09-2022, 17:25
@Sativum – tak jak @inwestor Ci o tym napisała – wszak ta energia z cyrkulacją związana nie została wywalona na zewnątrz tylko w środku domu została

Przy ulubionym przez hydraulików układaniu instalacji na chudziaku - poszła w glebę. A nawet jak nie, to często nie tam, gdzie chcemy (np. na przegrzewanie korytarza).

Jeszcze co do cyrkulacja = straty. Nie koniecznie. Przy dobrym ociepleniu rur cyrkulacja na żądanie = oszczędności (owszem, na żądanie nie daje takiego komfortu, jak chodząca cały czas, ale za to daje oszczędności w porównaniu z brakiem cyrkulacji i to nie tylko dlatego, że nie wylewamy chłodnej wody czekając aż poleci ciepła co kosztuje i wodę, i ścieki ale też dlatego, że jak spuszczamy, to do zasobnika napływa woda o temperaturze ok. 8* - a jak gonimy cyrkulacją, to ponad 20*).

Sativum
10-09-2022, 17:27
Teraz by można rozważać czy skutkiem nie jako pogorszenia komfortu użytkowania ma sen rezygnacja z tej dostępności bez oczekiwania.
Jakie jest zdanie Twoje na ten temat i jak w związku z zaistniałym będziesz korzystał z tego ?

Programowalne gniazdko wifi. Planuje też tak,by się wyłączało samo po jakimś czasie. Zobaczę czy się sprawdzi. Oszczędność 200-300 zł rok, to też nie jest jakiś kosmos...

samsu
10-09-2022, 17:45
@Kaizen – nic dodać nic ująć – jak by tu się nie obrócił, to plecy zawsze z tyłu będą i co tu na siłę wymyślać i inwestować w jakieś bajery skoro w bilansie zawsze to tak samo wychodzić będzie.
Ot po prostu zależne jest to od preferencji każdego i doszukiwanie się w tym koła kwadratowego, to tyle co komuś wciskanie kitu na siłę, że jak się da ogłupić, to komfort jego poprawie ulegnie co faktycznie trzeba tłumaczyć odwrotnie, że komfort poprawia się tego który wciska a nie tego który wciskane bierze.

samsu
10-09-2022, 18:00
Programowalne gniazdko wifi. Planuje też tak,by się wyłączało samo po jakimś czasie. Zobaczę czy się sprawdzi. Oszczędność 200-300 zł rok, to też nie jest jakiś kosmos...Jeśli dalej chcesz się z koniem kopać o to, to za 21 zł. możesz zacząć od analogowego programatora czasowego https://www.progrower.eu/pl/programatory-i-sterowniki/735-programator-czasowy-analogowy-5982323775917.html?gclid=EAIaIQobChMI9dKbpNeK-gIVldSyCh2dDgH0EAQYAyABEgIW9vD_BwE a nadto jak zrobisz tak mieć będziesz.

Owczar
10-09-2022, 19:44
To po co cyrkulację robić skoro wiadomo, że to straty za sobą pociąga a skoro ktoś się świadomie na to decyduje, to skąd pretensja jego w tym, że za darmo tego nie ma – chyba normalne to jest, że za komfort się płaci i że nie może być inaczej.

To pytanie z typu, po co używać w aucie klimy jak podnosi spalanie.


Co ma PC do strat ?
PC na potrzeby CWU po chamsku ciągnie brudny prąd skażony CO2 bez litości i pardonu :sick:

W przypadku pompy ciepła nie posługiwałbym się też pojęciem "ciepłej wody użytkowej CWU" tylko raczej prawie zimnej wody lub "letniej wody użytkowej". Podkreślając zagrożenie bakteriologiczne takiego rozwiązania.
Energia potrzebna na prawdziwe CWU a nie letnią wodę to 60-70% całości grzewczego zapotrzebowania budynku.
Latem solary na potrzeby CWU są bezkonkurencyjne a nawet badziewne PV.
Nie wspomnę juz że pompa ciepła ryczy niczym zarzynany potwór podczas gdy solary i PV są praktycznie bezgłosne.
Nie po to ludzie szukają na peryferiach ciszy i spokoju aby ryk potwora w postaci pompy ciepła znoisić.

Pompa do strat nie ma nic, ale ma do kosztów uzyskania CWU.
Widzisz, bo to trzeba sobie przemyśleć. Po pierwsze, pompa od wiosny jedzie na prądzie z PV. Dodatkowo gdy u mnie pompa grzeje CWU, to chłodzi dom. Średnie scop od początku roku dla CWU to 3.78 - z jednego kW energii ze słońca wyciągam prawie 4kW ciepła z domu lub z dolnego źródła.
Nie muszę mieć 60 stopni żeby nie mieć problemu z Legionella - na to są rozwiązania - np zbiornik przepływowy. Nie potrzebuję też 50 stopni żeby komfortowo korzystać z CWU - większy zbiornik pozwala utrzymywać niższa temperaturę i optymalizować sprawność.

Pompy PW może i hałasują - ja swojej nie słyszę ani w domu, ani na zewnątrz - bo wybrałem gruntową. Straty mam zminimalizowane, a komfort - ogrzewanie, chłodzenie, CWU mam za grosze. Koszty inwestycyjne były wyższe, ale załapałem się na dopłaty. Średnioroczna sprawność na grzanie, CWU i chłodzenie wyjdzie koło 550-600%.
U mnie około 58% pobranej przez pompę idzie właśnie na CWU plus nawilżanie zimą.

samsu
10-09-2022, 19:57
To pytanie z typu, po co używać w aucie klimy jak podnosi spalanie.Dokładnie tak – dlatego mnie to ciekawi jak to być powinno względem tych co mają z tym problem a jak zaczniesz do góry patrzeć, to się tyle o tym naczytać można, że nie sposób tego ogarnać.
Ciasteczko zjeść i dalej to ciasteczko mieć.

inwestor
11-09-2022, 09:19
To pytanie z typu, po co używać w aucie klimy jak podnosi spalanie.

Pompa do strat nie ma nic, ale ma do kosztów uzyskania CWU.


Nie mylmy źródła zasilania z odbiornikiem. Pompa to odbiornik a PV to źródło.
Prąd z PV nie bierze się za darmo i jeśli chodzi o CO2 to wcale nie jest bez emisji.

Przeprowadź też kalkulację nie wycinkową tylko rzetelną z uwzględnieniem kosztów całkowitych
- koszty inwestycji
- koszty utrzymania
- koszty likwidacji
Jak wszystko dodasz i potem podzielisz przez ilość faktycznie wyprodukowanej przez PV energii gdzieś przez 20 lat to otrzymasz koszt jednej kilowatogodziny.
Niektórzy w tej kalkulacji uwzględniają jeszcze koszty mycia paneli oraz spadek ich sprawności z wiekiem, a także wycinki drzew czy okresowego przycinania gałęzi jeśli lokalizacja tego wymaga.
Okarze się, że PV nie produkuje za darmo prądu.

Później to samo przeprowadzisz za okres 20 lat dla pompy ciepła i zobaczysz ile musiałaś wydać na to, aby mieć słabej jakości źródło ciepła.
No ale za to w okresie letnim mogłeś korzystać z własnej energii PV (też nie za darmo).
Do kosztów utrzymania PC dolicz jeszcze koszy prądu który musisz do niej kupować ponad własny wyprodukowany z PV.

Niektórzy w kosztach inwestycji uwzględniają jeszcze koszty kredytów, oraz koszty utraconych zarobków związanych z zamrożeniem sporego kapitału na wiele lat.

Dopiero wówczas dowiesz się jaka jest prawdziwa ekonomika danego rozwiązania.
Wskaźniki COP czy SCOP kompletnie nic nie znaczą służą jedynie do poprawy samopoczucia.

Napisz coś o swoim rozwiązaniu zbiornika przepływowego który dezynfekuje z legionelli jestem mocno zainteresowany kupiłbym sobie coś takiego.

Owczar
11-09-2022, 10:12
Jestem daleki do mylenia odbiornika ciepła i źródła. To Ty wspomniałeś, że nawet CWU z PV jest lepszą opcją niż sama pompa.

Ja w ogóle PV rozpatruje jako zupełnie osobną inwestycję, a koszty ogrzewania liczę według zużycia pompy, którą mam opomiarowaną w każdym aspeckie z podziałem na taryfy itd.

Pomińmy PV, bo to zupełnie inna para kaloszy i zgadzam się co do wyliczania tej stopy zwrotów, ale to można będzie policzyć za te 20 lat, bo nie wiemy co będzie się działo przez te 20 lat - jaka będzie inflacja i ceny prądu. I jak słusznie zauważasz - nie ma prądu za darmo i istotnie razi mnie pisanie ogrzewam prąd za darmo. Kiedy ktoś pyta mnie ile mnie kosztuje rocznie ogrzewanie domu, to podaję kwotę bez PV, bo nie wiem jaki jest w tej chwili koszy 1kWh z PV, dowiem się jak za kilkanaście lat albo szybciej jak to wszystko padnie.

Jak wyżej, koszty ogrzewnia pompą odnoszę póki co do cen rynkowych prądu. Koszty inwestycji są mi znane.
Ale np dolne źródło zostanie pewnie do końca mojego życia i nawet za 20 lat zmieniając pompę lub modernizując moją będę korzystał z tego samego DZ.
Koszty inwestycji - pompa plus odwierty po dotacji 28k. Kotłownia ze zbiornikiem CWU i dość skomplikowanymi układmi 10k.
Razem 38k. Pomijam na ten moment instalację wodną bo do kotła gazowego też bym jej potrzebował.

Rocznie potrzebuje ok 14kkWh na CO, CWU. Do tego 4,5kWh na chłodzenie. Razem mamy 18,5kWh. Za chwilę powiększy się rodzina, więc na CWU potrzeby będą tylko rosły.

85% zapotrzebowania zaspokajam w taniej taryfie. Dajmy na to, że zużyję 3500kWh z SCOP 5,28.
Przy obecnych cenach prądu to jakieś 1600zł rocznie.
Co przekłada się na pozyskanie lub odprowadzenie 1kWh energii na 8,5 grosza.

Dla samego ogrzewania i CWU
SCOP 4,32 - zapotrzebowanie 14kWh - zużycie ok 3250kWh, ale już 90% w 2 taryfie. Koszt ok 1360zł.
Koszt 1kWh 10gr.

Ile w tym roku średnio kosztował 1kWh z gazu? 25gr?
Póki co na każdym kWh mam 15gr na plus względem gazu.
Względem prądu rocznie 4,5k.

Ale po ile będą ceny energii i gazu w przyzsłym roku? Nikt tego nie wie, ale wiadomo, że z roku na rok będą coraz wyższe i stopa zwrotu będzie coraz bardziej korzystna.

Co do zrbiornika - to galmet multinox 450 z wężownicą ze stali nierdzewnej. Woda jest ogrzewana przepływowo, więc nie ma mowy o legionelli.

Koszty serwisu w tym roku i poprzednim 0zł. W pierwszym roku miałem płukanie DZ i GZ przez niekomompetencje wykonawców, ale to już inna para kaloszy.

Ratpaw
11-09-2022, 10:49
Koszty serwisu w tym roku i poprzednim 0zł. W pierwszym roku miałem płukanie DZ i GZ przez niekomompetencje wykonawców, ale to już inna para kaloszy.
Napisz coś więcej o tym płukaniu GZ - co spieprzyli?

Owczar
11-09-2022, 11:03
Napisz coś więcej o tym płukaniu GZ - co spieprzyli?

Po części moja nieświadomość i użycie wody destylowanej. Sprawa druga, zbyt małe stężenie inhibitora korozji. Do tego doszedł brak spearatora zanieczyszczeń.
Żaden z wykonawców nie był w stanie udzielć informacji - hydrualik, projektant, a także instalator pompy. Nie widzieli problemu w wodzie destylowanej, a wody wodociągowej pod ręką nie było.
W rezultacje w instalacji pojawiła się wolna rdza, powodując osadzanie szlamu w wymienniku. Przepływ spadał - na szczęście ciepłomierz pokazywał systematycznie niższe przepływy, co wzbudziło moje zainteresowanie.

Płukanie preparatmi Fernox. Instalacja pracowała tydzień z chemią. Wymiennik płukany pompą zewnętrzną przeciwprądowo w układzie otwartym, potem na czysto, a na koniec każda pętla ogrzewania przy rozdzielaczu.
DZ zalali wodą ze studni bez mojej wiedzy. Tam było wysokie stężenie manganu i żelaza, co objawiło się podobnymi problemami.

inwestor
11-09-2022, 11:44
Co do zrbiornika - to galmet multinox 450 z wężownicą ze stali nierdzewnej. Woda jest ogrzewana przepływowo, więc nie ma mowy o legionelli.

Koszty serwisu w tym roku i poprzednim 0zł. W pierwszym roku miałem płukanie DZ i GZ przez niekomompetencje wykonawców, ale to już inna para kaloszy.

Dzieki za namiar ale to chyba nie do końca tak wygląda :sick:

Zapoznałem się z tym galmetem zresztą sam mam galmeta a później zajrzałem w obecne przepisy
-----------------------
2.
Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

2a.

Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C.
---------------------

Zapisy z instrukcji tego wyrobu Galmet, to sorry ale jakiś bełkot marketingowy z którego nic kompletnie nie wynika.
Gwarancją dla ciepłej, bieżącej wody pozbawionej bakterii legionella jest jej
nieustanny przepływ turbulentny co zapewnia nam rura spiralnie pofalowana



Rozumiem że masz nieustannie włączoną jakąś pompę w CW ?
Galmet wypowiada się też tylko odnośnie swojego zasobnika , a gdzie reszta instalacji CWU rur armatury które należy dezynfekować ?
Jak masz to rozwiązane ?
Czy masz naczynie wzbiorcze w instalacji CWU ?

Pofalowana rura to owszem zapewnia turbulentny przepływ czyli skuteczniejsze przekazywanie ciepła, ale tylko przy przekroczeniu określonego przepływu (patrz liczba Reynoldsa), co spowoduje skokowy b.duży wzrost oporów hydraulicznych. Zasadniczo unika się przepływu turbulentnego w instalacji.
W każdym też zasobniku CWU woda ogrzewa się przepływowo. Wlewa się zimna przepływa przez zasobnik gdzie się ogrzewa i wypływa ciepła. Z tego powodu przepis podaje że chodzi o instalację a nie sam tylko zasobnik.

W instrukcji galmeta najpierw piszą że zbiornik jest warstwowy, a kilka stron dalej w parametrach podają wydajność przepływową dla stałej temperatury w całej objętości zbiornika ?

Moim zdaniem odpada :( . Tym bardziej że nie bardzo pasuje do układu mojej instalacji.

Owczar
11-09-2022, 13:00
Po części się zgodzę, a po części nie.

Legionella potrzebuje temperatury i czasu by się namnażać. W tradycyjnym zbiorniku CWU całkowita wymiana jest problematyczna, bo woda się w nim miesza. W przypadku wężownicy wystarczy kilka sekund przepływu żeby woda została wymieniona.
Zbiornik przeponowy dla CWU mam, ale na zimnej nitce.

W teorii legionella może się namnażać także w zimnej nitce - czy zimną nitkę także masz w planie dezynfekować? Gdybyś chciał przeprowadzić dezynfekcję jak podają normy, to poza zbiornikiem CWU musiałbyś w każdej odnodze zapewnić te same warunki - czyli każdy kran w domu odkręcić na 2-3minuty i puścić tam powyżej 70 stopni, albo powyżej 20minut i 55 stopni. Sama cyrkulacja zawsze będzie miała ślepe zakamarki.

A jak zdezynfekować zimną pętlę? Szczególnie gdy instalator położył obok siebie rurki w piance 5mm - taka pętle przejmuje temperaturę od ciepłej nitki i w teorii też mamy dogodne warunki do namnażania legionelli.

Inna sprawa, że wody z kranu praktycznie nie spożywam - gotuję i piję wodę z odwróconej osmozy z dodatkową lampą UV.

Co do bełkotu galmeta - faktycznie ciężko cokolwiek wywnioskować, ale w praktyce się sprawdza i ma naprawdę dobrą wydajność. Zdarzało mi się brać prysznic, gdy temperatura w połowie zasobnika wynosiła 38 stopni, przy deszczownicy o dużej wydajności na wysokości 2,5m i zbiornik dawał radę.

samsu
11-09-2022, 13:11
@inwestor
Przydomowa biogazownia rolnicza
https://ep.com.pl/automatyka/10172-przydomowa-biogazownia-rolnicza
Co sądzisz o tym jest gdzieś coś może o tym na FM-ie?

asolt
11-09-2022, 13:14
...
Ciskałeś się, że tego bezprzewodowego się nie da podrasować ale @inwestor pokazał, że jak chcesz to se możesz – automatyka – jak piszesz – znasz, to i pokazywać nie trzeba jak co z czym zgrać ale jak problema jak będzie - FM służy pomocą. - Pa.

Podrasowac sie nie da, dalej tak twierdzę, chyba ze producent to umozliwi, nie słyszalem aby była mozliwosc zmiany oprogramowania tego sterownika. Inna rzecz to dołozenie na wyjsciu dodatkowych elementów. Ale nie o to mi chodziło. A kol. inwestor niech pokaze jak sie zmienia oprogramowanie tego sterownika, nie autoryzowane przez przez producenta.
Skoro FM ma słuzyc pomocą to czekam na to podrasowanie tego sterownika (zmianę oprogramowania tego sterownika)

samsu
11-09-2022, 14:03
Podrasowac sie nie da, dalej tak twierdzę, chyba ze producent to umozliwi, nie słyszalem aby była mozliwosc zmiany oprogramowania tego sterownika. Inna rzecz to dołozenie na wyjsciu dodatkowych elementów. Ale nie o to mi chodziło. A kol. inwestor niech pokaze jak sie zmienia oprogramowanie tego sterownika, nie autoryzowane przez przez producenta.
Skoro FM ma słuzyc pomocą to czekam na to podrasowanie tego sterownika (zmianę oprogramowania tego sterownika)Nomalnie niemożliwy jesteś – kiedy zaczniesz czytać, to co sam piszesz – już nie oczekuję byś zaczął czytać co inni piszą jak rozmowę prowadzisz – no ale swoje i to na co się powołujesz to chyba przez zwykłą przyzwoitość ludzką - mógłbyś choć rzucić na to okiem :
Moduł WiFi do włączania/wyłączania dowolnych urządzeń elektrycznych, jednokanałowy, dwukierunkowy - 147,85 zł. https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy-odbiornik-sterownik-wifi-row-01supla-12559789814?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZDBhYmIwYmItZmY2Ny00OTZkLWJkNTUtNjQ2ZjYzMDA4N WI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=942b8878-c4ab-4718-bd8b-4d2796527e47
ROW-01 należy do rodziny produktów sterowania inteligentnym domem poprzez Wi-Fi. Urządzenie korzysta z technologii chmurowej SUPLA. Moduł ROW-01 umożliwia sterowanie oświetleniem, włączanie i wyłączanie gniazdek oraz urządzeń elektrycznych za pomocą smartfona lub tabletu. Moduły dopuszkowe ROW-01 znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach instalacyjnych pod- i natynkowych, oraz jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych.
Cechy produktu
• Prosta instalacja - Dostępne na rynku systemy automatyki budynkowej są zazwyczaj bardzo złożone, zamknięte i kosztowne. W wielu przypadkach wymagają instalacji już na etapie budowy obiektu. Urządzenia SUPLA są proste w montażu i konfiguracji oraz nie potrzebują dodatkowego okablowania.
• Możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi o mocy do 3600 W
• Wszystko pod ręką - Każdemu z nas zdarza się czasem zastanawiać czy wyłączył światło, kuchenkę lub czajnik po wyjściu z domu. Dziś już nie musisz się o to martwić. Wystarczy, że zamontujesz urządzenia SUPLA i natychmiast możesz sprawdzić czy rzeczywiście wszystko, co powinno, zastało wyłączone.
• Społeczność SUPLA - Produkty SUPLA mają rozwiniętą społeczność. Możesz się dzielić uwagami i pomysłami z innymi użytkownikami systemu, możesz szukać wsparcia i inspiracji na forum społeczności.
Dopiero co pisałeś, że sterowanie i automatyka – znasz – to o czym prawisz by ktoś coś w tym grzebał – po co ?

Ten bezprzewodowy programowalny przez użytkownika jest i teraz jak do tego moduł wi-fi dołożysz, to masz 110% komfortu – na tym co sam składasz i nie chcesz napisać jak to po uruchomieniu działa, to co najwyżej 100% komfortu wyciągniesz pomijając w tym tego, który musi zapłaci za wykonanie instalacji, materiały i podzespoły oraz zaprogramowanie i uruchomienie tego.

inwestor
11-09-2022, 14:46
Po części się zgodzę, a po części nie.

Legionella potrzebuje temperatury i czasu by się namnażać. W tradycyjnym zbiorniku CWU całkowita wymiana jest problematyczna, bo woda się w nim miesza. W przypadku wężownicy wystarczy kilka sekund przepływu żeby woda została wymieniona.
Zbiornik przeponowy dla CWU mam, ale na zimnej nitce.

W teorii legionella może się namnażać także w zimnej nitce - czy zimną nitkę także masz w planie dezynfekować? Gdybyś chciał przeprowadzić dezynfekcję jak podają normy, to poza zbiornikiem CWU musiałbyś w każdej odnodze zapewnić te same warunki - czyli każdy kran w domu odkręcić na 2-3minuty i puścić tam powyżej 70 stopni, albo powyżej 20minut i 55 stopni. Sama cyrkulacja zawsze będzie miała ślepe zakamarki.

A jak zdezynfekować zimną pętlę? Szczególnie gdy instalator położył obok siebie rurki w piance 5mm - taka pętle przejmuje temperaturę od ciepłej nitki i w teorii też mamy dogodne warunki do namnażania legionelli.

Inna sprawa, że wody z kranu praktycznie nie spożywam - gotuję i piję wodę z odwróconej osmozy z dodatkową lampą UV.

Co do bełkotu galmeta - faktycznie ciężko cokolwiek wywnioskować, ale w praktyce się sprawdza i ma naprawdę dobrą wydajność. Zdarzało mi się brać prysznic, gdy temperatura w połowie zasobnika wynosiła 38 stopni, przy deszczownicy o dużej wydajności na wysokości 2,5m i zbiornik dawał radę.

Legionellozą zaraża się nie przez picie wody tylko przez wdychanie aerozolu wodnego np. pod prysznicem. Jeśli nie podgrzewasz całej CWU którą pobierasz z kranu do 55st. to nie wybijesz tego dziadostwa i spokojnie z naczynia wzbiorczego albo innych miejsc zastoin może się przedostać.
Wystarczy, że masz jakiś kran którego mało używasz i już masz zastoiny w nitkach CWU które go zasilają.
U mnie cała CWU która jest dostarczana do kranów jest nagrzewana do 55st. Cała woda zarówno ZW i CWU jest dezynfekowana UV po uzdatnieniu.
Dodatkowo jak już kiedyś pisałem raz w roku totalnie chloruję ZW i CWU łącznie z wypuszczeniem powietrza z naczynia wzbiorczego żeby chlor tam się też dostał.
Przepisy podniosły temperaturę minimalną CWU w kranie. Kiedyś wystarczało 45st natomiast w pionach zawsze musiało być 55. Teraz minimum w kranie to 55st.
Coś w tym podniesieniu temperatury CWU musi być na rzeczy skoro to zrobili, i nie sadzę aby chodziło ekonomię. Gdyby chodziło o same pieniądze to napisaliby, że każdy może mieć ciepłą wodę jaką chce, jednak tak nie jest, musi więc chodzić o względy sanitarne.

Szczególnie wziąłbym sobie do serca temperaturę przy małych dzieciach, gdyż mają najsłabszą odporność.

Napisałeś że miałeś problemy przy napełnieniu inst. grzewczej wodą destylowaną rozumiem że nie dawałeś żadnej chemii ?
Czy mierzysz czasem PH i poziom inhibitorów w instalacji grzewczej ? Ja również stosuję fernox'a mają do tego specjalny zestaw "Protector Test Kit" https://allegro.pl/oferta/fernox-protector-test-kit-oficjalna-dystrybucja-11135694373

inwestor
11-09-2022, 15:01
Podrasowac sie nie da, dalej tak twierdzę, chyba ze producent to umozliwi, nie słyszalem aby była mozliwosc zmiany oprogramowania tego sterownika. Inna rzecz to dołozenie na wyjsciu dodatkowych elementów. Ale nie o to mi chodziło. A kol. inwestor niech pokaze jak sie zmienia oprogramowanie tego sterownika, nie autoryzowane przez przez producenta.
Skoro FM ma słuzyc pomocą to czekam na to podrasowanie tego sterownika (zmianę oprogramowania tego sterownika)

Nie bardzo rozumiem @asolt Twoje pytanie gdybyś nieco rozwiną co masz konkretnie na myśli ? Czy chodzi Ci o zmianę oprogramowania sterownika który Ty zaproponowałeś czy tego Zamel ?
Przy Zamelu masz w smartfonie ikonkę "przycisk" i sobie zdalnie włączasz i wyłączasz nie bardzo wiem co więcej tłumaczyć ? :confused: Kol. @samsu rozwiną możliwości sprzętu

asolt
11-09-2022, 15:30
Nie bardzo rozumiem @asolt Twoje pytanie gdybyś nieco rozwiną co masz konkretnie na myśli ? Czy chodzi Ci o zmianę oprogramowania sterownika który Ty zaproponowałeś czy tego Zamel ?
Przy Zamelu masz w smartfonie ikonkę "przycisk" i sobie zdalnie włączasz i wyłączasz nie bardzo wiem co więcej tłumaczyć ? :confused: Kol. @samsu rozwiną możliwości sprzętu

Juz tlumaczę, kol. samsu stwierdził ze wiesz i umiesz zmodyfikowac działanie sterownika Auraton, dlatego własnie pytam, a faktycznie są bzdury opowiadane przez samsu. Ten sterownik jest nie modyfikowalny, a przynajmniej ja tym nic nie wiem. Moze jakis haker lub inny specjalista da radę, nie słyszałem o jakiejkolwiek probie modyfikowania fabrycznych sterowników nie tylko Auratona. Samsu ma w tym wzgledzie duzo wiekszą wiedze , niech sie wypowie.

asolt
11-09-2022, 15:32
Nomalnie niemożliwy jesteś – kiedy zaczniesz czytać, to co sam piszesz – już nie oczekuję byś zaczął czytać co inni piszą jak rozmowę prowadzisz – no ale swoje i to na co się powołujesz to chyba przez zwykłą przyzwoitość ludzką - mógłbyś choć rzucić na to okiem :
Moduł WiFi do włączania/wyłączania dowolnych urządzeń elektrycznych, jednokanałowy, dwukierunkowy - 147,85 zł. https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy-odbiornik-sterownik-wifi-row-01supla-12559789814?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZDBhYmIwYmItZmY2Ny00OTZkLWJkNTUtNjQ2ZjYzMDA4N WI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=942b8878-c4ab-4718-bd8b-4d2796527e47
ROW-01 należy do rodziny produktów sterowania inteligentnym domem poprzez Wi-Fi. Urządzenie korzysta z technologii chmurowej SUPLA. Moduł ROW-01 umożliwia sterowanie oświetleniem, włączanie i wyłączanie gniazdek oraz urządzeń elektrycznych za pomocą smartfona lub tabletu. Moduły dopuszkowe ROW-01 znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach instalacyjnych pod- i natynkowych, oraz jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych.
Cechy produktu
• Prosta instalacja - Dostępne na rynku systemy automatyki budynkowej są zazwyczaj bardzo złożone, zamknięte i kosztowne. W wielu przypadkach wymagają instalacji już na etapie budowy obiektu. Urządzenia SUPLA są proste w montażu i konfiguracji oraz nie potrzebują dodatkowego okablowania.
• Możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi o mocy do 3600 W
• Wszystko pod ręką - Każdemu z nas zdarza się czasem zastanawiać czy wyłączył światło, kuchenkę lub czajnik po wyjściu z domu. Dziś już nie musisz się o to martwić. Wystarczy, że zamontujesz urządzenia SUPLA i natychmiast możesz sprawdzić czy rzeczywiście wszystko, co powinno, zastało wyłączone.
• Społeczność SUPLA - Produkty SUPLA mają rozwiniętą społeczność. Możesz się dzielić uwagami i pomysłami z innymi użytkownikami systemu, możesz szukać wsparcia i inspiracji na forum społeczności.
Dopiero co pisałeś, że sterowanie i automatyka – znasz – to o czym prawisz by ktoś coś w tym grzebał – po co ?

Ten bezprzewodowy programowalny przez użytkownika jest i teraz jak do tego moduł wi-fi dołożysz, to masz 110% komfortu – na tym co sam składasz i nie chcesz napisać jak to po uruchomieniu działa, to co najwyżej 100% komfortu wyciągniesz pomijając w tym tego, który musi zapłaci za wykonanie instalacji, materiały i podzespoły oraz zaprogramowanie i uruchomienie tego.

Przeciez napisałes ze kol. inwestror wie jak podrasowac sterownik Auratona, a ty piszesz o czym innym. Po co tak mieszasz?

inwestor
11-09-2022, 15:58
@inwestor
Przydomowa biogazownia rolnicza
https://ep.com.pl/automatyka/10172-przydomowa-biogazownia-rolnicza
Co sądzisz o tym jest gdzieś coś może o tym na FM-ie?

Nie pomogę w tym względzie nie jestem rolnikiem a własnego "surowca" ;) mam za mało.
Bodajże swego czasu premier Pawlak rzucił hasło że "najlepszy gaz to gaz własny" :D Nie wiem jakie miął możliwości produkcyjne, może jest wegetarianinem i głównie groch i fasolę konsumuje to może ma dużo gazów. U mnie raczej słabizna :D

Owczar
11-09-2022, 18:13
Legionellozą zaraża się nie przez picie wody tylko przez wdychanie aerozolu wodnego np. pod prysznicem. Jeśli nie podgrzewasz całej CWU którą pobierasz z kranu do 55st. to nie wybijesz tego dziadostwa i spokojnie z naczynia wzbiorczego albo innych miejsc zastoin może się przedostać.
Wystarczy, że masz jakiś kran którego mało używasz i już masz zastoiny w nitkach CWU które go zasilają.
U mnie cała CWU która jest dostarczana do kranów jest nagrzewana do 55st. Cała woda zarówno ZW i CWU jest dezynfekowana UV po uzdatnieniu.
Dodatkowo jak już kiedyś pisałem raz w roku totalnie chloruję ZW i CWU łącznie z wypuszczeniem powietrza z naczynia wzbiorczego żeby chlor tam się też dostał.
Przepisy podniosły temperaturę minimalną CWU w kranie. Kiedyś wystarczało 45st natomiast w pionach zawsze musiało być 55. Teraz minimum w kranie to 55st.
Coś w tym podniesieniu temperatury CWU musi być na rzeczy skoro to zrobili, i nie sadzę aby chodziło ekonomię. Gdyby chodziło o same pieniądze to napisaliby, że każdy może mieć ciepłą wodę jaką chce, jednak tak nie jest, musi więc chodzić o względy sanitarne.

Szczególnie wziąłbym sobie do serca temperaturę przy małych dzieciach, gdyż mają najsłabszą odporność.

Napisałeś że miałeś problemy przy napełnieniu inst. grzewczej wodą destylowaną rozumiem że nie dawałeś żadnej chemii ?
Czy mierzysz czasem PH i poziom inhibitorów w instalacji grzewczej ? Ja również stosuję fernox'a mają do tego specjalny zestaw "Protector Test Kit" https://allegro.pl/oferta/fernox-protector-test-kit-oficjalna-dystrybucja-11135694373

Czym robisz dezynfekcję ZW i CWU? Jaka chemia i jakie stężenie? Mam kran tuż za zmiekczaczem, więc można łatwo podać chemię na cały układ ZW i CWU.
Prawdę mówiąc, to utrzymanie tego wymaga pewnego reżimu sanitarnego. Bo nawet jak masz w układzie 60 stopni o nie używasz jakiegoś kranu, to masz otwartą drogę do zalegania.
Prawdę mówiąc okresowa dezynfekcja chemiczna chyba bardziej mnie przekonuje niż temperaturowa, bo wtedy na wyjściu musimy uzyskać te 55 stopni.
Czytając co piszesz, to chyba rzeczywiście warto się temu przyjrzeć bliżej. Problem jest chyba trochę marginalizowany.

Chemia była dodana, ale instalator zapomniał chyba, że zbiornik 450l współdzieli układ z CO i dał za mało.
Teraz to kontroluję.

inwestor
11-09-2022, 19:55
Czym robisz dezynfekcję ZW i CWU? Jaka chemia i jakie stężenie? Mam kran tuż za zmiekczaczem, więc można łatwo podać chemię na cały układ ZW i CWU.
Prawdę mówiąc, to utrzymanie tego wymaga pewnego reżimu sanitarnego. Bo nawet jak masz w układzie 60 stopni o nie używasz jakiegoś kranu, to masz otwartą drogę do zalegania.
Prawdę mówiąc okresowa dezynfekcja chemiczna chyba bardziej mnie przekonuje niż temperaturowa, bo wtedy na wyjściu musimy uzyskać te 55 stopni.
Czytając co piszesz, to chyba rzeczywiście warto się temu przyjrzeć bliżej. Problem jest chyba trochę marginalizowany.

Chemia była dodana, ale instalator zapomniał chyba, że zbiornik 450l współdzieli układ z CO i dał za mało.
Teraz to kontroluję.

Zgadza się tylko jak odkręcisz ten kran co go mało używasz i masz 55st CWU to od razu gorąca woda do niego podejdzie i wybije to dziadostwo.

Dezynfekcję robię inaczej.Co ok. roku tak to robię
1. Dezynfekuję i czyszczę żywicę w zmiękczaczu preparatem RESIN CLEAN (czasem częściej) ten szuwaks to głównie kwas fosforowy.

https://sklep.delta.pomorze.pl/Srodek-czyszczacy-RESIN-Clean-5L-plyn-do-mycia-zloza-p324

Wlewam do zbiornika soli dawkę zgodną z instrukcja preparatu. Potem uruchamiam regeneracje żywicy.
2. Po regeneracji odcinam zaworami zmiękczacz i otwieram bypas zewnętrzny
3. Spuszczam powietrze z naczynia wzbiorczego (oczywiście w momencie jak już chlor jest podany)
4. (co dwa lata) odkamieniam zasobnik i wymieniam anodę. Do pierwszego filtra mechanicznego wkładam tabletki takie basenowe z supermarketu, albo inne co tam kupisz.

https://suponwroclaw.pl/JASOL-SOLID-preparat-dezynfekcyjny-48-tabletek?gclid=EAIaIQobChMIsvPzzbCN-gIVkdCyCh0evwZnEAQYAiABEgLS0vD_BwE

Jak nie masz akurat tabletek to nawet możesz użyć żelu do kibla WC Picker itp. byle chlorowego.
Przy tabletkach nie musisz pilnować że coś przechlorujesz bo się bardzo pomału rozpuszczają samo się zrobi stężenie jakie trzeba.
6. Odkręcam wszystkie krany CW a potem ZW oraz uruchamiam cyrkulację aż z każdego kranu będzie lekko czuć chlor.
5. Potem przykręcam aby se tylko aby aby leciało potem zakręcam i co jakiś czas z każdego kranu trochę spuszczam. Operacja trwa tak ze 2-3 godziny.
6. Na koniec wszystko płuczę z zasobnika spuszczam całą wodę bo inaczej 2 dni śmierdzi chlorem zanim się cała wymieni na świeżą.
7. Jak się wypłucze to pompuję naczynie wzbiorcze i odkręcam zmiękczacz i zamykam bypass zewnętrzny. I pozamiatane :rolleyes:

Możesz dokupić celę chlorującą do zmiękczacza wówczas przy każdej regeneracji będziesz miał przechlorowaną żywicę w bezpieczny sposób.

Nie uruchamiaj w tym czasie zmywarki bo uszkodzisz w niej zmiękczacz.

Z odwróconą osmozą to bardzo uważaj cholernie pilnuj filtrów remineralizacyjnych.
Kilka lat temu był w rodzinie z tego powodu b. poważny wypadek skończyło się na szczęście tylko 2 tygodniowym pobytem w szpitali a później 2 miesięczną rehabilitacją.

samsu
11-09-2022, 20:41
Nie pomogę w tym względzie nie jestem rolnikiem a własnego "surowca" ;) mam za mało.Znaczy się temat obcy – wychodzi na to, że nie bardzo się to kalkuluje - po mimo tego, że to może być zamiast kompostownika.
Produkuj gaz w domu. biogazownia za 50$ to czysta energia z odpadków https://www.youtube.com/watch?v=vk4ASkGwXUs - więc niech to jako ciekawostka zostanie.

asolt
11-09-2022, 20:59
Tłumaczył chłop krowie na rowie – no ale dobrze – by wytłumaczyć to, to najpierw podaj cenę tego ustrojstwa swego i napisz w końcu co jak to działa.
Chcąc służyć w tem pomocą – o wi-fi pisać nie musisz, bo już pisałeś, że tego nie ma.

Podałem link z pierwszej z brzegu aukcji na alledrogo, tak trudno zobaczyc cenę?, jak działa to w instrukcji, mozna ze strony producenta sciagnac. Jak mozna byc tak leniwym?

Sativum
14-09-2022, 22:11
Po 5 dniach wyłączonej pompy zużycie gazu wyniosło 2,37m3. Oznacza to oszczędność blisko 60%. Szok i niedowierzanie. Zużycie wody porównywalne (jeśli nie wyższe).

Kolejne dane:
Przez 9 dni 11 h zużycie gazu na potrzeby CWU piecem jednofunkcyjnym DeDetriech MPX24 o mocy 3,6-24 kW z zasobnikiem 170 l to 5,187 m3 gazu i łącznie ok. 45-55 mb rur z ciepłą wodą położone w piance 3cm na chudziaku (pod ociepleniem).
PGNIG podaje kaloryczność m3 na 11,353 kWh.
Daje to zużycie 0,576 m3/24h przy szacowanym zużyciu dziennym wody nieprzekraczającym 200 l i wyłączonej pompie CWU
Temperatura zadana na piecu ciepłej wody 35 st (nie można niżej zejść).
Temperatura w zbiorniku wynosi minimum 40 st.
Skontaktowałem się z działem technicznym producenta i ustaliłem, że można wlaczyc tryb wygrzewania wody przecie bakteriom legionellozy. W trybie programowania należy wybrać program nr 21 i ustawić zadaną temperaturę (zalecana min. 55 st.) I potwierdzić. Piec będzie przegrzewał wodę co tydzień do zadanej temperatury.
Pompa CWU działa z mocą ok 25 W.

Założyłem gniazdko wifi z podglądem zużycia energii, timerem i harmonogramem.

asolt
15-09-2022, 06:16
...
PGNIG podaje kaloryczność m3 na 11,353 kWh.
.....

To jest tzw. wsp. konwersji. Odpowiada ciepłu spalania, czyli wartosci czysto teoretycznej, nieosiągalnej w normalnej eksploatacjj kotła. Przyjmowanie tej wartosci do obliczen prowadzi do błędów, zanizania rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło i cwu. To takie oszukiwanie samego siebie.

JanuszIgrażyna
21-09-2022, 13:22
U nas cyrkulacja włączana jest przez programator czasowy pomiędzy 16-tą a 23-cią (pół godziny włączona, pół wyłączona i tak przez 7 godzin), wtedy zużywa ok. 30 m3 gazu miesięcznie.
Przy zupełnie wyłączonej cyrkulacji zużycie gazu wynosi ok 23-25 m3 miesięcznie. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, ta różnica (15-20 zł. miesięcznie) nie jest godna uwagi, a tym bardziej zabiegów, aby szukać w TYM miejscu oszczędności.
P.S. Zbiornik ma 120 litrów, temp wody ustawiona na 43 stopnie.

Elfir
21-09-2022, 21:49
Usunęła dyskusję, która nie dotyczyła zużycia gazu.

asolt
21-09-2022, 21:55
Usunęła dyskusję, która nie dotyczyła zużycia gazu.

Jest kilka postów na temat czyszczenia głowicy uzdatniacza, to tez nie dotyczy zuzycia gazu, dosc wybiórcze podejscie do usuwania postów.

fotohobby
22-09-2022, 09:12
Jest kilka postów na temat czyszczenia głowicy uzdatniacza, to tez nie dotyczy zuzycia gazu, dosc wybiórcze podejscie do usuwania postów.

Zgłosiłeś do moderacji ?

qrko
26-09-2022, 14:39
Mnie zawsze zastanawiał przybliżony koszt cyrkulacji CWU u siebie i w tym roku przed wyjazdem w końcu nie zapomniałem i udało mi się zrobić orientacyjny pomiar.
Od maja po wyłączeniu CO do sierpnia miałem średnie dobowe zużycie gazu 1,3m3 przy cyrkulacji chodzącej 14h od 7-21. Teraz przed wyjazdem spisałem licznik i zostawiłem pompkę obiegową tak jak była. Po powrocie wyszło że zużycie dobowe pustego domu wynosiło 0,6m3 aczkolwiek nie można całości zaliczyć na poczet samego obiegu bo i bez tego kocioł dogrzewałby wodę, lecz nie 2x na godzinę, a pewnie raz na kilka godzin. Przyjmuję więc 0,5m3 jako koszt dobowy obiegu CWU i jest to dla mnie zadowalający wynik za komfort natychmiastowej ciepłej wody dostępnej przez cały dzień przy stale przebywających 4 osobach (2+2) w domu i odkręcaniu kranu pewnie kilkadziesiąt razy na dzień.

Temp CWU poza sezonem grzewczym 42C
zasobnik 60L

Wykres pracy kotła z wycinka wyjazdu:
461125

PS w ramach ciekawostki odnośnie mieszania się wody w zasobniku wspomnianego kilka stron wcześniej - ja zawsze korzystam z ciepłej wody przy maksymalnym odkręceniu mieszacza w stronę ciepłą. Żona woli nieco chłodniejszą i jakiś czas od wprowadzenia narzekała że biorąc prysznic już po kilku minutach temp wody znacząco jej spada. Okazało się że pompka obiegowa dosyć mocno przyspiesza wychłodzenie zasobnika ale tylko w przypadku gdy pobór wody ciepłej nie jest otwarty na maksa. Spiąłem ledy nad prysznicem z pompką obiegową tak że ich zapalenie wyłącza pompkę i problem zniknął.

Sativum
24-10-2022, 22:05
Wątek trochę jest już zapomniany, ale że przez chwilę pojawił się sezon (kilka dni pod rząd z temp. w nocy blisko zera), to uruchomiłem piec.
Zdziwiony zaobserwowałem spore zużycie gazu:
temp. zadana 25 st., 100% ogrzewanie płaszczyznowe ok 1,7 km rurek 16mm (~220 m2) i 7m3/doba (razem z CWU, która powinna pobierać ok 1m3). Dom dobrze ocieplony 180 m2 bryła domu (20 cm grafit + 50 cm wełna) oraz 60 m2 garaż (ściany 20 cm grafit / jeszcze brak ocieplenia stropu).

No kosmos, ale pewnie dlatego, że dałem wszędzie max przepływy...
Pobawiłem się przepływami i zużycie spadło 50-60% :)
Dlatego polecam wszystkim zabawę rotametrami :)

Na razie wyłączyłem (nawet natura jest przeciw Rassiji...hehe)
Czy też rozpoczęliście sezon? Jakie są Wasze doświadczenia?

fotohobby
24-10-2022, 22:21
Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.

gawel
25-10-2022, 06:02
Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.

a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

Pytajnick
25-10-2022, 07:15
a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

Zawsze mnie ciekawiło, co to znaczy "przegrzać dom" w okresie przejściowym do tego stopnia, by trzeba było otwierać okna, by żyć. Możesz rozwinąć temat? Jakaż to temperatura wtedy występuje, uprzykrzająca byt?

kulibob
25-10-2022, 07:15
a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

Nie przegrzejesz tak łatwo a jeśli nawet to dom to zmagazynuje na chłodniejszy czas.
Nie rozumiem potrzeby otwierania okna

Sativum
25-10-2022, 08:34
Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.

A tak, prawda - wychłodzone dziesiątki ton betonu muszą odebrać energię cieplną, by potem ustabilizować się. Niemniej, przepływy też mają znaczenie dla ograniczenia temperatur stref - np. oarażu, gdzie z racji braku izolacji stropu straty są większe niż indziej, zwłaszcza tam gdzie słońce dogrzewa przez szyby :)


a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

O betonie na posadzce mowa :)

fotohobby
25-10-2022, 08:39
a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

W drewniaku bez akumulacji być może . U mnie po rozpoczęciu sezonu grzewczego okien nie otwiera się.

Ratpaw
25-10-2022, 08:50
a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
Nic takiego się nie stanie, bzdury wypisujesz! Beton nie grzeje, tylko magazynuje ciepło, a słońca w październiku jest za mało na przegrzanie betonowego domu.

agb
25-10-2022, 08:58
Nie przegrzejesz tak łatwo a jeśli nawet to dom to zmagazynuje na chłodniejszy czas.
Nie rozumiem potrzeby otwierania okna

gawel też nie. Ale od dawna widać, że jego udział w tym wątku nie jest po to żeby cokolwiek rozumieć.

gawel
25-10-2022, 11:51
Zawsze mnie ciekawiło, co to znaczy "przegrzać dom" w okresie przejściowym do tego stopnia, by trzeba było otwierać okna, by żyć. Możesz rozwinąć temat? Jakaż to temperatura wtedy występuje, uprzykrzająca byt?

to temperatura od 22 stopni wzwyż, można ją jakoś znieść ale pod warunkiem ze się nic nie robi inaczej jest to ogromny dyskomfort, Z resztą w lecie też jest syf jak jest powyżej 22 stopni.

gawel
25-10-2022, 11:54
Nic takiego się nie stanie, bzdury wypisujesz! Beton nie grzeje, tylko magazynuje ciepło, a słońca w październiku jest za mało na przegrzanie betonowego domu.

Akurat nieprawda bo kilka dni temu było gwałtowne ocieplenie i po prostu wyłączyłem klimatyzator i temperatura wrócił do normy w ciągu 2 h . Gdym miał rozgrzaną betonozę to samo wyłącznie ogrzewania nic by nie dało, trzeba by otwierać okna i generować niepotrzebne straty.

Ratpaw
25-10-2022, 12:01
Akurat nieprawda bo kilka dni temu było gwałtowne ocieplenie i po prostu wyłączyłem klimatyzator i temperatura wrócił do normy w ciągu 2 h . Gdym miał rozgrzaną betonozę to samo wyłącznie ogrzewania nic by nie dało, trzeba by otwierać okna i generować niepotrzebne straty.
Rozumiem. Magazyn energii grzał, a nie włączony klimatyzator.

lolson28
25-10-2022, 12:03
posadzki rozgrzane do kosmicznych 25 stopni, betonoza, brak kontroli , straty, ale macie problemy :)

Sativum
25-10-2022, 13:36
a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

Raczej nie przegrzejesz podłogi do takiej temperatury, bo różnice przy podłogówce są szybko odczuwalne po stopach. 23 st. to już dyskomfort. Słońce przez szyby i warstwę wykończenia nie rozgrzeje Ci podłogi (akumulatora) do takiej temperatury (prędzej powietrze + punktowo płytki)...
Poza tym mowa o 25 stopniach C na wejściu wody w obieg OP.

Pytajnick
25-10-2022, 16:18
to temperatura od 22 stopni wzwyż, można ją jakoś znieść ale pod warunkiem ze się nic nie robi inaczej jest to ogromny dyskomfort, Z resztą w lecie też jest syf jak jest powyżej 22 stopni.

Cóż.. nie mam więcej pytań.
Stwierdzę jedynie, że gdybym był taki delikatny, to bym nie mógł uprawiać swojej budowlanej profesji a na dodatek...o zgrozo, połowa jak nie więcej bzykanka by mi przepadła, bo się je uprawiało w różnych miejscach, w "ekstremalnych" temperaturach powyżej 22stC :D No i żona by mi żyć nie dała, gdyby w domu było mniej niż 22.5stC. :eek:

gawel
25-10-2022, 16:32
Raczej nie przegrzejesz podłogi do takiej temperatury, bo różnice przy podłogówce są szybko odczuwalne po stopach. 23 st. to już dyskomfort. Słońce przez szyby i warstwę wykończenia nie rozgrzeje Ci podłogi (akumulatora) do takiej temperatury (prędzej powietrze + punktowo płytki)...
Poza tym mowa o 25 stopniach C na wejściu wody w obieg OP.

a po co słonce ma ogrzewać podłogę :eek: toż to zupełna głupota . Ot po prostu bez względu na rodzaj domu powietrze w pomieszczeniach i one same nagrzewają się od słońca, zwłaszcza że obecnie świeci ono pod ostrym kątem.

fotohobby
25-10-2022, 16:44
a po co słonce ma ogrzewać podłogę :eek: toż to zupełna głupota .

Masz rację, to zupełna głupota - myślę o większości twoich wypowiedzi w tym wątku.
I mam nadzieje, że na tym zakończymy kolejny off-top, który sprowokowałeś.
Przeczytaj uważnie tytuł wątku i napisz coś na temat

gorbag
02-11-2022, 19:08
Wracając do tematu wątku, otrzymałem właśnie rozliczenie roczne za gaz, wrzucam dla zainteresowanych.

Za okres od listopada do końca października wyszło 2727 zł brutto za 1009 m3 gazu. Z wcześniejszych szacunków wychodziło, że większość z tego idzie na CWU, niewiele mniej na CO. W ostatnim roku co kilka dni paliliśmy w kozie, zużywając przez cały sezon około 0,3 metra przestrzennego drewna.
Do tej pory płaciłem według faktur prognoz, około 300 zł co 2 miesiące, zatem po podwyżce na wyrównanie wyszło ponad 1200 zł do dopłaty.
Nowe prognozy opiewają w większości na około 550 zł co 2 miesiące, czyli przy kolejnym rozliczeniu możemy przekroczyć 3000 zł za rok, o ile sytuacja się nie pogorszy. Planuję troszkę więcej palić drewnem.

raxon
03-11-2022, 20:09
Wydaje mi sie ze to dosyc duzo. U mnie dom podobny 106m2 i od 21 lipca do 15 lipca tego roku zuzylem 430m3. Troche grzalem pradem bo zostalo z PV ale to moze 1000 max 1500kwh, raczej 1000 czyli ekwiwalent 200-250 kg drewna. Cwu dla 3 osob.

gorbag
03-11-2022, 21:57
Dużo, również w porównaniu z poprzednimi zimami. W 2015 poszło jakieś 860m3, czyli teraz o 17% więcej.
Dzieci podrosły i chlapią się zdecydowanie za dużo. Trzymamy zimą 22,5 do 23,5 stopnia, w sypialniach około 21. Teraz jest trochę cieplej, bo się nagrzewa od słońca i użytkowo.

ig0r-
04-11-2022, 07:00
Wydaje mi sie ze to dosyc duzo. U mnie dom podobny 106m2 i od 21 lipca do 15 lipca tego roku zuzylem 430m3. Troche grzalem pradem bo zostalo z PV ale to moze 1000 max 1500kwh, raczej 1000 czyli ekwiwalent 200-250 kg drewna. Cwu dla 3 osob.

430m3 z CWU za cały rok? Jeżeli tak to wynik kosmiczny!
W jaki sposób grzałeś prądem?

ex67
20-11-2022, 01:15
Wydaje mi sie ze to dosyc duzo. U mnie dom podobny 106m2 i od 21 lipca do 15 lipca tego roku zuzylem 430m3. Troche grzalem pradem bo zostalo z PV ale to moze 1000 max 1500kwh, raczej 1000 czyli ekwiwalent 200-250 kg drewna. Cwu dla 3 osob.

Moja dwuosobowa rodzina zużywa ok 1,2 m3 gazu dziennie na samo CWU to daje 430m3 rocznie. Tu rodzina większa a całkowite zużycie CO i CWU też 430m3 ?

Tylko czekam jak zaczniecie ten gaz produkować i go sprzedawać do Norwegii. :D

Omega_WS
20-11-2022, 12:46
Ciekawe ile trzeba będzie jeszcze czekać na faktury z pgnig. Żeby nie było tak że w styczniu przywalą naraz kilka faktur.

fotohobby
20-11-2022, 13:25
Ja dostaje co miesiąc

Krzysztof_x
20-11-2022, 20:56
Ja jeszcze nie mam rozliczonego października, a mamy 20 listopad, cały czas info że zmiana systemu i mogą być opóźnienia.

ergo14
21-11-2022, 08:29
Wracając do pierwotnego tematu to tak,

domek 150m z poddaszem użytkowym, sciany 25cm porotherm + 20cm styropian biały (lambdy nie pamiętam ale niezła), poddasze ocieplone wełna 28cm, podłoga na parterze 15cm styro. Ogrzewanie podłogowe. Województwo Łodzkie. Teoretycznie pierwszy sezon. Temperatura w domu 21-22 stopnie, temperatura wody na CO ustawiona na 30 stopnie.


od 2022-09-25 do 2022-11-03 - średnie dobowe zużycie 3.5m3 - po odjęciu 1m (troche zaniżam) na CWU - zużycie CO dobowe 2m
od 2022-11-03 do 2022-11-18 - średnie dobowe zużycie 7.5m3 - po odjęciu 1m na CWU - to zużycie dobowe 6.5m
od 2022-11-18 do 2022-11-21 - średnie dobowe zużycie 10m3 - po odjęciu 1m na CWU - to zużycie dobowe 9m. (ostatnie dni to temperatura -3 do -7)

Dużo? Mało? Normalnie?

Omega_WS
21-11-2022, 17:05
Ja jeszcze nie mam rozliczonego października, a mamy 20 listopad, cały czas info że zmiana systemu i mogą być opóźnienia.

Szybko nie będzie. Taką odpowiedź dostałem

uprzejmie informujemy, że odczyt został przyjęty do rozliczenia, faktura zostanie wysłana najszybciej jak to będzie możliwe, jednak ze względu na prace modernizacyjne w systemie informatycznym, nie wcześniej niż pod koniec grudnia 2022 roku. Prace modernizacyjne nie wpływają na zachowanie ciągłości dostaw paliwa gazowego w ramach zawartej umowy.

PLC_00
21-11-2022, 20:27
U mnie temperatury praktycznie cały czas oscylują w granicach :
462284

Temperatura w salonie której wyżej nie ma to ok 22,5 stopnia. ( tu odczytuje ze sterownika pieca dlatego nie mam dodatkowego czujnika jak w innych pomieszczeniach)

Dom 115 metrów użytkowej . 100 % podłogówki . Ocieplenie zewnętrzne 15 cm grafit . Niestety na etapie dachu pod podbitkę ekipa dała biały. Podłoga grafit 15 . Strych skosy + sufity wełna30 cm

Strop 5 cm styropianu białego

Zużycie listopad do dnia dzisiejszego : CO : 57,2m3 (2,72 m3 / doba) . CWU 22 m3 (1,05 m3 doba)

Zużycie ostanie 7 dni - CO 26,8 m3 ( 3,83 m3 / doba)

Wykres temperatur piec :
462287

qrko
21-11-2022, 22:46
Dużo? Mało? Normalnie?

Kurcze, trochę dużo. Przeleciałem na szybko moje zapiski zużycia gazu i ostatnio więcej niż 8m3 miałem 18.01.2021 gdy 3 dni z rzędu było poniżej -10 aż 18ego spadło do -20, a wcześniej 02.03.2018 sytuacja podobna, kilka dni w okolicach -18.

Aczkolwiek jak pierwszy sezon i porotherm to może coś tam odparowywać z murowania jeszcze?
Z różnic widzę. że ja wpuszczam w podłogę 33C w zimie. 30C tylko jesienią i wiosną.

U mnie PGNIG w tym miesiącu 2 dni poślizgu w fakturze, była jakoś po 4 dniach gdzie zazwyczaj jest na drugi dzień.

kulfi82
22-11-2022, 20:37
Nie wiem co ten PGNiG z tym systemem kręci. Mi też kit wciskali jakoś na początku roku, ale generalnie od maja (woj. zach-pom) faktury dostaje regularnie co miesiąc. Wracając do zużycia rocznego od 16.11.2021 - 16.11.2022 łącznie zabuliłem 2 073,02zł (8 357kWh) CO+CWU. U mnie temperatury zimowe oscylują w granicach 21.5/20.5 noc. Nie za dobrze czujemy się w parówie 22+ nie wspominając o wiórach w powietrzu przez WM.

- 2+1
- parterówka 100m / 100% podłoga / WM
- ściany Ytong24+Grafit 20/22 centy
- podłoga 15cm grafit
- strop 30cm wełny
- zasobnik 120l + pompa cyrkulacyjna z harmonogramem godzinowym.

Sativum
23-11-2022, 12:51
Nie wiem co ten PGNiG z tym systemem kręci. Mi też kit wciskali jakoś na początku roku, ale generalnie od maja (woj. zach-pom) faktury dostaje regularnie co miesiąc. Wracając do zużycia rocznego od 16.11.2021 - 16.11.2022 łącznie zabuliłem 2 073,02zł (8 357kWh) CO+CWU. U mnie temperatury zimowe oscylują w granicach 21.5/20.5 noc. Nie za dobrze czujemy się w parówie 22+ nie wspominając o wiórach w powietrzu przez WM.

- 2+1
- parterówka 100m / 100% podłoga / WM
- ściany Ytong24+Grafit 20/22 centy
- podłoga 15cm grafit
- strop 30cm wełny
- zasobnik 120l + pompa cyrkulacyjna z harmonogramem godzinowym.

A nie jest tak, że starają się przeciągnąć na nowy rok, by już po nowej taryfie $$$ policzyć??2

agb
23-11-2022, 13:38
Taryfa obowiązuje od-do. Jak ktoś ma rozliczenie miesięczne, to przecież nie zapłaci po przyszłej cenie, jeżeli odczyty były.

Sativum
23-11-2022, 16:20
Niby tak, ale licznika od gazu nie mamy w kWh, więc trudniej kontrolować

agb
23-11-2022, 19:25
Odczyt to odczyt. Jednostka ciagle ta sama.

Sativum
23-11-2022, 21:09
Odczyt to odczyt. Jednostka ciagle ta sama.

Masz licznik gazu w kWh?

fotohobby
23-11-2022, 21:13
Ale co masz z tym kWh ? Jak się to ma do:


A nie jest tak, że starają się przeciągnąć na nowy rok, by już po nowej taryfie $$$ policzyć??

Gik
24-11-2022, 17:37
U mnie temperatury praktycznie cały czas oscylują w granicach :
462284

Temperatura w salonie której wyżej nie ma to ok 22,5 stopnia. ( tu odczytuje ze sterownika pieca dlatego nie mam dodatkowego czujnika jak w innych pomieszczeniach)

Dom 115 metrów użytkowej . 100 % podłogówki . Ocieplenie zewnętrzne 15 cm grafit . Niestety na etapie dachu pod podbitkę ekipa dała biały. Podłoga grafit 15 . Strych skosy + sufity wełna30 cm

Strop 5 cm styropianu białego

Zużycie listopad do dnia dzisiejszego : CO : 57,2m3 (2,72 m3 / doba) . CWU 22 m3 (1,05 m3 doba)

Zużycie ostanie 7 dni - CO 26,8 m3 ( 3,83 m3 / doba)

Wykres temperatur piec :
462287

Kolego.... weż uruchom wentylacje w pokojach... no za ogrzewanie się płaci. Ale nie przesadzaj. Zdrowie rodziny jest najważniejsze.

Opamiętajcie się.
To, że ktoś praktycznie zakręci wentylacje i zapłaci mniej za ogrzewanie czy to jest cel i dobry kierunek?

Czarny8
25-11-2022, 00:46
To ja także się przyłącze. Dom zamieszkany od 3 tygodni. Pow 155m parterowy, dość duże okna 3-szybowe. Ściany porotherm 25cm + 20cm grafit, strop 25cm biały, podłoga 10cm biały.

Temperatura na sterowniku ustawiona na 21,5. Natomiast rzeczywista w pomieszczeniach to około 21 do 22 stopni. Jedynie pom gospodarcze o pow 23m2 i wiatrołap 5m2 temp 19 (zmniejszony przepływ na rotometrach). Województwo śląskie.

Początek listopada gdy temperatura skakała między -1 w nocy, a 15 w dzień zużycie 5-6m gazu na dobę. W tym cwu niecały 1m. Tydzień temu gdy w nocy spadała temperatura do -8 zużycie około 9m. Ostatnie parę dni temperatury od -3 w nocy do +3 w dzień zużycie około 8m -8,5m. W tym niecały 1 m cwu. Czy to nie za dużo jak na takie temperatury? Piec kondensacyjny w zasadzie chodzi non stop, nie ma taktowania.

gawel
25-11-2022, 05:46
To ja także się przyłącze. Dom zamieszkany od 3 tygodni. Pow 155m parterowy, dość duże okna 3-szybowe. Ściany porotherm 25cm + 20cm grafit, strop 25cm biały, podłoga 10cm biały.

Temperatura na sterowniku ustawiona na 21,5. Natomiast rzeczywista w pomieszczeniach to około 21 do 22 stopni. Jedynie pom gospodarcze o pow 23m2 i wiatrołap 5m2 temp 19 (zmniejszony przepływ na rotometrach). Województwo śląskie.

Początek listopada gdy temperatura skakała między -1 w nocy, a 15 w dzień zużycie 5-6m gazu na dobę. W tym cwu niecały 1m. Tydzień temu gdy w nocy spadała temperatura do -8 zużycie około 9m. Ostatnie parę dni temperatury od -3 w nocy do +3 w dzień zużycie około 8m -8,5m. W tym niecały 1 m cwu. Czy to nie za dużo jak na takie temperatury? Piec kondensacyjny w zasadzie chodzi non stop, nie ma taktowania.

No raczej mało to to nie jest , pomimo że dom jest nowy to jednak nie ma mrozów z jednej strony , z 2 strony jest wysoka wilkotność na zewnatrz i to jest gorsze dla ogrzewania niż lekki mróz- z 3 strony.

Żeby zwizualizować łatwiej zo zażycie 5-9 m3 gazu to można wyrazić to z kWh 55-99 kWh na dobę lub 1650-2670 kWh na miesiąc . Czy to jest mało ? Odpowiedz sobie sam.
Należy mieć nadzieję że legendarne doschnięcie domu spowoduje spadek zużycia gazu

Czarny8
25-11-2022, 06:26
Właśnie też mi się wydaję, że to sporo jak na nowy dom i chyba całkiem nieźle ocieplony. No nic poczekam chyba jeszcze trochę i jak nic się nie zmieni to będę się zastanawiał nad termowizja

PLC_00
25-11-2022, 08:59
Kolego.... weż uruchom wentylacje w pokojach... no za ogrzewanie się płaci. Ale nie przesadzaj. Zdrowie rodziny jest najważniejsze.

Opamiętajcie się.
To, że ktoś praktycznie zakręci wentylacje i zapłaci mniej za ogrzewanie czy to jest cel i dobry kierunek?

W pokojach jako takiej wentylacji nie mam. Staram się wietrzyć w miarę możliwości metodą krótko ale intensywnie.

Masz może jakiś inny pomysł ? . Raczej nie zostawię na stałe uchylonych okien. Zostaje opcja nawiewników.

Sativum
25-11-2022, 09:09
Właśnie też mi się wydaję, że to sporo jak na nowy dom i chyba całkiem nieźle ocieplony. No nic poczekam chyba jeszcze trochę i jak nic się nie zmieni to będę się zastanawiał nad termowizja

Myślę że to zawsze warto zrobić (i próbę szczelności).

Zużycie spore. Może to kwestia regulacji.

ergo14
25-11-2022, 09:23
Właśnie też mi się wydaję, że to sporo jak na nowy dom i chyba całkiem nieźle ocieplony. No nic poczekam chyba jeszcze trochę i jak nic się nie zmieni to będę się zastanawiał nad termowizja

No to podobne jak u mnie wartości. Co ciekawe ja dzwoniłem do firmy która robi konserwacje kotłów - nie robili mi instalacji. I powiedzial mi technik że on by chciał mieć takie spalanie jak było -5 stopni.

Czarny8
25-11-2022, 10:21
Myślę że to zawsze warto zrobić (i próbę szczelności).

Zużycie spore. Może to kwestia regulacji.

Właśnie nie wiem czy jest coś do regulacji bo chyba w miarę optymalnie ustawione. Piec Buderus 122i 15kW, sprzęgło + pompa, 2 rozdzielacze. Sterownik w holu + pogodówka. Sterownik ustawiony 21,5 stopnia całą dobę i temperatury trzymają się między 21,5 a 22. Pokoje dzieci podobnie. Sypialnia między 21 a 22 się trzyma. Salon i kuchnia między 21 a 21,5. Łazienka koło 22 do 22,5. Wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze 19 stopni. Wszystko ustawione na rotometrach. Przepływy około 1l-1,2l/min. Pompa na najniższym biegu.

Jest jeszcze jakieś pole manewru?

Czarny8
25-11-2022, 10:23
Start palnika 10 do 20 na dobę, z czego połowa to pewnie cwu

Gik
25-11-2022, 15:35
W pokojach jako takiej wentylacji nie mam. Staram się wietrzyć w miarę możliwości metodą krótko ale intensywnie.

Masz może jakiś inny pomysł ? . Raczej nie zostawię na stałe uchylonych okien. Zostaje opcja nawiewników.

powietrze wlatuje oknami (rozszczelnione) nawiewnikami. Przechodzi przez dziury lub podciecie pod drzwiami i wychodzi wentylacją w łazienkach i kuchni. Tak powinno być. Musisz przemyśleć samodzielnie jak to poprawić aby w ogóle było to możliwe.
I pogodzić się z myślą, że jednak dom potrzebuje więcej energii do ogrzewania.
Na pocieszenie powietrze suchsze ogrzewa się szybciej niż wilgotne.

Sativum
26-11-2022, 00:15
Właśnie nie wiem czy jest coś do regulacji bo chyba w miarę optymalnie ustawione. Piec Buderus 122i 15kW, sprzęgło + pompa, 2 rozdzielacze. Sterownik w holu + pogodówka. Sterownik ustawiony 21,5 stopnia całą dobę i temperatury trzymają się między 21,5 a 22. Pokoje dzieci podobnie. Sypialnia między 21 a 22 się trzyma. Salon i kuchnia między 21 a 21,5. Łazienka koło 22 do 22,5. Wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze 19 stopni. Wszystko ustawione na rotometrach. Przepływy około 1l-1,2l/min. Pompa na najniższym biegu.

Jest jeszcze jakieś pole manewru?

Nie znam się, ale chyba można się pochylić, skoro dla porównania mam u siebie 240 m2 ogrzewanych, w tym niedokonczona elewacja ściany, hulające powietrze na strychu, brak ocieplenia stropu garazu, zamakające tam sciany itp. Przeplywy: garaz 0,5 l/min, reszta domu od 1 do 3 l/min na powiedzmy 50 m2. Temp zadana 30 st. Temp. W srodku 22-23 st. Zużycie gazu 6-9 m3. Dziś ograniczylem moc cieplną pieca i zakładam mniejsze zużycie od jutra. Temp. Ograniczylem do 28 st.
Pozdrawiam.

Sativum
26-11-2022, 00:17
W tym CWU z cyrkulacją - zużycie ok 1-1,5 m3/24h

kolek768
26-11-2022, 09:46
Witam. Do ogrzania w domu mam 130 m2 (parter+piętro). Styropian podłogowy 17 cm, fasadowy 20 cm biały, wełna na poddaszu 30 cm. Posadzki i tynki robione w październiku zeszłego roku, ocieplenie zewnętrzne w sierpniu tego roku. To moja pierwsza zima w tym domu. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Temperatura zasilania na kotle gazowym kondensacyjnym ustawiona na 34 stopnie. Dom i góra temperatura na sterowniku pokojowym 20.6 stopnia.
Instalacje mam ustawioną tak, że po osiągnięciu temperatury zadanej pompa przestaje pracować do momentu dolnej granicy histerezy. Październik i pierwsza połowa listopada tylko przepalałem wieczorami, natomiast ogrzewanie na stałe włączyłem 14 listopada. W ciągu ostatniego tygodnia, gdzie cały czas były ujemne temperatury średnie dzienne zużycie to 6,2 m3 za ogrzewanie + CWU. Czy to dużo biorąc pod uwagę, że to pierwsza zima kiedy dom jest ogrzewany?

ex67
27-11-2022, 00:29
Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
Ostatnie 2 lata 1600/rok.

Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja. :)

Sativum
27-11-2022, 07:27
Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
Ostatnie 2 lata 1600/rok.

Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja. :)

Dzieki ex za podzielenie się doświadczeniem!
Dodam od siebie, że ograniczenie mocy kotła spowodowało ograniczenie zużycia gazu o kilkanaście %.

Ratpaw
27-11-2022, 10:21
Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
Ostatnie 2 lata 1600/rok.

Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja. :)
Dobre!

Masz grzejniki czy podłogówkę?

ex67
28-11-2022, 07:12
Dobre!

Masz grzejniki czy podłogówkę?

Mam system mieszany. Parter i górna łazienka podłogowe, Poddasze grzejniki. Łazienka na górze dodatkowo grzejnik.
Dziś już chyba wszystko robił bym w podłogówce bo to i bardzo wygodne i komfortowe. Szczególnie kamienna podłoga jest bardziej przyjemna zimą. Owszem jest duża bezwładność ale jeśli ktoś nie potrzebuje mocno obniżać temperatury to najlepsze rozwiązanie. Ja na poddaszu wybrałem grzejniki ze względu na wykładziny ale dałem przewymiarowane żeby niskotemperaturowo zasilać.

ex67
28-11-2022, 16:46
Dzieki ex za podzielenie się doświadczeniem!
Dodam od siebie, że ograniczenie mocy kotła spowodowało ograniczenie zużycia gazu o kilkanaście %.

Ile mocy mu ograniczyłeś ?
Mój Vaillant ecotec 186/3-5
Ma modulację 7 - 18 kW.
Teoretycznie sam sobie dobiera moc c.o.

Sativum
28-11-2022, 20:06
Ile mocy mu ograniczyłeś ?
Mój Vaillant ecotec 186/3-5
Ma modulację 7 - 18 kW.
Teoretycznie sam sobie dobiera moc c.o.
Maksimum - do 3,5 kW
W instrukcji i reklamie moj też ma modulację w zakresie 3,5 - 24 kW. Co niezmienia faktu, ze przy ograniczeniu mu maksymalnej mocy cieplenej do 3,5 kW trzyma długo zadaną temp. Ogrzewania (25-28 st). Wczesniej startował, dobijając do 39 st i fopiero wtedy schodził niżej. Dzięki temu, po pierwszym odczycie zauwazylem spadek zużycia gazu o prawie 12%. Wkurzony jestem, bo przewinęło się u mnie 3-4 gazowników - gębowych ekspertów i żodyn nie ogarnął tego. Domdam że za darmo nie przyjeżdzali, a w dodatku pieprzyli głupoty, naciągającnie na koszty. Słowem, człek powinien ze wszystkiego się SAM doktoryzować, bo na tym lepiej wychodzi.... Tylko doba jest za krótka, a wolałbym zwiedzać Laos, czy Kambodżę, niż czytać o tym wszystkim..

Sativum
28-11-2022, 23:04
Wybaczcie błędy - wyłączyłem słownik na tel.
Update - po zmianach na piecu (ograniczenie mocy) zużycie gazu dobowe spadło z ponad 9m na 7,5m (średnia z dwóch dni).
Ergo warto przyglądać się i regulować pracę pieca/układu CO.

Omega_WS
29-11-2022, 07:21
Ciekawe. Sprawdzę u siebie bo chyba standardowo jest w trybie auto.

byq84
29-11-2022, 07:45
u mnie też na Auto od 3 lat, ale mój kocioł startuje od 5 kW, myślicie że jest sens ustawiać na 5? generalnie nie zauważyłem żeby palnik pracował na większej mocy.

Sativum
29-11-2022, 09:13
u mnie też na Auto od 3 lat, ale mój kocioł startuje od 5 kW, myślicie że jest sens ustawiać na 5? generalnie nie zauważyłem żeby palnik pracował na większej mocy.

Przejrzyj instrukcję. Ewentualnie takie rzeczy będą w "tajnej" instrukcji serwisowej. Może być tak, że piec ma modulację 3-24 kW, ale domyślnie startuje z mocy np. 6, czy 12 kW, by potem zejść niżej. Może stąd biorą się niemałe oszczędności.

ig0r-
29-11-2022, 09:17
Nie wiem jak tam wasze kotły, ale w immergazie skręcenie mocy kotła wymaga ustawienia nowej mieszanki gazu przez serwisanta.

noc
29-11-2022, 10:24
Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
Ostatnie 2 lata 1600/rok.

Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja. :)

Aż tyle doświadczeń nie mam, ale 10 lat stuknęło, to niemało.

4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.

To chyba, a raczej jest nieprawda, wszystko zależy od kotła. Raz w ciągu 10 lat do kotła wzywałem serwisanta do naprawy-owadami i jakimiś nieczystościami zapchał się syfon skroplin w kotle, to było po około roku od uruchomienia. To samo zdarzyło się dwa lata później, ale z problemem poradziłęm sobie sam, od tego czasu spokój. Trudno to zaliczać do awarii kotła, kocioł Junkers Cerapur Smart 14-3, który ogólnie nie ma najlepszych opinii, ale na wtedy miał niską modulację i mam licznych serwisantów blisko. Konkurencyjny wtedy Immergas nie miał w okolicy żadnego serwisu.

Co do reszty zgoda. Przez pierwszy rok zaglądałem do gazomierza, im później tym rzadziej, a od kilku lat zaglądam wyłącznie do faktur.
Zużycie roczne ok. 1200/1300 m3 lichego gazu/rok, z 1 m3 jest bodajże około 8,5-9 kWh. Dom 147 m2 użytkowej ( dwukondygnacyjnej wysokości salon-czyli prawie 170m2). W domu temperatury od ok. 16-17 oC w PG, przez ok. 22oC w strefie dziennej, do ok.26 oC w dużej łazience. Wszędzie podłogówka bez żadnego grzejnika, bez cyrkulacji. Podłoga 15 cm styro, ściany 15 cm styro, strop 30-35 cm wełna mineralna, WM z reku Renovent.

byq84
29-11-2022, 10:40
przestawiłem i zobaczymy :)

Zbignievsson
29-11-2022, 10:41
Nie ma szansy, żeby samo ograniczenie mocy maksymalnej kotła, spowodowało ponad 15% oszczędność w gazie.

Nie do pominięcia jest również fakt, że zmiany wprowadziłeś 2 dni temu, nie jest to okres, który można uznać za miarodajny.


To oczywiście odpowiedź na post @Sativum

Sativum
29-11-2022, 11:43
Nie wiem jak tam wasze kotły, ale w immergazie skręcenie mocy kotła wymaga ustawienia nowej mieszanki gazu przez serwisanta.

Z czego to wynika? Instrukcja?


Nie ma szansy, żeby samo ograniczenie mocy maksymalnej kotła, spowodowało ponad 15% oszczędność w gazie.

Nie do pominięcia jest również fakt, że zmiany wprowadziłeś 2 dni temu, nie jest to okres, który można uznać za miarodajny.


To oczywiście odpowiedź na post @Sativum

Absolutnie zgoda - mało miarodajny odcinek czasu, ale temperatury zewn. były mniej więcej takie same. Czy samą modulacją nie można uzyskać tych kilku procent? Kolejne może z uwagi na wilgotność powietrza? Wiatr?
Nie zajmuję się zawodowo instalacjami grzewczymi. Zauważyłem, że pomimo zastosowanego u mnie ogrzewania niskotemperaturowego, ani instalator, ani serwisant autoryzowany producenta, ani następni - nie dokonali (chyba podstawowych - gdyż wynikających z instrukcji konsumenckiej) nastaw pieca... Dlatego postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem - może przyda się innym ta wiedza. Jeśli miałoby ograniczyć u kogoś spalanie choć o 5%, to chyba i tak warto

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/64a06844b258.jpg (https://naforum.zapodaj.net/64a06844b258.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/eda3aadff8ff.jpg (https://naforum.zapodaj.net/eda3aadff8ff.jpg.html)
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e6db3b541f36.jpg (https://naforum.zapodaj.net/e6db3b541f36.jpg.html)

Zbignievsson
29-11-2022, 12:09
@Sativum
A jak w ogóle sterujesz swoim kotłem?

ig0r-
29-11-2022, 12:12
Z czego to wynika? Instrukcja?

Jeżeli chodzi o moc pisał to ktoś na wątku o immergasie, w instrukcji jest napisane, że po każdej zmianie należy przeprowadzić ponownie kalibrację kotła. Sam w zeszłym roku jak zmieniłem obroty wentylatora na niższe, wyskakiwał mi błąd o mieszance i pełna kalibracja przeprowadzona samemu nic w tej materii nie pomogła. Akurat miałem wizytę serwisanta na czyszczenie i ustawił mi jak chciałem, ale po tym jak skręcił moc minimalną ustawiał mi na nowo mieszankę.

Może w waszych kotłach inaczej to działa, piszę jak jest w immergasie.

Sativum
29-11-2022, 13:12
Jeżeli chodzi o moc pisał to ktoś na wątku o immergasie, w instrukcji jest napisane, że po każdej zmianie należy przeprowadzić ponownie kalibrację kotła. Sam w zeszłym roku jak zmieniłem obroty wentylatora na niższe, wyskakiwał mi błąd o mieszance i pełna kalibracja przeprowadzona samemu nic w tej materii nie pomogła. Akurat miałem wizytę serwisanta na czyszczenie i ustawił mi jak chciałem, ale po tym jak skręcił moc minimalną ustawiał mi na nowo mieszankę.

Może w waszych kotłach inaczej to działa, piszę jak jest w immergasie.

OK, dzięki za wyjaśnienie. Zastanowiło mnie ta kalibracja, bo całą instrukcję sczytałem i u mnie nie było.


@Sativum
A jak w ogóle sterujesz swoim kotłem?

Bezpośrednio na kotle (bez sterownika pokojowego, czy stacji pogodowej)

Krzysztof_x
30-11-2022, 08:40
Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
Ostatnie 2 lata 1600/rok.

Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja. :)

Gdybym tyle zużywał to tez pewnie bym się tak nie przejmował, ja mam praktycznie 2x tyle, planuje termomodernizacje w przyszłym roku tylko, musze jeszcze kilka rzeczy zrobić przed.

Kończy się listopad a PGNiGe dalej nie potrafi wystawić faktury za październik:bash:

Zbignievsson
30-11-2022, 09:14
Bezpośrednio na kotle (bez sterownika pokojowego, czy stacji pogodowej)

Ja swoim steruje sterownikiem ON/OFF, ale tak ustawioną temperaturą na nim, żeby podłoga nagrzewała się w 2 przedziałach czasowych, rano (4-7) i po południu (15-21). W cieplejszych okresach podłogówka włącza się przeważnie tylko z rana, aktualnie gdy tego słoneczka brakuje a i zyskami bytowymi bywa różnie, działa sobie też przez 2-3h po południu. Mimo tego że ON/OFF to na pewno nie idealny system, to działa mi to całkiem dobrze. Najważniejsze to odpowiednio dobrać temperaturę oraz lokalizację dla sterownika. Nie są to wielkie koszta, może warto spróbować?

Ja oprócz tego podwyższyłbym temperaturę zasilania podłogi, tak żeby szła w nią woda 30-32 stopni.

Tak BTW, na pewno porównujesz się z kolegami z forum i ich wynikami (niskimi), musisz jednak wziąć pod uwagę, że masz po prostu bardzo dużą powierzchnię do ogrzania oraz nie dokończone ocieplenie, którym też ucieka sporo energii. Dopracuj to a na pewno zobaczysz różnice w zużyciu. Pomyśl również o tych strefach, ustawiając tak grzanie żeby było ciepło kiedy Ty tego najbardziej potrzebujesz. To naprawdę się sprawdza.

ig0r-
30-11-2022, 09:56
Ja swoim steruje sterownikiem ON/OFF, ale tak ustawioną temperaturą na nim, żeby podłoga nagrzewała się w 2 przedziałach czasowych, rano (4-7) i po południu (15-21). W cieplejszych okresach podłogówka włącza się przeważnie tylko z rana, aktualnie gdy tego słoneczka brakuje a i zyskami bytowymi bywa różnie, działa sobie też przez 2-3h po południu. Mimo tego że ON/OFF to na pewno nie idealny system, to działa mi to całkiem dobrze. Najważniejsze to odpowiednio dobrać temperaturę oraz lokalizację dla sterownika. Nie są to wielkie koszta, może warto spróbować?

Ja oprócz tego podwyższyłbym temperaturę zasilania podłogi, tak żeby szła w nią woda 30-32 stopni.

Tak BTW, na pewno porównujesz się z kolegami z forum i ich wynikami (niskimi), musisz jednak wziąć pod uwagę, że masz po prostu bardzo dużą powierzchnię do ogrzania oraz nie dokończone ocieplenie, którym też ucieka sporo energii. Dopracuj to a na pewno zobaczysz różnice w zużyciu. Pomyśl również o tych strefach, ustawiając tak grzanie żeby było ciepło kiedy Ty tego najbardziej potrzebujesz. To naprawdę się sprawdza.

Też sterowałem on/off i grzałem w oknach czasowych teraz od tygodnia testuje grzanie samą podłogówką z krzywą i w zasadzie zużycie gazu chyba trochę mniejsze średnio z ostatniego tygodnia wychodzi mi 4,3 m3 dziennie. Napewno na plus jest to że temperatura w domu jest cały czas jest taka sama, nie ma efektu zimnej podłogi.
To będzie 5 sezon grzania, zawsze jakieś porównanie będzie można zrobić po sezonie.

Sativum
30-11-2022, 11:24
Ja swoim steruje sterownikiem ON/OFF, ale tak ustawioną temperaturą na nim, żeby podłoga nagrzewała się w 2 przedziałach czasowych, rano (4-7) i po południu (15-21). W cieplejszych okresach podłogówka włącza się przeważnie tylko z rana, aktualnie gdy tego słoneczka brakuje a i zyskami bytowymi bywa różnie, działa sobie też przez 2-3h po południu. Mimo tego że ON/OFF to na pewno nie idealny system, to działa mi to całkiem dobrze. Najważniejsze to odpowiednio dobrać temperaturę oraz lokalizację dla sterownika. Nie są to wielkie koszta, może warto spróbować?

Ja oprócz tego podwyższyłbym temperaturę zasilania podłogi, tak żeby szła w nią woda 30-32 stopni.

Tak BTW, na pewno porównujesz się z kolegami z forum i ich wynikami (niskimi), musisz jednak wziąć pod uwagę, że masz po prostu bardzo dużą powierzchnię do ogrzania oraz nie dokończone ocieplenie, którym też ucieka sporo energii. Dopracuj to a na pewno zobaczysz różnice w zużyciu. Pomyśl również o tych strefach, ustawiając tak grzanie żeby było ciepło kiedy Ty tego najbardziej potrzebujesz. To naprawdę się sprawdza.

# Dzięki za poradę.
Przez sterowanie ON/OFF rozumiesz włączanie/wyłączanie CO? Musiałbym przetestować, czy ma to sens (czy koszt ponownego podniesienia temp. posadzki nie będzie wyższy niż jej czasowe wyłączanie). Na razie nie - bo w domu stale ktoś przebywa, a niedługo będzie mój mały klon...

# 30-32 st.
No właśnie - w innym wątku poruszyłem temat - co jest lepsze - wyższa temp zasilania, czy wyższe przepływy. Odpowiedź uzyskałem = wychodzi na to samo. Z kolei wyższa temp. może spowodować bardziej stabilną pracę kotła. Zobaczę jak to będzie - myślę że spadek temp. zewn. zmusi mnie do tego (utrzymująca się temperatura poniżej zera).

# nie chodzi o porównywanie się do kolegów. Staram się poznać w jaki sposób działa moja instalacja CO i jak zoptymalizować jej działanie. Nie mam szans zejść do zużycia poniżej 6 m3/dzień, ale jak mogę ograniczyć o ileś %, to warto. Badanie jaki wpływ ma pompa obiegowa CWU na zużycie gazu zobrazowało mi wpływ ustawień na pobór gazu... Tak, zdaję sobie sprawę, że brak docieplenia, a zwłaszcza nieszczelności na poddaszu, brak ocieplenia dachu płaskiego, potem mostki cieplne, nieszczelności i wciąż obecna wilgoć technologiczna mocno wpływają (zaburzają). Dokończę to, potem ogarnę szczelność, to spadnie zużycie mocno. Przez strefy masz na myśli czasowe grzanie (w okienkach godzinowych)? Ogólnie mi tam pasuje temperatura rzędu 19-20 st. i 22 w łazienkach. Inaczej jest z moją lubą. Dla niej mogłoby być +3 st więcej wszędzie.... Przy niemowlaku, to już w ogóle nie ma mowy, o takich temp...

Sativum
01-12-2022, 08:24
Nie ma szansy, żeby samo ograniczenie mocy maksymalnej kotła, spowodowało ponad 15% oszczędność w gazie.

Nie do pominięcia jest również fakt, że zmiany wprowadziłeś 2 dni temu, nie jest to okres, który można uznać za miarodajny.


To oczywiście odpowiedź na post @Sativum

Update zużycia po ograniczeniu mocy:
Dwa kolejne dni: zużycie wzrosło do 9,3 m3
Średnia z 15 dni przed regulacją to 9,7 m3
Średnia po ograniczeniu mocy (5 dni) = 8-8,5 m3

Czyli chyba aż takiego wpływu ograniczenie mocy nie ma (15%), ale kilka % jednak jest. Warto zauważyć, że temperatura trochę spadła oraz mniej ciepła bytowego produkujemy (zeszły tydzień w domu).

blinky1977
02-12-2022, 13:45
Witam,
w przypadku nieocieplonego domu praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie niskiego zużycia gazu. Wiem to z autopsji - w chwili obecnej mamy już trzeci dom ogrzewany gazem i mając świadomość wysokich kosztów CO+CWU zdecydowaliśmy się na dom Z69 LGP o powierzchni 102 m2 + z garaż w bryle domu (nieogrzewany). Zadbaliśmy, aby dom posiadał parametry domu energooszczędnego. Zainwestowaliśmy w droższe, 3-szybowe okna, drzwi o U<0,7. Na ścianach jest 25 styropianu grafitowego, w stropie 30 cm wełny, a w podłodze 15 cm styropianu twardego do podłóg (+10 cm XPS pod płytą fundamentową). Starałem się uniknąć mostków termicznych. Efekt jest taki, że pomimo posiadania wentylacji grawitacyjnej (w łazience i toalecie wentylatory chodzą bezawaryjnie 24h/dobę już 3 lata), przy temp. 20.5 stopnia w pokojach oraz 22 w łazience zużycie gazu wyniosło 40m3 w październiku i 60 m3 w listopadzie (w chwili obecnej średnie zużycie 2.5-3.2 m3 gazu na dobę). Ilość mieszkańców: 2 dorosłych + 2 nastolatków (wszyscy codzienne prysznice).
Z mojej obserwacji wynika, że na CWU zużywamy max. 10-12m3 gazu miesięczne (cyrkulacja wyłączona). Ogrzewanie tylko podłogowe, piec Vaillant 2-funkcyjny ekoTecPro 226 (bez zasobnika). Podłogówka - regulatory na każdej pętli, z wyjątkiem łazienki. Krzywa grzewcza 0,4, temperatura zasilania CO - 35 stopni, wody CWU 42 stopnie.
Sądzę, że w moim przypadku mniejsze zużycie gazu byłoby możliwe tylko w przypadku posiadania pieca, który moduluje nie od 5kW ale od 3kW. Jednak ciężko znaleźć taki piec 2-obiegowy. Rekuperacja pewnie też zmniejszyła by koszty. Pytanie tylko czy zainwestowanie w rekuperację kiedykolwiek się zwróci, przy rocznym zużyciu gazu na CO trochę ponad 420 m3.
Podsumowując, z uwagi na prognozowane ceny gazu w przyszłych latach sugeruję w pierwszej kolejności zadbać o prawidłowe docieplenie domu a potem martwienie się ustawieniami pieca.

Pozdrawiam!

ex67
06-12-2022, 22:55
...Ilość mieszkańców: 2 dorosłych + 2 nastolatków (wszyscy codzienne prysznice).
Z mojej obserwacji wynika, że na CWU zużywamy max. 10-12m3 gazu miesięczne (cyrkulacja wyłączona). ...

Fiu fiu... 12m gazu miesięcznie na codzienne kąpiele w 4 osoby. Wychodzi 10 złotych miesięcznie na osobę za komfort codziennej ciepłego (?) prysznica to wynik do pozazdroszczenia :)

Poproszę instrukcję jak się szybko kąpać bo ja z żoną zużywam 30m miesięcznie a nie pluskam się codziennie. Chyba muszę zacząć :)

gawel
07-12-2022, 07:12
Fiu fiu... 12m gazu miesięcznie na codzienne kąpiele w 4 osoby. Poproszę instrukcję jak się szybko kąpać bo ja z żoną zużywam 30m miesięcznie a nie kąpię się co dziennie. Chyba muszę zacząć :)

12m3 to faktycznie bardzo mało; ale to 132 kWh /30=4,4 kWh / dobę jest to możliwe przy PC CWU pobiera 400W/h. Przez 10 h da radę nagrzać odpowiednią ilość wody. Mam zasobnik 300l i nagrzewa się obecnie do 45 st.

ex67
07-12-2022, 07:37
12m3 to faktycznie bardzo mało; ale to 132 kWh /30=4,4 kWh / dobę jest to możliwe przy PC CWU pobiera 400W/h. Przez 10 h da radę nagrzać odpowiednią ilość wody. Mam zasobnik 300l i nagrzewa się obecnie do 45 st.
Być może pompa ciepła owszem ale kolega wyżej nie ma PC a jednofunkcyjny kocioł gazowy. Nie kwestionuję jego zużycia tylko głowię się nad własnym :)
Bo ilość styropianu w przypadku CWU raczej bez większego znaczenia jest.

gawel
07-12-2022, 08:04
Być może pompa ciepła owszem ale kolega wyżej nie ma PC a jednofunkcyjny kocioł gazowy. Nie kwestionuję jego zużycia tylko głowię się nad własnym :)
Bo ilość styropianu w przypadku CWU raczej bez większego znaczenia jest.

Dokładnie masz rację , z rozpędu jakoś tak porównałem. Ale jak miałem bojler 100l to na cwu szło 8kWh/24 i to było baaaardzo oszczędnie tak do 150 l/dobę da się ale o to tylko szybkie prysznice niegorące i zapomnij o myciu ręcznym.

ex67
07-12-2022, 08:33
12m3 to faktycznie bardzo mało; ale to 132 kWh /30=4,4 kWh / dobę jest to możliwe przy PC CWU pobiera 400W/h. Przez 10 h da radę nagrzać odpowiednią ilość wody. Mam zasobnik 300l i nagrzewa się obecnie do 45 st.


Dokładnie masz rację , z rozpędu jakoś tak porównałem. Ale jak miałem bojler 100l to na cwu szło 8kWh/24 i to było baaaardzo oszczędnie tak do 150 l/dobę da się ale o to tylko szybkie prysznice niegorące i zapomnij o myciu ręcznym.

Przy tych teoretycznych przeliczeniach weź jeszcze pod uwagę sprawność kotła która dla jednofunkcyjnych realnie wynosi ok 85%
Czyli z 12m3 gazu otrzymamy nie więcej niż 115 kWh energii (12x11,3x0,85).

gawel
07-12-2022, 08:39
Przy tych teoretycznych przeliczeniach weź jeszcze pod uwagę sprawność kotła która dla jednofunkcyjnych realnie wynosi ok 85%
Czyli z 12m3 gazu otrzymamy nie więcej niż 115 kWh energii (12x11,3x0,85).

A po co ?? Precież gaz to gaz jak twierdza posiadacze lepszy od seksu a Ty wyjeżdżasz z niską sprawnością już pomijając że w moosee propagandzie kotły kondensacyjne mają 108 % sprawności. Nieważne że tylko w warunkach laboratoryjnych i w odniesieniu do ogrzewania a nie cwu ale Brajan wierzy i Wanessa też :)

casual
07-12-2022, 10:34
Tyle, że kolega pisze, że ma kocioł 2 funkcyjny bez zasobnika.

gawel
07-12-2022, 10:42
Tyle, że kolega pisze, że ma kocioł 2 funkcyjny bez zasobnika.

cóż nikt nie jest idealny, można współczuć.

ex67
07-12-2022, 10:50
A po co ?? ... :)
No właśnie po to żeby być rzetelnym i realnie oceniać zużycia oraz porównywać i ewentualnie szukać lepszych dla siebie rozwiązań :D
W innym wypadku robi się licytacja ścigantów kto mniej albo kto więcej. Zupełnie jak rozmowa czyj samochód ile pali czy jaką rybę złowił :)))

Abstrahując od w/w opisu. Oczywiście że sprawności kotłów 108% to bajki tak samo jak przepustowości łącza czy zużycie paliwa... laboratoryjne marzenia. My tu powinniśmy podawać realne dane bez koloryzowania czy przekłamywania swoim chciejstwem dlatego zwróciłem uwagę. Pzd


Tyle, że kolega pisze, że ma kocioł 2 funkcyjny bez zasobnika.

Chyba nic to nie zmienia bo sprawność dalej ta sama... CWU nie nagrzeje korzystając z kondensacji gdy potrzeba przepływowo podać realnie gorącą wodę bez zbędnego czekania. Chyba że moja wiedza przestarzała...i z przed wielu lat i teraz takie kotły już są ?

blinky1977
07-12-2022, 14:49
Witam ponownie,
w mojej opinii kocioł dwufunkcyjny jest oszczędniejszym rozwiązaniem niż kocioł z zasobnikiem. Cyrkulacja wyłączona bo wtedy zużycie było większe(nie pamiętam dokładnie - chyba 1,5m3 dziennie). Zużycie gazu, wg danych PGNIG zamieszczam poniżej.

462662

Co do zużycia wody to jest to ok. 10-12 m3 miesięcznie (zimna + ciepła).
PS. Skoro jest to forum mających na celu wymianę doświadczeń to chyba z założenia wszyscy piszemy prawdę. Dodam jeszcze, że nie chciałem już zasobnika, gdyż w poprzednim domu z dużą wanną, mojej żonie do kąpieli nie wystarczał zasobnik 200l - podobno musiała spłukiwać głowę zimną wodą (teraz nie mamy wanny tylko kabinę prysznicową i nie ma narzekania).

Pozdrawiam

Pytajnick
07-12-2022, 15:32
Skoro spieracie się o procenty, to przypominam, że w skrajnych przypadkach, z 1m3 gazu można mieć albo 8kWh albo 12kWh. Nie znając przelicznika konwersji dawcy informacji, liczenie w ciemno zwodniczym jest.

woan
09-12-2022, 22:49
Za grudzień 93m wyszło. Z 10 razy przepalałem w kozie po 3-4 godzinki bo szpital miałem w domu. Temperatura 22,5 stopnia .Nie jest źle mając na uwadze drugi dom gdzie poszło mi 900kg pelletu

ex67
10-12-2022, 05:28
Skoro spieracie się o procenty, to przypominam, że w skrajnych przypadkach, z 1m3 gazu można mieć albo 8kWh albo 12kWh. Nie znając przelicznika konwersji dawcy informacji, liczenie w ciemno zwodniczym jest.

Zwróciłem uwagę że moja gazownia coraz lepszy gaz sprzedaje ;)

W XI 2021 współczynnik konwersji miałem 11,212 a w XI 2022 wzrósł do 11,457.

We teorii w tych samych warunkach powinienem zużyć tyle samo energii (w kWh) ale jak rzetelne są te ich pomiary kaloryczności i jaki faktycznie gaz mi dostarczają to nie wiem.
Bo przecież gdzieś tam siedzi jakiś pan Kazio i miesza gaz z powietrzem.
Przy moim średniorocznym zapotrzebowaniu 17000 kWh różnica wyjdzie ok 30m3 gazu.

Pytajnick
10-12-2022, 10:14
Zwróciłem uwagę że moja gazownia coraz lepszy gaz sprzedaje ;)

W XI 2021 współczynnik konwersji miałem 11,212 a w XI 2022 wzrósł do 11,457.

We teorii w tych samych warunkach powinienem zużyć tyle samo energii (w kWh) ale jak rzetelne są te ich pomiary kaloryczności i jaki faktycznie gaz mi dostarczają to nie wiem.
Bo przecież gdzieś tam siedzi jakiś pan Kazio i miesza gaz z powietrzem.
Przy moim średniorocznym zapotrzebowaniu 17000 kWh różnica wyjdzie ok 30m3 gazu.

U mnie jak zaczęto podawać przelicznik, było 8 - 8,2 od chyba dwóch lat jest 8,6-8,8. To niewielka różnica, jeśli porównujemy 2 po przecinku u siebie, ale jeśli różnica wynosi 3 lub więcej to przy 1000m3 daje 3000kWh lub więcej. Zwróciłem kiedyś na to uwagę, bo w moim rejonie i to w jednej gminie podobne różnice występują różnice występują aa ludzie się irytowali czemu taki sam piec u kogoś potrafi spalić mniej.
Jest jeszcze kwestia przezbrajania sprzętów na odpowiednie dysze, bo ludzie kupują w markecie a tam nikt im nie podpowiada, że trzeba przezbroić.

To mapa gdzie jaki gaz jest dostępny. Rejon gdzie zielony styka się z pomarańczowym, to ten o którym pisałem. https://mapa.psgaz.pl/

ex67
10-12-2022, 11:26
U mnie jak zaczęto podawać przelicznik, było 8 - 8,2 od chyba dwóch lat jest 8,6-8,8....
Tak jak zwrócił uwagę kolega wyżej proste porównywanie ilości zużytego gazu w m3 przy tak różnych współczynnikach konwersji sensu nie me. Dlatego lepiej porównać kWh.

Swoją drogą pamiętam że kilka lat temu te współczynniki oscylowały około 10,5 a gazu spałem porównywalnie.

Jak znam ten kraj to ufać nie mogę że ktoś tu czegoś nie ukręca na tych przelicznikach. Szukałem gdzieś informacji jak to jest kontrolowane i przez kogo ale nic nie znalazłem poza ogólnikami typu "jak czytać rachunki" itp.

klaudiusz_x
10-12-2022, 13:30
Znajomi przeszli dokładnie rok temu z grzania podajnikowcem i węglem 24MJ na gaz.
Wyszło 460m³ za każdą tonę węgla.
Gaz był wcześniej do gotowania.
Podaję według dodatkowego zużycia gazu.
Wynik orientacyjny.
Podaję jako ciekawostkę.

andyfer
11-12-2022, 21:11
Upłynął rok od założenia kotła na gaz. Bosch 15kW. Poszło 1008 metrów w taryfie W-2.12T.(koszt 2910) Gotowanie, CWU na gaz,Dwie dorosłe osoby. Segment środkowy 114m. Średnio ocieplony. Współczynnik konwersji zawsze powyżej 11.

Emilialime
17-12-2022, 10:04
Witam, przepraszam że tu ale jestem nowa i nie wiem jeszcze co i jak działa. Otóż w ubiegłym roku zużycie gazu wyniosło niecałe 7000kWh,w tym roku prawie 77000kWh. Masakra jakaś jak to możliwe że tak wzrosło zużycie gazu? Gaz ogrzewa wodę i dom, nic więcej a gaz nie ma. Piec chodzi od ubiegłego roku i tak jak pisałam w ubiegłym spalił 11razy mnie. Czy ktoś a pomysł co się stało że tyle spalił przez ten rok? Dziękuję za odpowiedź.

ig0r-
17-12-2022, 10:10
Witam, przepraszam że tu ale jestem nowa i nie wiem jeszcze co i jak działa. Otóż w ubiegłym roku zużycie gazu wyniosło niecałe 7000kWh,w tym roku prawie 77000kWh. Masakra jakaś jak to możliwe że tak wzrosło zużycie gazu? Gaz ogrzewa wodę i dom, nic więcej a gaz nie ma. Piec chodzi od ubiegłego roku i tak jak pisałam w ubiegłym spalił 11razy mnie. Czy ktoś a pomysł co się stało że tyle spalił przez ten rok? Dziękuję za odpowiedź.
Jakiego okresu dotyczy to zużycie 7000 a jakiego 77000? Podaj jakie było zużycie za rok 21 i za rok 22 w m3. Może to jakaś prognoza? Jaki masz współczynnik konwersji gazu?

Emilialime
17-12-2022, 10:23
7000kWh za rok21 a za ten rok 77000, dostałam wyrównanie iaz mnie z nóg zciela kwota. Konwersja 11.312,taryfa 2.1. Zastanawia mnie aż taki skok zużycia

ig0r-
17-12-2022, 10:26
7000kWh za rok21 a za ten rok 77000, dostałam wyrównanie iaz mnie z nóg zciela kwota. Konwersja 11.312,taryfa 2.1. Zastanawia mnie aż taki skok zużycia

Ale to są prognozy czy realne zużycie z licznika? Może za pierwszy rok to była tylko prognoza i była na niskim poziomie dlatego tak wychodzi.
Może napisz jeszcze jaki dom ogrzewasz (jaka powierzchnia, jak ocieplony, ile osób w domu, grzejniki czy podłogówka)

Emilialime
17-12-2022, 10:32
Gaz jest od ubiegłego roku, dostałam rachunki prognozowane na 2021 i na koniec roku wyrownanie(dopłatę), rzeczywiste zużycie wyniosło niecałe 7000kWh. Na podstawie zużycia z ubiegłego roku miałam rachunki prognozowane i teraz przyszło wyrównanie za rzeczywiste zużycie prawie 77000kWh,licznik się zgadza z tym co z gazowni przysłali. Jak to możliwe że w ciągu tego roku zużycie wzrosło 11krotnie?

ig0r-
17-12-2022, 10:36
Gaz jest od ubiegłego roku, dostałam rachunki prognozowane na 2021 i na koniec roku wyrownanie(dopłatę), rzeczywiste zużycie wyniosło niecałe 7000kWh. Na podstawie zużycia z ubiegłego roku miałam rachunki prognozowane i teraz przyszło wyrównanie za rzeczywiste zużycie prawie 77000kWh,licznik się zgadza z tym co z gazowni przysłali. Jak to możliwe że w ciągu tego roku zużycie wzrosło 11krotnie?
W 2021 w którym miesiącu był ten gaz uruchomiony? Jaki dom ogrzewasz?

Emilialime
17-12-2022, 10:37
W lutym 2021,dom z bali cylindrycznych

Pytajnick
17-12-2022, 10:47
77000 kWh przy wspł. konwerski 11,3 daje ok 6800 m3 gazu, więc to musi być jakiś wielBŁĄD. Dzwoń do gazowników, bo tu tylko domysły będą.

ig0r-
17-12-2022, 10:48
W lutym 2021,dom z bali cylindrycznych

Wg mnie jest to dziwne i albo nastąpił błąd w odczycie za pierwszy rok i stąd ten rozjazd jeżeli chodzi końcową fakturę (zaniżone zużycie za pierwszy rok realne)
Za mało danych odnośnie domu, jaka powierzchnia, jak ocieplony, jakie ogrzewanie (podłoge czy kaloryfery) ile osób w domu (CWU) czy to jest nowy domu czy może stary i gaz jest następstwem modernizacji źródła ogrzewania.
Nie mając danych można gdybać. Ewentualnie polecam zmianę taryfy na tą gdzie samemu co miesiąc podaję się odczyt i płaci się za realne zużycie, widząc ile co miesiąc zużywa gazu nasz dom. Przynajmniej nie ma zaskoczenia w rachunkach. Odczyt można podać przez stronę www, aplikację albo telefonicznie.

Emilialime
17-12-2022, 10:55
Właśnie jest to dziwne, w ubiegłym roku to było faktyczne zużycie i nawet z gazowni sami zczytywali przed wyrównaniem. 5osob w domu, dom ma już z10 lat, do tej pory ogrzewany kominkiem 5kW z płaszczem wodnym, gaz od ubiegłego roku jako dodatek i żeby była ciepła woda(wcześniej trzeba było palić w kominku żeby była ciepla, nawet w lecie). Ogrzewanie to kaloryfery, od ubiegłego roku nic się nie zmieniło a zużycie aż tyle wzrosło, wydaje mi się aż niemożliwe, rozumiem może i dwukrotnie w jakimś skrajnym przypadku ale 11razy? Ocieplony dach, ściany to bale z siodełkiem okrągłe 23cm (+/-2cm). W ubieglum ogrzewanie wyniosło niecałe 1300zl(za faktyczne zużycie) a za ten rok wyszło ponad 17000zl. Dom piętrowy, parter poddasze pow użytkowa ok150m

Emilialime
17-12-2022, 11:18
77000 kWh przy wspł. konwerski 11,3 daje ok 6800 m3 gazu, więc to musi być jakiś wielBŁĄD. Dzwoń do gazowników, bo tu tylko domysły będą.

Dokładnie, w ubiegłym zużycie wyniosło 606m3 a w tym 6794m3

fotohobby
17-12-2022, 11:29
77000 kWh oznacza, że kocioł 18kW musiałby pracować na pełnej mocy przez 180 dni przez 24h/dobę co oczywiśćie jest kompletnym absurdem.
to wielBŁAD

ex67
17-12-2022, 15:11
... 1300zl(za faktyczne zużycie) a za ten rok wyszło ponad 17000zl. Dom piętrowy, parter poddasze pow użytkowa ok150m

Rachunki za gaz przychodzą częściej niż raz w roku i nie są prognozowane tylko za faktyczne zużycie. Przynajmniej tak jest wszędzie tam gdzie mi wiadomo. Jeśli życie gazu by rosło to już wcześniej pojawiło by się na fakturach. Gdzie mieszkasz że gazownia stosuje prognozy?

Prognozy i wyrównania to standard ale w wypadku energii elektrycznej.

Zresztą łatwo sama możesz to zweryfikować (zużycie gazu). Sprawdź licznik i porównaj z podanym na fakturze. Tak duży skok jest mało prawdopodobny jeśli podałaś pierwsze zużycie za cały rok.

Choć zużycie 7000 kWh na 150m2 dom i 5 osób wydaje się trochę małe ale 77000 kWh to zkolei jakiś kosmos.

Nie wiem jak ciepłe są domy z bali (albo jak zimne) ale i jedno i drugie wskazanie nie wygląda wiarygodnie chyba że przy tym pierwszym zużyciu oprócz gazu używaliście kominka do c.o. i cwu. Natomiast przy drugim rachunku musiałabyś spalić ok 6800 m3 gazu. Łatwo sprawdzisz na liczniku.

Miałem kiedyś błędnie odczytany licznik elektryczny i rachunek 10 razy zawyżony bo się komuś przecinek przesunął. Bez problemu skorygowali na telefon.

Emilialime
17-12-2022, 17:12
Rachunki za gaz przychodzą częściej niż raz w roku i nie są prognozowane tylko za faktyczne zużycie. Przynajmniej tak jest wszędzie tam gdzie mi wiadomo. Jeśli życie gazu by rosło to już wcześniej pojawiło by się na fakturach. Gdzie mieszkasz że gazownia stosuje prognozy?

Prognozy i wyrównania to standard ale w wypadku energii elektrycznej.

Zresztą łatwo sama możesz to zweryfikować (zużycie gazu). Sprawdź licznik i porównaj z podanym na fakturze. Tak duży skok jest mało prawdopodobny jeśli podałaś pierwsze zużycie za cały rok.

Choć zużycie 7000 kWh na 150m2 dom i 5 osób wydaje się trochę małe ale 77000 kWh to zkolei jakiś kosmos.

Nie wiem jak ciepłe są domy z bali (albo jak zimne) ale i jedno i drugie wskazanie nie wygląda wiarygodnie chyba że przy tym pierwszym zużyciu oprócz gazu używaliście kominka do c.o. i cwu. Natomiast przy drugim rachunku musiałabyś spalić ok 6800 m3 gazu. Łatwo sprawdzisz na liczniku.

Miałem kiedyś błędnie odczytany licznik elektryczny i rachunek 10 razy zawyżony bo się komuś przecinek przesunął. Bez problemu skorygowali na telefon.

Trochę źle podałam, te 606m3 gazu było za pół roku(od momentu założenia gazu. Mieszkam niedaleko Lublina, pging miało opcje prognozowane rachunki co 2mce albo zczytywane licznika. Rachunki prognozowane na ten rok były na podstawie ubiegłorocznego zużycia a teraz przyszło wyrównanie. Co do faktury i stanu licznika to się zgadza, tylko skąd takie naciągnięcie? Czy jest możliwość że gdzieś przy liczniku się ulatnia albo coś? Bo nie mam innego pomysłu co by mogło byc

ex67
17-12-2022, 17:43
No cóż skoro stan licznika zgadza się z fakturą to musisz szukać przyczyny gdzie indziej.
Piszesz że dom ma 10 lat. W tym czasie opalaliście go i zapotrzebowanie na ciepło jest znane. Przelicz roczną ilość zużywanego opału na gaz i uzyskasz teoretyczne zapotrzebowanie gazu. Następnie porównaj z licznikiem.
Jeśli dalej będzie duża różnica to:
- Licznik źle zlicza.
- Piec niemiłosiernie przepala.
- Jest gdzieś nieszczelność.

Więcej racjonalnych opcji nie znajduję.
Sprawdź też sobie ile gazu spali piec w ciągu dzisiejszej doby. Przy takich temperaturach za oknem (-10) powinno wyjść ok 8-10 m3 gazu (szacując po Twoim poprzednim zużyciu).

Patatay
17-12-2022, 17:56
Wyłącz odbiorniki gazu i sprawdź czy licznik dalej się kręci. Jeśli się kręci to gdzieś jest nieszczelność lub coś z licznikiem.

Emilialime
17-12-2022, 20:28
Dzięki za podpowiedzi, sprawdzę wszystko, mam głęboka nadzieję, że to jakaś pomyłka.

Krzysztof_x
18-12-2022, 07:56
Ja w czwartek wreszcie dostałem fakturę za październik, tyle to trwało przez ich zmianę systemu. Zmienili też konto do wpłaty, także sprawdźcie u siebie zanim z automatu zrobicie przelew.

lolson29
19-12-2022, 19:56
mam głęboka nadzieję, że to jakaś pomyłka.

Żadna pomyłka , licznik tyle wykręcił to tyle płacisz. Większość zapłaci teraz dużo więcej. Komfort kosztuje.

fotohobby
19-12-2022, 20:02
Żadna pomyłka , licznik tyle wykręcił to tyle płacisz. Większość zapłaci teraz dużo więcej. Komfort kosztuje.

A ty wiesz, w ogóle po ile kWh z gazu będzie ? ?
Z weglem porównaj :lol:
a Emilialime zapłaci tyle nie dlatego, że "gaz drogi", tylko dlatego, że nabiło jej 77 MWh co jest absurdalne, bo jak napisałem - kocioł 18kW musiałby pracować na pełnej mocy przez 180 dni przez 24h/dobę żeby tak licznik nakręcić

lolson29
19-12-2022, 20:48
Ach Ty i te Twoje wyliczenia.

fotohobby
19-12-2022, 21:02
Dla zobrazowania sytuacji bardziej pomocne, niż Twoje wtręty typu "tani norweski gaz", czy "komfort kosztuje".

lolson29
19-12-2022, 21:10
W którym stwierdzeniu nie miałem racji ? Przemyśl odpowiedź zanim doniesiesz do admina na mnie :D

fotohobby
19-12-2022, 21:29
Komfort kosztuje. Całe 35gr/kWh
Porównaj z węglem.

Sugerowanie, że Emilialime ma problem z powodu norweskiego gazu wskazuje na Twój kompletny brak zrozumienia tematu - ale to nie pierwszy raz, więc już mnie to nie dziwi.
Moderator podzielił moją opinię, więc usunął tę wypowiedź jako mało merytoryczną.

lolson29
19-12-2022, 21:57
Spokojnie , na razie jelonki łapią się w sidła . Jak już się złapią to wtedy zostaną odpowiednio potraktowane.

byq84
20-12-2022, 08:24
od połowy września do dzisiaj zużyliśmy około 350 m3 CO+CWU, w domu 21,5 C. Najwięcej gazu szło ostatnio przy temperaturach -10 C w nocy.

Hartke1985
21-12-2022, 10:12
Witam
Od 1 października poszło 360 m3 CO + CWU
W domu temperatury, parter 22`C, piętro 21`C
Temperatura CWU 45`C
Cyrkulacja z powodu żony w domu od 7 do 24, obecnie od tygodnia 24/7
Średnio teraz idzie ok. 7 m3 na dobę, przy mrozach -10 szło ok. 9 m3
byq84 , nie obrazisz się mam nadzieję, wziąłem za wzór Twoją sygnaturę ;)
Pozdrawiam

byq84
21-12-2022, 14:54
nie ma problemu ;) ten sam dom i podobne zużycie :) Cyrkulacje moim zdaniem zmniejsz na okresy po 5 min ponieważ mocno wychładza ona zasobnik i przypuszczam że piec bardzo często się włącza.

Hartke1985
21-12-2022, 17:40
Dzięki za radę ;)
Właśnie zamówiłem już inteligentne gniazdko i będę działać.
Muszę tylko przepiąć pompę z kotła do gniazdka.
Jakaś rada odnośnie cykli ?
Pompa włącza się w dzień na 5 minut co 20 minut ? W nocy 5 minut na godzinę ?
Będzie trzeba trochę potestować.
Trochę się przestraszyłem, bo zauważyłem, że nie mam zaworu zwrotnego za pompą, ale okazało się, że pompa Wilo Nova ma w sobie zawór zwrotny i odcinający, tak więc powinno być ok.
Ciekawe ile gazu mniej pójdzie.
Ostatnie dwa dni, poszło 12,5m3 CWU + CO.
Pozdrawiam

INT15
21-12-2022, 18:30
od połowy września do dzisiaj zużyliśmy około 350 m3 CO+CWU, w domu 21,5 C. Najwięcej gazu szło ostatnio przy temperaturach -10 C w nocy.

Ja od połowy sierpnia do dzisiaj 155 m3 (w zeszłym roku było 240), ale ja to mam 20C tam gdzie siedzę, a w sypialni 18, pokoje nieużywane około 17, dzienne średnie zużycie (raz na tydzień spisane liczniki) około 3 m3 dobowo na grzanie dwóch kotów... Ale nocą to one grzeją w sypialni, a CO się wyłącza od 20:00 do 04:00 (no chyba, że spadnie poniżej 20C tam gdzie czujka jest)

byq84
22-12-2022, 11:21
Ja mam po 5 minut 5 razy w ciągu dnia w okresach kiedy wiem że woda będzie potrzebna, szczególnie rano, popołudniu do kuchni i wieczorem
Kiedy oczekiwałem na gaz miałem włączoną 24h na dobę to w kotłowni zrobiło się ciepło :) więc przypuszczam że sporo energii poszło z dymem :)

@INT15, podziwiam, w tym roku próbowałem zejść do 21 C i cały czas włącząłem klimatyzacje aby dogrzać przez co wzrósł rachunek za prąd. Po ustawieniu 21.5 C jest dla nas komfortowo i mogę siedzieć bez bluzy.

Emilialime
28-12-2022, 08:56
Witam, jeśli chodzi o naliczenie gazu to wychodzi 2500m3 w grudniu ub. Roku i prawie 1900m3 w styczniu a od lutego do końca listopada 2500m3, piecyk 22kw. Zastanawia mnie jak w ciągu miesiąca mógł nabić 2500m3. Tylko woda i grzejniki a czasami dopalane kominkiem z płaszczem wodnym. Dla mnie ten odczyt to kosmos w ogóle nie wiem czy to możliwe żeby taki piecyk tyle wypalił na miesiąc.

Emilialime
28-12-2022, 09:00
Żadna pomyłka , licznik tyle wykręcił to tyle płacisz. Większość zapłaci teraz dużo więcej. Komfort kosztuje.
2500m3 w miesiąc? CO i CWU

fotohobby
28-12-2022, 09:08
. Dla mnie ten odczyt to kosmos w ogóle nie wiem czy to możliwe żeby taki piecyk tyle wypalił na miesiąc.

A co zrobiłaś, żeby to zweryfikować ?

ig0r-
28-12-2022, 09:43
2500m3 w miesiąc? CO i CWU

Wyłącz kocioł i zobacz czy licznik się kręci. Sprawdzałaś dzienne lub godzinowe rzeczywiste zużycie spisując samemu licznik?

Emilialime
28-12-2022, 10:21
A co zrobiłaś, żeby to zweryfikować ?

Tzn? Co zweryfikować? Odczyt licznika się zgadza, a na fakturze są odczyty z grudnia, stycznia i reszta roku. Do owe zużycie to przy ok - 10, grzaniu cały dzień kominkiem i załączonym piecyku to 9m3, przy dodatniej temp, bez kominka to 17m3, strasznie dużo. Licznik się nie kręci jak piecyk wyłączony.

fotohobby
28-12-2022, 10:56
Nawet, gdybyś zużywała 17m3 dzień w dzień, to w miesiącu zużyłabyś 510m3
A Ty piszesz o 2500 w grudniu 2021 i 1900 w styczniu 2022. Kosmos

Ale nawet to 510m3 to bardzo dużo.
Co to za kocioł, kiedy był ostatnio serwisowany i na jakich parametrach (temperatura zasilania) działa ?

Emilialime
28-12-2022, 11:39
Nawet, gdybyś zużywała 17m3 dzień w dzień, to w miesiącu zużyłabyś 510m3
A Ty piszesz o 2500 w grudniu 2021 i 1900 w styczniu 2022. Kosmos

Ale nawet to 510m3 to bardzo dużo.
Co to za kocioł, kiedy był ostatnio serwisowany i na jakich parametrach (temperatura zasilania) działa ?

Właśnie te odczyty grudzień, styczeń to abstrakcja gdzie jak jest bardzo zimno to odpalamy kominek z płaszczem wodnym. Piec założony w ubiegłym roku w lipcu (zuzycie od lipca do końca listopada 606m3). Pracował na60-65stopni.

fotohobby
28-12-2022, 11:47
Kocioł nie piec.
65 C to strasznie dużo, tam już praktycznie nie ma zysków z kondensacji.
Grzejniki nie zagrzeją domu przy temperaturze zasilania 45-50C ?

Wezwałbym serwisanta, żeby sprawdził, czy jest poprawnie skonfigurowany.

Emilialime
28-12-2022, 12:00
Kocioł nie piec.
65 C to strasznie dużo, tam już praktycznie nie ma zysków z kondensacji.
Grzejniki nie zagrzeją domu przy temperaturze zasilania 45-50C ?

Wezwałbym serwisanta, żeby sprawdził, czy jest poprawnie skonfigurowany.
Było i 50 i 60, przy 60 szybciej się dom nagrzewal, 45 nie ma szans bo grzejniki tylko ledwo ciepłe były. Przy 45 i grzaniu cały dzień kominkiem to nagrzało, a i tak zużyło prawie 10m3gazu. Będę szukać przyczyny ale wydaje mi się niemożliwe żeby przy pracy kotla 22kw (ustawiony na taką moc) zużyć 2500m3gazu w miesiąc.

ex67
29-12-2022, 07:56
2500 miesięcznie czyli > 80m3 dziennie.
Chyba Twój sąsiad się podłączył i szklarnię z pomidorami ogrzewał :)

Tak poważniej to ten kocioł nie da rady tyle spalić w jeden dzień nawet pracując non-stop z pełną mocą.
22kw (moc kotła) / 11.3 (współczynnik konwersji) * 24h + 10 % (sprawność kotła 90 %) = 51,3 m3 dziennie.

Gdzie poszło by pozostałe 30 m3 ?
Co na to serwis ?
Co na to gazownia ?
Ile dziennie kocioł spala dzisiaj ?

yorgo13
29-12-2022, 11:44
2500 miesięcznie czyli > 80m3 dziennie.
Chyba Twój sąsiad się podłączył i szklarnię z pomidorami ogrzewał :)

Tak poważniej to ten kocioł nie da rady tyle spalić w jeden dzień nawet pracując non-stop z pełną mocą.
22kw (moc kotła) / 11.3 (współczynnik konwersji) * 24h + 10 % (sprawność kotła 90 %) = 51,3 m3 dziennie.

Gdzie poszło by pozostałe 30 m3 ?
Co na to serwis ?
Co na to gazownia ?
Ile dziennie kocioł spala dzisiaj ?

Nie jestem pewien czy osoba podająca tak duże zużycie gazu traktuje temat poważnie.
Po pierwszym tygodniu zwiększonego zużycia zrobiłbym dogłębną analizę z wezwaniem serwisanta włącznie

lolson29
29-12-2022, 14:24
Jakby nie patrzyć , licznik wykręcił , trzeba zapłacić.

lolson29
29-12-2022, 14:27
Ja od połowy sierpnia do dzisiaj 155 m3 (w zeszłym roku było 240), ale ja to mam 20C tam gdzie siedzę, a w sypialni 18, pokoje nieużywane około 17, dzienne średnie zużycie (raz na tydzień spisane liczniki) około 3 m3 dobowo na grzanie dwóch kotów... Ale nocą to one grzeją w sypialni, a CO się wyłącza od 20:00 do 04:00 (no chyba, że spadnie poniżej 20C tam gdzie czujka jest)

Ja nie nazwałbym tego ogrzewaniem. Masz zimno w domu i nie wciskaj fajansu że jest ok.

Emilialime
29-12-2022, 20:56
Nie jestem pewien czy osoba podająca tak duże zużycie gazu traktuje temat poważnie.
Po pierwszym tygodniu zwiększonego zużycia zrobiłbym dogłębną analizę z wezwaniem serwisanta włącznie

Prblem w tym, że nie wiedziałam że tyle licznik wykręcił, rachunki prognozowane i w ub. Roku było ok. Dopiero teraz jak dostałam wyrównanie, to na fakturze były dane co i ile wyszło. Najgorsze te 2mce-grudzien i styczeń, reszta roku znosnie(2500od lutego do końca listopada). Teraz przez 10 dni wykrecilo120m3 tyle, że praktycznie codziennie odpalamy też kominek, który dość mocno grzeje.

Emilialime
29-12-2022, 20:58
Nie jestem pewien czy osoba podająca tak duże zużycie gazu traktuje temat poważnie.
Po pierwszym tygodniu zwiększonego zużycia zrobiłbym dogłębną analizę z wezwaniem serwisanta włącznie

Serwis będzie zaraz po nowym roku, a gazownia każe pisać reklamację i ew. Zdejmą licznik i do ekspertyzy wyślą czy działa poprawnie.

ig0r-
31-12-2022, 08:58
Grudzień - 158 m3 CO+CWU 4 osoby. W domu 22 stopnie.
Przestawiłem w listopadzie na ciągłe grzanie na pogodówce. Zużycie większe niż przy programach czasowych, ale komfort też większy. Przy temperaturach +5 kocioł nie jest w stanie grzać na samej pogodówce, więc włączyłem wpływ sterownika wewnętrznego.
Cały rok 2022 - 837 m3

PLC_00
31-12-2022, 12:44
U mnie cały 2022 to 876 m3 . 3 osoby . 115 użytkowej parter+ użytkowe poddasze. Sterowanie pogodowe + Regulatory Salus.

Temperatury ustawione na regulatorach :
3 pokoje 22 "C
1 pokój 21,5 "C
2 łazienki 23 C"
Salon + kuchnia 22,5 C". Czasem ustawiam 23
Kotłownia 21,5 "C

Wentylacja grawitacyjna. ( I to był błąd) Ocieplenie ścian 15 cm 0,32 . Dach 30 cm wełny ( nie pamiętam już lambdy ). Podłoga 15cm 0,32. Fundament 10cm 0,34.
2 wkłady w oknach dachowych musze wymienić bo są dwu szybowe o słabej lambdzie.

Kominek który mam odpalam 2 razy na sezon dla "klimatu" .

Szukam cały czas rozwiązania jak założyć rekuperację bez totalnej demolki. W planie dołożenie wełny na poddasze, Teraz wełna leży stelażu i jest pod same jętki. Chcę pomiędzy jętki granulatem zasypać.

Błąd dodatkowy jaki nie dopilnowałem to przy dachu ekipa pod podbitkę dała 15 cm białego styro. Widać na termowizji jaki to mostek bo jest tam wieniec pod murłatę i słupy żelbetowe miedzy stropem a wieńcem.

Balkon nie ocieplony po bokach i w termowizji świeci na czerwono.

qrko
01-01-2023, 19:33
1030m3 za cały 2022 z czego przynajmniej 475 na CWU. Założenie zasobnika CWU 100-150l i grzanie go prądem z PV nie jest chyba złym pomysłem uwzględniając częste wyłączenia falownika przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

ex67
01-01-2023, 20:04
...
Szukam cały czas rozwiązania jak założyć rekuperację bez totalnej demolki...
Też ten temat mnie nurtuje bo budując 17 lat temu krzyknęli mi 20 tyś za reku (chcieli jakieś kanały w rogach podłogi budować) i oczywiście zrezygnowałem.
Z drugiej strony nie przeceniał bym oszczędności z tym związanych. Dołożenie ręku do istniejącego domu nie da takich samych efektów jak uwzględnienie go już w projekcie. Straty i tak będą większe choćby przez kominy które pozostaną nie ocieplone. Druga kwestia to wtłoczenie ciepłego powietrza na dół itp.

No chyba że robimy remont kapitalny...

PLC_00
01-01-2023, 21:54
Też ten temat mnie nurtuje bo budując 17 lat temu krzyknęli mi 20 tyś za reku (chcieli jakieś kanały w rogach podłogi budować) i oczywiście zrezygnowałem.
Z drugiej strony nie przeceniał bym oszczędności z tym związanych. Dołożenie ręku do istniejącego domu nie da takich samych efektów jak uwzględnienie go już w projekcie. Straty i tak będą większe choćby przez kominy które pozostaną nie ocieplone. Druga kwestia to wtłoczenie ciepłego powietrza na dół itp.

No chyba że robimy remont kapitalny...

U mnie są 3 podciągi . Sufit podwieszany odpada żeby wszystko schować . Nie przebije podciągu . Zresztą już mam wysokości na styk .
Zostaje mi :
- zrywać panele i przebijać się od góry .
- kombinować z istniejącymi kominami wentylacyjnymi.

Na jakąś opcję w końcu się zdecyduje.

W projekcie domu rekuperacja była . Nie chodziło mi o szukanie oszczędności na siłę. Ale trafiłem przy budowie na takich a nie innych doradców .

ex67
01-01-2023, 22:27
Ile dziś szacunkowo może kosztować rekuperacja na dom ok 150-170m ?
Bo przy kosztach które mi wtedy proponowano (17 lat temu) i przy założeniu oszczędności ok 25% na ogrzewaniu (nawet po dzisiejszych cenach) to do dziś by mi się nie zwróciła a nie liczę też nieuniknionych kosztów serwisu przez te 17 lat.

Hartke1985
02-01-2023, 07:30
Według mnie rekuperacja, nigdy się nie zwróci.

W grudniu spalone 215 m3 gazu.

Pozdrawiam

byq84
02-01-2023, 09:35
216 m3 w grudniu.

Krzysztof_x
02-01-2023, 10:36
428 m3 w grudniu

całość 150m2 parter + piętro, 100% grzejniki, dom z lat 50 bez ocieplenia

rkowal
02-01-2023, 12:41
[ SPECYFIKACJA ]

Dom parterowy jednorodzinny 234 m3 (z tego garaż 46 m2) z kubaturą 1200 m3 na płytach fundamentowych 25 cm. Budowa budynku rok 2022.

Konstrukcja szkieletowa (Kanadyjska) na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych grubości 20 cm z obydwóch stron płyty OSB 12 mm. Dach płaski z białej blachodachówki Pruszyński trapezowe T18 DR na płytach OSB 22 mm.

Podwieszane sufity na całości budynku dla instalacji oraz stolarki. Wysokość od podłogi do sufitów 280 cm oprócz nad świetlikami 440 cm.

Izolowane wełną Rockwool dla elewacji 10 cm, wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne ściany 20 cm, podwieszany sufit 20 cm (pomiędzy instalacjami) i dach 30 cm.

Przeszklenie budynki 85 m2 (3 szybowe) oraz na świetliki 12 m2 (2 szybowe). Stolarka aluminiowa od podłogi do sufitów od Fourtech Koszalin. Zewnętrzne żaluzje aluminiowe Portos typu Z podtynkowe (box).

Instalacja wody od studni głębinowej (38 m) przez lampę UV i stacje uzdatniania Viessmann Aquastilla DUO. Oczyszczalnia ścieków biologiczna Haba Bio Easy Flow 8.

Ogrzewanie podłogowe na całym budynku łącznie z garażem na 15 sekcji (maksymalnie do 40 mb każda). Kocioł gazowy kondensacyjny Viessmann Vitodens 111-F (19 kW) z cyrkulacją adaptacyjna i pompą dla przepływu do sekcji.

Kompletna instalacja przewodowa smart home firmy Grentonz wszystkimi dostępnymi protokołami komunikacji. W każdym pomieszczeniu sterownik ścienny (4 guzikowy z czujnikami temperatury i światła) dla oświetlenia, żaluzji i ogrzewania. Jedna aplikacja mobilna steruje całym budynkiem i działa też zdalnie.

Podtynkowe nawiewniki liniowe na kanały wentylacji aluminiowe typu FLEX izolowane wełną Rockwool Klimafix 50 mm. Rekuperacje 200 mm i klimatyzacja 160 mm.

Rekuperacja Thessla AirPack4 500H ENERGY++. Klimatyzacja kanałowa Gree podzielona na strefy nocna (salon, kuchnia i korytarz) i dzieńna (sypialnie).

Dostępna galeria zdjęć na https://drive.google.com/drive/folders/1MO6RNHxslSq5WiecRirISRkazuJzhMud
(https://drive.google.com/drive/folders/1MO6RNHxslSq5WiecRirISRkazuJzhMud)


[ USTAWIENIA OGRZEWANIA ]

Od wakacji 2022 dopiero mieszkamy i jest teraz pierwszy sezon grzewczy dla budynku. Ja pracuje z biura w domu dlatego użytkowanie budynku jest praktycznie cały czas przeze mnie, żonę i jedno dziecko.

Zużycie prądu miesięcznie wychodzi około 300-320 kwh czyli przy obecnych cenach koszt około 250 zł.

Ciepła woda (C.W.U) jest ustawiona na 48°C ponieważ kocioł ma tolerancje +4°C gdzie dogrzewa do 52°C. Kocioł stojący ma wbudowany zasobnik na 130 litrów.

Ogrzewanie ma histereza na 0.5 stopnia czyli jak salon jest ustawiony na 22°C to włączy się od 21.5 do 22.5. Jednak podnosi do poziomu ponad 23°C z powodu że podłoga jest nagrzana przez dłuższy czas po wyłączeniu ogrzewania dla pomieszczenia. Kocioł ustawiony na średnio 36°C dla ogrzewania.

Każde pomieszczenie ma ścienny panel sterujący Grenton Touch Panel 4B. Ustawienia temperatury na salon 22°C, kuchnia 21°C, łazienki 22°C, sypialnie 21°C, biuro 20°C, kotłownia 20°C i garaż na 10°C. Sypialnie na noc od godziny 20 do 4 rano są minus 0.5°C (na 20.5°C) tak by lepiej się spało.

Przy takich ustawieniach temperatury są +1°C i spadają maksymalnie -1°C. Czyli sypialnie na 21°C są przez większość dnia 22°C (+1) i na noc mogą spadać do 20°C (-1).

Łazienki są ustawione na 22°C gdzie średnia temperatura około 23°C. Przy próbach ustawienia wyżej ogrzewanie na 23°C już było za gorąco i nieprzyjemne. Przy sypialniach ustawionych na 22°C to w nocy się źle spało bo było za ciepło.

Według mnie temperatura jest inaczej odczuwalna przy rekuperacji. Mamy porównanie u moich rodziców gdzie jest dom (roku 2019) takiej samej konstrukcji o podobnej wielkości z wentylacja grawitacyjną. Tam temperatura w salonie 22°C wydaje się chłodno i w sypialniach 21°C jest nieprzyjemnie.

Jest bardzo odczuwalna różnica powietrza przy rekuperacji gdzie u nas jest ciepło i świeżo (bez zaduchu i nieprzyjemnych zapachów) aż znajomi nam uwagę zwracają.

Ogólnie temperatura jest tak ustawiona że o każdej porze dnia jestesmy ubrani na krótki rękaw gdzie ja i dziecko dodatkowo w krótkich spodenkach.



[ ZUŻYCIE GAZU ]

Dziennie na C.W.U używamy średnio 2.2 m3 gazu w tym 0.5 m3 jest na cyrkulację ciepłej wody. Korzystamy z dużej wanna od 2-3 razy dziennie i z prysznica 3-4 razy. Jeden prysznic oznacza cały czas włączona deszczownica przez od 5 do 10 minut… moja terapia na stres ;)

Poniżej średnie zużycia dziennie gazu dla średniej pogody dnia. Dla przykładu średnia dnia temperatury od -7 do -13°C wychodzi -10°C.



[ -10 °C pogoda ] do 15 m3 gazu dziennie (ogrzewanie 12.5 + 2.5 na C.W.U)
[ -5 °C pogoda ] do 11 m3 gazu dziennie (ogrzewanie 8.8 + 2.2 na C.W.U)
[ 0 °C pogoda ] do 7.5 m3 gazu dziennie (ogrzewanie 5.5 + 2 na C.W.U)
[ 5 °C pogoda ] do 6.5 m3 gazu dziennie (ogrzewanie 4.5 + 2 na C.W.U)
[ 10 °C pogoda ] do 5 m3 gazu dziennie (ogrzewanie 3 + 2 na C.W.U)



Zauważyłem że czasami użycie gazu jest większe przy cieplejszej pogodzie niż innego dnia przy zimniejszej. Wydaje mi się że powodem jest mocniejszy i chłodniejszy wiatr.

463136
463137
463138
463139
463140

Jeżeli są pytania lub sugestie [email protected]

ex67
02-01-2023, 13:04
Obecny sezon (razem z cwu):

Październik: 91 m3 (2,8 dziennie)
Listopad: 160 m3 (5,7 dziennie)
Grudzień: 213 m3 (6,9 dziennie)

Ogrzewane 160 m2 (kazano oszczędzać) :)
Zima na razie łagodna a przełom roku to całkiem wiosenny. :)

qrko
02-01-2023, 16:49
Poniżej średnie zużycia dziennie gazu dla średniej pogody dnia. Dla przykładu średnia dnia temperatury od -7 do -13°C wychodzi -10°C.
463138

Skąd wiesz jakie masz dokładnie zużycie gazu na CWU? Kocioł udostępnia takie informacje?

fotohobby
02-01-2023, 18:16
Grudzień 2022 - 114m3, bez kominka.
Cały 2022 - 762m3

Współczynnik konwersji 11.3, temperatura 21.4 - 21.8.
Kominek tylko na początku roku, jakieś 10 x 8kg

sheen
02-01-2023, 18:38
Grudzień 121m3
2022 - 744m3
Immergas Victrix 12
Brak kominka
Parter 117m

rkowal
03-01-2023, 08:03
Skąd wiesz jakie masz dokładnie zużycie gazu na CWU? Kocioł udostępnia takie informacje?

Tak, jest aplikacja Viessmann Vicare dostępna https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viessmann.vicare

Podaje mi dzienne, tygodniowa średnia, miesięczne oraz roczne. CWU i ogrzewanie jest osobno i sumowane.

Aplikacja jest dostępna w języku polskim tylko mam angielski bo to mój pierwszy język

Bodeczek77
05-01-2023, 22:44
Dom z 2008 roku.
222m2 podłogi, 183 m2 powierzchni użytkowej, parter wysokość pomieszczeń 275, góra 230.
Ściana trójwarstwowa: keramzyt 25cm + wełna 10cm + keramzyt 10cm
Poddasze wełna 30cm, podłoga na gruncie styropian 10cm, okna 2 szybowe.
Cały czas mieszka 5 osób.
Podłogówka 100 % powierzchni (na dole gres + parkiet + wykładzina, na górze wykładzina + gres) po 10 sekcji na każdym piętrze
Piec 24kW Vaillant + zasobnik 150L

Sezon grzewczy:
Temperatura na dole 21st C (my chodzimy w krótkim rękawku, ale dziadkowie przyjeżdżający z bloków >> 24 st C w mieszkaniu; u nas marzną :) )
Temperatura na górze 19,5 st C
Sprzęgło na każde piętro i temperatura ustalana na podstawie czujnika temp, zewnętrznej tzw. 'pogodówki' oraz krzywych grzewczych, których parametr ustawiłem po obserwacji całego 1 sezonu grzewczego.
Temp. na zasobniku 47st. C

Zużycie gazu CO + CWU : przez ostatnie 2 lata to średnio 1800m3 za cały 1 rok (od lutego do lutego).
Dobowe w sezonie grzewczym gdy temperatura zewnętrzna oscyluje pomiędzy -3 w nocy + 3 w dzień to 6,4m3 (CO + CWU)
Teraz zimy są łagodniejsze niż np. 7-8 lat temu. Wtedy też robiłem różne wyliczenia i w ekstremalne dla naszego kraju temperatury np. 3 dni z rzędu średnia dobowa temperatura - 17 stopni to zużycie dobowe mieliśmy około 13-14m3.

Ostatni otrzymany rachunek za około 61 dni od 19 października do 22 grudnia : 1117 zł (Vat 0%) i 411m3/4507kWh.

P.S. W salonie koza Romotop 6kW (dopływ powietrza z zew.) palimy okazjonalnie około 5-6 wieczorów w miesiącu/1.5-2.0 m3 rocznie.

Tak to u nas wygląda.
Pozdrawiam :)

ex67
06-01-2023, 02:04
...
Temperatura na dole 21st C (my chodzimy w krótkim rękawku, ale dziadkowie przyjeżdżający z bloków >> 24 st C w mieszkaniu; u nas marzną :) )
Temperatura na górze 19,5 st C...


Hehe... standard z tym narzekaniem. W blokach a szczególnie w gierkówkach gdzie nie ma liczników temperatury są zazwyczaj wysokie. My nie lubimy chodzić do rodziny gdzie można się ugotować tak gorąco. Oni u nas jęczą że im zimno choć ja latam t-shirtch-ie.

wg39070
06-01-2023, 07:52
Ostatni rachunek od PGNiG: 11.10.22 - 10.12.22, 224 m3, 680.08 zł, dom jak w stopce, kominek sobota - niedziela i to nie wszystkie.

JanuszIgrażyna
06-01-2023, 17:55
PGNiG 3 miesiące blokowało faktury. Teraz 3 na raz
zużycie m3
październik 41
listopad - 91
grudzień- 149

kulibob
06-01-2023, 17:57
Po ile teraz kWh z gazu?

ig0r-
06-01-2023, 18:26
Po ile teraz kWh z gazu?
m3 gazu z ostatniej faktury wychodzi ok 2,80 więc kwh wychodzi ok 0,25 przy współczynniku kowersji 11,200 ale to z VAT 0%. Trzeba od stycznia dodać 23%.

fotohobby
06-01-2023, 18:45
Po ile teraz kWh z gazu?

Taniutko, dlatego od początku sezonu nie rozpaliłem jeszcze w kominku.
Bo poza tym ciepło. Jest piątek, wieczór, może coś bym tam sobie rozpalił, żeby ze szklaneczką whisky listy radia 357 posłuchać, ale 7 C na zewnątrz...

kulibob
07-01-2023, 07:40
Taniutko, dlatego od początku sezonu nie rozpaliłem jeszcze w kominku.

1. Taniutko to nie odpowiedź
2.Nigdy nie lubiłeś palić
3.Tym bardziej nie robiłeś tego dla oszczędności

fotohobby
07-01-2023, 09:31
1. Taniutko to nie odpowiedź
2.Nigdy nie lubiłeś palić
3.Tym bardziej nie robiłeś tego dla oszczędności

Konkretną cenę masz wyżej, po co miałem dublować. Co do pozostałych się zgadzam, pewnie, jak będzie gaz powyżej 60gr/kWh to czasem rozpalę.

CityMatic
07-01-2023, 20:24
Witam, nie wiem czy ktoś poruszał temat
Czy otrzymaliście FV za gaz na cały 2023 rok?
Pierwszy raz prognoza i trochę mnie martwi nie zużycie nie cena ale ewentualne dopłaty różnic gdyby wystąpiły - jakoś prognozy mnie "osłabiają" i nie motywują do oszczędzania:p

ex67
07-01-2023, 22:35
Witam, nie wiem czy ktoś poruszał temat
Czy otrzymaliście FV za gaz na cały 2023 rok?
Pierwszy raz prognoza i trochę mnie martwi nie zużycie nie cena ale ewentualne dopłaty różnic gdyby wystąpiły - jakoś prognozy mnie "osłabiają" i nie motywują do oszczędzania:p

Ale co konkretnie z tymi prognozami Cię osłabia ?

CityMatic
07-01-2023, 22:55
Ale co konkretnie z tymi prognozami Cię osłabia ?
Jak to co?
Skąd można wiedzieć ile zużyję do grudnia2023?
Skąd można znać cenę gazu skoro dzisiaj staniał 11% i jest w cenie gazu ze stycznia 2022?
Jak można wystawić rachunek i żądać za niego zapłatę skoro zima jest ciepła a zużycie jest niewielkie?

Kto wymyślił prognozy na gaz?nikt o tym nie mówił czy pisał? Czyżby nowe trendy p.ORLEN?

Zbignievsson
08-01-2023, 07:12
Spadłeś ze zużyciem poniżej 1200m3, to z automatu zakwalifikowali Ciebie do prognoz. Skąd mają wiedzieć ile w tym roku będziesz grzał klimą?
Wszelkie odpowiedzi na nurtujące Cię kwestia, znajdziesz na stronie ..... PGNiG, pomyślałbyś?
Zmień sobie przez aplikację taryfę na taką z końcówką "12t" i będziesz płacił co miesiąc za rzeczywiste zuzycie. Warunek jest jednen, jakbyś nie doczytał, musisz podać raz w miesiącu stan gazomierza, inaczej będą szacować sami, a tego nie chcesz.

raxon
08-01-2023, 08:53
Jak to co?
Skąd można wiedzieć ile zużyję do grudnia2023?
Skąd można znać cenę gazu skoro dzisiaj staniał 11% i jest w cenie gazu ze stycznia 2022?
Jak można wystawić rachunek i żądać za niego zapłatę skoro zima jest ciepła a zużycie jest niewielkie?

Kto wymyślił prognozy na gaz?nikt o tym nie mówił czy pisał? Czyżby nowe trendy p.ORLEN?
To proste. Policza ile dni bylo po starej cenie, ile po nowej i usrednia na zuzycie dzienne.X dni policza po starej cenie i Y dni po nowej cenie, za kazdy dzien zuzycie bedzie takie same.

fotohobby
08-01-2023, 10:26
Jak to co?
Skąd można wiedzieć ile zużyję do grudnia2023?
Skąd można znać cenę gazu skoro dzisiaj staniał 11% i jest w cenie gazu ze stycznia 2022?
Jak można wystawić rachunek i żądać za niego zapłatę skoro zima jest ciepła a zużycie jest niewielkie?

Kto wymyślił prognozy na gaz?nikt o tym nie mówił czy pisał? Czyżby nowe trendy p.ORLEN?

To zmień sobie taryfę i płać miesiąc po miesiącu wg zużycia

Alessandro
08-01-2023, 10:51
Ceny gazu na giełdzie w Amsterdamie są dziś niższe od tych przed rokiem. Czy polskie firmy także płacą mniej?

ex67
08-01-2023, 12:26
Ceny gazu na giełdzie w Amsterdamie są dziś niższe od tych przed rokiem. Czy polskie firmy także płacą mniej?

Na pewno płacą więcej niż 200 zł/MWh a tyle zdaje się wynosi obecnie cena detaliczna dla gospodarstw domowych.
Ostatnie ceny po jakich kupują gaz polskie firmy to ok 400 zł/MWh a i tak to ceny na a luty. Obecnie spalamy gaz kupiony jesienią i po cenach pewnie z 300 zł wyższych.

Ceny gazu poszybowały już jesienią 2021r na skutek różnych ruskich działań (głównie zmniejszenia dostaw typu spot). W 2022 dodatkowo wzrosły po wybuchu wojny.
Owszem teraz spadły ale nie do cen z przez 2 lat (15-30 EUR/MWh) tylko do cen z początku roku 2022 czyli już mocno wysokich.

marvinetal
08-01-2023, 15:01
Zmień sobie przez aplikację taryfę na taką z końcówką "12t" i będziesz płacił co miesiąc za rzeczywiste zuzycie. Warunek jest jednen, jakbyś nie doczytał, musisz podać raz w miesiącu stan gazomierza, inaczej będą szacować sami, a tego nie chcesz.

Dla mnie absurdem jest to że w taryfie T abonament jest wyższy niż w zwykłej. Musisz kursować sam do gazomierza i jeszcze za to dopłacać.

INT15
08-01-2023, 18:30
Ja nie nazwałbym tego ogrzewaniem. Masz zimno w domu i nie wciskaj fajansu że jest ok.

Napisał typek, któremu admini konto zablokowali (lolson28), bo ad personam pisywał często.

Skoro mam 20 cały rok, to oczywiście, że czasem chłodzę a nie grzeję, ale nie jesteś wart więcej mojego czasu...

INT15
08-01-2023, 18:51
Dla mnie absurdem jest to że w taryfie T abonament jest wyższy niż w zwykłej. Musisz kursować sam do gazomierza i jeszcze za to dopłacać.

Bo masz możliwośc manipulowania zużyciem i datami? Np. 1 maja raportujesz zużycie 100, a następny raz raportujesz 30 czerwca 101, i nagle 1 lipca raportujesz rzeczywiste 200.
Ty obracasz kasą na nie dostawca w tym czasie :D

marvinetal
08-01-2023, 21:26
No a bez taryfy T za maj i czerwiec i tak zapłacę dopiero w lipcu bez kombinacji. W taryfie T płacisz co miesiąc a bez niej co dwa i to zawsze z dołu więc jak ktoś chce obracać kasą dostawcy to taryfa T jest raczej strzałem w stopę.

casual
09-01-2023, 09:18
Mi też przy ustalaniu sposobu płacenia w PGNiG trochę to zirytowało, że robię za inkasenta i jeszcze mam za to wyższy abonament. Zdecydowałem się na prognozy to mi wysłali faktury po 900 zł/2mc na podstawie krótkiego okresu kiedy wygrzewałem wylewki.
Jeden telefon do BOK i gość przeklikał prognozy na wartości "ile by pan chciał płacić". Ustaliłem na oko na podstawie podobnych domów. Z tego co nieraz zerknę na licznik jest blisko, po pierwszym sezonie pewnie będę mądrzejszy.

bartek_de
09-01-2023, 10:18
Dom 120 m 2, parter, dach dwuspadowy, ściany 20 cm izolacji, strop 20 cm izolacji, wentylacja z odzyskiem ciepła, 2020 rok ukończenia budowy

Jeden sterownik na cały dom, temperatura zadana 19-20,5, temperatura pomieszczeń zmierzona 20,0 - 21,0 stopni

Zużycie gazu (CO+CWU) za okres 01/01/2022 rok - 01/01/2023 - 955 m3

Ratpaw
09-01-2023, 10:53
Czy któryś z Was zrobił podobne doświadczenie (https://youtu.be/vyP0r6E234g?t=46)? Czy gaz latem ma wyższą kaloryczność latem niż zimą? Ktoś potwierdzi/zaprzeczy na podstawie własnego doświaczenia?

wg39070
09-01-2023, 11:01
Dom 120 m 2, parter, dach dwuspadowy, ściany 20 cm izolacji, strop 20 cm izolacji, wentylacja z odzyskiem ciepła, 2020 rok ukończenia budowy

Jeden sterownik na cały dom, temperatura zadana 19-20,5, temperatura pomieszczeń zmierzona 20,0 - 21,0 stopni

Zużycie gazu (CO+CWU) za okres 01/01/2022 rok - 01/01/2023 - 955 m3

Dość sporo jak na ten metraż i zadaną temperaturę, swoją drogą dużą masz histerezę na sterowniku.

byq84
09-01-2023, 11:39
@CityMatic, u mnie to samo przyszło, zawsze zużywałem koło 1100 m3 na rok.
Teraz na koniec roku przyslali mi jakieś prognozy kompletnie z czapy, zamieniłem na taryfe W12T i podałem im stan z 31 grudnia. Oczywiście prognozy policzyli sobie po 23 procentowym Vacie tak abym zapłacił mało za 2022 a 2023 więcej.

ig0r-
09-01-2023, 11:39
Dość sporo jak na ten metraż i zadaną temperaturę, swoją drogą dużą masz histerezę na sterowniku.

Dość sporo? Nie ma informacji odnośnie współczynnika konwersji gazu, ani tego czy to podłogówka a może mieszane. Wydaje mi się, że w normie.

Ty nigdy nie podajesz, ale jak możesz napisz ile wychodzi Cię cały rok kalendarzowy jeżeli chodzi o spalanie gazu w m3. No i podaj jeszcze ile drzewa przy tym spalasz.

ejay3
09-01-2023, 12:57
Dom kostka PRL z piwnicą lata 70.ocieplony 10cm białego. 110m2 na poddaszu 20cm styro. Sama podlogowka. Kocioł smart 14kw. Rejon polski warmia. Zadana temp 21C. Spalanie grudzień 190m3

wg39070
09-01-2023, 13:38
Dość sporo? Nie ma informacji odnośnie współczynnika konwersji gazu, ani tego czy to podłogówka a może mieszane. Wydaje mi się, że w normie.

Ty nigdy nie podajesz, ale jak możesz napisz ile wychodzi Cię cały rok kalendarzowy jeżeli chodzi o spalanie gazu w m3. No i podaj jeszcze ile drzewa przy tym spalasz.

Proszę. Od końca czerwca do końca grudnia 501 m3 + niecały metr przestrzenny brzozy. Rok 2021/2022 (od czerwca do czerwca) 1306 m3 + 490 kg brykietu do kominka. Tak to wygląda z dużą dokładnością.

Sativum
09-01-2023, 14:39
Czy któryś z Was zrobił podobne doświadczenie (https://youtu.be/vyP0r6E234g?t=46)? Czy gaz latem ma wyższą kaloryczność latem niż zimą? Ktoś potwierdzi/zaprzeczy na podstawie własnego doświaczenia?

Mogę potwierdzić różną kaloryczność gazu. Te same miejsce, ta sama kuchenka - inny czas wrzenia wody w garnku/czajniku.

Sativum
09-01-2023, 15:32
Na podstawie czasu zagotowania wody w czajniku moim zdaniem nie da się porównać kaloryczności gazu, to trzeba wykonać laboratoryjnie. Za dużo zmiennych. Dokładna objętość wody, temperatura początkowa wody musi być jednakowa. Naczynie to samo, ten sam palnik, z tym samym wypływem gazu, temperatura otoczenia, a wystarczy, że dno pokryło się osadem, albo w kuchni był przeciąg. I całe szacowanie o kant rozbić.

Chyba nie chodzi o dokładne wyliczenie różnicy w kaloryczności, ale dlaczego nie nadaje się na wyznacznik, że różnica jest? Wszystkie wymienione czynniki constans (zliżony), to jakim cudem raz zagotuje się w 50s, a raz w 120s (dane przykładowe)? Rozumiem różnicę np. 20%, ale 50%? Subiektywizm ma gdzieś granice...

fotohobby
09-01-2023, 16:31
No to masz za rok 9,3m3 gazu/m2 użytkowej (plus drewno), a kolega bartek_de 8.14 m3 gazu/m2 (pewnie tez użytkowej) i brak informacji o gazie
Pół tony brykietu to jakieś 200m3 gazu

wg39070
09-01-2023, 17:16
No to masz za rok 9,3m3 gazu/m2 użytkowej (plus drewno), a kolega bartek_de 8.14 m3 gazu/m2 (pewnie tez użytkowej) i brak informacji o gazie
Pół tony brykietu to jakieś 200m3 gazu

Porównaj nasze domy, ja gotuję na gazie no i temperatury w domach.

Maniek82r
09-01-2023, 17:17
Grudzien 2022: 119m3 wsp. konwersji rzekomo teraz 11.48.
Temp. wewnetrzna 22st co+cwu 47st. Rodzina 2+2.

Ratpaw
09-01-2023, 17:35
Na podstawie czasu zagotowania wody w czajniku moim zdaniem nie da się porównać kaloryczności gazu, to trzeba wykonać laboratoryjnie. Za dużo zmiennych. Dokładna objętość wody, temperatura początkowa wody musi być jednakowa. Naczynie to samo, ten sam palnik, z tym samym wypływem gazu, temperatura otoczenia, a wystarczy, że dno pokryło się osadem, albo w kuchni był przeciąg. I całe szacowanie o kant rozbić.
Bierzesz dzbanek wody Brita, 1 litr, 22 stopnie, ten sam palnik, ten sam garnek/czajnik - o kilka procent różnicy nikt by się nie czepiał, ale o 50%???? Pytanie, czy ktoś to mierzy, powiedzmy raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc????

fotohobby
09-01-2023, 17:44
Porównaj nasze domy, ja gotuję na gazie no i temperatury w domach.

Porównałem, przecież widzisz, że odniosłem to do ich powierzchni.
Tamperatura - ok, 1C to jakies 5-6% różnicy

ex67
09-01-2023, 17:55
Bierzesz dzbanek wody Brita, 1 litr, 22 stopnie, ten sam palnik, ten sam garnek/czajnik - o kilka procent różnicy nikt by się nie czepiał, ale o 50%???? Pytanie, czy ktoś to mierzy, powiedzmy raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc????

Szukałem informacji jak to jest mierzone i przez kogo ale nic nie znalazłem. Są publikowane miesięczne tabele który punkt rozdzielni jaki miał współczynnik ale kto to mierzy i kto kontroluje rzetelność pomiarów ?
Z rachunków wynika że co miesiąc współczynnik coraz wyższy. Dawniej u mnie współczynnik był ledwo ponad 10 a dziś już przekracza 11,4.
Jak tak dalej pójdzie to okaże się że z metra gazu powinniśmy ogrzać się cały miesiąc :)
Taki zajebisty gaz teraz kupują u Katarczyków ?

https://www.psgaz.pl/mapa-orcs-i-jakosc-gazu

fotohobby
09-01-2023, 18:07
U mnie wsp. konwersji wynosił na początku 11.2, teraz 11.4.
Latem zużywam 30m3 gazu na CWU.
Czyli na ogrzanie domu idzie mi rocznie 400m3.
Zużycie w tym sezonie grzewczym nie odbiega od lat poprzednich.

casual
09-01-2023, 18:09
Nie ma dwóch takich samych domów w tym samym miejscu więc dokładnie nie ma co porównywać.

bartek_de
09-01-2023, 18:24
Dość sporo jak na ten metraż i zadaną temperaturę, swoją drogą dużą masz histerezę na sterowniku.

Pojęcie histerezy nic mi nie mówi, jeśli można proszę o wyjaśnienie. Sterownik zostawiam osobie, która na tym się zna. Osobiście zajmuję się regulacją temperatury/harmonogramu. Ale swoją drogą zastanawiam się jaki sposób ustawienia temperatury jest najkorzystniejszy z punktu widzenia zużycia gazu. Czy dla ekonomii lepiej utrzymywać względnie stałą temperaturę +/- 0,5 stopnia, czy lepiej ustawiać harmonogram.

Obecnie mam ustawienia wg harmonogramu:
5:00 - 7:30 - 20,5 stopni;
7:30 - 16:30 - 19,0 stopni
16:30-19:30 - 20,5 stopni
19:30 - 5:00 - 19,0 stopni.

Jeśli chodzi o komfort jest ok, cieplej jest wtedy, kiedy rodzina tego potrzebuje, temperatura zmierzona nie spada poniżej 20 stopni, ale zastanawiam się nad tematem pod kątem zużycia energii. Czy macie doświadczenia w tym temacie.

A co precyzyjnych danych to dom jest parterowy cały w podłogówce. Na marginesie uważam, że dużo błędów zostało popełnione przy montażu okien i tutaj jest najwięcej strat ciepła. Uczulałbym na to wszystkich aktualnie budujących dom.

ex67
09-01-2023, 18:37
Miałem kiedyś 2 st obniżenia (mój sterownik nie ma połówek) ale stwierdziłem że to bez sensu. Może gdyby obniżenia trwały dłużej albo na grzejnikach to tak ale takie okna kilkugodzinne na podłodze to żaden zysk. I tak to co wystygło trzeba szybko nagrzać gdy kończy się okno obniżenia a podłogówka szybko nie grzeje (szczególnie moja bo ma 8-9 cm grubości).
Teraz mam tylko 1 st i uważam że to maksimum co warto w ciągu doby obniżać. Lepiej obniżyć temperaturę w jakimś mniej używanym pomieszczeniu na stałe i uzyskać realne oszczędności.

Ratpaw
09-01-2023, 19:19
Zużycie w tym sezonie grzewczym nie odbiega od lat poprzednich.
Ale mi właśnie chodzi o to, żeby porównać sezon letni do zimowego. Każdy by łatwo porównał zużycie między tymi samymi sezonami, ale jak dotąd nie widziałem porównania między latem i zimą, a współczynnik konwersji jest pewnie na fakturze taki sam przez cały rok.

fotohobby
09-01-2023, 19:29
Ale mi właśnie chodzi o to, żeby porównać sezon letni do zimowego. Każdy by łatwo porównał zużycie między tymi samymi sezonami, ale jak dotąd nie widziałem porównania między latem i zimą, a współczynnik konwersji jest pewnie na fakturze taki sam przez cały rok.

Nie gotuję na gazie, więc nie porównam.


Uważam, że subiektywne stwierdzenie spadku kaloryczności gazu ziemnego aż o 50 % jest niczym innym, niż teorią spiskową rodem z kafeterii:) Taki gaz o zawartości 50 % metanu to ja nie wiem, czy zapaliłby się w palniku bez wymiany dysz i regulacji. Wracając do tematu. Gazem ogrzewam tylko CWU dla dwóch osób (kocioł z przepływowym ogrzewaniem wody). Średnio mam zużycie 0,4 m3 gazu ziemnego na dobę. I to się zgadza w periodzie kilku miesięcy. Nie notowałem podwojenia zużycia gazu.

Też tak sądzę

Ratpaw
09-01-2023, 19:35
Uważam, że subiektywne stwierdzenie spadku kaloryczności gazu ziemnego aż o 50 % jest niczym innym, niż teorią spiskową rodem z kafeterii:) Taki gaz o zawartości 50 % metanu to ja nie wiem, czy zapaliłby się w palniku bez wymiany dysz i regulacji. Wracając do tematu. Gazem ogrzewam tylko CWU dla dwóch osób (kocioł z przepływowym ogrzewaniem wody). Średnio mam zużycie 0,4 m3 gazu ziemnego na dobę. I to się zgadza w periodzie kilku miesięcy. Nie notowałem podwojenia zużycia gazu.
Grzanie CWU to jest jakiś trop. A zauważyłeś w ogóle jakieś wahania zużycia?

qrko
09-01-2023, 20:22
Może ktoś powie jak policzyć poprawnie zużycie domu w W per m2/rok? Nie wiem za bardzo które dane podstawić.

Zużycie gazu 2022: 475CWU + 555 CO
Wsp konwersji: 11,52
Powierzchnia całkowita po podłogach 231m2
Powierzchnia całkowita grzana po podłogach bez garażu oraz kotłowni 181m2
Powierzchnia użytkowa grzana z uwzględnieniem skosów na poddaszu 148m2

Z góry dzięki.

fotohobby
09-01-2023, 20:59
Wiesz, tak naprawdę to grzejemy kubaturę. Bo jest różnica czy nad tym metrem kwadratowym grzanej podłogi strop jest na wysokości 1.4,czy 3.5 metra
Takie przeliczanie jest proste dla domów bez skosów.
W sumie możesz przyjąć 180m2, żeby dostać fajniejszy wynik, albo 148, żeby dostać mniej fajny wynik :)

wg39070
10-01-2023, 14:09
Pojęcie histerezy nic mi nie mówi, jeśli można proszę o wyjaśnienie. Sterownik zostawiam osobie, która na tym się zna. Osobiście zajmuję się regulacją temperatury/harmonogramu. Ale swoją drogą zastanawiam się jaki sposób ustawienia temperatury jest najkorzystniejszy z punktu widzenia zużycia gazu. Czy dla ekonomii lepiej utrzymywać względnie stałą temperaturę +/- 0,5 stopnia, czy lepiej ustawiać harmonogram.

Obecnie mam ustawienia wg harmonogramu:
5:00 - 7:30 - 20,5 stopni;
7:30 - 16:30 - 19,0 stopni
16:30-19:30 - 20,5 stopni
19:30 - 5:00 - 19,0 stopni.

Jeśli chodzi o komfort jest ok, cieplej jest wtedy, kiedy rodzina tego potrzebuje, temperatura zmierzona nie spada poniżej 20 stopni, ale zastanawiam się nad tematem pod kątem zużycia energii. Czy macie doświadczenia w tym temacie.

A co precyzyjnych danych to dom jest parterowy cały w podłogówce. Na marginesie uważam, że dużo błędów zostało popełnione przy montażu okien i tutaj jest najwięcej strat ciepła. Uczulałbym na to wszystkich aktualnie budujących dom.

Histereza określa wahnięcia w dół i w górę temperatury w pomieszczeniach względem zadanej. Ja mam ustawione 21,5 C z histerezą 0,2 stopnia czyli piec podbije temperaturę w pomieszczeniach do 21,6 i stop, a zacznie pracować przy 21,4 i tak w kółko. Widzę, że masz okna czasowe z różnymi ustawieniami temperatur, ja mam cały czas jednakowo ale co się komu podoba, też mam 100% podłogówki, nawet nie mam drabinki w łazience. Dodam jeszcze, że okna czasowe przy podłogówce są mało sensowne ze względu na dużą bezwładność tego typu ogrzewania. Jeśli tak Ci dobrze to tylko życzyć przyjemnego użytkowania wymarzonego domu. Pozdrawiam serdecznie.

klaudiusz_x
14-01-2023, 12:48
Ciepłomierz sobie zamontujcie.

wg39070
14-01-2023, 13:29
Ciepłomierz sobie zamontujcie.

A po co?