PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na budowę - budynek 1,5 metra od granicy



kubachoj
20-12-2005, 21:44
Witam !

Może ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z podobnym problemem i pozytywnym rozwiązaniem. Problem jest następujący:
- działka na której stoi nasz dom ma 30 m szerokości
- chcieliśmy pobudować budynek garażowo-gospodarczy w odległości 1,5 od granicy
- sąsiad nie wnosi zastrzeżeń co do odległości od granicy (poniżej 3 metrów)
- sąsiad ma w naszej wspólnej granicy postawiony dom, ale w innym miejscu niż nasz przyszły garaż
- warunki zabudowy nic nie mówią o odległości od granicy, poza ogólnymi zasadami
- otrzymujemy decyzję odmowną - brak zgody na budowę

Powód : ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U.109 z dnia 12 maja 2004 r. poz.1156) paragraf 12., gdzie nie przewiduje się sytuacji budowy w odległości 1,5-3 m od granicy w sytuacji, gdy sąsiad ma dom w naszej granicy.

Za wszystkie ciekawe pomysły będę wdzięczny.

Pozdrowienia
Jakub Chojnacki

bladyy78
20-12-2005, 22:24
Powiem Ci tak ze ja wlasnie mam postawiony dom w odleglosci 1.3m od granicy dzialki z sasiadem kostowalo mnie to jednak wiele zachodu. Zgode dostaem tylko warukowo i decyzja o mojej zgodzie zapadla na specjalnym zebraniu w urzedzie miejskim. Prawnie jest tak ze budowac sie mozesz blisko granicy jesli twój sasiad bedzoe równiez w tym samy czasie sie budowal i razem wystapicie o pozwolenie na budowe w innym wypadku to jest praktycznie nie mozliwe! Mi sie udalo ale jak pisalem wczesniej warunkowo i tylo dlatego dostalem takie zezwolenie poniewaz granicze z dzialka nie budowalana która nigdy nie bedzie mogla zostac przeksztalocna na budowlana ze wzgledu na znajdujace sie na niej slupy wysokiego napiecia! Ale zalatwianie tych formalnosci w moim wypadku trwalo kilka miesiecy. I tylko dzieki przychynosci urzedników a raczej jednego który mial decydujacy glos moge byc szczesliwym posiadaczem domkuw takiej odleglosci od dzialki sasiedniej.

sharan11
21-12-2005, 08:33
Witam,
pozwolenie na budowę otrzymałem wiosną tego roku tak jak w temacie budynek 1,5 od granicy. Wszyscy mówili nie mozliwe, a projektant powiedzial że nie ma problemu i tak też było:) Są jakieś obejścia kwestja argumentacji architekta.
Pozdrawiam

mariusz waligóra
21-12-2005, 09:25
Organ wydający decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu uwzględnia nie tylko aspekty wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale również uchwalony plan miejscowy zagospodarowania terenu. Jeżeli w tym planie przewidziano na określonej działce zabudowę w odległości mniejszej niż 3 m, to nie powinno być większych problemów.

adrian
21-12-2005, 11:35
Ja również mam zgodę na wybudowanie w odl. 1.5m od granicy.
Starostwo poinformowało mnie, że w sytuacji, kiedy sąsiad wyraził na piśmie zgodę na odległość 1.5m to urząd już nic nie ma do gadania i jego pozwolenie jest formalnością. O ile pamiętam ta zgoda pozwala na zejście do 1.5m, ale nie bliżej. Ciekawe, nie?

warm
22-12-2005, 00:23
A otrzymal ktos moze zezwolnie na postawienie budynku w granicy?

Rzecz jasna bez okien itp... Zgode sasiada bede mial na pismie oczywiscie!

ania
22-12-2005, 15:39
Dopatrzyłam się luki w przepisach - rzeczywiście regulują one kwestie budowy w odległości 1-5 do 3 metrów. Regulują również budowę w granicy. A co pomiędzy? Czemu ma służyć owo 1,5 metra nie dopuszczone do zabudowy żadnym przepisem i pod żadnym warunkiem :roll:

robert skitek
22-12-2005, 17:14
bo jesli 2 sąsiady wybudują powiedzmy po 30cm od granicy, to ściany juz pozniej nie wyremontujemy

ania
23-12-2005, 08:54
Jeśli wybudujemy w ostrej granicy to tym bardziej nie.
A może to mieć znaczenie np. w przypadku konieczności wzmocnienia fundamentów lub poprawy izolacji poziomej za 30 lat.
A w ostrej budować można.
Nadal uważam, że ten przepis to luka.