PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe i instalacja otwarta



Pawel_D
21-12-2005, 11:55
Witam,

Jakie są konsekwencje wpięcia ogrzewania podłogowego (200m rury alupex) do instalacji CO z piecem na paliwo stałe pracującym w układzie otwartym? Obwód CO i podłogówki z osobnymi mieszaczami. Czy muszę stosować wymienik płytowy(koszt ok 1000zł) czy da sie bez tego obejść. Słyszałem, że podłogówka w takim układzie bedzie pracowała niestabilnie, ale co to znaczy
"niestabilnie" - przecież będzie osobna pompa, odpowietrzacz itd. Czy mże
ktoś to fachowo wyjaśnić?

Pzdr
PawelD

jabko
21-12-2005, 12:49
To chyba chodzi o tlen w wodzie itp ale to niech sie wypowiedza fachowcy w stylu Janusz, 1950, vps itp

Też interesuje się tym tematem a znalazłem wymienniki po 340zł
Klik (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=76602242)
Niby do kotłów do 25kW ale nie wiem czy takie cos wystarczy

Mały
21-12-2005, 13:21
To chyba chodzi o tlen w wodzie itp ale to niech sie wypowiedza fachowcy w stylu Janusz, 1950, vps itp

Też interesuje się tym tematem a znalazłem wymienniki po 340zł
Klik (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=76602242)
Niby do kotłów do 25kW ale nie wiem czy takie cos wystarczy
Miałem kiedyś takie wymienniki .Są to elementy kotła gazowego dwufunkcyjnego .wystarczają na moc do 24kW ,ale przy bardzo wysokich parametrach pracy.
Wymiennik do kotłowni kosztuje ok.600-1000 zł i ma więcej i większych płyt(sondex,alfalaval,danfoss,secespol i in.).

Pawel_D
21-12-2005, 13:28
Dobrze, że piszesz Mały, sporo przeczytałem Twoich postów o kotłach na drewno, w tym "Chętnie pomogę" i znam Twoja opinię na temat takich rozbudowanych instalacji.
Mam Atmosa 25GS i zbiornik 750l z węzownicą CWU i mam duży dylemat z tym czy zamknąć czy zastosować się do przepisów. Różnie ludzie radzą.
Jak jest u Ciebie i co myślisz o zamknięciu w mojej konfiguracji.
Spirala chłodząca kocioł, zbiornik 750l, naczynie przeponowe 80l i 2 lub 3 zawory bezpieczeństwa.
Pzdr

Mały
21-12-2005, 14:49
Właściwie nie ma przeciwwskazań do układu otwartego przy podłogówce.Większość instalatorów po prostu obawia się zapowietrzania układu.I to nie tylko przy gotowaniu (ewentualnemu) się wody w instalacji.
Ja jakoś mam niejeden układ wykonany na otwartym i nie zdarzyły się żadne zapowietrzenia - zreszta na rozdzielaczu/rtlu montuje sie z reguły automat odpowietrzający.
Sądzę ,że bardziej tu pokutuje mit układu otwartego jako "przeżytku".Nie raz zdażało mi się ,że nawiedzony instalator mówił do klienta że układ otwarty jak i grawitacyjny są "panie dawno przestarzałe" i tak się robiło za komuny z grubych,stalowych ,spawanych rur. No a klient jak sobie takie kłębowisko w nowiutkim domu wyobrazi to natychmiast z tego rezygnuje i montuje cały układ na 15 i 18.

jabko
21-12-2005, 18:44
Mały ale przy kotle na groszek jak i tak trzeba wymiennik to już naturalnym jest że podłogówka jest w układzie zamkniętym, tak ??



A tu znalazłem większy wymiennik 10 płyt za 450 zł a w opisie gośc podaje że ma jeszcze wieksze 15-20 płyt.
Większy wymiennik (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77754312)

Mały
21-12-2005, 19:29
A w jakim celu przy ekogroszku musi byc wymiennik? Przecież to jest troszkę bardziej skomplikowany kocioł na paliwo stałe...

A co do linku to są właśnie takie wymienniki - ten zdaje się jest akurat z secespolu (żółte zaślepki i grawerowane napisy).

jabko
21-12-2005, 19:48
No przy ekogroszku i podłogówce. Cwu, grzejniki i podłogówka.

Dopuściłbyś myśl żeby na podłogówkę przez trójdrogowy, bez wymiennika, prosto z pieca puścić wodę ??

Mały
21-12-2005, 21:10
No jasne ,że tak.
Przecież temperaturą zasilania podłogówki zawsze steruje /powinien sterować termostat. I to bez różnicy czy to jest prosty rtl czy esbe czy też skomplikowany układ pompowo-termostatyczny.Ma on za zadanie nie dopuścić wody o parametrach wyższych niż... . I tyle.
W takim wypadku co za różnica czy doładowaniem układu podłogówki zajmuje sie kocioł "świecący" tzw śmieciak czy też najbardziej skomplikowany kondensat. To termostat ma za zadanie utrzymać określoną temperaturę pracy w układzie.

Pawel_D
22-12-2005, 07:29
Dokładnie tak, za temperaturę odpowiada odpowiedni zawór mieszający a wymiennik służy jedynie do zamknięcia instalacji i przekazania ciepła z otwartego obiegu pieca.
Niektórzy przyczepiaja sie własnie do zawrtości tlenu w podłogównce i mozliwości "zaglonienia" i zatkania obiegu podłogówki, tylko na ile sa to fakty a na ile niesprawdzona teoria??

pzdr

jabko
22-12-2005, 07:51
Mały zachwiałeś moje zaczątki wiedzy o ogrzewaniu podłogowym + grzejniki.
W zasadzie przekonałem się do wymiennika (ot tak bo wszyscy mająi marudzą o tym tlenie)

Czyli taki układ jak na fotce byłby w pełni poprawny ??

http://foto.onet.pl/upload/9/47/_562565_n.jpg

Oczywiscie na roździelaczu podłogi odpowietrzniki i przepływomierze (a niech strace)
Rury do boilera grube
Na podłogówkę trójdrożny z czujką przyklejoną do rurki.
Osobne pompy na podłoge i grzejniki sterowane z regulatora pokojowego.
Zawory zwrotne oczywiście będą i kulowe ręczne też przed pompami itp ale na razie to pomińmy i pogadajmy o "sednie" sprawy.
Naturalnie przelew na poddaszu a boiler w kotłowni nad piecem (rys. jest tylko poglądowy)

Mozna tak robić ??

Mały
22-12-2005, 08:26
No tak ale po co ten czujnik do rurki - w zaworze esbe czujką jest od razu zawór. A sterownik widzę jest na 2 obiegi (pompy). No i w najwyższej części pętli odpowietrznik(lub na rozdzielaczu jeśli będzie).
Tak układ w/g tej podłogówki spokojnie zadziała - tylko musisz podłączyć go do rozdzielacza ,bo może okazać się że opór jednej pętli będzie większy niż innej i nie będzie można prawidłowo wysterować pomieszczeń.

jabko
22-12-2005, 08:31
Mały jesteś WIELKI.

Chyba oszczedzę dzięki tobie kupe kasy.

Co do tego tlenu (bo rozumiem że to jedyny problem w ukł. otwartych) to u rodziców ukł. otwarty działał w domu powojennym z 50lat i jakoś nic nie rdzewiało i nic sięnie rozpadło
Czy stosowanie ukł. zamkniętego do rurek PEX ma jeszcze jakieś uzasadnione powody ??

Pawel_D
22-12-2005, 09:39
A propos tego schematu to małe pytanko (pewnie wielokrotnie wałkowane) - czy jesli pompy damy na zasilaniu to jak konkretnie to wpłynie na prace układu (i czy w przypadku zamkniecia układu bedzie podobnie)?

pzdr

Mały
22-12-2005, 09:43
Jeśli chodzi o tlen w układzie otwartym to zapraszam do konwersacji z bardzo "obcykanym" w temacie Janusszem vel Bio.
Ja osobiście nie widziałem róznicy między zamkniętym a otwartym.
Aha no chyba poza tym ,że koledze pękł po niecałych 3 latach ekovimar...dzwonił 4 dni temu.
Zapomniełem dodać że pękł w układzie zamkniętym.

jabko
22-12-2005, 10:43
A propos tego schematu to małe pytanko (pewnie wielokrotnie wałkowane) - czy jesli pompy damy na zasilaniu to jak konkretnie to wpłynie na prace układu (i czy w przypadku zamkniecia układu bedzie podobnie)?

Hydrauliki nie lubię (choc na siłę uczą mnie teraz Hydrotoniki, i Systemów sterowania hydraulicznego) i nie umiem.
Dla mnie to prawie to samo (przepływ to przepływ) ale temperatura pracy pompy inna więc narysowałem na powrocie.

Janussz vel Bio - to jest ich dwóch ??
nick "janussz" znam i często czytam jego posty a "bio" ??

rafałek
22-12-2005, 10:56
Janussz to przedzieżgniety Bio.

jabko
22-12-2005, 11:01
Rozumim.
Janussz odezwij się !! potrzeba nam tlenu !! :D

jabko
23-12-2005, 13:32
No dobra.
Poszukałem, poczytałem i znam opinie Janussza o dyfuzji tlena a zwłaszcza jej działaniu na CO.

Dla niewtajemniczonych: Zjawisko jako takie istnieje ale jego wpływ na instalację (rdzewienie) jest lekko mówiąc znikomy.

To pozostaje tylko jedno pytanie.
Dlaczego wszyscy (bo właściwie 100% podłóg jest w ukł. zamkniętym) robią układ zamknięty przy podłogówce ????

Mówimy oczywiście o kotle na paliwo stałe.

Pawel_D
23-12-2005, 13:42
Ja rozmawiałem wczoraj z dystrybutorem pieców i powiedział, że jak się nie zamknie to szybko się instalacja zaszlami (jakies glony czy cuś). Ale chodzi chyba ogólnie o całą instalację bo np grzejniki płytowe mogą szybciej przerdzewieć - producenci daja iles tam gwarancji pod warunkiem stosowania w instalacjach zamkniętych. Starym żeliwnym grzejnikom to nie szkodziło ale te nowe są delikatniejsze.

pzdr

Mały
23-12-2005, 14:22
Ja rozmawiałem wczoraj z dystrybutorem pieców i powiedział, że jak się nie zamknie to szybko się instalacja zaszlami (jakies glony czy cuś). Ale chodzi chyba ogólnie o całą instalację bo np grzejniki płytowe mogą szybciej przerdzewieć - producenci daja iles tam gwarancji pod warunkiem stosowania w instalacjach zamkniętych. Starym żeliwnym grzejnikom to nie szkodziło ale te nowe są delikatniejsze.

pzdr
A weź tak na zdrowy rozum :
- grzejnik rozgrzewa sie stygnie (ukł.otwarty)
- grzejnik rozgrzewa się i stygnie dodatkowo doznaje naprężeń zależnych od temperatury(ukł.zamknięty)
A co do zaszlamiania - z reguły większość kociołków stalowych i żeliwnych szlamuje(szlami?) zarówno w instalacjach otwartych jak i zamkniętych.
A te "glony" to raczej osadzają sie na anodzie magnezowej w zasobniku CWU ,ale po stronie CWU a nie CO.
A dlaczego montują uparcie wymienniki i układy zamknięte na podłogówce? Ano po pierwsze mit.Po drugie podłogówka dość ciężko się odpowietrza (kilkaset metrów rury w poziomie z malutkimi syfonami) i stąd też obawa o właśnie owo zapowietrzanie.
Aha no i drobiazg o którym zapomniałem - pompa w której jest zbyt niskie ciśnienie może mielić w miejscu (sprawdziłem nie raz i pisałem o tym). Większość producentów podaje min ciśnienie pracy 0,3 bara czyli 3 metry wysokości słupa wody. Choć jak zauważyłem dotyczy to raczej tańszych pomp bo grundfos czy wilo np i w poziomie pójdzie.

jabko
23-12-2005, 19:09
... podłogówka dość ciężko się odpowietrza (kilkaset metrów rury w poziomie z malutkimi syfonami) i stąd też obawa o właśnie owo zapowietrzanie.

---------------------------------------------------------------

Większość producentów podaje min ciśnienie pracy 0,3 bara czyli 3 metry wysokości słupa wody. Choć jak zauważyłem dotyczy to raczej tańszych pomp bo grundfos czy wilo np i w poziomie pójdzie.

OK
O "p" bym się nie martwił bo przelew dam nad poddaszem albo w pomieszczeniu gospodarczyk koło łazienki (czyli 8m lub 5m nad piecem)

A z tym odpowietrzaniem to już nieważne czy otwarty czy zamkniety ale mam pytanie:
Rurka rozumiem jest normalnie na poziomie ułozona. Trzeba wody nalewać jak powoli (jak w każdym układzie) ??
A później jak pompe sięwłączy to ona jeszcze przepcha pozostałe powietrze na rozdzielacz powrotny ??
Bo innego sposobu na odpowietrzenie nie widzę.
Są z tym duże problemy ??

mark1oc
23-12-2005, 19:11
zgadzam sie z malym mam takie podlogowki w ukladzie otwartym i pracuja super jedyna moim zdaniem poprawka to dalbym pompe na zasilaniu zaraz za zaworem trojdroznym a przed belka zasilajaca rozklad cisnien jest lepszy mozna tez dac zabezpieczenie temperaturowe na pompe

jabko
24-12-2005, 11:23
To teraz masz na powrocie i coś jest nie tak ??

mark1oc
24-12-2005, 15:15
nie zawsze daje ja na zasilaniu
odnosze sie do twojego rysunku pare postow wczesniej

jabko
24-12-2005, 20:16
Teraz Cie troszke nie rozumiem.
Nie zawsze dajesz na zasilaniu ??
To lepiej ją dać za trójdroznym na zasilającej rurce ciepłej wody czy na powrocie już za pętlami podłogi tak jak na rys. ??

Mały
27-12-2005, 07:15
Wodę najlepiej jest nalewać bezpośrednio do rozdzielacza.Z drugiej strony zamontować wąż do odpływu. Jeśli wodę puścisz na full to wypchnie z podłogówki wszystko - i powietrze i ewentualne paprochy(płukanie instalacji).
Fakt faktem później jeszcze się poodpowietrza.A jeśli stwierdzisz któryś powrót chłodny to pozamykaj inne zostawiając ten jeden - w ten sposób przepchniesz ewentualny bąbel powietrza. Jest to trochę zabawy,ale warto teraz sobie całość wyregulować niż mieć potem (jak będzie czasu brakowało) kłopot.

jabko
27-12-2005, 16:40
OK. Pompa na zasilaniu roździelacza (w końcu tam i tak jest tylko 50 stopni max)
Dalej mnie zastanawia czemu praktycznie nikt nie wykonuje takiego układu otwartego.
Na razie zgłosił sie tylko jeden użytkownik a podłogówkę ma ponad połowa forumowiczów.

adamsa
27-12-2005, 18:08
ja mam podlogówkę na instalacji otwartej, ale dopiero od kilku tygodni.
I grzeje normalnie, nie mam z nią problemu, w przeciwieństwie do pieca i komina.
ale podłogówka jest ok

laspalmas
10-01-2006, 13:42
Też chciałem coś takiego zrobić [piec na miał - potem może gaz lub olej]. Ale mi namieszaliście, nic z tego nie czaje? :o

Mały
10-01-2006, 14:56
Też chciałem coś takiego zrobić [piec na miał - potem może gaz lub olej]. Ale mi namieszaliście, nic z tego nie czaje? :o
Noto jeszcze raz - przy kotle na paliwo stałe ogrzewanie sama podłogówkš jest nie do końca dobre (podłoga sie nagrzeje na niskich parametrach a kociołek musi moc gdzieœ oddać (można wtedy zastosować bufor).I sie może zagotować. Ale przy instalacji mieszanej z grzejnikami to nie ma problemu - grzejniki pochodza na wys.parametrach a podłogówka przez mieszacze na niskich .I tyle.

KonAn
10-01-2006, 15:07
Czyli przy podłogówce lepiej mieć pieć niedowymiarowany niż przewymiarowany?Dobrze rozumuję?

Mały
10-01-2006, 15:11
Czyli przy podłogówce lepiej mieć pieć niedowymiarowany niż przewymiarowany?Dobrze rozumuję?
Nie do końca kociołek jeśli zamkną sie termostaty zacznie pracować dla siebie bo nie będzie miał gdzie oddać mocy.A nie jest to urządzenie jak np gazówka że przy przekroczeniu pewnej temp po prostu sie wyłączy.
Inna sprawa temp pracy kociołka - dla podłogówki (samej) hnajlepszy jest kondensat lub PC.

Grzesiek13
10-01-2006, 15:18
Generalnie nie ma znaczenia czy podłogówka działa w układzie otwartym czy zamnkniętym - ona będzie grzać jeśli jest prawidłowo wykonana. Ważne co podał Mały - nadmiar energii z kotła na paliwo stałe powinien trafić do bufora - bo kocioł ma pracować z nominalną mocą a nie kisić się :wink: wtedy jest najbardziej ekonomiczny.

1950
10-01-2006, 15:34
najlepszym rozwiazaniem, jest mieć kocioł lekko niedowymiarowany dla zapotrzebowania na ciepło budynku,
każdy kocioł pomijając kondensata, jest sprawniejszy gdy pracuje w górnym zakresie mocy, dlatego mądrzy ludzie w tej materii polecają tego typu rozwiązanie, wychodząc z założenia, że lepiej 2-3 dni w roku cieplej się ubrać (tepmeratury poniżej 20C, tak naprawdę to 4-5 dni w roku, oczywiście nie na suwalszczyźnie, ale tak to mniej więcej, ma być)
rzeczywistość jak zwykle skrzeczy, przeważająca większość użytkowników ma kotły przewymiarowane, dlatego stosuje się bufory, układy mieszające, kotły o jak najmwiększej modulacji,
przy kotle na paliwo stałe, będzie to pracować także w układzie otwartym, kwestią jest zastosowanie porządnego układu mieszającego opartego na zaworze trójdrogowym,
z tym może być kłopot, bo sterowanie zaworem z reguły odbywa się z kotła a automatyka większości kotłów na paliwo stałe jest dość uboga,
ale niech mi nikt nie zarzuci że nie można z automatyki kotła, można ale to jest jak zwykle kwestia kasy,
nie należy się tym przerażać, są układy mieszające z własną automatyką działającą nawet w funkcji pogodówki,
tu też to tylko kwestia kasy :lol:
czyli jak ktoś się uprze to będzie miał porządnie działającą podłogówke w układzie otwartym

Grzesiek13
10-01-2006, 16:12
W uzupełnieniu dodałbym, że rura do podłogówki ma być z barierą antydyfuzyjną!, a nie np. byle jaka na sztukę bo tania.

adaman
10-01-2006, 17:07
wydaje mi się,że podłogówki nie stosuje się w układzie otwartym z jeszcze jednej może błahej przyczyny, układ taki trzeba by było uzupełniać wodą wodociągową, a czy ktoś się zastanawiał jakie ona ma parametry? Najważniejsza w nich jest twardość i pH. Jeżeli ktoś ma super wodę (bardzo, bardzo miękką) to i tak odczyn pH takiej wody jest w granicach "7", a w instalacjach grzewczych powinno być w granicach 9, czyli woda ma mieć odczyn zasadowy, a nie kwaśny. Wiąże się to z zarastaniem układu i lepiej jest wymienić od czasu do czasu wodę w układzie albo wymiennik niż podłogówkę.
pozdrawiam

1950
10-01-2006, 18:49
akurat w pexie, czy alupexie, kamień to nie problem

Mały
10-01-2006, 19:10
wydaje mi się,że podłogówki nie stosuje się w układzie otwartym z jeszcze jednej może błahej przyczyny, układ taki trzeba by było uzupełniać wodą wodociągową, a czy ktoś się zastanawiał jakie ona ma parametry? Najważniejsza w nich jest twardość i pH. Jeżeli ktoś ma super wodę (bardzo, bardzo miękką) to i tak odczyn pH takiej wody jest w granicach "7", a w instalacjach grzewczych powinno być w granicach 9, czyli woda ma mieć odczyn zasadowy, a nie kwaśny. Wiąże się to z zarastaniem układu i lepiej jest wymienić od czasu do czasu wodę w układzie albo wymiennik niż podłogówkę.
pozdrawiam
Oczywiście - zwłaszcza jak sie wodę dolewa raz na tydzień przez cały rok...
Janussz juz to bardzo dokładnie opisywał.

Grzesiek13
10-01-2006, 19:35
Po pierwsze - wieksza gładkośc ścianek rury miedzianej czy z tworzywa powoduje znikome przyleganie doń kamienia,
po drugie - z reguły zarasta np.: grzałka w bojlerze elektrycznym, wymiennik w kotle, wymiennik CWU (czyli generalnie w ma to miejsce tam gdzie działa wysoka temperatura i istnieje tam dopływ wody twardej -pokrótce bez wnikania w szczegóły)
po trzecie - Mały Ci odpowiedział
po czwarte - nie siej wrogiej propagandy 8) :roll:

Janussz
10-01-2006, 20:41
Tak sobie siedzę w ten zimowy wieczór i czytam pościki, bo dawno mnie na forum nie było :lol: i widzę, że wywoływany byłem do odpowiedzi.
Kochani, nie jest możliwe czytać wszystko jak leci.
Ale jeżeli już tu jestem to wiecie jak powstało ogrzewanie podłogowe?
Otóż kombinowano w Niemczech jakby tu ogrzewać bezpiecznie pomieszczenia szpitalne dla obłąkanych, szaleńców, jednym słowem ludzi psychicznie chorych.
No i wykombinowano. Nie bierzcie tego do siebie :lol: .

A układ otwarty czy zamknięty?
Czasami jak nie mogę czegoś werbalnie wytłumaczyć, to biorę klienta do swojej firmowej kotłowni. Mam w niej kocioł obecnie 150kW, bojler 200l i kilka metrów rur z dwoma pompami na c.o. i jedną na cyrkulacje c.w.u.
Aha. jeszcze 6 zaworów kolowych. Ogrzewam tym dom, "biurowiec" i budynki firmy. W zależności od potrzeb wyłączam np. halę po 15. Mam wiele możliwości.
Dlaczego to piszę. Dlatego, że wszystko jest wykonane przejrzyście, prosto, bezawaryjnie praktycznie.
Czasami sprzeczałem się z byłym moją "prawą ręką" dlaczego wciska klientowi worek armatury, jeżeli wystarczyłaby mała reklamówka.
Szefie, jeżeli zrobię tak jak pan chce, to już w tej okolicy nie będziemy mieli roboty. Dlatego, bo sąsiad ma w kotłowni prawie reaktor jadrowy.
Nikt nie chce mieć w kotłowni mniej niż sąsiad.
Ja tego pojąć nie mogę.
Układy zamknięte przeszły do nas wraz z kotłami olejowymi, gazowymi.
Ktoś upatrzył w tym dodatkowy interes. Wepchać armaturę od olejówek do kotłów na opał stały. Ten tlen w instalacji i inne podobne bzdury.
Aha.
Ktoś wyżej pisał o Ph wody. W większości instalacji mamy Ph lekko zasadowe w okolicach 8. Piszę o tym bo doszło już do tego, że małymi literami pisze: woda musi być w granicach 7-8ph. Inaczej nici z gwarancji grzejników.
No i klient się doczytał o tym ph, no i trzeba tracić czas na jego uspokojenie. Jak daleko jeszcze w tym zajdziemy?

laspalmas
11-01-2006, 09:12
Mam pytanko trochę z innej beczki, a mianowicie jaka jest trwałość instalacji miedzianych i plastikowych. ostatnio jeden z instalatorów przekonywał mnie, iż instalacje miedziane po ok. 15 latach przeciekają w skutek utleniania się na złączach? :-? Jakie są wasze doświadczenia?

Grzesiek13
11-01-2006, 09:29
Oficjalnie miedź - 40 lat, plastik - 50 lat.
Podobno w niemczech wyszło, że luty miedziane puszczaja po 30 -latach.

Mały
11-01-2006, 20:05
Nie tyle puszczaja co przy ostrych kolankach mogą się wypłukiwać,ale to tez trochę trwa.

1950
11-01-2006, 20:39
Nie tyle puszczaja co przy ostrych kolankach mogą się wypłukiwać,ale to tez trochę trwa.
tak bo na zachdzie w zasadzie nie znają kształtki kolanko, tam wszystko robi się na łukach,
poza tym bardzo dużo zależy od umiejętności lutowania, jak coś wystaje w środku to jest przepływ turbulentny i w miejscach zawirowań miedź rzeczywiscie może zostać wypłukana,
istnieją działające instalacje (wg literatury, nawet u nas we Wrocławiu) które mają sporo ponad 100 lat

Grzesiek13
11-01-2006, 20:42
Tę opinię mam od niemca-hydraulika.

1950
11-01-2006, 21:09
ja od Panów z Centrum Promocji Miedzi

Mały
11-01-2006, 21:33
A moi ludzie od jakiegoś czasu zużywają prawie 0 kształtek typu półobejście,kolanko,łuk - opłacił się zakup giętarki do rur twardych...

jabko
11-01-2006, 21:35
Tę opinię mam od niemca-hydraulika.
To w niemczech są hydraulicy "nie-polacy" ?? :lol:

Ja będę miał podłogówkę + grzejniki na groszku w układzi otwartym
I strasznie podobają mi sie wasze poglądy o ukł. otwartych :D 8)

1950
11-01-2006, 21:53
To w niemczech są hydraulicy "nie-polacy" ??
tak, i biorą w granicach 50 € na godzinę

Grzesiek13
12-01-2006, 06:58
Mały ja też używam giętarek do miedzi, a wszystko po to aby te instalacje lepiej pracowały, i dłużej wytrzymywałem. Ja mam do miedzi Remsa curvo, i rothenbergera do miękkiej - czym robisz?

Mały
12-01-2006, 08:18
Rems - ma lepsze kamienie od Rothenbergera.

sebo8877
12-01-2006, 08:19
Chłopaki nie czytam juz wiecej postów na temat podłogówek. Ten watek sprawił że to co chciałem zrobic jest możliwe i niech tak zostanie.
Jak odpowiedzieliście ten tlen ma mało do gadania w instalcji - mnie zastanawia jedna rzecz. naczynie zbiorcze jest zazwyczaj na poddaszu czyli w newralgicznym piunkcie jeżeli na poddaszu mamy podłogówke to naczynie zbiorcze jest jakieś 2-4m nad jej poziomem. Dodatkowo na tym poziomie (poddasze) też sa grzejniki. Wiadomościa jest że podłogówka (woda w niej) jest niżej niz woda w grzejnikach) to wg Was jakim gromem może się tam dostawac tlen??? (chyba że mowa o tym rozpuszczonym w wodzie - którego w takiej instalcji będzie w granicach 2mg/l) Taka sytuacja jest dla mnie absurdalna w przypadku kiedy podłogówka jest na parterze tam ten tlen to już chyba wdmucjhiwac by trzebabyło. :wink:
Kolejna rzecz o jaką bym Was prosił podłogówka na rozdielaczach z rtl-ami ok -ale wyjasnijcie mi jeszcze sprawe tych mieszczy U mnie podłogówki bedzie ok 40m2 (kuchnia łazienka i przedpokój - wszystko graniczy ze soba). Jak te mieszcze działają, jakie maja zadanie no i jakich jeżeli już muszą byc nie stosowac?? No i w którym miejscu ten mieszacz ma byc umiejscowiony??

Dzieki
Sebo8877

jabko
12-01-2006, 08:31
Mieszacz czy zawór trójdrogowy (z siłownikiem) jest przy roździelaczu czyli przy wejsciu na cała podłogówkę (wszystkie pętle).
Jak wode z piece masz 80 stopni to mieszacz domiesza sobie te 90 stopni z wodą z powrotu (powiedzmy 40 stopni) i w sumie na podłoge puści tylko 50 stopni.
Chodzi o to zeby na PEXa nie puszczać wody o wysokiej temperaturze (zwłasza przy kotłach na paliwo stałe).

A z tą wodą to poczytaj o przenikaniu tlenu do układu poprzez rury (bariery antydyfuzyjne - wkładkę z Al itp wymyślono własnie po to).

sebo8877
12-01-2006, 08:51
Dzieki jabko teraz kumam.
Czyli cosik takiego ??? http://www.samson.de/pdf_in/t81130pl.pdf
Kolejna rzecz jak sie domyslam ten zawór jes tka jakby zarówno termostatem??? a dodatkowym ogranicznikiem temp i regulatorem tej temp jest RTL ???
Dobrze kumam ???
Sebo8877

jabko
12-01-2006, 08:57
Sie link nie łotwiera.
Przynajmniej u mnie.

Grzesiek13
12-01-2006, 08:57
Mały napisałem przeto że mam Remsa, ale na rothenbergera nie narzekam :P Obie firmy profi na podobnym poziomie. Co maja powiedzieć Ci którym się o gietarce nawet nie śniło :o

sebo8877
12-01-2006, 09:19
jabko teraz sie otwiera lae dla poprawki
http://www.samson.de/pdf_in/t81130pl.pdf

sebo8877

Robroy
12-01-2006, 20:25
Witajcie
Właśnie przeglądam forum aby się dowiedzieć czy do podłogówki można stosować kotły na paliwo stałe. DZIĘKI. Teraz wiem jak taki układ powinien wyglądać .Planuje podłogówkę + grzejniki.Kwestia układ otwarty czy zamiknięty wydaje się mało istotna u mnie będzie zamknięty. :lol:

Robroy
12-01-2006, 20:30
I jeszcze jedno patrząc na układ który narysował JABKO czy aby tam nie trzeba jeszcze wtawić zaworu czwódrożnego odrazu za kotłem aby kocioł nie pracował w niskich temperaturach(zwłaszcza przy kotłach zgazowujących?)[/img]

jabko
12-01-2006, 20:43
sebo8877
tak to jest zawór tójdrogowy z siłownikiem ale do domków są jakieś takie bardziej kulturalne (ESBE na przykład) ale to musisz pogadać z małym lub innym fachurą od instalek CO bo ja sie na tym nie znam ;)

Robroy
tam nie ma wielu rzeczy jeszcze narysowanych włacznie z zabezpieczeniem kotła przed powrotem wody o zbyt niskiej temp. ale też zaworów itp.
Na tym schemacie chodziło bardziej o samą idee puszczenia na podłogę wody o odpowiedniej temp.

Grzesiek13
12-01-2006, 20:47
Mieszacz czterodrogowy może być, tyle, że musisz do niego dokombinować automatykę sterującą, która nie jest tania 1500-2000zł.

Grzesiek13
12-01-2006, 20:52
Jabłko na tym schemacie masz błędnie podłączony wymiennik bojlera.

jabko
12-01-2006, 21:04
Jabłko na tym schemacie masz błędnie podłączony wymiennik bojlera.

he he
nie "mam" bo ten schemat powstał w minutę przy dyskusji na forum.

A ciepła wodą zasilam górę boilera , dokładnie jak w grzejniku....czy źle myślę ??

Grzesiek13
13-01-2006, 07:31
To zależy od opory wężowenicy, i wogóle systemy ładowania podgrzewacza. Podrzuć shcemat jaki masz u siebie to pogadamy.

Mały
13-01-2006, 07:40
Mieszacz czterodrogowy może być, tyle, że musisz do niego dokombinować automatykę sterującą, która nie jest tania 1500-2000zł.
Zawsze mozna spróbować z 3-d z siłownikiem np Honeywell Corona - widziałeś jaką mają niską cenę?

Grzesiek13
13-01-2006, 07:42
Siłownik to nie problem, tyle, że automatyka sterująca piekielnie droga.

Mały
13-01-2006, 07:50
Siłownik to nie problem, tyle, że automatyka sterująca piekielnie droga.
Termostat przylgowy?

Robroy
13-01-2006, 15:30
Czy ktoś udostępni mi poprawny schemat kocioł na paliwo stałe(podłoga +grzejniki +CWU) ewntualnie dokładny opic co taki układ powinien zawierać? Jestem na etapie planów i muszę wiedzieć na co się porywam skalkulować wszystko łącznie z ceną.
I jeszcze jedno często na tym forum widzę skrut RTL rozszyfrujecie?

jabko
13-01-2006, 18:50
To zależy od opory wężowenicy, i wogóle systemy ładowania podgrzewacza. Podrzuć shcemat jaki masz u siebie to pogadamy.

Grzesiek ja w marcu dopiero zaczne kopać pod ławy ;)

A na razie zgłębiam tajniki... :lol:

radko
13-01-2006, 19:24
I jeszcze jakbyście napisali jak włączyć do schematu narysowanego przez JABKO kociołek gazowy np Termet ma taki model chyba do układu otwartego Unico 13 (bo jest i z K) byłoby cool!

Robroy
14-01-2006, 08:58
Koledzy rozszyfrujcie mu skrut DTR 8)
DZIĘKIU

jabko
14-01-2006, 17:04
Dokumentacja Techniczno Ruchowa

Czyli tak jakby instrukcja (montażu, rozruchu i obsługi)

Carpenter78
03-08-2013, 20:36
Odgrzewam kotleta....

Prosze o opinie uzytkownikow podlogowki i grzejnikow na ukladzie otwartym.
Jak to Wam chodzi, bez problemow?

Pozdrawiam!

anonpass
10-08-2013, 19:45
Podbijam... Mnie również interesuje temat podłogówki i kotła na paliwo stałe...

gersik
11-08-2013, 11:09
Odpowiednio zrobione nie stwarzają żadnych problemów.

Puławiak
11-08-2013, 14:53
Siłownik to nie problem, tyle, że automatyka sterująca piekielnie droga.
Sterownik do siłownika mieszacza pogodowy to wcale nie taki wydatek jakim straszycie niedrogie i przyzwoite sterowniki pogodowe to koszt ok 200 zł.

mar1973
11-08-2013, 15:01
Odpowiednio zrobione nie stwarzają żadnych problemów.

witam

zgadza się, dobrze zrobić odpowietrzyć i nie będzie problemów
ważne tylko, by zwrócić uwagę, bo niektóre urządzenia, rury tylko przystosowane do pracy w systemie zamkniętym (brak gawarncji)

pozdrawiam