PDA

Zobacz pełną wersję : nowy kociol i duuzo dymu, pomocy



adamsa
22-12-2005, 08:25
witam, remontuje dom, który nigdy nie byl zamieszkany. typowa kostka.
komin wysokości ok. 8m. Podlaczylem kociol na paliwo stale buderus logano s111d, 28kw, i mam pełno dymu, nie chce sie palic, bardzo słaby ciąg.
komin ma otwór na górze 14x28, na dole tak samo, a w środku 14x20 na odcinku 5,5 m.
do tego pieca buderus zaleca przy 20x20 min 8m komina.
Poradzcie, czy mam zwiększyc srednice komina na tym odcinku przewężenia?
mogę zportkować 2 kanały, ale chciałbym tego uniknąć
adamsa

jabko
22-12-2005, 08:33
Masz doprowadzone powietrze do kotłowni ??

To komin w srodku sie przewęża ?? jakiej by nie miał srednicy to sam fakt przewężenia nie jest zbyt dobry.
Ale jak masz dopływ powietrza do kotłowni to powinno być OK.

Jak nie masz to otwórz okno i spróbuj palić.

rml2
22-12-2005, 08:36
Może najpierw podpal gazetę i wsadź ją na dole komina , czasami potrafi byc odwrotny ciąg - szczególnie jak jest komin wyziębiony - ciepło z gazety może przywrócic prawidłowy ciąg ( a sprawdzałes czy nic dodatkowego nie siedzi w kominie ? ).

JackD
22-12-2005, 08:37
a z komina to w ogóle jakis dym uchodzi....??..to po pierwsze....
po drugie,..... dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia gdzie jest piec...
po trzecie. sprawdź, czy nie ma przy piecu dławika. powietrza. a jezeli jest czy jest otwarty. to po trzecie

adamsa
22-12-2005, 08:41
od razu probowałem palic z otwartym oknem, kociol ma taka opcje, ze podczas rozruchu dym nie przechodzi przez wszystkie kanaly tylko idzie z komory spalania do komina, dym wychodzi z komina, palilem np z 6 godzin i nie bylo znaczacej poprawy, mysle ze komin zdazyl sie wtedy wygrzac

Mały
22-12-2005, 08:50
Te budki mają do siebie.Jak zresztą inne nowe nie wypocone kociołki. Zadyma totalna. Zajrzyj czy czasem nie wsadzili do ostatniego kanału takiej mocno poryflowanej blachy i jeśli jest to ją wyjmij.
Druga sprawa pierwsze dłuższe palenie z otwartą przepustnicą (to ta wajcha po lewej za kociołkiem -ma byc naciśnięta na dół). No i oczywiście otwarty czopuch oraz zamkniete drzwiczki ,a powietrze dozowane wyłącznie przez górny wlot.
Następne - postaraj się palić początkowo np tekturą ,żeby się wygrzał.A może to trwać nawet kilka-kilkanaście godzin. Zwróć uwagę żeby początkowo boczne doloty powietrza były zasłonięte.
A ten kociołek to wersja chyba raczej 32kW.

adamsa
22-12-2005, 09:29
kocioł to wersja 32d ale ma on 28kw http://www.buderus.pl/doc/index.php?screen=4&id=446
mialem kupic fexa, ale przy b. kozystnej cenie kupilem buderusa

sprubuje jeszcze dluzej wygrzac go. moze pomoze.
ale czy komin wg opisu jest ok?

Mały
22-12-2005, 09:36
Komin ma mieć 400 cm2 i wysokość min 8m.
Przy 14*27 (bo taki jest komin cegła na pół) jest 378 cm2.Czyli troszkę za mało ,tym bardziej że stosunek boków nie powinien być mniejszy niż 1:1,5 a tu jest 1;2.
Ale - w Polsce takie kominy (niewłaściwe) robi się non stop.
Przekrój komina jest właściwy (prawie) i on to spokojnie "pociągnie". co prawda może być przymus częstszego czyszczenia ,ale...nic na to nie poradzisz.
I ważne - zalecam wkład kominowy ,żebys za chwilę nie malował ścian.

adamsa
22-12-2005, 09:42
myslalem o wkladzie, ale bylby np 12 x 18 to jest 216 cm2, a to by juz chyba calkowicie wyeliminowało palenie
srednica 14 x 28 jest na gorze i na dole w srodku jest 14 x 20 jak opisalem wczesniej

Mały
22-12-2005, 09:47
Ja ostatnio włożyłem 120*240 cm owal - idzie jak burza.
Ale jak juz wspomniałem czyszczenie częstsze to konieczność.
Pewnie zaraz od Janussza dostanę za te "rady" po uszach... :D

Janussz
22-12-2005, 10:12
Tam zaraz po uszach. Po d....e :lol:
Dobrze, że kupiłeś znaną markę. Inaczej winny byłby najprawdopodobniej kocioł.
Myślę, że instrument w postaci mokrej szmaty na kominie dużo tutaj wyjaśni.
Napal w kotle i na kanał dymowy połóż mokrą szmatę. Obserwuj, czy obok przez kanały nie idzie dym, bo podejrzewam, że masz przestrzał w kominie do drugiego kanału.
Wczoraj dla klienta niedowiarka pokazywałem na trzymetrowj rurze fi50 jaki jest dobry ciąg. Gazeta to nie sprawdzian, chociaż ciąg komina może ruszyć.

Mały
22-12-2005, 15:38
A dodam do kolegi Janusza ,że przy słabych kominach zdecydowanie lepiej sprawdzają się kociołki bez wentylatorów (sprawdzone) ,bo co prawda może on np nie osiągać mocy max ,ale zawsze "pójdzie".
Przy wentylatorze może okazać się ,że kociołek zacznie zdychać ,bo komin nie będzie w stanie odebrać mocy nadawanej przez kocioł (porównaj auto z dużym silnikiem do którego zamontowano za mały układ wydechowy).

Janussz
22-12-2005, 16:25
I za takie wypowiedzi zgłosiłem kolegę Małego do tytułu: "Najlepszy doradca w branży wod-kan i c.o."
I jakoś wszyscy czytamy wypowiedzi Małego, ale żeby mu jakoś podziękować, to nie ma chętnych.
Jest to przykre.
Jednak możecie koleżanki i koledzy to zmienić.
Zapraszam do uwag o forum.

adamsa
22-12-2005, 18:08
po pierwsze dziekuję za wypowiedzi dla malego i janussza,
przed kupnem i wykonaniem instalacji duzo od was sie dowiedzialem, np. chcialem zrobic uklad zamkniety, a mam otwarty.

kociolek ktory mam, nie posiada wentylatora i jest to moim zdaniem typowy kociol dolnego spalania.
pale od godziny 17, najpierw tektura i drobne drzazgi dla wygrzania komina, teraz grubsze polana i wegiel. podczas palenia dym nie wychodzi, ale nawet jak delikatnie podniose wieko, to dym idzie do piwnicy. dom jest calkowicie oziebiony, moze dlatego komin jeszcze sie nie ogrzal.
pale z otwarta klapa z tylu pieca
martwwi mnie ze piec nie "rwie" a mysle ze powinien.

patent janussza ze szmata zastosuje jutro.

Mały
22-12-2005, 18:40
I za takie wypowiedzi zgłosiłem kolegę Małego do tytułu: "Najlepszy doradca w branży wod-kan i c.o."
I jakoś wszyscy czytamy wypowiedzi Małego, ale żeby mu jakoś podziękować, to nie ma chętnych.
Jest to przykre.
Jednak możecie koleżanki i koledzy to zmienić.
Zapraszam do uwag o forum.
:oops: Dziękuje Januszu serdecznie jak i również Redakcji.
Dopiero teraz zauważyłem iz dostapiłem tego zaszczytu,wg mnie niezasłużonego ponieważ nie raz walnąłem babola...a i specdoradcą się nie czuję ,za mało jeszcze wiem .
Swoją drogą wiekszość informacji jak i wiadomości zawdzięczam własnie Januszowi , za co tym bardziej Mu dziękuję.

JackD
22-12-2005, 18:49
hehe... uczył Marcin Marcina.....
skromność to dobra cecha..... pochwalam...

Mały
22-12-2005, 19:07
hehe... uczył Marcin Marcina.....
skromność to dobra cecha..... pochwalam...
Wiesz -a propos Janusza i jego Technologa J. - "nauka" nie była jak w serwisie :" delta t jest wg wzoru...i musi być...ale liczbę...podzielić przez..." itd , tylko "a co będę sobie język strzępił ,idziemy do kotła tam pokażę/powiem o co chodzi" i w prostych słowach wytłumaczyli mi sporo niewiadomych.
I takich ludzi najbardziej szanuję oraz za to Im dziękuję.

JackD
22-12-2005, 19:14
hehe... uczył Marcin Marcina.....
skromność to dobra cecha..... pochwalam...
Wiesz -a propos Janusza i jego Technologa J. - "nauka" nie była jak w serwisie :" delta t jest wg wzoru...i musi być...ale liczbę...podzielić przez..." itd , tylko "a co będę sobie język strzępił ,idziemy do kotła tam pokażę/powiem o co chodzi" i w prostych słowach wytłumaczyli mi sporo niewiadomych.
I takich ludzi najbardziej szanuję oraz za to Im dziękuję.
myslę, że trafia do ludzi łatwy, przystępny język, zrozumiały dla większości....
weż na ten przykład... jakies forum komputerowe, RTV.... jak czytałem, to jakbym się nigdy języka polskiego nie uczył..... do tego jakiś niezrozumiały slang, skróty.... no draaaamat...
ale cóz... bądźmy sobą.... czrgo Wam i sobie ....zyczę.... JackDaniels

jabko
22-12-2005, 19:17
Ja już oddałem hołd małemu w innym temacie.
Napisałem chyba:
Mały jesteś WIELKI. - To już drugi raz mimo że jestem tu od niedawna


To razem będzie 600. :lol:

Mały
22-12-2005, 19:31
Jeszcze raz dziękuję ,ale wystarczy.
Cieszę się jeśli mogę pomóc i tyle.

jacekaqua
22-12-2005, 19:54
witam, remontuje dom, który nigdy nie byl zamieszkany. typowa kostka.
komin wysokości ok. 8m. Podlaczylem kociol na paliwo stale buderus logano s111d, 28kw, i mam pełno dymu, nie chce sie palic, bardzo słaby ciąg.
komin ma otwór na górze 14x28, na dole tak samo, a w środku 14x20 na odcinku 5,5 m.
do tego pieca buderus zaleca przy 20x20 min 8m komina.
Poradzcie, czy mam zwiększyc srednice komina na tym odcinku przewężenia?
mogę zportkować 2 kanały, ale chciałbym tego uniknąć
adamsa
POPROSTU ZIMNY KOMIN ,POTRZEBA PRZEPALIĆ PORZĄDNIE!!!!!

adamsa
22-12-2005, 20:53
ile to jest pozadnie?
w moim rodzinnym domu nie ma czegos takiego, tam jak jesienia zaczynam palic to nie ma ptoblemu, a piec to samoróbka i ma 25 lat

Janussz
22-12-2005, 21:05
Przy kominie bez usterek w przypadku braku ciągu wystarczy go pobudzić przez wyczystkę i wszystko zaczyna grać.
Porządnie to trzeba tutaj zrobić rewizję komina.
Adamsa, sprawdź jeszcze czy przypadkiem nie włożyłeś czopucha za głęboko.

pokerzysta
23-12-2005, 10:54
NIE CZYTAŁEM DO KOŃCA ALE JESLI TEGO NIE BYŁO TO:
SPRAWDŹ CZY PODŁĄCZENIE CZOPUCH DO KOMINA JEST ZSCZELNE
wystarczy mała niesczelność i w piwnicy kotłowni full dymu
przecwiczyłem to

Mały
23-12-2005, 11:44
O właśnie Janussz - dość częsta przyczyna...

adamsa
23-12-2005, 12:08
sprobuje doszczelnic gliną, teraz czopuch jest przymocowany na zaprawe,
komin juz jest cieply, a piec nie pali sie tylko tli, mocy to moze 5kw daje.

1950
27-12-2005, 22:21
witam, remontuje dom, który nigdy nie byl zamieszkany. typowa kostka.
komin wysokości ok. 8m. Podlaczylem kociol na paliwo stale buderus logano s111d, 28kw, i mam pełno dymu, nie chce sie palic, bardzo słaby ciąg.
komin ma otwór na górze 14x28, na dole tak samo, a w środku 14x20 na odcinku 5,5 m.
do tego pieca buderus zaleca przy 20x20 min 8m komina.
Poradzcie, czy mam zwiększyc srednice komina na tym odcinku przewężenia?
mogę zportkować 2 kanały, ale chciałbym tego uniknąć
adamsa
cóż Ci poradzić?
większość rad jakie uzyskałeś, pewnie wypróbowałeś,
ja bym zaczął od kominiarza,
zaproś kominiarza do siebie, niech zmierzy ciąg w kominie, oceni sytuację i najprawdopodbniej coś konkretnego Ci poradzi,
ponadto z instrukcją w ręku sprawdził bym krok po kroku, strona po stronie, czy przypadkiem coś nie jest źle poskładane przy montażu
w przypadku gdyby to jeszcze nic nie dało, wezwij serwis,
co do instalacji to po pierwszym czytaniu wydaje mi się, że wszystko powinno być w porządku, ale z tym musisz trochę poczekać, być może jutro znajdę odrobinę czasu, muszę ją sobie rozrysować, sorry

mark1oc
27-12-2005, 22:59
te kotly to dawniejsze DOR-Y firmy DAKON czeskie wielokrotnie je montowalem i pare razy mialem problemy wlasnie z kominem one potrzebuja naprawde dobrego ciagu 20pa inaczej bedzie zle a dor32d ktory ma moc 28kw jego podstawowe paliwo to drewno i drewniane odpady tylko przejsciowo mozna palic innym paliwem
radzil bym ci sprawdzic ciag w kominie ale aneometrem [dory kominiarz powinien to miec]

Janussz
28-12-2005, 00:20
Właśnie z tym sprawdzaniem ciągu są kłopoty. Kłopoty, bo ciąg kominowy uzależniony jest od temperatury spalin (wysokość komina tutaj pomijam). Jak kocioł dymi, to i temperatura spalin jest mizerna. A na zimnym kominie jak sprawdzić ciąg? Może być nawet wsteczny. Producent podaje minimalny ciąg kominowy, ale podaje też temperaturę spalin. Ta temperatura jest niezbędna do określenia ciągu przy odpowiedniej wysokości komina. No i dochodzi jeszcze przekrój poprzeczny który z ciągiem ma niewiele wspólnego (tylko straty przepływu), ale jest niezbędny do wyrzucenia odpowiedniej ilości spalin w jednostce czasu. I tutaj mały przekrój poprzeczny może mieć właśnie decydujące znaczenie.
Są dwa rozwiązania. Przebudować komin, albo wzmocnić ciąg sztucznie.

Mały
28-12-2005, 09:29
Właśnie z tym sprawdzaniem ciągu są kłopoty. Kłopoty, bo ciąg kominowy uzależniony jest od temperatury spalin (wysokość komina tutaj pomijam). Jak kocioł dymi, to i temperatura spalin jest mizerna. A na zimnym kominie jak sprawdzić ciąg? Może być nawet wsteczny. Producent podaje minimalny ciąg kominowy, ale podaje też temperaturę spalin. Ta temperatura jest niezbędna do określenia ciągu przy odpowiedniej wysokości komina. No i dochodzi jeszcze przekrój poprzeczny który z ciągiem ma niewiele wspólnego (tylko straty przepływu), ale jest niezbędny do wyrzucenia odpowiedniej ilości spalin w jednostce czasu. I tutaj mały przekrój poprzeczny może mieć właśnie decydujące znaczenie.
Są dwa rozwiązania. Przebudować komin, albo wzmocnić ciąg sztucznie.
Np strażakiem.Castorama - jakieś niecałe 200 zł.

rafałek
28-12-2005, 09:33
Ja tak poza tematem bo u mnie się nie dymi... ale kurcze ilu fachwców w jednym temacie się zebrało... no no.

Janussz
28-12-2005, 09:39
Mały Serdeńko,
ale strażak działa tylko jak wiatr wieje.

Mały
28-12-2005, 09:46
Mały Serdeńko,
ale strażak działa tylko jak wiatr wieje.
Ok ale on nie stwierdza czy dzieje się to wtedy kiedy wieje czy też nie ,a zaszkodzic nie zaszkodzi - niech choć kiedy dmucha pomoże.
Tym bardziej jeśli mówi że ma słaby komin.

adamsa
28-12-2005, 09:55
pomysl z wymuszonym ciągiem na czopuchu mysle jest dobry, ale z tego co widze to długość czopucha musi wynosić 40cm, a ja mam krótszy, trzeba chyba piec przestawic,
ten strażak to jest taka "kręcąca się kulka"?
a podwyzszenie komina o 2m zwykłą niezaizolowaną blachą coś pomoże?
czy wychłodzenie spalin jeszcze zaszkodzi?

co do kominiarzy to mam nieciekawe doświadczenia, podzielili sobie lokalny rynek, zachodzą co roku, inkasują za papierki a wejsc na dach nawet nie chcą, chyba ze ekstra platne, to jest dobra praca :evil:

Mały
28-12-2005, 09:59
pomysl z wymuszonym ciągiem na czopuchu mysle jest dobry, ale z tego co widze to długość czopucha musi wynosić 40cm, a ja mam krótszy, trzeba chyba piec przestawic,
ten strażak to jest taka "kręcąca się kulka"?
a podwyzszenie komina o 2m zwykłą niezaizolowaną blachą coś pomoże?
czy wychłodzenie spalin jeszcze zaszkodzi?
Strażak to nie kulka (to jest wentylacyjny) tylko taka przyłbica z płetwą (lub posztakowana przyłbica - wzmacniacz ciągu)
Co do podwyższenia komina blachą nieizolowaną - możesz mieć efekt fukania - będzie kociołek walił raz w jedna raz w drugą(mozna sobie nieźle brwi opalić) - to już lepiej weź rurę kanalizacyjną ceramiczną (pamiętaj o zbliżonej średnicy).

adamsa
28-12-2005, 10:12
już teraz podczas palenia mam takie delikatne fukanie, tak jakby na chwile ciag sie odwracał, nie wiem czemu ale pali mi sie coraz lepiej, lecz widze że nie jest ok. a z paleniem mam do czynienia od dziecka, zwykly piec żeliwny samoróbka, kominek, teraz nowy piec
co jest ciekawe w domu rodziców mam komin 14x20 i jeszcze zwężony na górze wys. ok 9m i ciąg jest b. duży

Mały
28-12-2005, 10:16
już teraz podczas palenia mam takie delikatne fukanie, tak jakby na chwile ciag sie odwracał, nie wiem czemu ale pali mi sie coraz lepiej, lecz widze że nie jest ok. a z paleniem mam do czynienia od dziecka, zwykly piec żeliwny samoróbka, kominek, teraz nowy piec
co jest ciekawe w domu rodziców mam komin 14x20 i jeszcze zwężony na górze wys. ok 9m i ciąg jest b. duży
Jeśli fuka to zimny komin(raz) oraz nieszczelny(dwa).
Fukanie się powiekszy jeśli wstawisz tą rurę blaszaną - po prostu gorące spaliny w gorącym kominie nagle trafią na kawał zimnej "drogi"i "postanowią wrócić"...

Janussz
28-12-2005, 11:04
Adamsa,
a czy ten Twój domek nie stoi gdzieś w pobliżu jeziora, bagien, rzeki?

Janussz
28-12-2005, 11:07
Odległość czopucha można skrócić wstawiając czopuch pod kątem 45st.

adamsa
28-12-2005, 11:18
domek stoi w mieście ale teren nie do końca zabudowany

adamsa
29-12-2005, 17:43
komin to juz chyba jest przeswietlony na wylot, a co powiecie nt. instalacji? zrobilem prosty rysunek, powrót wody jest u mnie zimny, czy zastosować zawór 4-drożny? czy na wejściu do bufora jakiś zawór termoregulacyjny śr 40mm? żeby woda uzyskala właściwą temp na wejściu do pieca trzeba nagrzac caly zbiornik
http://img334.imageshack.us/img334/4386/instalacja0ct.jpg (http://imageshack.us)

Mały
30-12-2005, 08:42
Pierwszy drobiazg - pompa ma zły kierunek ,ale to chyba przeoczenie.
Drugie - a nie lepiej między zasilaniem a powrotem wstawić zawór termostatyczny min 3/4" z głoicš i kapilarš przyłšczonš do powrotu? Jeœli temp będzie za niska zrobi się krótki obieg. Sobie tak zrobiłem.

elgo
30-12-2005, 17:19
Dołączam się w sprawie komina, ktoś wspomniał o wstawieniu rury do komina (piec na paliwo stałe) - jaka tom powinna być stal, i czy są dostępne inne przekroje niż okrągłe?

Pozdrawiam

1950
30-12-2005, 17:51
Pierwszy drobiazg - pompa ma zły kierunek ,ale to chyba przeoczenie.
Drugie - a nie lepiej między zasilaniem a powrotem wstawić zawór termostatyczny min 3/4" z głoicš i kapilarš przyłšczonš do powrotu? Je�li temp będzie za niska zrobi się krótki obieg. Sobie tak zrobiłem.
Mały o tym chciałem pisać :lol: :lol: :lol:

adamsa
30-12-2005, 19:02
pompa - nieumiejętność oznaczeń, zawór wstawić na wyjściu z pieca, a temperaturę odczytywać na wejściu do pieca. termozawór powinien otwierac sie przy okl 65 stopniach.
układ bufor - piec mam wykonany rurą 40mm - działa na grawitację, czy są takie zawory termostatyczne?

1950
30-12-2005, 19:42
wystarczy zawór calowy, te opory miejscowe które będą na zaworze nie powinny wpływać na pracę instalalcji

adamsa
27-03-2006, 19:28
odgrzebuję temat.
instalatorzy przeniesli mi buderusa tak, by czopuch wchodzil do komina bezpośrednio, wcześniej piec stal rownolegle do komina i czopuch wchodził pod kątem ok 90 stopni.
I piec podczas palenia przy ok 75-80 stopniach "trzeszczy" tak jakby byly w środku korki powietrzne. Już co najmniej 3 tygodnie. Co to jest to trzeszczenie? i czy szkodzi?

Janussz
28-03-2006, 21:45
Trzeszczy, czy szumi jak czajnik?

adamsa
19-04-2006, 12:12
piec trzeszczy przy temp ok. 75 stopni, wczesniej przed przeniesieniem tak nie mial

Janussz
19-04-2006, 15:04
Pewnie obecnie lepiej się pali, jest wyższa temperatura i powstają miejscowe punkty zagotowania wody, albo odłożył się kamień i gotowanie następuje między warstwą kamienia i płaszczem. Kamień pęka i to trzeszczenie.
A może masz to w układzie zamkniętym?

adamsa
19-04-2006, 20:38
wlasnie dzieki panu mam z otwartym, dodatkowo bufor 1000l , zawor trójdrożny. jeszcze zebym komin mial dobry to bylby to szczyt szczescia. dlatego wyprobuje hybryde, czy da rade poprawnie ruszyc piec i czy da sie palic bez zadymy w kotlowni.
jak dzis palilem to przez caly czas fukalo z czestotliwoscia ok 1s. a komin jest gorący.

Mały
19-04-2006, 21:40
wlasnie dzieki panu mam z otwartym, dodatkowo bufor 1000l , zawor trójdrożny. jeszcze zebym komin mial dobry to bylby to szczyt szczescia. dlatego wyprobuje hybryde, czy da rade poprawnie ruszyc piec i czy da sie palic bez zadymy w kotlowni.
jak dzis palilem to przez caly czas fukalo z czestotliwoscia ok 1s. a komin jest gorący.
Fukało? A kiedy ostatnio był kominiarz?