PDA

Zobacz pełną wersję : Czy dolna część grzejników też jest u Was chłodna?



PanRopuch
22-12-2005, 08:50
Stwierdziłem, że jest u mnie gorąca jedynie górna część grzejników (aluminiowe, członowe). Środek jest zaledwie letnio-ciepły, a dół - chłodny. Termostaty otwarte na maksa, obieg zamknięty wymuszony pompką. Czy to jest normalne?

jabko
22-12-2005, 08:53
Po dłuzszym czasie też ??
To nie jest normalne, może zapowietrzony ??

Pucek
22-12-2005, 08:53
Stwierdziłem, że jest u mnie gorąca jedynie górna część grzejników (aluminiowe, członowe). Środek jest zaledwie letnio-ciepły, a dół - chłodny. Termostaty otwarte na maksa, obieg zamknięty wymuszony pompką. Czy to jest normalne?

Nie jest to normalne, a powodów może być kilka:
- zapowietrzone grzejniki
- złe kryzowanie
- mała wydajność pompy

Wladek
22-12-2005, 09:00
Jak by był zapowietrzony to by góra była zimna a nie dół (powietrze jakotakie lżejsze jest niż woda i gromadzi się w górnej części grzejnika). Raczej może źle podłączone.

JackD
22-12-2005, 09:15
raczej mała wydajność pompki....
ale mam pytania.... czy wszystkie grzejniki tak się zachowują?. i czy po jakimś czasie sie to zmienia??

Cypek
22-12-2005, 09:19
Coś nie tak.
U mnie całe grzejniki zimne, jadę na kominku i DGP.

JackD
22-12-2005, 09:22
Coś nie tak.
U mnie całe grzejniki zimne, jadę na kominku i DGP.
a masz podłączone grzejniki do instalacji??

Roobertt
22-12-2005, 09:40
Umnie tak było wyciągnełem głowiczke i jest ok

inwestor
22-12-2005, 09:44
Jak najbardziej jest to normalna sytuacja że grzejnik jest chłodny na dole. W grzejniku nastepuje schłodzenie wody przez co on oddaje energię do otoczenia. W mojej instalacji c.o. paramety przyjmowane do obliczeń to
70/50/20 co oznacza
70 - temperatura wody zasilajacej grzejniki
50- temperatura wody powracajacej z grzejnika
20- obliczeniowa temperatura pomieszczenia przy temp zewnetrzenj - 20st.
Więc jak widać dół grzejnika zawsze musi byc chłodniejszy niż góra.
Jeśli grzejnik nie jest wstanie ogzrac pomieszczenia to dopiero będzie to powód do niepokoju. Nie patrzcie jak pracuje grzejnik lecz czy w pokoju jest ciepło.
Pozdrawiam

bladyy78
22-12-2005, 11:58
Nic nie kombinuj grzejniki masz dobre i wszystko jest dobrze podlaczone grzejnik jeski jest u góry goracy, a na dole chlodny to znaczy ze pracyje i oddaje cieplo. Zawsze przy poworocie woda w grzejniuku jest chodniejsza niz przy wejsciu.

PanRopuch
22-12-2005, 12:43
Nic nie kombinuj grzejniki masz dobre i wszystko jest dobrze podlaczone grzejnik jeski jest u góry goracy, a na dole chlodny to znaczy ze pracyje i oddaje cieplo. Zawsze przy poworocie woda w grzejniuku jest chodniejsza niz przy wejsciu.


Owszem, chłodniejsza musi być - ale przecież nie zimna?

bladyy78
22-12-2005, 13:23
Twoje kaloryfery dobrze oddaja poprostu cieplo i woda dlatego jest na dole zimna.

oskar0259
22-12-2005, 13:28
Też mam "żeberka" aluminiowe. Dół chłodny, góra ciepła. Temperatura w normie. Tak musi być. Gdyby całe grzejniki były gorące, a w domu nie za ciepło, oznaczałoby, że źle obliczono ich ilość (dano za małą moc).

Zavadcoff
22-12-2005, 13:33
Co do niepokoju, że są chłodniejsze lub nawet zimne na dole, to nie będzie tylko wtedy, jeśli pokój jest dogrzany! Bo jeśli jest za chłodno, to wypadałoby zwiększyć cyrkulację. Najpierw sprawdzić okryzowanie na zimnym i innych grzejnikach, a jeśli to nie pomoże, to można zdemontować termostat, który zazwyczaj w pozycji MAX dociska mimo wszystko zawór. Jak te manewry nie pomogą, to przyczyna może leżec w zbyt złabej pompie. Ja już praktykuję od 3 lat i różnie to bywa, bo jest zależne od regulacji w ciągu dnia termostatami na inncyh grzejnikach.

jacekaqua
22-12-2005, 20:06
Stwierdziłem, że jest u mnie gorąca jedynie górna część grzejników (aluminiowe, członowe). Środek jest zaledwie letnio-ciepły, a dół - chłodny. Termostaty otwarte na maksa, obieg zamknięty wymuszony pompką. Czy to jest normalne?
tak wszyscy mają

siwy z gosławic
22-12-2005, 20:13
Ja też mam na dole zimne grzejniki. Ale ważne że w pokojach jest ciepło.
Co do wydajności pompy to moja jest wbudowana w kocioł i jest modulowana, czyli kocioł sam dobiera prędkość pompy do zapotrzebowania.

jacekaqua
22-12-2005, 20:16
grzejniki działają na zasadzie przepływu grawitacyjnego powietrza przez nie ,od dołu do góry

Janussz
22-12-2005, 21:32
Stwierdziłem, że jest u mnie gorąca jedynie górna część grzejników (aluminiowe, członowe). Środek jest zaledwie letnio-ciepły, a dół - chłodny. Termostaty otwarte na maksa, obieg zamknięty wymuszony pompką. Czy to jest normalne?
tak wszyscy mają
Przynajmniej ja tak nie mam.
Sprawdź filtr przy pompie.
Ustaw pompę na maksa.
Jeżeli masz sprężynowy zawór zwrotny przy pompie to go wywal i wstaw kulowy.
Masz pewnie wymiennik cwu. Przydław go.
Przyczyna może tkwić też w zaworze różnicowym.

boguslaw
22-12-2005, 21:51
PanRopuch kupił grzejniki nie dość że aluminiowe to jeszcze za wysokie :lol:

PanRopuch!
Czy wszystkie grzejniki są dołem zimne czy tylko niektóre?
Co jest zamontowane na powrocie? Zawory odcinające?

pawelsiara74
22-12-2005, 22:21
Witam wszystkich pozwole się wtrącić w temat i zadać pyatnie... u mnie tez jest tak że są grzejniki dołem lekko chłodniejsze niz górą... tez mi sie wydawało że jest to naormalne... ale u kolegi jest cały grzejnik ciepły.. ale jest inaczej podłączony niż u mnie.. a mianowicie u mnie jest podłączony krzyżowo czyli zasilanie na początku grzejnika u góry a powrót na końcu grzejnika u dołu... a u kolegi zasilanie na początku na dole grzejnika i powrót na końcu tez na dole.... i mam pytanie któro podłączenie jest lepsze? bo z tego co mi sie wydaje to drugie jest lepsze bo grzejnik wydaje wiecej ciepła a co z tym idzie? mniej paliwa zużytego....
Pozdrawiam Paweł

Janussz
22-12-2005, 22:34
Twoje jest lepsze. Kolega ma najprawdopodobniej instalację grzewczą jednorurową. Takie podłączenie zmniejsza wydajność o ok.10%.
Musi więc być więcej zamontowanych grzejników(żeberek).
A czy oszczedza na opale? Nie. Gdyby tak było, to stosowane byłoby to powszechnie.
A że grzejniki dołem są chłodniejsze to normalne, ale nie zimne.

pawelsiara74
22-12-2005, 23:13
Wielkie dzięki :)
A tak apropo jeszcze tej instalacji.. to kolega ma taka samą instalacje jak ja tzn dwururkową tylko rózni sie podłączeniem grzejników.... ale nie było by lepiej jak by całe grzejniki były ciepłe??

Pozdrawiam Paweł

Janussz
22-12-2005, 23:34
To w takim razie czegoś tutaj w tej instalacji Twojego kolegi nie pojmuję :evil:
Czym pompa wydajniejsza, tym przepływ wody przez grzejniki szybszy, tym woda ma mniej czasu na schłodzenie. Wtedy grzejnik ma bardziej wyrównaną temperaturę.

NatkaB
23-12-2005, 07:55
Stwierdziłem, że jest u mnie gorąca jedynie górna część grzejników (aluminiowe, członowe). Środek jest zaledwie letnio-ciepły, a dół - chłodny. Termostaty otwarte na maksa, obieg zamknięty wymuszony pompką. Czy to jest normalne?
u mnie też jest podobnie - tzn sam dół chłodniejszy, góra i środek - ciepłe.

MarcinBialezyn
28-12-2005, 09:44
Witam,

bawiłem się wczoraj trochę zaworami kryzującymi i zauważyłem, że gdy zawór jest maksymalnie odkręcony - ustawienie nr 6 to słychac dzwiek przelwającej się wody, mimo, że grzejnik jest odpowietrzony.
Nie wiem jak to zlikwidować, czy ktoś ma pojęcie?

Gdy z kolei przymykam zawór to zwiększa się szum przepływającej wody, ale pluskotanie ustaje. Jak to zlikwidować.

Dodam jeszcze, że grzejniki są dolnozasilane.
Być może pompa pracuje z za dużą wydajnością, ale hydraulicy troszkę spieprzyli sprawę, bo dali na zasilaniu instalcji zawór zwrotny sprężynowy i pompa nie otwiera go na pierwszym biegu.

Mały
28-12-2005, 09:55
Witam,

bawiłem się wczoraj trochę zaworami kryzującymi i zauważyłem, że gdy zawór jest maksymalnie odkręcony - ustawienie nr 6 to słychac dzwiek przelwającej się wody, mimo, że grzejnik jest odpowietrzony.
Nie wiem jak to zlikwidować, czy ktoś ma pojęcie?

Gdy z kolei przymykam zawór to zwiększa się szum przepływającej wody, ale pluskotanie ustaje. Jak to zlikwidować.

Dodam jeszcze, że grzejniki są dolnozasilane.
Być może pompa pracuje z za dużą wydajnością, ale hydraulicy troszkę spieprzyli sprawę, bo dali na zasilaniu instalcji zawór zwrotny sprężynowy i pompa nie otwiera go na pierwszym biegu.
Sprawdź poziomicą jak jest ustawiony grzejnik - pluskotanie świadczy ,że jednak trochę powietrza gdzies się tam znajduje.
Co do szumu przy skryzowanych grzejnikach i wysokiej mocy pompy często się to zdarza - taki efekt daje przepływająca przez szparkę ciecz.

MarcinBialezyn
28-12-2005, 10:18
Sprawdzałem poziomicą,

wygląda, że są OK - poziomo, ale za zaworem jest coś w rodzaju kulki, i zdaje się, że w jej górnej części może zbierac się trochę powietrza, które nie może się wydostać.
Spróbuje wypiąć grzejniki z wieszaków i delikatnie przechilić, może to pomoże odpowietrzyć zupełnie.

pawelsiara74
28-12-2005, 19:10
Witam

Janussz no ja tam nie jestem fachowcem w tych sparwach dlatego pytam.... a z tego co widze to MarcinBialezyn napisał że grzejniki są dolnozasilane czy to nie jest tak samo jak u mojego kolegi??
A takie jeszcze pyatnko zadam bo niechce otwierać nowego postu a widze że tutaj sa panowie którzy sie dobrze znaja w tych sparwach :) czy spotkaliście sie z piecem firmy DEFRO bo ja taki mam i jeżeli ktoś miał kontakt z tymi piecami to prosze o jakieś opinie :)
Pozdrawiam Paweł

Janussz
28-12-2005, 21:53
Cytat:
Być może pompa pracuje z za dużą wydajnością, ale hydraulicy troszkę spieprzyli sprawę, bo dali na zasilaniu instalcji zawór zwrotny sprężynowy i pompa nie otwiera go na pierwszym biegu.

Jest może ktoś na forum i wytłumaczy mi po co te sprężynowe zawory są dawane. Czemu mają służyć?

Z tym dolnym zasilaniem to trochę tutaj narobiło się mętliku. Konstrukcja grzejnika jest taka, że ukryte jest wejście górą do grzejnika. Tak przynajmniej sądzę. Grzejnik jest faktycznie podłączony jak każdy inny, tylko wizualnie tego nie widać.