PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż-jak dostawić do 3W?



miol
22-12-2005, 12:36
Witam
Jestem na etapie dopasowywania projektu do mojego widzimisie i mam problem. Planuję ścianę trójwarstwową i do niej chce dostawić garaż czyli chcę żeby ściany garażu były z U220 a tylko ściana granicząca z domem żeby była ścianą trójwarstwową. I tutaj jest pytanie jak połączyć ze sobą ściany garażu ze ścianą domu. Czy można tylko do ściany elewacyjnej czy muszą być połączone ze sobą ściany nośne? Garaż bedzie na ścianie frontowej budynku, ściana tylna garażu będzie wspólna z domem. Nie chcę ogrzewać garażu i stąd nie chce też go ocieplać. Może ktoś tak ma?
Pozdrawiam

Przekorek
22-12-2005, 13:28
Mozna i tak i tak, ale jesli wystaje poza obreb budynku, to wydaje mi sie, ze nie tylko sciany, ale i lawy fundamentowe powinny byc oddylatowane. Najpierw trzeba postawic sciany nosne i sciane miedzy garazem a domem koniecznie ocieplic, bo bedzie w domu zimno jak cholera. Potem dorobic warstwe elewacyjna, omijajac garaz (dostawiając ją do scian garazu). Nie musi to być połączone, przecież elewacja będzie zakotwiona do scian nośnych domu.

miol
22-12-2005, 14:54
A po co odylatowywać fundamenty a przecież dach będzie połączony z dachem budynku to i chyba fundamenty powinne. A tak to zaczynam się zastanawiać czy nie mniej kłopotu będzie jak jednak postawię wolnostojący przez to kombinowaniem koszt dostawienia może okazać się nie taki mały (komplikuje kształt dachu) no i można coś zepsuć. A podatek od wolnostojącego nie jest znowu taki straszny 4zł x 30m2 = 120zł czyli za 10lat 1200zł to nie jest takie porażające no i mogę zrobić prosty dwuspadowy dach (dom ma czterospadowy i garaż musiałby by się dopasować) i ścianę z jakiegoś tańszego materiału a nie z ceramiki.

rafałek
23-12-2005, 06:26
Mam dom w 3W i garaż w 1W. Całość z PH - garaż to PH 38 na zwykłej zaprawie. Fundamenty są ciągłe, mur garażu zakotwiony z murze domu. Ściana nośna domu to PH 25, ściana między domem a garażem to PH 30, garaż jak pisałem 38. Ściana osłonowa domu dochodzi na styk do garażu. Wszędzie jest ciepło, miejsce gdzie ściana garażu dochodzi do domu nie jest jakoś chłodniejsze - przynajmniej ręką się tego nie wyczuwa.
Jeśli oddytalujescie garaż od domu łążnie z fundamentami, a całość będzie pod wspólnym dachem to może dojśc do tego że przy nierównomiernym osiadanu połączenie domu i garażu będzie pękać i to nawet dość mocno - przecież jedynym łącznikiem będzie tynk. Po co dylatować? Jaki to ma cel?
Dodam, że dom nest szerszy od garażu.

Pozdrawiam

andrzej100
23-12-2005, 07:34
Mam dom w 3W i garaż w 1W. Całość z PH - garaż to PH 38 na zwykłej zaprawie. Fundamenty są ciągłe, mur garażu zakotwiony z murze domu. Ściana nośna domu to PH 25, ściana między domem a garażem to PH 30, garaż jak pisałem 38. Ściana osłonowa domu dochodzi na styk do garażu. Wszędzie jest ciepło, miejsce gdzie ściana garażu dochodzi do domu nie jest jakoś chłodniejsze - przynajmniej ręką się tego nie wyczuwa.
Jeśli oddytalujescie garaż od domu łążnie z fundamentami, a całość będzie pod wspólnym dachem to może dojśc do tego że przy nierównomiernym osiadanu połączenie domu i garażu będzie pękać i to nawet dość mocno - przecież jedynym łącznikiem będzie tynk. Po co dylatować? Jaki to ma cel?
Dodam, że dom nest szerszy od garażu.

Pozdrawiam
Mam podobnie jak Rafalek, tyle ze calosc trzy warstwowe. W projekcie bylo wszystko na jednym fundamencie, bez zadnej dylatacji pomiedzy garazem a domem. Co do wolnostojacego garazu to fajnie wyglada jak ma podobny dach do domu- kat nachylenia, pokrycie...

rafałek
23-12-2005, 07:46
Mam podobnie jak Rafalek, tyle ze calosc trzy warstwowe. W projekcie bylo wszystko na jednym fundamencie, bez zadnej dylatacji pomiedzy garazem a domem. Co do wolnostojacego garazu to fajnie wyglada jak ma podobny dach do domu- kat nachylenia, pokrycie...

No i te podatki. Za dom jest 53 grosze za m2, jeśli garaż z domem to tak samo, jeśli wolnostojący to ponad 5 zł za m2. Różnica przy większych powierzchniach może być znaczna. W moim wypadku to 197 zł.

miol
26-12-2005, 07:49
Wita

Ściana nośna domu to PH 25, ściana między domem a garażem to PH 30, garaż jak pisałem 38. Ściana osłonowa domu dochodzi na styk do garażu. Wszędzie jest ciepło, miejsce gdzie ściana garażu dochodzi do domu nie jest jakoś chłodniejsze - przynajmniej ręką się tego nie wyczuwa
Czyli rozumiem że mogę połączyć ściany boczne garażu ze ścianą konstrukcyjną domu a co z mostkami termicznymi, wszędzie słyszy się o tym żeby bardzo uważać żeby ich nie tworzyć, a przy takim rozwiązaniu nie ma żadnego ocieplenia na styku ścian garażu i domu.

rafałek
26-12-2005, 11:00
Wita

Ściana nośna domu to PH 25, ściana między domem a garażem to PH 30, garaż jak pisałem 38. Ściana osłonowa domu dochodzi na styk do garażu. Wszędzie jest ciepło, miejsce gdzie ściana garażu dochodzi do domu nie jest jakoś chłodniejsze - przynajmniej ręką się tego nie wyczuwa
Czyli rozumiem że mogę połączyć ściany boczne garażu ze ścianą konstrukcyjną domu a co z mostkami termicznymi, wszędzie słyszy się o tym żeby bardzo uważać żeby ich nie tworzyć, a przy takim rozwiązaniu nie ma żadnego ocieplenia na styku ścian garażu i domu.

Czasami z tymi mostkami to na tym forum robi się paranoja. Najczęściej najwięcej mostków widzą Ci którzy jeszcze nie budują, a potem jakoś milkną. Co do połączenia to bardziej przemarzająca będzie ściana garażu niż połączenie garażu z domem. Bez tego jak jeszcze oddylatujesz jak ktoś radził fundamenty uzystaksz dwa niezależne budynki i masz duże prawdopodobieństwo, że styk tych brył będzie pękać bo jedynym łącznikiem jest tynk. Ja ścianę między domem i garażem mam grubszą. Teraz jeśli zimno wchodzi mi w ścianę garażu, to powinno przechodzić w bok do domu i przemieszczać się przez tę 30 między domem i garażem. W efekcie ma do pokonania większą drogę niż przy ścianie 1W. Jeśli jednak masz obawy to w miejsca gdzie będziesz wpuszczać pustak ze ściany z garażu w ścianę domu daj na czołąch styropian. Jest to gdzieś ładnie rozrysowane dla muru 1W. Poszukaj. Jednak jak już piałęm droga tego zimna jest bardzo zawiła i dłuższa niż w ścianach jednowarstwowych więc ja bym nie przesadzał... Zauważ że ściana osłonowa z domu zachodzi na ścianę garażu. Efekt jest taki że ta jednowarstwowa teąż jest osłonięta na przestrzeni około 25 cm od miejsca połączenia z ścianą nośną między domem a garażem. Czyli jak już wcześniej pisałem szybciej Ci przemarznie do garażu, a co za tym idzie berdziej bym się bał o to że mam nieocieploną tą ścianę. Jeśli sobie życzysz mogę to dla lepszego zobrazowania rozrysować.

miol
26-12-2005, 13:22
witam
Dzięki za odpowiedź, trochę się uspokoiłem i rzeczywiście nie wygląda to tak źle, zapomniałem że niektórzy mają cały domy wykonany bez ocieplenia przy 1W

Czyli jak już wcześniej pisałem szybciej Ci przemarznie do garażu, a co za tym idzie berdziej bym się bał o to że mam nieocieploną tą ścianę.
Zamierzam tą ścianę normalnie ocieplić i zakryć np. płytą GK albo nawet zrobić normalną 3W, tak że pozostaje tylko łączenie ścian a tam rzeczywiście będzie 50cm pustaka ceramicznego, co z tego że nie PH

mmmad
31-03-2006, 09:07
OK, wszystko pieknie, jak sie nie ma domu. Ale ja mam juz dom z garazem (w bryle, dom podpiwniczony) i zastanawiam sie nad dodatkowym garazotarasem.
Po prostu podloga tarasu wychodzi 2 metry mad ziemia i mysle, jak tu zamienic taras na garaz? Jakie powinny byc lawy/fundamenty? Zwiazac to z budynkiem, czy dylatowac? Dodatkowa zagwozdka jest taka, ze na tarasie jest wykusz, wiec sciana/lawy/fundament nie bylyby proste, a lamane.