PDA

Zobacz pełną wersję : okap kuchenny



madagoral
23-12-2005, 10:50
Czy ktoś kiedyś przerabiał okap kuchenny. Mam okap cholernie głośny i pomyślałem sobie,że można by było zrobić wyciąganie powietrza inaczej a przy tym znacznie ciszej.
Chcialbym wyłaczyć wentylatory nad kuchenką a zamontować wentylator kanałowy w rurze na strychu. Będzie cicho ale czy będzie działał sprawnie? Kwestie elektryczne myślę ,że bym "przeszedł" ale jak z mocą?
Proszę o opinie.

J_K_K
23-12-2005, 20:04
Mam okap cholernie głośny i pomyślałem sobie,że można by było zrobić wyciąganie powietrza inaczej a przy tym znacznie ciszej. Kwestie elektryczne myślę ,że bym "przeszedł" ale jak z mocą?
Proszę o opinie.

Może prościej i taniej będzie kupić nowy okap, cichszy (mniej dB)
a przy okazji może i wydajniejszy (więcej m3) ?

Popatrz na parametry najpopularniejszych okapów / pochłaniaczy
i już będziesz wiedział jakie obecnie są "tryndy" ;-)

A wydajność liczy się bodajże kubatura kuchni x 10.

Po moim rozeznaniu najlepszy "price performance" miała Amica.

Pzdr

JKK

jabko
23-12-2005, 20:12
...Chcialbym wyłaczyć wentylatory nad kuchenką a zamontować wentylator kanałowy w rurze na strychu. Będzie cicho ale czy będzie działał sprawnie? ...
Nie będzie działał tak samo. Będzie ciagnął znacznie słabiej a szczególnie nie będzie zachowany kierunek "zbierania powietrza".
Wiatrak zwłaszcza gdy pracuje z dużą wydajnoscią zasysa powietrze takze z boków (nie tylko spod siebie).
Jak go umieścisz w rurze to wlot będzie "ciągnął" tylko w tym małym ograniczonym polu bardzo zbliżonym do przekroju rury (tworzy siętaki komin, strumień powietrza o średnicy rury (może minimalnie większy).
Przy płycie z 4 palnikami moze to spowodować że z boków będzie ci para lecieć na kuchnie.

Lepiej posłuchaj rady J_K_K