PDA

Zobacz pełną wersję : Pozycje w kosztorysie - co znaczą?



ansemo
23-12-2005, 12:30
Witam
Dziś pierwszy raz w życiu widziałem kosztorys na budowę domu.

Są tam pozycje które niewiele mi mówią, bądź nie jestem pewien czy dobrze je rozumiem.

Np.

KNR 2-02 1101/01 - Podkłady betonowe na podłożu gruntowym
17,762 m3

Jm Norma Ilość Cena

Robocizna
Betoniarze gr.II r-g 2,79 49,556 8,50 421,23
Robotnicy gr.I r-g 2,47 43,872 8,50 372,91
Razem: 794,14
Materiały
Beton zwykły B-10 m3 1,03 18,295 150,18 2.747,52
Materiały pomocnicze % 1,5 41,21
Razem: 2.788,73
Razem pozycja 4.518,71
Cena jednostkowa 254,40
Niby większość jest jasna, ale skoro sumy "Razem" (794,14+2788,73) dają kwotę 3582,87 to dlaczego w rubryce "Razem pozycja" jest kwota 4518,71?
I tak jest chyba we wszystkich punktach kosztorysu - kwoty w rubrykach "Razem pozycja" są większe o 15-40% niż sumy z rubryk "Razem".


I dalej - podsumowanie kilkunastu pozycji:


Koszty bezpośrednie 68.468,38
Koszty zakupu 8% 4.036,01
Koszty pośrednie 65% R+S 11.711,82
Zysk 15% R+S+Kp(R+S) 4.459,50
Razem 88.675,71
Pozycje uproszczone 2.412,00
Razem element 91.087,71
Koszty bezpośrednie rozumiem :wink:
Koszty zakupu - koszty jakie doliczy sobie wykonawca kupując materiały?
Koszty pośrednie - co to jest i jak tego uniknąć? :D
Zysk - zysk wykonawcy? A jak wezme ekipę a nie firmę to zysk pewnie od razu wliczą sobie do kosztów bezpośrednich (ściślej do robocizny)?
Pozycje uproszczone - co to jest?
Co oznaczają skróty R+S oraz R+S+Kp?

Z góry dziękuję życząc spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów na budowach :)

Geno
23-12-2005, 12:36
Witam
Dziś pierwszy raz w życiu widziałem kosztorys na budowę domu.

Są tam pozycje które niewiele mi mówią, bądź nie jestem pewien czy dobrze je rozumiem.

Np.

KNR 2-02 1101/01 - Podkłady betonowe na podłożu gruntowym
17,762 m3

Jm Norma Ilość Cena

Robocizna
Betoniarze gr.II r-g 2,79 49,556 8,50 421,23
Robotnicy gr.I r-g 2,47 43,872 8,50 372,91
Razem: 794,14
Materiały
Beton zwykły B-10 m3 1,03 18,295 150,18 2.747,52
Materiały pomocnicze % 1,5 41,21
Razem: 2.788,73
Razem pozycja 4.518,71
Cena jednostkowa 254,40
Niby większość jest jasna, ale skoro sumy "Razem" (794,14+2788,73) dają kwotę 3582,87 to dlaczego w rubryce "Razem pozycja" jest kwota 4518,71?
I tak jest chyba we wszystkich punktach kosztorysu - kwoty w rubrykach "Razem pozycja" są większe o 15-40% niż sumy z rubryk "Razem".


I dalej - podsumowanie kilkunastu pozycji:


Koszty bezpośrednie 68.468,38
Koszty zakupu 8% 4.036,01
Koszty pośrednie 65% R+S 11.711,82
Zysk 15% R+S+Kp(R+S) 4.459,50
Razem 88.675,71
Pozycje uproszczone 2.412,00
Razem element 91.087,71
Koszty bezpośrednie rozumiem :wink:
Koszty zakupu - koszty jakie doliczy sobie wykonawca kupując materiały?
Koszty pośrednie - co to jest i jak tego uniknąć? :D
Zysk - zysk wykonawcy? A jak wezme ekipę a nie firmę to zysk pewnie od razu wliczą sobie do kosztów bezpośrednich (ściślej do robocizny)?
Pozycje uproszczone - co to jest?
Co oznaczają skróty R+S oraz R+S+Kp?

Z góry dziękuję życząc spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów na budowach :)
Koszty pośrednie sa to koszty ponoszone przez wykonawce np. ze względu na składki ZUS,PIT-4,ubezpieczenia,wynagrodzenie pracowników umysłowych itp. Koszty zakupu to koszty zwiazane z zakupem materiałów. R+S to robocizna + sprzęt, R+S+Kp - to robocizna + sprzet + koszty pośrednie.

Suma 4518,71 t
robocizna: 794,14 *1.65*1.15 = 1506,88 Kp+R+Z
materiał:2747,52*1,08 = 3011,82 M+Kz
Razem 4518,70

23-12-2005, 14:52
Koszty pośrednie - co to jest i jak tego uniknąć? :D
Zysk - zysk wykonawcy? A jak wezme ekipę a nie firmę to zysk pewnie od razu wliczą sobie do kosztów bezpośrednich (ściślej do robocizny)?
ansemo
koszty posrednie - to raczej sztywny narzut
zysk - mozesz negocjować
narzuty te powodują to, ze teoretycznie płacisz firmie na godzine 8,50 zł
bo taką maja stawke ...
faktycznie płacisz ponad 16 zł ... czyli prawie dwukrotnie wiecej

ekipa na ogół operuje stawką na godzine bez narzutów ... wiec jak powiedzą np 10 zł/h to znaczy 10, a nie 20 ...




Pozycje uproszczone - co to jest?


pozycje uproszczone to /domniemuje tylko / pozycje których brak w KNR - ach
a firma ma je wykonac ... firmie nie nie chce sie mierzyc czasu pracy robotnika ze stoperem w reku, wiec aby sie nie bawić w kalkulacje indywidualne wymyslił sobie nazwe "pozycje uproszczone" gdzie piszą "po uwazaniu" czyli "krakowskim targiem" - inaczej mówiąc ...

pzdr

Geno
23-12-2005, 15:16
Koszty pośrednie - co to jest i jak tego uniknąć? :D
Zysk - zysk wykonawcy? A jak wezme ekipę a nie firmę to zysk pewnie od razu wliczą sobie do kosztów bezpośrednich (ściślej do robocizny)?
ansemo
koszty posrednie - to raczej sztywny narzut
zysk - mozesz negocjować
narzuty te powodują to, ze teoretycznie płacisz firmie na godzine 8,50 zł
bo taką maja stawke ...
faktycznie płacisz ponad 16 zł ... czyli prawie dwukrotnie wiecej

ekipa na ogół operuje stawką na godzine bez narzutów ... wiec jak powiedzą np 10 zł/h to znaczy 10, a nie 20 ...

pzdr

Nie tak do końca - z tą stawką bo przecież w kosztorysie jest podana wartość jednostkowa - tożsama z tym co podaje ekipa ,która nie płaci podatków,ZUSów,ubezpieczeń,kosztów urlopów,chorobowego,nadgodzin - wymieniać dalej? :wink:

ansemo
23-12-2005, 15:27
Z tego wnioskuję że pozycje "koszty pośrednie", "zysk" i "pozycje uproszczone" dotyczą mnie w zasadzie w sytuacji kiedy biorę firmę ktorej zlecam budowę od początku do końca. Coś w stylu developera?

Natomiast z taką bardziej zwykłą ekipą jak sądzę umawiam się że robocizna za zrobienie określonej pracy wynosi tyle i tyle... Wtedy pewnie te koszty są mniejsze... :roll:

Geno
23-12-2005, 15:41
Z tego wnioskuję że pozycje "koszty pośrednie", "zysk" i "pozycje uproszczone" dotyczą mnie w zasadzie w sytuacji kiedy biorę firmę ktorej zlecam budowę od początku do końca. Coś w stylu developera?

Natomiast z taką bardziej zwykłą ekipą jak sądzę umawiam się że robocizna za zrobienie określonej pracy wynosi tyle i tyle... Wtedy pewnie te koszty są mniejsze... :roll:

Mniej więcej - koszty są mniejsze w przypadku ekip jak pisałem z powodów oczywistych - ryzyko to brak gwarancji - wybór należy do inwestora :wink:

Geno
23-12-2005, 16:09
... ekipa ,która nie płaci podatków,ZUSów,ubezpieczeń,kosztów urlopów,chorobowego,nadgodzin - wymieniać dalej? :wink:

jesli bystra ekipa ..
zakłada np. Remontowo - Budowlany Zakład Pracy Chronionej ... zatrudnia głownie niepełnosprawnych, lub moze emerytowanych młodych ludzi ze służb mundurowych - np. strazaków majacych badania wysokosciowe, lub policjantów z pozwoleniem na broń (jako np dozór mienia budowlanego ...)
korzystając z odpowiedniej ustawy ... po co płacić jakies ZUS y ?

pzdr
:D :wink:

Niepełnosprawnych nie można zatrudnić ze względu na badania , emerytowany strażak potrzebny do pompowania inwestorów chyba :D a policjant to wymuszania zapłaty :wink: - firmy jak chcą oszczędzacd to idą w zatrudnianie "na czarno" - niemniej jednak ktos legalny musi być......

23-12-2005, 16:30
niemniej jednak ktos legalny musi być......

legalnie jest szef :P
ale masz racje - bo górale z zasady nie płaca ... :wink:

co do zakładów pracy chronionej to - tam wymysla sie stanowiska aby wszystko było zgodne ... murarzowi pisze sie w angazu "układacz cegieł" i wszystko jest wtedy git ...
nad tym pracuja sztaby prawników ...a zakłady pracy chronionej kwitną ...



ps edytowałem wczeniejszy post z powodów korekty ale nie zdązyłem wkleić - byłeś szybszy
:wink:
pzdr

Geno
23-12-2005, 16:38
niemniej jednak ktos legalny musi być......

legalnie jest szef :P
ale masz racje - bo górale z zasady nie płaca ... :wink:

co do zakładów pracy chronionej to - tam wymysla sie stanowiska aby wszystko było zgodne ... murarzowi pisze sie w angazu "układacz cegieł" i wszystko jest wtedy git ...
nad tym pracuja sztaby prawników ...a zakłady pracy chronionej kwitną ...



ps edytowałem wczeniejszy post z powodów korekty ale nie zdązyłem wkleić - byłeś szybszy
:wink:
pzdr
Nie chodzi dokłądnie o to co się wpisze jako stanowisko tylko jak PIP złapie niepełnosprawnego w papierach na rusztowaniu :wink: choć to samo ryzyko z zatrudnianiem na czarno.

Rezi
24-12-2005, 07:56
Tak na marginesie spraw dotyczących Zakładów Pracy Chronionej
od 2004 zmieniła się ustawa dotycząca refundacji kosztów w tych zakładach i już nie wygląda to ta różowo jak kiedyś.
znam wiele zakładów w których niepełnosprawni wykonują pracę i są podstawowymi pracownikami w zakładzie a nie tylko pozycja na liście płac.

pomijając aspekt refinansowania kosztów wynagrodzenia osoba niepełnosprawna ma np 2 razy dłuży urlop, 7 godzinny czas pracy, opiekę lekarska etc


Co do kalkulacji, oferty przedstawiane mi w postaci wyliczeń z KNR miały niesamowity rozrzut od 140 000 do 460000. Wiem zaraz ktoś powie że wykonawca musi na czymś się oprzeć – jasne ale na pewno nie oparł się na zdrowym rozsądku.
I tka mała moja sugestia . w KNR częsta ta sama praca ma różne stawki i oczywiście wykonawcy biorą te wyższe , nam prywatnym inwestorom trudno się w tym poruszać – poszukajcie jakiegoś dobrego i bezstronnego kosztorysanta – opłaci się.
W moim przypadku wyglądało to następująco:

Kosztorys przed wykonawczy - 76 000
Kosztorys powykonawaczy wykonawcy 94 000
Po sporze i wycenie prac przez biegłych 47 000

calk
24-12-2005, 20:47
ansemo napisał:

Pozycje uproszczone - co to jest?

Witam!
Pozycje uproszczone ustala się na postawie KNR, KNNR, robót scalonych. wg formuły
Ck ( cena kosztorysowa ) = L ( jednostka przedmiarowa )*Cj (cena jednostkowa) + VAT

areq
24-12-2005, 22:59
Pozycje uproszczone -to najprościej wyjaśniając,pozycje które podaje się,tak jak :calk napisał wcześniej jako ceny jednostkowe * obmiar ,bez rozbicia na R,M,S + narzuty-koszty pośrednie,zyski i inne:)
Np. Wiemy ,że za punkt elektryczny elektryk pan Zdzisiu :) bierze z materiałem 75zł ,a punktów tych jest w domku 122 to w pozycji kosztorysowej ujmujemy to w postaci uproszczonej:
1. Punkt elektryczny/cena z materiałem bez armatury : ilość 122punktów * :cena 75zł za jedn. =razem : 9150zł

25-12-2005, 08:49
ansemo napisał:

Pozycje uproszczone - co to jest?

Koszty bezpośrednie 68.468,38
Koszty zakupu 8% 4.036,01
Koszty pośrednie 65% R+S 11.711,82
Zysk 15% R+S+Kp(R+S) 4.459,50
Razem 88.675,71
Pozycje uproszczone 2.412,00
Razem element 91.087,71

Witam!
Pozycje uproszczone ustala się na postawie KNR, KNNR, robót scalonych. wg formuły
Ck ( cena kosztorysowa ) = L ( jednostka przedmiarowa )*Cj (cena jednostkowa) + VAT




calk mam pytanie ... dlaczego firma robiąca kosztorys oparty na KNR ach, KNNR ach, itd, nagle jedna pozycje (lub dwie) nie robi tak jak pozostałe tylko w dalszym ciagu opierajac sie na KNR ach, KNNR ach itp kombinuje scalajac je ???
przeciez gdyby liczyła je tak jak dotychczas pozostałe - wynik byłby identyczny ... :-?

wiec po co ten "manewr" ... ?rzekomo cena ta sama ... sposób dochodzenia do tej sumy ten sam ... tylko nazwa inna ? :-?
jak myslisz ... ?

pzdr

areq
25-12-2005, 11:01
ansemo napisał:

Pozycje uproszczone - co to jest?

Koszty bezpośrednie 68.468,38
Koszty zakupu 8% 4.036,01
Koszty pośrednie 65% R+S 11.711,82
Zysk 15% R+S+Kp(R+S) 4.459,50
Razem 88.675,71
Pozycje uproszczone 2.412,00
Razem element 91.087,71

Witam!
Pozycje uproszczone ustala się na postawie KNR, KNNR, robót scalonych. wg formuły
Ck ( cena kosztorysowa ) = L ( jednostka przedmiarowa )*Cj (cena jednostkowa) + VAT




calk mam pytanie ... dlaczego firma robiąca kosztorys oparty na KNR ach, KNNR ach, itd, nagle jedna pozycje (lub dwie) nie robi tak jak pozostałe tylko w dalszym ciagu opierajac sie na KNR ach, KNNR ach itp kombinuje scalajac je ???
przeciez gdyby liczyła je tak jak dotychczas pozostałe - wynik byłby identyczny ... :-?

wiec po co ten "manewr" ... ?rzekomo cena ta sama ... sposób dochodzenia do tej sumy ten sam ... tylko nazwa inna ? :-?
jak myslisz ... ?

pzdr

To nie jest tak do końca-na wcześniejszym przykładzie opisałem np. obliczenie zryczałtowanej opłaty za punkt elektryczny.Wykonując to na podstawie KNRów trzeba by było użyć troszkę pozycji.To tytlko tak przykładowo np:
1.Przygotowanie podłoża
2.Wykucie bruzdy
3.Położenie kabla YKY*25
4.Wywiercenie otworu na puszkę
5. Podłaczenie przewodów..... i tak kolejno...;
Mogłoby to wyjść i drozej niż ryczałtowo-ale mogłoby też wyjść dużo taniej.Jeśli kosztorysant wie,że w danym regionie elektrycy biorą za punkt z materiałem np.75zł to po co rozpisywać to na pozycje?Dlatego stosuje się pozycje uproszczone ,najczęsciej w postaci tzw. kalkulacji własnej.

calk
25-12-2005, 12:43
ansemo napisał:

Pozycje uproszczone - co to jest?

Koszty bezpośrednie 68.468,38
Koszty zakupu 8% 4.036,01
Koszty pośrednie 65% R+S 11.711,82
Zysk 15% R+S+Kp(R+S) 4.459,50
Razem 88.675,71
Pozycje uproszczone 2.412,00
Razem element 91.087,71

Witam!
Pozycje uproszczone ustala się na postawie KNR, KNNR, robót scalonych. wg formuły
Ck ( cena kosztorysowa ) = L ( jednostka przedmiarowa )*Cj (cena jednostkowa) + VAT




calk mam pytanie ... dlaczego firma robiąca kosztorys oparty na KNR ach, KNNR ach, itd, nagle jedna pozycje (lub dwie) nie robi tak jak pozostałe tylko w dalszym ciagu opierajac sie na KNR ach, KNNR ach itp kombinuje scalajac je ???
przeciez gdyby liczyła je tak jak dotychczas pozostałe - wynik byłby identyczny ... :-?

wiec po co ten "manewr" ... ?rzekomo cena ta sama ... sposób dochodzenia do tej sumy ten sam ... tylko nazwa inna ? :-?
jak myslisz ... ?

pzdr
Witam!
Przepisy prawne regulujące proces kosztorysowania zezwalają na swobodę przy wykonywaniu kalkulacji .
Można korzystać z KNR. KNNR, robót scalonych itd.
Można łączyć pozycję uproszczone, szczegółowe, kalkulacje własne, roboty scalone i z tego się cieszę i korzystam.
Zawsze trzeba się zapytać wykonawcy, czemu taki zysk, koszty zakupu, koszty pośrednie.
Pozdrawiam

25-12-2005, 12:48
dziękuje areq za wyjasnienie - Tobie calk równiez :)
zauwazyłem ze pisaliśmy w tym samym czasie
- Wasz tok rozumowania jest zatem zgodny z moim
we wczesniejszym poscie również podejrzewałem, ze jest to uproszczony sposób liczenia - niekoniecznie zgodny z normami i KNR ami ...
to sposób liczenia oparty na doswiadczeniu lub kalkulacji własnej czy porównaniach cen konkurencji
lecz mogacy stanowic punkt negocjacji czy zapytań


...Dlatego stosuje się pozycje uproszczone ,najczęsciej w postaci tzw. kalkulacji własnej.






Pozycje uproszczone - co to jest?


pozycje uproszczone to /domniemuje tylko / pozycje których brak w KNR - ach
a firma ma je wykonac ... firmie nie nie chce sie mierzyc czasu pracy robotnika ze stoperem w reku, wiec aby sie nie bawić w kalkulacje indywidualne wymyslił sobie nazwe "pozycje uproszczone" gdzie piszą "po uwazaniu" czyli "krakowskim targiem" - inaczej mówiąc ...

pzdr

pozdrawiam