PDA

Zobacz pełną wersję : układ DGP - pytanie + fotka na temat



pawelurb
23-12-2005, 16:53
Na tym obrazku poglądowym widać , że kanał doprowadzający powietrze do kominka ( niebieski ) raz że dochodzi do kominka od dołu doprowadzając powietrze do spalania, to widać tez że idzie do góry i jest jeszcze połączony z kanałem goracego powietrza tuż przed turbiną , w jakim celu jest to zrobione ? myślałem że powietrze do systemu jest pobierane tylko z wnetrza obudowy kominka , czyli ogrzane , a tu widać że zimne tez tam będzie wpadało a nie o to chodzi chyba? , po co to jest tak zrobione ?

http://republika.pl/kreska/domek.jpg

ppp.j
23-12-2005, 17:16
System DGP posiadający dystrybutor (nawiewnik) powietrza w tym wypadku może być wykorzystany jako system grzewczy jak i system wentylacyjny.

wilu1
23-12-2005, 19:58
Hmm powiem ze ja też nie kumam troche tego.

pawelurb
23-12-2005, 21:54
System DGP posiadający dystrybutor (nawiewnik) powietrza w tym wypadku może być wykorzystany jako system grzewczy jak i system wentylacyjny.

czyli jak nie ma wentylacji mechanicznej, to nie trzeba takiego czegoś robić? obrazek i informacje pochodzi ze strony firmy Darco , jest tam mowa jedynie o systemach kominkowych , są obrazki jak to powinno wyglądać i właśnie na kilku z nich jest tak to poprowadzone, i nie wiem czy mm tak robić czy nie, na oko to trochę bez sensu , ale może są jakieś niuanse...

Tomik_B
27-12-2005, 13:13
System DGP posiadający dystrybutor (nawiewnik) powietrza w tym wypadku może być wykorzystany jako system grzewczy jak i system wentylacyjny.

czyli jak nie ma wentylacji mechanicznej, to nie trzeba takiego czegoś robić? obrazek i informacje pochodzi ze strony firmy Darco , jest tam mowa jedynie o systemach kominkowych , są obrazki jak to powinno wyglądać i właśnie na kilku z nich jest tak to poprowadzone, i nie wiem czy mm tak robić czy nie, na oko to trochę bez sensu , ale może są jakieś niuanse...

Raczej, ten układ ma stanowić namiastkę wentylacji mechanicznej.
Gdzieś, w ich prospekcie, widziałem bardziej szczegółowy schemat, na którym były zaznaczone przepustnice do przełączania układu z grzewczego na wentylacyjny.

pawelurb
27-12-2005, 13:18
System DGP posiadający dystrybutor (nawiewnik) powietrza w tym wypadku może być wykorzystany jako system grzewczy jak i system wentylacyjny.

czyli jak nie ma wentylacji mechanicznej, to nie trzeba takiego czegoś robić? obrazek i informacje pochodzi ze strony firmy Darco , jest tam mowa jedynie o systemach kominkowych , są obrazki jak to powinno wyglądać i właśnie na kilku z nich jest tak to poprowadzone, i nie wiem czy mm tak robić czy nie, na oko to trochę bez sensu , ale może są jakieś niuanse...

Raczej, ten układ ma stanowić namiastkę wentylacji mechanicznej.
Gdzieś, w ich prospekcie, widziałem bardziej szczegółowy schemat, na którym były zaznaczone przepustnice do przełączania układu z grzewczego na wentylacyjny.

Czyli mam rozumieć, że jak nie mam wentylacji mechanicznej to wtedy czegoś takiego, takiego podłączenia powietrza nie musze robić ?

Tomik_B
28-12-2005, 08:07
Raczej powinieneś to rozumieć tak, że niewielkim kosztem (przy okazji budowy DGP z turbiną) możesz sobie zrobić coś zbliżonego do wentylacji mechanicznej.

pasco
28-12-2005, 08:12
Raczej powinieneś to rozumieć tak, że niewielkim kosztem (przy okazji budowy DGP z turbiną) możesz sobie zrobić coś zbliżonego do wentylacji mechanicznej.

OK. Ale to będzie tylko wentylacja nawiewna. A co z wywiewną? Rekuperatora i tak nie da się podłączyć, więc nic to nie daje.

Tomik_B
28-12-2005, 08:17
Toż piszę, że to namiastka. :)

jabko
28-12-2005, 08:53
Wtedy wywiewna to kratki wentylacyjne....zgaduję bo nie wiem.

A DGP mozesz zrobic bez tego dojscia powietrza.
Rura pod kominkiem (za nim) powinna kończyc się ponoć mniej wiecej na wysokości wkładu.
Jeszcze powietrze do paleniska jeśli we wkładzie są wymagane wejscia

lajkonikk
28-12-2005, 08:56
z fizyki wiem,że cieple powietrze powinno byc doprowadzane od dołu pomieszczenia!!
a tu nawiew ciepłego jest od góry:(((
Czy widzial ktoś kaloryfer zamontowany pod sufitem??

jabko
28-12-2005, 09:00
Jo.
Ale to wieje w dół a robi sietak w zasadzie tylko dlatego że nie ma innej możliwości.
Ciepło znad kominka unosi sie do góry i sprowadzanie go spowrotem w dół to dziwny pomysł i przecie miejsce jest tylko nad sufitem a gdzie położysz przewody po scianie ?? Po podłodze ??

Oczywiscie na poddaszu kanały wypuszcza się przy podłodze i to bez pompki.

lonly
28-12-2005, 10:54
To jest tzw. bypass, który może dostarczać chłodne świeże powietrze w lecie (wieczorem) na rozgrzane poddasze lub pomieszczeń jak na rysunku, wtedy gdy nie palimy w kominku lub domieszać swieże powietrze z zewnątrz w zimie. Oczywiście na rysunku powinna być jeszcze dorysowana przepustnica zima/lato umieszczana na rozgałęzieniu powietrza do komory spalania i do nawiewu ale jak widać na rysunku widać że brak jest kratek wywiewnych w obudowie kominka a więc jest to być może dodatkowe zabezpieczenie w przypadku braku pradu dla TURBINY a wtedy przepustnica nie była by uzasadniona.