PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy podnieść poziom działki?



slawkin
25-12-2005, 17:13
Kupiłem działkę która jest lekko pod poziomem drogi. Sąsiedzi obok już sie wybudowali i podnieśli poziom działek, a ja się zastanawiam kiedy trzeba podnieść poziom gruntu. Przed czy też po budowie domu?

NOTO
25-12-2005, 18:31
Kupiłem działkę która jest lekko pod poziomem drogi. Sąsiedzi obok już sie wybudowali i podnieśli poziom działek, a ja się zastanawiam kiedy trzeba podnieść poziom gruntu. Przed czy też po budowie domu?

Podnoszenie to koszty ... czasami duże. Dlaczego uważasz że to konieczne ?

rafałek
25-12-2005, 18:37
Może nie trzeba podnosić poziomu działki tylko odpowiednio wyżej sam dom. Jeśli problemem jest sama droga to może wystarczy lekkie podniesienie pasa przed domem powyżej drogi. A tak na marginesie o jakiej skali podniesienia mówimy? U mnie to było ok 20-30 cm i jak na razie wystarczyło zasypać zienią którą zdarłem przed budową spod domu - tyle tego było.

oskar0259
25-12-2005, 20:03
Podnosiłbym przynajmniej po zbudowaniu fundamentów domu, oczywiscie uwzgledniając przy ich posadowieniu planowany przez ciebie nowy poziom "0". I musisz pamiętać, że nie wolno ci doprowadzić do spływania wód opadowych z twojej działki na działki sąsiadów.

marcin_budowniczy
26-12-2005, 13:41
Chyba mogę coś powiedzieć bo na podnoszeniu działki zęby zjadłem :-).
Teren podniosłem przed budową, ale lepiej zrób to po fundamentach.
Zdecydowałem się przed ponieważ miałem na to dość dużo czasu i mogłem sobie pozwolić na "szukanie ziemi", a nie na kupowanie jej za kosmiczne pieniądze.

wiaterwiater
26-12-2005, 14:16
Dwadzieścia kilka kamazów ziemi zrzuciłem po wybudowaniu fundamentów. I uważam, że to był odpowiedni moment. Nic by się jednak nie stało, gdyby dom już stał, natomiast zrzucanie ziemi wcześniej uzależnione jest tylko od wielkości działki. Jeśli jest gdzie zrzucić ziemię, żeby nie przeszkadzała w budowie ław i fundamentów, to czemu nie.

oskar0259
26-12-2005, 21:40
Sam podnosiłem poziom działki (coś około 30 wywrotek), którą sąsiedzi "reklamowali" jako podmokłą (okazało się po czasie, że spuszczali na nią płynne skladniki swoich szamb i wody opadowe). I jest to jedna z najnormalniejszych działek w okolicy.

mmmad
27-12-2005, 13:35
Chyba mogę coś powiedzieć bo na podnoszeniu działki zęby zjadłem :-).
Teren podniosłem przed budową, ale lepiej zrób to po fundamentach.
Zdecydowałem się przed ponieważ miałem na to dość dużo czasu i mogłem sobie pozwolić na "szukanie ziemi", a nie na kupowanie jej za kosmiczne pieniądze.

Mozesz w takim razie napisac, jakie byly najwieksze problemy? Ja musze podsypac od okolo 30 cm do 1 m ziemi wokol budynku (z przodu). Z tylu chce pozostawic teren nizej.
Na razie 9 kamazow ziemi przyechalo i nie zauwazylem duzj roznicy... Jka krew w piach...

marcin_budowniczy
27-12-2005, 13:54
Przywiozłem ok 230 tatr ziemi.
Nawoziłem to przez 3 lata, równałem z 5 razy (catepilarem, "Ł-ką", spychaczem T75 na gąsienicach).
Teren miałem bardzo "dziwny" ponieważ w latach 60-tych jak budowali krajówkę to musieli stworzyć pod nią nasyp mając przy tym w dup.. przyległe działki.
Teraz doprowadziłem to do nalezytego stanu.
Największe problemy ? Nie było ich za dużo.
Trzeba pamiętać o wszelkich studzienkach np. kanalizacja deszczowa (zeby ich nie zasypac ewentualnie zawczasu podniesc), o słupkach granicznych zeby przez przypadek jakas wywrotka, spych ich nie uszkodził.
Nie równać kiedy pada deszcz (widziałem juz catepilara ktory nie mógł sam sobie poradzic z wyjazdem).
Najlepszy jest spych na gasienicach.
aha i jeszcze jedno, jak nawiozłem pierwsze 30 wywrotek to po ich wyrównaniu prawie śladu nie było :-).

mmmad
02-01-2006, 21:13
230 tatr? A ja myslalem, ze potrzebuje duzo...