PDA

Zobacz pełną wersję : Wspolczynnik E



Mierzwik
26-01-2002, 21:59
W ostatnim Muratorze jest artykul o wskazniku E
(zapotrzebowanie na energie/m3 kubatury).
Chcialem to policzyc u siebie i mam problem pojeciowy.

Co to jest 'kubatura' ?
Czy tak jak kombinuje powierzchnia * wysokosc pomieszczen
(zakladajac ze nie ma skosow) ? Jesli tak to skad w
podanym w artykule przykladzie jest to 945 m3 skoro
calkowita powierzchnia domu to jakies 194 m2 - w tym garaz
i strych, ktore chyba ogrzewane nie sa oraz nie uwzgledniwszy
skosow na poddaszu...)

Problem w tym ze jak sobie policzylem 'po bozemu' dla swojego
projektu to mi wyszlo E > 50 czyli tragicznie. Ale podejrzewam
ze problem lezy w mianowniku czyli zbyt malej kubaturze.

No wiec zapytuje madrzejszych - jak policzyc 'kubature
ogrzewanych pomieszczen', ktora pojawia sie we wzorze?

Mierzwik

28-01-2002, 09:51
Po pierwsze aby Ci ułatwić to zwykle kubatura budynku podana jest w projekcie domu. A tak w ogóle jest to objętość wnętrza Twojego domu podana w m3. Policzyć można mnożąc powierzchnię przez wysokość pomieszczeń.

sanipro
28-01-2002, 11:03
Według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 3 kwietnia 2001 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa.
(Dz. U. Nr 38, poz. 456) 83 , kubaturę liczy się wg Normy PN-ISO 9836:1997 "Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych" obowiązuje tylko w ograniczonym zakresie - Obowiązujący jest p. 5.2.2., dla obliczenia wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku mieszkalnego.

Piotr_PA
28-01-2002, 12:02
Mierzwik - ja też liczyłem dla mojego domu i też wyszło tragicznie ok 40. Ja też sądzę, że problem tkwi w kubaturze ja mam 470 m3.

Mierzwik
28-01-2002, 13:25
Dzieki, ale chodzi mi o ten konkretny przyklad w artykule.
Jezeli policzyc kubature 'po bozemu' to ten wspolczynnik
wychodzi bardzo wysoki i gdzie ta cala 'energooszczednosc'
prezentowanego domu???
Moze ktos z redakcji sie wypowie...

Mierzwik

Mierzwik
28-01-2002, 13:30
Do sanipro:
Jak brzmi punkt o ktorym piszesz?
Nie mam dostepu do tych norm.

sanipro
29-01-2002, 06:31
Podaję treść pkt 5.2.2.:
"5.2.2 Kubatura brutto budynków lub części budynków zamkniętych i przekrytych ze wszystkich stron
5.2.2.1 Kubatura brutto budynków lub części budynków zamkniętych i przekrytych ze wszystkich stron, jeżeli nie jest obliczana zgodnie z 5.2.1.4, jest iloczynem całkowitej powierzchni kondygnacji (zgodnie z 5.1.3.1a) i odpowiedniej wysokości.
5.2.2.2 Odpowiednią wysokością, w poniższych przypadkach, jest:
a) dla powierzchni kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu terenu:
-odległość między dolną powierzchnią konstrukcji, na której opiera się podłoga a górną powierzchnią stropu kondygnacji powyżej.
UWAGA 2 Fundamenty oraz warstwy podkładowe pod konstrukcją nośną podtogi nie są wliczane.
b) dla powierzchni kondygnacji powtarzalnych znajdujących się powyżej poziomu terenu:
-odległość między odpowiadającymi sobie powierzchniami górnego i dolnego stropu;
c) dla powierzchni kondygnacji, której górny strop jest dachem lub tarasem (np. kondygnacja poniżej kondygnacji z otwartą przestrzenią, poddasze),
-.odległość między powierzchnią podłogi a powierzchnią dachu lub tarasu;
d) dla powierzchni kondygnacji, której dolny strop jest obudową budynku (np. kondygnacja powyżej kondygnacji z otwartą przestrzenią),
- odległość między zewnętrzną płaszczyzną stropu dolnego a powierzchnią podłogi kondygnacji powyżej."

Rzeczywiście trudno zdobyć normę nie kupując. Pisałem na ten temat w wątku "zmiany przepisów budowlanych"-grupa "Napiszcie w MURATORZE o"

Alanta
30-01-2002, 11:50
A co z poddaszem nieużytkowym nieocieplonym (ocieplenie na stropie):
1.czy wliczać jego kubaturę do kubatury budynku,
2. jeśli tak, to czy policzyć go jako strop pod pomieszczeniem nieogrzewanym z mnoznikiem stałym 70?
Jak policzyć zapotrzebowanie dla bliźniaka, jako dwumieszkaniowy obiekt? Chciałabym znać wartości osobno dla obu części.
No i jak policzyć dzieciaki :wink: , jako całą osobę czy połowę? Swoją drogą to chyba jeden z nielicznych przypadków, że im więcej dzieci tym mniejsze koszty :wink: .

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alanta dnia 2002-01-30 14:37 ]</font>

Jezier
02-02-2002, 11:13
A mi wyszło współczynnik wyszedł 17 a więc chyba nieźle. Kubaturę liczyłem tylko pomieszczeń ogrzewanych a nie wynikającą z norm bo to by chyba nie miało sensu. Tylko nie wiem po co jest ten mnożnik 70 skoro we wzorach na przenikanie ciepła już sie takie niestykanie bezpośrednio z powietrzem zewnętrznym uwzględnia.

Dave
05-02-2002, 10:12
Mysle ze chodzi o kubature pomieszczen ogrzewanych - inaczej nie ma to sensu. W przypadku np. poddasza uzytkowego, ktore mam liczylem objetosc do sufitu (2,7m) poniewaz wyzej bedzie warstwa ocieplenia. Nie ma sensu dodawac kubatury strychu. Podobnie sadze nalezy liczyc powierzchnie dachu (po warstwie ocieplenia a nie pokrycia dachowego). Artykul ciekawy ale redakcja chyba zbytnio go pociela wskutek czego stal sie malo zrozumialy. Np. 2 strefy podlogi na gruncie tez nie sa wyjanione dostatecznie - musialem domyslac sie na podstawie rysunku obok...
Ale najgorsza w tym artykule jest kalkulacja kosztow - nie rozumiem skad sie wziely te koszty..??
No bo rozumiem 0,3zl za kWh energii elektrycznej.
Ale 0,16zl za kWh gazu..?? Gaz kosztuje ok. 1-1,1zł za m3 a m3 to 10,5-12 kWh. Wychodzi, przy sprawnosci kotla 90% 0,09-0,12zl za kWh !
Albo Gaz plynny - cena to 1-1,35zl/litr. Gestosc 0,495kg/l a z 1kg jest 14kWh. Wychodzi ze 1kWh kosztuje 0,14-0,19zl a nie 0,24zl jak podal Murator.
Olej Opalowy - to 1,3-1,6zl/litr. Gestosc 0,86 (OO lekki). Z 1kg jest 12kWh - wychodzi ze 1kWh kosztuje 0,125-0,155zl.
Prosilbym redakcje o ustosunkowanie sie do zamieszczonych w tym artykule kosztow jednostkowych energii.
Roznice sa kolosalne - ja np. w swoim domu obliczylem zapotrzebowanie na poziomie 23000kWh/rok. Bede ogrzewal propanem. Wg Muratora powinienem zaplacic rocznie 5520zl. Wg moich obliczen moze to byc nawet 3360zl (kupujac gaz latem kiedy jest tani). Skad sie biora takie roznice ?

D.

pitbull
06-02-2002, 07:44
Jakkolwiek artykul dosyc przystepnie wyjasnia skomplikowany mechanizm zyskow i strat ciepla czyli ogolnego bilansu energetycznego to i tak nie uwzgledniono nastepujacych czynnikow: strat ciepla spowodowanych konwekcja wymuszona czyli wiatrem ktore nijednokrotnie moga przewyzszac straty transmisyjne oraz zyskow ciepla ze sciany zwiazane z akumulacja ciepla juz nagrzanej sciany w pasie 10 cm od powierzchni wewnetrznej sciany. Przeciez w domu nie grzeje sie w dzien i wnocy jednakowa temperatura, w zwiazku z tym cieplo nagromadzone w scianie przy spadku temp. pow. wewnetrznego jest oddawane do wnetrza, co za tym idzie Wasz bilans energetyczny jest prawda ale tylko w momencie rozpoczecia sezonu grzewczego (i to nie do konca).

05-03-2002, 16:37
Pozwolę sobie wrócić jeszcze raz do tego tematu. Po pierwsze mam pytanie; kto liczył zapotrzebowanie na energię cieplną dla swojego domu wg przepisu Muratora i jak wam to wszystko powychodziło? Ja liczyłem dla domu o pow. ok. 110m2 (cztery ściany proste, dach dwuspadowy), ściany zew U=0,21, dach U=0,15, okna U=1,3, podłoga na gruncie U=0,28. Czyli wszystko grubo poniżej normy. I zgadnijcie jakie wnioski?
1)Otóż mój dom przy podanych powyżej parametrach jest wyjątkowo nieenergooszczędny. E=45,9 kWh/(m3*rok) czyli przy wysokości pomieszczeń 2,6m = 119,34 i jest wyższe od Eo=42,28. Całkowite zapotrzebowanie po odliczeniu zysków wychodzi około 15300 kWh.
2) Następny wniosek to taki że im mniejszy dom i mniejsza kubatura to żeby nie wiem jak był ocieplony i tak bilans będzie niekorzystny. Czyli domy małe z założenia są nieenergooszczędne?
3) Po trzecie to gbybym "pyknął" sobie jeszcze z piątkę potomstwa to dom stałby się energooszczędny :smile:
A teraz najciekawsze - w projekcie C.O mam wyliczone zapotrzebowanie 9600 W (dla połówki bliźniaka, ale buduję pojedynczy segment, o parametrach ścian, dachu itd. wielokrotnie lepszych niż założone w projekcie). Kolejny problem to taki, że piec i grzejniki dobrane są tych 9600 W z projektu, a skoro zapotrzebowanie wychodzi 15 300 W to gdzieś tę różnicę trzeba upchać. Czy ktoś kto liczył ma podobne odczucia?

Jezier
30-07-2002, 18:19
Ja liczyłem dla swojego domu dwa razy (bo zgubiłem wyniki) I za każdym razem wyszło mi korzystnie 15-17 kWh/m3 na rok. Ale mój dom jest parterowy bez użytkowego poddasza ma 130 m2 (izolację mam w stropie). Tak jak ty Mario współczynnik k przegród zewnętrznych jest grubo poniżej norm k=0,2 okna 1,3 drzwi 1,1.

beciak
20-08-2002, 18:56
Tak jak przedmówcy stwierdzam że im dom mniejszy tym zamotrzebowanie na ciepło jest wyższe.
Większość projektów gotowych ma współczynniki przenikania ciepła przez przegrody podobne, a mimo to porównanie co do kubatur skutkuje na plus tych większych.
W mym projekcie kubatura wynosi zaledwie 360m3 a wskaźnik E=52,3 co za tym idzie w żaden sposób nie może być ekonomiczny.
Bardzo bym prosił o sprostowanie.

POZDRAWIAM :wink:

20-08-2002, 20:31
No właśnie. Może fachowcy z redakcji zechcą się wypowiedzieć na temat tych małych "niby to" energooszczędnych domów. Co jest grane że są dobrze ocieplone a zapotrzebowanie na ciepło wychodzi duże. Moim zdaniem to chyba do obliczeń takich mniejszych domów należałoby dodawać jakieś tam współczynniki bo jak się liczy wszystkie wg tego samego schematu, to wychodzą rzeczy że strach pomyśleć o sezonie zimowym. A może jakiś artykulik na ten temat w "Muratorze" ?

pik33
17-09-2002, 08:30
Ludzie, zastanówcie się! Czy ciepło jest oddawane przez OBJĘTOŚĆ??

Ciepło uchodzi przez POWIERZCHNIĘ ścian, dachów i okien. Im dom większy, tym ma mniejszą powierzchnię oddawania ciepła w stosunku do objętości, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie ciepła na m3 objętości i m2 powierzchni użytkowej podłóg. Ale całkowita energia pobierana przez dom i tak będzie rosła wraz z nim (zakładając taką samą technologię budowy)

ketiso
20-09-2002, 17:26
pik33
za to stwierdzenie powinienes dostać `nobla inaczej`,tak trzymaj chłopie
HEJ!

22-09-2002, 21:05
Gieniusz!!! Ale ja nie rozumiem :???:

zygmor
28-04-2005, 12:40
gdzie można znależć infiormacje na ten temat. a też chciałem samodzelnie policzyć ten współczynnik.
Pomóżcie.