PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazowe



Afgan
26-12-2005, 16:48
Witam wszystkich,
Jestem lekuchno przerazony rachunkiem za gaz w okresie 19.11-20.12.05 (gaz ziemny).
Na wstepie ( zeby nie draznic stalych bywalcow forum ) powiem, ze przejrzalem " najczesciej zadawne pytania i tematy" i nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytania.
Oto fakty:
Dom 90 m,nowiusienki od developera,pustak ceramiczny ,docieplenie generalnie budowany w nowej technologii.Do tego piec vailant 23 kw.
Moc zamowiona w gazowni to 3 m na godz, taryfa W3.Nie mieszkamy w nim jeszcze, ale postanowilismy ustawic temp na zime na 12,13 stopni.Niech sobie schnie i niech sie za mocno nie wyziebia.Nie mamy jeszcze nasciennego regulatora temp wiec tesciu metoda codziennych pomiarow nastawil taka temp wody ze osiagnal w koncu po trzech dniach 13 stopni ( zmierzone na termometrze ).W srodku stan surowy,zadnych podlog,wykladzin malowanych scian,natomiast z zewnatrz kompletnie wykonczony ). Strop docieplony.
Moich dwoch kumpli posiada podobne domy.90 i 85 metrow.Maja ogrzewanie gazowe i gotuja na gazie i ogrzewaja woe do mycia.Ja tylko ogrzewam ( 13 stopni).Oni ogrzewaja domy temp 21 stopni. I teraz najciekawsze oni dostaja rachunki w granicach 250 zl,ja za pierwszy miesiac grzania dostalem 304 zl ( zuzycie 231 l ) Dlaczego???!!!
Pytania :
1.Czy zainstalowanie nasciennego regulatora zmniejszy zuzycie gazu?
2.Czy wyregulowanie dysz,pieca zmniejszy zuzycie gazu?
3.Czy to moze takie duze rachunki przychodza bo jest to pierwszy miesiac i wogole pierwszy sezon grzewczy?
4.A moze macie jakies sugestie ,o ktore nie zapytalem ,a ktore pomoga zmniejszyc zuzycie?
Nie wiem co robic.Co bedzie jak nastawie 20 stopni ,zaczne gotowac i sie kapac? Bede placil po szesc stow?! Za dom 90 m??!!
Prosze pomozcie.
Pawelek

neuron
26-12-2005, 18:32
Zakładając zapotrzebowanie przy temp. projektowej 50W/m2 i pow. 90 m2
wychodzi 50W/m2 x 90 m2 = 4500 W, przy temp. projektowej czyli np. -20 st. C.
Przy temp. ok. 0 st. C zapotrzebowanie to spada do ok. 30-50% w stosunku do normalnego czyli 1500-2250W a ponieważ wszystkie te wyliczenia zakładają temp. pomieszczeń mna poziomie ok. +20 st.C, a nie jak to jest u ciebie 13 stC to można je zredukować o kolejne 30% co daje 1000W-1500W.
Jeśli kocioł ma max moc 23kW to prawdopodobnie min, ok 9kW tak więc załącza się i wyłącza bez przerwy, a w trakcie startu zachowuje się jak samochód na ssaniu. Słowem jeździsz na ssaniu. Ponadto prawdopodobnie jest ustawiony tak by utrzymywać temp. zasilania na stałym poziomie z małą histerezą (nie czeka aż spadnie o 10 15 st tylko załącza gdy spadnie już o 5 stC i zaczyna dogrzewać.
Osobną sprawą jest oczywiście to że w domu jest więcej wilgoci niż zwykle, oraz czego nie można wykluczyć np. zbyt intensywna wentylacja.
Proponuję:
1. Ustawić w kotle większą histerezę regulacji temp. zasilania CO (dobrym specjalistą od tego jest VPS)
2. Sprawdzić wentylację
3. Uzbroić się w cierpliwość i obserwować.

1950
26-12-2005, 21:24
zużycie paliwa na ogrzewanie w pierwszym sezonie grzewczym, jest z reguły wyższe o około 30%, wynika to z faktu że dom jest niedogrzany i nie wysuszony

MarcinBialezyn
27-12-2005, 08:52
Witam,

a można zapytac kto dobierał ten kocioł?
Dlaczego dla domku 90m2 w nowej technologi wybieramy co najmniej 2-krotnie przewymiarowany kocioł?

neuron
27-12-2005, 10:06
Moc max. kotla dobiera sie obecnie do potrzeb CWU, co zalezy od sposobu przygotowania (wymiennik , zasobnik) i zapotrzebowania (ilosci p. czerpalnych)

tczarek
27-12-2005, 10:31
Niestety "pierwszy sezon grzewczy" jet bardzo bolesny gdyż budynek musi wyschnąć i ne ma na to rady. U ciebie nie ma jeszcze podłóg i wykończeniówki więc ciepła idzie więcej. Na pocieszenie dodam, że po zamieszkaniu będzie już OK. Ja tak samo martwiłem się ogrzewaniem, a po zamieszkaniu sytuacja zmieniła się i jest OK/

Afgan
27-12-2005, 13:52
Jak przewymiarowany to juz zawsze tak bedzie zzeral?
Dziekuje serdecznie za wszystkie podpowiedzi i mam nadzieje,ze faktycznie jak juz zamieszkamy w przyszlym sezonie grzewczym oplaty spadna.Aha,napisalem rowniez do chlopakow z Vailanta.Zobaczymy co odpowiedza.Na pewno sie podziele.
Dzieki,
Pawelek

jacekaqua
27-12-2005, 20:17
Witam wszystkich,
Jestem lekuchno przerazony rachunkiem za gaz w okresie 19.11-20.12.05 (gaz ziemny).
Na wstepie ( zeby nie draznic stalych bywalcow forum ) powiem, ze przejrzalem " najczesciej zadawne pytania i tematy" i nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytania.
Oto fakty:
Dom 90 m,nowiusienki od developera,pustak ceramiczny ,docieplenie generalnie budowany w nowej technologii.Do tego piec vailant 23 kw.
Moc zamowiona w gazowni to 3 m na godz, taryfa W3.Nie mieszkamy w nim jeszcze, ale postanowilismy ustawic temp na zime na 12,13 stopni.Niech sobie schnie i niech sie za mocno nie wyziebia.Nie mamy jeszcze nasciennego regulatora temp wiec tesciu metoda codziennych pomiarow nastawil taka temp wody ze osiagnal w koncu po trzech dniach 13 stopni ( zmierzone na termometrze ).W srodku stan surowy,zadnych podlog,wykladzin malowanych scian,natomiast z zewnatrz kompletnie wykonczony ). Strop docieplony.
Moich dwoch kumpli posiada podobne domy.90 i 85 metrow.Maja ogrzewanie gazowe i gotuja na gazie i ogrzewaja woe do mycia.Ja tylko ogrzewam ( 13 stopni).Oni ogrzewaja domy temp 21 stopni. I teraz najciekawsze oni dostaja rachunki w granicach 250 zl,ja za pierwszy miesiac grzania dostalem 304 zl ( zuzycie 231 l ) Dlaczego???!!!
Pytania :
1.Czy zainstalowanie nasciennego regulatora zmniejszy zuzycie gazu?
2.Czy wyregulowanie dysz,pieca zmniejszy zuzycie gazu?
3.Czy to moze takie duze rachunki przychodza bo jest to pierwszy miesiac i wogole pierwszy sezon grzewczy?
4.A moze macie jakies sugestie ,o ktore nie zapytalem ,a ktore pomoga zmniejszyc zuzycie?
Nie wiem co robic.Co bedzie jak nastawie 20 stopni ,zaczne gotowac i sie kapac? Bede placil po szesc stow?! Za dom 90 m??!!
Prosze pomozcie.
Pawelek

odnośnie pytania nr.1 regulator to podstawa i bez niego ani rusz,nr.2 obecnie palniki są modulowane

nom
27-12-2005, 21:35
Jeżeli nie grzejesz wody (c.w.u) to możesz ograniczyć moc kotła, nie znam vailanta, ale pewnie można ograniczyć modulację elektronicznie, ale chyba trzeba wejsć w tryb serwisowy. Możesz wtedy ustawić, że kocioł bedzie pracował np. od 9 do 14kW.