PDA

Zobacz pełną wersję : REKUPERATORY - JEŻELI MACIE PYTANIA PISZCIE



Strony : [1] 2 3

mariano
27-12-2005, 12:38

mariano
27-12-2005, 14:41
Witam

Jeżeli potrzebujecie informacji na temat wentylacji mechanicznej, działania, wykonania, kosztów.

Zapraszam do dyskusjina forum i na priv

Pozdrawiam :D

yaro
27-12-2005, 18:16
Witam

mam pare pytań:
Jak by wygladała tak instalacja w domku z podaszem uzytkowym ok 170m2-?
Czy mozliwe jest połaczenie reku z ogrzewaniem kominkowym tz. chce dogrzewac pomieszczenia kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza ! Zasadnicze ogrzewanie gazem

Czy taka kombinacja jest mozliwa?

Jaki jest orientacyjny koszt takiej instalacji dla takiej powierzchni?

Pozdrawiam

Kamil1967
27-12-2005, 19:18
Witam

Jeżeli potrzebujecie informacji na temat wentylacji mechanicznej, działania, wykonania, kosztów.



:D
Proszę bardzo.
Jakie masz zdanie nt wyrobów Pro-vent a mianowicie centrali Mistral. Jaki model centralki możesz polecić do domu o pow. 150 m2.
:D

mariano
27-12-2005, 22:01
Hej

Ze swojego doswiadczenia wiem że canrale Mistral sa dosyć drogie.
Nie mają też za dużo funkcji poza właczeniem i ustawieniem predkości wentylatorów. Jeżeli szukasz juz czegoś prostego to jest jeszcze kilka innych firm bardziej godne polecenia.

Np centrala firmy Amalva recu 400 lub rego 400

recu ok 4500zł brutto - 60% odzysku
rego ok 5500zł brutto - 90% odzysku

mariano
27-12-2005, 22:12
Witam

1. Jest możliwe takie połączenie choć nie jestem jego zwolennikiem trzeba zastosowac zawór zwrotny na głównej rurze dostarczającej powietrze do pomieszczeń.

2. Koszt instalacji to ok 10 000 orientacyjnie podaje jeżeli chcesz podeślij mi na priv swojego meila wyśle ci taki kosztorys materiałowy bedziesz wiedział z czego składa sie instalacja.
Pozdrawiam

yaro
28-12-2005, 08:36
Witam

1. Jest możliwe takie połączenie choć nie jestem jego zwolennikiem trzeba zastosowac zawór zwrotny na głównej rurze dostarczającej powietrze do pomieszczeń.

2. Koszt instalacji to ok 10 000 orientacyjnie podaje jeżeli chcesz podeślij mi na priv swojego meila wyśle ci taki kosztorys materiałowy bedziesz wiedział z czego składa sie instalacja.
Pozdrawiam


Dzieki za odpowiedz.

To jakie połączenie proponujesz?
Dla mnie to nie musi byc połaczone wazne zeby te dwa systemy funkcjonowały prawidłowo i zebym miał korzysci a nie problemy!!!!!!!!

Oto mój mail

[email protected]

Pozdrawiam

rzyraf
28-12-2005, 08:58
Dlaczego jakoś nie mogę uwierzyć w te 90% sprawności??

mariano
28-12-2005, 09:20
hej

Wysłalem kosztorys.

Pozdrawiam

mariano
28-12-2005, 09:23
Co do sprawnoœci - to sš dane techniczne producenta.
Ale napewno trzeba wzišœć mała poprawke na te dane techniczne.

Pozdrawiam

Alupin
29-12-2005, 02:02
Hejka :)

Mam pytanko dot montażu reku w specyficznej sytuacji:

Otóż:

Mam budynek 2 piętra + nieużytkowe poddasze ( zamieszkany ) i nie mam pociągniętych rur do rekuperatora.

I teraz :

Czy mogę wykorzystać kanały wentylacyjne komina ( zaślepić na górze ) i zainstalować rekuperator na poddaszu i powietrze zasysane z parteru + łazienki na piętrze, po wymieszaniu w reku dostarczać do pokoi na piętrze ?

Nie mam fizycznie możliwości położyć rur, tak aby dostarczać powietrze po wymianie na parter ( na piętro mogę sie przebić z poddasza ) a jednocześnie mogę tylko skorzystać z kanałów wentylacyjnych komina ( do zasysania z parteru ) tak aby zużyte powietrze zassać z parteru do reku..

Czy takie rozwiązanie ma sens?

Ogrzewam gazem i kominkiem bez rozprowadzenia ..

Wydaje mi się że jeżeli odzysk będzie na poziomie 40 % to już jest dobrze, poza tym reku pomógł by w dystrybucji powietrza z parteru ( ogrzanego przez kominek ) na piętro..

proszę o info na @ z sugestią jaki rekuperator ( dom 190 m2, kubatura 560 m3 )

[email protected]

Pozdrawiam

RObert

mariano
29-12-2005, 10:40
Hejka :)

Mam pytanko dot montażu reku w specyficznej sytuacji:

Otóż:

Mam budynek 2 piętra + nieużytkowe poddasze ( zamieszkany ) i nie mam pociągniętych rur do rekuperatora.

I teraz :

Czy mogę wykorzystać kanały wentylacyjne komina ( zaślepić na górze ) i zainstalować rekuperator na poddaszu i powietrze zasysane z parteru + łazienki na piętrze, po wymieszaniu w reku dostarczać do pokoi na piętrze ?

Nie mam fizycznie możliwości położyć rur, tak aby dostarczać powietrze po wymianie na parter ( na piętro mogę sie przebić z poddasza ) a jednocześnie mogę tylko skorzystać z kanałów wentylacyjnych komina ( do zasysania z parteru ) tak aby zużyte powietrze zassać z parteru do reku..

Czy takie rozwiązanie ma sens?

Ogrzewam gazem i kominkiem bez rozprowadzenia ..

Wydaje mi się że jeżeli odzysk będzie na poziomie 40 % to już jest dobrze, poza tym reku pomógł by w dystrybucji powietrza z parteru ( ogrzanego przez kominek ) na piętro..

proszę o info na @ z sugestią jaki rekuperator ( dom 190 m2, kubatura 560 m3 )

[email protected]

Pozdrawiam

RObert


witam

Wysłałem meila do Pana.

Pozdrawiam

ZbysioR
29-12-2005, 14:51
A ja też z pytaniami :)

Dom w stanie istniejącego projektu funkcjonalnego (projekt indywidualny, przed obliczeniami konstrukcyjnymi), 140 pow uz, kominek bez płaszcza i dgp:

1. jeżeli będzie reku + gwc, to co z zaprojektowaną do tej pory wentylacją grawitacyjna? Zostawiać, zatykać, likwidowac? Nie bede ukrywał, ze usunięcie komina byłoby miłe ze względów oszczędnościowo funkcjonalnych.

2. Co zrobic na etapie projektu, żeby potem było łatwiej/prościej/taniej wkomponować w to reku. Mój architekt nie ma doświadczenia z instalacjami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

mariano
30-12-2005, 07:29
A ja też z pytaniami :)

Dom w stanie istniejącego projektu funkcjonalnego (projekt indywidualny, przed obliczeniami konstrukcyjnymi), 140 pow uz, kominek bez płaszcza i dgp:

1. jeżeli będzie reku + gwc, to co z zaprojektowaną do tej pory wentylacją grawitacyjna? Zostawiać, zatykać, likwidowac? Nie bede ukrywał, ze usunięcie komina byłoby miłe ze względów oszczędnościowo funkcjonalnych.

2. Co zrobic na etapie projektu, żeby potem było łatwiej/prościej/taniej wkomponować w to reku. Mój architekt nie ma doświadczenia z instalacjami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Witam
1. Jeżeli jest to mozliwe to proponuje zostawić tylko komin do pieca C.O> przynajmniej z dwoma kanałami wentylacyjnymi.
Reszta nie jest potrzebna kiedy mamy rekuperator.

2. Jeżeli jest to domek parterowy to sprawa jest prosta. Jeżeli bedzie to domek z uzytkowym poddaszem. Trzeba sie liczyc z dodatkowš zabudowa lub troche niższym sufitem podwieszanym wszystko zależy od rozkładu pomieszczeń i mozliwoœci poprowadzenia rur. jJa nie stosuje prewodów płaskich, wszystkie przewody i połšczenia sa ocieplone.

Jak bedzie Pan miał juz jakis proejkt albo zarys budynku w raz z rozkładem pomieszczeń prosze podesłać.

Pozdrawiam

mariano
30-12-2005, 07:39
Stary Rok mija lecz marzenia zostajš, Niech one Wszystkim Wam się spełniajš !!! Nowy Rok - niech Wasz los będzie wspaniały, a cały rok super udany !!!

Pozdrawiam

ensignx
30-12-2005, 11:56
Stary Rok mija lecz marzenia zostajš, Niech one Wszystkim Wam się spełniajš !!! Nowy Rok - niech Wasz los będzie wspaniały, a cały rok super udany !!!

Pozdrawiam

I wzajemnie :)

I oby jak najwięcej udanych wdrożeń w domach i konkretnych przykładów, wyliczeń na forum.

yaro
30-12-2005, 19:59
Witam ponownie

Oto link do mojego projrktu

http://www.domoweklimaty.pl/index.php?id=2

projekt SAGA

Jakie rozwiązanie by Pan proponował

Ogrzewanie CO gazem, kominkiem czasami ale z rozprowadzeniem ciepłaego powitrza

Pozdrawiam

Barti4
31-12-2005, 10:34
Mam domek 130m2 w parterze. Na górze mam strych, który kiedyś chce wykończyć. Szukam w miare najlepszego rozwiązania, a mianowicie. Dość dobra centrala (ale jeszcze za rozsądną cenę) przewody i jak to wszystko połączyć z kominkiem? Chciałbym tez w przyszłości dołączyć do kompletu GWC. Myślałem, żeby poprosty jeden wlot (oprócz z zewnątrz) dołozyć z czopucha kominka, coby mi ogrzewał. Lub ideałem było by, alby to powietrze z kominka mieszało sie ze świeżym powietrzem z zewnatrz i tak ogrzane przez rekuperator i kominek dystrybuowało sie do pokoi. Rzut parteru moge Ci przesłać na mejla, żebyś miał pogląd jak to wszystko wygląda. bardzo prosze o pomoc i radę.
No i oczywiście pytanie...czy pomagasz w zdobyciu materiałów? Może też montujesz te urządzenia? Byłbym zaionteresowany...

ROBSON68
31-12-2005, 17:32
Jestem również zainteresowany prosze o kontakt

mariano
02-01-2006, 07:11
Jestem również zainteresowany prosze o kontakt


Hello

Podesłałem na Priv
Pozdrawiam

mariano
02-01-2006, 08:13
Proszę piszzcie swoje uwagi na poœcie wentylacja-mechaniczna.pl.

Dziękuje

mariano
04-01-2006, 21:32
Zapraszam mam ciekawą promocje na rekuperatory Mistral!!

vector
06-01-2006, 09:33
mariano
Może mi coś poradzisz?
Firma zamontowała mi w grudniu rekuperator z wymiennikiem 96%.
Urządzenie kosztowało niemałe pieniądze i szczerze mówią trochę jestem
rozczarowany jeśli chodzi o odzysk ciepła.
Przy temperaturze zewnętrrznej -2oC i wewn. 20oC po przejściu powietrza przez GWC (38mb rury PVC fi 250 przykrycie 1.5-2.5m) a następnie przez centralę mam temperaturę nawiewu za reku ok 13oC. Centrala ma 9 biegów i wydajność max 500m3/h. Powyższa temperatura odnosi się do pracy na 3-4 biegu.
Wydaje mi się że coś tu jest nie tak.
Ten sam wykonawca rozprowadzał rury (turboflexy ocieplone fi 120).
Do prześć między kondygnacjami wykorzystał kanały wentylacyjne w kominach przepuszczając przez nie flexy bez otuliny bo się nie mieściła.
Podejrzewam, że może reku ciągnie jakieś obce powietrze z tych kanałów w kominach.
Czy dobrze rozumiem, że jeśli powietrze wchodzące do budynku ma np. 0oC a usuwane 20oC to przy sprawności wymiennika 90% powinienem mieć temp. nawiewu ok. 18oC bez dodatkowych grzałek?

Pozdrawiam
vector

mariano
07-01-2006, 21:50
Witam

Montowane w ten sposób rury to normalne i wiele razy się z tym spotkałem. Oczywicie jest to przejaw lenistwa i głupoty.
Napewno nie masz zatkanych od góry przewodów wentylacyjnych. Rury są nie ocieplone wiec sie wychładzaja. Na początku trzeba zrobic pomiary temperatury jaka przechodzi przez rekuperator dopiero wtedy coś można poradzić. Napisz mi w jakim stanie wykończenia jest dom.
Jeżeli jest możliwość moge podjechac pomierzymy temperature. I postaram sie ci cos doradzić. Oczywiście bezpłatnie:)

Pozdrawiam
Mariano

vector
08-01-2006, 21:30
Właśnie kończe montaż termometrów elektronicznych, które wepnę w rury bezpośrednio przed i za rekuperatorem. Wyniki pomiarów będą zrzucane do kompa przez RS232. Dałem 4 termometry dla reku i 1 na zewnątrz oraz jeden w domu.
Ciekaw jestem wyników.

Pozdrawiam
vector

mariano
09-01-2006, 11:11
Witam

Œwietny pomysł strata w granich 2 C miedzy domem a temperatura dochodzaca do rekuperatora jest dopuszczalna.

Pozostaje piankowanie wentylacji grawitacyjnej ponad rurami.

Pozdrawiam

yaro
10-01-2006, 19:54
A co sadzicie o takim wynalazku

www.siwicki.pl

Jak by to sie sprawowało?

mariano
10-01-2006, 20:29
A co sadzicie o takim wynalazku

www.siwicki.pl

Jak by to sie sprawowało?


Witam :o

Załamałem się :-? - zostawie to bez komentarza. Jest zbędny.........

Pozdrawiam

Joanna i Janusz
10-01-2006, 21:54
Witaj!
Mam prośbę! Nie jestem w 100% przekonana do rekuperatora, natomiast mój mąż jest bardzo za! Czy rzeczywiście cena tej instalacji+korzyści itp. są tego warte? Czy to tylko kwestia pewnych decyzji, które przy budowie trzeba podjąć ?


A drugie pytanie bardziej serio- czy jako praktyk uważasz, że lepiej łącztć reku z dgp, czy lepiej zastosować oddzielne instalacje?

mr_skoku
12-01-2006, 08:50
witam
bede mial poddasze uzytkowe, rozumiem, ze na parterze musze schowac rury pod sufitem podwieszanym?
ijaka wysokosc trzeba sobie zarezerwowac na taki sufit? nie chcialbym miec zbyt niskiego sufitu..

pozdrawiam

mariano
12-01-2006, 20:42
Witam

Jeżeli chodzi o podwieszenie sufitu trzeba zarezerwowoac ok 17 cm przestrzeni miedzy płyta a stropem nawet jeżeli zastosujesz przewody 160 mm + ocieplenie można je troche spłaszczyc choć bardzo delikatnie.

Pozdrawiam

mariano
12-01-2006, 20:50
Witaj!
Mam prośbę! Nie jestem w 100% przekonana do rekuperatora, natomiast mój mąż jest bardzo za! Czy rzeczywiście cena tej instalacji+korzyści itp. są tego warte? Czy to tylko kwestia pewnych decyzji, które przy budowie trzeba podjąć ?


A drugie pytanie bardziej serio- czy jako praktyk uważasz, że lepiej łącztć reku z dgp, czy lepiej zastosować oddzielne instalacje?


Witam

Jeżeli chodzi o łaczenie reku i dgp mozna tak zrobic ale trzeba zastosowac pewne rozwiązania - czyli specjalny trojnik do łaczenia tych instalacji, zawory zwrotne, itp. Napiszcie mi meila na priv podele taki prosty rysunek tego rozwiazania.

W domku sredniej wielkosci ok 250 m/2 koszt instalacji to ok 13 -15 000.
Całkowity oczywiście. Należy popatrzeć nato pod wzgledem komfortu, swieżego powietrza w domu, braku wilgoci.
Nie bede podawał argumentów tego typu ze ta instalacjia zwróci sie za 10 cy 15 lat bo tego i tak nigdy nie policzy jest to jakiś standard wyposażenia domu i na pewno pewnych decyzji na etapie budowy.

Pozdrawiam

Wojtas33
17-01-2006, 14:40
Witam,

Planuję reku, a w kuchni będzie wyciąg nad kuchenką gazową. Co z odprowadzeniem zapachów? Wiem, że nie można tego wpuścić do systemu reku. Więc co zrobić z "brudnym" powietrzem?

mariano
17-01-2006, 15:39
Witam,

Planuję reku, a w kuchni będzie wyciąg nad kuchenką gazową. Co z odprowadzeniem zapachów? Wiem, że nie można tego wpuścić do systemu reku. Więc co zrobić z "brudnym" powietrzem?

Witam

Ostatnio jeden z moich klientów powietrze z okapu wyporwadził na zewnetrzna sciane budynku. zamontował kratkę z blokada nawiewu do srodka. Teraz wszystkie okapy maja filtry więc nie ma problemu z tlustym osadem. Można też wyprowadzic rure spiro i podłaczyć do wywietrznika na dachu.

Pozdrawiam

Joanna i Janusz
17-01-2006, 21:23
dzięki mariano za odpowiedź! Jak zaczniemy budowę, to odezwiemy się.

Jpc
20-01-2006, 22:29
Wcale nie trzeba wyrzucać powietrza znad okapu i tracić cenne ciepło !!! Dlaczego uważacie że nie można wprowadzać tego powietrza do rekuperatora?? Macie oczyszczone wstępnie powietrze w okapie (filtr tłuszczowy) + filtr w rekuperatorze!! Wilgotne i ciepłe powietrze znad okapu to coś od czego warto odzyskać ciepło. W restauracjach są stosowane rekuperatory z wyciągiem z okapów i wszystko jest ok!! :D

mariano
21-01-2006, 21:14
Wcale nie trzeba wyrzucać powietrza znad okapu i tracić cenne ciepło !!! Dlaczego uważacie że nie można wprowadzać tego powietrza do rekuperatora?? Macie oczyszczone wstępnie powietrze w okapie (filtr tłuszczowy) + filtr w rekuperatorze!! Wilgotne i ciepłe powietrze znad okapu to coś od czego warto odzyskać ciepło. W restauracjach są stosowane rekuperatory z wyciągiem z okapów i wszystko jest ok!! :D


Witam

Owszem jest filtr w okapie ale jednak po jakims czasie przewod bedzie tlusty w srodku i klejacy. A z czasem ten syf dojdzie do maszyny.

Jerzyna
24-01-2006, 21:08
Witam,
przyglądam sie tej dyskusji i mam następujące wnioski co do mojego domu
http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=288&action=showProject
1. oddzielne rury rozprowadzające DGP i do wentylacji z reku.
2. Kominek umieszczę przy scianie sąsiadującej z pomieszczeniem gospodarczym i rury rozprowadzę pod sufitem parteru przez pomieszczenie gospodarcze, WC i korytarzyk do pokoi na parterze a na poddaszu wyloty DGP umieszczę przy podłodze.
3. DGP planuje wykonac samodzielnie ale na zaprojektowanie i rozprowadzenie wentylacji nie chcę sie porywać. Proszę o sugestie. [email protected]

mariano
26-01-2006, 10:43
Witam Wszystkich


Przepraszam jeżeli czasem się spóźniam z odpowiedziami lub jeżeli o kimś zapominam. Ale wasze zainteresowanie tym tematem mnie zaskoczyło i jest bardzo dużo zapytań.

Poprostu się przypominajcie. 8)

Pozdrawiam :lol:

lukaszzzz
28-01-2006, 22:35
Witam, jestem poważnie zainteresowany instalacją reku w moim domu.
Mam wiele pytań i wątoliwości, które mam nadzieje pomożesz mi rozwiać.
Wysyłam zapytanie na e-mail.
pozdrawiam, Łukasz

mariano
29-01-2006, 19:56
Witam, jestem poważnie zainteresowany instalacją reku w moim domu.
Mam wiele pytań i wątoliwości, które mam nadzieje pomożesz mi rozwiać.
Wysyłam zapytanie na e-mail.
pozdrawiam, Łukasz


Witam
Dziekuje za zainteresowanie i postaram sie jak najszybciej odpowiedzieć

Pozdrawiam

Patos
02-02-2006, 18:11
A co sadzicie o takim wynalazku

www.siwicki.pl

Jak by to sie sprawowało?


Witam :o

Załamałem się :-? - zostawie to bez komentarza. Jest zbędny.........

Pozdrawiam
:o ?
Prosiłbym o rozwinięcie tematu, bo nie wiem jak mam to rozumieć.

mariano
04-02-2006, 09:05
Witam

Staram sie montowac sprzet sprawdzonych firm, z atestami. Nie wiem jaka to ma skuteczność jak ma wygladac konserwacja.

Wykonując instalacje staram sie ja tak zrobic i zaprojektować aby za pare lat można było ja wyczyscic także kanały.

Pozatym jezeli bedziemy wprowadzac do pomieszczen powietrze o temp takiej samej wewnątrz pomiesczeń, wentylacja bedzie nie skuteczna. Powietrze musi być troche chłodniejsze.

pozdrawiam

Wojtas33
06-02-2006, 10:04
Ja mam pytania dotyczące Bartosza, bo nigdzie nie mogę znaleźć danych technicznych. Domek ok. 170 m2, ok. 900 m3 kubatury.

Centrala 200/400 (o ile dobrze pamiętam oznaczenie):
- jaka jest głośność na największym biegu (nawiew/czerpnia, w dBa)
- Jaka jest gwarancja na urządzenie?
- Ile się czeka na części (czy firma ma magazynu w Polsce/czy sprowadza wszystko z centrali na zamówienie)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Eugeniusz_
06-02-2006, 13:46
A co odpowiecie na taki temat, że podobno już jest odejście od rekupuratorów :-? :-? w związku z zaleganiem i rozwojem bakterii oraz pleśni (uwaga uczuleniowcy). Mamy doświadczenia z biurowcami które mają duże instalacje klimatyzacyjne i mają problemy jw. :o :o

Patos
06-02-2006, 16:13
A co odpowiecie na taki temat, że podobno już jest odejście od rekupuratorów :-? :-? w związku z zaleganiem i rozwojem bakterii oraz pleśni (uwaga uczuleniowcy). Mamy doświadczenia z biurowcami które mają duże instalacje klimatyzacyjne i mają problemy jw. :o :o
:roll: Strach się bać tego co pisze "specjalista" tylko jaka to specjalność? :wink:
Pozdrawiam Patos

Eugeniusz_
06-02-2006, 22:38
A co odpowiecie na taki temat, że podobno już jest odejście od rekupuratorów :-? :-? w związku z zaleganiem i rozwojem bakterii oraz pleśni (uwaga uczuleniowcy). Mamy doświadczenia z biurowcami które mają duże instalacje klimatyzacyjne i mają problemy jw. :o :o
:roll: Strach się bać tego co pisze "specjalista" tylko jaka to specjalność? :wink:
Pozdrawiam Patos
Sorki nie jestem "specjalistą" :oops: ale taką informację otrzymałem.
Jeżeli chodzi o klimę i wentylację to problem drobnousrojów i pleśni był już poruszany przez prawdziwych specjalistów, ten sam problem jest u nas w pracy chociaż filtry są regularnie wymieniane. Jak by nie patrzeć jest tam wilgoć, no i zawsze coś wlezie nie ma siły, tym bardziej wilgoć w GWC tym bardziej że to spływa ale zawsze coś stoi, czy zawsze utrzymamy tam sterylną czystość???? NIE WIEM :-? :-? , ale rzucam problem może ktoś się z tym spotkał w jakiejś "fachowej" literaturze, ja usłyszałem od architekta który ma robić projekt domu. :o :o
Patos to jest tylko problem do dyskusji :lol: , ja np mam dość klimy i wentylacji :evil: , nie raz marzę aby otworzyć okno i poczuć naprawdę świeże powietrze. W domu rozaptruję ze względów tylko oszczędniościowych i póki jeszcze nie robię mam czas na przemyślenia 8) 8) :lol:

Patos
07-02-2006, 10:14
Wysłany : 07 Lut 2006 10:23
Temat postu :
czy opłaca się (finansowo) mieć rekuperator???
--------------------------------------------------------------------------------

ged
Finansowo się nie opłaca, ale robię to dla komfortu. Dlaczego? Z pewnego doświadczenia.

Doświadczenie 1
Znajomi mają mieszkanie +- 100m. Oszczędzają na ogrzewaniu metodą uszczelnienia. Absolutne zero wentylacji. Wojna przy próbie rozszczelnienia okien. Nie przeszkadzają im zaparowane szyby. Gdy się do nich wejdzie - siekiera, nie ma czym oddychać. Co jakiś czas trzeba wyjść z palaczami na papierosa pomimo że nie palimy. Jak oni tam wytrzymują?

Doświadczenie 2
W okolicach Łodzi inny znajomy (wykonawca) wykańczał rezydencję. Specjalnie zrobiłem kilkaset kilometrów aby to zobaczyć. Nie wiedziałem wtedy co to rekuperator, wymuszona wentylacja, podłogówka, pompa ciepła. Były mrozy. W budynku pracowało kilkanaście osób. Farby, lakiery. Po godzinie uświadomiłem sobie, że nie jest mi ani gorąco, ani zimno. Nigdzie nie było czuć smrodu tego wszystkiego czym malowali robotnicy! Nigdzie nie było grzejników. Byłem w szoku. Nie wiedziałem co to jest, ale fizycznie to odczuwałem. Dopiero ten znajomy minie uświadomił i pokazał wszystko. W każdym pomieszczeniu nawiew, wywiew i podłogówka. Każde pomieszczenie jako oddzielna strefa grzania, wentylacji, osuszania, nawilżania, odpylania (filtry). Wszystko sterowane centralnym komputerem postawionym obok pompy ciepła. Pompka wielkości małej lodówki. Centrali wentylacyjnej nie widziałem bo chwilowo nie było dostępu. Ile to kosztowało - nie wiem, ale w tym domu chciało się być - choćby dlatego że było przyjemnie oddychać.

Eugeniusz_
Jak to nie jesteś specjalistą :o przecież w Twoim profilu autora; zawód napisałeś specjalista :P
Przypuszczam, że jak do tej pory miałeś kontakt z wentylacją jaką masz w pracy, jednak muszę Ci powiedzieć, że jest to sztuka dla sztuki, bo musi być.

Eugeniusz_
08-02-2006, 10:24
Patos
:wink: tak jestem specjalistą ale w innej dziedzinie 8) 8) ,
ale widzę brak odzewu czyli nikt nie spotkał się z tym "problemem", hm a może nie ma to jak chłodne powietrze w czasie snu :lol: , a nie tam jakieś dziwne maszyny :wink: :wink: .
Czekam na odzew

mariano
08-02-2006, 16:41
Witam

I prosze o meila wszystko ci tam dokladnie opisze .

Pozdrawiam

Robert

[email protected]

Eugeniusz_
09-02-2006, 19:15
Witam

I prosze o meila wszystko ci tam dokladnie opisze .

Pozdrawiam

Robert

[email protected]

nie wiem czy do było do mnie :oops: , mój mail jest w danych, 8)
ale powtarzam [email protected]
Jeżeli nie do mmnie sorki :):):)

mariano
10-02-2006, 21:33
Ja mam pytania dotyczące Bartosza, bo nigdzie nie mogę znaleźć danych technicznych. Domek ok. 170 m2, ok. 900 m3 kubatury.

Centrala 200/400 (o ile dobrze pamiętam oznaczenie):
- jaka jest głośność na największym biegu (nawiew/czerpnia, w dBa)
- Jaka jest gwarancja na urządzenie?
- Ile się czeka na części (czy firma ma magazynu w Polsce/czy sprowadza wszystko z centrali na zamówienie)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Witam

Podam Ci dane katalogowe ( ok50 -51 db miezone w odległosci 3m w kanale) waga 5kg

Co do gwarancji
- to zależy od producenta wentylatorów od 12 mcy do 24 mcy
- ja wentylatory i filtry kupuje sam w swojej hurtowni a od Bartosza tylko sam wymienik.
- jeżeli chodzi o części od jednego dnia do tygodnia - ja mam zwykle wszystko na drugi dzień

Pozdrawiam

burak
11-02-2006, 15:19
Witam
Mam pytanko
Czy znacie www.rekuperator.pl z Wrocławia?
czy ktoś ma instalacje zrobione przez tą firmę?
Bardzi mili i ciekawi ludzie - ale potrzebuje referencji od Was.

Pozdrawiam

mariano
11-02-2006, 18:43
Witam
Mam pytanko
Czy znacie www.rekuperator.pl z Wrocławia?
czy ktoś ma instalacje zrobione przez tą firmę?
Bardzi mili i ciekawi ludzie - ale potrzebuje referencji od Was.

Pozdrawiam

Witam

Moze ja sie powstrzymam z komentarzem na temat konkurencji. Spotkalismy się juz na kilku budowach i róznimy sie troche podejsciem do kilku spraw i kosztów wykonania.

Pozdrawiam

TEWEL
13-02-2006, 13:23
Witam, mam dom w stanie surowym i od moich znajomych z Niemiec słyszałem, że na zachodzie każdy dom teraz budowany ma wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Chyba mnie przekonali. Ale pozostaje kwestia doboru rekuperatora na wydajność ok. 350 m sześć./h.
Ci moi znajomi prowadzą prywatny export z Polski (!!!) do Niemiec central firmy BARTOSZ i jak mówią nie nadążają z popytem.
Czy mógłby Pan napisać na czym polega popularność tego urządzenia, bo napewno nie świadczy o tym cena.
Pozdrawiam

Patos
13-02-2006, 13:44
Może Niemcy wymyślili jak myć tego "Bartosza"?
A może go poprostu po roku wymieniają na nowy, czysty i dlatego tak tam schodzi? :wink:

mariano
13-02-2006, 13:56
Może Niemcy wymyślili jak myć tego "Bartosza"?
A może go poprostu po roku wymieniają na nowy, czysty i dlatego tak tam schodzi? :wink:


Witam

Przedstawiciel firmy Bartosz powiedział " żę sie go nie czysći bo sa filtry i nie ma prawa tam sie dostac jakis kurz itp"

No ja już raz czyscilem i zabawy troche jest przy tym:)

Pozdrawiam

Patos
13-02-2006, 14:03
Może Niemcy wymyślili jak myć tego "Bartosza"?
A może go poprostu po roku wymieniają na nowy, czysty i dlatego tak tam schodzi? :wink:


Witam

Przedstawiciel firmy Bartosz powiedział " żę sie go nie czysći bo sa filtry i nie ma prawa tam sie dostac jakis kurz itp"

No ja już raz czyscilem i zabawy troche jest przy tym:)

Pozdrawiam
Przedstawiciel Bartosza zapewne też nie myje stóp bo przecież ma skarpety i buty więc jak mogą się ubrudzić
8)

mariano
13-02-2006, 14:44
:)
Chyba jesteœ posiadaczem tego rekuperatora?!
Ja do wymiennika sam kupuje filtry i wentylatory i dobieram te najlepsze.

Pozdrawiam

Patos
13-02-2006, 14:59
Nie, nie jestem posiadaczem tego reku, ale było blisko :wink:wszystko przez to, że nie zmieszczę się z bartoszem razem pod natryskiem :P ja jeszcze nie jestem posiadaczem żadnego reku :cry: cały czas szukam :wink:

cino
13-02-2006, 18:43
Może Niemcy wymyślili jak myć tego "Bartosza"?
A może go poprostu po roku wymieniają na nowy, czysty i dlatego tak tam schodzi? :wink:

Witam...

Widzę, że macie Państwo problem... Jak umyć Bartosza?? :-? Nic prostszego, no może troszkę bardziej skomplikowana sprawa niż z jakimś krzyżowcem, ale nie ma problemu z myciem. Odłączamy górne króćce (czerpnia i wyrzutnia ) i spłukujemy pod niewielkim ciśnieniem z dodatkiem detergentu, odpływ skroplin jest na dole i wszystko spływa do kanaizacji.Proste jak drut 8) Można również zamówić w Bartoszu na spcjalne życzenie dodatkowe otwory rewizyjne, co na pewno ułatwi sprawę..

Pozdrawiam :wink:

mariano
13-02-2006, 20:46
Witam

Problemu nie ma zadnego tylko trzeba troche pomyślec dla chcącego nic trudnego.:)

Pozdrawiam

Patos
14-02-2006, 08:48
Witam

Problemu nie ma zadnego tylko trzeba troche pomyślec dla chcącego nic trudnego.:)

Pozdrawiam
Tu nie trzeba trochę pomyśleć :roll: , tylko trochę się narobić, :evil: trzeba najpierw wziąść Bartosza pod pachę :P i zejść z nim ze strychu, bo raczej tam nie da się tego zrobić, a wiadomo, że gabaryty jego nie są małe :wink:

mariano
15-02-2006, 16:37
Witam

Można jescze go przeplukac specjalnym srodkiem do czyszczenia wentylacji i klimatyzacji zabija wszystkie bakterie.

Od Września ruszam z nowym urządzeniem do czyszczenia wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych szczególnie kanałow do rozprowadzania i zasynia powietrza:)


Pozdrawiam

cino
15-02-2006, 20:07
Witam

Problemu nie ma zadnego tylko trzeba troche pomyślec dla chcącego nic trudnego.:)

Pozdrawiam
Tu nie trzeba trochę pomyśleć :roll: , tylko trochę się narobić, :evil: trzeba najpierw wziąść Bartosza pod pachę :P i zejść z nim ze strychu, bo raczej tam nie da się tego zrobić, a wiadomo, że gabaryty jego nie są małe :wink:

Dla chcącego nic trudnego i wszystko się da :lol: Nie ma co tu myśleć, a tym bardziej nosić go pod pachą.Widzę że kolega najchętniej wykąpałby się z Bartoszem. Można i tak :wink:
Gabaryty są duże wiadomo z jakiego powodu, chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu??
Pozdro

mariano
17-02-2006, 05:51
HELLO

[color=darkred][i]Od lipca ruszam z nowa maszyna do czyszczenia wentylacji w domach z tego co ja wiem nikt tego nie robi:)!!

Urzadzenie czysci kanały okragłe rożnej srednicy takze wynalazki typu kanał płaski w podłodze. Podczas czyszczenia dopinany jest odkurzacz przemysłowy który jednocześnie wysysa brud z odcinka czyszczonego.

Każdy rekuperator dodatkowo jest myty z użyciem specjalnego płynu antybakteryjnego
Możemy czyscic także DGP

Pozdrawiam i czekam na Wasze sugestie

:)

TEWEL
17-02-2006, 11:08
Witam, zadałem kilka dni temu pytanie, ale odpowiedzi za bardzo mnie nie satysfakcjonują. Rozumiem, że są jakieś problemy ze wspólną kompielą z rekuperatorem BARTOSZA. Ale moi znajomi mają zamontowane już od kilku lat takie urzadzenie i ciągle je chwalą, a o atrakcjach kompielowych nic nie wspominali.
Dlatego chciałbym poznać jeszcze od kogoś obiektywną opinię o tym urządzeniu i nie wstylu, że jest duży czy nie poręczny, bo nigdzie z nim po zamontowaniu nie będę chodził. Po prostu jest to dobre urządzenie czy nie, czy osiąga deklarowane przez producenta parametry? Bardzo proszę o fakty, a nie jakieś sflustrowane komentarze ich konkurencji.
Pozdrawiam

Wojtas33
20-02-2006, 08:23
Witam
Od Września ruszam z nowym urządzeniem do czyszczenia wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych szczególnie kanałow do rozprowadzania i zasynia powietrza:)
Pozdrawiam
Jakie przewody będzie można tym czyścić? Sztywne czy flexi?

mariano
20-02-2006, 18:43
Jakie przewody będzie można tym czyścić? Sztywne czy flexi?[/quote]


witam

Wszystkie sztywne i flex także przewody w podłodze.

Pozdrawiam

mariano
20-02-2006, 18:50
Witam, zadałem kilka dni temu pytanie, ale odpowiedzi za bardzo mnie nie satysfakcjonują. Rozumiem, że są jakieś problemy ze wspólną kompielą z rekuperatorem BARTOSZA. Ale moi znajomi mają zamontowane już od kilku lat takie urzadzenie i ciągle je chwalą, a o atrakcjach kompielowych nic nie wspominali.
Dlatego chciałbym poznać jeszcze od kogoś obiektywną opinię o tym urządzeniu i nie wstylu, że jest duży czy nie poręczny, bo nigdzie z nim po zamontowaniu nie będę chodził. Po prostu jest to dobre urządzenie czy nie, czy osiąga deklarowane przez producenta parametry? Bardzo proszę o fakty, a nie jakieś sflustrowane komentarze ich konkurencji.
Pozdrawiam


WItam
Moja opinia jest bardzo pozytywna mimo duzych gabarytów i dłuzszych prac montażowych działa bez zarzutu
Podawane parametry przez producenta sa zbliżone podczas pracy.
Napisz jaki model potrzebujesz ja podam ci cene
Pozdrawiam

Wojtas33
21-02-2006, 09:32
Wszystkie sztywne i flex także przewody w podłodze.

Możesz coś więcej powiedzieć o tej technologii?
Zdecydowałem się na Bartosza, ale chciałem dopłacać z flex do sztywnych właśnie z powodu "niemożności" ich wyczyszenia. Czyli jednak nie trzeba?

mariano
21-02-2006, 21:07
Wszystkie sztywne i flex także przewody w podłodze.

Możesz coś więcej powiedzieć o tej technologii?
Zdecydowałem się na Bartosza, ale chciałem dopłacać z flex do sztywnych właśnie z powodu "niemożności" ich wyczyszenia. Czyli jednak nie trzeba?


Witam

opisze ci chetnie metode jak mi powiesz w jaki sposób czysci sie według twojej wiedzy te sztywne przewody.

Pozdrawiam

Wojtas33
22-02-2006, 09:23
Nie mam żadnej wiedzy na ten temat, ale łatwiej sobie wyobrazić czyszczenie okrągłej rury z PCV (wyciorem? ;) niż tej rury flexi która ma tysiące zakamarków.

Więc jak to jest?

mariano
23-02-2006, 14:46
Nie mam żadnej wiedzy na ten temat, ale łatwiej sobie wyobrazić czyszczenie okrągłej rury z PCV (wyciorem? ;) niż tej rury flexi która ma tysiące zakamarków.

Więc jak to jest?


Hello

Po pierwsze to nie rury PCV tylko ocynk. Jest to urzadzenie wprowadzane do przewodu np od strony anemostatu z drugiej strony podlaczany jest odkurzacz przemysłowy . To urzadzenie wprowadzane do przewodu ma zamontowana szczotke ktora wiruje i czysci przewody.

Czyszczenie takiego domu to ok jednego dnia pracy.

Wiecej info ni emoge zdradzic.\


Pozzdrawiam

Wojtas33
23-02-2006, 15:09
Jak pisałem, jestem w stanie sobie wyobrazić czyszczenie sztywnego przewodu (w sposób jaki opisujesz). I tu nie widzę żadnego problemu.

Ale jak chcesz wyczyścić "miękkie" (takie przypominające rurę od odkurzacza) przewody flexi gdzie brud/kurz/bakterie gnieździ się w zakamarkach? Wg mnie żadne pod/nadciśnienie tego nie załatwi.

mariano
27-02-2006, 21:02
Jak pisałem, jestem w stanie sobie wyobrazić czyszczenie sztywnego przewodu (w sposób jaki opisujesz). I tu nie widzę żadnego problemu.

Ale jak chcesz wyczyścić "miękkie" (takie przypominające rurę od odkurzacza) przewody flexi gdzie brud/kurz/bakterie gnieździ się w zakamarkach? Wg mnie żadne pod/nadciśnienie tego nie załatwi.


Hello

Do srodka kanału jest wprowadzana wirujaca szczotka. Wiadomo 100 % czystosci nie osiagniemy ale napewno niebedziemy mieli czarnych scian od kurzu z wentylacji lub z DGP.

Pozdrawiam

Wojtas33
28-02-2006, 09:48
Do srodka kanału jest wprowadzana wirujaca szczotka. Wiadomo 100 % czystosci nie osiagniemy ale napewno niebedziemy mieli czarnych scian od kurzu z wentylacji lub z DGP.
Pozdrawiam

Bedę zlecał projekt instalacji Bartosza i pytanie - czy warto robić (właśnie w kontekście ew. czyszczenia) otwory rewizyjne i jak gęsto?

mariano
28-02-2006, 12:41
Witam

1. Napisz mi jaki potrzebujesz model Bartosza dam Ci dobra cene.

2. Jest możliwość czyszczenia odcinków ok 7mb wiec jeżeli masz gdzies dłuższy odcinek ok 14 -13 mb rury bez dojacia to warto zrobić rewizje.

Pozdrawiam

eMKey
28-02-2006, 18:35
Witam

1. Napisz mi jaki potrzebujesz model Bartosza dam Ci dobra cene.



To może ja się podczepię. Interesuje mnie opcja z automatyką, a co do wielkości centralki to na stronie Bartosza znalazłem tylko jeden model 350m3/h, więc tu chyba nie ma dużego wyboru.

Wojtas33
01-03-2006, 08:15
Witam

1. Napisz mi jaki potrzebujesz model Bartosza dam Ci dobra cene.
Pozdrawiam
Napisałem na priv. I czekam :)

goldi
01-03-2006, 09:05
Jeżeli jest taka możliwość to wyslij mi na e-maila informację o systemie

Oczywiście wiem co nieco ale chciałby spokojnie się nad tym zastanowić .

Mój dom jest parterowy 180 mkw. bez użytkowego poddasza. Ściana trójwarstowa ceramika 25/ wełna 12(15) i cegła 11,5, dach ceramika

Czy można połączyć ten sy :lol: stem z Gruntowym wymiennikiem ciepła.
:lol:
Dzięki za pomoc
:lol:

[email protected]

anSi
01-03-2006, 21:05
Zapraszam mam ciekawą promocje na rekuperatory Mistral!!

Jestem zainteresowana wersją Mistral 300. Proszę o konkrety :)

tak123
01-03-2006, 21:26
mariano
Czy możesz napisać, jakie wentylatory stosujesz do Bartosza?
Krzysztof.

Tatua
02-03-2006, 19:49
mariano,

wysłałem prywatną wiadomość - prośba o odpowiedź

Tatua

mariano
03-03-2006, 15:43
Przepraszam wszystkich za opoznienia w odpisywaniu ale od 5 dni powalila mnie grypa i 39 C. kolo niedzieli zaczne do wszystkich odpisywac

Pozdrawiam

Joanna i Janusz
03-03-2006, 16:51
zdrowiej!

Będziesz na zlocie forum?

mariano
04-03-2006, 10:03
zdrowiej!

Będziesz na zlocie forum?

Chetnie ale powiedzcie mi gdzie o jest i kiedy bo slyszalem o tym ale zupelnie niewiem gdzie i kiedy

Pozdrawiam

Joanna i Janusz
04-03-2006, 21:30
niestety był już dziś.

mariano
06-03-2006, 15:16
mariano
Czy możesz napisać, jakie wentylatory stosujesz do Bartosza?
Krzysztof.


Witam jeżeli chodzi o wentylatory ta sa dwie firmy albo Venture Industries albo Systemair. Oczywiście moc dobierana jest do kazdego zestawu indywidualnie.

Pozdrawiam

WITEK P.
07-03-2006, 21:18
Górna półka wentylatorów to:EBM-PAPST

grego
08-03-2006, 13:46
Może Niemcy wymyślili jak myć tego "Bartosza"?
A może go poprostu po roku wymieniają na nowy, czysty i dlatego tak tam schodzi? :wink:


Witam

Przedstawiciel firmy Bartosz powiedział " żę sie go nie czysći bo sa filtry i nie ma prawa tam sie dostac jakis kurz itp"

No ja już raz czyscilem i zabawy troche jest przy tym:)

Pozdrawiam
Mariano - jak wygladało czyszczenie Bartosza? - czym ? Czy Twoim zdaniem jest to wyrób godny polecenia, sprawdzony, wydajny - nie teoretycznie, ale praktycznie?

grego
08-03-2006, 14:01
Przepraszam mariano, dopiero teraz doczytałem drugą stronę wątku o czyszczeniu, więc może odpowiedz na drugą część pytania (opinia o Bartoszu). Jaki reku Bartosza polecałbyś do parterowego domu ok. 110mkw. x 2,65m wys. Jeśli nie Bartosza to jaki reku polecałbyś (chyba z przeciwprądowych, jeśli dobrze zapamietałem, to są najwydajniejsze)? Pozdrawiam.

Piotr63
11-03-2006, 19:09
Witam MARIANO!
Jestem przyszłym inwestorem. Projektu jeszcze nie kupiłem, ale stanie się to chyba na dniach. Jestem zainteresowany projektem „Wierzba II” pracowni Horyzont. Trochę czytałem o rekuperatorach, ale tylko czytałem. Jak pytam się ludzi którzy zamierzają budować to robią wielkie oczy a i niewielu budowlańców o tym słyszało. Dom ma około 150 m2 pow. uż. i jest z użytkowym poddaszem. Chciałbym by zasysanie powietrza odbywało się w ogrodzie i powietrze ogrzewało już w gruncie. Myślę, że to najlepszy okres na decydowanie, jaką chcę mieć wentylację, ale chciałbym coś wiedzieć o cenach przyzwoitej instalacji, ale też jak najtańszej. Zaznaczam, że chodzi mi o taką właśnie kolejność: przyzwoita i tania a nie odwrotnie. Będę budował w okolicach Wrocławia więc jeśli pana firma jest w jakiejś odległości do zniesienia to może w przyszłości podjął by się Pan instalacji. Bardzo bym chciał uzyskać następujące informacje:
– koszty,
– czy, jeżeli mam do czynienia ze stropem Teriva to mimo to trzeba opuszczać sufit, czy przewody nie zmieszczą się w kanałach stropu?
– proszę mi podpowiedzieć kolejność: wydaje mi się, że powinieniem zrobić tak:
1. kupić projekt,
2. zlecić projekt instalacji mechanicznej wyspecjalizowanej firmie,
3. dać projekt do adaptacji, razem z wykonanym już z projektem instalacji by architekt dostosował projekt budynku do instalacji np. zrezygnował z kominów wentylacyjnych.
Pozdrawiam.
Piotr

yart
12-03-2006, 18:05
Wysłałem zapytanie na priv
pozdrawiam

mariano
13-03-2006, 17:45
Przepraszam mariano, dopiero teraz doczytałem drugą stronę wątku o czyszczeniu, więc może odpowiedz na drugą część pytania (opinia o Bartoszu). Jaki reku Bartosza polecałbyś do parterowego domu ok. 110mkw. x 2,65m wys. Jeśli nie Bartosza to jaki reku polecałbyś (chyba z przeciwprądowych, jeśli dobrze zapamietałem, to są najwydajniejsze)? Pozdrawiam.


Witam
Jeżeli chodzi o Bartosza to model WS 300 cena zestawu ok (3700 netto)
spokojnie cały zestaw mozna umiesicic na poddaszu a prace instalacyjne trwały by moze 2 dni jezeli chodzi o rozprowadzenie instalacji.

Pozdrawiam

mariano
20-03-2006, 16:23
Witam

przyznam sie ze nigdy firmy KOSS nie instalowałem czy ktos moze mi podesłac jakies info na ich temat


Pozdrawiam

mariano
31-03-2006, 21:11
Witam

Czekam na pytania pojawiło sie troche Nowości Jeżeli chodzi o rekuperacje.

Pozdrawiam

efilo
03-04-2006, 10:57
Chciałabym w moim przyszłym domku mieć mechaniczną wentylację i wentualnie reku.

Jestem na etapie projektowania. Projekt indywidualny więc mogłabym już conieco założyć - co ewentualnie przydałoby się do przyszłego systemu.

Jak się do tego zabrać? Jakie decyzje powinnam podjąć na tym etapie?

Jeśli mogłabym prosić to wolałabym odpowiedź na forum - czytając cały wątek nie mogłam się oprzeć wrażeniu że niesamowicie dużo straciłam przez to że większość odpowiedzi szła na priva... Odpowiedź na forum byłaby informacją dla innych poszukujących.

Jeżeli jednak byłby to problem to wolę oczywiście na priv niż wcale.

Mariano na jakim terenie działasz? Myślę że nie ja jedna chciałabym wiedzieć...

Patos
03-04-2006, 19:48
Witam

Czekam na pytania pojawiło sie troche Nowości Jeżeli chodzi o rekuperacje.

Pozdrawiam
Czy te nowości to główniew w cenach :P :wink:

mariano
04-04-2006, 22:01
Witam

Czekam na pytania pojawiło sie troche Nowości Jeżeli chodzi o rekuperacje.

Pozdrawiam
Czy te nowości to główniew w cenach :P :wink:


Witam

Nietylko a co cie interesuje

Patos
05-04-2006, 08:45
Wracam do pierwszego wyboru jakim było zastosowanie Bartosza, po przespaniu się z tematem pt. Dospel Ekonomic 120, Mistral 300 Duo i wiele innych.
Na polu walki zostały Bartosz i Siwicki
mariano jakie ceny masz na Bartosza kubatura 300m3

efilo
05-04-2006, 13:45
mariano przypominam się z prośbą o odpowiedź

mariano
05-04-2006, 22:11
mariano przypominam się z prośbą o odpowiedź


Witam i przepraszam postaram sie jak najszybciej to wysłac

mariano
05-04-2006, 22:16
Wracam do pierwszego wyboru jakim było zastosowanie Bartosza, po przespaniu się z tematem pt. Dospel Ekonomic 120, Mistral 300 Duo i wiele innych.
Na polu walki zostały Bartosz i Siwicki
mariano jakie ceny masz na Bartosza kubatura 300m3


Witam

Jeżeli chodzi o ten zestaw to ok 4000 netto.

Pozdrawiam

yaro
10-04-2006, 21:04
Witam

A co myslicie o takim wynalazku??????

http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=96589636

Pozdrawiam

cino
11-04-2006, 20:42
Witam

A co myslicie o takim wynalazku??????

http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=96589636

Pozdrawiam

Centrala wentylacyjne z tego co się orientuję, posiada oprócz wymiennika, wentylatory oraz filtry, a tu widzę sam wymiennik??Dlaczego nazywa się to coś centralą??(chyba że coś przeoczyłem) Poza tym jeżeli chodzi o sprawność to jest przyzwoicie, ale nie rewelacyjnie i nie ma się czym chwalić.Są lepsze i sprawdzone. Na ilu obiektach to coś pracuje?? Z tego co przeczytałem o tym wymienniku to na pewno ulega szronieniu. Żadnych konkretnych danych.
Pozdrawiam
:wink:

Patos
11-04-2006, 21:17
Witam

A co myslicie o takim wynalazku??????

http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=96589636

Pozdrawiam
Jakieś takie BLE-BLE-BLE
nie przekonuje mnie to,
bardziej widzę to jako chwyt reklamowy,
do naciągnięcia, nabicia klienta w butelkę,
na zasadzie,; trzymaj Franek ścianę, ja lecę do inwestora po kasę.

yaro
12-04-2006, 08:34
Witam

A co myslicie o takim wynalazku??????

http://aukcja.interia.pl/show_item.php?item=96589636

Pozdrawiam

Centrala wentylacyjne z tego co się orientuję, posiada oprócz wymiennika, wentylatory oraz filtry, a tu widzę sam wymiennik??Dlaczego nazywa się to coś centralą??(chyba że coś przeoczyłem) Poza tym jeżeli chodzi o sprawność to jest przyzwoicie, ale nie rewelacyjnie i nie ma się czym chwalić.Są lepsze i sprawdzone. Na ilu obiektach to coś pracuje?? Z tego co przeczytałem o tym wymienniku to na pewno ulega szronieniu. Żadnych konkretnych danych.

Pozdrawiam
:wink:

Witam

Dzieki za odpowiedz, tez mi to kiepsko wygladało
Dlatego pytałem i widze nie myliłem sie

Pozdrawiam :D

Czajni_K
18-04-2006, 09:29
Witam .
A co myślicie o takim rekuperatorze?http://www.rekuperatory.pl/stork/modeleg90.shtml
Model Storkair G90BE kosztuje ok 5270 zł netto.
pozdrawiam
Piotrek

Patos
18-04-2006, 16:25
Witam .
A co myślicie o takim rekuperatorze?http://www.rekuperatory.pl/stork/modeleg90.shtml
Model Storkair G90BE kosztuje ok 5270 zł netto.
pozdrawiam
Piotrek
Będę myślał jak usłyszę kilka opini od użytkowników o tym reku :wink: Bo teraz to mogę tylko wymyślać lub zmyślać :wink:

cino
20-04-2006, 19:54
Witam .
A co myślicie o takim rekuperatorze?http://www.rekuperatory.pl/stork/modeleg90.shtml
Model Storkair G90BE kosztuje ok 5270 zł netto.
pozdrawiam
Piotrek

Witam.
Moim zdaniem sam wymiennik jest zbyt mały żeby osiągał taką sprawność jaką podaje producent - bzdura, przy jakich parametrach jest te 95,9% ehehe, nawet nie napisali, może wywiew/nawiew = 2/1 , cena też nie jest rewelacyjna, chociaż nie ukrywam,że cała centralka wygląda przyzwoicie i robi wrażenie. Jak zdarzy mi się okazja, to postaram się to coś przebadać i wszystko będzie jasne.
Pozdrawiam :wink:

Rysiu
20-04-2006, 20:39
Cześc Mariano,

Czy slyszalem o firmie Antares z Rzeszowa? Dali mi dobra wycene na cala instalacje, wentylatory i wymiennik jakies Szwedzkie i holenderskie, reku własnej roboty (firma Jangas) czy jakos tak. Slyszles o tym moze?

Mam jeszcze pytanie odnosnie halasu, najbardziej mnie to niepokoi, jak to halasuje. Czy moze lepiej zrobic reku w piwnicy?

Pozdr

11małgosia
24-04-2006, 19:52
Mądrale. Odpowiedzcie na proste pytanie: czy na etapie kładzenia stropu nalezy zrobić coś w związku z wentylacją połączoną z odzyskiwaniem ciepła. Myślę o rozprowadzeniu przewodów z w stropie Teriva pomiędzy parterem a piętrem użytkowym. Rekuperator ma być powyżej poddasza użytkowego.

Patos
25-04-2006, 08:54
Mądrale. Odpowiedzcie na proste pytanie: czy na etapie kładzenia stropu nalezy zrobić coś w związku z wentylacją połączoną z odzyskiwaniem ciepła. Myślę o rozprowadzeniu przewodów z w stropie Teriva pomiędzy parterem a piętrem użytkowym. Rekuperator ma być powyżej poddasza użytkowego.
Tak, projekt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
:P
PS :roll: Ale jestem Mądrala :wink:

11małgosia
25-04-2006, 16:10
Składam ukłon Patosowi. :wink: Dobrze wiedzieć że ktoś czuwa....

cino
27-04-2006, 19:51
Mądrale. Odpowiedzcie na proste pytanie: czy na etapie kładzenia stropu nalezy zrobić coś w związku z wentylacją połączoną z odzyskiwaniem ciepła. Myślę o rozprowadzeniu przewodów z w stropie Teriva pomiędzy parterem a piętrem użytkowym. Rekuperator ma być powyżej poddasza użytkowego.

Wszyscy są mądrale, ale po co się tak gorączkować. Można zostawić w odpowiednich miejscach otwory, albo potem sobie pokuć.Wybór należy do ciebie.
Pozdrawiam

Patos
27-04-2006, 20:07
Wszyscy są mądrale, ale po co się tak gorączkować. Można zostawić w odpowiednich miejscach otwory, albo potem sobie pokuć.Wybór należy do ciebie.
Pozdrawiam
Lepiej trzy dni pomyśleć niż jeden dzień kuć bez sensu.
Tak to możesz w parterowym domu robić.
Są tacy, którzy najpierw potną materiał, a potem myślą co z niego wyjdzie i białej gorączki dostają ze złości.

burak
27-04-2006, 21:48
1.Ja zadałem to pytanie firmię która ma mi założyć system rekup+GVC i zaprojektowałem w stropie zostawienie wypustów w miejscach wskazanych przez nich.
2. Także myślałem o tym aby puścić rury wentylacyjne wewnąrz bloczkó terrivy ale odradzono mi - ponoć w przypadku jakiegoś uszkodzenia instalacji podczas robót - będzie się wykroplać woda i będzie mokra plama na suficie.

O tej instalacji myśleliśmy już w trakcie "obrabiania" projektu i wyszedł nam dom bez żadnych kominów murowanych. Teraz za to zastanawiamy się na rozwiązaniem problemu wentylacji poddasza nieużytkowego - które w przyszłości miałoby być użytkowe ( jakby mi się dzieciaki pożeniły bez mieszkań :lol: ). Problem jest taki - czy od razu wstawić większą central i ją " przykręćić? czy zostawić tak jak jest a pózniej sie martwić i dokupić drugi...
Ma ktoś takie problemy?? Lub ich rozwiązanie?
AHA i jeszcze jedno - jak rozwiązać w takim razie ogólną wentylację poddasza nieużytkowego? Bo chyba jakaś powinna tam być....?

RobertU
28-04-2006, 11:00
Witam!
Mam projekt http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=368 ok 500m3. Niebawem będą zalewać fundamenty. Dom będzie stawiany w szkielecie więc prace będą szły szybko (mam nadzieję). Jaki wybrać reku i gdzie kupić, a najlepiej gdyby ktoś polecił od razu wykonawcę.
pozdr
Robert

sylvia1
29-04-2006, 22:11
mariano
wysłałam priva prosze o odpowiedz :roll: jesetm powaznie zaintereswoana współpracą tzn rekuperatorem :)

mariano
01-05-2006, 16:40
Witam!
Mam projekt http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=368 ok 500m3. Niebawem będą zalewać fundamenty. Dom będzie stawiany w szkielecie więc prace będą szły szybko (mam nadzieję). Jaki wybrać reku i gdzie kupić, a najlepiej gdyby ktoś polecił od razu wykonawcę.
pozdr
Robert

Hej

Moge prosic o meila na priva to podesle kalkulacje i materiały.
Pozdrawiam

mariano
08-05-2006, 21:52
Witam!
Mam projekt http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=368 ok 500m3. Niebawem będą zalewać fundamenty. Dom będzie stawiany w szkielecie więc prace będą szły szybko (mam nadzieję). Jaki wybrać reku i gdzie kupić, a najlepiej gdyby ktoś polecił od razu wykonawcę.
pozdr
Robert

Hej

Moge prosic o meila na priva to podesle kalkulacje i materiały.
Pozdrawiam
hej

Sorki ostro zapracowany jestem zaraz jak znajde chwile to odpisze.

RobertU
08-05-2006, 22:03
OK cierpliwie czekam, choć za trzy tygodnie leją fundamenty i muszę wiedzieć gdzie ma być ewentualny wlot GWC.
Pozdr
Robert

mariano
18-05-2006, 22:18
Hej

Co myslicie na temat ogrzewania powietrznego domu.

pozdrawiam

wicekK
18-05-2006, 23:11
Witam - wkrótce zamierzam się budować i tak czytam różne tematy - a pomysł ogrzanego powietrza wydaje się fajny - szczególnie że latem można pewnie ten obieg odwrócić i mieć przyjemny chłodek - proszę o więcej info (aha czy jest gdziś przewodnik po skrótach bo ja jestem jeszcze "zielony " i mam problem z odszyfrowaniem niektórych)
:o

mariano
29-05-2006, 14:05
Witam - wkrótce zamierzam się budować i tak czytam różne tematy - a pomysł ogrzanego powietrza wydaje się fajny - szczególnie że latem można pewnie ten obieg odwrócić i mieć przyjemny chłodek - proszę o więcej info (aha czy jest gdziś przewodnik po skrótach bo ja jestem jeszcze "zielony " i mam problem z odszyfrowaniem niektórych)
:o


Pomysł fajany ale juz słyszałem sporo negatywnych opini na ten temat

Pozdrawiam

TTASZT
30-05-2006, 09:48
Witaj mariano, kupiłem M-02 Konkursowy z kolekcji MURATORA http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=279&IdKolekcji=41 i chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej zaprojektować instalację reku z GWC w tym projekcje jaką centralkę polecasz i ile to by u Ciebie kosztowało i czy możesz przesłać wstępny kosztorys? Zastanawiam się nad DGP, pompą ciepła jako podstawowe źródło ciepła?

mój e-mail: [email protected]

mariano
30-05-2006, 12:43
Witaj mariano, kupiłem M-02 Konkursowy z kolekcji MURATORA http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=279&IdKolekcji=41 i chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej zaprojektować instalację reku z GWC w tym projekcje jaką centralkę polecasz i ile to by u Ciebie kosztowało i czy możesz przesłać wstępny kosztorys? Zastanawiam się nad DGP, pompą ciepła jako podstawowe źródło ciepła?

mój e-mail: [email protected]


Witam

Jeżeli chodzi o pierwszy etap ptac czyli rozprowadzenie przewodów w budynku ( materiały i robocizna ) - 4800 + 7% vat

GWC tu też mamy dwie opcje
- GWC zwirowy koszt ok 7200 +7% vat
- GWC rurowy koszt ok 2700 + 7 % vat

Koszt rekuperatora zależy od modelu i firmy ok 4800 + 7% vat


pozdrawiam
mariano

Jasiula
30-05-2006, 22:28
Witaj Mariano, proszę o pilny kontakt, jutro na mojej budowie zaczynają stawiać kominy, ale może jeszce nie jest za późno na rekuperację - czy można liczyć na współpracę z Twojej strony ?

mariano
11-06-2006, 19:42
Hello

Mamy nowe fotki z instalacji jeżeli potrzebujecie blizej zobaczyć nasze instalacje zawsze możemy wysłać.

pozdrawiam

mk11
12-06-2006, 10:22
Mariano, interesuje mnie nowoczesne ( w miarę bezobsługowe) rozwiązanie problemu ogrzewania, wentylacji i podgrzania wody. Dom parterowy z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczony - 120 m2 do remontu i dobudowa około 150 m2 parter z użytkowym poddaszem - w fazie projektu - więc wszystko jest możliwe.
Masz jakieś ciekawe rozwiązania - propozycje?

mariano
27-06-2006, 15:46
Witam Wszystkich

Prosze czasem o chwile cierpliwosci jezeli o kims zapomnialem ale nawał pracy jest niesamowity a terminy na montaz robiš się juz sierpniowe.

Pozdrawiam
mariano

Joanna i Janusz
28-06-2006, 07:35
dobrze, że piszesz,bo zwątpiłam, czy jeszcze odbierasz pocztę. Mam nadzieję, że mojego maila dostałeś

Joanna i Janusz
28-06-2006, 07:36
Hello

Mamy nowe fotki z instalacji jeżeli potrzebujecie blizej zobaczyć nasze instalacje zawsze możemy wysłać.

pozdrawiam

czemu nie???

poproszę

yaro
28-06-2006, 13:07
Hello

Mamy nowe fotki z instalacji jeżeli potrzebujecie blizej zobaczyć nasze instalacje zawsze możemy wysłać.

pozdrawiam

czemu nie???

poproszę


I ja tez poproszę!!!!! :D

Pozdrawiam
[email protected]

wicekK
02-07-2006, 16:35
Witam ponownie - ostatnio gościłem tu jako nowicjusz.
Obecnie po spędzeniu wielu godzin na forum wiem trochę więcej .
W zasadzie jestem zdecydowany na went mechaniczną , reku i GWC .
Dysponuję już przymiarką projektu - niestety mój projektant nie bardzo łapie w temacie .
Moje pytanie - czy jak prześlę rzuty jesteś mi w stanie zaproponować miejsca prowadzenia kanałów , ewentualne sugestie co mam przewidzieć w projekcie aby potem uniknąć kucia ścian i stropów ?
Dom około 135 m2 pow użytkowej (plus piwnice , garaż , strych i pom gosp )
Rekuperator mogę postawić w piwnicy lub na strychu .
Jaką centralę proponujesz i jakie koszty wykonania . (raczej nie z najwyższej półki )

Darekkow
02-07-2006, 23:32
Rozpoczynam budowę domu ok. 150m2 z poddaszem użytkowym. Jestem zdecydowany na zainstalowanie GWC i reku. Proszę o przesłanie propozycji i doradzenie jakie i czy zastosować kominy ( w projekcie są oczywiście z kanałami wentylacyjnymi). Proszę o info na mail [email protected]

mariano
03-07-2006, 20:43
podesłalem juz meila

mk0t
04-07-2006, 15:44
Hmmm... obiecałem zmienić ten post jeśli się Pan zrehabilituje, więc go zmieniam... Mam nadzieję, że nie przestanie Pan odbierać ode mnie telefonów :-?

Pozdrawiam i czekam na poprawki alarmu...

Joanna i Janusz
07-07-2006, 10:55
dobrze, że piszesz,bo zwątpiłam, czy jeszcze odbierasz pocztę. Mam nadzieję, że mojego maila dostałeś

a drugiego maila?

RobertU
11-07-2006, 07:27
Witam!
Mój kontakt z mariano był dosyć trudny, po kilku prośbach wyceny i kontaktu po prostu dałem sobie z Nim spokój. Jeśli ma za dużo pracy to powinien zatrudnić nowych ludzi, lub wprost odpowiadać że nie może teraz zająć się danym tematem w tym terminie, a nie zwodzić ludzi bo to jest b. wnerwiające.
Pozdr
Robert
PS. choć jako specjalista w swojej dziedzinie może być świetny, ale nie dane mi było tego ocenić na żywo...

krzyś101
11-07-2006, 09:07
Witam
Jestem zainteresowany zastosowanie rekuperacji w moim domu budowe planuję na jesień
http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=310&IdKolekcji=&action=showRzuty
Proszę o wycenę i jeśli jest to możliwe o podanie w jakich pomieszczeniach zastosować nawiew i wywiew.
Pozdrawiam

mariano
11-07-2006, 17:26
Witam
Jestem zainteresowany zastosowanie rekuperacji w moim domu budowe planuję na jesień
http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=310&IdKolekcji=&action=showRzuty
Proszę o wycenę i jeśli jest to możliwe o podanie w jakich pomieszczeniach zastosować nawiew i wywiew.
Pozdrawiam


witam
wysłałem wiadomość na priv

pozdrawiam

krzyś101
11-07-2006, 20:02
Witaj mariano sory że nie podałem adresu;
Poszło na priv i czekam na kalkulacje
pozdrawiam

domagalson
16-07-2006, 18:35
Witam
Rozpoczynamy jesienia budowę domu wg projektu http://www.dobredomy.pl/?id_project=61 i poważnie myślimy o rekuperatorze z GWC. Prosiłabym o wycenę i wskazanie co należałoby uczynić na etapie stawiania fundamentów aby potem uniknąć kucia. Czy zajmujesz się również projektem całej instalacji?

wilias
19-07-2006, 14:34
Jeśli ta wypowiedź:

mariano napisał:
Wysłany : Sob, 4 Luty 2006 11:05 Temat postu : Re: reku

--------------------------------------------------------------------------------
Witam

Staram sie montowac sprzet sprawdzonych firm, z atestami. Nie wiem jaka to ma skuteczność jak ma wygladac konserwacja.

Wykonując instalacje staram sie ja tak zrobic i zaprojektować aby za pare lat można było ja wyczyscic także kanały.

Pozatym jezeli bedziemy wprowadzac do pomieszczen powietrze o temp takiej samej wewnątrz pomiesczeń, wentylacja bedzie nie skuteczna. Powietrze musi być troche chłodniejsze.

pozdrawiam
-------------------------------------------------------------------------------------

ma być odpowiedzią na to pytanie:




A co sadzicie o takim wynalazku

www.siwicki.pl

Jak by to sie sprawowało?


Witam :o

Załamałem się :-? - zostawie to bez komentarza. Jest zbędny.........

Pozdrawiam
:o ?
Prosiłbym o rozwinięcie tematu, bo nie wiem jak mam to rozumieć.

to jest bez sensu.

Serdecznie pozdrawiam szanownego Pana, inz Roberta.

mariano
19-07-2006, 19:59
Jeśli ta wypowiedź:

mariano napisał:
Wysłany : Sob, 4 Luty 2006 11:05 Temat postu : Re: reku

--------------------------------------------------------------------------------
Witam

Staram sie montowac sprzet sprawdzonych firm, z atestami. Nie wiem jaka to ma skuteczność jak ma wygladac konserwacja.

Wykonując instalacje staram sie ja tak zrobic i zaprojektować aby za pare lat można było ja wyczyscic także kanały.

Pozatym jezeli bedziemy wprowadzac do pomieszczen powietrze o temp takiej samej wewnątrz pomiesczeń, wentylacja bedzie nie skuteczna. Powietrze musi być troche chłodniejsze.

pozdrawiam
-------------------------------------------------------------------------------------

ma być odpowiedzią na to pytanie:




A co sadzicie o takim wynalazku

www.siwicki.pl

Jak by to sie sprawowało?


Witam :o

Załamałem się :-? - zostawie to bez komentarza. Jest zbędny.........

Pozdrawiam
:o ?
Prosiłbym o rozwinięcie tematu, bo nie wiem jak mam to rozumieć.

to jest bez sensu.

Serdecznie pozdrawiam szanownego Pana, inz Roberta.


Witam

staram sie zrozumiec sens tego wpisu ale prosze o wyjaśnienie.........

pozdrawiam

betsii
31-07-2006, 15:33
Witaj mariano dołaczam sie do wielu tutaj próśb o pomoc w wyborze recu i wycene (dużo czytałam o Bartoszu). Nasz projekt to 150 mkw powierzchni z użytkowym poddaszem. Chciałabym też wiedzieć czy można na Ciebie liczyć w Szczecinie,
mój adres [email protected]
Pozdrawiam

mlk
04-08-2006, 09:58
Witam!!

Ja też poproszę o wycenę - mój dom jest bardzo podobny do D24 z kolekcji muratora ( http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=77&IdKolekcji= )
interesuje mnie montaż całości za ok. 2 miesiące

Z góry dziękuję

Bentul
04-08-2006, 13:59
Witam!
Czy mogę liczyć na kalkulację (Reku + GWC)? Projekt: d24 z kolekcji Muratora. Czy w grę wchodzi Wielkopolska?
Pozdrawiam!

Jola&Artur
07-08-2006, 20:02
Przyłączam się do prośby "Bentul". D24 Z muratora, myśle o likwidacji połowy przewodów wentylacyjnych, zostawić po jednym na komin w razie czego. Dom częsćiowo podpiwniczony (część sypialna), reku w piwnicy. Co o tym myślisz?

bryta
13-08-2006, 16:38
Witam

Interesuje mnie rekuperator do parterowego domu 120 m chciala bym aby byl cichy , sama mogla bym wymienic filtry ,latwo mozna bylo go wyregulowac .

Jakie rekuperatory do malego domu moglby Pan polecic i ile w przyblizeniu kosztowala by ta instalacja .

Czy rekuperator bez wymienika gruntowego ma sens . Bardzo boje sie ze po latach uzytkowania zapachy z wymienika nie beda przyjemne .

Prosila bym o odpowiedz na Priv

Dziekuje

mariano
13-08-2006, 20:38
Witam

Podesłałem oferty do Państwa meilem


pozdrawiam

efilo
16-08-2006, 18:34
Jako że czekam na odpowiedź niemalże pięć miesięcy postanowiłam się przypomnieć.

Czy może mi Pan podpowiedzieć co założyć na etapie projektowania jeżeli w domu 200m2 przewiduję rekuperator i gwc? (ściany działowe z silikatów, nie zakładałam do tej pory konieczności podwieszonych sufitów) Czy wysokość pomieszczeń powinna uwzględniać obniżenie sufitu?

Przy okazji proszę o wstępną wycenę takiej instalacji (gwc rurowe)

Pozdrawiam serdecznie i życzę nadal takiego nawału pracy

mariano
16-08-2006, 21:15
witam

Przepraszam ale to fakt mało czasu do konca tygodnia to wysle


pozdrawiam

chmielma
21-08-2006, 13:55
witam, jestem zainteresowany zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji + reku +gwc. domek ok 150m2 z poddaszem użytkowym. jaką jednostkę bys zaproponował, i oczywiscie jaki bylby orientacyjny koszt?

kolecik
28-08-2006, 20:13
Witam

Jeżeli potrzebujecie informacji na temat wentylacji mechanicznej, działania, wykonania, kosztów.

Zapraszam do dyskusjina forum i na priv

Pozdrawiam :D

Witam,
Mam pytanie:
Czy instalacja recu musi znajdować się w projekcie???
Jakie są orientacyjne koszty instalacji dla domu z uzytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej 130 m2???
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,

yaro
29-08-2006, 08:35
Witam

Jeżeli potrzebujecie informacji na temat wentylacji mechanicznej, działania, wykonania, kosztów.

Zapraszam do dyskusjina forum i na priv

Pozdrawiam :D

Witam,
Mam pytanie:
Czy instalacja recu musi znajdować się w projekcie???
Jakie są orientacyjne koszty instalacji dla domu z uzytkowym poddaszem o powierzchni użytkowej 130 m2???
Z góry dziękuję za odpowiedź.

No własnie czy musi byc w projekcie??????
Mój architekt stwierdził ze dobrze by było zeby był

Co wy na to?????
Pozdrawiam,

jacynto
30-08-2006, 20:39
Witam

Jeżeli potrzebujecie informacji na temat wentylacji mechanicznej, działania, wykonania, kosztów.

Zapraszam do dyskusjina forum i na priv

Pozdrawiam :D

Proszę o przesłanie oferty na wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem dla domu Andromeda II z pracowni Domus (www.dobredomy.pl). Czy w tym domu da się jakoś sensownie zaprojektować przebieg przewodów bez stosowania sufitów podwieszanych itp.

jarosss
08-10-2006, 21:22
Witam

Chciałbym zastosować rekuperator w ANDROMEDZIE I (moze z GWC).
Szukam porady odnosnie kosztow budowy i wykonania techniczego oraz możliwości zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Prosze o kontakt .

mail: [email protected]
Jaros
_________________

annkier
08-10-2006, 22:44
Przyłaczam się do pytania o rekuperator
czyli jakie rozwiazanie dla mojego projektu, z czym ja połaczyć, docelowo ma być ogrzeawnie gazem, kominek
cena z robocizną

link projektu załaczyny ponizej

dyczkins
11-10-2006, 08:37
Proszę o przedstawienie realnych kosztów jakie można zaoszczędzić na rekuperacji. Jakie są koszty eksploatacji rekuperatora. Czy wentylatory działają 24h/dobę(jaki pobór mocy i roczne koszty działania dla domku 100m2). Czy jest sens instalować takie urządzeni w dobrze ocieplonym domku 100m2 i czy dana inwestycja się zwróci, jeśli tak to po szacunkowo po jakim czasie?

Będę wdzięczny za odpowiedzi

johan
11-10-2006, 21:12
Witaj mariano !
Jestem zainteresowany zastosowaniem rekuperacji w projekcie http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=371&IdKolekcji= ,czy mogę liczyć na jakieś Pana propozycje oraz wycenę?

Margaret
16-10-2006, 13:00
witaj Mariano,
Chętnie skorzystam z Twojej wiedzy w kwestii rekuperacji. Chcę zlecić jednej firmie zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacji mech. z odzyskiem ciepła razem z GWC. Czy możesz polecić rozsądne firmy? Rozsądne = dobre jakościowo i takie, żebyśmy nie zbankrutowali. Buduje w okolicach Wwy.
Z góry dziekuję za radę.

gromal
27-10-2006, 15:39
Witam MARIANO!
Jestem przyszłym inwestorem. Projektu jeszcze nie kupiłem, ale stanie się to chyba na dniach. Jestem zainteresowany projektem „Wierzba II” pracowni Horyzont. Trochę czytałem o rekuperatorach, ale tylko czytałem. Jak pytam się ludzi którzy zamierzają budować to robią wielkie oczy a i niewielu budowlańców o tym słyszało. Dom ma około 150 m2 pow. uż. i jest z użytkowym poddaszem. Chciałbym by zasysanie powietrza odbywało się w ogrodzie i powietrze ogrzewało już w gruncie. Myślę, że to najlepszy okres na decydowanie, jaką chcę mieć wentylację, ale chciałbym coś wiedzieć o cenach przyzwoitej instalacji, ale też jak najtańszej. Zaznaczam, że chodzi mi o taką właśnie kolejność: przyzwoita i tania a nie odwrotnie. Będę budował w okolicach Wrocławia więc jeśli pana firma jest w jakiejś odległości do zniesienia to może w przyszłości podjął by się Pan instalacji. Bardzo bym chciał uzyskać następujące informacje:
– koszty,
– czy, jeżeli mam do czynienia ze stropem Teriva to mimo to trzeba opuszczać sufit, czy przewody nie zmieszczą się w kanałach stropu?
– proszę mi podpowiedzieć kolejność: wydaje mi się, że powinieniem zrobić tak:
1. kupić projekt,
2. zlecić projekt instalacji mechanicznej wyspecjalizowanej firmie,
3. dać projekt do adaptacji, razem z wykonanym już z projektem instalacji by architekt dostosował projekt budynku do instalacji np. zrezygnował z kominów wentylacyjnych.
Pozdrawiam.
Piotr

Pragnę wrócić do tego pytania bo to są podstawowe pytania i proszę odpowiadać raczej na forum a nie na priv bo gdyby nie to ,to nie powtarzane by był wciąż te same pytania a i nasza wiedza forumowiczów była by większa.

Pozdrawiam

kozik
01-12-2006, 16:42
witaj mariano,

postanowiłem skorzystac z Twojej wiedzy fachowej w kwestii...
i w związku z tym mam pytanie :

-co powiedziałbyś na rekuperator w takim domku: http://projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=374&IdKolekcji=

-chciałbym również zrobić coś w kwestii ogrzewania kominkowego które byłoby wspomaganiem tradycyjnego ogrzewania gazowego , tzn myślę o DGP lub płaszczu wodnym...

z góry dzięki za wszelkie sugestie bo mam niezłego zgrzyta,...

pozdrawiam

monia77w1
01-12-2006, 18:08
,,,,,,,,

KubaB
10-12-2006, 11:35
Mariano, wysłałem Ci zapytanie na priv. czy i kiedy mozna liczyć na odpowiedź?

pzdr
KubaB

tomek_ant
13-12-2006, 21:16
no to pisze...
witam
słyszałem opinie że w domach o powierzchni poniżej 200m2 nie opłaca się robić reku, czy to prawda? domek ma być nieduży jakieś 130-140m2
a może samo GWC?
zaznaczam że myślę o ogrzewaniu gazem lub pompą ciepła - czy przy pompach ciepła stosuje się GWC?
pozdrawiam

daniel borowski
19-12-2006, 00:03
witam,
również jestem zainteresowana rekuperatorem. Mój projekt dom w bluszczu 2 z achronu
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m42e0dba9d7b79

Nie mam możliwości podłączenia gazu ziemnego i zastanawiam się nad zainstalowaniem kominka z płaszczem wodnym i rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła jako jedynego ogrzewania. Odpowiedz proszę na priva
Pozdrawiam i wielkie dzięki


ale to bedziesz musial ciagle palic w kominku albo jezeli plasz wodny to akumulowac w podlogowce

Winkiel
28-12-2006, 19:49
Witam,

Jesteśmy na etapie oczekiwania na mapę do celów projektowych i wyborze projektu domu. Co do projektu to w 99,9% jesteśmy przekonani do

http://www.z500.pl dom Z29 z małymi zmianami wnętrz a w szczególności umiejscowieniem kominka.

Oczywiście dom chcielibyśmy zrobić maksymalnie oszczędny. Co mógłbyś nam zaproponować?

prywatnie [email protected]

Pozdrawiamy

zahir1000
11-01-2007, 15:13
Mariano ten sam domek co kozik . Jestem 80% za rekuperatorem. Zależne wszystko od tego czy nie będzie komplikacji z adaptacją projektu pod rekuperator (Raczej bez GWC ). Ogrzewanie będę miał komunalne z elektrowni. kaloryfery. Co polecasz ?Bardzo mi zależy na Twojej pomocy. Oto plan domku po przeróbkach :
http://images2.fotosik.pl/304/96159ed32afa70dc.jpg (www.fotosik.pl)

http://images4.fotosik.pl/259/8e79e47fc0a2d9d7.jpg (www.fotosik.pl)

zahir1000
17-01-2007, 22:15
Hej Mariano żyjesz ??? :roll: :roll: :roll:
Czas nagli a tu żadnej odpowiedzi :-? :-? :-?

wiochman
18-01-2007, 11:23
Mariano a co myslisz o reku Dospela ? cena jest dosc atrakcyjna.

Depi
12-02-2007, 14:12
Właśnie - czy mariano jest wciąż aktywny na tym polu? Halo! Są pieniądze do zarobienia! ;-)

kozik
12-02-2007, 17:10
ten wątek to chyba umarł śmiercią naturalną...a szkoda:P

Depi
12-02-2007, 21:40
A probował ktoś do mariano na priva napisać?

Jerzyna
14-02-2007, 07:06
ostani post mariano napisał we wrześniu "szukam adwokata..." a potem znikł z forum... dziwne???

Depi
14-02-2007, 07:29
LOL :-)))))))

Lucky Mike
15-02-2007, 10:11
Podobno ściga go wiele osób ... np. ja chcę żeby dokończył moją instalację alarmową. A on nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile ...

Jeśli ktoś wie jak go złapać (drugi telefon, adres zamieszkania lub pracy) to bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Lucky Mike
15-02-2007, 10:14
Podobno ściga go wiele osób ... np. ja chcę żeby dokończył moją instalację alarmową. A on nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile ...

Jeśli ktoś wie jak go złapać (drugi telefon, adres zamieszkania lub pracy) to bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

mariano
01-03-2007, 20:40
''nie umarł żyje dalej tylko uczciwość inwestorów zmusiła mnie do wyjazdów za granice''

Bo tam nikt nie zaczyna budowy domu jezeli nie ma pieniedzy i nie wpędza wykonawcy w długi po hurtowniach.

Od 20 lutego działamy spowrotem w Polsce więc będe odpisywał systematycznie na zaległości tez

POZDRAWIAM

budowniczy Anias
01-03-2007, 21:55
Chcemy wybudować parterowy podpiwniczony dom, parter 250 m2. Mężowi bardzo spodobał się pomysł rekuperatora. Ja nie jestem przekonana, głównie dlatego, że podobno przy reku jest stały szum w domu. Nie wiem jakiego rodzaju - jak głośny jest to szum. Poza tym, czy jesteś w stanie mniej więcej podać koszt montażu w domu o takiej wielkości?
Jeśli zdecydujemy się na reku chętnie nawiążemy współpracę :wink:

mariano
02-03-2007, 06:47
Chcemy wybudować parterowy podpiwniczony dom, parter 250 m2. Mężowi bardzo spodobał się pomysł rekuperatora. Ja nie jestem przekonana, głównie dlatego, że podobno przy reku jest stały szum w domu. Nie wiem jakiego rodzaju - jak głośny jest to szum. Poza tym, czy jesteś w stanie mniej więcej podać koszt montażu w domu o takiej wielkości?
Jeśli zdecydujemy się na reku chętnie nawiążemy współpracę :wink:


Witam

Podesłalem odp na priv.
Ja jescze nie spotkalem sie z szumami w pomieszczeniach. Szum napewno jest slyszalny w pomieszczeniu w ktorym wstawimy rekuperator garaz kotłownia pom gospodarcze.

pozdra

Mani
02-03-2007, 08:23
Interesuje mnie możliwość rozprowadzenia rur w domu z bala.
Cz robił Pan może instalację w takim domku?
Dom ok 160m2 z poddaszem użytkowym, belki stropowe mają być widoczne,
nie chcemy zabudowywać także przestrzeni ponad jętkami.
Jestem zdecydowana na montaż reku (czyt.mam pieniążki :lol: ), ale nie chciałabym zeszpecić chałupy rurami i muszę wiedzieć jak to wszystko rozprowadzić; mogę podesłać rzuty.
górale zaczynają budowę w tym miesiącu, więc czekam na ewentualne sugestie.

thomasso
02-03-2007, 10:20
mariano

rozpoczynam budowe takiego domku
http://www.archon.pl/index.php?act=32&lang=pl&all=1&sid=m3f8bcb265d0f0 lustrzane odbicie.
Przymierzam sie do GWC i reku. Prosba o rade - na etapie fundamentow gdzie przewidziec rure na GWC , No i wstepnie wycene poprosze

visnia
02-03-2007, 12:52
Witam
Przymierzam sie do budowy domu
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/index.php jest tam plik pdf z dokładnym rysunkiem domu
Myślę poważnie o rekuperatorze, czy do rozprowadzenia rur można użyć przestrzeni na poddaszu ograniczonej ścianką i z tego miejsca zrobić kanały nawiewne i wywiewne z parteru? Czy strych byłby dobrym miejscem na instalacje wymiennika? Czy lepiej to zrobić w kotłowni.
Drugie pytanie to GWC, mam działke 780m2 z frontem 22 po rozrysowaniu domku na działce wychodzi mi za domem ok 13-15 m tzw ogródka czy da sie tam umieścić rurę GWC?
Ile mniej więcej kosztowałaby instalacja w takim domku.

budowniczy Anias
02-03-2007, 20:31
Witam

Podesłalem odp na priv.
Ja jescze nie spotkalem sie z szumami w pomieszczeniach. Szum napewno jest slyszalny w pomieszczeniu w ktorym wstawimy rekuperator garaz kotłownia pom gospodarcze.

pozdra[/quote]

Przykro mi ale nie mam wiadomości na priv. Mogłabym prosić o ponowne jej przesłanie?
Dzięki

macieku
05-03-2007, 07:08
Mogę smiało polecic ekipę Mariano, prace zajeły im max 4 dni i wszystko dziala super.

Dzięki i Pozdrawiam

mariano
11-03-2007, 17:21
hej

Mamy promocje na rekuperatory Amalva nawet do 25%.

Zapraszam

mk0t
11-03-2007, 17:50
Mamy promocje na rekuperatory Amalva nawet do 25%.

Czy to w związku z tą promocją nie pojawił się Pan wczoraj u mnie, Panie Robercie? :(

Pozdrawiam,

Elstir
29-03-2007, 11:49
Witam,

Planuję zaopatrzenie dom w rekuperację+GWC.
Dom ma 150m2 calk i niskie zapotrzebowanie na energie +/- 34 kwh/m2.
Instalacja wewnatrz od reku ma miec dlugosc w sumie okolo 30mb (4 kanaly po 7mb).

Jakie miałby Pan dla nas propozycje/rady ?

Pozdrawiam,

mariano
29-03-2007, 20:48
Witam,

Planuję zaopatrzenie dom w rekuperację+GWC.
Dom ma 150m2 calk i niskie zapotrzebowanie na energie +/- 34 kwh/m2.
Instalacja wewnatrz od reku ma miec dlugosc w sumie okolo 30mb (4 kanaly po 7mb).

Jakie miałby Pan dla nas propozycje/rady ?

Pozdrawiam,

Witam

proszę o podesłanie linka do projektu lub moze rzuty bo z tego opisu to dlamnie to nic nie wynika.

pozdrawiam

Wojtaz1
30-03-2007, 19:26
Rozpoczynam budowę domu ok. 130m2 z poddaszem użytkowym. Jestem zainteresowany na zainstalowanie GWC i reku. Prosiłbym o wycenę (materiały i robocizna) i wskazanie co należałoby uczynić na etapie stawiania fundamentów aby potem uniknąć kucia. Projekt GL311 Alex z firmy StudioAtrium. z zamianą polegająca na adaptacji pomieszczenia nad garażem (czytaj: poddasze wygląda tak samo jak w projekcie GL 173 Roxana).Jeśli trzaba to można podwyższyć sufit-parter do 185cm.
Proszę o info na e-mail [email protected]

Pozdrawiam
Wojtek

Marek i Ewa
31-03-2007, 01:46
Projekt arletta z Archetonu
Rekuperator

pobranie ciepła z kominka
dodatkowo czerpnia z rurą 1.5 m pod ziemią

proszę o info na [email protected]

pozdrawiam

rogbog
31-03-2007, 22:19
:) Wtam,mam kilka pytań
-czy centrala reku może stać np. w kotłowni,pom. gosp.,czy musi być na poddaszu?
-czy ocieplamy poddasze nieużytkowe(tam chyba biegną kanały),czy wystarczy tylko ocieplić poddasze użytkowe(ściany+strop)-z tym się wiążą mniejsze koszty ocieplenia
-jakie jest średnie zużycie prądu dla domu o pow.mieszkalnej 170m2
Jestem przed ostatecznym podjęciem decyzji dot. instalacji reku.
Pozdrawiam Bogusia

mariano
14-04-2007, 15:35
:) Wtam,mam kilka pytań
-czy centrala reku może stać np. w kotłowni,pom. gosp.,czy musi być na poddaszu?
-czy ocieplamy poddasze nieużytkowe(tam chyba biegną kanały),czy wystarczy tylko ocieplić poddasze użytkowe(ściany+strop)-z tym się wiążą mniejsze koszty ocieplenia
-jakie jest średnie zużycie prądu dla domu o pow.mieszkalnej 170m2
Jestem przed ostatecznym podjęciem decyzji dot. instalacji reku.
Pozdrawiam Bogusia

Witam
Jezeli chodzi o umieszczenie centrali to ja staram sie zawsze uciekac z poddasza, ciezko ja tam wstawic a pozatym zapobiega to ewentualnym szumom.
Mozna docieplic kanaly biegnace po poddaszu lub zastsowac juz przewody ocieplone.

pozdrawiam

piotrasz
16-04-2007, 09:33
Witam
Mariano proszę o kontkt na priva w sprawie projektu i wyceny rekuperacji w budynku wg projektu gl 381a studio atrium w czerwcu zaczynamy budowę jest jeszcze czas na ew zmiany mam pewne pomysły dotyczące rozmieszczenia .Dysponyję rzutami budynku .Pozdrawiam [/quote][/url]

ajurkow
16-04-2007, 11:54
mariano, prosze o kontakt.
Szukam rekuperatora do domku 120m2, mysle o jakims z przedzialu 300-400m3/h. Najchetniej z cenami :-)

wysylam na priva

Arek-L
07-05-2007, 16:15
Mam pytanie dot. temperatury nawiewanego powietrza. Załóżmy, że na zewnątrz jest -20, wew. +20, reku ze sprawnościa, powiedzmy 70%.
Jaką temp. będzie miało powietrze na powrocie? +14?

Ntek
28-05-2007, 19:15
Na początku przyszłego roku chcemy wystartować z budową domu
(http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-304,333,66,opis.html). Poszedłem do jednej z czołowych firm i tu dowiedziałem się że:

1. koszt rekuperatora, instalacji i GWC to 30.000 PLN.
2. Oszczędności na ogrzewaniu w w ciągu roku to około 1.5 tys
3. Roczny koszt serwisu (wymiana filtrów, czyszczenia wymiennika) to 700 PLN
4. Koszt za prąd, dzięki któremu wentylacja chodzi - 300 PLN

I co z tego wynika? Zatem rocznie oszczędności to 500 PLN, po 60 latach zwróci się koszt rekuperatora - to jakaś paranoja!
Albo informacje których mi udzielono są do bani, albo daję sobie spokój. Nie stać mnie na dopłacanie do rekuperatora (załóżmy że padnie po 20 latach, po tym czasie jestem w plecy 20.000 pln).

O co w tym chodzi? Mariano, wyprowadź mnie z (o)błędu.

Depi
28-05-2007, 19:24
- nie powinno to kosztować 30.000, tylko góra 15.000.
- koszt serwisu wzięty jest z kosmosu - najśmieszniejsze jest "czyszczenie wymiennika" - policzyli Ci koszt wody i Ludwika? :lol:
- wentylacja nawiewno-wywiewna nie służy jedynie do oszczędzania.

Po prostu nalezy to zrobić z głową i wiedzieć, do czego to służy.

Ntek
28-05-2007, 19:36
Depi, ja tylko przekazuje informacje jakie uzyskałem w pewnej warszawskiej firmie, która reklamuje się na prawo i lewo w Muratorze. Wiem, że rekuperator nie służy jedynie oszczędnościom, ale przy poziomie 30.000 PLN po prostu się odechciewa.

15.000 pln to inna gadka, zatem daj namiary na firmę, która za ludwika i wodę nie liczy sobie jak za złoto (fajne spostrzeżenie:) i daje gwarancję jakości wykonanej instalacji.

Depi
28-05-2007, 19:41
Polecam wątek "rekuperator tymi ręcami robiony". Trza zakasać rękawy :-)

A serio - ja wezmę gotowy wymiennik od Bartosza, wentylatory EBM (energoszczędne) a rury położe sam lub z pomocą jakiegoś rozsądnego człowieka. To nie jest fizyka jądrowa :-)

Koszt ma sie zamknąć w 15 klockach. GWC możesz wykopać sam łopatą - jedyny koszt, to materiały.

Da się.

Jeśli nie masz czasu na takie p... to spróbuj w LinkAirze może...

Ntek
28-05-2007, 19:57
No to światełko w tunelu. Zeby było ciekawiej, to w kwocie 30k pln robocizna miała zająć 4k pln, zatem reszta (26k pln) to materiały.

Depi
28-05-2007, 23:19
Ja się poddaję. Megawypasiony i wszystkomający reku powinien kosztować około 10 tys. Materiały do GWC to 2 tys. Rury za 14 tys? Musisz mieć strasznie wielką chałupę.

Ntek
29-05-2007, 07:27
Wielką? Powierzchnia użytkowa 160m2. OK. Mowa o firmie www.rekuperatory.pl , widzę że strasznie się cenią. Daję sobie z nimi spokój i próbuję coś zdziałać na własną rękę. Firm na rynku jest wiele, do kilku wysłałem zapytanie ofertowe - zobaczę czy odpiszą a jeżeli odpiszą, zobaczymy co zaproponują. Na budownictwie znam się niewiele i pewnie ten fakt skrzętnie próbują wykorzystać firmy. Na szczęście istnieje net i można ich zachcianki skonfrontować z opiniami osób obeznanych w temacie.

Dziekuje Depi za Twoje uwagi.

Depi
29-05-2007, 08:12
Nie powinno to tyle kosztować. Powodzenia.

PS. Kurcze- chyba się lekko podszkolę, przetrenuję na sobie i otworzę firme montującą to ustrojstwo :-)

odaro
29-05-2007, 14:12
1. koszt rekuperatora, instalacji i GWC to 30.000 PLN.
2. Oszczędności na ogrzewaniu w w ciągu roku to około 1.5 tys
3. Roczny koszt serwisu (wymiana filtrów, czyszczenia wymiennika) to 700 PLN
4. Koszt za prąd, dzięki któremu wentylacja chodzi - 300 PLN

I co z tego wynika? Zatem rocznie oszczędności to 500 PLN, po 60 latach zwróci się koszt rekuperatora - to jakaś paranoja!
Albo informacje których mi udzielono są do bani, albo daję sobie spokój. Nie stać mnie na dopłacanie do rekuperatora (załóżmy że padnie po 20 latach, po tym czasie jestem w plecy 20.000 pln).

.

A co ja mam powiedzieć jak u mnie wycena wynosi 55.000 PLN !!!!!!!!!!!!!!!

Wycena z tej samej firmy co Twoja czyli www.rekuperatory.pl

No i chyba moje plany budowy went. mech jeszcze sie nie zaczeły a już się skończyły.

Depi
29-05-2007, 14:29
nie no, odaro Ty to musisz mieć pałac!

55 tys to jest wycena dla zakładu produkcyjnego albo sporej restauracji!

Ja na razie planuję, że zmieszcze się w 10.000. Może mi się nie udać, ale postaram się. 15.000 na pewno nie przekroczę.

Ntek
29-05-2007, 15:12
No i chyba moje plany budowy went. mech jeszcze sie nie zaczeły a już się skończyły.

Wysłałem zapytania do kilku firm, tylko jedna pochyliła się nad moim problemem i wyraziła chęć współpracy. Cena ponad dwukrotnie niższa.
Spróbuj zatem tutaj www.warebud.pl
Nie wiem jeszcze co to za firma, ale widnieje na krótkiej liście producenta 'Pro-vent".
Poza tym powałkuj temat http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1746734#1746734



Depi, Twój pomysł na założenie firmy pewnie byłby strzałem w 10-tkę...[/quote]

odaro
29-05-2007, 15:27
nie no, odaro Ty to musisz mieć pałac!

55 tys to jest wycena dla zakładu produkcyjnego albo sporej restauracji!

Ja na razie planuję, że zmieszcze się w 10.000. Może mi się nie udać, ale postaram się. 15.000 na pewno nie przekroczę.


Mój domek to 277mk o kubaturze ok. 1000m z tego 60mk to gabinet lekarski

Zaproponowano mi dwie centrale jedna dla domu druga dla gabinetu podobno inaczej sie nie da (za mała moc jednej centrali) obydwie z pełnym sterowaniem automatycznym do tego GWC.

Nietety wycena jaką otrzymałem jest dla mnie absolutnie nie do zakceptowania.

W swoim projekcie ma gotowy projekt instalacji Dospel (był razem z projektem) i chyba do tego jeszcze wrócę ale mam obawy co do jakości centrali Dospel, chociaż ich pomysł na GWC glikolowy bardzo mie sie podoba.

Arek-L
29-05-2007, 15:36
Ja mam wycenę z rekuperatory.pl na ok. 20 000 pln, z Link Air (Bartosz) na ok. 14 000 pln. Ceny brutto. Dom ok. 220 mkw pow. ogrzewanej. W tym wszystko, z montażem, bez GWC (ten kawał rury to chyba sam sobie mogę zakopać, kwestia długości).

Depi
29-05-2007, 15:39
Ntek Widzisz? Jednak można taniej

odaro I tak za drogo. Jesli chodzi o możliwości techniczne, to nie ma problemu, aby jedna centralka wymiotła 1000m3 (u Bartosza takie cudo kosztuje 7600 netto), a nawet wielokrotnie więcej. Fakt, że to podraża koszty, bo trzeba zastosować kanały o większym przekroju, ale to wycena jest wciąż 2x za wysoka.

Mój dom ma 240m2 pow. uż. i ponad 600m3 kubatury więc różnica nie jest taka dramatyczna.

Arek-L
29-05-2007, 16:46
Zgadzam się z przedmówcą. Moje 220 mkw i do tego kubatura netto 584 m3 lub kubatura 1006 m3 (cokolwiek oznacza różnica).

SUSPENSER
29-05-2007, 22:39
Witajcie :)

Przed ostatnimi targami budowlanymi we Wrocławiu też nie wiedziałem co wybrać.

Po rozmowach oraz organoleptycznym zbadaniu różnych rekuperatorów zdecydowałem się na Żubra z GWC rurowym.

Żubr to taka nowa wersja Bartosza w mniejszej obudowie, z ciekawymi wentylatorami o małym poborze prądu, dużymi filtrami i automatyką.
Zaprojektował go ten sam konstruktor, który kilka lat temu stworzył Bartosza (rozmawiałem z nim na targach).

Całość dostarcza i montuje mi Wentbud z Wrocławia (regionalny dystrybutor Żubra) - w moim przypadku koszt całkowity (projekt, materiały, robocizna, uruchomienie i regulacja) to niecałe 20 tys. przy domu o powierzchni 168 m2 i kubaturze 744 m3 (umowę podpisałem na początku roku).

Dospela z wymiennikiem glikolowym obejrzałem - ładny, kolorowy itp. tylko, że prąd do pompy kosztuje i trochę niweluje zyski jakie daje jego zakup, poza tym jest dość drogi (na targach mówili o 13 tys, gdzie rurowy w Wentbud kosztuje niecałe 4 i nie zżera prądu).

Porównując centrale brałem pod uwagę nie tylko sprawność (tu często podawane są wartości w idealnych warunkach), lecz też np. spręż dyspozycyjny, powierzchnię czynną wymiennika itp.

Życzę dobrych wyborów - nie dajcie się naciągać na jakieś ceny z kosmosu.

Pozdrawiam

Grzegorz

PS Link do Went-bud: http://www.wentbud.pl/index.html

Depi
30-05-2007, 07:48
. przy domu o powierzchni 168 m2 i kubaturze 744 m3

Czy Ty masz pomieszczenia o wysokości prawie 4,5 m, czy ja zapomniałem jak się liczy objętość bryły?

A poza tym dzięki za ciekawy post. Masz jakieś szczegóły nt. tych energooszczędnych wentyli w Żubrze? To jest element, który w Bartoszach mi nie odpowiada (stąd te EBM w planie).

Pzdr

konrado
30-05-2007, 17:06
Bardzo proszę o fachowe sugestie dotyczące montażu rekuperatora w domu:
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=374&IdKolekcji=
będzie ogrzewany gazem i - piec kondensacyjny + kominkiem z płaszczem wodnym
na doke ogrzewanie podłogowe
czy latem rekuperator też jest wykorzystywany ?
jak sprawa z oknami, kominami ?
podaję meila:
[email protected]
budowa ok. Legionowa.
pozdrawiam
k*

Depi
30-05-2007, 19:01
Bardzo proszę o fachowe sugestie dotyczące montażu rekuperatora w domu:
czy latem rekuperator też jest wykorzystywany ?
jak sprawa z oknami, kominami ?


- Letem rekuperator jest wykorzystywany. Zależnie od ochoty może pracować bez wymiennika (lub z bypassem) i wtedy tylko wentyluje, albo z wymiennikiem i wtedy nawet co nieco może schłodzić. Najlepiej mieć bypass i automatyke, żeby dobierało tryb zależnie od temperatury (np. nocą z bypassem).

- sprawa z oknami kominami OK.

Zadawaj pytania nieco konkretniej, jeśli chcesz dostać użyteczną odpowiedź. Nie każdemu chce się pisać cały elaborat nt. okien i kominów np.

SUSPENSER
30-05-2007, 22:13
Kubatura taka, bo jako pow. użytkową nie policzyli strychu i klatki schodowej i pewnie jeszcze skosów na poddaszu poniżej 120 cm.

Co do wentylatorów to nie wiem jakie dokładnie zastosowali (pewnie prądu stałego), ale wraz ze sterowaniem tworzą tzw. układ constans tzn. mają zbilansowane przepływy.

Podobno Bartosz to ogromna 2-metrowa rura - ile on kosztuje ?

Nie lepiej będzie kupić sam reku Żubra i resztę instalacji zmontować samemu (jest mniejszy i kompletny) ?

Pozdrawiam

Depi
30-05-2007, 22:47
Bartosz jest faktycznie wielka rurą. Czy lepiej Żubra - nie wiem, nie mogę znaleźć nigdzie Żubra.

To, że mniejszy ma wady oprócz zalet. Jest mniej sprawny. Ale jeśli cena byłaby dobra - może Ty wiesz, gdzie jest jakiś cennik?

Bartosz zaczyna się od 4800 netto (przynajmniej w tym cenniku co dostałem pare miechów temu).

Dla 1000m3 7680 netto.

Można tez kupić sam wymiennik.

Bartosz ma od razu by-pass i tym mnie kupił.

PS. A strych będziesz ogrzewał? Bo ja nie. Wywal z kubatury.

Ntek
31-05-2007, 08:06
Na temat Żubra można co nieco znaleźć tutaj.

http://www.mek.pl/wentylacja-wentylacja_zubr.html

Depi
31-05-2007, 08:46
Ej no porażka - ceny zabijają - prawie 2x tyle, co Bartosz! Nawet jak dodasz do Bartosza wszystkie opcje sterowania bypassem, GWC itd to nie zrównasz się z ceną.

Ja dziękuję...

Nie dziwne, że toto znika z rynku (już zniknęło?).

SUSPENSER
31-05-2007, 15:21
Bartosz zaczyna się od 4800 netto (przynajmniej w tym cenniku co dostałem pare miechów temu).

A Żubr dzisiaj od 5400 netto - czy to 2x więcej ?

Dla 1000m3 przy 2 wymianach/godz. Bartosz 7680 (cena sprzed kilku miesięcy), a Żubr 10 000 - to też nie 2x tyle :roll:

Nie liczyłem strychu, więc spokojnie wystarczy u mnie 320.

Faktycznie są tam wentylatory EBM.

Widziałem Bartosza i jest wieeeelki - jak planujesz go myć ?

Czy nie lepiej kupić gotową centralę niż kombinować z doborem wentylatorów itp. ?

Też myślałem nad Bartoszem, ale wybrałem gotową, zgrabną centralę o tych samych parametrach wraz z montażem i gwarancją na działanie całego systemu.

Buduję dom dla siebie i planuję w nim mieszkać wiele lat, więc nie chcę ryzykować, że sam coś schrzanię i będę poprawiał, bo "zaoszczędziłem" kilkaset PLN.
Poza tym Bartosz mało atrakcyjnie wygląda i mogą być problemy z jego czyszczeniem itp.

Depi - pewnie Cię nie przekonałem, ale ważne, żeby inni wiedzieli, że warto wybierać między tymi dwoma i nie dali się naciągnąć na jakieś drogie i słabo działające centrale.

Czyhają też takie miny jak: GWC glikolowe, rurowe Rehau itp.

Przestrzegam też przed GWC żwirowym jeśli choć przez krótki okres w roku stan wody na działce mógłby grozić jego zalaniem (sam o mało takiego nie wykonałem).

Pozdrawiam

Depi
31-05-2007, 16:06
SUSPENSER nota bene ciekawy dobór nicka :-)

Jakoś inaczej patrzymy chyba.

Żubr o wydajności 500m3/h kosztuje 10000 (dzisięć tysięcy)
Bartosz o wydajności 500m3/h kosztuje 5220 (pięć dwieście)

W moim wszechświecie jest to dwa razy tyle.

Nie wiem co masz na myśli pisząc "Dla 1000m3 przy 2 wymianach/godz.". Jeśli chcesz przepchnąć tysiaka na godzinę, to Żubr będzie cie kosztował 18.000 (osiemnaście!), a Bartosz 7680.

Ja posługuję się danymi od Bartosza dla Bartosza i danymi ze strony, którą podał Ntek. Ceny Bartosza wydają się zgadzać, tylko z Żubrem coś nie tak.

Tak poza tym, to po co Ci 2x/h? Koke produkujesz? ;-)

Co do składania z części, to nie robię tego po to, żeby zaoszczędzić, tylko po to, aby mieć DOKŁADNIE to, co chce. Wydaje mi się, ze lepiej dobiore sobie komponenty sam, niż zrobi to za mnie producent ustalając jakąś sztywną konfiguracje.

Bartosz akurat do tego się nadaje super - producent jakby sam to przewiduje dając możliwość kupna samego wymiennika i całej masy różnych opcji, które można do centrlai zamówić, bądź nie.

Czy mnie przekonałeś? Na razie nie, co nie znaczy, że mnie nie przekonasz. Jeśli masz inne (niższe) ceny Żubrów, to się chętnie im przyjrze. Szczególnie jeśli mają wentyle EBM, bo to właśnie wentyle mi przeszkadzają w gotowych centralach Bartosza.

Pozdro

Depi
31-05-2007, 16:26
CD:


Bartosz zaczyna się od 4800 netto (przynajmniej w tym cenniku co dostałem pare miechów temu).

A Żubr dzisiaj od 5400 netto - czy to 2x więcej ?


Przy takiej cenie Żubr ma wydajność 200m3/h a Bartosz 350m3/h - wciąż jest to 2x więcej.



Widziałem Bartosza i jest wieeeelki - jak planujesz go myć ?


Nie planuje zasadniczo. Może wpadnie mi kiedyś do głowy odłączyć króćce i chlusnąć do niego wodą? Ale pewnie nie będzie mi się chciało.



Przestrzegam też przed GWC żwirowym jeśli choć przez krótki okres w roku stan wody na działce mógłby grozić jego zalaniem (sam o mało takiego nie wykonałem).


Ja się wciąż waham. Czy wolę święty spokój czy lepszą wydajność i oczyszczanie powietrza? Zobacze po badaniach geotech i rozmowach z mieszkańcami mojej okolicy.

pzdr

konrado
31-05-2007, 19:02
Depi dostałem odpowiedzi tylko na dodatkowe odpowiedzi
Mnie przede wszystkim interesują rozwiązania ogólnie opisowo- techniczne
i cenowe dla mojego domu
podałem link do projektu
Bardzo proszę o odpowiedź
k*
[email protected]

Depi
31-05-2007, 22:48
konrado Użyj prosze opcji "Szukaj" oraz Google. Jak potem będziesz miał jakieś konkretne pytania, to pewnie chętnie kots odpowie. Nie możesz oczekiwac, jak juz pisałem poprzednio, że ktoś dla Ciebie wszystko opracuje, skoro Tobie sie nie chce poszukać i poczytać chwilę.

SUSPENSER
31-05-2007, 23:13
Depi - oczywiście chodziło mi o jedną wymianę na 2 godz. maksymalnie :)

Co do wentylatorów to najlepiej byłoby podejrzeć jakie dokładnie zastosowali w Żubrze i na tej podstawie poszukać samemu podobnych u ich producenta.

Faktycznie przy 500 m3 różnica w cenach spora.

Nie sprawdziłem cen Bartosza i byłem pewny, że pisząc dla 1000 m3 chodziło Ci o kubaturę domu, a nie o wydajność wymiennika.

Faktycznie przy większym budynku jest o co walczyć, bo różnice w cenach duże.

Co do żwirowca to bałbym się też radonu z kamieni :(

A jeśli chcesz zastosować otoczaki polne to popytaj ile kosztują - u mnie dość sporo - chyba, że sam nazbierasz (ja tak planowałem je zdobyć) :)

Jak wykopałem wiosną dziurę na 1m i zobaczyłem w niej po kilku minutach wodę to od razu zmieniłem plany - znam brzydki zapach z wentylacji w aucie gdy wyłączy się klimę a wraz z nią osuszacz.

Konrado - jak chcesz ofertę to napisz do producenta lub dystrybutora - w tym wątku nikogo od nich nie ma.

Depi
01-06-2007, 06:47
Co do żwirowca to bałbym się też radonu z kamieni :(


Jak wykopałem wiosną dziurę na 1m i zobaczyłem w niej po kilku minutach wodę to od razu zmieniłem plany -

Konrado - jak chcesz ofertę to napisz do producenta lub dystrybutora - w tym wątku nikogo od nich nie ma.

1. Radonu się nie boję - troche promieniowania nikomu nie zaszkodzi :-)
2. Dlatego mówię - sprawdzę warunki i podejmę decyzję.
3. Teoretycznie mariano jest - ale go nie ma :-)

odaro
02-06-2007, 16:35
nie no, odaro Ty to musisz mieć pałac!

55 tys to jest wycena dla zakładu produkcyjnego albo sporej restauracji!

Ja na razie planuję, że zmieszcze się w 10.000. Może mi się nie udać, ale postaram się. 15.000 na pewno nie przekroczę.


Mój domek to 277mk o kubaturze ok. 1000m z tego 60mk to gabinet lekarski

Zaproponowano mi dwie centrale jedna dla domu druga dla gabinetu podobno inaczej sie nie da (za mała moc jednej centrali) obydwie z pełnym sterowaniem automatycznym do tego GWC.

Nietety wycena jaką otrzymałem jest dla mnie absolutnie nie do zakceptowania.

W swoim projekcie ma gotowy projekt instalacji Dospel (był razem z projektem) i chyba do tego jeszcze wrócę ale mam obawy co do jakości centrali Dospel, chociaż ich pomysł na GWC glikolowy bardzo mie sie podoba.


Ponieważ pierwsza wycena reku w wysokości 55.000 zwaliła mie z nóg zacząłem kombinować co by tu robić aby zapłacić mniej.

Mam takie pytanie czy gabinecie lekarskim nie lepiej byłoby zainstalować centrale wentylacyjną bez rekuperacji. Bo chyba takie są co...
Gabinet będzie używany 3x w tygodniu w godz. popołudniowych to w sumie nie będzie mi zależało na odzysku ciepła. W czasie kiedy będzie nie używany ustawie sobie niską temperaturę i moze nie bedzie tak źle bo mam gaz ziemnny na działce.

Co o tym sądzicie

Depi
03-06-2007, 09:29
odaro Policz, czy bardziej opłaca Ci się kupić oddzielną jednostkę wentylacyjną, czy dorobić pare metrów rury.

odaro
03-06-2007, 20:51
odaro Policz, czy bardziej opłaca Ci się kupić oddzielną jednostkę wentylacyjną, czy dorobić pare metrów rury.

A co oprócz Bartosza wystarczy jako jeden rekuperator na mój domek.

Bo ceny takiego dużego rekuperator to od 18.000 w górę.

Do tego jeszcze muszę sprawdzić jakie są wymagania sanitarne dla wentylacji mech gabinetu.

Jak na razie wszyscy proponują dwie oddzielne centrale wentyl.

mariano
04-06-2007, 19:31
Witam

Widze ktoś podłączył sie pod moje forum bardzo mi miło. Ale proponuje własny nowy temat.

pozdrawiam

mariano
04-06-2007, 19:32
Witam

Widze ktoś podłączył sie pod moje forum bardzo mi miło. Ale proponuje własny nowy temat.

pozdrawiam

mariano
04-06-2007, 19:34
Witam

Widze ktoś podłączył sie pod moje forum bardzo mi miło. Ale proponuje własny nowy temat.

pozdrawiam

mariano
04-06-2007, 19:34
Witam

Widze ktoś podłączył sie pod moje forum bardzo mi miło. Ale proponuje własny nowy temat.

pozdrawiam

grotolaz
04-06-2007, 21:03
Panie Robercie proszę pamiętać o swoich klientach i się z nimi kontaktować.

grotolaz
04-06-2007, 21:07
Panie Robercie proszę pamiętać o swoich klientach i się z nimi kontaktować.

grotolaz
04-06-2007, 21:09
Panie Robercie proszę pamiętać o swoich klientach i się z nimi kontaktować.

odaro
05-06-2007, 06:27
Witam

Widze ktoś podłączył sie pod moje forum bardzo mi miło. Ale proponuje własny nowy temat.

pozdrawiam


Tematem wątku jest "Rekuperatory - jeśli macie pytania piszcie"

No to piszemy i pytamy.

Bardzo miłe potraktowanie potencjalnego klienta.

grotolaz
06-06-2007, 14:50
Czekam

mariano
07-06-2007, 16:02
[Witam

Akurat chodzilo mi tu o jedna firme ktora ostatnio wsadzała swoje teksty w ruznych forach

konmak
08-06-2007, 12:43
[Witam

Akurat chodzilo mi tu o jedna firme ktora ostatnio wsadzała swoje teksty w ruznych forach

tzn? o firmę, która promowała Żubra?
to może czas na odpowiedz praktyka Żubr czy Bartosz dla domu o powierzchni 170m2. chociaż jeżeli cena całej instalacji rzeczywiscie jest dwukrotnie wyższa z Żubrem to odpowiedz sama sie nasuwa

Żubr stoi za rogiem ;)

madarka
09-06-2007, 11:09
Witam! Dziwne, ale nikt na forum muratora nie pisał nic o rekuperatorach Rylewskiego!!! wyszukiwarka nic nie znajduje. A może jest to ciekawe rozwiązanie wentylacji mech. z odzyskiem ciepła? Co sadzicie?

Depi
11-06-2007, 07:49
Żubr stoi za rogiem ;)

Dobrze posiedzieć przy Żubrze ;-)

Witolo
14-06-2007, 09:48
witam

planuje załozyc reku z GDP i GWC firmy Dospel, co sadzicie o ich produktach i parametrach? Centrala Economic II 300.
Witolo

gregaicha
14-06-2007, 09:52
Ja coś takiego założyłem ale co z tego wyjdzie to odpowiem za pare miesięcy :)

Kiaran
12-07-2007, 09:09
Witam,

Czy jest ktoś komu Mariano zakładał reku i może go polecić ?
Jak wyglądała współpraca ?

Pozdrawiam

Joanna i Janusz
16-07-2007, 22:46
Możemy prosić o PILNY kontakt!!!