PDA

Zobacz pełną wersję : Średnica PEXa w podłogówce



jabko
27-12-2005, 21:43
Głównie do uzytkowników podłogówek (i posiadających już projekty)
Mozecie napisać jakiej średnicy macie rurkę w podłogówce??
Fi 20 czy fi 16.

Przy jakiej powierzchni i czy są też grzejniki.
Coś mi mówi że 90% będzie miało fi16.

PrzemoBDG
28-12-2005, 16:00
Oczywiście fi 16. Nie wiem, czy ktokolwiek wchodzi w większe średnice. Im mniej potrzeba czynnika grzewczego do wypełnienia instalacji tym lepiej. Z rurek takich łatwiej też oddawane jest ciepło.
Jedyny argument dlaczego nie schodzi sie niżej ze średnicą rurek podłogówki jest taki, iż instalacje te to często ponad 100mb na jednym obwodzie, co powoduje istotne już opory przepływu wody, które mogą rzutować na prace pompy cyrkulacyjnej.

jabko
28-12-2005, 19:18
Ale moc uzyskana z 1m2 wynosi max. 80W
A przy fi 20mm jest moze większa ??
Rury w sprzedaży są więc pewnie ktos je kupuje.

JackD
28-12-2005, 21:03
Ale moc uzyskana z 1m2 wynosi max. 80W
A przy fi 20mm jest moze większa ??
Rury w sprzedaży są więc pewnie ktos je kupuje.
ja z PEXa fi 20 robiłem podłączenie po piwnicy wody do rozdzielaczy i piony na piętro, oraz część podłączeń do c.o...
a bezposrednio do "punktów" od rozdzielaczy... to już fi 16

Mały
28-12-2005, 22:40
Wyliczenia...czasami wychodzą cuda.
Standardowo stosuje się 16(lub 17 rehau rautherm).Co do średnic większych to raczej na obiekty typu hale,obiekty usługowe lub ( w domkach prywatnych) piony w układach CO.
Co do oddawanej mocy - fakt jest większa - można to wykorzystać przy np mocno zabudowanej łazience,ale rzadko jest taka konieczność bo dodatkowo stosuje się grzjniki drabinkowe ,które bądź co bądź też grzeją.
Inna sprawa większe średnice można zastosować tam gdzie masz dłuższe pętle (normatywnie nie powinno się przekraczać 100mb na 1 pętlę) bo większa średnica ma mniejsze opory hydrauliczne. Ale salonów ponad 50metrowych to raczej wiele nie ma w domkach 1 rodzinnych.

gosciu01
28-12-2005, 23:08
jabko, nie zamierzasz chyba robić podłogóki na bazie ankiety ?

to trzeba policzyć !

w domach jednorodzinnych stosuje się pewnie w ogromnie przeważającej większości fi16. Rury fi20 można, ale świadomie według projektu.

jabko
29-12-2005, 08:10
jabko, nie zamierzasz chyba robić podłogóki na bazie ankiety ?
he h e dobre to.

Oczywiscie że nie zamierzam ale NIE UFAM NIKOMU. :lol:
I musze wiedzieć jak najwięcej, jak sie robi standardowo.
W projekcie mam wyliczone zapotrzebowanie na ciepło średnio na 85W/m2 przy 10cm styropianu.

Zbiore jak najwięcej informacji, sam policzę ile moge (OZC itp) i jak projekt będzie podobny to git. A jak projekt znacząco siebędzie różnił to zażądam wyjaśnień i ktoś musi mnie wtedy przekonać dlaczego tak jest lepiej.
NIE UFAM NIKOMU :lol: