PDA

Zobacz pełną wersję : co myślicie o roletach zewnętrznych???



wareczka
28-12-2005, 09:31
mam takiego pomysła sobie zainstalować, ile to kosztuje, która firma jest dobra, które chronią przed włamaniem, jakie są plusy takich rolet????

jabko
28-12-2005, 09:49
Też planuje rolety.
Najtańsze od około 140zł do .... ho ho
Ale elektryczne za 400zł też kupisz.

ja planuje normalne a napęd dorobie bo mam dostęp do małych mechanizmów elektrycznych

PrzemoBDG
28-12-2005, 10:00
mam takiego pomysła sobie zainstalować, ile to kosztuje, która firma jest dobra, które chronią przed włamaniem, jakie są plusy takich rolet????

Koszty zależą od ilości okien. Przelicznik na m2 nie ma sensu bo istotną pozycją jest skrzynka na roletę. I tak np. roleta na okno typowe o wymiarach 1465*1435 to koszt 530 PLN + VAT a na okno 865*835 to koszt 280,- PLN + VAT... (ceny ze stycznia 2005r.)

Większość rolet nie ma charakteru antywałamaniowego, lecz mimo wszystko jest to jakieś zabezpieczenie - alarm uruchomi się w momencie podnoszenia, wyważania rolety a nie okna (jest to też istotne gdyż roleta jest zwykle tańsza niż okno).

Polecam rolety aluminiowe z wypełnieniem w postaci pianki poliuretanowej - niby standard ale może jeszcze ktoś oferuje coś innego...
Podstawowa zaleta to dodatkowa izolacja cieplna okna...

Jeżeli jesteś na etapie budowy stanu surowego rozważ powiększenie otworów okiennych poprzez ich podwyższenie o ok.20 cm. W ten sposób będziem mógł zainstalować rolety zintegrowane z oknem. Przy takim rozwiązaniu puszka jest dostępna wyłącznie od wewnątrz, nie psuje widoku elewacji itd.

wareczka
28-12-2005, 10:03
polecacie jakies firmy????

jabko
28-12-2005, 10:14
Jeszcze się nie rozglądałem.
Zacznij nawet od allego "rolety zewnętrzne" i poczytaj w sieci.

korba
28-12-2005, 11:13
Jeżeli nie masz jeszcze okien to najlepiej zamawiaj razem z roletami zawsze więcej upustu :D.Pozdrawiam.

Maciek-MZM
28-12-2005, 16:19
Przy takim rozwiązaniu puszka jest dostępna wyłącznie od wewnątrz, nie psuje widoku elewacji itd.

Hm.. ja mam takie rozwiazanie i puszke mam dostepna wylacznie od zewnatrz (w domku mam prznajmniej ladnie obrobione okna) a elewacja przykrya ladnie puszke ze tez jej nie widac :)

Do rolet polecam moskitiery, latem rewelacja.

Typowe antywlamaniowe rolety kosztuja kilkanascie tysiecy...

holusio
28-12-2005, 16:27
nie masz takiego rozwiazania masz rolety zewnetrzne zamontowane do ramy okna -rolety zintegrowane tzw nadstawne sa z rewizja od wewnatrz i montuje sie je wraz z oknem a nie na okno.......

PLUSY zima cieplej(oszczednosc energii-przez okna najwiecej ucieka ciepelka z domu)
latem zimniej(nie dopuszczaja do domu ciepla slonecznego i mozna wietrzyc pomieszczenia majac zamknieta rolete-perforacja pancerza)
nie trzeba stosowac rolet wewnetrznych ktore nie sa najtansze(dobry system wewnetrzny kosztuje) ,
zabezpieczaja przed uszkodzeniem okna -wymiana pancerza jest tansza niz okna
MINUSY tylko rolet z atestem antywlamaniowym daja podstawe do ubiegania sie o ewentualne odszkodowanie z tytulu wlamania-taki atest jest tez wymagany przy ustalaniu stawki za skladke ubezpieczenia

rolety z atestem sa duzo drozsze od ZABEZPIECZAJACYCH -jesli jadnak zastosujemy rolety nadstawne bez atestu mozemy byc spokojni poniewaz dostepu do tych rolet w zasadzie od zewnatrz juz nie ma w przeciwienstwie do rolety zewnetrznej montowanej do okna lub muru-JAK KTOS SIE ZNA TO BEZ PROBLEMU WEJDZIE...

jesli masz skrzynki zapaprane elewacja to zycze powodzenia jak sie cos wydarzy z roleta... 0 dostepu.

PANIe JABLKO CHYBA SAM W TO nie wieRZYSZ ... to niemozliwe-zastosowanie mechanizmu pozniej i to samemu......

CENA OKOLO 200 PLN ZA M2 PLUS MONTAZ PLUS VAT
zapraszam na www.roletyhoryzont.pl

Maciek-MZM
28-12-2005, 16:32
nie masz takiego rozwiazania masz rolety zewnetrzne zamontowane do ramy okna -rolety zintegrowane tzw nadstawne sa z rewizja od wewnatrz

zapraszam na www.roletyhoryzont.pl

A to dziwne. Oswiadczam jeszcze raz:

MAM ROLETY ZINTEGROWANE Z OKNEM KTORE POSIADAJA REWIZJE OD ZEWNATRZ I NIE WYSTAJA POZA PLASZCZYZNE TYNKU.
Posiadam tylko jedna rolete montowana NA scianie i wystajaca poza plaszczyzne sciany.

Zapraszam do linku nizej ogladnac sobie zdjecia.

holusio
28-12-2005, 16:46
CZYZBY KTOS ZALOZYL CI ROLETE ODWROTNIE? PISALES ZE JEST OTYNKOWANA I MA DOSTEP OD ZEWNATRZ A RACZEJ NIE MA.... na pewno nie jest to roleta nadstawna -zintegrowana...

Maciek-MZM
28-12-2005, 16:52
CZYZBY KTOS ZALOZYL CI ROLETE ODWROTNIE? PISALES ZE JEST OTYNKOWANA I MA DOSTEP OD ZEWNATRZ A RACZEJ NIE MA.... na pewno nie jest to roleta nadstawna -zintegrowana...

Powiem tak: nie wiem czy jest nadstawna czy zintegrowana ale:

Wstawili okno w otwor okienny (ktory byl wyzszy wlasnie o zamowiona rolete). Na okno (ale u gory na okno pomiedzy koncem okna a nadprozem) zamontowali rolete z rewizja od dolu i od zewnatrz (zamawiajac rolety tak wlasnie chcialem). Roleta nie jest zamontowana do zadnego muru tylko jest na oknie.
Widac wyraznie na zdjeciach.

Reasumujac:
Jaka w koncu mam rolete bo sam juz nie wiem? :D

holusio
28-12-2005, 17:05
czy skrzynka jest plastikowa? na jakim zdjeciu je widac? jutro sie odezwe bo zamykam sklep... chce cie zapytac o ten drewniany strop napisz jak najwiecej o nom pozdrowka :D

Maciek-MZM
28-12-2005, 17:20
czy skrzynka jest plastikowa? na jakim zdjeciu je widac? jutro sie odezwe bo zamykam sklep... chce cie zapytac o ten drewniany strop napisz jak najwiecej o nom pozdrowka :D

Skrzynka jest aluminiowa.

Wejdz na ten link: http://maciek-lech.magix.net// kliknij na "okna" i bedziesz widziec wszystko :)

Strop jak strop, musial byc drewniany bo stara czesc domu by nie wytrzymala betonowego.
Pytaj konkretnie bo nie wiem o czym pisac :D

jabko
28-12-2005, 21:30
...PANIe JABLKO CHYBA SAM W TO nie wieRZYSZ ... to niemozliwe-zastosowanie mechanizmu pozniej i to samemu......

Ano panie holusio wierzę.

Tak sie składa że jestem konstruktorem mechanizmów elektrycznych do wycieraczek, bram przesuwnych, bram garażowych, podajników drutu w MIGomatach itp.
Robimy te silniczki w zakładzie od zera czyli pręta i taśmy z Huty itd.
Mamy własną narzędziownię, robimy prototypy itp.
Zgadnij czyje mechanizmy są w Wiśniowskim (i fiatach CC, SC, polonezach, oplu Agilli itp) :lol:

W innych warunkach rzeczywiście ani do głowy by mi nie przyszło samodzielnie kombinować i robić badziewia.
A tak napędy będą profesjonalne i do rolet i bramy garazowej i wjazdowej.

pozdrawiam
jabko

jareko
28-12-2005, 22:39
a mozeby tak........

http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/roleta_Be_Clever.jpg

holusio
29-12-2005, 13:16
czesc Maciek- to roleta nadstawna i tak jak mowiles rewizja od zewnatrz tylko DLACZEGO -10 minut i rolety nie ma a aluminium niezle placa...

MACIEK CO Z TYM STROPEM BARDZO MNIE TO INTERESUJE...
panie jablko skoro tak to chyba powinienes wiedziec ze to soe nie oplaca...

Maciek-MZM
29-12-2005, 13:29
czesc Maciek- to roleta nadstawna i tak jak mowiles rewizja od zewnatrz tylko DLACZEGO -10 minut i rolety nie ma a aluminium niezle placa...

MACIEK CO Z TYM STROPEM BARDZO MNIE TO INTERESUJE...
panie jablko skoro tak to chyba powinienes wiedziec ze to soe nie oplaca...

Wszystko moga ci ukrasc. Ja wole jednak miec ladnie w domu. A skrzynki nie wyrwa tak latwo :)

Co konkretnie chcesz wiedziec o stropie??

holusio
29-12-2005, 13:40
NIE CHODZI O SKRZYNKE ZDEJMA REWI... ALBO NIE POWIEM JAK TO SIE ROBI W KAZDYM RAZIE WYJAC PANCERZ to dla mnie 10 minut i nawet nie uslyszysz...


jak wykonczyles strop od dolu i od gory czy wykorzystales krokwie jako element ozdobny? i czym wygluszales. czy wszedzie na gore dales OSB czy tylko pod lazienke?

Maciek-MZM
29-12-2005, 13:56
NIE CHODZI O SKRZYNKE ZDEJMA REWI... ALBO NIE POWIEM JAK TO SIE ROBI W KAZDYM RAZIE WYJAC PANCERZ to dla mnie 10 minut i nawet nie uslyszysz...

Gorzej jest jak ma sie rolety calkiem na zewnatrz. Mozna cale ze skrzynka wziasc :)



jak wykonczyles strop od dolu i od gory czy wykorzystales krokwie jako element ozdobny? i czym wygluszales. czy wszedzie na gore dales OSB czy tylko pod lazienke?

Na krokwiach od gory sa laty na podkladkach, na latach plyta OSB 22mm (wszedzie) na to folia, korek i deska barlinecka.
Od spodu. Welna 20 cm, rusztowanie, welna 5 cm, folia i plyty g-k. W salonie mam tylko widoczne belki (byly specjalnie przestruganie i nie zaimpregnowane). Dalem tylko mniej welny a na to folia i plyta G-K
Uzywalem welny Unimata z Isovera.

holusio
29-12-2005, 14:14
z czego podkladki pod laty i jak sie zachowuje plyta w laczeniu z belkami ozdobnymi bo rozumiem ze masz plyte pomiedzy belkami czy masz jeszcze jakas ozdobna, i zarazem zabezpieczajaca od dolu plyty, listwe rogowa (cos takiego jak sie daje na podlogi przy scianie) A MOZE MASZ ZDJECIE SALONU?

irtad
29-12-2005, 14:16
A czy jak się zamontuje na oknie nawietrzak Aereco to czy można dać jeszcze na to rolety? I co może być przyczyną że na dużym oknie jak roleta jest opuszczona to nie jest równo tylko widać lekką fale?

Maciek-MZM
29-12-2005, 14:22
z czego podkladki pod laty i jak sie zachowuje plyta w laczeniu z belkami ozdobnymi bo rozumiem ze masz plyte pomiedzy belkami czy masz jeszcze jakas ozdobna, i zarazem zabezpieczajaca od dolu plyty, listwe rogowa (cos takiego jak sie daje na podlogi przy scianie) A MOZE MASZ ZDJECIE SALONU?

Wszystkie zdjecia z budowy mam w linku ponizej "zobacz zdjecia z budowy"

Podkladki dawalem z pianki albo miekkiej papy, nie mam zadnych listw tylko szpary wykonczone silikonem.

holusio
29-12-2005, 14:23
NIE wiem ile on u ciebie wystaje ale jesli wiecej jak 5 mm od plaszczyzny okna to bedzie klopot wowczas montaz na mur badz do scianek osciezy na prowadnicy bocznej

jesli na tej rolecie pancerz sie ugina to ktos wiecej na tobie zarobil stosujac nieodpowiedni profil pancerz czyli ZLE DOBRANY RODZAJ PROFILU PANCERZ DO WAGI CALEGO PLASZCZA ROLETY...przykro mi ze cie oszukali

irtad
29-12-2005, 14:32
Z nawietrzakami to jeszcze ich nie mam ale sobie wymyśliłem że mogą być tylko właśnie się zastanawiam czy wtedy będę mógł dać rolety. A Rolet też jeszcze nie mam ale widziałem takie coś na innej budowie na małych oknach wygląda oki ale na dużym była fala. No i okien jeszcze nie mam ;)))

holusio
29-12-2005, 14:45
LADNIE MASZ gratuluje i ten znajomy element naschodach aby stworek nie wlazl i nie spadl :lol:


czy teraz jak sie napatrzyles zostawilbys te belki na suficie odkryte

Maciek-MZM
29-12-2005, 15:20
LADNIE MASZ gratuluje i ten znajomy element naschodach aby stworek nie wlazl i nie spadl :lol:



czy teraz jak sie napatrzyles zostawilbys te belki na suficie odkryte

Stworek chetnie by wlazil na te schody i wszedzie tam gdzie nie moze :)

Co do belek.
Zdecydowanie tak. Sufit jest fajny ciekawy, a nie taka gladka klatka. Lubie sobie usiasc w fotelu kolo kominka i popatrzec na nie. Pamietam jakie byly ladne rowne, teraz jak troche pekaja, ciemnieja..

invx
29-12-2005, 19:33
od razu sie przyznaje ze nie przeczytalem wszytskich wczesniejszych postow :) 8)
ale bylo pytanie na poczatku o opinie o roletach zew.

a ze moja opinia jest taka: (musialem ja napisac) :wink:

Ostatnia rzeczą (lacznie ze zburzeniem domu) byl by montaz rolet zew. :-? a w szczegulnosci z kaseta zewnatrzna. Toz to dom jak bunkier wyglada po zamknieciu rolet ... :roll: a w srodku jak w norze ... ciemno, zimo. Jak widze gdzies rolety to az mi sie zal robi domownikow :wink:

wiaterwiater
29-12-2005, 21:26
Zawsze byłem na "NIE" z tymi roletami. Dzisiaj nawet nie pamiętam dlaczego.

mario_pab
30-12-2005, 07:44
Ostatnia rzeczą (lacznie ze zburzeniem domu) byl by montaz rolet zew. :-? a w szczegulnosci z kaseta zewnatrzna. Toz to dom jak bunkier wyglada po zamknieciu rolet ... :roll: a w srodku jak w norze ... ciemno, zimo. Jak widze gdzies rolety to az mi sie zal robi domownikow :wink:

Jeden lubi robić sobie z domu bunkier, a drugi Big Brothera. Jeśli chodzi o mnie to bardziej skłaniałbym się do tej pierwszej wersji.

Pozdrawiam

invx
30-12-2005, 08:07
jak ktos nie che miec big brother :D to sa jeszzcze takie rzeczy jak:
-rolety wew. (taka szmata zwijana, a nie zadne w stylu tych zew. ) :wink:
-zaluzje
-firanki
-zaslony

wszystko jest lepsze od zew. rolet :)

ale to taki moje zdanie :wink:

jabko
30-12-2005, 14:14
invx przecie to sie tylko na noc zasłania i jak sie wyjeżdża na dłużej.
Sterownik opuści mi wszystkie roletki o 23ciej na przykład.
W nocy nikt nie zauważy ze dom jak bunkier wygląda.
Rano o 5tej sterownik podniesie wszystkie i bedzie git.

invx
30-12-2005, 16:53
niewszyscy maja automatyke (i co dziennie chodzic do 12 okien i krecic korbka ...:-? ), nie raz widzialem o 12 w poludnie, jak rolety, robia za zaluzje przeciwsloneczne - opuszczone na 3/4 okna.

ale ok, mamy automatyke, i co w nocy chce wyjzec przez okno, zobaczyc sobie czy snieg pada, a tu kawal zelastwa widze :) (tak tak, zawsze mozna podniesc ...:roll: )

ja jednak mowie roleta zdecydowanie: nie :wink: :P

jabko
30-12-2005, 17:41
Ja planuje tak (do realizacji jeszcze daleeeeeko)

Sterowanie do zamykania i otwierania przy kazdym oknie osobno.
Dodatkowo jeden przycisk w salonie który zamyka i otwiera wszystkie naraz.

Mogę sobie nawinąć wirniki jak zechce i uzyskać dowolną prędkość.

U mnie głównym i jedynym w asadzie powodem rolet jest zatrzymanie ciepełka w nocy i chyba tylko to.
I jakbym miał kupować elektryczne to szkoda by mi było kasy.
Ale jak mogę sobie ją zrobić to zakup ręcznych rolet po 150zł to nieduży koszt.
Włamań nie biore pod uwagę.

Dr.opsik
30-12-2005, 17:50
wszystko jest lepsze od zew. rolet
Wszystko jest lepsze od rolet zewnętrznych, jeżeli nie stać nas na nie.
Jest tak ze wszystkim, jeżeli mamy na coś many many, to nie zastanawiamy się nad tym czy lepsze rolety zewn. czy wewn., czy lepsza wanna z hydromasażem, czy stalowa balia ;), itd. itd.
Każdy musi podejmować decyzje wg swojego uznania.
Ja np. mając rolety i tak nie zasłaniałem ich w nocy, ponieważ ciemność która wtedy jest w domu nam z żoną nie odpowiada, niemniej jednak buduję drugi dom i tutaj będę również miał rolety, spełniaja one u mnie głównie rolę przysłaniania okien w czasie oglądania telewizji lub zasłony przed słońcem latem.
Tak więc wydaje mi się, że wszystko wg gustu i indywidualnych preferencji.
pzdrw
P.S.
Bardzo ciekawe wydaje się rozwiązanie o którym wspominał Jabko z tym sterownikiem, ponieważ jak wyjeżdżałem na dłużej to i tak nie zasłanialismy rolet, bo to byłoby zaproszenie dla pewnych osób;)

jabko
30-12-2005, 17:58
Własnie.
Można to podłaczyś do sterownika czasowego który podczas nieobecności sam będzie to opuszczał o 21szej a podnosił o 8mej rano.
Wszyscy będą myśleli że ktos jest w domu he h e

Dr.opsik
30-12-2005, 21:55
Jabko jak sobie wyobrażasz taki sterownik, jak to w ogóle wygląda???
Mam rolety sterowane zdalnie, tzn. mogę wyłącznik nosic ze sobą gdzie chcę (np. na kanapę podczas oglądania TV) i do wszystkich rolet gdybym chciał je zamknąć jednocześnie mam także wspólny osobny wyłącznik, którego także mogę go przemieszczać w rózne miejsce (np: przy drzwiach wejściowych).
Jak widziałbys rozwiązanie tego włączania czasowego, wiedząc, że nie mam połączenia kablem między silnikami a wyłącznikami?

jabko
30-12-2005, 22:27
2 metody:

1) Musiałbyś zaingerować w sterownik który masz.
Ty włączając przyciskiem włącznik powodujesz styk dwóch kabelków.
Czyli potrzebujesz układu elektronicznego z zegarem który zrobi to za
Ciebie.

2) Ingerencja w centralkę (na pewno jest gdzieś w domu - tym pilotem z
ręki wysyłasz sygnał do centralki do której już podłaczone są kable z
silników. I to jest lepsze rozwiazanie.
Tutaj to samo czyli elektronika za ciebie włącza co trzeba.

To powinno działać dokłądnie jak zwykły sterownik do kotła (tylko o wiele mniej skomplikowany.
Ty naciskasz, pilot wysyła sygnał (pewnie radiowy jak mozesz się przemieszczać) do centralki. W centralce zwiera się układ i prąd płynie strumieniem na silniczki he h e.
Najprostszy sterowniczek za 50zł i rónolegle z czymś co włacza te silniki (pewnie jakiś przekażnik bo kilka silników ssa już niezły prąd) go włączasz. O odpowiedniej nastawionej godzinie sterownik zwiera obwód i roletki w dół. Rano to samo tylko drugi obwód.

Jak to dokłądnie zagrzebać przy centralce i jaki układ dołozyć (czy to zwykłe NE555 po 2 zł czy jakiś na mikroprocesorze ) to juz nie wiem
Nie jestem elektronikiem ale to jest proste.
Musisz pogadać z elektronikiem albo specem od tych rolet.

Dr.opsik
31-12-2005, 08:02
Witam
Jabko sytuacja wygląda w ten sposób, że przy każdym silniku jest takie małe cos, które trzeba "nauczyc" do obojetnie jakiego wyłącznika. Nie mam żadnej wspólnej centralki do tych rolet. Prąd wbrew pozorom nie jest duzy, wszystkie silniki to jakieś (nie policzyłem dokładnie)1500-2000watt.
Ten wspólny wyłącznik po prostu "nauczyłem" współpracować z każdą roletą. Na mój rozum to albo jest cos co mechanicznie nacisnie ten przycisk w określonym wcześniej czasie (może sasiad :)), albo istnieje wyłącznik który można "nauczyć" z każdym silnikiem i ma wbudowany jakiś timer, nie wiem, mogę sie dopiero w przyszłym roku zapytać moich roleciarzy. A co Ty myslisz w takim wypadku? Może żeby nie zaśmiecać wątku to na priv?
Pozdrawiam wszystkich i życzę szczęśliwego Nowego Roku.

FREDY
31-12-2005, 16:08
Ja mam rolety zewnetrzne i uważam że to był strzał w 10.
I jeszcze jedna ciekawa informacja: ostatnio sprawdziłem że roleta poprawia współczynnik cieplny okna o około 20%.
Dla zainteresowanych wytłumaczę jak to zrobiłem :P

FREDY
31-12-2005, 16:11
I jeszcze jedno - sterowanie wszystkimi roletami nie jest takie banalne.
Nie można tak poprostu wszystkich ze sobąpołączyć. Ja to zrobiłem na przekażnikach ( po 2 sztuki na każdą roletę) .

Dr.opsik
31-12-2005, 16:19
Ja to zrobiłem na przekażnikach ( po 2 sztuki na każdą roletę) .
Mógłbyś to stwierdzenie trochę rozwinąć?

FREDY
31-12-2005, 16:31
Ja to zrobiłem na przekażnikach ( po 2 sztuki na każdą roletę) .
Mógłbyś to stwierdzenie trochę rozwinąć?

1 przekażnik odłącza rolety od włącznika, a drugi podaje fazę na jeden lub drugi biegun ustalając kierunek.
:wink:

Dr.opsik
31-12-2005, 19:19
1 przekażnik odłącza rolety od włącznika, a drugi podaje fazę na jeden lub drugi biegun ustalając kierunekAha :), pytam ponieważ u mnie jest tylko jeden przekaźnik na każdą rolete i zastanawiałem sie o co chodzi.
pzdrw

Joy1
31-12-2005, 19:37
Niekoniecznie trzeba mieć połączone między sobą rolety, aby centralnie je sterować.
Są fajne rozwiązania radiowe, bez kucia w ścianach. Polecam ten link:
http://www.somfy.com/pl/index.cfm?page=/pl/home/products/rolling_shutters&language=PL-PL

Jeśli chodzi o przewodowe sterowanie rolet polecam to: Berker Rollotec http://www.berker.de/index.php?lang=pl

Pozdr.

jabko
01-01-2006, 18:08
...I jeszcze jedna ciekawa informacja: ostatnio sprawdziłem że roleta poprawia współczynnik cieplny okna o około 20%.
Dla zainteresowanych wytłumaczę jak to zrobiłem :P

FREDY to ja bardzo poproszę o wyjaśnienie jak to zmierzyłeś.
To wątek o roletach więc pisz tu na ogóle.


Ja jeszcze nie mam wybudowanego domu więc pociagnę sobie wiazki pod każde okno (dla przyszłościowych celów alarmowo roletowych)
Nawet jeśli później okaża się nie potrzebne bo zrobi sterowanie radiowo to 100m przewodu więcej to żaden wydatek i nie szkodzi je położyc

beno11
02-01-2006, 07:52
witam
mam rolety i malo mnie to obchodzi ze dla innych mieszkam w "bunkrze" w koncu budowalem dom dla siebie i swojej wygody a nie dla sasiadow
do w/w plusow rolet zewnetrznych dodam tez mozliwosc mycia okien w zimie bez niepotrzebnych strat ciepla

mario_pab
02-01-2006, 08:49
witam
do w/w plusow rolet zewnetrznych dodam tez mozliwosc mycia okien w zimie bez niepotrzebnych strat ciepla

Kurcze, z tym myciem okien to może być całkiem dobry pomysł.

Jak ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej o podłączaniu rolet to polecam link (tylko dla cierpliwych :wink: ):

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=20421

iga9
02-01-2006, 19:24
No czytam i czytam i powoli sie przekonuje...
Piszecie tu raczej o zaletach tzw. ogolnych a nie o zabezpieczeniu przed wlamaniem. Ja myslalam o dobrych oknach, zeby uniknac rolet, ale teraz sama nie wiem. Chetnie pocztam wasze opinie i porady, ktore przekaze koledze elektrykowi. Bo jesli sie decydowac to tylko na rolety ze sterownikiem. Tesciowie, z ktorymi teraz mieszkamy codziennie mecza sie recznie z kazdym ze swoich okien na parterze! Koszmar!

Gurthg
02-01-2006, 21:21
Rolety planuję. Po co?

Ciepło, filmy, intymność jak będę chciał nago po domu polatać.

Ale ... dziś mnie nie stać :D

Co więc?

1. kable na zewnątrz i w jedno miejsce + kable do terowania.

Nadejdzie czas i konunktura, łatwo te kable się do czegoś przyczepi.

Zespolonych (nad) nie ogłem mieć, bo mam za nisko od południowej strony. (dach "schodzi" na okna i do wieńca jest pare centrymetrów)

Wnioski: chcecie mieć rolety róbcie :D

jazzman
03-01-2006, 08:32
kurcze a ja zrezygnowałem z rolet jakoś mi się to nie podoba. A jeśli chodzi o kwestię zabezpieczenia?? No cóż podobno każdą roletę można bardzo szybko unieszkodliwić. Zdecydowałem się na szyby P4 (mimo iż okno też można otworzyć. Ale jak jeszcze ubezpieczę mieszkanie trochę wyżej to chyba mogę czuć się bezpiecznie.

RolandB
03-01-2006, 09:47
No czytam i czytam i powoli sie przekonuje...
Piszecie tu raczej o zaletach tzw. ogolnych a nie o zabezpieczeniu przed wlamaniem. Ja myslalam o dobrych oknach, zeby uniknac rolet, ale teraz sama nie wiem. Chetnie pocztam wasze opinie i porady, ktore przekaze koledze elektrykowi. Bo jesli sie decydowac to tylko na rolety ze sterownikiem. Tesciowie, z ktorymi teraz mieszkamy codziennie mecza sie recznie z kazdym ze swoich okien na parterze! Koszmar!

Ja też się kiedyś nad tym bardzo mocno zastanawiałęm ... mnie przekonała lepsza izolacyjność takiego okna i odgrodzenie się od zewnątrz ... Nie obchodzi mnie że z zewnątrz nic nie widać - ja jestem wtedy w środku :wink:

Wszystkie rolety mam elektryczne z centralnym sterowaniem poprzez PLC ... mogę dowolnie grupować rolety i załączać także np przez sterownik GSM od alarmu 8) ( SMS'em :wink: ) lub cokolwiek innego ( czujnk światła, zegar, zadzaiłąnie alarmu itp ... )

pozdrawiam

jareko
03-01-2006, 11:06
wspominalem nie raz - nie ma rolet antywlamaniowych z aluminium
Podstawowa ich zaleta to izolacyjnosc termiczna a reszta jest kwestia gustu
Zastosowanie samych szyb P-iles tam bez okuc antywlamaniowych realnie jest wywaleniem kasy w bloto w swietle informacji iz ponad 99% wlaman przez otowry okienne nastepuje przez wywazenie skrzydla okiennego ze szczegolnym "upodobaniem" do wlaman przez drzwi tarasowe zwlaszcza dwuskrzydlowe - tu inwestycja w przesuwki nawet z okuciami standard jest co najmniej wskazana (o wiele wieksza odpornosc na wlam)
Juz lepiej dac szybe bezpieczna i reszte kasy na okucia przeznaczyc - ale oczywiscie to moj poglad na kwestie zabezpieczenia chalupy. No i rzecz podstawowa - okna antywlamaniowe bez alarmu i monitoringu..... hmmm...... moim zdaniem pomylka

holusio
03-01-2006, 11:13
ja swoj poglad wyrazilem wyzej ale im dluzej czytam o centralkach i dziewietnastu zabezpieczeniach domu przed wlamaniem wychodzi mi podstawowy wnioseek w nasze codzienne zycie wdziera sie coraz wieksza dawka MARKETINGU :lol: BYC NIEWOLNIKIEM wlasnego m16... :roll: pozdrowka

a , podejrzewam ze za chwile ukarze sie opinia ze aby nie byc tym niewolnikiem nalezy stosowac te 19 zabezpieczen...

RolandB
03-01-2006, 11:19
Juz lepiej dac szybe bezpieczna i reszte kasy na okucia przeznaczyc - ale oczywiscie to moj poglad na kwestie zabezpieczenia chalupy. No i rzecz podstawowa - okna antywlamaniowe bez alarmu i monitoringu..... hmmm...... moim zdaniem pomylka

100% prawda ... ja bym dodał jeszcze ubezpieczenie :wink:
- okucia i szyby antywłamaniowe to zabezpieczenie fizycznego dostępu utrudniające włamanie
- alarm to informacja o samym fakcie próby włamania
- monitoring to spowodowanie interwencji
- ubezpieczenie - pokrycie strat związanych ze skutkami próby włamania

jareko
03-01-2006, 11:22
alez skadze
To wybor kazdego z nas.
Hmmm......podobnie myslalem jak Ty i niestety skroili mnie dwukrotnie
Sadze mimo wszystko iz lepiej byc madrym przed niz nie po szkodzie
Jedna tylko uwaga - montujac okna w wersji pelnego antywlamu musicie liczyc sie z tym, ze mimo wszystko nie dadza one 100% gwarancji iz nikt nie wiejdzie do srodka jak i z tym, ze udana proba wlamania skonczy sie totalna dewastacja okna

jareko
03-01-2006, 11:26
- okucia i szyby antywłamaniowe to zabezpieczenie fizycznego dostępu utrudniające włamanie
- alarm to informacja o samym fakcie próby włamania
- monitoring to spowodowanie interwencji
- ubezpieczenie - pokrycie strat związanych ze skutkami próby włamania

nic dodac nic ujac - teraz tylko zastanowic sie, przeliczyc kase i podjac decyzje :)

holusio
03-01-2006, 11:38
atrapa sygnalizatora alarmu
naklejka monitoringu zalatwiona od chlopakow z konwoju
rolety zewnetrzne (bardziej dla wygody i taniej klimy latem)

zlodziej tez czlowiek pojdzie na MARKETING

2004----266 000
2003----294 000
2002----304 000
2001----325 000
2000----364 000 to statystyka kradziezy z wlamaniem ogolem daje to ok 7 % prawdopodobienstwa uproszczonego ze trafi na nas(uwzglednilem mieszkancow a nie ilosc budynkow)


wychodzi z tego ze ci co juz zamieszkali zrobili robote za tych co chca zamieszkac-skuteczne zmniejszenie oplacalnosci wlaman dola potencjalnych chetnych PANOW NIEDOBRYCH :evil:

iga9
03-01-2006, 15:09
No tak - wychodzi na to, ze chcac sie jakos zabezpieczyc (niewolnikiem nie jestem - po prostu do wszystkich !!! naszych sasiadow byly po 2-3 wlamania najczesciej w pelna kradzieza!) kupic okna z dobrymi okuciamy antywywazeniowymi, szyba P2 w zwiazku z tym nawet wystarczy. I zrobic wyjca + monitoring. A rolety to zbytek, ktory dla nam cien latem, jakas izolacje zima. Szkoda, ze to wszystko tyle kosztuje!

Powiem tak - nie sie rolety nie podobaja, ale rozwazam zakup ze wzgledu na wymienione wyzej zalety - tylko na parterze! I tak bede miala dom murem ogrodzony wiec nikogo razic poza soba estetycznie nie bede :D
Ale w dobre okna tez chce zainwestowac. Marketing na zlodzieji bardzo mis ie podoba:) Nalepke juz mam:)

JACKIE P
08-01-2006, 23:52
dość długo się borykałem na etapie budowy czy zakładać rolety czy nie??????? I cóż - dziś nie żałuję wyboru gdyż okazało się, że dobre rolety /pokrycie zewnętrzne alu + ocieplenie wewnątrz lameli/ powodują znacznie lepsze zatrzymanie ciepła w budynku - sam tego doświadczyłem, różnica in plus dla rolet wynosiła ok. 5 st. C, tj gdy nagrzałem budynek przykładowo do +14 i po nocy było ok. +6, to przy opuszczonych roletach ten stosunek wyglądał +14 do +11. Zysk ok. 5 st. C.

acca5
27-01-2006, 20:22
Chcialabym w budowanym domu miec rolety nadstawne opuszczane silniczkiem, na jaka wysokośc należy wymurowac okno - o ile wyzej i co z elektryka do takich okien-jakis kabelek?.Jestem laikiem ale musze wiedziec o czym rozmawiac z elektrykiem. Moze podpowiecie.

RolandB
27-01-2006, 20:56
ja przy ścianie 2-warstwowej w zależności od wysokości okna mam od 18 do 20 cm wyższy otwór okienny. Z powodu tego, że chciałem sterować roletami centralnie od każdej rolety i od każdego wyłącznika mam wyprowadzony trzyżyłowy kabel do centralnego miejsca gdzie znajduje się sterownik.

pozdrawiam

slawciol
27-01-2006, 21:27
rolety fajna sprawa,ale czy dadza tez zabezpieczenie.niestety nie,kolega mial gosci w domu a mial szyby P4, rolety drzwi klasy c i weszli chlopaki przez .......dach.tyle sie nacieszyl z zabezpieczen.wiec rolety tylko dla intymnosci i izolacji mu pozostaly.pozdrowienia

JACKIE P
27-01-2006, 21:36
my mamy rolety założone na zewnątrz z uwagi na ewentualne mostki termiczne i wówczas nie potrzeba nic podwyższać gdyż napęd chowa się w skrzynce rolety. Bez problemu.

acca5
27-01-2006, 23:42
Roland
poogldałam Twoje zdjęcia, własnie o takie rolety mi chodzi. Jaka masz ogólna wysokośc pokoi po zamontowaniu sufitu-podwieszany?

martar
28-01-2006, 10:50
Pytanie do Jacke P- jaką masz grubość ocieplenia i jak długimi kołkami mocowałeś rolety, domyślam się, że masz ściane 2-warstwową a rolety mocowane od zewnątrz na stropian

FREDY
28-01-2006, 19:15
...I jeszcze jedna ciekawa informacja: ostatnio sprawdziłem że roleta poprawia współczynnik cieplny okna o około 20%.
Dla zainteresowanych wytłumaczę jak to zrobiłem :P

FREDY to ja bardzo poproszę o wyjaśnienie jak to zmierzyłeś.
To wątek o roletach więc pisz tu na ogóle.


Ja jeszcze nie mam wybudowanego domu więc pociagnę sobie wiazki pod każde okno (dla przyszłościowych celów alarmowo roletowych)
Nawet jeśli później okaża się nie potrzebne bo zrobi sterowanie radiowo to 100m przewodu więcej to żaden wydatek i nie szkodzi je położyc


Zmierzyłem temperaturę pomiędzy zamkniętymi roletami a oknem. Otrzymałem następujące wyniki:
-na zewnątrz -10C
-pomiędzy oknem a roletami -3C
-wewnątrz +21C
Zatem na rolety przypadało 7/31 różnicy temperatury czyli 22,5%
:wink:

FREDY
28-01-2006, 19:25
I jeszcze jedno. Poprawa parametrów cieplnych będzie jeszcze bardziej zauważalna w wietrzne dni, oraz przy oknach o gorszych parametrach cieplnych. Ja mam szybę k=1.1 a a całe okno k=1.5.

JACKIE P
28-01-2006, 23:41
odpowiadam martarowi: mam ścianę jednowarstwową z PTH 44 P+W, skrzynki rolet na zewnątrz, żadnych mostków termicznych, raz, że dostęp serwisowy jest znacznie ułatwiony, nie ma potrzeby robić demolki ścian, poza tym odpada problem przemarzalności skrzynki, a faktycznie rolety dają bardzo dużo i znacznie pomagają oszczędzić koszty ogrzewania.

RolandB
29-01-2006, 08:51
Roland
poogldałam Twoje zdjęcia, własnie o takie rolety mi chodzi. Jaka masz ogólna wysokośc pokoi po zamontowaniu sufitu-podwieszany?

267 :wink:

pozdrawiam

martar
29-01-2006, 13:40
dzięki za odpowiedz Jackie P
A czy ktoś z Was mocował rolety do ściany 2 warstwowej na stropian czy na mur

Maciek-MZM
30-01-2006, 09:17
Chcialabym w budowanym domu miec rolety nadstawne opuszczane silniczkiem, na jaka wysokośc należy wymurowac okno - o ile wyzej i co z elektryka do takich okien-jakis kabelek?.Jestem laikiem ale musze wiedziec o czym rozmawiac z elektrykiem. Moze podpowiecie.

Wszystko zalezy jakiw wysokie masz to okno, i jaka grubosc rolety. Od tego zalezy wielkosc skrzynki. Prad ciagniesz sobie do puszki kolo okna, a od puszki do wylacznika kabelek do sterowania.

Va_ldi
30-01-2006, 17:35
Rolety zewnetrzne moim zdaniem to fajna rzecz. Zastanawiai mnie tylko sposób montowania kasety w nadprożu, a mianowicie czy nie bedzie to słaby termicznie punkt ściany. Poza tym o wyborze i sposobie montarzu kaset należy zadecydować na etapie budowy nadproży wiec praktycznie na samym początku. Podsumowujac, myślę że warto mieć rolety w swoich oknach. Wszystko sprowadza się do kosztów jakie jesteś w stanie ponieść.

Maciek-MZM
31-01-2006, 09:09
Wszystko sprowadza się do kosztów jakie jesteś w stanie ponieść.

No wlasnie moze warto poczekac na promocje. Ja w zeszlym roku w Krispolu kupilem wszystkie silniki za 50% ceny (cos okolo 180 zlotych za sztuke). Dzieki temu zdecydowalem sie na wszystkie rolety z silnikiem. Moze w tym roku tez tak bedzie? W koncu musza wypchnac ten towar co naprodukowali zima :D

m.dworek
04-05-2006, 13:52
poszukuje niedrogich napedow+sterowanie dla rolet zewnetrznych
bede wdzieczny za namiary na terenie slaska

m.dworek
12-05-2006, 15:08
co nikt nie jest obcykany w temacie napedow?

dilbert
12-05-2006, 23:00
Zobacz w firmie "Krajewski" z Gliwic tel. (032)270 74 74 [email protected]

Ewelinka
23-05-2006, 15:44
Witam wszystkich - zastanawiam się dość poważnie na montażem w przyszłości żaluzji zewnętrznych.
Chciałabym aby chowały się one w ścianie (czyli żeby nie mieć tej "ozdobnej"skrzynki nad oknem) i w związku z tym wdaje mi się, że powinnam wziąść to pod uwagę już w momencia murowania.
Czy może mi ktoś napisać czy muszę zostawić nad oknem więcej miejsca czy może potrzebe są jakieś specjalne nadproża?
Druga sprawa czy już po wymurowaniu musze tam wstawić jakis element -skrzynkę?
Z góry dziękuje za info

Senser
23-05-2006, 16:23
Ze względu na to, że rolety nie stanowią zabezpieczenia antywłamaniowego to nie wiem jakie mogą być powody do ich instalacji?? Jakie mieli ci co je założyli, jaką rolę mają spełniać??

Marek13
23-05-2006, 16:31
Latem - ochrona przed słońcem. Promienie słoneczne powinny być zatrzymane nie w domu na zasłonach, tylko na zewnątrz.
Zimą ochrona przed chłodem - ktoś wyżej opisał swoje doświadczenia.

Senser
23-05-2006, 17:19
znacznie pomagają oszczędzić koszty ogrzewania.

Nic za darmo...musiałeś zapłacić za rolety...jeśli ktoś bierze pod uwagę wyłącznie ekonomie ogrzewania, pytanie czy to się naprawdę opłaca?? Biorąc pod uwagę ew. długi czas amortyzacji??

paJacek
23-05-2006, 20:17
Senser ma racje co do amortyzacji, ja jednak chyba wolę zainwestować zamiast w rolety w okna 3 szybowe 0,6.

Ewelinka
26-05-2006, 09:28
Szczęśliwi posiadacze żaluzji zewn. napiszcię proszę w jakich granicach waha się koszt posiadania tego luksusu. Np do domku parterowego - 8 okien. Tak pi razy oko oczywiscie bo ciekawa jestem ile to mniej wiecej kosztuje. Dzieki

marcinor
26-05-2006, 12:04
Szczęśliwi posiadacze żaluzji zewn. napiszcię proszę w jakich granicach waha się koszt posiadania tego luksusu. Np do domku parterowego - 8 okien. Tak pi razy oko oczywiscie bo ciekawa jestem ile to mniej wiecej kosztuje. Dzieki
Ja mam 7 okien, w tym duże tarasowe. Na wszystkich rolety kompakty.
Więc cena kształtuje sie tak: okna plastikowe białe z roletami są w cenie samych okien drewnianych.
Myślę, że nic się nie zmiwniło od 3 lat? :)

Ewelinka
27-05-2006, 19:12
Szczęśliwi posiadacze żaluzji zewn. napiszcię proszę w jakich granicach waha się koszt posiadania tego luksusu. Np do domku parterowego - 8 okien. Tak pi razy oko oczywiscie bo ciekawa jestem ile to mniej wiecej kosztuje. Dzieki
Ja mam 7 okien, w tym duże tarasowe. Na wszystkich rolety kompakty.
Więc cena kształtuje sie tak: okna plastikowe białe z roletami są w cenie samych okien drewnianych.
Myślę, że nic się nie zmiwniło od 3 lat? :)


Czyli raz tyle?

kpam
27-05-2006, 20:11
Ja też myslę o roletach zewnętrznych ale tylko w oknach od strony ogrodu (zachód), bo mają mieć funkcję utradniania włamu i dletego że wiatry wiejące od ogrodu są wyiększe.
Chciałem jeszcze zapytać czy sa rolety o wysokosci 3,0m i szerokosci 5,7m?
Dzięki za odpowiedź.

Ewelinka - marcior napisał
okano PCV + roleta = okno Drewniane

dzidzia
27-05-2006, 21:11
Matko jak widze rolety zewnetrzne to mnie szlak trafia nie dośc ze to brzydko wyglada to dom podobny jest do bunkra.
Proponuje okiennice a jesli chodzi o zabezpieczenie to tylko alarm z powiadomieniem.
Posiadam rolety w sklepie dla wlamywacza to zaden problem , niemyslcie ze uchroni was przed włamaniem, doznalem to na wlasnym przykladzie obrobili mi sklep a na pamiatkę zostawili łom.

havo
28-05-2006, 08:45
Jak jest z kolorami rolet zew., czy mozna zamowic dowolny, pasujacy do reszty domu ?

efilo
29-05-2006, 07:42
Ja jak wielu innych poprzedników zastanawiam się jak zamontować rolety na ścianie 2 warstwowej (zakładam 18 cm wełny).

Ale chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie...

Swoją drogą oglądałam ostatnio na targach te rolety nadproża - nie mogę oprzeć się wrażeniu że mróż będzie tamtędy pędził aż będzie piszczało. Jakiś gość mnie przekonywał że ponieważ od środka ta skrzynka wyłożona jest styro, to jest ocieplona. Widział ktoś dom, który nazywa się ocieplonym jak jest pokryty jednocentymetrową warstwą styropianu? W dodatku ze szczelinami? Przeciez skoro ta klapka jest zdejmowalna to do hermetycznych nie należy. :roll:

Okiennice fajna rzecz tylko nie da się ich zamknąć od wewnątrz (znaczy bez otwierania okien).

MCB
29-05-2006, 09:03
> Okiennice fajna rzecz tylko nie da się ich zamknąć od wewnątrz (znaczy bez otwierania okien).

Da się, chociaż to trochę kosztuje. Na korbkę lub prund :wink:

Zastanawiam się jak zainstalować okiennice na ścianie 2W - 18 cm silka + 20 cm wełny?

MCB

efilo
29-05-2006, 09:35
No ja mam identyczną ścianę - zarówno okiennice jak i rolety są dla mnie sprawą zagadkową jeśli chodzi o montaż.

dzióbek
29-05-2006, 14:45
Matko jak widze rolety zewnetrzne to mnie szlak trafia nie dośc ze to brzydko wyglada to dom podobny jest do bunkra.
.
:evil: :evil: mnie szlag trafia jak czytam takie wypowiedzi

Maciek-MZM
29-05-2006, 15:04
Ja jak wielu innych poprzedników zastanawiam się jak zamontować rolety na ścianie 2 warstwowej (zakładam 18 cm wełny).

Ale chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie...



A w czym problem??

efilo
29-05-2006, 15:07
A w czym problem??

W tym, że moja wyobraźnia nie starcza do wizualizacji tego przedsięwzięcia. Przecież ich nie przylepie do wełny.

Maciek-MZM
29-05-2006, 15:27
A w czym problem??

W tym, że moja wyobraźnia nie starcza do wizualizacji tego przedsięwzięcia. Przecież ich nie przylepie do wełny.

Ja mam rolete na styropianie (tez sie balem ze nie bedzie stabilne)i z tego co wiem jest na specjalnych wspornikach wiec nie trzyma sie styropianu. Sadze ze dobra firma z roletami poradzi sobie bez problemu z tym wyzwaniem. Tak top wyglada:



http://img112.imageshack.us/img112/4158/imga03265sq.jpg

efilo
29-05-2006, 15:34
Dzięki za zdjęcie. Szkoda że nie widać okna. Muszę faktycznie popytać montazystów. Bo te otwarte skrzynki zamiast ściany to dla mnie jakaś porażka.

Maciek-MZM
29-05-2006, 15:44
Dzięki za zdjęcie. Szkoda że nie widać okna. Muszę faktycznie popytać montazystów. Bo te otwarte skrzynki zamiast ściany to dla mnie jakaś porażka.

Co znaczy "otwarte skrzynki zamiast ściany to dla mnie jakaś porażka" Otwarte skrzynki na rolety?

Troszke wiecej okna w zasadzie to drzwi na loggie.. Aha! U mnie w kazdym oknie gdzie jest roleta jest tez moskitiera (chowana w tej samej skrzynce). Wieczorem mozna spokojnie siedziec przy wlaczonym swietle i zadne paskudztwo nie wleci. Mozna wietrzyc do woli spac przy otwartym oknie, po prostu luksus :D.

http://img104.imageshack.us/img104/2096/imga03245bz.jpg

O tu chyba najladniej:

http://img144.imageshack.us/img144/2985/imga01831rh.jpg

Pietrov
21-11-2006, 11:44
a feee, różowe ściany :P

Oprócz różnic montażowych który system jest lepszy?
Rolokaseta nadstawna czy w skrzynce RKS?
(Zewnętrze odpadają, bo psują elewacje)

Roobertt
21-11-2006, 14:54
A co z roletami na okna dachowe warto czy nie ???

el-ka
21-11-2006, 23:24
A ja jednak nie chcę rolet! Nie są niestety estetyczne - dom z zewnątrz wygląda niezbyt ładnie i nformuje złodzieja, że nie ma nikogo w domu. Antywłamaniowe rolety wymagają specjalistycznego montażu i materiałów, te zwykłe każdy wywali brechą (tzn, łomem). Od środka zamknięte rolety są totalnie klaustrofobiczne, od słońca chronią lepiej i ładniej piękne rolety i ekrany oraz tradycyjne zasłony.

krzygier
28-08-2007, 11:35
NIE CHODZI O SKRZYNKE ZDEJMA REWI... ALBO NIE POWIEM JAK TO SIE ROBI W KAZDYM RAZIE WYJAC PANCERZ to dla mnie 10 minut i nawet nie uslyszysz...

Czy mógłbym prosić na priv przepis jak zdjąć rewizję w rolecie typu RKS, przy opuszczaniu rolety pancerz składa się tylko na 1/3 wysokości chciałbym podregulować krańcóweczkę aby składał się cały. Próbowałem to zrobić ale jakoś opornie mi to idzie (czyt. wcale ) :D a nie chciałbym, pokaleczyć osłony (rewizji) bo mnie żonka da popalić :lol: jak jej wystrój wnętrz zniszczę obdrapaną o pozagniataną rewizją :wink:

gianti
28-02-2008, 07:07
minęło "pół sezonu" od ostatniego postu w tym temacie - czy możecie polecić jakiegoś producenta rolet zewnętrznych (główna funkcja to ochrona przed wiatrem, zimnem, słońcem) chowane w mur.

jareko
28-02-2008, 09:11
coz.....Anwis Włocławek - znajdziesz w googlach

anna kaszkur
29-02-2008, 08:43
polecam Belux Gniezno-mam i jestem zadowolona

Mergiel
29-02-2008, 20:44
Witam
Czy ktoś ma rolety systemu TPS http://www.uni-kolor.waw.pl/index.php/opis,28,110,tps.htm ???
To wygląda całkiem rozsadnie, ma najmniej mostków cieplnych.
Pozdro. Mergiel

asiulka
01-03-2008, 22:56
możecie polecić jakiegoś producenta rolet zew. na terenie trójmiasta?
chetnie skorzystam z cudzych doświadczeń

Marzek_rodo6
12-04-2008, 18:48
Witajcie,
poszukuję rolet zewnętrznych, których lamelki są dwukolorowe (chodzi o to aby roleta po opuszczeniu od wewnątrz była jasna a od zewnątrz ciemniejsza- dopasowana w miare możliwości do koloru elewacji). czy znacie takiego producenta?Ja widziałam u znajomej takei rozwiązanie- jednak producent takich rolet już nie istnieje na rynku :-(

mazena66
15-04-2008, 14:04
Poszukuję dobrych rolet zewnętrznych w okolicy Olsztyna.

tres34
15-04-2008, 14:44
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?

pablo_warszawa
15-04-2008, 20:53
Tak się zastanawiam. A jaki problem zamontować skrzynkę rolety w murze ponad oknem, licujęc jej dolną płaszczyznę z górną krawędzą otworu okiennego lub minimalnie ją opóścić , a płaszczyznę czołową zasłonić elewacją (steroian, tynk, wełna) przy czym skrzynkę dać od strony okna tak aby płaszczyzna opószczającej się rolety odcianała dostęp do skrzynki z zewnątrz. Zalety:
1) brak ewentualnego mostka termicznego nad oknem
2) brak dewastacji nadproża przy montazu
3) poziom bezpieczenstwa taki taki sam jak przy montazu nad oknem i dostępie do skrzynki od wewnętrz pomieszczenia

Wada jeżeli to wada: zwiększa się przestrzeń pomiędzy oknem a płaszczyzną rolety od szerokość skrzynki. Rozwiązanie występuje u pewnego prducenta. Dopstęp do skrzynki od spodu.

Pozdrawiam

Marzek_rodo6
15-04-2008, 21:53
Tres34- mam świadomość, że kwiatki mogą mieć "krucho"ale jest jeszcze poddasze użytkowe :-) więc jeśli na dłużej opuszczone rolety to kwiatki wędrują na górę :-). A jesli chodzi o rolety dwukolorowe, to pisałam już do wielu montażystów i producentów- wszyscy zgodnie powtarzają że nie ma....:-( katastrofa.........
pablo_warszawa a o jakim producencie mówisz?

d5620s
16-04-2008, 00:38
nie wyobrażam juz sobie "niemania" rolet z napędem
-w sypialniach-po nocce człowiek chce sie wyspac a tylko roleta zew da namiastke nocy (badziewie montowane w oknach doprowadzało mnie do szału latem- wiekszość materiałów swiatło przepuszcza)
-w salonie-często mamy ocotę obejrzec dobre kino, bywa ze ten czas jest miedzy np 14.00 a 16.00 -konieczne jest zaciemnienie, z czego skwapliwie skorzystamy

zwolennikom rolet bez silniczka na dużych oknach mówię z pełnym przekonaniem, ze nie beda po jakims czasie korzystac z rolet-z lenistwa zrozumiałego zresztą. Ciaganie rolet, zwłaszcza duzych jest upierdliwe...mi by sie nie chcialo co rano meczyc sie z ustrojstwem

mkkafe
16-04-2008, 16:13
ja mieszkam od 7 lat z roletami - i jestem bardzo zadowolona - tak wiec i w domku bylo oczywiste ze beda rolety
z zalet dodam jeszcze ochrone przed uszkodzeniami - w naszym przypadku mamy bardzo duze okna i poki co - brak ogrodzenia - a nasz klimat ostatnio potrafi zaskoczyc - mam na mysli wichury i silne wiatry - kiedy po "ogrodzie" lataja rozne rzeczy - nie zastanawiam sie czy wlasnie cos nie wpadlo mi przez zamkniete okno..

ale natknelam sie watek z innego powodu.
Chcialabym sie dowiedziec od uzytkownikow rolet podtynkowych otwieranych od wewnatrz - jak wykonczono u Was kasete na etapie tynkowania??
1. Mozna otynkowac calosc i w razie awarii srupac tynk - tego bym nie chciala
2. Mozna otynkowac sciane tylko od frontu, a spod kasetki zostawic - ale nie wiem jak to estetycznie wyglada - czy ma ktos zdjecie??
3. Mozna zamiast tynku od frontu kasetki przykleic plyte KG dluzsza o ok 3 cm ktora zasloni widok kasetki od spodu...ale czy calkowicie??

Dwa ostatnie rozwiazania to akies rozwiazania - ale czy to dobrze wyglada??
A moze akies inne rozwiazania???

jareko
16-04-2008, 17:57
masz RKS czy BeClewera?

mkkafe
16-04-2008, 19:02
RKS to te wbudowywane w nadproze na etapie wznoszenia murow?? :oops:
To ja mam chyba BeClewera - montowane do istniejacego nadproza wraz z montazem stolarki

jareko
16-04-2008, 19:10
to najlepszym rozwiązaniem jest płyta GK ale zachodząca na mur minimum 5 cm
inaczej będzie na jej styku z tynkiem pękać

mkkafe
16-04-2008, 19:30
a wizualnie?? zakryje faktycznie spod skrzynki??

jareko
16-04-2008, 23:01
spod skrzynki - pozostaw mimo wszystko nie zakrytym

el-ka
16-04-2008, 23:24
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?
To prawda - w domu znajomej przez to nie ma żadnych roślinek. :cry:
IMO. Jestem zdecydowanie przeciw, bo według mnie:
- zabezpieczenie przed włamaniem iluzoryczne
- ocieplenie i ochrona przed chłodem takie sobie (są inne tańsze i bardziej estetyczne sposoby - rolety, markizy, zadaszenie od strony slonecznej)
- efekt estetyczny fatalny ("ślepy" dom od zewnątrz o wyglądzie zamkniętych sklepów osiedlowych, klaustrofobiczny od wewnątrz - ja tam wolę widzieć nawet w nocy co sie dzieje na zewnątrz, życie w łodzi podwodnej lub bunkrze mnie nie kręci)
- kasa spora, a z napędem bardzo spora - bez sterowania elektrycznego natomiast niewygoda
- jak już bym miała większą kasę, to zrobiłabym okiennice, przynajmniej są piękne

kalfasik
16-04-2008, 23:32
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?
To prawda - w domu znajomej przez to nie ma żadnych roślinek. :cry:
IMO. Jestem zdecydowanie przeciw, bo według mnie:
- zabezpieczenie przed włamaniem iluzoryczne
- ocieplenie i ochrona przed chłodem takie sobie (są inne tańsze i bardziej estetyczne sposoby - rolety, markizy, zadaszenie od strony slonecznej)
- efekt estetyczny fatalny ("ślepy" dom od zewnątrz o wyglądzie zamkniętych sklepów osiedlowych, klaustrofobiczny od wewnątrz - ja tam wolę widzieć nawet w nocy co sie dzieje na zewnątrz, życie w łodzi podwodnej lub bunkrze mnie nie kręci)
- kasa spora, a z napędem bardzo spora - bez sterowania elektrycznego natomiast niewygoda
- jak już bym miała większą kasę, to zrobiłabym okiennice, przynajmniej są piękne


el-ka !
Ciekaweposty piszesz! Tak sobie czytam i kiedy się z czymś zgadzam, patrzę, a tu sie okazuje, że to znowu ta el-ka :D
Jeżeli budujesz dom to daj jakieś namiarki. Straszniem ciekaw, bo chyba mamy podobne gusta :D

aka-jonek
17-04-2008, 00:05
A ja mam takie pytanie, które rolety częsciej wybieracie: pełne czy te "ażurkowe" (przepuszczają trochę światła). Chyba nie potrafię znależć jakiegoś sensownego wątku o roletach, pozostaję niezdecydowana: jedne całkowicie zaciemniają a drugie - no właśnie - czy te ażurowe chronią skutecznie choćby przed wiatrem?
aka

Tylko bez nazwisk.
17-04-2008, 08:21
spod skrzynki - pozostaw mimo wszystko nie zakrytym

Jareko, a czy polecasz klientom malowanie dołu skrzynki (chodzi o BeClevera) tą samą farbą co wnętrze? Bo stosowanie skrzynki w okleinie powoduje, że powstaje ciemny daszek nad oknem.

mkkafe
17-04-2008, 09:14
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?
To prawda - w domu znajomej przez to nie ma żadnych roślinek. :cry:


co za bzdury :o Nie moge sie nie odezwac jak slysze podobne opinie
Moj dom jest pelen roslinek - mimo rolet - jak pisalam od ponad 7 lat. Moze znajoma po prostu ich nie podlewala i sie obrazily :lol: :lol: :lol: :lol:
Moge zrobic zdjecia kwiatkow :lol:

Tylko bez nazwisk.
17-04-2008, 09:20
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?
To prawda - w domu znajomej przez to nie ma żadnych roślinek. :cry:


co za bzdury :o Nie moge sie nie odezwac jak slysze podobne opinie
Moj dom jest pelen roslinek - mimo rolet - jak pisalam od ponad 7 lat. Moze znajoma po prostu ich nie podlewala i sie obrazily :lol: :lol: :lol: :lol:
Moge zrobic zdjecia kwiatkow :lol:

Żeby kwiatki nie usychały trzeba więc nie opuszczać rolet i przez całą noc świecić światło.

:lol:

jareko
17-04-2008, 19:02
A ja mam takie pytanie, które rolety częsciej wybieracie: pełne czy te "ażurkowe" (przepuszczają trochę światła). Chyba nie potrafię znależć jakiegoś sensownego wątku o roletach, pozostaję niezdecydowana: jedne całkowicie zaciemniają a drugie - no właśnie - czy te ażurowe chronią skutecznie choćby przed wiatrem?
akao ile dobrze zrozumiałem to po prostu te azurkowe :lol: to normalne rolety tylko nie całkowicie opuszczone - wtedy miedzy pancerzami pozostanie 2-4 mm przerwa

el-ka
17-04-2008, 22:32
Cos tam w sumie daja, ale dla chcacego nic trudnego sobie z nimi poradzic. Ale tu zagwostka: przewidzialas ze ci kwiatki padna w ciemnosci przy roletach?
To prawda - w domu znajomej przez to nie ma żadnych roślinek. :cry:


co za bzdury :o Nie moge sie nie odezwac jak slysze podobne opinie
Moj dom jest pelen roslinek - mimo rolet - jak pisalam od ponad 7 lat. Moze znajoma po prostu ich nie podlewala i sie obrazily :lol: :lol: :lol: :lol:
Moge zrobic zdjecia kwiatkow :lol:
Rolety zaciemniają - ta moja znajoma wraca po pracy do domu po zmierzchu, albo i w nocy, wiec kwiatki podarowane na parapetówkę i przewiezione z poprzedniego mieszkania padły. :cry: Podlewała jak najbardziej i dbała - w poprzednim domu miala piękne roślinki. Po prostu nie wytrzymały zaciemnienia. :cry:
Może Ty po prostu wracasz do domu o tzw. "normalnej" porze, albo tylko opuszczasz rolety na noc (choć ja nie wiem po co wtedy te rolety :roll: - i tak jest ciemno, a na włamanie, to one nie sa odporne, przynajmniej nie te typowo stosowane, bo prawdziwe antywłamaniowe to inna bajka i też inna cena).
U nas wraca sie póki co po 17-18, więc roślinki też słoneczka nie miałyby za dużo - więc wybrałam alarm i nie zeszpecę też domu, zaoszczedze też trochę kasy, choćby na ubezpieczenie.

mkkafe
18-04-2008, 11:43
przez te kilka lat przeszlam kilka faz: bywalam calymi dniami w domu, bywalo ze wracalam do domu po zmroku - zwlaszcza w sezonie zimowym - gdy jest juz ciemno po 15 - a kwiaty zyja - wciaz te same - i sa dorodne

rolety mi sie sprawdzily - mam porownanie jak sie mieszka bez rolet i z roletami - dlatego osmielam sie zabrac zdanie --moje wnioski sa na plus - dlatego w domku tez mam rolety i to wszystko. Nikogo nie staram sie przekonac ze kazdy je musi miec, ze sa najlepsze, najladniejsze itp. A Ty nie staraj sie wszystkich przekonac ze jest inaczej - bo tak nie jest. Sa powody dla ktorych warto je miec - sa ludzie ktorym sie wizualnie podobaja - i sa tez przeciwnicy. Kazdy robi jak uwaza. Ale obecnosc rolet nie przekresla bytu kwiatow. Wzrastaja moze tylko wolniej...

aka-jonek
21-04-2008, 08:20
jareko - dzięki za informacje, bo ja myślałam :oops: , że to dwa różne rodzaje rolet...
aka

gianti
28-04-2008, 19:10
A może ktoś by się pokusił o przeliczenie ile zyskuje się na oszczędności w ogrzewaniu instalując rolety.

- ktoś ma pomysł jak to przeliczyć, jakiego programu użyć?

Bowiem jakby nie patrzeć rolety są drogie, przed złodziejami mało co chronią, czy są ładne to raczej kwestia gustu, więc tylko kwestia zyskania w długim terminie na ogrzewaniu jest największym elementem wartym przemyślenia.

mkkafe
28-04-2008, 19:35
gianti - mnie szczerze mowiac to w ogole nie interesuje. Dla mnie - i pewnie dla wielu uzytkownikow rolet maja one swoje male zalety: chronia troche przed zimnem, chronia przed sloncem, oslaniaja przed wiatrem i uszkodzeniami, latem mozna wietrzyc nei wpuszczajac robakow - przez rozszczelnienie - dla mnie dodatkowo sa ladne - wziac to wszystko do kupy - wystarczajaco jak dla mnie aby odpuscic sobie obliczanie zyskow i strat z powodu ciepla i skupiac sie tylko na te jednej rzeczy...

mathiasso
28-04-2008, 21:04
mkkafe nieźle to ujęłaś :) wyłożyłaś elegancko kawe na ławe.

dużo budujących, jak zauważyłem, wszystko próbują przeliczyć na jakieś wymierne oszczędności czy uzyskać na siłe zwrot poniesionych nakładów w przyszłości. I już to było wiele razy na tym forum pisane, częśc rzeczy robi się po prostu dla wygody a kwestia finansowa schodzi na dalszy plan. To tak jakby wanna, prysznic czy telewizor miałby się kiedyś zwrócic. 8) :D
Ale oczywiście można i przeliczać, nikt nie broni :wink:

Rafal_G-ce
29-04-2008, 08:54
A może ktoś by się pokusił o przeliczenie ile zyskuje się na oszczędności w ogrzewaniu instalując rolety.

- ktoś ma pomysł jak to przeliczyć, jakiego programu użyć?

Bowiem jakby nie patrzeć rolety są drogie, przed złodziejami mało co chronią, czy są ładne to raczej kwestia gustu, więc tylko kwestia zyskania w długim terminie na ogrzewaniu jest największym elementem wartym przemyślenia.
Czy wybierając meble, kolor scian, rodzaj farby, okien, drzwi i wszystkiego co masz w domu wyliczałeś/aś zyski? Po co kłaśc drewno na podłogę, ktore się rysuje i trzeba uważać przy dzieciach a w dodatku i tak znajomi skrytykują. Lepeij zostawic same wylewki, lub połozyc gumolit. Ile to oszczędności......
Policz ile jest oszczędności w jeździe na rowerze zamiast samochodem. A ile można zaoszczędzic zapalając świeczke i gasząc światło. A juz wogóle najlepiej to kąpać sie całą rodziną w jednej wodzie, oczywiście zimniej.....
Sory ale nie wytrzymałem.

mynia_pynia
29-04-2008, 09:52
Obecnie okna bez rolet to rzadkość, jak zamawiałam okna to kilka razy pytano się mnie ze zdziwieniem czy aby na pewno nie chce rolet.
Dla mnie zamontowanie tego badziewia po to żeby chroniło od wiatru i utraty ciepła to nieporozumienie, nad bezpieczeństwem mogłabym się zastanowić, ale wolę ubezpieczyć dom i zamontować alarmy + firma ochroniarska - i zaprzyjaźnieni sąsiedzi.

mynia_pynia
29-04-2008, 09:52
Obecnie okna bez rolet to rzadkość, jak zamawiałam okna to kilka razy pytano się mnie ze zdziwieniem czy aby na pewno nie chce rolet.
Dla mnie zamontowanie tego badziewia po to żeby chroniło od wiatru i utraty ciepła to nieporozumienie, nad bezpieczeństwem mogłabym się zastanowić, ale wolę ubezpieczyć dom i zamontować alarmy + firma ochroniarska - i zaprzyjaźnieni sąsiedzi.

fotograf
29-04-2008, 13:03
Dla mnie zamontowanie tego badziewia

a mnie ten badziew najbardziej sie podoba, jak teraz zaczęło słońce mocniej świecić a i podczas wichur czułem sie pokojniejszy dzięki temu badziewiu
żona też sobie badziew chwali jak zimą może go spuścić i umyć szyby od zewnątrz zbytnio nie marznąc

mynia_pynia
29-04-2008, 13:30
Już kiedyś było mówione, że ile ludzi tyle zdań.

Te same tematy wałkuje się przy podłogówce, przy pompie ciepła, przy solarach, itp.

Dla mnie rolety to "badziewie" wizualne i kropka '.'

mynia_pynia
29-04-2008, 13:31
Takie samo zdanie mam na temat okiennic.

fotograf
29-04-2008, 13:56
Takie samo zdanie mam na temat okiennic.

z niecierpliwością czekam na zdjęcia Twojego domu ;)

acha - i jak zawsze przy innych tematach powraca zasada - największymi oponentami są zazwyczaj Ci, którzy danej rzeczy nie mają, nie próbowali itd.
ja mam rolety, podłogówke, pompe ciepła i jestem szczęśliwy, że budowa sie skończyła ;)

sti
29-04-2008, 21:46
A może ktoś by się pokusił o przeliczenie ile zyskuje się na oszczędności w ogrzewaniu instalując rolety.

- ktoś ma pomysł jak to przeliczyć, jakiego programu użyć?

Bowiem jakby nie patrzeć rolety są drogie, przed złodziejami mało co chronią, czy są ładne to raczej kwestia gustu, więc tylko kwestia zyskania w długim terminie na ogrzewaniu jest największym elementem wartym przemyślenia.

Zrobiłem to w programie audytor OZC następująco - wziąłem sobie ścianę zewnętrzną o k=1,4 (tyle, co okno), dodałem pustkę powietrzną 2cm, a następnie 0.8 cm. pianki poliuretanowej (tyle, ile wynosi ocieplenie profilu rolety).

Efekt k dla okna standardowego z roletą wynosi 0,82
Im lepsze okno (np. z szybą 0,6), tym efekt rolet procentowo mniejszy.

jareko
29-04-2008, 21:51
....Zrobiłem to w programie audytor OZC następująco - wziąłem sobie ścianę zewnętrzną o k=1,4 (tyle, co okno), dodałem pustkę powietrzną 2cm, a następnie 0.8 cm. pianki poliuretanowej (tyle, ile wynosi ocieplenie profilu rolety).
Efekt k dla okna standardowego z roletą wynosi 0,82
Im lepsze okno (np. z szybą 0,6), tym efekt rolet procentowo mniejszy.
i to wszystko zapewne przy wentylacji ciągle najbardziej popularnej :lol: znaczy się grawitacyjnej :lol: ma największe uzasadnienie zastosowania ;)

d5620s
30-04-2008, 01:05
Obecnie okna bez rolet to rzadkość, jak zamawiałam okna to kilka razy pytano się mnie ze zdziwieniem czy aby na pewno nie chce rolet.
Dla mnie zamontowanie tego badziewia po to żeby chroniło od wiatru i utraty ciepła to nieporozumienie, nad bezpieczeństwem mogłabym się zastanowić, ale wolę ubezpieczyć dom i zamontować alarmy + firma ochroniarska - i zaprzyjaźnieni sąsiedzi.

Już kiedyś było mówione, że ile ludzi tyle zdań.

Te same tematy wałkuje się przy podłogówce, przy pompie ciepła, przy solarach, itp.

Dla mnie rolety to "badziewie" wizualne i kropka '.'

wyobraż sobie, że dałam za ten badziew trochę kasy i jeszcze elektryczne silniki-porażka co? chocby po to, żeby sobie w zaciemnieniu film obejrzeć np. o 16.00 Ale skoro to badziewie, to mi głupio.
Też nie moge się doczekać fotek Twojego designerskiego domku bez krzytyny badziewia. Tak atakujesz cudze rozwiązania , że jest to cokolwiek niesmaczne. Nie zauważyłam, by ktoś ciebie nawracał na 'roleciarstwo", to po co taki ostry ton? może wystarczyłoby napisać "nie mam, nie czułam potrzeby, mi się nie przydadzą, uważam, nie nie pasowałyby do mojego domu...." Załóżmy, że wstawisz sobie drzwi bodaj Porty z tego co pamiętam na niedawnym wątku, które Ci sie podobały i ktos napisze, że owe drzwi to totalny badziew-nie będzie Ci miło. To forum jest od wyrażania opinii... tylko nie zawsze są one konstruktywne. Dla każdego z nas badziewiem będzie cos innego,ale chodzi tu raczej o konkretne argumenty za i przeciw. Ale to typowo polskie: "nie mam , nie chciałałam/nie miałam kasy/nie podobały mi się/były dla mnie za tanie-ale na wszelki wypadek nawrzucam tym co jednak mają... A co!

Sako
02-05-2008, 03:53
Czy wybierając meble, kolor scian, rodzaj farby, okien, drzwi i wszystkiego co masz w domu wyliczałeś/aś zyski? Po co kłaśc drewno na podłogę, ktore się rysuje i trzeba uważać przy dzieciach a w dodatku i tak znajomi skrytykują. Lepeij zostawic same wylewki, lub połozyc gumolit. Ile to oszczędności......
Policz ile jest oszczędności w jeździe na rowerze zamiast samochodem. A ile można zaoszczędzic zapalając świeczke i gasząc światło. A juz wogóle najlepiej to kąpać sie całą rodziną w jednej wodzie, oczywiście zimniej.....
Sory ale nie wytrzymałem.

Niestety nie moge sie zgodzic. Kazda inwestycje mozna ocenic biorac pod uwage zyski i straty i po prostu obliczyc czy sie oplaca. Wystarczy wziac pod uwage wiekszosc (bo patrzac realnie wszystkich sie nie da i nie ma takiej potrzeby) _istotnych_ parametrow, a nie tylko sama cene!!!!! Komfort, odczucia estetyczne, dopasowanie wizualne do wybranego stylu i wiele innych - to wszystko mozna wycenic, choc nie twierdze ze to proste dla kazdego. Taki wyliczony wskaznik nosi nazwe Return On Investment (ROI).

Przyklady? W hotelu, w ktorym noc kosztuje $50k podloga z marmuru szlifowanego na wysoki polysk i sprowadzanego z drugiego konca swiata bedzie miala nieporownywalnie korzystniejszy wskaznik ROI, niz z gresu. Po prostu przy gresie nie mozna by brac tyle pieniedzy za noc (a raczej nikt by tyle nie zaplacil).

Oczywiscie pewien problem sie pojawia i budzi wiele kontrowersji, pewnie w kazdym z tematow na forum takim jak to - kazdy z nas jest inny i kazdy inaczej "wycenia" poszczegolne skladniki wskaznika ROI. Tak jest, bylo i bedzie, kazdy z nas jest inny, malo tego - kazdy ma do tego pelne prawo!!!

Kolejny przyklad - bidet. Dla jednych jest koniecznym elementem higieny osobistej, inni wola akrobacje nad np wanna, jeszcze inni .... tu nie bede wnikal w sdetale :) Czy kazdy z nich moze byc zadowolony z wybranego rozwiazania? Oczywiscie!!!! Malo tego, w przypadku kazdej z tych osob wskaznik ROI wskaze wybrane rozwiazanie za najlepsze!!!! I wlasnie to bedzie prawildowal ocena, a nie taka, ktora uwzglednia jedynie cene!

Nie mozna na wszystko patrzec przez pryzmat pieniedzy, bo gdybysmy tylko tak patrzyli, to bysmy mieszkali pod mostem lub w szalasie, nie umyci i umierajacy z glodu, bo nie bylo by nawet smieci, w ktorych mozna by pogrzebac ....

frykow
02-05-2008, 09:38
Też nie moge się doczekać fotek Twojego designerskiego domku bez krzytyny badziewia. Tak atakujesz cudze rozwiązania , że jest to cokolwiek niesmaczne. Nie zauważyłam, by ktoś ciebie nawracał na 'roleciarstwo", to po co taki ostry ton?
A bo pewnie teraz żałuje i próbuje samą siebie przekonać :P

To mówiłem ja - przyszły roleciarz :) Rolety wybieram z trzech zasadniczych powodów: chcę mieć w salonie kino domowe i móc korzystać z niego w ciągu dnia, chcę się wysypiać w ciemności oraz dlatego, że buduję w rejonie gdzie wieją silne wiatry.

gianti
04-05-2008, 12:56
oczywiście że nie należy wszystkiego przeliczać na opłacalność ekonomiczną ale budowa domu wiąże się zazwyczaj z porządnym uszczupleniem budżetu lub decyzją wzięcia kredytu - jest to więc kompromis - coś za coś. Jeśli nie ma pieniędzy na wszystkie udogodnienia to trzeba przyjąć jakieś wyznaczniki z czego warto zrezygnować.

Ale dla osób, które chcą rolety mieć zainstalowane
( i mają to być inne niż natynkowe) a przy okazji nie nadszarpnąć budżetu w pierwszym momencie zbyt mocno pozostaje możliwość etapowania prac instalacyjnych rolet - w trakcie montażu okien wrzucamy tylko skrzynki.
natomiast mechanizmy i na etapie wykańczania domu, lub nawet w późniejszym terminie. To samo z elektryką sterującą - może być domontowana nawet po kilku latach - ważne aby doprowadzić prąd do miejsca montażu rolet.

Pozostaje tylko pytanie które rolety zastosować ze wzgędu na możliwość powstania mostków cieplnych oraz nieproblemowość montazu

a) ROLETY NAKŁADANE montowane są na oknach. Montaż polega na połączeniu skrzynki roletowej i prowadnic rolety z ramą okna i osadzeniu całości w otworach okiennych

b) Roleta RKS (skrzynia nadprożowa) jest to system montowany w trakcie budowy budynku. Dzięki specjalnej technologii i zastosowaniu „twardego styropianu” zapewnia zadowalający stopień izolacji termicznej

c) ROLETA W SKRZYNCE PODTYNKOWEJ system montowany przed oknem w przygotowanej wnęce w nadprożu. Roleta stosowana jest w nowo wznoszonych budynkach. Skrzynka roletowa po otynkowaniu jest niewidoczna.

co zastosowaliście w swoich rozwiązaniach i dlaczego?

Rafal111
04-06-2008, 19:39
też stoje przed tym dylematem
które rolety kupić/zamontowac i dlaczego?

jareko
04-06-2008, 23:24
to nie jest do końca tak ze można podzielić na etapy montaż rolet
Owszem, w celu minimalizowania kosztów na starcie możesz zrezygnować z silników i zamontować je później ale..... koszt takiej przeróbki przekroczy wartość wydana już na etapie montażu o kwotę o wiele wyższą niż najlepsze lokaty czy gra na giełdzie
ale nie mnie to oceniać i nie chce mi sie zagłębiać w temat i opisywać jakie to prace wykonać później trzeba - bardzo często niszcząc to co juz wykonane
Nawet jeśli ktos od razu decyduje sie na jakby prawie pełny wypas to tez popełnia czasem błędy chcac bezsensownie juz zaoszczędzić 10%....20% bo takiego typu sa oszczędności miedzy sterowaniem wszystkimi roletami za pomocą sterowników a sterowaniem na pilota - gdzie w każdej chwili możemy zmienić konfiguracje stref
Masz trzy systemy
RKS
Be Clewer
Integro
oczywiście te trzy systemy w zależności od producenta czasem nazywają sie dla zmyłki dowolnie hi hi hi ale zasada działania pozostaje
W mej ocenie
najgorsze jest RKS - kłopoty z samym wykonawstwem (wbrew pozorom), kłopoty w ociepleniem rewizji, kłopoty z usztywnieniem okna przy szerokościach powyżej 100 cm - sa różne "patenty" ale to rzeźba a nie dokładne okna zamontowanie. A wiadomo ze przede wszystkim na oknie i jego trwałości zależeć nam powinno
lepsze Be Clewer ale.... ale podobny problem pojawia sie przy szerokościach okien powyżej 150 cm i miedzy bajki włożyć pisaninę różnych takich ze można do BC zastosować jakieś łączniki i zamocować skrzynkę do ściany - g.... prawda, skrzynka jest elementem tak mało sztywnym ze zamocowanie jej górnej czy frontowej płaszczyzny wcale nie usztywnia tak naprawdę mocowania okna
no i Integro ale.... ma tylko jedna jedyna wadę - macie kłopot z wkomponowaniem skrzynki w elewacje i większości z Was przeszkadza jej widok w murze.
Cos za cos - jak w życiu :lol:
każdy z nich ma swoje wady i zalety

DOMINIK97
05-06-2008, 06:30
ja polecam rolety super sprawa ale koszt jednak jest

DOMINIK97
05-06-2008, 06:30
ja polecam rolety super sprawa ale koszt jednak jest

daggulka
05-06-2008, 08:27
nie przeczytałam całego wątku, ale i ja wypowiem swoje zdanie na ten temat :D

rotty zewnętrzne jako ochrona przeciwsłoneczna - jestem na tak, chociaż za 1/10 tej kasy można kupić markizy przeciwsłoneczne zakładane na okna :wink:

rolety zewnętrzne jako ochrona p/włamaniowa - jestem na nie, ponieważ nie jest to żadna przeszkoda dla potencjalnego złodzieja- upora się z nimi w kilka sekund

Rafal111
05-06-2008, 08:45
ja chce rolety ale tylko jako zasłonięcie na noc
w dzien to i tak musimy wymyslic coś innego na okna żeby sasiedzi nie patrzyli na moja du.. :)
tylko firany wyszły juz z mody, zaluzji nie bedzie chciało mi sie myc
a rolety wewnętrzne to znowu albo zasłaniaja widok całkiem albo wcale
jednak firany to był dobry wynalazek
niby były, było jasno a z zewnatrz nic nie widać - co może je zastapic?

Depi
05-06-2008, 09:22
nie przeczytałam całego wątku, ale i ja wypowiem swoje zdanie na ten temat :D

rotty zewnętrzne jako ochrona przeciwsłoneczna - jestem na tak, chociaż za 1/10 tej kasy można kupić markizy przeciwsłoneczne zakładane na okna :wink:

rolety zewnętrzne jako ochrona p/włamaniowa - jestem na nie, ponieważ nie jest to żadna przeszkoda dla potencjalnego złodzieja- upora się z nimi w kilka sekund

ad. 1 - jako ochrona przeciwsłoneczna ORAZ przeciwiatrowo-przeciwzimna - zdecydowanie tak i nie ma nic lepszego. O jakich piszesz markizach - takich wysuwanych? Bez sensu - wcale nie są tanie i NIE ZACIEMNIAJĄ (ma ktoś projektor?), tylko nieco zacieniają. To już można sobie za 10 zł sklecić parawan ze starego prześcieradła i sklejki i będzie ten sam efekt. No i markizy to paskudztwo :)

ad. 2 - owszem, nie stanowią DUŻEJ przeszkody, podobnie jak okno. Jak poczytasz o klasie anytłamaniowości, to WK1 ma się przez 3 min oprzec przypadkowemu gościowi ze śrobokrętem. Myślę, że roleta też się oprze przypadkowemu gościowi ze śrobokrętem. A profesjonalista z łomem poradzi sobie błyskawicznie i z tym, i z tym.

Zaleta rolety jest jedna - można w niej dać kontaktron (albo cuś) i alarm uruchomi się z chwile wcześniej. być może uratuje to okno od zniszczenia. Okna nie są tanie. itd.

piogron
05-06-2008, 09:29
Czy na etapie budowy planujac rolety powinienem powiekszyć otwory okienne (tzn podnieść nadproża)?

Depi
05-06-2008, 09:46
To zależy od wybranego systemu montażu rolet. RKS (czyli te nadprożowe) są na forum raczej niepolecane.

jaspisek
18-06-2009, 01:38
Witam,

Chce zamontowac w budowanym domu zewnetrzne przeslony okien. Firma ktora zakladala okna polecila mi rolety zewnetrzne Anwis.
Poniewaz chcialbym "schowac" skrzynke roletowa zaproponowano mi rolety montowane do ramy okna. Jak zapytalem o gwarancje na okna (Oknoplast) powiedziano mi ze gwarancji nie strace poniewaz oni sa autoryzowanym dystrybutorem Oknoplastu. Tyle opisu teraz dreczace mnie pytania

1) Czy macie jakies doswiadczenie z gwaracja na okna jesli rolety montowane sa do ramy okna? Czy faktycznie jest mozliwe ze po wywierceniu otworu w oknie nie strace gwaracji - oni twierdza ze tak, ale jakos mi sie w to nie chce wierzyc.
2) Jak jest z wytrzymaloscia takiego rozwiazania? Czy za 10-15 lat otwory na sruby mocujace kasete do ramy okna (bo tak to chyba bedzie mocowane) nie wyrobia sie? Czy za 10 lat okno nie bedzie do wymiany poniewaz np rama pod wplywem kasety sie odksztalci lub bedzie jakas inny problem?

3) Obecnie w budynku w ktorym mieszkam sa zaluzje fasadowe podobne do tych (http://www.anwis.home.pl/images/pdf/ZALUZJEFASADOWE.pdf) ktore wlasciwie spelniaja moje oczekiwania - chronia przed cieplem latem i przed wscibskimi sasiadami kiedy tylko tego sobie zycze ;).
Macie jakies doswiadczenie z takim zaluzjami firmy anwis, ewentulanie jakies inne sugestie dotyczace uzytkowania/montazu. Zastanawialem sie czy nie daloby sie tej kasety showac w ociepleniu nad oknem - zamierzam polozyc 15cm styropianu. Wie ktos moze jakiej glebokosci jest ta kaseta na zaluzje?

Sławas7
18-06-2009, 07:32
Polecam zapoznanie się z interesującym artykułem na temat rolet w systemie nadstawnym - http://oknotest.pl/1/news/artykuly/niebezpieczne_rolety_nadstawne.php

kemot_73
18-06-2009, 14:57
pytanie z seri praktycznych :
Chciał bym ząłożyć rolety przykręcone do nadproża YTONG tak by nie zasłaniały okna i nie trzeba było niszczyć nadproża. Pytanie moje jest następujące :
jak grube sa skrzynki do rolet zewnętrznych? - na elewacje poleci 15cm styr i sie zastanawiam czy zlicuje mi sie to skrzynką czy będzie za mało?

jareko
18-06-2009, 15:19
wielkość skrzynek zależna jest od wielkości okien - nie sposób Ci wprost odpowiedzieć - ale w 15 cm będzie trudno
O ile oczywiście mówimy o roletach Integro

Sławas7
18-06-2009, 15:47
Można też zastosować nadproże roletowe-Ytong - ZFE ( widok w przekroju )
http://foto0.m.onet.pl/_m/056958f8951ae537f54f6f6102f4c860,6,19,0.jpg

kemot_73
18-06-2009, 15:50
Można też zastosować nadproże roletowe-Ytong - ZFE ( widok w przekroju )
[]
Nie można bo nadproża są juz od roku na swoim miejscu :)
A teraz sie jednak zastanawiam nad roletami bo jak widze jak operuje słońce to troche mam za jasno w salonie ... a że jestem przed elewacja to pasowało by to jakoś schować.
Pozostaje mi zatem kombinacja lub wsytawienie tegoż ustrojstwa na zewnatrz :(

Myśląłem o takich http://www.aluplast.com.pl/index.php?module=katalog&kategoria=7&grupa=6&podgrupa=9&strona=1&id=27

Sławas7
18-06-2009, 15:59
A tak wygląda po zamontowaniu

http://foto3.m.onet.pl/_m/cbfb3492cc9db1d6e2720e7f6db0f747,6,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/465985db9dec342a9b069f1cfd75632f,6,19,0.jpg

jaspisek
18-06-2009, 18:19
Polecam zapoznanie się z interesującym artykułem na temat rolet w systemie nadstawnym - http://oknotest.pl/1/news/artykuly/niebezpieczne_rolety_nadstawne.php

Czyli wynika ze sa one faktycznie dosyc "niebiezpieczne".
A Ma ktos moze jakies doswiadczenia z montazem zaluzji fasadowych? Czy w ich przypadku rowniez sa jakies "niebezpieczenstwa" podczas montazu.

Wiecie moze jakas jest glebokosc kasety do zaluzji fasadowych? Czy mozna jakos je "ukryc" zeby jednoczesnie byl do nich dostep w razie gdy cos sie zepsuje?

Dzieki,

Sławas7
18-06-2009, 22:49
Oczywiście żaluzje fasadowe można ukryć np w takiej przygotowanej na zamówienie skrzynce żaluzjowej ( widok w przekroju )
http://foto3.m.onet.pl/_m/312d56557f33964e25c038b13c6357ef,6,19,0.jpg

jaspisek
19-06-2009, 00:55
Dzieki Slawas7 za pomysl. Wyglada ciekawie, tylko patrzac na rozmiar wyglada ze jest to glebsze niz 15 cm wiec raczej nie dla mnie (chyba ze to zludzenie optyczne :).
Mam juz zalozone okna i teraz przymierzam sie do polozenia styropianu 15cm, dlatego poszukuje rozwiazania, ktore zapewnia ochrone przed sloncem/cieplem w lato i ktore mozna zlicowac ze styropianem.

A co myslisz o takim rozwiazaniu:
Zalozyc kasete na zaluzje od kompletu - taka jak w tym dokumencie http://www.anwis.home.pl/images/pdf/ZALUZJEFASADOWE.pdf, pozniej zlicowac ja ze styropianem. Ma to sens? Bedzie mozliwosc dojscia do mechanizmu jesli cos sie popsuje?

frykow
19-06-2009, 07:05
Głębokość skrzynki integro na okno 1.5x1.5m to 16cm, na drzwi tarasowe 2x2.3m to 18cm (podaję na moim przykładzie). Więc jeżeli planujesz 15cm ocieplenia, to w przypadku rolet nad oknami wystarczy, że cofniesz nadproże o 3cm, a będzie można przykryć skrzynkę rolety 2cm styropianu. Nie wiem jednak z czego masz zrobione te nadproża i jaka jest techniczna możliwość ich pocienienia.

jareko
19-06-2009, 08:02
no nie do końca dobre jest to wyliczenie
Skrzynki styropianem przykrywać nie musisz - po co? By zachować linie elewacji naciągasz bezpośrednio skrzynkę klejem dając dwa razy siatkę dla wzmocnienia
Najważniejsze by POD skrzynkę dodał styropian - skrzynka nie jest ocieplana. POD oznacza nie od spodu tylko miedzy skrzynkę a nadproże

Sławas7
19-06-2009, 08:34
Dzieki Slawas7 za pomysl. Wyglada ciekawie, tylko patrzac na rozmiar wyglada ze jest to glebsze niz 15 cm wiec raczej nie dla mnie (chyba ze to zludzenie optyczne :).
Mam juz zalozone okna i teraz przymierzam sie do polozenia styropianu 15cm, dlatego poszukuje rozwiazania, ktore zapewnia ochrone przed sloncem/cieplem w lato i ktore mozna zlicowac ze styropianem.

A co myslisz o takim rozwiazaniu:
Zalozyc kasete na zaluzje od kompletu - taka jak w tym dokumencie http://www.anwis.home.pl/images/pdf/ZALUZJEFASADOWE.pdf, pozniej zlicowac ja ze styropianem. Ma to sens? Bedzie mozliwosc dojscia do mechanizmu jesli cos sie popsuje?

Jaspisek - o rozwiązaniach które proponuje należy myśleć na etapie wznoszenia murów...
Rozwiązanie Anwisu nie jest złe, dostęp do mechanizmu będzie możliwy,należy tylko zadbać aby nie zrobić mostka termicznego ( pokazana na zdjęciu powyżej skrzynka żaluzjowa typu ZFE zapobiega temu ) W Twoim przypadku między puszką w którą wchodzi żaluzja a murem należy dać kilka cm styroduru

mjakob
12-07-2009, 14:25
A powiedzcie mi czy przy roletach integro jest taka opcja, by podczas montażu okien (lub trochę później, ale przed ociepleniem i tynkiem) zamontować same skrzynki + prowadnice na oknach, a później sukcesywnie w miarę przypływu gotówki uzupełniać skrzynki o pancerz z silnikiem??
Da się tak czy za mocno kombinuje ?? :-)

jareko
12-07-2009, 14:34
A powiedzcie mi czy przy roletach integro jest taka opcja, by podczas montażu okien (lub trochę później, ale przed ociepleniem i tynkiem) zamontować same skrzynki + prowadnice na oknach, a później sukcesywnie w miarę przypływu gotówki uzupełniać skrzynki o pancerz z silnikiem??
Da się tak czy za mocno kombinuje ?? :-)
za mocno kombinujesz

mjakob
12-07-2009, 14:45
A powiedzcie mi czy przy roletach integro jest taka opcja, by podczas montażu okien (lub trochę później, ale przed ociepleniem i tynkiem) zamontować same skrzynki + prowadnice na oknach, a później sukcesywnie w miarę przypływu gotówki uzupełniać skrzynki o pancerz z silnikiem??
Da się tak czy za mocno kombinuje ?? :-)
za mocno kombinujesz

No cóż, szkoda :-) Chciałbym wszystkie rolety z napędem i stąd pomysł na wieloetapowość.
Czyli jedyne co można zrobić to opóźnić montaż rolet na "tuż" przed ociepleniem.

jareko
12-07-2009, 14:58
i ciągle chcesz przekombinować i per saldo koszty ponieść większe.
Rolety BeClewer zawsze montuje się wraz z oknami.
Rolety Integro najlepiej montuje się wraz z oknami.
Tylko RKS dają ci możliwość podziału prac na etapy choć i tak prowadnice trzeba zamontować przed elewacja - jeśli chcesz by ładnie to wszystko wyglądało i by prowadnice były w dużej części zakryte ociepleniem by zminimalizować wspolczynnik liniowy strat ciepła

mjakob
12-07-2009, 15:26
i ciągle chcesz przekombinować i per saldo koszty ponieść większe.
Rolety BeClewer zawsze montuje się wraz z oknami.
Rolety Integro najlepiej montuje się wraz z oknami.


Hmmm, trochę mnie zmartwiłeś teraz. Masz na myśli, że za montaż na wstawionym oknie firma weźmie większe pieniądze, niż za montaż razem z oknem? No a co jeśli rolety zamówię w innej firmie niż okna - zgrać obie ekipy będzie ciężko raczej.
Ja to chcę tak zrobić, że teraz montuję okna, leci wykończeniówka i mniej więcej za rok montuję rolety, potem przychodzi ekipa od ocieplenia.
Ponieważ znaczna część wykończeniówki będzie gotowa, będę wiedział, czy mogę pozwolić sobie na rolety z silnikami.

jareko
12-07-2009, 15:33
jak to mówią? Nie mój cyrk nie moje małpy :lol:
Nie namawiam ale jak nie chcesz rolet przeklinać za jakiś czas pomyśl już teraz o silnikach :)

krzepa
02-09-2009, 21:54
Witam

Jestem przekonany co do potrzeby rolet. Obecnie jestem w trakcie budowy na tak zwanym poziomie 0, więc mam możliwość manewru z oknami i nadprożami. Mają powyższe na uwadze jaki system doradzili by profesjonaliści??

marcinor
02-09-2009, 22:26
jak to mówią? Nie mój cyrk nie moje małpy :lol:
Nie namawiam ale jak nie chcesz rolet przeklinać za jakiś czas pomyśl już teraz o silnikach :)
Ja mam silniki na parterze, z myślą o automatyce...
Ale tak na dobrą sprawę silniki potrzebne są tylko na duże okna. Czekanie aż silnik podniesie roletę okana "60" - może wykończyć :-?

sql
02-09-2009, 23:23
bierze integro - zbadaj jakie wielkości skrzynek, o tyle cofnij nadproża i cześć,
potem jak będziesz ciągnąć elektrykę, to do każdej rolety sobie wyciągnij oddzielne zasilanie ze skrzynki - kupisz jeden sterownik radiowy i wyjdzie dużo taniej, niż każda roleta osobno ze sterownikiem radiowym.

jareko
02-09-2009, 23:30
...Czekanie aż silnik podniesie roletę okana "60" - może wykończyć :-?Żartujesz Waść?

jareko
02-09-2009, 23:36
bierze integro - zbadaj jakie wielkości skrzynek, o tyle cofnij nadproża i cześć,
potem jak będziesz ciągnąć elektrykę, to do każdej rolety sobie wyciągnij oddzielne zasilanie ze skrzynki - kupisz jeden sterownik radiowy i wyjdzie dużo taniej, niż każda roleta osobno ze sterownikiem radiowym.i złap się później za głowę jak będziesz chciał podnieść rolety a one tańczyć zaczną - góra - dół - góra - dół.....
Silniki MUSZA być od siebie odseparowane i do tego służą wszelkiej maści sterowniki
Poza tym nie jest tak prosto cofnąć nadproże - ciekawe jak to uczynisz przy skrzynce 24 cm gdzie między skrzynką a nadprożem trzeba dać minimum 2 cm sytroduru - mamy już 26 cm cofnięcia - wiec gdzie ma być to nadproże skoro ściany nośne maja przeważnie 24 cm ? :lol:
Tylko jeden, jedyny raz miałem przyjemność z klientem, który na etapie projektu już wiedział, że chce mieć rolety i cała konstrukcję nadproży zrobiono pod moje dyktando - kiedyś zamieszczę zdjęcia
Większość dochodzi do wniosku ze chce posiadać rolety jak już cala chałupa stoi :(

Sławas7
02-09-2009, 23:52
Witam

Jestem przekonany co do potrzeby rolet. Obecnie jestem w trakcie budowy na tak zwanym poziomie 0, więc mam możliwość manewru z oknami i nadprożami. Mają powyższe na uwadze jaki system doradzili by profesjonaliści??

Rzeczywiście poziom zerowy daje możliwość wyboru systemu roletowego.
Na tym forum bylo już wiele burzliwych dyskusji na temat ktory system lepszy.
pewnie teraz tez nie będzie inaczej... :D Wiele czynnikow ma wpływ na dobór odpowiedniego systemu roletowego- między innymi w jakiej technologii będzie stawiany domek ( mur jedno, dwu, czy trójwarstwowy ) jakie są nasze oczekiwania dotyczące systemu roletowego ( funkcjonalność,estetyka, izolacyjność ...) Trudno cokolwiek doradzić nie znając odpowiedzi na powyższe pytania....

Lookita
03-09-2009, 07:28
...a u mnie rolety zew. od 3 dni juz zawieszone i dzialaja......fotki wrzuce ,moze dzisiaj....

sql
03-09-2009, 08:21
bierze integro - zbadaj jakie wielkości skrzynek, o tyle cofnij nadproża i cześć,
potem jak będziesz ciągnąć elektrykę, to do każdej rolety sobie wyciągnij oddzielne zasilanie ze skrzynki - kupisz jeden sterownik radiowy i wyjdzie dużo taniej, niż każda roleta osobno ze sterownikiem radiowym.i złap się później za głowę jak będziesz chciał podnieść rolety a one tańczyć zaczną - góra - dół - góra - dół.....
Silniki MUSZA być od siebie odseparowane i do tego służą wszelkiej maści sterowniki
nie rozumiem - czemu według Ciebie sterowanie centralne jest gorsze od rozproszonego? OK, jak mi nawali to wszystko, a nie pojedyncza roleta - wytłumacz to tym od inteligentnych domów ;P, /mój mogę nazwać co najwyżej "bystrym"/
tak czy siak wszystkie silniki są od siebie odseparowane - każdy z osobno podłączony jest do "swojego" wtyku w sterowniku rolet - nie sądzę, aby sprawiało to większe kłopoty niż odbiornik radiowy w każdej rolecie.
z plusów mojego rozwiązania jest jeszcze to, że jednym pilotem obsługuję rolety i światło :),


Poza tym nie jest tak prosto cofnąć nadproże - ciekawe jak to uczynisz przy skrzynce 24 cm gdzie między skrzynką a nadprożem trzeba dać minimum 2 cm sytroduru - mamy już 26 cm cofnięcia - wiec gdzie ma być to nadproże skoro ściany nośne maja przeważnie 24 cm ? :lol:
akurat u mnie było to maks 21cm, a więc jeszcze raz przeliczmy:
ściana 24cm + wełna 12cm daje nam do dyspozycji 36cm.
skrzynka 21cm + 2cm styroduru (akurat ja dałem styropian - zalany razem z nadprożami) = 23cm. 36-23 = 13cm, czyli ponad połowa grubości muru - wystarczy?
nie wiem jak robili inni, ale ja po prostu dałem zamiast 2 eLek skierowanych do siebie i wypełnionych betonem, dałem tylko jedną (wewnętrzną), dalej szalunek i w środku dodatkowe zbrojenia.


Tylko jeden, jedyny raz miałem przyjemność z klientem, który na etapie projektu już wiedział, że chce mieć rolety i cała konstrukcję nadproży zrobiono pod moje dyktando - kiedyś zamieszczę zdjęcia
Większość dochodzi do wniosku ze chce posiadać rolety jak już cala chałupa stoi :(
chcesz mnie poznać? będziesz znał już dwóch :),
zakręciłem się koło rolet, wyniuchałem jakie grubości skrzynek do moich okien będą, gdzie ile trzeba cofnąłem nadproża, a potem elektryk każdą roletę "wyciągnął" do rozdzielni. co prawda teraz rozdzielnie mam jak w bloku mieszkalnym, ale co tam - mi się podoba - lubię fajne zabawki.

franzkru
03-09-2009, 08:25
bierze integro - zbadaj jakie wielkości skrzynek, o tyle cofnij nadproża i cześć,
potem jak będziesz ciągnąć elektrykę, to do każdej rolety sobie wyciągnij oddzielne zasilanie ze skrzynki - kupisz jeden sterownik radiowy i wyjdzie dużo taniej, niż każda roleta osobno ze sterownikiem radiowym.i złap się później za głowę jak będziesz chciał podnieść rolety a one tańczyć zaczną - góra - dół - góra - dół.....
Silniki MUSZA być od siebie odseparowane i do tego służą wszelkiej maści sterowniki
Poza tym nie jest tak prosto cofnąć nadproże - ciekawe jak to uczynisz przy skrzynce 24 cm gdzie między skrzynką a nadprożem trzeba dać minimum 2 cm sytroduru - mamy już 26 cm cofnięcia - wiec gdzie ma być to nadproże skoro ściany nośne maja przeważnie 24 cm ? :lol:
Tylko jeden, jedyny raz miałem przyjemność z klientem, który na etapie projektu już wiedział, że chce mieć rolety i cała konstrukcję nadproży zrobiono pod moje dyktando - kiedyś zamieszczę zdjęcia
Większość dochodzi do wniosku ze chce posiadać rolety jak już cala chałupa stoi :(

No to ja cię rozczaruje. Wiedziałem że rolety bede mieć jeszcze zanim zaczałem budowę domu. Zostawiłem miejsce w nadprozach (dbając o to żeby za kasetą było 3cm miejsca na styropian (wyszło w sumie 4cm).

A nie mozna do jednego włącznika radiowego podpiac wszystkich silników ? Ja tak mam.. (napedy Somfa).

player_pl
03-09-2009, 10:22
Ja także pamiętałem o roletach :)
Zrobiłem to w ten sposób, że w nadprożu umieściłem 4 cm styroduru, na którym w przyszłości znajdzie się skrzynka roletowa typu INTEGRO. Ściana będzie dwuwarstwowa (beton komórkowy plus styropian o grubości 20 cm) więc skrzynka zostanie z powodzeniem przykryta warstwą ocieplenia.
Tak to wygląda w praktyce:

http://www.powanna.com.pl/photos/dom/nadproze_pod_integro.jpg

jareko
03-09-2009, 11:38
..A nie mozna do jednego włącznika radiowego podpiac wszystkich silników ? Ja tak mam.. (napedy Somfa).
Można, oczywiście i mało tego radiówki są od siebie z założenia odseparowane :)
Albo nieprecyzyjnie napisałeś swój pierwszy post albo ja nie zrozumiałem - stad moja uwaga gdyż czasem spotyka się domorosłych elektryków co kilka czy nawet kilkanaście silników łączy równolegle bez żadnego separatora podciągając do jeden wyłącznik a później cuda się dzieją
A patent z sterownikami montowanymi w rozdzielni to w mej ocenie drugi po radiowce pod względem... wszystkiego
W każdej chwili możesz zmienić grupowanie rolet, jak już zamieszkasz może twoja pierwotna wizja ulec zmianie i masz możliwość prostej ingerencji w już narzucone rozwiązania i wogóle te rozwiązania polecam :)

marcinor
03-09-2009, 12:54
...Czekanie aż silnik podniesie roletę okana "60" - może wykończyć :-?Żartujesz Waść?
Właśnie nie żartuję.
Mam porównanie, w poprzednim domu miałem bez silników, to takie małe okienko podnosisz w sekundę...
A ile czasu podnosi silnik?

jareko
03-09-2009, 14:21
zależy co kto lubi :lol: ja leniwiec jestem i to coraz większy z upływem lat.
Jedni latają po całej chałupie podnosząc rolety inni wchodząc naciskają jeden przycisk i chałupa oddycha światłem :)

sql
03-09-2009, 14:26
A patent z sterownikami montowanymi w rozdzielni to w mej ocenie drugi po radiowce pod względem... wszystkiego
W każdej chwili możesz zmienić grupowanie rolet, jak już zamieszkasz może twoja pierwotna wizja ulec zmianie i masz możliwość prostej ingerencji w już narzucone rozwiązania i wogóle te rozwiązania polecam :)
chwila, nie bardzo rozumiem...
sterowniki w rozdzielni służyć mają właśnie radiowemu sterowaniu roletami (oprócz tego także zwykłe, kablowe - wyciągnięte do małej "tablicy sterującej" ręcznie - jak z pilota),
co do grupowania i scenariuszy, to wszystko można sobie (prawie) dowolnie zaprogramować - właśnie na sterowniku w rozdzielni.

franzkru
03-09-2009, 14:30
...Czekanie aż silnik podniesie roletę okana "60" - może wykończyć :-?Żartujesz Waść?
Właśnie nie żartuję.
Mam porównanie, w poprzednim domu miałem bez silników, to takie małe okienko podnosisz w sekundę...
A ile czasu podnosi silnik?

No tak u mnie podniesienie rolety na oknie 90x150 trwa jakies 5-8sekund (nie miezyłem nigdy to jest tlyko rząd wielkości). Reczne podnosisz troche szybciej ale.. taki mały przykład: ogladam TV i zaczyna mi świecić słonce przez okno i przy ręcznych musiałbym Wstać ("zbrodnia") podejśc do okna i opuścić roletę. A tak siegam po pilota obnizam ja troche i już. Żadnych dodatkowych ruchow.. :P

A tak na poważnie argument z predkościa nie jest dla mnie argumentem. To tak jak by się sprzeczać że brama garazowa jest lepsza otwierana ręcznie bo się szybciej otwiera. Wygoda nic więcej.

franzkru
03-09-2009, 14:32
A patent z sterownikami montowanymi w rozdzielni to w mej ocenie drugi po radiowce pod względem... wszystkiego
W każdej chwili możesz zmienić grupowanie rolet, jak już zamieszkasz może twoja pierwotna wizja ulec zmianie i masz możliwość prostej ingerencji w już narzucone rozwiązania i wogóle te rozwiązania polecam :)
chwila, nie bardzo rozumiem...
sterowniki w rozdzielni służyć mają właśnie radiowemu sterowaniu roletami (oprócz tego także zwykłe, kablowe - wyciągnięte do małej "tablicy sterującej" ręcznie - jak z pilota),
co do grupowania i scenariuszy, to wszystko można sobie (prawie) dowolnie zaprogramować - właśnie na sterowniku w rozdzielni.

A po kiego .... robić sterowniki i radiówkę zarazem ?

sql
03-09-2009, 23:31
A po kiego .... robić sterowniki i radiówkę zarazem ?
a jak Ci wiewiórki zjedzą pilota? albo skończy się w środku nocy bateria?
zrobienie panelu na 11 rolet, to kwestia puszczenia dwóch skrętek + dorobienie panelu - koszty nikłe, a dywersyfikacja sterowania roletami może się kiedyś przydać :),

krzepa
04-09-2009, 12:48
Może ktoś poleci jakąś firmę której warto zaufać w kestii rolet w małopolskim konkretnie Tarnów. Lubię wygodę i uważam że jak coś robić to tak aby było na zaś. Myślę o roletach zewnętrznych chowanych pod tynk (jak wcześniej wspomniałem jestem na poziomie 0 i już wykonawcę uprzedziłem o roletach), chciałbym aby był sterowane radiowo i to najlepiej każda z osobna. Może ktoś polecić jakiegoś dostawcę z mojego rejonu czy raczej producenta a dystrybutora sam znajdę :) Z góry WIELKIE DZIEKI

franzkru
04-09-2009, 13:51
A po kiego .... robić sterowniki i radiówkę zarazem ?
a jak Ci wiewiórki zjedzą pilota? albo skończy się w środku nocy bateria?
zrobienie panelu na 11 rolet, to kwestia puszczenia dwóch skrętek + dorobienie panelu - koszty nikłe, a dywersyfikacja sterowania roletami może się kiedyś przydać :),

Dobra powiem ci jak to u mnie wygląda. Napedy w roletach mam firmy Somfa. sterowane radiowo. Przy każdej rolecie jest przycisk góra/dół (radiowy). Do tego mam pilota do sterowania 20 kanałami (radiowy). I jeszcze przy wejściu do domu mam jeden włącznik (radiowy) na 5kanałów.
Więc prawdopodobieństwo że we wszystkich naraz skończa się baterie lub przyciski zjedzą wiewiórki jest raczej nikłe. Zwłaszcza że baterie starczają na jakies 2-3lata. Plus jest taki że w każdym momencie mogę sobie dokupic kolejny przycisk/pilot i go dodać do systemu bez żadnej ingerencji w kabelki itd.

franzkru
04-09-2009, 13:53
Może ktoś poleci jakąś firmę której warto zaufać w kestii rolet w małopolskim konkretnie Tarnów. Lubię wygodę i uważam że jak coś robić to tak aby było na zaś. Myślę o roletach zewnętrznych chowanych pod tynk (jak wcześniej wspomniałem jestem na poziomie 0 i już wykonawcę uprzedziłem o roletach), chciałbym aby był sterowane radiowo i to najlepiej każda z osobna. Może ktoś polecić jakiegoś dostawcę z mojego rejonu czy raczej producenta a dystrybutora sam znajdę :) Z góry WIELKIE DZIEKI

Ja ci mogę polecic tego u którego kupowałem. http://www.dario.com.pl/. Za dojazd do Skawiny doliczyli mi bodajże 50zł. A cenowo byli naprawdę bardzo ok. No i polecam ci taki sam system jak ja mam czyli napedy Somfa sterowane radiowo.

sql
04-09-2009, 14:33
Dobra powiem ci jak to u mnie wygląda. Napedy w roletach mam firmy Somfa. sterowane radiowo. Przy każdej rolecie jest przycisk góra/dół (radiowy). Do tego mam pilota do sterowania 20 kanałami (radiowy). I jeszcze przy wejściu do domu mam jeden włącznik (radiowy) na 5kanałów.
Więc prawdopodobieństwo że we wszystkich naraz skończa się baterie lub przyciski zjedzą wiewiórki jest raczej nikłe. Zwłaszcza że baterie starczają na jakies 2-3lata. Plus jest taki że w każdym momencie mogę sobie dokupic kolejny przycisk/pilot i go dodać do systemu bez żadnej ingerencji w kabelki itd.
a) przyciski radiowe mają baterie - te się zużywają - może 2-3 lata to długo, ale jednak - u mnie w starym (rodzinnym) domu system alarmowy był dodany długo po wybudowaniu - miejscami nie można było pociągnąć kabli, więc kilka czujek jest na bateriach. niby też długo trzymają, ale w perspektywie długofalowej eksploatacji domu jest to dość upierdliwe. przy 11 roletach jest trochę biegania,
pilota mam 32 kanały, bo chciałem po pierwsze na osobnych przyciskach mieć górę i dół, po drugie fajne są sceny (wszystko, wszystko w salonie, wszystko w kuchni, pojedyńczo itp.) - do tego daję malutki panel z 32 przełącznikami (na razie mam wizję takich ala samolotowych:
http://www.image.micros.com.pl/_icon_auto_s/prz%20kn3d101.jpg
i przełączam je tak samo jak z pilota z tą różnicą, że nie mają zasilania i są zawsze w jednym miejscu,
b) po co chcesz dorzucić przycisk? okna Ci dojdą w domu?
też najpierw chciałem zrobić sobie takie radiowe z pudełka, ale doszedłem do wniosku, że przy 11 roletach i 10 światłach, które chciał bym mieć z pilota po prostu taniej wyjdzie mi zrobić to centralnie,
przecież teraz też mogę sobie kupić "przyciski" radiowe i zamontować je na ścianie, ale uważam, że taka rozdzielnia będzie lepsza, bo niezależna od radia i baterii, a umówmy się - przez 99,99% czasu korzystali będziemy i tak z pilotów.

PS-zbaczamy troszkę z tematu dyskusji :),

franzkru
05-09-2009, 20:59
Dobra powiem ci jak to u mnie wygląda. Napedy w roletach mam firmy Somfa. sterowane radiowo. Przy każdej rolecie jest przycisk góra/dół (radiowy). Do tego mam pilota do sterowania 20 kanałami (radiowy). I jeszcze przy wejściu do domu mam jeden włącznik (radiowy) na 5kanałów.
Więc prawdopodobieństwo że we wszystkich naraz skończa się baterie lub przyciski zjedzą wiewiórki jest raczej nikłe. Zwłaszcza że baterie starczają na jakies 2-3lata. Plus jest taki że w każdym momencie mogę sobie dokupic kolejny przycisk/pilot i go dodać do systemu bez żadnej ingerencji w kabelki itd.
a) przyciski radiowe mają baterie - te się zużywają - może 2-3 lata to długo, ale jednak - u mnie w starym (rodzinnym) domu system alarmowy był dodany długo po wybudowaniu - miejscami nie można było pociągnąć kabli, więc kilka czujek jest na bateriach. niby też długo trzymają, ale w perspektywie długofalowej eksploatacji domu jest to dość upierdliwe. przy 11 roletach jest trochę biegania,
pilota mam 32 kanały, bo chciałem po pierwsze na osobnych przyciskach mieć górę i dół, po drugie fajne są sceny (wszystko, wszystko w salonie, wszystko w kuchni, pojedyńczo itp.) - do tego daję malutki panel z 32 przełącznikami (na razie mam wizję takich ala samolotowych:
http://www.image.micros.com.pl/_icon_auto_s/prz%20kn3d101.jpg
i przełączam je tak samo jak z pilota z tą różnicą, że nie mają zasilania i są zawsze w jednym miejscu,
b) po co chcesz dorzucić przycisk? okna Ci dojdą w domu?
też najpierw chciałem zrobić sobie takie radiowe z pudełka, ale doszedłem do wniosku, że przy 11 roletach i 10 światłach, które chciał bym mieć z pilota po prostu taniej wyjdzie mi zrobić to centralnie,
przecież teraz też mogę sobie kupić "przyciski" radiowe i zamontować je na ścianie, ale uważam, że taka rozdzielnia będzie lepsza, bo niezależna od radia i baterii, a umówmy się - przez 99,99% czasu korzystali będziemy i tak z pilotów.

PS-zbaczamy troszkę z tematu dyskusji :),

Czujki alarmowe działają cały czas stąd duże zużycie prądu z bateri. Przyciski działają tylko w momencie naciśnięcia a nie cały czas.
Przyciski po co dodawać, a jak myślisz ? Wychodzisz z sypialni i zeby odsłonić rolety w salonie/kuchni czy gdziekolwiek indziej musisz albo podejsc do okna albo poszukać pilota a tak np dodajesz sobie dodatkowy przycisk obok drzwi do sypialni (lub w sypialni) i szast odsłaniasz rolety w wybranej strefie.

Głównym argumentem tego żeby nie robić razem rolet radiowych i tych ze sterownikiem jest cena niejako dwu systemów. Tylko po to żeby gdzieś w jednym miejscu w domu mieć fajną szafkę z włącznikami ? Jakoś ten argument do mnie nie trafia. Zawsze mogę iść do któregoś z wyłączników (pilot, centralny, przy oknie) i podnieść wybraną roletę i prawdopodobieństwo tego że wszystkie naraz padną jest znikome (zwłaszcza że centralny będę mieć na zasilaniu z sieci a nie na bateriach - moja przeróbka).

Przecież rozmawiamy o roletach więc jak najbardziej w temacie :)

sql
06-09-2009, 13:17
Czujki alarmowe działają cały czas stąd duże zużycie prądu z bateri. Przyciski działają tylko w momencie naciśnięcia a nie cały czas.
Przyciski po co dodawać, a jak myślisz ? Wychodzisz z sypialni i zeby odsłonić rolety w salonie/kuchni czy gdziekolwiek indziej musisz albo podejsc do okna albo poszukać pilota a tak np dodajesz sobie dodatkowy przycisk obok drzwi do sypialni (lub w sypialni) i szast odsłaniasz rolety w wybranej strefie.

Głównym argumentem tego żeby nie robić razem rolet radiowych i tych ze sterownikiem jest cena niejako dwu systemów. Tylko po to żeby gdzieś w jednym miejscu w domu mieć fajną szafkę z włącznikami ? Jakoś ten argument do mnie nie trafia. Zawsze mogę iść do któregoś z wyłączników (pilot, centralny, przy oknie) i podnieść wybraną roletę i prawdopodobieństwo tego że wszystkie naraz padną jest znikome (zwłaszcza że centralny będę mieć na zasilaniu z sieci a nie na bateriach - moja przeróbka).

Przecież rozmawiamy o roletach więc jak najbardziej w temacie :)
chwila, chwila - chyba nie do końca się zrozumieliśmy.
centralne radiowe sterowanie ma takie same zalety, jak rozproszone (poza jedną - awarią centrali) - cały czas jest to samo radio i cały czas można sobie programować kanały. oznacza to, że też mogę sobie kupić taki "radiowy przycisk", umieścić go gdzieś na ścianie w dowolnym miejscu i "podpiąć" pod niego np. wszystkie rolety z danego pokoju.
czemu tak nie chciałem robić? przyciski przy każdym oknie to wg. mnie słaba ozdoba.
Rolety w domu rodzinnym mam(y) od kilkunastu lat i w 99,9% scenariusz wygląda następująco: a) rankiem rajd po wszystkich oknach i otwieranie rolet, b) wieczorem rajd po wszystkich oknach i opuszczanie rolet, praktycznie jak sięgnę pamięcią, to może z kilka razy otwierałem/zamykałem jedną roletę, a więc na pilocie będą to dwa przyciski (dół/góra) - łatwiej zrobić to jednym przyciskiem, niż przejść się po oknach czy pokojach i powciskać przyciski.
panel sterowniczy dałem tylko dla backupu (w zasadzie dam, bo na razie są same kable) - raczej hobbystycznie sobie to polutuję, niż jest taka konieczność, aby był.

tak na marginesie, ktoś wcześniej poruszał temat czasu opuszczania i twierdził, że elektryczne są słabe, bo trwa to wieki w porównaniu do siły ręki - otóż to trochę pokrętne tłumaczenie ;),
moim zdaniem realnie powinno się patrzeć na sumę czasów opuszczenia/zamknięcia WSZYSTKICH rolet w serii, a nie tylko pojedynczej - wtedy czas pracy silników elektrycznych kompensowany (z naddatkiem) jest przez współbieżność pracy :),

Lookita
06-09-2009, 13:38
Mam 4 rolety z napedami elektrycznymi,podpiete pod jeden pilot,jutro do tego dolozony bedzie sterownik programowalny-Chronis-nie wiem jak sie to pisze,ale calosc pod elektryke Somfy.Na scianie podwiesze ww.sterownik,jeden pilot do wsz. 4 rolet,sterowanie radiowe rzecz jasna,calosc ma chulac,o ile spadki napiecia w dostawie elektr. nie beda ponizej 180 V.......Ponizej tej wartosci,calosc podobno sie rozprogramowuje....

savage35
06-09-2009, 15:28
player_pl


Zrobiłem to w ten sposób, że w nadprożu umieściłem 4 cm styroduru, na którym w przyszłości znajdzie się skrzynka roletowa typu INTEGRO. Ściana będzie dwuwarstwowa (beton komórkowy plus styropian o grubości 20 cm) więc skrzynka zostanie z powodzeniem przykryta warstwą ocieplenia.

Nie bardzo rozumiem jak chcesz tam wstawić kasetę z roletą Integro pod to nadproże ? Przy tej wielkości okna kaseta jest chyba deko szersza niż 20 cm więc styropian z ocieplenia nie przykryje tego tak jak trzeba. I do czego przymocujesz kasetę ? No chyba, że jest jakaś inna ciekawa koncepcja montażu.

player_pl
06-09-2009, 20:21
Do około 200 cm długości pancerza skrzynka ma 150 mm, na okno balkonowe skrzynka 180 mm (skrzynka ta mieści pancerz do nieco ponad 300 cm długości w zależności od grubości rury nawojowej). Nie będzie problemu ze schowaniem w styropianie o grubości 20 cm.
Oto link do tabel wielkości skrzynek i pancerzy w systemie Aluprof:
http://www.aluprof.pl/files/UserFiles/File/kt_02.pdf

jareko
06-09-2009, 20:38
...I do czego przymocujesz kasetę ? ..A kto ci powiedział ze kasetę się montuje? Elementem mocującym są tylko i wyłącznie prowadnice

franzkru
06-09-2009, 21:27
chwila, chwila - chyba nie do końca się zrozumieliśmy.
centralne radiowe sterowanie ma takie same zalety, jak rozproszone (poza jedną - awarią centrali) - cały czas jest to samo radio i cały czas można sobie programować kanały. oznacza to, że też mogę sobie kupić taki "radiowy przycisk", umieścić go gdzieś na ścianie w dowolnym miejscu i "podpiąć" pod niego np. wszystkie rolety z danego pokoju.
czemu tak nie chciałem robić? przyciski przy każdym oknie to wg. mnie słaba ozdoba.
Rolety w domu rodzinnym mam(y) od kilkunastu lat i w 99,9% scenariusz wygląda następująco: a) rankiem rajd po wszystkich oknach i otwieranie rolet, b) wieczorem rajd po wszystkich oknach i opuszczanie rolet, praktycznie jak sięgnę pamięcią, to może z kilka razy otwierałem/zamykałem jedną roletę, a więc na pilocie będą to dwa przyciski (dół/góra) - łatwiej zrobić to jednym przyciskiem, niż przejść się po oknach czy pokojach i powciskać przyciski.
panel sterowniczy dałem tylko dla backupu (w zasadzie dam, bo na razie są same kable) - raczej hobbystycznie sobie to polutuję, niż jest taka konieczność, aby był.

tak na marginesie, ktoś wcześniej poruszał temat czasu opuszczania i twierdził, że elektryczne są słabe, bo trwa to wieki w porównaniu do siły ręki - otóż to trochę pokrętne tłumaczenie ;),
moim zdaniem realnie powinno się patrzeć na sumę czasów opuszczenia/zamknięcia WSZYSTKICH rolet w serii, a nie tylko pojedynczej - wtedy czas pracy silników elektrycznych kompensowany (z naddatkiem) jest przez współbieżność pracy :),

Esz... chyba się nie zrozumielismy :)
Mam zamiar dać przycisk gdzies przy oknie, do tego jeden centralny przy wejściu (żeby nie szukac pilota). Pilot w salonie. I jeden przycisk 4 kanałowy gdzies w okolicach drzwi od sypialni.

Tak więc napisz coś więcej o tym twoim centralnym sterowniau bo coś chyba nie do końca łapie jak to ma działać.

eda84
07-09-2009, 12:06
Moze znacie jakas strone internetowa z roletami zewnetrznymi na ktorej jest podany przykladowy cennik ?

player_pl
07-09-2009, 12:10
Z reguły podają cenę za m2. Zobacz na allegro, są tam jakieś oferty...

krzepa
08-09-2009, 08:38
Czy skrzynka osłonowa w systemie integro ma zawsze ten sam rozmiar bez znaczenia od jakiego producenta pochodzi? Jest to jakiś standart czy każdy robi jak chce? Przy okazji korzystając z doświdczenia tych co już maja którego producenta rolet polecilibyście?

player_pl
08-09-2009, 09:35
Wymiary skrzynek u różnych producentów są podobne (typowe wymiary to na przykład 150 mm i 180 mm, jednak też nie zawsze, bo Portos zamiast 150 mm ma 165 mm), natomiast mogą się delikatnie różnić np. listwą tynkową, nośnikiem tynku czy też długością pancerza, który można w nich zmieścić.

dragna
29-01-2010, 20:48
Będziemy budować parterówkę :D .
Połowa każdego z okien mogłaby się nie otwierać. Taką miałam praktyczną wizję. Przy zainstalowaniu rolet zewnętzrnych to chyba nie najlepszy pomysł :roll: ?
Łudzę się jeszcze,że jakaś dodatkowa końcówka do odkurzacza dotrze w szparę między nieotwieraną część okna, a roletę, by ją odkurzyć.
Doradźcie proszę, czy muszę jednak inwestować we wszystkie otwierane okna pod roletami :cry: ?

Pinok
29-01-2010, 21:34
Ja o tym nie pomyślałem i przy tarasie mam 1 z 3 części nie otwieraną, narazie brak pomysłów jak to czyścić :(