PDA

Zobacz pełną wersję : obudowa wanny



dabek83gumis
28-12-2005, 09:16
chlopaki z czego najlepiej obudowac wanne?

28-12-2005, 13:27
jestem zwolennikiem cegły ... 6 cm gr

pzdr

Zbigniew Rudnicki
28-12-2005, 19:05
Raczej gazobeton grub. 6cm. Łatwiej sie docina na wymiar.

lukas0259
28-12-2005, 19:10
To może zależeć od kształtu wanny (a więc obudowy). Prostokątną można obudować cegłą dziurawką, narożną i półokrągłą BK 6 cm, gdyż, co już stwierdził Zbigniew Rudnicki, łatwiej jest dociąć odpowiednie kształtki na krzywizny.

slaweksie
28-12-2005, 19:33
a czy ktoś z was widział wie o obudowaniu wanny drewnem, chodzi mi o wygięcie płyty, wanna jest okrągła.

ppp.j
28-12-2005, 20:48
W bloku obudowę zrobiłem ze sklejki i na to glazura. Spełnia to swoje zadanie choć trochę dudni przy pukaniu. W domu będzie BK

slaweksie
28-12-2005, 21:34
co to jest BK a mi bardziej chodzi aby wanna była obłozona ozdobna płytą imitującą drewno.

dabek83gumis
28-12-2005, 21:47
wanna jest prostokatna jakos 170x75. Na dole obudowy chce zrobic taka wneke ze tak powiem na nogi w korej beda zamontowane halogeny swiecace w dol. Gdyby wanna byla zabudowana cegla to problem jest w zamontowanu halogenu bo chyba cegla jest za gruba. widzialem taka obudowe ale jakos wystawke (zrobiona byla z plyty wiurowej) ale w lazience chyba jakos nie bardzo to sie nadaje. Robil moze ktos taka obudowe z halogenami?

dabek83gumis
29-12-2005, 11:59
nikt tak nie robil?

oskar0259
29-12-2005, 16:06
Cegła nie jest za gruba do obudowania wanny. Po prostu murujesz najwęższą ścianką cegły (tzw. trójką") i wtedy ma ona grubość ok 6-6,5 cm.

J_K_K
29-12-2005, 17:21
chlopaki z czego najlepiej obudowac wanne?

1. Obudową przewidzianą do danego typu wanny :-)

2. Płytkami na obudowie styropianowej (nie do wszystkich typów są)

Pzdr

JKK

invx
29-12-2005, 18:23
jeszcze sa plyty WEDI, mozna je wygina, i dzieki temu obudowywac nawet polakragle wanny, maja jadna wade ... cene. reasumujac, mozna obudowywac:
-cegla
-BK
-stelaz i plyta GK
-stelaz i plyta OSB
-plyta WEDI
-stelaz i jakas inna okladzina cos tam imitujaca :wink:

@ dabek83gumis jesli chcesz wmontowac halogeny jak mowisz, to BK i cegla odpada. Zostaja albo plyty WEDI, albo stelaz (przy drewnianym bedzie latwiej oprawy zamocowac), i na to GK albo OSB :wink:

dabek83gumis
29-12-2005, 22:16
a jak zrobie z plyty OSB to musze zabezpieczyc np jakas folia w plynie czy cos takiego?? na lyte OSB mozna polozyc plytki?

invx
30-12-2005, 07:08
generalnie nie

am00
30-12-2005, 08:25
generalnie nie

Czy ta odpowiedż dotyczy pierwszego, czy drugiego pytania?
Dabek83Gumiś pytał:
1. Czy płytę OSB trzeba zabezpieczyć folią?
2. Czy można na płytę OSB kłaść płytki?

dabek83gumis
30-12-2005, 08:54
co jest lepsze do zabudowy- plyta OSB czy GK? i czy na OSB mozna klasc bezposrednio plytki

Dominik!
30-12-2005, 09:07
Dabek, śmiało możesz robić obudowę z bk, a tylko w miejscu gdzie mają być wstawione halogeny - wstawić osb. Będzie to "solidniejsze" od obudowy z płyty, a halogeny zamontujesz i tak.

ppp.j
30-12-2005, 14:56
co to jest BK a mi bardziej chodzi aby wanna była obłozona ozdobna płytą imitującą drewno.
BK to beton komórkowy popularnie zwany siporeks. Jezeli chcesz zastosować taką płytę to możesz zrobić drewniany szkielet i to obić.
dabek wydaje mi się że płyta GK może być materiałem zbyt słabym jak na obudowę. Do OSB można przyklejać bezpośrednio płytki po uprzednim dobrym zmatowieniu powierzchni stosując specjalne kleje do mocowania płytek na drewnie. Widziałem też glazurę przyklejaną ośmiorniczką.

invx
30-12-2005, 16:07
generalnie nie


Czy ta odpowiedż dotyczy pierwszego, czy drugiego pytania?
Dabek83Gumiś pytał:
1. Czy płytę OSB trzeba zabezpieczyć folią?
2. Czy można na płytę OSB kłaść płytki?

to byla odpowiedz do pyt. nr 1

co do 2 to oczysiscie mozna kleic bezposrednio, po uprzednim naniesieniu podkladu (zagruntowaniu). Jako podklad mozna uzyc produkt ATLAS'u Cerplast. I na to po wyschnieciu kleic plytki klejem elastycznym np. atlas plus. :wink:


co jest lepsze do zabudowy- plyta OSB czy GK? i czy na OSB mozna klasc bezposrednio plytki

jedne i drugie jest dobre. Jedno ma swoje zalety i drugie. Jesli jednak chcesz robic podswietlenie to z OSB i stelazem drewnianym (oczywiscie drewno impregnowane !) bedzie poprostu latwiej
:)


Dabek, śmiało możesz robić obudowę z bk, a tylko w miejscu gdzie mają być wstawione halogeny - wstawić osb. Będzie to "solidniejsze" od obudowy z płyty, a halogeny zamontujesz i tak.
nie wiem jak chcesz wstawiac plyte OSB do BK, bo samo miejsce laczenia BK i OSB to juz jest pewien problem. Obudowa z BK wcale nie musi byc solidniejsza niz z OSB czy GK, fakt bedzi emasywniejsza, ciezsza, ale moze ni byc zwiazana dostatecznie ze scinami, podloga, i przy oparciu sie o nia kolanami, moze ... runac :P Pozatym murowanie czy klejenie BK to jednak mokra i brudna robota.


Widziałem też glazurę przyklejaną ośmiorniczką.
wiekszego badziewia, tak reklamowanego, jeszcze nie widzialem jeszce :-?

ppp.j
30-12-2005, 16:23
Widziałem też glazurę przyklejaną ośmiorniczką.
wiekszego badziewia, tak reklamowanego, jeszcze nie widzialem jeszce :-?
Czy mógłbyś rozwinąć swoje zarzuty? Nie reklamuję tu żadnego produktu tylko piszę jak inni robią. Może taki sposób nie jest najbardziej elegancki, ale czy mało skuteczny? Zadaniem kleju jest trwałe przytwierdzenia płytki do podłoża i jeśli glazura nie odpada to metoda spełnia swoje zadanie.

invx
30-12-2005, 18:25
Czy mógłbyś rozwinąć swoje zarzuty? Nie reklamuję tu żadnego produktu tylko piszę jak inni robią. Może taki sposób nie jest najbardziej elegancki, ale czy mało skuteczny? Zadaniem kleju jest trwałe przytwierdzenia płytki do podłoża i jeśli glazura nie odpada to metoda spełnia swoje zadanie.

spokojnie :wink: ja tylko wyrazilem swoja skromna opinie o osmierniczce :) . Jesli glazura sie trzyma to jest OK, tylko zapewne sa inne kleje n razy tansze, trzymajace lepiej :wink:

zarzut mam jeden:
jakos nie jest proporcjonalna do ceny.

Dominik!
30-12-2005, 18:52
Dabek, śmiało możesz robić obudowę z bk, a tylko w miejscu gdzie mają być wstawione halogeny - wstawić osb. Będzie to "solidniejsze" od obudowy z płyty, a halogeny zamontujesz i tak.
nie wiem jak chcesz wstawiac plyte OSB do BK, bo samo miejsce laczenia BK i OSB to juz jest pewien problem. Obudowa z BK wcale nie musi byc solidniejsza niz z OSB czy GK, fakt bedzi emasywniejsza, ciezsza, ale moze ni byc zwiazana dostatecznie ze scinami, podloga, i przy oparciu sie o nia kolanami, moze ... runac :P Pozatym murowanie czy klejenie BK to jednak mokra i brudna robota.

Nie bardzo rozumiem jaki widzisz problem z łączeniem bk z płytą osb, ale faktycznie trochę trzeba by się pobawić, głównie z wycinaniem.
Co do runięcia obudowy z bk - nie wydaje mi się to zbyt realne, bo to będzie raptem!!! 50 -60cm wysokości.
Owszem, jeśli odwali się fuszerkę to wszystko może się zepsuć, ale nie ma różnicy z jakiego materiału się ją odwala.
Nie ulega wątpliwości, że murowanie to brodna robota, a na pewno będze się kurzyć, bo docinania trochę będzie.

invx
30-12-2005, 19:03
o ile OSB mozna bedzie do BK przymococowac chocby kolkogwozdziem, o tyle powstaje uklad z dwuch zupelnie odmiennych materialow, gdzie ich rozna praca, moze byc droga to doklejania sie plytek (teoretycznie to by na laczeniu BK i OSB nalezalo dylatacje zrobic :wink:)
praktycznie - na laczeniu siatka.

ddoommiinniikk
30-12-2005, 21:40
Wszystko to da się zrobić samym gazobetonem, nie potrzeba cudować ze wstawkami z OSB. Wykończenie może efektowne ale mało praktyczne. Dlaczego? Tak rozwiązana wnęka nie będzie się nadawała do umieszczania tam stóp. Halogeny będą za mocno przygrzewać i zamiast komfortu będzie dyskomfort.

invx
31-12-2005, 04:32
hmmm tez cenna uwaga, ale nik nie musi sto trzymac po haloogenem bezposrednio :)
mozna tez zrobic tak, ze dwa bede rownolegle do podlogi, albo z jakims innym zrodlem swiatla pokombinowac, jakis neon ... :wink:

Sunao
31-12-2005, 16:16
hmmm tez cenna uwaga, ale nik nie musi sto trzymac po haloogenem bezposrednio :)
mozna tez zrobic tak, ze dwa bede rownolegle do podlogi, albo z jakims innym zrodlem swiatla pokombinowac, jakis neon ... :wink:
Nooooo, najlepiej niebieskie diody świecące (LED). :lol:

Pozdrawiam,

Sunao