PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie scienne - czy ktos to w ogole ma??



Wojty
02-01-2006, 19:11
TYle teraz sie mowi o ogrzewaniu podlogowym, a o sciennym tylko w kolorowych folderach mozna poczytac :-?

Sama bede wrecz musial sie zdecydowac na "podlogowke" bo najprawdopodobniej bede miala pompe ciepla. Jednak jakos nie moge sie przekonac do kafelek w moim zacisznym gabineciuku - zawsze marzyl mi sie milutki dywanik pod nozkami ;). Podobnie sprawa sie ma w pokojach dla dzieci. W tym wypadku zdawalaby sie ze jedynym rozwiazaniem byloby ogrzewanie scienne. Dodatkowo w razie awarii nie byloby problemy ze zrywaniem podlogi.

Co o tym sadzicie - moze jednak ktos sie na to zdecydowal?

A moze znacie jakies istone wady, o ktorych z wiadomych powodow nie pisza producenci.

Jajcek
02-01-2006, 19:17
Jesli chodzi o wady to podstawowa jest to ze nagle sie okazuje ze na tej scianie pasowalaby jakas szafa lub cos temu podobne ;-)
Zajrzyj do Dziennika Martki ona zamontowala u siebie ogrzewanie scienne

Wojty
02-01-2006, 19:21
No fakt z ta szafa ;) ale z drugiej strony to samo mozna powiedziec o ustawieniu kanapy, foteli, komody na podlodze :D

Dzieki za "namiary" na Martke ;)

Szukam dalszych wad :D

1950
02-01-2006, 20:36
martka, Niezły, rafgam,
a ja osobiście polecam

Wojty
02-01-2006, 20:47
1950

a nie orientujesz sie ze przy ogrzwaniu sciennym trzeba wiecej tynku polozyc na sciane? (w podlogowce daje sie wiecej jastrychu zeby zwiekszyć bezwladnoosc cieplna) ?

1950
02-01-2006, 20:55
w zależności od producenta i zastosowanego materiału, do 3 cm tynku,
pracuje bardzo dobrze jedyna wada to, to, że mało kto jeszcze je ma :lol:

Jajcek
02-01-2006, 20:57
martka, Niezły, rafgam,
a ja osobiście polecam
A jestes w stanie zrobic zestawienie wad i zalet

1950
02-01-2006, 21:22
jest droższe od podłogówki, ale nie dużo,
koszt zależy to od zastosowanych materiałów i przyjętych rozwiazań,
można je zrobić z miedzi bezpośrednio na budowie lub stosując półfabrykaty (registry), z rurką ciepła, (Watt) lub bez niej,
można także zrobić z alupexu podobnie jak z miedzi, albo na budowie albo z półfabrykatów, można wreszczie zrobić z PE z tym że w tym wypadku potrzebny jest, albo wymiennik, albo całość z materiałów antykorozyjnych.
lub zastosowanie odpowiedniego inhibitora korozji, (PE nie posiada bariery antydyfuzyjnej tak jak pex, czy alupex i dlatego przepuszcza tlen do instalacji),
jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety:
równomierny rozkład temperatur,
ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię od podłogówki,
może być stosowane na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce,
a to oznacza, że może być stosowane w budynkach starszych które są modernizowane i są nie tak dobrze izolowane,
nie zajmuje miejsca, grubość tynku od 1-3 cm w zależności od zastosowanych materiałów,
przy zastosowaniu na ścianach wilgotnych powoduje ich osuszenie i likwidację grzyba jeżeli jest,
latem w zależności od systemu może być stosowany jako instalacja chłodząca
funkcjonuje bardzo dobrze, sprawdzone. robiłem coś takiego.
robiąc ścienne powinieneś mieć zrobiony projekt, a jeżeli nie projekt taki typowy, to chociaż obliczone zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz do tego dobrane ogrzewanie ścienne stosownie do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia,
nie może byc zainstalowane na ścianach które znajdują się naprzeciw okien z prostego powodu, jest to ogrzewanie które prawie w 100% grzeje przez promieniowanie i promienie podczerwone które grzeją dopiero wtedy gdy natrafią na przegrodę będą wypromieniowywane na zewnątrz, bo zwykłe szyby nie stanowią dla nich przeszkody,
ogrzewanie ścienne należy do ogrzewań niskotemperaturowych, doskonałe do kondesata, pompy ciepła, co jednak nie znaczy, że nie pójdzie z kotłem węglowym

Szaruś
02-01-2006, 21:23
Na Węgrzech stosują ogrzewanie ścienne częściej.

Tutaj w tynk większość producentów daje jeszcze siatkę (z PP albo szklaną, ale o większych oczkacj niż siatka stosowana w metodzie lekkiej-mokrej).

Janussz
02-01-2006, 21:40
1950,
jestem pod wrażeniem.
Widziałem to, ale tylko w literaturze i nigdy tym się tak naprawdę nie interesowałem.
A teraz? Może u siebie zrobię :lol:
Sądzę, że wątek się rozwinie.

1950
02-01-2006, 21:47
Januszz, naprawdę warto, dla mnie osobiście, ono nie ma wad,
ale moja opinia, zdaję sobie z tego sprawę, jest subiektywna :lol:

jabko
02-01-2006, 21:58
A po kilku latach nie ma odbarwień na ścianie ?
Bo jak na metrze od podłogi ściana ma 35 stopni a metr wyzej już 20 stopni to jakieś efekty mogą sie pkazać ??

W ogóle to intryguje mnie to ścienne. Ale cos mam obawy (jak to do nowości ... wiem wiem Malbork...1950 pisał w innym temacie)

Jestem za (ale na razie nie mam tego w planie)
Też liczę na rozwój wątku

1950
02-01-2006, 22:17
a dlaczego ściana ma się odbarwiać,
spytaj Szarusia, na Węgrzech naprawdę jest to rozpowszechnione, od 1994 roku, mają swój system Meditherm, gdzie rurki z PE mają 6 mm grubości,
i co?, i nic, nic się nie dzieje, bo co może się dziać przy tych temperaturach

jabko
02-01-2006, 22:26
No dobra.
Ale co do braku wad to siakieś dziwne to jest.

Wszystko ma jakieś wady.




P.S. - Osobiście znam tylko jeden jedyny obiekt bez wad w naszej galaktyce....to JABKO.

1950
02-01-2006, 22:33
napisałem przecież, że to moja subiektywna opinia

jabko
02-01-2006, 22:41
No dobra.
To przejdźmy do konkretnych rozwiązań.
O ile przy gazie poważnie bym sie zastanowił nad ściennym to u mnie niestety nie ma gazu i będzie piec na paliwko stałe (prawdopodobnie ekogroszek i ruszt na śmieci)

Jak mam kilka grzejników to przez nie rozładowuje gorącą wodę z pieca.
A przy samej podłogówce i ściennym nie bardzo to widzę.

1) Musiałym grzeć potężny bufor a z niego dopiero obwody podłogi i ścian ??
2) Czy tynk musi być jakiś specjalny ??
3) Czy normalny PEX (ten do podłogi) się nadaje do ścian

dzięki za odpowiedź

rafgam
03-01-2006, 00:41
jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety:


Dodałbym jeszcze znacznie mniejszą bezwładność w porównaniu z podłogówką - możliwość stosunkowo szybkiej reakcji na zmianę zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu (np. w sypialni). Mogę po ponad 2 latach użytkowania zdecydowanie polecić w pomieszczeniach do 15-20m. Przy większej powierzchni - raczej podłogówka.
Pozdrawiam
rafgam

Wojty
03-01-2006, 07:54
rafgam - fajnie ze odezwal sie "zywy uzytkownik" tego typu rozwiazania ;).

A ty gdzie zastosowales to ogrzewanie?

Masz jakies meble w ogole ustawione na tej scianie?

Jaka temp ma sciana?

Jak z tynkiem?Jaki, jakiej grubosci, a moze regipsy?

adrian
03-01-2006, 08:03
Mi zaleca ogrzewanie ścienne jeden instalator. Ja mam wątpliwości, bo:
Zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia jest liczone dla różnicy temperatur -20st do +20st. Przy ogrzewaniu ściennym robi się -20st do +45st. Sądzę, że albo straty ciepła urosną drastycznie, albo musimy dawać jakąś dodatkową izolację na ścianę. Obstawiam to drugie - więc jaka to izolacja? Jeżeli mam w projekcie ścianę 36cm BK400 to o ile muszę ją pogrubić? Czym? Domyślam się (przez analogię do podłogówki), że dodatkowe ocieplenie jest od wewnątrz, między rurkami, a ścianą, prawda?

jabko
03-01-2006, 13:01
Z fotek w dzienniku martki wynika że czepiane są od razu na surową ścianę. Bez żadnego styropianu czy mat jakichkolwiek.

Tylko nie ma tam nic o tym czy to może być ten sam PEX co na podłogę i czy tynk jakiś specjalny.

adrian
03-01-2006, 13:23
Zajrzałem na pare stron producentów/instalatorów tego cuda. Nikt nie izoluje ściany od rurek. :o
Nie chce mi się wierzyć, że takie umieszczenie ogrzewania nie powoduje zwiększenia strat - czy nie jest tak, że szybkość przenikania ciepła przez ścianę zależy od różnicy temperatur po obu jej stronach?

aleksik
03-01-2006, 19:03
Podoba mi się ten temati mocno o nim myślęj już od pewnego czasu. ktoś pisało większym cieple i mniejszej powieżchni w stosunku do podłogówki, (pewnie nie, ale się zapytam) są jakieś kalkulatory w inernecie pomagające obliczać ilośc metrów na któryś z systemów aby sobie pokombinować i wiedzieć z czym do ludzi ("fachowców")

wodzio
04-01-2006, 08:40
mnie ten temat też interesuje. Z tego co wiem ucieczka ciepła przez ścianę jest zwiększona, ale przy podłogówce efekt ten też występuje. Ponadto na ścianę zewnętrzną dajemy zwykle więcej styropianu więc róznieca przewodności materiałów na zewnątrz a do wewnątrz wychodzi dużo kożystniej przy ogrzewaniu ściennym (róznica temperatur wychodzi gorzej) Ale ogrzewanie ścienne wysusza materiał ściany polepszając własności cieplne ściany. Wiec wydaje mi się ze teoretycznie powninno to być niezłe rozwiazanie szczególnie przy zastowowaniu ciepłowodów o małej bezwładności cielpnej-choć akurat to rozwiązanie jest wogóle małopolularne i mało jest opini na jego temat. Może jednak znajdzie się ktoś kto wypowie się bardziej szczegółowo -praktycznie. Zastanawia mnie dlaczego jest droższe od podłogowego skoro temperatury są trochę wyższe od podłogówki to chyba mniej rurek a budowa pozatym powinna być podobna (co jest w nich dużo droższego od podłogówki?)

adrian
04-01-2006, 08:54
1950 - czy mógłbyś odpowiedzieć na wątpliwości, które pojawiły się w tym wątku? Pisałeś o zaletach:
- "równomierny rozkład temperatur," - z czego to wynika?

- "może być stosowane na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce,
a to oznacza, że może być stosowane w budynkach starszych które są modernizowane i są nie tak dobrze izolowane, " Nie rozumiem. Mniejszy współczynnik przenikania - to lepiej izolowana ściana IMO. W takim domu podgrzanie wewnętrznej strony ściany spowoduje, że spora część energii będzie ogrzewała powietrze na zewnątrz domu.

- "przy zastosowaniu na ścianach wilgotnych powoduje ich osuszenie i likwidację grzyba" no pewnie, ale czy to, że ten rodzaj ogrzewania się sprawdza jako metoda ratowania ściany oznacza, że jest dobre do normalnej eksploatacji? Czy już po osuszeniu ściany i zlikwidowaniu grzyba przy użyciu ogrzewania ściennego powinniśmy dalej grzać ścianę 45 stopniami C?

Proszę Cię o wyjaśnienia, bo na serio rozważam również taki sposób ogrzewania pomieszczeń w moim domu. Ale na pewno nie zdecyduję się na niego na podstawie słów typu "nie ma wad". [/url]

1950
04-01-2006, 21:09
adrian, poniżej masz przedruk artykułu z Rynku Instalacyjnego,
autor dużo i wyczerpująco pisze na ten temat, niektóre stwierdzenia różnią się od tego co twierdzą producenci systemów ogrzewania ściennego, ale ogólnie nie są to one chyba, aż tak istotne,
odnośnie regulacji, mam trochę inne zdanie, co do budowy grzejników, to można je także wykonywać na siatce mocowanej do ściany, ale to są szczegóły,
dodatkowo podana jest literatura

Ogrzewanie ścienne
W ostatnim czasie rosną wymagania użytkowników, co do szeroko rozumianej jakości klimatu wewnętrznego. Dlatego poszukuje się rozwiązań alternatywnych wobec powszechnie stosowanych ogrzewań z grzejnikami konwekcyjnymi. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie ścienne. Zapewnia ono zazwyczaj lepsze warunki komfortu cieplnego, ponieważ ogranicza chłodzące oddziaływanie ścian. System ten poprawia również warunki higieniczne pomieszczenia.
Warunki komfortu cieplnego
W przypadku tradycyjnego ogrzewania z grzejnikami konwekcyjnymi, większość ciepła przekazywana jest do pomieszczenia na drodze konwekcji. Grzejniki ogrzewają przede wszystkim powietrze, natomiast przegrody budowlane (ściany, podłoga, sufit) mają zazwyczaj niższą temperaturę. Dotyczy to przede wszystkim przegród zewnętrznych.
Ponieważ człowiek wymienia ciepło zarówno na drodze konwekcji z otaczającym go powietrzem, jak i na drodze promieniowania z przegrodami budowlanymi, dlatego na odczucie komfortu cieplnego ma wpływ zarówno temperatura powietrza, jak i średnia temperatura przegród. W pewnym zakresie przyjmuje się, że istnieje równoważność tych temperatur, tzn. niższą temperaturę przegród można skompensować podwyższając odpowiednio temperaturę powietrza . Jednak najlepsze warunki otrzymuje się w przypadku, gdy temperatura przegród nie odbiega zbytnio od temperatury powietrza. Zwróćmy na przykład uwagę, że latem możemy odczuwać komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza wewnętrznego niż zimą. Dzieje się tak, ponieważ latem ściany mają zazwyczaj wyższą temperaturę.
Zimą można uzyskać podobną sytuację przy zastosowaniu ogrzewania ściennego. Jeśli ogrzewanie zostanie zainstalowane w ścianach zewnętrznych, wówczas ich temperatura będzie wyższa niż temperatura powietrza. Ogranicza to odczucie chłodu, związanego z zimnymi ścianami, jak również pozwala obniżyć temperaturę powietrza wewnętrznego o 1-3 K
Wpływ na warunki higieniczne
Obniżenie temperatury w pomieszczeniu ma również istotny aspekt higieniczny, ponieważ przy temperaturze powietrza powyżej 22-24°C wzrasta istotnie ryzyko podrażnienia błony śluzowej. Również podobną korelację znaleziono pomiędzy występowaniem syndromu chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome) i podwyższoną temperaturą powietrza wewnętrznego [1]. Wykazano, że ogrzewania niskotemperaturowe powodują w mniejszym stopniu podrażnienia oczu, choroby gardła i błony śluzowej, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego [1]. Mniejsza cyrkulacja powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu powoduje zmniejszenie ilości cząstek zawieszonych. Również ryzyko rozwoju pleśni na ogrzewanych ścianach jest znacznie mniejsze z uwagi na znaczne obniżenie wilgotności względnej w warstwie granicznej ściany.
Wdychanie kurzu może powodować reakcje alergiczne, przy czym decydująca w tym przypadku jest nie ilość cząstek, lecz ich rodzaj. Przy temperaturze 55°C zaczyna się proces suchej destylacji kurzu, w wyniku którego cząstki stają się większe i bardziej drażniące. Dlatego ogrzewania ścienne, podobnie jak i inne systemy niskotemperaturowe, powodują mniejsze reakcje alergiczne w porównaniu do instalacji tradycyjnych (cząstek kurzu jest mniej i są one mniej agresywne).
Podstawowe konstrukcje grzejników ściennych
Grzejniki ścienne to ściany z zabudowanymi w nich elementami grzejnymi, takimi jak przewody wodne albo maty lub przewody elektryczne. Elementy te umieszcza się pod warstwą wykończeniową ściany. Warstwę tę stanowić może tynk lub różnego rodzaju płyty prefabrykowane. W wielu przypadkach wymagana jest również dodatkowa warstwa izolacji termicznej, ograniczająca przepływ ciepła na drugą stronę ściany. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim w przypadku ścian zewnętrznych, jak również ścian wewnętrznych, oddzielających sąsiednie mieszkania.
Jeśli nie jest wymagana warstwa izolacji, można umieścić rury bezpośrednio na ścianie (rys. 2). Przewody prowadzi się najczęściej w odstępie od 4 do 20 cm. W celu odpowiedniego przymocowania przewodów, stosuje się specjalne elementy montażowe. Przy dłuższych ścianach, zwłaszcza powyżej 10 m, mogą być konieczne dylatacje. Dylatacje stosuje się również pomiędzy różnymi przegrodami budowlanymi, tzn. podłogą, sufitem i ścianami. Rodzaj i rozmieszczenie dylatacji musi być określone w projekcie instalacji.
Grubość tynku powinna wynosić co najmniej 1 cm od powierzchni przewodów. W przypadku grubszych tynków, można je wykonać w postaci kilku warstw. W tym przypadku pod ostatnią warstwą należy zastosować specjalną siatkę zbrojeniową..
Innym sposobem montażu przewodów jest umieszczenie ich pod suchą płytą prefabrykowaną W tym przypadku należy przytwierdzić do ściany specjalne elementy, do których przymocowana zostanie płyta.
Wiele firm oferuje własne systemy, które zawierają specjalne prefabrykowane płyty ułatwiające prowadzenie przewodów. Płyty takie mogą posiadać zintegrowaną izolację (rys. 5) lub warstwę wykończeniową.
Przed przystąpieniem do wykonywania instalacji powinny być zamontowane wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. W czasie prac tynkarskich temperatura powietrza i materiałów budowlanych nie powinna być niższa niż +5°C.
W przypadku stosowania tynków zawierających gips, temperatura wody zasilającej nie powinna przekraczać 50°C. Wyższe temperatury mogą być stosowane tylko w połączeniu z tynkami niezawierającymi gipsu [4].
Ogrzewanie ściany, wykończonej tynkiem zawierającym cement, można rozpocząć po 21 dniach od wykonania tynku. W przypadku tynków zawierających gips ogrzewanie można rozpocząć po 7 dniach lub według zaleceń producenta. Ogrzewanie rozpoczyna się przy temperaturze zasilania +25°C, którą utrzymuje się przez 3 dni. Następnie ustawia się maksymalną temperaturę zasilania i utrzymuje się ją przez 4 dni. W przypadku stosowania wykładzin prefabrykowanych bez dodatkowego tynku, można ogrzewanie rozpocząć natychmiast po montażu wykładziny.
Grzejnik ścienny w ogrzewaniu mikroprzewodowym
Specyficzny grzejnik ścienny występuje w systemie ogrzewania mikroprzewodowego. W tym systemie przewody doprowadzające wodę do grzejników konwekcyjnych umieszczone mogą być w ścianie pod tynkiem . Zwłaszcza w przypadku długich odcinków i braku izolacji wokół przewodów, mogą wystąpić znaczne straty ciepła i ściana będzie przekazywała ciepło do pomieszczenia, podobnie jak ma to miejsce w ogrzewaniu ściennym. Jak wykazały badania doświadczalne, w przypadku prowadzenia przewodów w peszlu, ilość ciepła oddawana do pomieszczenia przez ścianę może nawet przekroczyć strumień ciepła przekazywany przez grzejnik konwekcyjny.
Temperatura czynnika
Ogrzewanie ścienne należy do grupy ogrzewań niskotemperaturowych. Temperatura wody zasilającej wynosi najczęściej od 35 do 60°C, a projektowane schłodzenie wody w grzejniku ściennym przyjmuje się równe 10 K.
Zaleca się, aby temperatura powierzchni ściany nie przekraczała 35°C [4]. W związku z tym, przyjmując współczynnik przejmowania ciepła na wewnętrznej powierzchni ściany ok. 8 W/m2K [4] i temperaturę powietrza w pomieszczeniu 20°C, można oszacować maksymalną wydajność grzejnika ściennego w takim przypadku na poziomie 120 W/m2.
Dlatego ogrzewanie ścienne przeznaczone jest przede wszystkim do budynków o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Może być również stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, w celu dopełnienia bilansu cieplnego pomieszczenia. Jednocześnie właśnie stosowanie ogrzewania ściennego zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło poprzez obniżenie wymaganej temperatury wewnętrznej oraz ograniczenie strat ciepła przez przenikanie.
Izolacja
W przypadku umieszczenia przewodów w ścianie zewnętrznej nie występują już straty ciepła przez przenikanie z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia może być znacznie ograniczone. W ekstremalnym przypadku będzie to zapotrzebowanie na wentylację oraz straty ciepła na przenikanie przez okna. Takie potrzeby cieplne mogą zostać pokryte nawet przy stosunkowo niskiej temperaturze powierzchni ściany. Jednak mimo, że pomieszczenie nie traci już ciepła poprzez ściany, w których umieszczono przewody grzejne, to występują straty ciepła od tych przewodów. Straty te są znacznie wyższe niż straty ciepła pomieszczenia w przypadku braku ogrzewania ściennego, ponieważ woda w przewodach ma wyższą temperaturę niż powietrze w pomieszczeniu. Dlatego bardzo istotne jest, aby współczynnik przenikania ciepła U2) ściany zewnętrznej nie przekraczał wartości 0,30 W/m2K. Jeżeli jest wyższy konieczna jest dodatkowa izolacja pod przewodami.
Aby zachować straty ciepła na poziomie podobnym do tego, który wystąpiłby w przypadku braku ogrzewania ściennego zaleca się stosowanie dodatkowej izolacji, nawet jeśli współczynnik U nie przekracza 0,30 W/m2K. Orientacyjne grubości warstwy izolacji o współczynniku przewodzenia ciepła l = 0,04 W/mK podano w tabeli 1.
Jeśli poszczególne mieszkania są indywidualnie rozliczane za ciepło, to również w przypadku prowadzenia przewodów w ścianie wewnętrznej, odgradzającej dwa mieszkania, należy zapewnić odpowiednią izolacyjność termiczną tej ściany, aby ograniczyć podgrzewanie jednego mieszkania na koszt drugiego. W takim przypadku zaleca się aby opór cieplny ściany, licząc od rur w kierunku sąsiedniego mieszkania, wynosił co najmniej 0,75 m2K/W [4].
W celu zilustrowania powyższego zagadnienia przeprowadzono obliczenia symulacyjne przy użyciu programu komputerowego Wall 2D [15]. W obliczeniach przyjęto, że średnia temperatura wody w przewodach wynosi 40°C, współczynnik przejmowania ciepła na powierzchni ogrzewanej ściany jest stały i ma wartość 8 W/m2K [4]. Przewody o średnicy 8×1,0 mm i współczynniku przewodzenia ciepła l = 0,35 W/mK, prowadzone są w odstępie 10 cm. Przewody zostały pokryte warstwą tynku o grubości 2 cm (od powierzchni przewodów). Konstrukcję ściany przedstawiono w tabeli 2.
Przeprowadzono dwa warianty obliczeń. W wariancie 1 przyjęto brak izolacji, natomiast w wariancie 2 uwzględniono izolację w postaci styropianu o grubości 3 cm. Założono, że temperatura powietrza w pomieszczeniach po obu stronach ściany jest stała (brak gradientu temperatury) i wynosi +20°C.
Pole temperatury w przekroju ściany, przy założeniu stałej temperatury wody w przewodach, przedstawiono na rysunkach 8 i 9. Wyniki obliczeń zestawiono w tabeli 3.
Jak wynika z tabeli 3, w przypadku braku izolacji cieplnej, gęstość mocy przekazywanej do pomieszczenia sąsiedniego jest znacząca i wynosi 50% mocy przekazywanej do pomieszczenia po stronie przewodów. Natomiast zastosowanie izolacji w postaci warstwy styropianu o grubości 3 cm ogranicza tę wartość do 15%.
Regulacja eksploatacyjna
Zagadnienie regulacji eksploatacyjnej instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami ściennymi jest podobne do regulacji ogrzewania podłogowego. Podstawową różnicą jest to, że grzejniki ścienne posiadają zazwyczaj znacznie mniejszą bezwładność niż grzejniki podłogowe. Mogą więc znacznie szybciej reagować na zmianę parametrów wymuszających ich pracę (temperatura i strumień czynnika) i w konsekwencji w krótszym czasie dostosowywać swoją wydajność do chwilowego zapotrzebowania na ciepło.
Dzięki niskiej temperaturze powierzchni grzejnej (ściany) również grzejniki ścienne, podobnie jak grzejniki podłogowe, posiadają właściwości samoregulacyjne, które ułatwiają dostosowanie chwilowej mocy grzejnika do zmieniających się potrzeb cieplnych3).
Dlatego ogrzewanie ścienne powinno posiadać niezależną od źródła ciepła regulację temperatury wody zasilającej. Wyjątek stanowią źródła o wysokiej dokładności regulacji, np. kotły gazowe z płynną regulacją palników lub pompy ciepła sterowane częstotliwościowo.
W przypadku kotłów z wymuszonym obiegiem i małą pojemnością wodną zaleca się stosowanie pionowego rozdzielacza hydraulicznego.
Chwilowe zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym pomieszczeniu może zmieniać się niezależnie od innych pomieszczeń. Zmiany te mogą być spowodowane zarówno warunkami zewnętrznymi (np. zmiana nasłonecznienia), jak również pojawianiem się wewnętrznych zysków ciepła (np. obecność ludzi czy włączenie sprzętu biurowego). Dlatego oprócz regulacji centralnej wskazane jest stosowanie niezależnej regulacji miejscowej.
W tym przypadku najczęściej stosowana jest regulacja ilościowa (dławieniowa) z wykorzystaniem zaworów termostatycznych bezpośredniego działania lub sterowanych elektronicznie. W zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz wartości nastawionej przez użytkownika, zawór regulacyjny jest otwierany lub przymykany. W konsekwencji zmienia się przepływ czynnika grzejnego przez grzejnik, co z kolei powoduje dostosowanie chwilowej mocy grzejnika do aktualnych potrzeb cieplnych w danym pomieszczeniu.
P class=opis>Termostaty elektroniczne (rys. 11) montowane są na ścianie ogrzewanego pomieszczenia i łączone są przewodem elektrycznym z głowicą zaworu regulacyjnego, który najczęściej umieszczony jest na rozdzielaczu. Zaletą termostatów elektronicznych jest to, że zawór regulacyjny nie musi znajdować się w punkcie pomiaru temperatury powietrza wewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku zarówno termostat, jak i głowica zaworu wymagają zasilania elektrycznego.
Takiego wymagania nie posiadają głowice termostatyczne bezpośredniego działania (rys. 12). Montuje się je wprost na zaworze regulacyjnym. W tym przypadku przewód wodny pętli ogrzewania ściennego musi być doprowadzony do zaworu, który umieszczany jest w ścianie ogrzewanego pomieszczenia.
Zagrożenia
Ogrzewanie ścienne, oprócz swoich zalet, posiada również pewne wady i zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, projektowaniu i wykonywaniu instalacji w tym systemie. Do ogrzewania mogą być wykorzystane tylko ściany, niezasłonięte meblami. A więc umieszczenie grzejników ściennych utrudnia późniejszą aranżację pomieszczenia.
W przypadku późniejszego wiercenia otworów w ścianie, istnieje ryzyko uszkodzenia przewodów. Dlatego po ułożeniu rur należy przeprowadzić ich dokładną inwentaryzację i przekazać ją użytkownikowi. W przypadku braku takiej inwentaryzacji można posłużyć się folią termoczułą.
W trakcie wykonywania instalacji należy zwrócić uwagę na kolizję z innymi instalacjami, zwłaszcza z instalacją elektryczną.
W przypadku umieszczenia przewodów grzejnych w ścianie zewnętrznej mogą wystąpić znaczne straty ciepła. Dlatego należy zapewnić wysoką izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych.
Podsumowanie
Z uwagi na posiadane właściwości, ogrzewanie ścienne należy polecić przede wszystkim dla pomieszczeń o szczególnie wysokich wymaganiach co do komfortu cieplnego i warunków higienicznych, np. sal szpitalnych. Często stosuje się je na basenach. Może być również używane, jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie ścienne, z uwagi na niską temperaturę czynnika, jest szczególnie odpowiednie do zastosowania w połączeniu z nowoczesnymi źródłami ciepła, takimi jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła. Źródła te osiągają wówczas wyższe sprawności, niż w połączeniu z tradycyjnym ogrzewaniem wysokotemperaturowym.



mgr inż. Michał Strzeszewski

Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji

Politechnika Warszawska


Literatura

1. Eijdems H. H. E. W. et al., Low Temperature Heating Systems: Impact on IAQ, Thermal Comfort and Energy Consumption, LowEx Newsletter no 1, Annex 37, Finland 2000, (http://www.vtt.fi/rte/projects/annex37).

2. Eggert H., Vom Zentralheizungs-Radiator zur Niedertemperatur- Wandflächenheizung, Erneuerbare Energie 4/1995.

3. Fachinformationsdienst Flächenheizung BVF, Warmwasser-Flächenheizung – Die ideale Voraussetzung für die Nutzung von Brennwerttechnik, Solarenergie und Umweltwärme bei der Gebäudeheizung, Bundesverband Flächenheizungen e.V., Hagen, Niemcy, 1999, (http://www.flaechenheizung.de/MerkblattE.pdf).

4. Fachinformationsdienst Flächenheizung BVF, Richtlinie zur Herstellung beheizter Wandkonstruktionen im Wohnungs-, Gewerbe- und Industriebau”, Bundesverband Flächenheizungen e.V., Hagen, Niemcy, 1999, (http://www.flaechenheizung.de/MerkblattGpdf).

5. Fanger P.O., Komfort cieplny, Arkady, Warszawa 1974.

6. Gabo Systemtechnik GmbH, Das revolutionäre Heizungssystem von gabo. Technische Informationen, 1999, (http: //www.gabosys.de).

7. Gundersen P., Energy-Efficient Heating Plants Using Low-Temperature Water-Borne Heat, Future Building Forum, Low Temperature Heating Systems in Buildings – Workshop, Stockholm 11-12 June 1998, (http://www.bim.kth.se/fbf/papers/paper6/energy_efficient.pdf).

8. Kociołek W., Wodne ogrzewanie ścienne. Pętla pod tynkiem, Magazyn Instalatora, 7-8/2001 (http://www.instalator.pl/archi/archiwum.html).

9. Ljungqvist J., Bergsten R., Internal Low Temperature Heated Wall in a Well Insulated One Family House, Future Building Forum, Low Temperature Heating Systems in Buildings � Workshop, Stockholm 11-12 June 1998 (http://www.bim.kth.se /fbf/papers/paper14/internal_low_temperature.pdf).

10. Rabjasz R., Dzierzgowski M., Ogrzewanie podłogowe. Poradnik, Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa, Warszawa 1995.

11. Rabjasz R., Dzierzgowski M., Instalacje centralnego ogrzewania z rur wielowarstwowych, Wyd. KANON, Gdańsk, 1998.

12. Rabjasz R. et al., Charakterystyki techniczno-eksploatacyjne nowoczesnych systemów ogrzewań mieszkaniowych poziomych jedno- i wieloobwodowych, Raport IOiW PW, Warszawa 2001.

13. Strzeszewski M., Kowalczyk A., Wpływ właściwości inercyjnych na regulację grzejników podłogowych, Rynek Instalacyjny 1-2/2002.

14. Strzeszewski M., Rabjasz R., Ogrzewanie mikroprzewodowe. Podstawowe informacje, Rynek Instalacyjny 3/2002.

15. Strzeszewski M., Wall 2D, program komputerowy, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1997-2002.


Artykuł pochodzi z miesięcznika "RYNEK INSTALACYJNY"nr 06/02

adrian
04-01-2006, 21:25
Dziękuję 1950.
Poczytałem i utwierdziłem się w swoim przekonaniu. Pozostanę przy podłogówce.

Wojty
05-01-2006, 11:08
A ja sie nadal zastanawiam ;) - czekam wlasnie na wycene :)

wodzio
06-01-2006, 08:05
Ja też chyba się zdecyduje (mam jeszcze troche czasu), ale chciałbym to najpierw obejżeć, bo jak do tej pory nigdy czegoś takiego na żywo nie widziałem. Przydałyby się opinie samych użytkowników. Może ktoś umiesciłby również jakieś zdjęcia jak to jest technicznie rozwiązane.

rafgam
08-01-2006, 20:26
rafgam - fajnie ze odezwal sie "zywy uzytkownik" tego typu rozwiazania ;).

A ty gdzie zastosowales to ogrzewanie?

Masz jakies meble w ogole ustawione na tej scianie?

Jaka temp ma sciana?

Jak z tynkiem?Jaki, jakiej grubosci, a moze regipsy?


Ad1 - wszystkie sypialnie i gabinet (pomieszczenia15-20m2), ściana w korytarzu i na klatce schodowej

Ad2 - zdecydowana większość bez mebli, ew. ażurowe biurko.

Ad3 - nie mierzyłem :) , ciepła przy dotyku (ok. 25 stopni?)

Ad4 - zwykły tynk nie maszynowy z dodatkiem specjalnych włókien

zajrzyj też np. tu: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36273&highlight=


pzdr
rafgam

wicekK
05-06-2006, 15:16
Witam wszystkich.
Bardzo ciekawa lektura - zwłaszcza że biorę pod uwagę ten rodzaj ogrzewania i to w miejscach o których pisał rafgam
Tak się tylko zastanawiam :
- Czy podłogówke i ścienne można zasilać z tego samego rozdzdielacza ?
Bo w zasadzie powinny mieć różne temperatury .
- Jaką ścianę zewnętrzną należałoby wybudować dla ściennego ?
Intuicja podpowiada mi , że trójwarstwowa powinna być lepsza od dwuwarstwowej .
- Czy w czasie eksploatacji nie występuje problem zapowietrzania instalacji ?
Zasilanie od dołu sprzyja gromadzeniu się powietrza w instalacji ściennej .
A może robi się jakieś odpowietrzenia ?
- Jaką część ściany zajmuje instalacja ?
- Która ściana jest lepsza na instalację
* zewnętrzna - ale tu mogą występować duże straty
* a może lepiej w ściankach działowych ?
Rozważania teoretyczne są ok , ale jak jest w praktyce ?

rafgam
06-06-2006, 21:45
- Czy podłogówke i ścienne można zasilać z tego samego rozdzdielacza ?

Można, regulujesz temp. odpowiednim nastawieniem przepływu w danej "pętli"




- Jaką ścianę zewnętrzną należałoby wybudować dla ściennego ?
Intuicja podpowiada mi , że trójwarstwowa powinna być lepsza od dwuwarstwowej .

Na pewno im "cieplejsza" tym lepsza. Ilość warstw przy dobrej izolacyjności nieistotna. Ja mam 2W



- Czy w czasie eksploatacji nie występuje problem zapowietrzania instalacji ?

W dobrze zrobionej nie ma z tym problemu.




- Jaką część ściany zajmuje instalacja ?


Do wys. ok. 1,6. Powierzchnia sumaryczna ogrzewania wg. wyliczeń projektu (ile okien, scian zewn., powierzni pomieszczenia itp.)



- Która ściana jest lepsza na instalację

Wg mnie zewnętrzna, najlepiej z oknem - żeby nie "ciągnęło" spod okna i od chłodniejszych ścian. Straty stratami, ale w końcu ogrzewanie jest po to żeby zapewnić komfort. Ogrzewanie w ściance działowej np. naprzeciw zimnej ściany zewn.spowoduje duże różnice komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Oczywiście możliwe jest uzupełniające "ścienne" na ściankach działowych - jako efekt uboczny odczuwalne jest też ciepło z drugiej strony ściany szczególnie gdy w duże mrozy instalacja pracuje na stosunkowo wysokich temp. wody. Dzięki temu mam przyjemnie (chociaż efekt niezamierzony) ciepłą ścianę w kabinie prysznicowej 8)

Pozdrawiam
rafgam

1950
06-06-2006, 22:29
Witam wszystkich.
Bardzo ciekawa lektura - zwłaszcza że biorę pod uwagę ten rodzaj ogrzewania i to w miejscach o których pisał rafgam
Tak się tylko zastanawiam :
- Czy podłogówke i ścienne można zasilać z tego samego rozdzdielacza ?
Bo w zasadzie powinny mieć różne temperatury .
- Jaką ścianę zewnętrzną należałoby wybudować dla ściennego ?
Intuicja podpowiada mi , że trójwarstwowa powinna być lepsza od dwuwarstwowej .
- Czy w czasie eksploatacji nie występuje problem zapowietrzania instalacji ?
Zasilanie od dołu sprzyja gromadzeniu się powietrza w instalacji ściennej .
A może robi się jakieś odpowietrzenia ?
- Jaką część ściany zajmuje instalacja ?
- Która ściana jest lepsza na instalację
* zewnętrzna - ale tu mogą występować duże straty
* a może lepiej w ściankach działowych ?
Rozważania teoretyczne są ok , ale jak jest w praktyce ?

w zasadzie rafgram napisał wszystko, ale pozwolę sobie rozwinąc ostatnie pytanie,
bezprzecznie ściany zewnętrzne,
na działowych jedynie w przypadkach gdy na zewnętrznych naprawdę nie można,
trzeba pamiętać o tym żeby instalujac ścienne nie instalwać go naprzeciw okien,
ograniczenie wynika z tego, że ścinne jest przede wszystkim ogrzewaniem emitującym promienie podczerwone które grzeją dopiero po natrafieniu na przegrodę,
a niestety szyby dal promieniowania podczerwonego nie są przeszkodą i będziemy grzać to co natrafią na zewnątrz budynku

brachol
07-06-2006, 05:56
a jaka temp trzeba podac na to ogrzewanie?

wicekK
07-06-2006, 21:19
A czy ktoś użytkuje w jednym pomieszczeniu ścienne i podłogowe ?
Będę miał salon ok 30 m kw - na podłodze coś z drewna (w ostateczności panele ) - podłogówka w takiej sytuacji jest raczej ni zalecana - ze względu na dużą izolacyjność podłogi .
Więc tak sobie kombinuję , że może trochę podłogówki o kiepsliej wydajności wspomagane ściennym da radę ?
Mam pytanie do użytkowników podłogówki : Jakie macie materiały na podłodze i jak przy nich działa podłogówka
Myślę że wielu czytelników forum byłoby zainteresowanych takim rankingiem

kaloosa
07-06-2006, 21:29
a czy moze ktos podac cene metra kwadratowego takiego ogrzewania?

1950
07-06-2006, 21:32
a czy moze ktos podac cene metra kwadratowego takiego ogrzewania?
porównywalne z podłogówka

zibi2
08-06-2006, 13:28
adrian, * * *
Izolacja
W przypadku umieszczenia przewodów w ścianie zewnętrznej nie występują już straty ciepła przez przenikanie z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia może być znacznie ograniczone. W ekstremalnym przypadku będzie to zapotrzebowanie na wentylację oraz straty ciepła na przenikanie przez okna.

Przecież to kompletna bzdura.

1950
08-06-2006, 14:38
tak, a dlaczego? :o

zibi2
08-06-2006, 14:48
Rurki z ciepłš wodš zapobiegajš stratom ciepła przez przenikanie ? eureka - wytwórcy styropianu i wełny mogš się zwijać z rynku, zaœ autor dostanie nagrodę Nobla.

Chciałbym zobaczyć rachunek za energię w domu w którym dzięki "umieszczeniu przewodów w œcianie zewnętrznej nie występujš już straty ciepła przez przenikanie [...] tylko przez wentylację i okna"

Osobiœcie nic nie mam przeciwko ogrzewaniu œciennemu ale taki bełkot szkodzi a nie pomaga. I to jeszcze w piœmie technicznym.

pozdrawiam

sSiwy12
08-06-2006, 15:06
Dodam tylko, że faktycznie nie ma strat ciepła z pomieszczenia, ale są i to pewnie większe (większa różnica temperatur między powierzchnią ściany wewnętrznej a zewnętrznej) bezpośrednio z ogrzewania.

zibi2
08-06-2006, 15:57
He, he, oczywiœcie :roll: Jednak "subtelnoœć" tej reklamy mnie powala. Dlaczego ktoœ traktuje czytelnika publikacji było nie było technicznej jak debila ?

Dla œcisłoœci - przenikanie ciepła z rurek na zewnštrz jest jak najbardziej przenikaniem z "wnętrza pomieszczenia".

pozdrawiam

sSiwy12
08-06-2006, 16:16
Poszedłem tropem naszego odkrywcy. Fajnie było.
Pozdrawiam

katerhasser
08-06-2006, 17:06
Rok temu to rozważałem ale wybrany projekt nie był optymalny (rozkład ścian opisany przez 1950).
na 1W tobym nie kładł ale na 2W jak najbardzej.
Gdybym się miał jeszcze raz budować to:

1. projekt koniecznie indywidualny, z uwzgl. m.in. rozmieszczenia rurek w ścianach
2. ogrzewanie ścienne.

Tu na forum Martka zakładała w zeszłym roku.

Heimnar
09-06-2006, 11:06
nie może byc zainstalowane na ścianach które znajdują się naprzeciw okien z prostego powodu, jest to ogrzewanie które prawie w 100% grzeje przez promieniowanie i promienie podczerwone które grzeją dopiero wtedy gdy natrafią na przegrodę będą wypromieniowywane na zewnątrz, bo zwykłe szyby nie stanowią dla nich przeszkody,
ogrzewanie ścienne należy do ogrzewań niskotemperaturowych, doskonałe do kondesata, pompy ciepła, co jednak nie znaczy, że nie pójdzie z kotłem węglowym

Znowu to promieniowanie. Ludzie - nie róbcie sobie wody z mózgu. Udział promieniowania przy ogrzewaniu elementem grzejnym o temperaturze 30 st C (jak ścienne, czy podłogówka) jest niewielki (znacznie większy jest przy zwykłym grzejniku - zasilanym wodą 60 st C).
Większość ciepła ogrzewanie ścienne oddaje przez konwekcję. Zdecydowanie.
Udział promieniowania rośnie z 4 potęgą temperatury - więc jest bardzo mały przy temperaturach niskich i bardzo znaczący - przy wysokich (100-200 st C)
Aczkolwiek faktycznie - umiejscawianie grzejnika (jakiegokolwiek) naprzeciw okna, spowoduje, że część ciepła (wcale nie taka duża) ucieknie przez nie na zewnątrz.

Senser
09-06-2006, 11:14
A co z pomyłką np. z wbiciem gwoździa pod obrazek?? :-)

rafgam
09-06-2006, 12:25
A co z pomyłką np. z wbiciem gwoździa pod obrazek?? :-)

Stosuje się folie termoczułe do wizualizacji przebiegu rurek ogrzewania

zibi2
09-06-2006, 12:41
Hej,


* * * Udział promieniowania rośnie z 4 potęgą temperatury* * *

ale temperatury w K ;)

30 stopni C: 300^4 = 8,1 tys mln czegoœ tam
60 stopni C: 330^4 = 11,9 tys mln

różnica raptem 50% i zostanie łatwo wyrównana przez różnicę powierzchni grzejnika i œciany. Jaka różnica - 1000% ? Co najmniej.

czyli œciana o temp 30 stopni wypromieniuje 1000/150 = 7x więcej ciepła niż grzejnik o temp. 60 st.

Pewnie dlatego œcian ani podłogówki nie nagrzewa się "aż" do 30st. tylko dużo mniej

pozdrawiam

JackD
09-06-2006, 12:50
A co z pomyłką np. z wbiciem gwoździa pod obrazek?? :-)

hehe... i to jest jak najbardziej madre pytanie w tej dyskusji.....

dlacze mnie smieszy??. nie tak dawni przewierciłem rure gazowa wieszając jakis obrazek.....
trzeba było widzieć moją minę.....hahahaha

Senser
09-06-2006, 12:56
A ja mam milion pięcset zdięć inst. elekt. no i przyszło do małego kucia, jedno ostre stuknięcie przecinakiem i pod dwóch żyłach od Alarmu :-) dopiero później przypomniałem sobie, że trzeba było co w moim domu jest rzeczą świętą, looknąć na nie!! :-)

Heimnar
09-06-2006, 13:02
Hej,


* * * Udział promieniowania rośnie z 4 potęgą temperatury* * *

ale temperatury w K ;)

30 stopni C: 300^4 = 8,1 tys mln czego� tam
60 stopni C: 330^4 = 11,9 tys mln

różnica raptem 50% i zostanie łatwo wyrównana przez różnicę powierzchni grzejnika i �ciany. Jaka różnica - 1000% ? Co najmniej.

czyli �ciana o temp 30 stopni wypromieniuje 1000/150 = 7x więcej ciepła niż grzejnik o temp. 60 st.

Pewnie dlatego �cian ani podłogówki nie nagrzewa się "aż" do 30st. tylko dużo mniej

pozdrawiam

OK, ok - wszystko jasne, tyle że sam dowodzisz, że mimo wszystko udział promieniowania (procentowy) w przypadku ogrzewania ściennego jest mniejszy niż w grzejniku :D.
Oczywista sprawa.
Oblicz sobie ile ciepła wymieniane jest przez konwekcję - zobaczysz, że pewnie dwa razy tyle (jak nie więcej).
Nie wciskajcie kitu z tym promieniowaniem. Tutaj naprawdę konwekcja mimo wszystko dominuje.


EDIT: - poza tym wbrew pozorom, powierzchnia grzejnika wcale nie jest taka mała.

Senser
09-06-2006, 13:15
O My Good!!! Myślałem, że to forum Muratora, a trafiłem na wydział Politechniki??

zibi2
09-06-2006, 13:42
[quote="Heimnar"]
OK, ok - wszystko jasne, tyle że sam dowodzisz, że mimo wszystko udział promieniowania (procentowy) w przypadku ogrzewania ściennego jest mniejszy niż w grzejniku :D.
[quote]

? :o

O udziale procentowym nic nie wiem. Wyszło mi że moc promieniowana ze œciany jest ok 7x większa niż z grzejnika

Jeœli temperatura w pomieszczeniu i przy podłogówce i przy grzejniku jest podobna, to podejrzewam że % udział promieniowania z podłogi (œciany) jest dużo większy niż z grzejnika.

pozdrawiam

Heimnar
09-06-2006, 14:38
Obawiam się, że nie masz racji.
Po pierwsze: Promieniowaniem nie ogrzejesz powietrza. Ma za małą emisyjność (absorpcyjność) - w krótkich słowach: Jest przezroczyste. Nagrzejesz różne elementy wyposażenia - łóżko, meble, ściany itp.
Jako użytkownik pomieszczenia odczuwałbyś zdecydowany dyskomfort - gdyż od strony powierzchni intensywnie promieniującej byłoby Ci ciepło, a od tej drugiej - chłodno.

Przykładem źródła ciepła, gdzie zdecydowanie dominuje promieniowanie jest otwarty kominek. Owszem jest to bardzo ładna rzecz i cieszy, ale jeśli chodzi o komfort ogrzewania, to pozostawia wiele do życzenia.

Co do Twoich obliczeń. Błędem jest "szacowanie" samego promieniowania.

Gdzieś już tutaj starałem się obalić mit promieniowania. Muszę poszukać...
...no dobra, poszukałem i znalazłem :D
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=70898&highlight=ogrzewanie+%B6cienne

zibi2
09-06-2006, 14:55
Obawiam się, że nie masz racji.
Po pierwsze: Promieniowaniem nie ogrzejesz powietrza. Ma za małą emisyjność (absorpcyjność) - w krótkich słowach: Jest przezroczyste. Nagrzejesz różne elementy wyposażenia - łóżko, meble, ściany itp.
Jako użytkownik pomieszczenia odczuwałbyś zdecydowany dyskomfort - gdyż od strony powierzchni intensywnie promieniującej byłoby Ci ciepło, a od tej drugiej - chłodno.

Przykładem źródła ciepła, gdzie zdecydowanie dominuje promieniowanie jest otwarty kominek. Owszem jest to bardzo ładna rzecz i cieszy, ale jeśli chodzi o komfort ogrzewania, to pozostawia wiele do życzenia.

Co do Twoich obliczeń. Błędem jest "szacowanie" samego promieniowania.

Gdzieś już tutaj starałem się obalić mit promieniowania. Muszę poszukać...
...no dobra, poszukałem i znalazłem :D
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=70898&highlight=ogrzewanie+%B6cienne

Dyskusja naprawdę zaczyna mi się podobać

Ja wcale nie chcę ogrzewać powietrza, które i tak pójdzie w komin. Tylko mojš szanownš osobę, sprzęty, z którymi się stykam - krzesła, łóżko, Może też œciany żeby ze wszystkich stron przyjemnie promieniowało. W zimie przy -20 œmigałem z górki w t-shircie + ortalion i było mi goršco. To jest to.

Niedługo musze podjšć ostatecznš decyzję grzejniki czy podłogowe (może œcienne ?) Stšd dršżenie tematu.

pozdrawiam

Heimnar
09-06-2006, 15:21
Skoro Ci zależy na promieniowaniu, to trzeba by ustawić promiennik o temp +200 stopni i obwiesić dom lustrami :D.

No dobra, a tak na serio...Ja inwestuję na 100% w podłogówkę. Z jednej prostej przyczyny - niższa temperatura zasilania (i powrotu), co dla PC (w którą również mam zamiar zainwestować) przekłada się na realną oszczędność energii.
Konwekcja mi nie przeszkadza - wprost przeciwnie - uważam ją na najzdrowszy i najbardziej komfortowy sposób wymiany ciepła.
A na uciekające w komin gorące powietrze są sposoby (rekuperator).
Zwłaszcza, że w przypadku ogrzewania podłogowego/ściennego średnia temperatura powietrza jest niższa (przy tym samym komforcie cieplnym) w związku z czym konwekcyjny ruch powietrza słabszy i generalnie mniej go ucieka, niż przy instalacji grzejnikowej.

1950
09-06-2006, 16:54
ogrzewania płaszczznowe, podłogówka, ścienne, nie nie robi się po to żeby grzać powietrze,
dla komfortu cieplnego człowieka, nie jest istotna temperatura powietrza, ale temperatura przregród,
nie wiem czy byłeś kiedyś w domu letniskowym zimą,
po długiej nieobecności pojawiają się goście i zaczyna się gwałowne grzanie z reguły w kominku,
temperatura powietrza po niedługim czasie wynosi 25 i więcej C, a od ścian ciągnie chlodem i mimo tak wysokiej temperatury odczuwa się dyskomfort, cieplny,
właśnie przy ogrzewania rozchodzi się o to, żeby te promieniowanie które wg Ciebie nie ma wpływu na komfort ogrzewania było jak największe, dlatego stosuje się ogrzewania płaszczyznowe,
z których z resztą ja uważam ścienne za zdecydowanie lepszy sposób,
chociażby z tego powodu że ma mniejszą bezwładność[/url]

Senser
11-06-2006, 21:24
nie wiem czy byłeś kiedyś w domu letniskowym zimą,
po długiej nieobecności pojawiają się goście i zaczyna się gwałowne grzanie z reguły w kominku,
temperatura powietrza po niedługim czasie wynosi 25 i więcej C, a od ścian ciągnie chlodem i mimo tak wysokiej temperatury odczuwa się dyskomfort, cieplny[/url]

To ciekawe, ale faktycznie tak jest...

brachol
12-06-2006, 07:47
czyli wychodzi na to ze ogrzewanie scienne bedzie komfortowe i czy promieniuje czy nie nie ma to wiekszego znaczenia wazne zeby dobrze grzalo jest tylko kwestia czy uda sie zrobic tak zeby na tych scianach co bedzie ogrzewanie nie bylo mebli

Heimnar
12-06-2006, 07:52
Nie twierdzę, że nie jest komfortowe. Uważam, że ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne, podłogowe) to najlepszy sposób ogrzewania. Korzyść podstawowa to duża powierzchnia wymiany ciepła - co przy niewielkiej różnicy temperatur pozwala osiągnąć odpowiednią moc cieplną do ogrzania pomieszczeń.
Aczkolwiek śmiem twierdzić, że mimo wszystko mylicie się uważając, że promieniowanie jest wtedy dominującym sposobem przejmowania ciepła.
Proponuję trochę poczytać, trochę policzyć...sami zobaczycie.

kaloosa
22-06-2006, 22:32
A czy przy ogrzewaniu sciennym musze uzyc specjalnego tynku? Jezeli tak to jakiego?

katerhasser
19-07-2006, 12:41
przede wszystkim grubego: 2-3 cm.

fasola25
02-08-2006, 15:56
ja tez mam pytanie dot ogrzewania sciennego:
- ktos wyzej napisal, ze najlepiej jest polozyc to ogrzewanie na scianie zewnetrzenej z oknem - ale czy przy sporym oknie nie bedzie "za malo tej sciany" - chodzi mi przede wszytskim o to jaka powierzchnie sciany musze przeznaczyc na te rurki, aby ogrzac np 17 metrowa sypialnie ?

jesli okazaloby sie ze ta sciana z oknem wystarczy to nie byloby problemu z wierceniem i gwozdziami - rzadko wiesza sie cos na scianie z oknem - firanki, zaslony i problem z glowy

wicekK
02-08-2006, 20:03
ja tez mam pytanie dot ogrzewania sciennego:
- ktos wyzej napisal, ze najlepiej jest polozyc to ogrzewanie na scianie zewnetrzenej z oknem - ale czy przy sporym oknie nie bedzie "za malo tej sciany" - chodzi mi przede wszytskim o to jaka powierzchnie sciany musze przeznaczyc na te rurki, aby ogrzac np 17 metrowa sypialnie ?

jesli okazaloby sie ze ta sciana z oknem wystarczy to nie byloby problemu z wierceniem i gwozdziami - rzadko wiesza sie cos na scianie z oknem - firanki, zaslony i problem z glowy
Wydaje mi się że tej ściany może być mało .
Nie liczyłem jeszcze wydajności takiego ogrzewania - będę strzelał 100-150 w/m2 jest chyba osiągalne . Jak znasz zapotrzeboeanie na ciepło to siobie policz .
Jak mi podasz parametry ściany to w wolnej chwili mogę policzyć wydajność takiego grzejnika .

jabko
05-11-2006, 17:33
Podciagam temat.

Przy próbach urządzenia salonu przez moją żonę podłogówką nie zdołam go ogrzać. Żonka chce za dużo parkietu na podłodze :lol:
Więc na 80% skończy się na podłogówce w cześci salonu pod płytkami oraz na ogrzewaniu ściennym.
Tak więc temat mnie interesuje to wywlekam go do góry.

www.palmer.com
Polecają rury radianox ale ja mam zamiar zrobić to normalnie na pex.
Jak pisał 1950 - można :lol:

Z rurką podłogową ( fi16) kupię 100m rurki fi14.
Na stronce palmera przy 45st moc podaja na 120W/m2 ściennego.
Trzeba tylko zdecydować czy położyć na większej powierzchni i puścić niższą temperaturę z roździelacza podłogówki czy położyć mniej rurek i zasilić to przez osobną głowicę na 40st.

Z tego co piszą normalny tynk cementowo wapienny jak najbardziej się nadaje.
Trzeba dać włókien albo siatkę w ostatnia warstwę.

wicekK
07-11-2006, 12:35
www.palmer.com
Polecają rury radianox ale ja mam zamiar zrobić to normalnie na pex.
Jak pisał 1950 - można :lol:

Z rurką podłogową ( fi16) kupię 100m rurki fi14.
Na stronce palmera przy 45st moc podaja na 120W/m2 ściennego.
Trzeba tylko zdecydować czy położyć na większej powierzchni i puścić niższą temperaturę z roździelacza podłogówki czy położyć mniej rurek i zasilić to przez osobną głowicę na 40st.

Z tego co piszą normalny tynk cementowo wapienny jak najbardziej się nadaje.
Trzeba dać włókien albo siatkę w ostatnia warstwę.
Obejrzałem sobie tę ich stronkę i filmik instruktarzowy .
Nie wiem na jakim podłożu chcesz kłaść ścienne - zwróć uwagę że oni tam kładą rurki na jakimś materiale izolacyjnym .
Jeżeli położusz bezpośrednio na ścianie to 100 czy tym bardziej 150 W/m2 nie uzyskasz .Szacuję połowę tej wartości - no może trochę więcej .
Cóż - pobrałem znowu kan-co , dokonałem obliczeń i wychodzi na to że 150 W/m2 jest do osiągnięcia - parametry lepsze niż przy podłogówce .
Nie mniej jednak ten typ dogrzania pomieszczeń wydaje się ciekawym rozwiązaniem i też biorę go pod uwagę - tylko ja chcę to zrobić w łazienkach > tam gdzie mam za mało podłogi .
Jeżeli chodzi o salon i inne pomieszczenia z drewnem na podłodze to warto rozważyć parkiet lamelowy , panele , parkiet przemysłowy .
Nadają się do podłogówki , trzeba tylko zasilić wyższą temperaturą lub zagęścić ułożenie rurek .
U mnie będzie podłogówka w całym domu , na to drewno > wyjątek to łazienki , hole i kuchnia ( w salonie jakoś mi płytki nie leżą ) .

variuss
07-11-2006, 12:39
A czy przy ogrzewaniu sciennym musze uzyc specjalnego tynku? Jezeli tak to jakiego?

Specjalnego, np gipsowo - wapiennego Knauf MP 75 G/F

wicekK
07-11-2006, 13:29
Nie pamiętam jakie wartości mocy ściennego wyszły mi w kan-co .
Niedawno robak internetowy zjadł mi dysk i jeszcze nie odtworzyłem wielu rzeczy ale z tego co pamiętam to ze ściany nie uzyskasz większej mocy niż z podłogi > głównie z powodu dużej różnicy temperatur po obu stronach takiego grzejnika (moje szacunki były przy 10 cm styro na scianie i w podłodze . Gdyby zrobić ścienne na dodatkowej płycie izolacyjnej to te 150 W jest pewnie osiągalne .
Jak znajdę czas i zaktualizuję oprogramowanie to pokuszę się o ponowne wyliczenia -> a może ktoś to policzył i wie .
Właśnie w poprzednim poście skorygowałem swoje wypowiedzi co do mocy ściennego - jak najbardziej ,w ścianie z 10 cm styro te 150 W jest mozliwe - policzyłem i przepraszam za wprowadzenie zamieszania .
Ja chwilowo musiałem z rozpoczęciem budowy gwałtownie wychamować - dzięki "uprzejmości jednych sąsiadów" zamiast rozpocząć bydowę miesiąc temu pozwolenie odebrałem dopiero wczoraj i prawomocne stanie się pewnie za jakieś półtora miesiąca (a miał być stan surowy jeszcze w tym roku )

wicekK
07-11-2006, 13:34
A czy przy ogrzewaniu sciennym musze uzyc specjalnego tynku? Jezeli tak to jakiego?

Specjalnego, np gipsowo - wapiennego Knauf MP 75 G/F
Można też do zwykłego tynku dodać specjalne włókna (jak przy podłogówce ) i prawdopodobnie będzie ok .
Chodzi głównie o to aby był on trochę elastyczny i nie pękał w wyniku rozszerzania rurek .

jabko
08-11-2006, 14:54
A jakby tak dać otulinę przeciętą wzdłuż na pół ??
Tą połówkę rurki od ściany by osłaniała ?

adrian
08-11-2006, 16:00
Jabko - mi się wydaje, że nie rozwiążesz problemu w ten sposób. Na mój gust gruby tynk z rurkami to coś w rodzaju płyty ogrzewania podłogowego, która cała się nagrzewa od rurek. I lepiej by było dać coś izolującego pomiędzy ten tynk z rurkami, a ścianę.
Zaznaczam, że nic nie obliczałem - tak sobie tylko myślę.

wicekK
13-11-2006, 21:33
A jakby tak dać otulinę przeciętą wzdłuż na pół ??
Tą połówkę rurki od ściany by osłaniała ?
Proponuję wejść na stronę www.kan.com.pl - ściągnąć sobie programik kan-co , w nim - w opcji grzejnika podłogowego zapodać parametry ściany i sądzę że wynik nie będzie obarczony 100% błędem .
Ja wrzuciłem ścianę 3W z porotermu 25 i 11,5 z 10 cm styro w środku i dla rurek fi 14 zalanych w 4 cm tynku , przy 5 cm rozstawie rurek dostałem coś w okolicach 150 w/m2 .
Sprawdziłem też że grubość ściany pod rurkami (między rurką a styropianem ) w niewielkim stopniu wpływa na moc grzejnika - można by na ten temat dyskutować . Z pewnością wpływa na akumulacyjność ściany .
Dołożenie pod rurki przeciętego peszla nic nie zmieni - i tak cała ściana się nagrzeje .

el-ka
13-11-2006, 23:37
A czy nie brudzi się bardziej ta ściana ze względu na konwekcję ciepła? Wprawdzie to niskotemperaturowe, ale zwsze jakaś zwiększona cyrkulacja będzie?

1950
14-11-2006, 17:22
nie brudzi się

mirmil
14-11-2006, 18:01
mnie tez podoba sie idea ogrzewania sciennego

nie mniej jednak urcze ostatnio chodzi mi po glowie nowa mysl ;)

jesli mowimy o systemie ogrzewania to powinnismy myslec tak
1) wyliczam zapotrzebowanie na cieplo np dla salonu- wychodzi mi powiedzmy 350 Watt

2) powierzchnia scian + sufit+ podloga w salonie to okolo 70 m2

3) wspolczynnik wnikania ciepla od tych scian i podlog do powietrza srednio wynosi jakies minimum 10 W/m2K

z tych faktow wynika, ze wystarcza mi roznica temperatur miedzy tymi przegrodami a powietrzem okolo pol stopnia celsjusza aby cieplo od tych scian i stropow pokrywalo zapotrzebowanie na cieplo mojego salonu


idac dalej tym tropem moge wyliczyc o ile ochlodza sie moje sciany i strop
jesli bede nimi grzac salon

zapotrzebowanie na cieplo salonu na dobe to 350 watt*3600sekund*24 godziny=30,24 MJ (lub inaczej 8,4 kWh)

ile to bedzie w przeliczeniu na spadek temperatury moich scian?
masa scian+ stropu to okolo 25 ton cieplo wlasciwe to okolo 1000 J/kg°C

czyli spadek temperatury po dobie wynosi: 30240000/1000/25000=1,2 °C


oczywiscie dziala to tez w druga strone czyli wystarzczy troche podniesc temperature w pokoju (np za pomoca kominka) i sciany domu szybciutko pochlaniaja te energie- ktora pozniej beda mogly oddawac

o co mi chodzi?
a no o to ze dzisiejsze domy cieple jak moj o k=0,18 W/m2K
maja na tyle male zapotrzebowanie na cieplo, ze odpowiednio projektujac sciany mozna uzyskac bajeczny wprost komfort termiczny o jakim w przeszlosci mozna bylo tylko pomarzyc

w dzisiejszych cieplych domach zbudowanych z glowa mozna na prawde komfortowo mieszkac

mirmil
14-11-2006, 18:16
dla porownania ta sama sytuacja - ten sam salon w "starych " standardach
czyli sciany ocieplone jakims 4 cm styro ;)
mamy straty ponad 1000 Watt
a zakladajac domy z cegly nieocieplone (ludzie do dzis ak mieszkaja) wychodzi okolo 3000 Watt

pewnie nie kazdy zdaje sobie sprawe z tego o ile dzisiejsze standardy przewyzszaja to do czego bylismy wczesniej przyzwyczajeni

(potem ktos sie moze dziwic ze ma w zimie zimne kaloryfery ;) )

wybaczcie ze tak sie nad tym rozczulam
ale to jest piekne
to jest kosmiczny postep- jeden rzad wielkosci jestesmy do przodu

dzisiejsze domy mozna na prawde zagrzac dwoma farelkami po 1200 watt kazda ;)

kto nie pamieta jak sie kiedys dogrzewal farelka gdzies w zimnych budowlach- toz taka farelka to byla jak zabawka- ot wystarczalo zeby sie ogrzac jak dmuchalo prosto na nas a dzisiaj ?- po prostu komfort

Jacek K.
14-11-2006, 19:49
"mirmil"
Ja też będę miał miał dom ultraenergooszczędny, ale biorę pod uwagę tylko podłogówkę albo/i sufitówkę. Podłogówka do utrzymania minimalnej temperatury (np 15 st. C), a sufitówka do szybkiego podgrzania pomieszczenia do żądanej temperatury i odpowiednio szybkich reakcji na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Przez większość roku boję się przegrzania pomieszczeń. Co Ty na to?

ps. sorry, że wątku o ogrzewaniu ściennym, ale być może warto łączyć te rodzaje ogrzewania ze sobą?

1950
14-11-2006, 20:05
z ogrzewań płaszczyznowych ogrzewanie ścienne to najgorszy sposób ogrzewania,
:oops: :oops: :oops: :oops:
przepraszam ale się rąbnąłem
chciałem napisać SUFITOWE :oops: :oops: :oops:

rafgam
14-11-2006, 21:52
z ogrzewań płaszczyznowych ogrzewanie ścienne to najgorszy sposób ogrzewania,

Na pewno lepsze niż sufitowe, a w wielu przypadkach (sypialnie, mała powierzchnia wolnej podłogi, zaplanowane dywany..) także lepsze niż podłogowe. Wszystko zależy od wielkości i funkcji pomieszczenia - czy ma być duża bezwładność ogrzewania, czy musi być możliwość szybkiego nagrzania itp.
rafgam

Jacek K.
14-11-2006, 23:04
z ogrzewań płaszczyznowych ogrzewanie ścienne to najgorszy sposób ogrzewania,

Na pewno lepsze niż sufitowe, a w wielu przypadkach (sypialnie, mała powierzchnia wolnej podłogi, zaplanowane dywany..) także lepsze niż podłogowe. Wszystko zależy od wielkości i funkcji pomieszczenia - czy ma być duża bezwładność ogrzewania, czy musi być możliwość szybkiego nagrzania itp.
rafgam
rafgam wyrażasz się nieprecyzyjnie. Co chcesz nagrzewać? Cały pic polega na tym, żeby nie nagrzać, a czuć ciepło. A z sufitówki tak szybko bym się nie wycofywał, bo przy niskich parametrach zasilania (np 30 st. C) albo małej powierzchniowej gęstości mocy mat na prąd ciepło w małym stopniu gromadzi się pod sufitem, bo stamtąd spycha je zimniejsze powietrze z wentylacji. Oczywiście jak ktoś wentyluje pomieszczenia (ale mówimy o rozwiązaniach komfortowych).

1950
15-11-2006, 16:37
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
przepraszam, ale się rąbnąłem
chciałem napisać SUFITOWE

Jacek K.
15-11-2006, 18:06
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
przepraszam, ale się rąbnąłem
chciałem napisać SUFITOWE
OK, ale czemu sufitówka jest Twoim zdaniem najgorsza? Ciepłe powietrze z konwekcji można zepchnąć ku podłodze, a jednocześnie zdecydowanie daje największą powierzchnię grzewczą.

1950
15-11-2006, 18:27
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
przepraszam, ale się rąbnąłem
chciałem napisać SUFITOWE
OK, ale czemu sufitówka jest Twoim zdaniem najgorsza? Ciepłe powietrze z konwekcji można zepchnąć ku podłodze, a jednocześnie zdecydowanie daje największą powierzchnię grzewczą.
powyżej na początku wątku jako gość pisałem dość obszernie na temat ściennego,
pytasz dlaczego nie sufitowe,
cóż, byłeś kiedyś na hali gdzie są zainstalowane promienniki sufitowe,
jeżeli tak to odpowiedziałeś sobie na pytanie,
jeżeli nie to dowiedz się, że grzanie głowy nie należy do przyjemności

wicekK
15-11-2006, 20:34
..Cały pic polega na tym, żeby nie nagrzać, a czuć ciepło. A z sufitówki tak szybko bym się nie wycofywał, bo przy niskich parametrach zasilania (np 30 st. C) albo małej powierzchniowej gęstości mocy mat na prąd ciepło w małym stopniu gromadzi się pod sufitem, bo stamtąd spycha je zimniejsze powietrze z wentylacji. Oczywiście jak ktoś wentyluje pomieszczenia (ale mówimy o rozwiązaniach komfortowych).
Jeżeli zastosujesz wentylację mechaniczną to może część ciepełka "zepchnisz w dół" - nie ulega jednak wątpliwośi że będzie Ci zimniej w nogi niż w głowę -> a to nie poprawia komfortu mieszkania .

Jacek K.
15-11-2006, 21:37
wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.
Mylę się?[/b]

1950
15-11-2006, 22:16
wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.
Mylę się?[/b]
mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C,
w ściennym możesz jedynie zastosować 50C, bo w wyższych temperaturach dochodzi do zniszczenia tynku,
ponadto na wysokości głowy temperatura w podłogówce i ściennym wynosi około 18 C, a przy ogrzewaniu sufitowym napewno będzie wyższe,
nie wiem czy wiesz, ale nasze babcie i lekarze z prawdziwego zdarzenia mówili, chcesz być zdrowy, trzymaj nogi w ciepłym a głowę w chłodnym,
i mieli rację

wicekK
15-11-2006, 22:51
Jacek K. - weź pod uwagę fakt że ciepły sufit najlepiej ogrzewa powietrze blisko niego - to dalsze gorzej .
Najlepiej zajrzyj do ostatniego Muratora - tam podają rozkład temperatur od różnych źródeł ciepła .

aru
16-11-2006, 08:56
trochę może nie na temat (w stosunku do ostatnich postów), ale:
cytat z artykułu:
Izolacja

W przypadku umieszczenia przewodów w ścianie zewnętrznej nie występują już straty ciepła przez przenikanie z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia może być znacznie ograniczone

zibi2 i sSiwy12 już zauważyli że to kicha
ale jakoś brak kontrargumentów ze strony zwolenników tego systemu
dlaczego?

i tak naprawdę ile tego ciepła ucieka w ten sposób nigdzie się nie uwzględnia?

Jacek K.
16-11-2006, 17:09
Jacek K. - weź pod uwagę fakt że ciepły sufit najlepiej ogrzewa powietrze blisko niego - to dalsze gorzej .
Najlepiej zajrzyj do ostatniego Muratora - tam podają rozkład temperatur od różnych źródeł ciepła .
No własnie patrzałem i widze, że na wysokości głowy (nie pod samym sufitem) temperatura jest bardzo OK. Zresztą sufitówka jest przeznaczona do domów bardzo dobrze izolowanych, zwłaszcza nad głową (czyli zazwyczaj parterowych albo z drewnianym stropem). Nie jest więc tak, że gorące powietrze grzeje w głowę, bo unosi się kilkadziesiąt cm wyżej. Nie jest też tak, że promieniowanie grzeje głowę, bo jest niskotemperaturowe. Ciekawi mnie tylko jak bardzo da się ogrzać podłogę tą sufitówką, bo jak najbardziej zgadzam się z poglądem, że o komforcie cieplnym decyduje podłoga. Czytałem dotąd, że podłoga się jednak nagrzewa. Wg Muratora również się nagrzewa (przyjrzyj się wykresowi). Problem tylko w tym, że to tylko teoria, bo nigdy w życiu nie przebywałem w tak ogrzewanym domu.

Jacek K.
16-11-2006, 17:15
wicekK nie rozumiem. Przecież promieniowanie z sufitu ogrzewa podłogę?

1950: dałeś chyba niezbyt trafne porównanie, bo na halach montuje się promienniki wysokotemperaturowe (np 200st. C), a sufitówka to w komforcie np 25-30 st. C. Jak 25 st. C może ogrzać głowę, która ma 36,6 st. C? Zimniejsze nie grzeje cieplejszego. Podłogówka zresztą też nie jest zasilana temperaturami powyżej 36 stopni, a daje poczucie ciepła.
Mylę się?[/b]
mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C,
w ściennym możesz jedynie zastosować 50C, bo w wyższych temperaturach dochodzi do zniszczenia tynku,
ponadto na wysokości głowy temperatura w podłogówce i ściennym wynosi około 18 C, a przy ogrzewaniu sufitowym napewno będzie wyższe,
nie wiem czy wiesz, ale nasze babcie i lekarze z prawdziwego zdarzenia mówili, chcesz być zdrowy, trzymaj nogi w ciepłym a głowę w chłodnym,
i mieli rację

Zgadzam się w całej rozciągłości - nogi najważniejsze dla dobrego odczucia ciepła. Tylko z tymi temperaturami to się nie rozumiemy. 50C to masakra, puchną nogi jak diabli, zwłaszcza po bieganinie w dzień. Ja zamierzam tak zbudować dom, żeby wystarczyło 25-30C i dlatego rozpatruję sufitówkę jako wielkopłassczyznowe ogrzewanie niskotemperaturowe. Zależy mi też na niskiej bezwładności, bo to zmniejsza straty. Ścienne ogrzewanie też jest ciekawe.

mirmil
16-11-2006, 19:18
chyba ktos na glowe upadl
jesli byscie meli podlogowke o temp 50 °C to powietrze w dobrze izolowanym domu musialoby miec jakies 48 °C
czy ktos ma zamiar ustawic sobie w salonie 48?

czy raczej nikt o tym nie mysli? ;)
a moze mowimy o domach z silki 18 bez ocieplenia?
wtedy zgodze sie ze komfort cieplny uzyskamy dla podlogowki o temperaturze okolo 50 °C ;)

inwestor
16-11-2006, 20:26
Powiem tak
Nie mam ściennego ogrzewania ale nie wiem czy nie zdecydowałbym sie na nie gdybym ponownie budował. Jest to moim zdaniem najlepsze z możliwych systemów ogrzewania. Wady ma również. Jak choćby to że strach wbić przysłowiowy gwóźdź w scianę i nie można zastawiać jej ani zasłaniać. Są to chyba jednak wady do rozwiazania i pogodzenia się.
Pozdrawiam

1950
16-11-2006, 21:17
chyba ktos na glowe upadl
jesli byscie meli podlogowke o temp 50 °C to powietrze w dobrze izolowanym domu musialoby miec jakies 48 °C
czy ktos ma zamiar ustawic sobie w salonie 48?

czy raczej nikt o tym nie mysli? ;)
a moze mowimy o domach z silki 18 bez ocieplenia?
wtedy zgodze sie ze komfort cieplny uzyskamy dla podlogowki o temperaturze okolo 50 °C ;)
dobrze by było żebyś czytał ze zrozumieniem


mylisz się, maksymalna temperatura zasilania podłogówki to 50C niektórzy nawet mówią o 55C,
pisałem o temperaturze zasilania, a nie temperaturze podłogi

1950
16-11-2006, 21:21
acha i jeszcze jedno,
inwestor ma rację, :lol: , ja z resztą od dawna jestem zwolennikiem ściennego,
co do wbijania gwoździ w ścianę, to są folie termoczułe które po przyłożeniu do ściany pokazują gdzie przebiegają rury,
można także zrobić zdjęcie przed zatynkowaniem

wicekK
16-11-2006, 21:50
Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .
Sufitowe daje równomierny rozkład temperatur .
I wszystko byłoby ok . Zastanówmy się tylko nad techniczną stroną wykonania sufitowego :
- potrzebna jest izolacja od stropu (np 5 cm styro )
- na to rurki ( niech będzie fi 16 ) i jakieś 2 cm rynku -> co daje warstwę około 4 cm .
-w ryrkach woda .
Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .

mirmil
16-11-2006, 22:03
sorry 1950 za brak zrozumienia ale wyskoczyles z tymi 50 a nawet 55 °C jakoby uzasadniajac tym twierdzenie, ze poziom temperatury bedzie porownywalny do promiennikow 200 °C- takie wrazenie ma czytacz kiedy czyta po raz pierwszy twojehgo posta
rzeczywiscie jak sie wczytac to mozna przyjac ze podales 55 jako zaprzeczenie jakiejs tam temperatury podanej przez kogos wczesniej
ale tak czy inaczej piszesz wasc metnie i nie dziw sie ze ktos nie kapisci ;)

a swoja droga to troche dziwne ze woda w rurce ma 55 stopni a podlogowka ma miec jakies 25
az tak duzy gradient w betonie?

mnei wychodzi ze temperatura wody musialaby miec jakies 30°C zeby temperaura podlogowki wynosila 25 °C (na powierzchni parkietu)

powiedz jak wpadles na te 55?- pokaz jakies wyliczenia- lambda-rozklad temperatur Qna m2 itd

chyba mowisz tutaj jednak o nieocieplonym domu z silki przyznaj sie datownik bez bicia ;)

mirmil
16-11-2006, 22:05
Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .
Sufitowe daje równomierny rozkład temperatur .
I wszystko byłoby ok . Zastanówmy się tylko nad techniczną stroną wykonania sufitowego :
- potrzebna jest izolacja od stropu (np 5 cm styro )
- na to rurki ( niech będzie fi 16 ) i jakieś 2 cm rynku -> co daje warstwę około 4 cm .
-w ryrkach woda .
Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .
jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

chyba prosciej nie?

mirmil
16-11-2006, 22:24
acha i zeby nei byc goloslownym to podaje jak to wyliczylem
cieplo oddawane na 1 m2 podlogowki= (temperatura rurki- temperatura powierzchni parkietu) *wspolczynnik przenikania ciepla zastepczy k

przyjmujac ze cieplo od rurki do powierzchni parkietu przechodzi jakos tam srednio prze 10 cm betonu o lambda 1 W/m2K i 1 cm deski o lambda 0,2 W/m2K dostajemy k =ca. 7 W/m2K

przyjmujac temperature czynnika 28 °C a temperature powierzchni parkietu 25 °C
otrzymamy Q=dt *k= 3*7=21 W/m2
czyli tyle mniej wiecej ile w srednio ocieplonym domu taka podlogowka z siebie daje

wyjasnij datownik jak ma sie do tego twoje 55 °C?

w ktorym miejscu robie blad w rozumowaniu?

wicekK
16-11-2006, 22:28
...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .
jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

chyba prosciej nie?
No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?
Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?
Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?
Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .
A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?
Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

mirmil
16-11-2006, 22:32
...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .
jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

chyba prosciej nie?
No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?
Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?
Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?
Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .
A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?
Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

nie wiem o czym ty piszesz
najpierw robisz normalny strop
pozniej na niego ladziesz rurki
pozniej styro a pozniej wylewka

czego tu nie rozumiec?

wicekK
16-11-2006, 22:41
...Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .
jak bym chcial to zrobic to zamontowalbym to na stropie od gory a na to styro i wylewka

chyba prosciej nie?
No dobra - a co z tymi co mają stan surowy ?
Przecież zwykle instalacje kładzie się w wybudowanym domu a nie w trakcie budowy ?
Ale niech Ci będzie : stawiamy szalunki , robimy 2 cm wylewki , układamy rurki , zalewamy betonem , kładziemy styropian , lejemy strop zasadniczy . Ile i jakich kotew łączących warstwy użyć aby po napełnieniu wodą i rozgrzaniu ( czytaj rozszerzeniu płyty grzewczej ) trzymało się to sufitu ?
Jeżeli zakotwimy gęsto to porobią się takie mostki że będziemy grzać podłogę następnej kondygnacji .
A może ( w domu 2-kondygnacyjnym ) nie izolować podłogi parter-poddasze i grzać w górę i w dół ? Tylko jak to wysterować ?
Tak czy owak instalacja sufitowego ( moim zdaniem ) to niezłe wyzwanie .

nie wiem o czym ty piszesz
najpierw robisz normalny strop
pozniej na niego ladziesz rurki
pozniej styro a pozniej wylewka

czego tu nie rozumiec?
To z tego robi się straszny akumulatot ciepła o bardzo dużej bezwładniści i trudno tym sterować .

jabko
17-11-2006, 05:25
Wątek pięknie się rozwija więc ciągniemy dalej :lol:

Ściennego chcemy mało...kawałeczek sciany.
Może pętle 100mb iść po części w posadzce a po części (np: ostatnie 40mb) w ścianie ??
Czy konieczne są osobne pętle ze względu na różne płaszczyzny, sterowanie i temp ?

mirmil
17-11-2006, 06:42
im mniej sciennnego tym mniejszy omfort (wyzsza temp)
a co do akumulacji i sterowania- po cholere tym sterowac?
ja wiem ze faceci lubia zabawki ale bez przesady
jesli juz ktos bardzo by chcial to mozna odpowiednio wybrac miejsce czujnika- jakies np 2 cm pod rurka- wglab betonu
z tymi 2 cm to strzelam- ale mozna znalezc takie optimim
i zalozyc ze temperatura w tym miejscu nie powinna przekroczyc jakis no 30 °C i gotowe

oczywiscie glupota bylo by ustawianie jakiegos czujnika w pomieszczeniu- ale o tym wie kazdy fachowiec nie?

Jacek K.
17-11-2006, 07:49
Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .
Sufitowe daje równomierny rozkład temperatur .
I wszystko byłoby ok . Zastanówmy się tylko nad techniczną stroną wykonania sufitowego :
- potrzebna jest izolacja od stropu (np 5 cm styro )
- na to rurki ( niech będzie fi 16 ) i jakieś 2 cm rynku -> co daje warstwę około 4 cm .
-w ryrkach woda .
Jak to zamontować żeby się nie urwało i nie spadło na głowę ?
Ma ktoś pomysł ?
A może są na to sposoby - czekam na wypowiedzi .
Podwieszany sufit i raczej tylko podwieszany.

Jacek K.
17-11-2006, 08:01
im mniej sciennnego tym mniejszy omfort (wyzsza temp)
a co do akumulacji i sterowania- po cholere tym sterowac?
ja wiem ze faceci lubia zabawki ale bez przesady
jesli juz ktos bardzo by chcial to mozna odpowiednio wybrac miejsce czujnika- jakies np 2 cm pod rurka- wglab betonu
z tymi 2 cm to strzelam- ale mozna znalezc takie optimim
i zalozyc ze temperatura w tym miejscu nie powinna przekroczyc jakis no 30 °C i gotowe

oczywiscie glupota bylo by ustawianie jakiegos czujnika w pomieszczeniu- ale o tym wie kazdy fachowiec nie?
Jak to po co sterować? Wchodzisz do domu i zapalasz światło w salonie/kuchni/jadalni oraz sufitówkę i po 3 minutach masz grzanie pomieszczenia.Jak idziesz spać, to wylączasz światło oraz grzanie i straty są minimalne. Sufit daje największą powierzchnię grzewczą równomiernie grzejącą pomieszczenie, bo nie jest niczym przykryty. Na dodatek maty elektryczne dają możliwośc strefowego sterowania mocą grzewczą. Za to rurki z wodą można wykorzystać w niewielkim zakresie do poprawy rozkładu temperatur podczas lata: może nimi przecież płynąć zimna woda i schłodzić powietrze o jakieś 2C.

Takie rozwiązanie nie jest jakoś bardzo szczególnie uciążliwe, jeśli ktoś i tak planuje u siebie podwieszany sufit. Wystarczy ponad nim dać przynajmniej 5 cm wełny, najlepiej z folią odbijającą IF. Ot filozofia.

inwestor
17-11-2006, 10:24
Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .
.....

Czy moge poprosić o namiar na te wykresy. Bardzo chętnie sie zapoznam.
Pozdrawiam

wicekK
17-11-2006, 14:13
Fakt - Jacek K. masz rację -> niezbyt uważnie spjrzałem na wykresy .
.....

Czy moge poprosić o namiar na te wykresy. Bardzo chętnie sie zapoznam.
Pozdrawiam
Wykresy to mocno powiedziane - po prostu słupki obrazujące pionowy rozkład temperatur przy różnym sposobie grzania pomieszczeń . A znajdziesz je w ostatnim MURATORZE , zaraz na początku jest o ogrzewaniu .

wicekK
17-11-2006, 14:31
Wątek pięknie się rozwija więc ciągniemy dalej :lol:

Ściennego chcemy mało...kawałeczek sciany.
Może pętle 100mb iść po części w posadzce a po części (np: ostatnie 40mb) w ścianie ??
Czy konieczne są osobne pętle ze względu na różne płaszczyzny, sterowanie i temp ?
A i owszem - dyskusja pobudza myślenie - jak choćby ogrzewanie w podwieszanym suficie .
W kwestii jednej pętli w podłodze i ścianie to z punktu pompy obiegowej nie ma chyba znaczenia . Jednak jeżeli pomyśleć o temperaturze sciany i podłogi to ja bym rozdzielił .
Ja planuję na podłogach drewno (panel , parkiet lamelowy itp ) .
Przy takiej podłodze , dla uzyskania temp podłogi 26 C w rurkach może płynąć 40-45C a może i więcej .Czy to nie za wysoka temp dla ściany - nie wiem . Ja bym obiegi rozdzielił .
Z drugiej jednak strony - jeżeli to ma być tylko kawałek wspomagający i instalacja w ścianie nie będzie gęsto poukładana to temperatura się rozłoży i może być ok .

inwestor
17-11-2006, 17:32
Nie mam ostatniego Muratora ale wkleję profile pionowe temperatury zaczerpnięte z publikacji
"Poradnik Ogrzewanie Podłogowe"
Ośrodka informacji " Technika instalacyjna w budownictwie"
aut. dr inż. Jan Nowicki, dr inż. Andrzej Chmielowski
Warszawa 1998
Widać z tego że podłogówka jest prawie idealna a tragiczne jest ogrzewanie powietrzne/nadmuchowe. Niestety nie ma ogrzewania ściennego. Podobno jest jeszcze lepsze od podłogowego. A więc była by to rewelacja. :D :D
Jak wygladają profile w publikacji Muratora ??? Czy się potwierdza z tym wykresem poniżej ??

Pozdrawiam

http://republika.pl/inwestor2005/profil.jpg

aru
17-11-2006, 17:49
podejrzewam, że w publikacjach dot. innych systemów, ten ostatni wykres właśnie ich dotyczy
gdzieś ta łyżka dziegciu w beczce miodu zawsze jest tylko trzeba ją znaleźć

Jacek K.
17-11-2006, 17:51
Teraz nie mam czasu, ale wrzucę link do artykułu po angielsku, w którym porównuje się sufitówkę do podłogówki. Wykresy robione na podstawie badań przeprowadzonych przez powazny instytut (coś jakby skandynawski ITB).

Jacek K.
17-11-2006, 18:14
Teraz nie mam czasu, ale wrzucę link do artykułu po angielsku, w którym porównuje się sufitówkę do podłogówki. Wykresy robione na podstawie badań przeprowadzonych przez powazny instytut (coś jakby skandynawski ITB).
Ok, mam jeszcze sekundę.
http://www.byv.kth.se/avd/byte/reykjavik/pdf/art_089.pdf
Zobaczcie na wykres 7 i 8. Zakładana jest oczywiście podłogówka nieprzykryta żadnymi dywanikami czy sofami.

Podłogówka ma tę cechę (niekoniecznie zaletę czy wadę), że ma dużo większą bezwładność cieplną. Można to umiejętnie wykorzystać.

Poszukam jakiś dobrych artykułów o grzaniu ścianami, ale już na pewno nie dziś :-)

aru
17-11-2006, 18:37
na tej samej zasadzie oni jeżdżą zimą na kolcach, które u nas są zabronione - specyfika klimatu technologie wymuszają pewne rozwiązania

oczywiście nie podważam ciężkiej pracy Panów z NO, bo pewnie mają rację i lubię tę nację :D

mateos
07-05-2007, 09:02
Witam,

jakie firmy wykonujace ogrzewanie scienne znacie lub mozecie polecic?


Pozdrawiam,
Mateusz

Zbigg
09-12-2007, 13:10
Minął już rok od ostatnich postów w tej dyskusji...

Czy forumowicze, którzy rozważali ogrzewanie ścienne zdecydowali się na nie? Jeśli tak, czy mogą opisać swoje doświadczenie w tym zakresie?

Zbigg
09-12-2007, 13:55
byłbym zapomniał... czy są jakieś preferencje co do matriałów, z których powinny byc wykonane ściany zewnętrzne/nośne?
Planuję silkę 24 + ocieplenie...

wicekK
09-12-2007, 16:14
Swego czasu zastanawiałem się nad taką wersją ogrzewania . Zdecydowałem się jednak na 100% podłogówki .
Według mnie skuteczność oddawania ciepła zależy od gradientu temperatury i oporów poszczególnych warstw .
Wydaje mi się , że aby ogrzewanie ścienne było skuteczne ściana zewnętrzna musi być bardzo dobrze izolowana i to nie od zewnątrz - raczej należy zrobić ścianę 3W i to z w ścianą nośną po zewnętrznej .
Fakt , rurki grzejne oddziela od pomieszczenia tylko warstwa tynku . Niemniej jednak pod nimi jest kawał ściany nośnej do ogrzania i jeżeli się tego jakoś nie zaizoluje to musimy sporo energii władować w jej nagrzanie .
W podłogówce dałem pod rurki 20 cm styro na parterze i 10 cm na pietrze .
I spodziewam się małych strat ciepła do podłoża .
Pozostaje pytanie : jak to zrobić w przypadku ogrzewania ściennego ?

karlsruhe
09-12-2007, 18:09
A moze wystarczy, ze ogrzewanie scienne jest poprostu przyjemniejsze....
Mam owszem, a na nim tynk gliniany ok.3-4 cm. Nie zamienilabym na nic.

Wbijanie gwozdzi: wlacz ogrzewanie. Popryskaj sciane w tym miejscu gdzie chcesz powiesic obrazek (albo wladowac gwozdz). Tam gdzie znajduja sie rurki schnie najpierw i juz wiesz gdzie nie powinno sie robic dziurki


Pozdro
agnes

brachol
09-12-2007, 21:17
Mam owszem, a na nim tynk gliniany ok.3-4 cm. Nie zamienilabym na nic.
Pozdro
agnes
a mozna poprosic jakies zdjecia tego tynku?

wicekK
09-12-2007, 22:34
Napisz proszę karlsruhe - czy masz w ścianie po prostu rurki , czy może takie specjalne panele ( nie pamietam jak to się nazywa ) .
No i oczywiście jakie wrażena i czy dobrze grzeje .
Zdjęcia z instalacji też mile widziane .

RAPczyn
10-12-2007, 08:51
byłbym zapomniał... czy są jakieś preferencje co do matriałów, z których powinny byc wykonane ściany zewnętrzne/nośne?
Planuję silkę 24 + ocieplenie...


Zdecydowanie łatwiej montuje się miedziane sciennego ogrzewania do gazobetonów, trochę więcej pracy jest przy "porothermie". W przypadku karton-gipsowych modułów ogrzewania to technika mocowania jest analogiczna do mocowania normalnych płyt k-g - klej/wkręty.

wicekK
Aby ogrzewanie ścienne spełniało swoją role, ściana musi mieć U<0,35W/(m2K)

Tak wyglądają przymocowane moduły miedziane (http://duel.com.pl/gallery/g.12bhc5rsq.2prle71nvj.3o/scaled/media/Lago001.jpg?cc=1180626595000) przed zatynkowaniem

Zbigg
10-12-2007, 10:51
byłbym zapomniał... czy są jakieś preferencje co do matriałów, z których powinny byc wykonane ściany zewnętrzne/nośne?
Planuję silkę 24 + ocieplenie...


Zdecydowanie łatwiej montuje się miedziane sciennego ogrzewania do gazobetonów, trochę więcej pracy jest przy "porothermie". W przypadku karton-gipsowych modułów ogrzewania to technika mocowania jest analogiczna do mocowania normalnych płyt k-g - klej/wkręty.

wicekK
Aby ogrzewanie ścienne spełniało swoją role, ściana musi mieć U<0,35W/(m2K)

Tak wyglądają przymocowane moduły miedziane (http://duel.com.pl/gallery/g.12bhc5rsq.2prle71nvj.3o/scaled/media/Lago001.jpg?cc=1180626595000) przed zatynkowaniem

Jeśli jest to kwestia montażu... to jakoś chyba dam radę (no, może raczej ktoś, kto bedzie to montował :D )
Pytałem raczej w kontekście pojemności/bezwładności cieplnej samej ściany (straty na ogrzanie ściany). Być może z definicji odpada ogrzewanie ścienne na ścianie z silki? A może jest dokładnie odwrotnie?

wicekK
10-12-2007, 19:31
No RAPczyn - piękna robota .
Ciekaw jestem czy już działa i jakie efekty grzania .

karlsruhe
10-12-2007, 20:54
http://www.noe-gestalten.at/serien/wandheizung_rossatzbach.jpg

http://www.noe-gestalten.at/serien/lehm_spritz.jpg

http://www.bastelitis.de/wp-content/wandheizung-trocknet.jpg



Ostatnie zdjecie pokazuje, gdzie nie powinno sie wbijac gwozdzi :D czyli tynk gliniany na ogrzewaniu sciennym.

RAPczyn
10-12-2007, 23:17
Tamto zdjęcie jest z 2006 roku. Instalacja działa, mieszkańcy zadowoleni :). Sąsiedzi również mają, ale jeszcze nie mieszkają.

TU (http://www.soltec-schroeder.de/referenz/Wand/index.html) są zdjęcia (Niemcy) na których lepiej widać instalacje ogrzewania ściennego.

Zbigg
21-01-2008, 21:51
Podrążę jeszcze ten wątek, może ktoś odpowie...
Jak to jest z zapowietrzaniem się instalacji ogrzewania ściennego?
Zdaje się, że może to być poważny problem. Aby go rozwiązać potrzebny jest (podobno specjalistyczny) sprzęt i... jak zwykle trochę gotówki, aby zapłacić za usługę.
Czy to prawda, że zapowietrzenie ogrzewania ściennego to nie to samo małe piw(k)o, co w przypadku tradycyjnych instalacji?
Z czego to wynika?

1950
21-01-2008, 22:09
instalacja ogrzewania ściennego się nie zapowietrza,
wynika to ze średnicy stosowanych rur, maksymalnie 12 mm,
jak ktoś chce to może dać większe średnice,
ale wtedy będzie miał kłopoty właśnie z odpowietrzeniem instalacji,
chociaż to też można opanować :roll:

RAPczyn
21-01-2008, 22:57
Montuje się odpowietrznik ręczny w puszcze podtynkowej, która jednocześnie pokazuje tynkarzowi grubość tynku, lub odpowietrza się maszyną odpowietrzająco-przepłukującą.

Zbigg
21-01-2008, 23:12
1950, dzięki za błyskawiczną odpowiedź...
Czy możesz napisać dlaczego dla rur do 12 mm instalacja się nie zapowietrza?
I jak to jest z tym doborem średnicy? Zależy to pewnie od kilku (wielu?) czynników (powierzchnia (i rodzaj?) ściany zewnętrznej, kubatura do ogrzania, sposób ułożenia instalacji, temperatura zasilania...)
Zakładam pompę ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła, a podłogówki... no cóż... wciąż się boję :D

Zbigg
21-01-2008, 23:30
Montuje się odpowietrznik ręczny w puszcze podtynkowej, która jednocześnie pokazuje tynkarzowi grubość tynku, lub odpowietrza się maszyną odpowietrzająco-przepłukującą.

o! i już? tylko odpowietrznik? no to chyba nie ma się czego bać... :)
Zakładam, że jedyny problem to taki, że ten odpowietrznik musiałby być gdzieś w najwyższym punkcie instalacji, tzn w pobliżu sufitu. Czy taki odpowietrznik byłby jeden dla całej instalacji? Czy w domu z poddaszem użytkowym, każdy obwód (lub poziom?) miałby swój odpowietrznik?
Czy obie metody (odpowietrznik i maszyna) są tak samo skuteczne? Czy też może są takie przypadki, że tylko maszyna da radę? Jeśli tak, to czy taka usługa jest, hm... jakby to ująć... "w miarę standardowa"? To znaczy, że nie będę musiał kilka dni szukać firmy, która to wykona? (No, i żebym przy tym nie zbankrutował :) :) )

1950
22-01-2008, 15:37
przy małch średnicach rur powietrze znajdujące się wewnątrz instalacji przy jej napełnianiu jest "zabierane" przez wodę powodując jej bezproblemowe odpowietrzanie,

przy dużych średnicach robią się w najwyższych miejscach korki powietrzne które skutecznie blokują możliwość grzania, dlatego rada dotycząca odpowietrznika,

ale to nie zawsze jest skuteczne, zależy to od sposobu prowadzenia rur
o co chodzi z tym prowadzeniem możesz zaobserwować na zdjęciach powyżej,
tam gdzie tynkują, meander jest prowadzony poziomo,
i tutaj raczej nie powinno być problemu z odpowietrzeniem po zastosowaniu na górze jednego odpowietrznika,
na zdjęciu pokazującym gdzie nie powinno się wbijać gwoździ, już może być problem z odpowietrzeniem,
zasadniczo na każdym zakręcie u góry powinien być odpowietrznik, a to jest bez sensu,

z doświadczenia wynika, że górną granicą średnic stosowanych przy wykonywaniu ogrzewania ściennego jest średnica 12 mm,

jak powiedziałem są tacy co stosują typowe fi 16 mm i też jest dobrze,
ale jak się nie wie jak to zrobić to można mieć problemy,
ponad to zbyt duże średnice rur zwiększają grubość tynku który musi je przykryć

hes
22-01-2008, 18:34
Myślę, że te meandry na ścianie pokrytej tynkiem glinianym nie muszą
pochodzić od rurek wodnych, to może być po prostu ogrzewanie
elektryczne, zrealizowane podobnymi kablami grzejnymi :

http://img442.imageshack.us/img442/6595/kabsp6.jpg

A rurki, owszem, stosuje się nawet takie cienkie :

http://img180.imageshack.us/img180/4733/kleiniv2.jpg

Mogą być ukladane niekoniecznie meandrami, można łączyć końce
do wspólnych kolektorów, podobnie jak np. w chłodnicy samochodu
wtedy wystarcza jeden wspólny odpowietrznik.

1950
22-01-2008, 19:34
hes, topik jest o wodnym ogrzewaniu ściennym i o tym pisał RAPczyn,

RAPczyn
23-01-2008, 00:35
Bio-Clina stosuje np. maty z rurek PP o średnicy 4-5mm. Ostatnio spotkałem się z Panią architekt i jej ekipa stosowała fi16 i 80mm tynku. Paradigma stosuje rurki Cu fi8 i dają 35mm tynku. Taki przegląd sytuacji. Faktem jest, że łatwiej porwać jest bąbelki powietrza ciśnieniem wody przy średnicy 12mm niż 16mm.

HenoK
17-10-2008, 07:33
W moim domu na parterze mam we wszystkich pomieszczeniach poza spiżarnią ogrzewanie podłogowe. Jednak z obliczeń, potwierdzonych później eksploatacją wynikało, że ogrzewanie to nie wystarczy w łazience, nawet przy niewielkim rozstawie rurek. Dlatego Na dwóch ścianach łazienki zamocowałem rurki pex-al-pex 16/2mm, takie same jak w ogrzewaniu podłogowym przykrywając je maszynowym tynkiem gipsowym. Otrzymałem stosunkowo tanie dogrzanie pomieszczenia łazienki, w której temperatura jest wyraźnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach.

mk CocaYna
19-01-2009, 13:14
Szczerze mówiąc ciężko znaleźć specjalistów od ogrzewania ściennego, nawet nie bardzo wiem gdzie i jak i szukać. Póki co rozesłaliśmy zapytanie do firm, które montują pompy ciepła wraz z takim ogrzewaniem.
Niektórzy starszą, że tynki na bank pękają na takim ogrzewaniu...
Patrząc na temat jako laik, wydaje mi się, że nie powinna to być wielka filozofia, bo czym tak naprawdę rówżni się rozłożenie takiej instalacji od rozłożenia unstalacji ogrzewania podłogowego? :roll:

1950
19-01-2009, 14:34
Szczerze mówiąc ciężko znaleźć specjalistów od ogrzewania ściennego, nawet nie bardzo wiem gdzie i jak i szukać. Póki co rozesłaliśmy zapytanie do firm, które montują pompy ciepła wraz z takim ogrzewaniem.
Niektórzy starszą, że tynki na bank pękają na takim ogrzewaniu...
Patrząc na temat jako laik, wydaje mi się, że nie powinna to być wielka filozofia, bo czym tak naprawdę rówżni się rozłożenie takiej instalacji od rozłożenia unstalacji ogrzewania podłogowego? :roll:
instalacja w zasadzie nie różni się od podłogówki,
tak samo trzeba ją wyliczyć,

cieszynianka
19-01-2009, 14:46
Szczerze mówiąc ciężko znaleźć specjalistów od ogrzewania ściennego, nawet nie bardzo wiem gdzie i jak i szukać. Póki co rozesłaliśmy zapytanie do firm, które montują pompy ciepła wraz z takim ogrzewaniem.
Niektórzy starszą, że tynki na bank pękają na takim ogrzewaniu...
Patrząc na temat jako laik, wydaje mi się, że nie powinna to być wielka filozofia, bo czym tak naprawdę rówżni się rozłożenie takiej instalacji od rozłożenia unstalacji ogrzewania podłogowego? :roll:

Nie pękają, tylko do zaprawy trzeba dodać włokna. Mamy ścienne w pokojach na górze, co prawda jeszcze nie mieszkamy i grzejemy tylko na pół gwizdka, ale znajomi mają, jedni już od 13 lat i nic się z tym nie dzieje, są bardzo zadowoleni.
:wink:

Leming
05-02-2009, 09:08
Niektórzy starszą, że tynki na bank pękają na takim ogrzewaniu...
Patrząc na temat jako laik, wydaje mi się, że nie powinna to być wielka filozofia, bo czym tak naprawdę rówżni się rozłożenie takiej instalacji od rozłożenia unstalacji ogrzewania podłogowego? :roll:

Dlatego daje się siatkę po pierwszej szprycy z gipsu lub po pierwszej warstwie z innego cementu.

emil_d
05-02-2009, 09:47
Niektórzy starszą, że tynki na bank pękają na takim ogrzewaniu...
Patrząc na temat jako laik, wydaje mi się, że nie powinna to być wielka filozofia, bo czym tak naprawdę rówżni się rozłożenie takiej instalacji od rozłożenia unstalacji ogrzewania podłogowego? :roll:

Dlatego daje się siatkę po pierwszej szprycy z gipsu lub po pierwszej warstwie z innego cementu.

Ja mam ogrzewanie ścienne zrobione w następujący sposób:
1. warstwy ogrzewanej ściany od ścian nieogrzewanych oddzielone dylatacją
2. Szpryca (pierwsza warstwa tynku) z dodatkiem plastyfikatora + siatka
3. Warstwa wierzchnia tynku z dodatkiem plastyfikatora

Grzeję od grudnia - ściany dość ciepłe - nic nie pęka.

ewadora
11-05-2009, 23:07
Ja mam ogrzewanie ścienne zrobione w następujący sposób:
1. warstwy ogrzewanej ściany od ścian nieogrzewanych oddzielone dylatacją
2. Szpryca (pierwsza warstwa tynku) z dodatkiem plastyfikatora + siatka
3. Warstwa wierzchnia tynku z dodatkiem plastyfikatora

Grzeję od grudnia - ściany dość ciepłe - nic nie pęka.

Mam pytanie - z czego jest zrobiona dylatacja? CZy jest naokoło sciany? ( czyli połączenia z sąsiednimi ścianami , sufitem i podłogą).
Jaki plastyfikator? Chyba nie Klutan :wink: .
Bez włókien?
pozdrawiam

emil_d
12-05-2009, 07:56
Mam pytanie - z czego jest zrobiona dylatacja? CZy jest naokoło sciany? ( czyli połączenia z sąsiednimi ścianami , sufitem i podłogą).
Jaki plastyfikator? Chyba nie Klutan :wink: .
Bez włókien?
pozdrawiam

Dylatacja z taśmy dylatacyjnej (takiej jak na wylewki podłogowe) przyciętej na grubość 4 cm.

Odcięte tylko nieogrzewane ściany - wylewka osobno odcięta :) Strop mam z płyt gk więc tam nie ma problemu.
Plastyfikator w tym wypadku to kluten ale może być pozoolit :)
Bez włókien.

Do dnia dzisiejszego (czyli po całym sezonie grzewczym) nie pękła żadna ściana.

Aktualnie w łazience jest 26 st. C.

pit79
20-01-2010, 23:00
Odkopuje temat by nie zaczynać nowego wątku.

Dom drewniany parter ok 80m - podłogówka
Poddasze - po podłogach ok 100m (odliczając skosy jakieś 65 użytkowej pow)

Z racji tego że podłoga będzie drewniana nie mam możliwości zrobić ogrzewania podłogowego( mozna na panelach aluminowych ale wole nie ryzykować)
Myślę o ogrzewaniu ściennym i teraz nasuwa mi się kilka pytań.

Sciana kolankowa jest wysokości 60-70cm ma będzie miała grubośc jakieś 25- 30cm( Szkielet wypełniony wełną) ta ścianka będzie pokryta najprawdopodobniej płytami KG.

Skosy dachu także będą miały 25-30cm wełny ale ich pokrycie będzie stanowiła boazeria 11mm.

Z racji tego że przy ścianie kolankowej moga stanąc jakieś szafki lub coś tam innego zastanawiam się czy można rurę pex ułożyć pod drewnianą boazerią w skosach?

Podejrzewam że rurki trzeba by dać gęściej z racji tego drewna. Czy to zadziała?

Pozdrawiam

ewadora
25-01-2010, 10:22
NIe wiem czy to zadziała- ale skoro jest też coś takiego jak ogrzewanie sufitowe - to pewnie tak :).No ale nie jestem znawcą tematu :(

leśny_ziutek
26-01-2010, 08:39
Skosy dachu także będą miały 25-30cm wełny ale ich pokrycie będzie stanowiła boazeria 11mm.

Z racji tego że przy ścianie kolankowej moga stanąc jakieś szafki lub coś tam innego zastanawiam się czy można rurę pex ułożyć pod drewnianą boazerią w skosach?

Podejrzewam że rurki trzeba by dać gęściej z racji tego drewna. Czy to zadziała?
Oczywiście, że zadziała, czyli będzie grzać. Problemem pozostaje to jaka moc jest potrzebna, jaką moc uda się uzyskać z 1 m2 skosu do wnętrza domu i jaki procent ucieknie na zewnątrz.

Co do ucieczki ciepła na zewnątrz policzmy zgrubnie to zakładając, że przewodnictwo cieplne suchego drewna to 0,3 W/(m*K), a wełny 0,04 W/(m*K), temperatura wężownicy 35 C, temperatura w domu 20 C, na zewnątrz -20 C.

Liczymy (mocno orientacyjne, ale chodzi o wstępne porównania) gęstości mocy oddawanej przez powierzchnię rury:

- do wnętrza: 0,3 W/(m*K) / 0,011 m * (35 C - 20C) = 409 W/m2
- na zewnątrz: 0,04 W/(m*K) / 0,25 m * (35 C - (-20 C)) = 8,8 W/m2

Powtarzam, że jest to obliczone na m2 powierzchni samej rury, a nie m2 skosu. Aby zobaczyć ile mocy przypada na m2 skosu, trzeba policzyć ile tam będzie m2 rury i oczywiście wiedzieć jaki procent powierzchni rury zaliczymy do promieniowania na zewnątrz, a jaki do środka (można przyjąć 50/50% ale to kolejne duże przybliżenie, a faktycznie zależy to od konkretnej konfiguracji, folii odblaskowych, współczynników przejmowania ciepła dla różnych materiałów, itp.).

W każdym razie straty na zewnątrz możemy oszacować jako: 8,8 / (409 + 8,8) = 0.24 % (<--BŁĄD! - patrz niżej) czyli niewiele.

Gdybym miał coś takiego robić to:

1. Zastosowałbym bardzo dobre uszczelnienie przed infiltracją powietrza między wężownicą i wełną. Tu i tak jest nieodzowna paroizolacja, więc trzeba ją po prostu dobrze wykonać. Koniecznie też bardzo dobra wiatroizolacja po drugiej stronie wełny - w wełnie nie ma prawa być jakiegokolwiek ruchu powietrza.

2. Koniecznie folia odblaskowa między rurkami, a wełną, aby zminimalizować straty na skutek promieniowania. A, że trzeba zrobić paroizolację, to po prostu należy znaleźć dobrą folię, która spełni oba wymagania.

3. Trzeba jeszcze wyliczyć ile rury na m2 skosu, aby moc z 1 m2 była wystarczająca.

pit79
26-01-2010, 08:51
Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi i przybliżenie mi tematu.

Wojtek_796
26-01-2010, 09:21
Witam!

Pit, jak napisano wyżej, nie musisz obawiać się zbyt małej przewodności drewna. Jest dość kiepskim izolatorem.
U mnie rurki są ułożone pod podwójną warstwą z płyt OSB (razem 24mm) i podłoga grzeje.

Przy boazerii musisz pamiętać o odpowiednim jej wykonaniu, chodzi o uwzględnienie dość dużych zmian wymiarów powodowanych zmianami wilgotności. Chodzi o odpowiednie wymiary i montaż piór i wpustów.

Pozdrawiam

pit79
26-01-2010, 09:36
Myślę Wojtku że skoro nad kominkiem ,lub kozą palce i wpusty sobie radzą to i na takim ogrzewaniu powinny sobie poradzić.

Zastanawia mnie bardziej temat ekranów. Mam folie paroizolacyją, taką żóltą, ale mam tez folię z powłoką aluminum ale ona jest zwykła folią a takiej raczej nie można zastosować bo cos tam może wilgotnieć chyba.

leśny_ziutek
26-01-2010, 10:56
W każdym razie straty na zewnątrz możemy oszacować jako: 8,8 / (409 + 8,8) = 0.24 % czyli niewiele.
Coś mi się ta wartość jednak za dobra wydała. Policzyłem jeszcze raz i wychodzi tak:

8.8 / (409 + 8.8) = 0.021 = 2,1 %

Jakim cudem poprzednio taka dziwna wartość mi wyszła ?!
W każdym razie poprzednio policzona wartość była zaniżona o rząd wielkości! 2% to już nie jest taka mała wartość, ale też znowu nie taka duża. Z każdych 100 zł wydanych na ogrzewanie 2 zł idzie wprost na ogrzanie otoczenia, a 98 zł na grzanie wnętrza domu.

Dużym plusem takiego ogrzewania jest fakt, że ten sam komfort cieplny uzyska się przy znacznie niższej temperaturze powietrza, a więc straty cieplne na wentylacji powinny być niższe.

Obrazowo można przedstawić to tak, że na tak ogrzewanym poddaszu przy temp. powietrza w granicach 19 C będzie nam tak samo ciepło jak w domu ogrzewanym grzejnikami przy temp 23 C (oczywiście wartości te są wzięte "mocno na oko").

Przez przewody wentylacyjne jednak uchodzić będzie powietrze o temp. 19 C a nie 23 C co przy np. -10 C na zewnątrz daje nam: (23 - 19) / (23 - (-10)) = 12% oszczędności na stratach przez wentylację. To oczywiście dla przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jeśli zastosujemy mechaniczną z odzyskiem ciepła, zysk będzie oczywiście mniejszy.

pit79
26-01-2010, 11:14
U mnie jest went grawitacyjna. Czy moglibyście mi powiedzieć jaki układ warstw w takim ogrzewaniu jest poprawny czy dobrze myślę?

1.deski na dachu
2.dylatacja 3cm
3.wełna kładziona na zakład 25-30cm
4.folia paroizolacyjna
5. rurki
6.boazeria

leśny_ziutek
26-01-2010, 15:07
U mnie jest went grawitacyjna. Czy moglibyście mi powiedzieć jaki układ warstw w takim ogrzewaniu jest poprawny czy dobrze myślę?

1.deski na dachu
2.dylatacja 3cm
3.wełna kładziona na zakład 25-30cm
4.folia paroizolacyjna
5. rurki
6.boazeria

Jest OK, choć nie wiem, czy nawet przy pełnym deskowaniu nie należałoby dać pomiędzy 2. a 3. folię paroprzepuszczalną jako osłonę przed wywiewaniem ciepła.

Jako 4. dobrze byłoby dać folię paroszczelną ale i odblaskową jednocześnie, ewentualnie dołożyć odblaskową do paroszczelnej jeśli ją już masz kupioną.

Kwestią pozostaje mocowanie samych rurek. Ja widzę to tak, że od spodu na krokwie dajesz folię odblaskową/paroszczelną, do krowi mocujesz rurki za pomocą listew z nacięciami na rurki, a do tych listew przybijasz boazerię, uważając coby nie wbić się w rurkę.

pit79
26-01-2010, 15:22
Folię odblaskową mam, ale niestety jest ona zwykła i nie wiem czy taka folia może być?

Basia_KRK
26-02-2010, 08:21
A co z pomyłką np. z wbiciem gwoździa pod obrazek?? :-)

Stosuje się folie termoczułe do wizualizacji przebiegu rurek ogrzewania

Na czym polega działanie takich folii ?? Tzn. one są na stałe? :roll:

s&a
03-03-2010, 12:19
Czy ktos kto ma ogrzewanie podtynkowe wykonane z rurek miedzianych moze powiedziec jakiego tynku użył ?

Slyszalem opinię, ze miedź nie moze byc łączona ze wszystkimi rodzajami tynkow. Tylko jak to swoja drogą działa z instalacją wodną robioną w miedzi ?

RAPczyn
03-03-2010, 13:31
http://paradigma.pl/Ogrzewanie_scienne.html

Parę wykonałem, wszędzie był tynk gipsowy.

rakgrzech
12-03-2010, 13:33
Nie jestem hydraulikiem, ale wykonałem sam ogrzewanie ścienne na jednej ze ścian w łazience.(Za lustrem, aby nie parowało)

Ponieważ za ścianą jest kotłownia na ścianę nakleiłem 2cm styropianu na to folia aluminiowa(od podłogówki) Rury układałem poziomo (fi 16) lecz wyszły mi raczej ósemki bo ciężko było je zaginać. Na samej górze zainstalowałem odpowietrznik. Całość ma być zabudowana GK. Na razie łazienka nie jest wykończona więc nie wiem jak będzie z parowaniem lustra ale jak się sprawdzi to takie samo ogrzewanie zrobię w górnej łazience. Okazało się, że odpowietrznik jest nie potrzebny. Rury odpowietrzyły się bez użycia odpowietrznika więc go zdemontowałem. Nie ma zatem potrzeby go stosować.

Qter
15-03-2010, 12:41
Czesc,

A ja mam pytanie - jak jest z kosztem wykonania takiego systemu ogrzewania ściennego (gotowych modułów/samemu) w stosunku do tradycyjnego ogrzewania grzejnikami? Jak pozatym określa się moce takiego ogrzewania?

Pozdrawiam

Qter

RAPczyn
15-03-2010, 15:30
Czesc,

A ja mam pytanie - jak jest z kosztem wykonania takiego systemu ogrzewania ściennego (gotowych modułów/samemu) w stosunku do tradycyjnego ogrzewania grzejnikami? Jak pozatym określa się moce takiego ogrzewania?

Pozdrawiam

Qter

Wszystko zależy na jakie temperatury są dobrane instalacje i czy bierzemy pod uwagę tylko koszt materiału do ogrzewania czy łącznie z kotłownią.

Ogólnie można powiedzieć, że koszt ogrzewania ściennego jest około 30% wyższy niż podłogówki.

cieszynianka
15-03-2010, 17:40
Czesc,

A ja mam pytanie - jak jest z kosztem wykonania takiego systemu ogrzewania ściennego (gotowych modułów/samemu) w stosunku do tradycyjnego ogrzewania grzejnikami? Jak pozatym określa się moce takiego ogrzewania?

Pozdrawiam

Qter

Wszystko zależy na jakie temperatury są dobrane instalacje i czy bierzemy pod uwagę tylko koszt materiału do ogrzewania czy łącznie z kotłownią.

Ogólnie można powiedzieć, że koszt ogrzewania ściennego jest około 30% wyższy niż podłogówki.

Ale z rurek kładzionych "luzem" nie jest droższe :wink:

pioos
27-04-2010, 19:41
Witam wszystkich
Mam dom który jest wykończony (są wszędzie tynki) niemniej chcę go modernizować i ma być ogrzewanie ścienne
czy mogę położyć rurki na istniejącej ścianie na to siatka pożądanie (gęsto) zakotwiona do ściany właściwej i tynk.
Czy to wytrzyma ?
Obawiam się że po jakimś czasie tynk oryginalny odpadnie od ściany razem z tym nowym !
a z drugiej strony czy różni się kładzenie na istniejącym tynku (trzyma się bardzo dobrze) od położenia na gołej ścianie jak ma się odparzyć pod wpływem temperatury to i tak odpadnie w końcu to dwa różne materiały

1950
27-04-2010, 20:48
jak temperatura ściany nie będzie przekraczać 50C to nic się nie stanie

pioos
27-04-2010, 20:59
Dzięki za odpowiedź
Jeszcze jedno pytanie bo różnie to podają a liczę sam jaką moc mogę przyjąć przy ogrzewaniu ściennym ??
Rurki PERT-AL-PERT fi 16 co 10 cm różnie podają od 100 do 170 W/m2
czy ktoś to może potwierdzić ?
Jak zakładacie to jak przeliczacie w stosunku do pow. pomieszczenia?

rick207
16-05-2010, 19:02
Witam.
Mam pytanie odnośnie wykończenia ściany po położeniu takich rur, np. pex'a. Otóż, czy można na te rurki narzucić warstwę gipsu i przykleić na to płytę KG? Czy takie wykończenie będzie gorsze od normalnego tynku? Dla takiego rozwiązania warstwa nie jest bardzo gruba, 16 mm pex + 20 mm KG z klejem.
Pozdrawiam.

Rick

Haireisis
12-10-2010, 17:12
Podnoszę temat.
Mam do remontu łazienkę w kamienicy z około 1930 roku. Pierwsze piętro. Podłoga na drewnianych legarach.
20 lat temu została zrobiona na części tej podłogi (ponad połowa) wylewka betonowa, wzmocniona siatką. Reszta podłogi to zdrowe deski.
Remont będzie kompletny.
Jestem w trakcie instalacji pieca kondensacyjnego dwufunkcyjnego Vaillant.
Początkowo zastanawiałam się nad ogrzewaniem podłogowym ale musiałabym zrywać, skuwać istniejącą wylewkę.
Wydaje mi się, że po kilkudniowym czytaniu wątków i opisów w internecie, znalazłam odpowiednie rozwiązanie.
W wodnym ogrzewaniu ściennym upatruję wyjścia z sytuacji.
Pomieszczenie ma 230x355cm. Wysokie na 330cm.
Na węższej ścianie duże okno (nowe 3 szybowe), planuję postawienie lekkiej ścianki działowej 200x80cm odgradzającej prysznic od pozostałej części łazienki.
Moje pytanie to czy na rurkach wodnych otynkowanych można kłaść płytki łazienkowe (29x59cm)? Czy na ściance działowej również mogę zastosować to rozwiązanie?
Jakich materiałów powinnam użyć? Jak to zrobić?
Wreszcie czy mogą mi Państwo polecić firmę, która się tym zajmuje w woj. łódzkim?
Bardzo proszę o pomoc.

igimaks
01-02-2011, 07:30
Niedługo będą na etapie budowy własnego domu i analizuję różne wersje ogrzewanie

Analizuję wersje z podłogówką góra i dół (bardzo wiele osób to chwali)
Ale nie wyobrażam sobie zastosowania płytek ceramicznych w całym domu.
Ceramikę chcę mieć tylko w kuchni, łazienkach, holu i tyle. reszta parkiet, wykładzina, panele.
To już mamy system podłogówka + grzejniki i być może to jest OK.

Niedawno ktoś mi pokazał ciekawe rozwiązanie tj.
ogrzewanie ścienne
to rurki, które układamy na ścianie pod cienką warstwą tynku.
Przyznam zaciekawiło mnie to rozwiązanie
W połączeniu z kondensacyjnym piecem gazowym może to stanowić dobre rozwiązanie
Co myślicie o czymś takim ?

http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/ogrzewanie-scienne_64400.html

kajmanxxl
01-02-2011, 19:23
nasuwa się pytanie jak masz zamiar to odwietrzyć, patrzyłem na ten pomysł i na podstawie mojej praktyki uważam że odpowietrzenie tego układu będzie najpoważniejszym problemem jaki napotkasz,

niedowiarek
02-02-2011, 16:12
Ogrzewanie ciepłowodowe, o ile się orientuję nie ulega zapowietrzeniu. Pionowe elementy to ciepłowody, z których każdy stanowi oddzielny obwód,natomiast nośnik krąży w poziomych rurkach podgrzewając poszczególne ciepłowody. Tyle pamiętam z lektury sprzed lat, mogłem coś pokręcić, ale pamiętam narzekania jednego forumowicza, który stwierdził, że dał się nabić w butelkę. Być może są też pozytywne przykłady. Ja kiedyś napaliłem się na ściany grzewcze w systemie hypokaustycznym. Miałem nawet przygotowane ściany pod ten typ ogrzewania, ale z powodu astronomicznych cen elementów grzewczych musiałem zrezygnować. Ostatecznie zastosowałem system wodnego ogrzewania ściennego Variotherm + trochę podłogowego. System pozwala na niskotemperaturowe ogrzewanie, co jest mi bardzo na rękę w aspekcie ogrzewania pompą ciepła. Ogrzewanie budowy działa od dwóch tygodni i jak na razie jestem zaowolony.

1950
02-02-2011, 18:05
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=851)
TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=27172)
i TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=49308)

kajaok
27-02-2011, 19:02
Witam.

Planuję małe zmiany w instalacji co, mianowicie chcę ją powiększyć o ogrzewanie płaszczyznowe dwóch ścian.
W związku z tym że są to ściany działowe (gazobeton 12) które przesuwałem, mogę do ogrzania przeznaczyć tylko właśnie te dwie ściany. Resztę zewnętrznych ścian mam wykończone i tam zmiany nie wchodzą w grę. Chciałbym nie wieszać rury pex/al na szynach tylko po nacięciu bruzd w pustaku zatopić ją w ścianie a na to przykleić płytę gk (oczywiście ze wzmocnionymi łączeniami). Tynkowanie przy wykończonym poddaszu może tylko narobić szkód ( sporo wilgoci przy schnięciu). Proszę o opinie w tym temacie.

Pozdrawiam.

cieszynianka
12-07-2011, 21:53
Czy ktoś chciałby podzielic sie wrażeniami z użytkowania ogrzewania ściennego - elektrycznego bądź wodnego?

Mam wodne. Mimo że ściany nie są w dotyku ciepłe (po prostu nie są zimne), w pokoju odczuwa się ciepełko (zależnie od ustawienia).
Jest szybsze w działaniu niż podłogówka. :yes:

Kominki Piotr Batura
12-07-2011, 22:38
Nie wiem czy wcześniej było ,więc wspomnę . Rurki w trakcie tynkowania
najlepiej by były ciepłe. Tynki generalnie są słabsze od betonów, którymi
zalewa sie podłogówki .Ciepłe rurki w trakcie tynkowania nie zwiększa swej
objętości ,co mogłoby być przyczyną rozsadzania tynku.

Wrażenia z użytkowania ? Nie widać kaloryferów :D

cieszynianka
12-07-2011, 22:50
Ważne: do tynku na ścienne domieszać włókna!!!
:yes:

pioos
13-07-2011, 21:04
Włókno szklane służy jak zbrojenie to takie kilkunasto milimetrowe skrawki.
Do kupienia w marketach i składach budowlanych

cieszynianka
13-07-2011, 21:14
Jakie włókna? Pisałaś wiele razy "włókna" ale jakie?

Qurka, jakieś włókna szklane, ale nie pamiętam producenta. Takie "kłaczki" śmieszne.
:)

eniu
13-07-2011, 21:24
Qurka, jakieś włókna szklane, ale nie pamiętam producenta. Takie "kłaczki" śmieszne.
:)

...śmieszne to mogą być jak Ci za koszulę wlecą :D

1950
13-07-2011, 21:28
nic nie będzie, bo to nie są włókna szklane, ale propylenowe

cieszynianka
13-07-2011, 21:34
...śmieszne to mogą być jak Ci za koszulę wlecą :D

No, śmiesznie było podczas docieplania dachu, podawałam wełnę i potem wszystko mnie gryzło :mad::lol2:

1950
14-07-2011, 14:46
polipropylenowe

desmear
14-07-2011, 19:21
osobiście nie dawałem nic do tynku, po prostu kupiłem taki przeznaczony do ogrzewania ściennego (http://www.knauf.pl/cms_media/karty_produktow/P118.pdf). doświadczeniami podzielę się po zimie, póki co schnie tynk. We wszystkich pokojach mieszkalnych (dół i poddasze) zrobiłem ogrzewanie ścienne. podłogówka tam gdzie kafelki (kuchnia łazienka, przedpokój, wiatrołap). Cała instalacja przygotowana na niskotemperaturowe zasilanie + kocioł kondensacyjny.

desmear
14-07-2011, 20:36
a tak to wyglądało przed otynkowaniem:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e365e02d76914c1.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95ec017fe8d45371.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a75732be861fb957.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e365e02d76914c1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95ec017fe8d45371.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a75732be861fb957.html

eniu
15-07-2011, 20:54
a tak to wyglądało przed otynkowaniem:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e365e02d76914c1.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95ec017fe8d45371.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a75732be861fb957.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e365e02d76914c1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95ec017fe8d45371.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a75732be861fb957.html

Mam nadzieję ,że zrobiłeś dokumentację z wymiarami. Bo obrazki
trzeba jakoś powiesić.:D

Do tynkowania plastyków , można użyć "bele czego". Miedź wymaga
specjalistycznych tynków , z którymi nie reaguje.

desmear
15-07-2011, 21:38
dokumentacja czysto fotograficzna. generalnie powinno dać radę dojść gdzie jest rurka.

eniu
16-07-2011, 08:30
Ja mam fotki, opisane z wymiarami, ale i tak żadnego obrazka
tam nie powieszę . Nie ma głupich :D


(kombinuję na żyłkach umocowanych pod sufitem )

desmear
18-07-2011, 10:21
obłożone są tylko ściany zewnętrzne. na wewnętrznych nie mam ani metra rurki. generalnie ten typ ogrzewania umieszcza się właśnie na ścianach zewnętrznych, nie wewnętrznych !

desmear
18-07-2011, 21:08
powodów jest kilka, ale wszystko co ja wiem, to wyczytałem. Rurki umieszcza się na zewnętrznych ścianach z dwóch powodów:

- ogrzewając ściany zewnętrzne odcinasz powierzchnie chłodzące pomieszczenie
- ogrzewanie ścienne grzeje w dużej mierze przez promieniowanie. zamontowane na ścianach wewnętrznych promieniuje prostopadle na ściany zewnętrzne gdzie zamontowane są okna i przechodzi dalej (okna nie są przeszkodą)

addam jacek klimek
23-07-2011, 12:12
witam witam co do ogrzewania ściennego to polecam jestem technikiem od systemów grzewczych i klimatyzacyjnych i składam pompy ciepła i robimy coraz wiecej ściennego naprawde dziala poprawnie i niebedzie pan rozczarowany jesli mapan jakies pytania prosze pisac pozdrawiam adam

desmear
24-07-2011, 19:24
zasada jest taka, że zaczynasz od ścian zewnętrznych, bo tam lepiej się to sprawdza. jeśli natomiast brakuje Ci powierzchni, wtedy dajesz na wewnętrznych.

desmear
25-07-2011, 08:45
A poważnie - co to za zasada i z czego ona wynika?

no przecież parę postów wyżej Ci napisałem, mam przepisać ?

po pierwsze odcinasz powierzchnie przez które ucieka ciepło z pomieszczenia po drugie nie wypromieniowujesz ciepła przez okna które są montowane w zewnętrznych ścianach.
tutaj także znajdziesz odpowiedz (http://www.ogrzewaniescienne.com.pl/index.php/faq#q12)

Liwko
25-07-2011, 16:29
witam witam co do ogrzewania ściennego to polecam jestem technikiem od systemów grzewczych i klimatyzacyjnych i składam pompy ciepła i robimy coraz wiecej ściennego naprawde dziala poprawnie i niebedzie pan rozczarowany jesli mapan jakies pytania prosze pisac pozdrawiam adam

Jeżeli ta ściana była by z cegły, więc miała by bardzo dobrą akumulacyjność, to było by to bardzo dobre rozwiązanie do grzania pompą ciepła czy prądem. Musimy pamiętać, że przy tego typu ogrzewaniu korzystamy większości z dobrodziejstwa taniej taryfy, więc to ciepło musimy gdzieś zmagazynować.

desmear
25-07-2011, 16:30
No raczej nie odcinam, a pompuję ciepło na zewnątrz. Zasada to nie jest stwierdzenie "bo tak ma być" tylko wyjaśnienie sensu takiego działania. Podwyższanie temperatury ścian zewnętrznych jest niezbyt mądre bo zwiększa straty cieplne.

a jak masz ogrzewanie z kaloryferami to ciepła na zewnątrz nie pompujesz ? prawda jest taka, że po prostu przesuwasz granice między zimnem i ciepłem -> kiedyś ściany miałeś zimne i wychładzały Ci pomieszczenie, z ogrzewaniem ściennym ściany wliczasz do strefy ciepłej.

giovaniiii
22-11-2011, 15:13
Jaka może być maksymalna długość pętli przy ogrzewaniu ściennym ? (Rurka PEX ALU PEX FI14)
Albo jaki jest spadek temperatury dla 1m takiej rury w ścianie ?

Mam spory pokój i robienie 4 sekcji w jednym pokoju trochę wygląda mi na przesadę.

giovaniiii
22-11-2011, 17:56
Jaka może być maksymalna długość pętli przy ogrzewaniu ściennym ? (Rurka PEX ALU PEX FI14)
Albo jaki jest spadek temperatury dla 1m takiej rury w ścianie ?

Mam spory pokój i robienie 4 sekcji w jednym pokoju trochę wygląda mi na przesadę.

Znalazłem odpowiedź w instrukcji instalacji dla systemu KISAN
" Maksymalna długość wężownicy (wraz z podłączeniem do rozdzielacza) wynosi dla rury
Ø14×2,00 mm – 80 mb, dla rury Ø16×2,0 mm – 120 mb. "

Ktoś pytał jeszcze o wydajność cieplną są tam też te informacje:

"
1. Temperatura zasilenia instalacji 30÷50°C. Dla uzyskania większych wydajności niż w ogrze-
waniu podłogowym można stosować temperatury zasilania w zakresie 45÷50°C bez niebez-
pieczeństwa przekroczenia warunków higienicznych.
2. ∆t = 5÷10°C. W przypadku tylko ogrzewania ściennego przyjmuje się raczej niższe tempera-
tury niż w ogrzewaniu podłogowym.
3. Maksymalna długość wężownicy (wraz z podłączeniem do rozdzielacza) wynosi dla rury
Ø14×2,00 mm – 80 mb, dla rury Ø16×2,0 mm – 120 mb.
4. Orientacyjna, maksymalna wydajność cieplna (przy temperaturze pomieszczenia 20°C)
wynosi 120 W/m2, wydajność chłodnicza 60 W/m2 (przy temperaturze powierzchni ściany
20÷21°C).
"

i jeszcze przydatna informacja:
"
Zalecane jest stosowanie rury Ø 14×2,0 mm ponieważ, większa prędkość przepływu wody
powoduje lepsze odpowietrzanie wężownic. W przypadku rury Ø 16×2,0 mm zasadniczo
powinno się stosować indywidualne odpowietrzniki dla każdej wężownicy w najwyższych
punktach instalacji.
"
"
W praktyce najlepiej stosować rozstawy rur w meandrze 15 lub 20 cm (rys. 48). Rozwiązanie to
umożliwia najskuteczniejsze odpowietrzanie i zachowanie minimalnych promieni gięcia rur.
W przypadku konieczności zastosowania rozstawu 10 cm można wężownicę ułożyć w posta-
ci podwójnego meandra
W tym przypadku korzystne jest zastosowanie odpowietrznika w najwyższym punkcie insta-
lacji (A).
"

Tu można obejrzeć ta instrukcję:
https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fwww.kisan.pl%2Ffiles%2Fupl oad%2Finstrukcja2011_pol_internet1110.indd.pdf


Może komuś się to przyda :)

pioos
22-11-2011, 19:55
Ja z praktyki mogę powiedzieć że przy PEX-ie 16 nie warto przekraczać 60-70 metrów na pętle.
Lepiej się ściana rozgrzewa.
Duże ściany dzieliłem na pół w poprzek.
W jednym pomieszczeniu nie podzieliłem i jest wyraźnie chłodniejsza ściana dłużej się rozgrzewa.

giovaniiii
22-11-2011, 20:16
Ja z praktyki mogę powiedzieć że przy PEX-ie 16 nie warto przekraczać 60-70 metrów na pętle.
Lepiej się ściana rozgrzewa.
Duże ściany dzieliłem na pół w poprzek.
W jednym pomieszczeniu nie podzieliłem i jest wyraźnie chłodniejsza ściana dłużej się rozgrzewa.

Czy 120W na m2 jest wartością wykonalną ?
Czy jest to zawyżona wydajność ? Nie wiem czy trzymać się tego czy przyjąć inną wartość ?

Czy robił Pan odpowietrzniki w puszcze albo miał jakieś problemy z odpowietrzaniem ?

Pozdrawiam

pioos
22-11-2011, 20:40
To pierwszy sezon więc z wydajnością grzewczą trzeba poczekać do ostrych mrozów
ja przyjąłem 100 W na m2 na razie zasilam temp. 37 ^C więc nie za wysoką sterownik i tak rozłącza ogrzewanie nim ściana się cała rozgrzeje
I bardzo ważne!!
ocieplenie to 22 cm styro i to jest najważniejsze przy tym typie ogrzewania.
Porównajcie w OZC (ustawiałem temp pom jako temp zasilania ściany)
Do dwóch pomieszczeń musiałem jechać wężem w dół i z powrotem w góre (klasyczny syfon i tam dałem odpowietrzniki ale widzę że nie są konieczne
Pompą się nie da odpowietrzyć ale ważne jest podłączenie dopływu wody do instalacji poprzez belkę rozdzielacza i odpowietrzam układ wodą z sieci działa idealnie. :)

Pawwels
25-07-2012, 00:28
Mam otynkowane sciany 38cm gazobeton + 5 cm styro na zewnatrz czy mozna wykonac bruzdy w scianie i wsadzic do srodka rurki a dziury zaszpachlowac tynkiem??? nie popeka?
Czy to da rade??? czy nie bede mial wiekszych strat ciepla.
Mam policzone projektowe zapotrzebowanie cieplne, stad konkretnie bede wiedzial ile metrow tych rurek ma byc.
Prosze o pomoc remont trwa mam grzejniki, ale kupilem pompe ciepla Pow-woda i mysle nad sciennym.

KrzysztofLis2
25-07-2012, 06:54
Bruzda na parę centymetrów nieznacznie pogorszy Ci parametry ściany. Ale taka ściana sama z siebie za ciepła nie jest, więc położenie tam ogrzewania ściennego to moim zdaniem średni pomysł.

Pawwels
25-07-2012, 11:37
Bruzda na parę centymetrów nieznacznie pogorszy Ci parametry ściany. Ale taka ściana sama z siebie za ciepła nie jest, więc położenie tam ogrzewania ściennego to moim zdaniem średni pomysł.

no wlasnie tego sie obawialem. scana powinna miec jakies 0,36 plus cos tam z tego styropianu. Czyli co jesli chce scienne to trzebaby najpierw polozyc styropian (a moze welna zeby nie bylo problemu z wilgocia i wtedy ukladac i tynk lub plyty K-G?

RAPczyn
25-07-2012, 12:31
Wystarczy aby ściana miała mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż 0,35 i można kłaść ogrzewanie.

Pawwels
25-07-2012, 23:04
no tak tylko tu sciana ma akurat troche gorszy bo 0,36 (no plus styro 5 cm) gorsze jest to ze sciany wykonczone. Czy bedzie sie oplacal koszt docieplenia i wykonczenia scian z ogrzewaniem?

1950
26-07-2012, 11:42
no, nie bądź śmieszny

Pawwels
26-07-2012, 21:41
no, nie bądź śmieszny

jakos do smiechu to mi daleko, ale tak na serio, To badz prosze bardzej precyzyjny. Bedzie sie oplacal czy nie?
Wzglednie czy moge docieplic tylko np. 1m od podlogi i tam dac rurki.
Gdybym wszystko wiedzial, to bym nie pytal.
Pozdrawiam

Pawwels
27-07-2012, 08:59
chodzi mi oczywiscie o docieplenie od wewnatrz. Mysle o welnie np. 5 cm i na to rurki i pewnie plyta K-G.

Pawwels
29-07-2012, 17:27
Pytanie
czy mozna zamontowac ogrzewanie scienne glownie na scianach wewnetrznych.
Ponoc powinno sie to zrobic na zewnetrznych dla unikniecia roznicy temperatur, jednak aby ominac problem nie wystarczajaco cieplej sciany czy jest to dopuszczalne.
Jak macie to rozwiazane u siebie w domach?
Czy faktycznie przez okna "wypromieniowuje" duzo ciepla?
Pozdrawiam

1950
29-07-2012, 17:38
nie instaluje się na ścianach wewnętrznych a zwłaszcza naprzeciwko okien,
ciepło to promieniowanie podczerwone które doskonale przechodzi przez szyby okienne, dokładnie tak jak promienie słoneczne grzejące zimą pomieszczenie

1950
29-07-2012, 18:46
być może,
to podziel się swoją wiedzą i może pochwal się tym jakie masz szyby u siebie,

1950
29-07-2012, 20:07
być może,
ale takie są zasady

Pawwels
29-07-2012, 22:21
Tak sie zastanawiam, przeciez jak grzejnik pracuje to nagrzewa powietrze i ono tez w pewnym stopniu ucieka przez przegrody (sciana, okno). Udzial promieniowania jest mniejszy ale czy roznica w stosunku do plaszczyznowki (scienne) bedzie az tak duza???

U mnie system trojszybowy okna drewniane. Jak sa zamkniete w lato to musi grzac tak jak teraz zeby bylo naprawde cieplo w srodku. Ale zaluzje robia swoje.
W kazdym razie moj dom jest smiesznie zbudowany bo to budynek wielorodzinny i ma super grube sciany nosne (wewnatrz) 38 cm!
Dodatkowo aranzacyjnie to tu jakas szafa tu lozko i wyszlo mi ze na zewnetrznych scianach pod oknami bedzie za mala powierzchnia/moc w stosunku do projektowego zapotrzebowania.
Caly problem w tym ze nie bardzo mam jak zrobic podlogowke bo 2 mieszkania po 150 metrow czyli lacznie 300! juz sa wykonczone i maja podlogi drewniane.
A poniewaz kupilem pompe ciepla wiszace juz grzejniki nie dadza rady na niskiej temp. zasilenia. Zostaje mi tylko plaszczyznowe scienne lub sufitowe. Ale sufitowego to sie boje bo jakos nie przekonuje mnie zeby mi w domu na glowe grzalo no chyba ze to mi jeszcze ogrzeje podloge? i rozklad temperaturowy nie bedzie taki zly.
Ktos ma sufitowe???

Pawwels
29-07-2012, 23:08
Do 1950 czy to twoja wypowiedz? zamieszczona 02-01-2006:
"ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię od podłogówki,
może być stosowane na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce,
a to oznacza, że może być stosowane w budynkach starszych które są modernizowane i są nie tak dobrze izolowane"

Bo jakos tak do mojej sciany nie chce pasowac?

Zgadzam sie ze docieplenie zewnetrznych scian nawet 5 cm welny od srodka obnizy wspolczynnik przenikania do 0,22 co jest juz calkiem fajne, pytanie czy konieczne.
Postaram sie przeliczyc projektowe zapotrzebowanie na zmienionych parametrach (po dociepleniu)

Pawwels
30-07-2012, 03:31
aha do czego zmierzalem z ta sciana wewnetrzna 38 cm, chodzi mi o to, ze kiedys (nawet do dzis) specjalnie projektowalo sie kumulatory ciepla patrz piece kaflowe!

netbet
20-10-2012, 04:58
Witam.

Planuję małe zmiany w instalacji co, mianowicie chcę ją powiększyć o ogrzewanie płaszczyznowe dwóch ścian.
W związku z tym że są to ściany działowe (gazobeton 12) które przesuwałem, mogę do ogrzania przeznaczyć tylko właśnie te dwie ściany. Resztę zewnętrznych ścian mam wykończone i tam zmiany nie wchodzą w grę. Chciałbym nie wieszać rury pex/al na szynach tylko po nacięciu bruzd w pustaku zatopić ją w ścianie a na to przykleić płytę gk (oczywiście ze wzmocnionymi łączeniami). Tynkowanie przy wykończonym poddaszu może tylko narobić szkód ( sporo wilgoci przy schnięciu). Proszę o opinie w tym temacie.

Pozdrawiam.

podciągne zapytanie: ogrzewanie ścienne i obłożenie tego płytami KG
połozyć rury bez bruzd na ścianie zewnetrznej
przestrzenie miedy rurami wypełnić docietymi kawałkami płyt KG tak żeby wyrównać płaszczyznę
przykleić na to płyty KG

robi się tak?


http://imageshack.us/a/img716/92/scianaa.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F716%2Fscianaa.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

chodzi mi o ta komorę powietrzna którą chcę zostawić koło rur...

netbet
25-10-2012, 18:08
no i co?
nikt nic nie wie .... .... niemożliwe.....

hydraulik_
25-10-2012, 18:41
no i co?
nikt nic nie wie .... .... niemożliwe.....
Sama rura kiepsko oddaje ciepło przyklej ją plackami do ściany albo zamontuj blaszane radiatory firmy danffos od podłogówki

RAPczyn
29-10-2012, 08:02
Można również zastosować ogrzewanie ścienne hypokaustyczne, np. system Aura

netbet
29-10-2012, 08:13
chłopaki....pytam bo nic nie wiem o "ściennym"
znaczy wiem - zasada dzialania jest taka sama jak w podłogówce.... tylko że ja nie mam miejsca na styro i "wylewkę" albo tynk
mam 30-35mm na scianie do wukończenia na cacy ...ot cały problem...

w tej chwili są juz rury na scianie...niby grzeje...ale słabo oddaje
co spowoduje ta komora powietrzna pomiedzy ścianą a płytą?

1950
29-10-2012, 16:45
co rozumiesz pod pojęciem, słabo oddaje,
jaką masz temperaturę w pomieszczeniu?,
jaką temperaturę zasilania?

ZbyszekT
26-01-2014, 15:59
Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.
Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.

1950
26-01-2014, 16:08
bzdura, moc zależy nie tylko od temp zasilania ale także od ilości rury i jej rozstawu

cieszynianka
26-01-2014, 18:48
Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.
Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.
:oRaczej odwrotnie, rurki w ścianie są przykryte cieńszaą warstwą niż te w podłodze. Ściana szybciej oddaje ciepło niż podłoga.
U na wszystko chodzi na "tej samej" wodzie :yes:
Chyba panu instalatorowi coś się pozajączkowało:cool:

gentoonx
26-01-2014, 20:25
Ostatnio dostałem informację od jednego z instalatorów, że ogrzewanie ścienne ma inne temp. zasilania niż podłogówka. I jeśli bym chciał system podłogówka na parterze + ścienne na poddaszu, to w kotłowni potrzeba 2 zawory trójdrogowe i osobne obiegi. Jak mi powiedział, temp. na ścienne musi iść wyższa o 5*C.
Czy to prawda? Planowałem oba ogrzewania na jednym obiegu, tych samych temperaturach.

zmień instalatora, bo jeszcze inne kwiatki ci nawciska

RAPczyn
27-01-2014, 09:05
Można oba systemy zasilać wodą o tych samych parametrach, można robić dwa oddzielne obiegu grzewcze... kwestia mocy, pompy, projektu i pieniędzy.

Mikolaj5
01-02-2014, 15:42
Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?
Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

gentoonx
01-02-2014, 17:50
Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?
Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

Dom z obciążeniem projektowanym 25kW, a nie zapotrzebowaniem, musisz znać obciążenie pomieszczeń

róznica miedzy podłogówką a ściennym to możliwość uzyskania wyższej ponadnormatywnej temp powierzchni przy ściennym (bo po tym nie chodzisz) i często większa możliwa powierzchnia grzewcza,
to się projektuje, ścienne na ogół układamy do wysokości 1,5-1,8m, rzadziej wyżej

RAPczyn
02-02-2014, 11:36
Jak dużą powierzchnię może zająć ogrzewanie ścienne?
Konkretny przykład: Ogrzewanie ścienne w pokojach na piętrze, na parterze podłogówka. Dom z zapotrzebowaniem na ciepło do 25 kW. Rekuperator. Podłogówkę i ogrzewanie ścienne zasilał bym wodą o tej samej temperaturze.Temperatura do uzyskania 21C. Pokój 20m2 - to jaka powierzchnia +/- do tego pokoju?

Jeśli założymy, że do pokoju o powierzchni 20m^2 trzeba dostarczyć 1000W to:
- przy ogrzewaniu ściennym Lago i temperaturach tz40/tp30/ti20stC potrzeba około 6m^2 \,
- przy Rautherm S 14 około 15m^2.

Mikolaj5
02-02-2014, 14:11
Dzięki za odpowiedź.
6m2 to jeszcze ujdzie. 15m2 to już chyba lekka masakra.
Skąd takie różnice w systemach? Czy dla podanego systemu Lago i podanych temperatur, mamy tę samą wodę zasilającą podłogówkę w reszcie domu?

RAPczyn
03-02-2014, 07:46
Różne technologie to i różne moce z m^2 ogrzewania. Lago jest modułem miedzianym z siatką aluminiową, system Rehau to rura PEXa/EVOH/PEXa taka sama jak do ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe można zaprojektować na takie same temperatury co ogrzewanie ścienne.

Genesis72
16-12-2020, 06:51
Witam
Jak wam się sprawuje ogrzewanie ścienne?
Mam pytanie
Czy jest sens ciągnąć ogrzewanie -rurki na wysokość 2 m?
Czy nie jest tak (jak nikogo nie ma w pokoju) że ściany promieniują - ogrzewają ściany na przeciwko siebie i one oddają ciepło zgromadzone? Wyłączając ścianę której na przeciwko są okna

semiramida
16-12-2020, 09:41
musisz wtedy gdy po prostu masz zbyt malo wolnej ściany do położenia rurek. Zależy z czego masz mur. U mnie projektanci co wyliczyli ileś grzejników. zamontowaliśmy tylko 2 i już kilka lat wystarczają. Przy projektowaniu na jakiej wysokości zrodlo ciepła ma znaczenie głowa. Dobrze by było, żeby nawet gdy ktoś usiądzie blisko grzejnika, to żeby on nie był na wysokości głowy. wyjątkiem jest łazienka lub korytarz. No i... skoro jest przepis ze łazienka 25 stopni a reszta 20 stopni, to może da rade żeby tylko lub prawie tylko - lazienka była full ogrzejnikowana a reszta nie lub mniej? pomieszczenia wokół łazienki będą brały od niej ciepło. U mnie to się sprawdza: magazyn przyległy do łazienki mającej grzejnik jest ciepły pomimo braku grzejników...

Genesis72
16-12-2020, 10:21
musisz wtedy gdy po prostu masz zbyt malo wolnej ściany do położenia rurek. Zależy z czego masz mur. U mnie projektanci co wyliczyli ileś grzejników. zamontowaliśmy tylko 2 i już kilka lat wystarczają. Przy projektowaniu na jakiej wysokości zrodlo ciepła ma znaczenie głowa. Dobrze by było, żeby nawet gdy ktoś usiądzie blisko grzejnika, to żeby on nie był na wysokości głowy. wyjątkiem jest łazienka lub korytarz. No i... skoro jest przepis ze łazienka 25 stopni a reszta 20 stopni, to może da rade żeby tylko lub prawie tylko - lazienka była full ogrzejnikowana a reszta nie lub mniej? pomieszczenia wokół łazienki będą brały od niej ciepło. U mnie to się sprawdza: magazyn przyległy do łazienki mającej grzejnik jest ciepły pomimo braku grzejników...

Rurki będą z PEX 14mm lub 16 mm
Jeżeli rurki w ścianie nie powinny byc na wysokość głowy, to by oznaczało, że rurki nie powinny byc na wysokości 1mestra od podłogi, czyli traci się powierznie grzejna od podłogi na 1 metra?
Czy dobrze to zrozumiałem?
Jak będzie się zachowywać siatka aluminiowa w tylnku cementowo wapiennym, czy ni będzie korodowała?
Chcę miedzy murem a rurkami jeszcze włożyc siatke aluminiowa, aby działała jak radiator.
Czy siatka- radiator przycyni się do większej sprawności (oddawania ciepła)?
Coś w rodzaju w systemu 3THERMO

KAN-therm
17-12-2020, 21:56
Rurki będą z PEX 14mm lub 16 mm
Jeżeli rurki w ścianie nie powinny byc na wysokość głowy, to by oznaczało, że rurki nie powinny byc na wysokości 1mestra od podłogi, czyli traci się powierznie grzejna od podłogi na 1 metra?
Czy dobrze to zrozumiałem?
Jak będzie się zachowywać siatka aluminiowa w tylnku cementowo wapiennym, czy ni będzie korodowała?
Chcę miedzy murem a rurkami jeszcze włożyc siatke aluminiowa, aby działała jak radiator.
Czy siatka- radiator przycyni się do większej sprawności (oddawania ciepła)?
Coś w rodzaju w systemu 3THERMO

Ogrzewanie ścienne układane jest do wysokości 2 m, wyjątki stanowią np. ściany kolankowe które także chcemy wykorzystać.

Czy siatka aluminiowa zwiększy wydajność? To bardzo dobre pytanie... najlepiej byłoby to zmierzyć.
W większości przypadków jednak układa się tradycyjnie, na mokro lub w metodzie suchej.