PDA

Zobacz pełną wersję : jaką spawarkę kupić ?



darek63
07-01-2006, 11:05
Planuję kupić za niewielkie pieniądze spawarkę elektryczną. Do majsterkowania czyli prac przydomowych (do prac w ogrodzie, wiata, huśtawki, ogrodzenie). Są takie do 300-400 zł w hipermarketach lub na allegro np. 170 amper za 340 zł 230/400 V.
Czy taka wystarczy ? I jak dobrać przedłużacz, żeby spawać na 40 -50 metrach od gniazda? A jakie spawarki Wy sobie kupiliście?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=79649525

bladyy78
07-01-2006, 11:35
Powiem Ci ze taka na 170 amper Ci w zupelnosci wystarczy jesli chcesz ja urzywac od czasu do czasu. Ja mam na 160 amperowa spawerke i nie moge narzekac. Co do przedluzacza to musisz, albo zrobic albo kupic jakis odpowiednio dobr, zeby Ci sie nie grzal kabel.

jeżyk
07-01-2006, 11:38
Lepiej jak ma chłodzenie wymuszone czyli wentylator.

brachol
07-01-2006, 17:26
tak jak mowi jezyk lepsze sa z wentylatorem mozna dlugo spawac i nic sie nie dzieje a co do przedluzacza to mysle ze 3x2,5 powinien wystarczyc chyba ze spawarka nie ma instalacji na 3 kable to wtedy 2x2,5

Janussz
07-01-2006, 18:48
Te 160, czy 170A za takie pieniądze to tylko na obudowie napis. Podzielcie to przez 2. Spawarka o takim prądzie spawania kosztuje w granicach 2000zł na plus. Mam na myśli te przenośne maleństwa.

wiaterwiater
07-01-2006, 19:33
Żeby takim maleństwem pospawać szkielet bramy wjazdowej wystarczył mi zwykły, tandetny, marketowy, promocyjny, pomarańczowy, dwudziestopięciometrowy przedłużacz, wartości siedemnastu złociszy. Fakt. Były chwile, że jego pomarańczowy kolor zmieniał barwę na czerwoną, ale wytrzymał, więc myślę, że 2,5 mm2 będzie ok. Prawie zapomniałem. Takie małe, tanie spawarki bez wentylatora mają zabezpieczenie przed przegrzaniem, które włącza się nader często, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość przy pracy albo wykorzystać jakiś stary wentylator do chłodzenia.

Janussz
07-01-2006, 19:54
Ważne aby kabel przedłużacza był rozwinięty. Nawinięty na szpulę długo nie wytrzyma.

andrzej100
08-01-2006, 03:20
Januszz ma racje. W rzeczywistosci nie maja 160-170 A, ale wcale takiej nie potrzebujemy do domowego urzytku. Mianowicie na 1mm elektrody potrzeba 35-40A (w zaleznosci od pozycji materialu). Do domowego uzytku w zupelnosci wystarcza elektroda 3.25mm (w przypadku taniej spawarki rutylowa). Wiec ok. Wentylator to naprawde potrzebna rzecz, jesli nie chcemy spedzic calego dnia na spawaniu drobiazgu. Ja mam polskiego Testera (?) (nazwy nie pamietam, ale polskie spawarki maja uznana marke, w przeciwienstwie do tych tanich sprowadzanych),wentylator sam montowalem, bo samo zdjecie obudowy tylko polowicznie pomoglo (nie mowiac juz o bezpieczenstwie).

pawcik7
08-01-2006, 05:11
na pewno kup z chłodzeniem bo mnie osobiście to zawsze szlag trafiał jak sie wyłączyła w najmniej spodziewanym momencie :-)


pzdr.

jeżyk
08-01-2006, 07:39
Janussz prad spawania jest Ok. Te tanie to spawarki transformatorowe a te drogie to inwertorowe (małe, lekki i rewelacyjne w eksploatacji) nie wiem jak to działa więc nie pytajcie :lol:

andrzej100
08-01-2006, 07:46
Janussz prad spawania jest Ok. Te tanie to spawarki transformatorowe a te drogie to inwertorowe (małe, lekki i rewelacyjne w eksploatacji) nie wiem jak to działa więc nie pytajcie :lol:
... tak, ale ich cena powala. Znajomy ma takiego Unitora malego ,lekkiego... rewelacyjnego, ale zaplacil 800$.

Dominik!
08-01-2006, 08:44
Z moich doświadczeń wynika,że taki prąd jest wystarczający.
Mam taką spawarkę, ale...
Oprócz tego kupiłem sobie migomat 160A (1200zł.) i nagle okazuje się, że spawa on niewiele gorzej od tej spawarki :-?

marekcmarecki
08-01-2006, 14:25
Na dzień dzisiejszy do spawania mam 2 sprzęty: spawarkę elektrodową 180A i migomat 160A.Elektrodowa sprawdza się wspaniale i jest niezastąpiona do spawania wszelkich "grubych" rzeczy.Najlepsze jest w niej to, że można bardzo precyzyjnie ustawić prąd spawania do elektrody i wielkości spawanego materiału (16 pozycji przełącznika!)Jesli chodzi o spawanie elektrodą to myślę,że nic więcej do szczęścia nie potrzeba.Ten drugi sprzęt to nasz polski Magster 160.Z niego korzystam przy spawaniu rzeczy delikatnych,cienkich blach itp, ale też do spawania grubszych rzeczy, gdzie jest wymagana więkrza estetyka spawu.Myślę, że jak ktoś grzebie sobie sam przy domu to warto się w taki sprzęt zaopatrzyć,bo mi na przykład ta inwestycja już się zwróciła :D .

Janussz
08-01-2006, 14:34
A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla :lol: .

m.dworek
08-01-2006, 15:01
ja mam taka inwertorowa 160 A kupilem w stuttgarcie w obi za 170 euro w wyprzedazy

spawanei ta spawarka to po prostu marzenie
w polsce takie spawarki kosztuja przewaznei rzeczywiscie okolo 2000

ale warto wydac troche grosza ta spawarka to cud ;)
dziecko mogloby spawac ;)

Janussz
08-01-2006, 15:11
Dzieci od spawania to należy trzymać z daleka.
Wszyscy którzy dopiero planują dzieci, też niech trzymają się od tego z dala.
Taka ciekawostka.
Za komuny kodeks pracy zezwalał na pracę spawaczowi tylko 6 godzin dziennie. Nie mógł pracować w nadgodzinach.

marekcmarecki
08-01-2006, 15:19
A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla :lol: .
To wszystko prawda.Masz rację.Dla mnie migomat jest urządzeniem w skład którego wchodzi butla,uchwyt,reduktor,podgrzewacz itd,a wsklepie niestety trzeba za wszystko płacić.Jednak mimo wszystko,jak się potrafi z tego korzystać to jest to super inwestycja nawet pomijając fakt, że spaw jest droższy.Sens mojego postu miał być taki,że warto mieć to i to, bo niektóre rzeczy lepiej spawać migomatem, a niektóre elektrodą.

Dominik!
08-01-2006, 16:47
A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla :lol: .
To wszystko prawda.Masz rację.Dla mnie migomat jest urządzeniem w skład którego wchodzi butla,uchwyt,reduktor,podgrzewacz itd,a wsklepie niestety trzeba za wszystko płacić.Jednak mimo wszystko,jak się potrafi z tego korzystać to jest to super inwestycja nawet pomijając fakt, że spaw jest droższy.Sens mojego postu miał być taki,że warto mieć to i to, bo niektóre rzeczy lepiej spawać migomatem, a niektóre elektrodą.
Również uważam, że narzędzi w domu niegdy dość.
Na przeszkodzie stoją jedynie ... pieniądze i... czas.
Jak na mój gust taniej wychodzi spawanie migomatem niż elektrycznie, pomimo, że trzeba stosować dwutlenek węgla. Tylko przy spawaniu na nasze "domowe" potrzeby nie ma to zasadniczo żadnego znaczenia. :lol:
Ale zdecydowanie łatwiej jest się nauczyć spawać migomatem.

Krzysztof2
08-01-2006, 17:05
zaufaj polskiemu sprzetowi, besterki są świetne. Mam taką ma 160 A wymuszone chłodzenie , zabezpieczenie przed przegrzaniem też ale nie zdarzyło mi się jeszcze jej przegrzać , a uwierz mi sporo nią popracowałem.

Mały
08-01-2006, 17:16
Ja spawałem brata castoramówką swoja bramę i myślałem że mnie krew zaleje :evil: (elektroda 3) tak że nie polecam (bardzo podobna do zdjęcia z allegro).

jeżyk
08-01-2006, 17:23
Ciekaw jestem ilu z was posiada uprawnienia spawalnicze chcby podstawowe. :D

Janussz
08-01-2006, 17:31
Ciekaw jestem ilu z was posiada uprawnienia spawalnicze chcby podstawowe. :D
Ja :lol:

jeżyk
08-01-2006, 17:37
Podstawowe czy czy może "odbiorowe" :o

Mały
08-01-2006, 18:20
Jakbym skoczył do starego zakładu pracy(sprzed 14 lat) to może by moje wykopali jeszcze...

araman
08-01-2006, 19:30
Ciekaw jestem ilu z was posiada uprawnienia spawalnicze chcby podstawowe. :D//?
A czy to takie ważne te uprawnienia? te czasy już chyba mineły ,robimy to na własną odpowiedzialność.
Wielu z was się leczy choć nie jest lekarzami, ja ostatnio robiłem kiełbasę i szynkę a nie mam odpowiednich kwalifikacji a cała rodzina była zachwycona. Tak samo było ze spawaniem -pożyczyłem od kolegi małą spawarkę ( Ta na zdjęciu to wygląda jak potężna maszyna) Pospawałem sobie stół do garażu -taki mały warsztat wcześniej spawałem zawiasy do .bramki metr szerokiej, trzymają już 5. lat Kolega pospawał konstrukcje dużej altany. Myślę że taka spawarka to dobry zakup. Do tej którą spawałem dołożyliśmy wentylator i działa znacznie lepiej. A kabel do przedłużenia powinien byś najgrubszy jaki posiadamy. Używałem ostatnio takiego przedłużacza 2 x 1,5 rozwinąłem go na całą długość ale spawanie było niemożliwe. odgrzebałem stary przedłużacz który został po budowie 4 x 3,5 i spawanie było super ( spawałem katownik 4mm grubości ).
Jeżeli ktoż potrzebuje specjalnej spawarki to mam namiary na firmę która wam taką zrobi. Nie pisze więcej aby nie byc posądzony o reklamę (współwłascicielem firmy jest mój szwagier) napawde warto.

jeżyk
09-01-2006, 05:03
Pytałem tylko z ciekawości :lol:

Spawaczek
20-04-2022, 14:31
Korzystając z okazji, mam podobny dylemat co autor tematu. Przymierzam się już od dłuższego czasu do kupna spawarki. W dość znanym sklepie internetowym znalazłem obniżki do 30%, z kolei mój budżet to ok. 2500zł.

Czy taka spawarka https://allweld.pl/magnum-mig-220-alu-cu-zestaw-0 do celów amatorsko/garażowych będzie odpowiednia? z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.