PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe łączone z grzejnikami



bronek
21-01-2003, 23:21
Witam,
Czas juz nadszedł coby w moim nowym domu pomyślec o jakimś ogrzewaniu. Z róznych względów jestem prawie zdecydowany na system łączony: część dzienna parteru + korytarze ogrzewanie podłogowe a sypialnie na parterze i (przyszłe) poddasze -grzejniki.
Problem zaczyna się gdy rozmawiam z instalatorami: zapewniają że wszystko jest pięknie, zamontowali juz tysiące takich instalacji po czym gdy zadam im kilka pytań na temat sterowania zaczynaja się pocić, drapać po głowie i juz nie bardzo chcą mi cokolwiek instalować tylko proszą o litość i że już chcą sobie iść i że to wstyd tak się znęcać nad bezbronnym człowiekiem.

Pytania zaś są proste:
Jak zapewnic skuteczne i w miarę nieskomplikowene sterowanie takiego układu?
Czy konieczne jest sterowanie pogodowe?
Jak przy ustalonych godzinach w których chcę miec w domu temperaturę "normalną" lub obniżoną sterować piecem jeśli wiadomo że podłoga ma o wiele większa bezwładnośc niż grzejniki?
Czy to że w układzie z mieszaczem piec zuzywa się szybciej (większa róznica temperatur pomiędzy wyjściem a powrotem) to fakt czy mit?
Czy przy sterowaniu (pytanie o cześć grzejnikową) pieca z programatora stosowanie głowic termostatycznych takich jak np. popularne dafosy ma sens?
Czy sa dostępne glowice termostatyczne do kaloryferów z jakims programowaniem czasowym? (wydaje mi sie ze przy zastosowaniu zwyklych glowic termostatycznych gdy np. ustawie na programatorze sterujacym piecem temperature na noc 18 C to one po prostu otworza sie mocniej i z obnizania temperatury nici - czyli tak czy owak czeka mnie skrecanie wieczorem wszystkich gałek)

Wymyśliłem sobie (z małą pomocą dosyć wiekowego poradnika o ogrzewaniu podłogowym), że piec będzie zasilał bezpośrednio kaloryfery, w jednej z sypialni bedzie pokojowy programator tygodniowy sterujący grzaniem pieca a w pozostałych głowice termostatyczne. Zasilanie podłogówki z mieszcza, zawory odcinające poszczególne obwody podłogi przy mieszaczu a czujniki nimi sterujące w podłodze w poszczególnych pomieszczeniach. Czy to ma sens?

Jeśli szanowni forumowicze mogliby podzielic się doswiadczeniami/przemysleniami zwiazanymi z podlogówka a szczególnie z rozwiazaniem kombinowanym byłbym niezmiernie wdzieczny.

Bronek

jpawl
22-01-2003, 08:37
Ja mam zaplanowane takie ogrzewanie. Instalator nie wygląda na przerażonego, ale też nie należy do kategorii tanich, terminy ma zajęte, że trzeba się wprost wpraszać. Z mojej dotychczas zgromadzonej wiedzy na ten temat wynika:
Ad 1.
W moim przypadku jest to sterownik pogodowy Vaillant VRC 420. Sterowanie dwoma obiegami co (w tym jeden z mieszaczem), pompą cyrkulacyjną i parę innych funkcji za cenę katalogową 999 zł netto.
Ad 2.
Może i nie jest konieczne, ale bardzo trudno znaleźć sterownik,
który ma sterowanie dwoma obiegami i nie ma pogodówki
Ad 3.
O szybszym zużyciu kotła w takim rozwiązaniu pierwsze słyszę. Trzeba byłoby się dowiedzieć (jeśli to prawda) jaka jest to wielkość (bo jeśli oscyluje w granicach kilku procent, to nie ma o czym gadać)
Ad 4.
Stosowanie głowic termostatycznych ma IMHO jak najbardziej sens. Wg moich wiadomości z pieca sterujesz całym _obiegiem_ a nie pojedyńczym grzejnikiem.
Ad 5.
Głowice elektroniczne z programatorem są, tylko kosztują kilka razy więcej niż zwykłe. IMHO jest to gadżet, który nigdy się finansowo nie zwróci.

To tyle opinii laika, teraz czekam na krytykę (konstruktywną :smile: fachowców...

Krzysztof
22-01-2003, 09:01
Mam podłogówkę w łazienkach, a pozostałe pomieszczenia to grzejniki. Nie mam mieszacza, tylko RTL na powrocie!
Faktycznie nie polecam, bo podłoga się długo nagrzewa!
Musiałem dołożyć w łazience grzejnik drabinkowy (dosyć duży), bo inaczej było strasznie chłodno!
Jeśli chcesz mieć tylko podłogówkę (bez grzejnka w tym samym pomieszczeniu) to mieszacz koniecznie jest wymagany!
Vaillant faktycznie ma regulator pogodowy VRC 420s, który steruje dwomo obiegami (w tym jednym z mieszaczem).

Bartt
22-01-2003, 09:44
Ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się w pomieszczeniach o pow. < niż 10m2, a takimi są łazienki i dla tego miałeś zimno

radex
22-01-2003, 10:42
Każdy producent systemów dla ogrzewania podłogowego podaje, że w łazienkach obok podłogówki musi być tradycyjny grzejnik. Wynika to z bardzo małej powierzchni łazienek (jak odliczysz miejsce na wannę, brodzik itd.) oraz konieczności zapewnienia wyższej temperatury w tych pomieszczeniach.

Marek K
22-01-2003, 11:06
Witam.
Może mogę trochę pomóc?.
Bronku- można sterować osobno grzejnikami, ale trzeba je znacznie przewymiarować. Ostatnio testuję Rondostat, i niedługo będę miał trochę doświadczenia- to się podzielę. Na razie: można ustawić na nim na każdy dzień tygodnia dwa różne okresy grzania i wychłodzenia, ma opcję automatycznego wietrzenia i antyzamrożeniową. Żeby poprawnie działał, to chyba trzeba go skierować w kierunku pokoju, właśnie próbuję to wykonać- chyba mało realne przy grzejnikach VKO.
Jeśli chodzi o cenę, to nigdy się nie zwróci, ale komfort w domu nie ma ceny- a ceny maleją.
Marek.

VPS
22-01-2003, 13:25
Pytanie do wszystkich.
Pytacie o sterowanie, regulację względem pogody (i bardzo dobrze) jak wynika z postów macie kotły z wbudowaną pompą obiegową i układ mieszany (podłoga + grzejniki). A co z zrównoważeniem hydraulicznym instalacji. Czy stosujecie coś takiego o nazwie sprzęgło hydrauliczne? Moim zdaniem bardzo ważne urządzenie lecz przez wielu instalatorów kompletnie nieznane. W środowisku instalatorów toczą się ciagle dyskusje, jak uniknąć kłopotów związanych z instalacjami grzewczymi i kazdy ma na to swoje recepty, które nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Nawet najbardziej płomienna dyskusja zawiesza się, gdy padnie pytanie: a co koledzy sądzicie o zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego. Zamiast odpowiedzi słyszy sie, a co to takiego?
W efekcie niewiele jest w pełni udanych instalacji CO, o czym często nawet nie wiadomo, ponieważ trudno jest "na oko" ocenić dokładnie sprawność ich działania. Występuje sporo problemów, zwłaszcza w nowych instalacjach w pierwszym sezonie grzewczym, a nierzadko w następnych.
Sory pytanie powinno być bardziej skierowane do instalatorów, a co grupa o tym sądzi?

Wladek
22-01-2003, 13:37
No właśnie. VPS jak wy instalatorzy mierzycie przepływ aby zrównoważyć instalację? Dla ogrzewania podłogowego i pieca kondensacyjnego sprzęgło wydaje mi się niezbędne, tylko pytanie ile ono kosztuje?

VPS
22-01-2003, 13:51
Koszt sprzęgła ze środkowej półki ok 450zł (izolowany,separator powietrza, odmulnik) jest niewielki 35cm wysoki średnica 75mm
Można samemu wykonać za ok 200zł ale czy warto nie jest to aż tak wielki koszt, a kożyści duże.
Co do oporów i hydrauliki systemu sa katalogi, programy lecz wiedzę też należy posiadać. Program sam nie wyliczy. Osobiście jak mam jakieś problemy mam zaprzyjaźnionego projektanta. Cały czas zbieram doświadczenie.

Wladek
22-01-2003, 14:01
Czyli ustawiasz tak jak program wyliczy (jest w projekcie), a jak sie któraś część przegrzewa/niedogrzewa to dopiero zaczynasz działać? Nie bo myślałem, że są jakieś urz. jak naprzykład amperomierze cęgowe do mierzenia przepływu.

VPS
22-01-2003, 15:29
Waldek
Jak jest problem o którym piszesz to ze zrównoważeniem hydraulicznym można sobie poradzić za pomocą miernika "AFRISO" do mierzenia różnicy ciśnień i oporów hydraulicznych. W ogrzewaniu podłogowym jest łatwiej gdy zastosuje się specjalne rozdzielacze z miernikiem przepływu. Można wtedy bez przyrzadu zrównoważyć poszczególne pętle grzewcze.

Bartt
22-01-2003, 17:29
VSP bardzo mnie zaciekawiłeś, wynotowuję sobie takie rodzynki. Powiedzmi jak laikowi jakie jest zadanie sprzęgła hydraulicznego. Sens niby rozumiem ale ..., tzn. jaki korzystny wpływ będzie ono miało przy instalacji podłogowej + grzejniki ścienne i czy wstawiać wtedy mieszacz, czy może już nie trzeba i czy automatyką pogodowa się nie gryzą. Bartek

am
22-01-2003, 17:59
A czy nie wystaczy regulacja na zaworach przy rozdzielaczu (podłogówka ) i na zaworach grzejnikowych?
Mam w projekcie policzone nastawy dla każdego obwodu podłogówki właśnie w celu zrównoważenia oporów. Po co mi więc sprzęgło?

VPS
22-01-2003, 18:02
Bratt
Odnośnie twojego pytania zastosowanie sprzęgła bardzo ogólnie ujmując ma na celu bezkonfliktową pracę pomp obiegowych, niezależnie od tego ile pomp pracuje jednocześnie. Każdy obieg, kotłowy,grzewczy grzejniki, podłogówka itd, jest zamykany poprzez sprzęgło i stanowi oddzielną pętlę strumienia czynnika grzewczego z własną pompą.
Sprzęgło jest tym elementem instalacji, w którym ślizgają się po sobie (bez strat tarcia) strumienie wszystkich obiegów. Ich wydajność nie ulega zmianie pod wpływem innych pomp. W tym przypadku przy pomocy elementów regulacyjnych zmienia się tylko zamierzone parametry i tylko w obiegu regulowanym. Bez większych trudności można przewidzieć reakcję danego obiegu na regulację.
Sprzęgło hydrauliczne (wajha) uzgadnia instalację pod względem hydraulicznym: eliminuje zakłócenia i przywraca w całości rolę i funkcję każdego z elementów instalacji, pompa pompuje, zawór reguluje, grzejnik grzeje. Jest to główna funkcja sprzęgła.

VPS
22-01-2003, 18:07
am
Regulacja jest potrzebna i wskazana lecz powtarzam raz jeszcze rolą sprzęgła jest równoważenie hydrauliczne instalacji przy wielu obiegach lub pracy kołów w kaskadzie. Rózna charakterystyka prac pomp obiegowych.

VPS
22-01-2003, 18:33
Przykład
rozgrzewamy instalację grzejnikową i podłogową. Pompa jest wbudowana w kocioł. Na zasilaniu z kotła odejście poprzez trójnik na mieszacz i pompę do podłogówki, drugie odejście na grzejniki.
Jak myślicie co będzie się działo ?
Wydatek pompy wbudowanej w kocioł + pompa do podłogówki maja duży wydatek razem wzięte i strumień ciepła jest kierowany głównie na podłogę do czasu jej nagrzania, a przecież chodzi o to aby te dwa układy działały niezaleznie od siebie.

am
22-01-2003, 18:51
Ciekawe. Popytam - zainteresowałeś mnie.

Słyszałem o takich modulowanych elektronicznie pompkach, co niby automatycznie dostosowują parametry pracy do danej sytuacji (własne czujniki) (np. zawór zamyka grzejnik - powstają inne parametry pracy). Sprzedawca zachęca - twierdzi ze wyzsza cena zakupu zwraca się po roku.

VPS
22-01-2003, 19:47
am
Dokładnie tak. ALPHA z seri Grundfosa lub UPE z Vilo.

VPS
22-01-2003, 19:50
Różnica w cenie miedzy pompą ALPHA 25-40 a UPS 25-40 jest tylko 114zł

bachac
23-01-2003, 07:08
VPS ktoś mi podsunął pomysł ogrzewania mieszanego, rury w podłodze zasilane wodą z powrotu z grzejników. Chcielibyśmy mieć ogrzewanie podłogowe w łazienkach, w holu i w kuchni czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

VPS
23-01-2003, 09:14
bachac
ogrzewanie mieszane tzn grzejniki + podłoga sprawdza się bardzo dobrze. Klienci czesto decydują się na taki system.
Obniżyć temperaturę na podłogę można na kilka sposobów wszystko zależy od sumy powierzchni. Trzeba pamietać że ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się w pomieszczeniach o pow. < niż 10m2, a takimi są łazienki i dla tego należy wspmóc grzejnikiem.
Są specjalne zawory do obniżenia temperatury na podłogówkę np. RTL, UNI BOX lecz powierzchnia nie może być > niż 15m2.
Wiem że są instalatorzy którzy montują takie zawory na wyjściu powrotu z grzejnika. Moim zdaniem to błąd. Przecież grzejnik jest z zaworem termostatycznym i głowicą i jak pomieszczenie osiągnie nastawioną temperaturę to głowica zamyka przepływ. Efekt podłoga nie grzeje. Ja montuję takie zawory głównie UNI BOX (ma zasilanie i powrót) z tym że przed zaworem grzejnikowym bezpośrednio z zasilania układam petlę podłogówki i wchodzę do zasilania UNI BOX-a natomiast powrót bezpośrednio z zaworu UNI do powrotu instalacji. To co opisałem jest rozrysowane w katalogu firmy Oventrop.

bronek
23-01-2003, 09:47
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Problem z (szybszym) zuzyciem pieca sygnalizowal mi projektant z firmy którą biorę pod uwagę*. Gdy spytalem o to na infolinii Vailanta to coś niejasno pomruczeli że trochę niby prawda ale szczegółów nie wydobyłem.
Sugerowali natomiast użycie sprzęgła.
Tez nie wiedzieli niestety jak tym sterować (tzn zaproponowali mi coś ale cały układ wychodził chyba o jakieś 3000PNL drożej niż wersja ze sterownikiem 420).

Kolega który niejednym piecem juz domy grzał radzi żeby prgramator sterujący piecem był w części "grzejnikowej" domu. Dla podłogówki woda zawsze będzie OK i co najwyżej mieszacz będzie dodawał więcej wody z głównego obiegu pieca. Bredzi czy prawdę mówi?

Jeszcze jedno pytanie (do uzytkowników Vailantów):
W sklepie z Vailantami polecali mi do pieca na który mnie stać (VU PLUS AtmoMAX) regulator VRC420. Poczytałem sobie instrukcje i choc aparat wygląda prawie idealnie to mam pytanie o czujniki temperatury. Rozumiem ze podstawowy to zewnętrzny do podłogówki. Opcjonalnie mozna uzyć drugiego, wbudowanego w regulator (jest to chyba nawet zalecana (?) bo pisza ze tam gdzie wisi regulator kaloryferek ma być stale otwarty na maxa). Jak rozumiem ten czujnik mierzy temperaturę tylko dla pierwszego obiegu (OG1)
Czy istnieje mozliwość podłączenia zewnętrznego czujnika pokojowego do pomieszczeń w których mam załączony drugi obieg?

I ostatnie pytanko: jak to jest dokładnie z tymi głowicami termostatycznymi: czy jest je >>w ogóle<< sens stosować tam gdzie programator pieca steruje temperaturą?

Bronek

----
* po części dlatego że chcieli koniecznie sprzedać mi rozwiązanie bez mieszacza a z użyciem w podlodze warstwowej rury (tworzywo-powietrze-tworzywo) z wodą o temperaturze takiej jak w grzejnikach. Nie bardzo mnie to przekonuje: to chyba tak jakby ogrzewac za pomocą kaloryfera owiniętego kocem. Co wy na to drodzy forumowicze?

VPS
23-01-2003, 10:18
bronek
Regulator 420s nalezy rzeczywiście umieścić tam gdzie są grzejniki (OG1) czujnik mierzy wpływ temperatury pomoeszczenia, natomiast w regulatorze jest też funkcja róznicy temperatur miedzy OG1 a OG2.
Przykład
W OG1 nastawiasz np 21 st
w OG2 chcesz 19 st nastawiasz różnice -2

VPS
23-01-2003, 10:33
bronek
Sprawdź priv

jan100
23-01-2003, 10:33
VPS. Czy to prawda że wylewkę na rury ogrzewania podłodowego na leży kłąść przy pracującym ogrzewaniu ?

VPS
23-01-2003, 10:35
Pierwsze słyszę. Kto Ci taką bzdurę powiedział ?
Instalacja musi być napełniona wodą i być pod ciśnieniem ok 3bar

VPS
23-01-2003, 10:37
Przecież po wylaniu wylewki na podłogówkę grzanie rozpoczynamy dopiero po ok 28 dniach i to stopniowo.

jan100
23-01-2003, 10:38
Ja tak nie robiłem ale wolę się upewnić. Dzięki

23-01-2003, 14:59
VPS
Byłem w hurtowni instalacyjnej z zapytaniem odnośnie sprzęgła hydraulicznego. Byli zdziwieni co to takiego?

monter

VPS
23-01-2003, 15:13
Zmień hurtownie

ADAMOS48
09-02-2003, 20:26
PANOWIE DODAJCIE 2 KOMPUTERY I NIECH DRZEWO SPADNIE NA INSTALACJE ELEKTRYCZNĄ
PO TRZECH DNIACH SLAG TRAFI WSZYSSTKO.INWESTOR CHCE MIEDĆ TANIE IPROSTE ROZWIĄZANIA ,O KTÓRYCH MOŻE ZAPOMNIEC EKSPLOATUJĄC DOM

pawel237
09-03-2005, 09:16
..

Mały
09-03-2005, 14:14
A nie przesadzacie trochę? Możecie mi wytłumaczyć sens wydatku na sprzęgło przy domku MAŁYM???
A po co są kryzy w zaworach grzejnikowych?Dla ozdoby?
Piszecie o kaskadach -a takie opcje występują przy kotłowniach kilkaset kW....A tu ludziska budyją zwykłe 100-200metrowe domki.
Po co podrażać inwestycję?Wystarczy jeden mądry hydraulik i ...po kłopocie.

09-03-2005, 14:25
Witam,

U siebie zrobiłem tak:

zasilanie z kotła 60stC, dwie osobnne pompy - do grzejników i do podłogówki. Do każdej pompy osobny regulator pokojowy.
Regulator pokojowy od podłogówki ma czujnik powietrzny oraz czujnik podłogowy, na podstawie którego można podać w regulatorze maksymalną temperaturę podłogi...

I działa!


pozdrawiam
Andrzej

1950
09-03-2005, 14:36
to że działa to wcale nie znaczy że jest prawodłowo. w Twojej instalacji istnieje niebiezpieczeństwo że temperatura wody zasilającej podłogówkę będzie wyższa niż 50 C i wtedy już nie będzie działać prawidłowo. nie masz czasami wrażenia że za ciepło Ci w nogi i nogi puchną. jeżeli tak to temperatura podłogi jest za wysoka. po to stosuje się zawory tródjrogowe by precyzyjnie sterować temperaturą zasialnia w porządnie obliczonej instalacji podłogowej. to naprawdę nie jest wymysł instalatorów którzy czychają podstępnie na kasę inwestorów.

09-03-2005, 14:43
Witam,

Przecież napisałem, że jest regulator pokojowy z dodatkowym czujnikiem pokojowym (oprócz czujnika powietrznego) - to na jego podstawie definiuje się w regulatorze MAKSYMALNĄ temperaturę podłogi.
To nie ma znaczenia jakimi parametrami zasilana jest podłoga (aby tylko rury mogły pracować przy tej temperaturze). Podłoga może być nawet zasilana 70stC i jak na regulatorze ustawię 20stC to tyle będzie! Po prostu regulator wyłączy pompę jak temperatura podłogi osiągnie 20stC i wszystko jest pięknie.

1950
09-03-2005, 18:00
nie jest to tak, w przypadku długotrwałych mrozów kocioł będzie pracował w górnym zakresie temperatur pracy i to wcale nie jest obojętne dla instalacji w przypadku tworzyw sztucznychn (chyba że masz instalację z miedzi) a regulator pokojowy stara się utrzymać temperaturę pokoju na zadanym poziomie a nie temperatury zasilania układu podłogowego a o to w podłogówce przede wszyskim chodzi!

VPS
09-03-2005, 19:34
To nie ma znaczenia jakimi parametrami zasilana jest podłoga (aby tylko rury mogły pracować przy tej temperaturze). Podłoga może być nawet zasilana 70stC i jak na regulatorze ustawię 20stC to tyle będzie!
Bardzo duże znaczenie ma temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego. WWW napisz jaką masz powierzchnię ogrzewania podłogowego i jak długo ono pracuje.
Kurde może ja źle wykonuję instalacje i proponuję klientom na zaworze 3-dogowym :( muszę się zastanowić :wink:

1950
09-03-2005, 21:29
powiem Ci VPS że ja też już zaczynam się łamać

10-03-2005, 06:25
Witajcie,

Podłoga pracuje pierwszy sezon. Powierzchnia podłogi to ok. 60m2 (otwarte: kuchnia, jadalnia, hall, garderoba i największy salon). Oczywiście każde pomieszczenie ma oddzielny obieg na rozdzielaczu i tam są obiegi doregulowane tak, aby na podstawie pomiaru w podłodze salonu miały również właściwe temperatury.

wolar
10-03-2005, 11:38
Ja mam cały dom w podłogówce. Łazienki dogrzewają kaloryfery. Jest super, bez zabawy w dodatkowe kosztowne elementy.

pawel237
10-03-2005, 11:49
A jak komfort termiczny w sypialniach zwłaszcza w nocy czy nie jest uciążliwa temperatura powietrza na wysokoći łóżka czy nie jest suche powietrze skutkiem podłogówki itd wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem jest grzenie strefowe grzejnikami

Jak są poprowadzone obwody podłogówki w sypialniach ?

wolar
10-03-2005, 12:21
Podaję ci parametry temperaturowe (cieplej jest tylko w łazience):
wyjście z kotła 28-30 *C
temp. powietrza ok 1m 20*C
temp. podłogi (panele) 20-22*C
Są to temperatury prz pracy ciągłej ogrzewania.
Wyższe temperatury wyjścia z kotła tylko przy ponownym rozpalaniu kotła.
Tak więc nie ma mowy o gorącej podłodze, kurzu. Ponieważ nie ma grzejników temperatura na dole i piętrze jest taka sama mimo otwartej przestrzeni ( nie ma gorącego powietrza pod sufitem). Wysoka temperatura występuje tylko wówczas jeśli mamy źle ocieplony dom (duże straty ciepła) i ogrzewanie próbuje nadrobić straty. Oczywiście mam również sterowanie pogodowe i może stąd temperatury podłogówki są niższe. Jeśli masz inne pytania to sprobuje odpowiedzieć aby przełamać streotyp złego ogrzewania podłogowego.

hippo
10-03-2005, 13:21
A dlaczego regulator 420s instalować w pomieszczeniu z grzejnikami a nie w pomieszczeniu z podłogówką?

MarzannaPG
10-03-2005, 13:37
Bardzo proszę o poradę w takiej kwestii:
Salon ma 40 m2 (ale jednocześnie jest to ciąg komunikacyjny, brak holu, jest tylko niewielki wiatrołap) wraz z wykuszem, kuchnia otwarta. W salonie przewidziano po dwa grzejniki w wykuszu i po obu stronach okna tarasowego, w kuchni wcale ( :o ). Do tej pory myślałam, żeby zrobić w kuchni (oraz łazience) ogrzewanie podłogowe matą elektryczną. Ponieważ jestem ciepłolubna wymyśliłam, żeby w newralginczych punktach salonu (sofa i stół w wykuszu) też dorzucić maty. Ale teraz się łamię - może dać rurki z powrotu grzejnika albo przez ten jakiś mieszacz - taka niewielka 'podłogówka' ,niezbyt rozgałęziona w samym salonie a więcej gałązek do kuchni, łazienki i (jak szaleć-to szaleć :D ) do wiatrołapu. Oczywiście grzejniki zostają. Acha, ma być w salonie kominek z płaszczem wodnym a piec gazowy (gaz z butli). Czy to wszystko ma jakiś sens czy nie? Czy podłogówka 'rurkowa' jest dużo droższa od mat elektrycznych pod względem wykonania jak i późniejszej eksploatacji?
Będę wdzięczna za odpowiedzi.

VPS
10-03-2005, 15:15
A dlaczego regulator 420s instalować w pomieszczeniu z grzejnikami a nie w pomieszczeniu z podłogówką?
Dlatego że instalacja grzejnikowa jest instalacją dynamiczną, a podłogówka ma dużą bezwładność cieplną i przy układzie mieszanym regulator zamontowany w strefie podłogowej będzie miał problemy ze sterowaniem.
Był już ten temat poruszany na forum.
Regulator ten można również zamontować w kotle.

1950
10-03-2005, 17:10
oczywiście że warto, istnieje zależność ogrzewanie elektyczne tanie w montażu drogie w eksploatacji (żeby tylko Jezer tego nie czytał :wink: ) i droższe w montażu wodne podłogowe ale tańsze w eskploatacji

MarzannaPG
10-03-2005, 17:16
oczywiście że warto, istnieje zależność ogrzewanie elektyczne tanie w montażu drogie w eksploatacji (żeby tylko Jezer tego nie czytał :wink: ) i droższe w montażu wodne podłogowe ale tańsze w eskploatacji
A może chociaż jakaś kwota w przybliżeniu ogrzewania podłogowego 'rurkowego". Niech się przestraszę... :D

1950
10-03-2005, 17:59
Marzenko ceny m2 są naweto do 120 zl z materiałem ale to jest bardzo drogo. cena w granicach 2/3 tej kwoty jest w miarę adekwatna. z tym że to jest z sufitu, potrzebna by była wizja lokalna lub więcej danych

MarzannaPG
10-03-2005, 20:51
OK, zorientuję się u miejscowych instaltorów. Napiszcie mi jeszcze tylko, czy mój pomysł na ogrzewanie ma jakiś sens. Może nie może być podłogówki z powrotu grzejników przy kominku z płaszczem, albo coś innego tu nie pasuje. Niech przynajmniej tu będę zorientowana jako-tako przed rozmową z instalatorem.

1950
10-03-2005, 21:43
Marzanno z Twojego postu wynika że mają być 4 grzejniki i chcesz na RTL-ach zasilać 4 pętle, moim zdaniem nie warto pchać się w taki układ a zrobić go "po Bożemu" z układem mieszającym na zaworze trójdrogowym

Setnik
11-03-2005, 06:16
Ja mam cały dom w podłogówce. Łazienki dogrzewają kaloryfery. Jest super, bez zabawy w dodatkowe kosztowne elementy.
Witam.
Jakimi parametrami zasilasz dogrzewające grzejniki (tak jak podłogówkę?)?

echo
11-03-2005, 07:14
Marzanno z Twojego postu wynika że mają być 4 grzejniki i chcesz na RTL-ach zasilać 4 pętle, moim zdaniem nie warto pchać się w taki układ a zrobić go "po Bożemu" z układem mieszającym na zaworze trójdrogowym
A dlaczego nie na RTLach?
Ja tez będę miał chyba 3 małe pętle podłogówki (mała kuchnia, mała łazienka, itd) i raczej nie będę inwestował w aparaturę jak do sto parę metrów podłogówki (tak też zalecaja mi znajomi instalatorzy).

pawel237
14-03-2005, 08:09
Marzanno z Twojego postu wynika że mają być 4 grzejniki i chcesz na RTL-ach zasilać 4 pętle, moim zdaniem nie warto pchać się w taki układ a zrobić go "po Bożemu" z układem mieszającym na zaworze trójdrogowym
A dlaczego nie na RTLach?
Ja tez będę miał chyba 3 małe pętle podłogówki (mała kuchnia, mała łazienka, itd) i raczej nie będę inwestował w aparaturę jak do sto parę metrów podłogówki (tak też zalecaja mi znajomi instalatorzy).

echo
10-04-2005, 14:50
Więc mamy te 3 małe pętle podłogówki zasilane bezpośrednio z rozdzielacza. Maja być sterowane przez zawory Herz (chyba coś jak RTL???) - takie coś kupił instalator.
Nazywa się ogranicznik temperatury na powrocie 7201/7202 i pisze, że"... jest samoczynnie działajacym regylatorem proporcjonalnym do regulacji temperatury wody na powrocie z grzejnika lub pętli ogrzewania podłogowego (max 15m2). Temperatura wody jest przekazywana poprzez korpus zaworu do czujnika temperatury. Jeśli nastawiona na głowicy wartośc temp jest niższa od temp wody, regulator zamyka sie, jeśli wyższa - otwiera sie..."
Czy to coś takiego jak RTL???
Myslę, że zasada działania jest podobna. Wyglada to coś jak zwykła głowica termostatyzna.

1950
10-04-2005, 14:53
to dokładnie to samo co RTL, tylko nazwa handlowa i producent inny

echo
10-04-2005, 14:55
to dokładnie to samo co RTL, tylko nazwa handlowa i producent inny
Dzięki :wink:

FREDY
10-04-2005, 21:04
Mam pytanie które mnie nurtuje - czy u mnie prawidłowo podłączył instalacje podłogową hydraulik?

Wyjście zasilania pieca elektr. podłączył do zaworu RTL który ma kapilarę podłączoną na powrocie z podłogówki. Potem wstawił pompę , potem dał jeszcze wyłącznik termiczny który przy przekroczeniu temperatury wyłączy pompę

Powrót z podłogówki podłączył bezpośrednio do pieca.
I jeszcze jedno mam 6 pętli podłogowych , każda ma mieć niezależny zawór sterujący.

Czy podłączenie jest prawidłowe?

1950
10-04-2005, 21:17
pominąwszy to że RTL powinien być na powrocie, to teoretycznie powinno to chodzić, chociaż ja osobiście bym takiego rozwiązania w życiu nie zasosował. za dużo niewiadomych. daj znać jak to ruszy

FREDY
11-04-2005, 22:22
Ja wiem że zwykle RTL daje się na powrocie, ale czy nie jest obojętne gdzie jest zawór - byleby tylko pomiar temperatury odbywał się na powrocie. Przecież czy jest na zasilaniu czy na powrocie to jak się zamknie to i tak nie będzie przepływu.

radek26
14-07-2005, 14:16
dzisiaj odebrałem wycenę od instalatora za układ mieszany podłogówka 73m kw i 10 grzejników. W sumie 11.000 netto.
Wstawili jakiś "rozdzielacz podłogówki" który kosztuje 1300 netto - może wiecie co to jest.

Pozdrawiam
Radek

radek26
15-07-2005, 08:56
dzisiaj odebrałem wycenę od instalatora za układ mieszany podłogówka 73m kw i 10 grzejników. W sumie 11.000 netto.
Wstawili jakiś "rozdzielacz podłogówki" który kosztuje 1300 netto - może wiecie co to jest.

Pozdrawiam
Radek

tri
26-07-2005, 13:39
mam pytanie o ceny takich mieszanych systemów. czy ktoś mógłby mi orientacyjnie podać różnicę pomiędzy systemem typowo grzejnikowym a mieszanym grzejnikowo - podłogowym (wodnym). wg moich obliczeń wynika, że ogrzewanie podłogowe byłoby na obszarze mniej więcej 60-65m2 (zastanawia mnie wiatrołap i łazienka stąd różnica) na pustej powierzchni - salon, jadalnia, kuchnia, hall - wszystko połączone razem - otwarte + łazienka. reszta czyli dwa pokoje na dole, łazienka i poddasze (3 pomieszczenia) już typowe grzejniki łącznie 6 szt. (63m2).
czy rzeczywiście koszta różniące te dwa systemy są tak wysokie, jak straszą mnie znajomi? zależy mi jednocześnie i na niskich kosztach i na estetyce wnętrz (okna w salonie duże sięgające samej podłogi, w kuchni miejsce pod oknem zabudowane szafkami, poza tym brak okien na planowanej powierzchni ogrzewania podłogowego - czyli zwyczajnie brak dogodnego miejsca do powieszenia zwykłych grzejników, a "rzucanie" ich byle gdzie po ścianach zbytnio mi nie odpowiada.

może ktoś ma namiary na firmy zajmujące się takimi instalacjami łącznie z projektowaniem tych instalacji (dobre i tanie) z wielkopolski, najlepiej sam Poznań i okolice.
byłabym bardzo wdzięczna za pomoc

pozdrawiam

przemek123156
08-02-2010, 09:32
Witam, mam pytanie do specjalistów, wymieniłem ostatnio u siebie w domu kilka grzejników, część niestety została starych i pojawił się pewien problem, przy nowych grzejnikach (które podłączyłem za pomocą rur pex z zaworkami na wejściu i wyjściu) powrót jest można powiedzieć zimny, grzejniki są odpowietrzone a nie chcą się całe nagrzewać. Dołożyłem tez w łazience ogrzewanie podłogowe ale rzadko kiedy się nagrzewa podłoga. Stare grzejniki są natomiast podłączone na rurach 3/4 bez żadnych zaworów. Co może być przyczyną tak kiepskiego grzania?

andrew01
26-03-2010, 19:13
Witam serdecznie,

jestem na etapie koncepcyjnego planowania układu centralnego ogrzewania. Pewne sprawy już zrozumiałem, ale nie mogę wyszukać sterownika do ogrzewania podłogowego. Ale może do rzeczy, piec na paliwo stałe, potem (w części ogrzewania podłogowego) zawór trójdrożny z termostatem do obniżenia temperatury zasilającej podłogówkę wraz z oddzielną pompą obiegową. I teraz, czy jest taki sterownik, który by sterował siłownikiem zaworu i pompą obiegową w celu zapewnienia zadanej temperatury w pomieszczeniach z podłogówką? Podłogówka będzie na całym parterze i chciałbym uniknąć oddzielnej regulacji dla każdego z pomieszczeń. Chciałbym aby temperatura mierzona była w miejscu reprezentacyjnym, salon, korytarz cokolwiek i na podstawie tej temperatury sterowany byłby sterownik i pompa.

Wydaje mi się, że sterowniki pokojowe podające impuls/zasilające gdy temperatura jest poniżej zadanej i wyłączające gdy temperatura osiągnie zadaną (oczywiście z wykorzystaniem jakiejś histerezy np. 1 lub 2 stopnie) będą powodowały pewne dość mocne wahania temperatury ze względu na bezwładność podłogówki. Dlatego też sądzę, że by się przydało również sterowanie temperaturą zasilającą ogrzewanie podłogowe poprzez sterowanie zaworem trójdrożnym.

Czy w ogóle coś takiego jest i czy jest jakiś sens w moim rozumowaniu?

Pozdrawiam
andrew01

andrew01
26-03-2010, 22:14
Czy zna ktoś może producentów zestawu do sterowania ogrzewaniem podłogowym w skład którego by wchodziło:

a) sterownik zaworu trójdrożnego,
b) czujnik temperatury zasilającej aby nie puścić wyższej niż max dla podłogówki,
c) czujnik pogodowy umieszczony na zewnątrz budynku - celem szybszej reakcji na zmiany temperatur zewnętrznych,
d) czujnik temperatury pokojowy - celem ustawienia temperatury zadanej i pomiaru bieżącej.

Znalazłem podobny komplet ale bezprzewodowy i bez czujnika pogodowego http://www.sparkinstalacje.pl/aut5.html ale cena troszkę powala... około 1000netto.

Pozdrawiam
andrew01

jacekaqua
27-03-2010, 14:12
najlepiej złozyc taki zestaw samemu - zaoszczędziś kaske regulator np. taki http://www.frisko.com.pl/index.php?idp=140 do tego pompa z mieszaczem i dzieło gotowe ;)

andrew01
27-03-2010, 15:23
Przeglądałem sterownik Frisko SR34-M1 ale cały układ z nim wychodzi mniej korzystnie (cenowo), i teraz moja lista zakupów :) obejmuje:

- Sterownik pogodowy - Sterownik Mieszacza UMS -4PS

http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=41&products_id=259

- Zawór mieszający trójdrogowy 1" z siłownikiem (tu muszę się tylko upewnić jaki przekrój zastosuje hydraulik)

http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?cPath=34&products_id=218

- Termostat pomieszczeniowy [DT-600i]

http://sanitsystem.pl/sklep/product_info.php?products_id=219

Razem wychodzi około 800.

Pozdrawiam
andrew01

andrew01
28-03-2010, 20:11
Tak się jeszcze zastanawiam, czy ktoś miał styczność i z UMS-4PS i SR34-M1T? Ten drugi jest dwa razy droższy ale może z czegoś to wynika?

Pozdrawiam
andrew01