PDA

Zobacz pełną wersję : Wzmacniacz ciągu kominowego, czyli hybrydowy komin, czopuch



Janussz
09-01-2006, 20:41
Hybrydowy komin, czopuch, hybrydowy ciąg kominowy, hybrydowy wentylator. Co to takiego?
Hybrydowy znaczy mieszany. Możemy mieć ciąg grawitacyjny, lub sztuczny wywołany działaniem wentylatora wysokotemperaturowego.
Cały wentylator jest umieszczony poza główną drogą spalin. W razie potrzeby zasysa spaliny z czopucha, komina i wtłacza je ponownie do czopucha, komina z dużą prędkością. Powoduje znaczne wzmocnienie ciągu kominowego. Może uda mi się namówić producentów wkładek kominowych do produkcji adaptera umożliwiającego montaż hybrydy na wkładce kominowej.
To tyle wstępu. Ma ktoś jakieś pytania to proszę bardzo :lol: .
PS. Ja jestem tego tworu autorem.

wodzio
10-01-2006, 07:52
A gdzie coś takiego można kupić?

Xena z Xsary
10-01-2006, 08:37
wklej zdjecie

Tomik_B
10-01-2006, 08:42
Hybrydowy czopuch, hybrydowy wentylator. Co to takiego?
Hybrydowy znaczy mieszany. Możemy mieć ciąg grawitacyjny, lub sztuczny wywołany działaniem wentylatora wysokotemperaturowego.
Cały wentylator jest umieszczony poza główną drogą spalin. W razie potrzeby zasysa spaliny z czopucha, komina i wtłacza je ponownie do czopucha, komina z dużą pędkością. Powoduje znaczne wzmocnienie ciagu kominowego.
To tyle wstępu. Ma ktoś jakieś pytania to proszę bardzo :lol: .
PS. Ja jestem tego tworu autorem.

Janussz, czy to jest ten owoc Forumowego natchnienia, o którym wspominałeś w jakimś wątku? :wink:

Janussz
10-01-2006, 10:53
Tomik_B
Tak, to właśnie to :lol: .

Janussz
10-01-2006, 10:55
wklej zdjecie
Nie potrafię, ale po południu poproszę żonę.

Janussz
10-01-2006, 11:03
tom242
Taka malutka uwaga.
Ja założyłem ten wątek, więc bądź tak miły i załóż swój.
Jednocześnie chcę nieśmiało poinformować, że po ukazaniu się artykułu w Magazynie Instalatora, są firmy które chcą mi podebrać pomysł.
Informuję więc, że jest to zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.

Grzesiek13
10-01-2006, 12:10
Janusz który to jest numer MI?
Z góry dziękuję - Grzesiek

Janussz
10-01-2006, 12:15
Grześku,
7/8 z ubiegłego roku, strona 22,23.

Grzesiek13
10-01-2006, 13:28
Dzięku, poszukam (pewno czytałem).
Pozdrawiam

Grzesiek13
10-01-2006, 13:40
Oczywiście czytałem :P (ale to nie boli, tylko trzeba się nachodzić).

Janekk
10-01-2006, 21:17
Witam
wodzio Wysłany : Wto, 10 Styczeń 2006 08:52 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

A gdzie coś takiego można kupić?

Ile sztuk by Cię interesowało
tel: 0661700399

Janusza jest trzy razy tańszy i ma zastosowanie praktycznie wszędzie a nie tylko w wentylacji i kominkach.

Janussz
10-01-2006, 21:49
A oto obiecane zdjęcie
http://foto.onet.pl/upload/41/9/_568125_n.jpg
To zielone duże, to kocioł jakby ktoś nie wiedział. Hybryda jest na górze. Tutaj spogląda w prawą stronę, ale można tutaj ją przestawić naokrągło w cztery położenia. Do tyłu, w lewo, prawo, a także możemy mieć komin za plecami patrząc na przód kotła, albo nawet pionowo do góry. To tylko przykładowe zastosowanie do konkretnego kotła. Czopuch może mieć różne kształty przekroju. Może być np. okrągły, prostokątny. Ten jest w przekroju kwadratowy. Pojechał do Warszawy.

1950
10-01-2006, 22:02
Januszz proszę na priva

Janussz
10-01-2006, 22:03
Witam
wodzio Wysłany : Wto, 10 Styczeń 2006 08:52 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

A gdzie coś takiego można kupić?

Ile sztuk by Cię interesowało
tel: 0661700399

Janusza jest trzy razy tańszy i ma zastosowanie praktycznie wszędzie a nie tylko w wentylacji i kominkach.
Czyżby któryś z dealerów przyszedł mi z pomocą?
Dzięki.
A tak na dobrą sprawę nie można czegoś porównywać z czymś co nie istnieje.

Janussz
10-01-2006, 22:59
Januszz proszę na priva
Chodziło Ci chyba o czata? Sorki, nie zauważyłem. Chyba, że jest jeszcze jakiś komunikator, coś o czym nie wiem tutaj na forum.

1950
10-01-2006, 23:15
na priva, odnośnie hybrydy,
co, gdzie, kiedy i dlaczego tyle? :lol:

Janussz
10-01-2006, 23:20
na priva, odnośnie hybrydy,
co, gdzie, kiedy i dlaczego tyle? :lol:
Mów na GG :lol:
Jutro, oki?
Dzisiaj już idę spać.

1950
10-01-2006, 23:23
dobra
dobranoc :lol:

sebo8877
11-01-2006, 09:25
No witam jak już piasłem w Wymianie doswiadczeń może taniej byłoby zastosowac normalnego strażaka zaopatrzonego w wentylator wyciągowy (np. went stosowane w urządzeniach utrzymujących wys temp. szuszrki laboratoryjne, piece muflowe - wytrzymuja do 300C) na wylocie z komina domniemam nie ma takiej temp. Wszystko wł wył w kotlowni - mozna by toi było posznurowac dodatkowo z innymi parametrami np. tem spalin itp??
Co myślicie o "takiej prowizorce" ma to sens działać.
Acha Janussz jak widzisz tego Fex-a na tym moim kominie i przy tych moich warunkach - boś się nie wypowiedział??
dzieki i czekam na Wasz odzew
sebo8877

Janussz
11-01-2006, 10:02
Strażak i temu podobne urządzenia stabilizują nam ciąg podczas wiatru.
Wszystko można zamontować na kominie, tzn. na końcówce komina, tylko jest taki problem. Zazwyczaj to ingeruje w jego prześwit. W przypadku zaniku napięcia trzeba to ściągać. Jeżeli nastąpi to w dzień, wtedy kiedy nie śpimy, to pół biedy, ale jak w nocy?
Musimy wiedzieć też to, że faktycznie są wentylatory wytrzymujące 300st.C, ale są to wentylatory do czystego powietrza. Hybryda wytrzymuje do 400st.C okresowo, przy pracy ciągłej 380st.C, a na obudowie 360st.C. Na obudowie, gdyż spaliny mają największą temperaturę w środku swojego strumienia. Przeprowadzałem swego czasu próby na wentylatorach Air Flow. Wytrzymywały 15 minut i dostawały takich drgań, że było już praktycznie po próbie.
Nie utożsamiajcie hybrydy z fexem. Ona może pracować nawet z "kozą".
Istota jej działania polega na tym, że masz ją pod ręką w kotłowni lub tam gdzie stoi urządzenie grzewcze. Pracuje wtedy kiedy faktycznie jest to potrzebne. Np. podczas rozpalania, wtedy kiedy spadnie temperatura na kotle i trzeba znowu ją podnieść. W przypadku kiedy kocioł uzyskuje założoną temperaturę, spaliny ją omijają. Jest przecież montowana obok komina, czopucha, kotła, a nie w nim samym. Pracuje 5-10% czasu pracy urządzenia grzewczego. I to właśnie jest jej zaleta. To przedłuża jej pracę.
Zapobiega powstawaniu wykwitów na kominie, gdyż możemy sobie wentylować nią komin. A kiedy mamy wilgoć w kominie i wykwity? Wtedy kiedy tak jak w domu brak jest dostatecznej wentylacji.
Ona nie ma nam zatąpić ciągu kominowego. Ona ma ten ciąg wspomóc. Wspomóc w takich przypadkach jak Twój Sebo.

Heniek
11-01-2006, 10:13
Janusz
Wyjaśnij troszkę więcej dla takich jak ja :oops:
Na zdjęciu widzę jakieś pudełko z pokrętłami na ścianie z wyczystkami. Czy to sterowanie? Czy jest tylko przymocowane do obudowy, czy "wchodzi" do kotła? Nie widzę żadnego przewodu dochodzącego.
Od tego wychodzi jakiś przewód do dolnych drzwiczek. Hydraulika, sterowanie elektryczne?
Hybryda jest na górze, tam gdzie ja mam nawiew. A co ze starszymi kociołkami? Czy można to zastosować jak czopuch jest z tyłu? O ile to wysunie kocioł do przodu?
Jaka jest cena sugerowana? Napisz, w końcu to ogłoszenia drobne. Chyba, że polityka Firmy...
Pozdrawiam, Heniek

Janussz
11-01-2006, 10:28
To zdjęcie było robione na "łapu capu". Samochód Stolicy już czekał :lol: .
To obok to automatyczny palacz. Steruje dostawą powietrza do kotła.
To jest już wcale inna rzecz. Steruje pracą hybrydy.
Kociołek pokazany na zdjęciu pracuje tak:
Rozpalamy. Hybryda włączona, drzwiczki dozujące powietrze otwarte. Kocioł uzyskuje założoną temperaturę, drzwiczki są zamykane, hybryda stop. Temperatura spada o np. 3 stopnie, drzwiczki otwierają się i w tym momencie hybryda zaczyna pracować. Podczas prób kocioł uzyskał założoną temperaturę trzy razy szybciej niż przy hybrydzie wyłączonej. Temperatura zaczyna spadać znowu, ale tym razem przyjmijmy, że z powodu braku opału. Mija 15 minut drzwiczki się zamykają, hybryda stop także. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędznie trochę opału, gdyż w kotle jest jeszcze żar. Przy wentylatorach nadmuchowych w tym czasie jest wychładzany kocioł. Nie będę pisał głupot, że zaoszczędzimy opału 30%, ale kilka na pewno.

Grzesiek13
11-01-2006, 10:29
Nie utożsamiajcie hybrydy z fexem. Ona może pracować nawet z "kozą".
Cóż, jak czopuch droższy od kozy :wink:

Janussz
11-01-2006, 10:46
Długość czopucha to 40cm. Można go dostawić i włączać, wyłączać ręcznie. Można postawić to w pionie jak nie ma miejsca.
Cena to 500-600 netto w zależności od wykonania. 500 to dostajesz jeden bok czopucha i resztę kombinujesz sam.
Aha. Można to wstawić w komin.
Do Grześka.
Najtańsze wentylatory i to montowane na kominowym wylocie są w cenie kotła c.o. To jest raczej oferta dla producentów kotłów c.o. Po zrobieniu rachunku, wentylator nadmuchowy czy wyciąg wychodzi, że kocioł będzie droższy o 200-300zł.
Są też tańsze polskie, ale tam wszystko z kotła idzie bezpośrednio przez wentylator. Czy trzeba, czy nie.
Są też taniej sprzedawane same wiatraki wysokotemperaturowe, ale o niższych temperaturach.
Heńku,
to klient decyduje jaki chce kocioł. Z nawiewem, czy wyciągiem.

sebo8877
11-01-2006, 11:33
Dzięki za wyjasnienie zjawiska.
Czy mozna jakoś Janussz ogolnie powiedziec o ile nastepuje wspomozenie ciągu??? A co w sytuacji kiedy ciąg jest zupełnie do du..y weźmy np sytuację kiedy wysokośc komina jest rażąco nisk załózmu 6m. Czy wtedy hybryda może pracowac non stop ??
Moze się okazać że zastosowanie tej hybrydki bedzie tańsze niz podnoszenie komina. ma to szczególnie wg mnie znaczenie w sytuacji jezeli któs chce zrobic naprawdę niski dom parterowy gdzie kotłownia jest na poziomie powiedzmi -0,30
Sebo8877

Janussz
11-01-2006, 11:41
Jasne, że może pracować na okrągło. Tylko zazwyczaj jest tak, że pierwsza faza palenia jest istotna. Jak jest niski komin to trudno osiągnąć dostateczną temperaturę spalin. Potem już idzie dobrze zazwyczaj.
Większość ostatnio buduje parterówki i moje kotły nie pasowały do tych niskich kominów. Ludzie kupowali na zasadzie- a może pójdzie. I różnie z tym było.
Jak chcesz, to na maila prześlę Ci więcej danych.

Janussz
11-01-2006, 11:45
Wspomożenie ciągu? To zależy od wielu rzeczy. Np. przekroju komina. Czym mniejszy tym większy uzyskujemy ciąg, ale nie do przesady.
Ogólnie można powiedzieć, że dwukrotnie.
Jeszcze jedna uwaga. To może pracować zamiast nadmuchu. Z tą myślą było konstruowane. Po co kocioł obwieszać aparaturą jak choinkę?

sebo8877
11-01-2006, 11:54
Przed chwila przeczytałem Twój artukuł w Instalatorze. Wiem więcej. jak możesz wrzuć mi więcej informacji na maila - jest w mojej stopce.
Jeszcze jedno pytanie hipotetycznie kupuje kocioł przykładowo fex-a montuje gada pod ten przekrój komina jakim dysponuję. Okazuje sie że nie pali tak jak powinien - czy wtedy bezwarunkowo sprawe może załatwic hybryda - czy sprawę trzeba poprzemysliwać przed instalacja ???
Dzieki za twoją cierpliwośc i nieustanne odpowiadanie na może głupkowate pytania.
Dzieki za namiary na priv
sebo8877

Janussz
11-01-2006, 11:58
Lepiej przed montażem sprawę rozwiązać. Potem będziesz musiał dodatkowo wywalać pieniądze. Przeczytaj ostanie zdania z artykułu w MI.

Grzesiek13
11-01-2006, 12:37
Z tą kozą to dla jaj. Masz rację nie da sie "szkłem d..y podetrzeć".

1950
11-01-2006, 18:32
Januszz podeślij mi Twoje GG
andrzej

Grzesiek13
11-01-2006, 18:54
Andrzej podaj mi e-maila a podeślę Ci DTR-kę czopucha od Janusza.

Janussz
13-01-2006, 21:54
MirekSza napisał:


Czytalem kilka dni temu,tylko czy kominiarz to przelknie.No i co na to producent pieca powie.U jednego pytalem i mowil ze absolutnie nie wolno (dlaczego nie powiedzial)
Myslisz ze takie rozwiazanie wystarczy na przewod 14x14?
Mowimy o hybrydzie Twojego pomyslu;)?

Po pierwsze. Co nie jest prawem zabronione jest dozwolone. Co kominiarzowi do tego? Jeżeli odbierze Ci kotłownię wbudowaną z kominem 14x14, kominem o przekroju dwa razy za małym. O to się martw. Wentylator jest montowany poza przekrojem czopucha lub komina jeżeli na kominie go zamontujemy. Nie ingeruje w jego przekrój, a więc nie ma się do czego przyczepić.

Po drugie. Nie wiem co powie producent. Niech
może chociaż powie dlaczego nie można.

Po trzecie. Hybryda została stworzona, aby pomagać właśnie w rozwiązywaniu takich problemów jak Twój. Jednak podkreślam z całą mocą. Stosowanie hybrydy nie jest równoznaczne z tym, że komin 14x14 będzie traktowany jak 20x20. Należy się liczyc z tym, że w przypadku zaniku napięcia, awarii hybrydy, pozostaje Ci do dyspozycji nadal komin tylko 14x14.

I po czwarte.
Idealnie byłoby, gdyby sterowanie kotła, było połączone z hybrydą. Inaczej trzeba to obsługiwać ręcznie, albo kupić "goły" kocioł, zastosować automatycznego palacza, a ten będzie sterował hybrydą.
Nadmuch na takim kominie to tragedia. Lepiej już nic nie stosować niż nadmuch. Ekogroszek, pellety mogą jako tako pójść, ale to już inna bajka.

Janussz
18-01-2006, 13:10
Jak reklama, to na wierzchu :lol:

Mały
19-01-2006, 16:09
Janussz na zdjęciu jest automatyka sterowania hybrydą - ale w opisie na stronie jej nie ma. Jeśli jest dodatkiem to ile kosztuje.
Ale widząc sporo elektroniki widzę że sporo.
A jakby tak podłączyć hybrydę z mechanicznym regulatorem dopływu powietrza (termostatem-jak ma np buderus logano111) przy ustawieniach odpowiedniej temp na jednym i drugim mamy kocioł prawie doskonały pracujący na właściwie każdym kominie...i jednocześnie z niedrogimi dodatkami.
Czyli termostat np Honeywell,hybryda oraz sterownik pompy i wentylatora np Auraton 1100W.

Grzesiek13
19-01-2006, 16:19
Mały ale od tego jest automatyczny palacz.

Mały
19-01-2006, 20:45
Mały ale od tego jest automatyczny palacz.
Dlatego też pytam czy w zestawie z hybrydą jest również automatyka w tej cenie.
Bo jeśli nie a miałaby ona byc kosztowna to mozna troszke oszczędzić.
A jeśli tak to zaraz zamawiam....chyba że many nie starczy...

Grzesiek13
19-01-2006, 21:03
Ja dopiero od dzisiaj w Fexie siedzę i nie wiem dokładnie, ale od czego forum Janusza? :D

Janussz
19-01-2006, 21:48
Strona jeszcze nie skończona.
Działa to tak z palaczem:
1) Czyścimy kocioł przed rozpaleniem. Zazwyczaj wtedy ciągu nie ma, to kurzy się. Możemy odpalić hybrydę. Mamy ciąg, na chałupę kurz nie leci.
2) Rozpalamy. Komin zimny, ciąg słaby zazwyczaj wtedy. Drzwiczki(klapka) od dostawy powietrza do kotła otwarta. Hybryda pracuje. Skraca czas osiagnięcia przez kocioł założonej temperatury.
3) Kocioł osiągnął załozoną temperaturę. Klapka (ta od powietrza) zaczyna zamykać się. Hybryda stop. Możemy tak ustawić klapkę, że przez prawie cały czas palenia się w kotle, temperatura nam nie spadnie.
Ale załóżmy, że spadła o wartość na jaką reaguje palacz. Zazwyczaj 3-5st.C. Klapka podnosi się i wtedy startuje hybryda. I tak naokrągło.
4) Latem chcemy odpalić kocioł. Nie ma problemu. Mamy ciąg natychmiast.

Może się zdarzyć, że ciąg jest tak dobry, że i bez hybrydy pali się oki. Wyłączamy ją wtedy. Spaliny idą przecież obok, jak jest wyłączona.

Grzesiek13
19-01-2006, 21:55
Kolejna lekcja z fex'a dla Moniki :D

Janussz
19-01-2006, 22:35
Nie. Żadnych kotłów tutaj nie reklamuję.
To lekcja z hybrydy :lol:
Jutro, ewentualnie jak spadnę na sam dół listy c.d. :lol:

Mały
20-01-2006, 07:11
Super byłoby gdyby do hybrydy dołączano jeszcze drzwiczki do fexa z klapką - tylko że wtedy trza by dołączyć jakiś element rozdzielający palenisko od popielnika żeby górą nie ciągnęło (nad paleniskiem).
Piszę bo mam starszy model fexa i kombinuję jakby tu najlepiej ów urządzenie wykorzystać.
Ale od czego właściwie ręce i znajomi ślusarze oraz spawacze.
Damy radę.

Grzesiek13
20-01-2006, 08:29
Mały jak wymyślisz ulepszonego fex'a to też będę go promował u siebie w ogłoszeniu :lol:

Mały
20-01-2006, 08:49
Nie no nie będę nikomu pomysłu odbierał ,ale na zachodzi robiono "burze mózgów" a polegało to na tym że siadała ekipa nad jakimś problemem i kombinowała jak go rozwiązać.
Jeśli udałoby mi sie cos dopowiedzieć czy wymyslic toi byłbym naprawdę bardzo zadowolony.

Grzesiek13
20-01-2006, 10:55
Mały, ale Guru się nie poprawia :wink:

Dziwne, bo od wczoraj mam nagle 4 klientów zainteresowanych Fex'ami -
ale mi Guru spasował z tymi kociołkami, ma dobre ceny :D

Grzesiek13
20-01-2006, 17:13
Janusz w MI 12/2002 w artykule o ferrum jest napisane:
" Fe X plus ma wbudowany zbiornik wodny zapobiegajacy szokom termicznym. Pozwala to na podłączenie do instalacji CO bez dodatkowego osprzętu typu : zawory mieszajace, akumulatory ciepła itp."

Moja prośba o szersze info w sprawie tego zbiornika.
dzięki Grzesiek

Mały
20-01-2006, 19:16
Janusz w MI 12/2002 w artykule o ferrum jest napisane:
" Fe X plus ma wbudowany zbiornik wodny zapobiegajacy szokom termicznym. Pozwala to na podłączenie do instalacji CO bez dodatkowego osprzętu typu : zawory mieszajace, akumulatory ciepła itp."

Moja prośba o szersze info w sprawie tego zbiornika.
dzięki Grzesiek
Grześ - spójrz na jego przekrój na stronie. I miejsce montażu króćca powrotnego.

Grzesiek13
20-01-2006, 19:36
To tu się to ustrojstwo umiejscowiło :roll:

Janussz
20-01-2006, 20:03
Ja tutaj reklamuję i rozmawiam o hybrydce.
O kotłach mogę w jakimś takim wątku: kotły w dobrej cenie, czy cuś takiego :lol:

Grzesiek13
20-01-2006, 20:29
Tak to jest jak się za dużo pisze w MI. Trzeba sie potem z tego tłumaczyć :wink:
Na poważnie to rzucił byś parę słów o tym buforze.

Janussz
20-01-2006, 20:39
Chodzi o to, że uwolnienie rury powrotnej jest w miejscu, gdzie jest dużo wody, a więc nawet jeżeli powrót będzie bardzo chłodny, to ta woda z tego zbiornika podniesie jego temperaturę. Tak jak w mieszaczu. Ma to szczególnie miejsce wtedy, kiedy pompa jest włączana przy dość wysokiej temperaturze. Kocioł rozgrzany, a tu zimną wodą go się traktuje.

Grzesiek13
20-01-2006, 21:13
Pomysłowy patent :D

sevcio
23-01-2006, 22:51
A co z pożarem sadzy????? 600-1200 C

1950
23-01-2006, 23:35
stale i wciąż, należy dbać o drożność przewodów dymowych i nie tylko,
wtedy sadze się nie zapalą, bo ich nie będzie

Mały
24-01-2006, 07:38
Kominiarz się kłania w pas...

Grzesiek13
24-01-2006, 16:05
Niektórych kuminiarzy to w takiej pozycji można i trzeba w d..ę kopnąć, głownie za wiedzę zawodową.

Mały
24-01-2006, 16:45
Niektórych kuminiarzy to w takiej pozycji można i trzeba w d..ę kopnąć, głownie za wiedzę zawodową.
Ale na drogę coś do żarcia dać coby z głodu nie kipnął... :D

Janussz
24-01-2006, 19:53
A co z pożarem sadzy????? 600-1200 C

Jeżeli Ci komin wytrzyma, to hybryda tym bardziej. Hybryda jest wstawiona poza głównym strumieniem spalin. Wątpie, żeby wtedy w samej hybrydzie temperatura wzrosła powyżej 400st.C, a taka temperaturę w ciągu pół godziny wytrzyma. Jeżeli w tym czasie byłaby włączona, to zadziała czujnik temperatury wmontowany w silniku.
Zresztą to jest pytanie typu: a co się stanie jak w chałupę strzeli piorun? Najwyższym elementem jest komin zazwyczaj :lol: .

Janussz
30-01-2006, 11:12
Właśnie trzeci klient potwierdził nam, że hybrydka sprawdza się na kominie murowanym. Myśmy też sprawdzali.
Aby ją zamontować należy wykuć dziurę 25x40cm. Wkładamy w to hybrydę, przykręcamy i to wszystko, nie licząc podłączenia elektrycznego. 3/4 hybrydy chowa się w tym otworze.

Grzesiek13
30-01-2006, 15:13
Dzięki Janusz za ofertę.
Przyjąłem kwotę co mi podałeś, rozmawiałem też z J. O.
Proszę Cię o podanie minimalnego ciągu dla cudeńka 120kW - miał Ci o tym przekazać J. O.
Czekam teraz na ruchy w urzędzie, bo ofertę dostali.
Pozdrawiam Grzesiek

Janussz
30-01-2006, 21:32
Ciąg to 1,5xten od 60. Fi jest istotne. Minimum to 300, a lepiej nawet 350.
Sprawdziłem. Przy h=10m, fi 300 lub 270x270mm, czyli pole przekroju 730cm2. Jak ma mniej to jest przecież hybrydka :lol: , niezależnie od nadmuchu.
I tak ciągu nie zmierzysz na zimnym kominie :lol:

Grzesiek13
31-01-2006, 05:17
Nie na zimnym, bo jeden kociołek cały czas pracuje :D
Ale u Ciebie w F. panuje stresująca atmosfera, cały czas dostają ochrzan :oops:
Dzięki Guru

Janussz
06-02-2006, 18:57
Większego kłamstwa nie słyszałem od chwili założenia firmy :lol: .

Grzesiek13
07-02-2006, 09:12
Taaaaa, wystarczy zadzwonić, a przez telefon niektórzy rozmawiają stojąc na baczność, a w tle słychać "tak szefuńciu kochany, co się szefuńcio napije, jaki dziś szefuńcio przystojny, czy umyć szefuńciowi samochodzik".
I to nie jest stresujące??? - ileż można szefowi w d..ę włazić :wink:

Janussz
07-02-2006, 13:35
Brnij w tym dalej :lol: .
PS.
Ja nie mam samochodu :lol: .

Grzesiek13
07-02-2006, 13:50
To czyje to subaru?

Janussz
07-02-2006, 14:57
To czyje to subaru?
Kolegi żony :lol: .

Grzesiek13
07-02-2006, 18:04
:wink: :wink: :wink:

Janussz
14-02-2006, 18:57
Myślałem, że wątek został wykasowany :lol: . Ledwie odnalazłem :cry: .
Porad w sprawie kominów udzielać będę teraz tutaj :lol: .

Grzesiek13
14-02-2006, 20:54
Janusz skopiuj sobie odnośnik linka tego ogłoszenia i wklej go do podpisu pod twoje posty w opcji profil - wtedy bez szukania trafisz na ogłoszenie jak ja i wielu innych.

Janussz
14-02-2006, 22:33
Ale to chyba łamanie regulaminu :evil:

Grzesiek13
15-02-2006, 14:44
Przecież to odnośnik do działu ogłoszeń na tym forum, i tylko do jedego i tego samego ogłoszenia. To tylko upraszcza odnalezienie ogłoszenia dla ogłoszeniodawcy. Jak ktoś szuka to i tak wchodzi do działu ogłoszeń. Szukanie ogłoszenia za pomocą wyszukiwarki jest kłopotliwe.

Janussz
15-02-2006, 22:27
Zrobiłem, na Twoją Grzegorzu odpowiedzialność :lol:

Grzesiek13
15-02-2006, 22:32
Andrzej (1950) dostał bana i zdjęto mu tytył doradcy, za wątek "dla samców". :evil:
Ja też pewno jestem podpadnięty :lol:

bor
16-02-2006, 23:05
ps a jaki ma wylot hubryda okrągły czy kwadrat ? bo czekam i nie wiem czym ewentualnie bede przedłużał ....

Janussz
17-02-2006, 11:02
A oto obiecane zdjęcie
http://foto.onet.pl/upload/41/9/_568125_n.jpg
To zielone duże, to kocioł jakby ktoś nie wiedział. Hybryda jest na górze. Tutaj spogląda w prawą stronę, ale można tutaj ją przestawić naokrągło w cztery położenia. Do tyłu, w lewo, prawo, a także możemy mieć komin za plecami patrząc na przód kotła, albo nawet pionowo do góry. To tylko przykładowe zastosowanie do konkretnego kotła. Czopuch może mieć różne kształty przekroju. Może być np. okrągły, prostokątny. Ten jest w przekroju kwadratowy. Pojechał do Warszawy.

Masz tutaj jak to wygląda.

bor
17-02-2006, 18:46
hmm jakby dodać gąsienice to była by to haubica Jan III sobeski ... ładowanie naostrzonymi kołkami i strzał przez czopuch :)
a tak na poważnie :
1. Co to za czerwona gałeczka wystaje ?
2. czy można regulować kąt pionowy czopucha?
- domyślam sie że obraca sie też
3. Jeżeli kąt jest stały to jaka jest wysokość od podłoża do górnej krawędzi wylotu czopucha w fex 30 ?
pzdr :)

Janussz
17-02-2006, 20:18
Jak przyjdzie przelew na konto, to otrzymasz odpowiedź :lol:
Obracać można naokoło co 90stopni. Lufa jest kwadratowa w tej haubicy.
Czerwona gałeczka?
Dostaniesz z żółtą. Tym otwierasz wentyl(obejście) gazów spalinowych. Podkładasz do kotła, to musisz otworzyć górne drzwiczki. Żeby nie dymiło jak kiepski komin, to gałeczka do siebie i otwierasz. Przy hybrydzie będzie chyba zbędna. Dorobisz gumkę i sprzedaż na bazarze jako jojo.
Kąta lufy nie zmienisz. No chyba, że przetniesz kolano.
Wchodzi do komina, licząc od dołu na wysokości ok. 160-170. To jest uzależnione od tego jak blisko dosuniesz kocioł do ściany. Czym bliżej, tym wejdzie niżej. Ten kąt bierze się stąd, aby nie wpuścić czopucha pod kątem prostym w stosunku do komina. Spaliny wtedy odbijałyby się od przeciwległej ścianki komina i działanie hybrydy szlag by trafił.

bor
17-02-2006, 20:39
dzięki janusz za odp
ps wysłałem mail na adres w stopce
ps2 płace przy odbiorze ;)
r.k.

Janussz
17-02-2006, 20:43
Przeczytaj maile. Wysłałem dwa.

BOGUS66
19-02-2006, 11:12
Z tą kozą to dla jaj. Masz rację nie da sie "szkłem d..y podetrzeć".
hmm wszystko zależy od wytrzymałości "klienta" :D

rafałek
20-02-2006, 18:35
Janusz - mam pytanko - czytam ten wątek i oglądam fotkę i.... gdzie ten kociołek ma swoje zółte gałęczki?

Pozdrawiam

Janussz
20-02-2006, 21:15
Widzisz Rafałku jak to nie można ufać nikomu. Na moment tylko poszedłem po aparat i widzisz jaki skutek. Tak byłem przejęty, że nawet nie zauważyłem zniknięcia :lol: .

sybirak
21-02-2006, 11:31
Na czopuch hybrydowy trafiłem w internecie szukając ogólnych informacji o kominach, kotłach, spalaniu. Ponieważ mieszkam w swoim domu już sześć lat to te informacje są o tyleż co najmniej czasu spóźnione.
Ale taka (chyba do tej pory) jest rzeczywistość. Nikt, zaczynając od architekta, poprzez murarzy a kończąc na instalatorze nie poinformował mnie (zwrócił uwagę, napomniał) jak i jaki komin zrobić do pieca na paliwa stałe. I oto tegoż stanu efekty:
komin dymowy 14x14 z dwoma (bo dwa stropy) uskokami i nie wypełnionymi spoinami. Przy jego wysokości ~10m dopóki jest "czysty" ciąg jest wręcz za silny (takoż też pisuje Janussz - co do ciągu - ważniejsza wysokość).
I było dobrze, do czasu. Co roku, mniej więcej co 40 dni w sezonie czyściłem sobie komin szczotką (trzy, cztery wiaderka czegoś), czyszczenie wykonywałem z dachu. Niestety w tym roku śniegu nawaliło tyleż, i co dziwne wiatrów jak na mój teren prawie wcale, więc wyjść się na dach nie dało. Wykułem więc wyczystkę na strychu. Po 52 dniach od poprzedniego czyszczenia w kominie pozostał prześwit fi. ~3cm. A ponieważ głównie palę drewnem (do mrozów) i trocinami (90% czasu) to nie była sadza, tylko pirzol (czy jak to się nazywa), zresztą tak twardy, że musiałem na początku użyć pręta talowego sklepanego na końcu by to cholerstwo oddzielić od komina i móc w ogóle wprowadzić szczotkę.
Wiem zawaliłem: przy budowie, bo nie wiedziałem i nie dopilnowałem, przy użytkowaniu, bo na ten sezon mój dostawca zwodził mnie do samego końca i w efekcie miałem świeżuteńkie trociny – worek waży koło 30 kilo.
Ale mam pytania:
1. dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć ceny czopucha? Tak zmienną jest, czy też ustalane do klienta?
2. czy zastosowanie hybrydy spowoduje mniejsze osadzanie się „szmelcu” w kominie?
3. jaki (o ile istnieje) jest sposób na doprowadzenie do sytuacji optymalnej, oczywiście jak najmniejszym kosztem i mniej więcej za ile? Rozwiercić komin i wsadzić wkład żaro odporny, wybudować nowy komin?

Informaje dodatkowe: piec zasypowy, z kombinowanym spalaniem. Jeden zasyp ~2 worki, zużycie 5-6 dziennie przy temp. wewnątrz 23-26 st. powierzchnia ogrzewana 220 m2.

Janussz
21-02-2006, 13:27
Cena to 500 lub 600zł netto. W zależności od wykonania. Ten widoczny w necie to 500(zdjęcie) do tzw.samodzielnego montażu.
Zarastanie komina ma swój początek w palenisku kotła. Wejdzie do kotła tyle powietrza, ile wywali go komin(spalin jest trochę objętościowo więcej, ale nie gmatwajmy sprawy) na zewnątrz. Przy tak małym kominie następuje zjawisko niepełnego i niezupełnego spalania. To co powinno się spalić i dać ciepełko ulatuje na zewnątrz, a część osiada na ściankach komina, kotła. Wstawiając wkładkę zmniejszamy jeszcze bardziej przekrój poprzeczny komina.
Prawidłowa praca kotła, nie powoduje osadzania dziegciu w kominie.
Właśnie hybryda służy do polepszenia pracy komina, a tym samym kotła.
Można porównać cenę wkładki i hybrydy.

Janussz
21-02-2006, 13:50
PS
6 lat temu, to ja sam szukałem wentylatora wyciągowego spalin do swoich kotłów. Ceny były powalające. Wentylator drożej kosztował niż sam kocioł. Jak w końcu znalazłem w miarę tani firmy Air Flow, to popracował tylko kilka minut, zadymiając przy okazji kotłownię. Był przystosowany do wysokiej temperatury, ale powietrza.

bor
22-02-2006, 11:01
czy SADPAL wpływa na silnik w hybrydzie ? można go w fexie stosować ?

Janussz
22-02-2006, 11:20
Jeżeli jest dobry jak piszą to wpływa. Pozytywnie.
Nie na sam silnik jako taki, tylko na turbinę wentylatora.

Janussz
22-02-2006, 13:08
Podobno obierki dają ten sam skutek. Obierki od ziemniaków.
Na forum kominiarskim też o tym jest mowa.

semp
22-02-2006, 13:52
Jasiu jak mozesz to podaj link??

Janussz
22-02-2006, 17:13
wysłałem na priva

Mały
22-02-2006, 17:25
Janusz - mam pytanko - czytam ten wątek i oglądam fotkę i.... gdzie ten kociołek ma swoje zółte gałęczki?

Pozdrawiam
A i kolorek jakiś eko-wiosenny...

bollox
23-02-2006, 07:01
Mam juz zaawansowana budowe i ostatnio zamierzalem kupic fexa ale ostatnio troche mi ten wyciag w glowie zamieszal. Stosując wyciąg w Fexie a rezygnując z nadmuchu, tym automatycznym palaczem ciągnie powietrze tylko z jednej strony od dolu. Wogule nie piszesz Janusszu że nie ciagnie juz z gory albo bezpośrednio na palnik. Precyzyjny rodział powietrza z trzech stron to bylo to co wyroznialo fexa od konkurencji. A teraz fex z hybryda- niby lepiej a z podziałem powietrza cicho sza. Mówiąc o nowej córce hybrydce zapomniales o swoim pierworodnym fexiku. Rozumiem ze chcesz hybryde sprzedawac do innych kotlow, ale zastanawiajac sie nad kupnem hybrydy nie jestem juz pewien czy nie kupic innego niz fex kotla ktory jakby nagle stracil swe zalety i juz tak wiele sie od innych kotlow nie rozni.
Coby mnie przekonalo mnie rowniez do kupna fexa chcialbym zobaczyc na twojej stronie schemat palenia z kierunkami przeplywu powietrza ale juz z hybryda. a tu tylko artykuly z instalatora a od dwoch dni nawet forrum na twojej stronie nie dziala
Dick Wredniak

bor
23-02-2006, 07:40
popieram
ps forum nie dziala

Mały
23-02-2006, 07:48
Aha Janussz - a jest jakas szansa na palnik (pellets) czy zostało to całkiem odpuszczone?

Janussz
23-02-2006, 09:04
Aha Janussz - a jest jakas szansa na palnik (pellets) czy zostało to całkiem odpuszczone?
W chwili obecnej tak. Nie wyrabiam z podstawową produkcją.

Janussz
23-02-2006, 09:05
popieram
ps forum nie dziala
Przepraszam.
Strona jest w tej chwili w przebudowie i coś się zepsuło :cry:
Troszkę cierpliwości.

Janussz
23-02-2006, 11:30
Mam juz zaawansowana budowe i ostatnio zamierzalem kupic fexa ale ostatnio troche mi ten wyciag w glowie zamieszal. Stosując wyciąg w Fexie a rezygnując z nadmuchu, tym automatycznym palaczem ciągnie powietrze tylko z jednej strony od dolu. Wogule nie piszesz Janusszu że nie ciagnie juz z gory albo bezpośrednio na palnik. Precyzyjny rodział powietrza z trzech stron to bylo to co wyroznialo fexa od konkurencji. A teraz fex z hybryda- niby lepiej a z podziałem powietrza cicho sza. Mówiąc o nowej córce hybrydce zapomniales o swoim pierworodnym fexiku. Rozumiem ze chcesz hybryde sprzedawac do innych kotlow, ale zastanawiajac sie nad kupnem hybrydy nie jestem juz pewien czy nie kupic innego niz fex kotla ktory jakby nagle stracil swe zalety i juz tak wiele sie od innych kotlow nie rozni.
Coby mnie przekonalo mnie rowniez do kupna fexa chcialbym zobaczyc na twojej stronie schemat palenia z kierunkami przeplywu powietrza ale juz z hybryda. a tu tylko artykuly z instalatora a od dwoch dni nawet forrum na twojej stronie nie dziala
Dick Wredniak
Wygląda na to że zamieniłem siekierkę na kijek :lol:
Jednak tak nie jest. Byłbym niespełna rozumu robiąc to.
Nadmuch od góry zastosowałem dlatego, aby w razie czego, tzn. braku suchego opału, podnieść płomień do góry. Przy suchym opale nawiew od góry jest niepotrzebny. Jednak życie jest takie jakie jest i 50% klientów pali tylko mokrym. I czy to będzie nawiew, czy wyciąg nie zmienimy tego.
W dalszym ciągu mam trzy punkty podawania powietrza. Palnik, nad ruszt i pod ruszt. Zauważyłem, że na wyciągu, praca kotła jest stabilniejsza, lepiej następuje spalanie, przebieg drogi spalin jest usystematyzowany. Mniej jest kondensatu. Nawet paląc mokrym, nic się nie kisi. Tzn."kisi" też,ale o wiele mniej. Przy nadmuchu, przy niekorzystnych warunkach pogodowych, kocioł ze spalaniem dolnym może być nawet nadmuchem zgaszony. Często słyszymy o wstecznych ciągach. Hybryda nie spowoduje eliminacji wstecznych ciągów jak nie pracuje. Może jednak do minimum je ograniczyć. Jeżeli w kotle się tłamsi, to i temperatura spalin jest niska. Ciąg też jest mizerny, bo komin zimny(i wykwity). Przy hybrydzie tego nie powinno raczej być. Komin zagrzany, a więc wystąpienie wstecznych ciągów jest ograniczone do minimum.
Ja słucham uwag klientów. Klientów, którzy już mają i użytkują kotły. Nie tylko nasze. Nie ma dnia żeby ktoś nie zadzwonił po radę. Klienci Atmosów, Vigasów, Wernerów, Seko,....., "garażowców", no i oczywiście fexów. Żeby nie te maile, telefony, problemy o których czytam tutaj na forum, nie robiłbym sobie tyle trudu, aby stworzyć hybrydę. Hybrydę, gdyż ludzie kombinowali różnie. Potrafili wstawiać wentylatory np. od Atmosa, kotłów niemieckich bezpośrednio w czopuch i im te wentylatory po tygodniu, dwóch przepalały się. Przepalały, gdyż czy potrzeba była, czy też nie, 100% spalin przepływało przez wentylator.
Inna sprawa, to już sam proces spalania. Nadmiar powietrza, tzw.lambda, powinien zawierać się w granicach 1,1 do max.2. Powyżej 2 to już wychładzanie kotła, rozcieńczanie gazów, które zamiast spalić się ulatują do komina. Dlatego te zacieki (wykwity) przy paleniu drewnem, a nawet węglem, ale z nadmuchem. Prawie nie słyszało się o wykwitach, jak kotły pracowały na naturalnym ciągu. Hybryda stwarza warunki zblizone do ciągu naturalnego. Jestem chyba pierwszym, który o tym pisze.
A schematy obiegu powietrza? Strona jest dla użytkowników ewentualnych, a nie konstruktorów(czyt.konkurencji). Chociaż i tak są przypadki "małpowania".

Janussz
23-02-2006, 13:19
Tak trochę ciężko pisać mi o hybrydzie. Dlatego, gdyż użytkownicy kotłów nadmuchowych mogą czuć się pokrzywdzeni.
Postęp idzie do przodu. Jeszcze niedawno jeździłem samochodem z silnikiem zasilanym gaźnikiem. Teraz wszystko jest na wtryskach.
Tak samo z hybrydą.
Producenci np. z Niemiec dawno temu odeszli od nadmuchów. Jednak nie ma tych kotłów u nas, gdyż cenowo są nie do przełknięcia dla nas.

Janussz
23-02-2006, 20:50
popieram
ps forum nie dziala
Już działa, tylko teraz problem mam. Co zrobić z Adminem?
Wykasowało wsio :evil: :evil: :evil:
Można się zapisywać.
Tylko się nie pchać.

Janussz
01-03-2006, 11:18
Podnoszę

sebo8877
02-03-2006, 09:24
Janusz a gdzie to forum bom by sie zapisał :P

Sebo8877

Piotrek1
02-03-2006, 10:45
Janusz, przepraszam za pytanie, jeśli niedorzeczne, a do kominka 18W (Makroterm) to sie nadaje ??

Janussz
02-03-2006, 13:35
Janusz a gdzie to forum bom by sie zapisał :P

Sebo8877
www.ekokotly.com.pl

Janussz
02-03-2006, 13:41
Janusz, przepraszam za pytanie, jeśli niedorzeczne, a do kominka 18W (Makroterm) to sie nadaje ??
Nadaje się do wszystkiego co ma komin.
Najlepiej, aby komin był murowany. Wtedy wstawiamy to w komin.
W sam czopuch, mogą być problemy. Obudowujesz czopuch, a tam jest jak w piekle. Silnik musi mieć chłodzenie.
Musiałbym mieć więcej wiadomości jak ten kominek ma być podłączony.

Piotrek1
02-03-2006, 13:59
u to d...pa zbita :cry: :x ja juz mam go zamontowanego (zob. album), czyli nic z tego?. A ile to cudo kosztuje??. Komin mam murowany :wink:

Janussz
02-03-2006, 14:11
Cudo :lol: w wykonaniu do komina 600+Vat.
Piszę wyżej przecież. W komin murowany nie ma problemu.
A dlaczego Cię to zainteresowało?

Piotrek1
02-03-2006, 14:17
jeszcze nieskończony, brak kamienia na froncie :oops: :lol:

No tak pytałem, czy cos daje w moim wypadku, czy raczej sie nie opłaca.??

Janussz
02-03-2006, 14:36
W ciągu tygodnia, dwóch zrobię próbę na własnym kominie murowanym.
Próba polegać będzie na wpięciu hybrydy w komin murowany na strychu.
Co daje hybryda dla "kominkowca".
1) Zwiększa ciąg w kominie.
2) Masz natychmiast ciąg po jej włączeniu.
3) Podczas czyzczenia kominka masz mniej kurzu. Rzadziej malujesz salon.
4) Wentyluje komin. Mniejsze prawdopodobieństwo wykwitów. W pewnym stopniu zastępuje wkładkę.
5) Można spiąć hybrydę z detektorem tlenku węgla. Po pojawieniu się czadu następuje odpalenie hybrydy.

Czyli jak widzisz coś daje.

Piotrek1
02-03-2006, 14:42
cZYLI DLA JUZ ZABUDOWANYCH KOMINKÓW, TO HYBRYDE MOŻNA WPIĄĆ NA STRYCHU DO KOMINA.? tAK
jANUSZ TO CZEKAM NA WNIOSKI I UWAGI PO TWOIM PODLĄCZENIU

Janussz
03-03-2006, 09:09
Dla murowanych dlatego najłatwiej, gdyż wykuwa się dziurę i w miejsce cegieł wykutych wstawia się hybrydę.
Jest to łatwe do wykonania. Przy systemowych i stalowych wkładkach jest trochę roboty, jeżeli chcemy umieścić ją na kominie.
Najprościej wtedy umieścić ją na czopuchu, ale trzeba kombinować, aby silnik był poza obudową , tam gdzie jest wysoka temperatura, pod obudową.

mr_futer
07-03-2006, 11:47
Witam
Janussz mam nadzieję że to właściwe miejsce :wink:
to co z tym fexem z hybrydą czy golas bez automatyki (miarkownik czy tam miarownik ciągu???????).
jeśli nie tutaj mam o to pytać daj proszę linka gdzie.... :oops:

Janussz
07-03-2006, 12:08
:lol: :lol: :lol:
Chodziło mi o moją stronę.
Nie ma fexów bez automatyki.
Fe mogą jej nie mieć. Od Fe wszystko się zaczęło. To wszystko.
Instalatorzy idą na łatwiznę. Kocioł bez nadmuchu, czy wyciągu pójdzie na byle rurce zamiast komina. Staram się nie cofać w konstrukcjach, ale dopóki są chętni.....

mr_futer
07-03-2006, 12:13
:oops: małe nieporozumienie :oops: przeskakuję na twoją stronę...

Janussz
09-03-2006, 23:11
Co robi dobre ogłoszenie.
Wszystkie kotły, kominki, kozy i inne stworzenia przestały dymić :lol: .

Alupin
13-03-2006, 00:51
Hejka

Pytanie do Janusza

Mam choroba mały przekrój komina, który mogę wykorzystać do kotła na paliwo stałe ( kwasówka fi 130 ) i brak możliwości zwiększenia przekroju komina...( kwasówka, bo w środku paskudnie wymurowany ).. + chcę na wiosnę założyć strażaka...

Najmniejsze zalecane przekroje dla kotłow to 14x14 cm..
Czyli troszkie brakuje ;(

Czy przy użyciu twojej hybrydy kociołek będzie działał?

Widziałem że sprzedajesz kociołki z hybrydą i automatyką...

Czy do w/w. przekroju można podłączyć kocioł 15-16 kW??

Prośba o ofertę na @..

Potrzebuję kocioł z max dużą komorą zasypową..

Z góry wielkie dzięki

RObert

[email protected]

Janussz
13-03-2006, 14:35
Pytanie:
ten kocioł będzie stał gdzie? W osobnym budynku, czy w mieszkalnym?
Jeżeli w mieszkalnym, to nie biorę odpowiedzialności za zdrowie Twoje i Twojej rodziny.
Dlaczego?
Po wstawieniu wkładki kominowej masz przekrój poprzeczny komina trzykrotnie mniejszy od przewidzianego przepisami. Najmniejszy wg przepisów to 400cm2 w kotłowni wbudowanej. Ty dysponujesz kominem o przekroju 133cm2.
Weźmy taki prosty scenariusz:
odpalasz kocioł, hybryda pracuje, kocioł uzyskał założoną temperaturę, to i hybryda-stop. Duże prawdopodobieństwo zaczadzenia.
Inny scenariusz: komin nowy, czyściutki. Po kilku godzinach nie będzie już czyściutki. Z każdą godziną spalanie będzie coraz gorsze. Coraz więcej będzie odkładało się w kominie. Kocioł o mocy 20kW nie osiągnie 5kW.
Komin okrągły faktycznie ma najlepszy geometryczny kształt do odprowadzania spalin. Jednak naszybciej "zawala" się sadzą.
Lepiej pomysleć co zrobić z tym 14x14, aby go udrożnić, niż iść po najmniejszej linii oporu. 14x14 jest "tylko" dwa razy za mały.

Hybryda nie zastępuje komina. Może mu pomóc, ale nie zastąpić!

Alupin
14-03-2006, 01:29
Kocioł miał by stać w piwnicy

Pracować miał by tylko, kiedy jestem w domu ( mam dość syfu w salonie od kominka ) i wywalić chcę do piwnicy bałagan..

Alupin
14-03-2006, 01:33
Włąsnie poczytałem o jeszcze jednym rozwiązaniu:

Czy jak bym zrównoleglił 2 przewody kominowe tzw. portkami, to miało by sens?

Janussz
14-03-2006, 08:28
Kocioł miał by stać w piwnicy

Pracować miał by tylko, kiedy jestem w domu ( mam dość syfu w salonie od kominka ) i wywalić chcę do piwnicy bałagan..
A kominek na jakim przewodzie pracuje? Chodzi o wymiary przekroju poprzecznego.

Alupin
14-03-2006, 12:40
A kominek pracuje również na rurze fi 130, ale taki przekrój zaleca producent..

2 lata bez najmniejszego problemu.

Acha, wysokość komina ok. 10m.

Janussz
14-03-2006, 13:08
Kominek z płaszczem wodnym?
Kominek jest urządzeniem mającym palenisko spalania górnego zazwyczaj. Kocioł ze spalaniem dolnym będzie miał kłopoty. Niższa temperatura spalin.
Znam kilku co posiadali olejaki i prześli na Atmosy. Czyszczenie komina co tydzień. Też mają fi 130 kominy. Nawet wczoraj z jednym rozmawiałem.
Ja sprzedając coś, muszę mieć pewność, że to będzie działać prawidłowo. Tutaj tej pewności nie mam. Nawet z hybrydą. Dla kotłowni nie wbudowanej najmniejszy przekrój to fi 150.
Jeżeli już coś stoi i klient kupuje hybrydę, to zgoda.
Ale zaczynać od hybrydy, to przesada.

Janussz
14-03-2006, 15:38
Właśnie pięć minut temu wyszedł klient. Ma kocioł na kominie fi 130. No i jakoś mu się pali, ale przy otwieraniu drzwiczek dymi. Dowiedział się o hybrydzie.
W takim przypadku jak najbardziej. Nie ma innego wyjścia. Ja mu ten kocioł ruszę. Nie wiem o ile, ale na pewno będzie o wiele lepiej.

Alupin
14-03-2006, 18:39
Januszku

Nie zaczynam od hybrydy

Mam po prostu taki komin a nie inny ( budowane w latach 60..)

Kominek działa i specjalnie nie dymi...

Pytanie brzmi, czy przy użyciu hybrydy jest sens podłączania kotła o małej mocy 12-16KW do przekroju komin fi 130 ...??

Od producenta kotłów KRUK otrzymałem informację, że do mocy 12 i 16KW ten przekrój powinien wystarczyć...

Alupin
14-03-2006, 18:39
ps. Mój kominek to tzw. koza, tyle że dobrej firmy i o mocy 14 KW..

Janussz
14-03-2006, 20:37
Januszku

Nie zaczynam od hybrydy

Mam po prostu taki komin a nie inny ( budowane w latach 60..)

Kominek działa i specjalnie nie dymi...

Pytanie brzmi, czy przy użyciu hybrydy jest sens podłączania kotła o małej mocy 12-16KW do przekroju komin fi 130 ...??

Od producenta kotłów KRUK otrzymałem informację, że do mocy 12 i 16KW ten przekrój powinien wystarczyć...
To radzę Ci zrobić tak:
Zamówienie złóż na piśmie informując, że masz taki komin.
Przyda się.
Ja bym jako producent nie ryzykował.
Zazwyczaj klient mówi: panie, ciąg taki, że jak bym kamień włożył, to wyleci kominem.
Ciąg to jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze pole przekroju poprzecznego, a to ściśle wiąże się z ilością spalin wyrzucaną przez komin. Hybryda powoduje zwiększenie prędkości przepływu, a więc w jednostce czasu komin z hybrydą wyrzuci ich więcej niż bez hybrydy, ale przecież hybryda nie pracuje na okrągło. No chyba, że klient tak sobie zawinszuje.
Jeżeli przychodzi do mnie klient i mówi o smolącym kotle, to ja mu wstawiam hybrydę. Zawsze będzie i jest lepiej. Nie znaczy, że na takiej rurce fi 130 po wstawieniu hybrydy jest dobrze. Jest dobrze w porównaniu do sytuacji sprzed wstawienia hybrydy.
Projektując hybrydę myślałem o kominach minimum 14x14 i rurach fi150.
Chociaż komin o przekroju 14x14 jest o wiele korzystniejszy od fi 150. Wolniej zarasta. A ty masz o zgrozo tylko fi 130.
Kup tego Kruka, a po hybrydę zgłoś się w odpowiednim momencie :lol:
Pozdrawiam

Janussz
14-03-2006, 23:19
Można sobie zadać pytanie: to po co ta hybryda?
Kocioł pracujący z hybrydą szybciej o wiele wchodzi na "obroty". Nawet na prawidłowym kominie.
Czasami są takie sytuacje:
klient kupił kocioł etażowy. No i dzwoni, że kiepsko mu się w nim pali.
Sąsiedzi obok mają takie same i jest super, a u niego nie.
Po wizji lokalnej co się okazuje. Mieszkania są w dawnych carskich koszarach. Gość mieszka na ostatnim piętrze, a więc komin krótki. Byłoby dobrze, ale ten komin ma przekrój poprzeczny 30x30cm. Przekrój do kotła 150, a nie 15kW.
I gość ma dwa wyjścia. Hybryda, lub wkładka zmniejszająca pole przekroju komina.
Inny przykład.
Raz się pali w kotle super, raz źle, a nawet wsteczne ciągi. Komin poniżej kalenicy dachu. Uzależnione jest wszystko od kierunku wiatru. Hybryda to załatwia. Nie trzeba psuć bryły budynku jak mawiają architekci. Taniej wyjdzie niż podnoszenie komina.

Janussz
17-03-2006, 22:33
Po zmianie tytułu wątka podnoszę do góry.
Muszę się wstrzelić z nazwą urządzenia. Próbuję :lol: .

sebal29
23-03-2006, 07:41
Panie Januszu, więc jeżeli zakupiłbym piec FEX PLUS 30 i paliłbym drewnem sezonowanym dwu letnim to czy wystarczyłby aby ocieplić 300 metrów kwadratowych? Te trzysta metrów mam podzielone na trzy części. Poprostu dom podzielony jest na trzy mieszkania. Posiadam także bijler na c.w.u. Bardzo proszę o opinię.
Pozdrowienia.

Janussz
23-03-2006, 11:47
Najpierw wyjaśnienie dlaczego tutaj.
Odpowiedź jest pewnego rodzaju reklamą, dlatego tylko tutaj można bezkarnie omawiać problem :lol:
300m2 to kawał chałupy. Jeszcze ciepła woda, trzy mieszkania.
Wg mnie rozważania na temat ogrzania tego domu należy rozpocząć od 40kW, a nie 30kW.
Fexy to kotły ze spalaniem dolnym, a więc niebezpieczeństwo przewymiarowania kotła jest znikome. Dziwię się, że zazwyczaj chcemy wstawić kocioł jak najmniejszy. Czym to jest podyktowane? Że mniejszy spali mniej opału? To tak jak do Poloneza wstawić silnik od Malucha. Pojedzie, ale jaka to jazda i jakim kosztem, jeżeli chodzi o paliwo?
Na kominie 14x27 nie powinien chodzić raczej kocioł na nadmuchu. Mogą wystąpić problemy. Proponowałbym hybrydę i automatycznego palacza. Niedobory kominowe zlikwiduje tutaj hybryda.

sebal29
23-03-2006, 12:42
Dziękuję Panie Januszu. O taką konkretną odpowiedz mi właśnie chodziło.
Pozdrowienia.

Janussz
30-07-2006, 19:08
Chronię wątek przed zapomnieniem.

sebo8877
31-07-2006, 12:30
Na dzień dzisiejszy potwierdzam działanie hybrydy - na kominie 14x27 dla pieca 30kW. Hybryda pracuje do zagrzani komina - potem się wyłancza i wszystko hula na grawitacji.

Jak zauważyłem kocioł ma problemy na zimnym kominie (ciężko wchodzi na obroty :lol: ) - tutaj hybryda wspomaga to znakominie. jak komin się już zagrzeje - to wtedy praca kotła jest bezproblemowa. Zamykam dopływ powietrza pod pod ruszt - temp spada - standardowo palacz podnosi klapke i włancza hybrydę - przetestowałem to bez włanczania hybrydy - piec zaczyna hulac az miło :) chość oczywistym jest ze w połaczeniu z hybrydką temp podnosi błyskawicznie.

Jestem bardzo zadowolony z hybrydy. Testy przebiegały jak na razie w okresie letnim, uapły, deszcze, wiatr, cisza - wszystko sprawdza sie znakomicie. Zima będzie test w warunkach normalnych :) :wink:

Sebo8877

Janussz
30-08-2006, 21:35
Prowadzę rozmowy z jednym z największych producentów wszelkiej maści wkładek kominowych stalowych. Może wyjdzie adapter do wkładek kominowych. Adapter oczywiście do hybrydy.
Najprościej to wstawić hybrydę w czopuch. Jednak w przypadku kominków jest to kłopotliwe. Lepiej wywalić to poza salon. Pozostaje komin. Komin hybrydowy .

Janussz
19-09-2006, 08:12

bul
19-09-2006, 13:32
Troszkę z innej bajki ..mam przewód fi 200 ceramiczny (Wiśniewski) do kominka ustawiony na stropie.Czy to dobre rozwiązanie ?

Janussz
19-09-2006, 21:48
Każdy orze jak może. To jest strop nad kominkiem? Jeżeli tak, to trzeba zastanowić się jak podłączyć kominek do tego komina. No bo można mieć w kominku odstojnik spalin i ewentualnie kondensatu.
Komin powiniem kończyć się poniżej wejścia do niego czopucha.

bul
20-09-2006, 08:42
Jest strop nad kominkiem i na nim ustawiłem komin. Takie rozwiązanie wymusił brak miejsca w salonie, wykonowce doradził, że tak się praktykuje w takich sytuacjach. A teraz po przeczytaniu Waszych postów zaczynam się zastanawiać czy to dobre rozwiązanie i jak podłaczyć do kominek do tego co mam...

Janussz
20-09-2006, 22:03
Niezbyt szczęśliwe to rozwiązanie.
Tak jak napisałem wyżej. Wszystko z komina będzie spadać do kominka. Jeżeli będzie jakieś kolano na czopuchu, to często będzie przytkane.
Czyli należałoby komin przedłużyć w dół jakąś rurą do samej posadzki, zakończyć to wyczystką, a kominek wpiąć w tę rurę.

Janussz
30-09-2006, 20:58

roj2
30-09-2006, 23:44
Ja po pierwszym rozpaleniu Fex+H 30 odczułem duże drgania hybrydy. Kocioł mam umiejscowiony w piwnicy rezonans przemieszczał się po kominie i głośno było na piętrze, niemiły dźwięk. Wprawdzie nie wiem jak to się zachowa po całkowitym wygrzaniu ale sytuacja zaistniała. Guru nie gada ze mną na forum Ferrum bom nie godny. Może tu się wypowie. Roj

camelllcamelll
01-10-2006, 13:48
Ja po pierwszym rozpaleniu Fex+H 30 odczułem duże drgania hybrydy. Kocioł mam umiejscowiony w piwnicy rezonans przemieszczał się po kominie i głośno było na piętrze, niemiły dźwięk. Wprawdzie nie wiem jak to się zachowa po całkowitym wygrzaniu ale sytuacja zaistniała. Guru nie gada ze mną na forum Ferrum bom nie godny. Może tu się wypowie. Roj

Też mam FEX 30 + H , kocioł jest w piwnicy tak jak u roja2 parę razy już rozpalałem w kotle / zamontowany był w maju / i nigdy nie odczułem żadnych drgań hybrydy , bezpoœrednio nad kotłowniš jest kuchnia to nawet nie słychać pracujšcego silnika hybrydy jeszcze jedno dom to bliŸniak komin jest we wspólnej œcianie z sšsiadem , pytałem go czy coœ słychać jak pracuje hybryda powiedział że absolutnie.

roj2 może coœ Ÿle zamontowałeœ / chociaż tam nie ma co spieprzyć /
albo się uparłeœ na Ferrum i tak sobie wypisujesz / po przeczytaniu Twoich postów można tak sšdzić /

i nie mam zamiaru bronić załogi Ferrum i nikomu w tyłek wchodzić
piszę tak jak jest naprawdę.

pozdrawiam

roj2
01-10-2006, 15:30
camelllcamelll ja nie ściemniam i nie mam nic do załogi Ferrum, ale u mnie hybryda nie była taka cicha jak ją reklamował sebo .Jak ja napiszę coś nie tak o produkcie Ferrum to zaraz padają głosy to nie możliwe a najlepiej jak się nie podoba to oddawaj. U mnie Fex palił się tylko raz, wszystko się dopiero wypalało i pociło, docierało. Hybryda niestety po raz głośno szumi i wywołuje niewielkie drgania na czopuchu. Nad piwnicą jest kuchnia gdzie wyraźnie było słychać kiedy sinik pracuje a kiedy nie. To niesie przewodem kominowym. Z samej pracy kotła byłem zadowolony, automatyka spisywała się b.dobrze kocioł szybko uzyskał ponad 90st. C oby tak przez kilka lat bo pewnie na gwarancję ciężko będzie liczyć w mojej sytuacji.[/url]

camelllcamelll
01-10-2006, 17:24
Witam

roj2

skoro ta hybryda chodzi tak głoœno to może jš używać tylko przy rozpalaniu , ja hybrydę uruchamiam przy rozpalaniu na około 15-30 sekund i to jest wystarczjšco tylko ze trzeba jš podłšczyć pod inne zasilanie nie pod tš centralkę co pompa.

pozdrawiam

Janussz
01-10-2006, 22:14
Roj,
włóż hybrydę w paczkę i prześlij na koszt firmy naszej do nas.
Podczas transportu tak się raz komuś podobała, że rozebrał i nie potrafił złożyć(ten ktoś).
Nie ma prawa być drgań.
Nie odpowiadam na forum, bo tam nie zaglądam z braku czasu za co przepraszam.

roj2
02-10-2006, 09:57
Jesem naprawdę szczęśliwy, że Janussz się do mnie odezwał. Szkoda tylko,że w ulubionym stylu - niepodoba się ? To oddawaj.

Niebawem zacznie się sezon, kocioł będzie pracował już coraz częściej, jak ten hałas będzie ciągle przenosił się do kuchni to zaproszę Cię Janussz osobiście do mnie do domu byś mógł to niewiarygodne zjawisko sam ocenić.
Pewenie bywasz w Białymstoku to tak kiedyś przy okazji...

camelllcamelll Twoja propozycja będzie ostatecznością, gdyż ja mam ciasny komin 14x17 i pewnie hybryda częściej bedzie mi potrzebna. U Ciebie jest krótki czopuch, u mnie oprócz orginalnego odcinka jeszcze 40 cm przedłużenia jest. Może to przyczyną jest takiego stanu rzeczy? Nie wiem, może wszystko po prostu musi się wypalić, ułożyć i dopasować. Mam taką nadzieję, że następne rozpalenia będą lepsze.
Jak będzie źle to najwyżej spakuję hybrydę, wyślę do Ferrum może zainteresowany kurier poprawi to co porozkręcał :wink:

camelllcamelll
02-10-2006, 18:51
witam

roj2

ja też musiałem przedłuzyc czopuch jakieœ 20 cm, a komin to fi 130 mm

okragły z pustaków ceramicznych.

pozdrawiam

Janussz
02-10-2006, 21:52
Jesem naprawdę szczęśliwy, że Janussz się do mnie odezwał. Szkoda tylko,że w ulubionym stylu - niepodoba się ? To oddawaj.

Niebawem zacznie się sezon, kocioł będzie pracował już coraz częściej, jak ten hałas będzie ciągle przenosił się do kuchni to zaproszę Cię Janussz osobiście do mnie do domu byś mógł to niewiarygodne zjawisko sam ocenić.
Pewenie bywasz w Białymstoku to tak kiedyś przy okazji...

camelllcamelll Twoja propozycja będzie ostatecznością, gdyż ja mam ciasny komin 14x17 i pewnie hybryda częściej bedzie mi potrzebna. U Ciebie jest krótki czopuch, u mnie oprócz orginalnego odcinka jeszcze 40 cm przedłużenia jest. Może to przyczyną jest takiego stanu rzeczy? Nie wiem, może wszystko po prostu musi się wypalić, ułożyć i dopasować. Mam taką nadzieję, że następne rozpalenia będą lepsze.
Jak będzie źle to najwyżej spakuję hybrydę, wyślę do Ferrum może zainteresowany kurier poprawi to co porozkręcał :wink:
Nie oddawaj, tylko reklamuj. To miałem na myśli.

Nie wiem o jakim moim ulubionym stylu piszesz w sprawie oddawania czegokolwiek. Nie przypominam sobie jakiejkolwiek dyskusji z Tobą. Widocznie wiesz o mnie więcej niż ja sam.

Janussz
06-10-2006, 21:55

roj2
07-10-2006, 14:42
Jesem naprawdę szczęśliwy, że Janussz się do mnie odezwał. Szkoda tylko,że w ulubionym stylu - niepodoba się ? To oddawaj.

Niebawem zacznie się sezon, kocioł będzie pracował już coraz częściej, jak ten hałas będzie ciągle przenosił się do kuchni to zaproszę Cię Janussz osobiście do mnie do domu byś mógł to niewiarygodne zjawisko sam ocenić.
Pewenie bywasz w Białymstoku to tak kiedyś przy okazji...

camelllcamelll Twoja propozycja będzie ostatecznością, gdyż ja mam ciasny komin 14x17 i pewnie hybryda częściej bedzie mi potrzebna. U Ciebie jest krótki czopuch, u mnie oprócz orginalnego odcinka jeszcze 40 cm przedłużenia jest. Może to przyczyną jest takiego stanu rzeczy? Nie wiem, może wszystko po prostu musi się wypalić, ułożyć i dopasować. Mam taką nadzieję, że następne rozpalenia będą lepsze.
Jak będzie źle to najwyżej spakuję hybrydę, wyślę do Ferrum może zainteresowany kurier poprawi to co porozkręcał :wink:
Nie oddawaj, tylko reklamuj. To miałem na myśli.

Nie wiem o jakim moim ulubionym stylu piszesz w sprawie oddawania czegokolwiek. Nie przypominam sobie jakiejkolwiek dyskusji z Tobą. Widocznie wiesz o mnie więcej niż ja sam.

Jeśli Ty, to nie ten Janusz co się obraził, że reklamowałem kocioł to Cię naprawdę przepraszam. Jeśli ten co widnieje na fakturze to powiem tylko-nie graj głupa.

Odnośnie hybrydy- wycofuję, to że mocno drga, to było przesadzone. Drugie rozpalenie za mną i mogę stwierdzić, że szumi i przenosi lekkie wibracje, ale już nie tak uciążliwe. Zobaczymy jak będzie w nocy.

Janussz
14-10-2006, 22:01
Roj,
nigdy z Tobą nie miałem żadnego kontaktu oprócz tego tutaj.
Faktur nie wystawiam, a w stopce pisze wyraźnie, że na imię mam Janusz. Imieniny 21 listopada :lol: .
Sprawdź dobrze fakturę.
Cieszy mnie, że hybryda dobrze pracuje

MIGacZ
19-10-2006, 20:08
Czy przekrój otworu dymowego 27x27 jest OK dla FEXa 30tki? Wysokość komina 7,60.

Janussz
24-10-2006, 20:27
Przekrój jest nawet aż za duży, a wysokość? Przy hybrydzie starczy na 100%. Przy nadmuchu?
To zależy od wielu czynników. Dlatego to pytanie tutaj pozostawię bez odpowiedzi.
Musiałbym ten komin i jego otoczenie zobaczyć, aby móc dać w miarę wiarygodną odpowiedź

MIGacZ
24-10-2006, 21:44
Wiem, wiem Janussz. Powtarzam się z pytaniami. Już mi odpowiedziałeś. Dzięki.
Ciągle coś trza dużo wcześniej wiedzieć, zaplanować, wykonać zanim będzie się wykorzystywać i orientować w temacie. Komin jest już wymurowany do stropu także przekrój będzie 27x27. Nie wiem co to hybryda, ale poczytam i się dowiem :).
Chyba, że kupię Fex'a 120tkę :wink:
Pozdrawiam

Janussz
04-11-2006, 21:25
Gdybyś wiedział o hybrydzie, to pewnie postawiłbyś komin o mniejszym przekroju i kupił kocioł z wyciągiem, a nie nadmuchem.

rrmi
06-11-2006, 17:55
Janusz
Bardzo prosze Cie , zebys powiedzial mi kiedy zaczac myslec o Twoim wyciagu?
Do murowania komina zabieram sie za ok tydzien , jak pogoda bedzie :-?
Ogrzewanie bedzie na eko groszek , nie wiem jeszcze jaki piec kupie , poradz-prosze- jak sie zabrac do komina , wyciagu i w jakiej kolejnosci.
Bardzo dziekuje

ps. Pytam Ciebie , bo wiem , ze masz cierpliowosc do tlumaczenia :oops:

Janussz
06-11-2006, 22:22
To zależy. Można hybrydę zamontować na kominie np. na poddaszu, to trzeba myśleć o tym już teraz. Przed budową komina.
Można zamontować ją na czopuchu kotła, to wtedy sprawę załatwia się po kupnie kotła. Po kupnie, gdyż nie wiadomo jaki ten kocioł będzie miał wylot spalin.
Druga opcja jest wygodniejsza. Masz hybrydę cały czas "na oku". Na poddaszu montujemy np. do kominków.
Nie musisz się więc martwić na zapas :lol: .

rrmi
08-11-2006, 19:48
Dziekuje bardzo .
Nie martwie sie juz na zapas , odezwe sie w tzw.swoim czasie :D

Janussz
13-01-2007, 17:14
Podnoszę temat.

smarcus
17-01-2007, 19:12
Teraz moja kolej na męczenie Janusza, wiec do rzeczy
Mam piec Defro Optima Plus 18kW a dom ok 160m2 wogole nie ocieplony(przepraszam strop ocieplony 6cm styropianem).Okna plastiki nowe c.o. na miedzi + c.w.o 120l.Niestety mala stalopalnosc ok 4h i to bez mrozów na zewnatrz.Komin ok 6-7m srednica to tylko 15cm. I jak rozpalam to jak sie właczy nadmuch to dym wychodzi tam gdzie tylko moze. Druga sprawa podczas przedmuchów lub jak sie właczy nadmuch gdy temp. na piecu spadnie jest t samo.Trzecia sprawa to ze dym przy paleniu weglem albo ekogroszkiem przy nadmuchu jest czarny jak smola, bez nadmuchu chyba zółty.
Gdzie moze byc brzyczyna tak krótkiej stalopalnosci
1.Za maly komin
2.Za maly piec
No i czy hybryda cos by w moim beznadziejnym przypadku poprawiła?

Janussz
07-05-2007, 20:05
Masz za mały komin i za mały kocioł.
Czarny dym, to nic innego jak nieprawidłowe spalanie. Odgazowany, niespalony opał ucieka nam bezproduktywnie. To wina komina.
Pisałem w wielu miejscach, że przy słabym kominie lepiej nie stosować wentylatora nadmuchowego.
W ostatnim Magazynie Instalatora http://www.instalator.pl/
jest ring kotłów. Pod hasłem Ferrum jest trochę do poczytania. Jest to ring kotłów na biomasę, ale spalanie węgla niczym się nie różni.
Zapraszam do lektury .
Zapomniałbym dodać, że w artykule jest o hybrydzie i jest nawet sonda na którą można oddać głos

MIGacZ
18-08-2007, 14:56
Janusz doradź proszę

Dom dobrze ocieplony 220 m2 + przyległy też ogrzewany garaż 45 m2. Wysokość pomieszczeć 2,70.
Jakiej mocy kocioł? Czy już 40kę?
Jeśli 40 kW to czy do komina wys. 7,60 i przekroju 27x27 zamawiać hybrydę czy na nadmuchu będzie OK?

MIGacZ
20-08-2007, 10:44
Znalazłem an stronie Ferruma taką tabelę (tutaj niespecjalnie wkleiła mi się jako tabela) z której wynika że 40 kW to minimum. No ale mam dom ocieplony 15 cm styro więc może jednak. Jakby waham się czy lepiej mieć Fexa trochę przewymiarowanego czy nie. Będę palił głównie węglem. Janusz może się odezwiesz. Czy jesteś na wczasach?? :)

Tabela 1

Typ kotła
Moc minimalna kW (zalecana)
Moc znamionowa kW (zalecana)
Orientacyjne powierzchnie ogrzewanego mieszkania

FEX- Plus 20
10
20
65-130

FEX- Plus 30
15
30
100-200

FEX- Plus 40
20
40
130-260

FEX- Plus 50
25
50
165-330

FEX- Plus 60
30
60
200-400