PDA

Zobacz pełną wersję : kominek-kratka wywiewowa



ambresil
22-01-2003, 12:06
Kończe właśnie budowę kominka-jestem na etapie wykonania
okapu i rozprowadzenia powietrza. Jak wynika z Waszego
doswiadczenia (obserwacji)o ile od sufitu powinna być odsunięta
kratka wywiewu powietrza aby sufit się nie nagrzewał za bardzo i
nie brudził ?

pitbull
22-01-2003, 12:15
około 50 cm

Wladek
22-01-2003, 12:17
A mocno się brudzi?

ryniu
22-01-2003, 12:42
mocno a nawet bardzo mocno. mój brat użytkuje w nowowybudowanym domu od trzech miesięcy kominek jako jedyne źródło ogrzewania (czyli pali w nim non-stop) i sufit oraz ściany w promieniu ok. metra od kratki są brudne do tego stopnia, że praktycznie nadają się do odmalowania. ciekawy jestem jakie są tu doświadczenia innych?

pitbull
22-01-2003, 12:49
Zazwyczaj mocno (brunatno-zolty kolor, zalezy od podloza). Podstawowym zrodlem ciepla nie jest dla mnie kominek.

pik33
22-01-2003, 13:44
Z nieco innej beczki: czy w ogóle dawać w salonie kratkę wywiewną z kominka?
Kiedy ostatnio oglądałem takie cudo podczas palenia się w nim drewna, buchało zeń promieniowanie podczerwone o potężnej sile...

22-01-2003, 19:36
w ogóle, ( oprócz zasilania powietrzem spalania ), opływ powietrza wokół kominka - być musi, nie jestem pewna, czy kratka koniecznie musi być wyprowadzona w tym samym pomieszczeniu, prawdopodobnie nie, jeśli nie chcesz i masz inne miejsce.
Jeśli chodzi o kratki przy suficie, są takie z żaluzją, którą można skierować w dół i ograniczyć brudzenie sufitu. Ale warto zachować zalecaną odległość.
My z kolei mamy prawidłowo umieszczone kratki od sufitu z żaluzjami i jest OK, ale są prawdopodobnie za blisko ściany
( trapezowy przekrój obudowy kominka ) i po 3 latach po remoncie w pokoju, na ścianach widoczne są smugi.
Zastanawiamy się jak to zmienić, może jakieś filtry ?

Karina