PDA

Zobacz pełną wersję : jaki strop??



yanosik2
10-01-2006, 19:29
Dokonałem zakupu projektu w którym jest strych. W projekcie jest strop Teriva a ja się zastanawiam nad jego zamianą na drewniany łudząc się, że będzie taniej. Pomóżcie rozwiązać mi ten dylemacik. Co lepiej, czy dobrze myślę, że drewniany będzie tańszy, czy wpakuję się w jakąś kabałę z wykańczniem gips kartonem (jeżeli chodzi o stronę konstrukcyjną to mój adaptor twierdzi, że nie ma problemu)

anpi
11-01-2006, 06:08
Teriva to jeden z tańszych stropów. Nie wiem, czy warto kombinować.

KonAn
11-01-2006, 06:31
Teriva to jeden z tańszych stropów. Nie wiem, czy warto kombinować.
A najtańszy jest żelbetowy :P

marpa
11-01-2006, 12:38
oczywiście tak jak we wszystkich przypadkach są za i przeciw

- w przypadku stropu drewnianego , musisz zobaczyć jakie długie masz belki przy dużych rozpiętościach i zastosowaniu niesezonowanego wilgotnego drewna strop będzie mocno pracował - wysychając i uginając się . Nad głową będziesz miał leśniczówkę jeśli pozostawisz belki odkryte lub ciągły problem z pękającymi szczelinami na połączenich gipso-kartonu jeśli zdecydujesz się wszystko zasłonić . Oczywiście wykonanie tego stropu jest szybsze i zrobi ci to ekipa od więźby , koszt też może być trochę niższy, ale to zależy od rozmiarów belek bo gdy bardzo długie to tartak cię mocno skasuje .

- w przypadku Terivy konstrukcja jest stabilniejsza , po tynkowaniu masz gotowy sufit , można go stosować na dużych rozpiętościach , zawsze łatwiej jest rozbudować dom , który juz posiada taki strop , muruje się ściany kolanko podnosi dach i masz poddasze użytkowe . Kosztowo wychodzi wcale nie tak drogo , wszystko zależy od zaprojektowanej grubości tego stropu .

Ja osobiście mam projekt indywidualny i mimo , że jest to dom parterowy zdecydowałam się na TERIVE.

POZDRAWIAM MARPA - ŻYCZE UDANEGO WYBORU

anpi
11-01-2006, 22:48
A najtańszy jest żelbetowy :P

Niekoniecznie. U mnie był mieszany - na części domu żelbetowy, na części - teriva. I teriva wyszła taniej za metr kw.

lackyluk
12-01-2006, 06:30
Nie dużo drożej wychodzi typu TERIVA np. CERAM 50 albo z Wienerbrgera ten "plasterek miodu". Parametry tych stropów są lepsze od płyt żelbetowych trzeba pamiętac tylko o ich grubości.

holusio
12-01-2006, 11:15
ja zdecydowalem sie na drewniany jeszcze wczoraj bylem zobaczyc u mojego architekta jak ma zrobiony i potwierdzilo mnie to w moich przekonaniach

uwazam ze polozenie i wykonczenie takiego stropu jest duzo prostsze i mozna to wykonac nie bedac jakims super specjalista wystarczy myslec.

uklad stropu jest taki:
belki stropowe
na nich deski na pioro wpus
na to folia
na folie syropian 5-7 cm
i wylewka 5-7
no i wlasciwa podloga-deski,kafle itp

chce zauwazyc ze w przypadku takiego stropu masz pole do popisu z ustawianiem scianek dzialowych a prowadzenie wszelkich instalacji jest duzo wygodniejsze
wykonanie dotyczy domu DW01 z kolekcji muratora

acha jesli nie chcesz miec sufitu z belkami na widoku-osobiscie caly czas dazylem aby tak wlasnie miec-to mozesz zastosowac sufit :wink: podwieszany :wink:

rammzes1
12-01-2006, 17:41
holusio a masz strych??

seba_77
12-01-2006, 20:12
POLECAM TERIWE JEST CHYBA NAJLEPSZA

jabko
12-01-2006, 21:14
holusio przyjacielu

Moze załozymy tu klub przyjaciół stropu drewnianego ??

Wrogom drewna podam moje prognozowane koszty.
Belki 2m3 po 600zł/m3 = 1200zł
Beton do zalania (jak w Terrivie) = 0zł
Robocizna = - 4tyś (w stos do Terrivy. Ekipa przed podaniem ceny spytała czy drewniany i potem wyszło że dlatego jest taniej)

Wykończenie (podwieszanie albo profile 2xprostopadle) samemu

O Łatwosci prowadzenia miedzy belkami instalacji łacznie z wentylacją mechaniczną (okropnie grube rury) nie wspomnę.

Ale.
O strop drewniany chciałem jeszcze przed projektem więc mam taki projekt ze ścianą konstr. w środku że najdłuższa belka ma 4.4m.
Belki 20x8cm - rozstaw jeszcze nie wiem.
Długość 4m to malutko i o to chodzi.

Do zalet dodam "suchość" robót i szybkość wykonania.
Wady w stylu głośności można obejść za pare złotych.

Geno
12-01-2006, 21:54
holusio przyjacielu

Moze załozymy tu klub przyjaciół stropu drewnianego ??

Wrogom drewna podam moje prognozowane koszty.
Belki 2m3 po 600zł/m3 = 1200zł
Beton do zalania (jak w Terrivie) = 0zł
Robocizna = - 4tyś (w stos do Terrivy. Ekipa przed podaniem ceny spytała czy drewniany i potem wyszło że dlatego jest taniej)

Wykończenie (podwieszanie albo profile 2xprostopadle) samemu

O Łatwosci prowadzenia miedzy belkami instalacji łacznie z wentylacją mechaniczną (okropnie grube rury) nie wspomnę.

Ale.
O strop drewniany chciałem jeszcze przed projektem więc mam taki projekt ze ścianą konstr. w środku że najdłuższa belka ma 4.4m.
Belki 20x8cm - rozstaw jeszcze nie wiem.
Długość 4m to malutko i o to chodzi.

Do zalet dodam "suchość" robót i szybkość wykonania.
Wady w stylu głośności można obejść za pare złotych.

Cosik ten przekrój belek mały jest :wink: tak mnie się wydaje.

jabko
12-01-2006, 22:04
Geno uwielia drewniane stropy.


Cosik ten przekrój belek mały jest tak mnie się wydaje.
Mówisz ??
hmmm
Ja myślałem o 22cm ale cos projektant wspomniał o 20 (jak liczył wysokość do podwieszanego sufitu).
Może nie o to mu chodziło....albo myślał o kwadracie 20 ??

Nie wiem.
Ale sprawa jeszcze w pełni otwarta i on to będzie liczył.
Przynajmniej mam nadzieję.

Osobiście moge go tylko przed zatwierdzeniem sprawdzic głupim RM-winem albo nawet Ansysem he he

A jakie belki ida w stadarcie na strop ??
Rozstaw między podporami 4m (+ grubość ścian)

budulec
12-01-2006, 22:05
holusio przyjacielu

Moze załozymy tu klub przyjaciół stropu drewnianego ??

Wrogom drewna podam moje prognozowane koszty.
Belki 2m3 po 600zł/m3 = 1200zł
Beton do zalania (jak w Terrivie) = 0zł
Robocizna = - 4tyś (w stos do Terrivy. Ekipa przed podaniem ceny spytała czy drewniany i potem wyszło że dlatego jest taniej)

Wykończenie (podwieszanie albo profile 2xprostopadle) samemu

O Łatwosci prowadzenia miedzy belkami instalacji łacznie z wentylacją mechaniczną (okropnie grube rury) nie wspomnę.

Ale.
O strop drewniany chciałem jeszcze przed projektem więc mam taki projekt ze ścianą konstr. w środku że najdłuższa belka ma 4.4m.
Belki 20x8cm - rozstaw jeszcze nie wiem.
Długość 4m to malutko i o to chodzi.

Do zalet dodam "suchość" robót i szybkość wykonania.
Wady w stylu głośności można obejść za pare złotych.

drewniany dobry ale tam gdzie poddasze nieużytkowe. W przeciwnym razie mało stabilny, nie usztywnia ścian itp.
Spróbuj na takim stropie podskoczyć to będziesz wiedział o czym mówię.

pzdr

Geno
12-01-2006, 22:08
Geno uwielia drewniane stropy.


Cosik ten przekrój belek mały jest tak mnie się wydaje.
Mówisz ??
hmmm
Ja myślałem o 22cm ale cos projektant wspomniał o 20 (jak liczył wysokość do podwieszanego sufitu).
Może nie o to mu chodziło....albo myślał o kwadracie 20 ??

Nie wiem.
Ale sprawa jeszcze w pełni otwarta i on to będzie liczył.
Przynajmniej mam nadzieję.

Osobiście moge go tylko przed zatwierdzeniem sprawdzic głupim RM-winem albo nawet Ansysem he he

A jakie belki ida w stadarcie na strop ??
Rozstaw między podporami 4m (+ grubość ścian)
W standardzie to nie wiem :wink: strzelam bez liczenia na mniej więcej - 22x12 powinno byc oki choc do końca to nie wiem jakie tam masz obciążenia.

Geno
12-01-2006, 22:12
drewniany dobry ale tam gdzie poddasze nieużytkowe. W przeciwnym razie mało stabilny, nie usztywnia ścian itp.
Spróbuj na takim stropie podskoczyć to będziesz wiedział o czym mówię.

pzdr

Heh w tym temacie to ze 3 strony wymiany zdań z jabko kiedyś poszły ale mi nie uwierzył :D :wink:

budulec
12-01-2006, 22:18
Geno uwielia drewniane stropy.


Cosik ten przekrój belek mały jest tak mnie się wydaje.
Mówisz ??
hmmm
Ja myślałem o 22cm ale cos projektant wspomniał o 20 (jak liczył wysokość do podwieszanego sufitu).
Może nie o to mu chodziło....albo myślał o kwadracie 20 ??

Nie wiem.
Ale sprawa jeszcze w pełni otwarta i on to będzie liczył.
Przynajmniej mam nadzieję.

Osobiście moge go tylko przed zatwierdzeniem sprawdzic głupim RM-winem albo nawet Ansysem he he

A jakie belki ida w stadarcie na strop ??
Rozstaw między podporami 4m (+ grubość ścian)
W standardzie to nie wiem :wink: strzelam bez liczenia na mniej więcej - 22x12 powinno byc oki choc do końca to nie wiem jakie tam masz obciążenia.
Geno nie podejrzewałem, że Ty taki strzelec jesteś. :D
A nie przyszło Ci do głowy, że można minimalizować rozstaw.

Geno
12-01-2006, 22:21
Geno uwielia drewniane stropy.


Cosik ten przekrój belek mały jest tak mnie się wydaje.
Mówisz ??
hmmm
Ja myślałem o 22cm ale cos projektant wspomniał o 20 (jak liczył wysokość do podwieszanego sufitu).
Może nie o to mu chodziło....albo myślał o kwadracie 20 ??

Nie wiem.
Ale sprawa jeszcze w pełni otwarta i on to będzie liczył.
Przynajmniej mam nadzieję.

Osobiście moge go tylko przed zatwierdzeniem sprawdzic głupim RM-winem albo nawet Ansysem he he

A jakie belki ida w stadarcie na strop ??
Rozstaw między podporami 4m (+ grubość ścian)
W standardzie to nie wiem :wink: strzelam bez liczenia na mniej więcej - 22x12 powinno byc oki choc do końca to nie wiem jakie tam masz obciążenia.
Geno nie podejrzewałem, że Ty taki strzelec jesteś. :D
A nie przyszło Ci do głowy, że można minimalizować rozstaw.
Zapomniałem dodać,że w rozstawie 0.95 m :wink: coz zmniejszysz rozstaw ,zmniesysz przekroje ,wejdzie więcej belek :wink:

jabko
12-01-2006, 22:25
No rozstawu nie znam a i o szerokości nic nie mówił więc nie wiem do końca jak to będzie.

Rzeczywiscie była długa polemika z Genem ;)

budulec ściany usztywnia wieniec żelbetowy (ze słupkami i drugim wieńcem to wręcz rama jak się patrzy.

A ze skakanie m troche racji masz.
Ale myślę że przy filcu i piance efekt będzie znikomy.

Rozważam wszystkie aspekty i 10tyś zł bardziej do mnie przemawia niż efekt skakania po stropie.
To będzie mój i żony domek a nie sala gimnastyczna.
Na poddaszu są sypialnie a nie siłownia z upadającymi hantlami.

Przy kupie wełny między belkami (głośność), filcu na belkach i piance czy styropianie po pierwszej warstwie krytej nie będzie źle

budulec
12-01-2006, 22:33
Jabko, co do usztywniania ścian to nie jest to do końca tak jak mówisz, ale wierzę, że sobie z tym poradzisz.
Jeśli chodzi o skakanie to był to przykład jak możesz taki strop przetestować. Z bardziej życiowych to ustaw sobie kieliszki w krdensie. Kredens postaw na tym stropie i każ dziecku niech trochę się po nim przebiegnie.
pzdr

Geno
12-01-2006, 23:08
Mówisz ??
hmmm
Ja myślałem o 22cm ale cos projektant wspomniał o 20 (jak liczył wysokość do podwieszanego sufitu).
Może nie o to mu chodziło....albo myślał o kwadracie 20 ??

Ahia. Jeśli dobrze zrozumiałem...o przekroju kwadratowym to raczej nie myślał - przy 20x20 F=400cm2 a wskaźnik zginania bh2/6=1333,33 cm3 a przy 13,33x30 cm i F=399 cm2 wskaźnik zginania masz 1950 cm3 czyli 46% zysku przy tym samym przekroju :wink:

brachol
13-01-2006, 06:28
Jabko, co do usztywniania ścian to nie jest to do końca tak jak mówisz, ale wierzę, że sobie z tym poradzisz.
pzdr
ja sie nie znam ale moim zdaniem stywnosc uzyskuje sie przez wieniec a nei prze z strop szczegolnie gestozebrowy

Geno
13-01-2006, 10:07
Jabko, co do usztywniania ścian to nie jest to do końca tak jak mówisz, ale wierzę, że sobie z tym poradzisz.
pzdr
ja sie nie znam ale moim zdaniem stywnosc uzyskuje sie przez wieniec a nei prze z strop szczegolnie gestozebrowy
W takim razie się mylisz - strop może stanowić przeponę i usztywniać budynek (przy okazji). Wieniec dodatkowo zwiększa tą sztywność i przejmuje naprężenia rozciagające jeśli wystąpią - np. od osiadań. Ktoś może powiedzieć,że kiedyś nie stosowano wieńców i stropy były drewniane i budynki stały. To prawda tylko zapomina sie o tym,że kiedyś budowano ściany o dużych przekrojach np. na 2 cegły albo i więcej ,które to mają dużą sztywnośc bo zaspewne pamiętamy wzór na moment bezwładności prostokąta bh3/12 więc zakładając wys. kondygnacji na 2,80 m i szer. ściany na 2 cegły to mamy moment bezwł. 0.95 m4 a przy współczesnych ścianach często dosyć smukłych jak silka 18 mamy moment. bewł. 0,32 m4 czyli prawie 3 razy mniej. Druga sprawa w 1997 roku było wiele przypadków kiedy w czasie powodzi nowe domy z wieńcami ocalały zaś stare nie....

jabko
13-01-2006, 12:46
...Ahia. Jeśli dobrze zrozumiałem...o przekroju kwadratowym to raczej nie myślał - przy 20x20 F=400cm2 a wskaźnik zginania bh2/6=1333,33 cm3 a przy 13,33x30 cm i F=399 cm2 wskaźnik zginania masz 1950 cm3 czyli 46% zysku przy tym samym przekroju :wink:

Racja !!


W takim razie się mylisz - strop może stanowić przeponę i usztywniać budynek (przy okazji).

Tu też chłop ma rację (budulec też)

Tylko te usztywnianie poprzez strop jest tym bardziej ważne im mniej sztyne są ściany i analogicznie mniej ważne przy sztywnych ścianach.

U mnie ściana 24cm
Dwie zewnętrzne znacznie usztywnia środkowa ściana konstr.
Dwie pozostałe bedą wiązane z działówkami (czerwone)

______________
I...........I............I
I...........I............I
I...........I.......___I
I_____ I............I
I...........I.......___I
I______I______I

Max. odcinek ściany bez kątowego podparcia to 4m.



Geno te straszne obciążenia boczne z czego mogą wynikać ?? Wiatr ?? Toż to czysta kpina.
A przy miejscowym osiadaniu gruntu i pęlnięciu ławy strop i tak już nic nie pomoże.

A moment bezwł. który wyliczyłeś jest na obciążenie od góry i od dołu a nie z boku który wyjdzie ponad 5xmniejszy. :lol:

Ale Geno mój ty przyjacielu stropowy z tymi ścianami troszke naciagasz. Sciany 50cm budowano rzeczywiście w 3 pietrowych rozłożystych budynkach 8-mio rodzinnych.
Małe domki jednorodzinne (b.żadkie) mają jedną cegłę (25cm) lub ewentualnie 38cm (cegła + druga poprzecznie. ;)

Geno
13-01-2006, 13:25
...Ahia. Jeśli dobrze zrozumiałem...o przekroju kwadratowym to raczej nie myślał - przy 20x20 F=400cm2 a wskaźnik zginania bh2/6=1333,33 cm3 a przy 13,33x30 cm i F=399 cm2 wskaźnik zginania masz 1950 cm3 czyli 46% zysku przy tym samym przekroju :wink:

Racja !!


W takim razie się mylisz - strop może stanowić przeponę i usztywniać budynek (przy okazji).

Tu też chłop ma rację (budulec też)

Tylko te usztywnianie poprzez strop jest tym bardziej ważne im mniej sztyne są ściany i analogicznie mniej ważne przy sztywnych ścianach.

U mnie ściana 24cm
Dwie zewnętrzne znacznie usztywnia środkowa ściana konstr.
Dwie pozostałe bedą wiązane z działówkami (czerwone)

______________
I...........I............I
I...........I............I
I...........I.......___I
I_____ I............I
I...........I.......___I
I______I______I

Max. odcinek ściany bez kątowego podparcia to 4m.



Geno te straszne obciążenia boczne z czego mogą wynikać ?? Wiatr ?? Toż to czysta kpina.
A przy miejscowym osiadaniu gruntu i pęlnięciu ławy strop i tak już nic nie pomoże.

A moment bezwł. który wyliczyłeś jest na obciążenie od góry i od dołu a nie z boku który wyjdzie ponad 5xmniejszy. :lol:

Ale Geno mój ty przyjacielu stropowy z tymi ścianami troszke naciagasz. Sciany 50cm budowano rzeczywiście w 3 pietrowych rozłożystych budynkach 8-mio rodzinnych.
Małe domki jednorodzinne (b.żadkie) mają jedną cegłę (25cm) lub ewentualnie 38cm (cegła + druga poprzecznie. ;)
Moment pokazuje różnice :wink: Mój dom ma ścian 38 cm budowany 1988r. dom moje babci :D (którą pozdrawiam) ma ściany w granicach chyba 60 albo więcej cm(zbudowany w 1888r.)Jeśli chodzi o parcie wiatru to oczywście ,że nie stanowi zagrożenia - tego nigdzie nie napisałem. Jesli zaś chodzi o osiadania to zbrojenie ław ma zapobiec pękaniu ławy, zbrojenie wieńcy częściwo zapobiegnie pękaniu ścian - mniej sztywny budynek - większą część przejmie wieniec. Przykładem tego typu budownicta jest Chorwacja gdzie niemal każdy dom to swoista żelbetowa rama :wink: z wypełnieniem z materiałów drobnowymiarowych - z tym,że tam jest zagrożenie ze strony tektoniki u nas nie dlatego podawałem przykład powodzi - podmywanie ław + napór wody np. Nigdzie tez nie piszę,że strop drewniany jest niebezpieczny - kolega wcześniej zaś zanegował wpływ stropu żelbetowego na sztywność budynku więc piszę :wink: .
Jak już ta chcesz to niech będzie ,że masz ściany o sztywności 1.28 m4 :wink:

holusio
13-01-2006, 14:26
moge wam opisac wszystkie dane techniczne stropu po niedzieli a rozpietosc belek w projekcie jest dosc duza ponizej link

jesli chodzi o kieliszki i dziecko jako test to przesada mieszkalem w domu z 60 roku gdzie strop byl drewniany z uzupelnieniem i glina-bylo ok
gorzej, duzo gorzej zachowywaly sie podlogi na parterze ulozone na legarach...

poza tym odwiedzilem wiele domow ze stropem drewnianym i zakochalem sie w nim(odkryte belki stropowe-tak tez ma zrobione MACIEK) MYSLE ZE WIELE OSOB JEST PRZECIW GDYZ NIE MA CO UKRYWAC NA CODZIEN MAMY WSZEDZIE STROPY betonowe a nalezy pamietac ze stare budownictwo bylo oparte na drewnie i nie mysle wylacznie o stropach

jesli chodzi o kase to ekipa budowlana wziela 3,5 tys mniej za "niewylewanie" stropu


http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=207&IdKolekcji=&action=showRzuty

jabko
13-01-2006, 20:10
moge wam opisac wszystkie dane techniczne stropu po niedzieli a rozpietosc belek w projekcie jest dosc duza ponizej link

jesli chodzi o kieliszki i dziecko jako test to przesada mieszkalem w domu z 60 roku gdzie strop byl drewniany z uzupelnieniem i glina-bylo ok
gorzej, duzo gorzej zachowywaly sie podlogi na parterze ulozone na legarach...

Jak stwierdzę (także po opini ekipy) że rozstaw w projekcie będzie za duży to dam gęściej i po kłopocie. (krokwie na pewno zagęszczę bo już fachury z ekipy stwierdziły ze dałyby gęściej).
To nie apteka i 1m3 drewna różnicy kosztowo nie nabije.

A budulcowi bardziej chodziło chyba z tymi kieliszkami jak zrobisz wylewkę prosto na deskowane belki stropowe. Wtedy taka sztywna płyta rzeczwiscie przy skakaniu wywołuje dziwne trzęsienie ziemi ...a raczej stropu he h e.

Ale jak mówie belki 4m, gęsto, filc, pianka i myślę że ani z uginaniem ani z efektami dzwiękowymi nie będzie problemu.
I powtórzę: To nie poniemieckie bloki wielorodzinne, tu na poddaszu są tylko sypialnie a nie normalne całe mieszkanie z biegającymi dziećmi.
Całodzienne życie toczy się właściwie w kaciku Salon-Kuchnia a na góre chodzi się na wieczór spać.
Nie róbcie problemów z niczego.

holusio ...odkryte belki...a feng-shui ?? :lol:

Geno jesteś nadzwyczaj spokojny i cierpliwy :D

(jak by na początku tematu wszyscy pisali Terriva super a drewno be to temat byłby skończony w dwa dni i nikt by nie poczytał o momentach bezwładności przekroju ścian....a tak prowokacyjne, nienaukowe, lekceważące (moze celowo) podejscie niektórych spowodowało że w temacie znajduje się przynajmniej troszkę informacji do liźnięcia)

kaloosa
16-01-2006, 18:55
Hej, mam pytanie do osob posiadajacych juz strop drewniany. Otoz jestem na etapie projektowania wlasnego domku, marzy nam sie strop drewniany, taki z widocznymi belkami- oczywiscie. nasz architekt stwierdzil jednak ze taki strop jest o wiele drozszy. Czy to prawda? Bo jezeli roznice miedzy stropem terriva a drewnianym byly by stosunkowo niewielki to mam zamiar upierac sie na drewnie!

71kkk
16-01-2006, 19:06
kaloosa- wybudowalem dom ze stropem drewnianym- na szczecie byl on dla przyjaciela, a dla mnie. strop pracuje, pomimo wylanych jastrychow na poddaszu. wiec zmartwieniem jest pekanie gipskartonow. mozna sie przyzwyczaic. i oczywoscie pamietaj jakie stawiasz scianki dzialowe- jesli lekkie to nie ma problemu. gorzej, jesli z cegly.

teraz buduje dom dla siebie. wylalem strop z betonu - b25 i b30 bo bylo zimno a zalezalo nam na czasie. scianki dzialowe z silki- bo mam cztery kobiety w domu i chce miec cisze!!!!. pod scianki dzialowe podloz filc i to jest chyba lepsze rowiazanie niz drewniany strop. a co do belek pod stropem - mozna je przeciez podwiesic - sam o tym mysle bo wysokosc parteru mam 3m i jest super!!!!! pozdro kkk

jabko
16-01-2006, 19:28
... strop pracuje, pomimo wylanych jastrychow na poddaszu. wiec zmartwieniem jest pekanie gipskartonow. mozna sie przyzwyczaic. i oczywoscie pamietaj jakie stawiasz scianki dzialowe- jesli lekkie to nie ma problemu. gorzej, jesli z cegly...

Zgadza sie.
Mimo że chce i robie drewniany to przyznam że jest to prawda.
Ale belki 7-8m a tylko 4m to różnica.
Ścianki działowe na poddaszu akurat pokrywają się ze ścianą konstrukcyjną i dwiema działowymi (czyli robie mały fundament wewnątrz domu i wspomniane działówki idą aż na poddasze.

Tylko jedna ścianka działowa będzie musiała oprzeć się na stropie. Więc będzie stelaż i płyty G-K z wełną . Jakoś to przezyje


Aha i jeszcze cos.
Jakby strop drewniany miał mnie kosztować 1tyś zł mniej niż Terriva to bym na pewno nie robił drewnianego.
Ale liczę że oszczędność to blisko 9tyś zł a dla mnie to dużo.

71kkk
16-01-2006, 20:44
no wlasnie japko, ja robie strop monolit - czy ma on jakies wady? bo majac za darmo szalunki z Baumy uwazam ze nie ma wad.

jabko
16-01-2006, 21:11
1) Cenę (w stos. do drewnianego w moim przypadku)
2) Niemożność poprowadzenia przewodów od went. mechanicznej (instalacji głośnikowej itp)
3) Ogromne przewodnictwo cieplne

Ale i tak uważam że to lepsze niż Terriva i jak bym nie robił drewna to lałbym monolit.

71kkk
16-01-2006, 21:44
nie bardzo sie zgadzam wiec wymienmy sie uwagami:
- przewodnictwo cieplne - strop 20cm, styropian 3cm miekki, wylewka8 cm i podlogi palnele, glazura i wykladziny. wiec o co chodzi z tym przewodnictwem? czy to nie mit?
- cena ? u mnie:
beton b25 cena 170 zl/m3, poszlo ok. 60 m na 220m2 stropu. plus wience,
zbrojenie - ok 5 000 zl,
deski - 500 zl
szalunki darmo
i robocizna

no i te kanaly? o co chodzi - czy mowisz o rekuperacji - zrezygnowalem z niej z powodu kosztow- 15 000 to troche duzo.
pozdro kkk

jabko
16-01-2006, 22:19
nie bardzo sie zgadzam wiec wymienmy sie uwagami:
- przewodnictwo cieplne - strop 20cm, styropian 3cm miekki, wylewka8 cm i podlogi palnele, glazura i wykladziny. wiec o co chodzi z tym przewodnictwem? czy to nie mit?

- cena ? u mnie:
beton b25 cena 170 zl/m3, poszlo ok. 60 m na 220m2 stropu. plus wience,
zbrojenie - ok 5 000 zl,
deski - 500 zl
szalunki darmo
i robocizna

no i te kanaly? o co chodzi - czy mowisz o rekuperacji - zrezygnowalem z niej z powodu kosztow- 15 000 to troche duzo.
pozdro kkk

3cm styro to nie 15cm wełny

w cenie 16 tyś (dobrze liczę ??) a 2m3 drewna do mnie 1200zł. (róznica przeokrutna)

Rekuperator 2,5tyś. Rury na metry, anemostaty na sztuki.
Koszt do 5tyś.
(Reku mozna też samemu ale na to sie chyba nie zdecyduje)

Ale tak jak pisałem i jak wielokrotnie pisze niejaki adam_mk to są ceny i koszty w "naszym konkretnym przypadku". Trzeba umieć to zrobić i mieć dostęp do urządzeń (narzędziownia zakładowa, silniki itp)

71kkk
16-01-2006, 22:37
dobrze dobrze, tylko co to jest 2 m3 drewna? po 600 zl z m - co to za drewno i czym impregnowane, jaka klasa etc. poza tym jaka jest pow domu - stropu - 2 m3 to troche malo.
no i ten rekuper- 2,5 tysi - podaj pow domu , kubature, bo to tez troszku malo. u mnie wycena byla na 15 000 , bo wawa. moj dom to rezydencja, nie wygladam na biednego, kubatura 1200 m3, wym 16x20m domek.

holusio
17-01-2006, 10:15
JESLI CHODZI O CENE STROPU Z DREWNA

uklad jest taki
belki stropowe
deski folia styropian wylewka podloba wlasciwa
iJUZ chodze na golych pytkach

od dolu natomiast ttylko w 3 pomieszczeniach robie podwieszany sufit(kuchnia kotlownia i wc)
reszta to salon i hol z otwartymi beleczkami :D


na logike co bedzie tansze w globalnym wyliczeniu??????? :-?

mysle ze moja wersja bez dwoch zdan....

Geno
17-01-2006, 10:36
Mnie szacunkowo u jabka bez róznych dodatków wychodzi mimimum jakies 3,65 m3 drewna :wink: więc samo drewno jakieś 2000-2500 zł :wink: ( w wersji stropu nagiego)

jabko
17-01-2006, 13:27
Geno toz jak daje 22cmx12cm co o,5m to wychodzi mi az 3,3m3.
A 0,5m to chyba troszke gęsto.
Skad mi tyle drzewa wyliczyłeś ????????/

I powiedz mi lepiej czy moge ściany działowe budować 18cm na parterze a na nich 12cm na poddaszu (stabilność ??)

71kk ja mam kubatureczkę 400m3 (160m2 podłogi policzyłem po 2,5 wys. dla uproszczeń)
Z klasą drzewa jest problem bo nie wiem. Drzewo iglaste jak na wieźbę, impregnowane na tartaku (po prostu leży godzinkę czy ileś tam w takiej wannie z folii)

holusio desek na strop czy wylewek bym nie liczył bo na terrive też trzeba wylewkę lub płyty i na to wykończenie.

Geno
17-01-2006, 13:37
Geno toz jak daje 22cmx12cm co o,5m to wychodzi mi az 3,3m3.
A 0,5m to chyba troszke gęsto.
Skad mi tyle drzewa wyliczyłeś ????????/
Wyliuczyłem z rozstawe, około 1m ale za o z deską calówką na belki :wink:


I powiedz mi lepiej czy moge ściany działowe budować 18cm na parterze a na nich 12cm na poddaszu (stabilność ??)
Ścianki standard wszędzie - tylko pod stropem zdylatować :wink:


Z klasą drzewa jest problem bo nie wiem. Drzewo iglaste jak na wieźbę, impregnowane na tartaku (po prostu leży godzinkę czy ileś tam w takiej wannie z folii)
Klase poda projektant


holusio desek na strop czy wylewek bym nie liczył bo na terrive też trzeba wylewkę lub płyty i na to wykończenie.
W terivie nie ma desek bo nie ma deskowania - nie licząc jakieś skrawki na kliny itp. - drewno ma spory współczynnik zwrotu bo spora część do odzysku.

bzado
17-01-2006, 13:43
JESLI CHODZI O CENE STROPU Z DREWNA

uklad jest taki
belki stropowe
deski folia styropian wylewka podloba wlasciwa
iJUZ chodze na golych pytkach



no nie do konca:

belki stropowe (20x18) co maksymalnie 90 cm
na belki podkladki gumowe lub jakiś inny filc lub pianka
na to deski 3,2 cm lub droższy wariant płyty OSB
na to folia lub nie (różnie różnie mówią)
na to twarda wełna mineralne (nie styropian) lub wersja tańsza miękka płyta pilśniowa
na to płyta OSB lub wersja tańsza płyta wiórowa
na koniec właściwa podłoga (czyli np parkiet lub płytki ) - w mokrych pomieszczeniach pamiętać o folii w płynie

generalnie jeżeli mówimy o drewnianym stropie jako o belkach + ślepa podłoga, to jest na pewno tańszy od lanego i to dużo. Natomiast jeżeli pod uwagę bierzemy całe wykończenie, to ... można się kłócić

jabko
17-01-2006, 13:46
Ścianki standard wszędzie - tylko pod stropem zdylatować :wink:

czekaj czekaj
Ja chce budować działówke od parteru aż do dachu.
Dylatacja to mówisz z boków ?? Miedzy scianką a deskowaniem na przykład ??

Geno
17-01-2006, 13:50
Ścianki standard wszędzie - tylko pod stropem zdylatować :wink:

czekaj czekaj
Ja chce budować działówke od parteru aż do dachu.
Dylatacja to mówisz z boków ?? Miedzy scianką a deskowaniem na przykład ??

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - jeśli to jest działówka to góra ją się dylatuje ze względu na ugięcia strupu -inaczej by pekałą - nie jestem pewien czy czasem nie mówisz o tej ścianie w połowie szerokości(8.95m) - ale ta jest nośna a nie działowa.

holusio
17-01-2006, 13:53
ja mam tak w projekcie i jest styropian 5+ wylewka welna i plyta osb daje ograniczenia np pod lazienka przemyslalem to tysiace razy i bede lecial wg projektu niedlugo dam znac jak wyszlo
choc juz moge powiedziec bo moj architekt tez tak ma i wyszlo elegancko

jabko
17-01-2006, 14:01
Nad nosną też
Ale koło schodów mam działówki na parterze i je chce wyciągnąć do góry jako działowe poddasz też.
Te działówki są od ściany zewnętrznej w kierunku nosnej wewnątrz i nie dochodzą do nośnej z 1,5m (tam bym dał nadproze porządne.
Nie wiem czy tak można ale chce tak zakombinować żeby działówki poddasza stały na ścianach nośnych i działowych parteru a nie na stropie.

Geno odpowiadasz expresem ;)

Geno
17-01-2006, 14:07
Z tego co ja widze to tylko ściana na pietrze wzdłuż ściany nosnej parteru jest - reszt poprzecznych w stos. do nośnej parteru tak czy siak opierają się na stropie - np. między pom. 3 i 4 oraz 2-1 i 1-5.

Hmm doczytałem posta - nie wiem czy takie rozwiązanie byłoby dobre - przeciagnięcie od dołu do góry ścian działowych - raz smukłośc takiego twora (ponad 5 metrów) druga sprawa współpraca między ścinką a stropem - trzeba by było dylatować. Trzerb by policzyc smukłość i sprawdzioć statecznośc - nie wiem czy trzeb by dozbrajać - szczerze mówiąc takiego przypadku to jeszcze nie spotkałem :D

Chyba mógłbys zastosowac mały wieniec na ścianie parteru i na tym oprzeć ściankę piętra - powinno byc stabilne - albo stawiać działówko murowane na stropie z tym,że opierać np. na dwuteownikku albo HEBie - z tym,że koszty.......

kaloosa
17-01-2006, 14:13
dzieki, szczerze mowiac przekonaliscie mnie do drewnianego, tym bardziej ze poddasze nie bedzie codziennie uzywane: ma tam sie znalezc duza lazienka a reszta to otwarta przestrzen-do wypoczynku i do pracy:).
Problemu z pekaniem plyt kartonowych zapewne nie bedziemy mieli poniewaz moj maz nie chce takic plyt w tym domu widziec.

PS
Obecnie mamy mieszkanie w domu wybudowanym w szkielecie drewnianym, co prawda ladnie to wyglada ale osobiscie takiego czegos to nawet zadarmo bym nie chciala! A co do akustyki to nigdy sie nad tym tak naprawde nie zastanawialam ale moze dlatego ze nad nami nik nie mieszka. Jednak ostatni bylam u sasiadow na dole i az mi szczena opadla-WSZYSTKO slychac , nawet najmnieszy kroczek, nie wspominajac o spuszczaniu wody czy odglosow z sypialni;)

gregory28
17-01-2006, 16:29
ja też będe robił strop drewniany z nagimi belkami jeszcze nie mam Konkretnych wymiarów tych belek ani też w jakim rostawie będą.też mi się wydaje że drewniany będzie najtańszy.
na poddaszy scianki działowe zamierzam zrobic szkieletowe aby nie obciążać stropu.

am00
17-01-2006, 19:26
JABKO,
Na drewniany wydasz na pewno więcej niż na Terrivę.
Gdybyś zrobił byle jak, to może by i było trochę taniej. Ale ty chcesz zrobić super dobrze, a to mnoży koszty.
Rozumiem tych co robią drewniane bo chcą mieć odsłonięte belki i deski. W Twoim wypadku walor ekonomiczny jest wyraźnie naciągany w jedną stronę. Dla porównania podam Ci, że mój strop teriva kosztował w elementach około 50zł/m2 + 0.045m3/m2 betonu + wieniec + wylewka z góry i tynk z dołu. Policz jeszcze raz i dodaj w końcu te deski lub płyty OSB, bo po ażutowym stropie chyba nie będziesz skakał.

jabko
17-01-2006, 20:42
Geno dzieki za info.

am00 dziwnie porównujesz.
Weźmy dla przykładu górę:
Ty musisz robić wylewkę + jakieś płytki
A ja deski i koniec lub płyty, wylewka,płytki albo jeszcze inaczej.

To co już jest na stropie to na jedno wychodzi więc nie ma to nic do samej ceny stropu.

I już raz pisałem że majstry za drewniany bierą 4tyś zł mniej niż za terrive. Belki tańsze o 4 tyś niż terriva materiałowo. Razem 8tys.
Wykańczać trzeba i jedno i drugie.
I tu w moim przypadku znowu przewaga.
Drewniany wykończę sm a na terrivie od dołu tynku nie położe i trzeba oprócz mateirału zabulic za robote.
Jak bym nie liczył około 10tyś wiecej na terrive kosztem swojej roboty.

Ale powtarzam - W MOIM PRZYPADKU.
Jak ktoś kupuje drzewo po 1000zł/m3 i ekipa bierze jednakowo za stropy a wykańczanie też zleca ekipom to oszczędność może być żadna.
Ktoś pisał wcześniej że ma szalunki za darmo. Dla niego może monolit wyjśc najtaniej. Każdy musi liczyć sobie.

I jak wspomniałem wcześniej chce w stropie poprowadzić kupę rzeczy a Terrivy w ogóle nie lubie.

Jak bym nie robił drewnianego to tylko monolit.
Można by napisać że wtedy deski mógłbym uzyć na deskowanie dachu i zadna strata. Nie jest to prawda gdyz jak nie planuje deskowania to po prostu robiłbym to z przymusu pozostałych desek i koszt jakby nie patrzeć byłby +3tyś zł (które poszłyby na dach)




... czy odglosow z sypialni;)
no pięknie, pięknie :lol:
Same zboczki na tym forum ;)

holusio
18-01-2006, 10:29
jezeli ktos liczy sam strop to juz wogole nie ma co LICZYC wyjdzie ....

no jak? m3 to netto 630 pln i ta cena zazwyczaj zostaje bez faktury

duzoooooooooooooooo taniej
a o ile mniejj roboty

am00
18-01-2006, 17:48
Jabko, zdrowo chcą Cię skroić za ten strop. Prawdopodobnie dali cenę zaporową, bo do wylania musieliby ściągnąć posiłki, a drewniany we dwóch dadzą radę. Strop trzeba wylać razem z wieńcem w jeden dzień, to w końcu za jeden dzień roboty masz im dać 4 tysiące? Murarz bierze 15zł/godzinę, a pomocnik 5-10zł. Armia ludzi potrzebna im do tego stropu.

Co do drewnianego, to masz różowe okulary i nie widzisz wszystkich problemów. Dom to nie stajnia i nieoheblowanych desek żonka Ci nie przepuści.

jabko
18-01-2006, 18:36
.....Strop trzeba wylać razem z wieńcem w jeden dzień, to w końcu za jeden dzień roboty masz im dać 4 tysiące? ...

Co do drewnianego, to masz różowe okulary i nie widzisz wszystkich problemów....

To nie są dane tylko od moich (jest ich 4)
Jak czytałem dzienniki tu na muratorze to kilka razy widziałem Terriva + robota = 11-14tys zł.
Nie bedę teraz szukał bo szkoda czasu ale na bank to widziałem w niejednym posci i dzienniku.

Wady widzę, znam i postaram sie zapobiedz większosci.
Zauważ że już mam taki projekt że belka max ma 4m między podporami.
Taki strop będzie się uginał znacznie mniej niż 7-8m.
Wygłuszanie, podwieszanie itp.

Popatrz w innym poście na pierwszej stronie masz że Terriva popękała.
Kiedyś ktos pisał że fert popękał od dołu
Płyt G-K sie tyle w życiu nakładłem że mozesz mnie nazywać jabko-GK. i wiem że na drewno nie ma rady ale ten problem bardziej się tyczy skosów poddasza niż stropu bo podwieszenie eliminuje pękanie.

Każdy strop ma wady i zalety. Moim zdaniem terriva to ogólnodostępny szajs który jest drogi, pęka, huczy itp.
Jak dojdzie do tego że nie dam drewnianego to będzie monolit.
Ale wątpię bo sprawa jest przesądzona na 95%.

I jeszcze co do wad to jak już pisałem poddasze domku to nie hala gimnastyczna ani salony gościnne czy kuchnia . Tam są sypialnie

I am00 przecie ja cie nie namawiam na drewniany. To mój wybór i w temacie "jaki strop" pisze że wybrałem taki i podaje powody.
Przedstawiono też jego wady i każdy sam sobie zdecyduje.

Jeszcze w tym roku bedziemy mogli zweryfikować koszty bo każdą złotówkę zapisuje w dzinniku (postanowiłem zapisywać wszystko - nawet dokupione gwoździe za 5zł. Jak dotrwam i nie będę zapominał w miarę szybko wpisywac to wrócimy do tematu kosztów stropu gdzieś w czerwcu).

Oczywiscie jak sprzedam mieszkanie bo nie chce zaczynać z kredytu :lol:

holusio
19-01-2006, 09:34
ja chce drewno drewno o jak cieplutki jest taki domek :P
jak sie wkurze to kociol na groszek tez zrobie z drewna :wink:

Geno
19-01-2006, 18:03
.....Strop trzeba wylać razem z wieńcem w jeden dzień, to w końcu za jeden dzień roboty masz im dać 4 tysiące? ...

Co do drewnianego, to masz różowe okulary i nie widzisz wszystkich problemów....

To nie są dane tylko od moich (jest ich 4)
Jak czytałem dzienniki tu na muratorze to kilka razy widziałem Terriva + robota = 11-14tys zł.
Nie bedę teraz szukał bo szkoda czasu ale na bank to widziałem w niejednym posci i dzienniku.

Wady widzę, znam i postaram sie zapobiedz większosci.
Zauważ że już mam taki projekt że belka max ma 4m między podporami.
Taki strop będzie się uginał znacznie mniej niż 7-8m.
Wygłuszanie, podwieszanie itp.

Popatrz w innym poście na pierwszej stronie masz że Terriva popękała.
Kiedyś ktos pisał że fert popękał od dołu
Płyt G-K sie tyle w życiu nakładłem że mozesz mnie nazywać jabko-GK. i wiem że na drewno nie ma rady ale ten problem bardziej się tyczy skosów poddasza niż stropu bo podwieszenie eliminuje pękanie.

Każdy strop ma wady i zalety. Moim zdaniem terriva to ogólnodostępny szajs który jest drogi, pęka, huczy itp.
Jak dojdzie do tego że nie dam drewnianego to będzie monolit.
Ale wątpię bo sprawa jest przesądzona na 95%.

I jeszcze co do wad to jak już pisałem poddasze domku to nie hala gimnastyczna ani salony gościnne czy kuchnia . Tam są sypialnie

I am00 przecie ja cie nie namawiam na drewniany. To mój wybór i w temacie "jaki strop" pisze że wybrałem taki i podaje powody.
Przedstawiono też jego wady i każdy sam sobie zdecyduje.

Jeszcze w tym roku bedziemy mogli zweryfikować koszty bo każdą złotówkę zapisuje w dzinniku (postanowiłem zapisywać wszystko - nawet dokupione gwoździe za 5zł. Jak dotrwam i nie będę zapominał w miarę szybko wpisywac to wrócimy do tematu kosztów stropu gdzieś w czerwcu).

Oczywiscie jak sprzedam mieszkanie bo nie chce zaczynać z kredytu :lol:
Teriva pęka jak ją jakieś niedojdy wykonują :wink: toniejest wadastroputylkowykonawstwa głównie.

kaloosa
28-01-2006, 18:44
A co z ogrzewaniem wodnym na stropie drewniany?
Czy mozna na to polozyc deski ewentualnie panele?