PDA

Zobacz pełną wersję : Tania pompa ciepła - czy warto?



Darth
10-01-2006, 22:48
Kto z was jest użytkownikiem pompy ciepła sprzedawanej przez firmę Thermogolv z Jasła Jest to inna pompa od tych sprzedawanych przez inne firmy które opierają się najczęściej na kolektorach wypełnionych glikolem Ta z kolei posiada kolektor wypełniony freonem. Największa różnica to jednak cena. Tą pompę można nabyć za ok. 25 tyś złotych i to z kompletnym montażem i wykopanym kolektorem. I tu tkwi a może nie tkwi jakaś zasadzka. Inne firmy ze swoimi pompami nie schodzą poniżej 40.000. Czy warto ją zamontować. Pytam bo kogo mam się jak nie was zapytać.

KaiM
10-01-2006, 22:59
RolandB z Leszna ma i jest zadowolony, poszukaj jego postów. Nie freon tylko R407C. Producent to szwedzki Megatherm. Bezpośrednie parowanie, sprężarka tłokowa, sprawności COP od 3-6 (podobno, raczej oczekuj 3,5).
Skąd masz tę cenę? Ja mam kilka innych wycen np z Hibernatus i wszystkie są poniżej 40tys nawet z pionowym wymiennikiem.

Pozdrawiam KaiM

Darth
10-01-2006, 23:07
Na stronie internetowej tej firmy są ceny Rozmawiałem też z właścicielem firmy potwiedził mi cenę czyli 21 pompa z zasobnikiem + 3 tys kolektor i instalacja. Czytałem posty RolandaB ale jest on jedynym który ma tę pompę Warto by było z większym gronem użytkowników porozmawiać. Co to jest za czynnik R407?
Faktycznie hibernatus schodzi poniżej 40tyś też od nich mam ofertę na cene niższą niż 40 ale jest to wyjątek. Generalnie chodzi mi o zasadę że montaż pc żadko jest mniejszy od 40 tyś.

Grzesiek13
11-01-2006, 05:46
Nie pamietam dokładnie ale wałkowałem kilka lat temu temat z taką pompą - ale z uwagi na małą moc 2000-3000kW(wtedy) temat nie przeszedł.

Darth
11-01-2006, 05:55
Ta pompa zapewnia optymalne utrzymanie domu w CO i CWO.

KaiM
11-01-2006, 08:40
Nie pamietam dokładnie ale wałkowałem kilka lat temu temat z taką pompą - ale z uwagi na małą moc 2000-3000kW(wtedy) temat nie przeszedł.

z tego co wiem można je łaczyć ze sobą żeby uzyskać większą moc.


Ta pompa zapewnia optymalne utrzymanie domu w CO i CWO.
A ten tekst to brzmi jak przepisany z folderu reklamowego hihi tyle treści wnosi :lol: sorry Darth

Grzesiek13
11-01-2006, 09:48
A może to wypucha :roll: 8) :o :lol:

cinek21
11-01-2006, 10:04
Nie pamietam dokładnie ale wałkowałem kilka lat temu temat z taką pompą - ale z uwagi na małą moc 2000-3000kW(wtedy) temat nie przeszedł.
Grzesiek, chyba 2-3kW.

Grzesiek13
11-01-2006, 10:20
Cinek pewno, że 2-3 kW ( troszkę przesadziłem :roll: ). Dzięki za poprawkę.

Gringo...
11-01-2006, 10:59
Ja tez sie zastanawiam nad pompami ale co raz bardziej jestem na nie. Np. na stronie firmy Hibernatus sa wykonane inwestycje na dolne zrodlo studnie za cene ok. 23-25 tyś a jak poprosilem o oferte to przyslali oferte na dolne zrodlo poziome (ktore jest tansze od pionowego) na ponad 30 tys...ale Twoja oferta moze byc ciekawa.

Darth
11-01-2006, 16:50
Być może mój tekst jest jaka z foldera reklamowego ale tę opinię wyraża użytkownik tej pompy RolandB a pisze dość logicznie i sensownie Po za tym nie jestem specem w tych sprawach. Kaim jak znasz się na tym lepiej to opisz to.
Jak myślicie na co mam jeszcze zwrócić uwagę analizując tę pompę ciepła. Moje początkowe pytanie jest nadal aktualne. proszę piszcie o plusach i minusach takiej instalacji.

KaiM
11-01-2006, 17:54
Może niech napisze Roland bo ma informacje z pierwszej ręki. Ja się znam tylko trochę i tylko teoretycznie.

A odpowiadając na pytanie z tematu wątku - ja szukając ogrzewania do domu cenę stawiam dopiero na trzecim miejscu po trwałości/niezawodności i wygodzie eksploatacji. Dlatego może dowiedz się o gwarancję, o sposób naprawy ew. usterek po okresie gwarancyjnym i nie daj się tekstom że tam się nie ma co popsuć.

Pozdrawiam KaiM

P.S.
sam jestem za PC ale staram się patrzeć na to obiektywnie. I jedną z moich wątpliwości jest to że za te same 35tys mam instalację i 9-10 lat grzania prądem.

Grzesiek13
11-01-2006, 17:54
Darth, plusem to podobno niższe rachunki za ogrzewanie, ale głowy nie dam sobie obciąć.
Minusem poza ceną PC i osprzętu jest bardzo dokładne obliczenie zapotrzebowania na ciepło=poprawny dobór PC. Nadto sensowne jest posiadanie ogrzewania niskoparametrowego.

Mały
11-01-2006, 18:53
PC - Nibe Biawar,moc 4kW ,cena katalogowa netto 18.500,-zł.
Jak masz taniego montażystę z firmą to sądzę ,że zejdziesz poniżej 25 tys brutto...

Darth
11-01-2006, 23:24
Jestem świadom konieczności posiadania podłogówki i taką przy pompie będę miał (zrobi ją mi mój teść tak więc odpadają koszty montażu) Nie wyjdzie aż tak drogo za instalację Też uważam że na PC należy patrzeć całościowo i tak do tego podchodzę. Wysoki (względnie) koszt montażu na początek później spokój (względny), niskie rachunki za energię i dla mnie bardzo ważny brak konieczności ciąglego nadzoru całego systemu. Wydaje mi się a tak jest w moim przypadku że jeśli zaplanuje się całą inwestycję na początku budowy domu to źle to nie wychodzi. A widzę że ostatecznie użytkownicy PC są zadowoleni. Tylko się cały czas zastanawiam po co płacić za system (dostałem ofertę z Clima Konfort) 55 tyś jeżeli można za 22 tyś. złotych (człowiek z Jasła powiedział że taką cenę zaakceptuje ponieważ namówiłem moich znajomych na nią wtedy wyjdzie od ceny wyjściowej -10%). Czasami jak czytam forum ludzie lepiej się czują jak zapłacą więcej. Myślą że jak będzie bardziej skomplikowany system to lepiej> Może i lepiej ale jak sie uzyskuje podobne koszty użytkowania pc powiedzmy 1500 za ogrzanie co i cwo to po co wyrzucać kaskę w błotko. A może ktoś z Forumowiczów się zdecyduje się jeszcze na pompę Thermogolv to wówczas coś jako grupa jeszcze utargujemy. W kupie siła. piszcie... :wink:

wg
12-01-2006, 06:35
sam jestem za PC ale staram się patrzeć na to obiektywnie. I jedną z moich wątpliwości jest to że za te same 35tys mam instalację i 9-10 lat grzania prądem.
Jak to policzyłeś? Koszt samego ogrzewania i CWU prądem w I taryfie to 8-10 tys zł rocznie, zaś jeśli chcesz II taryfę to koszty instalacji rosną do 10-15 tys, zaś koszty ogrzewania to ok 6 tys rocznie. Mówię o domu ok 200 m2. W żaden sposób nie dasz rady zmieścić się przez 9-10 lat w 35 tys.

KaiM
12-01-2006, 08:37
To nie moje wyliczenia ale czyjeś z jakiegoś innego wątku o pompach ciepła. O ile pamiętam policzono koszt zakupu chyba 6 piecy akumulacyjnych o mocy 2,5kW każdy po 250zł co dało 1500zł na instalację i resztę na koszty eksploatacji. Taka wersja minimalistyczna

KaiM
12-01-2006, 08:40
A może ktoś z Forumowiczów się zdecyduje się jeszcze na pompę Thermogolv to wówczas coś jako grupa jeszcze utargujemy. W kupie siła. piszcie... :wink:

Ja jestem prawie przekonany, więc mnie dopisz do listy na ten rok. Rozmawiałem już z właścicielem panem Tomaszem Kołodziejem i miałem otrzymać maila z szerszą informacją i ofertą dla mnie no i go nadal nie mam. Trzeba będzie znowu dzwonić i się doprosić. Wkurza mnie ta sytuacja chce wydać 30tys sprzedawcy powinni skakać wokół mnie na paluszkach a tu się można poczuć jak kretyn.

Poza tym prowadzę bardzo wartościową korespondencję z samym Megathermem w Szwecji.

wg
12-01-2006, 08:52
To nie moje wyliczenia ale czyjeś z jakiegoś innego wątku o pompach ciepła. O ile pamiętam policzono koszt zakupu chyba 6 piecy akumulacyjnych o mocy 2,5kW każdy po 250zł co dało 1500zł na instalację i resztę na koszty eksploatacji. Taka wersja minimalistyczna
Interesowałem się tematem pieców akumulacyjnych i bliższa prawdy by była kwota 2500 zł za piec. 2,5 kW to stanowczo za mało na jeden piec - muszą mieć przecież 2,5 raza większą moc niż byłaby potrzebna dla kaloryfera w tym samym miejscu - więc 6 piecy po 2,5 kW to zapotrzebowanie na moc grzewczą 6kW, to chyba bardzo mały dom.
Ja sam ogrzewam olejem i gdybym wiedział, że cena oleju będzie taka jak dzisiaj pewnie bym zainwestował w pompę ciepła.

Zukow
12-01-2006, 09:52
A co sądzicie o naprawdę tanich pompach np. Ekontech PCS 8kW za 14 800 brutto z montażem

Darth
12-01-2006, 10:01
To naprawdę mało Ekontech to polska firma Wprawdzie podbno wizualnie towar nie najwyższych lotów ale chodzi a tu właśnie o to chodzi. Na forum pisze o nich m.in. Martka. Jeszcze ich całozezonowo nie używała ale jej sąsiad tak i to z bardzo dobrym rezultatem. Napisz więcej na temat tej oferty Jakie ma parametry ta pompa i co dokładnie wchodzi w te 14.500.

Darth
12-01-2006, 10:35
14.800 z montażem to tanio Mi przysłali ofertę w której musiałbym zapłacić tyle tylko za samą pompę....

markus_gdynia
12-01-2006, 11:06
Na stronie internetowej tej firmy są ceny Rozmawiałem też z właścicielem firmy potwiedził mi cenę czyli 21 pompa z zasobnikiem + 3 tys kolektor i instalacja. Czytałem posty RolandaB ale jest on jedynym który ma tę pompę Warto by było z większym gronem użytkowników porozmawiać. Co to jest za czynnik R407?
Faktycznie hibernatus schodzi poniżej 40tyś też od nich mam ofertę na cene niższą niż 40 ale jest to wyjątek. Generalnie chodzi mi o zasadę że montaż pc żadko jest mniejszy od 40 tyś.

Tylko jeśli jedna pompa ma maksymalną moc rzędu 3kW to trzeba kupić minimum dwie, bo jedna nie wystarczy do ogrzania domu, a wtedy ta inwestycja już nie wygląda tak różowo.

Szaruś
12-01-2006, 11:57
Ja mam też pompę z Jasła.

Za pompę plus rury miedziane na kolektor (7 kW) dałem coś 11 tys brutto. Zasobnik zrobiłem w firmie na miejscu (jakieś 7 tys). Sterownik kupiłem w firmie Compit za coś trochę ponad 300 PLN, do tego jeszcze parę dupereli elektrycznych (bezpieczniki, styczniki, moduł silnika, itp), gdzieś za 400 PLN.

Na zakopanie kolektorów poszło coś ze 2000 PLN, za podłączenie całego ustrojstwa i napełnienie czynnikiem miejscowy gość od klimatyzacji wziął jakieś 3000 PLN.

Razem:

24 000 brutto z robocizną. Więc ceny rzędu 40, czy 50 kPLN to są chyba z kosmosu.

Zukow
12-01-2006, 12:33
Może trochę mało profesjonalnie do tego podszedłem - podaję sztronę z której zaczerpnąłem info

Opis z sklepu internetowego :
http://www.grasant.pl/page.php?page=6&cid=17

"Ekontech PCS 8
pompa ciepła o mocy 8 kW (cena brutto dla odbiorcy indywidualnego przy zleceniu montażu, uwzględniono podatek VAT=7%)
cena: 14930.00 "


Może nie aktualizują strony. :-?

Darth
13-01-2006, 09:14
Do Szarusia
Skoro masz tę pompę to opisz twoje wrażenia na jej temat. Jak długo ją użytkujesz?

emip
13-01-2006, 10:27
Ja również będę montował pompę ciepła w tym roku więc chętnie dopisuje się do listy. Rozeznanie będe robił na początku lutego.Poza tym znajomi moi mają pompy ciepła. Dwóch ma Ekotech z poziomym gruntowym wymieninikiem
( glikol ) używane od 2002 roku i jeden ma Hibernatusa z gruntowym pionowym wymiennikiem ( woda - studnie ) używana od 1999 roku.

Szaruś
13-01-2006, 14:15
Do Szarusia
Skoro masz tę pompę to opisz twoje wrażenia na jej temat. Jak długo ją użytkujesz?

Dopiero co zacząłem, więc na jakiekolwiek wrażenia jeszcze za wcześnie. Napiszę za rok. Jak na razie po prostu działa (jeszcze musimy trochę podregulować system).

Darth
13-01-2006, 21:32
Emip
Czy chcesz abym Ciebie uwzględnił w negocjacjach cenowych z Termogolvem i ich pompami Wtedy byłoby nas czterech. Ja moi znajomi. KaiM no i Ty. Na pewno My i Thermogolv bylibyśmy ostaecznie zadowoleni.

Aga - Żona Facia
13-01-2006, 22:44
Ja mam też pompę z Jasła.

Za pompę plus rury miedziane na kolektor (7 kW) dałem coś 11 tys brutto. Zasobnik zrobiłem w firmie na miejscu (jakieś 7 tys). Sterownik kupiłem w firmie Compit za coś trochę ponad 300 PLN, do tego jeszcze parę dupereli elektrycznych (bezpieczniki, styczniki, moduł silnika, itp), gdzieś za 400 PLN.

Na zakopanie kolektorów poszło coś ze 2000 PLN, za podłączenie całego ustrojstwa i napełnienie czynnikiem miejscowy gość od klimatyzacji wziął jakieś 3000 PLN.

Razem:

24 000 brutto z robocizną. Więc ceny rzędu 40, czy 50 kPLN to są chyba z kosmosu.


Mam pytanie ile zapłaciłeś za PODŁOGÓWKĘ, materialy, robocizna i jeżeli były jeszcze jakieś ukryte koszty to prosze napisz.

Zasobnik (Podgrzewacz wody) w ClimaKomfort też kosztuje około 7 tys. zl.

Pońko M.
13-01-2006, 22:55
Szaruś - a masz w ogóle gwarancję na system jak prawie każdy element montował ktoś z innej parafii...tak przynajmniej zrozumiałem z maila?
Jak w ogóle sprawność? Bo patrząc na prezentowane tabele na ich stronie to niezbyt ciekawie jak na pompę z bezpośrednim parowaniem. Nawet niżej jak w niektórych pompach z pośrednim obiegiem?

Pońko M.
13-01-2006, 23:08
Darth - R 407 C to jeden z powiedzmy "nowych", ekologicznych czynników chłodniczych. Z tym, że nie jest to czynnik jednorodny, a mieszanina kilku składników. Ma to znaczenie przy ewentualnym wycieku choć małej części czynnika. Musisz spompować cały gaz i nabić nowym. Po prostu nie wiesz jakie składniki i w jakich proporcjach uciekły..........
Po wycofaniu starych, uciążliwych dla środowiska freonów powrócono do starych, naturalnych czynników oraz wprowadzono mieszaniny, jak np. R 407 C, R 134a itd. R 407 C ma przyzwoite właściwości termodynamiczne, choć do rewelacji nie należy. Dobierając czynniki wszyscy praktycznie starają się odnosić do R22, który kiedyś był powszechnie stosowany, a miał bardzo dobre parametry, ale dla ozonu był błe....
Darth - życzę wytwałości w wyborze PC. Osobiście walczę z tym wyborem już trochę, ale nie żałuję. Już pisałem na forum....diabeł tkwi w szczegółach, o których my, klienci nie wiemy. Ale popytasz, przydusisz sprzedawców, dowiesz się więcej, więcej, porównasz i sam znajdziesz odpowiedź, czy ta tańsza jest tańsza, ale i dobra przy okazji, czy może jest tania cenowo i jakościowo, a czy tak droga to droga i bardzo dobra, czy droga.....nie wiadomo dlaczego. Powodzenia

Pońko M.
13-01-2006, 23:15
No i może jeszcze jedno, jeśli mogę coś z osobistych uwag przekazać. Sprawdzaj referencje i jeszcze raz referencje. Firm montujących i chcących montować rośnie jak grzybów po deszczu, a co niektórzy to pojęcia o tym za grosz nie mają. Według mnie jak firma nie ma kontaktów do choć 3 klientów, które może Tobie przekazać to szkoda czasu......Czasami zasłaniają się ochroną prywatności ludzi, ale jakfirma ma razem 3 klientów to trudno o cud, ale jak ma 100, czy 200 to tych 3 od ręki ma. No chyba, że wszystkie 100, czy 200 instalacji zawalone.... :lol: No, ale taka firma to by długo nie pożyła! W każdym razie myślę, że najwięcej dowiesz się od samych użytkowników. Byle by tym użytkownikiem nie był sprzedający :)

Aga - Żona Facia
13-01-2006, 23:24
Pońko nad jakiej firmy pompą ciepła się zastanawiasz?

Darth
13-01-2006, 23:31
No i może jeszcze jedno, jeśli mogę coś z osobistych uwag przekazać. Sprawdzaj referencje i jeszcze raz referencje. Firm montujących i chcących montować rośnie jak grzybów po deszczu, a co niektórzy to pojęcia o tym za grosz nie mają. Według mnie jak firma nie ma kontaktów do choć 3 klientów, które może Tobie przekazać to szkoda czasu......Czasami zasłaniają się ochroną prywatności ludzi, ale jakfirma ma razem 3 klientów to trudno o cud, ale jak ma 100, czy 200 to tych 3 od ręki ma. No chyba, że wszystkie 100, czy 200 instalacji zawalone.... :lol: No, ale taka firma to by długo nie pożyła! W każdym razie myślę, że najwięcej dowiesz się od samych użytkowników. Byle by tym użytkownikiem nie był sprzedający :)

Właśnie szukam tych którzy użytkują te pompy Ci powinni pisać obiektywnie i do rzeczy Często jednak jak przeglądam forum zdarza się że jeden co założył pompę A udowadnia że ma lepszą od tego co ma pompę B i na odwrót. Najchętniej zobaczyłbym opinię praktyków a nie niewiele wnoszących teoretyków. Proszę napisz mi czy kolektor można napełnić czynnikiem R22 zamiast R407 tak by pompa była efektywniejsza. Jakie pytania mam zadawać sprzedawcy pompy. Pozdrawiam :wink:

Pońko M.
13-01-2006, 23:45
Aga - najbardziej ciągnie mnie w kierunku bezpośreniego odparowania, bo jak by na tą metodę nie patrzeć w większości konstrukcji zapewnia najlepsze osiągi, czyli najtańszą eksploatację. Tutaj rozpatruję więc Oschner i Neuratherm, ostanio jeszcze znalazłem taką ofertę...chyba Sofaht, czy Sofenth, coś takiego. Co ciekawe chyba nawet z Francji pompy, ale oni mają problem z ciepłą wodą. Nie mają na nią żadnego rozwiązania i kombinują coś z dostawą urządzeń do ciepłej wody (niekoniecznie z pc) od innych firm. Thermogolv ma słabe osiągi, widać nawet po tabelach, że pompa pracować będzie na bardzo niskim odparowaniu (może to problem płytkiego zakopywania kolektora, w jednym z wątków "gryzłem na tym zęby") i martwi mnie wkład elektryczny do zestawu, który nie jest w opcji "włącz sobie jak jest problem". Nie ma więc kontroli nad nim. Gość z Thermogolv nie potrafił mnie na 100% pozostawić w przekonaniu, że to nie ma chodzić w normalnym trybie pracy. Może to wynika z faktu, że w Skandynawii dobiera się często pompy na 70, 80% zapotzrebowanie, albo nawet mniej, a reszta prąd. Tylko, że u nich prąd jeat tani i mogą sobie na to pozwolić. Tą informację (o Skandynawii) wyciągnąłem od innego "Szweda" - NIBE:)
Octopus odpadł to jest pompa jak dla mnie pt. "jedna wielka niewiadoma". Tutaj osiągi i sprawność jest kompletnie nie do przewidzenia.
Chciałbym uniknąć glikolu, bo to śmierdząca sprawa. Nawet dosłownie to należy rozumieć, bo wyciekający glikol z nieszczelnego zaworu po 2-3 latach pracy to smród jak jasna cholera. Poza tym istotniejsze są kwestie spadku wartości roboczej płynu. Wolałbym uniknąć eksperymentowania tego jak to będzie na własnej skórze.
Wszystko będzie zależało od kasy. To tu, to tam trzeba na coś dołożyć i kasa leci. Jak nie starczy to polskich pomp ciekawie wygląda Nateo. Choć też glikol, ale może jak nie bezpośrednie odparowanie to wejdę w studnie bo i tak będę miał jedną dlaswoich potrzeb. Generalnie poza prądem to nic z zewnątrz nie chcę widzieć za płotem....patrząc od drogi oczywiście :) Z dostawców urządzeń glikolowych jeszcze zwróciłęm uwagę na Stibla.

Aga - Żona Facia
13-01-2006, 23:54
Tak czytam i widzę, że też poszukujesz PC odpowiedniej. Nam jak na razie odpowiada Neuratherm ClimaKomfort w Grudziadzu. Wiessmann ma baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo drogie pompy, Oschner dał porównywalną cenę z ClimaKomfortem. Ale i tak dużo.
Dlatego już sama nie wiem co o tym myśleć.

Pońko M.
14-01-2006, 00:00
Darth - najprościej wybierz się do dostawcy i jeśli produkt będzie interesujący dla Ciebie proś o referencje. Jak nie ma, czy nie da to jego strata :) Konkurencja jest na tyle duża, że na pewno znajdziesz.

O co pytać? Według mnie:
1) Niech sprzedawca otworzy przy Tobie pompę, pokaże co w środku, opowie po kolei, wytłumaczy jakich producentów są zastosowane wymienniki, kompresor.
2) Niech na tej otwartej pompie opisze Tobie zasadę jej działania i jeśli powiadał, że jest "wyjątkowa" to niech pokaże te wyjątkowe rozwiązania, czyli szczegóły; jak nie będzie umiał ich pokazać to wali marketingowe frazesy.
3) sprawność pompy, popytaj jakie elementy pobierają energię poza kompresorem, jeśli są takie (np. pompa obiegowa glikolu, jaka jej moc);
4) jak firma dobiera kolektor ziemny i jakie przyjmuje zasady przy tym doborze i rozkładaniu; jak ukladają kolektor gdy grunt to twarda glina, zwarta - czy stosują wtedy obsypkę piaskową?
5) czy firma zrobi Tobie kompleksową usługę - nie ma nic gorszego niż 3 system złożony przez 2,3 fachowców. Później jak coś nie tak będzie to gość o pc przyjedzie i powie pompa działa ok, to podłogówkę Panu spaprali, ten od podłogówki powie, że to pompa zła, albo że kolektor ziemny źle wykonany, itp. Krótko mówiąc zostaniesz z ręką w nocniku;
6) jaką firma ma "filozofię" podłogówki (bo nie ma co się pchać w grzejniki), czy robi ją niskotemperaturową tylko z nazwy, czy w praktyce;
7) na co pozwala automatyka;
8) warunki gwarancji, serwis.
Ooooo pytań by jeszcze sporo było, szczegółowsze też, ale przeleć tematy o pc, które były (jest ich sporo) , a będziesz miał gotowe następne pytania.

Pońko M.
14-01-2006, 00:10
Aga - mam podobny problem. Viesmanna też już dawno odrzuciłem, a co dalej nie wiem. Starałem się też patrzeć na ludzi i firmy, tzn. jacy fachowcy, co mowią, czy w ogóle mówią z sensem. Dobre wrażenie zrobili na mnie goście z ClimaKomfortu i Nateo. Rozmowa płynęła rzeczowo i merytorycznie. Dużo wyjaśnień, pokazywania na przykładach, prezentacjach, zdjęciach itd. Myślę, że wiedzą co robią, a przynajmniej chyba wyglądają na solidnych. Z Nibe facet mnie "zabił". Jak zacząłem być zbyt mądry to po prostu mnie olał. Trudno. Sam nie jest na rynku na szczęście. O, podobnie było na spotkaniu podczas POLEKO z Octopusem. Najbardziej ogólnikowa rozmowa. Niewiele się mogłem dowiedzieć. Dobrze też wypadł Stiebel i Oschner. Pożyjemy, zobaczymy. Jeszcze mam trochę czasu.

jeżyk
14-01-2006, 04:30
Przeprowadz konkurs na najbardziej elokwentnego sprzedawcę :lol:

Szaruś
14-01-2006, 07:25
Mam pytanie ile zapłaciłeś za PODŁOGÓWKĘ, materialy, robocizna i jeżeli były jeszcze jakieś ukryte koszty to prosze napisz.

Zasobnik (Podgrzewacz wody) w ClimaKomfort też kosztuje około 7 tys. zl.

Ja mam zasobnik 1000 l z całą masą wymienników w środku (do podłączenia solarów, kominka z płaszczem wodnbym, itp.). ClimaKomfort takiego nie ma.

A podłogówka kosztowała mnie tyle samo, jak przy innym źródle ciepła - teraz nie mam przy sobie kwitów, to dokładnie nie pamiętam.

Innych kosztów poza wymienionymi nie ma.

Szaruś
14-01-2006, 07:31
Szaruś - a masz w ogóle gwarancję na system jak prawie każdy element montował ktoś z innej parafii...tak przynajmniej zrozumiałem z maila?
Jak w ogóle sprawność? Bo patrząc na prezentowane tabele na ich stronie to niezbyt ciekawie jak na pompę z bezpośrednim parowaniem. Nawet niżej jak w niektórych pompach z pośrednim obiegiem?


Pisałem, że całość złożył do kupy jeden człowiek, a nie ktoś z innej parafii. Gwarance na całość mam od instalatora. Gwarancje na poszczególne elementy od producentów poszczególnych elementów. Jeżeli np. zasobnik będzie ciekł, to wina producenta zasobnika (tak już miałem - przyjechał 200 km bez zmrużenia oka naprawić).

Odnośnie o sprawność na razie nie mogę się wypowiedzieć, bo jeszcze nic nie mierzyłem. Natomiast biorąc tabelki, to nadwyżka jaką musiałbym wydać na Climacomfort nigdy by mi się nie zwróciła.

Darth
14-01-2006, 11:46
Do Szarusia

Jestem prawie zdecydowany na pc z jasła Jest naprawdę niedroga. po wypowiedziach rolandab który ją użytkuje od ponad roku to wszystko z nią jest ok. ja nie mam zmysłu technicznego trudno mi porównywać różne techniczne rozwiążania poszczególnych pc ale cenę poszczególnych systemów łatwo przeanalizować i wybrać tańszą ofertę a po zasięgnięciu opini poszczególnych systemów pc można wyciągnąć jeden zasadniczy wniosek że koszty eksplaatacji pc są bardzo do siebie zbliżone. Zauważyłem że masz zasobnik 1000L a thermogolv sprzedaje w komplecie 500L Dlaczego wziąłeś większy i jak udało ci się kupić samą pompę bez zasobnika Czy nie robiono ci z tego powodu problemu Czy całą instalację montował ci człowiek polecony przez nich czy sam go znalazłeś Czy mógłbyś zamieścić na forum zdjęcia całego sytemu pc zasobnik itp

Szaruś
14-01-2006, 12:10
Termogolv sprzedał mi pompę, rury do kolektora ziemnego oraz złączki do połączenia tych rur. Od Termogolv nie brałem ani zasobnika ani układu sterującego. Nie było z zakupem żadnych problemów.

Thermogolv może zrobić również większy zasobnik na zamówienie. JA u nich nie zamówiłem, bo miałbym klopoty z transportem (popmę można wrzucić do bagażnika, a ze zbiornikiem to już kłopot).

Wziąłem większy zbiornik, aby móc praktycznie cały czas korzystać tylko z taryfy nocnej.

Wszystko złożyl do kupy człowiek znaleziony przeze mnie.

Pońko M.
14-01-2006, 13:50
Darth - koszty eksploatacji spróbuj zebrać choć od 2-3 użytkowników danego typu pompy. Wtedy będziesz miał bardziej wiarygodny obraz. Instalacje na forum są według mnie wskazówkami i już dają pogląd, ale to nie wszystko. Nie ma to jak pojechać, zobaczyć na własne oczy i usłyszeć ile się płaci.
Po dłuższym przeglądzie znajdą się i takie instalacje gdzie koszty eksploatacji są duuuuuużżżżeee, a system spiep....... Dzięki temu masz szansę uniknąć niewiarygodnej firmy. Osobiście jedną taką wynalazłem w niedalekim sąsiedztwie, no ale pompę tej firmy i tak słabo brałem pod uwagę. Choć problem nie był pompy, a bylejakiego wykonawcy.

Szaruś - czyli Thermogolv nie montował Twojego zestawu?
Odnośnie kolektora - właśnie, Thermogolv łączy go na budowie, są złączki, co też nie jest najmocniejszym elementem całości. Montowałeś pompę wewnątrz, czy na zewnątrz. W związku z tym, czy kolektor połączyłeś na zasadzie rozdzielacza umieszczonego w studzience zbiorczej?
ClimaKomfort i Oschner mają podgrzewacze, które możesz dostać w różnych wersjach, z różną ilością wężownic, więc można u nich podłączyć też solary, kominek, kocioł gazowy, olejowy, węglowy itd.

Szaruś
14-01-2006, 14:31
Nie, Thermogolv nie montował mojego zestawu.

Odnośnie łączenia kolektora na budowie nie za bardzo rozumiem. Inne firmy dają już rurki połączone? A tak poza tym, co to za problem połączyć rurki?

Pompę mam w piwnicy.

Za zastaw Climacomfort lub Ochsner zapłaciłbym m niej więcej dwa razy więcej, więc co z tego, że mają podgrzewacza?[/list]

KaiM
14-01-2006, 17:35
Darth odpisz mi na maila. Czy Tobie się bardzo pali z tym zakupem? Bo jakoś tak mi wygląda z Twoich postów - ja mam czas do końca roku i chcę dokonać dobrego wyboru.

Pońko wielkie dzięki za wielce merytoryczne posty - sporo się od Ciebie już dowiedziałem.[/color]

Aga - Żona Facia
14-01-2006, 18:26
Pońko jesteśmy na tym samym etapie. Jestem ciekawa, kto u Ciebie i u nas zwycięży.
Chociaż my rozważamy możliwość zakupu samego podgrzewacza wody a do ogrzewania elektryczną instalację: podłogową i grzejniki. Musimy to przekalkulować :roll:

Szaruś tak wybrałeś tak będziesz miał. Życzę (SZCZERZE!!!) aby Tobie cały sprzęt sprawował się idealnie, żebyś był zadowolony i faktycznie płacił małe rachunki za prąd.

1950
14-01-2006, 18:45
ClimaKomfort i Oschner mają podgrzewacze, które możesz dostać w różnych wersjach, z różną ilością wężownic, więc można u nich podłączyć też solary, kominek, kocioł gazowy, olejowy, węglowy itd.
nie jest to tak, że możesz sobie do podgrzewacza podłączyć bez problemu kolektory czy kominek,
owszem w ClimaKomforcie w podgrzewaczu jest wężownica na dodatkowe źródło ciepła,
ale, :evil:
no właśnie w rozmowie z Inwestorem powiedzano mu, że śmiało może sobie podłączyć co tam będzie chciał,
podłączałem kolektory,
dzwoniąc do Climy powiedziano mi, że owszem można podłączyć, ale temperatura czynnika który może dochodzić do wężownicy to maksymalnie 65C,
glikol w kolektorach próżniowych może osiągnąć temperatury grubo ponad 200C w okresie stagnacji,
a przy normalnej pracy latem temperatura 90C to nie jest nic dziwnego,
temperatury pracy kominka z płaszczem wodnym też często mogą przekraczać te dopuszczone 65C,

owszem można to podłączyć, ale układ staje się momentalnie bardziej skomplikowany,
czyli mówią prawdę, ale nie całą, tak jak nasi wspaniali politycy

markus_gdynia
14-01-2006, 19:05
Ja bym to ujął inaczej. Chcesz połączyć brony ze snopowiązałką i sie dziwisz że to nie chce działać.

Darth
14-01-2006, 22:48
DO KaiMa

Przepraszam że nie odpisłam szybko poprawię się na przyszłość. Poprzez informacje zebrane na formum chcę mieć dobrze przygotowane pole negocjacyje. Jeżeli chodzi o szybkość dokonania transakcji to nie pali mi się ale na pewno w tym roku będę montował PC (w tym roku rozpoczynam budowę i chcę do końca roku ją skończyć i na święta się wprowadzić). Na pewno też nie chcę kupić kota w worku. :wink:

Pońko M.
15-01-2006, 02:59
1950 - tak, bo można to ustrojstwo podłączyć do solarów i nawet kominka z płaszczema wodnym. Jenakżelogiczne jest, że przy takim układzie bez bufora się nie obędzie - takie systemy zawsze będą się odpychały. Poza tym skoro jest pc,to po co jeszcze kolektory?!!!! Lepiej władować kasę w lepsze ocieplenie domu, bądź jego urządzenie. Dodawanie kolektorów nie przyniesie super korzyści - czytaj $$$$.
Nigdy nie ma tak, że jak można uzyskać to i tamto to na reszcie nie tracisz! Zawsze jest coś za coś!

KaiM
15-01-2006, 10:37
Pońko - a ja tak sobie wymyśliłem że kiedy są solary to PC nie musi działać w lecie do grzania CWU przez co grunt odpoczywa i akumuluje więcej ciepła przez to będzie go tam więcej na jesieni kiedy zaczynamy grzać. To tylko taka moja koncepcja i może procenty (jak ktoś umie je policzyć) powiedzą co innego. Interesuje mnie Twoje uzasadnienie tego co piszesz o solarach.

Darth
15-01-2006, 13:01
Ja z kolei na solarach się nie znam ale jest bardzo dobry artykuł na www.budujemydom.pl na temat łączenia ich z PC Pisze o tym ktos kto to dokładnie przeanalizował temat Przy zastosowaniu solarów koszt min. 10000 zł uzyskuje sie oszczedności energii elektrycznej na poziomie 200 zł rocznie Nie ma to ekonomicznego sensu. Ja z kolei planuje połączenie PC z rekuperatorem. Wyeliminowałem przy tym rozwiazaniu jeden komin wentylacyjny (koszty dokładnie nie wiem ale ze wszystkimi detalami robicizną może to być ok.3,4 tyś złotych) pozostawiając jeden do kominka. Cały zestaw wentylacji mechanicznej do samodzielnego montażu to pewnie koszt 7/8 tyś złotych. Tak więc odzysk ciepła + świerze powierze = tylko 4 tys złotych. To wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż zamontowanie solarów. Proszę praktyków o opinie (teoretycy też mile widziani)
Pońko M. pokaż na co cię stać :roll:

Pońko M.
15-01-2006, 13:06
KaiM - cieszę się, że moje skromne wypowiedzi się przydały:)

Mówiąc "po co ładować w solary" miałem na myśli porównanie do zasobników jakie ma np. Clima Komfort, Oschner, czy Stiebel. Otóż są to zasobniki z własną pomp ciepła powietrze/woda - został wywołany temat zasobników, do czego je można podłączyć itd. Więc odpisywałem, że do tych też można podłączyć to i tamto, ale w określonych konfiguracjach.
Natomiast uważam, że jeśli już ktoś zdecyduje się na taki podgrzewacz z własną pompą ciepła to solary są niepotrzebne, bo podgrzewacz jest urządzeniem całorocznym, tanim w eksploatacji i w takim wypadku solary to zbędny wydatek.
Z tym aby nie "eksploataować" gruntu latem to jak najlepszy pomysł. Oczywiście zapewnią to np. solary, a także wspomniany podgrzewacz z pompą ciepła. Wówczas pompa do c.o. 2, nawet do 4 miesięcy nie będzie musiała pracować. Na pewno poprawisz środowisko pracy dolnego źródła, a nie pogorszysz.
Pozdrawiam

Jezier
15-01-2006, 13:12
A czy nie jest czasem tak, ze sama pompa ciepla do CWU bedzie drozsza od zestawu solarow a przy takim samym uzysku cieplej wody eksploatacja pc bedzie tak samo kosztowna co solary plus grzalka elektryczna.
Dodatkowo przy solarach mozna by pomyslec o tym aby niewykorzystane cieplo puscic kolektorem gruntowym w celu lepszego zregenerowania dolnego zrodla.

Grzesiek13
15-01-2006, 13:42
Mnie się Pońko wydaje, że ty te PC to montujesz, za bardzo się w nich orientujesz :wink: Oczywiście mogę sie mylić i chylę czoła.

Pozdrawiam Grzesiek

Pońko M.
15-01-2006, 16:36
No niestety mam inne zajęcie:) Chciałbym posiadać umiejętność montażu PC - było by z tą całą imprezą z pewnością taniej dla mnie :)
Dzięki za słowa uznania, ale jest tu sporo osób już z praktyką (użytkowników), którzy dużo ciekawych uwag przekazują, a jest i kilka osób co prowadzą dyskusje, które są i dla mnie trudne, choć tematowi pc sporo już czasu poświęciłem. Co ciekawe to też chyba nie są instalatorzy, zwłaszcza że część z nich to przeciwnicy pc.
Pozdrawiam

Darth
15-01-2006, 16:39
Pońsko M.

Cały czas czekam na twoje uwagi dotyczące połącznia PC z rekuperatorem.
Pozdrawiam

Pońko M.
15-01-2006, 16:51
Jezier napisał:


A czy nie jest czasem tak, ze sama pompa ciepla do CWU bedzie drozsza od zestawu solarow a przy takim samym uzysku cieplej wody eksploatacja pc bedzie tak samo kosztowna co solary plus grzalka elektryczna.
Dodatkowo przy solarach mozna by pomyslec o tym aby niewykorzystane cieplo puscic kolektorem gruntowym w celu lepszego zregenerowania dolnego zrodla.

Z mojego rozeznania wynika, że taki podgrzewacz to nieco tańsza inwestycja, no i do tego jest to całoroczne urządzenie.
Pomysł z przepuszczeniem niewykorzystanego ciepła celem regeneracji gruntu na pewno jest ciekawy. Myślę, że nawet i coś takiego by dało dobry efekt dla regeneracji gruntu: zakopać sieć rur nad kolektorem gruntowym pc i wtłaczać tam ciepłe powietrze z nieużytkowego poddasza. Potrzebny byłby tylko z pewnością odpowiedniej mocy wentylator. Oczywiście to powietrze można by raczej wtłaczać dopiero gdzieś od marca, żeby było ono odpowiednio ciepłe, choć przy dłuższym już dniu w lutym, cieplejszym i słonecznym powietrze w przestrzeni poddasza pewnie by się dostatecznie nagrzało?Wystarczy, żeby miało nieco powyżej zera. Przecież w obrębie kolektora w lutym i tak jest niższa temperatura.

Jezier
15-01-2006, 16:53
Orientowales sie w cenach. Ile kosztuja takie lodowki do CWU tylko?

Pońko M.
15-01-2006, 17:16
Darth napisał:


Ja z kolei planuje połączenie PC z rekuperatorem. Wyeliminowałem przy tym rozwiazaniu jeden komin wentylacyjny (koszty dokładnie nie wiem ale ze wszystkimi detalami robicizną może to być ok.3,4 tyś złotych) pozostawiając jeden do kominka. Cały zestaw wentylacji mechanicznej do samodzielnego montażu to pewnie koszt 7/8 tyś złotych. Tak więc odzysk ciepła + świerze powierze = tylko 4 tys złotych. To wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż zamontowanie solarów. Proszę praktyków o opinie (teoretycy też mile widziani)
Pońko M. pokaż na co cię stać

Pomysł myślę świetny, bo przy okazji odzysku ciepła zmniejszysz ogólne zapotrzebowanie na ciepło budynku, a to = potrzeba mniej mocy z pompy ciepła do centralnego ogrzewania! Mało tego, przy skutecznym odzysku ciepła, centrala wentylacyjna w najcieplejszych okresach sezonu grzewczego może zabezpieczać potrzeby cieplne domu.
Mocno myślałem o podobnym rozwiązaniu, nawet je opisywałem w jednym z wątków. Wszystko wyszło od oferty na podgrzewacz wody użytkowej z centralą wentylacyjną, którą otrzymałem od Climakomfortu. Podobną ofertę otrzymała jedna z forumowiczek i całą ideę rozwiązania z paroma jeszcze osobami dyskutowaliśmy. Żeby się nie powtarzać znajdę wątek i podam link. Na stronie firmy nie ma dalej tego podgrzewacza, bo to jakaś nowość, ale bardzo mi się to spodobało. Zresztą rysunki i opis urządzenia otrzymałem w wersji angielskiej. Generalnie jest to urządzenie, które ma w sobie dwie pompy ciepła: jedną powietrze/woda, drugą powietrze/powietrze i zapewnia ciepła wodę użytkową, odzysk ciepła i wentylację mechaniczną. Odzysk ciepła realizują pompy ciepła, więc jest to centrala o dużo większej sprawności odzysku niż typowa z wymiennikiem krzyżowym. Osobiście wymyśliłem sobie do tego układu jeszcze, że powietrze zewnętrzne zanim trafi do skraplacza pompy ciepła ogrzeje się wstępnie w ziemi - chciałem poprowadzić rurę zakopaną w ziemi na odcinku 30-40 m wokół domu - powietrze zewnętrzne ogrzało by się do ok. 0 st.C. To dodatkowe zyski. Potem dopiero do skraplacza. W skraplaczu zostało by "dogrzane" do wymaganych 20 st.C (ogrzanie na skraplaczu od sprężonego czynnika chłodniczego). Jak najdę ten wcześniejszy temat to podam link, chyba że już go odnajdziesz.
Na razie pomysł stoi w miejscu bo za kieszeń się złapałem i muszę to przemyśleć jeszcze raz. Muszę dobrze teraz kalkulować wszystkie koszty budowy i zobaczymy co tam w porfelu zostanie....:)
W każdym razie jak dla mnie idea trafiona.

Pońko M.
15-01-2006, 17:19
Aha Darth - podobna idea jest rozrysowana na stronie Oschnera. Jest schemat. Wejdź i zobacz.

Jezier
15-01-2006, 18:47
Znalazlem jakies ceny (nie wiem czy aktualne) dla pomp Ochsnera
Europa 302 - 2180 euro netto
Europa 312 - 2580 euro netto.
Kto jeszcze sprzedaje takie pompy ciepla dla CWU tylko?

gosciu01
15-01-2006, 18:59
A co sądzicie o kolektorze z rurek miedzianych ułożonych pod dachówką ?

Już czytałem o tym i pamiętam
1. wady ; jeśli coś będzie nie tak z rurką , to trzeba rozbierać dach,
2. zalety ; pod dachówką kolektor ( a właściwie same rurki ) nie jest wychładzany, bardzo tani w ułożeniu, jak policzyłem pokrycie 25 m2 rurką 3 mb/1 m2 dachu + ustrojstwa to koszt poniżej 2 tys. zł. W tym sterownik i elektrozawór kierujące ciepło do zasobnika cwu lub nadmiar do gruntu.

Pokrycie zapotrzebowania na cwu przez pełne 7 miesiecy.
( wstępne kalkulacje ).
Roczny koszt prądu dla pompki ok. 40 zł.

Czy ktoś mógłby choćby w przybliżeniu podać sprawność ( bez pompki ) takiego kolektora ?
Mógłbym wówczas wkleić dosyć dokładne dane dla każdego miesiąca i innych dowolnych parametrów .

Jezier
15-01-2006, 19:08
gosciu01. Jest tu watek adama o tym jak sam buduje kolektor. Tam chyba szybciej znalazbys odpowiedz na swoje pytanie.

Pońko M.
15-01-2006, 19:29
Jezier - ja znalazłem jeszcze podgrzewacze w Stiebel Eltron i Clima Komfort.

Jezier
15-01-2006, 20:03
No to kolejne dwie juz sa.
Stiebel Eltron WWK 300 - 7800 zl netto
Stiebel Eltron WWK 300 sol - 9100 zl netto
Kto ma ceny innych?

1950
15-01-2006, 20:06
1950 - tak, bo można to ustrojstwo podłączyć do solarów i nawet kominka z płaszczema wodnym. Jenakżelogiczne jest, że przy takim układzie bez bufora się nie obędzie - takie systemy zawsze będą się odpychały. Poza tym skoro jest pc,to po co jeszcze kolektory?!!!! Lepiej władować kasę w lepsze ocieplenie domu, bądź jego urządzenie. Dodawanie kolektorów nie przyniesie super korzyści - czytaj $$$$.
Nigdy nie ma tak, że jak można uzyskać to i tamto to na reszcie nie tracisz! Zawsze jest coś za coś!
a jak myślisz?, że ja o tym nie wiem :o
klient podłączył, bo za 3000 zł udziału własnego, ma instalację kolektorów próżniowych

Jezier
15-01-2006, 20:22
Ostatnia lodowki do CWU o jakich wiem to:
Clima Confort - podgrzewacz VT 152 - 7900 zl netto.
Stiebel Eltron LWA 252 - 9900 zl netto
Stiebel Eltron LWA 252 sol - 10700 zl netto

Aga - Żona Facia
16-01-2006, 23:37
[quote="Jezier"]Ostatnia lodowki do CWU o jakich wiem to:
Clima Confort - podgrzewacz VT 152 - 7900 zl netto.

mają teraz promocję na ten podgrzewacz.

Jezier
17-01-2006, 10:03
Tak maja ale jak sie wczytac to pewnie wyjdzie na to samo. Oczywiscie ceny, ktore znalazlem, sa katalogowe i na pewno do negocjacji.

emip
17-01-2006, 13:41
Emip
Czy chcesz abym Ciebie uwzględnił w negocjacjach cenowych z Termogolvem i ich pompami Wtedy byłoby nas czterech. Ja moi znajomi. KaiM no i Ty. Na pewno My i Thermogolv bylibyśmy ostaecznie zadowoleni.

Owszem, ale jeszcze się waham nad wyborem firmy. Instalacje planuje nie wcześniej niż w drugiej połwie roku. W sprawie szczegółów pisz na maila.

m.dworek
17-01-2006, 14:46
ja mam male pytanie , bo cos mi umknelo chyba ;)

jak to jest z tymi pompami ciepla dla celow cwu?
przeciez jesli zalozymy, ze chcemy czerpac jakies 5 kw- chyba tyle byloby w miare sensowanie
i wstawimy taka pompe do komorki (jak jeden z forumowiczow ma u siebie)
zeby czerpalo cieplo z powietrza- to tam przeciez bedzie mroz i trzeba bedzie ostro dogrzewac chyba, co?

no i te cieplo bedzie musialo suma sumarum pochodzic z pracy pierwszej pompy, tej zakopanej

jak to wiec jest?

Pońko M.
17-01-2006, 14:56
Możesz do zasilania tej pompy zbierać powietrze zużyte, którego i tak się "pozbywasz", a więc np. kuchnia, łazienki. Schłodzone możesz wyrzucić poza budynek, albo do spiżarni jak masz takie pomieszczenie w domu.

Jezier
17-01-2006, 14:59
Taka pompa czerpie tylko troche ponad 1 kW a i tak tylko wtedy kiedy dziala. Ale masz racje ze w zimie trzeba dogrzac to pomieszczenie. Jednak jesli to jest jakas spizarnia (10-15 stopni) to tego dogrzewania nie musi byc tak duzo.

Jezier
17-01-2006, 15:06
Ponko. Sa rozne lodowki. Jedne czerpia powietrze z pomieszczenia w ktorym stoja, ale sa tez takie ktore wpina sie w instalacje wentylacji mechanicznej.
Robienie wyrzutni zuzytego powietrza w spizarni uwazam za wyjatkowo zly pomysl.

Pońko M.
17-01-2006, 19:13
Jezier, a dlaczego uważasz, że wrzucanie schłodzonego powietrza do spiżarni to zły pomysł?

Jezier
19-01-2006, 09:52
Mialem co innego na mysli. Np podgrzewacz Climakomfortu pobiera powietrze z pomieszczenia w ktorym stoi. Schlodzone powietrze takze laduje w tym samym pomieszczeniu. Nie ma mozliwosci podlaczenia go do centrali wentylacyjnej. Aby cwu bylo podgrzewane z powietrza zuzytego w kuchni i lazienkach trzeba by je tloczyc do tej spizarni w ktorej stoi podgrzewacz wody. I to uwazam za zle - wdmuchiwanie powietrza z kuchni do spizarni.

m.dworek
19-01-2006, 11:16
Taka pompa czerpie tylko troche ponad 1 kW a i tak tylko wtedy kiedy dziala. Ale masz racje ze w zimie trzeba dogrzac to pomieszczenie. Jednak jesli to jest jakas spizarnia (10-15 stopni) to tego dogrzewania nie musi byc tak duzo.
to co to daje za komfort cieplny w korzystaniu z cieplej wody?

przeciez zasobniki maja cos okolo 5 kw mocy

czy sa osoby ktore sa zadowolone z posiadania takiej pompy ciepla do celow cwu?

Jezier
19-01-2006, 11:26
Leon. Ale ten zasobnik ma ze 300 litrow pojemnosci. Daje spory komfort cieplny. Masz tyle cieplej wody ile potrzebujesz a chyba o to chodzi.
Ja mam zasobnik 200 litrow z grzalka 3 kW. Co prawda temp wody jest wyzsza niz w tych pompach ciepla ale na 4 osoby wody cieplej nie zabraklo nigdy a laduje go tylko tania taryfa.

gregor2
27-01-2006, 09:46
witam
mnie też możecie dopisać do listy chętnych na pompkę ale:
- powinna grzać C.O i C.W
- cena do 25.000 PLN

pewnie ciężko będzie?

Mały
27-01-2006, 10:40
Ale nie ma to jak darmowa energia z ziemii...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82350858

Darth
27-01-2006, 11:08
Ale nie ma to jak darmowa energia z ziemii...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82350858

Darmowa to ona nie jest Trzeba trochę włożyć $ w całą instalacje żeby ogólnie było taniej ale za darmo w tym świecie nic nie jest. Szukamy tutaj kogoś kto tanio dostarcza cały system a nie jak ty wstawia link tylko i wyłącznie do samej pompy Mały zaproponuj coś lepszego... może wówczas coś wniesiesz do tego forum.
ps. Moją odpowiedź na twoje motto znajdziesz w Nowym Testamencie Pierwszy list Jana Rozdział 3 wersety 8,9 i 10. Nie pozostawiają złudzeń...

m.dworek
27-01-2006, 11:09
Ale nie ma to jak darmowa energia z ziemii...
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82350858
nie wiem jak wy ale ja obliczalem zapotrzebowanie na cieplo mojego domu i wychodzi mi okolo 3 kW
jesli chodzi o pompy to okazuje sie za nawet najmniejsza (najtansza) powinnna sobie dac rade z moim obiektem ;)

jeszcze nie podjalem ostatecznie decyzji , ale jesli sie zdecyduje to bede sam skladal te urzadzenie, na podstawie wykonanych przez siebie symulacji optymalnie dobiore glebokosc zakopania, , odstepy miedzy rurkami, oraz w ogole powierzchnie dzialki potrzebna pod pompe (im mniej tym mneijsze koszty inwestycyjne i wieksza swoboda w korzystaniu z reszty dziakli)

jesli bym ja zrobil to myslalbym o grzaniu w drugiej taryfie, tak, aby wystarczalo na cala dobe- konstrukcje domu mam do tego celu odpwiednia...

gregor2
27-01-2006, 11:12
na tej stronie jest podana cena za całą instalację.
http://www.begom.pl/promocje4.html

zaraz do nich zadzwonię i popytam.

Mały
27-01-2006, 11:18
Ojojoj się Darthcik obraził...
A co do linku - ja sam miałem przeboje z klientem który stwierdził że chce toto mieć bo mu jeden znajomy powiedział ,że płaci się tylko za zakup ,a potem to juz za darmo...
Dalej pokutuje mit "ciepła z wnętrza ziemii" choć takie jest chyba tylko w Islandii (źródła geotermalne - gorące ).
Co do polecania tego czy tamtego - nie zrobię tego dlatego że nie ma dziś absolutnie pewnego i taniego źródła ciepła.a co jak zaraz energa podbije cenę za prąd o 100%? Dalej będzie toto najtańsze źródło?
Ja pale drewnem i oprócz tego że się trochę poruszam przy przygotowaniu to jest dla mnie zdecydowanie najtańsze źródło...ale nie wiem przez ile jeszcze czasu.
Co do ekologii....nasz p...rząd robi wszystko żeby obrzydzić Polakom inwestowanie w czyste ogrzewanie.
A co do Biblii - czytam inne książki , mimo że Jehowi chcieli mnie nie raz nawracać na tą lekturę.
Pozdrawiam
PS taki całkiem powazny i sztywny to będę w trumnie...;-)

Darth
27-01-2006, 11:20
Temat już z Begomem przerabiałem Oferta faktycznie niezła chociaż to jest ofeta dość stara Teraz jest tam drożej Widać że mimo wszystko nie zdzierają może faktycznie warto ale ja idę raczej w stronę pomp których kolektory nie są wypełnione glikolem (w przyszłości może róznie się zachowywać dość duży przy nich musi być kolektor poziomy)

Mały
27-01-2006, 11:22
A co do cen - konkurencja czyni cuda.
Już spadły o ponad połowę...może po prostu jeszcze poczekać?

fido
27-01-2006, 11:23
a co powiedzielibyście na taką hybrydę o której ja myśle

buduje dom pasywny więc wiele nie będę potrzebował ogrzewać

znalazłem urzędzenie (moge podesłać w pdf specyfikacje) o nazwie vitotres 343 - to połączenie PC powietrze powietrze z solarami
ma ona w sobie boiler który magazynuje odzyskane ciepło

i myśle zrobić tak:

1. robie GWZ z wentylacją mechaniczną który dostarcza mi ogrzane powietrze do domu
2. vitotress 343 zasila mi podłogówkę w domu a następnie energie z powietrza wychodzącego z domu
3. dodatkowym żródłem energi byłoby ołożone na strychu rurki które ogrzewałyby się pod wpływem temperatury na strychu
4. myśłałem też aby boiler który akumuluje odzyskaną energię był jak największy - przykład abstrakcyjny jest taki aby zakupić zbiornik taki jakie mają stacje benzynowe - pomoć on zgromadziłby energii na 2-3 miesiące - i wkopać go pod fundament

5. dodatkowo -raczej dla klimatu robię kominek bez płącszcza wodnego który ogrzewa mi ściany kominkowe + przewody wentylacyjne które celowo puszczam w ścianie kominkowej

co wy na to?

Darth
27-01-2006, 11:32
Ojojoj się Darthcik obraził...
Ja pale drewnem i oprócz tego że się trochę poruszam przy przygotowaniu to jest dla mnie zdecydowanie najtańsze źródło...ale nie wiem przez ile jeszcze czasu.
Co do ekologii....nasz p...rząd robi wszystko żeby obrzydzić Polakom inwestowanie w czyste ogrzewanie.
A co do Biblii - czytam inne książki , mimo że Jehowi chcieli mnie nie raz nawracać na tą lekturę.
Pozdrawiam
PS taki całkiem powazny i sztywny to będę w trumnie...;-)

Ja obrażać się nie muszę... bo to są Twoje zasady na Twoje życie (warto jednak zauważyć że zasady na tym świecie Ktoś ustanowił i za swoje wybory ponosi się osobiste konsekwencje) . Wybierasz ogrzewanie drewnem i grzeszenie. Ja chyba zdecyduje się na PC i zdecydowanie niegrzeszenie... :D

kroyena
27-01-2006, 12:03
Chciałem zadać może głupie pytanie związane z kursem Euro.

Skoro rok temu jakiś model "Zachodniej" pompy kosztował tyle to a tyle Euro, a rynek konsumencki mamy podobno Unijny, to śię może zapytam dlaczego nie poszukać PC poza granicami naszego kraju. Przecież serwis nie będzie mógł odmówić naprawy gwarancyjnej w przypadku winy producenta Tak, czy nie? :roll: :wink:

Zukow
27-01-2006, 12:53
Pompy producenci sprzedają np w Szwecji za 18 keur

Polskiemu przedstawicielstwu dają powiedzmy 55-70% upustu /zależne od obrotów w poprzednim roku i innych wskaźników/- tak jest

Wychodzi 18000 eur x 3,8 = 68400 minus -65% upust = 23930 + 40% marzy = 33 500 PLN plus VAT = 40 8900 PLN

Czyli na pompie zarabiają około 9500 PLN
Czyli dla firmy 4-5 osobowej aby funkcjonować sprawnie powinni sprzedawać minimum 25 pomp rocznie


Wydaje mi się, że niemają tak naprawdę z czego schodzić

Polskie przedstawicielstwo dokłada 30-40 % swojej marzy i tak powstaje cena w danym kraju

Wszystko zależy od marży i polityki producenta 8)

Czy ktoś sądzi, że jest inaczej?

Mały
27-01-2006, 14:24
Ojojoj się Darthcik obraził...
Ja pale drewnem i oprócz tego że się trochę poruszam przy przygotowaniu to jest dla mnie zdecydowanie najtańsze źródło...ale nie wiem przez ile jeszcze czasu.
Co do ekologii....nasz p...rząd robi wszystko żeby obrzydzić Polakom inwestowanie w czyste ogrzewanie.
A co do Biblii - czytam inne książki , mimo że Jehowi chcieli mnie nie raz nawracać na tą lekturę.
Pozdrawiam
PS taki całkiem powazny i sztywny to będę w trumnie...;-)

Ja obrażać się nie muszę... bo to są Twoje zasady na Twoje życie (warto jednak zauważyć że zasady na tym świecie Ktoś ustanowił i za swoje wybory ponosi się osobiste konsekwencje) . Wybierasz ogrzewanie drewnem i grzeszenie. Ja chyba zdecyduje się na PC i zdecydowanie niegrzeszenie... :DMasz u mnie piwo. :D

fido
27-01-2006, 14:32
widze że mój kierunek nikogo nie poruszył

Jezier
27-01-2006, 14:47
fido. Piszesz, ze zbudujesz dom, ktorego praktycznie nie trzeba ogrzewac. A jednoczesnie planujesz zbudowac duzo roznych drogich i skomplikowanych instalacji. Do tego niektore pomysly sa twojego wlasnego pomyslu ktorych nikt na forum nie zna i nie uzywa.

fido
27-01-2006, 15:00
nie do końca.
wszystko będzie przemyślane
mój architek to właściciel strony www.dompasywny.net
a więc wie co robi
bez jego aproblaty nic nie będę robił

poza tym zawsze trzeba będzie ogrzać
pilnować ucieczki ciepła (reku lub witotress343)
ogrzać wodę CW
chłodzić dom w lecie
wietrzyć - mieć świerze powietrze - wentylacja

a to co napisałem to są moje pomysły do dyskusji - w końcu forum jest do dyskusji i chciałbym aby się odnieść do koncepcji

zapraszam do dyskusji

kaloosa
27-01-2006, 18:04
My tez sie zastanawiamy nad PC, dostalam wstepny kosztorys z 2 firm, z tym ze jedna firma do ogrzania domu o powierzchni ok 110m proponuje mi pompe o mocy , podczas gdy przedstawiciel drugiej stwierdzil ze 5 w zupelnosci wystarczy( czy to prawda?)
Dodam jeszcze ze roznica w cenie to 50 %!

kaloosa
27-01-2006, 18:06
PS
ta pierwsza o mocy 9kW (czy to nie za duzo na tak maly dom?)

Darth
27-01-2006, 18:35
Prawdopodobnie jeżeli masz dobrze ocieplony dom to 5 kw powinno wystarczyć z tą 9-ką to może chcą cie naciągnąć

kaloosa
28-01-2006, 14:55
dzis otrzymalam kolejny wstepny kosztorys i jak narazie mam 2 faworytow:EKONTECH i THERMOGOLOV, ceny w porownaniu z innymi bardzo przyzwoite.
Co wg was wybrac?

fido
29-01-2006, 09:15
dlaczego nie podasz kosztorysu + jaka powierzynia i kubatora domu + jakie dolne źródło będize mieć powierzchnie itp

Jezier
29-01-2006, 21:06
Pilnować ucieczki ciepła (reku lub witotress343)
ogrzać wodę CW
chłodzić dom w lecie
wietrzyć - mieć świerze powietrze - wentylacja

Znalazlem informacje o vitotres 343 ale tylko w jezyku niemieckim. Slabo znam ten jezyk wiec dowiedzialem sie mniej niz bym chcial. Ciekawy produkt. Ile kosztuje ta pompa?

fido
29-01-2006, 21:26
mam polską wersje koszt z solarami ponoć 30tyś

kaloosa
30-01-2006, 13:42
Dom ma byc parterowy z uzytkowym poddaszem ok 110 m,
-firma z jasla zaproponowala mi pompe o mocy 5kW za ok 20 tys ze zbiornikiem i montazem
-ekontech 10kW +kotlownia +montaz za ok 25 tys
-climakomfort lekko ponad 40 tys za pompe o mocy 9kW-wiec ze wzgledu na cene odrazu odpada
Na poczatek interesowaly mnie tylko ceny.Wydaje mi sie ze te 2 pierwsze firmy sa warte glebszego zainteresowania sie i przyjrzenia sie szczegolom.Niestety ja sie na tym kapletnie nie znam:( ! Dlatego takie forum to dla mnie cenne zrodlo informacji. Wprawdzie mam jeszcze troszke czasu na lekture i doksztalcenie sie ale nigdy ekspertem w tej dziedzinie nie bede.

aleksandra83
30-01-2006, 13:58
a słyszeliście o pompach ciepła Alpha-InnoTec? Maja pompy o mocy nawet 160 KW w jednym urzadzeniu... :o slyszeliscie cos o nich?

KaiM
30-01-2006, 18:51
a słyszeliście o pompach ciepła Alpha-InnoTec? Maja pompy o mocy nawet 160 KW w jednym urzadzeniu... :o slyszeliscie cos o nich?

Nie słyszałem ale właśnie poczytałem. Więcej info na ich stronie (http://www.alpha-innotec.pl/)po polsku albo u ich przedstawiciela (http://www.hydro-tech.pl/index1.htm)

Faktycznie duże moce ale do domku takie nie są potrzebne. No i są to pompy w układzie solanka / woda a nie bezpośrednie parowanie. Sprawności średnie, cen nie podają - może na maila coś wyślą.

Piotr31
31-01-2006, 14:49
Hej.
Dla wszystkich tych którzy jeszcze się nie zdecydowali, którą pompę wybrać mogę polecić bardzo dobrą markę i za fajną kasę.
Dostałem oferte, która zwaliła mnie z nóg ale niestety spóźnioną, rodzinka podpisała wcześniej umowe z kims innym i to nie lepszym i droższym .. nie można było się z tego już wycofać. Różnica była około 30tys (az mnie serce bolało). Chętnym wyślę namiary na priv lub mailem. Piszcie na adres [email protected] albo info tu na priv. Pozdrawiam i powiem jedno, szukajmy .. bo naprawdę warto ..

markus_gdynia
31-01-2006, 20:56
Mialem co innego na mysli. Np podgrzewacz Climakomfortu pobiera powietrze z pomieszczenia w ktorym stoi. Schlodzone powietrze takze laduje w tym samym pomieszczeniu. Nie ma mozliwosci podlaczenia go do centrali wentylacyjnej. Aby cwu bylo podgrzewane z powietrza zuzytego w kuchni i lazienkach trzeba by je tloczyc do tej spizarni w ktorej stoi podgrzewacz wody. I to uwazam za zle - wdmuchiwanie powietrza z kuchni do spizarni.
Posiadam właśnie podgrzewacz CWU z Climakomfort. Stoi w pomieszczeniu gospodarczym, zimne powietrze jest wyrzucane rurą spiro na zewnątrz, a w samym pomieszczeniu temperatura rózni się max. o 2C od tej w części mieszkalnej.

Jezier
31-01-2006, 23:47
A masz zdjecie jak to wygląda? Mozesz jakos przelaczyc ten wylot na zewnatrz aby latem chlodzic dom?

gosciu01
01-02-2006, 16:49
chętnie bym przeliczył koszt podgrzania np. 1 litra wody tą PC.

Czy macie jakieś dane ?
pobór prądu przez urządzenie, temp. wlotu, wylotu powietrza,
A może gdzieś można znaleźć gotową odpowiedź ?

KaiM
01-02-2006, 18:58
To polecam tę stronę Climakomfort (http://www.climakomfort.pl/index.php?f=3-5&m=4).


Podgrzewacz potrzebuje na przygotowanie ciepłej wody użytkowej po pierwszym napełnieniu zbiornika 8 godzin (z temperatury 150C do 550C). Koszt przygotowania 300 l c.w.u. to zaledwie ok. 1,30 gr !

http://www.climakomfort.pl/grafika/pompy/podgrzewacz.jpg[/img]

gosciu01
01-02-2006, 19:02
KaiM,
dzięki :)

ale byłem i czytałem,
zgodnie z zasadą wpierw poszukaj, później pytaj :)

te 1,3 zł to za co ?
bo ciepłe powietrze w domu nie bierze się znikąd i ile go potrzeba do ogrzania tej ilości wody ?

Nie wątpię, że jest to opłacalne, ale na ile ?

markus_gdynia
01-02-2006, 21:03
A masz zdjecie jak to wygląda? Mozesz jakos przelaczyc ten wylot na zewnatrz aby latem chlodzic dom?

Mam dokładnie taki sam podgrzewacz jak na zdjęciu powyżej. U góry jest wylot powietrza fi 110, natomiast w ścianie mam przepust z zaizolowanej rury PCV zakończonej kratką po zewnętrznej stronie ściany. Wylot powietrza i rura PCV są połaczone rurą spiro. Nie mam żadnego przełączenia strumienia powietrza bo nie miałem takiej potrzeby.

gregor2
02-02-2006, 16:14
Hej.
Dla wszystkich tych którzy jeszcze się nie zdecydowali, którą pompę wybrać mogę polecić bardzo dobrą markę i za fajną kasę.
Dostałem oferte, która zwaliła mnie z nóg ale niestety spóźnioną, rodzinka podpisała wcześniej umowe z kims innym i to nie lepszym i droższym .. nie można było się z tego już wycofać. Różnica była około 30tys (az mnie serce bolało). Chętnym wyślę namiary na priv lub mailem. Piszcie na adres [email protected] albo info tu na priv. Pozdrawiam i powiem jedno, szukajmy .. bo naprawdę warto ..

Piotr 31 cena za całość wyjdzie ponad 30 tyś. netto. taką otrzymałem wstępną ofertę. Jaką Ty otrzymałeś?

Piotr31
05-02-2006, 21:34
Cześć Gregor2
No, cena mi się podoba. Ja dostałem wyższą ale u mnie planuje budżecik zamknąć w 40tys a może nawet i mniej. Może wymienimy się ofertami jakie otryzmaliśmy ?
Ciekaw jestem co napisali tobie ? :)
Pozdrawiam i życzę owocnych negocjacji.
No chyba, że uważasz, że to za wiele ?
Napisz ..
Pozdrawiam
i wysyłam ci maila z moją ofertą i liczę na odzew

gregor2
06-02-2006, 08:19
jeżeli ta przyjemność ma mnie kosztować 30 tys. to zakładam gaz. Mam go w granicy, więc piec i przyłącze wyniosłoby mnie 12 tys. Oczywiście, że wyślę Ci ich ofertę.

kroyena
06-02-2006, 09:29
Możesz do zasilania tej pompy zbierać powietrze zużyte, którego i tak się "pozbywasz", a więc np. kuchnia, łazienki. Schłodzone możesz wyrzucić poza budynek, albo do spiżarni jak masz takie pomieszczenie w domu.

Tylko nie z zrutem do spiżarni. Zrzut będzie zawierał wilgoć, ciekawe co będzie można wtedy trzymać w takiej spiżarni?

Piotr31
06-02-2006, 16:45
Cześć Gregor2.
Wysłałem ci maila.
To co otrzymałem od ciebie to nie oferta lecz dane katalogowe i jakiś cennik. Przesłałem ci na maila, ofertę jaką ja otrzymałem.
Z drugiej strony gaz mówisz ? Oj, coraz cieżej to wygląda :) Niech no chłopaki ze wschodu kurki przykręcą :) hihihi .. żartuje .. nie życzę, ale poprostu boje się gazu.
Pozdrawiam

gregor2
07-02-2006, 08:24
Piotr. A sprawdzałeś ofertę Termogolv? dla mnie jak na razie jest najlepsza. wszystko ok. 23 tys. Poza tym byłem tydzień temu w Jaśle.
Wrażenia mam pozytywne. Ale wiadomo, lepiej posłuchać co użytkownicy mają do powiedzenia. Niestyty tylko jeden znalazł sie na forum użytkownik pompy z Jasła. Ale opinie ma pozytywne.
pompa o mocy 9,2kW i zbiornik 500 l z dodatkową wężownicą na kolektor słoneczny (opcja+1.000).

gosciu01
07-02-2006, 21:04
... A sprawdzałeś ofertę Termogolv?

masz możę jakieś dane oprócz tych na stronie www ?
jaki COP, jaki czynnik, jak rozwiazuja temat cwu itp.

Piotr31
07-02-2006, 21:10
Czesc Gregor2, dzieki za namiar. Obejrzalem sobie dobrze tę propozycję, przekalkulowalem i powiem ci szczerze ze ich patencik mnie nie przekonuje. Dla mnie wychodzi ... hmmm ... drożej i mało atrakcyjnie.
Co zauważyłem? Patencik mają jakiś inny. Do ogrzewania podłogowego proponują jakieś "małe" pompy z których każda jest w stanie obsłużyć do 60m kw powierzchni grzewczej. Ja musiałbym zainstalować takich chyba z 5 i gdzieś je rozmieścić po domu. To narazie dla mnie jedna zagadka. Jesli chodzi o układ ze zbiornikiem np. 500l to jak najbardziej jestem za! Im większy bufor tym urządzenie pracuje rzadziej, ale .. i tu pojawia się wątpliwość, bo proponują tylko 360mb kolektora w ziemi. To zdecydowanie za mało ! Z ziemi przy bardzo dobrych warunkach (zakładam bardzo optymistycznie) jesteśmy w stanie wyciągnąć około 30W (0,030kW) z mb kolektora, liczę i wychodzi 10,8kW. Resztę zaś 5kW, muszę pobrać z sieci ! Sprawność .. no cóż .. chyba pozostawia wiele do życzenia 200% ? Wydaje mi się, że ta oferta nie jest kusząca.
Najbardziej mnie jednak zastanawia zamontowana standardowo grzałka o mocy 6kW !!!! Tożto jak to ruszy to nie daj Boże .. to .. uuu prawie jak wir w zbiorniku auta co ma 400KM hihi :)
Ale oczywiście .. napiszę do nich i poproszę o przysłanie wyceny, jak to stadardowo czynię :)
Pompa o której ja pisałem to ponad 400% sprawności. Ale na własne oczy widziałem już wynik 500% !!! BYłą to co prawda inna firma, ale to tylko dlatego, ze warunki gruntowe pozwalają na uzyskanie takiej sprawności, a ja stawiam chatke obok i już myślę o oszczędnościach wynikających z takiej inwstycji :)
Pozdrawiam i napisz co o tym myslisz ?

Piotr31
07-02-2006, 21:22
A przepraszam, dopatrzylem sie jeszcze jednej rzeczy. Czy wspomniana przez ciebie pompa z Jasła ma kolektor poziomy ? Czy może pionowy jak podają na stonie internetowej ?? Bo gdyby byl to pionowy to 360m (6 x 60m) juz jest ok wartością, ale czy poziome klektory można zastosować ? Bo pionowe są pioruńsko drogie. Spadam spać, bo jedną noc zawaliłem, trzeba się kiedys wyluzować.
Pozdrawiam i czekam na wieści :)

gregor2
08-02-2006, 09:59
Co zauważyłem? Patencik mają jakiś inny. Do ogrzewania podłogowego proponują jakieś "małe" pompy z których każda jest w stanie obsłużyć do 60m kw powierzchni grzewczej. Ja musiałbym zainstalować takich chyba z 5 i gdzieś je rozmieścić po domu. To narazie dla mnie jedna zagadka.


o jakiej mocy pompę potrzebujesz? jaką masz powierzchnię domu?
ja mam ok.160 m2 i z wyliczeń OZC jakie sobie zrobiłem wyszło mi zapotrzebowanie na m2 39 W. co na dom daje 6 kW. Gość proponuje mi pompę 9 kW. Twierdzi, że różnica 2kW będzie na CW. Gdzieś czytałem opinię że nie ma co przewymiarowywać pompy. Tego jeszcze nie rozgryzłem, czy powinienem zastosować pompę np. 9kW czy 5 kW. Muszę to jeszcze przeanalizowac, Niezależnie na jakiego producenta bym sie nie zdecydował to, to zagadnienie będzie aktualne.



Jesli chodzi o układ ze zbiornikiem np. 500l to jak najbardziej jestem za! Im większy bufor tym urządzenie pracuje rzadziej, ale .. i tu pojawia się wątpliwość, bo proponują tylko 360mb kolektora w ziemi. To zdecydowanie za mało ! Z ziemi przy bardzo dobrych warunkach (zakładam bardzo optymistycznie) jesteśmy w stanie wyciągnąć około 30W (0,030kW) z mb kolektora, liczę i wychodzi 10,8kW.

przy pompie o mocy 9kW to masz nawet 1,8kW naddatku. mam wrażenie że masz sporą pow. użytkową.



Resztę zaś 5kW, muszę pobrać z sieci ! Sprawność .. no cóż .. chyba pozostawia wiele do życzenia 200% ? Wydaje mi się, że ta oferta nie jest kusząca.

co to jest te 5kW? to jest pobór prądu? pompa o mocy 9kW pobiera 2,2kW,sprawność =4, przy delta T=35
przy delta T=50, moc grzewcza pompy spada do 7kW a pobiera 2,4kW. Sprawność =2,9. Tak jest podane w danych technicznych. Romuald twierdził w jednym z wątków, ze ma sprawność ok. 3,5



Najbardziej mnie jednak zastanawia zamontowana standardowo grzałka o mocy 6kW !!!!
Większość producentów umieszcza taką grzałkę w zbiornikach "tak na wszelki wypadek", prawdopodobnie gdy temp. za zewnątrz bardzo spadnie. Romuald twierdził że przy -15 mu sie nie włączała. Ja będę miał kominek, więc mam nadzieję, że grzałka nie będzie sie włączała.
[/quote]



Pompa o której ja pisałem to ponad 400% sprawności. Ale na własne oczy widziałem już wynik 500% !!! BYłą to co prawda inna firma, ale to tylko dlatego, ze warunki gruntowe pozwalają na uzyskanie takiej sprawności, a ja stawiam chatke obok i już myślę o oszczędnościach wynikających z takiej inwstycji :)

Piotr, wydaje mi sie zę hennlich potrzebuje dodatkowych pompek do tłoczenia glikolu. sprawdź jaką pobierają moc, bo mogą Ci obniżać sprawność pompy ciepła. Lepsze są z bezpośrednim parowaniem.

Inną kwestią jest gł. zakopania kolektorów. już gdzieś rozgorzał wątek na ten temat. Gość z termogolv zakopuje na 80 cm. Twierdzi że zakopanie na 2 m zmniejsza sprawność pompy bo trzeba medium głębiej wtłoczyć. Tak na logikę, coś w tym jest. Druga sprawa to rozkład temperatur. Wyliczył, ze 80 cm jest dla niego optymalne. może masz rozkład temp.? Bo ni jak nie da sie samemu tego sprawdzić. Trzeba, by umieścić terometry na różnych głębokośćiach i zczytywać je przy różnych temp. powietrza. Ale to raczej zabawa dla studentów politechniki a nie dla nas (potencjalnych użytkowników).
jeszcze jedna sprawa. Przelicz dobrze, czy warto wydać 20 tyś. więcej za sprawność 1,5. Sprawność sprawnością, ale ekonomia ekonomią. Za 20 tyś. to ze 20 m2 kolektorów słonecznych na dachu położysz.

przy enigmatycznym założeniu że rachunki będziesz płacił na poziomie 1.000zł/rok (z opini forumowiczów, którzy uzytkują), pompie z wydajnością 3,5, to przy wydajności 5 powinieneś płacić 42% mniej. To daje 1.000-420=580 zł/rok.
teraz 20.000/420=47 lat.
Czy warto tyle płacić za wyższą sprawność? Wzrost ceny energii nie ma w tym wyliczeniu znaczenia, bo bierzemy pod uwagę stosunek. Dlatego szukam jak najtańszej instalacji. Oczywiście 1.000 zl/rok jest założone. Coś musiałem przyjąć. Jeżeli przyjmę 2.000/rok to różnica zwróci sie po 23 latach. Jeżeli różnica w cenie będzie 10.000 a nie 20.000 to różnica zwróci sie jeszcze szybciej. Każdy sam musi to sobie przyliczyć.

Pozdrawiam i czekam na opinie

Piotr31
08-02-2006, 10:12
Czesc Gregor2
No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

Piotr31
08-02-2006, 10:14
acha, pompy obiegowe mają około 300W 0,3kW (może mniej). Przy pompie ciepła która ma 3,1 cały układ pracuje na mocy max 3,4kW.

gregor2
08-02-2006, 10:18
Czesc Gregor2
No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

to nie glikol tylko freon. Freon na wyjściu z pompy ma ponoc -7C, a grunt na 80 cm ???? też nie wiem co sądzić o 80 cm. Będę myślał jeżeli zdecyduję sie na Termogolv.

Piotr31
08-02-2006, 10:26
Grego2, tylko podejrzewam, że oni tak tak uzasadnią, że nie pozostanie ci nic innego jak przytaknąć :) hehe. Spotkałem kilku takich na targach budowalanych. Każdy z nich wydawało się miał racje :)

gregor2
08-02-2006, 10:37
to problem przy każdym wyborze. Tyle tylko że jestem skłonny wydać 23 tyś. natomiast powyżej nie. Sam mam dylemat. Pompy do niedawna wogóle nie brałem pod uwagę. Parametrami jakimi sie kieruję to cena i ekonomia. Jeżeli wyjdzie mi że pompa za 30 tyś. zwróci sie do 10 lat to przemyslę. Nie zdecydowałem jeszcze na 100%. Ale chyba będę wolał palić codziennie w kominku niż kupować droższą pompę.

Czekam na Twoje obliczenia.

Piotr31
08-02-2006, 11:07
Policze ale czekam na konkrety od nich. Wysłałem im wszystkie dane. Co innego jest policzyć sobie inwestycje za pomocą danych na stronie www a co innego dostać dokument ktory nazywa się ofertą. Czekam na miala od nich i wtedy wszystko bedzie jasne lub prawie wszystko :)

NOTO
10-02-2006, 08:28
Ale tego powietrza na strychu jest za mało. Koszty obsługi wentylatora mogłyby przewyzszyć uzyski na PC. A gdzie koszty instalacji.

I tak dodatkowo. JAk długie gwarancje dostajecie na pompy ?

Piotr31
10-02-2006, 21:25
Witam ponownie, podrzucam temat co by był świeższy.
Do Gregora, nie przysłali mi jeszcze oferty :( Minęło już kilka dni i nic, zero odzewu, może gdzieś przymarzli ??? :)
Ale i tak jestem czujny :)

gregor2
13-02-2006, 08:22
może :wink: wysłałem na priva moją ofertę

Xena z Xsary
13-02-2006, 08:48
Czy na forum znajdują się osoby handlujące pompami ciepła (woda gruntowa)
Chciałabym ofertę;) Poproszę na prv;).Wymieniona firma thermoglv w ogole nie odpowiada na e-maile od dwóch tygodni:(

Darth
13-02-2006, 10:18
DO thermogolv z doświadczenia lepiej dzwonić Wieczorem telefony też odbierają

godul1
13-02-2006, 10:45
Hej.
Dla wszystkich tych którzy jeszcze się nie zdecydowali, którą pompę wybrać mogę polecić bardzo dobrą markę i za fajną kasę.
Dostałem oferte, która zwaliła mnie z nóg ale niestety spóźnioną, rodzinka podpisała wcześniej umowe z kims innym i to nie lepszym i droższym .. nie można było się z tego już wycofać. Różnica była około 30tys (az mnie serce bolało). Chętnym wyślę namiary na priv lub mailem. Piszcie na adres [email protected] albo info tu na priv. Pozdrawiam i powiem jedno, szukajmy .. bo naprawdę warto ..

A co to za tajemnicz firma? Mozna prosic jakies namiary?

markus_gdynia
13-02-2006, 10:59
Czesc Gregor2
No, policze oczywiście jak radzisz, ale powiem ci ze pierwszy raz spotykam sie teorią, że układa się kolektor w strefie przemarzania ! To chyba jakies nie porozumienie. Skąd tam wyciągnąć moc ? Przy takich mrozach jak w tym roku, grunt zamarza do około 1m. Nie da się z glikolu wyciagnąć temperatury nawet 0 stopni C przy takiej głębokościu ułożenia kolektora. Wydaje mi się, że ta teoria jest mocno naciągana.

to nie glikol tylko freon. Freon na wyjściu z pompy ma ponoc -7C, a grunt na 80 cm ???? też nie wiem co sądzić o 80 cm. Będę myślał jeżeli zdecyduję sie na Termogolv.

Freon ???

Przecież już od kilku ładnych lat nie wolno go używać w jakichkolwiek instalacjach.

gregor2
13-02-2006, 11:02
ponoć jakiś "ekologiczny freon" - nie wiem co to znaczy.

godul1
13-02-2006, 11:16
Freonami nazywa się potocznie czynniki chłodnicze. Od chyba 10 lat nie wolno stosowac czynników zawierających freon.

gregor2
17-02-2006, 15:30
Piotr, otrzymałeś już ofertę? Jakie są twoje wnioski?

Piotr31
21-02-2006, 17:59
Cesc Gregor2, witajcie.
Musze powiedziec z przykrością, że nadal nic do mnie nie dotarło. W termoglev chyba są zbyt mocno zajęci.
Dzwonić to raczej nie ma sensu, na tym etapie nie ma o czym rozmawiać.
Coż, może wyslę nastepne zapytania?
Nie ładnie tak ..

tornado17
26-02-2006, 17:58
[quote="emip"]Ja również będę montował pompę ciepła w tym roku więc chętnie dopisuje się do listy.

Cześć! A gdzie w warszawie się budujesz?? Ja też zastanawiam się nad PC, mam 2 ofert, może wymienimy się ofertami?? Zastanawiam się czy taniej bedzie gazem czy PC (po ilu latach zwróci się koszt zainstalowania PC).

Pozdr,

Jarek

tornado17
26-02-2006, 18:15
Chciałbym uniknąć glikolu, bo to śmierdząca sprawa. Nawet dosłownie to

Cześć!!

Dlaczego glikol jest kiepski??

A czy robiąc odwiert w głąb na np. 80 metrów trzeba uzyskać jakieś pozwolenia?? uzgodnienia??

Pozdrawiam,

Jarek

Martka
22-03-2006, 07:27
A co sądzicie o naprawdę tanich pompach np. Ekontech PCS 8kW za 14 800 brutto z montażem


Hej, właśnie w Wymianie Doświadczeń podsumowałam sezon pompowy. 14800 to cena samej pompy. Nie jest w to wliczony montaż i należy liczyć się z kosztami około 10-12 tysięcy dodatkowo. Plus zupełny brak serwisu. Jeśli bieżesz montażystę polecanego przez Ekontech - koszty są wyższe. Pompa Ekontech jest zupełnie goła. Pompy innych wykonawców (choćby TAZO) mają pompki wewnątrz, co od razu obniża koszty instalacji. Znajomi użytkują TAZO - cokolwiek się dzieje - przyjeżdżają w 24 godziny. Po zupełnie zmarzniętnym zimowym sezonie - to sprawa bardzo ważna :)

Darth
26-04-2006, 22:58
Właśnie doszedłem do momentu zamówienie pompy z Jasła. Jeżeli ktokolwiek jest zainteresowany jej montażem i jest zdecydowany ją kupić niech da znać. Dla większej grupy przygotowany jest 10% rabat.

Heimnar
27-04-2006, 08:56
Chciałbym uniknąć glikolu, bo to śmierdząca sprawa. Nawet dosłownie to

Cześć!!

Dlaczego glikol jest kiepski??

A czy robiąc odwiert w głąb na np. 80 metrów trzeba uzyskać jakieś pozwolenia?? uzgodnienia??

Pozdrawiam,

Jarek

Z tego co się orientowałem to tak - odwiert trzeba zgłosić. Osoba zgłaszająca musi mieć dokumentację - projekt od firmy geologicznej, która będzie je wykonywać. Cena opracowania to coś ponad 2000 zdaje się.

robud
30-04-2006, 18:36
Kto z was jest użytkownikiem pompy ciepła sprzedawanej przez firmę Thermogolv

Ja ja uzytkuje - a moze wlasciwiej powiedziec ze ogrzewa mi ona co i cwu u mnie w domu.

Wiecej napisalem TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66186&postdays=0&postorder=asc&start=120)

Nalezy tylko uaktualnic dane za marzec i kwiecien 2006, a wiec:
09-2005-04.2006 - 195 zl, sredniodzienne zuzycie pradu w tym okresie przez pc: 23 kWh/doba

Darth
03-05-2006, 16:01
Dzięki Robud za informację choć już wcześniej na nią zwróciłem uwagę. Tą pompę będę montował gdzieś w okolicy sierpnia w domu z użytkowym poddaszem. Na jakie elementy w tej chwili zwróciłbyś szczególną uwagę gdybyś ją instalował. Czy moc pompy wyliczała Ci firma czy sam ją obliczyłeś. Mój dom bedzie mial 150 m2 ale po podłodze będzie to 175 m2 a mam zaproponowaną taką samą pompę jak ty a sam zrezygnowałem z rekuperacji, którą ty akurat posiadasz. Czy czasem nie będzie potrzebna pompa o wiekszej mocy. Czy mógłbyś się w tej sprawie wypowiedzieć? Pozdrawiam

robud
04-05-2006, 08:39
Czy moc pompy wyliczała Ci firma czy sam ją obliczyłeś.
Firma doradzala model mniejszy, ja sie uparlem przy modelu wiekszym - o tak w skrocie ;)


Mój dom bedzie mial 150 m2 ale po podłodze będzie to 175 m2 a mam zaproponowaną taką samą pompę
Ciekawie to brzmi ;) Czyzby dom z gumy? ale zapewne chodzi ci o skosy.


Czy czasem nie będzie potrzebna pompa o wiekszej mocy. Czy mógłbyś się w tej sprawie wypowiedzieć? Pozdrawiam
Pytanie bardziej z natury - do wrozki :) a ja nia nie jestem %) - zbyt wiele niewiadomych jest by dac konkretna odpowiedz - porozmawiaj z wlascicielem firmy skad bierzesz pompe, on ci powienien co nieco odpowiedziec.

brachol
04-05-2006, 09:02
a ma ktos PC i grzejniki? i jak to wyglada z grzaniem CWU bo z tego co piszecie obniza to sprawnosc pompy bo potrzebna jest wyzsza temperatura tak jak w przypadku grzejnikow

pawel i renia
10-06-2006, 07:14
WITAMY :wink:

MY TEŻ OD PEWNEGO CZASU ŚLEDZIMY WĄTKI O POMPACH CIEPŁA I CORAZ BARDZIEJ PODOBA NAM SIĘ TEN TEMAT.

SAMI TEŻ TAKOWĄ BĘDZIEMY MONTOWAĆ I TO PEWNIE Z FIRMY T.....
A PRZEKONAŁ NAS POST :D http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

odpiszcie proszę jak przebiegały wasze NEGOCJACJE
może warto by było ZAŁORZYĆ jakąś SPÓŁDZIELNIE by muc uzyskać jeszcze lepsze warunki ZAKUPU


POZDRO... :wink: :wink: :wink:

dominikams
10-06-2006, 16:25
Ja też jestem już po rozmowach z Thermogolv, jestem już prawie pewna, że bedę brała ich pompę. Chętnie się przyłączę do "spółdzielni" :wink:

K74
10-06-2006, 17:00
To ja też zapisuję się do spółdzielni :) . Ale instalacja pompy dopiero w przyszłym roku.

K74
10-06-2006, 17:05
To ja też zapisuję się do spółdzielni :) . Ale instalacja pompy dopiero w przyszłym roku.

jsc
12-06-2006, 12:58
Robud mam pytanko. jak ta pompa Zirius daje sobie radę z zaopatrzeniem w ciepłą wodę np przy wannie. Czy woda jest ciepła czy gorąca?

Pozdrawiam

robud
13-06-2006, 12:18
Robud mam pytanko. jak ta pompa Zirius daje sobie radę z zaopatrzeniem w ciepłą wodę np przy wannie. Czy woda jest ciepła czy gorąca?

A co to znaczy goraca albo ciepla - takie okreslenia nic nie znacza, bo dla mnie goraca to juz moze byc 40 st C a dla Ciebie dopiero 60 st C?
Ale odpowiadajac na pytanie - cwu masz pod dostatkiem bo jak temperatura w zbiorniku spadnie to sie wlaczy pompa i juz jest cwu - w zaleznosci od ustawien sterownika. Co do temp. to mozna nalac wanne (180 l bo taka mam) taka woda ze jak sie z niech wychodzi to skora jest dosc czerwona - wiec chyba goraca ta woda jest ;) (jak to sie mowi: az skora zlazi ;)).

robud
13-06-2006, 12:24
Robud mam pytanko. jak ta pompa Zirius daje sobie radę z zaopatrzeniem w ciepłą wodę np przy wannie. Czy woda jest ciepła czy gorąca?

A co to znaczy goraca albo ciepla - takie okreslenia nic nie znacza, bo dla mnie goraca to juz moze byc 40 st C a dla Ciebie dopiero 60 st C?
Ale odpowiadajac na pytanie - cwu masz pod dostatkiem bo jak temperatura w zbiorniku spadnie to sie wlaczy pompa i juz jest cwu - w zaleznosci od ustawien sterownika. Co do temp. to mozna nalac wanne (180 l bo taka mam) taka woda ze jak sie z niech wychodzi to skora jest dosc czerwona - wiec chyba goraca ta woda jest ;) (jak to sie mowi: az skora zlazi ;)).

I jeszcze troche aktualnych danych:
09-2005-05.2006 - sredniomiesieczny koszt 176 zl, sredniodzienne zuzycie pradu w tym okresie przez pc: 18 kWh/doba - jest to koszt ogrzewania i cieplej wody dla 3 doroslych osob i malego dziecka - ogrzewanie wylaczone 13 maja.

jsc
13-06-2006, 13:02
Dzieki za informację. Też już znalazłem odpowiedz. 12 l/min . To przy wydajności baterii bez perlatora około 15 l/min wydaje się wystarczające, oczywiście gdy tylko jedna osoba odkreci w domu kran.
pozdrawiam

fido
13-06-2006, 22:19
prosze mnie równieź dołączyć do negocjacji
chę mieć dobre warunki zakupu pompy

Lukasz_Ko
18-06-2006, 15:13
Witam Wszystkich
Mam jedno pytanko, czy ktos wie jak sprawdzic wydajnosc studni?
I czy mozna to okreslic, chociaz w przyblizeniu, przed wykopaniem?
Pozdrawiam

jsc
18-06-2006, 17:22
A wydawało się że człowiek już trochę wie a tu patrzcie Lukasz_Ko zadał pytanie i znowu wątpliwości. :roll: [/url]

godul1
30-06-2006, 13:30
A co powiecie o tym?
http://www.ppc.best24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

sSiwy12
30-06-2006, 14:29
Witam. Cena - faktycznie rewelacyjna, ale jest to cena samej PC doliczyć należy koszt kolektora gruntowego.
Mam nastepujące wątpliwości:
- nie podają jaki rodzaj sprężarki,
- COP, moim zdaniem zbyt optymistyczny - zwłaszcza przy ogrzewaniu
CWU
- podana moc nie pasuje mi do "wymiarowania" PC (9kW do ogrzania max.120m2 powierzchni?) chyba w stodole, albo bardzo starym budownictwie, albo podana moc jest iluzoryczna.
- na stronie www, rysunki "dziwnie" przypominają publikacje i prospekty innych firm,
- nie jest również dla mnie jasne to "przygotowanie wody lodowej" z tego co pamiętam, to taka zbitka jest dość karkołomna.
Nie twierdzę jednak, że z tą PC jest "coś nie tak". Może wszystko gra. Poczekam i sprawdzę.
Pozdrawiam

jsc
01-07-2006, 10:54
Wiecie co ja myślę na temat firmy, która legitymuje się jednym numerem telefonu i to komórkowym, a która zgodnie z oferowaną linią produkcyjną powinna być dość duża? Ale z drugiej strony jeśli patrzeć na cenę to może wreszcie dochodzimy do normalności . Bo co to jest pompa ciepła . Lodówka i trochę więcej elektroniki . Nic nie tłumaczy cen na poziomie kilkunastu czy tym bardziej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

godul1
17-07-2006, 10:59
Z tego co się doczytałem na stronie to sprężaraka jest typu scroll. Cena jest tym bardziej ciekawa że w niej jest już zasobnik 200l. Jak dla mnie temat bardzo ciekawy. Musze ich pognębic trochę swoimi watpliwosciami.
Jak na razie mi się podoba bo to pierwsza PC która mozez grubsza konkurowac ceną z kondensatami.

annkier
18-10-2006, 13:38
A może ktoś z Forumowiczów się zdecyduje się jeszcze na pompę Thermogolv to wówczas coś jako grupa jeszcze utargujemy. W kupie siła. piszcie... :wink:

Ja jestem prawie przekonany, więc mnie dopisz do listy na ten rok. Rozmawiałem już z właścicielem panem Tomaszem Kołodziejem i miałem otrzymać maila z szerszą informacją i ofertą dla mnie no i go nadal nie mam. Trzeba będzie znowu dzwonić i się doprosić. Wkurza mnie ta sytuacja chce wydać 30tys sprzedawcy powinni skakać wokół mnie na paluszkach a tu się można poczuć jak kretyn.

Poza tym prowadzę bardzo wartościową korespondencję z samym Megathermem w Szwecji.

i ja b. chętnie się przyłacze, narazie jestem na etapie szukania dobrej oferty ale jesli mozna się targowac grupowo to sie przyłaczam:)

msci
18-11-2006, 22:01
Witam,

Jestem ciekaw czy nadal obstajecie przy swoim wyborze? Jeżei tak to może nie jest za późno na dołączenie do grupy negocjacyjnej? Instalacja latem przyszłego roku.

Byłbym bardzo wdzięczny za wasze oferty na priv bo nie mogę się doczekać na odpowiedź z T......

pozdrawiam

Pońko M.
19-11-2006, 09:45
Tak czytając różne wątki o pompach ciepła, w których pojawia się Pan K... z T..... ciągle pojawia się problem, że nie można doczekać się na odpowiedź. Nasuwa się pytanie, czy tak reaguje również serwis T.....? Może ktoś z użytkowników pomp Thermogolv mógłby coś na ten temat powiedzieć? Czy Pan K jest sprzedawcą, serwisantem i monterem? Jeśli tak to nie dziwne, że nie wyrabia czasowo. Są na forum użytkownicy pc thermogolv - czy mieliście już przyjemność z serwisem?

KubaB
19-11-2006, 11:23
Tak czytając różne wątki o pompach ciepła, w których pojawia się Pan K... z T..... ciągle pojawia się problem, że nie można doczekać się na odpowiedź. Nasuwa się pytanie, czy tak reaguje również serwis T.....? Może ktoś z użytkowników pomp Thermogolv mógłby coś na ten temat powiedzieć? Czy Pan K jest sprzedawcą, serwisantem i monterem? Jeśli tak to nie dziwne, że nie wyrabia czasowo. Są na forum użytkownicy pc thermogolv - czy mieliście już przyjemność z serwisem?

No właśnie. Ja też dopytywałem się u pana K, ale albo odpowiada nie na temat, albo zbyt ogólnikowo.
Natomiast widziałem pracującą pompę oferowaną przez
http://www.ppc.best24.pl. Rozmawiałem też z instalatorem pytając o szacunkowe koszty całości.
A wymagania mam takie, żeby pompa mogła współpracować z kominkiem z płaszczem wodnym, który grzałby nie tylko CO ale i CWU.

wstępny szacunkowy koszt PC wraz z kolektorem ziemnym (ale bez koparki) i cała instalacją (wraz z popami obiegowymi, zasobnikiem do CWU i buforem CO- te oba w jednej obudowie) w wykonaniu pod klucz to około 28-30tys zł.
Cena ta jest z glikolem odporym na temp. -25stopni (bo w przyszłości zakładam współpracę z solarami)
Tyle, że zaleca mi aż 550-600metrów kolektora do pompy 11kW. Wydaje mi się to dużo

fotograf
19-11-2006, 16:17
No właśnie. Ja też dopytywałem się u pana K, ale albo odpowiada nie na temat, albo zbyt ogólnikowo.

JA zadałem mu kilka pytań o warunki gwarancji - odpowiedział doœć ogólnie - gdy poprosiłem o odpowiedŸ na konkretne pytania to kontakt sie urwał

Pozdrawiam

Włodek W.
21-11-2006, 19:08
Żeby podniesć sprawnosć wymienika, zakopac pod drenażem oczyszczalni przydomowej, Będzie wieksza wydajnosć (Przy kolektorze poziomym ).Niestety tego nie zrobiłem bo niewidziałem że taka możliwośc jest .by podnieść sprawność :( .teraz już wiem :( .Całe życie człowiek sie uczy 8) .Pozdr. :D

fotograf
21-11-2006, 19:11
Żeby podniesć sprawnosć wymienika, zakopac pod drenażem oczyszczalni przydomowej, Będzie wieksza wydajnosć (Przy kolektorze poziomym ).Niestety tego nie zrobiłem bo niewidziałem że taka możliwośc jest .by podnieść sprawność :( .teraz już wiem :( .Całe życie człowiek sie uczy 8) .Pozdr. :D

sie ciesz, że tak nie zrobiłeœ
mogłeœ przez to zmrozić drenaż i uniemożliwić odpływ

Włodek W.
21-11-2006, 19:28
fotograf
A niby dlaczego? .Bakterie wytważają ciepło w czasie swojej aktywności i kolektor jest zakopany poniżej strefy przemarzania, 8)
.Czasami brak wiedzy pomaga uniknać błędów :wink: :D .
Pozdr. :D

fotograf
21-11-2006, 19:40
fotograf
A niby dlaczego? .Bakterie wytważają ciepło w czasie swojej aktywności i kolektor jest zakopany poniżej strefy przemarzania, 8)
.Czasami brak wiedzy pomaga uniknać błędów :wink: :D .
Pozdr. :D

po pierwsze to niska temperatura może im zaszkodzić
a po drugie przy kolektorze z gazem temeratura gazu jest poniżej zera i tworzy sie korek lodowy

fotograf
21-11-2006, 20:17
tak BTW podobno w ostatnim muratorze jest opis kogoœ niezadowolonego z pompy ciepła - mógłby ktoœ coœ więcej naœwietlić o co tam chodzi? niestety nie mam możliwoœci kupienia wersji papierowej a już prawie zamówiłem pompe ciepła - prosze tylko o info o jakš firme chodzi

msci
21-11-2006, 21:19
Jeśli dobrze pamiętma to chodziło o pompę powietrzną Octopus.

natus
22-11-2006, 08:57
Witam, dołączam się do poszukiwań PC za rozsądną cenę, z drugiej strony nie stać mnie na zakładanie PC, która miałaby źle funkcjonować...

Pozdrawiam
Natalia

Coquelicot
22-11-2006, 14:18
Witam Was,

w przyszlym roku na wiosne zaczynam budowe domu i pompa ciepla wydaje sie najbardziej prawdopodobnym wyjsciem (nie ma gazu i szanse na dociagniecie niewielkie).

Trafilem w internecie na taka oto szwedzka firme, obecna w Polsce od niedawna:
http://www.euronom.pl

Pisza, ze pompy ciepla robia od 1977 r. (w Szwecji). Slyszeliscie o nich albo o ich pompach ciepla?

kosiu
01-12-2006, 09:00
Czy ktos z Forumowiczow zainstalowal sobie pompe ciepla firmy Alpha-Innotec, a w szczegolnosci ich wersje powietrzna? Jestem Ciekawy, jaki byl koszt installacji...

Z tego co moglem sie dowiedziec z ich strony to pompa powietrzna moze efektywnie pracowac do temperatury nawet -20 stopni... :o

Ponizej zalaczam link:

http://www.alpha-innotec.pl/

magda72
28-12-2006, 16:16
U nas około 15 stycznia ma zacząć działać PC właśnie tej firmy, jednak wersja ziemia-woda. Zainstalowana pompa-45tys. (zakup pompy, dolne źródło ciepła, robocizna).
Magda

Arek-L
23-06-2007, 14:28
Podciągam temat
I jak "spółdzielcowcy"? Kupiliście PC od Thermogolv? Jestem zainteresowany ich pompą i ciekaw jestem opinii tych....

boruta1
24-06-2007, 17:08
Podciągam temat
I jak "spółdzielcowcy"? Kupiliście PC od Thermogolv? Jestem zainteresowany ich pompą i ciekaw jestem opinii tych....

przyłączam sie do pytania.

A może ktoś na tym forum mi podpowie.

Mój domek będzie na legalecie, mechaniczna wentylacja, będę miał kominek i cały czas zastanawiam się jak ogrzewać poddasze użytkowe (ok. 50 mkw) i jak z CWU?

Arek-L
19-08-2007, 21:07
i cisza......

tres34
20-08-2007, 10:15
Wg mnie to wynalazek. Wydasz kase, nie bedzie cieplo i bedziesz zalowac.

boruta1
20-08-2007, 18:19
Wg mnie to wynalazek. Wydasz kase, nie bedzie cieplo i bedziesz zalowac.

legalett?

No w Polsce podobno juz od 2003 roku więc nie takie nowe no i polecam na forum wątek w którym sie ludzie wypowiadają.

postanowiłem juz prawie, że na piętrze zrobię podłogówke z PC.


Cały moj problem to brak gazu. Jakby był to pewnie bym sie na niego zdecydował

fmj
22-08-2007, 11:27
Witam. Przyłączam się do dyskusji. Mam w projekcie komin z wentylacją z kotłowni i łazienki, ale zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. Czy w takim układzie mogę zrezygnować z komina i zrobić tylko szyb wentylacyjny z grzybkiem na dachu? Taki grzybek wentylacyjny powinien wyjść chyba taniej niż wystawianie całego komina.

boruta1
22-08-2007, 21:16
Witam. Przyłączam się do dyskusji. Mam w projekcie komin z wentylacją z kotłowni i łazienki, ale zdecydowaliśmy się na pompę ciepła. Czy w takim układzie mogę zrezygnować z komina i zrobić tylko szyb wentylacyjny z grzybkiem na dachu? Taki grzybek wentylacyjny powinien wyjść chyba taniej niż wystawianie całego komina.

Nie czuje sie tu jeszcze specjalistą ale zanim ktos z bardziej doświadczonych forumowiczów sie nie wypowie to może powiesz czy pompa ciepła to jedyne planowane żródło? Bo ja na ten przykład z kominka jako dodatkowego nie zrezygnuję chociażby dlatego, żeby sie podgrzac jak prądu zabraknie i tobie tez tak radzę :wink:

MARKOG
23-08-2007, 06:36
zazwyczaj robi sie dwa kominy tzn jeden w kotłowni a drugi w salonie na kominek (no chyba że salon jest też ktłownią). Z tego pierwszego można w zupełnośći zrezygnować.

HenoK
23-08-2007, 07:18
SAMI TEŻ TAKOWĄ BĘDZIEMY MONTOWAĆ I TO PEWNIE Z FIRMY T.....
A PRZEKONAŁ NAS POST :D http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

Dane z tej strony są rzeczywiście rewelacyjne, tylko jej autor zastrzega :

Jednocześnie bardzo proszę o nie przysyłanie do mnie e-maili, w których ktoś coś będzie chciał udowodnić, np. że te obliczenia są błędne, bo nie uwzględniają np. kosztu zakupu tego wszystkiego - z naszego punktu widzenia, koszt zakupu tych urządzeń poszedł w koszt i sens budowy całego domu, a teraz się liczy koszt życia w tym domu, a więc te rachunki i opłaty, które musimy ponosić co miesiąc.
Dla pełnego porównania brak kosztów inwestycyjnych jest poważnym mankamentem przeprowadzonej analizy.

fmj
23-08-2007, 08:11
coś się pokićkało i nie wiem, czy nie będą zaraz dwa identyczne posty, z góry przepraszam

boruta 1

Nie czuje sie tu jeszcze specjalistą ale zanim ktos z bardziej doświadczonych forumowiczów sie nie wypowie to może powiesz czy pompa ciepła to jedyne planowane żródło? Bo ja na ten przykład z kominka jako dodatkowego nie zrezygnuję chociażby dlatego, żeby sie podgrzac jak prądu zabraknie i tobie tez tak radzę

W projekcie jest komin i do kotłowni i do salonu z kuchnią, w którym miał stanąć kominek. Zamierzamy postawić tam piec kaflowy, myślę, ze spokojnie dogrzeje te pomieszczenia. W sypialniach może byc trochę chłodniej. Z tymi przerwami w dostawie prądu, to też faktycznie to się zdarza, tym bardziej, że skubańcy wyłączają jak tylko zbliża się jakaś burza i w całej okolicy nastepuje cisza i zaciemnienie.

Inna rzecz, która mnie trochę niepoki, to regeneracja dolnego źródła. O co chodzi i czy to rzeczywiście konieczne dla efektywnego funkcjonowania pompy? Jak sie ma solary, to grunt "odpoczywa" w lecie, a jak ich nie mam?

sSiwy12
23-08-2007, 08:24
- nie ma przeciwskazań aby mieć kilka źródeł grzewczych.
- chwilowy brak dopływu pradu nie ma znaczenia - zwłaszcza jeśli jest ,ogrzewanie podłogowe lub zasobnik (bufor),
- o tej regeneracji gruntu to pisza raczej teoretycy. W praktyce (opinie piszących na tym forum i eksploatujacy PC od kilku lat i bez solarów) nikt nie zauważył aby nastepstwem całorocznego działania PC było jakieś znaczące "wychłodzenie gruntu".
Pozdrawiam.

Arek-L
02-10-2007, 22:22
- nie ma przeciwskazań aby mieć kilka źródeł grzewczych.
- chwilowy brak dopływu pradu nie ma znaczenia - zwłaszcza jeśli jest ,ogrzewanie podłogowe lub zasobnik (bufor),
- o tej regeneracji gruntu to pisza raczej teoretycy. W praktyce (opinie piszących na tym forum i eksploatujacy PC od kilku lat i bez solarów) nikt nie zauważył aby nastepstwem całorocznego działania PC było jakieś znaczące "wychłodzenie gruntu".
Pozdrawiam.

Trafne z tym wychłodzeniem. Ostatnio jeden z dystrybutorów podał mi przykład z Bałtykiem: to tak jak chciałbym ogrzewać (przy PC schładzać) Bałtyk żyletką na kablu.

HenoK
07-10-2007, 17:35
Tak czytając różne wątki o pompach ciepła, w których pojawia się Pan K... z T..... ciągle pojawia się problem, że nie można doczekać się na odpowiedź. Nasuwa się pytanie, czy tak reaguje również serwis T.....? Może ktoś z użytkowników pomp Thermogolv mógłby coś na ten temat powiedzieć? Czy Pan K jest sprzedawcą, serwisantem i monterem? Jeśli tak to nie dziwne, że nie wyrabia czasowo. Są na forum użytkownicy pc thermogolv - czy mieliście już przyjemność z serwisem?

No właśnie. Ja też dopytywałem się u pana K, ale albo odpowiada nie na temat, albo zbyt ogólnikowo.
Natomiast widziałem pracującą pompę oferowaną przez
http://www.ppc.best24.pl. Rozmawiałem też z instalatorem pytając o szacunkowe koszty całości.
A wymagania mam takie, żeby pompa mogła współpracować z kominkiem z płaszczem wodnym, który grzałby nie tylko CO ale i CWU.

wstępny szacunkowy koszt PC wraz z kolektorem ziemnym (ale bez koparki) i cała instalacją (wraz z popami obiegowymi, zasobnikiem do CWU i buforem CO- te oba w jednej obudowie) w wykonaniu pod klucz to około 28-30tys zł.
Cena ta jest z glikolem odporym na temp. -25stopni (bo w przyszłości zakładam współpracę z solarami)
Tyle, że zaleca mi aż 550-600metrów kolektora do pompy 11kW. Wydaje mi się to dużo
Aktualny link do producenta tych pomp :
http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

LukaszH
26-02-2008, 13:06
Również jestem na etapie zbierania opini na temat roznych firm :) i chetnie poczytam czy ktos juz zakupil te pomy w 2006 roku w jaśle i jak sie sprawuja :)

Pozdrawiam

panda
26-02-2008, 14:26
Również jestem na etapie zbierania opini na temat roznych firm :) i chetnie poczytam czy ktos juz zakupil te pomy w 2006 roku w jaśle i jak sie sprawuja :)
Kupiłem w tamtym roku, samodzielnie, M2-10. Pompa jak pompa, nic szczególnego, grzeje.

fotograf
26-02-2008, 14:28
Również jestem na etapie zbierania opini na temat roznych firm :) i chetnie poczytam czy ktos juz zakupil te pomy w 2006 roku w jaśle i jak sie sprawuja :)
Kupiłem w tamtym roku, samodzielnie, M2-10. Pompa jak pompa, nic szczególnego, grzeje.

a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?

panda
26-02-2008, 14:41
a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?
Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.
Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

fotograf
26-02-2008, 14:45
a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?
Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.
Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...
a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?

fido
26-02-2008, 14:56
dlaczego nikt nie pisze jaki duży dom, kubature zużycie prądu to takie proste

panda
26-02-2008, 15:01
a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?
Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.
Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...
a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?
Żeby się podniecać że spadło lub się podniosło ? To już wolałbym jakiś kanał XXX w TV obejrzeć - efekty wywołuje podobne :) :)
A na poważnie - pow. użytkowa 271, pow. całkowita 377, pow. dachu 328, kubatura brutto 1241, podłogówka tylko na parterze (góra jeszcze nie ogrzewana, będzie też podłogówka), klatka schodowa (poniżej) otwarta pod sam dach więc grzana całość. Ściany ocieplone 15 cm Swisspor Lambda

http://www.ats.pl/~piotrw/projekt/wnetrze_2.jpg

fotograf
26-02-2008, 15:07
a jakieś dane na temat sprawności, zużycia prądu itd?
Sprawna jest bo grzeje :lol: Wyliczanie COPu mnie nie interesuje.
Przez te kilka miesięcy poszło 5200 kWh w dwóch taryfach (osobny podlicznik na PC i solary), grzanie jest ustawione na 18 (dzień) i 20 (noc). Ogrzewanie podłogówka + CWU. Nie jest to podstawą do żadnych wyliczeń bo dopiero w tamtym tygodniu ekipa skończyła ocieplanie dachu.

COP to podstawa :-) podobną ilość prądu spaliłem kotłem eletrycznym ...
a jaką powierzchnie grzałeś i jak ocieploną itd?
Żeby się podniecać że spadło lub się podniosło ? To już wolałbym jakiś kanał XXX w TV obejrzeć - efekty wywołuje podobne :) :)

tylko oglątanie tv nie kosztuje tyle co pompa ;)

panda
03-03-2008, 02:05
podaje wyceny (te tańsze które otrzymałem) 155pu, 24BK+20styro,podłogówka wszędzie,rekuperator

Ekontech-12kw
kolektor poziomy:około 30tys netto (w sprzyjających okolicznościach zmiesci sie na działce)
kolektor pioniowy około 40tys netto

O Ekontechu i przejściach z nimi Martka pisała w tamtym roku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-ekontech-zapiski-zmarznietego-uzytkownika,t67098.htm?highlight=ekontech

NOTO
03-03-2010, 11:59
Niezłe ceny były kiedyś.
Czy ceny wykonania kolektorów utrzymały się ?

pierwek
03-03-2010, 13:03
W 2006r jak rozglądałem się z pompą to 1m odwiertu przy kolektorze pionowym kosztował 200zł i to chyba bez uzbrojenia tej dziury w rurę. Mnie też ciekawi jakie ceny są obecnie.

HenoK
03-03-2010, 13:23
W 2006r jak rozglądałem się z pompą to 1m odwiertu przy kolektorze pionowym kosztował 200zł i to chyba bez uzbrojenia tej dziury w rurę. Mnie też ciekawi jakie ceny są obecnie.Na Allegro możesz znaleźć oferty już od 60zł, ale oczywiście nie w każdych warunkach.

wihajster
03-03-2010, 14:15
I bardzo zależy od maksymalnej głębokości odwiertu.

MARKOG
03-03-2010, 17:01
Proszę Państwa zajrzałem sobie tu po paru latach i stwierdziłem że się wypowiem :). Użytkuję tzw "tani system" od 200.... hmmm 2005 r chyba (musiałbym sprawdzić w papirach). Całkowity koszt systemu łącznie z kolektorem i kotłownią wyniósł mnie w tamtych czasach ok 24 tys. Koszty prądu (całkowite) - i teraz zerkam do magicznego excela-
rok 2006,2007 - ok. 3100 zł ,
w lecie zużywałem wtedy prądu na ok 150 zł/mc (pompa robiła tylko CWU)
czyli mamy 3100-12*150= 1300 za CO/rok
rok 2008 - kiepsko monitorowany (znaczy nie mam w excelu)
rok 2009 - tez kiepsko - szacuje na 3600 (zrobie zestawienie to napiszę prawdę-w kazdym bądź razie były podwyżki )
Taryfa G12g
Pompa Ekontech (ale nie wiem która chyba 6k)
Dom 220m2
Dolne zrodło - poziome

Awarie: raz się wykrywacz faz zepsuł (FAELA takie jak są do kupienia w każdym sklepie elektrycznym - koszt ok 40 zł), raz się śrubki na złączkach do termometrów poluzowały - i sterownik zaczął wariować, raz sterownik zaczął wariować - zawiozłem do serwisu przeczyścili denaturatem płytę główna i działa do dziś (nie mogli odtworzyć awarii u siebie na stanowisku). Serwis nigdy u mnie nie był - wszystko załatwiane telefonicznie. Do dolnego źródła nie dodawałem jeszcze ani razu glikolu

Wady: głośna, dziś montowałbym inaczej do instalacji - poprzez wysokociśnieniowe węże elastyczne - żeby jak najmniej przenosiło drgania na rury
Reasumując: warto bo działa a jak działa...to dobrze

NOTO
04-03-2010, 11:48
gratulacje.
Opłacało się odświeżyć wątek dla tej informacji.

prac124
10-11-2010, 16:58
Przypominam na temat "podłogówki",że w 1992 roku minister zdrowia zabronił stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach leczniczych. Dlaczego? Dlatego, że w obiektach służących leczeniu nie wolno stosować rozwiązań szkodliwych dla zdrowia. O ile wiem, to szkodliwość dla dróg oddechowych.
Andrzej Goerst

KrzysztofLis2
11-11-2010, 08:51
Wskaż jeszcze proszę dokument, w którym taki zakaz został wprowadzony. :)

NOTO
22-12-2010, 17:29
Minister Zdrowia zna się tylko na przepływach w NFZ ...