PDA

Zobacz pełną wersję : projekt M05 NIEWIELKI



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

emilianoss
24-06-2005, 09:07
Witam, jestem nowy i szukam porad, informacji, wskazówek dotyczących projektu M05 z kolekcji Muratora. Chciałabym sprawdzić realne koszty wybudowania tego domu (stan surowy). Serdeczne dzieki za szczere odpowiedzi. Czekam na info :D

zbylo
28-06-2005, 22:28
Czy chodziło Ci o D05? Taki ja buduję.

Nogaj
03-09-2005, 22:31
No to jest nas dwóch, ja dopiero dziś znalazłem ten projekt, dotychczas byłem zainteresowany projektami z archdesign (linia Agenor lub Kaliope) ale sądzę, iż M05a (garaż na dwa stanowiska) może być tańszy.
Jeśli już coś wiesz na temat kosztów lub masz inne informacje na temat przedmiotowego projektu to napisz.

09-09-2005, 20:09
czesc
widzialam M05 z muratora. jest tez M05a. obydwa mi sie podobaja, tez jestem zainteresowana tymi projektami. Moze ktos (z tych bardziej doswiadczonych) by sie pokusil o ocene ? Bylabym wdzieczna. Sa to nowe projekty, wiec chyba jeszcze nikt nie buduje?!
Czy to sa drogie i skomplikowane w budowie domy?????? A moze wrecz odwrotnie? prosze o ocene

Nogaj
09-09-2005, 20:25
A ja wiem. Projekt M05a zostł wycofany ze strony internetowej, pojawi się niebawem w nowym katalogu.
To wszystko co wiem na dzień dzisiejszy, czekamy więc razem jeszcze kilka tygodni.
Sympatyk M05a.

09-09-2005, 22:09
Ale czy podoba ci sie i na tym koniec, czy jakos analizowales? koszty na przyklad.
M05a zostal wycofany z internetu, a co z M05?

Nogaj
10-09-2005, 20:11
Szukaj na stronie http://www.projekty.murator.pl/projekt.htm?IdProjektuD=310&action=showProject
Koszt budowy M05a stan zamknięty bez glazur i białego montażu to kwota 210 tys.

10-09-2005, 23:05
dzieki

Edytka
12-01-2006, 10:42
Witam,
czy ktoś byduje lub wybudował M05 Niewielki z Muratora???
Pls o info. Chciałabym go zobaczyć w realu, zanim kupię ten projekt.
Pozdrowionka

12-01-2006, 12:08
Witam
Byl juz podobny watek, ale ,,umarł śmiercią naturalną" - poszukaj przez wyszukiwarkę. Spróbuj zadzwonić do muratora, może cos ci podpowiedzą. nie wiem, czy znajdziesz kogos, kto go wybudował, bo nam się to nie udało.
Bardzo podoba mi się M05a, ale skomplikowany dach (a więc koszty) i kilka innych ,,drobiazgów, spowodowało, że zrezygnowałam z tego projektu.
Elewacja jest super, szczególnie od ogrodu wygląda ładnie.
PS M05 dach jest rowniez bardzo drogi, a dom nie za duzy.
pozdrawiam
justa

Edytka
12-01-2006, 14:10
Dzięki na info, może ktoś w końcu kiedyś.....
pozdr

niewielka
12-01-2006, 14:31
tak ja buduję niewielki M05 z kolekcji murataora, przeglądałam całą stertę projektów a ten mnie szczególnie urzekł. Buduję i już, projekt mam już w domku a zaczynam na wiosnę!!!!

Edytka
12-01-2006, 15:17
Nareszcie, coś pozytywnego. Znalazłam przed chwilą wątek z zeszłego roku, który przyznam szczerze, trochę mnie zniechęcił. Drogi..., a mały.... No, cóż, ale ładny, a mi większego nie trzeba.
Niewielka,
a gdzie będziesz stawiać ten piekny domek?
Ja w Warszawie gmina Wawer. Mam już wstępne warunki zabudowy i zbieram dokumenty do pozwolenia i muszę się już wkrótce zdecydować.
Może zdradzisz co Cię ostatecznie przekonało.
pozdr

niewielka
12-01-2006, 16:40
mój doma będzie stał k/Lubina woj. dolnośląskie a konkretnie na wiosce bo to jest nasze marzenie; mały domek na spokojnej i cichej wsi. Domek w zupełności nam wystarczy, mamy 2 dzieci (które przecież szybko rosną, niestety) i wiadomo, że one nie będą z nami stale mieszkać. Porównywałam ceny innych dokmków z muratora i ten wcale tak źle . wyszedł a wręćz jako jeden z tańszych. - tak przynajmniej przedstawili w katalogu Muratora. Co mnie przekonało? mały, ładny czyli to o czym marzę, a wiadomo że marzenia kosztują. Chę mieć domek w którym będę szczęśliwa. Ja też jestem w trakcie załatwiania pozwolenia na budowę. Będą jakieś drobne zmiany np. podniesiemy ściankę kolankową o 2 pustaki i zyskamy bardziej przestronne poddasze. Ale jutro będziemy mieli jeszcze cenne wskazówki architekta co można w nim poprawić. Poza tym w Muratorze nr 10/2005 przedstawiony jest ten domek.
Pozdrawiam!!

12-01-2006, 18:13
niewielka
GRATULUJĘ :D :D :D
Dom jest bardzo ładny.
Czy jesteś pierwszą szczęśliwą posiadaczką M05? Moze coś wiesz na ten temat? projekt znajduje się na liscie top10, ale jesteś pierwszą osobą, która ,,przyznała się", że do jej kupna.
Czy oprocz podniesienia scianki bedziesz cos jeszcze zmmieniala?
Czy dawalas projekt do wyceny jakims firmom, czy kosztorys znasz tylko ten z Muratora. Ciekawe, jak to się ma do rzeczywistosci. Miejmy nadzieje, ze Murator ,,zawyżyl" ceny.

Prosze o jak najwięcej danych.
pozdrawiam

niewielka
12-01-2006, 18:28
witaj Justa!!! a ty czy nie budujesz tego domku bo cos mi sie wydaje ze byłaś też zainteresowana. Jak już wspmniałam jutro się spotykam z pewnym fachowcem i będę wiedziała troszkę więcej.
pozdawiam

Edytka
13-01-2006, 14:32
Hej Niewielka,
jak tam spotkanie z fachowcem, rozwiał wątpliwości?
Bardzo podoba mi się ten domek coraz bardziej i chyba też się na niego zdecyduję.
pozdr

13-01-2006, 15:28
Bylam zainteresowana, nawet bardzo M05a, ale teraz chyba juz zrezygnowałam.
Bryla domu baaaaaaardzo mi się podoba, ale chyba dach jest za drogi jak na moje mozliwosci, podobno 50 tys. zl to mało.
W środku M05a jest z jednej strony jakies dziwnie ,,zagracone", pełno w nim jakichs wnek, szaf, zakrętów, a z drugiej strony to wlasnie mi sie podoba, ze jest duzo pom. gospod. i bedzie gdzie postawic odkurzacz, buty, deske do prasowania, i mnóstwo innych gratów.
Ale nikt z bardziej doswiadczonych jak na razie nie chcial sie wypowiedziec.
Schody tez jakos dziwnie wygladaja, nie umiem sobie wyobrazic, jakie beda.
Koszt budowy tego domu byl wyceniony na 250 tys. netto.
Zaczelam szukac tanszego, ale kiepsko mi i dzie i przy tej powierzchni sa tylko drozsze, alebo brzydkie.
Niestety nie podjęlam jeszcze decyzji, a juz powinien projekt byc u architekta.
Pozdrawiam i gratuluje podjecia decyzji
justa

artshi
14-01-2006, 12:18
Witam ! Też kupiliśmy M05 , mamy nawet pozwolonko na budowę. Planujemy zacząć na wiosnę, budujemy okolice Zamościa, woj. lubelskie. :D

niewielka
14-01-2006, 16:37
super!!!! gratuluję wyboru. Mam pytanko , czy macie może już zrobiony kosztorys budowy domku , bo my dopiero zlecamy wykonanie a fajnie byłoby porownać koszty! My szukamy ekipy budowlanej, własnie dziesiaj mamy spotkanie z budowlańcami.
Pozdrawiam

15-01-2006, 09:38
czesc
2 osoby kupiły m05, to może ktoś też kupił M05a?
pozdr
justa

ja_robal
15-01-2006, 12:17
Bylam zainteresowana, nawet bardzo M05a, ale teraz chyba juz zrezygnowałam.
Bryla domu baaaaaaardzo mi się podoba, ale chyba dach jest za drogi jak na moje mozliwosci, podobno 50 tys. zl to mało.
W środku M05a jest z jednej strony jakies dziwnie ,,zagracone", pełno w nim jakichs wnek, szaf, zakrętów, a z drugiej strony to wlasnie mi sie podoba, ze jest duzo pom. gospod. i bedzie gdzie postawic odkurzacz, buty, deske do prasowania, i mnóstwo innych gratów.
Ale nikt z bardziej doswiadczonych jak na razie nie chcial sie wypowiedziec.
Schody tez jakos dziwnie wygladaja, nie umiem sobie wyobrazic, jakie beda.
Koszt budowy tego domu byl wyceniony na 250 tys. netto.
Zaczelam szukac tanszego, ale kiepsko mi i dzie i przy tej powierzchni sa tylko drozsze, alebo brzydkie.
Niestety nie podjęlam jeszcze decyzji, a juz powinien projekt byc u architekta.
Pozdrawiam i gratuluje podjecia decyzji
justa

Też bardzo nam sie podobał M05 z podwójnym garazem... ale jest jeszcze jeden, bardzo podobny i równie ładny, moim zdaniem, projekt: Sazsa z Pracowni Archipelag. Wydaje mi się, ze powinien być tańszy w budowie, a w środku bardzo podobny, tylko trochę większy :wink:

http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=110

Może ona dla Ciebie? My się poważnie zastanawiamy... największym naszym problemem są kwestie przepisania ziemi, pozwoleń... to zabierze duuuużo czasu...

artshi
16-01-2006, 14:44
Kosztorysu jeszcze nie mamy, ale przyjmujemy opymistyczną wersję podawaną przez Muratora tzn 160 tys netto. Ekipy nie umawiamy, bo chcemy budować tzw. sposobem gospodarczym licząc na duże,nieujawnione jeszcze talenta inwestora :oops: . Jest miły Pan z dużym doświadczeniem, widzieliśmy kilka wybudowanych przez niego domków. Jesteśmy w trakcie negocjacji. Zapowiada się ciekawie :roll: Niewielka, jeśli możesz to podziel się wynikami Twoich rozmów z ekipą . Jak będę miał coś bliżej to dam znać. Niestety mam chwilowo ograniczony dostęp do netu i nie mogę regularnie pisać . Pozdrowionka dla wszystkich sympatyków M05 i M05a :D

niewielka
16-01-2006, 16:20
witam!!
no zaczęłam rozmowy z ekipami, które by mi wybudowałay ten domek. Jeden Pan który zatrudnia 5 osób wycenił mi robociznę na ok.20 tys.(do negocjacji) stan surowy bez ścianek działowych, bez wykopu i bez dachu.Dużooo mi się wydaje. Jeszcze będę rozmawiała z gościem, który robi po nim dachy i zobaczymy ile by mi wszystko wyszło. Dałam projekt drugiemu gostkowi i wszystko będę wiedziała w sobotę bo tak się umówiliśmy. Jeszcze będę szukała. :) pozdrawiam

18-01-2006, 13:03
ja_robal napisal

Też bardzo nam sie podobał M05 z podwójnym garazem... ale jest jeszcze jeden, bardzo podobny i równie ładny, moim zdaniem, projekt: Sazsa z Pracowni Archipelag. Wydaje mi się, ze powinien być tańszy w budowie, a w środku bardzo podobny, tylko trochę większy

http://www.archipelag.pl/domek.php?KatID=3990500&ProjID=110

Może ona dla Ciebie? My się poważnie zastanawiamy... największym naszym problemem są kwestie przepisania ziemi, pozwoleń... to zabierze duuuużo czasu...
dzięki, ale M05a zdecydowanie bardziej mi odpowiada.
Chociaz przerabiać cały parter....... :roll:
SZUKAM CALY CZAS! JAK TAK DALEJ POJDZIE TO ZWARIUJĘ!

Jean_Luc
23-01-2006, 09:44
Witam,
Czy coś się zmieniło w tym temacie ?
Ktoś jakąś akcję podjął w celu wybudowania M05a ?

Domek jest fajny, ale wydaje mi się, że największy jego mankament to schody. Otrzymałem faks z kilkoma rzutami tego domku i to co od razu się rzuca w oczy to:
ostatni górny stopień jest pod niższą kalenicą i w tym miejscu wysokość wynoi około 1.9 - 2m. Dodatkowo oś tych dwubiegowych schodów (nie wiem, czy istnieje coś takiego jak "oś schodów") jest bezpośrednio pod kalenicą. Oznacza to, że z jednej strony strop nad schodami ma 2m, a z drugiej trochę mniej, gdyż środek ostatniego stopnia znajduje się pod koszem.

Wydaje mi się, że podniesienie dachu nawet o 1 pustak znacznie poprawi sytuację.

Może się jednak mylę ? Może to nie jest problem ? Staram się wyobrazić jak to będzie wyglądać i moja wyobraźnia mówi mi, że to jest trochę nisko...

Czy ktoś ma przemyślenia na ten temat ?

Pozdrawiam,
Jean_Luc

ogloszka
26-01-2006, 14:05
CZY KTOŚ KUPIŁ PRIJEKT MO5

Xolek
02-02-2006, 16:48
Szukam właścicieli domów opartych na projekcie M05

Prośiłbym o wypowiedzenie się na temat tego projektu,
jego wad, zalet, kosztów wykonania, rodzaju zużytych materiałów oraz sposbów ogrzewania tego domu, również czy byłaby możliwość obejrzenia wnętrza tego domu. :wink:

ave!
02-02-2006, 17:45
Szukam właścicieli domów opartych na projekcie M05

Prośiłbym o wypowiedzenie się na temat tego projektu,
jego wad, zalet, kosztów wykonania, rodzaju zużytych materiałów oraz sposbów ogrzewania tego domu, również czy byłaby możliwość obejrzenia wnętrza tego domu. :wink:
:D
:lol: http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=19&IdKolekcji=

Hub
04-02-2006, 23:14
Witam,
Po krotkiej naradzie z moja ukochana, my rowniez zdecydowalismy sie na zakup projektu M05 z dwustanowiskowym garazem :).
Jak dobrze pojdzie, z budowa ruszymy w kwietniu 2006.
Mam pytanie do tych co juz sie zdecydowali, czy myslicie o tym zeby sciany zewnetrzne budowac jednowarstwowe z ytonga 36,5 cm?
Mi po glowie chodzi to rozwiazanie...Poza tym chcemy zrobic schody dwubiegowe ze spocznikiem, i troche inaczej "zaaranzowac" parter.
To tyle na poczatek... :)
Pozdrawiam Hubert

Jean_Luc
05-02-2006, 14:10
Witaj Hub !

Czy planujesz jakieś zmianyw projekcie ?

Pozdraiwam !

05-02-2006, 14:54
HUb napisal

Jak dobrze pojdzie, z budowa ruszymy w kwietniu 2006.
Czy to znaczy, że kupiłeś projekt?
Co robisz na parterze? Jakie zmiany.
pozdr

Hub
07-02-2006, 15:52
Witajcie,
Tak projekt juz kupilem i zmiany przedstawiaja sie tak jak na zalaczonym rysunku.
Hubert

Hub
07-02-2006, 15:54
ooups nie wiem jak wstawic obrazek :cry:
moze ktos mi podpowie :)

niewielka
07-02-2006, 17:18
witam!! ja też chętnie zobaczyłabym zmiany na obrazku : :cry: sama byłam też u mojego projektanta i wprowadziłam nastepujące zmiany; podnoszę ściankę kolankową o jeden pustak, likwiduję ciężki schody na rzecz drewnianych, likwiduję drzwi do pomieszczenie gospo. z garażu do ogrodu - i jeszcze myślę :wink:

Jean_Luc
07-02-2006, 18:50
Zmiany, o jakich ja myślę:

- podniesienie o 1-2 pustaki dachu - główny powód to wydaje mi się, że ostatni, najwyższy stopień schodów jest zbyt blisko dachu i w związku z tym osoba bardzo wysoka może uderzyć głową - zwłaszcza, że są tutaj również skosy. Inne powody to zyski powierzchni na poddaszu, ale pojawiają się problemy ze słupami podpierającymi w koszach. Może to jednak wpłynąć negatywnie na wygląd domu...

- szerokość schodów.... po zasięgnięciu wielu opinii wychodzi na to, że są zbyt wąskie. Z moich danych wynika, że mają 88cm i to od ściany do ściany. Dodałbym po 15-20 cm, ale nie bardzo jest gdzie to zmieścić...

Jutro mam rozmawiać z architektem na te tematy - zobaczymy co powie.

Pozdrawiam !

Jean_Luc
12-02-2006, 17:58
Witam,
Wspominałem o spotkaniu z architektem, więc poniżej kilka słów...
Pomysłów (a właściwie potrzeb) mam sporo, główne to:

- zmiana konta nachylenia dachu do 37 stopni - konieczne aby spełnić warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- zmiana technologii wykonania - pustak ceramiczny + wełna
- podniesienie o 2 wartwy bloczków poddasza
- zmiana typu stropu z gęstożebrowego na żelbetowy
- poszerzenie schdów z 88 do 100cm poprzez przeniesienie ścianki dzielącej przedpokój oraz ścianki pomieszczenia gospodarczego w kierunku pomieszczenia gospodarczego (odpowiednio 12 i 24 cm). To znaczy - te schody mają 100cm, ale na nich wybudowane są ścianki działowe o grubości 12cm i dlatego zostaje 88cm.
- przesunięcie na poddaszu ścianki wiatrołapu i części łazienki do wysokości podciągu o 24 cm a tym samym przesunięcie słupa SW3 o 24 cm (jeśli jest to dopuszczalne pod względem konstrukcyjnym)

Architekt generalnie zgodził się z moimi pomysłami, ale zdecydowanie poświęciłem na przestudiowanie tego projektu więcej niż on i dlatego nie mam do dodania więcej od Niego :-)

Wysłałem zapytanie do Muratora i otrzymałem odpowiedź, że owszem - nachylenia można zmienić do 10 stopni, technologię można zmienić bez zgody autora, ale za to autor nie zgadza się na podniesienie ścianki kolankowej gdyż dom straci swój styl. W sumie to obawiałem się właśnie utraty stylu i tutaj pani autor zapewne nie bez powodu nie zgadza się...

To trochę zmienia postać rzeczy... obawiam się tego niskiego stropu na ostatnim, najwyższym stopniu schodów oraz tego, że te schody są zbyt wąskie...

Czy właściciele projektów M05 / M05a mogą się wypowiedzieć ?

Pozdrawiam !

L.B.
20-02-2006, 12:58
Witam,

Ja tez zdecydowałem się na M05a, wprawdzie jeszcze nie kupiłem projektu ale zrobię to niebawem. Zamierzam zacząć jeszcze w tym roku.

pozdrawiam

L.B.

Edytka
24-02-2006, 09:53
Witam,

długo się nie odzywałam, bo nie miałam nic mądrego do napisania. Przeglądałam tylko wasze posty i analizowałam....
Ale dziś mam radosną nowinę - wczoraj kupiliśmy projekt M05 i mam nadzieję, że już w maju wbijemy pierwszą łopatę w ziemię.
Dużych zmian nie przewidujemy, powiększamy łazienkę na dole.
Serdecznie pozdrawiam wielbicieli M05.

Edyta :wink:

Anula
04-03-2006, 21:35
Gościlam na tym forum czesciej kiedy budowalam pierwszy dom. Teraz zamierzam zaczac budowac drugi i podoba mi sie projekt M05a. Ktos planowal zlikwidowanie drzwi do ogrodu z pomieszczenia gospodarczego. Przestrzegam gdyz z wlasnego doswiadczenia wiem ze te akurat drzwi bardzo sie przydaja. Duze pomieszczenia gospodarcze sa zdecydowanym atutem tego projektu. Zgadzam sie rowniez z tym ze podniesienie scianki kolankowej zaburzy proporcje bryly. Zrobilam to poprzednio i musielismy korygowac to dodatkowym odcieniem tynku. Natomiast zlikwidowalabym jedne drzwi balkonowe (te tuz obok kominka). Schody rzeczywiscie troche waskie i moze byc problem z wnoszeniem mebli. Jesli chodzi o elewacje projekt bardzo mi sie podoba. Ja tez zamierzam budowac w Wawrze....

zOOr
06-03-2006, 14:08
Witam,
A ja się zastanawiam nad powiększeniem sypialni na parterze. Chciałbym wyprostować narożnik z pomieszczeniami 5 (garderoba), 6 (pom.gosp.) i 7 (sypialnia) aby nie było tam załamania. Zyskam dzięki temu minimum 2,5 m powierzchni pokoju (lub garderoby) i dodatkow zwiększy się pomieszczenie gosp od strony ogrodu (tarasu).

koalla
10-03-2006, 09:57
niewielki wariant1 to projekt który mnie także zainteresował wydaje się że koszt budowy nie jest największy ala czy ktoœ z własnych doœwiadczeń może mi powiedzieć jak sie majš kalkulacja Muratora do rzeczywistoœci

koalla
13-03-2006, 07:03
witam,
czy jest ktoœ z okolic Trójmiasta budujšcy M05a/M05??????

k1
13-03-2006, 20:55
Witam!!!
Ja także kupiłem projekt M05 i zaczynam budowę jak tylko mrozy ustąpią.
Obecnie projekt ma pani architekt i robi adaptację.Będę wdzięczny wszystkim którzy już wybudowali ten dom o wszelkie informacje na temat budowy.
Podobnie jak koalla jestem ciekaw czy wycena kosztów podana przez Muratora jest miarodajna?

magdac.
16-03-2006, 07:23
Witam :wink: , ja tez zdecydowałam sie na kupno tego projektu, bo poprostu mnie urzekł. Jednak troszeczke go zmienie, ponieważ dwa pomieszczenia gospodarcze to dla nas za dużo więc, kosztem jednego z nich powiększe sobie garderobe. Obecnie czekam na pozwolenie na budowe i wkrótce mam zamiar zacząć "kolejny etap mojego życia".
Pozdrawiam

koalla
17-03-2006, 12:32
witam miłoœników Niewielkiego czy ktoœ się orientował co do możliwoœci wykonania okna w łazience na poddaszu?
bez niego to trochę kiepsko

magdac.
17-03-2006, 14:05
Czesc, z tego co wiadac na projekcie to okno jest w lazience na poddaszu, ale mniejsze.

niewielka
17-03-2006, 14:48
jasne że okienko w łazience na poddaszu jest, kupiłam ten projekt i wiem to na pewno. Okno jest na środku łazienki tak że jak bedziesz leżała w wannie to mozna oglądac gwiazdy. :)

niewielka
17-03-2006, 14:49
czy planujecie zostawić otwartą kuchnię na salon, czy może macie jakieś pomysły?będę wdzięczna za podpowiedzi.

k1
17-03-2006, 20:33
Witam
Kuchnię zostawiamy otwartą .Natomiast pani architekt zwrócila nam uwagę na wymiary okna kuchennego 170x120 Przy tej wysokości okna blat kuchenny musiałby być bardzo niski , dlatego zmieniliśmy okno na 150x120.Chciałbym takze przesunąc kominek w lewy narożnik.Myślałem także o poszerzeniu schodów, ale to podobno jest trudne do wykonania.

magdac.
19-03-2006, 15:59
to nie jest dobry pomysł, wiecie jak jest z kuchnia, gotujemy, zmywamy, kroimy i takie tam. Zapachy, hałas, trzaski, itd. Ja zrobie drzwi przesuwane, taki teraz wybór, że tylko zawrót głowy. Po co goście mają wiedzieć co sie dzieje w kuchni...

koalla
24-03-2006, 12:19
witam,
zamówiłem właœnie projekt niewielkiego, po przeprowadzeniu drobnych zmian (zwiększenie salonu do 30-31m poprzez przesunięcie œciany noœnej o ok. 1,5m) będzie idealny dla moich potrzeb.

Jean_Luc
24-03-2006, 17:17
Witaj koalla,
W jaki sposob przesuwasz sciane nosna ? W sensie - powiekszasz budynek czy wewnetrzna sciane przesuwasz ?[/list]

koalla
28-03-2006, 10:24
witam, nie miałem wczeœniej dostępu do internetu więc nie mogłem ci odpowiedzieć. Po rozmowie z architektem ustaliłem iż jest możliwoœć przesunięcia œcizny noœnej(tej od salonu z jednym oknem) na zewnštrz czyli wydłużenie budynku o ok.1,5m , oczywiœcie wišże się to z przerobieniem dachu o takš samš odległoœć ale warte zachodu, ponieważ koszt niewielki a salon uzyska powierzchnię 30m a przy okazji zwiększy się także jedna sypialnia na górze.

radek69
31-03-2006, 16:03
Muszę się przyłączyć, bo wszyscy zamilkliście. Jestem w trakcie zamawiania M05a (lustrzane odbicie) i nic mnie od tego nie odwiedzie.
Rozmawiałem z autorką projektu (bardzo miła) i trochę ją pomęczyłęm. Ogólnie wewnątrz można wszystko, ale mnie interesowało:
- czy ciężar dachu można przenieść ze słupów podpierających na ściany poddasza (wejściowa w łazience i te w pokojach) i w ten sposób pozbyć się słupów.
- jak wyjdzie z małym daszkiem nad zabiegiem schodów, jeśli je poszerzyć. Czy da się to zrobić bez zmiany jego konstrukcji?
A może to już ktoś wie?
Zamierzam pozbyć się tego grila z tarasu (bo niepraktycznie - zapachy, wszystko tłuste i osmolone) to i komin będzie węższy.
Zlikwiduję drzwi balkonowe przy kominku - tą część mam od zachodu, a dodam drugie okno na ścianie bocznej - południowej.
Łazienka na dole będzie miała wejście tylko z pokoju.
Tu gdzie szafu koło łązienki będzie garderoba z wejściem obok toalety.
Kotłownię (i komin oczywiście) przenoszę do pomieszczenia za garażem a tam z tyłu drzwi nie będzie. Za garażem bo się uparłem na paliwo stałe - to będzie najtaniej w eksploatacji.
Co myślicie?
A najważniejsze:
czemu się tak wzbraniacie przed ujawniem tych kosztorysów - temat umarł?. Niech kotoś coś napisze. Może przynajmniej ile wam wyszło za budowę pod klucz, bo ja mam bardzo skąpe środki a już żaden inny dom mi się nie podoba.
Pozdrawiam

Jean_Luc
01-04-2006, 22:08
Witaj radek69,

Od wczoraj jestem posiadaczem projektu M05aL...
Niewiele zmian przewiduję - jeśli wogóle jakieś.

Niestety co do wyceny - nie dowiesz się nic na ten temat ponieważ projekt pojawił się w lecie zeszłego roku i o ile dobrze wem nikt go jeszcze nie wybudował...

Co do twoich zmian - bardzo ciekawe...
Ja osobiście chciałbym usłyszeć konkrety - sam przedstawiłem swoje pomysły, ale to na razie tyle...
Pozdrawiam i również czekam na jakieś ciekawe informację.

radek69
03-04-2006, 11:50
Cześć Jean-Luc.
A tu nie masz racji, bo Pani Architekt powiedziała mi, że w zeszłym roku rozpoczął budowę jakiś gość i pewnie już ją kończy. Tyle, że nie budował w oryginale i znacznie poszerzył salon, ale można byłoby przynajmniej obejrzeć (gdzieś w okolicach Warszawy) - może się dowiem.
Nie chodzi mi o koszty poniesione, ale o wstępny kosztorys, tak dla porównania. Ja mam swój ogólny w głowie i nie wiem, czy jes on bardzo optymistyczny, czy dam radę czy nie. Czyli szukam poparcia w społeczeństwie - a społeczeństwo nic. Na razie wyszło mi ze 250 000 bez przyłączy. Muszę jeszcze zaznaczyć, że sam wykonam elektrykę (fachowcy robią naprawdę na sztukę - nawet renomowani. Wiem, bo wiele budów oglądałem), Sam ocieplę dach i wykonam podbitkę z płyt i wykończenie poddasza (wkurzają mnie tylko te rozpory w słupach) i jeszcze sam wykonam ocieplenie ścian ( to też robią bardzo niestarannie) a z elewacją niech się bawią fachowcy. No i jeszcze chcę w cenę wkręcić wentylację z rekuperatorem, bo jak się okazuje koszty nie są takie straszne, a za to komfort całkiem całkiem.
Acha, jeszcze sam ułożę podłogi ( no nie glazurę) sam wstawię okna i drzwi ( to też firmy robią fatalnie i wciskają ludzom kit, że tak powinno być) - popatrzcie a przekonacie się że nie kłamię.
Niech się kotoś pochwali, jak sobie wyliczył, może Ty Jean.
Jak dostanę projekt i go obejrzę oraz otrzymam odpowiedź od architekta to będą i konkrety.
Zacznijcie wreszcie gadać na forum, to sobie wszyscy pomożemy, bo przecież w zasadzie zaczniemy równoczęśnie budować lub bardzo podobnie. Jak się dobrze zgramy to możemy wszyscy nieźle na tym wyjść zarówno finansowo jak i w pozostałych... czymś tam.
NaRa.

Jean_Luc
03-04-2006, 20:50
Rzeczywiście fajnie byłoby gdyby udało Ci się znaleźć namiary na tego gościa - może dałoby się coś podpatrzeć.

Co do wyceny kosztów budowy - przykro mi, ale ja nie mam jeszcze... Może uda mi się wkrótce coś przygotować. Generalnie jednak mam jakiś plan +/- 50 tys i przyznam, że obecnie najgorszym moim zmartwieniem są sprawy polityczne - jaki to wpływ będzie miało na sytuację na rynku, poza tym w Krakowie szaleństwo się dzieje na rynku mieszkań i obawiam się czy to się nie odbije na kosztach budów... W dalszym ciągu nie mam ostatecznie ekipy, itd...

Wspomnę tylko, że w Krakowie anglicy kupują już nawet nie mieszkania, ale całe bloki i idą na pniu... Ceny mieszkań wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatniego roku i to co się dzieje przeraża. Mam nadzieję, że nie będzie to miało zbytniego wpływu na ceny budów, ale tak czy inaczej wydaje mi się, że jakiś bardziej dokładny kosztorys będę mieć po umówieniu ekipy...

Ja również chciałbym wiele rzeczy sam wykonać, ale chyba nie będę mieć na to czasu. Już w tej chwili sytuację mam nieciekawą i muszę się spieszyć z budową z różnych powodów...
Prawdopodobnie skończy się jedynie na dopilnowaniu różnych instalacji i przemyśleniach na temat kominka (kocioł gazowy + kominek z płaszczem + rezerwa dla ogniw słonecznych). Dodatkowo wchozi w to wszystko kwestia braku mocy i oczekiwanie na postawienie stacji transformatorowej dla kilkunastu budujących się domków w okolicy, itd...

Ale żeby zacząć dyskuje to pierwsze pytania
- cokół jest z płytek klinkierowych na siatce... jaka jest wytrzymałość takiego rozwiązania ?
- czy ktoś ma może namiary na firmę, w której można kupić takie okna i drzwi jak są w projekcie ?

Zastanawiam się również nad daniem 2 świetlików albo okien 98x74 od czoła wykuszu schodowego i oczywiście nie robieniu tam tak wysokiej ścianki kolankowej. Dałoby to doświetlenie schodów, które obawiam się, że jest kiepskie i dodatkowo fajne miejsce na roślinki :-)
Tylko jak będzie wyglądać sprawa ze skraplaniem się wody na tych oknach bo nie będzie tam grzejnika...
Na razie tyle :)

radek69
04-04-2006, 18:10
Cześć!
Na razie wszyscy milczą oprócz nas. Może się rozkręcą.
Wiem coś o krakowskich nieruchomościach, oprócz tego że beton jest tam najdroższy w Plsce, to nie ma się czym martwić. Wszystkie te firmy (także i hiszpańskie) zainteresowane są zgoła czymś innym, budownictwo jednorodzinne ich nie interesuje, ani drobna branża budowlana. Głowa do góry!!!!!
Mnie MĄDRZY znajomi straszą ekipą (bo jeszcze nie mam), że niby nikogo dobrego nie znajdę tak późno. Ja uważam inaczej i nie martwię się - jeszcze nie zauważyłem w tej branży nadwyżki popytu. A oglądając prace "renomowanych i sprawdzonych" ekip dochodziłem do wniosku, że będę musiał budować osobiście - tak więc różnie to bywa Jestem bardzo wymagający, jeśli chodzi o dokładność. Do tej pory jednak do różnych prac wybierałem dobrych fachowców.
Kominiek z płaszczem NIE NIE NIE! Abyś miał z tego pożytek a nie kłopoty to musiałby to być system otwarty (CO). Wiem już, że nieźle się orientujesz i jestem przekonany, że takie rozwiązanie budzi Towje obawy, więc słuchaj intuicji. Jak dobrze zgłębisz zagadnienie, to nie będziesz miał wątpliwości. Są oczywiście zabezpieczenia i rozwiązania w zamkniętych systemach (przez wielu mocno chwalone) ale próby sprawnego panowania nad takim układem są porównywalne do kontrolowania reakcji termojądrowej. Zbuduj sobie taki układ na papierze, następnie prześledź zachodące tam procesy i sprawa stanie się jasna.
Kolektor to co innego, już Cię lubię. Pamiętaj tylko, że zbiornik nie mniejszy, niż 350l. Niekoniecznie firmowy, bo bardzo drogie, a zwykłe polskie są naprawdę niezłe. Tu zarówno konstrukcja i s6terowanie są bardzo proste. Chyba, że ktoś ma za mały zbiornik. U nas da Ci gorącą (nie ciepłą) wodę od kwietnia do października (no, może nie zawsze).
Ja mam gaz w ulicy, ale zrezygnowałem. Kotłownia na groszek węgielny. To średnio połowa ceny gazu (a nawet mniej) przy tych samych kilowatach. Znajomi, którzy opalali gazem (domy mają wporzo) bulili średni 500-600 zł. miesięcznie, a było u nich zimno. Ci którzy mieli ekogroszek (np. mój kolega -270 zł) otwierali sobie okna a wdomach ok. 25 stopni. A co będzie, jak ruskie (Ribbentrop/Mołotow) zrobią rozlewnię pod Berlinem?
Cokół. Tu masz rację, bo mnie to się też nie podoba, a poza tym nie ma okapu - ściana z fundamentami równo. Pytałem fachowców, i mówią że spoko, ale obserwacje pokazują co innego. Np. u Niemców to powszechne i dobrze się trzyma. Ale skąd tu wziąć Niemca do budowy? Powiem Ci, że boję się tego, bo czuję w tym tandeciarskie łączenie, ale zawszy raz na trzy lata można coś podkleić. Facet mi powiedział, że dobrze zrobione da się oderwać tylko z ociepleniem. W każdym bądź razie problem jest.
Okna. Niestety, wszystkie firmy standardowo robią standard, a te takie nie są. Za to firm jest tyle, że można powalczyć. Sprawdź najpierw ile Ci zaśpiewają za wymiary zgodne, a ile za zbliżone, ale uznane za standard. Może wtedy troszkę pomniejszysz otwory.
A nie mówiłem, że warto się komunikować. Jak kupujesz te okna sam, to drogo, ale gdyby nas kupowało np. 5 osób, to za pięć kompletów....
O Twoim pomyśle ze świetlikami, to jutro jak popatrzę. Mogę ci tylko powiedzieć:
1. temperatura w domu
2. sprawna wentylacja (wiesz już dlaczego mechaniczna?)
3. glify o odpowiednim kształcie.
Teraz się nie obawiaj o skraplanie. A pomysł bardzo fajny. Chyba też tak zrobię.
Walcz z kosztorysem. Jak dostanę projekt, to powiem Ci, co mnie wyszło. Wiem już, że 18000 to wystarczające pieniądze za wybudowanie tego domu w stanie sur. razem z więźbą. Kupujesz może gotową z fabryki, czy cieśla Ci zrobi?
Do jutra. Pomęczę Panią Architekt - gdzie ten dom stoi.

Jean_Luc
05-04-2006, 19:10
"NIE NIE NIE" to trochę za mało, żeby mnie odwieźć od mojego pomysłu :-)
Przyznam, że nie znam się na ogrzewaniu, ale tyle co zdążyłem się dowiedzieć spowodowało, że moje założenia są następujące:

- chcę mieć zapasowe źródło energii na wypadek gdy Putinowi zachce się znowu zakręcić kurek Ukrainie. W tym wypadku najbardziej podstawowym źródłem wydaje się otwarty ogień w kominku, w którym będzie można spalić nawet pobliskie drzewa a w ostateczności meble i książki :)

- woda musi mieć stabilną temperaturę, tzn. nie może być tak, że za każdym razem gdy odkręce kurek wody użytkowej to musi się wylać kilka litrów wody, żeby dotarła do mnie woda podgrzana

- kominek musi mieć jakiś cel. Posiadanie kominka tylko po to, żeby raz na rok zapalić w nim by stworzyć romantyczną atmosferę wydaje się mało sensowne. Niech to ciepło coś robi a wtedy bardziej chętnie w nim zapalę

- wszystko musi być wygodne, to znaczy - zaprogramowane, a nawet muszę mieć możliwość włączenia/wyłączenia ogrzewania przez Internet, skontrolowania zdalnego, itp - słowem ogrzewanie zintegrowane z systemem inteligentnego budynku. Gdy wszyscy domownicy wyjadą z domu muszę znać odpowiedź na pytanie mojej żony "a wyłączyłeś to i owo ?" albo "zrób ciepło w domu zanim przyjedziemy"

- maksymalnie ekologiczne rozwiązanie

to chyba tyle...

Tak więc powstała idea: kocioł gazowy + kominek z płaszczem wodnym + zbiornik buforowy + kolektory słoneczne. Idea jeszcze niedopracowana, ale zyskała aprobatę znajomego przedstawiciela znanej firmy, która to firma z pewnością chciałaby zrealizować mój spory wydatek.
Co do dynamicznej wymiany ciepła w kominku to właśnie ten spory zbiornik/podgrzewacz o pojemności około 600-700 litrów miałby przeciwdziałać dynamice takiego układu.
Oczywiście układ kominkowy otwarty, kotłowy zamnknięty. Do tego wymiennik ciepła.

Problem jednak w tym, że rozważany obecnie przeze mnie zbiornik (vitocell 333), o średnicy 1m, wysokość 2m musiałby chyba w garażu stanąć, ewentualnie w poszerzonym wc na parterze.

Czekam na krytykę mojego pomysłu :-)

Jean_Luc
06-04-2006, 21:01
radek69 - jeszcze raz przemyślałem to, co napisałeś o gazie i groszku węgielnym. Poczytam jeszcze co ludzie do tej pory napisali, ale tutaj pojawia się pewna niedogodność. Przez całe życie paliłem w jakiś sposób węglem i mam serdecznie tego dość... Przede wszystkim konieczne jest pomieszczenie a i brudne to jest, że nie wspomnę o pracy fizycznej, której i tak będzie mnóstwo. Nie widziałem jeszcze na własne oczy tego ekogroszku, ale nie podoba mi się ten pomysł...
Najlepiej, żeby palenie było bezobsługowe a z ekogroszkiem raczej nie za bardzo będzie.
Co do argumentów o temperaturze to mam wątpliwości, czy to nie jest spowodowane np. błędnie wykonaną instalacją, ale to się tylko tak zastanawiam i się na tym nie znam :-)

Generalnie więc nie mam ochoty bawić się w sezonowego palacza - mam inne rzeczy do roboty.
Czy mimo tego jednak masz jakieś namiary na rozwiązania, o których myślisz i czy możesz mi je podesłać ?

Co do więźby dachowej - ekipa, z którą rozmawiałem ma swojego cieślę, ale nie wiem kiedy będę mieć pozwolenie, więc nie wiem czy ta ekipa będzie u mnie budować...

radek69
07-04-2006, 11:39
Cześć Luc.
Tu masz rację. To będzie bardzo kosztowne i firma, która Ci to robi musiała zjeść na ty zęby. Jeśli zastosujesz system otwarty, to w porządku. Bo to nie tylko sprawa ciśnienia. Woda z pewnością będzie osiągać temperaturę 110 stopni. Popytaj co dzieje się z bombelkami powietrza i co one robią z rurami, pompani i innymi urządzeniami. Owszem są specjalne odtleniacze, bufory, trójniki, czwórniki, bypassy itp. Zapomnij o automatyce do tego zestawu, a jeszcze gorzej z automatyką cyfrową. Oczywiście zamontują Ci wszystko, co zechcesz i zapewnią, że będzie super, ale sam się przekonasz. Jeśli nie masz czasu na wieczną regulację i strach przed wybuchem, to lepiej zamontuj DGP, to prostrze, lepsze i można w pełni kontrolować. Dużo taniej i pewniej wyniesie wentylacja naw. - wyw. z rekuperatorem.
Co do kotłów na paliwa stałe. Wszystko zależy od wielkości zasobnika. Można dokładać raz na 3 dni, ale także raz na 15. W dobrym i wyregulowanym piecu popiołu do usunięcia jest jak na lekarstwo. Oczywiście nie może się równać z ogrzewaniem gazem ziemnym, ale w przypadku butlowego też jest dużo roboty. W każdym razie to nie jest tak jak ze starą kotłownią na węgiel. Kupisz sobie dwa szczelne woreczki groszku po drodze z pracy, rozetniesz, wsypiesz i tyle. Jak masz solar do cwu i w zasobniku grzałkę elektryczną na wszelki wypadek, to latem nie martwisz się o konieczność palenia pieca.
Ale Towje obrzydzenie rozumię i to jest ważny argument przeciw.
Sprawdzę adresy internetowe i podeślę Ci namiary.
Bardzo interesuje mnie NET, o którym piszesz, ale z lektury tematu wyszło mi bardzo drogo, około 40 000 zł i odpuściłem.
CWU nigdy nie ma stabilnej temperatury, a już na pewno nie przy ogrzewaniu gazowym. Zasobnik też ma swoje możliwości. Aby od razu leciała gorąca są tylko dwie możliwości:
- wszystkie dystrybutory wody znajdują się bezpośrednio przy zasobniku, cz źródle ogrzewania,
- zastosowałeś układ z systemem zwrotnym, który co jakiś czas (sterowany automatyką) sam przetacza wodę w rurach, a by ta zawsze miała np. 40 stopni.
Myślę, ze jak ci projektant zrobi schemat instalacji, którą chcesz wykonać, to sam zrezygnujesz.
Muszę kończyć, ale jeszcze napiszę.
NaRa.

radek69
07-04-2006, 14:26
Trochę napisałęm rozrzutnie, ale nie miałem za dużo czasu.
Zaczynam rozumieć Towją ideę, pewnie praca nie pozwala Ci na zabawę w domownika. Pomyśl może np. o pompie ciepła albo o ogrzewaniu powietrznymm montowanym w posadzkach (LEGALET). Czemu piszesz, że nia masz gdzie postawić zasobnika? Pomieszczenie w projekcie jest wystarczająco duże. Ja przenoszę kotłownię za garaż i się nie martwię, bo miejsca starczy, tyle, że to daleko (np około 12 m. rur do kuchni i ja to mam problem z ciepłą wodą, bo ile musi jej zlecieć? Jakoś to rozwiążę. Ta instalacja ze zwrotem ostudzonej wody jest droga i penie nie starczy mi na nią pieniędzy.
Przyjrzałem się sprawie ze świetlikami i też tak zrobię (nie jestem pewien wyglądu dachu). tyle, że trzeba przesunąć w tył ściankę, bo okienka musiałyby wyjść pod samym złączeniem belek a to chyba nie za dobrze. Pomyślałem sobie, że można tam dla bezpieczeństwa (problem ze skraplaniem) umieścić mały kaloryferek - co ty na to? Napisz, co z szerokością schodów. Zwiększasz, czy takie mogą być? A jak zwiększasz, to w jaki sposób.
Acha. Jak zrobisz instalację z otwartym naczyniem wzbiorczym (a to dla płaszcza wodnego najbezpieczniejsze rozwiązanie) to zapomnij o miedzi, plastiku, itp. tylko zwykłe stalowe rury. Pogadaj z metalurgiem potwierdzi. Oczywiście stal jest ok. tylko to pociąga za sobą inne wymogi dotyczące np. grzejników, podłogówki itd.
Ja nie zniechęcam, staram się jedynie przedstawić wiedzę, jaką zdobyłem o tych sprawach.
Pozdrowienia.

pedzelito
08-04-2006, 11:32
Witam Was bardzo serdecznie!
Ze względu na to, iż jestem pod wrażeniem projektu Murator M05a - Niewielki - wariant I (z podwójnym garażem) mam nadzieję być stałym bywalcem tego tematu.
Narazie jestem na etapie zakupu działki ale jeszcze w tym roku chcę doprowadzić do stanu surowego zamkniętego i po wstępnej analizie wybrałem budowę w technologii Ytong (ściany zewnętrzne) http://www.muratordom.pl/7637_5375.htm i Silka (ściany wewnętrzne).
Wysłałem do znajomego (duża firma budowlana w Rzeszowie) prośbę o wycenę tego domu - jak tylko ją dostanę obiecuję tu opublikować.
Narazie pozdrawiam!

Jean_Luc
10-04-2006, 10:06
Witaj Pedzelito ! :-)

Radek69 - co do grzejnika - planuję przenieść drzwi na ścianę pomiędzy kotłownią a garażem. W efekcie zostanie przestrzeń o rozmiarach 100x186 na zmieszczenie zbiornika akumulacyjnego (średnica 100) i kotła gazowego (szerokość 56). Nie wiem, czy wystarczy miejsca na na naczynia przeponowe, pompy, itp, ale jestem dobrej myśli, więc może to nie jest problem.

Co do świetlika - chyba okno 78/98 zaczynające się na wysokości słupków - mam to wstępnie narysowane, ale nie będę tutaj wklejać z uwagi na prawa autorskie do projektu M05a.

Co do schodów - problem z tym jest... Chciałbym zdobyć chociaż 12 cm dodatkowej szerokości, kosztem kotłowni. Jest tam jednak ściana nośna, którą trzeba byłoby przesunąć - podobnie z górą - słupek trzeba byłoby przesuwać i dodatkowo cenne miejsce, o którym napisałem powyżej zostałoby użyte... Chyba jednak zostawię te schody...

Zastanawiam się również nad likwidacją WC, przedłużeniem szafy w ścianie, a po drugiej stronie zrobieniem miejsca na prysznic. Sciankę poprzeczną jednak nie za bardzo da się ruszyć ponieważ jest tam pion kanalizacyjny. W efekcie powstałaby duża łazienka. Aktualnie w bloku mieszkam i mam taką jak na rysunku i trochę to jest małe.

Zastanawiam się również nad - na początku nie robieniem ścianki działowej w pokoju 13. Powstałby salon na pięterku z biblioteczką, miejscem na komputer - taka pracownia rodzinna, ale to jeszcze zobaczę przed budową ścianek.

I jeszcze jedna sprawa odnośnie poddasza - te okna to trochę wysoko są... 1.3m - będzie tylko niebo widać, a ja mam całkiem fajne widoczki za oknem. Przeglądałem "inspiracje" na stronie velux-a (http://www.velux.pl/NR/exeres/3D2D89E2-9ED1-41D9-B9E1-A1DA4E14799E) i fajnie pokazane są niskie ścianki kolankowe. Może jednak obniże ścianki kolankowe i okna - co o tym sądzicie ? :-)

Temat ogrzewania innym razem - muszę bardziej pogrzebać w temacie.

radek69
11-04-2006, 18:01
Pedzelito witaj w klubie!
Nie myślisz chyba o jednowarstwówce. Nie ulegaj reklamie - zbadaj zagadnienie. Ja byłem tym zafascynowany, ale rzeczywistość okazuje się brutalna (acha! od tej samej sielankowej reklamówki zaczynałem. Prawie jak "Always" - zawsze czysto zawsze such zawsze pewnie). Będzie zimno. Pamiętaj, że parametry podawane są dla wybranego elementu dużej płaszczyzny. A co z narożami, nadprożami, stropem i wszystkimi innymi mostkami termicznymi? Będziesz potem docieplał, najprędzej zrobisz to od północy itd.
Informacja! Nadproża prefabrykowane z czasem ulegają wygięciu, i zdecydowanie ponoć lepiej (a i dużo taniej) zrobić betonowe - tak tradycyjnie na budowie.
Cześć przyjacielu
miejsca starczy, bo staranny hydraulik ładnie Ci to wszystko porozmieszcza, ale warto pomyśleć o eksploatacji, konserwacji, ewentualnej wymianie niektórych elementów - czyli o dostępie do całej aparatury.
A z tymi schodami to mnie załatwiłeś! Ja to zgrubienie przy schodach (od strony kotłowni) wziąłem za szyb wentylacyjny. Jutro dostanę projekt (!) to będę moądrzejszy. Bo tą ściankę nośną z drzwiami przedsionka to przecież można skrócić i ewentualnie wzmocnić.
Musimy zobaczyć to w rzeczywistości, może jakoś wyduszę namiar na ten dom. Ja się boję, że potem nie będzie można po tych schodach wnieś płyt k-g do poddasza a nawet mebli.
Taki otwarty salon - jeśli nie musisz na górze mieć 3 sypialni to bardzo fajna rzecz (zawsze kiedyś można zabudować) POPIERAM. To będziesz miał i za mnie, bo ja niestety nie mogę. Ja bym zrobił ten pokój od strony schodów, bo wtedy można z nimi uniknąć efektu tunelu. Ale na wprost też fajnie.
Okna. Zrobiłem sobie model 132 cm i wypadło nieźle. Tylko moja młodsza córka sama ma tyle wzrostu. Reszta rodziny wszystko widzi. Bez przesuwania ścianek można to zrobić pozbywając się pionowego glifu na dole okna i umieścić jego dolną krawędź na wysokości szczytu ścianki. Dojdzie wtedy przy okazji ładny parapecik na ozdoby i kurz, co nie?
Zespolone okna połaciowe są super, ale kosztowne (ty burżuju). Jednak poważniejszy problem to osłabienie konstrukcji dachu, trzeba by wymiany wstawiać, a i tak nie wiadomo, czy nie nastąpi ugięcie płaszczyzny dachu(np silniejszy wiatr, czy duża ilość śniegu). Wiem, że stosuje się je najbezpieczniej w konstrukcjach połaci żelbetowych.
Luc! może jakieś poparcie dla wymienionej przeze mnie sumy za budowę domu co? To się lepiej poczuję. A i dobry uczynek zrobisz na święta.
Łazienka Łazienka! Też chcę mieć dużą (mniejsza o dół) ale coś za coś. Ta na górze jest wielkości mojej obecnej kuchni - no trochę mniejsza. Strasznie przeżywałem tą powierchnię, ale w końcu wytłumaczyłem sobie, że w końcu to tylko łazienka. A jak mi już przeszło to Ty znowu zaczynasz. I jak tu żyć?
Słuchaj, mam gaz w ulicy, ale czy opłca mi się ten cały meksyk instalować tylko dla kuchenki gazowej? Wypowiedz się, bo mam kłopot praktyczno - rozwojowo - finansowy (nie to żebym był skąpy). Chyba w sumie będzie z 8 000 zł. Butlę gazową wnosiłem 14 lat na 3 piętro (trzecie i pół!) to się przyzwyczaiłem, a na parter to jak wakacje.
Pedzelito nie rezygnuj z projektu. Jest super. Sam widzisz.
Pozdrowienia.

pedzelito
11-04-2006, 20:15
Pedzelito witaj w klubie!
Nie myślisz chyba o jednowarstwówce. Nie ulegaj reklamie - zbadaj zagadnienie. Ja byłem tym zafascynowany, ale rzeczywistość okazuje się brutalna (acha! od tej samej sielankowej reklamówki zaczynałem. Prawie jak "Always" - zawsze czysto zawsze such zawsze pewnie). Będzie zimno. Pamiętaj, że parametry podawane są dla wybranego elementu dużej płaszczyzny. A co z narożami, nadprożami, stropem i wszystkimi innymi mostkami termicznymi? Będziesz potem docieplał, najprędzej zrobisz to od północy itd.
Informacja! Nadproża prefabrykowane z czasem ulegają wygięciu, i zdecydowanie ponoć lepiej (a i dużo taniej) zrobić betonowe - tak tradycyjnie na budowie.
Pedzelito nie rezygnuj z projektu. Jest super. Sam widzisz.
Pozdrowienia.

Witam Cię!
Bardzo lubię jak ktoś tak rzeczowo wyjaśni zagadnienie. Ze względu na to, że "budowlanka" to dla mnie nowa, jakże fascynująca :) dziedzina każdy taki post kieruje moje zamiary na właściwy tor.
Z projektu na pewno nie zrezygnuje!!! Powiedziałem sobie - albo Niewielki albo żaden inny!!! Projekt zostaje, ale o jednowarstwówce to już nawet nie myślę. :lol:
Jestem szczęśliwcem który ma takich prekursorów w budowie Niewielkiego jak radek69 i Jean_Luc!!! Jakie to będzie wszystko proste jak Wy zbudujecie a koncepcje tutaj opiszecie! :wink:
A tak a'propos to ja myślę o likwidacji szaf na parterze i przygotowania zamiast nich miejsca na saunę której od razu nie zamontuję - dopiero po jakimś czasie (kasa). Wtedy powstanie całkiem ładny salonik kąpielowy z wejściem od sypialni no i pozostanie WC dla gości.

Zgodnie z obietnicą przedstawiam ceny materiałów Ytong/Silka na nasz projekt (wersja z podwójnym garażem) i BARDZO, BARDZO jestem ciekawy Waszych opini. Czy to ceny "kosmos" w porównaniu z innymi technologiami? Bo wg mnie "kosmiczny kosmos". :-?
Cena za transport jest STRASZNA!!! Budowa od tej firmy jest 6,5km!!!

http://img83.imageshack.us/img83/5356/wycena4lr.jpg (http://imageshack.us)

Pozdrawiam!!!

radek69
12-04-2006, 18:55
Cześć Italiano (nie mogę spamiętać twojego LOGO)
Chciałem dane, to mam. I co i nic. Tu jestem cienki, bo jeszcze nie liczyłem na sztuki. Ale sprawdzałem ceny zwykłego bloczka i ytonga. I wyszło mi jak 1:2 a dalej jeszcze więcej, jeśli doliczyć elementy systemowe. Ty Luc mu podpowiedz, bo myślę, że tu wiesz dużo lepiej.
Ja dziś "odebrałem" projekt. Przygotowali mi M05 i zdrowo mnie wnerwili. Jeszcze babka mi bezczelnie mówi, "to się pan nie dogadał z koleżanką". Myślałem, że mnie szlag trafi. Macie pojęcie?
A słuchaj kolego z Włoch. Jeszcze ci napiszę, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem zaprawy cienkowarstwowej ciepłochronnej. Ja uznaję tylko zaprawę z wapnem i nie bez powodu. Jak tam przygotowania do Świąt. Jedzcie i wypoczywajcie, bo potem już tylko ciężka walka.[/i]

pedzelito
12-04-2006, 20:01
Cześć Italiano (nie mogę spamiętać twojego LOGO)
Chciałem dane, to mam. I co i nic. Tu jestem cienki, bo jeszcze nie liczyłem na sztuki. Ale sprawdzałem ceny zwykłego bloczka i ytonga. I wyszło mi jak 1:2 a dalej jeszcze więcej, jeśli doliczyć elementy systemowe. Ty Luc mu podpowiedz, bo myślę, że tu wiesz dużo lepiej.
Ja dziś "odebrałem" projekt. Przygotowali mi M05 i zdrowo mnie wnerwili. Jeszcze babka mi bezczelnie mówi, "to się pan nie dogadał z koleżanką". Myślałem, że mnie szlag trafi. Macie pojęcie?
A słuchaj kolego z Włoch. Jeszcze ci napiszę, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem zaprawy cienkowarstwowej ciepłochronnej. Ja uznaję tylko zaprawę z wapnem i nie bez powodu. Jak tam przygotowania do Świąt. Jedzcie i wypoczywajcie, bo potem już tylko ciężka walka.[/i]


Hehehehehe, ten Włoch to chyba ja. ;)
Nie cierpię włochów :) a pedzlito wziął się od pędzla tylko nick był zajęty. :)
Napisz proszę dlaczego "zagotowali Cię" przy projekcie - jestem bardzo ciekawy. Ja zamierzam kupić go nie w Muratorze a u rzeszowskiego dystrybutora - takla sama cena a mam nadzieję że to docenią i pomogą przy robocie "papierkowej". Na przyszły czwartek jestem umówiony z ich architektem i się okaże...
A na święta mam wszystko w d... :wink: i jadę do Wisły, a po świętach jak trafnie napisałeś "tylko ciężka walka!"
Pozdrawiam!

JKJ7
17-04-2006, 12:53
Cześć!
My także kupiliśmy ten super projekt. Jesteśmy "optymistcznie" nastawieni w przyszłość ( koszty - kredyt itp.).
Jeśli chodzi o zmiany to Nasz architekt zasugerował okna 120x150 no oczywiściwe drzwi wys. 200cmm. Te w projekcie zjadły by trochę naszych skromnych zasobów. Dodatkowe okno w łazience na piętrze, przestawienie belek w pomieszczeniach tak, aby były schowane w ścianach.Sprawa wąskich schodów wygląda w jego oczach tak, że część dolna powinna być poszerzona do ok 95 cm kosztem części górnej co pozwoli na ewentualne manewry meblami i podobno inaczej to wygląda w praktyce jak wychodzi się między dwoma zamkniętymi ścianami a inaczej gdy z każdej strony jest ściana, a z drugiej poręcz ( to jego pomysł może faktycznie dobry). Po za tym ścianki w pomoieszczeniach 132 cm to wg mnie są za wysokie ( max ok. 100cm) ale co z belkami? Na dole : rezygnujemy z grilla i okna koło kominka, drzwi z garażu do domu przenosimy do pomieszczenia gospodarczego, a z garażu do schowka likwidujemy. W miejsce WC i szaf chcemy wykonać garderobę.
Zastanawiamy się nad przesówanymi drzwiami ( chowane w ścianę ) do kuchni. Generalnie zmiana wysokości okien i drzwi ( do garażu także ). Większych zmian na tym etapie nie przewidujemy - wiadomo, że wiele rzeczy wyjdzie podczas budowy. Zamąciło nam w głowie ogrzewanie, bo to przecierz jest największy koszt późniejszego utrzymania domu ( może klimat się ociepli ? ). A cha - ściany zewnętrzne będą zgodnie z sugestią osoby, która to będzie budować z pustaka typ "U" + styropian.
Dach-dachówka ceramiczna a okna drewniane- to chcemy a co będzie to się okaże w najbliższej przyszłości.Obecnie czekamy na mapki ,potem pozwolenie i zaczynamy mamy nadzieję ,że gdzieś od lipca.Chcielibyśmy w tym roku wybudować stan surowy zamkniety.
Czy jest ktoś z okolic Krakowa, kto ma już coś zaczęte w tym temacie?
Do następnego posta...

Jean_Luc
17-04-2006, 22:46
Witam ponownie,
Postaram się nadrobić zaległości.

Co do ogrzewania to w dalszym ciągu nie jestem zdecydowany. Radek69 mi zwrócił uwagę na kilka niepokojących aspektów i będę chciał to zgłębić.

Co do okien - nie jestem burżujem - wiem ile kosztuje zrobienie zespolonych okien i raczej nie będę szaleć. Nie stać mnie na budowę za swoje oszczędności. Pomysł z parapetami pod oknami połaciowymi i dodatkowo wcięciem w ściankę kolankową podoba mi się, ale jeszcze zobaczę.

Co do technologii wykonania - ściana 2-warstwowa. Ceramika (Max albo porotherm na zaprawie) + wełna. Przyznam, że zastanawiałem się nad rozwiązaniem, ale znajomy (opiniotwórczy znajomy :-) tak budował i bardzo sobie ceni.

Co do łazienki - radek69 wybacz, ale też nie wiem jak to jeszcze będzie. Moja żona jest bardzo konserwatywna i jej wystarczy mała łazienka, ale ja boję się, że będzie trochę mała i chcę zrobić dobrze :-)

Co do wyceny budowy to na razie nic nie mam. Decyzja o projekcie M05a brała się również z kosztów, ale na zasadzie porównania tego, co w Muratorze podali. Drugim faworytem dla nas był D12b, ale różnych powodów wybraliśmy M05a. W najbliższym czasie mam zamiar pojeździć po hurtowniach i poprosić o wyceny.


JKJ7 - ja jestem z Krakowa a buduję w Tomaszowicach. Na razie jednak mam projekt, który aktualnie jest u architekta, większość dokumentów, projekt zjazdu z działki i rozeznanych trochę spraw i to właściwie tyle. Także chciałbym w tym roku stan surowy zamknięty wybudować - muszę się bardzo spieszyć.


Co do modyfikacji - też chcemy zrobić drzwi rozsuwane do kuchni.
Co do WC - na pewno chcemy zlikwidować... Uważam, że takie usytuowanie to jest jakiś nienormalny pomysł no bo wyobrażcie sobie, że przyszliście do kogoś do domu i nagle zachciewa Wam się bardzo do WC. Wchodzicie do tego, który aktualnie jest na projekcie i że tak powiem używacie ciężkiego kalibru... Zapaszek i przede wszystkich odgłosy po całym domu się rozchodzą bo nie sądzę, żebyście zrobili wyciszane drzwi. Dodatkowo jeszcze w domu jest trochę gości... U moich rodziców łazienka jest właśnie w takim eksponowanym miejscu i zdecydowanie nie podoba mi się to.

Co do słupów - ja ostatecznie nie zamierzam ich chować - wręcz przeciwnie, mogą stanowić aktrakcję, jesli ładnie się je obrobi. To czy obniżymy ściankę kolankową okaże się dopiero po wybudowaniu dachu. Może faktycznie przestrzeń poniżej 1.3m nie nadaje się do użytku, ale przeglądałem różne aranżacje na stronach producentów okien dahcowych i jednak można ciekawe rzeczy zrobić. Dla dzieci to jest również atrakcja - tak sądzę :-)

Z innych rzeczy - mam 60m swojego dojazdu o szerokości 3.5m - już planuję kupić kosiarko-odśnieżarkę z pługiem na zimę... :-(
Zaprojektowałem sobie również wjazd na działkę - brama dwuskrzydłowa, przed bramą wejście dla pieszych, pomieszczenie na kubły ze śmieciami i szybkozłączkę do szamba. To wszystko zadaszone w stylu oczywiście domku :-) Zobaczymy co się uda z tego zrobić.

Czy wiecie może czy i gdzie można kupić takie okna jak w projekcie ?

wojtas_M05
20-04-2006, 18:33
Witam wszystkich
Też zdecydowałem się na M05 po porównaniu (kosztowym) z "Wdzięcznym" tej samej autorki - inni architekci (projektów dla mas) jakby baranami byli i nie wiedzieli co to funkcjonalność, że o wyobraźni przestrzennej nie wspomnę. Cieszę się, że Was znalazłem!

Radek, popieram twoją wizję ogrzewania, ale czy myślałeś o wysunięciu kotłowni do samego "ganku" i zamknięciu jej drzwiami, plus wstawieniu dodatkowych drzwi wyjściowych (tzw. drzwi boczne o wypełnieniu takim jak bramy garażowej - idealne do wniesienia eko-groszku:)) - wystarczy tylko przenieść komin spalinowy tuż obok schodów i podciągu ZE3 i wkomponować w żebro ZE9. Co Wy na to (pytam też Jean'a)? Poza tym polecam zamienić kominy wentylacyjne na same wywiewki - koszty dużo niższe i miejsca w łazience i kuchni więcej. Po tych zmianach kominów można z powodzeniem przestawić wszystkie okna dachowe na ich miejsce (u mnie to wschód i zachód więc jak znalazł)
Zaciekawiłeś mnie z tymi rurami stalowymi, są okropne, ale skoro plastik w systemie otwartym odpada... jak masz link na jakiś ciekawy art. na ten temat to bardzo proszę.

Ja zmieniam wszystkie okna i dach (co myślicie o dach. bitum.). Wszystkie sięgają okapu i przez to nie są efektywne w górnej części - u mnie wszystkie kończą się na wys 225 - to i konstrokcja wieńca się uprości (oglądaliście projekt stropu?) W kuchni i gabinecie wstawiam okna 240x90 na wysokości 135 - powinno unowocześnić trochę chałupkę i wstawiam fix 160x225 na prawą elewację bo mam ogród na tą stronę (drzwi tarasowe zmniejszam do 160x225 dla zachowania spójności). Ja planuje powiększyć pokój dzienny trochę inaczej w przyszłości (jeżeli rzeczywiście mi będie za ciasno) - na prawej elewacji można świetnie dobudować ogród zimowy i zrobić tam jadalnię - bo mam od tej strony południe - i nie wymaga to pozwolenia na budowę więc pomysł polecam rozważyć.

Czekam pilnie na wszystkie komentarze bo niosę w poniedziałek projekt do adaptacji:) Pozdrwaiam


PS. Miejsce na schody można zyskać zmieniając ściany konstrukcyjne na 18cm silikaty - wszędzie się więcej miejsca zrobi:) Przy ogrzewaniu na paliwo stałe dobrze jak ściana przyjmuje i oddaje ciepło. Nie wiem czemu ludzie w Polsce z silikatów nie budują?

Jean_Luc
20-04-2006, 20:05
Witaj wojtas_M05 !
Wygląda na to, że ten projekt robi się popularny :-)

Co do ogrzewania to niestety ja jakoś nie mogę się przekonać do ogrzewania na paliwo stałe. W dalszym ciągu chodzi mi po głowie turbokominek+solar+kocioł gazowy i to mimo słusznych uwag, które radek69 tutaj przytoczył... Mam już połowę życia za sobą i większość życia przemieszkałem w domkach jednorodzinnych (4-ech) własnym - zbudowanym z ojcem za "tamtych" trudnych czasów i domkach wynajmowanych, ogrzewanych węglem/drewnem, itp. Teraz od 5 lat mieszkam w bloku i zacząłem cenić sobie wygodę, zwłaszcza, że jestem człowiekiem bardzo zapracowanym... Nie ma to jak przyjść zmarzniętym w zimie do zimnego domu... brrr. Dodatkowo zawsze przeszkadzał mi bałagan, brud, pajęczyny, robactwo, itp, które towarzyszy takim rozwiązaniom, więc tym razem chyba jednak postawię na bezobsługowość a gdy będę chciał pobawić się ogniem to zapalę w kominku albo grill... :-)
Ja więc na razie pasuje i nie rozważam kombinacji z organizowaniem składu opału.
Ogrzewanie kominkowe z płaszczem jest obgadywane na forum: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=36551&postdays=0&postorder=asc&start=0

Z tymi oknami to ciekawa sprawa... Rozważałem podniesienie ścianki kolankowej o jeden pustak, ale autorka projektu nie wyraziła zgody z uwagi na to, że budynek straci swój urok. Wydawało mi się właśnie, że chodzi o to, żeby okna i drzwi były pod sam okap. W projekcie faktycznie jest jednak zgoda na zmianę wymiarów drzwi i okien i nie rozumiem na czym maiłoby polegać zachowanie stylu...
Może warto zobaczyć na murator 10/2005 strona 71. Są tam zdjęcia z takim właśnie niskim okapem. Bardzo ładnie to wygląda. Okna mają jednak więcej szprosów.

Co do ogrodu zimowego - to jest świetny pomysł ! :-) Sam to rozważam, ale ponieważ to jest kwestia dalszej przyszłości to jest to na razie pomysł na powiększenie przestrzeni życiowej. Podobnie rozważam w nieokreślonej przyszłości w razie potrzeby garaż przerobić na pokój/salon/siłownię albo pokój i garderobę a na działce postawić osobny budynek gospodarczo-garażowy.

Jean_Luc
20-04-2006, 20:09
Aha ! Na płytce w najnowszym muratorze jest prezentacja 3D projektu M05 :-) Niestety aplikacja jest bardzo ciężka i przez to ciężko się tego używa na średnim sprzęcie.

wojtas_M05
21-04-2006, 09:18
no tak, płytka jest do bani, aranżacja beznadziejna a aplikacja z ubiegłego stulecia, i na pewno obrzydzą ną ludziom ten projekt,

co do tego niskiego dachu nad ostatnim stopniem (ktoś się kiedyś nad tym zastanawiał) to bym sie nie przejmował bo przyglądałem się przekrojowi i 2 m są nawet z prawej jego strony, bardziej martwi mnie łazienka na poddaszu - żeby dojść do okna to się trzeba naginastykować - ja myślę nad przełożeniem okna na prawą stronę patrząc od wejścia i wannę postawić w poprzek, bo inaczej biedne plecy i głowa

rozmawiałem z autorką o mojej koncepcji okien i nic nie mówiła, że burzy jej wizję uroku tego domu, więc działam bez skrupułów.

największy problem mam z kosztorysem, ale to już inna para kaloszy, szkoda, że jak ktoś już wybuduje to na forum nie wchodzi żeby podzielić sie doświadczeniem...
pozdr

Edytka
21-04-2006, 10:04
Witam po bardzo długiej przerwiej, :lol:
nie odzywałam się, bo nie miałam nic do powiedzenia, ale śledziłam Wasze posty bardzo uważnie.
Jestem już po wstępnych rozmowach z budowlańcami, ale ostateczną wycenę będę miała we wtorek, to się podzielę... Dach już też został wyceniony i nie jest tak źle. W tej chwili szukam cieśli, ponieważ mury, ciesielka i pokrycie dachu, będą robione przez różne ekipy.
Taki jest plan, zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości.
Zamierzam zacząć na początku lipca, już niedługo, więc jeżli ktoś z Was ma namiary na solidnego, w miarę taniego cieślę to poproszę na priva.

Pozdrawiam
Edyta

Jean_Luc
21-04-2006, 10:20
Witaj Edytka - czy możesz coś więcej napisać o tej wycenie dachu ?
Tzn. jakie pokrycie i za ile ? :-)

Jean_Luc

koalla
21-04-2006, 14:01
czeœć wszystkim,
przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?

pedzelito
21-04-2006, 14:02
czeœć wszystkim,
przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?

I o tym i o tym. Obydwa są piękne. :D

Jean_Luc
21-04-2006, 14:15
cze�ć wszystkim,
przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?

W moim przypadku o M05a (a właściwie M05aL - czyli M05a lustro). Natomiast napisałem, że w ostatnim Muratorze jest M05.

Edytka
24-04-2006, 08:03
mój to M05 :)

Jean_Luc - to była dachówka cementowa. Ale okazuje się, że Ty masz trochę większy dach.

Miłego dnia
Edyta

aladin07
24-04-2006, 13:59
Edytka a masz juz ta wycene dachu zrobiona ?
podaj jakies szczegoly, kwoty bo my tu zaraz jajka zniesiemy z moja kochana z ciekawosci,
bo tez sie nam M05 strasznie spodobal tylko ten dach nas nurtuje :)
z gory dzieki

magdac.
24-04-2006, 14:17
Cześc, też mam projekt M05, zastanawiam sie nad podniesieniem poddasza o dwa pustaki, co zwiekszy powierzchnie poddasza, zostana zlikwidowane płyty karton-gips, tlko nie wiem czy to możliwe. Jezeli wiecie co trzeba zrobi w tym kierunku zeby uzyskac stosowne pozwolenie na taka zmiane to prosze o rady.
Pozdrawiam

koalla
24-04-2006, 14:23
czeœć,
ja mam M05L czekam właœnie na pozwolenie, robiłem kilka zmian ale podniesienie o dwa pustaki to chyba nie najlepszy pomysł. Wydaje mi się że cały dom straci swój urok. Rozmawiałem z kilkoma projektantami i wszyscy byli co do tego zgodni.Pozdrawiam.

Jean_Luc
24-04-2006, 16:15
Witam,

Ja również myślałem o podniesieniu poddasza o 1-2 pustaki, ale autor projektu nie zgodziła się. Mój architekt z kolei stwierdził, że można podnieść o 1 pustak i wydłużyć okap a tym samym zostanie zachowany styl domku.
Nie wiem jednak czy to dobry pomysł bo przy podniesieniu o 1 pustak okap będzie wystawał na 1.08 m. Co o tym sądzicie ?

sSiwy12
24-04-2006, 17:00
Witam. Jeśli okap będzie "wystawał" więcej niż 1 m, to granice zabudowy będą liczone od końca okapów, a nie ściany. Ku przypomnieniu.
Pozdrowienia.

magdac.
24-04-2006, 19:33
No to chyba nic z tego niebedzie a już miałam cichą nadzieje ze bedziemy mie większa powierzchnie na poddaszu ale jak tak mówicie to sobie odpuscimy, bo w sumie adaptacje projektu już mam więc to tylko by był dodatkowy kłopot.
Dzięki za dobre rady.

koalla
26-04-2006, 10:58
czeœć,
moim zdaniem taki długi okap zwiększył by dodatkowo zacienienie œcian czyli mniejsze nasłonecznienie a co za tym idzie, chłodniej w mieszkaniu.

koalla
26-04-2006, 11:08
słuchaj Magda ja na przykład żeby zwiększyć powierzchnię a zależało mi głównie na salonie, wydłużyłem budynek zyskujš salon większy o 6m, kuchnię o 2,5 a pokój na poddaszu o 4m.

magdac.
26-04-2006, 12:32
Dzięki za odpowiedź ale dół jest w porzo, mi chodziło o poddasze. A z tym nasłonecznieniem to nie do końca tak, bo gdyby mury poddasza podniesc o 2 pustaki to by było większe nasłonecznienie, gdyz odległośc dachu od okna by sie zwiększyła i więcej słońca by padało na dom, ale to jest moje zdanie.

iksalp25
26-04-2006, 18:21
Witam Wszystkich bardzo serdecznie, razem z narzeczona mamy zamiar zakupic projekt niewielki z podwojnym garazem, czytalem dokladnie forum, chcemy rowniez zrobic pare zmian, ale chcialbym wiedziec jedna rzecz czy wymiary sypialni na poddaszu nie przekraczajace 10m, nie wiem jak to dokladnie okreslic, ale czy to sa wymiary powiedzmy plaszczyzny sufitu, czy sufit+skosy???? bardzo prosze o odpowiedz bo jesli okaze sie ze 10metrow to raczej musze zrezygnowac z tego projektu:((( a szkoda by byla pozdrawiam

Jean_Luc
26-04-2006, 22:53
Witaj iksalp25 !

Powierzchnia, która jest podana dotyczy powierzchni na wysokości 1.9m
Sypialnie mają powierzchnie:
9.31 (17.67) m2
7.94 (15.20) m2
9.34 (17.71) m2

Liczba w nawiasie jest wielkością powierzchni podłogi.
Poza tym jest zrobiona sztuczna ścianka kolankowa na wysokości 1.3m, a to oznacza, że powierzchnia podana jest na wysokości skosów, jeśli dobrze zrozumiałem twoje pytanie.

Pytałem pewnego architekta o to, czy pokoje nie będą zbyt małe, ale stwierdził, że tak naprawdę widzi się powierzchnię podłogi i nie będą małe.
Dodatkowo w projekcie jest aranżacja ustawienia mebli i w tych dwóch większych pokojach są po 2 łóżka, 2 biurka do pracy i szafy.

Przyznam, że sam się martwię jak to będzie wyglądać, zwłaszcza, że sufit to tak naprawdę płaszczyzna o szerokości 30cm a znajomi radzili, żeby nawet nie wypłaszczać sufitu a pozostawić widoczną belkę kalenicową.

Jeśli masz wątpliwości to zobacz projekt "zacisze z garażem":
http://www.domoweklimaty.pl/index.php?id=4&hid=794

Jest to moim zdaniem bardzo dobry projekt, ale z różnych względów nie wybrałem go.

iksalp25
26-04-2006, 23:04
bardzo dobrze zrozumiales:) tak myslalem ze cos jest nie tak w tych wymiarach, jeszcze jedno a jaka bedzie wielkosc lazienki na poddaszu w takim razie? dzieki za odpowiedz

Jean_Luc
27-04-2006, 05:52
Łazienka ma wymiary 3.71 na wysokości 1.9m i 5.43 po podłodze.
Konstrukcja dachu i umiejscowienie łazienki powoduje, że tam jest tylko jeden skos.

iksalp25
27-04-2006, 11:40
to super w takim razie jestesmy zdecydowani na ten projekt, maly fajny i ladny:) aktualnie mieszkam tez w domku z poddaszem uzytkowym ale 260m2 to stanowczo za duzooooo tym bardziej ze jest butla z gazem buuu oki dzieki Ci przyjacielu, tak sie sklada ze mozna kupic ten projekt u mnie w miescinie:) a przy okazji jak bede w krakowie i bedziesz juz mieszkal to zajade obejrzec twoj domek:) koncze wlasnie AGH L:) pozdrawiam

magdac.
28-04-2006, 07:40
Czesc,
mam wazne pytanko do właścicieli tego projektu.
Jakie ogrzewanie wybraliście, badź wybierzecie do ogrzania tego domku?????
Pomóżcie bo sama już nie wiem

iksalp25
28-04-2006, 12:08
Hej ja co prawda jeszcze nie mam projektu ale wiem ze niedlugo bede mial w tym roku planuje tylko stan surowy, otoz nad ogrzewaniem zastanawialem sie wielokrotnie, dla mnie najlepszym rozwiazaniem byloby ogrzewanie kominikiem z plaszczem wodnym, gdyz mieszkam w lesie i mam prawie 20hektarow lasu, a i za 10m3 deba place tylko 400pln:) takze napewno wybiora ta opcje czytalem na forum o tym systemie ogrzewania ale powiem szczerze ze mam teraz metlik w glowie:) pozdrawiam

Jean_Luc
28-04-2006, 15:01
iksalp25 - jak będę mieszkać to zapraszam - a nawet wcześniej. Na razie jest to jednak działka 18 ar. W tym droga 60x3.5m, którą będę odśnieżać w zimie pługiem śnieżnym, który będę musiał kupić... :)

magdac. - niestety nie jestem do końca zdecydowany... Aktualnie myślę o kotle gazowym kondensacyjnym + kominek z plaszczem + ogniwa solarne.
Czym więcej jednak czytam tym więcej zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dość skomplikowana instalacja. Nie boję się samego skomplikowania, ale boję się, że wydam pieniądze na coś, czego nie będę użytkować.
Alternatywa ? Pompa ciepła + rekuperator... być może, ale muszę zgłębić temat.

iksalp25
29-04-2006, 21:36
Witam ponownie, mam pytanie dotyczace przedsionka ( lapacz powietrza) czy po wejsciu przez drzwi frontowe po lewej stronie sa widoczne schody, czy tez znajduje sie tam jakas sciana????

Jean_Luc
30-04-2006, 05:49
iksalp25 - to zależy, którą wersję projektu masz. Jeśli to jest M05a (nie-lustro) to faktycznie po lewej stronie widać schody. Pod schodami jest przestrzeń - zaraz przy wejściu to jest 1.0m i później rośnie.
Nie jest to ładne, ale mam nadzieję, że da się to ładnie zaarażnować...

radek69
02-05-2006, 06:59
Cześć wszystkim.
Parę dni temu dużo napisałem, a dziś patrzę i nie ma! To muszę jeszcze raz. Otóż Luc, mądry byłem jak nie wiem co z tym ogrzewaniem na paliwo stałe, a okazije się że system otwarty dotyczy tak samo Ciebie jak i mnie. Bo zgoednie z przepisami tak być musi, a moi znajomi, którzy nają piec w systemie zamkniętym po prostu łąmią prawo. Al;e znalazłem piece na paliwo stałę, które pracują w systemie zamkniętym - tyle że kosztują średnio 35 - 40 000 zł. Taniocha.
Problem rozwiązał mi architekt starostwa (czy tam powiatowy). Plan zagospodarowania przestrzennego był tak sporządzony, ze nic z niego na pewnoio nie wynikało, więc nie mogłem się dogadać, czy muszę mieć gaz (bo jest w ulicy). Teraz wiem - MUSZĘ. Ewentualnie olej albo energię elektryczną (mowa o ogrzewaniu). No to mi się dylematy rozwiązały. Teraz zrobię (mam nadzieję) piecyk z zamkniętą komorą spalania, zasobnik na jakieś 300 - 400 litrów, bo do solaru na c.w.u. - postaram się założyć kolektor, a jak nie to przynajmniej instalację. I to, co najbardziej lubię - wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (także z kominka Luc!). Koszt dla M05aL to 10 000 zł. - kompletna. Instalację centralnego odkurzacza robią gratis (no bez odkurzacza).
Ale przez ten gaz muszę czekać na warunki techniczne i moje pozwolenie na budowę znów odpływa w czasie, a tu coraz ładniej na świecie (długiego weckendu nie liczę).
Dałem projekt firmie, która bubuje w systemie PRAEFA z płyt keramzytowych na podłożu LEGALET (do wglądu na te hasła w Internecie). Bardzo mi się to podoba. Śledziłem taką budowę koło siebie. Poczekam na wycenę - stan deweloperski. Dla niewtajemniczonych - bez: drzwi wewnętrznych, tynków (ale w Praefie nie trzeba tynkować), posadzek, i wiadomo - białego montażu. Jak mnie nie zabiją ceną, to kto wie?
Kto by pomyślał, że nasz skromny Niewielki zrobi się tak popularny. Witam wszystkich. Acha, co się Pani Małgorzata (autorka projektu) czepia waszego podniesienia ścianki? Jak dobrze przeczytałem w projekcie, można podnieść budynek o 10%, tak, czy nie? Tyle, żeby zachować proporcje. To wykorzystajcie ten zapis. Moje zdanie jest takie, że wyjdzie kiepsko, a powierzchnia poddasza i tak jest dobra. Najwyżej cofnijcie sobie ścianki, żeby miały wosokość ze 110 cm i będzie więcej przestrzeni. Podnoszenie budynku zawsze psuje jego architekturę, no i znacznie zwiększy powierzchnię dachu, bo jak nie wydłużycie okapów, to będzie kicha, a znowu jak wydłużycie to dach będzie optycznie zbyt poężny w stosunku do bryły. Szach i mat. Ja bym odpuścił.
Męczyły mnie te schody, więc gadałem z fachowcami od ergonomii wnętrz. Facet mówi, że to nie jest może pięknie, ale nawet gdyby miały 80 cm. to też spełniały by swoją rolę, i żebym się zbytnio nie przejmował. Dużo można zdziałać światłem i tym miejscem, gdzie Luc (i ja też) chce zrobić okienko i parapecik.
Acha! Z tym przedsionkiem to nie jest źle i da się zabudować tak, że się człowiek nie zabije przy zdejmowaniu, czy zakładanu płaszcza. Ale rozbawiło mnie umiejscowienie (w projekcie) szafki elektrycznej. Sami popatrzcie, bo zaplanowani ją właśnie pod zabiegiem schodów w przedsionku. I co - będę się z elektryką bawił na czworaka?
Z samodzielnym montażem okien połąciowych wyszło mi za nie jakieś do 11000 zł. (Velux). To dobrze czy źle? Oczywiście bez żaluzji, itp. oraz z glifiami wykonanymi z płyty a nie z drewna (są fabryczne).
Szef się na mnie drze, to muszę kończyć. Niestety diś pracuję.

Jean_Luc
05-05-2006, 23:14
radek69 - sporo napisałeś :-)
Już dawno przeczytałem, ale nie miałe nic ciekawego do napisania, a właściwie teraz też nie mam, ale temaj jakoś ucichł...
Ostatnio byłem u znajomego, który ma dwa ogrzewania. Jedno to kocioł gazowy a drugie to kominek i DGP. Czyli ma dwa niezależne układy ogrzewania. Jeden oparty na gazie i wodzie, jako medium rozprowadzające ciepło; drugi układ oparty na kominku i powietrzu jako medium rozprowadzające. Sytaucja więc idealna bo gdy braknie gazu lub wody to ma jeszcze drewno i powietrze.
Problem jednak w tym, że gdy rozpala w salonie, w którym ma kominek to robi się w nim bardzo gorąco i ogrzewanie nie jest równomiernie rozprowadzane po domu (grawitacyjne).
Utwierdza mnie to więc w przekonaniu, że nie chcę DGP.

Obstaję więc przy swoim, jak na razie, ale będę chciał zrobić podłogówkę na dole, tzn - salon, kuchnia, hol, pokój, łazienka, może wiatrołap.

Niestety bazuję więc na jednym medium rozprowadzającym, którym jest woda. Jest to moment do zastanowienia się, czy przypadkiem gdy pęknie rura i zabraknie wody to czy ogrzewanie będzie działać...

Ten człowiek miał prawie identyczne schody na poddasze jak u nas (prawoskęrne, 2 ściany w dolnej części, okno połaciowe i parapet na kwiaty) i muszę przyznać, że faktycznie - lepiej jest chyba zrobić dolną część schodów, pomiędzy ścianami szerszą niż druga część... Zastanawiam się jaki cel miała pani Cybulska-Marks projektując takie schody ? Może to miał być jakiś styl podkreślający "niewielkość" domu ?
A może nie dało się inaczej...

Zdobyłem wyceny:
1. Drzwi segmentowe garażowe firmy Hormann 4.5x2.25m (http://www.hormann.krakow.pl/page.php?p=bramy_przetloczenial), segmentowe z napędem - około 8 tys.... chyba trzeba coś tańszego znależć
2. Ciekawostka - panele fotowoltaiczne z układem magazynowania energii i falownikiem. Moc paneli 1kW (http://www.fhu-help.pl/strona/podstrony/wind/Helios1000.php)
.... 10 tys euro... - pozostawię to jako ciekawostkę...

Mam też pytania na inne tematy:
1. Jakie okna planujecie - drewniane czy PCV ?
2. jeśli planujecie grill na tarasie to jaki ?
3. czy jest sens dawać w wiatrołapie podłogówkę ?
4. robicie drenaż opaskowy ?
5. Parapety zewnętrzne z płytek klinkierowych czy inne ?
6. Jaka kolorystyka elewacji ? :-)


radek69 - jeszcze nie wiem czy za okna to mało czy dużo :-)
Ja nie będę kombinować z podnoszeniem ścianki kolankowej.
Z tą szafką elektryczną to faktycznie trochę nietypowo jest, ale jak się zabezpieczy to dzieci nie będą w tym grzebać. Albo może trzeba przenieść w inne miejsce.

radek69
06-05-2006, 09:34
Ruszcie się wszyscy i piszcie. Ja też mam mało czasu i też coraz bardziej dobija mnie ogrom przesięwzięcia i koszty. Od euforii do szarej rzeczywistości. Ale i tak uważam, że biędzie nieźle.
Luc! Pomysl o wentylacji mechanicznej. Mówię ci fajna rzezcz. Ja też chcę na całym dole podłogówkę i nawet na górze w łazience (ale niekoniecznie). Tyle, że w salonie chcę mieć drewno - dyle, czy deski, jak kto woli. Normalnie powinny być na legarach, ale z podłogówką to odpada i trzeba przyklejać na beton. No i tu nie jestem właśnie przekonany, czy to będzie OK.
Jego DGP to nieporozumienie. Nie robi się go bez wentylatora (około 800 zł). Tyle że ten wentylator powinien najlepiej być ned poddaszem - u nas nie ma gdzie.
Ja nie lubię DGP, bo to bardzo suche powietrze i mocno zakurzone. Już po krótkim czasie przy anemonach są smugi na ścianach.
Podłogówka w przedsionku ma tylko jedną wadę. W domu bywają różne osoby i pozostawione na podłodze obuwie nagrzewa się i wytwarza charakterystyczny zapach... Ja zwróciłęm na to uwagę w kilku domach.
Ja nie mogę pozwolić sobie na dwa systemy ogrzewania, ale uważam, że to bardzo dobry pomysł mieć w zanadrzu alternatywę.
Fotoogniwa nie są najdroższe - poczytaj o domowych siłowniach! Jak zbudujesz dom, to pobaw się i zrób sobie elektrownię słoneczną samodzielnie. Wymaga dużo pracy, ale ani za wielkiej wiedzy ani bardzo skomlikowanych materiałów. Ceny elementów do budowy fotoogniw da się przeżyć.
Brama garażowa nie będzie za wiele tańsza (ta z siłownikiem na pilota) - może z 500. Chyba że kupisz bez vat-u. Ciągana ręcznie nie mniej, niż 6000 zł. Pomijam tanie (i też nieznacznie) wynalazki, bo te wrota mają dobrze i długo służyć. Ja też chcę Hormanna. Są bardzo dobrze dopasowane i trwałę. Pozostałę, nawet pojedyńcze, jak oglądam u znajomuch, to przerażają mnie szczeliny wielkości kilku centymetrów zasłonięte zwykłym paskiem gumy (nawet nie EPDM).
Wiem, że drewno przede wszystkim i wolałbym, ale mogę powiedzieć, że nad drewnem, chcąc mieć piękne okna trzeba ciężko pracować (tak robiłem i nienawidzę tego) do tego praca jest precyzyjna i żmudna. Róźnie poiszą o plastikach. Moja mama mieszka w najbardziej uciążliwej części Radomia. Kupa spalin kurzu itp. przez 24h. Do tego okna od południowego zachodu. Ma tam zwykły trzykomorowy plastik Thermoplastu od 10 lat. Mogę tylko powiedzieć - bez uwag. Plastik jak kiedyś był bielutki, tak jest i teraz, szyby cały czas szczelne, uszczelek nie ubyło nawet po milimetrze i nie sprciały. Myje się je z przyjemnością. Wszystko działa i to mnie przekonuje. Pomyśl o utrzymaniu i estetyce.
Nie robię grila na tarasie i komin będę miał pojedynczy. Wszystko byłoby brudne i tłudste a cały zapach w domu. A jak go nie używać to po co grill?
Parapety chcę z klinkieru i to nie tego cienkiego.
Moja działka jest na terenie starego koryta Narwi. (przeciętnie 74 - 75 mnp.) Pilnie obserwuję wody gruntowe i pytałem też sąsiadów. Nie ma problemów z wodą gruntową, bo podłoże jest dobrze przepuszczające, więc podsypię tylko piaskiem fundamenty a rynny będę miał z odprowadzeniem do zbiornika, czy kanalizacji - bo mam w granicy działki (taki luksus) ale wodociągu, to już nie. Jest studnia 8m. Wody ponoć nigdy nie brakuje i jest dobra w oklicy.
Jeszcze nie myślałem o kolorystyce, chociaż ta z projektu mi odpowiada. Trochę za blada? Dach i tak muszę mieć czerwony lub brązowy (plan zagospodarowania).
Kto buduje niewielki w okolicach Warszawy? Nara Luc. Cześć pozostali.
Luc, a co za instalację gazową wykombinowałeś, jaki piec, jakiej firmy, dlaczego i za ile? Dobry jestem co.

tommy07
06-05-2006, 14:51
Witam wszystkich! :)
Niniejszym dołączam się do grona szczęśliwców (tj. posiadaczy projektu Murator 05AL - Niewielki Wariant I)
Na początku chciałbym rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy pragną zbudować ten właśnie dom i myślą o podniesieniu ścianki kolankowej. Na pierwszych stronach projektu jest dokładnie napisane co można zmienić bez pisemnej zgody autorki i uwierzcie mi, że jest tam sporo rzeczy wymienionych, m.in:
-zmienić wymiary zewnętrzne (obrys budynku)
-zmienić wysokość domu (lub rzędną wysokościową kalenicy) o 10 % (zwiększyć lub zmniejszyć) i wiele wiele innych rzeczy.
Praktycznie można zmienić go całkiem - tylko po co skoro jest taki extra :)
Jeżeli chodzi o zmiany to zdecydowałem się zmienić beton komórkowy na ceremikę tradycyjną - jest o wiele bardziej popularna w moich okolicach. Mała strata na izolacyjności cieplnej nie powinna wpłynąć znacząco na przyszłe rachunki (mam nadzieję :)
Drugą większą zmianą jest poszerzenie budynku (tak jak koalla) o około 1 m od strony salonu i kuchni co skutkuje zwiększeniem salonu, kuchni i jednej sypialni na poddaszu (można zrobic super garderobę).
Kolejna sprawa to ścianka kolankowa. Podnoszę ją o jeden pustak, tak aby murłata nie leżała bezpośrednio na stropie, i wcale wygląd na tym nie ucierpi a można przy okazji zwiększyć wnętrza na poddaszu (scianki zabudowy pozostają 130 cm ale są bliżej ścianki kolankowej). Jeżeli chodzi o dach to robiąc go z dachówki ceramicznej można go tochę wydłużyć poprzez robienie mniejszych zakładek - ale raczej to nie wystarczy. Trzeba będzie dodać jedną dachówkę więcej. Okap z kolei podniesie się do góry co z kolei korzystnie wpłynie na nasłonecznienie okien (jeżeli pozostawimy je w rozmiarach oryginalnych to kończą się prawie na stropie 85 m + 170 cm = 255 cm). Planuje jeszcze pare mniejszych zmian (np okna z 170x120 na 150x150 - aby lepiej wykorzystać słoneczko:)) ale to może przy okazji.
Jedyną rzeczą, która mi narazie nie wychodzi to zmiana tych cholernych schodów - jak dla mnie to są o wiele za wąskie. Najprawdopodobniej zdecydujemy się na schody drewniane ażurowe które będą poszerzone w kierunku kuchni. Wyższy bieg będzie zachodził trochę nad wejście ale już na dosyć wysokim pułapie, więc nie powinno być źle.
Jeszcze jedna sprawa - nikt nie pisze o cenach robocizny, więc może zacznę:
mam wycenę jednej z lepszych firm w mojej okolicy i koszty kształtują się następująco (robocizna):
fundamenty 7000 zł
ściany kondygnacji parteru 7500 zł
strop nad parterem (bez schodów) 7500 zł (6300 zł)
ściany konstrukcyjne poddasza 1000 zł (jeden pustak wkoło)
więźba dachowa 4500 zł
kominy całe w klinkierze 3000 zł
pokrycie dach z orynnowaniem (dach. ceramiczna) 8000 zł co daje sumkę 38500 zł. Trochę dużo moim zdaniem - ale dom buduję na conajmniej 15-20 lat więc chyba lepiej wydać te 10 000 zł więcej i mieś sprawdzoną firmę niż bawić się w fuszerkę? Co sądzicie o tych cenach ?
Pozdrawiam :)

Jean_Luc
06-05-2006, 20:46
Witaj tommy07 i gratuluję zakupu :-)

Z tym podniesieniem o jeden pustak może faktycznie nie być problemu, jeśli chodzi o zgodę autorki, ale zastanawiam się nad stylem budyku. Okna zawnętrzne sięgają do poziomu podbitki - podobnie jak tego domu, do którego namiary w muratorze podsyłałem. Jeśli się podniesie o jeden pustak bez wydłużania okapu to ten efekt utraci się - nie jestem pewien jak to sie odbije na wyglądzie domu. Boję się, że jest to jeden z elementów elewacji, który decyduje o ponadprzeciętności i można to utracić. Co do oświetlenia wnętrza to byłem ostatnio u znajomego, który ma również niski okap i nie było problemów. W lecie chroni przed zbytnim nasłonecznieniem a w zimie, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem nie przeszkadza.

Poszerzenie (a właściwie wydłużenie budynku) to fajna sprawa. Zastanawiam się nad tym i kusi mnie to, ale bez podniesienia trochę budynku może się wydawać bardzo długi i niezgrabny, ale znowu może to nie jest problem. Szkoda, że nikt go jeszcze nie postawił i nie da się go oglądnąć.

Ciekawi mnie ta sprawa ze schodami ażurowymi. Jak to sobie wyobrażasz ? Bo czy wiatrołap nie straci swojej funkcji ? Czy będziesz ograniczać te schody jakoś od strony wiatrołapu ? Jakaś ścianka ?

Jeśli chodzi o koszty to może nie jest tanio, ale osobiście uważam, że za dobrą ekipę i za super wybudowany dom mógłbym nawet trochę więcej dać. Ja jeszcze nie mam wycen i nie wiem kiedy zaczynam...

tommy07 - gdzie budujesz ?

radek69 - co do wentylacji mechanicznej to myślę o tym, ale nie jestem przekonany. Nie widziałem tego na własne oczy i obawiam się, że będzie to szumieć a ja mam dość szumu komputerów przez cały dzień (i starzeję się :-)

Elewacja: dachówka brązowa albo antracyt, płytki klinkierowe brązowe, reszta elewacji w jasnym kolorze. Okna brązowe.

Dzięki za wypowiedź odnośnie bramy garażowej - skoro tak jest to może jednak zastanowię się nad Hormannem.

Pozdrawiam !

margareta
07-05-2006, 18:44
Witam, Jean Luc,
Jestem Ci bardzo wdzięczna za ostatni post. Takich świadomych budujących nam trzeba :D
Projektując ten dom, baaaardzo zależało mi na tym detalu, o którym piszesz czyli podchodzeniu okna do podbitki. A z tym wystającym okapem i słońcem to masz rację. A poza tym ja uwielbiam dużo światła w pomieszczeniach i dlatego projektuję takie duże okna.
Błagam, ludzie zaufajcie architektom, oni czasami mają rację............
Pozdrawiam
Gośka Marks

pedzelito
08-05-2006, 14:07
Moja budowa Niewielkiego co prawda się przeciąga (przez pozwolenia) ale dostałem taka wycenę na wykonanie fundamentów i ścian fundamentowych:
1.) Beton B20 - 4050zł
2.) Pustaki 29*25*19 - 5664zł
3.) Zaprawa cementowa - 750zł
4.) Dysperbit - 180zł
5.) Styropian + klej + kołki - 1560zł
6.) Pompa do betonu - 374zł
7.) Robocizna - 4900zł
Całość 17478 zł netto.
Co myslicie o tych cenach?

Jean_Luc
08-05-2006, 19:53
Witam !

Margareta - miło mi Cię powitać i gratuluję fajnego projektu :-) Mam jednak pytanie dotyczące tych schodów, które wzbudzają trochę obaw. Czy tam nie jest trochę za nisko ? Może nie jest bo u moich rodziców na schodach można głowę oprzeć o część stropu, ale o tym dowiedziałem się dopiero gdy analizowałem schody w m05a - wcześniej tego nie zauważałem. Może tutaj jest podobnie. Czy mogłabyś uchylić rąbka tajemnicy jak to widzi autor projektu ? :-)

pedzelito - dziękuję za podanie kosztów. Trudno mi cokolwiek sądzić bo nie jestem budowlańcem. Twoje wyceny to będzie dla mnie jakiś punkt odniesienia i z pewnością dla innych również. Jak tylko ja przybliże się do celu to również będę pisać. :-)

Pozdrawiam !

magdac.
09-05-2006, 07:09
Witam!
dawno nieodwiedzałam tego forum, gdyż czekałam na kosztorys.
Już jeden mam więc mogę sie podzielic.
Stan surowy otwarty -
robocizna 25000 netto
materiał 77000 netto
natomiast dach w sumie 25000 netto :-?

Co myślicie? Czekam jeszcze na dwa :wink:

magdac.
09-05-2006, 17:52
Czesc, co tutaj tak cicho???

Dostałam kolejny kosztorys opiewajacy na kwote 65.000 materiał + robocizna lecz bez dachu.
Natomiast koszt dachu mnie powalił na kolana, "raptem" 57.000 materiał + robocizna, dachówka karpiówka, zielona, angobowana.
Ceny brutto

Pomóżcie, niewiem co robic, co wybrac!!!!!!!!!!! :cry:

Jean_Luc
09-05-2006, 20:26
No wiesz....
Od Ciebie zależy co chesz mieć - czy blachodachówkę czy dachówkę :-)

Ale wybierz dachówkę !

Wydaje mi się, że przy takim dachu, gdzie dach równocześnie jest stropem położenie blachodchówki spowoduje, że przy opadach deszczu bleachę będzie bardziej słychać. Ja chcę mieć maksymalnie wyciszony dach, więc wybiorę dachówkę (ceramiczną). Tej teorii o dzwonieniu nie sprawdzałem osobiście więc może ktoś się wypowie ?

Wczoraj przeczytałem również takie zdanie:


"Folie pod blachodachówki - tym, co wyróżnia je spośród innych, jest przede wszystkim większa wytrzymałość na wysoką temperaturę (od 95 nawet do 120°C). Blaszane pokrycie bowiem w zależności od koloru i stopnia nasłonecznienia nagrzewa się znacznie bardziej niż inne."

To jest chyba następny powód - poddasze może się nagrzewać bardziej w lecie. Inna sprawa, że pewnie dachówka trzyma dłużej ciepło i długo będzie grzać w nocy, ale może to dobrze... :-)

Może ktoś z większym doświadczeniem się wypowie ?

bob budowniczy junior
10-05-2006, 07:08
Witam Wszystkich, :D
Nas też bardzo urzekł M5.Na razie jesteśmy na etapie poszukiwań działki.Na konkretny projekt zdecydujemy się po zakupie działki.Na razie M5 jest nr 1.Mam gorącą prośbę:jak większość ludzi nie dysponujemy nadmiarem pieniędzy : :cry: więc koszty odgrywają u nas znaczącą rolę.Większość z Was kupiła projekt jakiś czas temu,pewnie niektórzy mają za sobą wizytę u kosztorysanta,może niektórzy nawet zaczęli budowę.Prosze podzielcie się informacjami,temat był parokrotnie poruszany,ale jak dotąd żadnych konkretów. :cry: Myślę,że nie tylko my jesteśmy zainteresowani :P

magdac.
10-05-2006, 08:25
Wyceny masz klka postów wyzej, pozdrawiam

tommy07
10-05-2006, 11:39
Dostalismy kolejną wycenę na robociznę-26.000- stan surowy otwarty. Znacznie taniej niż poprzednia wycena, ale o tym wykonawcy aż tak wiele dobrego nie słyszymy.
Nadal głowimy się co z tymi schodami zrobić...a więc dołączamy się do Jean Luca i prosimy bardzo o jakieś rady od pani Gosi.
Jean Luc - budujemy koło Stalowej Woli (podkarpackie), wiec zaczynaj szybko, to będziemy przy okazji pobytów w kr odwiedzać Twoją budowę:) i pedzelita też:). Myslimy zacząc ok sierpnia więc chętnie będziemy zapraszać na wspólne konsultacje na budowie. Moze dzięki temu popełnimy min błędów. Pozdrawiam wszystkich
Aga- żona Tomka

pedzelito
10-05-2006, 19:21
Dostalismy kolejną wycenę na robociznę-26.000- stan surowy otwarty. Znacznie taniej niż poprzednia wycena, ale o tym wykonawcy aż tak wiele dobrego nie słyszymy.
Nadal głowimy się co z tymi schodami zrobić...a więc dołączamy się do Jean Luca i prosimy bardzo o jakieś rady od pani Gosi.
Jean Luc - budujemy koło Stalowej Woli (podkarpackie), wiec zaczynaj szybko, to będziemy przy okazji pobytów w kr odwiedzać Twoją budowę:) i pedzelita też:). Myslimy zacząc ok sierpnia więc chętnie będziemy zapraszać na wspólne konsultacje na budowie. Moze dzięki temu popełnimy min błędów. Pozdrawiam wszystkich
Aga- żona Tomka

Oooooo to bardzo fajnie że tak blisko!!! Mam nadzieję że cholerne pozwolenia nie spowodują że będę na szarym końcu ale już zapowiadam wizytę i u Jean Luca i Tommy'ego 07!!! Pozdro!!!

margareta
10-05-2006, 22:19
Witam ponownie,
Chętnie wyjaśniam kwestię schodów - w najbardziej krytycznym miejscu tzn. na piątym (licząc od góry) stopniu, przy samej ścianie wysokość wynosi 2.04m; na tym samym schoddku przy balustradzie (czyli na środku klatki schodowej ta wysokość wynosi 2,74m.
Czy takie wyjaśnienie milośników M05 I M05a uspokaja??? :-?
Pozdrawiam
Margareta

bob budowniczy junior
11-05-2006, 11:24
Jean Luc poza tym co powiedziałeś blacha jak się nagrzewa to się rozszerza.W zimie kurczy.Podobno to ma duży wpływ na trwałość.Słyszałem,że po jakimś czasie potrafią przeciekac

wojtas_M05
11-05-2006, 16:06
Jean Luc poza tym co powiedziałeś blacha jak się nagrzewa to się rozszerza.W zimie kurczy.Podobno to ma duży wpływ na trwałość.Słyszałem,że po jakimś czasie potrafią przeciekac

a ja wam wszystkim radzę dachówki bitumiczne położyć
przy tak mocno połamanym dachu to najtańsze rozwiązanie
poza tym na tym niewielkim domku ceramiczne mogą trochę przytłaczać
ale to kwestja gustu, na szczęćcie zaczynają być już modne gonty
ja już zdecydowałem, podoba mi się ich lekkość i cena
pozdr all

magdac.
11-05-2006, 18:46
Wojtas M05 a ile takie dachówki bitumiczne kosztuja?
Czym się różnią od gontów?

wojtas_M05
12-05-2006, 09:20
Wojtas M05 a ile takie dachówki bitumiczne kosztuja?
Czym się różnią od gontów?
popularnie nazywa je się gontami, coraz częściej je ludzie kładą, można po nich chodzić bo to w zasadzie papa, tyle, że ładna i wytrzymała, no i musisz robić pełne deskowanie, kosztują jakoś od 25zł za m2 i dodatki typu gąsiory, kosze, wentylacja, wywiewki do tego systemu są tanie, a w M05 jest tego dużo, przy dach ceram to znacznie wpływa na cenę dachu

magdac.
12-05-2006, 09:34
No tak masz racje, ale nie jestem przekonana do tych gontów. pzdr

magdac.
12-05-2006, 09:59
tak, ja :D

ogloszka
12-05-2006, 13:44
witam odpowiedz bardzo wyczerpująca :lol: :lol: :wink: może trochę podyskutujemy na temat naszego projektu bo my z moim ślubnym też już jesteśmy posiadaczami MO5 GOSIA

radek69
12-05-2006, 14:14
Witam wszystkich.
Nie bardzo rozumię. Chcecie poszerzyć dolną część schodów kosztem górnej i nie zmieniać szerokości całkowitej? Jean przybliż trochę temat.
Co do tych gontów. Wbrew pozorom nie jest to dach skomplikowany, ani przesadnie drogi, ale połącie są duże i mocno wyeksponowane. W związku z tym ułożenie gontów będzie wymagało prawdziwej perfekcji i wysokiego gatunku materiału, a płaszczyzny będą musiały być naprawdę płaskie i to przez cały czas użytkowania. W przeciwnym razie urok domu może zamienić się w koszmar estetyczny. Wcale nie jest tak dużo taniej z tą papą.
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelkich zmian formatu i wymiarów. Dobrze się nad tym zastanówcie (Ci, co chcecie powiększać, poszerzać, wydłużać). Mnie podoba się ten dom włąśnie dlatego, ze jest taki, a nie inny. Nie wymagam też olbrzymich powierchni salonu, czy pokoi na górze. Margeryta osągnęłą na takiej małęj powierzchni naprawdę bardzo dobry rezultat (BRAWO). Rok wybierałem projekt, a obejrzałem ich naprawdę dużo. Ten spełnia zdecydowanie najwięcej moich oczekiwań.
Czekam na wycenę z renomowanej firmy (stan developerski). Jak nie zemrę przy odczytaniu ceny, to wam napiszę. Przyjąłem zasadę, ze jeśli zmieszczę się w ich cenach, to moją budowę wykona wzorcowo porządna firma. Jeśli nie, to nie będę stosował półśrodków (umowa z podatkiem za mizerną cenę - mizerną, aby wykonać usługę w odpowiedniej jakości) i zdecyduję się na... no wiecie. Wtedy koszt robocizny za stan sutowy otwarty (z dachem bez ocieplenia) wyniesie nie więcej, niż 18 - 19 000 zł. tyle, że się namorduję z ekipą. Ale za to mam dobrego kierownika budowy.
Na razie ugrzązłem w gazowni. Jak mi dadzą warunki, to myślę, ze już pójdzie szybko. Kto buduje w okolicach Warszawy?
Jean, ja też się boję, ze ta wentylacja będzie szumieć. Na razie przysięgają się, ze nie. Byłem w dwóch domach i nie szumi. Ale to były domy z wyższej półki. Mają mi dać namiar do tych, co im zamontowali - to sobie obejrzę i pogadam. Ale tak prawdę powiedziawszy, to już się zdecydowałem.
Jadę jutro na działkę posprzątać, ale jakoś mi się nie chce. Trochę kamieni, gruzu. jakaś stara kupa piasku, itp. Jedno tu, drugie tam itd. (a ten paich to akurat na środku). Tymczasem kupiłem sobie dwie różne łopaty i grabie i zrobiłem się zdecydowanie bardziej szczęśliwy.
Cześć.

pedzelito
12-05-2006, 15:37
"WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=62107&highlight=

Pozdrawiam.

ogloszka
12-05-2006, 18:09
Witam i pozdrawiam wszystkich szczęśliwych posiadaczy projektu MO5 i pragnę poinformować że również jestem posiadaczką w/w projektu . jak narazie jestem bardzo zadowolona z wyboru dokonałam następujących zmian :
1powiększenie salonu oraz kuchni poprzez przesunięcie ściany bocznej domu o oklo1m
2 pomieszczenie gospodarcze przylegające do sypialni bedzie prywatną łazienką
3 łazienka na parterze zmniejszona będzie WC dla gości
4 zmiana okien drzwi tarasowe na dwó- skrzydłowe okno w salonie duże 180x200 konieczność doświetlenia salonu oraz piękno takiego okna (widziałam na własne oczy mówie wam cudo)
5 podniesienie ściany na poddaszu o jeden bloczek co zwiekszy powierz
chnie poddasza
Jest jeszcze pare drobjazgów ale to już raczej kosmetyka zrobiliśmy makiete i ryrunki dom nic nie stracił a wręcz zyskał nadal jest śliczny i uroczy .
będziemy budować z MAXAU220 matodą trójwarstwową ogrzewanie jak na dziś eko groszek to chyba wszystko GOSIA
:wink: :wink: A JESZCE JEDNO jestesmy z Łodzi

tommy07
13-05-2006, 10:07
Witaj ogloszka!
Czy miałabyś mozliwość zrobić zdjęć makiety i wstawić tutaj lub przesłać na maila? Byłoby super! Co do poszerzenia budynku jesteśmy również zdecydowani, jednak co do podniesienia ścianki kolankowej mamy nadal wątpliwości? Czy schody zostawiasz takie jakie są w projekcie?
Agnieszka

ewoja
13-05-2006, 10:51
przepraszam jeśli kogoś uraziłam

ogloszka
13-05-2006, 13:00
Witam ewoja jeśli chodzi o wielkość pomieszczeń w moim domku to po poprawkach i zmianach salon będzie miał około 29m kuchnia około 10 a sypialnia bez zmian natomiast pokoje na poddaszu po przesunięciu ścianki kolankowej na wysokośc 90 cm to wielkości pokój nad salonem to około 20m a następny około18 łazienka też o wiele większa tym samym bardziej ustawna może to nie są wielkości zawrotne ale dla modelu rodziny 2+1 wystarczające twój post jest pozbawiony taktu i chamski świadczy o kompletnym braku kultury i naprawde nie rozumiem czego szukasz na tym forum skoro masz mieszkanie w blokach o podobnych wymiarach czyli muśi być bardzo piękne czego ci gratuluje ale nie podziwiam
GOSIA :-? :evil:

ogloszka
13-05-2006, 13:18
Witaj ogloszka!
Czy miałabyś mozliwość zrobić zdjęć makiety i wstawić tutaj lub przesłać na maila? Byłoby super! Co do poszerzenia budynku jesteśmy również zdecydowani, jednak co do podniesienia ścianki kolankowej mamy nadal wątpliwości? Czy schody zostawiasz takie jakie są w projekcie?
Agnieszka

WITAM i z przykrością muszę odmówić ale makiety już nie posiadam a rysunki nie są zbyt piękne ale bo sama je rysowałam w odpowiedniej skali co każdy możę wykonać sam w domu i daje to ogólny zarys domu ale zapewniam że modniesienie poddasza w moim przypadku o 1 MAXA U220
nie zmienia wyglądu domu a nawet jest nie zauważalne natomiast jeśli chodzi o schody to na razie pozostaną bez zmian :wink: :wink: GOSIA

pedzelito
13-05-2006, 21:35
podziwiam wszystkich którzy budują te domki pomieszczenia są mikroskopijne nawet niewiele większe niż moje w bloku skąd chcę uciec bo przytłaczają mnie te pomieszczenia a już piętro w M05 jest zupełnie do niczego zwłaszcza łazienka

Bo jak sama nazwa wskazuje, może tego nie dostrzegłaś, ten projekt nazywa się Niewielki...! ...a ja to w bloku mam nawet większe pomieszczenia niż w tym projecie ale tak mnie Niewielki urzekł że nawet Twój chory post i myślenie nie jest w stanie mnie od mego zamiaru odwieść!!! Szukaj rezydencji i nie zaglądaj tutaj!!! :evil:

Jean_Luc
14-05-2006, 22:48
Witajcie,

Trochę zaległości mam :-)

Margareta - dziękuję za wyjaśnienie apropos wysokości stropu nad schodami - trochę jestem uspokojony :-)

radek69 - co do poszerzenia schodów to z powodu wysokości nad ostatnim stopniem poszerzanie w kierunku wiatrołapu nie ma sensu bo wtedy robi się coraz niżej. W tej chwili w projekcie jest 2.04, jak podała margareta a jeśli poszerzysz w stronę wiatrołapu to zrobi się niżej. Balustrada przypada pod kalenicą tego niższego wykusza, więc tutaj trzeba uważać, żeby nie wyszło niesymetrycznie, więc ja widzę jedyną możliwość poszerzenie dolnej części schodów w kierunku kotłowni Dolna część schodów jest pomiędzy dwoma ścianami i jest trochę klausteofobiczna dlatego tutaj byłaby jedynie możliwość poszerzenia, ale uwaga na słup podpierający połać dachu.
Podniesienie o jeden bloczek zmienia nieco sytuajcję, ale to powoduje problemy z bryłą budynku, o czym była mowa. Generalnie trzeba przyznać, że ten domek jest tak zaprojektowany, że ciężko cokolwiek sensownie w nim zmienić. Ja będę się starać trochę uzyskać miejsca w kierunku kotłowni (8-12 cm) i pilnować bardzo, żeby ściany były równe i żeby tutaj nie stracić jeszcze więcej...

ewoja - coś w tym jest ,co piszesz... projektu szukałem od 1.5 roku i cały czas mam rozterki. Ja mam M05a a nie M05 a to jest duża różnica. Nie wiem jakie Ty masz wyobrażenia o swoim domku i jaki poziom życia Ci odpowiada, ale ten domek i tak jest dla mnie wyzwaniem finansowym i będzie gdy już zamieszkam. A co dopiero gdy podatek katastralny wejdzie ? Nie wspomnę już o tym, że muszę zrobić 60m drogi dojazdowej o nachyleniu 10%

Tutaj pojawia się pewien fenomen... Nie chcę generalizować, ale jak to jest, że ludzie ze wsi, którzy cierpią biedę mają domy po 200-400 m (że nie wspomnę o hektarowych ziemiach...) ?. Sam pochodzę ze wsi, teraz mieszkam przez dłuższy czas w mieście i przyznam, że denerwuje mnie podejście "rodowitych mieszkańców wsi", którzy z najbliższego lasku robią śmietnik i składowisko odpadów komunalnych. Gruz i odpady budowlane wywożą na polną drogę, robiąc ją bezużyteczną a "szamba" mają obowiązkowo rurę do najbliższego rowu.
Drugi aspekt to taki, że szpetne chałupy stoją niewykończone przez 20 lat.... Ale to taka dygresja i proszę "wieśniaków" o wyrozumiałość bo sam nim jestem :-) Mam jednak nadzieję, że mój dom będzie produkował jak najmniej odpadów i nie będzie szkodził środowisku. Zamierzam wynajmować beczkowóz i płacić za wywóz nieczystości do oczyszczalni a nie dawać na flaszkę panu czesiowi, który wywiezie beczkę do lasu...
Tym sposobem nie stać mnie na rezydencję...

Dostałem wycenę na:
- okna velux, 9 szt (tak, 9 bo prawdopodobnie od wschodzu zrobię 4 okna :-) - 11 790

I suma:
Okna połaciowe + dodatki dachowe + dachówka rupp-ceramika "syriusz" + orynnowanie - około 34 tys

Czeka mnie teraz ciężka przeprawa - jak wspomniałem muszę zrobić drogę dojazdową. Mam 60m x 3.5m. Muszę zrobić mostek, rozebrać część nowiutkiego ogrodzenia sąsiada i zrobić murek oporowy a także położyć kabel prądowy i instalacyjny, utwardzić drogę, czyli korytowanie + szlaka gruba + szlaka mniej gruba...

Zacznę dopiero w sierpniu lub we wrześniu budowę domku.
Miłego budowania ! :)
[/i]

bob budowniczy junior
15-05-2006, 09:43
Witam,
Piszę,bo się strasznie wk....
Tak jak pisałem urzekł nas m05,tylko jeszcze nie mamy działki.Znaleźliśmy stosunkowo szybko,ładna okolica,cena przystępna.Wg wytycznych znalezionych na forum,postanowiliśmy wszystko dokładnie przed zakupem sprawdzić,żeby nie władować się na minę już na samym początku.I co się okazało? Gość pokazał nam nie tą działkę.Dopiero na szczegółowej mapie wyciągniętej z urzędu wyszło,że faktycznie działka znajduje się dwie działki dalej,a przez działkę prawie środkiem idzie linia średniego napięcia.może ktoś wie jaka jest dozwolona odległość drutów od dachu?Być może jednak nasz wymarzony domek się zmieści,sam nie wiem co robić.W tej okolicy bardzo nam się podoba,jednak juz ciężkawo znaleźć działkę.Jedną znalazłem ale jest droższa o 15 tys zł.

radek69
15-05-2006, 16:45
cześć wszystkim
bob weź tą droższą. Miałem podobną sytuację i też rozpaczałem bo okolica ładna ale przez środek działki (1280 m) linia NN. Ale z bardzo wielu powodów (m.i.: bezpieczeństwo, zakłócenia, pole elektrostatyczne, itp. zrezygnowałem) i co się okazało - 2 miesiące później kupiłem działkę dwieście metrów dalej i dużo łądniejszą, chociaż mniejszą. A to niby były resztki do kupienia i już nikt miał tu nie sprzedawać. Teraz nie muszę się martwić, co będzie, jak zerwie się przewód lub uderzy piorun.
Dostałem wycenę od tej firmy, co pisałem. Wycena nie obejmowała wykończeniówki wewnętrznej, typu biały montaż, posadzki, drzwi wewnętrzne i te wszystkie inne pierdoły, acha poddasze obłożone płytami G-K ale nie wykończone.. Spodziewałem się wysokiej ceny, ale ta mnie rozwaliła: 388000 brutto (w tym 7% VAT). Wiem, że firma dobrze prosperuje - mamy bardzo bogate społeczeństwo!
Luc - też chcę cztery okna! Czy w tym poczwórnym jest uwzględniona cena stelażu do tych okien (poczwórnych)? W ogóle to jest z montażem, czy bez i czy netto czy brutto? Za to bardzo mnie ucieszyłeś tym pokryciem dachu, bo diliczając więźbę - myślę, ze nie więcej niż 10000, może 11000 to wychodzi całkiem nieźle. Ale ja chyba wezmę dachówkę cementową. Współczuję Ci tej drogi i mam nadzieję, że uzbrojenia nie musisz ciągnąć taki kawał. Obyś nie musiał użerać się z życzliwymi sąsiadami.
Powiem Ci, że ja od dawna podziwiam polską "biedną wieś" ze względu na budownictwo i wcale nie przez zazdrość. Tyle, że mnie jak brakuje, to nie żądam od innych (w tym od Państwa) nie blokuję dróg, tylko staram się sobie radzić.
Czekam na wycenę wszystkich okien i drzwi parteru (nie, drzwi, to razem z poddaszem). W tym tygodniu powiem Wam ile mi zaśpiewają. Pamiętajcie (OKNA PCV), żeby sprawdzać grubość profili stalowych wewnątrz okien - bo na tym jest znaczny kant. Profil ma mieć przynajmniej 1,4 mm i ocynk powinien być "ogniowy" 275g. Robią ocynk elektrolityczny (a to źle) a profile są z blachy 0,8. - mam kolegę, który sprzedaje te profile i zwrócił mi na to uwagę.
Ja w piątek odbieram warunki techniczne przyłączenia gazu (inne już mam), a potem wiadomo - wniosek. Myślę, że nie zacznę wcześniej, niż w lipcu.
Margareta. Pamiętasz Twojego gościa w sprawie projektu M05a? Radosław S. Bądź dla nas dobra, bo to prawie Twój fanklub i zdradź nam adres tego zbudowanego domu. Obejrzymy te schody i parę innych rzeczy. No dobrze. Pójdzie jeden przedstawiciel. Ale dzięki temu ile dylematów rozwiążemy!
Pozdrawiam wszystkich.
PS.
A ten megaloman po co wepchał się na stronę skromnej części społeczeństwa? A według jakiej skali te nasze pokoje to klitki? Dobry człowieku, jeśli masz salon mniejszy, niż 50m, to znaczy, że jesteś zwykłym hipokrytą. Pozdrawiam.

magdac.
17-05-2006, 07:17
:P HHUUUURRRRRAAAAAAAAA!!!!!!!!

MAMY POZWOLENIE NA BUDOWĘ :D

Jean_Luc
17-05-2006, 09:13
magdac. - to jest ten moment, w którym zazdrość wydaje się być cnotą...
Gratuluję ! Kiedy zaczynasz ?

radek69 - dali Ci cenę zaporową... nie chcą Ci tego robić chyba, że im slono zapłacisz to zrobią...

U mnie sąsiad wczoraj wylał chudziaka (projekt "zacisze z garażem")... a ja nic...

Robię drogę - położenie 80m kabla prądowego YKY 5x10, 2x50m peszla z pilotem i skrętke do komputera w bramie :), 75 m rury fi 200 do przyszłej kanalizacji, wykorytowanie, utwardzenie, zrobienie murka oporowego i mostka... Jak nic 15 koła pójdzie w błoto...
Ale jak to zrobię to z pewnością humor mi się poprawi :-)
No chyba, że się okaże, że muszę jeszcze zrobić operat wodno-prawny (za 2 tys) to wtedy zagotuję...
Pozdrawiam !

magdac.
17-05-2006, 11:10
Dzięki Jean Luc :D , ale nie tak szybko.

Napotkaliśmy problemy ze słupkami granicznymi i dopiero za tydzień geodeta bedzie przekopywał, po tym ogrodzenie,przyłącze energ. oraz kredyt :-? :cry: . Niestety nie ma lekko i nikt nie mówił też, że będzie łatwo.

aladin07
18-05-2006, 09:19
mam pytanie bo sie nieco dziwie dlaczego sa w tym domu az 4 kominy?
jeden na CO, jeden na kominek podejrzewam ze dwa kolejne to juz z lazienki ogrzewanie wody i wyciag z kuchni

czy tego nie mozna jakos zminimalizowac? w sumie kazdy komin to dobrych pare zlotych.
wydaje mi sie ze jak sie zrobi kociol dwufukcyjny - CO i ciepla woda
to wtedy jeden komin odpadnie juz chyba
i tego wyciagu z kuchni nie da sie jakos wyprowadzic w inny sposob?

to takie moje rozmyslania i moze trzeba mnie z tego jednak wyprowadzic :)
pozdr

bob budowniczy junior
18-05-2006, 12:07
Jean Luc.
Wycenę dachu podałeś brutto,czy netto i jak rozumiem jest to koszt zakupu bez robocizny?
A może ktoś dysponuje wyceną dachówki cementowej?Podobno jest tańsza

Edytka
18-05-2006, 13:32
Witam Was,

właśnie dowiedziałam się, że dostaliśmy pozwolenie :lol: :lol: :lol:

Jak wszystko dobrze pójdzie 1-go lipaca zaczynamy budowę naszego Niewielkiego :D. Już nie mogę sie doczekać.

Pozdrawiam
Edyta

radek69
18-05-2006, 18:04
Cześć!
Gratuluję pozwoleń na budowę. Ode mnie też macie, tylko niech się uprawomocni.
To teraz otwory:
Okna wszystkie zgodnie z wymiarami w projekcie, oczywiście parter. Niemieckie "Salamander" plastiki 5 komorowe (7,5 cm) z jednej strony kolor, szyba 16mm. Wszystko w nowej technologii, klamki z hamulcami. Zrezygnowałem z części uchylnych w tych lufcikach górnych - są nieotwieranle. Równe 10 000 zł brutto z montażem suchym, to znaczy bez glifów. Ale "Veka" w tym samym układzie wychodzi 7600 brutto.
Z rysunków wychodzi, że górna część (ta nadbudowa okienna) powinna mieć wysokość 63 cm. Tyle, że wtedy np. drzwi balkonowe mają wysokość około 190 cm. czyli za nisko. Wymyśliłem, ze przegrodę zrobię nie na 63 ale na 43 cm.
Drziw wyszły (brutto z suchym montażem):
a) 5200 zł - 10 par - ale szału nie ma, ("Pol - Skone", czy coś takiego)
b) 7100 zł - 10 par - całkiem ładne - w tym szyby i inne bajery (też "Pol - Skone)
c) ponad 8600 zł to, co b) tyle, że w okleinie drewnianiej (też "Pol - Skone).
Do tego okucia w postaci zamków i klamek trzeba sobie kupić, no i parapety.

To wychodzi średnio na wszystkie otwory:
Drzwi wejściowe: 2300 zł całkiem przyzwoite i ładne - już z okuciami;
pozostałe drzwi: 7100 zł lub 5200 zł
brama garaż: 6500 zł lub 5800 zł:
okna poddasze: 11900 (Luc) lub jakieś 10000 w wersji normalnej
okna parter: 10000 lub 7500
RAZEM:37 800 zł, albo 30 800 zł. A w górę w zasadzie bez ograniczeń.
Jak się wam to podoba?
Pozdrawiam.

magdac.
19-05-2006, 08:50
Czesc,
fajne ceny ale ja jestem na etapie otrzymania pozwolenia. w tym roku będziemy stawiać stan surowy otwarty więc kwestia okien i drzwi zostaje na następny rok.
Pozdrawiam

ogloszka
19-05-2006, 10:40
WITAM muszę się pochwalić że w sobote geodeta wytyczył nam nasz NIEWIELKI a za tydzień kopią fundamenty teraz dopiero się zacznie :o :o :o :o GOSIA

magdac.
19-05-2006, 13:36
Ale masz fajnie, ja muszę jeszcze poczekać.
Super zabawy Ci życzę :wink: :P

Jean_Luc
20-05-2006, 10:33
bob budowniczy junior - wycena brutto !
Pokrycie dachu dachówką Sirius z rupp ceramika, orynnowanie, okna dachowe (9 okien) - 34567 PLN. Bez więźby, bez robocizny, bez kominów.

aladin07 - są 3 kominy. Jeśli liczylibyśmy tak, jak Ty liczysz to wyliczylibyśmy 14 kominów :-)

Są 3 kominy fizycznie wybudowane i 3 przez które spaliny się wydobywają, czyli kocioł CO, kominek i grill.
Co do komina z wyciągiem z kuchni to raczej nie bardzo da się to zmienić...

Można również powiedzieć, że są dwa piony kanalizacyjne.

Radek69 - co to za brama garażowa ?

aladin07
21-05-2006, 10:55
Jean_Luc : ja pisalem o M05 a nie M05a ( o ktorym chyba mi odpowiedziales )
w tym o ktorym ja pisze na rzutach widac 4 kominy fizycznie budowane juz
od podlogi parteru ( albo sie myle ), podobnie na rzutach bocznych wyraznie 4 kominy wystaja z tego pieknego domku
stad moje zdziwienie. w M05 grilla nie ma wiec do czego sa te dwa dodatkowe, bo jeden to CO a drugi to kominek, ale co z reszta:)
pozdr

Jean_Luc
22-05-2006, 07:42
aladin07 - faktycznie. Ja miałem na myśli M05a. W takim razie wycofuje swój niekonstruktywny komentarz :-)

magdac.
25-05-2006, 15:53
Hello :D
gdzie się wszyscy podziali, ktoś juz zaczął to nasze "cudeńko"??
Macie już jakieś pierwsze poniesione koszt związane z budową?

ogloszka
25-05-2006, 19:43
WITAM no właśnie pierwsze pieniążki opuściły naszą bezpieczną kieszeń :( no ale coś za coś fundamenty wykopane jutro zalewamy no a potem niech się mury pną do góry :D :wink: GOSIA

aladin07
26-05-2006, 11:18
a my mamy taki maly pomysl zeby w pomieszczeniu gosp. nr pomieszczenie
nr 3 w projekcie M05 zamiast okna zrobic lita sciane a na pewnej wysokosci
powiedzmy 0,5 metra od sufitu dac 2 albo 3 rzedy luksfer

skoro jest to pom gosp. to i tak okno bedzie nieco nieuzyteczne ( no moze poza
wentylacja ) a zabierze kawal sciany na ktorej mozna by zrobic jakies
polki, szafki itp itd
co o tym sadzicie? bo dla mnie bron Boze w kwestii oszczedzania na samym
oknie ( choc jednak ) to chodzi o to ze ta sciana z oknem straci po prostu
swoj "wymiar" uzytkowy o ile mozna to tak nazwac

co o tym sadzicie? czy nie jest to dobry sposob na zyskanie miejca na szafki
ktorego i tak bedzie brakowac ( bo tych polek na rozne duperele nigdy malo )
pozdr

tommy07
26-05-2006, 12:36
Aladin a nie bedzie to dziwnie z zewnątrz wyglądało? Przemyśl jak to wpłynie na wygląd domu właśnie z zewnątrz.
Nasz mo5a jest własnie na etapie adaptacji. A potem to już tylko czekamy na pozwolenie...ponoć u nas to idzie szybko...miejmy nadzieje:)

magdac.
26-05-2006, 12:50
Witam wszystkich :P

Znowu się pomyślnie ułożyło :lol:
W poniedziałek ekipa bedzie stawiać ogrodzenie no i najwazniejsze wybraliśmy wreszcie ekipe budującą uff, po wielu wizytach u różnych firm. A co najważniejsze sprawdzona i tania, yeah!!!

Pozdrawiam

Jean_Luc
27-05-2006, 08:24
aladin07 - myślałem również nad tym oknem. Trochę niefortunnie jest ułożone bo od strony gdzie będzie wejście do domu jest pralnia i może się wydawać trochę niereprezentacyjne, ale jeśli da się żaluzje pionowe to nie będzie nic widać a takie żaluzje ładnie wyglądają.
Ja mam co prawda M05aL, ale sytuacja jest podobna. W oknie będą żaluzje a przed całym wejściowym wykuszem, jeszcze nie wiem w jakiej odległości, będzie stać jakieś drzewo o wysokim pniu i ładnej koronie - może wierzba płacząca.

Wiem, że trochę nie na temat napisałem, ale wydaje mi się, że bez tego okna dom może trochę stracić na wyglądzie, ale może luksfery będą ładnie wyglądać...

ogloszka
28-05-2006, 11:17
Witam wszystkich sympatyków NIEWIELKIEGO aladin07 prosił żebym na forum podzieliła się swoimi doświadczeniami no i właśnie chcę z ogromną przykrością stwierdzić że doświadczenia nie mam żadnego ale chętnie podziele się z wami wiedomościami na temat materiałów jakie już zakupiłam
bloczki betonowe (fundamentowe) 2400szt.-2.20zł
cegła MAX-U220- (Kozłowice) 4400szt-1.80zł
cegła MAXDz 3600szt-1.80zł
cegła pełna kl. 150 2500szt-065gr
cerpol-pustak wentylacyjny 160szt-2.30zł
styropian EPS 50mm FS12 14M3-95zł 1m
cegła polonja pomerania 416szt-1.45 zł
beton z gruszki +pompa 18m-185złm+180złpompa 1 h

wszystkie podane ceny są z Vatem jest jeszcze zakupiona stal w ilości fi 6-250kg i fi 12-1200kg oraz drut wiązałkowy 10kg ale nie mam w domu faktury więc nie znam ceny
Ceny podane są wynegocjowane na początku kwietnia w okolicach ŁODZI
Chcę jeszcze dodać że ja MO5 NIEWIELKI buduje z MAXA mur trójwarstwowy
więc zużycie materiałowe jest większe jeśli bedą jakieś pytania to chętnie poadam mam nadzieje że te informacje się wam przydadzą :P :lol:
GOSIA

aladin07
28-05-2006, 22:46
witaj dziekuje/dziekujemy Ci bardzo
no coz jesli chodzi o doswiadczenie to juz masz wieksze jak ja :)
bo masz kupione materialy

co do przedstawiania kosztow to jesli mozesz moze w dziale Dziennik budowy
zalozysz swoj watek i to bedziesz w kolejnych etapach wpisywac - wiem wiem
wtedy my leniuchy bedziemy mieli latwiej i bedziemy mieli Twoje posty jeden po drugim :)
to taka moja propozycja
pozdrawiam i zycze powodzenia

ps
za nami juz drugi spacer po okolicy budowlanej kto co buduje i z czego:)
w koncu to juz za rok bedzie start z budowa

magdac.
29-05-2006, 18:29
Witam,
my rozpoczynamy budowe Niewielkiego w sierpniu.
Bedziemy budować z maxa kozłowickiego, wychodzi duzo taniej niż porotherm a jest tak samo dobry (podobno).
Moze już macie wycene dachu, ile on będzie kosztował na gotowo.
Cieśla mi policzył 9 tys. z ogonkiem za drewno na więźbe i 3 tys. robocizna ale niestety nie mam konkretnej wyceny na przykrycie dachówką od dekarza. Macie już jakieś wyceny???? :P :wink:

magdac.
31-05-2006, 09:18
Cześć :lol: , jak Wam idą prace budowlane macie już jakieś świeże wiadomości co do Niewielkiego?????

koalla
31-05-2006, 10:57
witam wszystkich,
mam podpisaną umowę na budowę M05L i zaczynam w sierpniu, koszt robocizny stanu surowego(w tym ścianki działowe) łącznie z kominami, więźbą dachową z odeskowaniem, tarasem oraz kanalizą to 24 tyś/zł co myślicie o tej cenie?
A co do pytania aladina07 (niestety dopiero teraz otworzyłem pocztę więc wcześniej nie odpisałem) to koszt jaki ponisłem u architekta w związku z przesunięciem ściany, czyli automatycznie zmiana dotyczy także dachu to 600zł to chyba niewiele prawda?

magdac.
04-06-2006, 18:15
Niewielcy witajcie, macie już pomysły na ogrzewanie??
Ja mam problem, bo chcę zalożyc kocioł na ekogroszek, a przecież obok jest pralnia, no i co z tym fantem mam zrobic :cry:

wojtas_M05
05-06-2006, 16:58
magdac
przenieś kotłownię za garaż, ja tak robię z tego samego powodu, i z tego że kominy musiałem przenieść bo na ich miejscu będą okna dachowe
polecam i pozdr

magdac.
05-06-2006, 18:19
No tak to dobry pomysł ale napewno wymaga ingerencji architekta a ja niestety już mam projekt zaadoptowany, no i mam pozwolenie na budowę, pozostalo tylko się budowac. I co teraz? :(

magdac.
13-06-2006, 07:57
Witam, co tutaj tak cicho :cry:
No tak, piękna pogoda w sam raz na budowanie Naszego Niewielkiego.
Może już ktos z Was wystawił stan surowy tego domku???

Edytka
13-06-2006, 13:08
Witam,

ja zaczynam 26 czerwca :D , jak wszystko dobrze pójdzie.
Muszę odebrać dziennik budowy i zgłosić rozpoczęcie budowy.
W przyszłym tygodniu wjeżdża koparka, żeby ściągnąć humus i przychodzi geodeta do wytyczenia budynku.
Na razie jestem na etapie zamawiania materiałów :)

Czy bloczki fundamentowe i suporex zamawiacie takie jak w projekcie? Wymiary są niestandardowe i trzeba robić na zamówienie.

Podzielcie się swoimi poczynaniami.

Pozdrawiam
Edyta

Jean_Luc
15-06-2006, 13:33
Ja będę chciał robić fundamenty iściany fundamentowe lane.

Pan od dachu stwierdził, że mamy bardzo nietypowe wymiary łat i kontrłat - 4x6 cm. Podobno standard jest 4x5 cm i nie można kupić tych naszych. W tartaku powiedzieli, że nie będę przestawiać maszyn na taki nietypowy rozmiar dla tak małej partii materiału. Co Wy na to ?

magdac.
16-06-2006, 08:47
No to świetnie, już się zaczynaj schodki :-?

Monika Pozorska
19-06-2006, 11:25
Czas dołączyć do Was Niewielcy, jestem na etapie zamawiania M05a, popmimo wielu niedogodności, o których piszecie ładniejszego projektu nie znalazłam. Ten jest the best. Buduję na północy. Czy znajdę kogoś z okolicy? Niestety nie mam wyobraźni, więc mam problem. Byłabym wdzięczna wszystkim, którzy podzieliliby się zdjęciami budowanego Niewielkiego. Z chęcią odwiedzę budowniczych, bo naprawdę obejrzenie stanu surowego rozwiałoby wszystkie moje wątpliwości przestrzenne. Dziękuję za pomoc i gratuluję wyboru.

magdac.
19-06-2006, 13:29
Witam,
dziś geodeta wytyczył mi budynek... no i stwierdziłam,że troche za mały :cry: , no ale przecież sama nazwa mówi za siebie Niewielki.
Będzie maly ale jaki przytulny hehehe
A Wam jak idą budowy???

Pozdrawiam

Jean_Luc
19-06-2006, 19:27
magdac. - ja oczekuję na pozwolenie. Mam nadzieję rozpocząć budowę w połowie sierpnia.

Co do wielkości domu to byłem przy wytyczaniu kilku róznych domów i zawsze dom wydaje się mały. Dopiero po wybudowaniu ścian wrażenie się zmienia.

magdac.
20-06-2006, 09:55
Dzięki Jean Luc za pocieszenie, poczekamy zobaczymy :roll:

Edytka
21-06-2006, 08:08
Witam,

u mnie wczoraj geodeta również wytyczył budynek... i faktycznie wydaje się bardzo mały.... Jednak wydaje mi się, że jak będą ściany rosły to rozmiar domku też będzie się powiększał, przynajmniej w oczach. :lol:
Póki co jestem dobrej myśli :D
Mały, ale własny :D

Pozdrawiam
Edyta

Edytka
30-06-2006, 14:15
Co tu taka cisza????

Wszyscy na wakacjach???

U mnie już ławy zalane i bloczki fundamentowe do połowy :lol: :lol:

Zastanawiamy sie nad rozmiarem okien, chyba zmienimy na standardowe 150x150 (w kuchni, w salonie i sypialni).
Jak myślicie???

pozdrawiam
Edyta

magdac.
30-06-2006, 15:29
A można tak sobie samemu podjąc decyzje o zmianie wymiaru okien, pytam ponieważ już mam projekt zaadoptowany, pozwolenie na budowe też mam, a Pani projektantka tego projektu wyraziła zgode na taką zmiane

anjawi
03-07-2006, 22:49
Witajcie Kochani Niewielcy :) ,
z radością dołączam do Waszego grona ponieważ zdecydowaliśmy wybudować właśnie M05a. Po niezliczonej ilości przeglądniętych projektów przyznaję, iż nic nie jest w stanie mnie tak zauroczyć jak niewielki- szczególnie tył domu.
Jesteśmy na etapie adaptacji projektu, więc z tego co czytałam to bardzo długa droga przed nami, ale co tam :-))) no i te schody :-(
Będziemy budowac w okolicach Opola - architekt stwierdził, że uda nam się rozpocząć we wrześniu- więc jak już ruszymy to zapraszam.
Bardzo chętnie obejrzałabym juz jakieś efekty stawianego M05a, może Ktoś w okolicy???
Pozdr
anjawi

Jean_Luc
04-07-2006, 10:06
Witaj anjawi i gratuluję wyboru :)

Niestety nie mam się czym pochwalić. Czekam na pozwolenie, robię projekty branżowe. Praktycznie cały czas wybieram ekipę i jeszcze nie mam konkretów.
Może w przyszłym tygodniu zrobi mi się droga z mediami...
Na dodatek mam nogę w gipsie poniżej kolana, więc przeszkoda się pojawiła, która mam nadzieję nie będzie bardzo przeszkadzać.
Czy ktoś może coś więcej napisać o swojej sytuacji budowlanej ?

magdac.
04-07-2006, 14:11
Czesc,
ja już eekipe mam i zaczynam w sierpniu, dziś byl u mnie dekarz i przedsawil swoją cenę 15000 zł brutto razem z deskowaniem i papowaniem ale nie robi wieźby. Co o tym myślicie?
A pewna hurtownia budowlana przedstawiła mi kwote niespełna 20000 zł brutto za materiał na ten dach.

anjawi
04-07-2006, 21:35
Kochani,
jak widać wszyscy stoimy w miejscu...
nie fajnie
walczę dalej
Pozdr
anjawi

Edytka
05-07-2006, 07:33
Wtajcie,

u mnie już dziś zalewają fundamenty, a od jutra stawiają ściany.
Idzie jak burza :lol: :lol: :lol:
Za dwa tygodnie panowie od dachu zapowiedzieli, że zaczynają swoje... :D :D

To będzie naprawdę niewielki domek :wink:

Pozdrawiam
Edyta

magdac.
05-07-2006, 08:32
Powiedzcie kochani co kładziecie na dach, jeżeli dachówke ceramicznę, to jaką, mam oferte, nawet niezłą na Koramica renesanasową L15 ale sama niewiem.
Pomóżcie!!

Edytka
05-07-2006, 09:58
ja kładę blachodochówkę, tylko jeszcze nie zdecydowaliśmy jakiej firmy...
:lol:

Jean_Luc
05-07-2006, 11:08
Ja wybrałem dachówkę Rupp Ceramika o nazwie "Sirius 13".
Blachodachówki nie wybralem ponieważ dach jest skomplikowany i byłoby dużo ścinek i w efekcie cena nie byłaby dużo mniejsza (tak sądzę). Dodatkowo nie wybrałem blachodachówki, ponieważ blachodachówka pracuje przy zmianie temperatury i wydaje odgłosy. Dodatkowo deszcz może dzwonić i blachodachówka nagrzewa się bardziej niż dachówka co przy obecności wielu okien dachowych może prowadzić do ryzyka dotknięcia bardzo gorącej powierzchni (oparzenia ?)

Ale to są moje przemyślenia :)

Cena za samą dachówkę i gąsiory około 10 tys.

Jean_Luc
05-07-2006, 23:05
Witajcie ponownie !

Dowiedziałem się dzisiaj (a właściwie to wczoraj), że mam pozwolenie na budowę :-)
Podanie złożone 26 maja, po drodze poprosili o 3 poprawki. 40 dni :-)

2 tygodnie przed planowanymi pracami powinno się uprawomocnić.

Pozdrawiam !

Edytka
06-07-2006, 07:37
Jean_Luc,

GRATULACJE!!!!

:lol:

magdac.
06-07-2006, 07:43
Moje gratulacje Jean_Luc!!!! :D

magdac.
06-07-2006, 09:08
Macie może rzuty M05 na kompie, bo są mi potrzebne a niestety niedorobiłam się jeszcze skanera. Będę wdzięczna jeżeli ktoś tak dobry się znajdzie i mi prześle na emaila :lol:

Jean_Luc
06-07-2006, 21:49
Dziękuję wszystkim za gratulacje :-)

magdac. - ja mam M05aL (co widać na obrazku :-), więc nie mogę pomóc.

magdac.
07-07-2006, 07:16
Może się ktoś znajdzie !!!!! :(

magdac.
07-07-2006, 07:29
Mam pytanko do Was, czy jeżeli zrezygnuje z kominka to komin też mi będzie niepotrzebny??? Można tak zrobic?

Jean_Luc
09-07-2006, 10:45
magdac. - nie wiem jak to jest dokładnie w m05, ale wydaje mi się, że każdy komin zawiera w sobie konały wentylacyjne. Wentylacja jest raczej konieczna. Ponadto można później w takim kanale pociągnąć jakąś spóźnioną instalację typu kabel antenowy, itp...

aladin07
10-07-2006, 12:31
do Koalla :

dzieki za podpowiedz o tej cenie za przesuniecie sciany
mam w zwiazku z tym pytanie i prosbe
czy kupujac taki zmieniony projekcik dostales do tego
jakby to okreslic - rysunek/rzut/zdjecie boczne
tego domku? po prostu chcialbym to zobaczyc,
wiec jesli masz to prosze podeslij mi to na priva
bede wdzieczny ! :)
pozdrawiam

aladin07
10-07-2006, 13:17
popatrzylem dzisiaj na wycene dachu zrobiona przez zielonooka :



NIEWIELKI M05

POKRYCIE DACHOWE (ok. 225m2) - Euronit (cementowa S, kolor braz , czerwony lub inny typowy)
materiał (pełna oferta - dachówka, rynny Siba, okna veluxy) - 23 549,00
robocizna (jw z montazem tez rynien okien polaciowych obrobkami blacharskimi itp.) - 11 680,00

WIEZBa - szcunkowo ok. 22-24 tys. ( wzal pod jakie pokrycie)

OKNA

z PCV w kolorze białym, profil pięciokomorowy Plustec Performance, okna z mikrowentylacją, (szyba zespolona U=1,0W/m2K), okucia Roto NT, wykonWastwo i montaż Plastikon

okna 8 870,00
robocizna 1140,00
ćwiercwalki ok 500,00
parapety zew. 480,00

no i w sumie sie przerazilem - wyszlo kolo 60tys
masakra chyba
co o tym sadzicie

magdac pisala o wiezbie za 9tys a tu 24tys
co o tym sadzicie?

magdac.
10-07-2006, 16:39
Porównałam ofertę zielonookiej i ta więźba w sumie strasznie droga. Mnie dach (robocizna +material) wyniesie jakieś 45.000 tys. z papowaniem, deskowaniem i dachówką ceramiczną :P
Pozdrawiam

ogloszka
10-07-2006, 19:06
witam wszystkich miłośników naszego domku dawno nie gościłam na forum ale większość czasu spędzam na działce u mnie prawie nic się nie zmieniło ale jedna ekipa buduje dwa domy to znaczy mój i koleżanki ja mam skończone fundamenty i wyprowadzoną kanalizacje u koleżanki w czwartek wchodzą cieśle więc u nas zacznie domek rosnąć w górę i wreszcie będzie coś widać .dachówke już wybraliśmy jest bardzo ladna oglądaliśmy na gotowym dachu (dachówka ROBEN miedziana powlekana) obecnie tańsza od brassa i ładniejsza wycena samej ceramiki (wszystkich dodatków ceramicznych) 12.285 to było by na tyle życze owocnej pracy GOSIA

BettyAnn
11-07-2006, 09:08
Bardzo milo mi dolaczyc do grona sympatykow M05.
W tym tygodniu odbieram projekt i startuje z kosmetyka, niewielkimi zmianami w projekcie. Rozpoczecie budowy (gm. Czosnow k/Warszawy) planuje we wrzesniu. Bylabym wdzieczna, za cenne wskazowki... dobre i zle wiadomosci, plusy i minusy projektu, ktore wychodza w trakcie budowy. Chetnie zobaczylabym plac budowy w realu.

Pozdrawiam,
Beata

Jean_Luc
14-07-2006, 14:01
Witaj BettyAnn !
Kupujesz M05 czy jakąś jego odmianę ?

Napisz jakie zmiany planujesz zrobić to pewnie ktoś Ci coś zasugeruje.

Na plac budowy chętnie zaproszę. Prawdopodobnie zaczynam w połowie sierpnia, ale nie znam jeszcze konkretnych dat.

pedzelito
14-07-2006, 15:16
A ja właśnie dzisiaj, po 75 dniach wyczekiwania dostałem warunki zabudowy. Mogę zacząć walkę o pozwolenie na budowę. :-?

Ale zaniepokoił mnie jeden zapis w warunkach zabudowy odnośnie dachu.
Brzmi on tak:
"Dach dwuspadowy lub czterospadowy symetryczny o nachyleniu połaci dachowych od 30' do 45' ".
Wg mnie, laika ten dach ma więcej spadów niż cztery. :-?
I co??? W związku z tym nie mogę Niewielkiego wybudować na tej działce??? Przeciez to by było chore!!! :evil: :evil: :evil:
Jesteście w stanie mnie jakoś pocieszyć? Czy mam już pisać jakieś odwołania???
Dla ułatwienia wklejam zdjęcia dachu.

http://img115.imageshack.us/img115/7365/niewielkidach6vv.jpg (http://imageshack.us)

Jean_Luc
14-07-2006, 17:28
Witaj pedzelito,
Czy coś jest jeszcze zapisane apropos bryły ii dachu ? Nie ma czegoś w stylu "możliwe występy, podcienie, wykusze" ?

Miałem podobnie a nawet jeszcze bardziej chore zapisy...

JKJ7
15-07-2006, 16:16
mY TEŻ W WARUNKACH ZABUDOWY MAMY ZAPIS DACH 2 LUB 4 SPADOWY I MOŻEMY MIEĆ TEN PROJEKT Z NIEWIELKIMI ZMIANAMI:
GŁÓWNA KALENICA NIE MOŻE SIĘ STYKAĆ Z BOCZNĄ ( WYSTARCZY 10 CM). TAKI PROJEKT ZŁOŻYLIŚMY I CZEKAMY JUŻ 1 M-C NA POZWOLENIE . JAK COŚ BĘDZIEMY WIEDZIEĆ TO DAMY ZNAĆ NA FORUM. JUŻ NIE MOŻEMY SIĘ DOCZEKAĆ!!!!! :P

pedzelito
15-07-2006, 22:13
Czy coś jest jeszcze zapisane apropos bryły ii dachu ? Nie ma czegoś w stylu "możliwe występy, podcienie, wykusze" ?

Nie ma nic takiego.

ogloszka
16-07-2006, 20:33
Serdecznie witam nowych wielbicieli naszego domku i gratuluje wyboru , a teraz chcę poinformować że mamy już pierwszą wpadkę na budowie jak wcześniej pisałam mamy zalane fundamenky i rozprowedzoną kanalizacje i okazało się dzisiaj że zapomnieliśmy o rurze osłonowej która powinna być wkopana pod fundamentem na glębokosci 160 cm i rura owa ma wychodzić z kotłowni na zewnątrz domu a służy do wprowadzenia rury zasilającej dom w wodę i to było by na tyle oczywiscie panowie murarze muszą jutro naprawic ten błąd ale to bardzo fajni ludzie więc nie będzie problemu siema GOSIA :wink: :P :lol:

Jean_Luc
16-07-2006, 20:53
Witaj ogloszka,
A co z inymi rurami/przepusatami przez fundament ?
- rura doprowadzająca powietrze do kominka
- przepust do prądu
- rura kanalizacyjna
- bednarka do uziemienia

Jest to wszystko ? :-)

BettyAnn
17-07-2006, 10:25
Witaj BettyAnn !
Kupujesz M05 czy jakąś jego odmianę ?

Napisz jakie zmiany planujesz zrobić to pewnie ktoś Ci coś zasugeruje.

Na plac budowy chętnie zaproszę. Prawdopodobnie zaczynam w połowie sierpnia, ale nie znam jeszcze konkretnych dat.

Hi...
Zakupilam podstawowy M05. Odnosnie zmian - dzis lub jutro planuje spotkanie z autorka projektu - dotycza: stolarki okiennej i dodatkowego wc na dole. Ze wzgledu na kolor dachu (grafit) wykonawca sugeruje mi zmiane dachowki ceramicznej na betonowa!? Dom, kaj nazwa wskazuje jest niewielki, wiec rozwazam ogrzewanie podlogowe, elektryczne. Zastanawiam sie tylko... zalozyc podgrzewacz przeplywowy czy bojler? Pytan (bez odpowiedzi) jest wiele, a czasu bardzo malo. Chetnie skorzystam z zaproszenia na plac... boju :-). Pozdrawiam...

ogloszka
17-07-2006, 17:34
Witaj ogloszka,
A co z inymi rurami/przepusatami przez fundament ?
- rura doprowadzająca powietrze do kominka
- przepust do prądu
- rura kanalizacyjna
- bednarka do uziemienia

Jest to wszystko ? :-)


witam pozostałe rury wszystkie sa zapomnieliśmy o jednej o której pisałam

rx7
25-07-2006, 21:42
Witam wszystkich!!!
Kupiłem jakis czas temu projekt niewielkiego wersja z podwójnym garazem, odbicie lustrzane...
Bede budował z Ytonga, dach pokryty Gontem bitumicznym.
Kupiłem działkę pod krakowem i w sierpniu chce ruszyć z budową...
Pozwolnenie bedę miał na dniach...

Jest moze ktoś z krakowa lub okolic kto rozpoczął budowę... chetnie bym obejrzał budynek na żywo... chociazby fundamenty :D

ogloszka
26-07-2006, 17:12
witam rx7 ja buduje w okolicy Łodzi :-? :lol: :lol:

Jean_Luc
26-07-2006, 20:00
Witaj rx7 !

Mamy taki sam projekt - M05aL.
Buduję pod Krakowem od strony północnej - w Tomaszowicach.
Planuję również rozpocząć budowę w sierpniu.

W tej chwili mam zrobiony dojazd do działki (wysypany kliniec).
Nie mam nic ciekawego do pokazania...

A Ty rx7 gdzie budujesz ?
Pozdrawiam,
Jean_Luc

pedzelito
28-07-2006, 12:03
I kolejna wycena fundamentów M05aL.
Ekipa sprawdzona, BARDZO solidna, kopanie ręczne (oczywiście przez nich :)).
Fundamenty z częściowym podpiwniczeniem domku - 7000zł - robocizna.
Co Wy na to? Wg mnie nie tak źle biorąc pod uwagę że będą zrobione bardzo dobrze.

rx7
28-07-2006, 23:27
Witaj Jean_Luc.
Ja buduje od strony południowej :) w Głogoczowie... to jakies 40km od Tomaszowic...
Jeżeli nic nie pokrzyzuje mi planów to w połowie sierpnia zabiorę się za fundameny... (uprawomocnione pozwolenie powinienem miec w przeciagu tygodnia).
A ty z czego budujesz?

Jean_Luc
29-07-2006, 15:48
pedzelito - cena jak cena :-) Zależy ile Ci wyjdzie za cały budynek...
Trochę jestem sceptycznie nastawiony bo zrobiłem już drogę i wiem jak potrafią robić...

rx7 - wiem gdzie jest Głogoczów :)
Masz jakąś dobrą ekipę wybraną ? Ja mam trochę problemów z tym i miałem zaczynać w połowie sierpnia, ale z tego co widzę to jak zacznę na początku września to będzie dobrze.

Buduję z porothermu wienerbergara (30) + ocieplenie - wełna albo styropian. Na dach dachówka ceramiczna rupp ceramika Sirius 13.

rx7
30-07-2006, 09:53
Jean_Luc - niestety mam duzy problem z ekipą...
Nikt nie chce się podjąc tego zadania w tym roku... dogaduje się z jedną z "pseudo firm budowlanych" aczkolwiek nie mam jeszcze wyceny i nie wiem czy mnie na nich stać... :-?
wycene mam mieć w przeciagu tygodnia... ale jak znam zycie to dostane ja pewnie za 2 tygodnie...

Trochę za późno zacząłem szukać firmy budowlanej, ale w marcu tego roku nie myślałem jeszcze o tym że chce mieć dom,
Pomysł pojawił się w kwietniu... działkę kupiłem też troche na wariata, obejrzałem jedna w kwietniu i stwierdziłem że jest OK więc wpłaciłem zaliczkę, wziąłem kredyt w czerwcu i kupiłem...

Jezeli nie znajdę sensownej ekipy która wybuduje mi stan surowy otwarty to sam zabieram sie za budowę... jako "kierownik" budowy oczywiście :D a nie jako wykonawca.

Na razie mam tylko wycene Ytonga (sam materiał) i pokrycia dachowego (materiał + robocizna)
Szukam jeszcze dobrej ekipy do więźby dachowej, fundamentów i ścian...

Jean_Luc
30-07-2006, 16:54
Witajcie,

rx7 - ja szukam ekipy od kwietnia. Z różnych powodów dopiero od kwietnia chociaż budowę już planowałem na początku zeszłego roku. Niestety wygląda to tak, że jeśli jakaś firma ma czas na budowę dzisiaj to jutro już nie ma. Tak straciłem możliwości u 2 potencjalnych wykonawców a obdzwoniłem już około 20 firm... Ciężko jest generalnie, chociaż jeśli chciałbym to np. mógłbym rozpocząć budowę w październiku za 47 tys - o 10 tys za drogo..., ale jeszcze tydzień temu ta sama firma mogła rozpocząć w połowie sierpnia...
[/i]

TomekM05a
31-07-2006, 10:04
http://TomekM05a.w.interia.pl/

TomekM05a
31-07-2006, 10:07
Z tym wstawianiem rysunkow to jakas zakręcona sprawa, ale dajcie mi jeszcze trochę czasu a pokaże wam mój stan 0.

TomekM05a
31-07-2006, 11:10
http://tomekm05a.w.interia.pl/M05aFun07.JPG
:D

TomekM05a
31-07-2006, 11:36
W moim M05a nie będzie ścianki konstrukcyjnej na przeciwko drzwi wejściowych, kominek przesunę natomiast bardziej centralnie, rezygnując oczywiście z zewnętrznego. Wszystko to widac już na załączonym obrazku.
Pozdrawiam TR

pedzelito
31-07-2006, 11:39
Piękna fotka, piękna robota!!!
A ile Cię to (fundamenty) kosztowało?
Jeśli oczywiście to nie tajemnica... 8) to napisz ile materiały i ile robocizna.
Z góry dzieki!

TomekM05a
01-08-2006, 08:25
Te grubsze rzeczy:
- koparka na zdjęcie humusu - 400 zl
- beton z gruchy B20 26m3 (poniewaz pod lawy bylo kopane w piachu wiec wyszlo trochę więcej niz powinno, 2 m3 wylałem w blaszaku na posadzkę bo nie zabierają reszty) - 4329 zl
- pompa: 350 zl
- piach do murowania 15t: 350 zl - została 1/3
- cement II kat. 2 palety tj. 112x0,25kg: 990 zl - została 1/6, chłopaki dośc grubo smarują - ale murowac to oni potrafią,
- bloczki betonowe 1323 szt (6 na wysokośc) - 3083 zl,zostało 12szt
- tyle samo cegły pełnej (na 1 bloczek wchodzi sześc bo 2 warstwy) - jakieś 910 zl, - pięknie dzwoniła
- jakieś 60 % drutu fi12 za który zapłaciłem - 1630 zl
- pozostały drut 240 zl
- piach do środka 15t + dwie przyczepy ciągnikowe (16t) - razem 500 zl, reszta piachu wykopana obok na działce (piękny piasek) m.in. dlatego że był zakaz poruszabia się ciężarówek, koparka za to 420 zl, która i tak przyjechała na zasypywanie
- beton B12,5 (chudziak) tez pompa bo dostęp był utrudniony 9m3 jakies 1700 zł, na grubośc 6-7 cm, nie 10 jak w projekcie,
- hydraulik mnie zaskoczył - 30 zl za metr robocizna, dało z materiałem 2100 zl, zdania są podzielone, mnie kieszen zabolała, niestety w projekcie są 34 m odpływów

Nie liczę cemplastów, dysperbitów, pap i folii budowlanych, zagęszczrki do piachu, styropianu który mam w garażu itp., ale 1000 trzeba dodac.

Robocizna 3 tys. - chłopakom robota paliła sie w rękach ale... gdyby nie moja kontrola to ława wewnątrz byłaby przesunięta 0,3 m na jednym z konców, a później 10cm ścianka na niej.
Poziom ścianek fundamentowych łapany był dopiero na cegłach, niektóre stoją na bokach (rysunek), bo "żyłek nie szło przeciągną przez wykopy" . Także z moją ekipą jest wesoło, ale większa satysfakcja z mojego wkładu w budowę.
Do zimy będzie zadaszony i pokaże więcej, na razie nie chcę aby ktoś kręcił mi się po budowie i nie powiem gdzie to jest oprócz tego że to okolice Warszawy.
Trzeba zatem jakieś 20 tys.
Pozdrawiam TR

PS Nie sugerujcie się bramą - była dużo wcześniej i nijak nie pasuje do garażu, który jest po prawej stronie (na zdjęciu).

pedzelito
01-08-2006, 21:25
TomekM05a
Dziękuję Ci za bardzo solidne rozpisanie cen fudamentów!!!
Ja zdecydowałem się właśnie dzisiaj na sprawdzoną, bardzo dobrą ekipę. Cena za samą robociznę fundamentów to 7000zł (dom w połowie podpiwniczony). Trochę dużo ale mam nadzieje że nie będę żałował... :-?

Mapka do celów projektowych się robi, projekt M05aL dzisiaj zamówiłem.
Pozdrawiam!

TomekM05a
02-08-2006, 09:14
http://TomekM05a.w.interia.pl/ - juz dziala. Tam więcej zdjęc.

seb70
10-08-2006, 22:15
witam wszystkich,
też mam zamiar kupić ten projekt. Zamierzam jednak wprowadzic pewne zmiany. Chce powiększyć salon, sypialnię na dole i zwiekszając również szerokość domu umozliwić bezpośrednie wejście do kotłowni i pralni z przedsionka. Część sypialną na dole chciałbym odizolować od całego dołu(osobne wejście do łazienki i garderoby). W samej sypialni trochę miejsca na drobny sprzęt do ćwiczeń (ławeczka, rowerek itp).
W załączeniu plan dołu po zmainach - co wy na to. Może macie jakieś sugestie albo inne ciekawe rozwiazania. Oczywiście schody nie bedą kręcone lecz zwykłe zabiegowe otwarte bez klatki schodowej.
Pozdrawiam,
Seb
http://img112.imageshack.us/my.php?image=niewielkign9.jpg

Jean_Luc
12-08-2006, 06:54
Bardzo ciekawa koncepcja, ale nie podobają mi się te kręcone schody. Generalnie nie podoba mi się koncepcja kręconych schodów w domu na piętro, które jest często używane.

TomekM05a
14-08-2006, 09:09
Chciałbym poruszyc problem zewnętrznych słupów. Zgodnie z planem mają zewnętrzny przekrój 24cm (zbrojenie 18cm). To oznacza ze oblożenie cegłą(klinkierową) da słup na 2 cegły - bardzo gruby, typowy jest na 1.5. Widziałem gdzieś taki na 2 cegly - wyglada tragicznie. W katalogu na zdjęciu jest u góry okrągły. Zastanawiam się zatem czy nie użyc gotowego profilu. Tylko co gdy zechcę go oklinkierowac - płytki? Jest problem, czy generuję niepotrzebnie? Czekam na opinie.
Pozdrawiam TR

Wiesiolek
15-08-2006, 21:20
Witam.
Jestem zainteresowany kupnem projetu M05, w sumie jestem krok od zakupu i p rozmowach z muratorem dlatego trafilem na forum.Bardzo zalezało by mi na obejrzeniu tego projektu w realu. Czy bylaby mozliwosc spotkania z osobami ktore sa w trakcie realizacji tego projektu?

Pozdrawiam i prosze o kontakt

magdac.
19-08-2006, 17:38
Czesc, co u was slychac drodzy Niewielcy, jak budowy?
Ja zaczynam w przyszłym tygodniu.... :lol: nareszcie!!
Po wyczekiwaniu 3 miesięcznym na kredyt wreszcie go dostaliśmy, więc cała na przód :wink: .
Powiem wam, że fundamentów jeszcze nie mam wykopanych a już zakupiłam dachówkę z akcesoriami, heheh, no cóż, dobra cena była :P

Pochwalcie się swoimi poczynaniami na budowach, może jakieś zdjęcia macie???

Podrawiam

Jean_Luc
19-08-2006, 20:01
Witajcie,

Wiesiolek - przykro mi, ale na razie chyba nie ma co pokazać... :-(

magdac. - wczoraj zgłosiłem rozpoczęcie robót budowlanych. Za tydzień w sobotę mogę rozpocząć prace, więc również nie mam się czym chwalić. W nadchodzącym togodniu to głównie przygotowanie placu pod budowę.

magdac. - w którym banku tka długo czeka się na kredyt ?

magdac.
20-08-2006, 09:01
Skaranie boskie było z tym M-bankiem :evil: , oni tylko ładnie mówią a jak przyjdzie co do czego to tak zwodzą człowieka, że szkoda gadac. Cale nerwy mi zszarpali, ale już zapomniałam, bo zajęlam się budową, z drugiej strony co by to było za życie gdyby wszystko układało się pomyślnie :wink:

TomekM05a
21-08-2006, 07:59
Rozumiem Cię. Mam ten sam problem z Multibankiem i nie wystartuje dopóki nie rozpatrzą wniosku. To już 2 tydzień - zgodnie z listem żelaznym miało byc do 5 dni.
Pozdrawiam TR :

TomekM05a
21-08-2006, 11:34
Wybaczcie ze zasmiecam ale chce byc SYMPATYKIEM FORUM :D

TomekM05a
21-08-2006, 13:13
No tak, trochę mi się nudzi, więc próbuje by aktywny. Pisaliscie o tym ze kupiliscie dachowke - jaką? Jaką macie koncepcje na kolor dachu? Bez fantazji? Ja przymierzałem się do ciemnobrązowej, grafitowej, ale ostatnio widzieliśmy (z żoną) czeroną (jak w projekcie) oraz piękny kolor elewacji, nie znam się bardzo na nazewnictwie kolorów, ale to był jakiś delikatny cytrynowy + ciemne brazowe oprawy okien. Jak będe miał aparat sprawny to się zakradnę i pokaże fotke i już prawie wszystko było wiadomo a tu:


http://TomekM05a.w.interia.pl/obrazek.jpg
i problem pozostal
Pozdrawiam TR

tommy07
21-08-2006, 13:49
U nas w sobote ruszyła budowa.
Tomek, my tez mamy watpliwosci czy te slupy nie beda za grube? Poszerzyliśmy nasz mo5al o metr , wiec mamy nadzieje, ze będzie to w miare proporcjonalnie wyglądało? Jeśli chodzi o kolor dachówki nie zdecydowaliśmy jeszcze, myslałam o brązowym, ale czy wtedy dach nie będzie zbyt przytłaczający wyglądem? Taki grzyb:) Przeciez i tak sam w sobie jest bardzo duży. Od stycznia bedzie nowy wariant niewielkiego z zupełnie inną elewacją. Całkiem niezły. Zajrzyjcie.
Bardzo podobaja mi sie cegły klinkierowe z lc ekoklinkier - cafena melanż, jantar melanż lub całkiem jasny siena nova. Ale niestety nie mają płytek klinkierowych , tylko cegły. Komin i słupy można obudować ale co z cokołem?
Ech tyle wątpliwości a decyzje trzeba czym prędzej podejmować.
Pozdrowienia
Agnieszka i Tomek[/img]

TomekM05a
21-08-2006, 14:25
Klinkier piękny - ale przeznaczony do scian 3-warstwowych, wiec nie mysla o plytkach. Ja robię wszystko plytkami - kominy z cegły pełnej - na to płytki (u kolegi zrobili kominy z klinkieru /z dziurami w srodku/ i prawdopodobnie dlatego mu cieknie z kominow), elewacja stanu zero płytki, słupy raczej płytki. Jak dotąd wymysliłem, że forme do słupów zewnetrznych zrobią mi na cegle postawionej na boku:
http://TomekM05a.w.interia.pl/obrazek2
wtedy slup bedzie miał 24+6=30cm, w srodku 24-6=18, czyli tyle ile zbrojenie, w srodek beton(jeszcze nie konsultowalem z kierownikiem budowy). Na to płytki, lub pogrubie słup, np steropianem i płytki, ale to dopiero za rok(rok na koncepcję). tym samym slupy z klinkieru odpadają(koncepcja).
Jesli ktos widział równie piękne płytki niech da zna.
Pozdrawiam TR

ogloszka
21-08-2006, 18:44
Witam bardzo serdecznie wszystkich budujących oraz sympatyków naszego niewielkiego dość długo się nie odzywałam ,ale miałam bardzo malutko czasu budowa zabierała każdą wolną chwilkę mój domek prawie już gotowy i czeka sobie na zadaszenie w tym lub z początkiem następnego tygodnia będzie więżba dachowa bardzo bym chciała pokazać wam jak wyglada ale nie posiadam aparatu cyfrowego ale jeśli ktoś będzie w okolicach Łódzi to zapraszam na ogłędziny na priwa moę podac namiary Pozdrawiam wszystkich GOSIA :P :D :wink:

aleksanderI
21-08-2006, 19:42
Witam!!

Czytam forum od jakiegos czasu.

Po dlugim i zmudnym okresie przygotowan, 2 tyg. temu rozpoczelismy budowe M05L.

Dzialke wybralismy w okolicach Tarnowskich Gor. Obecnie jestesmy na etapie budowy fundamentow.

Pozdrawiam.

Album ze zdjeciami budowy:
http://dkomenderski.photosite.com/album1/

pedzelito
21-08-2006, 19:47
http://img180.imageshack.us/img180/9102/niewielkizmianyci3.jpg (http://imageshack.us)

A ja zdecydowałem się na takie zmiany:
- przesunięta lewa ściana domu o 75cm (większy salon, kuchnia i łazienka z sauną oraz taras)
- przesunięta prawa ściana domu o 75cm (większy garaż i pom. gospodarcze)
- zamiast szaf w przedpokoju sauna
- brak okna w salonie obok kominka
- większe okno w salonie obok kuchni
- rozsunięte okna w kuchni
- drzwi garaż/przedpokój zamienione na garaż/pom. gospodarcze
- drzwi do łazienki przeniesione do sypialni i będą przesuwne (w ścianie)
- większa brama garażowa
Co myślicie o tych zmianach?
Proszę o wszelkie spostrzeżenia. Jeszcze mogę coś zmienić. :)

TomekM05a
22-08-2006, 07:57
Witam Niewielkich,
fajnie że zaglądacie, nie wahajcie się pisac czegokolwiek i pytac (na temat).

Pedzelito
Sauna jest OK, wiem cos o tym. Nie podoba mi się jednak wąski korytarz do pokoju.
Mój priorytet to jak największa przestrzeń. Wyrzuciłem scianke nosna (w katalogu była, że niby działówką) co pochłonie dużo drutu (muszę wzmocnic zebro, bo to ono dzwiga slupy dachowe). Zrezygnowałem z małej ubikacji i wnęk. Zobacz na moje rozwiazanie.
http://TomekM05a.w.interia.pl/dom_337_3a.jpg

Pozdrawiam wszystkich Niewielkich

pedzelito
22-08-2006, 08:36
Pedzelito
Nie podoba mi się jednak wąski korytarz do pokoju.
Mój priorytet to jak największa przestrzeń.


Wiem, zwróciłem na to uwagę że ten korytarz jest "średni" ale zdecyduję sie na niego gdyż łazienka z sauną to dla mnie konieczność!
A może zastosowanie luksferów na ścianie pomiędzy korytarzem a garażem optycznie powiększy korytarz? Bo że ładnie go doświetli to wiem :)
A co do Twojego rozwiązania do będzie BARDZO przestrzennie przez to BARDZO fajnie ale:
- łazienka mała
- dużo nie zagospodarowanego miejsca w korytarzu
- no i ogólnodostępna łazienka obok sypialni a ja muszę mieć swoją i... tylko swoją :)

TomekM05a
22-08-2006, 08:54
- łazienka mała fakt, jak spojrzałem na ławy to sam się zdziwiłem, ale nie ma tragedii

- dużo nie zagospodarowanego miejsca w korytarzu fakt, jednak wydaje się że ustawimy tam jakiś stoliczek i foteliki, np dla listonosza :D , jak nie to cos zabudujemy jak beda sciany,

- no i ogólnodostępna łazienka obok sypialni a ja muszę mieć swoją i... tylko swoją - przewiduje ze bedziemy spac na górze, na dole alarm, zatem niech bedzie ogolnodostępna.
Zresztą wszystko moze sie zmienic jak zobaczę ścianki i oby to było za 2 tygodnie.
Pozdrowienia TR
[/quote]

Jean_Luc
22-08-2006, 12:36
Witajcie,

Pedzelito - ten korytarz nie jest problemem. Cofnij drzwi wejsciowe do pokoju na środek korytarza i już będzie to fajnie wyglądać. Pokoj optycznie sie powiekszy a otwierające się drzwi nie bedą zajmować miejsca na wejście do łazienki, itp...
Z tą sauną to fajna sprawa. Ja nie będę robić sauny, ale zamiast wanny będzie prysznic i bidet :-)

Sugeruję Ci jednak planowanie zmian na konkretnym rzucie z projektu a nie na ogólnym ze strony Muratora bo możesz się zdziwić :-)

Jeśli chodzi o moje zmiany to:
1. Dorobienie wyższego wieńca (wysokość jednego bloczka)
2. Zmiana kąta dachu na 40 stopni
3. Wydłużenie okapu do 1m
4. Zmiany w oknach dachowych - te obecnie powodują, że czubkiem głowy dotykam dolnej krawędzi okna - dolna krawędź okna jest na wysokości 1.75m. To za wysoko ! Chcę widzieć okolicę. Zmiany dotyczą wielkości okien i usytuowania na dachu. Dochodzi okno nad schodami.
5. Powiększenie poddasza, odsłonięcie słupów, niższa ścianka kolankowa,
6. Zrobienie salonu na górze - brak jednej ścianki, okno poczwórne od wschodu
7. Niski Murek klinkierowy na tarasie
8. Przeniesienie drzwi z garażu do pomieszczenia gospodarczego

Punkty 1, 2, 3 powodują, że styl domu się nie zmieni. Ja na szczęście nie mam miejsca na działce do wydłużenia domu, więc się tym nie przejmuję, ale zastanówcie się czy nie zrobi się z tego straszna chałupa. Bo co prawda dom jest "Niewielki", ale w wersji M05. Wersja M05a to już raczej średni dom.

TomekM05a - fajna sprawa taka duża przestrzeń, ale moim zdaniem zabraknie Ci spiżarki, szafy na dole, itp... Kuchnia jest mała i nie będzie gdzie trzymać zapasów. Ja przeznaczam na spiżarkę WC na dole. Poza tym takie otwarcie salonu na drzwi wejściowe spowoduje, że goście nie będą się czuli dobrze gdy inni goście przyjdą w odwiedziny. Taka ściana rozdzielająca widok na salon od drzwi wejściowych jest dobra.

To tyle - moim skromnym zdaniem :-)

TomekM05a
22-08-2006, 14:36
No to jak już gadamy to powiedzcie co z kominkiem, bo warto to wiedziec przed robieniem ścian.
Ja chcę wkład i rozprowadzi ciepło kanałami po pokojach za pomocą turbinki, czy jak to się nazywa. Wiem że to dośc rozległy dom na takie rozwiazanie. Może macie inne pomysły, szczególnie M05a-owcy.

Jean_Luc pisałeś coś kiedyś o płaszczowym i czymś jeszcze. Może przekonasz mnie jeszcze.

Pozdrawiam TR :o

Jean_Luc
23-08-2006, 13:43
No tak...
Ja chciałbym mieć na dole ogrzewanie podłogowe wodne, a na górze grzejniki.
Dlaczego tak ? Bo nie chcę mieć grzejników na dole z uwagi na konieczność rezerwacji miejsca na ścianach i w najbliższej okolicy. Gdy będę mieć zasłony to w momencie grzania trzeba będzie odsłaniać grzejniki. Teraz tak mam i to powoduje odczucie bałaganu i nieporządku w domu.

Grzejniki zaś na górze bo powinny być pod oknami połaciowymi aby zmniejszyć efekt skraplania na oknach.

Kocioł gazowy kondensacyjny na dole. Do tego solary do cwu. Zbiorknik akumulacyjny aby woda z solarów miała się gdzie zgromadzić i aby ciepło z kominka również mogło się gdzieś podziać.

Kominek z płaszczem wodnym ponieważ chcę zabezpieczyć się na wypadek braku gazu. Kominek będzie raczej pełnić rolę dekoracyjną, tworzącą nastrój i jako rezerwa właśnie.

Czekam na razie na projekt mojego pomysłu. Być może w zimie coś będzie z tym robione, pod warunkiem, że uda mi się do grudnia postawić dom w stanie surowym.

Nie jestem żadnym specjalistą w tej dziedzinie, więc proszę się nie sugerować. Może się zdarzyć, że w którymś momencie dokonam całkowitego zwrotu w inną stronę, ale jeszcze nie wiem w jaką.

Co do ogrzewania ciepłym powietrzem to u mnie w rodzinnym domu jest ogrzewanie gawitacyjne i mimo, że miało być niekurzące, itp. to jednak ściany są brudne nad kanałami. Faktem jest jednak, że jst to wygodne ogrzewanie. U moich rodziców nie ma jednak kominka a jest komora grzewcza z dużym kotłem na paliwo stałe. dom ma 3 kodygnacje i można w nim nagrzać w ciągu 15 minut.

Wydaje mi się, że w naszym wypadku taki kominek nie rozgrzeje r ównomiernie wszstkich pomieszczeń; automatykę trudniej zrobić.
Dużym plusem w stosunku do płaszcza wodnego jest to, że , nie grozi przegrzanie instalacji i niebezpieczeństwa wybuchu :-)

W przypadku ogrzewania DGP przydałby się jednak rekuperator :-)

Tak sobie dywaguję - może komuś to do czegoś się przyda :)

pedzelito
23-08-2006, 14:06
Sugeruję Ci jednak planowanie zmian na konkretnym rzucie z projektu a nie na ogólnym ze strony Muratora bo możesz się zdziwić :-)

Proszę bardzo! :)

http://img176.imageshack.us/img176/4026/niewielkizmianynaprojekcienaforumiy1.jpg (http://imageshack.us)

A tak na poważnie to po różnych konsultacjach zrobiłem jeszcze dodatkowe zmiany a mianowicie:
- z części pom. gospodarczego za garażem zrobiłem garderobę z wejściem od sypialni, drzwi przesuwne (jak do łazienki)
- drzwi do sypialni przeniosłem na środek korytarza (dzięki Jean_Luc!!!)
- zmiana układu drzwi tarasowych w salonie

Jean_Luc
Czy ze zgodą na zamianę kąta dachu potrzebowałeś zgodę z Muratora? Chyba tak. :D Były z nią jakieś problemy?
Ile zapłaciłeś Architektowi adaptującemu projekt?
Ja za całość prac (warunki zabudowy mam) prowadzących do pozwolenia na budowę (różne pozwolenia, uzgodnienia, adaptacje i wiele, wiele innych "głupot" łącznie z dokumentacją częściowego podpiwniczenia domu) zapłacę mojemu 3000 zł i nie wiem co to za cena. :-?

Jean_Luc
23-08-2006, 14:40
pedzelito - garderoba super ! :-)

co do drzwi - to nie myslalem, ze az tak bardzo - bardziej myslalem o środku tego korytarzyka, ale może tak też jest ok..

W projekcie są zapisane dopuszczalne zmiany:
"zmienić kąto nachylenia dachu w zakresie 10 stopni(zwiększyć lub zmniejszyć)"
"zmienić wysokość domu (lub rzędną wysokościową kalenicy) o 10% (zwiększyć lub zmniejszyć"
"wysięg okapów dachowych w zakresie 30cm (zwiększyć lub zmniejszyć"

Pod warunkiem zadbania o estetykę budynku i zasady konstrukcji: doprojektować (lub zlikwidować) dodatkowe elementy zewnętrzne budynku takie jak: lukarny, tarasy ziemne, ogrody zimowe, ganki, werandy,...."
.
.

To chyba wyczerpuje zakres dozwolonych zmian, które planuję wprowadzić :-)

A płacę podobnie...

pedzelito
23-08-2006, 14:44
Jean_ Luc - JESTEŚ WIELKI!!! :D

TomekM05a
24-08-2006, 08:56
Ja bym jeszcze wrócił do kominków.
System Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) jest:
- najtańszy,
- ciężki do wykonania nawet w wersji M05.
Czy ktos myslał o tym? Niewielcy M05, pozostajecie tylko przy ogrzewaniu gazowym? Co z dogrzaniem kominkiem pokoju na górze po drugiej stronie domu? Będziecie podziwiac kominek otwarty?
Problem podstawowy przy DGP to przebicie się przez sufit, wykonany z żelbetonu. Drugi: doprowadzenie ciepła do pokoju na górze po przecinej stronie salonu.

Rekuperacja wygląda na trudną w realizacji, więc drogą, żle wykonana grozi wybuchem :x :evil: :oops: :( .
Kominek z płaszczem wodnym? :( :o :-?

Pozdrawiam Tomek

pedzelito
24-08-2006, 09:08
Ja bym jeszcze wrócił do kominków.
System Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) jest:
- najtańszy,
- ciężki do wykonania nawet w wersji M05.
Czy ktos myslał o tym? Niewielcy M05, pozostajecie tylko przy ogrzewaniu gazowym. Co z dogrzaniem kominkiem pokoju na górze po drugiej stronie domu? Będziecie podziwiac kominek otwarty?
Problem podstawowy przy DGP to przebicie się przez sufit, wykonany z żelbetonu. Drugi: doprowadzenie ciepła do pokoju na górze po przecinej stronie salonu.

Rekuperacja wygląda na trudną w realizacji, więc drogą, żle wykonana grozi wybuchem :x :evil: :oops: :( .
Kominek z płaszczem wodnym? :( :o :-?

Pozdrawiam Tomek

Ja zastanawiam się nad piecem gazowym (mniej) ew. na pellety (bardziej) i wtedy na dole ogrzewanie podłogowe a na górze kaloryferki czyli tak jak Jean_Luc.
Kominek z turbinką tylko jako rezerwa.

TomekM05a
24-08-2006, 09:32
Przyjmijmy, ze rozmawiamy o kominku jako o rezerwie. Ja na 97,33% :wink: za rok bede mial skrzynke gazowa w granicy dzialki. 8) Tym samym nastawiam sie na piec gazowy.
Tak wiec: Kominek w M05a a kryzys energetyczny.:)

TomekM05a
25-08-2006, 11:03
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Multibank zakwestionował mój kosztorys.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Niby kredyt jest "inteligentny",bo można bilansowac na bieżąco zadlużenie, ale "orientacyjny" (jak mi powiedziała pani konsultant) kosztorys, okazuje się nagle, ze nie może byc zanizony w niektórych pozycjach. Przy dwukrotnie większej wydolności finansowej uważam, że to bez sensu.

Albo grają na zwłokę, albo chcą wymusic na mnie większy kredyt - czytaj prowizję.

NIECH ŻYJĄ PROCEDURY!

PS. A fundamenty czekają.

Skarbnik
25-08-2006, 11:45
Witam !
Prowadzę Biuro Usług Ksiegowych SKARBNIK w Głogowie ( www.e-skarbnik.pl ) i chętnie przyjmę zlecenie na rozliczenie kosztów budowy (w tym podział na poszczególne etapy) wraz z rozliczeniem zwrotu różnicy podatku VAT.
Obecnie buduję własny dom i koszty podzieliłem w układzie rodzajowym oraz wg. miejsc powstawania nastepująco:
I. Układ rodzajowy kosztów:
- materiały,
- energia (en. elektr., woda),
- usługi sprzętowe i transportowe,
- usługi budowlane,
- pozostałe usługi,
- wynagrodzenia,
- koszty finansowe (np. odsetki od kredytu, prowizje bankowe),
- pozostałe koszty

II. Koszty wg. miejsc powstawania:
A. Koszty przygotowania budowy oraz przyłączy,
B. Koszty budowy fundamentów,
C. Koszty ścian konstrukcyjnych i działowych wraz z kominami,
D. Koszty stropu,
E. Koszty dachu,
F. Koszty instalacji
G. koszty wykończenia

Oczywiscie podział kosztów może być dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Jacek Zahorski
Biuro Usług Ksiegowych SKARBNIK
67-200 Głogów ul. Parafialna 11
tel: 605-668-060, www.e-skarbnik.pl
e-mail: [email protected]

TomekM05a
25-08-2006, 11:54
:o

aladin07
25-08-2006, 13:30
do Ogloszka :

to czekamy na jakies koszty jakie Ci poszly do obecnej
chwili - wielu chyba czeka na te wiesci najbardziej,
przynajmniej my :)

koalla
25-08-2006, 13:33
witam wszystkich, aż miło poczytać jak sprawnie przebiegają prace na waszych budowach.Ja niestety zaliczyłem pierwsz ą wpadkę jeszcze na starcie. Ekipa budowlana z którą się umówiłem na wykonanie prac po prostu wystawiła mnie do wiatru(mówiąc delikatnie), myślałem że mnie coś trafi. Zmarnowałem kilka tygodni ale znalazłem nową ekipę, budowali domy na moim osiedlu także są sprawdzeni więc może najgorsze już za mną. W poniedziałek zaczynają kopać fundamenty.
Odbiegają trochę od moich problemów to może ktoś z was ma wyrobione zdanie lub doświadczenie na temat oszczędności w ogrzewaniu a mianowicie chodzi mi o rekuperatory :D