PDA

Zobacz pełną wersję : problem z wentylacj? grawitacyjn?



28-01-2002, 15:59
witam,
wysłałem to na pl.misc.budowanie, ale pozwalam sobie skorzystać z tutejszego forum również:

problemem jest to, że jej (wentyalcji) właściwie nie ma.
nowo postawiony budynek, 2 kondygnacje, 4 mieszkania na klatce.
w każdym mieszkaniu gazowy piec dwufunkcyjny.

efekt jest taki, że wentylacja działa prawidłowo tylko w kuchni (tu jest piec).
jeżeli w całym mieszkaniu są pozamykane okna (zostawione tylko tu i ówdzie rozszczelnienia) to w wc i łazience powietrze zamiast wychodzić przez kratki, wlatuje do środka!
jak mam uchylone jedno okno, to jest ok.
no ale w zimie trudno trzymać otwarte okno.

oczywiście zostało to zgłoszone developerowi, on nad tym pracuje. na początek "powiększył" wylot komina. zmieniło się to, że teraz powietrze w łazience raz wlatuje, raz wylatuje - zależy od wiatru na zewnątrz.

nieoficjalnie się dowiedziałem, że developer miał w planach, zeby te budynki miały ze cztery kondygnacje, ale wydział architektury się nie zgodził, i powstały tylko dwie. to pewnie ma wpływ.

moje pytanie jest takie: czy w ogóle jest jakiś sposób na naprawę tego? co można z tym zrobić (przecież nie wydłużą kominów)?

pozdrawiam,
pd

Zachar
28-01-2002, 16:58
Cóż, w zasadzie to tylko dodatkowa wentylacja mogłaby w tej sytuacji pomóc. W blokach zarządcy proponują wybicie kratki wentylacyjnej nad drzwiami wejściowymi. Minusem jest to, że mamy hałasy i zapachy z korytarza. Inna możliwość to wentylator wydmuchujący powietrze z mieszkania zamontowany na wadliwej kratce. A tak przy okazji czy inni mieszkńcy też maja taki problem?

28-01-2002, 17:31
tak jest, niestety wszyscy w naszym bloczku (dwie klatki - czyli osiem mieszkań). nie wiem jak jest w pozostałych dwóch blokach budowanych w tym samym etapie.
co ciekawe, problem dotyczy także tych mieszkających na I kondygnacji - a mają przecież kominy 2,5m dłuższe!
też dochodzę powoli do wniosku, że trzeba sobie zorganizować dodatkowy nawiew. ale ponieważ klatka jest nieogrzewana, więc chyba będę wolał wyrąbać sobie dziurę gdzieś pod oknem, a nie nad drzwiami wejściowymi...
pd

budowlaniec
28-01-2002, 17:42
Wentylacja mechaniczna! - absolutnie, wyssa wszystko z mieszkania i piec zgaśnie. Nawiew z żaluzją uchylającą się samoczynnie w zależnosci od zapotrzebowania na powietrze pod parapetem okna - tak. Z drugiej strony to zastanawiające może developer coś namieszał w ramach oszczędności??? A jak wyglądają protokoły z odbioru kominiarskiego?

28-01-2002, 18:05
ponieważ jestem laik kompletny w tej dziedzinie, więc nawet nie potrafię sobie wyobrazić, co też developer mógł namieszać w ramch oszczędności.
czy mógłbym prosić o więcej informacji o tym nawiewie z żaluzją?

co do odbioru przez kominiarza, to ponoć wszystko jest ok. ale z drugiej strony co też można było stwierdzić, kiedy piece jeszcze nie były uruchomione, a odbiór odbywał się w środku lata? (gdzieś wyczytałem, że wentylacja grawitacyjna przestaje działać, jak na dworze jest 15 stopni)

podczas uruchamiania pieca (w sierpniu) instalator mówi: "może mieć pan problem z powietrzem". ale co tam człowiek go słuchał, cały happy w swoim nowym mieszkanku! tym bardziej że developer mi pokazuje taką małą nawiewkę w oknie i mówi, że wszystko jest ok.
pd

ketiso
28-01-2002, 21:04
jeżeli mieszkasz na ostatniej kondygnacji to mogą być za krótkie ,kominy, i wtedy możliwe są takie zawiewania . Wspólczuję. Swoją drogą to nie bardzo rozumiem co daje większa kratka przy stałym przekroju komina, przy założeniu,że ta pierwsza była wymiarowo OK

Frankai
28-01-2002, 21:12
Jak mniemam mieskasz tam od pół roku, więc developer ciągle jest związany gwarancją i rękojmią. Weź skieruj do niego oficjalne pismo, że ma zapewnić prawidłowe działanie wentylacji. Wszak są na to odpowiednie przepisy. O ile dobrze pamiętam powiedziane jest tam ile razy ma się wymienić powietrze w jakim pomieszczeniu. A swoją drogą - to jak Ci wwiewa powietrze do łazienki, to gdzie jest wylot, bo okna masz szczelne (normalne).

29-01-2002, 16:57
ketiso: nie rozumiem, dlaczego wszyscy mieszkańcy ostatnich kondygnacji mają być z góry skazani na źle działającą wentylację! zresztą nade mna jest jeszcze nieużytkowe poddasze, a jak napisałem wcześniej, sąsiad z dołu ma problemy identyczne jak moje.

Frankai: pismo do developera, z podpisami wszystkich mieszkańców bloku, oczywiście poszło. tak jak napisałem, developer zaczął działać - zabrał się za ujścia kominów.
ale ponieważ nie wierzę, żeby to co developer teraz robi z kominami odniosło skutek, więc pozwoliłem sobie skorzystać z doświadczeń Szanownych Państwa na tym forumie.

Chcę się po prostu zorientować, co mnie może czekać (np. jak developer zaproponuje mi wyrąbanie dziury w drzwiach wejściowych, to ja bym chciał mieć jakieś inne rozwiązanie w zanadrzu :wink:
w każdym razie za wszystkie uwagi i sugestie dziękuję.

pd

ketiso
29-01-2002, 20:27
to byla jedna z opcji ,a nie standart(dotyczy mojej wcześniejszej wypowiedzi. zbyt mało danych, a może komin jest zimny np w ścianie zewnętrznej ,bo takie cuda też widziałem

Jajcek6
07-06-2009, 20:24
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza następujące zmiany:
W §155 ust. 3 : W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno – wywiewna dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

W lokalach, z oknami PCV w których brak jest nawiewników obowiązkowo należy je zamontować!!!

Wentylacja to nic innego jak ruch powietrza, który musi być wywołany jakąś siłą. Polega ona na wymianie zużytego powietrza i wprowadzenie w jego miejsce świeżego. Siłą napędową w wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) jest ruch powietrza w lokalu. Zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury. Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. W celu skutecznej wymiany powietrza w lokalu do pomieszczeń musi wpłynąć tyle samo powietrza z zewnątrz przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ile wypływa na zewnątrz przez przewody wentylacyjne usytuowane w lokalu.

Jeżeli do pomieszczenia nie napłynie z zewnątrz odpowiednia ilość powietrza to w czasie stałego wypływu powietrza przez część przewodów kominowych mamy do czynienia z ciągiem wstecznym przez pozostałe przewody - powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza.
Często dzieje się tak w upalne letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz.
Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska, ponieważ wietrzą mieszkania otwierając okna. Niewłaściwą wymianę powietrza łatwiej stwierdzić, gdy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania, a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie wyziębia pomieszczenia. Nadmierne uszczelnianie mieszkania oraz zbyt szczelnie zamykane okna, na skutek źle zrozumianej oszczędności i ograniczenia strat ciepła, ograniczają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do lokalu.
Urządzenia grzewcze, różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami, wentylatory mechaniczne i okapy powodują zaburzenia w prawidłowej pracy przewodów kominowych, powstanie ciągu wstecznego i zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne z ponad dachu. Zamontowany wentylatorek w kratce wentylacyjnej w czasie przestoju w znacznym stopniu ogranicza pole powierzchni wylotu kominowego oraz ilości powietrza swobodnie przez nią przepływającego. Również okapy zamontowane bez pozostawienia kratki pod podłączeniem rury okapowej, całkowicie blokują odpływ powietrza z lokalu w czasie, gdy okap jest wyłączony.
Zastosowanie wentylacji mechanicznej (uruchomiony wiatrak w łazience, ubikacji lub okap w kuchni – działają jak wentylacja mechaniczna) z grawitacyjną (pozostałe przewody kominowe w pomieszczeniu bez wentylatorków lub z wentylatorkami nieuruchomionymi) jest niezgodne z przepisami prawa Bud, (Dz. U. Nr 75, poz. 690. z dn.12.04.2002r) §148 poz. 2 „ W pomieszczeniu, w którym stosowana jest wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.”
Warto przypomnieć (Właścicielom/Najemcom) lokali, że dla prawidłowego przepływu powietrza w mieszkaniach drzwi wewnętrzne do pomieszczeń powinny posiadać stosowne podcięcia lub kratki wentylacyjne zapewniające swobodny przepływ powietrza od okien do pomieszczeń. Również przed przyłączeniem do przewodów ( kanałów) wentylacyjnych wentylatorka lub okapu z wentylatorkiem zgodnie z Rozporządzeniem MSWIA 16.08.1999r. „w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych” Dz. U. Nr 74/1999r. poz. 836 – właściciel lub najemca powinien ( co nie znaczy musi) uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku oraz musi stosować się do instrukcji technicznej urządzenia grzewczego i wentylacyjnego, żeby później nie udawał, że o niczym nie wiedział i zamontował nieświadomie.
Wentylatorki mechaniczne lub okapy zainstalowano w lokalach wykazanych w liście sprawdzonych lokali

Aby wentylacja działała prawidłowo( nie nawiewała powietrza z dachu z zapachami innych lokatorów, wywiewanych sąsiadującymi przewodami) nie należy używać wentylatorów mechanicznych przy zamkniętych oknach nawet, jeśli okna są rozszczelnione i otwarte nawiewniki. Stosowanie w przez lokatora mikrouchyłu oraz montaż z i stałe otwarcie nawiewników w ramach okiennych korzystnie wpłynie na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i poprawę skuteczności wymiany powietrza. Rozwiązanie to ma jednak zasadniczą wadę. Może być skuteczne jedynie wtedy, gdy użytkownicy świadomie z niego korzystają. Należy również systematycznie czyścić siatki w kratkach wentylacyjnych, gdyż zanieczyszczone skutecznie blokują przepływ powietrza do przewodu kominowego.

HenoK
08-06-2009, 06:45
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza następujące zmiany:
W §155 ust. 3 : W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno – wywiewna dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

W lokalach, z oknami PCV w których brak jest nawiewników obowiązkowo należy je zamontować!!!

Wentylacja to nic innego jak ruch powietrza, który musi być wywołany jakąś siłą. Polega ona na wymianie zużytego powietrza i wprowadzenie w jego miejsce świeżego. Siłą napędową w wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) jest ruch powietrza w lokalu. Zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury. Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. W celu skutecznej wymiany powietrza w lokalu do pomieszczeń musi wpłynąć tyle samo powietrza z zewnątrz przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ile wypływa na zewnątrz przez przewody wentylacyjne usytuowane w lokalu.

Jeżeli do pomieszczenia nie napłynie z zewnątrz odpowiednia ilość powietrza to w czasie stałego wypływu powietrza przez część przewodów kominowych mamy do czynienia z ciągiem wstecznym przez pozostałe przewody - powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza.
Często dzieje się tak w upalne letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz.
Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska, ponieważ wietrzą mieszkania otwierając okna. Niewłaściwą wymianę powietrza łatwiej stwierdzić, gdy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania, a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie wyziębia pomieszczenia. Nadmierne uszczelnianie mieszkania oraz zbyt szczelnie zamykane okna, na skutek źle zrozumianej oszczędności i ograniczenia strat ciepła, ograniczają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do lokalu.
Urządzenia grzewcze, różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami, wentylatory mechaniczne i okapy powodują zaburzenia w prawidłowej pracy przewodów kominowych, powstanie ciągu wstecznego i zasysanie powietrza przez kanały wentylacyjne z ponad dachu. Zamontowany wentylatorek w kratce wentylacyjnej w czasie przestoju w znacznym stopniu ogranicza pole powierzchni wylotu kominowego oraz ilości powietrza swobodnie przez nią przepływającego. Również okapy zamontowane bez pozostawienia kratki pod podłączeniem rury okapowej, całkowicie blokują odpływ powietrza z lokalu w czasie, gdy okap jest wyłączony.
Zastosowanie wentylacji mechanicznej (uruchomiony wiatrak w łazience, ubikacji lub okap w kuchni – działają jak wentylacja mechaniczna) z grawitacyjną (pozostałe przewody kominowe w pomieszczeniu bez wentylatorków lub z wentylatorkami nieuruchomionymi) jest niezgodne z przepisami prawa Bud, (Dz. U. Nr 75, poz. 690. z dn.12.04.2002r) §148 poz. 2 „ W pomieszczeniu, w którym stosowana jest wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.”
Warto przypomnieć (Właścicielom/Najemcom) lokali, że dla prawidłowego przepływu powietrza w mieszkaniach drzwi wewnętrzne do pomieszczeń powinny posiadać stosowne podcięcia lub kratki wentylacyjne zapewniające swobodny przepływ powietrza od okien do pomieszczeń. Również przed przyłączeniem do przewodów ( kanałów) wentylacyjnych wentylatorka lub okapu z wentylatorkiem zgodnie z Rozporządzeniem MSWIA 16.08.1999r. „w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych” Dz. U. Nr 74/1999r. poz. 836 – właściciel lub najemca powinien ( co nie znaczy musi) uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku oraz musi stosować się do instrukcji technicznej urządzenia grzewczego i wentylacyjnego, żeby później nie udawał, że o niczym nie wiedział i zamontował nieświadomie.
Wentylatorki mechaniczne lub okapy zainstalowano w lokalach wykazanych w liście sprawdzonych lokali

Aby wentylacja działała prawidłowo( nie nawiewała powietrza z dachu z zapachami innych lokatorów, wywiewanych sąsiadującymi przewodami) nie należy używać wentylatorów mechanicznych przy zamkniętych oknach nawet, jeśli okna są rozszczelnione i otwarte nawiewniki. Stosowanie w przez lokatora mikrouchyłu oraz montaż z i stałe otwarcie nawiewników w ramach okiennych korzystnie wpłynie na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i poprawę skuteczności wymiany powietrza. Rozwiązanie to ma jednak zasadniczą wadę. Może być skuteczne jedynie wtedy, gdy użytkownicy świadomie z niego korzystają. Należy również systematycznie czyścić siatki w kratkach wentylacyjnych, gdyż zanieczyszczone skutecznie blokują przepływ powietrza do przewodu kominowego.Nie wiem czemu miał służyć ten tekst.
Jest najwyraźniej przepisany z jakich zaleceń pokontrolnych zarządcy lokali mieszkalnych.
Nie twierdzę, że w całości jest błędny, ale szereg błędów merytorycznych zawiera.
Te moim zdaniem najistotniejsze wytłuściłem.
Tekstu tego w każdym razie nie polecam.
Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat wentylacji to polecam wątek :
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm :).

sSiwy12
08-06-2009, 07:42
A i w 2002r. raczej nie obowiązywały przepisy z 2009r.

Rom-Kon
08-06-2009, 08:37
...człowiek sie tu nadrukował i to sporo a wy tu po nim jeździcie... oj nie ładnie... nie ładnie :wink:


...może jakieś małe streszczenie? bo mi się tego elaboratu nie chce czytać...

dasi
08-06-2009, 08:46
Było na tym forum bardzo dużo o wentylacji grawitacyjnej kontra machaniczna i rekuperacja - z opisaniem wad i zalet grawitacyjnej - więc krótko:




problemem jest to, że jej (wentyalcji) właściwie nie ma.



Jest. I to ze wszystkimi swoimi cechami. Powietrze ma którędy z mieszkania wychodzić ale nie ma którędy do mieszkania wchodzić...



jak mam uchylone jedno okno, to jest ok.
no ale w zimie trudno trzymać otwarte okno.

... no właśnie.

Problemem nie jest brak wyciągu ale brak nawiewu i powiększanie komina nic nie pomoże.
Nie ma wyjścia trzeba brać powietrze przez okno i to nie jest wada wykonania tylko cecha charakterystyczna wentylacji grawitacyjnej - zawsze tak było od wieków tylko okna były mniej szczelne i wiało przez wszystkie po trochę a nie przez jedno otwarte.

phans
08-06-2009, 09:06
Niestety ale w prasie(murator, budujemydom) oraz na forach jest lobby went. mechanicznej nawiewno-wywiewnej koniecznie z użyciem rekuperatora i ciężko się dowiedzieć z jednego artykułu w prasie lub z forum jak prawidłowo powinna być zaprojektowana went. grawitacyjna. A że jest to trudne to łatwo zauważyć po skopanych projektach domów w których ta went. istnieje.
Jak do tej pory nie widziałem artykułu w muratorze opisującego szczegółowo co należy zrobić aby ona działała(wen. grawitacyjna) tylko te pseudo reklamy www.rekuperatory.pl i innych firm z branży rekuperatorskiej :-)

sSiwy12
08-06-2009, 09:21
Tylko co niby ma być napisane? Przecież wszystko wiadomo:
- kominy wentylacyjne w pomieszczeniach „brudnych” (kuchnia, łazienka, WC, inne pomieszczenia bez okien), o przekrojach wiadomych z WT,
- po nowelizacji WT, okna z obowiązkowymi nawietrznikami, których nigdy nie można uszczelnić (bo zawsze mają „wpuszczać” powietrze – nawet jak są całkowicie „zamknięte”) – co z kolei powoduje, ze zimą zawsze będzie „pizgać”,
- wynik nieprzewidywalny, bo zależny od wielu czynników zewnętrznych (zimą wentylacja nadmierna, w lecie bardzo często brak wentylacji).
- to wszystko powoduje, że wentylacji grawitacyjnej w praktyce nie można wyliczyć, należy jedynie stosować się do przepisów WT.

HenoK
08-06-2009, 09:30
...człowiek sie tu nadrukował i to sporo a wy tu po nim jeździcie... oj nie ładnie... nie ładnie :wink: Na właśnie napisał dużo, ale nie zawsze z sensem, np.

Wentylatorki mechaniczne lub okapy zainstalowano w lokalach wykazanych w liście sprawdzonych lokali
Tylko listy brakuje :(.

wit74
08-06-2009, 12:32
sSiwy12
"po nowelizacji WT, okna z obowiązkowymi nawietrznikami, których nigdy nie można uszczelnić (bo zawsze mają „wpuszczać” powietrze – nawet jak są całkowicie „zamknięte”) – co z kolei powoduje, ze zimą zawsze będzie „pizgać”,

Podkreślanie tego"pizgac"troche jest na wyrost.Mam teraz w 3 sypialniach i salonie nawietrzniki higrosterowane i nie ma mowy o pizganiu nawet przy -20C (na zewnatrz) w pokoju 11mkw. Podawano wiele razy,ze higro w zimie nie działaja poprawnie.
Ja miałem całą zimę na próbe w jednej sypialnii rzadko był otwarty na max.Nawet gdy był( sa od strony południowej/południowo-wschodniej) nie pizgało,często rozszczelniałem okno by przewietrzyć bardziej...dodam ,że zainstalowalem wywiewniki także higro.Jak narazie nie narzekam na to rozwiazanie

sSiwy12
08-06-2009, 12:46
Nowela przywołała nowa normę, która określa bardzo dokładnie, jaka „przepuszczalność” mają mieć nawietrzniki przy „szczelnym zamknięciu”.
Nie wyobrażam sobie, że przy temperaturze zewnętrznej -20 nie będzie „pizgało”, przy przepływie powietrza, bo to wbrew fizyce – oczywiście przy założeniu, ze kanały wentylacyjne wywiewne są drożne.

wit74
08-06-2009, 12:58
Ja nie musze sobie nic wyobrażać ,bo to użytkuję.Oczywiscie można pytac o drozności i przepustowości. Czy wymiana dokladnie z norma-nie wiem.Nie mam w domu nadmiaru wilgoci a w tym konkretnym pokoju bywało za ciepło.
Wilgotność na poziomie 50%....

sSiwy12
08-06-2009, 13:34
Tu chodzi o nowe wymagania dla nawiewników (wg. obowiązującej normy):

...Strumień powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji całkowitego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 do 30% strumienia przy jego całkowitym otwarciu.

Co przeliczając, daje dla wentylacji grawitacyjnej, przy całkowicie zamkniętym nawietrzniku wartość od 4 do 15m3/h

wit74
08-06-2009, 13:55
Ok.Sam nawietrznik ma 5-35m3/h.Ale tu trzeba podkreślić wymagane otwory montażowe np:290/8-12mm(długość/wysokość) lub 2X134/8-12mm(dlugość/wysokość).
Ja z pewnościa nie mam ponad 1cm wysokości tego otworu,możliwe ,że około 5mm- strzelam teraz.Musze to sprawdzić :wink:

phans
08-06-2009, 14:28
Tylko co niby ma być napisane? Przecież wszystko wiadomo:

To samo można by powiedzieć o budowaniu ścian, wstawianiu okien do domu itd. Przecież o czym tutaj pisać, to takie proste :-)



- kominy wentylacyjne w pomieszczeniach „brudnych” (kuchnia, łazienka, WC, inne pomieszczenia bez okien), o przekrojach wiadomych z WT,

Dla tych osób co mieszkają w domach z lat np. 60 w których w każdym z pomieszczeń był taki komin nie jest to oczywiste.



- po nowelizacji WT, okna z obowiązkowymi nawietrznikami, których nigdy nie można uszczelnić (bo zawsze mają „wpuszczać” powietrze – nawet jak są całkowicie „zamknięte”) – co z kolei powoduje, ze zimą zawsze będzie „pizgać”,

Ciekaw jestem jak zmieniły się projekty domów w tym temacie (po nowelizacji WT)?



- wynik nieprzewidywalny, bo zależny od wielu czynników zewnętrznych (zimą wentylacja nadmierna, w lecie bardzo często brak wentylacji).

Co do lata to faktycznie brak jest wentylacji ale to jest mały problem. Zawsze można sobie wstawić np. nasadę hybrydową.
Zimą z tą nadmierną went. jest już duży problem ale to nie znaczy, że nie możliwy do rozwiązania (odp. nawiew i wywiew).



- to wszystko powoduje, że wentylacji grawitacyjnej w praktyce nie można wyliczyć, należy jedynie stosować się do przepisów WT.

W OZC wylicza się taką wentylację grawitacyjną dając dużą krotność wymiany powietrza na godzinę przez to rekuperator staje się mocno opłacalną inwestycją :-)

sSiwy12
08-06-2009, 15:10
W OZC wylicza się taką wentylację grawitacyjną dając dużą krotność wymiany powietrza na godzinę przez to rekuperator staje się mocno opłacalną inwestycją :-)
OZC nie jest wyznacznikiem. ani nigdy nie był, bo od dobrych kilku lat nie obowiązuje "krotność" wymiany, tylko minimalne zalecenia normowe, które musi spełniać każda wentylacja. Nie wiem jak inni, ale ja zawsze liczyłem i porównywałem do normowych, a nie krotności.