PDA

Zobacz pełną wersję : Co w projekcie indywidualnym?



keraj
22-01-2003, 22:03
Witka!
Po blisko rocznych poszukiwaniach projektu gotowego - odpuscilem i zdecydowalem sie na indywidualny. I tutaj napotkalem na roznice w zawartosci ewent. projektu, niezbedne minimum to tzw. projekt architektoniczno-budowlany a co z instalacjami, obmiarem, przylaczeniami, ile jakich przekrojow (OK, duzo tez zalezy od "inteligencji" ekipy budowlanej ale co na papierze to na papierze...).
Co MUSI byc a co nie , a co "fajnie" jest miec ? oczywiscie z praktycznego punktu widzenia.

Luśka
26-01-2003, 21:42
Im więcej szczegółów w projekcie tym lepiej. Tzw. branżówka (wszelkie instalacje)jak najbardziej dokładne też, tyle, że to z reguły za dodatkową opłatą. Poszperaj w wątkach - dużo na ten temat było na Forum. Z mojego doświadczenia - jeśli będziesz potem podpisywał umowę z wykonawcą (wykonawcami) zawrzyj koniecznie klauzulę "Wykonawca nie wnosi zastrzeżeń do projektu". Nie będą Cię potem obchodziły stwierdzenia typu - Panie, tej belki nie widać na żadnym przekroju a tylko jest w spisie. I za położenie dodatkowa kasa.

zajac marcowy
14-10-2007, 11:02
Zapominacie Państwo o najważniejszej sprawie - to WY jako inwestorzy, określacie tzw standard projektu.
Wy i tylko WY określacie co ma być zawarte w projekcie, na ile ma być szczegółowy, wyznaczacie podstawowe zasady dla projektanta, dotyczące np.
rodzaju instalacji grzewczej, typu energetycznego budynku ( dom pasywny, 3 litrowy 7 litrowy itp. )
Projektant ( biuro projektowe) ma za zadanie przenieść na projekt Wasze życzenia i ustalenia, zgodnie z istniejącymi zasadami sztuki budowlanej i obowiązujących przepisów prawnych.
Dla mnie osobiście kupowanie projektu gotowego, to nieporozumienie.
Przy projekcie indywidualnym, w zależności od tempa budowania,
zawarłbym umowę z projektantem na aktualizację części instalacyjnej, wentylacji ( rekuperacji ) pomieszczeń, w trakcie wykonywania inwestycji.
Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by nie dokonywał zmian w trakcie budowy,
po co więc skończony projekt ?
Przy obecnym tempie postempu technologicznego i materiałowego to wręcz konieczność.