PDA

Zobacz pełną wersję : Jedno czy dwufunkcyjny?



23-01-2003, 10:59
Proszę o radę czy ekonomicznej grzać CWU przepływowo (grzejesz ile zużywasz), czy w zasobniku z cyrkulacją.
Sytuacja u mnie wygladą nastepująco kocioł przewidziany mam w piwnicy, kuchnia na parterze 5 m od pieca oraz łazienka na piętrze 10 m od pieca. Instalacje mam wykonaną już jako trójrurową. Na razie skłaniam się do grzania CWU przepływowo. Jednak przy każdym odkręceniu ciepłej wody kocioł pracuje z mocą znamionową 24kW, czy to na dłuąszą metę się opłaca??? (Myślę o kotle f. Immergas, Vitrix-a)

Jakie są wasze opinie na ten temat ???

VPS
23-01-2003, 11:06
W domkach takich jak Twój jestem zwolennikiem kotła z zasobnikiem CWU + cyrkulacja sterowana czasowo. Koszt takiego układu wiekszy niz dwufunkcyjnego. Nie mam pojęcia czy kotły dwufunkcyjne które wymieniłeś mozna wyposażyć w cyrkulację lecz są na rynku kotły dwufunkcyjne posiadające taka możliwość.

Metal
23-01-2003, 12:19
VPS ma rację.
Koszty to jedna strona, a druga to komfort. Pomyśl ile będziesz czekać na ciepłą wodę w tej łazience 10m od kotła i ile razy dziennie będziesz nagrzewać te rury i chłodzić.
W domku moim zdaniem tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem i cyrkulacją.

Pozdrowionka
Metal

Bren
23-01-2003, 12:27
Polecam artykuł o kotłach w Muratorze 2/2003
Całkiem nieźle jest to wyjaśnione

Bren
23-01-2003, 12:30
Do VPS
Prawdą jest że niektóre kotły dwufunkcyjne posiadają taką możliwość ale jest to wysoce nieekonomiczne. Dużo leprzym rozwiązaniem jest np, kocioł z wbudowanym zasobnikiem warswowym

VPS
23-01-2003, 12:36
Bren
Zgadzam się sam je stosuje.

Bren
23-01-2003, 12:41
do VPS
Podziel sę doświadczeniami

VPS
23-01-2003, 12:57
Muszę teraz wyjechać na uruchomienie. Może później

RomanP
23-01-2003, 13:01
może być dwufunkcyjny z niewielkim zasobnikiem wstępnym. Można wtedy 3 rurowo i przepływowo. Podobno się sprawdza. Wiadomości z drugiej ręki, bo jestem też na etapie wyboru.

Bartt
23-01-2003, 13:34
Z moich poszukiwań teoretycznych wychodzi to co u VPS: jednofunkcyjny + zasobnik 150-300l + wymuszona cyrkulacja. Nie wiedziałem tylko, że może być programowana dobowo - b. interesujące
VPS o ile taka wyjdzie drożej?

Dave
23-01-2003, 13:38
No cos ty - to banalne - kupujesz dowolny programator czasowy w ksztalcie przedluzki z zegarem, ktory wkladasz do gniazda - i w zaleznosci od godziny bedzie on wlaczal lub wylaczal prad zasilajacy pompki. Taki programowany wlacznik (dobowy z dokladnoscia do 15min czy tygodniowy z dokladnoscia do 1h) kosztuje ok. 20zl. Jezeli chcesz dokladne programowanie do 10min w okresie tygodnia to bedzie to ok. 50zl.

D.

VPS
23-01-2003, 14:12
Bartt
Czemu taki duży zasobnik?

VPS
23-01-2003, 14:19
Bren
Zaletą warstwowego podgrzewacza zasobnikowego w porównaniu z podgrzewaczem konwencjonalnym jest to, że pierwszy z nich pozwala szybko i optymalnie podgrzać zadaną ilość wody.
Podczas gdy podgrzewacz konwencjonalny nagrzewa równomiernie całą zawartą w nim wodę, to warstwowy podgrzewacz zasobnikowy nagrzewa do wymaganej temperatury już niewielką jej ilość. Dzięki temu już po upływie ok. 5 minut uzyskuje się wystarczającą ilość wody, aby skorzystać z jednokrotnego natrysku. Jest to czas czterokrotnie krótszy niż przy jej podgrzewaniu w podgrzewaczu z wężownicą.
Dzięki tego rodzaju przygotowaniu ciepłej wody klient uzyskuje wyższy komfort użytkowania, niż przy korzystaniu ze 150 litrowego konwencjonalnego podgrzewacza zasobnikowego.
Oprócz wzrostu komfortu poboru c.w.u. dodatkowymi zaletami są:
- niższe postojowe straty energii zasobnika oraz
- mniejsze wymiary niż klasycznego podgrzewacza przy zwiększonej wydajności.

Bren
23-01-2003, 14:29
do VPS
a co to za cudo ?
gdzie można znaleść dokładne info ?

radex
23-01-2003, 14:31
VPS: niektórzy mają marzenia o wannie z hydromasażem. Wanny tego typu mieszczą około 300 litrów wody. I teraz pytanie - jaki wziąć zasobnik, aby napełnił tę wannę ciepłą wodą?

VPS
23-01-2003, 14:41
redex
dobieram gdy poznam potrzeby i wymagania inwestora na potrzeby CWU.
Ile bedzie osób, jaki duzy zasobnik, ile osób bedzie równoczesnie korzystało z kapieli po prostu jaki bedzie potrzebny wydatek CWU. Potem nastepuje dobór kotła i zasobnika.

przmslw
23-01-2003, 14:50
VPS: to co napisałeś o zasobniku warstwowym to cytat z ulotki kotła ecoCompact Vailanta, nie? Pytanie: czy spotkał się ktoś z zasobnikiem warstwowym _wolnostojącym_ ?
Pozdrawiam

VPS
23-01-2003, 14:50
On 2003-01-23 15:29, Bren wrote:
do VPS
a co to za cudo ?
gdzie można znaleść dokładne info ?

http://www.vaillant.pl

VPS
23-01-2003, 14:50
Nie nie spotkałem się.
W rzeczywistości woda ciepła w zasobniku warstwowym jest jeszcze szybciej niz jest to napisane w ulotce.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-23 15:53 ]</font>

Bren
23-01-2003, 15:05
VPS dzięki
Byłem widziałem
Czy przypadkiem ten Ecocopmact nie jest także pokazany w ostatnim Muratorze ( przy artykule o kotłach )

VPS
23-01-2003, 15:11
On 2003-01-23 16:05, Bren wrote:
VPS dzięki
Byłem widziałem
Czy przypadkiem ten Ecocopmact nie jest także pokazany w ostatnim Muratorze ( przy artykule o kotłach )

Być może nie czytam (narazie) Muratora
Na stronie vaillanta jest także kocioł wiszący dwufunkcyjny, atmosferyczny i z zamkniętą komorą, z zasobnikiem warstwowym o poj 20 litrów. Wydatek CWU 165l/10min.

Wladek
24-01-2003, 15:07
VPS jak sama nazwa twojego nick'u wskazuje to znasz się super na Valiantach. Powiedz mi, czy istnieje możliwość komunikowania regulatora 410 lub 420 z komputerem? (Jakiś RS czy coś inego)

VPS
24-01-2003, 16:21
Witam
Waldek nie sądze abym znał sie super na Vaillantach. Troszkę wiem, natomiast dużo, dużo wiecej muszę się nauczyć i cały czas zbobywać potrzebne doświadczenie.
Co do Twojego pytania jest progrzm serwisowy o nazwie vrDIALOG którym możemy z komputera sterować, ustawiać, zmieniać, monitorować pracę całego układu.
Kilka wybranych funkcji:
- zmieniać moc kotła
- wybieg pompy obiegowej
- max. czas blokady co
- wartość korekty temp. zewnetrznej
- z progrzmu możemy wykonać wszystkie funkcje jak przy
regulatorze
- i wiele wiele innych

sig
24-01-2003, 17:50
Witam!
Czytając ten wątek doszedłem do wniosku że też dla mnie najlepszym wyjściem będzie kocioł z zasobnikiem.
Jednak jestem w tej dziedzinie kompletnie zielony.Może podpowiecie coś więcej o takim rozwiązaniu - jaki jest koszt eksploatacji,jakiej firmy kocioł za ile i gdzie można kupić,jak ma wyglądać instalacja i czy sam montaż stanowi problem dla "niefachowca".

sig
24-01-2003, 17:55
aha jeszcze jedno
czy przy takim rozwiązaniu trzeba instalować hydrofor(największy pobór wody będę miał w łazience na poddaszu a kocioł ma być w piwnicy)

VPS
24-01-2003, 18:20
sig
Wybierając wersję z zasobnikiem (odpowiedniej wielkości-zależnie od potrzeb) wybierasz pełen komfort uzytkowania CWU. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Instalacja i montaż nie sprawiają trudności (zalecany fachowiec). Łączysz podobnie jak grzejnik, powrót, zasilanie. Róznica polega na dodaniu grupy bezpieczeństwa na ZW i dodaniu naczynia przeponowego. No i oczywiście przewód cyrkulacji. To tak wskrócie.
Przykładowa cena pakietu.
gazowy wiszący atmosferyczny
- kocioł 20kw
- zestaw przyłaczeniowy do zasobnika
- zasobnik 120l
- grupa bezpieczeństwa
- naczynie przeponowe 8l
4750zł brutto


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-24 19:25 ]</font>

sig
24-01-2003, 19:02
MYŚLAŁEM ŻE BĘDZIE TO TROCHĘ TAŃSZE
Obecnie mam podłączony zwykły "junkers" do ogrzewania wody do kuchni i łazienki i to wystarczało ale po przebudowie będą dwie kuchnie i dwie łazienki.
Może dużo taniej wyjdzie zamontować drugi junkers?

VPS
24-01-2003, 20:02
Drugi "junkers" do wody - no cóż można, ale po co ?
Trzeci kocioł zapewne na CO.
Wszystko razem napewno nie będzie taniej tylko znacznie drożej. Starczy Ci przewodów spalinowych i wentylacyjnych ?

Bartt
24-01-2003, 21:57
VPS miałem trochę przerwy, ale wyjaśniam. O zasobniiku 150-300l myślałem pod kątem wanna i ew. natrysk jednocześnie. Jak duży musiał by byś taki poprawiony zasobnik by nagrzać wodę do wanny i by ew. starczyło jeszcze na prysznic w drugiej łazience?

VPS
25-01-2003, 06:24
Bratt
Mam mały programik do doboru zasobnika.
Proszę podaj troszkę więcej informacji (wpisz obok ilość).

- orientacyjna moc kotła
- osoby (ilość)
- wanna kąpielowa 1600x700
- wanna kąpielowa 1700x700
- mała wanna i w. nasiadowa
- duża wanna 1800x750
- kabina natryskowa
- umywalka
- bidet
- mała umywalka do rak
- zlewozmywak kuchenny

Bartt
25-01-2003, 09:45
VPS problem z tym, że u mnie fundamenty jeszcze są na papierze :smile: więc dokładnych danych Ci nie podam. Wiem, że moc kotła dobiera się do większej z 2 wartości: zapotrzebowania na c.w.u. i mocy urzytkowanej na ogrzanie domu. Ponieważ zamierzam zbudować b. ciepły domek 170m2 zapewne ta pierwsza wartość będzie wyższa - muszę więc moc kotła dobrać do zurzycia ciepłej wody. Dom dla 4 osób, narożna wanna 2 natryski itd. jednoczesność poboru c.w.u wyliczyłem sobie na max. 35l/min. Moc kotła raczej chcę mieć rozsądnie niską. Czy to wystarczy, jeśli nie spróbuj brakujące parametry dobrać intuicyjnie. Pozdrawiam Bartek

VPS
25-01-2003, 16:31
Bratt
Liczba znamionowa zapotrzebowania N - 2,8
Przy załozeniu max mocy kotła 12kW - zasobnik 300l
Przy załozeniu max mocy kotła 15-20kW - zasobnik 200l

Bartt
25-01-2003, 17:02
Dzięki VPS

zak
25-01-2003, 21:06
Do VPS:
Chcac skorzystac z ulgi remontowej pod koniec grudnia kupilem kociol Ecocompact. Wlasciwie chcialem kupic zestaw promocyjny EcoTEC 196 ale sprzedawca (bedac rownoczesnie hurtownia) miał na stanie Ecocompact bo ktos zrezygnowal i zaproponowal mi dobra cene (31% rab.) Mam jednak sporo watpliwosci, a z roznych Twoich wypowiedzi na Forum wiem, ze montowales sporo tych kotlow. Postaram sie byc zwiezly:
1. Czy zasobnik 100l wystarczy na napelnienie duzej wanny trojkatnej (mimo zalet rozwiazania "warstwowego"). Z rownoczesnosci poboru nie będzie problemu (3 osoby) ale zastanawiam sie czy napelni mi taka duza wanne (ktorej zreszta jeszcze nie kupilem)?
2. Czy czesto trzeba odwapniac wymiennik warstwowy i czy cale to rozwiazanie nie bedzie klopotliwe po dluzszym czasie. tj. majac zasobnik oddzielnie można go po prostu wymienic, a w przypadku ukladu zintegrowanego będę zdany na firmowa "czesc zapasowa", która może mieć wysoka cene?
3. W magazynie "Instalator" (wrzesien 2002) przedstawiciel Vaillanta opisywal ten kociol: "automatycznie dopasowuje moc kotla do aktualnych potrzeb". Jednak w instrukcji instalacji moc ustawia sie recznie. Na czym polega ustawienie mocy kotla, jezeli on rzekomo ustawia ta moc automatycznie?
4. Czy to prawda, ze wlasciwie trwalosc wszystkich kotlow wiszacych szacuje się na ok. 10-15 lat. Bo jeżeli tak, czy inwestycja w "kondensacje" się oplaca?
5. W syfonie do skroplin była woda (czy jest to normalne po probach "fabrycznych" czy może ktos ten kociol probowal instalowac i zrezygnowal)?

Bede wdzieczny za odpowiedz.
jz (Bydgoszcz)

26-01-2003, 08:55
zak
Witam. Gratuluję bardzo dobrego i korzystnego zakupu.
1. Możesz być spokojny o wydajność zasobnika. Przy jednoczesnej
kąpieli w wannie (duża) z hydromasażem + kąpiel pod natryskiem
+ zmywanie w kuchni zasobnik nadąża z przygotowaniem wody
(sprawdzone u klienta)
2. Zasobnik jest wyposażony w magnezową anodę ochronną którą
zaleca się sprawdzać i kontrolować podobnie jak kocioł
podczas przeglądów okresowych (koszt przeglądu 110zł netto)
Z doświadczenia wiem iż ponad 90% awari kotłów (wszelakich)
lub zasobnika jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub
brakiem przeglądów.
3. Zapewne miał na myśli modulację.
4. Średnia trwałość kotłów wiszących właśnie tyle wynosi, lecz
spotkałem się z kotłami u klientów które pracują znacznie
dłużej (regularne przeglądy). Co do płacalności
"kondensacujnych" podam Ci przykład dwóch takich samych
budynków o pow. 180m2. Ogrzewanie grzejnikowe + podłoga.
- w pierwszym ecoCOMPAKT z pogodówką i dwoma obiegami
sterowanymi przez regulator 420s.
Średnia temperatura w budynku 22st, średnie zużycie gazu ok.
17m3 na dobę. Grzany cały budynek tzn trzy kondygnacje.
- w drugim kocioł wiszący atmosferyczny z zasobnikiem 60l bez
pogodówki i sterowania dwoma obiegami. regulacja poprzez
regulator pokojowy.
Średnia temperatura w budynku 18st, średnie zużycie gazu ok.
18m3 na dobę. Grzane dwie kondygnacje.
Dane te mam od klienta. Domy te są wykonane w takiej samej technologi. Zostały wybudowane na sprzedaż. Tak się złożyło że właścicielami tych domów zostali ludzie którzy się znają.

5. Woda rzeczywiście w syfonie jest z tym, że nie zawsze.
Jeśli jest to jest jej niewiele ok 2-3cm. Sądzę że kotły
są wyrywkowo sprawdzane.

VPS
26-01-2003, 08:58
On 2003-01-26 09:55, Anonymous wrote:
zak
Witam. Gratuluję bardzo dobrego i korzystnego zakupu.
1. Możesz być spokojny o wydajność zasobnika. Przy jednoczesnej
kąpieli w wannie (duża) z hydromasażem + kąpiel pod natryskiem
+ zmywanie w kuchni zasobnik nadąża z przygotowaniem wody
(sprawdzone u klienta)
2. Zasobnik jest wyposażony w magnezową anodę ochronną którą
zaleca się sprawdzać i kontrolować podobnie jak kocioł
podczas przeglądów okresowych (koszt przeglądu 110zł netto)
Z doświadczenia wiem iż ponad 90% awari kotłów (wszelakich)
lub zasobnika jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub
brakiem przeglądów.
3. Zapewne miał na myśli modulację.
4. Średnia trwałość kotłów wiszących właśnie tyle wynosi, lecz
spotkałem się z kotłami u klientów które pracują znacznie
dłużej (regularne przeglądy). Co do płacalności
"kondensacujnych" podam Ci przykład dwóch takich samych
budynków o pow. 180m2. Ogrzewanie grzejnikowe + podłoga.
- w pierwszym ecoCOMPAKT z pogodówką i dwoma obiegami
sterowanymi przez regulator 420s.
Średnia temperatura w budynku 22st, średnie zużycie gazu ok.
17m3 na dobę. Grzany cały budynek tzn trzy kondygnacje.
- w drugim kocioł wiszący atmosferyczny z zasobnikiem 60l bez
pogodówki i sterowania dwoma obiegami. regulacja poprzez
regulator pokojowy.
Średnia temperatura w budynku 18st, średnie zużycie gazu ok.
18m3 na dobę. Grzane dwie kondygnacje.
Dane te mam od klienta. Domy te są wykonane w takiej samej technologi. Zostały wybudowane na sprzedaż. Tak się złożyło że właścicielami tych domów zostali ludzie którzy się znają.

5. Woda rzeczywiście w syfonie jest z tym, że nie zawsze.
Jeśli jest to jest jej niewiele ok 2-3cm. Sądzę że kotły
są wyrywkowo sprawdzane.


VPS post wyżej to mój

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-26 09:59 ]</font>

26-01-2003, 16:18
On 2003-01-25 07:24, VPS wrote:
Bratt
Mam mały programik do doboru zasobnika.
...


Ten "programik" mozna sobie pobrać z: http://www.vaillant.pl/program/Vaillant_6_3.exe

To ja też mam pytanie.
Szukam kotłowni do ogrzania domu 180 m.kw. grzejnkiki +80m.kw. podłogówki, 4-6 domowników (jedna wanna). Jak na razie #1 jest Vaillant VKC-INT 320, ale z ciekawości poużywałem sobie w/w programik i powychodziły mi jakieś dziwne rzeczy (np.: jedna z zaproponowanych konfiguracji to VU PLUS 120 z 300 litrowym VIH'em - tylko 12 kW !?). Poczytałem sobie też trochę o kotłach AquaPLUS z wymiennikiem płytowym i cyrkulacją. I trochę zgłupiałem :sad: Ceny w/w kotłowni są zbliżone, ale ich parametry zdecydowanie różne. Które rozwiązanie jest twoim zdaniem najlepsze ? Będzie kotłownia z kominem więc rozmiar i odprowadzanie spalin nie grają roli.

PS. Wiem że zadałem pytanie klasy "blondynka", ale szukam jakiegoś punktu zaczepienia do dalszych rozważań. Głównie chodzi mi o rozstrzygnięcie, czy:
1. Mocny kocioł jednofunkcyjny z niedużym zasobnikiem
2. Słaby kocioł jednofunkcyjny z dużym zasobnikiem
3. Kocioł dwufunkcyjny z wymmiennikiem płytowym
Cały czas chodzi o komfort i koszty eksploatacji, bo koszy zakupu wychodza badzo podobnie.

Jasiu
26-01-2003, 16:25
To powyżej to byłem ja :smile:

I jeszcze jedno pytańsko.
czy sformułowanie "Trwały wydatek ciepłej wody użytkowej: 690 l./h (28 kW)" w przypadku zasobnika VIH 200l. oznacza, że ten stały wydatek będzie zapewniony jeśli kocioł ma moc 28 kW ?

zak
26-01-2003, 22:21
>> VPS
Dziękuję za odpowiedź i informację. Co do trwałości kotła zakładam, że stal szlachetna z którego wykonany jest wymiennik przedłuży żywotność kotła. Nadal jednak nie rozumiem różnicęy pomiędzy ustawieniem mocy kotła a modulacją. Czy z tego wynika, że jeżeli ręcznie (elektronicznie) ustawiam moc kotła np. na 10KW (bo taki jest mniej więcej zakres mocy (10-21KW) to on dalej ustawia modulację (w zależności od warunków pogodowych) w zakresie 40-100%. Co znaczyłoby, że będzie powiedzmy pracować z mocą 5KW w razie potrzeby?
Pozdrawiam
jz

radex
27-01-2003, 12:53
VPS: to mógłbyś wyliczyć pojemność zasobnika? Próbowałem podanym programem Vaillanta, ale niestety opcja CWU z zasobnikiem jest niedostępna :sad:

W moim domu będą następujące elementy:
- 1 wanna z hydromasażem (300 l)
- 1 wanna 170x70 w pralni (rzadko używana)
- 3 kabiny natryskowe
- 2 bidety
- 4 małe umywalki
- 1 zlew kuchenny
- ilość osób: 5-8
- moc kotła: 20-30 kW
Dzięki.

VPS
27-01-2003, 13:39
radex
Wyszedł mi zasobnik o pojemności 300l

VPS
27-01-2003, 18:39
Znalazłem ciekawy artykuł pasujący do tego wątku.
Oto on przeczytajcie.

Szczególnym przypadkiem są domy jedno- dwurodzinne lub małe energooszczędne budynki wielorodzinne. W obiektach tych zapotrzebowanie ciepła do potrzeb c.w.u. może być większe od zapotrzebowania do potrzeb c.o. O doborze mocy cieplnej kotła decydują wówczas potrzeby c.w.u. Jednocześnie bardzo ważna jest odpowiednio dobrana pojemność podgrzewacza pojemnościowego c.w.u. W obiektach tych stosuje się całkowity priorytet podgrzewu c.w.u. Jednocześnie przerwa w ogrzewaniu powinna być jak najkrótsza, max. 0,5 h, tak aby nie była uciążliwa dla mieszkańców. Przewiduje się, że temperatura wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, przy mrozach, może spaść wówczas o 0,5C-1C. Przy takim założeniu, program minimum wystarczający dla rodziny 3 osobowej, pozwalający na jedną kąpiel w wannie (150 dm3) to podgrzewacz o pojemności 120 dm3, 130dm3 i kocioł o mocy cieplnej około 12kW. Natomiast program komfortowy, w tym również dla rodziny 4-ro osobowej, pozwalający na dwie następujące po sobie kąpiele, to podgrzewacz o pojemności około 200dm3 i konieczna moc cieplna kotła około 20kW. Moc ta może przewyższać zapotrzebowanie mocy cieplnej do potrzeb c.o. Nie zapewnia natomiast odpowiedniego komfortu zaopatrzenia w c.w.u. stosowanie, w takich przypadkach, kotłów dwufunkcyjnych z (nawet szybkodziałającymi) przepływowymi podgrzewaczami c.w.u. Rozwiązanie to jest bardzo "nęcące" ze względów cenowych i z uwagi na oszczędność miejsca. Spełniać jednak może swoją funkcję jedynie w przypadku rodziny dwu- trzyosobowej korzystającej głównie z prysznica. Natomiast chcąc napełnić wannę w czasie nie przekraczającym 10 minut, wymagana jest moc trwała w tzw. trybie przepływowym ok.30kW. Stosując kocioł o mocy np. około 15kW czas napełniania wanny wynieść może ok. 20 minut, co cały cykl kąpieli wraz z czynnościami towarzyszącymi znacznie wydłuży. Następująca po tym druga kąpiel może spowodawać zbyt długą przerwę w działaniu c.o. Dodatkowo mogą być trudności z jednoczesnym poborem c.w.u. w kilku punktach rozbioru, oraz odległość od najdalszego punktu nie może zazwyczaj przekraczać 7; 8m.

29-01-2003, 11:07
Witam
Przeczytałem wszystkie posty. Wniosek mój jest taki że do domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Janusz

Bela
29-01-2003, 12:53
VPS
Widzę, że jestes specem, a ja jestem na etapie rozmyślania/ wyboru kotła.
Jak będziesz miał chwilkę, to może możesz odpowiedzieć, jakie rozwiązanie wdług Ciebie byłoby dla mnie najlepsze:
- dom 230 m2 (na dole 100 m2 ogrzewanie wodne podłogowe + 2 grzejniki w garażu i 4-5 na poddaszu),
- ilość osób: 2 - 3.
- duże zpotrzebowanie na wodę (przy takiej ilości osób), bo: wanna z hydromasażem + natrysk, w kuchni: zlew, zmywarka, dodatkowo zaplanowane na poddaszu: druga mała kuchenka i łazienka,
- najważniejsz dla mnie rzecz: kocioł będzie się mieścił w łazience (więc musi być mały i ładny!).
Czyli w skrócie - potrzebuję małego, ładnego kotła (chyba lepiej z zasobnikiem), który zmieściłby się w łazience i "nie szpecił okolicy", który byłby w stanie obsłużyć równocześnie ogrzewanie podłogowe, jak i standardowe (grzejniki).
Cena nie jest najważniejsza, tylko własnie jego wydajność, możliwośc podłączenia dwóch obiegów i wygląd...
B

Marek13
29-01-2003, 13:13
Piec zawsze będzie szpecił łazienkę. A może piec na strychu, albo na poddaszu, masz 230 mkw to jest naprawdę sporo? Czy nie masz jakiegoś pomieszczenia gospodarczego, suszarni itp. W łazience piec pracuje w trudnych warunkach - duża wilgotność, i jeżeli będzie miał otwartą komorę spalania to dodatkowo powstaną przeciągi.

Marek13
29-01-2003, 13:28
<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: marek13 dnia 2003-01-29 14:29 ]</font>

VPS
29-01-2003, 13:40
Zgadzam się z Markiem.
Jeśli możesz wygospodarować inne pomieszczenie będzie lepiej. Jeśli koniecznie w łazience to poleciłbym De Dietrich
http://www.dedietrich.com.pl/katalog/3/58-59.htm

Marek K
29-01-2003, 13:52
cytat:
Nadal jednak nie rozumiem różnicęy pomiędzy ustawieniem mocy kotła a modulacją. Czy z tego wynika, że jeżeli ręcznie (elektronicznie) ustawiam moc kotła np. na 10KW (bo taki jest mniej więcej zakres mocy (10-21KW) to on dalej ustawia modulację (w zależności od warunków pogodowych) w zakresie 40-100%. Co znaczyłoby, że będzie powiedzmy pracować z mocą 5KW w razie potrzeby?
Pozdrawiam
jz
Nie uzyskałeś odpowiedzi- to może ja:
Na kotle nie uzyskasz mniej niż min., czyli 10kW. Jak ustawisz 10kW na CO będzie pracował bez modulacji. Jak ustawisz 12kW, będzie modulował 12-10kW, przy 15kW- będzie modulował 15-10kW, itd.
Przynajmniej jest tak u mnie. Oczywiście dotyczy to CO, inaczej dla CW- u mnie wtedy moduluje, ale mam piec dwuobiegowy.
Marek.

Wladek
29-01-2003, 14:20
Dzięki VPS (trochę mnie tu nie było).
Rozumiem, że do w/w programu i interfejsu mają dostęp tylko serwisanci?

Co do modulacji to chyba coś nie tak. To po co by miał serwisant ustawiać moc wstępną, jak sterownik modulował by w pełnym zakresie (np. 10-21kWh).

bobiczek
29-01-2003, 20:46
A ja optuję za zasobnikiem góra 70l.
Przecież możemy dostosować nasze potrzeby do urzadzenia.

Marek K
30-01-2003, 09:45
Nie jestem zawodowo związany z instalacjami, CO, CW. Ale mogę się podzielić swoją wiedzą na ten temat, lecz też mogę się mylić!.
Piec CO ustawia się na najniższą moc potrzebną do ogrzania mieszkania- żeby zmniejszyć ilość cykli pracy pieca (włącz- wyłącz). Jak instalowałem piec, to oferowano mi zbiornik buforowy (droższy od pieca), który miał służyć temu celowi.
W moim przypadku: piec 11-24kW, pracował ustawiony na 16.5kW.Po załączeniu mocą min., po kilku sek. dochodził do max., kiedy osiągnął temperaturę zadaną, modulował w dół, i po krótkim czasie wyłączał się. Nie ogrzewałem wszystkich pomieszczeń, i stwierdziłem, że moc max. jest za duża. Zmieniłem ją do min.= 11kW. CO pracuje teraz na stałej mocy i wystarcza.
Jakbyście mieli jakieś pytania- to proszę!
Mój piec jest starego typu, już takich się nie produkuje- sterownik pieca jest analogowy. Wiem, bo go widziałem, był wymieniany- piorun!.
Marek.

Bela
30-01-2003, 15:20
Dzięki Marek 13 i VPS za odpowiedź i podpowiedź, ale na prawdę nie mam piwnicy, a poddasze ma być mieszkalne - poza tym komin do kotła mam właśnie przy łazience (albo sypialni - z drugiej strony)- to co lepsze? Mogłabym spróbowac w garażu, ale co z kominem? Garaż jest przy domu (prawie w bryle)i jest połowę niższy niż dom, więc jak wyprowadzić przewód dymowy?
Widzę, że mam problem, skąd ja fizycznie znajdę takiego fachowca, który wynajdzie mi mały, ładny, nienajdroższy piec - aha i jeszcze jedno "na dobitkę" (tylko się nie śmiejcie) - ma to być kocioł w tej chwili na gaz płynny, ale z możliwością niedrogiego przystosowania do gazu ziemnego za 3-4 lata.
"...masz babo placek..."
B

Marek13
30-01-2003, 16:24
Nie przejmuj się kominem. W kotłach z zamkniętą komorą spalania wyprowadzisz przewód powietrzno-spalinowy przez ścianę.

30-01-2003, 20:20
Ale tylko taką, w której nie ma na poddaszu okien.

KarinaZ
30-01-2003, 21:21
to prawda, są na to normy,
myśleliśmy o piecu z zmkniętą komorą spalania, ale ponieważ mamy okna powyżej, gdzie mogłaby wychodzić rura, to musielibyśmy dać ją na inną ścianę - "długie koszty !" a rury te nie są tanie.
Pozostaje więc komin, a piec może wówczas być jaki chcesz.

Karina

Marek13
30-01-2003, 21:23
Trzeba zachować tylko minimalną odległość od okien, jest to chyba 50 cm.

KarinaZ
30-01-2003, 21:29
Owszem Marek13,
może tyle może więcej, ale jeden z sąsiadów ma taki piec i widzimy ja z tej rury bucha para, a i zapach jest jakiś dziwny coś jakby frytki smażyli na tym piecu.
Nie chcę mieć tego wszystkiego pod oknem sypialni.

Karina

P.S
im rura wychodzi z piwnicy pod schodami klatki wejściowej,
jakoś niefortunnie - przy wejściu do domu !

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-01-30 22:31 ]</font>

zak
30-01-2003, 22:44
Marek K & Władek:
Moje pytanie dotyczace modulacji skierowalem do INFOLINII firmy Vaillant. Dowiedzialem sie, ze:
Modulacja wystepuje w zakresie w jakim podawana jest moc kotla (w przypadku mojego kotlo - EKOCOMPACT: 10-21 KW). Ustawienie moc "pokretlem" (n.p. przes serwistanta przy uruchomienuiu) jest niczym innym jak ustawienie mocy maksymalnej kotla (do ktorej moze modulowac). Innymi slowami, jezeli ustawi sie moc na 10KW to pudlo nie moduluje.

Ogolnie:
Powierzchnia mojego domu to 230m kw. i taka moc minimalna powinna byc OK. Przestrzegam jednak osoby z mniejsza powierzchnia. Wydaje mi sie, ze powinny wybrac kociol, ktory moduluje w szerszym zakresie (np. 6-21). Dobierajaca sobie kociol, zalezalo mi na tym, zeby wymiennik byl ze stali nierdzewnej/szlachetnej. (Powod: znacznie wieksza trwalosc niz wymienniki "krzemowo-aluminiowe" i fakt, ze laczenie aluminium z miedzia jest niewskazane - wyczytalem w literaturze fachowej w kontekscie materialu, z ktorego jest wykonany wymiennik). Dokladnie sprawdzalem dane wielu firm. Wlasciwie ze stali szlachetnej wymiennik jest wykonany jedynie w nastepujacych firmach (przy kondensacyjnych o mocy do 21/24KW): Viessman (poczawszy od Vitodens 200, bo Vitodens 100 ma z krzem-alum.), Immergas i Vaillant. (Swoja droga, Immergas jest bardzo ciekawy, ponoc rowniez zasobniki i wezownice sa wykonane ze stali nierdzewnej, modulacje ma tez w bardzo szerokim zakresie (od 6 czy 7KW), ceny w miare OK ale kto wie czy beda tu za 10 lat jezeli im sprzedaz w Polsce nie wyjdzie. A co pozniej z czesciami?. Jasne ze, zawsze ktos bedzie sie zajmowal sprzedazy czesci zapasowych, ale jak szybko je dostarczy? - w srodku zimy!).

Pozdr. jz

Wladek
31-01-2003, 07:47
Z tego co napisałeś wynika, że nikłe (przy dobrym sterowniku) zastosowanie ma wstępne ustawienie mocy kotła.

Co do Immergas to moi znajomi mają, ale nie kondensacyjny (dwufunkcyjny wiszący). Narazie spisuje im się dobrze. Raz tylko w te największe mrozy oszronił się im wylot komina (rura w rurze przez ścianę) i się zbuntował, ale jak odszronili to zadziałał.

Pozdr.
Wladek

Mic
31-01-2003, 23:30
Ja mam pytanie bardzo podstawowe.

Dostałem ofertę na kotłownię od Viessmana. W zestawie wymieniają "pojemnościowy podgrzewacz wody". Czy to jest to samo co zasobnik?
W jakiej kolejności pod wzgledem jakości są Junkers, Viessmann i Vaillant?

Mic

01-02-2003, 06:51
Mic
Tak jest to zasobnik.
Czytałem ostatnio ranking (TUV niemiecki) kotłów do 50kW obejmujący jakość/cena/serwis.
1.Vaillant
2.Junkers
3.Viessman

lukasm6
01-02-2003, 08:22
On 2003-02-01 07:51, Anonymous wrote:

1.Vaillant
2.Junkers
3.Viessman


A co z buderusem ??

01-02-2003, 10:08
lukasm6
Ranking dotyczył głównie kotłów wiszacych, atmosferycznych, kondensacyjnych i z zamknietą komorą. Buderus zajął 9 miejsce.

Jasiu
01-02-2003, 19:56
Ranking jak ranking.
Trafisz na głupiego instalatora i możesz mieć kłopoty z najlepszym kotłem, a inteligentny i doświadczony może ci przeciętny tak ustawić, że wszystko będzie OK.

Ja w innej sprawie.
Bardzo podoba mi się (ma wszystko co potrzebuje i mieści się w niedużej i zgrabnej obudowie) kocioł Vaillant VKC-INT 320. Czy ktoś może coś o nim powiedzieć ?

Bardzo chętnie posłucham coś za i przeciw :smile:

01-02-2003, 20:37
Jasiu
Również podoba mi się ten kocioł. Ma jedną (takie jest moja opinia) wadę nie można ograniczyć mocy na CO np 15kW. Właśnie taką moc potrzebuję do ogrzania domu. Moc tego kotła to 31,5kW na przygotowanie cwu OK, ale co c CO ?

Bartt
02-02-2003, 10:25
Nawet jak na cwu 31kW to chyba za dużo :???:, mi VPS wyliczył od 12 do 20 i z innych zestawień wychodzi też nie więcej niż 20kW

Jasiu
02-02-2003, 11:22
A mógłbys mnie oświecić czym grozi takie "przewymiarowanie" kotła ?

BTW. Przejrzałem broszure i wynika z niej, ze "Nominalne obciążenie cieplne" dla tego kotła to 34,8 kW, a "Nominalna moc cieplna (80/60 C)" to 31,5 kW.

Ja mam w projekcie kocioł o mocy 24 kW, a ponieważ mam zamiar lepiej się zaizolowac więc i to pewno będzie za dużo (jak sie bawiłem programem Vaillanta to mi podsunął nawet kocioł o mocy 12 kW z 300 litrowym zasobnikiem)

VPS
02-02-2003, 11:32
[quote]
On 2003-02-02 12:22, Jasiu wrote:
A mógłbys mnie oświecić czym grozi takie "przewymiarowanie" kotła ?
Nie ekonomiczna praca kotła. Za duża moc prowadzi między innymi do taktowania (częste załączanie) kotła.
Fragment artykułu z muratora.
Zwykle sami musimy podjąć ostateczną decyzję, ale z pewnością będzie nam łatwiej, jeśli będziemy wiedzieć, jakie cechy powinien mieć dobry kocioł olejowy.
Podstawą decyzji - tak samo jak dla kotłów gazowych - musi być nominalna moc cieplna kotła, obliczona na podstawie strat cieplnych budynku. Dobór kotła nie powinien zależeć od wielkości powierzchni mieszkalnej. Dwa domy o takich samych powierzchniach mogą mieć bardzo różne straty cieplne: jeden jest domem dobrze izolowanym, drugi - domem zimnym.
Przez większą część sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą cieplną poniżej 60% mocy nominalnej. W skali całego roku wyko-rzystuje on tylko 30-45% swoich maksymalnych możliwości energetycznych. Nie ma więc uzasadnienia ekonomicznego przewymiarowanie kotła. Powoduje ono spadek średniorocznej sprawności, zwiększenie zużycia paliwa, przegrzewanie pomieszczeń oraz zwiększa niebezpieczeństwo korozji kotła spowodowane kondensacją pary wodnej ze spalin podczas rozruchu urządzenia. Wzrastają także koszty inwestycyjne. Dlatego lepiej kupić kocioł mocy odpowiadającej 90-100% zapotrzebowania na ciepło



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 12:39 ]</font>

Jasiu
02-02-2003, 12:15
No to teraz jestem w kropce :sad:

Wygląda na to, że powinienem sobie kupić jakiś mały wiszący kociołek.

Program Vaillanta wypluł mi np.: takie coś:

Nr kat. Nazwa szt ZŁ. %VAT

V/306439 Gazowy kocioł wiszący VU PLUS 200-5 (wer. komin.-gaz GZ 50) 1 3299 7
V/000376 Syfon do zaworu bezpieczeństwa 1 24 7
V/300657 Zestaw regulacyjny VRC 420s 1 1049 7
V/000692 Czujnik przylgowy temperatury 1 111 7
V/009642 Termostat przylgowy (+10 - +90st.C.) 1 201 7
V/009232-1 Zawór mieszający 3-drogowy 1/2" z siłownikiem *) 1 1305 22
V/305802 Zasobnikowy podgrzewacz wody VIH CR 200 (stojący, okrągły) 1 3091 7
V/306264 Zestaw przyłącz. (zawiera: złączki i czujnik) 1 175 7
V/305826 Grupa bezpieczeństwa bez reduktora 1 245 7

RAZEM ZŁ NETTO : 9080.00 RAZEM ZŁ BRUTTO : 9911.35

Założono, że : szacowana moc ogrzewania :13 kW, NL : 1.8, paliwo urządzenia : GZ 50, instalacja mieszana.

Dodam, że mam zamiar dać na posadzkę i na ściany 15 cm izolacji, a na dach 25 (20 między i 5 na krokwie). Dodatkowo na środku domu mam kominek i mam go używać.

I żeby było jeszcze śmieszniej to w/w instalacja będzie kosztowała drożej niż mocniejszy VKC-INT i zamiast "lodówki" będę miał kłebowisko kabli i rurek :sad:

VPS
02-02-2003, 13:13
Jasiu z tego wynika że zamierzasz wykonać grzejniki i podłogówkę.
Jaka będzie powierzchnia podłogówki?
Co do kłębowiska rur i kabli nie jest tak źle. Jeśli instalator będzie miał poczucie estetyki to rurek i kabli prawie lub wcale nie bedzie widać. Naprawdę jest to możliwe.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 14:19 ]</font>

Jasiu
02-02-2003, 13:45
Ano 70 m.kw. podłogówki, reszta grzejniki (7 pomieszczeń).
A c.w.u to 2 łazienki, 1 WC, kuchnia.

Wolałbym Vaillanta bo mam dobry układ z instalatorem (serwis), ale właśnie się dowiedziałem, że moim sąsiadem będzie instalator Viessmana, więc może mi się preferencje przeorientują :wink:

Tak czy siak założyłem, że:

1. Kocioł będzie atmosferyczny, bo mam kotłownie z kominem, kondensacyjny niewiele mi da bo przy docieplenu jakie planuje i kominku zysk byłby niewielki, a dodatkowo musiałbym zainwestować w komin.

2. Wolałbym żeliwny, bo ponoć mniej z nimi zachodu (w stalowych co parę lat trzeba wymienić wymiennik z powodu kamienia - słowa instalatora).

3. Zasobnik c.w.u 150-300 l. - wiadomo 4-6 osób

4. Sterowanie pogodowe, bo doczytałem, że pogodówka jest b.wskazana przy podłogówce - bezwładnośc, ale po lekturze paru wątków z forum tego też nie jestem pewien

5. 2 obiegi z mieszaczem, bo mi będą dzieciaki latać z ogrodu na siusiu i tylko kafle to wytrzymają, a kafle trzeba podgrzać.

No i chodzi o to, że mam od drzwi do komina wolne 1 metr ściany, na której musi się zmieścić kocioł z zasobnikiem. Stojące obok siebie mają na ogół ponad 120 cm. ( http://www.naszdom.erb.pl/projekt/rzuty.htm?p=parter&m=nasz - pomieszczenie #3)

Zostało mi na podjęcie decyzji jeszcze 4-5 miesięcy ale im więcej się tymn zajmuje tym mniej jestem pewien.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2003-02-02 14:47 ]</font>

VPS
02-02-2003, 14:06
Jasiu
Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotła z zasobnikiem.
Vaillant ma pakiety z zasobnikami 120l, lecz jest możliwość zamiany zasobnika na większy lub zamiana sterownika. Nie wiem jak na to centrala Vaillanta lecz z przedstawicielem handlowym kilka razy taką zamianę zastosowałem Zasada klient nasz Pan.
Czy brałeś pod uwagę VUI aquaPLUS jest to kocioł wiszący dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 20l ładowanym warstwowo. Wydakek cwu 165l/10min jest to wydatek zbliżony do zasobnika o pojemności 150l. Kocioł ten ma możliwość podłaczenia cyrkulacji. Osobiście jeszcze go nie montowałem lecz pojechałem do pierwszego uruchomienia. Dwie łazienki wanna i prysznic spokojnie da radę. Godny wzięcia pod uwagę małe gabaryty, a bardzo wydajny.
Poczytaj porównaj
http://www.vaillant.pl/pdf/VUI_p.PDF

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 15:13 ]</font>

Jasiu
02-02-2003, 14:36
Oferte Vaillana znam na pamięć :wink:

Tego kotła wogóle nie brałem pod uwagę, ze względu na jego dwufunkcyjnośći i mały zasobnik c.w.u.

Co do jego wydajności to masz racje - w VKC-INT 320 (c.w.u 120L.) początkowy wydatek ciepłej wody wynosi 190 L/10 min czyli niewiele więcej, ale w zapasie mam 120 litrów.

Z tego co sobie o nim poczytałem, to wszystko mi sie podoba, ale tak jakoś nie jestem przekonany :sad:

VPS
02-02-2003, 22:12
Jasiu
Termet ma kocioł gazowy z zasobnikiem 100l wygląda jak lodówka. Odkryłem przez przypadek może Cię zainteresuje. Po wejściu kliknij na produkty/nowości. Kocioł nosi nazwę TermoComfort
http://www.termet.com.pl/

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 23:14 ]</font>

Jasiu
03-02-2003, 08:16
Nnnnoooo taaaakkk...

Ale te Termet :sad:
Sprawnośc 88% :sad:
Nie ma nic o sterowaniu dwoma obiegami z mieszacze :sad:
Nic o pogodówce :sad:

A do tego to nowy produkt (wchodzi do sprzedaży w pierwszym półroczu 2003 - nawet ceny jeszcze nie ma). Nauczyłem się, że amatorzy nowinek technicznych zawsze płacą frycowe.

Dobra - chyba muszę przestać marudzić tylko umówie się z instalatorem i jak juz coś będę miał konkretne pytania to sie odezwę.

BTW. Po przespaniu się z tematem jestem raczej za wiszącym (AtmoMax) z zasobnikiem ca 200 L.

Jasiu
03-02-2003, 08:31
Hihihi :smile:

Zadzwoniłem do Termetu :smile:

Przełączali mnie kilka razy i nikt nie był mi w stanie powiedzieć, czy mają do tego kotła sterowanie pogodowe na dwa obiegi z mieszaczem ("jest Pan pierwszy, który o to pyta" !!!)

A kocioł ma kosztować 5.100-5.500 (w zależności od mocy) brutto.

Umówiłem się na dzisiaj z instalatorem Viessmana. Za 2 godzinki zdam relacje ;o)

dreju
04-02-2003, 10:55
Słyszałem o tym Vailancie VUI 28 KW z 20 l zaqsobnikiem sam się nad nim zastanawiam, jeśli ktoś z was użytkuje ten kocioł to proszę o opinię.Chodzi mi o CWU posiadam 2 łazienki i w związku ztym czy ten kocioł da sobie z tym rade.Mam alternatywę w postaci De Dietrich City zasobnik 80 l,podobno jest bardzo dobry.

grzegorz2
05-02-2003, 10:17
A trochę z innej beczki - jakie macie propozycje upustów od cen katalogowych? Mi pan powiedział: 10% przy zakupie kotłowni (kociołek + zasobnik), ale oczywiście instalatorzy mają więcej (kto wie, ile??)
Grzegorz

VPS
05-02-2003, 10:51
Grzegorz
Co chciałbyś dostać taki upust jak maja instalatorzy ?
Najlepiej jak instalator dobrze wyliczy, dobierze, zmontuje i da Ci największy upust np.25-30%. Tylko mam pytanie przecież instalatorzy też się szkolą i to bardzo czesto. Narzędzia też nie mało kosztują. To między innymi z części upustów zostaje im na to wszystko. Jest jeszcze inna sprawa. Instalator który montuje i ma uprawnienia serwisowe do danego typu kotła to część upustu jest przeznaczona na dojazdy, przeglądy i zapłate za pierwsze uruchomienie. Powiem Ci że gdy rozmawiam z potencjalnym klientem a on na wstępie pyta się o wysokość upustu jaki może dostać i o cene tzw.punktu kończę rozmowę.

Jasiu
05-02-2003, 11:44
VPS - bez urazy ale twoje słowa dotyczą wszystkich branż.

W branży komputerowej przeciętna marża jest na poziomie 10%, PC'ta też trzeba "zainstalować" i dokonać "pierwszego uruchomienia", też trzeba do klienta dojechać i też trzeba się szkolić (odpłatnie), zdobywać licencje i certyfikaty oraz kupować narzędzia.

Kiedyś (10 lat temu) wystarczyło sprzedać 1-2 komputery w miesiącu i było cacy. Teraz jak się nie sprzda jednego dziennie to firma idzie pod wodę.

Jest kryzys i ostra konkurencja. Jak sprzedawca nie chce gadać o rabatach to ja nie chcę gadać ze sprzedawcą. Biorąc pod uwagę, że w tym roku splajtuje kilkanaście do 30% przedsiębiorstw z branży budowlanej jest duże prawdopodobieństwo, ze się już więcej nie spotkam z "twardzielem" ;o)

PS. Wolę "czysty" układ - sprzęt kupuje tanio, a za usługi płacę odrębnie. "Montaż gratis" to nic innego jak ukrywanie ceny usługi w cenie urządzenia. C'est la vie :smile:

VPS
05-02-2003, 12:58
Jasiu
Nie twierdzę żeby nie proponować upustów klientom bez tego się nie obędzie za duża konkurencja. Natomiast denerwuje mnie fakt gdy klient pyta sie ile mi zostanie jeszcze po upuscie. Chciałby nawet te 5-8% które zostanie. To własnie moim zdniem jest chore. Przecież średnio na kocioł, grzejniki i materiał instalacyjny i tak dostał ok 20%

Tak na marginesie - dlaczego jak robimy codzienne zakupy np. mleko, pieczywo, cukier itd nie pytamy o upusty ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-05 14:31 ]</font>

Jasiu
05-02-2003, 14:07
A wiesz jakie są marże na w/w towary ?

Są branże, które już bardziej wciągnąć brzucha nie mogą.

Oczywiście nie przyszłoby mi do głowy całkowicie pozbawić instalatora zarobku. Taki instalator (głupi jakiś) szybko by splajtował i zostałbym bez serwisu.

Ale jak sie kupuje kotłownie za 10 tys. to kazdy 1% to stówka prywatnych, opodatkowanych pieniędzy - jest o co walczyć ;o)

zak
06-02-2003, 00:07
Jezeli zwracam sie do instalatora o zalozenie mi instalacji CO to chce miec wycene pracy. Musi to byc oczywiscie dla niego oplacalne, ale nie na zasadzie, ze malo place za prace ale duzo za kociol (chce miec te koszty rozgraniczone). Kazdy powinien obliczyc swoj zysk od swojego wkladu. Nie ma wkladu pracy w zakupie kotla. Potrafie to zrobic samemu i wynegocjowac dobra cene. Mi instalator tez tlumaczyl, ze "on bedzie pozniej musial sie opiekowac kotlem, i dlatego nie moze dac duzego rabatu. Kiedy jednak wglebilem sie w temat, to okazuje sie, ze w moim miescie (wojewodzkim) jest tylko jedna firma uprawniona do pierwszego uruchomienia (Vaillant). Wiec instalator ten i tak nie dokonalby tego. Gwarancje trwa 2 lata, i niczyja tu jest laska ze sie "opiekuje" kotlem. A pozniej (po 2 latach) to po prostu place za naprawy i tyle. W koncu kupilem kociol ECOCOMPACT w hurtowni, ktora nie chcial normalnie dac wiekszego rabatu niz 22% (tlumaczac, ze byloby nie nie "fair" w stosunku do instalatorow) ale mialem akurat szczescie, bo ktos zamowil i zrezygnowal (ostatnie dni grudnia), wiec hurtownia dala mi 31% rabatu (sami ubolewali, ze zrobili kiepski interes). Pierwotnie chcialem kupic Viessmana Visodens 200. Od razu przedstawielem sprawe, ze chce miec 30% rabatu, powiedziano mi, ze to niemozliwe, ze 20% to gora. Po godzinnej rozmowie zaczeli mowic o 25% i skonczylo sie na 28%. Z informacji jakie uzyskalem na Vaillanta mozna spokojnie dostac 22-24% bedac upartym Jak bylem w miejscu w ktorym proponowano mi 24% i dowiedzieli sie, ze kupilem ten kociol na lepszych warunkach - powiedzieli tylko, ze jak bede robil instalacje to u nich mam 30% rabatu na grzejniki. Konkludujac, w gre wchodza niemale pieniadze. Chce znac faktyczna wartosc towaru i uslug. Sam potrafie kupic sprzet. Zamowic projekt u osoby, ktorej bedzie tylko zalezalo zeby instalacja byla optymalna a nie napakowana jak najwieksza ilosci materialu od ktorego bedzie miala swoja marze - a sposrod wykonawcow wylonie najlepszego (co do ceny, jakosci i wiarygodnosci). Wiem, ze kazdy chce zarobic - ale kazdy tez chce zaoszczedzic - to wlasnie jest wolny rynek!
Moja argumentacja zapewne nie spodoba sie VPS - ale chetnie wysluchac kontr-argumentacje.
Pozdr. jz

08-02-2003, 17:52
WASZE PIENIĄDZE I WY BĘDZIECIE UŻYTKOWAĆ.
MOJA OPINIA I POTWIERDZONE LATAMI PRAKTYKI,ORAZ JAKO HANDLOWIEC STYKAM SIĘ Z TYSIACAMI KLIENTÓW ROCZNIE PYTAJĄC ICH O OPINIE Z UŻYTKOWANIA KOTŁOW .DOSZŁEM DO WNIOSKU,
WZYSKIE KOTŁY PO SCIĄGNIECIU OBUDOWY SĄ TAKIE SAME TZ.ZŁOŻONE Z TYCH SAMYCH MARKOWYCH PRODUCENTÓW NIKT NIE PRODUKUJE PIECA OD PODSTAW.NATOMIAST RÓZNI ICH WYGLĄD , CENA I BAJER
ROZMAWIAMY O KLASIE SCIENNEJ SPRAWNOŚC 90%DO 93% MOŻLIWE BŁĘDY
WYLICZENIOWE .FIZYKA NIE ZNA PERPETUM MOBILE .SUMUJĄC GAZ KTÓRY
MA SWOJĄ KALORYCZNOŚĆ W CUDOWNYM PIECU NIE WIĘCEJ ENERGI
ENERGIA TO W KLIENCIE ZBIERA GDY MÓGŁ KUPIĆ PIEC ZA 2000 A NIE 10000 TYŚ ZŁ,
POWRACAJĄC CO WYBRAĆ
PIEC 1 FUNKCYJNY Z ZASOBNIKIEM 60L BĘDZIE OPTYMALNY PONIEWAŻ
USTAWIAMY GO NA CYRKULACJĘ I GDY WYCZERPIE WODĘ Z ZASOBNIKA DOPIERO PRZEŁĄCZY SIE NA TRYB PRACY 2 FUNKCYJNY.

grzegorz2
08-02-2003, 19:24
Czego pan tak krzyczysz? I do tego anonimowo???
nie pozdrawiam...
Grzegorz

PS.
zak - o to mi właśnie chodziło. VPS - nie bądź taki wrażliwy, każdy z nas musi na te pieniążki ciężko zapracować (instalatorzy też :wink:)
pozdrawiam :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: grzegorz2 dnia 2003-02-08 20:26 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: grzegorz2 dnia 2003-02-08 20:27 ]</font>

VPS
08-02-2003, 20:01
grzegorz2 zak
Nie twierdzę aby inwestor nie otrzymywał upustów nawet jestem za.
Natomiast nie mogę zaakceptować faktu że klient indywidualny otrzymuje taki sam upust jak instalator. Pisząc o instalatorach mam na myśli instalatorów autoryzowanych danych firm. Przeciesz jeździmy na szkolenia (kilkudniowe)opłacane z własnej kasy, narzędzia serwisowe też musimy kupić za własne. Dlatego musi nam zostać ok 5-8% ceny kotła, gzrejników czy rodzaju systemu instalacyjnego. Takie jest moje zdanie. Również wielu innych instalatorów ma podobne zdanie.

Jasiu
09-02-2003, 11:58
Każda praca wymaga zapłaty.

Jeśli instalator zaprojektuje, skompletuje, dostarczy, zainstaluje i uruchomi kotłownie to zapłata należy się jak psu kość. Wolałbym jednak żeby koszt usługi był oddzielony od kosztu materiałów. Sytuacja byłaby przejrzystsza.

A wogóle to sytuacja w branży budowlanej jest chora. Ceny katalogowe tak są policzone, że na dzień dobry każdy kto się zapyta dostaje 20% rabatu. To znaczy, że gdyby się nie dopominał to zostałby oszukany. To firmy z branży są winne takiemu stanowi rzeczy. Same do tego doprowadziły więc ich przedstawiciele nie powinni się zżymać, że nauczony doświadczeniem inwestor pierwsze co robi to pyta się o rabat.

BTW. Prowadzę sobie arkusz z wydatkami na budowę i liczę sobie koszt tego co robie po cenach katalogowych i rzeczywiście uzyskanych. Wychodzi mi ponad 20% różnicy. To znaczy, że jeślibym sie nie targował to za dom, który buduje zapłaciłbym (bez najmniejszej różnicy w jakości) 50-100 tys.więcej. Za te pieniądze mozna już kupić przyzwoity samochód. Chodzi o to, żebym to ja sobie kupił ten samochód :smile:

ADAMOS48
09-02-2003, 19:14
JEŻELI WEŻMIEMY KRYTERIA PODSTAWOWE TO WSZYSKIE MAJĄ TA SAMĄ JAKOŚC TYLKO Z CENĄ NIE BARDZIEJ SPECJALISTYCZNE TO MOŻNA
DYSKUTOWAĆ CAŁA NOC JEST TRUDNO ODPOWIEDZIEC JEDNOZNACZNIE .
POZA MOCA ,PRZEZNACZENIEM.BUDOWĄ ŻELIWNY WISZĄCY.ZASOBNIK Z NIERDZEWKI ,EMALIOWANY CZY Z ELETRONIKA ,POGODÓWKĄ I KONDESACYJNY.Z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA CZ OTWARTĄ OCZYWIŚCIE BAJEREM NIE PODEJMĘ SIE ICH USTAWIC W KOLEJNOŚCI JAKOŚĆ ZA CENĘ

ADAMOS48
09-02-2003, 19:29
NIGDY KLIENT NIE DOSTAŁ RABATU TAKIEGO JAK INSTALATOR ,NATOMIAST
INSTALATOR JAK SKLĘP CZY HURTOWNIA .MOŻĘ SĄ TAKIE HURTOWNIE ALE NIE DOMNIE NALEŻY OCENA TEGO STANU RZECZY

ADAMOS48
09-02-2003, 19:37
ZAWSZE BĘDĘ POWTARZAŁ ŻE NIE WIELKOŚC RABATU TULKO ZA ILE TO KUPIĘ NP.
PANELA 100ZŁ 20% RABAT 80ZŁ
TA SAMA PANELA 200ZŁ I 50% RABAT GDZXIE TANIEJ

Bartt
09-02-2003, 19:56
Prosiłem cię już jako anonima (bo jak sądzę to byłeś ty :smile:), żebys przestał pisać drukiem. To się po prostu strasznie źle czyta. Wciśnij caps lock pleeease :smile:

Dar
11-02-2003, 08:23
Z wielkością zasobnika nie przesadzajcie, do napełnienia wanny nie trzeba 300 litrów! Zasobnik "daje z zapasu" tylko początkowo, później dogrzewa jak przepływowy.Ja mam 120-litrowy dla czteroosobowej rodziny: dwie łazienki, dwa natryski, wanna, bidet, umywalki, kuchnia itp. i wystarcza. Dwubiegowych nie polecam, działają podobnie jak piecyk łazienkowy - spróbujcie wejść pod prysznic i niech w tym czasie ktoś inny pójdzie do kuchni umyć szklanki - fajne uczucie... Nadają się tylko do mieszkań, w domkach zupełnie bezużyteczne: jeden i drugi wariant sprawdziłem na sobie doświadczalnie. Pozdrawiam

grzegorz2
13-02-2003, 15:52
Na klawiaturze, z reguły po lewej, jest takie coś z napisem "CapsLock". Ciśnij pan na to!!!
pozdrawiam

ADAMOS48
16-02-2003, 17:27
EUREKA już wiem gdzie to coś się znajduje . Dzięki.

Jasiu
16-02-2003, 18:53
Do Dar: Zasobnik 120L, a jaka moc kotła ? A najlepiej - jaki to kocioł ?

mirek_m
13-03-2003, 09:43
Chcialbym się czegos dowiedziec o kotle Immergas Avio 21 Maior. Może ktos z forumowiczów miał "kontakt".... z tym urządzeniem?
Dziekuję i pozdrawiam.