PDA

Zobacz pełną wersję : Zapotrzebowanie na moc cieplna



Dlugi
21-03-2001, 09:52
Witam



Postanowilem sam wyliczyc zapotrzebowanie na cieplo po tym jak z pewnego zrodla dowiedzialem sie ze dla sypialni powinno byc prawie 5kW (fakt ze duza sypialnia ale projektowo mialo byc ok. 2.2kW). Do tego celu uzylem programu Kan OZC (inne firmy takze maja ten program, lecz firma KAN-Therm udostepnia go ze strony www). Zdefiniowalem wszystkie przegrody, z nich zbudowalem pozniej pomieszczenia. Zalozylem wpierw parametry czynnika grzewczego 55/45/20, lecz pozniej je zmienilem na 65/50/20-21 w niektorych pomieszczeniach. Zapotrzebowanie na moc wyszlo mi podobne do tego w projekcie. Program rowniez ma mozliwosc doboru grzejnokow (autor zastrzega ze orientacyjny, lecz w porownaniu z dobieraniem grzejnikow przez fachowcow, ktorzy dobieraja na podstawie przyjmowania strat ciepla wielkosci 150w/m^2 jest bardzo dokladny - uwzglednia wsp. korekcyjne na zawory termostat, polozenie grzejnija, zasloniecie itp). Byo troche kolo tego roboty ale wyniki koncowe mysle ze sa miarodajne. Wyszlo mi zapotrzebowanie rzedu 60.4W/m^2 (24.0W/m^3). Po tych wynikach mozna by zweryfikowac choc pobieznie poprawnosc obliczen. Spotkalem sie z roznymi wartosciami podawanymi jako orientacyjne dla domow nowych dobrze ocieplonych. Byly to wartosci rzedu 70-80W/m^2. W wydaniu internetowym Instalatora dogrzebalem sie jeszcze szczegolowszych danych. Wynosza one 50W/m^2 przy -10C, 60 przy -15, 70 przy -20, 80 przy -25 i 90 przy -30. Ja zakladalem temp. zewnetrzna -22C. Czy ktos moglby zweryfikowac podane dane? Przekroj sciany zewnetrznej to tynk wewn1.5cm/beton komork.24cm/pustka powietrzna2cm/beton kom.12cm/styropian 10cm. Tynku zewnetrznego nie uwzglednialem. Podlogi na gruncie w pom. uzytkowanych w dzien ocieplone styropianem 10cm, ocieplenie dachu welna mineralna 19cm.

Druga sprawa to czy jesli bede mial przy grzejnikach zawory termostatyczne a ze wzgledu na wielkosci grzejnikow chce w jednym pomieszczeniu dac o mniejszej mocy niz wynikalo by to z zapotrzebowania to czy pomieszczenie bedzie niedogrzane czy tez zawory w innych pomieszczeniach przymkna doplyw wody i wtedy bedzie mozliwosc dogrzania tego pomieszczenia?

26-04-2001, 12:50
Również witam.

Pozwoliłem sobie zająć głos na forum w sprawie zapotrzebowania na moc i ogrzewania, z racji wykonywanego zawodu - jestem inżynierem instalacji sanitarnych.

Moje uwagi, co do przedstawionych kwestii:

1. parametry czynnika grzewczego w instalacji w zasadzie nie wpływają na wielkość zapotrzebowania na ciepło. Temperatura wody grzewczej w instalacji wpływa natomiast na wielkość grzejników. zgodnie z zasadą im wyższe temperatury wody w układzie, tym mniejsze grzejniki. Zatem jeśli w jakimś pomieszczeniu po wstępnych wyliczeniach grzejniki okazują się niewystarczające, warto zastanowić się nad temperaturami czynnika grzewczego

2. Dla tradycyjnego ogrzewania (grzejnikowego) w naszym klimacie nie jest celowe zakładanie temperatur wody grzewczej mniejszych niż 70/50 m.in. ze względu jak w punkcie 1

3. Jednostkowe zapotrzebowanie mocy dla domu jednorodzinnego rzędu 24 W/m3 jest wynikiem dobrym, przy założonych materiałach ścian, stropów itp. oraz temperatury zewnętrznej.

4. Obliczenia strat ciepła powinno się przeprowadzać z uwzględnieniem strefy klimatycznej. Polska jest podzielona na 5 stref w zależności od obliczeniowej temp. zewnętrznej od -16 (na pn-zach) do -24 (okolice Suwałk i Podhale).

5. Za mały grzejnik w pomieszczeniu sam go nie dogrzeje po przymknięciu zaworów w innych grzejnikach. Dogrzanie takiego pomieszczenia jest możliwe przez przenikanie ciepła przez przegrody od innych pomieszczeń lub przepływ powietrza. Wynika to z tego, że każdy grzejnik przy określonych parametrach wody grzewczej ma konkretną moc, która praktycznie się nie zmnieni po wyłączeniu innych grzejników.

Pozdrawiam

Tomasz H.

Dlugi
27-04-2001, 06:10
On 2001-04-26 13:50, Anonymous wrote:

Moje uwagi, co do przedstawionych kwestii:

1. parametry czynnika grzewczego w instalacji w zasadzie nie wpływają na wielkość zapotrzebowania na ciepło. Temperatura wody grzewczej w instalacji wpływa natomiast na wielkość grzejników. zgodnie z zasadą im wyższe temperatury wody w układzie, tym mniejsze grzejniki. Zatem jeśli w jakimś pomieszczeniu po wstępnych wyliczeniach grzejniki okazują się niewystarczające, warto zastanowić się nad temperaturami czynnika grzewczego





Tak, tylko ja to robilem po to by wiedziec jakiej wielkosci grzejniki bede mial w poszczegolnych pomieszczeniach, co bylo o tyle wazne ze chcialem miec je posrodku dlugosci okna, a teraz wlasnie robie instalacje i podejscia pod grzejniki






2. Dla tradycyjnego ogrzewania (grzejnikowego) w naszym klimacie nie jest celowe zakładanie temperatur wody grzewczej mniejszych niż 70/50 m.in. ze względu jak w punkcie 1





A tego punktu akurat nie rozumiem - chodzi Ci o to ze wielkosci grzejnikow byly by za duze? U mnie nie wyszly wieksze niz 1m dla dwuplytowych, jak wycodzil za krotki to dawalem 11.






3. Jednostkowe zapotrzebowanie mocy dla domu jednorodzinnego rzędu 24 W/m3 jest wynikiem dobrym, przy założonych materiałach ścian, stropów itp. oraz temperatury zewnętrznej.





Teraz to mi zostalo tylko pilnowac fachowcow, by czegos nie sp...






4. Obliczenia strat ciepła powinno się przeprowadzać z uwzględnieniem strefy klimatycznej. Polska jest podzielona na 5 stref w zależności od obliczeniowej temp. zewnętrznej od -16 (na pn-zach) do -24 (okolice Suwałk i Podhale).





Ja do obliczen bralem strefe IV, temp -22, miejsce zamieszkania okolice Krosna, podkarpackie. Przed bledami probowalem sie zabezpieczyc dosc wysokimi wsp. wentylacji (ponad 1 w normalnych pomieszczeniach, 1.5 w lazienkach). Wyszlo dosc duzo straty ciepla na wentylacje (ok. 7kW przy 15.5kW zapotrzebowania calkowitego), ale calkowite i tak wyszlo mi mniejsze niz obliczone przez "fachowca". Poza tym bede zmuszony wprowadzic sie do domu jeszcze nieocieplonego 10cm styropianem i tak przezyc 1-2 zimy :sad:(

________________

Pozdrawiam

Dlugi



<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Dlugi dnia 2001-04-27 07:15 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Dlugi dnia 2001-04-27 07:50 ]</font>

09-02-2003, 14:08
Ja panu mówię żę po 2 latach eksploatacji pan przeprosi tego instalatora a dlaczego to pan musi dojsć. Jeżeli to były grzejniki al.to minimalnie za dużo natomiast panelowe nic wielkiego 150w2 .Programy do obliczeń gdzie kalifornia czy grenlandia.