PDA

Zobacz pełną wersję : niby uzbrojona a media przy działce...o co tu chodzi?



pawlem
15-01-2006, 14:21
Witam
Jestem na etapie poszukiwania działki budowlanej o pow do 1200m. Mam pewne spostrzeżenia, których jednak nie bardzo rozumiem. Chodzi o to że w bardzo wielu ogłoszeniach sprzedający piszą "media pełne" albo"uzbrojenie pełne" albo "uzbrojona" . Gdy jednak przyjeżdzam na miejsce lub kontaktuje sie ze sprzedajacym okazuje sie że owszem wszystkie media są (PWG) ale przy działce i trzeba ponieśc dodatkowe koszty zwiazane z podciągnieciem instalacji na działkę. :x O co tu właściwie chodzi? Czy to jest prawidłowe sformułowanie jeśli ogłaszający sie pisze ze ma działkę uzbrojona a media tak naprawdę są przy działce? Moze tak juz jest i nie powinienem sie tym zbytnio przejmować tylko zawsze liczyc siez dodatkowymi kosztami uzbrojenia. Chciałbym prosić o rade. Czy jesli media faktycznie sa w Tzw "drodze" zaraz przy działce, to jest to bezpieczna odległosć. Jakie wtedy mogę poniesc przybliżone koszty załatwiania formalnosci z elektryka i wodociągami? Jak długo mogę czekać na podłączenie chocby prądu aby móc rozpoczac całą przygodę z budowaniem :) ?
Pozdrawiam

radomik
15-01-2006, 14:46
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. ;-)

a na poważnie. Jeżeli masz możliwość podłączenia do tych mediów to oznacza że działkę masz uzbrojoną . Przecież nikt nie zrobi ci przyłącza jak na działce nie ma obiektu. A możliwości są.

oskar0259
15-01-2006, 15:08
Przyjęło się, że "pusta" (niezabudowana) działka uzbrojona to działka w której media są w przylegającej ulicy. Sytuacje, że na działce nie ma domu ani żadnej zabudowy (ani nawet pozwolenia na budowę) a jest pełne uzbrojenie praktycznie nie występują (ja takiej bajki jeszcze nie widziałem).
A co do kosztów.
Prąd. I tak musisz złożyć wniosek o odpowiedni (dobrany do rodzaju ogrzewania, pracujących urządzeń itp.) przydział mocy. I za niego zapłacić. Przyłącze do ogrodzenia - w tych kosztach, dalej - na twóój koszt.
Wodociąg. Wodomierz i tak powinien być w pomieszczeniu. A gdzie miał być, jeśli to dopiero ty zadecydujesz, jaki budynek i w którym miejscu stanie?
Kanalizacja. Podobnie jak wodociąg. Choć przydała by się studzienka na działce, ale wtedy i tak musisz doprowadzić "rurę" do domu, bo właściciel sieci i tak umiejscowiłby studzienkę tuż przy granicy działki.
Dobra rada.
Kupując działkę dowiedz się, ile będą kosztowało wykonanie przyłączy i ile wyniosą opłaty na rzecz właścicieli sieci. I to są twoje koszty, które musisz dodać do ceny działki.
Potem pozostaje tylko kalkulacja - opłaca się lub nie. Jeśli to drugie - to szukasz dalej swej "wymarzonej" ze wszystkimi przyłączami na niej. Powodzenia w poszukiwaniu (będzie potrzebne).

areq
15-01-2006, 15:16
a na poważnie. Jeżeli masz możliwość podłączenia do tych mediów to oznacza że działkę masz uzbrojoną . Przecież nikt nie zrobi ci przyłącza jak na działce nie ma obiektu. A możliwości są.

To tak nie jest do końca...w ogłoszeniu o sprzedaży działki,powinna być informacja np. media /PWGT/ przy działce,czy też w ulicy przy działce.To nieco więcej może powiedzieć potencjalnemu nabywcy. Nieraz zdarza się na przykłąd ,że mimo ,iż w ulicy przy działce biegnie np. "prąd",to nie ma zgody energetyki na wykonanie przyłącza, hipotetycznie zakładam ,że wymagana jest np. budowa nowej stacji transformatorowej która obsługiwała by "nowe" działki i przyłącza.
Działka uzbrojona to moim zdaniem jest wtedy gdy w granicy posesji stoi np:skrzynka elektryczna lub/i skrzynka gazowa lub/i wykonana jest studnia wodomierzowa z zainstalowanym wodomierzem na terenie posesji lub/i wykonane jest podłączenie do kanalizacji sanitarnej/deszczowej z wyprowadzeniem rury dopływowej na teren działki.Wtedy możemy powiedzieć ,ze dana działka jest uzbrojona w jakiś typ mediów.

Jezier
15-01-2006, 15:29
Ja chcialem kiedys uzbroic tylko dzialke. ZE odmowil tlumaczac sie tym ze wymagane jest pozwolenie na budowe domu aby przylacze zostalo wykonane.

areq
15-01-2006, 15:37
Przyjęło się, że "pusta" (niezabudowana) działka uzbrojona to działka w której media są w przylegającej ulicy. Sytuacje, że na działce nie ma domu ani żadnej zabudowy (ani nawet pozwolenia na budowę) a jest pełne uzbrojenie praktycznie nie występują (ja takiej bajki jeszcze nie widziałem).

No to muszę Ci powiedzieć ,że niewiele jeszcze widziałeś:) Właśnie chodzi o to "przyjęło się" -zawsze lepiej sprzedać nieuzbrojoną działkę jako uzbrojoną co nie? :):) co lepiej napisać w ogłoszeniu "media w drodze" czy "działka uzbrojona"? :):)



Wodociąg. Wodomierz i tak powinien być w pomieszczeniu. A gdzie miał być, jeśli to dopiero ty zadecydujesz, jaki budynek i w którym miejscu stanie?
Wodomierz może być w pomieszczeniu,jak i zupełnie dobrze może być w studni wodomierzowej na terenie działki.Nie jestem pewien,ale coś mi się o uszy obiło:),ze jeśli przyłącze ma więcej niż 25m to taka studnia jest wymagana.



Kanalizacja. Podobnie jak wodociąg. Choć przydała by się studzienka na działce, ale wtedy i tak musisz doprowadzić "rurę" do domu, bo właściciel sieci i tak umiejscowiłby studzienkę tuż przy granicy działki.
Możliwe jest podłączenie przyłącza domowego bezpośrednio do studzienki kanalizacyjnej w ulicy,jeśli akurat jej lokalizacja nam pasuje,możliwe jest także podłaczenie poprzez trójnik właczający w główną sieć,możliwe jest także wybudowanie nowej studni na istniejącej sieci(to juz troszkę kosztuje:) )

areq
15-01-2006, 15:42
Ja chcialem kiedys uzbroic tylko dzialke. ZE odmowil tlumaczac sie tym ze wymagane jest pozwolenie na budowe domu aby przylacze zostalo wykonane.

A ja uzbroiłem działkę we wszystkie media [oprócz gazu] przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.A skrzynkę w granicy miałem na 4 lata przed rozpoczęciem inwestycji czyli juz w 2001roku,gdy wzdłuz ulicy były tylko dwa domy.Obecnie jest ze 40.
Na osiedlu obok,są juz skrzynki, doprowadzona woda do działek a nie ma tam żadnej chaty jeszcze.

oskar0259
15-01-2006, 15:57
b]Areq[/b], widzę, że chyba wielowiekowe doświadczenie przez ciebie przemawia...
Uwaga ogólna. Żaden kupujący nie nabywa działki korespondencyjnie, ale "gały widzą co biorą".
Czyżbyś zamierzał być projektodawcą kar za nieprecyzyjne (twoim zdaniem) ogłoszenia? Na szczęście żyjemy (jeszcze?) w kraju, w którym ogłoszenia nie są cenzurowane, a ocena ich prawdziwości nie jest przedmiotem werdyktu jakiegoś nowo utworzonego organu (ostatnia moda), ale kupującego.
Odpowiada ci - kupujesz, nie odpowiada - szukasz swojego najszczęśliwszego miejsca pod słońcem gdzie indziej, bo np. okaże się, że wodociąg jest o metr dalej niż TY BYŚ CHCIAŁ.
Skoro u Ciebie jest tak dobrze (a gdzie indziej żle - a może tylko normalnie?) to może wymienicie na priva dane adresowe z Pawlem i będzie on mógł łatwiej coś znaleźć...

Jezier
15-01-2006, 16:07
Ja w sumie rozumiem ZE ze nie podlancza golych dzialek do swojej sieci. W koncu musi poniesc jakies inwestycje. Wiec jesli podlaczy to tylko wtedy gdy beda widoki na zwrot z tej inwestycji.
Gola nieuzywana dzialka nie rokuje dobrze. Podejrzewam ze skrzynka w ogrodzeniu na takiej dzialkce moglaby stanac tylko wtedy, gdyby calkowity koszt uzbrojenia pokryl wlasciciel.
Arek napisz czy przez te 4 lata ponosiles jakies oplaty abonamentowe dla ZE? Jaka miales wtedy taryfe? Czy mogles korzystac z pradu?

izat
15-01-2006, 16:44
może w Poznaniu obowiązują inne zasady
toż to bliżej cywilizacji :D
nie to co my tu mamy w środkowej Polsce Jezier
u mnie było podobnie jak u kolegi, a nawet dokładnie tak samo
do każdego przyłącza musiałam dołączyć pozwolenie na budowę
ale jak widać, kolega z okolic Poznania miał inne doświadczenia :)
Warszawa pozdrawia Poznań :D

jeśli chodzi o koszty inwestycji
u mnie media była "na działce" czyli w ulicy i całkowity ich koszt z projektami itd to około 10 tys za PGW

oskar0259
15-01-2006, 16:48
Okolice (Warszawy) też pozdrawiają Poznań.
:lol: :lol: 8) :roll:

areq
15-01-2006, 16:54
:jezier Płaciłem opłatę stałą /coś kole 30zł/m przez 4 lata :(Nie mogłem wcześniej zacząć budowy z różnych względów...:) Mogłem za to w każdej chwili korzystać z prądu :D:D:D
:oscar0259 Pawlem miał wątpliwości,Ty mu odpowiedziałeś po swojemu,ja po swojemu.Miał wątpliwości co do "uzbrojenia" działki i wydaje mi się,że odpowiedziałem dobrze,korzystając z Twojej wypowiedzi,ostrzegając Go jednocześnie,ze tak naprawdę działka uzbrojona, jeśli media są "w drodze" - uzbrojoną nie jest, i może w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę,jeszcze troszkę się po urzędach nalatać,a w skrajnie niekorzystnym wariancie nie otrzymać zgody na wykonanie przyłącza,co przedstawiłem na przykładzie energetyki. Co do ogłoszeń,to każdy ma prawo nazywać swoją działkę zlokalizowaną np. na bagnie - "uroczym zakątkiem w otulinie sitowia i tataraku" , a klient na miejscu zweryfikuje dane,co nie:).
A co do wiekowego doświadczenia..no cóż młodzieniaszkiem nie jestem:):):):) Pozdrawiam Warszawę i okolice....

oskar0259
15-01-2006, 17:02
Areq, właściwie masz rację, być może za nerwowo zareagowałem, ale przypomniała mi się niedawna dyskusja w innym wątku

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=59721&highlight=

gdzie w zasadzie o wszystkim już napisano.

seba_77
15-01-2006, 17:06
raczej na zadnej dzialce nie ma przylaczy tylko sa np przy drodze tak jak u mnie koszt wszystkich przylaczy woda prad faz 8 tys i nie musialem miec zadnego pozwolenia na budowe

radomik
15-01-2006, 17:37
zakładam, że jeżeli pole jest świeżo podzielone na działki, obok tych działek (pustych) są prowadzone media: woda, prąd, gaz, telefon itd itd to chyba należy rozumieć, że w przyszłości będzie taka możliwość podłączenia się do w/w mediów. Nie buduje się przecież sieci wodociągowej czy lini energetycznej dla "pozorów". Więc i tak się ujęło, że działka leżąca obok takich sieci można uznać za uzbrojoną. Jest możliwość podłączenia, tylko do czego? do wychodka? Więc coś musi chyba stać(!), albo planować postawienie.

areq
15-01-2006, 17:44
może w Poznaniu obowiązują inne zasady
toż to bliżej cywilizacji :D
nie to co my tu mamy w środkowej Polsce Jezier
u mnie było podobnie jak u kolegi, a nawet dokładnie tak samo
do każdego przyłącza musiałam dołączyć pozwolenie na budowę
ale jak widać, kolega z okolic Poznania miał inne doświadczenia :)
Warszawa pozdrawia Poznań :D

jeśli chodzi o koszty inwestycji
u mnie media była "na działce" czyli w ulicy i całkowity ich koszt z projektami itd to około 10 tys za PGW

W Twojej wypowiedzi wyczuwam sporą nutkę ironii :łyp :D:D:D:D

Widzisz,u mnie tylko Krystyna z gazowni :):) chciała pozwolenie na budowę domu, reszta gestorów mediów takiego pozwolenia nie żądała.
Faktem jest,że co gmina to obyczaj. U Was w Warszawie np. geodeta wykonując mapkę,musi uzgadniac to w ZUD-zie- ,u nas nie ,u Was musicie latać po "melioracjach" po uzgodnienie ,u nas nie trzeba...itp...

izat
15-01-2006, 18:06
nio
my to w stolicy mamy ciężko, oj ciężko :D
ciągle nam jakieś kłody pod nogi rzucają :(

ania
16-01-2006, 15:25
Przyjęło się, że "pusta" (niezabudowana) działka uzbrojona to działka w której media są w przylegającej ulicy.

Rzeczywiście, tak się przyjęło. W rzeczywistości powinno się dopilnować aby działka, prócz rur w ulicy, miała tzw. zapewnienie o możliwości przyłączenia albo - jeszcze lepiej - warunki przyłączenia. Prócz tego należy starannie przeczytać ich treść.
Szukając działki trafiłam na Sprzedającego, który chciał się pozbyć "kukułczego jaja". I owszem, miał owe warunki przyłączenia z MPWiK ale miał tylko papier o takim tytule. Z treści wynikało niestety, że możliwość przyłączenia będzie (a nie "jest") po wybudowaniu wodociągu. Kiedy? Oczywiście nie wiadomo. Na razie minęły 3 lata. Jego warunki straciły ważność, ale to i tak bez znaczenia, bo nowe miałyby tę samą treść.
Facet kupił więc działkę niby z mediami w ulicy ale odległość do nich musi liczyć w latach świetlnych :-?