PDA

Zobacz pełną wersję : wyko?czenie okien przy ociepleniu styropianem



daron
23-01-2003, 13:27
Zastanawiam się w jaki sposób wykończyć okno podczas ocieplania styropianem unikając powstania dużych mostków termicznych / ściana z BK 24/.Chodzi mi o to że w fazie wykonywania otworów okiennych lub podczas zamawiania okien odpowiednio trzeba albo otwory okienne zwiększyć albo zamówić mniejsze okna-o te właśnie 12 cm. Ganeralnie jeśli wykonam otwor większy żeby ocieplić po obydwu stronach boki to jak i do czego zamontować okno.Powstną przecież duże prześwity/ też źle/. Czy jest jakiś sposób albo zasada wykonania obróbki okna podczas ocieplania. Chodzi mi oczywiście o takie wykonanie które będzie zgodne ze sztuką budowlaną i nie będzie np. powodowało przemarzania itp.

Roose
23-01-2003, 13:52
ja planuję zrobić węgarek ze styropianu, czyli okno bedzie zlicowane z zewnętrzną scianą / też 24/ i wszystko.

ryniu
23-01-2003, 14:06
daron, jeśli go dobrze rozumiem, chce między ramę okna a ścianę (mur) wstawiać styropian.

pchelek
23-01-2003, 14:39
:grin: Ościeża od zewnątrz ociepl styropianem 5 cm, styropian niech nachodzi na ramy okien na 2-3 cm [nie więcej]. Okno wtedy będzie odsunięte od ościeża ok 3 cm. Będzie dobrze.
Zamocuj okna na dyble jak nie jest to mur 3-warstwowy albo na blaszane kotwy jak mur jest 3-warstwowy. żeby okno się nie przemieszczało poprzecznie trzeba je dobrze skotwić.
Jutro ci wyślę rysunek
Czasami trzeba dać na okna poszerzacze [listwy dopinane do okna do ram] ale to wtedy jak są w otworze okiennym węgarki

Pagin
23-01-2003, 14:42
Witam,

Czy role izolacji termicznej pomiedzy framuga okna a sciana nie pelni pianka montazowa?

Pozdrowienia,

Pagin

pchelek
24-01-2003, 08:04
:grin: NIE - jest sztywna i po pewnym czasie styk rozszczelnia się.
Niejednokrotnie montażyści oszczędzają piankę i pakują tynk.
Pianka może być w środku. po skrajach powinny być gąbki elastyczne a na ościeżach od zewnątrz ocieplenie.

Majzel
24-01-2003, 11:17
Tylko Roose proponuje poprawne rozwiązanie.

Majzel
24-01-2003, 11:20
Sugestia Pchelka też nie jest niepoprawna.

pchelek
24-01-2003, 14:02
:grin: Węgarek ze styropianu ułatwia rozwiązanie podwójnie jest węgarek do oparcia okna i ocieplenie. Proponuję ten styropian ekstrudowany - twardy. Osobiście skorzystam z podpowiedzi o węgarku.

am
24-01-2003, 15:08
Czy ktoś może mnie oświecić co to jest węgarek ?

kgadzina
25-01-2003, 07:05
Węgarek to takie zmniejszenie światła otworu okiennego. W przekroju wygląda to jak schodek. Wykonuje się zawsze od strony zewnętrznej. Kiedyś gdy budowało się ściany jednowarstwowe z cegieł węgarek nie pozwalał na wypadnięcie okna na zewnątrz.

am
25-01-2003, 19:32
Dzięki za info.
Czy przy ścianie dwuwarstwowej też wykonuje się węgarek? Wydawało mi się, że okna powinny licować z murem od strony zewnętrznej. Przy ocieplaniu, styropian jako jednolita warstwa ocieplenia przykrywa mur i okno (te 2-3 cm na ramy okien).
Czy to jest poprawne?

radex
26-01-2003, 15:22
am: właśnie to ocieplenie styropianem od zewnątrz tworzy węgarek.

henzo
05-06-2005, 20:12
Ale właśnie jak ten węgarek uszczelnic?
W moim przypadku /początek montażu/ okno licuje ze ścianą, styropian zachodzi na okno ca 2 cm. Ale styropian oddalony jest od okna /ościeżnicy / 1,5 cm tj o grubośc kleju . Pytanie jak uszczelnic powstałą szczelinę czy zmienic sposób klejenia styropianu.

Sp5es
05-06-2005, 21:16
Zamawia się okno o poszerzonej ramie zewnętrznej. Osadza się to zgodnie z zasadami montażu. Bez konieczności cudacznych uszczelnień. A na tą ramę dokłada się styropian, przykleja do ściany, jako ocieplenie glifu. I jest wszystko zgodnie z zasadami. Bez mostków.
Jedna wada - otwór światła jest mniejszy. Zaprojektować kiedy budynek jest jeszcze na deskach.

henzo
05-06-2005, 22:08
Okno wstawione od roku.Zamontowane zgodnie z zasadami. Właśnie
o ten styropian chodzi. Przyklejony do ściany odstaje od niej ok 15mm.Czyli ma nie zachodzic do ramę okienną i do tej 12 dokleic styropian np 5 cm tak by krawędź tego styropianu zachodziła na okno około 2cm i przylegała do ramy okna.

jareko
06-06-2005, 11:27
...Pianka może być w środku. po skrajach powinny być gąbki elastyczne a na ościeżach od zewnątrz ocieplenie.
teoretycznie powinno to wygladac tak ;)
jedna tasma rozprezna od strony wnetrza
druga tasma rozprezna od strony zewnetrznej
obie przyklejone po obwodzie okna
a w srodek piana niskorozprezna
a w takiej sytuacji jaka opisujecie to jeszcze jedna tasma przylejona na powierzchni czolowej zewnetrznej czesci oscieznicy by dokladnie uszczelnic ze styropianem tworzacym wegarek
taaaa....ideal.......perfekcja....marzenie.....a teraz realia :lol:
biorac pod uwage luz montazowy miedzy oknem a murem to tasma minimum 15/25 razy dwa (wnetrze i zewnetrze ;)) oraz na oscieznice tasma 10/10 powinna wystarczyc :lol: i teraz cos co zwali z nog wszystkich ;) - koszta :)
przy takm montazu koszt samej tasmy na metr biezacy okna wyniesie spokojnie ponad 100,- netto
z racjii "upierdliwosci" takiego montazu konia z rzedem temu ktory znajdzie ekipe ktora to zrobi ;) a i stawka jest wieksza niz za ogolnie obowiazujacy montaz (wyjatkowa pracochonnosc by wykonac to prawidowo)
Zdowka zycze :)

jareko
06-06-2005, 11:30
Ale właśnie jak ten węgarek uszczelnic?
W moim przypadku /początek montażu/ okno licuje ze ścianą, styropian zachodzi na okno ca 2 cm. Ale styropian oddalony jest od okna /ościeżnicy / 1,5 cm tj o grubośc kleju . Pytanie jak uszczelnic powstałą szczelinę czy zmienic sposób klejenia styropianu.
albo w powstala szczeline wcisnac i przykleic tasme rozprezna (minimum 10/15 przy szczelinie 15-20mm) albo po prostu za pommoca pistoletu wtrysnac piane, pozniej ja obciac na rowno ze styropianem, zalozyc klej, satke, tynk i zapomniec o klopocie ;)

henzo
06-06-2005, 17:47
Jareko serdeczne dzięki za informację prosta zwięzła i myślę, że skuteczna.

Tadeusz M
06-06-2005, 21:00
[quote=henzo]Ale właśnie jak ten węgarek uszczelnic?
W moim przypadku /początek montażu/ okno licuje ze ścianą, styropian zachodzi na okno ca 2 cm. Ale styropian oddalony jest od okna /ościeżnicy / 1,5 cm tj o grubośc kleju . Pytanie jak uszczelnic powstałą szczelinę czy zmienic sposób klejenia styropianu.,albo po prostu za pommoca pistoletu wtrysnac piane, pozniej ja obciac na rowno ze styropianem, zalozyc klej, satke, tynk i zapomniec o klopocie ;)
Czy futryna i rama okna powinna być oklejona folią ? bo przecież jak piana wejdzie na wierzch to nie do odklejenia.

mack
09-04-2006, 11:45
Ale właśnie jak ten węgarek uszczelnic?
W moim przypadku /początek montażu/ okno licuje ze ścianą, styropian zachodzi na okno ca 2 cm. Ale styropian oddalony jest od okna /ościeżnicy / 1,5 cm tj o grubośc kleju . Pytanie jak uszczelnic powstałą szczelinę czy zmienic sposób klejenia styropianu.
albo w powstala szczeline wcisnac i przykleic tasme rozprezna (minimum 10/15 przy szczelinie 15-20mm) albo po prostu za pommoca pistoletu wtrysnac piane, pozniej ja obciac na rowno ze styropianem, zalozyc klej, satke, tynk i zapomniec o klopocie ;)
znowu mnie zaskoczył wykonawca. Proponuje aby odciąć styropian na poziomie piany montażowej a nastepnie dokleić cofniety pasek styropianu który bedzie wegarkiem i zamknie szczelinę spowodowaną warstwą kleju do styropianu - ale czy tu nie powstaje liniowy mostek termiczny na poziomie piany montażowej?

Rocky
10-04-2006, 20:43
W moim przypadku /początek montażu/ okno licuje ze ścianą, styropian zachodzi na okno ca 2 cm. Ale styropian oddalony jest od okna /ościeżnicy / 1,5 cm tj o grubośc kleju . Pytanie jak uszczelnic powstałą szczelinę czy zmienic sposób klejenia styropianu.
albo po prostu za pommoca pistoletu wtrysnac piane, pozniej ja obciac na rowno ze styropianem, zalozyc klej, satke, tynk i zapomniec o klopocie ;)
A co jeśli ten styropian nie zachodzi 2 cm na ramę, a tylko minimalnie. Czy te 2 cm rzeczywiście są takie istotne?

Rezi
10-04-2006, 20:58
albo w powstala szczeline wcisnac i przykleic tasme rozprezna (minimum 10/15 przy szczelinie 15-20mm) albo po prostu za pommoca pistoletu wtrysnac piane, pozniej ja obciac na rowno ze styropianem, zalozyc klej, satke, tynk i zapomniec o klopocie ;)

Jareko zacznij lansowac profile przyokienne z tasma rozpężną i siatką tynkową. koszt niewielki a rzecz wręcz fantastyczna
zwiększa szczelność rama okienna - styropian i zmiejsza skutki pracy okna i wykruszanie sie tynku przy połaczeniu ocieplenie-rama okienna

Rezi
10-04-2006, 21:49
A co jeśli ten styropian nie zachodzi 2 cm na ramę, a tylko minimalnie. Czy te 2 cm rzeczywiście są takie istotne?

te dwa cm nachodzące na rame gwarantuje szczelność na styku styro- rama oraz zmiejsza ew mostek termiczny. Ta szczelność jest bardzo istotna , w pełnym zestawie montazu okna obok taśmy rozprężnej (profil przyokienny) na styku ościeżnica ocieplenie powinna sie znaleźć również foilia paroprzepuszczalna

Rocky
pytanie do mnie kierowane na prv powinieneś skierowac do jareko - on jest tutaj fachowcem o drzwi i widział niejeden błąd montażu, wg mnie to dziwne ze nie mozesz otworzyć drzwi na pełną szerokość, chyba ze masz drzwi we wnęce na jej max szerokość lub strasznie wąskie ościeżnice od drzwi

Darek Rz
10-04-2006, 21:52
Witam

A gdyby tak w powstałe szczeliny np. 2 centymetrowe dookoła okna wcisnąć docięte cienkie paski styropianu 2cm grubości i np. 5cm szerokości . Czy to by było bez sensu ?? Widziałem na stronie ATLASA że niewielkie szczeliny należy właśnie tak wypełniać -docinać cienkie paseczki styropianu i wciskać .... jednak nie dotyczyło to przestrzeni przy oknach ,ale między płytami styro na ścianach . Ale niech się wypowiedzą fachowcy .

pozdro D.RZ

Rezi
10-04-2006, 22:02
Witam

A gdyby tak w powstałe szczeliny np. 2 centymetrowe dookoła okna wcisnąć docięte cienkie paski styropianu 2cm grubości i np. 5cm szerokości . Czy to by było bez sensu ?? Widziałem na stronie ATLASA że niewielkie szczeliny należy właśnie tak wypełniać -docinać cienkie paseczki styropianu i wciskać .... jednak nie dotyczyło to przestrzeni przy oknach ,ale między płytami styro na ścianach . Ale niech się wypowiedzą fachowcy .

pozdro D.RZ
można i tak i .......... pianką to potraktowac ( powaźnie )

Rocky
11-04-2006, 07:58
te dwa cm nachodzące na rame gwarantuje szczelność na styku styro- rama oraz zmiejsza ew mostek termiczny.
Czyli poza tym, że może przenikać zimne powietrze jakie jeszcze mogą być tego negatywne konsekwencje?


Rocky pytanie do mnie kierowane na prv powinieneś skierowac do jareko - on jest tutaj fachowcem o drzwi i widział niejeden błąd montażu, wg mnie to dziwne ze nie mozesz otworzyć drzwi na pełną szerokość, chyba ze masz drzwi we wnęce na jej max szerokość lub strasznie wąskie ościeżnice od drzwi

To nie tak, ok pokażę zdjęcie, żeby lepiej zobrazowac o co mi chodzi.
http://www.d33.republika.pl/fotoforum/sd1.jpg http://www.d33.republika.pl/fotoforum/sd2.jpg

Drzwi są otwierane na zewnątrz i przy tak przyklejonym styropianie otwieraja sie tylko do kąta prostego. Jak wykończyć styk styropian-drzwi, jak obrobić styropian wokoło drzwi (szczególnie przy zawiasach), tak żeby nie przeszkadzał w ich pełnym otwieraniu, ani nie był narażony na uszkodzenia przy otwieraniu drzwi.

Tomik_B
11-04-2006, 09:03
Patrząc na te zdjęcia, mam wrażenie, że wykonawca to straszny niechluj.
Po bokach za daleko wysunięte na futrynę płyty styropianu, a nad drzwiami odsłonięty kawałek nadproża. :-?
Nic dziwnego, że drzwi nie chcą się dalej otworzyć.
Sp5es, podesłał mi broszurę z wytycznymi wykonania elewacji (plik PDF 4.68 MB). Jeśli chcesz, podaj emaila, to Ci podeślę.

Rezi
11-04-2006, 12:22
wydaje mi się ze problem jest w oscieznicy
nie wiem czy ten tym jest najwłaściwaszym do tego tupu montażu

Rocky
11-04-2006, 14:32
Patrząc na te zdjęcia, mam wrażenie, że wykonawca to straszny niechluj. Po bokach za daleko wysunięte na futrynę płyty styropianu
Mój szwagier - niechluj :-? :wink: Chcielismy się właśnie doradzić czy te płyty tylko troszkę przyciąć pod kątem prostym czy pod skosem?


a nad drzwiami odsłonięty kawałek nadproża. :-?
Tu będzie jeszcze na całej długości nadproża przyklejony dokładnie docięty pasek styropianu.

muzykant
12-04-2006, 14:44
:grin: Ościeża od zewnątrz ociepl styropianem 5 cm, styropian niech nachodzi na ramy okien na 2-3 cm [nie więcej]. Okno wtedy będzie odsunięte od ościeża ok 3 cm. Będzie dobrze.
Zamocuj okna na dyble jak nie jest to mur 3-warstwowy albo na blaszane kotwy jak mur jest 3-warstwowy. żeby okno się nie przemieszczało poprzecznie trzeba je dobrze skotwić.
Jutro ci wyślę rysunek
Czasami trzeba dać na okna poszerzacze [listwy dopinane do okna do ram] ale to wtedy jak są w otworze okiennym węgarki

pchelek
czy rysunek masz "upubliczniony" na jakiejś www czy tylko wysyłasz na priv?

- jeśli tak - proszę o podanie adresu www
- jeśli nie - również proszę o przesłanie na priv (adres w stopce)

dzięki stokrotne.. :D

pawelurb
12-04-2006, 21:40
ale skoro ściana jest 2 warstwowa ( bo skoro masz BK 24 i ocieplasz to chyba masz 2w ) , to okno powinno być zlicowane z jej zewnętrzną krawędzią, jak sie da styropian to zajdzie on trochę na ramę okna i żadnego mostka nie powinno być.

Margoth*
16-02-2009, 11:35
Przeczytałam ten wątek i doszłam do wniosku, że prawidłowo zamontowane okno powinno być zlicowane z zewnętrzną wartswą niewykończonego (nieocieplonego) muru, ale mam pytanie. Jeśli będą montowane rolety zewnętrzne, to czy okno ma być cofnięte wgłąb domu o szerokość, jaką zajmuje na oknie spuszczona roleta? Mam ściany dwuwarstwowe.

małgosia2005
28-04-2009, 08:13
hej :D

słuchajcie możecie zamieścic zdjęcie prawidłowo obrobionego okna (ocieplonego) z zastosowaniem tego WĘGARKA.


z góry dziękuje :D
małgośka