PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe - sterowanie



Chagata
15-01-2006, 20:21
Witam
Przeczytałem chyba wszystkie wątki dotyczące ogrzewania podłogowego ale nie znalazłem potrzebnych informacji stąd prośba o nie do fachowców.

Mam na parterze ok 90m2 podłogówki wodnej podzielonej na 7 pętli podpiętych do rozdzielacza. Rozdzielacz jest wyposażony w przepływomierze i ma być wyposażony w siłowniki termoelektryczne.

I teraz moje pytania:
Na której belce rozdzielacza (na zasilaniu czy powrocie) mają być zamontowane zawory + siłowniki elektrotermiczne? (wtedy jest jasnym, że rotametry bedą zamontowane na drugiej belce (póki co dolna belka rozdzielacza, w której są zawory to powrót, a górna z rotametrami to zasilanie). Być może jest to obojętne ale mam co do tego wątpliwości.

I drugie pytanie (a w zasadzie kilka pytań) o siłowniki elektrotermiczne.
Rozumiem, że komplet taki stanowi siłownik + termostat umieszczony w pomieszczeniu.
Jakiej firmy polecacie te urządzenia?
Na jakie napięcie je wybrać, 230V czy 24V? Pytanie to wynika stąd, że mam położone w ścianach (od rozdzielacza do danego pomieszczenia gdzie ma być termostat) przewody telefoniczne 4x0,5mm2 i nie wiem czy mogą być podłączone do 230V. Czy termostat, na którym zadaje się temperaturę pomieszczenia tylko struje siłownikiem (czyli przewodami płynie niewielki prąd sterujący) czy też przepływa przez niego pełny prąd siłownika elektrotermicznego?

Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałem moje wątpliwości i fachowcy z łatwością udzielą odpowiedzi, za którą z góry serdeczne dzięki.

Chagata
16-01-2006, 20:53
Czyżby nikt nie stosował siłowników elektrotermicznych do sterowania podłogówką?
:o Pomóżcie please !!!!

1950
16-01-2006, 21:24
nie gorączkuj się,
to czy przepływomierze umieszczone są na górnej czy dolnej belce zależy od producenta, od niego też zależy czy w jego rozdzielaczu zasilanie jest na górnej czy też dolnej belce,
siłownik nie musi sterować jedną pętlą podłogówki, to też zależy od producenta, przykładowo siłownik z Kana może sterować do 4 pętli,
budowa siłownika jest w zasadzie taka sama niezależnie od firmy,
sama musisz wybrać, z reguły kryterium jest cena, ja osobiście stosuję siłowniki firmy KAN,
osobiście stosuję na 230V

Chagata
16-01-2006, 21:41
Dzięki 1950

Rozdzielacz jest firmy Purmo i chyba fabrycznie dolna belka jest w nim pod termozawory. No ale to przecież instalator podłącza zasilanie i odpływ do rozdzielacza i może podłączyć jakkolwiek. Stąd moje pytanie jak to powinno być.
W tym rozdzielaczu jest po jednym zaworze na pętlę więc chyba musi być również po jednym siłowniku na termozawór (choć mogą być pętle nieregulowane siłownikiem).
Natomiast rozumiem, że jeden termostat może sterować kilkoma siłownikami (u mnie w salonie są 2 pętle i one powinny być sterowane jednym termostatem).

Czy te siłowniki termoelektryczne to są dwustanowe (otwórz/zamknij) czy proporcjonalne?
I jakie one powinny być - normalnie otwarte czy normalnie zamknięte?

No i jeszcze prośba o podpowiedź co do napięcia pracy. Czy te zasilane na 230V mogą być połączone z termostatem umieszczonym w pomieszczeniu kablem YTKSY 2x2x0,5

Dużo tych pytań ale fajnie byłoby mieć dobrze wszystko zrobione, a z opowiadania instalatora wydawało się wszystko takie proste :)

Czy ktoś może podać jakiś link gdzie można coś poczytać o tych termozaworach?

1950
16-01-2006, 21:58
obydwa siłowniki są bezprądowo zamknięte,
dwustanowe,
co do kabla to chyba się nic nie stanie, chociaż nie musiał, aż tak oszczędzać

Grzesiek13
17-01-2006, 07:02
Kabel wystarczy, bo moc siłownika to 5W. Weź te na 220V będzie taniej, bo na 24V trzeba jeszczce transformator a to podnosi koszty i może byc problem z jego schowaniem w szafce.Ja polecam siłowniki Rotha z termostatmi (niezły design - też ważne). Bez znaczenia na której belce będzie zasilanie - pełna dowolność bez wpływu na funkcjonowanie.
Siłowniki Rotha są wykonane w wersji bezprądowo zamknięte i odwrotnie (przestawialne). Nadto sprawdź czy zawory termostatyczne na belce (jeśli je masz kupione) nadadzą sie dodanego producenta osprzętu. Niech Ci instalator ustawi przepływy na rotametrach poprzez skryzowanie wkładki na zaworze termostatycznym.
Pozdrawiam Grzesiek

Peterek
17-01-2006, 07:29
Przewód (nie kabel) YTKSY nie nadaje się na 230V (tylko do 48V). Ale ja na przykład zastosowałem tan przewód coś ok. 10 lat temu do żarówki 60Wat i swieci do dziś :lol: .

Grzesiek13
17-01-2006, 07:34
Chodzi przecież na tych przewodach u nie jednego, i nic :lol:

Peterek
17-01-2006, 07:47
Grzesiek, ale do samochodu kupujesz opony o indeksie prędkości do np. 240 km/h, a jeździsz wolniej, to dlaczego nie kupisz oponki o indeksie np. do 100 km/h :wink: . To żart, chodzi o izolację, a to że chodzi, to zapas fabryczny :wink: .

Mały
17-01-2006, 07:56
Jeśli chcesz poczytać o sterownikach (siłownikach oraz termostatach)wejdź na strony ich producentów - KAN,Danfoss,Rahau itp.
Kan w tej chwili jest w miarę najtańszy.

Chagata
04-02-2006, 20:24
Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Mój instalator proponuje mi siłowniki termoelektryczne Heimeiera bo takie podobno pasujš do zaworów w rozdzielaczu. Czy to dobra firma?

Natomiast pozostaje jeszcze otwarte pytanie czy siłowniki majš być normalnie zamknięte czy normalnie otwarte.
Według mnie raczej powinny być normalnie otwarte, czyli bez pršdu pozostawiajš otwarty zawór w rozdzielaczu i pełny przepływ w danej pętli podłogówki. Jak termostat "uzna", że temperatura jest taka jak nastawiona, to wtedy poda napięcie na siłownik i zawór zamknie danš pętlę.
Czy dobrze kombinuję? Czy to tak będzie działało?

No i to co wydaje mi się przemawia za normalnie otwartym to fakt, że gdyby siłownik się zepsuł lub coœ się podziało, że nie byłby zasilany to wtedy mam pełny przepływ w pętli i jak jest za ciepło to mogę skorygować temperaturę całoœci na regulatorze.
Na normalnie otwartych można chyba też zaoszczędzić nieco na poborze energii el. bo one zadziałaja dopiero wtedy gdy w pomieszczeniu jest za ciepło (np rozpali się w kominku lub słonko przyœwieci).

Proszę o podpowiedŸ jakie siłowniki wybrać.

Chagata
05-02-2006, 22:04
Podcišgam :-)
Może któryœ z fachowców lub posiadaczy takiegoż rozwišzania coœ podpowie please.

Mały
06-02-2006, 07:09
Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Mój instalator proponuje mi siłowniki termoelektryczne Heimeiera bo takie podobno pasujš do zaworów w rozdzielaczu. Czy to dobra firma?

Natomiast pozostaje jeszcze otwarte pytanie czy siłowniki majš być normalnie zamknięte czy normalnie otwarte.
Według mnie raczej powinny być normalnie otwarte, czyli bez pršdu pozostawiajš otwarty zawór w rozdzielaczu i pełny przepływ w danej pętli podłogówki. Jak termostat "uzna", że temperatura jest taka jak nastawiona, to wtedy poda napięcie na siłownik i zawór zamknie danš pętlę.
Czy dobrze kombinuję? Czy to tak będzie działało?

No i to co wydaje mi się przemawia za normalnie otwartym to fakt, że gdyby siłownik się zepsuł lub coœ się podziało, że nie byłby zasilany to wtedy mam pełny przepływ w pętli i jak jest za ciepło to mogę skorygować temperaturę całoœci na regulatorze.
Na normalnie otwartych można chyba też zaoszczędzić nieco na poborze energii el. bo one zadziałaja dopiero wtedy gdy w pomieszczeniu jest za ciepło (np rozpali się w kominku lub słonko przyœwieci).

Proszę o podpowiedŸ jakie siłowniki wybrać.
Heimeier - jedna z największych firm obok Danfossaa, Honeywella czy tez Herza.
Siłowniki będą działały w zależności od zapotrzebowania tak że rozmowa o oszczędności otwartego czy zamkniętego prądowo jest nie do końca sensowna.
Jak się siłownik zepsuje to mozna go zdjąć i regulować nakrętką (masz chyba czerwoną nie?).
Aha i pamiętaj że siłowniki mają opóźnienie od3 do 4 min po załączeniu ,tak że po podaniu prądu nie wyrzucaj ich do smieci jako niesprawne tylko chwilkę zaczekaj(miałem taki wypadek gdzie instalator chciał wyrzucić).

Robinson74
07-01-2021, 14:49
A jakie siłowniki będą pasować do rozdzielacza Viessmanna?

I jeszcze jedno. Jakie regulatory pokojowe polecacie?
Nie wiem, czy dobrze to nazywam, ale chodzi o ten element, który podłączam do rozdzielacza, w którym odbywa się sterowanie siłownikami poszczególnych obiegów podłogówki.