PDA

Zobacz pełną wersję : uciekające ciepło z bojlera



daro m
16-01-2006, 12:46
Mam mały problem gdyż po wygaszeniu pieca mimo że pompka nie pracuje układ zabiera ciepło z bojlera. Pomaga jedynie zamkniecie zaworu doprowadzającego ciepłą wodę z układu CO.
Myślałem nad zamontowaniem elektrozaworu jednak są dość kosztowne a jak narazie mam pilniejsze wydatki. Czy ma ktoś jakiś prosty i tani pomysł żeby układ CO nie zabierał ciepła z bojlera - ugład częściowo grawitacyjny.

rafałek
16-01-2006, 12:49
Podnieś temperaturę załączania/wyłączania pompki. U mnie się to w miarę sprawdza, jednak to nie to co zamykanie zaworu...

Mozesz podać namiary na te zawory którymi się interesowałeś?

daro m
16-01-2006, 13:06
To nie będzie rozwiązaaniem, ogrzewam miałowcem, poza tym nie wiem co bedzie latem czy nie bedę musiał zakrecać każdorazowo wszystkich grzejników lub bojlera po podgrzaniu wody

myślałem o tych zaworach
http://sklep.elektrozawory.pl/skrypt_pliki/do_co.htm
jednak ceny jak dla mnie trochę za wysokie, chyba że ktoś zna jakieś tańsze, a może ktos ma jakiś pomysł jak dorobić sterowanie do zaworu kulowego np. elektromagnesem tylko nie wiem czy są takie na 230V w przystępnej cenie.

Tak sobie wykombinowałem żeby taki zawór podpiąć pod pżpkę gdy by pracowała to zawór by był otwarty a gdy sterownik by ją wyłączył to w tym samym czasie zamykał by ten zawór.

JackD
16-01-2006, 13:14
hmmm. może troszkę krążę po omacku, ale chyba sa takie zawory jednokierunkowe, które "puszczają" tylko w jedna strone, znaczy jeżeli od strony pieca jest cieplejsz woda..... a jeśli temp wody. jest niższa niz w bojlerze to zamyka.??
pytam, bo mam ten sam problem....a układ może u mnie pracowac grawitacyjnie, a dodatkowo mam pompke....

rafałek
16-01-2006, 13:17
To nie będzie rozwiązaaniem, ogrzewam miałowcem, poza tym nie wiem co bedzie latem czy nie bedę musiał zakrecać każdorazowo wszystkich grzejników lub bojlera po podgrzaniu wody

Czemu nie będzie dobre? Ja podbiłęm temperaturę z 30 na 45. W efekcie różnica jest całkiem mocno odczuwalna (znaczy się byłą jesienią jak tylko przepalałem - teraz palę prawie na okrągło - kociołek na drewno).

Jerrys
16-01-2006, 13:19
Witam
Miałem identyczny problem i rozwiązałem go montując na zasilaniu płaszcza boilera zawór zwrotny ( nie kulowy a taki z możliwością czyszczenia z taką klapką za nim dałem jeszcze odpowietrznik bo latem jak pomka ganiała między kotłem a bojlerem to coś czasami bulgotało - i problem znikł.
Kocioł na paliwo stałe Narmed 17.5 , boiler 140l z płaszczem wodnym, temp wyłączania pompki mam na 55 stopni. W kotle wygasa wieczoremm a do południa mam ciepłą wodę.
Pozdrawiam

daro m
16-01-2006, 14:09
To nie będzie rozwiązaaniem, ogrzewam miałowcem, poza tym nie wiem co bedzie latem czy nie bedę musiał zakrecać każdorazowo wszystkich grzejników lub bojlera po podgrzaniu wody

Czemu nie będzie dobre? Ja podbiłęm temperaturę z 30 na 45. W efekcie różnica jest całkiem mocno odczuwalna (znaczy się byłą jesienią jak tylko przepalałem - teraz palę prawie na okrągło - kociołek na drewno).


U mnie pompka załącza się przy 40C wyłącza przy 38 i nawet jak po nagrzaniu wody w piecu wygaśnie i wyłączę sterownik to i tak układ wyciągnie ciepło jedynie zamknięcie zaworem pomaga. Po zamknieciu trzyma bardzo długo.

semp
16-01-2006, 14:26
Są 2 rązwiąznia ( z tych najtańszych)
1) zawór awrotny, ale nie musi być sprężynowy. Umieszczony na powrocie coby lepiej się odpowietrzało.
2) zasyfonowanie zasilanie. Tu trzeba zastosowac odpowietrznik.

rafałek
17-01-2006, 06:34
Są 2 rązwiąznia ( z tych najtańszych)
1) zawór awrotny, ale nie musi być sprężynowy. Umieszczony na powrocie coby lepiej się odpowietrzało.
2) zasyfonowanie zasilanie. Tu trzeba zastosowac odpowietrznik.

Rozwiązanie 1 będzie skuteczne tylko po wyłączeniu pompki czyli dla pełnej efektywności trzeba i tak odpowiednio podnieść temperaturę załączania pompki
Rozwiązanie 2 - jak ma zadziałać takie zasyfonowanie? Czy ma coś wspólnego z syfonem przy zlewie? Jesli tak to co to da na grawitacyjny ruch wody?

semp
17-01-2006, 08:10
1) chyba nie masz ustawionej pompki na 30 stopni. Sławna kodensacja :) . Ja pomke ustawiam na okolo 50 stopni ze względu na kondensacje i ciepło w bojlerze.
2) zasyfonowanie działa tak że zapobiega grawitacyjnemu ruchowi wody.w jedna strone. Nie ma to nic wspólnego z syfonami umywalkowymi.

rafałek
17-01-2006, 08:57
1. Nie - mam ustawione na 45 choć producent kotła dopuszcza ustawienie na 30 stopni.
2. A możesz to dokłądniej opisać lub podać link do jakiejś literatury? Zainteresował mnie ten temat.

1950
17-01-2006, 09:05
z tego co napisałeś ciepło ucieka Ci grawitacyjnie,
dlatego zawór zwrotny nic nie da, musi być przecież ustawiony w kierunku przepływu, będzie to wprawdzie dodatkowy opór, ale ciepło dalej będzie uciekać,
spróbuj tak jak napisał semp, zrobić syfon,
czy to będzie zasilanie, czy też powrót, to obojętne w każdym przypadku zadziała podobnie,

Grzesiek13
17-01-2006, 09:09
Wstawienie zaworu zwrotnego może uniemożliwić wogólę obieg grawitacyjny.

semp
17-01-2006, 12:52
Wstawienie zaworu zwrotnego może uniemożliwić wogólę obieg grawitacyjny.
I dlatego trzeba sróbować wstawic zawór zwrotny trzpieniowy a nie sprężynowy.
Rafałek dzisiaj odebrałem swojego pierwszego malucha ze szpitala i za bardzo nie mam czasu pisać. Najlepiej jakby to zrobil Janussz poniewaz ma On niesamowity dar jasnego opisywania.

rafałek
17-01-2006, 13:08
1950 już mi wyjaśnił...

Gartulacje z okazji malucha oby Twój entuzjazm nie opadł na etapie dwulatka. Ale nie martw się, potem się tego już nie pamięta... Mam nadzieję, że jakieś becikowe też będzie :wink:

mała28
17-01-2006, 16:48
Tu Mały.
Tak czytam to i czytam i myślę sobie ,że u mnie dzieje się tak samo. Rano nie ma ciepłej wody. Może więc Rafałek podzieliłbys sie wiedzą od 1950 na forum publicznym.

1950
17-01-2006, 17:30
z tego co napisałeś ciepło ucieka Ci grawitacyjnie,
dlatego zawór zwrotny nic nie da, musi być przecież ustawiony w kierunku przepływu, będzie to wprawdzie dodatkowy opór, ale ciepło dalej będzie uciekać,
spróbuj tak jak napisał semp, zrobić syfon,
czy to będzie zasilanie, czy też powrót, to obojętne w każdym przypadku zadziała podobnie,
na zasilaniu lub powrocie potrzeba zrobić zasyfonowanie,
takie U, tyle że do góry nogami,
ze względu na to, że w takim syfonie utrzymywały by się powietrze, należy na brzuszku U zrobić odpowietrznik którym można odpowietrzyć instalację

jabko
08-01-2007, 20:43
Odgrzebuję temat.

Nie ma zaworów termostatycznych normalnie zamknietych (czyli takich które zamykały by się jak temp spada ponizej np:60st ??)
Można by taki zawór dać przy boilerze a kapilarę na wyjsciu z kotła i zawór puszczał by wodę na wężownicę tylko wtedy gdy zasilanie przekroczyłoby 60st.

Chodzi o to że u mnie przy wygaszaniu pompa musi chodzić (grzejniki) a boilera już nie ma sensu wychładzac skoro jest na nim np: 70st.

Generalnie potrzebuje zaworu który będzie regował na temperaturę tylko odwrotnie niż te normalne zawory termostatyczne

JackD
08-01-2007, 20:48
Odgrzebuję temat.

Nie ma zaworów termostatycznych normalnie zamknietych (czyli takich które zamykały by się jak temp spada ponizej np:60st ??)
Można by taki zawór dać przy boilerze a kapilarę na wyjsciu z kotła i zawór puszczał by wodę na wężownicę tylko wtedy gdy zasilanie przekroczyłoby 60st.

Chodzi o to że u mnie przy wygaszaniu pompa musi chodzić (grzejniki) a boilera już nie ma sensu wychładzac skoro jest na nim np: 70st.

Generalnie potrzebuje zaworu który będzie regował na temperaturę tylko odwrotnie niż te normalne zawory termostatyczne
jabko mogę się pod to pytanie podpiąć??
wcześniej o to samo pytałem.... czas mija może jest jakieś rozsądne rozwiązanie, a może adam mk??

Jarek_St
08-01-2007, 22:04
Ja mam założony elektrozawór przed bojlerem sterowany termostatem różnicowym, tzn jeżeli temperatura zasilania na wężownicy jest wyższa od temeratury w bojlerze (różnicę można ustawić) to zawór zostaje otwarty - nie ważne czy przy 30 stopniach czy przy 60. W ten sposób nigdy nie dochodzi do wychłodzenia bojlera przez grzejniki. Ma jedną pompkę na CWU i CO.

jabko
09-01-2007, 05:28
1) Wolałbym aby boiler "ładował się" dopiero po rozgrzaniu domu
2) Przy braku prądu pomimo powolnego wygaszania kotła musi on miec się gdzie wyładować wiec układ kocioł-boiler powinien działać grawitacyjnie
3) Rozwiązanie znacznie tańsze od różnicówki zterowanej termostatami (rozumim że muszą być dwa czujniki)


Nie wierzą że nie ma zaworów termostatycznych które by działały odwrotnie niż te normalne.

Jarek_St
09-01-2007, 07:18
Przy braku prądu umnie nic nie działa. Bojler mam za wymiennikiem. Elektrozawór można ręcznie otworzyć na stałe. Termometr różnicowy ma w komplecie dwie czujki temperatury. Myślę, że najpierw powinien się ładować bojler, a nie CO. Przy niższej temeraturze w domu możne wytrzymać, bez ciepłej wody gorzej. Bojler powinien mieć priorytet.

tententen
19-10-2014, 09:20
Witam

Wasz problem dotyczy setek tysięcy domów opalanych tradycyjnymi kotłami na paliwa stałe i jednocześnie podgrzewając wodę CWU.

Też miałem ten problem, jak gasło w piecu CO opalanym drewnem to pompka zabierała ciepłą wodę z zbiornika aż do 30*C.

Rozwiązałem definitywnie problem ucieczki ciepłej wody z zasobnika CWU powodowany zabieraniem ciepła podczas wygaszania CO. Gdy pompka zasilająca CO ciągle jeszcze pracuje i wyłącza się np. przy 30*C to w zasobniku CWU nadal mamy wodę o temp 60-70*C czyli taką jaka była w CO podczas największego rozpalenia. Koszt elementów to około 200zł i całość działa bez energii elektrycznej. Myślę że mój pomysł zrewolucjonizuje niektórym instalacje grzania CO.

Wystarczy zastosować zawór truj-drogowy ja dałem (HERZ Calis-TS-RD nr. 1776140) i głowice termostatyczną z kapilarą (HERZ Classic nr. 1742100)
Zawór normalnie przepuszcza wodę CO w jednym kierunku a gdy temp w CO osiągnie nastawioną wartość otworzy się w kierunku drugim czyli na wężownice grzejącą wodę w zasobniku. Po spadku temperatury na CO samoczynnie się przełącza na podstawowy obieg czyli powrót na CO.
Kapilara jest na 1,5 metrowym wężyku czyli mamy spory zasięg pomiędzy czujnikiem pomiarowym a głowicą termostatyczną. czujnik dajemy bezpośrednio na wyjściu CO, tam gdzie jest czujnik od sterownika pompki obiegu CO.

W razie jakiś niejasności odpowiem na wszystkie mailowo.

Pozdrawiam :)

adasko021
06-03-2015, 18:23
na zasilaniu lub powrocie potrzeba zrobić zasyfonowanie,
takie U, tyle że do góry nogami,
ze względu na to, że w takim syfonie utrzymywały by się powietrze, należy na brzuszku U zrobić odpowietrznik którym można odpowietrzyć instalację

Witam.
Mam też identyczny problem że z boilera ucieka grawitacyjnie ciepło rurą od poboru wody użytkowej i woda szybko się wychładza. Ciepło na pewno ucieka tą rurą gdyż boiler jest w piwnicy, a na piętrze ciepła woda w kranie jest natychmiast zawsze bez żadnej zwłoki natomiast na parterze krany są oddalone od głównego pionu i trzeba czekać kiedy jest wyłączona pompka cyrkulacyjna.
Zastanawiałem się nad zastosowaniem syfonu który przeciwdziałał by grawitacyjnemu krążeniu wody. Początkowo chciałem zastosować normalne zasyfonowanie z kolankiem do dołu ale tak z mechaniki płynu tak mi się wydaje że raczej to nie zatrzyma krążenia. Bardziej mi pasuje odwrócony syfon o którym pisał 1950. Czy ktoś widział w praktyce czy takie zagięcie rury zatrzymuje uciekanie ciepła z boilera? I drugie pytanie ile cm powinno wynosić takie „wykorbienie” rury? Dom ma piwnicę, parter, piętro i strych. Różnica poziomów ok. 9m, skrajne temp. wody 10 st i 70st. Z moich obliczę z różnicy gęstości wynika że 24 cm kolana już nie powinna przebić grawitacja. Proszę o poradę.

alka-1975
21-02-2016, 12:07
Witam nie wiem czy jestes jeszcze aktywny, jezeli tak to czy moglbys przeslac zdjecia Twojej instalacji? Za szybką odpowiedź z góry dzięki.

kalavfr
03-11-2020, 20:04
Ja mam założony elektrozawór przed bojlerem sterowany termostatem różnicowym, tzn jeżeli temperatura zasilania na wężownicy jest wyższa od temeratury w bojlerze (różnicę można ustawić) to zawór zostaje otwarty - nie ważne czy przy 30 stopniach czy przy 60. W ten sposób nigdy nie dochodzi do wychłodzenia bojlera przez grzejniki. Ma jedną pompkę na CWU i CO.

Witam jaki to zawór i gdzie jest zamontowany czujnik temperatury z góry dziękuje

henrykow
03-11-2020, 20:35
Witam jaki to zawór i gdzie jest zamontowany czujnik temperatury z góry dziękuje


http://https://allegro.pl/oferta/wychladzanie-bojlera-zasobnika-cwu-zawor-sterownik-9092019222?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+akcesoria,+klimatyzacja+i+wen tylacja,+kuchnia+oraz+pozosta%C5%82e&gclid=CjwKCAiAnIT9BRAmEiwANaoE1Z0oAvcKlX9wBc8Vzjjl oidDNi9H93ZLEkWA_KFYIbhqUvj6NPwqrBoCkCoQAvD_BwE

Zawór zwrotny zamontowany na powrocie z bojlera tez sie sprawdzi i jest o wiele tańszy od wyżej wymienionego zaworu.

kalavfr
03-11-2020, 20:59
http://https://allegro.pl/oferta/wychladzanie-bojlera-zasobnika-cwu-zawor-sterownik-9092019222?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Hydraulika+i+akcesoria,+klimatyzacja+i+wen tylacja,+kuchnia+oraz+pozosta%C5%82e&gclid=CjwKCAiAnIT9BRAmEiwANaoE1Z0oAvcKlX9wBc8Vzjjl oidDNi9H93ZLEkWA_KFYIbhqUvj6NPwqrBoCkCoQAvD_BwE

Zawór zwrotny zamontowany na powrocie z bojlera tez sie sprawdzi i jest o wiele tańszy od wyżej wymienionego zaworu.

sorki ale ten link nie działa i dziękuje bardzo za pomoc

kalavfr
04-11-2020, 19:07
Ja mam założony elektrozawór przed bojlerem sterowany termostatem różnicowym, tzn jeżeli temperatura zasilania na wężownicy jest wyższa od temeratury w bojlerze (różnicę można ustawić) to zawór zostaje otwarty - nie ważne czy przy 30 stopniach czy przy 60. W ten sposób nigdy nie dochodzi do wychłodzenia bojlera przez grzejniki. Ma jedną pompkę na CWU i CO.

Witam jaki to zawór?(jakieś namiary) i gdzie jest zamontowany czujnik temperatury z góry dziękuje:)

henrykow
04-11-2020, 19:29
sorki ale ten link nie działa i dziękuje bardzo za pomoc

Masz jeszcze raz, teraz powinien działać :)
https://allegro.pl/oferta/wychladzanie-bojlera-zasobnika-cwu-zawor-sterownik-8690203675?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24

kalavfr
22-11-2020, 18:36
[QUOTE=henrykow;7990698]Masz jeszcze raz, teraz powinien działać :)
https://allegro.pl/oferta/wychladzanie-bojlera-zasobnika-cwu-zawor-sterownik-8690203675?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9df
ae24[/QUO




Witam ponownie i z góry dziękuje za odpowiedz zawór już mam czekam na termostat tylko mam jeszcze jedno pytanie gdzie lepiej podłączyć( Kapilare) czujnik temperatury na zbiorniku czy na zasilaniu i jaki nastaw jest najlepszy???:yes:

henrykow
22-11-2020, 19:02
Witam ponownie i z góry dziękuje za odpowiedz zawór już mam czekam na termostat tylko mam jeszcze jedno pytanie gdzie lepiej podłączyć( Kapilare) czujnik temperatury na zbiorniku czy na zasilaniu i jaki nastaw jest najlepszy???:yes:
Kapilara powinna być na zasilaniu, bo jaką temperatura grzejesz taka masz cwu. Na zbiorniku będzie to utrudnione bo zbiornik jest zapewne obłoży izolacją.