PDA

Zobacz pełną wersję : moc kotła Vitopend 100



Yaras
17-01-2006, 11:32
Pewnie juz gdzieś to było na forum, ale wybaczcie, nie mogę zbyt dlugo siedzieć przy kompie, dlatego pytam bezpośrednio.
Jak w warunkach domowych zmienić maksymalną moc kotlą Vitopend 100 WHO, obliczylem moc wszystkich grzejników, wyszło ok 15 kW, natomiast moc kotla została ograniczona przez serwisanta do chyba 14 kW, co wydaje mi sie zbyt malo. Chialem trochę poeksperymentować z tą mocą, żeby zobaczyć jak to wplynie na komfort cieplny i zużycie gazu (aktualnie 15 m3/ dobę)- mieszkanie 100 m2, kamienica - cegla, wys. 3m
Prosze o wasze opinie. Pozdrawiam

Grzesiek13
17-01-2006, 12:07
W warunkach domowych to ty tego na oko to nie zrobisz. Tu trzeba zmierzyć i ustawic ciśnienie na dyszach, o potencjometrze nie wspominam. Wezwij serwisanta w tym przypadku.

qrt69
17-01-2006, 13:53
Yaras!

A jak sprawdziłeś ustawioną masksymalną moc kotła??
sam mam vitopendo 100 i żre gaziku jak cholera, może zmiana mocy by mu pomogła

Yaras
17-01-2006, 19:50
qrt96, maksymalną moc ustawil mi serwisant i stąd wiem jaka ona jest, wcześniej chodzil na maksymalnej możliwej czyli 24kW i wydaje mi sie że bylo lepiej, tzn po załączeniu szybko robilo się cieplo, kociol chodzil parenaście minut, a nie tak jak teraz ok, 40 min, zanim nagrzeje wode do ok 65 stopni. W instrukcji pisze ze tę moc reguluje się jakimś potencjometrem, ale po podłączeniu manomenta trzeba ustawić odpowiednie ciśnienie na dyszach. Jako ze nie mam manometra myślałem ze można troche pokręcić "na oko" i zobaczyć w praktyce jakie będą zmiany, nie mam zamiaru wolać za każdym razem serwisanta i płacić za uslugę, skoro nie wiadomo czy będzie lepszy efekt. W ogóle to dziwię sie że kocioł nie daje możliwości regulacji mocy użytkownikowi. Generalnie to nie jestem zadowolony z tego kotla i chętnie bym go sprzedal i to nie tylko z powodów o ktorych pisałem :( Pozdrawiam, i dzięki za odpowiedzi

Grzesiek13
17-01-2006, 20:44
Od kręcenia nie jest użytkownik, bo nie ma uprawnień, się na tym nie zna, może cos spieprzyć, na oko to chłop w szpitalu umarł.
Sorry, ale To powinien zrobić serwisant - nie kosztuje to majatku i może na gwarancji Ci to zrobi - bo źle kocioł ustawił.

Grzesiek13
17-01-2006, 20:45
Od kręcenia nie jest użytkownik, bo nie ma uprawnień, się na tym nie zna, może cos spieprzyć, na oko to chłop w szpitalu umarł.
Sorry, ale To powinien zrobić serwisant - nie kosztuje to majatku i może na gwarancji Ci to zrobi - bo źle kocioł ustawił.

Mały
17-01-2006, 20:46
Od kręcenia nie jest użytkownik, bo nie ma uprawnień, się na tym nie zna, może cos spieprzyć, na oko to chłop w szpitalu umarł.
Sorry, ale To powinien zrobić serwisant - nie kosztuje to majatku i może na gwarancji Ci to zrobi - bo źle kocioł ustawił.
No własnie uzytkownik se pokręci bo mu źle pracuje a potem w tv "następna ofiara zaczadzenia..."itp. Albo ten g...kocioł to shit bo ...
A to wystarczy zadzwonić do serwisanta żeby podjechał z u-rurką i pokręcił potencjometrem znajdującym sie wewnątrz sterownika.

Yaras
17-01-2006, 21:03
Pewnie macie racje, też bym wolal żeby to zrobil fachowiec, ale jak powiedziałem w firmie instalatorskiej o co mi chodzi, to odpowiedzieli w skórcie, że tak ma być a moc jest ustawiona prawidłowo :( . Z tego co wyczytalem na forum to niekoniecznie, no ale przecież nie powiem im że na forum muratora są inne opinie, bo mnie wyśmieją. Co do możliwości zaczadzenia to chyba przesadzasz, raczej nie od ustawionej mocy to zależy (przecież CWU grzeje na maxa), poza tym wentylację mam sprawną, a ciąg w kominie bez zarzutu.
Chyba jednak spróbuję "na oko" :) , jak coś będzie na tak to wrócę do ustawień początkowych, albo wtedy wezwę serwisanta. Sorry panowie, możecie mnie skrytykować :D , albo poradźcie jak to najlepiej zrobić, ewentualnie gdzie kupić manometr i ile to kosztuje. Pozdrawiam

Grzesiek13
17-01-2006, 21:05
Mikromanometr elektroniczny kosztuje 1000 euro.

Yaras
17-01-2006, 21:11
Mikromanometr elektroniczny kosztuje 1000 euro.

:D :D raczej chodziło mi o wspomnianą u-rurkę, jaką mial też zaproszony przeze mnie serwisant, także mimo taniego euro raczej sie nie zdecyduje, dzięki :D

Grzesiek13
17-01-2006, 21:17
Dobrze, że pytasz o analizator i osprzęt, bo by Ci na merola brakło :lol: :lol: :lol: U-rurka w granicach 100 -300zł. Pytaj w hurtowniach instalacyjnych.
Tylko czy umiesz się nią posługiwać?


Musisz mieć ciśnienie 3.5 mbar dla mocy 15 kW dla vitopenda 100.
Pozdrawiam Grzesiek

Yaras
17-01-2006, 21:27
U-rurka w granicach 100 -300zł. Pytaj w hurtowniach instalacyjnych.
Tylko czy umiesz się nią posługiwać?

eee, wszystkiego sie można nauczyć, przekonałem się o tym w czasie remontu, gdy musialem poprawiać po "fachowcach" :D, polowę instalacji CO zrobilem sam, wraz z powieszeniem kotła, więc z prostym przyrządem myślę że tez sobie poradzę. Dzieki za info

Grzesiek13
17-01-2006, 21:40
Wisisz flakon.

Yaras
17-01-2006, 21:48
Wisisz flakon.

hehe, jak mi jeszcze napiszesz jak się poslugiwać u-rurką, żebym nie musial szukać po necie i operacja się powiedzie to jak najbardzie :)

A przy okazji, mam jeszcze w instalacji wodór, caly czas sie zapowietrza drabinka w lazience, przy odpowietrzaniu podpaliłem i były niezle fajerwerki. Nie wiem skąd - rury miedź, grzejniki plytowe stalowe, zero aluminium. Czytalem o inhibitorze korozji (na allegro mają jakiś kn coś tam). Czy to pomoże?

Grzesiek13
17-01-2006, 21:51
Kup najpierw u-rurkę i pokarz co kupiłeś to Ci podam na priva. Wodór ma prawo być Cu i Fe też może wytworzyć się ogniwo. Z inhibitorówe proponuje coś z firmy Fernox - sprawdzone.

Mały
18-01-2006, 07:02
Hmmm..."większość instalacji zrobiłem sam; musiałem poprawiać po fachowcach; ciągle sie zapowietrza"... a może tu jest część przyczyny?
Co do u-rurki - przypomnij sobie fizykę ze szkoły podstawowej "co to jest ciśnienie" było to jakoś tak "ciśnienie oblicza się na podstawie wysokości słupa wody tzn 10m słupa wody to 1 bar" (dawno to było więc nie pamietam dokładnie).
PS - dość ciekawy wątek w stosunku do wątku o obliczaniu zapotrzebowania na ciepło chwilę wcześniej...

Yaras
18-01-2006, 08:44
Hmmm..."większość instalacji zrobiłem sam; musiałem poprawiać po fachowcach; ciągle sie zapowietrza"... a może tu jest część przyczyny?
Co do u-rurki - przypomnij sobie fizykę ze szkoły podstawowej "co to jest ciśnienie" było to jakoś tak "ciśnienie oblicza się na podstawie wysokości słupa wody tzn 10m słupa wody to 1 bar" (dawno to było więc nie pamietam dokładnie).
PS - dość ciekawy wątek w stosunku do wątku o obliczaniu zapotrzebowania na ciepło chwilę wcześniej...

Chcialeś pomóc, czy sie tylko odezwać by mieć kolejnego posta? :evil:

Grzesiek13
18-01-2006, 10:42
Yaras wyluzuj, Mały Ci dobrze podpowiada o u-rurce. 10 m słupa to 1 bar, czyli czyli różnica dla ciebie 3,5 mbar(15 kW) to 3.5 cm różnicy wysokości pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a tym na dyszy po podpięciu
u-rurki. To już chyba wszystko wiesz, jak odczytać i zmieszyć. Nieważne ile wody nalajesz do u-rurki, liczysz tylko centymetry różnicy od poziomu.

Mały
18-01-2006, 10:46
Wiesz niektórzy bvy chcieli sami "odkręć śrubkę tu naciśnij toto,wyreguluj to podkręć tu" a potem Ty jesateś winien bo coś nie wyszło ,albo (to już hard) jest wielkie bum.

Grzesiek13
18-01-2006, 11:09
Yaras, pamietaj jedno twoja ingerencja w ustawienia = utrata gwarancji, żeby potem nie było na forumowiczów :roll:

gosciu01
18-01-2006, 19:17
Hmmm..."większość instalacji zrobiłem sam; musiałem poprawiać po fachowcach; ciągle sie zapowietrza"... a może tu jest część przyczyny?
Co do u-rurki - przypomnij sobie fizykę ze szkoły podstawowej "co to jest ciśnienie" było to jakoś tak "ciśnienie oblicza się na podstawie wysokości słupa wody tzn 10m słupa wody to 1 bar" (dawno to było więc nie pamietam dokładnie).
PS - dość ciekawy wątek w stosunku do wątku o obliczaniu zapotrzebowania na ciepło chwilę wcześniej...

Chcialeś pomóc, czy sie tylko odezwać by mieć kolejnego posta? :evil:

Yaras coś taki nerwowy, Mały usłyszał o tym flakonie i ciągnie go ku niemu jak każdego faceta :wink: :lol:
Jakby co ja też mogę pomóć :lol: :lol: :lol:

Grzesiek13
18-01-2006, 19:36
To juz wisisz trzy flakony :lol:

gosciu01
18-01-2006, 19:47
To juz wisisz trzy flakony :lol:

a niby na forum muratora,
to tak za darmoszke można się czegoś dowiedzieć :o

mit prysł :lol:

A tak notabene najwyższy czas określić walutę tego forum.
Łatwiej bedzie rachunki na ( i tuż po ) spotkaniu forumowiczów regulować :lol:

Grzesiek13
18-01-2006, 19:55
Nikt przecież nie naciska :evil: wszystko dobrowolnie bez przymusu :evil:
Z drugiej strony trzy flakony to nie majątek :roll:

gosciu01
18-01-2006, 21:20
Nikt przecież nie naciska :evil: wszystko dobrowolnie bez przymusu :evil:
Z drugiej strony trzy flakony to nie majątek :roll:

źle odczytałeś moją wypowiedź.
pisałem to w formie żartu, przekory, podciągnięcia tematu, no i ... ale cóż tam ..
Widocznie źle to ująłem.

A temat też mnie zainteresował, na ile można podregulować kociołek i czy nie lepiej zostawić to fachowcowi. Czy fachowic zrobi to raz i skutecznie ,czy wymaga to sprawdzania układu, doregulowania, sprawdzania, itd. aż do najlepszego, optymalnego punktu pracy.

Grzesiek13
18-01-2006, 21:39
Ale ja też pisałem dla jaj :lol: :lol: :lol:

Grzesiek13
18-01-2006, 21:42
Gościu
Kociołek musi przejśc ponowna regulację na przeglądzie przed sezonem.
Oczywiście jak coś Ci będzie chodzić nie tak jak powinno, to wzywaj serwisanta i niech kombinuje. Lepiej dmuchać na zimne.

gosciu01
18-01-2006, 22:07
Ale ja też pisałem dla jaj :lol: :lol: :lol:

no to gra gitara :P
a już się bałem, że straciłem poczucie smaku,

z kociołka i ustawień jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek jak wielu nawiedzonych na forum szukam dziury w całym i czy jeszcze czegoś nie da się wycisnąć z biednego kociołka.

Grzesiek13
19-01-2006, 06:30
Generelnie sprawa wygląda tak. Pan Kaziu nie daj Boże elektronik albo złota rączka zaczyna przed żoneczką rytuał godowy, że niby kocioł to ma w jednym paluszku i że serwis to sie nie zna i on to ustawi tak jak ma być. Zaczyna więć kręcić, wbijać różne cyferki, bo czemu 1 jak nie 2, itp.
Po chwili zauważa, że kocioł nie pracuje wchodzi w stan awarii. Nastepuje chwila konsternacji i paniki, a po chwili telefon do serwisanta "kocioł się zepsuł, ale go Pan ustawił, ty taki owaki, itp. Natychmiast do mnie, za 5 minut Pan ma być".

Yaras
19-01-2006, 09:18
hehe, widzę ze wątek sie rozwinął, flaszka podziałała jak magnes :D i trudno się dziwić w te mrozy.
Co do regulacji to sprawa wydała sie banalnie prosta i poradzilem sobie bez żadnego przyrządu ani za 1000 Euro ani za 100 zl. Zwiększyłem po prostu zakres modulacji potencjometrem, ktory jest z tyłu sterownika kotła (taka mala śrubka), nie ruszając w ogóle tej śruby co sie ustawia ciśnienie na dyszach. Zakres regulacji wynosi ok 3/4 obrotu, ustawilęm na maksa (maksymalnie w prawo) i kociolek mi chodzi z pelną mocą tzn po załączeniu grzeje na maksa a jak woda osiągnie temperature bliską ustawionej to płynnie moduluje, zmniejszając moc do minimum. W domu bardzo szybko robi się cieplo, kociol pracuje ok 25 min i nagrzewa pomieszczenia w tym czasie o 1 st C., zużywając przy tym ok. 0,9 m3 gazu. Zyżycie dobowe po jednodniowym eksperymencie nieznacznie mniejsze. Dzięki za wszystkie porady.

Grzesiek13
19-01-2006, 09:58
W Twoim przypadku powinienem Ci poradzić co pokręcić. To Ci spalił średnio jak przy 40% mocy pełnej.

Yaras
19-01-2006, 10:34
Grzesiek13, widzialem że handlujesz kotłami i mam takie pytanie. Chcialbym ten mój Vitopend 100 z otwartą komorą spalania zamienić na zamkniętą komorę. Pytanie czy układ przyłączeniowy jest w tych kotlach taki sam, tzn czy wystarczy ściągnąć jeden i powiesić drugi bez przerabiania instalacji? Czy można spaliny wypuścić przez istniejący komin a rurę dolotową wypuścic przez ścianę? Ile taki kociol u Ciebie kosztuje i czy myślisz że uda mi sie sprzedać ten co mam i za ile? Pozdrawiam

qrt69
19-01-2006, 14:54
Grzesiek13
Widzę że handlujesz piecami to może również jesteś instalatorem i serwiantem Vieśków.

Wspomógłbys potrzebującego i wytłumaczył parę kodowań ktróre mi nie dają spokoju. Na swoje niszczęście :) serwisanci co montowali mój piec zostawili piękną instrukcję z adresami kodowymi i nie dają mi spokoju niektóre kodowania.

Dodaję że też mam Vitopenda 100 i z wielką ciekawością czytam o problemach Yaras'a. Chyba też otworzę swojego i sprawdę ten potencjometr.

Grzesiek13
19-01-2006, 17:07
Jaki masz sterownik i kocioł ( 1f czy 2F) i wal śmiało :lol: :lol: :lol:
Vieśmaki serwisuję tylko po gwaranacji, ale je odpalam i sprzedaję.

qrt69
20-01-2006, 20:34
Kocioł 1f ze sterownikiem pogodowym Vitotrol 200 i dodatkowo sterownikiem pokojowym.
Więc zaczynam

Pytanie 1.
Mam kodowania które w instrukcji montażowej (którą posiadam) są nie opisane.
Adresy kodowe
38:0
F8:-5
F9:-14
Fa:20
Fb:30

Pytanie2
Czy można sterować histerezą dla wymaganej temeperatury wewnętrznej

Pytanie3
Ponieważ ustawiłem adres b0:3 - CO całkowicie sterowane temperaturą pomieszczenia czy powinienem także zmienić kod b5:0. Jeżeli tak to najlepiej na jaki?

Wyłączyłem pogodówkę bo dużo gazu palił i ciągle miałem za ciepło mimo że ustawiłem krzywą na poziomie 0,8 a przy 0,7 było już za zimno. Może powinien jeszcze jakieś korekty zrobić co do poziomu ale jakoś nie widziałem efektu.

Pytanie 4
Jak działa współczynnik wpływu pomiesczenia kod b2 . Chodzi mi czy im wartość mniejsza ty większy wpływ temperatury pomieszczenia czy odwrotnie.

To chyba na razie tyle dzięki za każdą podpowiedź

Mały
21-01-2006, 07:29
Sz w mordę wszystkie instrukcje mi wcięło :evil: a się zainteresowałem i koniecznie chciałem sobie przewertować.
PS masz wisielca czy stojaka?
A serownik to Vitotronic200 z Vitotrolem 200(ten jest œcienny).

Grzesiek13
21-01-2006, 07:41
Ja właśnie szukam, na razie wszystkie do vitodensów, jak znajdę to dam znać. Dziwne, że w vitodensach brak tych ustawień w kodowaniach. Sterownik taki sam i powinno być, tyle, że wtyczka kodująca inna.

Mały
Ma vitopenda 100.

Mały
21-01-2006, 08:26
Ja właśnie szukam, na razie wszystkie do vitodensów, jak znajdę to dam znać. Dziwne, że w vitodensach brak tych ustawień w kodowaniach. Sterownik taki sam i powinno być, tyle, że wtyczka kodująca inna.

Mały
Ma vitopenda 100.
Mam-oczywiście był prawie na wierzchu...faktycznie tych kodów nie ma,jednak są w kodach usterek.Prawdopodobnie są to ustawienia graniczne usterek,tzn że po przekroczeniu ich kocioł sygnalizuje usterkę.
Co do innych ustawień - histereza jest 1stC fabryczna , kod b5 dotyczy sterowania pompami (w uproszczeniu) , co do b2 -w poniedziałek skontaktuję się z pewnym viessmannowski inżynierem od elektroniki i postaram sie dopytać.

qrt69
23-01-2006, 09:32
Dzięki panowie.
A teraz powiedzcie mi jak to się dzieje ostatniej nocy zauważyłem taką sytuację:
na noc mam ustawioną temperaturę obniżoną na 17 stopni a ostatniej nocy piec grzał całą noc ( temperatura zewnętrzna była -25) i nie zwracał uwagi na nastawę utrzywywał temperaturę wewnętzną na poziomie 20 tak jak ustawiona na pokrętle regulatora. Przypominam że b0 mam ustwione na 3.


PS. Acha piec to wisielec atmosferyk z vitotrole200

Marek30022
23-01-2006, 09:54
A ja mam pytanie do użytkowników Vitopenda 100.
Czy jest to normalne, że piec (chyba chodzi o palniki) co jakiś czas dość głośno pracuje przez kilkanaście sekund. Występuje to chyba wtedy kiedy zaczyna intensywniej pracować.

qrt69
23-01-2006, 10:13
U mnie jest tak samo. Najpierw palnik włącza się pełną mocą a dopiero później moduluje do jakiś wyliczonych parametrów.

Marek30022
23-01-2006, 10:19
U mnie jest tak samo. Najpierw palnik włącza się pełną mocą a dopiero później moduluje do jakiś wyliczonych parametrów.

Dzięki. Zawsze lepiej się upewnić, że jest wszystko w porządku.

Roobertt
23-01-2006, 11:02
Mam piec vaillanta ma ok 15 lat myślałem ostatni o zmianie na nowy ale jak tak czytam o tych problemach z ustawieniem to chyba zostane przy moim włąncz wyłącz i jest ok i te troche co idzie w komin to przynajmniej cieplej na zewnątz